BILLON- EIISTliUII Het Bisschopsfeest begon in Warmond Pontificale Hoogmis in de Sint Bavo Feestpredikatie van jubilerende Bisschop Priesterjubileum te Beemster ipannende Menwedstrijd arktberichter. PAG. 3 Mgr. Huibers spreekt duidelijke taal tot de jeugd van zijn bisdom Hulde in de Kathe draal te Haarlem Hoogtijdag voor Haarlems Bisschop Zeer druk bezochte receptie t/Gaudeamus omnes in Domine' „Laten wij ons allen verheugen in de Heer De betekenis van het H. Misoffer Parochie huldigt Pastoor van Leipsig 1SVERWACHTINÜ eld door het K.N.M.I. te eldig van Dinsdagavond .dagavond. KOELER tot zwaar bewolkt en op leeste plaatsen epkele buien. Matige en jp het en van het land vrij tige wind tussen west ïord. Koeler. bij 1 gens en Meisjes, morgen et de grote dag I I dat je om half drie de ingevulde deel- erskaart aanwezig bent voor de Bavo-nieuws i dan verlopen Zondag de iries van de seriewedatri.i- peeld. Onder begunstiging tal voetbalweer en een opgekomen publiek, be half 3 de veriiezersronde t. Bgvo en RKKDO. Ons oor elkaar geschudde elf- :ed aardig en na de rust, stand nog dubbel blank ;ten zij tweemaal keeper t te passeren, waarmee prijs in de wacht sleep- -na kwam de finale tussen n SVW, Deze zeer span- fraaie en opwindende indigde in een 22 gelijk arnn penalty's de beslis- jsten brengén, welke door t beste werden benut. De loor de heer Mulder he- tr gestelde, beker ging dus serhugowaard. Al met al chtig geslaagde sportmid- Zondag hebben we een ;n programma. Ons 1ste r De Goorne en speelt mee eriewedstrijden. Aanyang Voor ons 2e zjjn thuis istrijden. 1.30; DRÉO 2— s 2; 3 uur: Bava 2Kaag- 12 uur: Bavo aWBSV lur; RREO b—Bayp b; 2 80 1EÖ jun.Bgvo jun. adsp. speelden Zondag IP rne tegen EDO a en V7on- 50. Goed gewerkt. ben- De b-tjes verloren in De met i—o. Volgende keer mgens. Korpskolven SCHArWOUDE. Op de inale kolfwedstrijden znJlen /zellig Samenzijn" als korps? jitkomen/ de heren Met- ijper Jr. en G. Japet. Piaats- irs: D. Rijper Sr., jj. §ehïvi- Bergen A?- arecorps Wilhelmina RP. In verband met het irengebed is de repetitie van re verzet van Dinsdagavend ïsdagavond. iAAR, 15 Aug. Veemarkt. koeien, 35 nuchtere siaehu en 125 vette schappen; alles AAR. Exportveiling. muizen 68, slabenen Mr. toksnijbonen 5267, stam- i 22—43, pronkbenen 28—42, mers 726, tomaten A 32-43 bpnken 1623, bloemkool 5, I 25—45, II 10—20, rode i9, Savoye kool 6. spinazie )ostelein 1830, sla 623, 1330. rabarber 48, rode bospeen 16—35, waspeen ien 610, soppgr. 36, se)ie jen basterd 32, rode aalbes- 60, perziken 420, druiven th. 971.15, suikermeloenen setmeloenen 1270, perzik- ïerappel 1222. peren: Rrui- 038, Noordh. guikerpgpr ■écQSc de Trévoux 1535. flORN, 13 Aug. 32.200 kg riep: grove Schot 7.60840. -9.50. driel. 3.60—6.20, Eigen- 6.50—7.50; 62'fiO kg rode Sflol 9; 11Ü50 kg bieten I rqpd II 4.—; 7125 kg augprken: -31, basterd 28, stek 11.50 en 3.—; 17.500 kg slabonen: I I 3840. D-SCHARWOUDE, 16 Ayg. kg aardappelen: Eerstelin- 1—8.70, Eigenh. 7.10—7.70, Eigenh. 6.8Q—7.70; Bintje 0; Koopm. blguwp 7.20—7-40 slabonen 3947; 22.0Q0 ks ol 5.50—6-40; 38.OQ0 kg witte >—12.20. JENHUIZEN, 16 Aüg. g aardappelen: Eerstelingen 0. grove 7.90—g.lfl. Bintje 0, blauwe Eigenh. 6.607-?0. igenh. 7.40—17 90: Kooprygns 8.10; 6000 kg rode kool 5.50, slabonen 39—41. ERKOGGE. 15 Aug. Sla- 340. pruimen 2241, dryi- I1.05. perzikrode 918, Zi- r 12—21. 