Nieuw Schouten en Weiter zien toekomst donker in de Nota over inbreuken op de „Cease Fire" Nieuwe Belgische regering zal bezuinigingspolitiek voeren Ander beleid alleen mogelijk met een ander kabinet Oplossing Koningskwestie blijft echter nummer één Automatische piloot in K.L.M.-toestellen mag voorlopig niet worden gebruikt EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Ook de Belgen zullen zuiniger moeten worden Woensdag 17 Augustus 1949 45e laargang No. 11641 Tweede Kamer onderbrak haar reces Indonesiërs verlieten de loges De rode oppositie uit dreigementen Na de ramp van de Roermond Twee doden door voedselvergiftiging Margaret Mitchell overleden Mgr. Feltin opvolger van Kard. Suhard Dick Schermer zal het heden proberen HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondtt) A S H VAN HEDEN Abonnementsprijs t 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In aHe edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bü contract belangrijke korting. Directeur: E.J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. BankrelatiesNoorderbankNederi. Credietbank Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Lctat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Pagina 1 (Van onze parlementaire redacteur) Tijdens het comité-generaal heeft de regering zich bereid ver klaard nog vóór de Ronde Tafelconferentie in het openbaar met de Kamer van gedachten te willen wisselen over de te Batavia gesloten overeenkomsten. Tevens zou deze gelegenheid benut worden om de Kamer in te lichten over de uitvoering van de „eease-fire"-overeenkomst. Gistermiddag kwam de Tweede Kamer nu bijeen om aan dit voornemen uitvoering te geven, althans om te beslissen of ook na de uitvoerige nota van minister vca Maarseveen en mede gelet op de veranderde omstandigheden een dergelijk debat nog al dan niet wenselijk moest worden geacht. Allereerst bleek dat de regering zich wel zeer prompt aan de door haar gedane toezeggingen had willen houden. De voorzitter kon voorlezing doen van een nieuwe nota waarin de inbreuken, overigens nog maar van de eerste dag, werden opgesomd. overgedragen aan een onvoltooide staatkundige constructie. Beiden gingen er ook vanuit, dat de .Unci naar de normen van de Veiligheids raad was erkend. De republiek, waarvan gezegd was dat zij niet meer dan een deelstaat zou zijn, kreeg door de erkenning en het ge bruik van haar troepen een over heersende macht. Ging de heer Schouten er van uit, dat hij zich beperkingen moest opleggen, blijk baar denkende aan de vele Indone sische gasten in de loge, de heer Weiter zei onomwonden, dat de Re publiek nog nooit een accoord was nagekomen. De gasten schaadde zulks echter niet, want tijdens de rede van de heer Weiter verlieten alle Indonesiërs de loges. De heer Schouten vroeg van de regering verder de pertinente verklaring, dat gebieden als Ambon en Menado zich vrij zouden kunnen uitspreken. Hij en de heer Weiter wilden ook, dat de regering reeds nu zonder meer zou verklaren, dat Nieuw-Guinea „voor de Kroon zou behouden blij- vevn." Wat de toekomst betreft, de ze werd door beide woordvoerders van de oppositie zeer donker inge zien. De heer Welter was volledig in mineur, de heer Schouten hoopte nog, dat zijn vrees zou beschaamd worden. Tenslotte maakte de heer Weiter enkele opmerkingen over de econo mische financiële en monetaire po sities van Indonesië, die z.i. cata- strophaal is. Hij vroeg de nodige De heer Schouten (AR) toonde zich hierover zeer tevreden, de heer Burger (PvdA.) betwijfelde daaren tegen of een dergelijke nota, te meer daar er toch geen bloed was gevloeid, nu