Nieuu/ De enorme bosbranden rond Bordeaux eisten tenminste 73 mensenlevens Stalin en Tito wisselen weer boze nota's Concept-reglementvan orde voor R.T.C. gereed Republikeins protest tegen Nederlandse publicaties \.NK Zweeds schip voer brandende IJmuiden binnen Tsvakopleiding" Alkmaar nieuwe cursus vanaf f3000.- ZWAAG 135 Dl N.V. - ALKMAAR K IN OPTIEK EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Franse bosbranden eisen 73 doden Maandag 22 Augustus 1949* 45e laargang No. 11646 Duizenden hectaren bos, honderden boerderijen en houtzaagmolens door het vuur verwoest Moskou dreigt met „doeltreffender" maatregelen Belgrado beschuldigt de Russen van dubbelhartigheid De positie van de U.N.C.I. Brand in Amsterdamse haven geblust Kansel boodschap over Ronde-tafel conferentie Vertrouwen op volledige uitvoering cease fire" Staking in Finland verloopt k te Eindhoven i verzorgen het plattelande. ale Bank en Dec. 1948: 1.744.000 4.264.000 3.259.000 LE Centrale Bank 5 December 1898 ten wij, dat de aanvangt en gehouden iagmiddag in de Ara- VANAF HEDEN is 3 VOOR: ■oma Vakbekwaamheid jfformulieren zijn ver. MERWIJK, Laat 148, Gunstige voorwaarden. •TE PAARD te HOORN. xiral de kwaliteit en g van onze brillen og voornamer is: de U leveren is voor U goed; beter kan niet! 1.UTTIK OUDORP 58 t en ik geloof, dat het werkelijk een ■t hier. Die stuiver o gedaan. De drie ?er op en sjokten aangewezen huis. e lieten zich alle die voor de deur rd, die onmiddel- e kruik bier!" zei r", zei de waard ig ik niks. Jullie de buurt erg rare ouw jullie niet!" p tafel en liet de Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, t 1.43 per mnd-, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m.,-minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde) A S H VAM HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 BORDEAUX, 21 Aug. (Reuter). Het Franse ministerie van binnenlandse zaken heeft Zondagavond een communiqué uit gegeven, waarin gezegd wordt, dat 40 burgers en 20 militairen het leven gelaten hebben tengevolge van reusachtige bosbran den, die dagenlang rondom Bordeaux hebben gewoed. Er werden nog vier personen vermist en verscheidene andere ernstig verwond. Nader wordt gemeld, dat volgens officiële cijfers minstens 73 personen het leven lieten in het door het vuur verwoeste woud van Gironde ten zuidwesten van Bordeaux. Men schat, dat de definitieve gegevens zullen aantonen, dat meer dan 100 personen zijn omgekomen in het gebied van Le Barp, Saucats, Cestas en Marchprime, waar dennebomen en eiken tot aan de wortels zijn afgebrand. Toen de branden slechts enkele kilometers van Bordeaux verwij derd waren luwde Zondag de wind en Zondagavond werd verklaard, dat de vlammen bijna overal onder controle waren. Door de branden die voordien door de krachtige wind werden aangewakkerd, zijn duizenden hectaren bosland ver. woest en duizenden personen ge ruïneerd. In dorpen ten zuiden en zuidwesten van Bordeaux, werden gemeentehuizen in lijkenkamers veranderd, waar de bewoners bin nenkwamen om vermisten te iden tificeren. Het merendeel der slacht offers kwam om bij pogingen om de vlammenzee te stuiten. Het dorp Cestas werd dank zij versterking van de brandweer voor vernietiging behoed, doch er vielen 38 slacht offers. De vlammen waren de plaats reeds op 200 m. genaderd. In het dorp Le Barp, dat door de brand geheel van de buitenwereld werd afgesneden, kwamen 20 per sonen in de vlammen om. Een nabij gelegen gehucht van 30 huizen brandde eveneens af. Onder de slachtoffers bevindt zich verder de burgemeester van Saucats. 