De vernieuwde Alkmaarse gevangenis Schutterswei Gebrek aan ruimte Twee wethouders en 'n raadslid namen afscheid in Akersloot Vrijdag 19 Augustus 1949 PAG. 3 ofessoraat voor L. J. M. Beel Aarktberichten Bisschopshulde van Katholiek Haarlem Nieuw landbouwhuis te Purmerend De vorming van handbaltrainers Oproep! *ie* Uit de tijd? :ERS VERWACHTING ïdeold door het KNMI te De eldig van Vrijdag tot Zater- nd. ETS MINDER KOEL. )ver het algemeen veel be volking met hier en daar ;nigc regen of motregen, naar plaatselijk ook enkele ipklaringen. Zwakke tot nia- ige wind tussen Zuidwest en Voordwest. Iets minder koel .'ooral In het binnenland. ir het K.N.P. verneemt, is J. M. Beel benoemd tot igewoon hoogleraar in het iirsrecht aan de Katholieke rsiteit te Nijmegen, in de eit der Rechtsgeleerdheid, zal waarschijnlijk zijn ambt arden bij het begin van het e studiejaar. jELAND EN INDONESIË IDEN (A.P,) De Britten zijn lan de algehele souvereiniteit e Nederlandse kroon over In- te erkennen. De grondwet- status, republ. van structuur, el lijken op die van India. Hand en de Indonesische re- k zullen in rechtstreekse dl- tieke betrekking treden wan- le nu hangende kwesties defi- geregeld zijn. STIC MOTOR ONGEVAL UWE NIEDORP Woensdag- om 8 uur trof een wielrijder dijk naar Aartswoud. de mo er J. Trompetter uit Abbe- in bewusteloze toestand naast [Otorrijwiel aan. Een ontboden onstateerde een ernstige sche isfractuur en achtte overbren- naar het St. Elisabethzieken- n Alkmaar noodzakelijk Ver- lijk is T, verongelukt door 't jden van een haas. TENTOONSTELLINGEN 1949 IMEREND Er kan nu vrij de omvang zal worden 1 tentoonstellingen 1949, bui- Ie Veetentoonstelling-Fokvee- 3it te meer omdat het nu ge- rast staat dat het beschikbare bestaat uit de Nieuwstraat e Koestraat, tot aan de oude ifplaats en het plein aanslui- daarop. Het tentoonstelltngs- i wordt geopend met afge- e doch overigens open ruimte Landbouwwerktuigen. Deze irea 500 M2 groot zijn. De itoonstellingshallen wordt ge- met een extra grote tent spe- voor het agrarische gedeelte, krijgt het publiek toegang tot iciaal daarvoor gemaakte toe- ooort om dan ontvangen té n in een grote hal van bloe- welke tevens bloemententoon- g is, voor Kwekers, Bloe- r en Dahliaverenigingen. We- door een extra mooie door komt men dan in het tweede /an deze hal n.l. de zeer bij- re stand van de Stichting ehappelijke zorg ten platte- Verder komt in deze grote !e afd. Akkerbouw, Tuinbouw 'oorlichtlogsdiensten, gezoiuj- iienst en verder zaken op sch terrein. reede hal zal geheel zijn inge- door diverse handelsstands. :erst'e die betrekking hebben landbouw en vervolgens meer mdelijk werk. De derde grote wordt bezet met Konijnen, vee en Pelsdieren. De belang- g voor deze afdeling was zo dat bij lange na niet alle agen in behandeling konden Want de voor dit doel be- >are ruimte is wel groot, doch tot deze tentoanstellings- eperkt blijven. Op het plein dan een extra grote tent van •12 wederom voor de handels- En het is wel verheugend gen vermelden dat hierbij di- zeer bijzondere stands zijn. Burgerlijke Stand 30RP. Geboren: Elisabeth van Cornelis Haakman en eth Snyder; Olga G. d. van Zeeman en Trijntje Slooten; ne D. d. van Cornelis J. Vis 'era E. Duin; Elisabeth d. van lus Kieftenburg en Elisabeth erdeman; Francisca H. d. van A. Denijs en Gerdina J. Pie- Joris z. van Dirk Koning en iina Bak. uwd: Hendrik R. Sulter oud r te Alkmaar en Maria Wes- id 21 jaar te Oudorp; Albert :eger oud 21 jaar arbeider te lar en Maria Molenaar oud 24 e Oudorp; Jacob Knol oud 30 bedrjifspolitie te Amsterdam ,ria M. van den Hooff oud 32 ved. van H. Boskamp, rieden: Albertha C. M. Smit jaar. CHARWOUDE, 19 Aug. er 58.000 kg aardappelen: lingen 88.30, eigenheimers 1.80, blauwe eigenh. 6.807.30, nders 6.406.80, bintje 6.70— ijselster 7.607.70, 20.000 kg kool 5.50—7.50 5600 kg gele .40—8.40, 39.000 kg witte kool ■12.30, 30.000 kg slabonen 32— 00 kg uien 9.5010, 600 kg I 5.40; 500 stuks bloemkool RMENHUIZEN, 19 Augustus, •er: 91.500 kg aardappelen: 6.50—7.40. grove 7.20—7,80, e eigenheimers 6.406.90, Wit- enheimers 7.20—7.40, 6300 kg en 3443, 15.000 kg gele kool 5.90, 4000 kg rode kool 5.50, kg witte kool 11.30—12.10, g bieten 5.—. 550 kg uien 8.—. 1NHORN. 18 Aug. Aanvoer kg aardappelen: grove sehöt '.80, middel 6.807.90, eigenh. '.30. 2500 kg witte kool 10.30, kg rode kool 4.50—7.40, 500 le kool 57, 1000 kg uien: gê- 0.30—7.80, driel. 8.20—6.30, kg bieten I 5—5.40, II 3—4.40, kg slabonen I 41—43 II 36— ek 2627, 1200 kg suikerpe- -14. IGEDIJK, 19 Aug. - Aanvoer kg aardappelen: eerstelingen '.90. bl. eigenh. 