VAN HOUTEN Bond van Paardenslagers wil af van de Vakgroep Zandfigurenwedstrijd te Bergen aan Zee I De kaasdragers in Amsterdam 70ste verjaardag der brandweer Een interessant experiment te Nieuwe Niedorp p PAG. 2 Donderdag 18 Augustus 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Het bier vloeide rijkelijk Het Nederlandse merk met Wereldreputatie Kracht en Vlugheid" kreeg een vaandel WEERSVERWACHTING De vrije tijdsbesteding van de mannelijke jeugd Nieuwe bonnen voor werkkleding Marktberichten Ongeveer 75 pet. van de 258 leden van de Nederlandse Bond van Paar denslagers was Woensdag naar Alk maar gekomen voor de 32ste alge mene jaarvergadering; de meeste waren vergezeld van hun dames. In 't Gulden Vlies werd des mor gens de jaarvergadering gehouden onder leiding van de heer Jb. Jonge- jan uit Den Haag, die, nadat de heer G. de Wit de congressisten namens de afd. Alkmaar had verwelkomd, in zijn openingswoord speciaal ver welkomde de voorzitter en secreta ris van de Bond van-Paardenhande- iarerj, alsmede de heer Kuiper, dir. van de S.V.O. Spr. deelde mede dat 't bondsbestuur maatregelen heeft genomen, om ook na de opheffing van de vleesdistri butie de prijs van het paardenvlees te handhaven en door bijzondere reclame de aandacht van de consu ment op het paardenvlees te zullen vestigen. De heer De Wit wenste voorzitter en vice-voorzitter, die beiden deze dag 30 jaar getrouwd waren, geluk en bood hun dames bloemen in de Alkmaarse kleuren en een kaasje aan; ook aan de echtgenote van de secretaris, mevr. v. d. Aarsen, werd een kaasje aangeboden. Namens het hoofdbestuur bood de secretaris aan de voorzitter en diens echtgenote 'n fraaie bloemenmand aan. De jaarverslagen werden onder dank goedgekeurd; hierin werd her innerd aan de actie van het H.B. voor de handhaving van het rant soen paardenvlees op 150 gram en tegen de spreiding van de verkoop van paardenvlees, welke beide acties met succes werden bekroond. Ook een actie tot verhoging van de prijs van paarden huiden (met 100 pet.) werd met resultaat gevoerd. In de opheffing van de heffing van 4 et. per kg voor de Vakgroep mocht het bestuur helaas nog niet slagen, doch de actie hiervoor wordt voortgezet. Over dij; punt lieten verschillende afgevaardigden zich horen, waaruit wel bleek, dat men weinig enthou siast was over de vakgroep, welke men liever vandaag dan morgen zag verdwijnen; een der aanwezigen bepleitte een aparte vakgroep voor paardenslagers. Blijkens een ingeko men schrijven van mr. A. Peters uit Rotterdam werd de contributierege ling voor alle aangeslotenen nog steeds bindend geacht. De heren G. de Wit, Alkmaar en Snijders, Hengelo, werden in het bestuur herkozen; de heren Kamps, Schouten en Spaans uit Dordrecht werden gekozen in de fin. commissie. Aan de penningmeester werd dé charge verleend. De heer Kuiper, dir. van de S.V.O. bepleitte de vakopleiding voor de paardenslagerij en deelde mede, dat getracht zal worden plaatselijke cur sussen te organiseren, waarvoor hij de medewerking van de leden in riep. Spr. zag de toekomst voor de paardenhandel en paardenslagerij niet pessimistisch in en achte vak opleiding daarom zeer gewenst. Vanuit de vergadering werd ver zocht de examinatoren voor het vak examen te doen aanwijzen, niet door de S.V.O., maar door de bond. Namens de afd. Den Haag bood de heer Engelbert het hoofdbestuur bloemen aan, als blijk van waarde ring; de Bond van Paardenhande laren had eveneens bloemen aange- BALLON WEDSTRIJD BIJ V, Cr D. ALKMAAR. Het was een beetje feest met volop muziek, op de Laat en in de Ridderstraat, toen gister middag een paar duizend kinderen en honderden ouderen in spanning of met belangstelling toekeken hoe de pastelkleurige ballonnen van de door V. en D. georganiseerde ballon wedstrijd, blinkend in het zonlicht, het luchtruim kozen. In 5 groepen lieten tweeduizend kinderen hun ballonnen op en het feest duurde van half drie tot half vijf. Een kleine twee uur lang was het Vijvertje verstopt van kinderen, die met hun kaarten in hun knuist jes, groepje voor groepje werden toegelaten om hun ballonnen in ont vangst te nemen. V. en D. had de zaak uitstekend