4UM. Vroege aardgPPelen .80—7.60, grof 6.90—7.20. bl. 7.208.20, slabonen 3344, n 4150, perzik-zomërappel "ellpw 11—32. Early Victpria lgdstone 822, Pfécose 027. i 6—6.20, bóspgpn g, kpm- 6—17. tqmaten 19—38, inpn 0, bos-splderie 3, rqde bes- ■60. netmeloen 11—48, suikgr- 33—66. sla 4.60—9.10, knpl- 5.50. andijvie 17, bloem- gele kPOl 6—6.60, rode kool O." Dinsdag 16 Augustus 1949 De jeugd huldigt de Bisschop: na de plechtigheid in de Kathedrale Basiliek begaf Mgr. Huibers zich naar buiten, om de daar verzamelde vertegenwoordigers van de verschillende organi saties te begroeten: hier het moment, waarop Mgr. de Verkenners passeert. (Foto de Boer! Zondagmiddag half drie namen de feestelijkheden ter gelegen heid van het gouden priesterfeest van onze Bisschop een aan vang te Warmond, 'vanwaar Monseigneur feestelijk werd afge haald, om na een triomftocht door Hollands Bollenstreek, op plechtige wijze in de Kathedrale Basiliek te Haarlem gehuldigd te worden door de jeugd van zijn diocees. Er zal wel geen dorpje in het Haarlem's diocees zijn, waar men Vader-Bisschop beter kent dan in Warmond. In Warmond bij Leiden heeft de Bisschop als het ware zijn tweede tehuis, nl. het Theologicum, waar zijn toekomstige priesters op hun taak worden voorbereid. Op dit Theologicum heeft Monseigneur zijn eigen kamer, waar hij enige malen per jaar verblijft om zich met de studenten te kunnen onderhouden en tijdens deze bezoeken kan iedere Warmonder Monseigneur ontmoeten op zijn dagelijkse recreatie-wande lingetje door het dorp. gedrapeerde voorgevel van de St. Martinuskerk. Pastoor B. P. Kosters sprak een woord van welkom aan de Bisschop en een woord van dank aan God voor de vele jaren aan onzen bis schop geschonken, jaren van ge zondheid en wijs beleid. De jeugd zong de Bisschop een lied van hulde toe, gemaakt door pastoor B. van Leeuwen van de St. Jozefkerk te Hillegom. Monseigneur sprak de hoop uit, dat alle kinderen die voor hem stonden minstens even oud mogen worden als hij zelf en dat zij mannen en vrouwen zou den, waar O. L. Heer iets aan had. In de kathedrale kerk Door Bennebroek en Heemstede, waar zich ook vele kinderen en gro teren langs de weg ter begroeting verzameld hadden, ging nu de tocht op Haarlem aan, waar eveneens vele vlaggen de Bisschop namens Haarlem's burgerij een hartelijk welkom toewuifden. Duizenden mensen hadden zich rond de Kathedraal verzameld, waar Monseigneur ontvangen werd door de Vicaris-Generaal van het Bisdom, Mgr. N .L. A. Ammerlaan en de plebaan van de kathedraal, Mgr. Tilbery. In de kathedraal had den grote groepen jongeren, de ge hele jeugd van het Bisdom verte genwoordigend, vele jeugd-leidsters en leiders en de diocesane jeugd raad plaats genomen. Het inwendi ge van de kathedraal ging gehuld in een tooi van bloemen. Tuilen rode, witte, gele en lichtpaarse gla diolen sierden wanden en pilaren. Het hoofdaltaar was gevat in het rose van- enige honderden anjers. Na een toespraak door rector H. M. van Spanje, waarin deze namens de jeugd van het diocees Haarlem de Bisschop gelukwenste met zijn jubileum en aan monseigneur trouw beloofde en hem hartelijk dankte voor de zorg, welke monseigneur altijd voor de jeögd gehad heeft, celebreerde de bisschop.een pontifi caal lof met als diaken en subdi aken resp. rector van Spanje en rector A. J. Leenders en als troon- diakens Pastoor Th. W. M. v. d? Lugt en Aalmoezenier H. Tuin. Een Leger in slagorde Tijdens het lof hield de Bisschop de predicatie en ving aan met te •zeggen, dat een diepe ontroering hem aangegrepen had, nu zijn gou den feest begonnen werd met een huldiging door de jeugd. „Niet de ouderen hebben de toe komst, maar de jeugd. Met grote bezorgdheid zien wij echter deze toekomst tegemoet. Alles wordt ge daan, om de jeugd van God af te brengen. Het humanisme, dat niets anders dan heidendom is, trekt de jeugd zo aan, omdat het tegemoet komt aan haar neigingen, maar het is de weg naar de hel, die het voor de jeugd uitstippelt. Dit heidendom kan alleen worden gekeerd en tot staan worden gebracht, wanneer gij ten volle uw geloof beleeft. Dit zal van U misschien heldentaak vragen maar het is de enige taak, die red ding brengt. Uw huldiging is voor mij een be wijs, dat gij liefde hebt voor Uw Paus, uw Bisschoppen en priesters; en dat gij onze zegen vraagt, is een bewijs van het vertrouwen, dat U in de leiding van de Kerk stelt. Wanneer gij onder God's zegen de toekomst ingaat, heb ik vertrouwen dat die toekomst ook mooi zal zijn. Onze wens is het, dat de jeugdbe weging in de thans