7—7.30 100 000 tte kool 11 20—12.10, 80.000 kg 001 6.80—9.30, 130.000 kg rode 1.507.60, 1000 stuks bloèm- 15.1053, 12.000 kg slabonen .70. Aan de Prins Bernhardlaan, in de stilte van de stadsrand, staat het gebouw, dat tot voor korte tijd in sombere grijze steen het onheilspellend opschrift droeg: cellulaire gevangenis. Sinds kort echter zijn deze woorden uit het front van het gesticht ver dwenen en de Alkmaarse gevangenis kreeg een nieuwe naam, ontleend aan de plek waarop zij staat en waar vroeger de Alk maarse schutters hun oefeningen hielden. Het gesticht aan de Prins Bernhardlaan heet voortaan „Schutterswei". En in deze naamsverandering kan men een symbool zien van de vernieuwing die ook in de Alkmaarse gevangenis haar intrede heeft gedaan en die staat in het grote kader van de algehele reorganisatie van het Nederlandse gevangeniswezen, waaraan wij verleden Zater dag een artikel hebben gewijd. Zoals wij bij die gelegenheid reeds hebben gemeld, zal elke ge vangenis een zorgvuldig geselec teerde bezetting krijgen, zodat men zonder grote risico's de pro blemen van eenzaamheid en ge meenzaamheid in het bestaande strafstelsel tot een synthese kan brengen. Een meer personalistisch getint strafsysteem breekt zich baan, dat de menselijke persoonlijkheid der gevangenen respecteert en hen tracht op te voeden tot zelfrespect, opdat zij hun zwakheid, die de gemeenschap dwong, hen tijdelijk uit haar midden te bannen, bij hun terugkeer in de maatschappij kunnen overwinnen, zodat zij zich kunnen, handhaven waar zij een maal faalden. De Alkmaarse gevangenis, Schutterswei, zal een bevolking hebben van jeugdige gestraften, wier leeftijdsgrens voorlopig is bepaald op 25 jaar, en die niet, althans nóg niet, geschikt zijn voor een zeer ruime mate van gemeenschapsleven. De jeugdigen, die daarvoor wel geschikt zijn, worden opgenomen in de gemeen schapsgevangenis Norgerhaven, met welke inrichting de Alk maarse gevangenis dan ook een nauw contact onderhoudt. In Alk maar wordt door de gevangenen gemeenschappelijk gewerkt. De avonduren zal de gestrafte echter in afzondering moeten doorbren gen, voor zover hij niet deelneemt aan het clubleven, dat de avond vullen kan en dat ook door de directie van het gesticht wordt gestimuleerd. De nacht brengt de gevangene door in de eenzaam heid van zijn cel. Dit geschiedt trouwens ook in de gemeenschapsgevangenis Nor gerhaven, waar overdag een nog ruimere mate van vrijheid wordt toegestaan. Realistisch idealisme Wij hebben over de verande ringen in de Alkmaarse gevange nis een onderhoud gehad met de directeur van dit gesticht, de heer F. Lassche, die een kunstzinnig man is met een bespiegelende aanleg, en die, goed psycholoog als hij is, geen commissie-Fick nodig had om de nieuwe idealen inzake het strafsysteem voor te staan. Directeur Lassche stelt zich op het standpunt van een realistisch idealisme, en dat is, dunkt ons, het enig juiste standpunt, omdat een man, die in zijn idealisme niet met beide benen in de werkelijk heid zou staan, in de gevangenis zeer zeker het faillissement van zijn idealen tegemoet zou gaan. Het probleem van het kwaad ziet de heer Lassche niet materialis tisch, hij ruimt aan de christelijke leer van de erfzonde en de ge nade Gods een grote plaats in, doch hij is er ook van overtuigd dat er beschuttende factoren zijn, die de potentiële misdadiger be hoeden voor de feitelijke misdaad. Welstand, opvoeding en milieu zijn in dit verband waardevolle omstandigheden. En daarom wil de Alkmaarse directeur trachten deze remmende factoren aan te brengen in het leven van de ge straften. Hun blik moet verruimd worden, er moet zorg besteed worden aan hun ontwikkeling, zij moeten eerbied krijgen voor de arbeid en goede vaklui worden, die waarde hechten aan hun eigen productiviteit. De meeste gevan genen zijn mensen met een be perkte blik; er zijn maar weinig werkelijk geschoolde vaklieden onder, het merendeel bestaat uit losse arbeiders, venters en schar relaars, mensen, wie alle inzicht ontbreekt, die geen levenskijk hebben. En misschien, zegt de heer Lassche, kunnen wij, als we daar aan gaan werken, iets doen voor deze mensen, en dan citeert de directeur de woorden van Gandhi: het leven is een eindeloze reeks van probeersels. Wat men reeds doet Deze nieuwe methoden hanteert men reeds in de Alkmaarse gevan genis en er is reeds veel bereikt, al moet er nog het een en ander veranderd en verbeterd worden, omdat men nog in het beginsta dium is en omdat men in Alk maar een groot tekort aan ruimte heeft. Maar er worden in Alkmaar reeds geregeld lezingen gehouden voor de gevangenen. Er is een lezing gehouden over de glas industrie te Leerdam, over de zoutwinning te Boekelo, over het werk van een scheepsbouwmaat schappij, lezingen die een stroom van vragen ontlokten aan de zeer belangstellende gestraften. Piloot van Ülsen sprak voor hen over de vliegerij, een uitgever