georganiseerd. De ballonnen hingen in een kleurige kooi op hun kleine eigenaars te wachten en die konden, eenmaal buiten met hun ballon, nauwelijks wachten op het sein van de mijnheer voor de microfoon, die tot drie telde voordat hij; los, riep. En dan stegen ze, gelig en roodachtig glanzend, langzamer of sneller en dan trokken ze heen naar het Zuidoosten, om wie weet waar neer te komen. En kele ballonnen maakten maar een korte reis en bleven hangen aan de kabels van het electrische net of in de draden van antennes, en daar, hangend als een machteloze tros, waren ze toch nog mooi als vreemde blinkende vruchten. En de kinderen trokken naar huis, vol verwachting: „Misschien komt de mijne wel in Zwitserland, of mis schien. of misschienEn van nacht zijn zij met hun kleurige bal lonnen meegereisd, droomland in. En vandaag en morgen, wachten maar, afwachten maar.. Wie weet? „INDRA" voor de tweede maal ALKMAAR. Het daverend suc ces dat „Indra" vorige week Zon dag in het Gulden Vlies ten deel viel deed hem besluiten op veler ver zoek nog éénmaal in Alkmaar terug te komen, en wel a.s. Zondag 21 Augustus. Indra is in afwijking met vele anderen een zeer serieuse werker op occult gebied en zij die Indra meemaakten in zijn fantasti sche hypnotische en andere experi menten, zullen zeker terugkomen en anderen aansporen deze buiten gewoon interessante avond bij te wonen. DR. VAN HOEK OVERLEDEN ALKMAAR. Tijdens zijn va- cantie, die hij in Friesland door-, bracht, is de bekende Alkmaarse röntgenoloog, Dr. H. C. van Hoek onverwachts overleden. Dr. van Hoek, die een zeer gezien specialist was, kwam in 1940 als röntgenoloog in Alkmaar. Donderdagmiddag om 3 uur zal de begrafenis plaats vinden op de Algemene Begraafplaats te Alk maar. boden, zulks in verband met hot feit, dat deze 32ste jaarvergadering tevens diende voor de viering van het zilveren bondsjubileum. Dit was ook de reden, dat aan deze jaarvergadering een excursie naar Bergen verbonden werd, ter wijl de dag besloten werd met een gemeenschappelijk dinfer in 't Gul den Vlies, waarbij nog tal van fees telijke toespraken werden gehouden. AANWINSTEN R.K. LEESBIBLIOTHEEK ALKMAAR. Nieuwe boeken: 8661 H. Baard, Frans Hals 8662 N. Berberowa, Tsjaikowski 8663 J. Boer, Beeld en spiegelbeeld 8664 Ph. Bottome, Uit de wereld van het onbekende 8665 Ph. Bottome, Puinpiraatjes 8666 H. Brier, Skycruisers 8667 Ch. Biihler, Practische kinder psychologie 8668 E. Burroughs, Tarzan op Sumatra 8669 S. Christiansen, Twee levenden en een dode 8670 J. Creesy, Radium 8671 L. Douglas, Het groene licht 8672 A. v. Emmenes, Neerlands voetbalglorie 8673 R. Feenstra, Met de Eendracht op avontuur 8674 K. v. d. Geest, Deining 8675 Dr. H. v. Gelder, Rembandt: Saul en David 8676 B. v. 't Gors, De Wielewaal in Brabant 8677 A. Hallema, Prins Maurits 8678 Havank, De Versierde Bedstee 8679 A. Hers, De oude Hoeve Kinderlectuur: 325 E. v. Achterhoek, Koen vaart om de Kaap 326 J. BrinkgreveEntrop, De meisjes van boven 327 E. Bronkhorst, Rosalijntje 328 H. Eerdmans, Boeddha en de poppenkast 329 H. Eerdmans, Raadselen om het kamp 330 R. Eerdmans, De Zonnebloemen DE ALKMAARSE KAAS EN DE KLEINHANDEL Het Tweede Kamerlid de heer de Ruiter (CH) heeft aan de minister van Landbouw, Vissery en Voedsel voorziening schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat de noteringen van de Alkmaarse kaasmarkt zich al weken lang rond f 1.60 bewegen, terwijl de maxi mumverkoopprijs aan detaillisten f 1.55 per kg. bedraagt? 2. Is het de minister bekend, dat de boerenkaas op de Zuid-Hollandse markten te Bodegraven, Woerden, Gouda enz. prijzen opbrengt van f 1.66f 1.90 per kg., waarbij nog komt de producenten-omzetbelas ting van 3,2 pet., welke voor reke ning van de handel komt, terwijl deze kaas maximaal doorverkocht mag worden voor f 1.75 per kg? 3. Is het de minister verder ber kend, dat de noteringen van de marktrijpe Friese kaas, welke des Maandags op de Kaasbeurs in Am sterdam aan de handel wordt ver kocht, op een zodanig niveau lig gen, dat deze voor de grossiers niet lonend kan worden afgezet? 