bestaande vorm voortgezet. Ongetwijfeld kan er nog veel verbeterd worden, maar 't is uit de boze, om nu eens dit en dan eens dat te willen. Wij moeten een hechte sterke eenheid: vormen En onze jeugdbeweging moet niet bestaan uit louter felle acties; zij moet op de eerste plaats gericht zijn op de vorming van de persoon lijkheid. Op de eerste plaats moeten wij zelf vol zijn van geloof. Dit -komt vooral tot uiting in ons gebed. Er is ook geen dorp dat meer be trokken is bij de kerkelijke feesten dan Warmond. Daarom was het 'n goed idee om Warmond dit gouden priesterjubileum van onze bisschop te doen inluiden. En ingeluid heb ben de Warmonders dit feest met terdaad. Zowel de zware klok van de parochie-kerk deed haar best als de drie klokken van het seminarie zelf, ondanks de vacantie van het studenten lui-eollege. Heel de Warmondse burgerij had zich tegen half drie voor het semi narie verzameld, waar de bisschop de avond tevoren zijn intrek had genomen na een retraite in Noord- wijkerhout. Even vóór half drie arriveerden de dioc. aalmoezeniers van het mn. en vr. jeugdwerk in het bisdom Haarlem, rector H. M. van Spanje en rector A. J. Leenders, de beide secretarissen van de bisschop, de Z. E. Heren H. W. Agterhof en J. P. J. Solleveld, de deken van Haarlem, de H. E. heer J. Kuilman, Ir. P. Huibers, een broer van de bisschop en enkele andere familieleden, die door de president, mgr. van Deur- sen, in de grote zaal van het Theo logicum ontvangen werden, waar de bisschop zich bij hen voegde. KToksïag half 3 verscheen Mgr. voor de ingang van het groot-semi narie. Enthousiast zong Warmond's burgerij hem driemaal een „lang zal hij leve" toe, hierbij begeleid door het dorpsmuziekcorps St. Mathias. Vervolgens werd een aanvang ge maakt met de feestelijke tocht naar Haarlems kathedraal. De rijkspolitie zorgde voor een vlot verloop van de tocht. Overal langs de weg wapperden de vlag gen van de huizen en hadden groe pen mensen zich opgesteld om de beminde bisschop toe te juichen. Te Sassenheim Aan de grens van Sassenheim werd de stoet opgewacht door een groep landelijke ruiters. Voor het St. Bernardus-gesticht werd voor de eerste keer halt gehouden om een huldiging van Sassenheim's jeugd in ontvangst te nemen. Groot was het enthousiasme van de jui chende menigte, toen hier de Bis schop met zijn auto stopte. Rond de goudvissenvljver, die met wit gele vaantjes omzoomd was stond de jeugd opgesteld. Na een woord van welkom door pastoor Braak, werd monseigneur door een klein negerjongetje een huidelied aange boden, dat door de jeugd werd ge zongen. Na een toespraak van de Bisschop aan de jeugd werd de tocht vervolgd naar Lisse. Te Lisse Voor de St. Agathakerk te LisSe werd voor de tweede keer halt ge houden. Hier sprak de jeugd zelf haar gelukwens uit in de persoon van een ongeveer 10-jarig meisje, dat de Bisschop tevens 'n prachtig bouquet bloemen aanbood. Het meisje dankte de Bisschop voor al les, wat Hij voor de jeugd deed. De jeugd wist zich veilig onder de hoe de van een Bisschop, die voor haar werkte en bad. Monseigneur dankte wederkerig de jeugd voor deze mooie hulde, welke hem zichtbaar zo goed deed, en voor de volgzaam heid, welke de jeugd hem zo spon taan betoonde. Met het bouquet bloemen in de hand, sprak Mon seigneur de hoop uit, dat de kinde ren zelf tot de schoonste bloemen zouden opbloeien en beloofde hier voor dagelijks te zullen bidden. Naar Hillegom Tijdens de huldiging te Lisse, had de jeugd op originele wijze Monseig neurs auto versierd met witte dahlia's. Te Hillegom had de derde huldi- gmg plaats voor de prachtig met bloemen versierde en met vlaggen Wie goed bidt, komt ook tot een goede vervulling van de plichten van zijn staat. De kern van alle apostolaat is, dat wij ons zelf ge heel en al op God instellen. Wij moeten inderdaad een leger in slagorde vormen". Monseigneur beëindigde zijn pre dicatie met de beloften van de jeugd te vragen: het heilig geloof trouw