wel bevorderlijk was voor de juiste sfeer. De heer Bur ger was ook de enige, die alsnog zijn stem verhief tegen het houden van dit debat. Naar zijn gevoel zou het een daad van wijze zelfbeper king zijn geweest, wanneer de Ka mer op dit tijdstip van deze gedach- tenwisseling had willen afzien. In middels was de beslissing blijkbaar al in het Seniorenconvent gevallen, de heer Burger verwees hier althans naar en in deze zin noemde hij het debat nu wel onvermijdelijk. De heer Tilanus (CH) zeide voor en tegen elkaar te hebben afgewogen. Beslissend was voor hem tenslotte geweest, dat deze gedachtenwisse- Üng ook voor het Nederlandse volk verhelderend zou kunnen werken. Er bestonden nog maar al te veel misverstanden en de heer Tilanus dacht hierbij waarschijnlijk niet in de laatste plaats aan de tegenstre- vingen in zijn eigen partij. Nadat ook de heer Wagenaar (Com.) het debat een absolute noodzakelijkheid genoemd had, werd vervolgens zon der meer besloten dit laatste tref fen met de regering vóór de Ronde Tafelconferentie te doen plaats vin den. De twee sprekers, die de middag vergadering vulden, de heren Schouten (AR) en Weiter maakten het nut ervan intussen nog niet di rect aannemelijk. Een ander beleid, aldus de heer Schouten, zou alleen mogelijk zijn met een ander kabi net. De stemming peilende, had hij echter geen verwachtingen meer op dit punt. Uitgaande van het feit, dat dus wel op de verkeerde weg zou worden voortgegaan, slaakte hij de in dit verband nogal wonderlijke verzuchting, dat de regering althans een zo goed mogelijk beleid zou mogen voeren. De heer Weiter bleef overtuigd, dat er ook nu nog een juichtoon in Indonesië zou opgaan, wanneer wij ons bereid zouden verklaren om als nog een steviger politiek te voeren. Tegen de Republiek moest gezegd worden: Gij kunt in Djokja blijven, maar geen stap verder. De staat kundige opbouw moesten wij in richten naar ons goeddunken en wij zouden hierbij kunnen rekenen op de vele Indonesiërs, die „onze zaak" altijd trouw waren gebleven. De gedachten van de heren Schou ten en Weiter liepen vrijwel op alle punten paralel. Beiden waren van mening, dat de Grondwet geschon den werd als de souvereiniteit werd stukken over te leggen, waaruit de Kamer kan nagaan, welke de con sequenties van de financiële en eco nomische hervormingen zullen zijn. De heer Oud betoogde, dat ge creëerd moet worden de Neder lands-Indonesische Unie en tegelijk tot stand moeten komen de souve- reine staten van Indonesië. Er moet ten deze gelijktijdigheid zijn. De Kroon der Unie moet gedra gen worden door de Koning der Ne derlanden. Wat is de betekenis der Kroon. Men heeft deze een symbool genoemd. Maar er kan alleen sprake zijn van een symbool als er een rea liteit is. Een der dingen, waaraan de regering ter RTC moet vasthou den is de positie der Kroon, zoals de grondwet die wil. De regering zal de Kamer duide lijk moeten maken wat zij bedoelt met de woorden, dat de Unie geen superstaat is. Ten aanzien van na tionaliteit en burgerschap, welke mede behoren tot de punten op de RTC te bespreken, zegt de heer Oud, dat voorkomen moet worden, dat de Nederlanders en Indonesiërs als vreemdelingen tegenover elkan der komen te staan. Wat Nieuw- Guinea betreft meent spreker, dat dit geen onderhandelingsobject mag worden. De heer Gerbrandy deed een be roep ook op de minister-president om niet van de grondwet af te wij ken. Hij acht het de fout der rege ring, dat zij de macht en het gezag dat zü had, heeft prijs gegeven om in de kaart te spelen van de non- coöperatoren. De politiek der rege ring vindt hij zo weinig