4. Is het de minister duidelijk, dat door bovengenoemde toestand de handel gedwongen wordt met verlies te verkopen en/of bestaande prijsvoorschriften te overtreden? 5. Is de minister niet van oordeel, dat aan deze onhoudbare toestand spoedig een einde moet worden ge maakt door opheffing van de ma ximumprijzen of andere maatrege len? 6. Kan de minister verder mede delen waarom de distributie van kaas gehandhaafd blijft, terwijl de ze van melk en andere zuivelpro ducten is opgeheven? Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Frede- rika J. d. van D. Groot en F. J. Berkhout; Cornelis z. van M. Hoef nagel en K. Bakker; Johannes P. z. van W. Beers en J. E. Kaandorp; Catharina J. d. van N. J. P. Een hoorn en A. C. Heijer; Thomas z. van Th. Stoop en A. A. Mul; Anne- marie d. van P. G. de Wit en W. M. Stroomer. Gehuwd: Petrus J. van der Maat en Wïïhelmina Kaandorp; Otto Bol- weg en Jannetje B. Wijsman. Dinsdagmorgen is, begunstigd door prêttig weer, de wedstrijd ge houden in het maken van zandfigu- ren aan het strand te Bergen a. Zee. Reeds vóór 10 uur was het bij „paal 33" merkbaar dat er iets bij zonders zou plaats hebben. Daar werden palen en nummers geplaatst en het bestuur van de V.V.V. en Paal 33 waren druk bezig de voor bereidingen te treffen voor de wed strijd. Wel 120 kinderen hadden zich op gegeven. Sommigen in groepsver band, velen als enkeling en voorts een groep van ongeveer 60 kinderen van het koloniehuis „Voor Jong Nederland". Er is door de deelnemers geweldig gewerkt. En de resultaten hebben onze volle bewondering gehad. Er waren beelden die getuigden van aanleg en smaak. Kastelen, waar van er één de nabootsing was van het slot Loevestein. Vliegtuigen, 'n vlinder opgemaakt in kleuren van ingelegd fruit. Bijzonder geslaagd was 't wapen van Indonesië. Voorts motor- en roeiboten en kano's, zelfs een gehele haven. Een kattenberg, wapens van Bergen, krokedillen, 'n voorstelling van Bergen aan Zee, een taart en een hond etc. Verdienstelijk was de tekening van een gevelsteen voorstellende 'n schip „de vliegende Hollander". Het koloniehuis „Voor Jong Ne derland" kwam in 5 groepen uit. De groep grote jongens met voor stellingen van bunkers, schildpad en krokodil. De groep grote meisjes Dat de Alkmaarse kaasmarkt ook in het eigen land grote waar dering geniet, blijkt wel uit de steeds terugkerende schare be woners van de Nederlandse ste den, van wie Amsterdam ieder jaar wel het leeuwenaandeel le vert. Om het aantrekkelijke schouwspel, dat Jiet bonte gedoe op de Vrijdagse markt te zien geeft, ook eens binnen haar stads muren te hebben, hebben de Amsterdamse V.V.V., het ge meentebestuur en de directie der Amstelbrouwerij te Alkmaarse kaasdragers naar de hoofdstad genodigd. Zo trokken onze kaasdragers in hun smetteloos-witte pakken en hun gekleurde strohoeden, met berries en kaas en zelfs met hun bierkroezen en vuurpotten, Woensdagmorgen met hun kaas- vader, de heer Lutjeharms en de heer de Boer van het Marktwezen, naar de hoofdstad. De tocht ging per bus naar het Tolhuis, waar een versierde boot van de Amstelbrouwerij klaar lag om de mannen, die reeds in Am sterdam-Noord veel bekijks had den, naar de stad te varen. Bij het stadhuis, aan de O.Z. Voorburg wal, waar op het binnenplein ook een radio wagen van de Wereld omroep, de PCJ, stond te wach ten en 't Politiemuziekcorps o.l.v. luit. J. Pinkse stond opgesteld, verwelkomde de burgemeester van Amsterdam, die met de wethou ders Steinmetz en Franken het binnentrekken der Alkmaarders gadesloeg, het gilde. Staande op de trappen van het stadhuis, tus sen de plechtige figuren der bodes in, nam mr. d'Ailly de door de kaasvader aangeboden gaven: een kaas, een gestopte pijp en een tinnen kroes bier, het echte kaas- dragersbier, in ontvangst en rookte hij met zichtbaar welbe hagen de Goudse pijp. Voorafgegaan door het Politie- muziekgezeischap en geëscorteerd door politie te paard trok de stoet daarna door de Damstraat, langs het Paleis, over het Rokin, de Munt en de Vijzelstraat naar de Weteringschans, overal nageoogd door rijen Amsterdammers en vele buitenlanders, die van deze wel kome gelegenheid, een foto te maken van de karakteristieke dracht der kaasdragers, een ruim gebruik