20 personen, meest soldaten, wer den naar ziekenhuizen te Bordeaux gebracht wegens verwondingen of gedeeltelijke verstikking. Een speciale trein met 220 Ame rikaanse pelgrims naar Lourdes werd tussen Bordeaux en Le Barp door het vuur opgehouden. De ex- pressetremen ParijsIrun en Hen. dayeBordeaux hadden vertraging omdat da spoorlijn, waarover de brand op een ander bos is gesla gen, onderzocht moest worden. De politie verklaart, dat bonder, den boerderijen en veie houtzaag molens zijn afgebranü. Het spoorwegverkeer op de lijnen BordeauxBayonne en Bordeaux Arcachon moest worden stopgezet. Het Franse kabinet heeft een staatsfonds ingesteld om hulp te verschaffen aan personen, die hun huis of hun oogst door de bos branden verloren hebben. Duizenden brandweerlieden, mili tairen en vrijwilligers zijn drie da gen bezig geweest met de bestrij ding van de branden. Honderden leden van het Rode Kruis en hulp. ploegen zochten Zondag de gebla kerde gebieden af naar slachtoffers merendeels brandweerliéden, die door de snelheid waarmede de vlammen zich verspreidden verrast werden en geïsoleerd of door de PAUL VAN ZEELAND BEZOCHT MINISTER STIKKER De Belgische minister van bui tenlandse zaken, Paul v. Zeeland, heeft een bezoek gebracht aan zijn Nederlandse ambtgenoot, mr. D. U. Stikker. Dit bezoek droeg een niet-offi- cieel karakter. Na het onderhoud van de beide ministers gebruikten zij met de Belgische ambassadeur, de heer E. Graeffe, het noenmaal ten huize van mr. Stikker. De „Gazet van Antwerpen" deelt mede, dat het onderhoud zou lopen over alle kwesties in verband met de Nederlands-Bel gische betrekkingen. Onder meer zou volgens het blad de Kanalen- kwestie worden onderzocht. Duifse socialisten weigeren coalitie HANNOVER, 19 Aug. (Reuter). De sociaal-democraten „zullen nooit deelnemen" aan een coalitie met de christen-democraten, aldus heeft Heine, de perschef der Duit se sociaal-democratische partij, heden te Hannover meegedeeld. Heine verklaarde, dat de socia listen de economische politiek van de christen-democraten „catego risch verwerpen". Mijnliftmachinisten staken LEEDS (Reuter). Zeshonderd mijnliftmachinisten in Yorkshire zijn Zaterdag in staking gegaan tegen het advies van de vakver eniging in, om hun eis om hoger loon kracht bij te zetten. Men ver wacht dat daardoor Maandag dui zenden mijnwerkers werkloos zullen zijn. IN DE TREIN OVERLEDEN In de trein van Gouda naar Den Haag overleed tengevolge van een hartverlamming de 70-jarige J. M. S. uit Gouda. Het stoffelijk over schot is naar een ziekenhuis in 's-Gravenhage overgebracht. zware rookontwikkeling werden bedwelmd of verstikt. In het kreu pelhout smeult het vuur nog op enkele plaatsen. Het door de bran den geteisterde gebied, waar slacht offers zijn gevallen, ligt van 12 tot 40 km ten zuiden en zuidwesten van Bordeaux in een streek van wijngaarden, heidevelden en den- nebossen. De wijnstreken van Bar- sac en Sauternes, bekend om haar witte wijnen, bleven gespaard. Van officiële zijde wordt het be gin van de reusachtige branden bij Bordeaux geweten aan de on voorzichtigheid van een boswach ter, die in zijn hut een vuurtje stookte. De branden in de omgeving van Bordeaux zijn de laatste in een reeks branden, die in vele streken van zuidwest-Frankrijk de afgelo pen twee maanden omvangrijke verwoestingen aanrichtten. Volgens het Fransche ministe rie van binnenlandse zaken zijn alle branden in het departement Gi ronde thans onder controle. Een brand die Zondag in het bos van Bussac, waar de vorige week op het vliegveld een munitiedepot in de lucht vloog, oplaaide, werd na vijf uur bedwongen. 