eervol en het doet hem leed, dat het -Neder landse volk zich er niet tegen ver zet. Hij betreurt het, dat men zich buigt ter wille van de Veiligheids raad. Het kabinet heeft zich door zijn politiek volkomen vastgezet. Kan men nog iets anders beginnen? Spre ker zou begeren een kabinet, dat een andere politiek voert. Te kwart over elf werd de vergadering ver daagd tot heden, Woensdagmiddag een uur. De minister van Overzeese gebiedsdelen zal in de avondverga dering van heden aan het woord komen. In de middag- en avondvergade ring hebben met de minister-presi dent de heer Drees en de minister van Overzeese gebiedsdelen, de heer van Maarseveen, achter de rege ringstafel de debatten voor een groot deel gevolgd de ministers van Schaik, Götzen, Stikker, Joekes. Lieftinck en Schokking. In de loges waren aanwezig alle delegatielei ders van de BFO-gebieden o.a. sul tan Hamid, voorzitter BFO, mr. A. Vleer, secretaris BFO, verder vele Republikeinse vertegenwoordigers. De „Roepish" van de Stoomvaart Mij „Nederland" arriveerde in Amsterdam met de eerste na-oorlogse vracht Djati-hout, die uit 50 dolken bestpnd. Deze vracht, die door meerdere wordt gevolgd, wordt in houthandelkringen met vreugde begroet. Een dolk Djati-hout van 3 ton wordt uitgeladen. In de brief van de minister van Overzeese Gebiedsdelen aan de voorzitter van de Tweede Kamer, die gisteren in de Kamerzitting werd voorgelezen, geeft de Regering een uiteenzetting omtrent de practische uitwerking van de order tot staking der vijande lijkheden, van kracht geworden op Java op het middernachtelijk uur tussen 10 en 11 Augustus j.l. en op Sumatra op hetzelfde uur tussen 14 en 15 Augustus. Zoals bekend heeft de Regering zich bereid verklaard de Staten-Generaal in te lichten omtrent de uitvoering der orders. Omtrent Sumatra kan de rege ring thans echter nog geen inlich tingen verschaffen, daar op dit eiland de bovenbedoelde orders eerst sinds heden in werking zijn. De regering beschikt slechts over gegevens betreffende Java. De tot dusver door de regering ontvangen berichten leren het volgende: Soerabaia: In de nacht van 10 op 11 Augus tus 1949 na het in werking tre den van het „Cease Fire" hebben eenheden van het T.N.I.-bataljon Eyskens, de nieuwe Belgische minister-president, heeft Dinsdag in de vergadering van Kamer en Senaat de regeringsverklaring voorgelezen. Eyskens wees er op, dat de regeringscrisis, die 44 dagen heeft geduurd, aan het land aanzienlijke schade heeft berokkend. Voorts betoogde de premier, dat de koningskwestie de vorming van een drie partijenregering onmogelijk heeft gemaakt. De regering erkent evenwel, aldus Eyskens, het dringende ka rakter van een nationale oplossing voor dit fundamentele vraagstuk. Zij zal trachten deze oplossing te zoeken in een geest van ruime verstandhouding onder de drie nationale partijen. Wat de voor stellen tot het houden van een volksraadpleging betreft, die bij het parlement aanhangig zijn, zul len de leden der nieuwe regering AMSTERDAM, 16 Aug. Naar hef A.N.P. van betrouwbare zijde verneemt heeft het onderzoek naar de ramp van de „Roermond", die bij Bari in zee stortte, er onder andere toe geleid, dat op alle Nederlandse vliegtuigen, die uitgerust zijn met een automatische piloot van het nieuwste type de dec- trische automatische piloot tot nader order deze automatische stuurinrichting niet zal worden gebruikt. Onder deze maatregel vallen niet de vliegtuigen voorzien van een hydraulische auto matische piloot. Bij het onderzoek naar de ramp bij Bari zijn zeer nauwgezet alle mogelijkheden nagegaan, die ge leid kunnen hebben tot het