maakten. Via het Frede- riksplein en de Sarphatistraat ging het toen op de Mauritskade aan, waar op 't bordes van de Amstel brouwerij de heer Six, directeur van het bedrijf, dat de taak van het brouwen van 't speciale kaas- dragersbier van de Vollenhoven's brouwerij heeft overgenomen, de kaasdragers verwelkomde. Ook hem werden de traditionele gaven: de kaas en de gestopte pijp, over handigd. Daarna vloeide het bier R.K. SPORT IN ALKMAAR Voor aansluiting bij de R.K. Sport- beweging kan men zich melden voor: Voetbal: S. Spruit, Kennemer- straatweg 181; Athletiek: (dames) T. Mooy, Nieuwstraat 15; (heren) J. v. d. Kamer, Dr. Schaepmankade 5; Handbal: Mej. C. Koopman, Baansingel 31 b; Luchtvaartclub: Br. Benitius, Nassaulaan 30; Tennis: (dames) R. Tromp, Verdronkenoord 54; (he ren) J. Woldendorp, Oudegracht 198; Wandelclub: (dames-heren) Th. Grooff, Eikelenbergstraat 54; Gymnastiek: (dames-meisjes) E. de Rijk, Kinheimstraat 35; (heren jongens) G. de Bruin, Verdronken oord 9; Tafeltennis: J. Schotten, Oudegracht 198. Voor nadere inlichtingen kan men zich melden tot Zeereerw. Heer J. H. van den Hoek, Emmastraat 12. rijkelijk in de tinnen kroezen en glazen, waarna het gezelschap naar binnen trok, waar voor de kaasdragers en enkele genodigden een maaltijd gereed stond. Aange zien er te weinig plaatsen gere serveerd waren, moesten enkelen op de eerste plaats de pers, hoewel persoonlijk door de direc ties der V.V.V.'s uitgenodigd de gehele dag mede te maken zich verwijderen. Op het programma stond voorts nog een boottocht door de Amsterdamse havens en grachten, die ook in de middag weer veel bekijks trok. Rond vijf uur was het Alkmaarse folkloris tische feest in de hoofdstad ten einde. Brandweer-service bij ballonwedstrijd ALKMAAR. De Alkmaarse Brandweer heeft het op zijn 70ste verjaardag niet kunnen aanzien, dat er kinderballonnen, die naar het noord-westen hadden willen reizen, om mee te doen met de ballonwedstrijd, op de Laat waren blijven vastzitten. Gisteravond heeft de Brandweer de ballonnen bevrijd en daardoor heel wat Alk maarse kinderen gelukkig ge maakt. Benoemingen R.K. Lyceum ALKMAAR. Aan het R.K. Lyceum (St. Petrus Canisius) te Alkmaar zijn bijbenoemd als leraar Engels de heer Th. Haring, en als leraar wiskunde dhr. F. A. Kusse. Verkeersongeval ALKMAAR. Gisterenmiddag om half 6 passeerde een auto, die aan de Noordzijde van de Oude gracht reed de Hofstraat in de richting van de Melkfabriek. De auto reed aan de linkerzijde van de weg om zijn lading te lossen. Een motorrijder, de 37-jarige heer de W. uit Alkmaar moest daardoor uitwij ken, dreigde te vallen, sprong van zijn motor, brak zijn rechterbeen en moest met een ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis worden ver voerd. Proces verbaal wordt opge maakt. kwamen met het Muiderslot, kaste len voor de dag. De kleine jongens met een roeiboot, paard en kasteleh en de kleine meisjes een voorstel ling van Jong Nederland, een slot met een vijver. Allen hebben met veel ambitie gewerkt en de uitbeeldingen en af werking waren zeer te roemen. De jury had dan ook geen gemakkelij ke taak. De commissie kon, dank zij enkele gulle gevers de beschik baar gestelde prijzen nog uitbrei den. De heer Baron H. L. Taets van Amerongen heeft.aan vele deelne mers een prijs kunnen uitreiken. Bovendien werden versnaperingen aan alle kinderen verstrekt en stel de de fruitman Heybiom voor ieder een peer disponibel. Het was een geslaagd kinderfeest en vele anderen zullen meegenoten hebben van de wedstrijd. Wij herha len nogmaals het verzoek om foto's van de wedstrijd aan het Bureau V.V.V. tegen kostprijs te willen af staan. Aan allen die tot het welslagen van deze kinder-wedstrijd hebben medegewerkt wordt hierbij dank gebracht door de commissie voor de feesten te Bergen aan Zee V.V.V. en Paal 33. Indonesië nog niet op de Kaasmarkt ALKMAAR. Gisteren meldden wij het a.s. bezoek van een 50-tal der vernemen wij dat het bezoek Indonesiërs aan de Kaasmarkt. Na dat de Indonesische deelnemers aan de Rondetafel conferentie te Den Haag van plan waren a.s. Vrijdag aan de Alkmaarse Kaasmarkt te brengen, niet door zal gaan. Het is echter