te blijven, de leiding van on ze H. Vader de Paus en van de Bisschop en de priesters te volgen, het geloof uit te dragen in de om geving, waar men geplaatst wordt, en in alle moeilijkheden zijn toe vlucht te nemen tot God's Moeder, O. L. Vrouw van Altijddurende hij stand. Staande beloofde de jeugd deze punten na te zullen komen. Ver volgens gaf Monseigneur zijn zegen aan de gehele jeugd van 't Bisdom. Na het lof had er een receptie van de jeugdleiders plaats. Tenslotte werd de dag besloten met een rond gang van de Bisschop langs de rij en van de jeugd, die zich rondom de Kathedraal hal opgesteld. Het hoogtepunt van de viering van het gouden priesterfeest van de grijze Haarlemse Bisschop is de Pontificale H. Mis geweest, die in de Kathedrale Basiliek in tegenwoordigheid van vele geestelijken en vertegenwoordigers uit alle organisaties, om ringd door een buitengewoon grote menigte belangstellende en medelevende gelovigen, waarvan er velen een verre reis naar de bisschopsstad hadden ondernomen om getuige te kunnen zijn van dit unieke bisschopsfeest, werd opgedragen. Reeds lang voor tienen, het aan- vangsuur van de grote plechtigheid hadden velen zich reeds van een goede plaats in het kerkgebouw verzekerd en toen even na tien uur Z. H. Exc. Mgr. Huibers, voorafge gaan door een grote stoet van gees telijken, voornamelijk de Dekens, de leden van het kathedraal kapit tel en zijn secretarissen het rijk versierde kerkgebouw binnentrad, was vrijwel geen plaats meer onbe zet. Op het ruime priesterkoor za ten meer dan zeventig priesters uit het diocees, gekleed in toog en su perplie, voor in de middenbeuk van de kerk hadden de genodigden, autoriteiten en afgevaardigden van organisaties, plaats genomen, al len stemmig in het zwart. Behalve hoge geestelijke belang stellende waren ook hoge burgerlij ke autoriteiten aanwezig. Vooreerst de ministers Mr. J. R. H. v. Schaik en Mr. Th. R. J. Wijers, daarnaast ook prof. C. P. M. Romme, fractie voorzitter van de KVP in de Twee de Kamer, de heer W. Dreesmann, Romeins graaf en geheim kamer heer van Z. H. de Paus, leden van Gedeputeerde en Pronvincial Sta ten van Noord-Holland, vier Mal- thezer Ridders, onder wie Baron van Voorst tot Voorst en nog vele anderen. De kerk was versierd met een ongekende rijkdom aan gladiolen, 't priesterkoor praalde in een gloed van witte bloemen, in de nissen achter het hoogaltaar prijkten coni feren. Rood met goud bestikte wimpels waren langs de enorme pi laren gedrapeerd en het altaar zelf baadde in een rosige gloed van tientallen anjers. Het schip der kerk was versierd met toeven gele en paarse gladi olen, de zijbeuken met rose en don kerrode gladiolen, afgewisseld met witte. De pontificale H. Mis Terwijl Z. H. Excellentie, 'gehuld In goudbrokaten gewaden, door het kerkgebouw schreed en de menigte knielde om de zegen te ontvangen, zong het koor der kathedrale kerk het „Ecce Sacerdos" van A. Bruck ner. Op het priesterkoor aangeko men werd direct begonnen met het opdragen van het H. Offer, waarbij de jubilerende bisschop geassi steerd werd door Mgr. N. L, Ammerlaan, de Vicaris-generaal van het Bisdom, als Presbyter-as- sistens. De Deken van Haarlem, de Hoogeerw. Heer J. Kuilman, ver vulde met pastoor J. Ruhe uit Den Haag de functie van Troondiaken Kapelaan Jac. Huibers, 'n neef van de Bisschop, deed dienst als diaken, Pastoor M. Vinck uit Den Haag als subdiaken. Ceremoniarii waren de beide secretarissen van het Bisdom de Zeereerw. Heren H. W. Agterof .en J. P. J. Solleveld. Studenten van het Theologicum te Warmond ver vulden de lagere functies. Tijdens de plechtigheid, die met haar rijk ceremonieel, op de vele aanwezigen 'n diepe indruk maak te, zong de schola cantorum van de kathedraal o.l.v. Dr. A. I. M. Kat de „Messe Solemnelle" van Edmond Dierickx. De wisselende gezangen van het feest van de dag, Maria Hemelvaart, werden in het Grego riaans gezongen. Het Credo werd door alle gelo vigen gezongen. Onder