Katholieke Landdag voor Hollands Noorderkwartier prachtig geslaagd Zielzorg bij de troep is pas 35 jaar oud Gouden priesterfeest van Emeritus-Deken Hollenberg Nederl. Aardoliemaatschappij zoekt naar petroleum te Warmenhuizen Mej. N. Borst won de burgem. Huygens-beker Beleving van Christendom brengt wereldredding Het ware te wensen, dat 'n droom werkelijkheid werd Maandag 22 Augustus 1949 Bodem waarop roepingen kunnen gedijen Hij bemerkte de truc Aalmoezeniers en hun werk Ruitersportdag 3 Hoog hing een gouden Augustus-zon in de wolkenloze hemel boven de rijke, doorstoven velden van Wieringermeer. Paarden stonden te dromen bij een waterbak. Op de akkers wisselden rijen korenschoven af met de matgele velden waar de zware halmen zich het torsen moe naar de vruchtbare aarde bogen. Hoog in de lucht juichte een onzichtbare leeuwerik zijn hoogste lied boven de hoofden van de honderden die zich voortspoedden naar Middenmeer, om daar getuige te zijn van de 19e Katholieke Landdag, ter herdenking van het 25-jarig bestaan van het Land daginstituut in Hollands Noorderkwartier. Het werd een schone dag, daar in het geteisterde maar toch zo geze gende Wieringermeerland, temidden van een volk dat de rijke verschei-, denheid van het land weerspiegelt. Temidden van stoere kerels met door weer en wind gebronsde koppen, karakteristiek voor de veldbewer- kers uit dit schaduwloze gebied, struise vrouwen, onbezorgde jong kerels met durf in hun body en le venslustige jongedochters wie de vreugde uit de ogen straalt. Dit goede katholieke Wieringermeervolk en honderden anderen uit het gehe le Noorderkwartier gingen zich gis teren bezinnen op het wereldom vattende probleem de bevrijding van angst en dreiging. In de vroege morgen, toen de dauw nog amper van de velden getrok ken was werd aangevangen met een pontificale H. Mis, opgedragen door Mgr. Groen, Bisschop van Bandjir- massin, met assistentie van de H. Eerw. Deken Harst, pastoor Lange- dijk. kapelaan Lejeune, pater Fran kenstein en andere geestelijken uit het gewest. Ter gelegenheid van deze luisterrijke H. offerande was 't kerkgebouw te Wieringerwerf door de goede zorgen van talrijke vrij willige medewerkers met talloze bloemen en kostbare tapijten be wonderenswaardig mooi versierd. Mgr. Groen betrad de kerk langs 'n haag van verkenners en gidsen en heeft die na afloop op dezelfde wij ze verlaten. Tijdens de H. Mis heeft het R.K. Kerkkoor en het knapen koor o.l.v. P. Beemsterboer, bege leid door organist Spanjaard op in drukwekkende wijze de Missa Po- pulis van H. Cuypers uitgevoerd. De Landdag. Te Middenmeer betrad Mgr. Groen wederom langs een haag van ver kenners en gidsen de op dat tijdstip reeds geheel gevulde beurszaal. Op de gereserveerde plaatsen wachtten hem daar talrijke geestelijke en we reldlijke hoogwaardigheidsbekleders, waarvan we o.a. noemen de Hoog- Eerw. Deken Harst, pastoor Lange- dijk en bijna alle andere pastoors uit het wijde Noorderkwartier, bur gemeester Loggers, burgemeester Bosma, notaris Luyckx en verdere bestuursleden van het Landdagco mité, alsmede de heren Comman deur en Smits van Westfriesland Burgemeester S. H. J. Bosma. voorzitter van het Landdagcomité sprak het openingswoord. Hij be groette Mgr. Groen, de zoeven ge noemde genodigden en de vele hon derden belangstellenden in de tot de uithoeken bezette zeer grote zaal en releveerde in kort bestek het geen het Landdaginstituut gedu rende de afgelopen 25 jaar in het Noorderkwartier heeft verricht. Bij zonder bracht hij daarbij hulde aan de oprichters, voor al hetgeen zij hebben gedaan