niet uitgesloten, dat zij op een der volgende Vrijdagen Alk maar zullen bezoeken. Circus Knie in de regen BERGEN. Gisteravond gaven de Bergense spelers voor de vierde maal in dit seizoen een opvoering van Circus Knie, een toneelspel van Carl Zuckmayer in de ver taling van J. Sternheim. Het stuk verhaalt van de dochter van cir cusdirecteur Knie, die de circus wereld verlaat voor een jonge hereboer, doch die, nadat haar vader is gestorven, terugkeert om de leiding van het circus in han den te nemen. Het toneelstuk is vrij onbelangrijk en uiterst zwak van psychologie. Het mooie open luchttheater was vol en 't publiek trotseerde de regen, die nu en dan als spelbreker dreigde op te tre den. Voor de regie van Joh. Frevel kunnen wij geen bewondering hebben, evenmin als voor de cos- tumering. De spelers hebben van het stuk gemaakt wat zij er van maken konden. Cor Berkhout was een uitstekende Karl Knie en Mea Coppens een goede Katharinchen. Ook G. Meijer als Bembel, de deurwaarder, speelde een goede rol. De kansen, die het stuk ten slotte nog biedt, zijn stuk voor stuk door de regie verzuimd. Voor het goede werk der spelers heb ben wij alle bewondering. S. K. (Advertentie) ALKMAAR. De 70ste verjaar dag van de Alkmaarse vrijwillige Brandweer is toch niet helemaal on gemerkt voorbijgegaan. Om vijf uur verzamelden zich in de brandweer kazerne het bestuur en de hoofdlie den, alsmede vertegenwoordigers der vier corpsen en enkele genodigden, w.o. de loco-burgemeester, de heer G. v. Slingerland en de Gemeente secretaris, mr. R. Veendorp, de heer W. C. Rijpma namens het politie corps, de heer Jb. Posch, burgemees ter van Oterleek en de heer De Jong uit Langedijk, namens de Kring der buitengemeenten. Deze laatsten had den een fraai bloemstuk gezonden, als blijk van medeleven. De Commandant, de heer J. van Maarleveld, die reeds des morgens te zijnen huize een bloemstuk van de manschappen ontvangen had, heette allen van harte welkom op deze officieuse viering van de 70ste verjaardag van de Brandweer. Voor het corps „Kracht en Vlugheid", dat 70 jaar geleden de grondslag legde van de Alkmaarse Vrijw. Brandweer, had hij een verrassing in de vorm van het vaandel van de in 1942 op geheven turnclub van die naam, waaruit het corps was ontstaan. Spr. wekte de manschappen op tot plichts betrachting tot heil van de burgerij en hoopte, dat het 75-jarig bestaan met de nodige luister gevierd mocht worden. Terwijl verversingen werden ge noten, voerde een lange rij van spre kers het woord; de heer G. v. Slin gerland deed dit op geestige wijze namens het gemeentebestuur, de heer Slinger namens „oud-goud", dat zijn de oud-brandmeesters, de ere- commandant, de heer Fr. Ringers, die de goede geest als de voornaam ste factor prees van de Vrijw. Brand weer, de heer Th. de Visser namens het corps „Kracht en Vlugheid", die dank bracht voor het vaandel; de heer Jb. Posch namens de gemeenten Oterleek en de Schermer, de heer Fr. Otten namens de Alkmaarse pers, de heer De Jong namens de buiten gemeenten, de heer Landman als oud-lid van Kr. en VI. en tenslotte de heer Ko Hartog namens de ove rige corpsen; ook hij bood bloem'en aan. De heer Witte wilde bij deze ge legenheid de heren Ringers, van Maarleveld en Veendorp nog eens dank brengen namens de vijf brand weerlieden, die dank zij hun bemoei ingen tijdens de bezetting voor uit zending naar Duitsland gespaard bleven, hoewel zij al een heel eind op weg waren; zij werden nl. op de Zuiderzee van de boot gehaald, die hen naar het Oosten zou brengen. Tenslotte bracht de heer v. Maar leveld alle sprekers dank. In Café Tom op het Waagplein verenigden de leden van „Kracht en Vlugheid", dat tévens zijn 70ste ver jaardag vierde, zich aan een intiem diner, waaraan, behalve de comman dant en de ere-commandant, ook de pers aanzat. Ook hier werden toe spraken gewisseld, waarin het corps werd gelukgewenst. De Commandant van het corps, de heer De Visser, die des morgens met (jen bloemstuk van zijn manschappen verrast was, bracht hiervoor dank, daarna de heer v. Maarleveld en de heer Ringers hun gelukwensen aan boden en de heer v. d. Idsert, hoofd brandmeester, in een