de plechtigheid, die meer dan twee uur .duurde, sprak de ju bilerende herder zijn diocesanen toe vanaf de preekstoel. Na de H. Mis, waaronder een viertal geestelijken aan velen de H. Communie uitreikten, las Mgr. Am merlaan de aflaatbrief voor, waarin aan alle aanwezigen een volle af laat werd verleend. In de plebanie begon daarna een lange reeks van recepties, die nog van ongeveer half vier tot laat in de middag duurde. Commandeur Orde Ned. Leeuw Een talloze menigte heeft de ju „Gaudeamus omnes in Don>ino". Laten wij ons allen verheu gen in de Heer", Met deze woorden uit de Introitus van het feest van Maria ten Hemelopneming begon de jubilerende Bisschop in Haarlem zijn feestpredikatie, waarin hij God dank bracht voor de talloze genaden, hem in zijn vijftigjarig priester leven geschonken. ,,Deze dag", aldus de Bisschop, „is een dag van uitzonderlijk grote vreugde, allereerst wegens de herdenking van de glorieuze opgang met ziel en lichaam van de allerzaligste Maagd Maria naar het hoogste der hemelen. Want sinds dit ogenblik is Zij de schatbewaarster van alle genaden, die Christus aan het Kruis heeft verdiend". „Deze dag is echter ook een dag van vreugde voor het Bisdom Haarlem, waar zo vele priesters het heilig ogenblik herdenken, waarop zij door Gods uitverkie zing tot priester gezalfd werden van de allerhoogste God". „En ook ik tnag op deze dag met innige dankbaarheid het ogenblik herdenken, waarop ik voor vijftig jaar geleden in deze zelfde kerk en aan dit zelfde altaar de wijding van het H. Priesterschap mocht ontvangen. Een wijding, die de priester de macht geeft om na mens de mensen gebeden aan God aan te bieden en namens God geestelijke genaden en gunsten over de mensheid uit te storten". „Ik verheug mij, dat wij thans, priesters en gelovigen, gezamen lijk in een gemeenschappelijk offer ons tot God mogen richten". „Dit Heilig Misoffer is allereerst een offer van aanbidding. Hier is geen plaats voor huldiging van een mens: „Soli Deo honor et glo ria", „alleen aan God alle eer en glorie". „Want niets staat in verhouding tot de oneindige gave van de on eindige God". „Het is alleen de goddelijke macht en de goddelijke uitverkie zing, waaraan de priester zijn waardigheid ontleent". „God de Vader geeft voor een deel Zijn macht aan de priester: een gave, die herinnert aan de waardigheid van Maria. Want op het woord van de priester wordt de Zoon Gods geboren op het al taar. Dit is een wonder, groter dan de schepping van de wereld". God de Zoon heeft over de priester gezegd: „Wie u hoort, hoort Mij". De priester neemt Christus' plaats in als offeraar. Hij is waarlijk plaatsbekleder van Christus en daarom zegt hij ook: „Dit is Mijn Lichaam, dit is Mijn Bloed". Het H. Misoffer is ook een offer van smeking: Orate fratres: Bidt broeders, bidt voor de Kerk, voor de Paus, voor de bisschoppen en de priesters en voor de vrede der wereld. Wij moeten bidden voor de noden der wereld. Gij moet goed weten, dat indien gij bidt voor de priesters, gij ook bidt voor uzelf, want de zegen van goede priesters is een zegen voor het gehele volk, voor allen. Het H. Misoffer is verder een offer van dankzegging. Wel waar lijk mogen wij God danken, om dat Hij in Zijn priesters zo ge meenzaam met mensen weet om te gaan. Niet te tellen en niet op te sommen zijn de genadegaven, waarmee God de priester omringt God heeft lang te voren, soms vele geslachten voorheen, de priester reeds uitverkoren en hem daarna in de schoot van het gezin en in het seminarie voorbereidt op zijn uitverkiezing. „Gij, dierbare gelovigen, weet dit zelf uit eigen ervaring. Want gij zijt een volk van priesters, dat over geheel de wereld zijn pries ters heeft uitgezonden". „Daarom danken wij met de woorden van het Magnificat voor deze uitverkiezing: „Mijn ziel maakt groot de Heer. Want Zijn barmhartigheid duurt van geslacht tot geslacht: a progenie in proge nies. De beste dank echter bren gen wij door het offer van