30 ha den nenbos ging in vlammen op. Een vonk uit een locomotief veroor zaakte een brand in de buurt van Mussidan in het departement Dor- dogne, waardoor 40 ha bos en ge wassen te velde verwoest werden. Een correspondent van Reuter, die een tochf maakte langs de weg van Bordeaux naar Bayonne, vroe ger een bosrijke streek, zag tot zover het oog reikte slechts een troosteloze vlakte. Bij het dorpje Le Puy lagen 31 verkoolde lichamen, waaronder die van twee of drie kinderen bij el kaar op de plaats waar zij door het vuur of de rook werden verrast of verstikt: sommigen met de handen voor hun mond. Het platgebrande bosland zal de eerste zes of zeven jaar ongeschikt zijn voor herbeplanting. DOGMA VAN MARIA- TEN-HEM EL-OPNEMING? VATICAANSTAD (Reuter). Volgens welingelichte Vaticaanse kringen zal de Paus in het ko mende jaar de leer, dat de Maagd Maria na Haar dood met Haar lichaam ten hemel is opgenomen, tot dogma verklaren. OUD-TESTAMENTISCHE MANUSCRIPTEN WORDEN GEPUBLICEERD NEW HAVEN (Reuter). De Amerikaanse school voor Oosterse studiën van de Yale Universiteit heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat de in 1947 gevonden 2000 jaar oude manuscripten van het Oude Testament in de komende herfst als fotocopieën met een transcrip tie zullen worden gepubliceerd. De president van deze school, prof. Carl H. Kraeling, heeft de vondst van-gelijke betekenis ge noemd als 'indertijd die van de Codex Sinaiticus, een Grieks ma nuscript van de Bijbel uit de 4de eeuw. Mr. G. Lankaster Harding, hoofdconservator van oudheden, heeft in Londen verklaard, dat sommige van de onlangs bij Jeri cho gevonden Oud-Testamentische handschriften een tekst bevatten, welke 1200 jaar ouder is dan die waarop het ons bekende Oude Testament is gebaseerd. Amerikaanse vertalers, die vier van de manuscripten onder han den hebben, deelden mee, dat de tekst bewonderenswaardig over eenkomt met die van het thans bekende Oude Testament, waar aan de Masoretische tekst ten grondslag ligt. e MOSKOU/BELGRADO (Reuter). Het Sovjet-Russische nieuwsagentschap Tass heeft Zaterdag de tekst bekend gemaakt van een nieuwe Sovjet-Russische nota aan Joegoslavië, die op 18 Augustus is verzonden. De nieuwe nota, die handelt over arrestaties van Sovjet-Russen in Joegoslavië, is een antwoord op de Joegoslavische nota van 30 juli, die zij vals en ongegrond noemt. Op zijn beurt heeft Joegoslavië Zondag het antwoord gepubliceerd op de Russische nota van 11 Augustus, waarin de regering van Tito „een vijand en een tegenstander van de Sovjet- Unie" wordt genoemd. Rusland beschuldigde Joegoslavië van onderhandelingen met Engeland over de Joegoslavische eisen ten aanzien van Oostenrijk „achter de rug van de Sovjet-Unie om De nieuwe Sowjet-nota merkt op, dat de Joegoslavische nota het zwij gen bewaart over de Russische be schuldiging betreffende de „ondra gelijke en onmenselijke gevangen schap, die de gearresteerde Sowjet- burgers moeten ondergaan en de martelingen, die deze gevangenen tot de rand van de dood hebben ge bracht." In plaats van op deze beschuldi gingen te antwoorden, zo gaat de Sowjet-nota voort, geeft de Joego slavische nota als motief voor de arrestaties op, dat de gearresteerden emigranten van de Witte Garde zijn en vijandig tegenover de Sowjet- regering staan. De Sowjet-nota verklaart, dat al le 12.000 Russische emigrés, die thans in Joego-Slavië wonen 28 jaar ge leden uit de Sowjet-Ünie verdre ven zijn, toen de Russische Witte garde verslagen was. Tijdens de tweede wereldoorlog hebben velen van hen hun houding herzien en actieve steun aan Tito's partisanen gegeven, waarmee zij „hun zonden uit het verleden hebben geboet door pro-Sowjet-Russische daden te ver richten", aldus de Sowjet-nota. Het ware motief voor de arresta ties is volgens de nota, ,,het feit, dat deze Sowj et-burgers in Joego-Slavië voorvechters zijn van vriendschap pelijke betrekkingen tussen de Sow- jet-Unie en Joegoslavië. De Sowjet-Russische nota conclu deert uit het Joegoslavische ant woordt, dat de Joegoslavische rege ring blijkbaar haar houding tegen over deze Sowjet-Russische gevan genen niet wil wijzigen. „Indien dit zo is, acht dc Sowjet- regering het nodig te verklaren, dat zij niet in een dergelijke situatie zal berusten." ,,Zij zal gedwongen zjjn haar toe vlucht tc nemen tot andere, doel treffender, maatregelen, die nodig zijn om de rechten en dc belangen van de