geestige speech in de rij der sprekers volgde. Namens het corps zelf sprak een der jong- sten, de heer Zomerdijk, het bestuur voor' deze intieme feestavond, waar na de heer Ko Hartog weer namens de drie andere corpsen een woord van gelukwens sprak. Het oud-lid van „Kr. en VI.", de heer v. d. Pol, sloot zich hierbij aan, gevolgd door de heer Fr. Otten, die namens de pers dankte voor de uitnodiging en de Brandweer nog vele voorspoedige jaren toewenste. Na het diner bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Vermelden wij nog, dat het menu in brandweerstijl was opgemaakt en dat deze intieme bijeenkomst in de beste stemming verliep. Zo werd de 70ste verjaardag van „Kracht en Vlugheid" en daarmee van de Alkm. Vrijw. Brandweer toch in intieme kring gevierd; op 30 November zal dit op groter schaal geschieden, in tegenwoordigheid van alle manschappen en hun dames. Harenkarspel West op z'n best TUITJEHORN. Het was Zon dagmiddag weer eens Harenkarspel West, op z'n best. De eerste elftal len van Tuitjehorn en Dirkshorn kwamen die middag op het Hollan- dia-terrein bijeen teneinde een voet balwedstrijd te spelen, met het doel om de thuisfrontkas weer eens wat te versterken. Het fanfarecorps St. Hildegardis was ook van de partij en zorgde voor de vrolijke klanken. Hollandia, dat voor het eerst in de nieuwe kleuren, rood-wit-blauw op de grasmat verscheen, toonde zich reeds in de eerste minuten de meer dere. Toch bleef er spanning, maar toen het tenslotte 60 werd in het voordeel van Hollandia, geraakte de spanning er uit. Het gelukte Dirkshorn, dat o.a. doelman J. Kant miste, niet de ach terstand in te halen. Steeds wissel den de kansen en het einde kwam met een 112 overwinning van Hol landia. De ,,tak" die de hele mid dag aan de revers van des voorzitters jas had gebengeld, kwam daardoor in de Hollandia-prijzenkast terecht. Op Zondag 28 Aug. zullen de elftal len het op Dirkshorn nog eens over doen voor hetzelfde doel. Hoewel er vrij entrée was, werden de toe schouwers bij de uitgang in de ge legenheid gesteld hun offertje te brengen voor onze jongens in de Oost. Het resultaat was verbluffend, nl. precies 100 gulden. Rekening houdend dat er voor zoveel goede doeleinden wordt gevraagd en ge geven, mogen we dus gerust zeg gen, dat was weer eens „Harenkar spel west, op z'n best". Alle mede werkers namens onze jongens, har telijk dank. Kermis CASTRICUM. Zondag en Maandag waren wel de drukste kermisdagen, het prachtige zomer weer bracht vele op de been om eens een kijkje op 't kermisterrein te nemen. Zeer vele pensiongasten behoorden tot de bezoekers. De ex ploitanten zullen geen- reden tot klagen hebben, hoewel de autoscoo ter van Janvier de meeste bezoe kers tot zich trok. Het verkeer door de Dorpstraat was vooral bij avond overdruk tot op heden bereikten ons geen verkeersongevallen. Een feestelijke aanblik bood gisterenmiddag de Laat hoek Rid derstraat, waar Vroom Dreesmann een gratis Ballonwedstrijd had georganiseerd. Enige duizenden kinderen hadden zich opgegeven en het was een zeer imposant gezicht toen de ba- lonnen de lucht in gingen. Voor de wedstrijd-deelnemers(sters) waarvan de ballon de grootste afstand aflegt, waren bijzonder mooie prijzen beschikbaar gesteld. (Adv.) medegedeeld door het K N.M.I. te de Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. VERANDERLIJKE BEWOLKING Half tot zwaar bewolkt met slechts hier en daar enige lichte regen. Zwakke wind. Tempera tuur ongeveer dezelfde als van daag of iets hoger. Geslaagd CASTRICUM. Mej. Visser en Krist en Tiemstra behorende tot 't Docen, en de heren Berlee Idzinga, personeel van Duin en bos, slaag den voor het examen Handenarbeid. De heren Krist, Tiemstra en Idzin ga slaagden met lof. Aanbesteding AKERSLOOT. Woensdag 17 Aug. j.l. had om 3 uur in het gemeentehuis de aanbesteding plaats van 2 woningen voor de Woningbouwvereniging „Goed Wonen". Voor deze aanbesteding waren 13 inschrijvers, t.w. 1. G. Los, Woude f 25.953.—; 2. F. Velze- boer f 25.625.3. de Ni is, Castri- cum f 24.295.4. Gebr. Honde- ma, Krommenie f 23.582.5. P. Pronk f 22.955.6. H. Kamp f 22.545.7. N. Blokker f 22.465; 8. F. Groot f 22.365.9. J. van Duin f 22.155.10. Gebr. Krom f 21.945.