Chris tus: dit is meer waard dan alles wat wij kunnen aanbieden. Niet wij werken, maar Christus werkt. Niet wij mogen ons verheffen, maar wij brengen ons offer in een geest van nederigheid en met een rouwhartig hart: In spiritu humi- litatis et in animo contrito". Voor de priester is er geen reden tot zelfverheffing. Hiervan kan geen sprake zijn. Want hoe meer een priester Gods gave over weegt, des te meer staart hij in de afgrond van zijn eigen nietig heid en ervaart hij zijn tekort schieten in het beantwoorden van Gods genade". „Hij ziet de berg van tekortko mingen steeds hoger rijzen. Met volle overtuiging kan hij zich dan ook op de borst kloppen: „Heer, ik ben niet waardig" en 't woord van Petrus herhalen: „Exi a me, quia homo peccator sum", „Ga weg van mij, Heer, want ik ben een zondig mens". Gelukkig is het H. Misoffer ook een offer van eerherstel, waardoor wij God teruggeven van Zijn eigen Gave". Aan het einde van zijn predi katie richtte Mgr. Huibers zich tot de Moeder Gods, om Haar te dan ken voor Haar bescherming en het bisdom opnieuw onder Haar schutse te stellen. Op weg van Warmond naar Haarlem werd aan de jubilerende Bisschop op verschillende punten hulde gebracht door de parochiële jeugd. Bij pastoor Braak in Sassenheim bood een kleine negerjongen Mgr. een boek met handtekeningen aan van allen die deelnamen. bilerende Bisschop met deze dag gelukgewenst, allereerst waren er vele burgerlijke autoriteiten, die van hun welgemeende belangstel ling blijk gaven. Een der eersten die Mgr. Huibers complimenteerde was de minister van Justitie, Mr. Th. Wijers, die Z. H. Excellentie mededeelde dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd Haarlems Bisschop te benoemen tot comman deur in de Orde van de Nederland se Leeuw en hem de versierselen, aan deze onderscheiding verbonden, overhandigde. Voorts zagen wij de Vice-minis- terpresident, Mr. v. Schaik, Baron de Vos van Steenwijk, de commis saris der Koningin in Noordholland, Baron van Voorst tot Voorst, mal- thezerridder en de heer W. Drees mann, geheim kamerheer van Z. H. de Paus, de beide laatsten in hun uniform. Vicaris-Generaal Mgr. Ammerlaan las de benoemingsbrief van H. M. de Koningin voor en de minister van Justitie spelde persoonlijk het kruis op de borst van de jubilaris, die onder de indruk was van de toe kenning van de hoge onderschei ding. Van de geestelijke autoriteiten noemen wij Mgr. J. Groen, M.S.F. Mgr. Dr. W. van Hees, de Generaal der Kruisheren, Kolonel Mgr. H. J. M. van Straelen, hoofdlegeraalmoe zenier, Kapt. ter Zee mgr. J. F. N. de Sain, hoofdvlootaalmoezenier, verder oversten en geestelijken van alle orden en congregaties in het Bisdom en een lange rij pastoors. Rond een uur arriveerde de pau selijke nuntius, Mgr. Paolo Giobbe, die door de aanwezige geestelijk heid met hartelijk applaus begroet werd. Het feestgeschenk Terwijl de geestelijkheid van het Bisdom in de plebanie verzameld was. nam Mgr. N. L. A. Ammerlaan de Vicaris, het woord en bood na mens de geestelijkheid Mgr. Hui bers zfln gelukwensen aan. Daarbij getuigde hjj van de grote aanhan kelijkheid van de medewerkers van de bisschop en bracht hij in herin nering, hoe de Hoge jubilaris zelf de H. Kerk reeds in alle functies had gediend. Naast gebed in steun in het moeilijke en zorgvolle geeste lijke werk, waarmede ook in de toekomst de geestelijkheid haar bisschop ter zijde zal staan, ver heugde het Mgr. Ammerlaan de bisschop ook in zijn materiële zor gen te kunnen bijstaan. Namens het Diocees bood hij als feestgeschenk de mooie som van ruim f 120.000 aan. Dit bedrag was als volgt samengebracht. Door de reguliere geestelijken, congregaties en orden, f 23.000, door de seculiere geestelijken f 18.000 en door de ge lovigen f 80.000. Dit geld zal gedeeltelijk worden bestemd om voorzieningen aan te brengen in de seminaria en verder in het fonds voor kerkenbouw wor den gestort. Z, H. Exc. Mgr. Huibers dankte in eenvoudige woorden