Sowjet-burgers in Joego- Slavië te verdedigen en dc arrogan te Joegoslavische leiders tot de or de te roepen." Dc Sowjet-nota citeert een reso lutie van dc Cominform, waarin wordt verklaard, dat er „ongetwij feld in de Joego-Slavische commu nistische partij eerzame elementen zijn, die loyaal zijn aan het Marxis me, Leninisme en de internationale tradities van de Joegoslavische com munistische partij." „Het is de taak van deze gezonde krachten om hun huidige leiders te dwingen" hun fouten eerlijk en openlijk te erkennen, de weg van het nationalisme te verlaten en te rug te keren tot het internationalis me om aldus het verenigde front van het socialisme tegen het impe rialisme te versterken". Het Joegoslavische antwoord is het jongste van een lange serie no ta's, die tussen de beide landen zijn gewisseld over de economische en territoriale aanspraken van Joego slavië op Oostenrijk, die in Juni j.l. te Parijs door de ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier zijn verworpen. Belgrado geeft in deze laatste no ta toe, dat het zich terzake tot de Westelijke mogendheden heeft ge wend, doch verklaart dat zulks ge schiedde op voorstel van Molotof en Wysjinsky, destijds minister en plaatsvervangend minister van Bui tenlandse Zaken. „Omdat er toch geen kans was de Sloveense Karin- thiërs te bevrijden", hadden de hei de Russen voorgesteld dat Joego slavië contact met de Westelijke mogendheden zou opnemen om te trachten hen ertoe te krijgen dat zij afzagen van het principe der on veranderlijkheid van de Oostenrijk se grenzen. Joegoslavië beschuldigt thans de Sowjet-Unie van dubbelhartigheid in deze kwestie, daar, zo wordt in de nota gezegd, de Sowjet-regering Oostenrijk heeft beloofd de onver anderlijkheid van de Oostenrijkse grenzen te zullen verdedigen. Ter ondersteuning van deze bewering wordt een brief aangehaald, die in Mei 1945 door maarschalk Stalin aan Karl Renner, de Oostenrijkse president, is gezonden. Daarin wordt gezegd, aldus de nota: „ik dank u, beste kameraad, voor uw brief van 15 April. U kunt er zeker van zijn, dat uw bezorgdheid voor de onaf hankelijkheid en ontwikkeling van Oostenrijk ook de mijne is. Ik ben bereid u alle hulp te bieden, bin nen de grenzen van het mogelijke, die Oostenrijk nodig zou kunnen hebben." „Dit is de waarheid," zo wordt in de Joegoslavische nota gezegd, „over onze onderhandelingen achter de schermen en Over de verkoop in het geheim van Karinthië aan de Westerse imperialisten." MAJOOR FLINTERMAN STELT ZIJN POGING UIT Naar wij vernemen zal majoor vlieger J. L. Flinterman zijn po gingen om een Nederlands snel heidsrecord voor vliegtuigen te vestigen uit moeten stellen tot een dag in September. De trajecten, die voor deze recordpoging in aan merking kwamen, blijken bij na der inzien hiervoor niet geschikt. Op de 24ste Augustus, welke dag als „riehtdatum" was vastgesteld, zal de poging dus geen doorgang vinden. Men hoopt dat begin Sep tember een baan is gevonden waar majoor Flinterman met een Glos ter „Meteor" zijn poging kan wagen. De Unci zal aan de Rondetafel-conferentie deelnemen overeen komstig haar door de Veiligheidsraad gegeven instructies en deelnemen aan de algemene vergaderingen en vergaderingen van de centrale commissie en al naar gelang de omstandigheden aan andere vergaderingen. Aldus is, naar het A.N.P. verneemt, besloten in de gedurende de afgelopen dagen gehouden ver gaderingen van de „kleine commissie" er. de centrale commissie „in oprichting" en thans vastgelegd in het ontwerp-reglement van orde. Dit reglement zal in de openingsvergadering van Dins dag a.s. formeel moeten worden vastgesteld. De voorzitter van de algemene vergaderingen wordt door de con ferentie gekozen. De conferentie kiest eveneens drie plaatsvervan gende voorzitters. De algemene vergadering zal Dinsdag a.s. een Centrale commissie instellen, bestaande