uit Am sterdam hield een lezing over zijn bedrijf, Anthony van Kampen sprak over zijn Indonesische reis, Jaap Sax over de schilderkunst en de directeur zelf sprak hen over de kunst van boeken lezen en boeken kiezen en wijdde hen, zelf dichter, in in de geheimen der poëzie. Operazangers zongen voor hen een gedeelte van een opera. En toen wij de directeur vroegen of er niet te hoog gegre pen werd, zei hij: „Neen, want het gaat om de wijze waarop je iets brengt Dit werk moet in alle een voud en met hart en ziel geschie den en de belangeloosheid waar mee het gebeurt, brengt vanzelf de nodige eenvoud en openheid mee. Door deze lezingen trachten wij de jongens belangstelling voor de arbeid bij te brengen en ver ruiming van hun blik, doch van de andere kant wekken wij be langstelling, bij de industriëlen en jdi zijn het, die veel kunnen bij dragen tot de reclassering van de gevangenen, wanneer zij weer in de maatschappij terugkeren". Er is ook een schooltje gevormd in de Alkmaarse gevangenis, waar de gestraften klassikaal onderwijs ontvangen. Een der personeels leden van het gesticht geeft hen bovendien gymnastieklessen. Het personeel van de gevangenis geeft zijn volledige medewerking bij de vernieuwing van de strafmethode. Wanneer een grotere mate van vrijheid soms meer toezicht nood zakelijk maakt, melden zich de vrijwilligers spontaan en .zij heb ben een ruime belangstelling voor het nieuwe, dat van hen zelf toch ook min of meer een omscholing vereist. Experimenten In 1947 werd in de gevangenis het eerste Kerstfeest georgani seerd, waarbij in een feestelijke sfeer het Kerstverhaal aan de ver zamelde gevangenen werd voor gelezen en versnaperingen wer den uitgedeeld. Dit experiment verliep uitstekend en in 1948, toen het weer tegen Kerstmis liep, organiseerde men weer een ge meenschappelijk feest, waarbij de gevangenen aan de feestelijke tafel mochten roken en waarbij het zangkoortje, onder leiding van een der personeelsleden, een uit voering gaf. En reeds bij dit tweede Kerstfeest behoefde de organisatie niet uitsluitend uit te gaan van de directie het perso neel ontplooide reeds toen een eigen initiatief in de onderdelen van de uitvoering. Bij het afscheid van Koningin Wilhelmina werd er een feest buiten georganiseerd. Er was een piano gehuurd en er werden volksspelen gedaan. De versiering was geheel door eigen mensen tot stand gebracht. Ook dit experiment is buitengewoon goed geslaagd. Meer ruimte nodig En nu de gevangenen meer in gemeenschap kunnen werken de veertig vrouwen die de gevan genis nu nog onder haar bevol king telt, doch die eerlang wel zullen worden afgevoerd, werken reeds lange tijd allen buiten de gevangenis, in dienst van een grote firma hier ter stede en zij worden dagelijks met autobussen naar haar werkterrein gevoerd nu er dus gewerkt kan worden in ruimere gemeenschap, nu zou het in de lijn liggen, op het ter rein van de gevangenis werk- barakken te doen bouwen, waarin de mannen gezamenlijk kunnen arbeiden, om zo elkanders presta ties en hun eigen arbeidscapaci teit beter te leren waarderen. En er zou een sportveld moeten zijn, waar de jongens zich eens uit kunnen trappen tegen een leren bal, van louter opgekropte ener gie. En er zou meer gelegenheid moeten zijn om de mannen bewe ging te laten nemen. Kortom er zou veel meer plaats moeten zijn dan er is tussen de ringmuren van de Alkmaarse gevangenis. De vernieuwing van het straf systeem brengt nu eenmaal zijn consequenties mee. En een der eerste consequenties is de be hoefte aan meer ruimte. Zou het niet mogelijk zijn het terrein van de gevangenis uit te breiden? Het dunkt ons, dat het gesticht daar toe zeker niet ongunstig gelegen is. Er zijn wel degelijk mogelijk heden, daar op de hoek van de Prins Bernhardlaan en de Wester- weg. Wanneer een vrome wens wer kelijkheid wordt en de gevange nen, naast de grote kerk die zij krijgen en die tevens dienst zai doen als aula, een gemeenschap pelijke werkbarak hebben, dan geeft hen dat het idee van een vrij bedrijf en dan wordt de kleine maatschappij, die de gevangenis is, zoveel mogelijk aangepast aan de grote maatschappij, die de jongens wacht na hun straftijd. Sociale dienst Er is nog iets nieuws in de mo derne gevangenis of nieuw is het eigenlijk niet, het is zo oud als de mens menselijk is en dat is: de Sociale Dienst. De sociale verzorging van de jongens wordt nu in handen gelegd van een sociale ambtenaar, die zich dan ook uitsluitend daarmee bezig houdt. Hij onderhoudt een gere geld contact met de gevangenen en met de reclasseringsverenigin- gen. De dienst is van groot belang bij de reorganisatie van het ge vangeniswezen, doch ook hier weer is het een eerste vereiste, dat de juiste man op de juiste plaats staat. De