voor dit huldeblijk en was diep getroffen door de hulde hem door geestelijken en gelovigen op deze dag gebracht. Hij noemde de samenwerking voor beeldig tussen geestelijken en bis schop en vertrouwde op aller me dewerking. al kon Z. H. Exc. het zich voorstellen, dat, waar het getal priesters eigenlijk nog te klein is, de arbeid voor velpn zeer zwaar is. Met vreugde kon Z. H. Exc. consta teren dat de Kerk in Haarlem voor uitgaat. Dat dankte Hij voor een groot deel aan het onvermoeide en toegewijde werk van zijn geestelij ken. Onder de burgerlijke autoriteiten, die nog hun opwachting maakten merkten wij nog op Vice-admiraal b. d. L. A. C. M. Doorman, directeur van Katholiek Thuisfront en Ir. Smulders, de voorzitter van Kath. Thuisfront. Voorts de garnizoens commandant van Haarlem, overste Lenserink en de commissaris van politie van Haarlem, Mr. Fonteyne, alsmede vele voorzitters en afge vaardigden van organisaties. BEEMSTER. Zoals wij Zaterdag reeds hebben gemeld, werd op Maandag IS Augustus in de parochie van Sint Jan te Beem ster het veertigjarig priesterfeest van de Zeereerw. Heer Pastoor A. H. I. van Leipsig gevierd, met alle luister die zo'n feest ver dient. In de twintig jaren van zijn pastoraat, heeft pastoor van Leipsig zich grote verdiensten verworven voor de parochie en de parochianen van Beemster. Hij was een zorgvuldig zielzorger, een sociaal priester, hij beijverde zich voor de luister van het Huis des Heren, hij bracht nieuwe ramen aan achter het altaar van zijn parochiekerk, hij smaakte de voldoening, onlangs de nieuwe klokken in zijn toren te mogen inluiden, hij stimuleerde het liturgische leven in zijn parochie, kortom hij was een ijverig priester en een voorbeeldige parochieherder. Nadaf pastoor Van Leipsig kort tevoren in gedwongen ballingschap was gegaan, opdat de parochianen de nodige voorbereidingen voor zijn feest konden treffen, werd de herder op Zondag 14 Augustus, aan de Westdijk, feestelijk ingehaald door zijn parochie. Voor en achter de auto, waarin de pastoor van Alkmaar was gehaald, stelden zich 6 ruiters te paard op. De motor politie uit de gemeente ging spon. taan aan het hoofd van de stoet. Op het kruispunt Hobrederweg- Jisperweg sloot zich „Beemster's Fanfare" bij de stoet aan, terwijl aan weerszijden van de auto, de gidsen marcheerden. Bij de pa rochiekerk werd pastoor Van Leipsig toegesproken door de voor. zitter van 't uitvoerend comité, de heer H. Droog, die de parochie herder welkom heette en hem, bij gelegenheid van dit feest, dankte voor al wat hij voor het heil der parochie in de jaren van zijn pas toraat heeft gedaan. Nadat de feesteling de toespraak had beantwoord, celebreerde hij na door bruidjes, pages, geestelij ken en kerkbestuur in processie te kerk te zijn binnengeleid, een plechtig lof, met assistentie van twee zonen der parochie, de wel- eerw. heren L. Konijn en J. Poel, Op Maandag 15 Augustus werd de jubilaris, terwijl de nieuwe klok ken feestelijk beierden en de pau selijke vlag wapperde van de slan. ke toren der Sint Jan, wederom door een stoet van bruidjes en pa ges met zijn assistenten door de erepoort voor de kerk, naar het altaar geleid, waar hij een plechtig Heilig Dankoffer opdroeg, met assistentie van de Zeereerw, heer pastoor A. de Wildt. uit Dordrecht, als presbyter-assistens en de wel- eerw. heren J. N. van Rossum. een neef van de jubilaris, als diaken en J. Poel als subdiaken. De wel- eerw. heer M. de Leur, oud-kape laan der parochie was ceremonia- rius. Het zangkoor zong. onder lei ding van de heer Th. Stevers, de Missa in festis duplicibus van L. Refice. Tijdens de H. Mis werd de pre dikatie gehouden door de weleerw. heer Van Rossum, die als tekst de woorden van St. Paulus gekozen had: De mensen mogen ons zó be schouwen: als dienaren van Chris tus en uitdelers van Gods gehei men. Op deze vreugdedag waarop vele priesters, met, de Bisschop van Haarlem hun priesterfeest vieren, dienen wij ons te