—; 11. Gebr. Tiebie f 21.788.12. Hoedjes, Heiloo f 21.753.en 13. fa. Jobo, Heems kerk f 20.897.als laagste in schrijver. Geslaagd HEILOO. Voor de in Utrecht gehouden examens voor herenkleer maker, gezel A en B en Meester, slaagden onze plaatsgenoten J. W. Alleman en W. J. Alleman. Vanwege het gemeentebestuur en met welwillende medewerking van het gewestelijk arbeidsbureau, bij kantoor Schagen, is in Nieuwe Nie dorp een onderzoek ingesteld naar de vrije tijdsbesteding door de man nelijke jeugd. De daarbij opgedane ervaringen volgen hierna in cijfers. Van de 120 jongelingen die voor het verstrekken van de gegevens in aanmerking kwamen hebben er 104 aan de oproeping voldaan. Het on derzoek strekte zich uit over de jongens geboren in de jaren 1927 tot en met 1934, dus van de leeftij den van ongeveer 14 tot en met 21 jaren. De 14 jongens die zich in mi litaire dienst bevonden zijn niet in de cijfers begrepen. De verdeling over de leeftijden was als volgt: 4 van 14 jaar, 15 van 15 jaar, 19 van 16 jaar, 13 van 17 jaar, 20 van 18 jaar, 8 van 19 jaar, 14 van 20 jaar en 10 van 21 jaar. Van de 104 ondervraagden waren er 53 lid van een sportvereniging (waaronder 37 voetbal), 11 van een jeugdvereniging, 6 van een muziek- 6 van een zang- en 5 van een toneel vereniging. Lid van geen enkele culturele vereniging waren er 41. Bij bovenstaande cijfers zijn 12 dub beltellingen van jongens die lid zijn van 2 verenigingen en 3 die lid zjjn van drie verenigingen. Studerende zijn er 46 van de 104, waaronder 19 met volledig dagonderwijs, 13 ge deeltelijk dagonderwijs en 16 met avondonderwijs of schriftelijke cur sus. Werkzaam zijn in: landbouw, tuinbouw en aanverwante bedrijven 53; bouwvakken 7; levensmiddelen- bedrijven 6; administratief werk 6; verkeerswezen 3; diversen 9; zonder 1; studerend met volledig dagonder wijs 19. Als liefhebberijen voor vrije tijds passering gaven de ondervraagden op: 53 sport, 44 moderne dansen, 38 film, 16 muziek, 9 huisvlijt, 9 zang, 7 toneel, 1 volksdansen, 7 andere nog niet genoemde, 20 geen enkele liefhebberij. Van de 104 jongens ga- MARKTOVERZICHT PURMEREND Er zit op het ogenblik niet veel muziek in de markt, nu de export practisch van geen betekenis meer is. Het was dan ook weer heel stil op de verse markt. Op de gelde was wel iets meer te doen, maar de vraag is hoofdzakelijk gericht naar de beste dieren en deze blijven ook het best prijs houden. Het aanbod van pinken was zo onbeduidend, dat er van handel niet gesproken kon worden. Ook voor de gebruiksstie- ren was de animo niet groot. Op de schapenmarkt was de vraag voor een fokschaapje wel iets gro ter, maar overigens zijn daar de prijzen geheel op de levering inge steld. Dit is al het zelfde met de lammetjes. Voor 't gebruik is er maar weinig vraag. Op de bokken en geitenmarkt was het ook weer erg stug. In de vroegte ging het op de biggenmarkt kalm aan, maar toch nog wel prijshoudend. De af loop was echter en vooral voor de lichtere biggen weer minder goed. Het kleine aantal fokzeugen dat aangeboden werd vond nog wel ko pers. Op de paardenmarkt blijft het voor het leven uiterst stil. Dit geldt niet alleen voor de paarden maar ook de veulens zijn het snelst voor de dood te plaatsen. Op de pluimveemarkt was de vraag naar de blauwe haantjes ook iets min der goed waardoor dan ook de prij zen iets lager afkwamen. ven er 25 slechts één liefhebberij op en 79 meerdere. Zo waren er 11 die uitsluitend sport, 5 die alleen mo derne dansen, 4 alleen muziek, 2 al leen zang en 1 alleen film als lief hebberij hebben opgegeven. 's-GRAVENHAGE, 18 Aug. Het C.D.K. deelt mede, dat de bon nen voor werkkleding H 17 en L 17 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bon nen H 17 kan men kopen: een overall, of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratori- umjas of een mouwschort. Op de bonnen L. 17 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, manchester, of pillow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 13 tot en met H 16 en L 13 tot en met L 16 blijven voorlopig geldig. WARMENHUIZEN, 18 Aug. 75.000 kg aardappelen: Eerstel. 