godsdienstige ver zorging van de gedetineerden krijgt thans meer dan vroeger de aandacht. De katholieken houden 's Woensdagsavonds hun bijeen komst, waarop de Catechismus wordt verklaard en uitleg wordt gegeven over de H. Mis, de ere dienst en het geloof. Ook de do- miné belegt contactavonden met de protestante gevangenen. De medische en tandheelkundige ver zorging worden op groter schaal ter hand genomen. De gehele be handeling der gestraften baseert zich op het respect voor de per soonlijkheid van de mens of die nu een gevangene is of niet die toch naar Gods beeld en ge lijkenis geschapen is en alles werkt samen om de straftijd van de gevangenen zo vruchtbaar mo gelijk te doen zijn, opdat zij, na tijdens hun heropvoeding iets te hebben geleerd, beter dan tevo ren mogen slagen in de maat schappij, die hen weer op zal nemen nadat zij hun straf hebben ondergaan. Wij wensen de directie van de Alkmaarse gevangenis „Schutters wei" van harte veel succes bij de verwezenlijking van haar vele mooie plannen, die inderdaad ge tuigen van een op de werkelijk heid gebaseerd idealisme en wij wensen haar van de zijde der autoriteiten en belangstellenden alle spontane medewerking toe, die haar grootse projecten ver dienen. AKERSLOOT. De gemeenteraad van Akersloot vergaderde gister voor de laatste maal in deze zittings periode; na opening met gebed deel-» de de voorzitter, burgemeester v. d. Heuvel mede, dat van de heer Groot bericht van verhindering was ge komen; voorts had weth. de Bie verstek laten gaan. Uit Soestdijk was een dankschrijven ontvangen voor de gelukwens, door het ge meentebestuur verzonden, ter gele genheid van het koperen huwelijk van het Koninklijk paar. Verzoeken om subsidie van de Tuchtunie en de Bond tegen het schenden door vloeken van Gods H. Naam, konden wegens te late in diening niet meer in behandeling genomen worden en zullen waar schijnlijk bij de begroting worden behandeld. Besloten werd in te trekken de gemeenschappelijke regeling met de gemeente Beemster inzake toelating van leerlingen uit Akersloot tot de ULO aldaar. Deze kwestie wordt thans op andere wijze geregeld. Aan de Rundveefokvereniging De Rijp. Graft Omstreken werd een bijdrage van f 15 verleend voor de te houden fokveedag. Met de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten werd een rekening-cou rant-overeenkomst aangegaan, ter financiering van de woningbouw in de gemeente. Aan Th. Renkel, de wed. M. Kaandorpde Wildt en J. N. Sander, die landerijen van de gemeente in huur hebben, werd een nieuwe huurovereenkomst aange gaan voor de tijd van 6 jaar, zoals de Pachtwet voorschrijft. De heer Putter had aanvankelijk bezwaren tegen deze wettelijk voorgeschreven termijn van 6 jaar, omdat de per celen wellicht voor een ander doel gebruikt zouden moeten worden, b. v. voor een sportterrein. De voorzitter wees erop, dat voor woningbouw, objecten van handel de nijverheid, de grond te allen tij de gevorderd kan worden, zo mo gelijk zullen B. en W. met het oog op eventuele sportterreinplannen een clausule in het huurcontract op nemen, waarin bepaald wordt, dat de grond ook voor sportdoeleinden gevorderd kan worden. Besloten werd voorts tot overdracht van de benodigde grond voor de bouw van de twee woningen door de woning bouwvereniging „Goed Wonen", waarvan de aanbesteding dezer da gen heeft plaats gehad. Aan het Rijk zal een voorschot gevraagd worden en indien dit niet verstrekt wordt, zal de gemeente de bouw zelf finan cieren. Op een vraag van de heer Kers- sens deelde de voorzitter mede, dat de huur van de woningen nog niet met zekerheid kan worden vastge steld, doch dat de huur zal draaien om de f 5 exclusief water. Op een vraag van de heer Putter, hoe het stond met de verlichting van de een of andere brug, deelde de voor zitter mede, dat die verlichting er komt. De heer Otte bracht de slechte toestand ter sprake van een stuk weg in de Stanmeer, deze weg ligt, aldus de voorzitter, op een veenlaag en is daarom moeilijk en alleen met hoge onkosten te verbe teren. Aan de opzichter zal worden opgedragen hier eens een calculatie van te maken. De voorzitter hield hierna een af scheidsrede in verband met het heengaan als raadslid van de wet houders Schouten en De Bie en het raadslid Kerssens. Hij herinnerde aan de goede samenwerking sinds vele jaren, welke nu verbroken gaat worden. Aan vele beslissingen, die misschien indruisten tegen iemands persoonlijk belang, doch waren in het algemeen belang hebben de af tredende raadsleden deelgenomen en buitengewoon groot is de waarde ring, die spr. voor het werk der scheidende raadsleden heeft. Speciaal de wethouders hebben enorm veel tijd en moeite aan het belang der gemeente gegeven en hen brengt spr. in het bijzonder dank voor