neer storten van het vliegtuig. Een de fect in de automatische piloot is Een Amerikaanse Skymaster, die met 58 inzittenden van Rome op weg was naar Venezuela, kon tengevolge van de mist, die boven Ierland hing, niet op het vliegveld Shannon landen. Het vliegtuig keerde terug en maakte een noodlanding op zee. De inzittenden, die op vlotten gingen, werden door de Britse trawler „Stalberg" aan land gebracht. Van de 58 inzittenden werden er 51 gered. Een der gewonden wordt aan land gebracht. één van de overgebleven moge lijkheden. Men heeft derhalve zeer uitvoerige proeven hiermede ge nomen en onder meer storingen in de electrische automatische pi loot trachten op te wekken. De ondervindingen, die bij deze proefnemingen zijn opgedaan, ge voegd bij andere ervaringen met de electrische automatische piloot, hebben geleid tot het besluit deze stuurinrichting enige tijd buiten werking te stellen hangende de proefnemingen, die op het ogen blik met de automatische piloot worden genomen. De C.A.A. (Ci vil Aeronautics Association) is van deze beslising op de hoogte ge steld. De proeven met de electrische automatische piloot worden thans in ons land en door de Lockheed- fabrieken in de Verenigde Staten met kracht ter hand genomen. Bij de onderzoekingen is gebleken, dat de automatische piloot onder bepaalde omstandigheden afwij kingen kan vertonen, welke men tot op heden niet had geconsta teerd. Dit heeft mede geleid tot de genoemde beslissing. Aan de hand van deze ervarin gen is besloten met de automati sche piloot bepaalde vliegproeven uit te voeren. Ter coördinatie en ter voorkoming van onnodig risico zullen deze vliegproeven alleen worden uitgevoerd door de Lock- heedfabrieken in de Verenigde Staten. Van bevoegde zijde werd desge vraagd medegedeeld, dat het voor lopig buiten werking stellen van de automatische piloot nog niet mag worden uitgelegd als een vaststaande conclusie, dat een de fect in de automatische stuurin richting definitief door de deskun digen wordt beschouwd als de oorzaak van de ramp met de „Roermond". Dit behoort wel tot de mogelijheden, weshalve de electrische automatische piloot thans aan dergelijke intensieve proefnemingen wordt onderwor pen. De maatregel treft de meeste K.L.M.-toestellen, die bijna alle met een electrische automatische piloot zijn uitgerust. Er is nog niet bekend of andere buitenlandse maatschappijen tot dergelijke maatregelen zullen overgaan. Tengevolge van voedselvergifti ging zijn twee leden van het gezin Wijnen te HeldenPanningen, nl. de vader en een 18-jarige dochter, om het leven gekomen. De dochter werd Vrijdag naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht en overleed daar dezelfde dag. Zaterdag werden de vader en een zoon naar het zie kenhuis overgebracht. De vader overleed gisteren, de zoon zou bin nenkort weer thuis komen. Verder zijn ziek geworden de moeder, die gisteren in zoverre hersteld was dat zij de teraardebestelling van haar oudste dochter kon bijwonen, en een klein kindje, dat thuis verpleegd wordt. De oorzaak van de vergiftiging is vermoedelijk het eten van ondeug delijk geweckt vlees, afkomstig van huisslachting. De dienst voor de volksgezondheid heeft de zaak in onderzoek. DOOR TREIN GEGREPEN Dinsdagmorgen is de 19-jarige motorrijder M. de L., op de onbe waakte overweg in de Deuterse- straat onder den Bosch, door een trein gegrepen en op slag gedood. De jongeman was aan het oefenen met zijn motorrijwiel, dat hij pas gekocht had. dienen et beslissen of zij de sa menwerking in de regering wen sen voort te zetten, indien zij van oordeel mochten zijn, dat de ge