tot versteviging van de katholieke zaak, o.a. door het op hoger plan brengen van het katho lieke leven in het gewest. Tenslotte sprak hij de wens uit, dat ook deze Landdag iets zou bij dragen tot het herstel van de we reld in Christus. Pastoor Drost sprak. Deze begenadigde kanselredenaar sloot zich aan bij de huidewoorden die de heer Bosma had geuit, en betrok daarin tevens het huidige bestuur. Hij meende er levendig van overtuigd te zijn, dat de landdag in de afgelopen jaren inderdaad de band tussen de katholieken heeft versterkt, die uit deze gebeurtenis sen bezieling hebben geput en daar door hun geloofsleven hebben ver diept. In de achter ons liggende kwart eeuw is onze oude wereld in een ongekende branding geraakt. Diver se grote gebeurtenissen hebben haar 'op de kop gezet. Chaos, wanorde en vernieling kwamen aan de orde van de dag, zodat Jeremiah's jammer klachten over de vernieling "van de tempel van toepassing zijn op de volken van thans. Het Christelijk genoemde Europa loopt met het In het raam van de wereldkam pioenschappen wielrennen te Kopenhagen werden de kam pioenschappen op de weg voor profs verreden. Winnaar werd de Belg van Steenbergen twee de werd de Luxemburger Küb- ler; derde de Italiaan Fausto Coppi. De Belg Schotte bezette de vierde plaats. Ric van Steen bergen met zijn lauwerkrans na het behalen van het kam pioenschap, omgeven door en- thousiaste supporters. Kaïnsmerk van de broedermoord op het voorhoofd, wegens de duizenden Abels die rusten onder onafzienbare velden met witte, kruisen. Uit on- teioare kelen klinkt de roep om red ding. Om een redding die alleen Christus brengen kan. Christus kan de wereld redden, doch zal dit niet doen, tenzij door ons, omdat Hij in Zijn raadsbeslui ten alles afhankelijk stelt van men sen. Hij wacht op ons en Zijn Ge nade moet ons voldoende zijn. God hadde wereld bedoeld als een pa radijs vol vreugde Hem ter eer. Maar de afeens, niet meer dan een kluit aarde in Zijn Hand, revolteer de tegen Hem en keerde de wereld van Zijn aangezicht af. Doch Chris tus heeft die gruwelijke wereld her steld en een nieuwe band gelegd tussen God en de mensen, en de mensen onderling. Hij gaf het leven weer doel en inhoud en de mensen de mogelijkheid van Liefde, daar waar eerst haat was. Hij gaf Zijn liefde een concrete vorm door de bovennatuurlijke gemeenschap der Kerk, het grote liefde-verbond tus sen alle mensen overeenkomstig het scheppingsdoel op de Eerste Dag. Zo werd Christus de belichaming van de hoop van geheel het mens dom, waarvoor Hij geboet en dat Hij met Zijn bloed verlost heeft. Allen kunnen zij alzo verlost zijn, mits zij deel hebben aan Zijn mys tiek lichaam, de Kerk waarvan Hij het Hoofd en de polsslag is. Door de band met Christus ontspringt in ons de bron van Gods levensvolheid. Daarom behoeft Christus niet terug te keren, omdat Hij in Zijn Kerk is, die geen zaak is van de Paus, doch de levende gemeenschap van alle gelovigen. Wij en niemand anders moeten het Haar mogelijk maken Haar taak in de wereld te vervullen. Zo kan de wereld alleen gered worden door ons. Zijn kinderen. Dat is onze roe ping. Maar de grootste ramp van de laatste eeuwen werd, dat zove- len zich sedert de dagen der renais sance van de Kerk hebben afge keerd. Los van de Kerk en los van God, dus ook los van elkaar eindi gend in het bruutste egoïsme via liberalisme, humanisme en hun reac ties, Marxistisch communisme en nationaal-socialisme. Wij moesten in al ons leven en werken, Christus laten leven, overal en elk ogenblik. Maar het paradoxa le is, dat juist zovelen van ons