de steun, hem verleend bij zijn soms precaire taak. Be houdens een korte periode heerste er in het college steeds een geest van goodwill en vredelievendheid, de in de raadszaal aangebrachte spreuk: vrede is het hoogste goed, werd hier nooit beschaamd, het was de liefde, waarvan de vrede een uiting is, die steeds domineerde. Spr. wilde niet diep ingrijpen in wat de laatste jaren gebeurd is, doch aan de aftredende heren zijn welgemeende dank betuigen voor de goede samenwerking in het be lang der gemeente. Hij hoopte, dat zij nog vele jaren het werk van de Raad mochten gadeslaan en lang voor hun gezinnen gespaard moch ten blijven. Als blijvend aandenken aan hun raadslidmaatschap bood spr. een zilveren wapenlepeltje aan. Weth. Schouten dankte mede na mens de heer Kerssens voor de vriendelijke en waarderende woor den van de voorzitter en hoopte, dat de nieuwe raadsleden de voet sporen van hun voorgangers zouden drukken, in het belang van de ge meente. Hierna ging de Raad in comité. Burgerlijke Stand DE RIJP Geboren' Elisabeth P d.v. P. N. Oudejans en C. van St'-aaten; Fredericus J. Mz.v. G. J van Leeuwarden en J. A M. Rutten, Maria J„ d.v. N Hommer en L. W. Oudejans; Alberta, d.v. H D. ter Beek en J. B. Put. Griekse legeronderdelen ondernemen geconcentreerde aanvallen op guerilla-troepen in de Grammos bergen bij de grenzen van Albanië en Joegoslavië. De aanyallen worden gesteund door Amerikaanse vliegtuigen en hebben ten doel 7000 rebellen, die zich in de bergen schuil houden, gevangen te nemen. Katholiek Haarlem heeft Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers ter gele genheid van zijn gouden priester feest een eigen hulde bereid. In de grote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw waren o.a. de vica ris-generaal. mgr. N. L. A. Ammer- laan en dg Commissaris van de Ko ningin in de provincie Noordhol land, baron mr. de Vos van Steen- wijk, aanwezig. De feestrede werd gehouden door de heer H. van Os uit Haarlem. Het koor van „Katho liek Haarlem" voerde een verzorgd programma uit. Mgr. Huibers gaf in de pauze ge legenheid tot gelukwens aan de honderden vertegenwoordigers uit alle standen van de Bisschopsstad en sprak aan het einde van de prachtige bijeenkomst een bewogen woord van dank. „Het is werkelijk voor mij een ogenblik van grote ontroering", zo zei mgr., „nu ik hier voor u sta om een dankwoord te spreken aan het einde van mijn vijftig-jarig pries terfeest. Ik had niet gedacht ooit zo'n feest te mogen vieren. Ik heet u allen hartelijk dank." Het spreekt wel haast vanzelf, dat de bisschop dank bracht aan God „Wiens goedheid en kracht het hem mogelijk maakten zijn post te kunnen waarnemen." „Dit feest heeft veel goed ge daan", constateerde mgr. met ken nelijke voldoening, „er is veel ge beden en veel geofferd voor heel het bisdom. Dit feest was een uiting van geloof en liefde, van echte eenheid van gelovigen met de Bis schop het ging niet om de persoon, maar om de Bisschop; in die ge daante sta ik hier, sidderend, maar toch vol overtuiging van Gods hulp". Mgr. Huibers releveerde de alge mene eensgezindheid, waarmee in de bezettingstijd naar de woorden van de bisschoppen werd geluis terd en hy zag daarin een „hunke ring naar solide richtlijnen" en een eerbied voor het geestelijk gezag. „Die eenheid moet ook in andere tijden blijven", zo zei de bisschop en hij verbond daaraan de vurige bede, dat de katholieke geest in ons moge blijven heersen"; woorden, die mgr. bezegelde met het geven van zijn Bisschoppelijke Zegen. In Purmerend is Noordhollands tweede Landbouwhuis geopend. Architect C. Koning heeft het voormalige N.S.B.-gebouw voor het nieuwe doel zeer geschikt laten maken en het spreekt wel vanzelf, dat men in landbouw- kringen verheugd is over de tot standkoming van dit nieuwe voor lichtingsinstituut. Alvorens 't Landbouwhuis werd geopend, kwam in De Doelen een aantal autoriteiten bijeen het gemeentebestuur van Purmerend, burgemeesters uit omliggende ge meenten en vooraanstaande figu ren uit landbouwkringen om de nadruk te leggen op de grote betekenis van deze dag. De heer A. de Haan te Beem ster, voorzitter van de Vereniging Landbouwhuis Purmerend, prees in zijn openingswoord de heer G. Geijtenbeek, die het initiatief tot de stichting van het Landbouw huis heeft genomen. Na hem spra ken achtereenvolgens burgemees-i ter R. Kooiman van Purmerend, de -Landbouwconsulent ir. L. H. Hartman, de Voedselcommissaris voor Nóord-Holland, de heer A. de Veer, de heer P. v. Ammers, secretaris van het Landbouwhuis te Alkmaar, de heer A. Olivier, adjunct-secretaris van de Holl. Mij. v. Landbouw, mr. J. Lieuwen, afgevaardigde van het comité „Purmerend - Marktstad", mevr. Visser-Brommersma namens de Plattelandsvrouwen en tenslotte