wenste oplossing niet gevonden kan worden. Naar Eyskens verder mededeel de, zal de regeringspolitiek op economisch gebied in de eerste plaats de bestrijding der werk' loosheid ter hand nemen. In verhouding tot de bezuini ging zal kunnen worden overge gaan tot een verlaging der belas tingen. Als eerste maatregel zal het wetsontwerp inzake de belas ting op het inkomen, dat door de ontbinding der Kamers niet meer ter sprake is gekomen, onverwijld behandeld worden. Om de lasten van de staat te verminderen heeft de nieuwe re gering als eerste daad het aantal ministeries verminderd tot de hoogstnodige. In alle sectoren der regeringsinstellinggen zal bezui nigd worden. Eerste minister Eys kens wees er in dit verband na drukkelijk op, dat deze bezuini gingspolitiek de levensstandaard van de werkende klasse niet in het gedrang mag brengen en geen achteruitgang op sociaal gebied mag betekenen. De regering, aldus Eyskens, is bijzonder ingenomen met het lot van de middenstand en zij zal deze in de algemene organisatie van de economie de plaats inruimen, die hem toekomt. Wat op fiscaal gebied tot stand zal komen zal voor de middenstand een niet te onderschatten aanmoediging be tekenen. Binnen het kader van haar stre ven naar het opheffen van de economische belemmeringen en van maar algemene economische politiek zal de regering op land bouwgebied een politiek van ren dabiliteit nastreven. Zij zal er in het bijzonder voor zorgen, dat de voorwaarden worden geschapen, waardoor de Belgische landbouw in de economische unie, die wordt voorbereid tussen Nederland, Bel gië en Luxemburg, kan worden ingeschakeld. De regering zal er zich op toe leggen de Economische Unie met Nederland te verwezenlijken. Dit zal geschieden met in achtneming van de wederzijdse economische belangen. De voorbereidende maatregelen tot verwezenlijking van de voor-unie zullen met spoed worden doorgevoerd. Omtrent de schoolkwsetie zeide Eyskens, dat de regering zal blij ven ijveren voor de schoolvrede ATLANTA, (Georgia), IC, Aug. (Renter). Margaret Mitchell, schrijfster van „Gejaagd door de Wind" (Gone with the Wind) is Dinsdag overleden. Zij werd de vo rige week Donderdag door een auto aangereden. Margaret Munnerlyn Mitchell werd in 1906 in Atlanta geboren als de dochter van Eugene Muse en Belle (Stephens) Mitchell. Zij stu deerde aan het Smith College en kreeg in 1939 de titel van Magister artium honoris causa. Zij huwde in 1925 met John Robert Marsh. Haar roman „Gone with the Wind" verscheen in 1936. Later werd er een film van gemaakt. en zal trachten een grondige her vorming van het tegenwoordige stelsel voor te bereiden. Tijdens de debatten over de regeringsverklaring heeft de voor zitter der socialistische partij Max Buset metc betrekking tot de ko ningskwestie verklaard, dat de Belgische socialistische partij alle mogelijkheden onder ogen heeft gezien en op iedere gebeurtenis is voorbereid. „Ook in het ergste geval spreker zinspeelde hier op de mo gelijkheid dat koning Leopold zonder goedkeuring van het par lement naar België zou terugke ren zouden de socialisten niet onvoorbereid zijn", zo betoogde Buset. De regeringsverklaring achtte de partijvoorzitter weinig nauw keurig, vooral waar het financiële en fiscale kwesties betreft. Inzon derheid wenste hij te weten, hoe de regering in 1949 de werkloos heid denkt te bestrijden en hoe zij tegelijkertijd de belastingen kan verlagen. Buset verklaarde verder vooral de vrees te koeste ren, dat een te grote vrijheid der ondernemingen nadelig zal zijn voor de arbeiders. „De socialisti sche oppositie, aldus spreker, zal waakzaam