on der de invloed geraken van het ma terialisme der losgeslagenen. Doch wie wind zaait zal storm oogsten. Vandaar dat wij, die als broeders en zusters met elkander moesten le ven, elkander vooral ook in tijdelijke zaken helpend en tegemoetkomend thans geconfronteerd worden met de macht van het klasse-egoïsme. Pas wanneer wij allen weer één fa milie van Godskinderen worden, waar niet alleen de rechtvaardigheid, maar vooral ook de liefde, als band der volmaaktheid leeft, kunnen we de wereld redden. Dat is te berei ken, door tegenover de vloed van zinnelijkheid en godsdienstige on verschilligheid ons onze gemeen schap met Christus bewust te zijn. Wij zijn er niet, door een uurtje in de kerk te zijn, en onverschillig te blijven over het verheidensen van onze medemensen. Christus zou zelf immers al het mogelijke doen om de verlorenen terug te winnen? Wij moeten liefde hebben voor de afge- dwaalden en voor hen bidden, zoals Christus het ons heeft geleerd. In onze gezinnen moet de ware Chris telijke geest heersen. Als getrouwe leden der K.A. de taak der priesters completeren, ieder op zijn of haar plaats. Het „Gaat en onderwijst" is ook gesproken voor onze broeders in verre landen. Het gaat niet aan, onze missionarissen alleen zonder de hulp van ons gebed en onze steun te laten voortploeteren, want sedert 19 eeuwen Christendom zijn er nog altijd 1000 millioen mensen die op Zijn Heilsboodschap wachten. Ons geloof moet levend worden, zodat we magneten zijn die de Aarde naar de Hemel en de Hemel naar de Aarde trekken. Geweldigen zijn in de liefde tot God en de mensen, want alleen de geweldigen nemen in. Een bodem voor roepingen. Er is veel wanbegrip over de re- ligieuse staat. Gelukkig zien de jongelieden het huwelijk als een genadebrengend sacrament. De re- ligieuse staat is alleen op grond van de Evangelische raden al voldoende om genaden te verwerven. Inder daad kan men in de wereld ook veel goed doen. Maar zij die de genoe gens van de wereld offeren en op gaan in de liefde van God, doen meer. Maar voor deze roepingen is het nodig dat in de gezinnen een voedingsbodem wordt gelegd, door de kinderen te leren zich iets te ontzeggen en God binnen hun be reik te brengen. Zodra ze Christus zien als hun ideaal tellen zij de rest niet meer. Christus moet de zon zijn die alles over- en doorstraalt. Zo kunnen we de wereld redde'n en gelukkiger maken, niet in de laat ste plaats door arbeiders te vormen voor Zijn wijngaard. Zo kan Chris tus de wereld redden door ons. wan neer Hij leeft in onze gezinnen, on ze organisaties, onze landen en vol ken. Gelijk Hij zullen wij dan gaan de door de straten medelijden, heb ben met de schare. Zo bouwen we een nieuwe wereld op het funda ment Christus, die Zijn Licht naar de Eeuwigheid volgt, in vreugde, vrijheid en vrede. Burgemeester Bosma dankte de Zeereerw. spreker voor zijn bezie lend betoog, en achtte het zich ver volgens een eer Mgr. Groen als spreker in te mogen leiden. Rede Mgr. Groen „Honderdduizend van onze jon gens werken, strijden en zwoegen in Indonesië. Men vroeg mij wat ik in die rommel deed. Maar is het daar wel zo'n rommel? De archipel is 70 maal zo groot als Nederland, maar alleen op een plekje dat hoog stens 3 maal zo groot is als ons land, is het werkelijk rommelig. In de rest brachten onze jongens vrede en veiligheid. Alleen al door hun aan wezigheid voorkwamen ze onveilig heid. De bevolking draagt hen op de handen. Zij herbouwen scholen en ziekenhuizen, en maken grote werken voor de welvaart van Indië mogelijk. Spr. heeft vertrouwen in de toekomst, omdat