de heer Hogetoorn uit Beemster. Verschillende cadeaux voor het nieuwe gebouw werden overhan digd. Na de bijeenkomst in De Doelen werd het Landbouwhuis door mr. Kooiman geopend. KANAALZWEMMERS GEVEN HET NIET OP De Cubaanse Kanaalzwemmer Cortinas heeft iets minder dan .6 uur na zijn start moeten opgeven. Hij kreeg kramp als gevolg van de lage temperatuur van het wa ter (nog geen 10 graden Celsius) en er moesten touwen en planken gebruikt worden om de uitge putte zwemmer aan boord te hii- sen van de trawler „Notre Dame de Lourdes" die hem naar Calais terugbracht. Zes Egyptische zwemmers, die in de komende week zullen trach ten over het Kanaal te zwemmen, zijn te Folkestone gearriveerd om hun training te voltooien. Bij hen bevindt zich Hassan Abd el Rahin die in Augustus van het votig jaar de overtocht van Gris Nez naar Dover volbracht in 17 uur 35 min. De Egyptenaren zijn ook van plan een aanval te doen op het Relay-record dat met 12 uur 20 gehouden wordt door een Franse ploeg. De afdeling Handbal van de Ned. Kath. Sportbond bericht ons o.a. het navolgende: Tengevolge van 't grote tekort aan behoorlijk onder legde handbaltrainers, en de voor de verenigingen daaruit voortvloei ende moeilijkheden, heeft de Dioc. techn. commissie een trainingscur sus moeten organiseren in Amster dam. Deze cursus is dermate suc cesvol verlopen, dat de cursisten na afloop enthousiast waren. Maar ook in de Noordelijker gelegen ver enigingen is de behoefte aan goede trainers even groot. Dus klemt de eis, ook daar een dergelijke cursus te organiseren. Gelukkig zijn we daartoe in staat. De heren R. Bloem en E. Uppink, beiden lera ren M.O. gymnastiek en handbal trainers leiden deze cursus, die de volgende leerstof omvat: techniek en tactiek van handballen, theorie in zaal-lesgeven, theorie in terrein- lesgeven, Anatomie, paedagogiek, hygiëne, EHBO, Practisch lesgeven, kennis van spelregels en doceren van spelregels. Hoewel de nu deze leiders naar 't Noorden kunnen krijgen, zijn daar de grootste moeilijkheden niet mee opgelost. Deze toch bestaan in de reisgelegenheid voor de cursisten. Nadat achtereenvolgens de verschil lende plaatsen onder de loupe zijn genomen, is de keuze op Schagen gevallen, omdat men daar over een grote gymnastiekzaal beschikt. Teneinde de reiskosten tot een minimum te beperken, is besloten de cursus Zaterdags namiddags te houden en wel van half drie tot half vijf les van de heer Uppink en van half zes tot half acht les van de heer Bloem. De lessen beginnen op Zaterdag 10 September a.s. en de daaraan verbonden kosten be dragen f 12.50 per persoon. Met klem wordt iedere handbal vereniging aangeraden om alle daarvoor in aanmerking komende personen naar deze cursus te zen den, desnoods op kosten van de vereniging. Dit is de grote kans om tot verbetering van het spelpeil te geraken en daardoor de liefde tot het handbalspel en dus ook kracht der verenigingen op te voeren. Opgave van deelnemers worden ingewacht tot uiterlijk 1 September a.s. bij de heer A. L. Dorpmans, Corn. Bokstraat C 115, Schagen tel. 531. Ooggetuigen, of andere personen, die inlichtingen kunnen verschaf fen over het ongeluk dat op 27 Juli j.l. te 18.30 uur op de Zijper- dijk (N.H.j heeft plaats gehad, en wlarbij een wielrijder door een 2- wielige aanhangwagen werd aange. reden en vrij ernstig gewond, wor den verzocht zich schriftelijk of mondeling of telefonisch in verbin. ding te stelen met de heer A. de Graauw, Spoorstraat 115, Den Hel der, tel. 2726. Zegt dit voort. Zaaizaad- en pootgoedtelers De Zaaizaad- en Pootgoedtelers vergaderden dezer dagen in Kin- heim te Alkmaar, ter bespreking van hun belangen in ZLTB-ver- band, bezien in 't raam van de lan delijke regeling. In het bestuur v/erden gekozen de heren: H. de Wijs voor Kring Langedijk: D. Hin voor Texel; L. P. Duijvesteijn voor 't Westland; W. Veldt voor Haar lemmermeer; J. Kuin voor De Streek J. Bruin voor de-Kring Lan gedijk. De heer De Wijs aangewezpn voor Noordholland namens 't Hoofdbe stuur werd uit 't bestuur gekozen als voorzitter, terwijl het Hoofd bestuur voor Zuid-Holland nog een lid zal aanwijzen. Het bestuur zai dus in totaal be staan uit 7 leden, naar aard der producten verdeeld over ons gehele gewest. De heer D. Bijvoet werd als technisch adviseur aan 't be stuur toegevoegd. Door de heer Groen werden eni- be belangrijke punten onder de loupe genomen terwijl de lelers door de secretaris werden ingelicht om trent de vooruitzichten van de handel in Zaaizaden en Pootgoed voor 't komende seizoen. De vergadering welke een vlot verloop had, zal zeker bij vele der aanwezigen verhelderend hebben gewerkt. 