9.409.50, grove 7.607.80, Bintje 7.708.50, blauwe Eigenh. 6.807.40, witte Eig. 7.70—8.10; 5000 kg rode kool 5.50— 6.40, 1700 kg gele kool 6.70, 45.000 kg witte kool 11.8014, 9100 kg slabo- nen 3944. BEEMSTER, PURMEREND E. O., 17 Aug. Schotse muizen 810, bl. Eigenh. 78, Koopm. blauwe 78, kleine Schotse muizen 57, slabo- nen m.dr. 4143, idem z.dr. 4561, stoksnijbonen 5068. stamsnijbonen 2044, pronkbonen 26-33, bl. Blauw schokkers 3445, komkommers 6-18 tomaten A 4044. bloemkool 2336, rode kool 5.509, groene kool 11, spinazie 43, postelein 24, sla 414, andijvie 1631, rabarber 4, rode bie ten 5, bospeen 918, waspeen 814, uien 48, augurken: grof-grof 36, klein-grof 3740, basterd 3840, stek 1718, bommen 10; rode aal bessen 2454, perziken 418, drui ven Frankenth. 1.251.50, Westfrisia 851.00, suikermeloen 1054, blauwe pruimen 1028, Reine Claude's 10-34 appels: Erley Victoria 519, perzik rode zomerappel 836, rode tulp 514, Yellow Transp. 844; peren: Clapp's Favorite 1234, Noordholl. Suikerpeer 317, Précose de Trév. 6—27. ALKMAARSE EXPORTVEILING, 17 Aug. Schotse muizen 68; sla- bonen z.dr. 2846, stoksnijbonen 5069, stamsnijbonen 2238, pronk bonen 2838. tuinbonen 8.50, kom kommers I 1016, II 68, tomaten A 2838, tomaten bonken 2026, bloemkool IA 48—64, I 20—40, II 1218, rode kool 5.509.00, Savoye kool 6.50, groene kool 5.506.50, spi nazie 1222, postelein 1638, sla 419, andijvie 1223.50, rabarber 46, rode bieten 67, bospeen 617 waspeen 614, uien 6—11, soepgr. 1.505, selie 47, augurken klein- grof 18, basterd 29, rode aalbessen 4269, perziken 320, druiven Fran- kenthalers 861.10, suikermeloen 2266, netmeloen 1252; appels: Erley Victoria 12—22, perzikrode zomerappel 1822, Yellow Transpa rant 1035; peren: Kruidenier 1038 Noordh. Suikerpeer 515, Précose de Trévoux 18—26. HEILOO, 17 Aug. Sperciebonen 38-53, snijbonen 5465, pronkbonen 3138, tuinbonen 410, doperwten 43—51, andijvie 16—25; kropsla 6-19, bloemkool I 41—54, II 1829.- kom kommer 918, meloenen 4665, wor telen 1926 per bos, tomaten I 38-42 per kg. II 2234; bramen 1.30—1,50 per mand. In Wiltshire (Ei duizenden vreer straatjes, die me herberg, die als •s-GRAVENHAGE Bij Koninklijk B Augustus 1949 is delegatie voor he hage te plegen O' komstig artikel 201 •wet ais volgt sam Lid en voorzitte: Maarseveen, minis zeese Gebiedsdelet Lid en eerste i mr. D. U. Stikke; Buitenlandse Zake Lid en tweede dr. J. H. van Royer en gevolmachtigd Ottawa. Leden: L. Gotzei der portefeuille; m minister van Soci; W. H. Fockema secretaris van Oo Moorman, staats Marine; mr. J. H. caat en procureur mr. N. S. Blom, bu zant en gevolmac Commandeur A. de Marinestaf; mr. H. Dries, plv. thes van het ministerie dr. P. J. A. Ident directeur-generaal Zaken te Batavia: hoofdambtenaar vi rie van Overzeese VRIJDAG 19 hilv: K.R.O.: 7.00 Nieu tendgymnastiek; 7 7.45 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; orkest; 9.30 Sym] 10.00 Het verhaal 1 10.10 Muziek houdt Zonnebloem; 11.35 luistert; 11.45 Gr Angelus; 12.03 Gi 12.30 Mededelingen; concert door de 12.55 De Zonnewijze 13 20 Lunchconcert Septet, 13.50 Op c Amstels Mannenki 14.20 Tutti Frutti, Orkest, 15.15 Pian De Zonnebloem, 17 haal, 17.15 Kinderk ten, 17.45 Wat het 18.00 KRO Amus 18.20 Actualiteiten d. Ned. Strijdk Nieuws, 19.15 „Sta het land van Her Nieuws in 't kort, man, 20.12 Relais Wood Promenade Sopraan en piano, in liefde, 21.30 Re] Kunsthaus in Luzej webbe der tijden", Orkest, 22.45 Avi Nieuws, 23.15 Danst HILVEI V A.R.A.: 7.00 Ni mofoonmuziek, 8 0' Orgelspel, 8.50 V mij schreven, 9.00 nie-Orkest. V.P.R.O ster, 10.05 Morgenw 10.20 Gramofoon, vtouw, 10.45 Strau: ski, U.io Mareth, Jan Vogel en zijn AjV.R.O.: 12.00 Tem „r?n Prognos 13.00 Nieuws, 13.1: and his music, ij 14.00 Kookpraatje merorkest, 15.00 O dichters, 15.20 Ht V.A.R.A.: 16.00 Pia twaalf tot zestien muziek, 17.20 Kan- Nieuws, 18 15 De 18.40 Orgelspel, 19. bocht, 19.15 Ree V.P.R.O.: Cursus, acht, 20.00 Nieuws, 20.30 Cursus, 20.55 1 nen boeken V.A.E en wij draaien, 2 nenkoor, 22.00 Bui overzicht, 22.15 Gr: 22,40 „Vandaag", I ding. V.A.R.A.; 23 Indianapolis Symph

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2