uit drie leden van elke delegatie. De Centrale commissie is onder meer belast met de voorlopige vaststelling van het rooster van werkzaamheden en het opstellen van de agenda voor de algemene verga deringen en het instellen van com missies. Over het beslissingsrecht vernemen wij nog, dat zou zijn be sloten dat over vraagstukken be treffende procedure eenstemmig zal worden beslist en dat indien geen eenstemmige beslissing kan worden bereikt, de UNCI zal trachten be middeling te verlenen. De beslis singen van de commissies worden genomen na verkregen overeenstem ming tussen de delegaties. Zij wor den neergelegd in ontwerp-resolu- ties, welke door de Centrale com missie al dan niet geamendeerd aan de algemene vergadering ter goedkeuring worden voorgelegd. De algemene vergadering beslist over de aan haar voorgelegde ontwerp resoluties na verkregen overeen stemming tussen de delegaties. Op de vergaderingen kunnen als talen worden gebruikt het Neder lands, het Indonesisch, liet Engels en het Frans. Alle documenten zullen BRITSE COUREUR HORSFALL DODELIJK VERONGELUKT Tijdens de finale van de inter nationale autoraces om de grote prijs van Silverstone verongelukte de „Era" van de Britse coureur John Horsfall. De bestuurder was op slag dood. De wedstrijd werd gewonnen door de Italiaan Ascari, die met zijn Ferrari een gemiddelde snel heid van ruim 144 km per uur noteerde. Ook de tweede en derde plaats waren voor de Italianen. Farina (Maseratti) werd tweede en Villoresi (Ferrari) bezette de derde plaats. Er werden twee series en een finale gereden. Prins Bira van Siam won de eerste serie gevolgd door Ascari, terwijl Farina de tweede won voor zijn landgenoot Villoresi en de Zwit ser Baron de Graffenried. Om kwart over twaalf is het 1575 brt metende Zweedse vracht schip s.s. „Thor" met brand in het voorschip Zaterdag IJmuiden binnengelopen. Dc kapitein had reeds loodsassistentie gevraagd om in IJmuiden te kunnen binnen vallen en tevens medegedeeld, dat er brand aan boord was. De be stemming van de „Thor" was Calais. In het Londense White City Stadion hebben Zaterdag interna tionale dames athletiekwedstrijden plaats gevonden. Er waren damesploegen uit Frankrijk, Nederland en Engeland. De Neder landse athlete Foukje Dillema won zowel op de 100 als op de 200 meter. Wij zien haar hier (rechts) met een kleine voor sprong winnen op de 200 meter van de Engelse athlete S. Cheeseman. Bij aankomst in IJmuiden deel de de kapitein mede, dat de brand was ontdekt in de twee voorrui- men, die geladen waren met cel lulose. De bemanning wist de brand te isoleren, door de twee luiken hermetisch af te sluiten. Het schip, dat Zaterdagmiddag tegen 4 uur in de haven van Am sterdam arriveerde, is daarna ge deeltelijk gelost. De drijvende motorspuit Jason heeft tot gisteravond half negen toe langszij het schip, dat slagzij maakte en leeggepompt moest worden, gelegen en voortdurend het dek en de rokende en soms brandende lading, die op dek schuiten werd overgeladen, nat gehouden. De vloer van de mid scheeps liggende hutten van kapi tein en stuurman smeulden reeds toen het schip in Amsterdam aan kwam. Met één slang kon dit be- begin van brand worden geblust. Zaterdagavond te middernacht slaagde de brandweer er in de vuurhaard in de ruimen te loca- liseren en kon met de nablussing worden begonnen. Gisteravond was nog één motor wagen voor veiligheidsredenen in de nabijheid van het schip gesta- tionneerd. STOFFELIJKE RESTEN VAN ENGELSE PILOTEN GEVONDEN Naar het A.N.P. verneemt, zijn bij Waalre de stoffelijke over schotten aangetroffen van ver moedelijk vier Engelse piloten, die daar waarschijnlijk in de oor log met een vliegtuig zijn neer gekomen. De resten zijn nog niet geborgen, daar zij zich diep onder water bevinden. Bovendien moet berging geschieden in aanwezig heid van een vertegenwoordiger van de Engelse