6 nieuwe woningen toegewezen DE RIJP In een Dinsdagavond gehouden vergadering van B. en W. werden de nieuwgebouwde wonin gen aan de Leeghwaterstraat toe gewezen Deze" woningen die, in tegenstelling van de tot nu toe ge bruikelijke manier, genummerd werden te beginnen met nummer 1 (vanaf de woning van S. v. d. Hei de) werden aan de volgende per sonen toegewezen: No. 1 D. Pol man Jr.. no. 2. G. Beerse, no. 3 C. Commandeur, no. 4. S Hooyberg, no. 5. J. van Dalen en no. 6 H. Nib- bering Hz. Naar we vernemen ge schiedde deze toewijzing geheel overeenkomstig het advies van de woningcommissie. MET DE OUDJES NAAR VOLENDAM SCHOORL. Eindelqk kan wor den medegedeeld, waarheen en wan neer de uitgaansdag met de Ouden van dagen zal worden gehouden. Op a.s. Dinsdag 23 Augustus zal het jaarlijkse festijn wederom plaats hebben. Aanvankelijk was besloten een paar dagen latér te gaan, doch toen kon het comité niet over de nodige autobussen beschikken. De royale bijdragen van de ingezetenen hebben het mogelijk gemaakt ook nu weer een aardig reisje in elkaar te zetten, 's Morgens om 8 uur zul len de deelnemers van huis worden gehaald en dan zal de tocht gaan over Schoorldam, langs de nieuwe weg over Hoorn naar Volendam. Hier zal een en ander worden be keken en de inwendige mens wor den versterkt. Daarna zal de reis worden voortgezet naar Amsterdam waar bij gunstig weer»'n boottocht je door de grachten zal worden ge maakt. Met die tijd staat wel hier of daar een diner opgediend voor de deelnemers ,wat steeds het hoog tepunt van de dag is. Langzaamaan zal dan de stoet weer huiswaarts trekken en tot be sluit in De Roode Leeuw een kop koffie drinken. Het comité zal het zeer op prijs stellen, wanneer de dames, die hen behulpzaam zijn. Maandagavond half acht in „De Roode Leeuw" aanwezig willen zijn om de brood ies te besmeren en te beleggen. De chauffeurs van de luxe auto's worden zeer gaarne Dinsdagmorgen 8 uur op het Raadhuisplein ver wacht. Diploma voormelker NIEUWE NIEDORP. Op de Woensdag j.l. te Wijde Wormer gehouden examens, zijn onze plaatsgenoten C. Zijdewind en H. Keesom geslaagd voor het diplo ma voormelker. MARKTOVERZICHT SCHAGEN SCHAGEN. De tegenstelling in het aantal marktbezoekers en belanghebbenden was vandaag wel bijzonder groot. Honderden verdrongen zich voor de talloze kramen en stalletjes om hun koop- of kijklust bot te vieren, liepen dan eens even over de vee markt en keerden dan weer naar hun meer passende gebied van dingen en dingsegheidjes terug Maar werkelijk belanghebbenden van de veemarkt waren haast met. een lantaarntje in die drukte te zoeken. En dan waren dat meestal nog verkopers. Dat de kopers dun gezaaid waren, bleek overigens meer dan duidelijk over het bij zonder trage handelstempo in de rund- en wolveesector. In Pur merend scheen de prijs van gelde- koeien iets lager te zijn, maar hier liep dat nogal los. De weinige die ren werden voor practisch onver anderde prijs geplaatst. Verse koeien zagen we veel en ze waren van uitstekende kwaliteit. Het voortdurende gebrek aan gras, een bewijs voor de stelling dat de regen toch te laat is gekomen, maant de boeren echter tot grote voorzichtigheid. Hoewel de note ring practisch gehandhaafd bleef, konden niet alle dieren worden geruimd. Steeds meer wordt de centrale als een prachtig en goedwerkend spuigat voor de wolveehandel be nut. Men probeert een tijdje op de vrije handel de dieren kwijt te raken, maar als dat niet gaat is de centrale er goed voor. Voor de allerbeste vette lammeren werd daar vandaag zelfs nog f 58 uit betaald. Voor de mindere zware vanzelfsprekend al naar gewicht minder. Het is maar een enkele handelaar, die zich op de markt over de rammen ontfermt'. Ooien gaan beter en zijn dientengevolge ook enkele guldens per stuk duur der. Maar veel meer dan f 40.— zal vandaag niet betaald zijn. De fokschapen bleven zo ongeveer onveranderd in prijs. De kwali teit van de aangevoerde dieren was vandaag iets minder, en dat is dan ook de reden, dat de max. notering (f 73.enkele guldens lager moest zijn. In feite is er echter weinig veranderd. De biggenhandel mocht zich in een redelijk goede geest verheu gen. Tegen 11 uur was er al een aardig kwantum verkocht, terwijl ook met het restant goede vorde ringen werden gemaakt. Ook meldden zich gegadigden voor de drachtige zeugen, die met f 250. tot f 350.goed betaald zijn. De paardenhandel beperkte zich uit sluitend tot de enkele slachters (f 400.tot f 600.en een drie tal veulens (f 100.tot f 200. In de pluimveehoek werden de jonge konijnen al verkocht voor 60 ct. Het gaat daar niet goed. Oudere konijnen varieerden van f 1.50 tot f 5.maar dat was een hoge uitzondering, f 4.kwam meer voor. Oude kippen f 1.50 tot f 2.75. Voor blauwen wordt nog f 4.