bezinnen op de hoogheid van het H. Priesterschap. De priester, die uit de mensen werd gekozen, louter door Gods genade, deelt in het priesterschap van Christus zelf. zet als schatbewaar der van Gods goddelijke gaven, het werk van Christus onder de men sen voort en ziin waardigheid is niet met menselijke maat te me ten. En om de genade van 's pries ters uitverkiezing zal het hart. van priester en gelovigen vervuld zijn van vreugde, maar vooral van dankbaarheid jegens God, die Zijn genade om niet schonk en die een mens maakte tot een andere Chris tus, delendein Zijn macht, deelheb bend aan Zijn genade. Priester cn gelovigen nemen het woord van de psalmist in de mond: Niet aan ons. Heer. maar U eij alle glorie. Want ook de gelovigen past het. dapk- baar te zijn, omdat God ons de schatkamers van Zijn genade heeft geopend door de priester. Bidden wij daarom voor onze priesters, al dus de gewijde spreker, opdat zij mogen zijn zoals Gad hen wil; heilig en onbesmet. In het priesterkoor hadden plaats genomen de Z.Eerw. Heer pastoor C. M. M. Hijgemann van Schermer- horn en de beide oud-kapelaans der parochie de WelEerw. heren R. W. M. Geraets en J. A. M. Saulenn. In de kerk merkten wij bovendien op de eerste wethouder en loco-burge meester van Beemster, de heer K. Hoogetoren en de tweede wethouder de heer P. S. Visser. Na de H. Mis zong het koor het Jubilate Deo van Simon Kroon- De zeer prijzenswaardige versiering van de kerk, waarin op smaakvolle wijze witte bloemen, groen en palmen wa ren aangebracht, maakte een mag nifieke indruk. De fa. v. Kessel uit Alkmaar heeft /deze stijlvolle ver siering verzorgd. In de namiddag werd receptie ge houden, waarbij de voorzitters en secretarissen van alle parochiale verenigingen, officiële personen en alle medewerkende commissieleden en een stroom van parochianen hun hurder kwamen gelukwensen en waarbij door de heer H. Droog aan de pastoor het Rijwiel-Solex werd aangeboden. De burgemeester van Beemster en oud-burgemeester Ninaber gaven, bij dit pastoorsfeest, o.a. van hun be langstelling blijk. Tijdens de receptie sprak de wet houder Hoogetoren de jubilaris toe namens de burgemeester van Beem ster. Ook de Deken van Purmerend, de H.Eerw. heer L. Schamper, was aanwezig. De jongens in Indië boden hun parochieherder een gebatikte wanddoek aan, die een toepasselijke tekst droeg. &>vendien ontving de feesteling nog verschillende geschen ken van de diverse verenigingen, waarna de jubilaris een bewogen dankwoord sprak. Des avonds celebreerde pastoor v. Leipsig een plechtig Lof, met as sistentie van de oud-kapelaans der parochie, de Weleerw. heren Saulenn als diaken en Geraets als subdiaken. Tijdens het Lof bracht de jubilaris dank aan God, aan de Moeder Gods en aan de parochianen, in een korte toespraak tot de gelovigen, die de kerk vulden. Het programma der feestelijkhe den, die de parochianen van Sint Jan ter gelegenheid van het 40-jarig priesterfeest van hun herder voor de volgende dagen hebben georgani seerd hebben wij reeds in ons blad van Zaterdag gepubliceerd. Mechanisariedag LANGEDIJK. Naar wij verne men, zal de Mechanisatie-commissie voor de Langendijk a.s. Donderdag 18 Aug., op de terreinen van de Pro vinciale Waterstaat, het Proefbedrijf Oudkarspel, een zeer interessante Mechanisatiedag houden. Een aantal van de meest vooraanstaande sme den en vertegenwoordigers van tuin- bouwmachines zullen hier uitkomen met een grote collectie één-, twee- en vierwielige trekkers, ploegen, schijfeggen en cultivatoren. Verder komen er enkele regeninstallaties, verschillende zaaimachines en enke le belangrijke nieuwe machines, die nog slechts weinig gedemonstreerd zijn, zoals b.v. de Rolschoffel van P'. Schaap uit Lutjebroek. Het zal voor de tuinbouwers in onze omge ving zeer zeker een belangrijke dag worden, die de moeite waard is.. Het terrein wordt 's middags om één uur voor het publiek geopend.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3