gravendienst, die hiervoor uit Brussel zal overko men. Wanneer de berging zal ge schieden is nog niet bekend. door het algemeen secretariaat in de drie eerstgenoemde talen worden opgemaakt. Ten aanzien van de minderheden is overeengekomen, dat zij gelegen heid zullen krijgen bepaalde over wegingen op de vergadering naar voren te brengen. De algemene vergadering, welker formele zittingen openbaar zijn tenzij tenminstetwee delegaties an ders wensen kan resoluties aan nemen waarin de resultaten van de conferentie, neergelegd in documen ten en overeenkomsten, zijn vervat. Nieuwe republikeinse postzegels DJOGJA. De Republikeinse PT T heeft met ingang van 17 Augustus nieuwe postzegels van een tot tien gulden uitgegeven. Deze postzegels zuilen ook in de Republikeinse ge bieden in Noord-Sumatra in omloop worden gebracht, de zegels zijn o.a. bedrukt met afbeeldingen van Hat- ta, een kaart van Indonesië, de Moskee te Kotaradja en een sol daat. Gisteren is in alle kerken, die zijn aangesloten bij de Oecumenische Raad van kerken in Nederland, een kanselboodschap voorgelezen, die werd samengesteld met het oog op de komende Ronde Tafel Conferen tie. De kerken, waarin de boodschap werd voorgelezen, waren de Alge mene Doopsgezinde Sociëteit, de Evangelisch-Lutherse Kerk, de Ne derlands Hervormde Kerk, de Oud- Katholieke Kerk, de Remonstrantse Broederschap, het Hersteld Evange lisch Luthers Kerkgenootschap, de Unie van Baptisten en dc Vrije Evangelische gemeenten. De kanselboodschap luidde o.m.: De overgangstijd voerde ons langs een al te lange en smartelijke weg. Wij moeten in onze menselijke zwakheid bekennen, dat wij in die tijd kansen en gelegenheid voorbij lieten gaan, maar wij willen bij ons povere pogen ootmoedig erkennen, dat God alleen zijn ogenblik kent. In verlegenheid, in een rouw, die geen raad weet en in een solidari teit van schuld, denken wij aan hen, die aan weerskanten vielen. God alleen weet weg met al die schijn baar vergeefse offers. Alleen in do ontmoeting met Zijn eeuwig erbar men zijn tranen en leed zonder ver bittering. Voor ons moeten die offers een blijvende verootmoediging zijn en een grondslag voor een nieuw be gin. De kerken in Nederland verenigen zich in het biddend begeren, dat het overleg in Den Haag, na zoveel maanden van spanning en strijd, zonder bitterheid en in een gecsf van verzoening moge plaats vinden. Wij bidden, dat een nieuwe ge zindheid aan het geteisterde Indo nesië genezing brenge, dat een geest van waarachtige samenwer king moge groeien, die het welzijn van Indonesië en van Nederland be oogt. r/s BATAVIA, (Aneta). De Repu blikeinse delegatie heeft een com muniqué uitgegeven betreffende de uitvoering van de order tot staken van de vijandelijkheden. Hierin wordt aangekondigd, dat de Repu blikeinse delegatie zal protesteren bij de Centrale gemengde commissie tegen ,,het feit, dat de Nederlanders een aanvang maakten met publica ties, die in strijd zijn met letter en geest van art. 17 van de handleiding tot uitvoering der overeenkomst." Het communiqué wijst er op, dat de order werd uitgevaardigd nadat zeven maanden lang vijandelijkheden hadden plaatsgehad, welke de ver bindingsmiddelen van de Republi keinse strijdkrachten ontwrichtten. Hiertegenover stelt het communiqué het feit, dat de Nederlanders be schikten over goede communicatie middelen. „De Republikeinse rege ring vroeg aan de UNCI meermalen om assistentie evenals aan de Ne derlanders om haar in staat te stel len snelle verbindingen met alle ge bieden te hervatten. Deze verzoeken waren tot dusverre tevergeefs." In het communiqué zegt de dele gatie Voorts, dat slechts twee bijeen komsten van de centrale gemengde GENERAAL KRULS REIKTE IN LUXEMBURG ONDERSCHEIDINGEN UIT Generaal mr. H. J. Kruis heeft op de Place de la Constitution in Luxemburg voor het front der Nederlandse troepen, die op het ogenblik