— besteed, maar helaas, die waren er niet. Een beste geit le verde f 35.op. ZIJN LANDDAGEN, gelijk de 19e Katholieke Landdag voor Hol lands Noorderkwartier, die Zondag a.s. in de Wieringermeer wordt ge houden, uit de tijd? Sommigen, die misschien nooit voor zulke demon straties hebben gevoeld, beweren het. Het is typisch, dit te ervaren, nu de Landdag van het Noorderkwar tier, na de bevrijding weer voort gezet, al voor de negentiende maal wordt gehouden en zijn collega in Westfriesland al voor de negen en twintigste keer. Toen na de bevry- ding de vraag aan de orde kwam, of het houden van dergelijke Land dagen nog zin had, is daar serieus over van gedachten gewisseld. In het Noorderkwartier, waar minder gemakkelijk aansluiting bestaat tussen de verschillende parochies en een sterke regionale eenheid door geografische omstandigheden moeilijker bereikbaar is, had men meer bezwaren te overwinnen dan in Westfriesland. Hier stond in 1946 de terugkomst van de Land dag vast, men wenste zelfs van het denkbeeld van een ingrijpende re organisatie niets te weten. Sterker nog: in tal van andere gewesten voelde men, juist na de bevrijding, de behoefte aan dergelijke demonstratieve bpeen- komsten. Ging in Groningen de be kende Katholiekendag wederom door (die overigens in sectiever gaderingen standsgewijs practische onderwerpen met debat bespreekt), in Leeuwarden werd, op dezelfde voet, voor de éérste maal een Frie se Katholiekendag gehouden en Ka tholiek Drente volgde dat voor beeld. Het is ons bekend, dat men elders, o.a. in het Westland, op het voetspoor van Noordholland, de or ganisatie van Landdagen over weegt, en juist na de bevrijding be gonnen de katholieke jongeren in Westfriesland met hun eigen Land dag, met uitgesproken en opvallend succes Het oorspronkelijke doel van der gelijke bijeenkomsten was, een ge zamenlijke krachtsinspanning van de katholieken uit een rayon, dat kerkelijk en geografisch een een heid vertoont. Die eensgezindheid en de zin en de wil tot gemeen schappelijk werken, toont men op zulk een Landdagbijeenkomst, in de voorbereiding ervan en, als het goed is, in de nawerking. Want het gaat er natuurlijk niet om, met belangstelling redevoeringen aan-.te horen, krachtig te applaudiseren, een nummertje te zingen en de har monie toe te juichen, en dan naar huis te gaan, zeggend dat het toch zo mooi was, en de zaak verder te laten zo ze is. Beide Landdagen in Noordholland hebben dan ook meermalen nuttige initiatieven ge nomen en practische resultaten af geworpen. Ook in een tijd als deze is een demonstratie van katholieke saam horigheid van groot nut en wie be weert, dat men Landdagredevoe ringen in de kerk al hoort, vergist zich in het karakter Van de kerk én van de Landdag. In de kerk be hoort Gods woord te worden ver kondigd, op een wijze, Gods woord waardig; op Landdagbijeenkomsten behoort het woord te zijn aan spe cialisten, die een bepaald, ook bij- zonder op de wereld gericht onder werp behandelen, met meer vrijheid van spreken vaak; men heeft er keus uit bekende sprekers en rede naars, die voor één aparte paro chie-bijeenkomst niet zo gemakke lijk te benaderen zijn. Zien wij dus in het houden van Landdagen nog wel degelijk nut, mits zij goed worden opgezet, met zorg worden voorbereid, en de keu ze van onderwerp en sprekers wel overwogen geschiedt, wij beweren geenszins, dat Landdagen het voor naamste middel van katholieke ac tie en katholieke activiteit zijn, nog minder het enige. Er zijn veel andere dingen nodig: het ware godsdienstige leven is nummer één, bidden is belangrijker dan ageren, het gezinsleven voornamer dan vergaderen. Maar wel beweren wij, dat Landdagbijeenkomsten het ge zonde katholieke leven kunnen be vorderen; dat het een misverstand is te menen, dat katholieke actie mannen zich niet kunnen warmen aan 't vuur van geestdrift van 'n spreker; dat actie de mogelijkheid van bidden kan beschermen en dat christelijke gezinsactiviteit door gemeenschappelijk beraadslagen kan worden gestimuleerd. Voorlopig argumenten genoeg om de stelling te verdedigen, dat Landdagbijeenkomsten niet uit de tijd zijn enom de verwach ting uit te spreken, dat de opkomst van de Katholieken uit Hollands Noorderkwartier op de a.s. 19e Ka tholieke Landdag in Middenmeer. dit ten overvloede zal bewijzen! Een Fries volksrijmpje zegt: ,,Yn Deinum stiet in siepel op de toer" (in Deinum staat een ui op de toren). Als Rijksmonu mentenzorg niet tijdig had ingegrepen, was zowel „ui" als toren er binnenkort niet meer geweest. Het kerkje van Deinum met de ui-vormige bekroning op de toren is op een terp gebouwd. Door afgraving van de terp (terpaarde was vroeger zeer gewild voor de vruchtbaarmaking van het land) zijn kerk en toren in verval geraakt. Thans wordt dit typisch Friese bouwwerk gerestaureerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3