blijven en zal, indien het nodig is, haar strijd zelfs bui ten het parlement voeren" 107 divisie I, ten getale van onge veer 65 man, onder commando van majoor Djarot, zich meester gemaakt van een autobus en zijn zij, komende uit de richting Men- ganti (een plaats, 12 tot 15 km westelijk van Soerabaia gelegen), in Soerabaia doorgedrongen, waar zij zich verborgen in de oostrand van de stad. Daarnaast begaven zich een 200 man in groepen te voet naar Soerabaia en nestelden zich in de westrand en het cen trum van die stad. In de loop van 11 en 12 Augus tus 1949 zijn deze lieden vrijwel alle gearresteerd, zulks met inbe grip van hun commandant. Op deze commandant zijn be langrijke documenten gevonden. De regering heeft telegrafisch ver zocht haar afschrift van deze do cumenten te zenden. In afwach ting daarvan kan de regering me dedelen, dat haar bericht is, dat deze documenten een plan bevat ten voor infiltratie van Soerabaia en andere grote steden. Blijkens dezelfde documenten was opdracht gegeven alle opera tiebevelen vóór 3 Augustus 1949 te dateren. Blijkbaar dienovereen komstig werd op genoemde ma joor Djarot een operatiebevel ge vonden, dat, niettegenstaande de inkt nog vers was, de datum droeg van 7 Juli. Uit de gevonden documenten blijkt, dat het in de opzet lag zich meester te maken van de stad Soerabaia; majoor Djarot was aan gewezen als militair commandant der stad. Solo: De regering mag niet nalaten in verband met de hierboven ver melde feiten, welke alle plaats grepen na de inwerkingtreding van de „Cease Fire" order op Java, melding te maken van gebeurte nissen te Solo, welke weliswaar zich in hoofdzaak afspeelden vóór middernacht tussen 10 en 11 Augustus, doch die, nog afgezien van enkele feitelijkheden na dit tijdstip welke een inbreuk vorm den op de voorschriften betreffen de de uitvoering van de „Cease Fire" order in haar onderling ver band moeten worden beschouwd als een weloverwogen tactiek om nog op het laatste ogenblik een wijziging in de status-quo te for ceren. Vervolg op pag. 3. Vroeger gebruikte de Nederlandse Spoorwegen de Helmonder spoorhaven in de Zuid-Willemsvaart als laad- en losplaats. De laatste jaren echter doet deze haven geen dienst meer en daarom heeft men besloten haar te dempen. De verkregen oppervlakte is bestemd om het spoorwegemplacement uit te breiden. Dit is door de groei van Helmond en haar industrie zeer urgent. Een overzicht van de reeds gedeeltelijk gedempte haven langs de spoorlijn HelmondVenlo. PARUS, 16 Aug. (AFP). Offi- I cieel is mededeling gedaan van de benoeming van mgr. Mauritius Fel- tin, aartsbisschop van Bordeaux, tot aartsbisschop van Parijs als opvol ger van wijlen kardinaal Suhard. Mgr. Feltin werd in 1883 geboren te Delle, in 1909 priester en in Maart 1928 bisschop gewijd. Paflof in ongenade Nicolas Paflof, die onlangs ont heven is van zijn ambt van onder minister van Openbare Werken, is uit het hoofdbestuur der Bulgaarse communistische partij gestoten „we gens de geringe ijver, die hij aan de dag legde om zijn betrekkingen met Kostof te verbeteren". Dr. W. Huender weer ambtenaar Bij K.B. is dr. W. Huender, met ingang van de dag waarop hij zijn tegenwoordige functie van gou verneur van Suriname zal neer leggen, wederom benoemd tot ambtenaar van de buitenlandse dienst der tweede klasse. Dick Schermer heeft besloten zijn poging om het Kanaal over te zwemmen uit te stellen tot heden Woensdagavond in verband met het ongunstige weer en de daling in temperatuur. Gisteravond kwam de wind uit het noorden en er viel regen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1