in de Luxemburgse Ar dennen oefeningen houden, aan kolonel A. Jacobi, chef van de generale staf van 't Luxemburgse leger, het commandeurskruis in de Orde van Oranje-Nassau uitge reikt. Bij deze plechtigheid, die werd opgeluisterd door het muziek corps van de Huzaren van Boreel, waren o.a. aanwezig de Luxem burgse minister van buitenlandse zaken, Joseph Bech, de minister van binnenlandse zaken, Eugene Schaus, de minister van verkeers wezen, Robert Schaffner, de Ned. zaakgelastigde te Luxemburg, Jhr. G. J. van der Maesen de Sombreff, de Ned. militaire attaché, kolonel Forbes Wels en de president van de Luxemburgse Raad van State, Leon Kaufmann en tal van Belgi sche autoriteiten. Na de uitreiking der onderschei ding hield generaal Kruis een korte toespraak, waarin hij herin nerde aan de banden die de Ne derlandse en Luxemburgse dynas tie binden. Deze banden, zo zeide hij, zijn nog nauwer aangetrokken door de Benelux en de Europese Unie, welke de vrede en de vrij heid moeten waarborgen. Gene raal Kruis dankte de Luxem burgse regering tenslotte voor de gastvrijheid, die de Nederlandse troepen in Luxemburg onder vinden. Na afloop van de plechtigheid defileerden de Nederlandse troe pen onder leiding van kapitein W. A. van Tiel voor de gedeco reerde. commissie plaatsvonden, welke nog niet hebben geleid tot resultaten die een duidelijke richtlijn aan de verschillende onderdelen kon ge ven, speciaal wat betreft het afba kenen van patrouillezönes. In ver schillende plaatsen dient met de instelling van locale gemengde com missies gewacht te worden op de aankomst van de militaire waarne mers. Het communiqué besluit met te zeggen, dat het zeer wel aan te ne men is, dat in een gebied ter groot te van Frankrijk, waarin twee le gers dooreengemengd zijn, zonder demarcatielijn, in een zo kort tijds verloop niet alle incidenten kunnen worden vermeden. In het algemeen is er echter reden om te vertrou wen, dat indien beide partijen met de nodige tact optreden, de uit voering van het „Staakt de vijan delijkheden", volledig tot stand kan worden gebracht op Java, Sumatra en Borneo. DRIEKWART VAN HOUTVLOTTERS WERKT WEER HELSINKI (Reuter). De onder communistische leiding staande wil de staking in Finland nam Zater dag af na het ultimatum van de Federatie van vakverbonden, waar bij de stakende vakverenigingen met uitsluiting werden bedreigd. De houtvlotters te Kemi, die bo vendien een ultimatum met bedrei ging met ontslag van hun werkge vers hebben ontvangen, waren Za terdag voor drie kwart weer aan het werk en hun werkgevers ver klaarden, dat de 160 K.M. lange opstopping van boomstammen in de Meirivier voor de winter zou zijn weggewerkt. Men had gevreesd, dat de stammen zouden invriezen en bij de lentedooi met de sterk ge zwollen rivierwaters stroomafwaarts zouden vloeien, wat grote schade ten gevolge zou hebben gehad. Zaterdag voegden zich vijf ande re onder communistische leiding staande vakverbonden bij de sta king, doch lang niet alle leden ervan legden het werk neer. De metse laarsstaking was onvolledig, van de arbeiders in de schoeisel- en tex tielindustrie staakte 60 procent en van de houtbewerkers 30 procent. De regering ontvangt echter ieder uur berichten, dat meer stakers het werk hervatten. Het meerendeel der havenarbei ders was Zondag nog in staking en slechts drie van de 23 Finse havens waren in bedrijf. Schepen in Han- goe, dat de regering tot open haven heeft verklaard, werden door gere duceerde ploegen vrijwilligers ge laden en gelost. De aardbeving in Turkije ANKARA (Reuter). Thans zijn 256 lijken geborgen uit de ruïnes van de huizen, die door de aardbeving van Donderdag j.l. in de streek van Erzeroem zijn ver woest. Volgens de laatste berich ten zijn zesduizend mensen dak loos geworden. Nog steeds worden aardschokken waargenomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1