hij de mentali teit van Nederlanders en Indone siërs kent en begrijpt. De laatste is immers het begrip tijd vreemd. Wij behoeven niet te wanhopen, want Indië heeft ons nodig voor zijn maatschappelijke en geestelijke op bouw. Onze taak is het tot zelf standigheid op te voeren. Dat be greep de H. Kerk reeds eerder door het vestigen van een inlandse cle rus. Want de missie kan niet alleen de geestelijke, maar vooral ook de stoffelijke welvaart van de inlan ders enorm verheffen. Daarom zijn roepingen voor de Geestelijke staat zo'n groot goed ongeacht of ze nu hier of ginds ko men. Bidt er van tijd tot tijd eens voor. De Hoogeerw. Deken Harst, G.A. van het Landdagcomité bracht Mgr. Groen dank voor deze woorden. Door de aanwezigheid en meer nog door de woorden van deze Noord hollandse Missiebisschop is aan de ze landdag ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan een feestelijk ca chet gegeven. Wij danken u daar voor en vooral ook voor uw gebed voor de deelnemers van deze land dag. Wij van onze kant beloven onze ge beden voor uw missie. Maar waar bij een feest, een feestgave behoort, bieden wij nederig de collecte die zo aanstonds wordt gehouden aan als een materiële bijdrage tot het welslagen uwer zending. Namens allen hier aanwezig, wen sen wij u een goede reis met de Willem Ruys, een goede gezondheid en Gods zegen over uw persoon en arbeid Onmiddellijk daarop werd de col lecte gehouden. Zij bracht niet min der dan f458.13 op. Na de pauze, die af en toe gevuld werd met de vrolijke klanken van het fanfarecorps St. Martinus uit t' Veld, gaven de leden van de plaat selijke toneelvereniging DWO een bijzonder verdienstelijke opvoering van „Het Gastmaal der kinderen" van Henri Gheon, een mysteriespel in 3 delen. Dit spel, dat vooral de kracht van het kindergebed, en de hunkering van Christus naar de liefde der mensen uitbeeldt, paste wondergoed in de sfeer van deze landdag. Het was daarom geheel en al ver diend. dat pastoor Langedijk de vertolkers van dit prachtige spel dank bracht voor hun bijdrage tot het welslagen. Dat dit wel een bij zonder belangrijke dag voor Wie ringermeer was constateerde deze spreker vooral ook uit de aanwezig heid van pastoor Braak, die als in de Wieringermeer iets belangwek kends voorkomt, steeds van zijn Op 10 Augustus j.l. voorspelde ter gelegenheid van het internatio nale goochelcongres, dat van 17 tot "21 Augustus in Amsterdam zou worden gehouden, een jeugdig Am sterdams amateur goochelaar, de heer R. A. M. Driebeek, de gebeur tenissen, die op of omstreeks 20 Augustus zouden geschieden die voorspelling werd op papier gezet en in een buisje gedaan. Het buisje werd vervolgens in een fles gestopt, die verzegeld werd. De fles stond gedurende 10 dagen in een der éta lages van de Bijenkorf te Amster dam. Zaterdagavond tijdens de galavoor stelling in Krasnapolsky werd de fles door een Amsterdams journalist geopend. Hij verbrak het zegel van het glazen buisje en daaruit kwam een strookje papier tevoorschijn met de voorspellingen. Deze luid den: 1) Dr. Beel zal een belangrijke benoeming kunnen verwachten. 2) In Noord-Europa (Zweden, Finland of Polen) zal 'n uitgebreide staking kunnen worden verwacht. 3) De Amerikaanse gezant zal aftreden. 4) Wederom zal een vliegtuig verongelukken in een groot indus trie-centrum westelijk van Neder land. 5) In West-Nederland zal een stad door een brand worden geteis terd, vermoedelijk Haarlem, anders Leiden. Men begrijpt, dat het voorlezen van deze voorspelling over de ge beurtenissen, die Inderdaad alle maal zijn geschied, een enorm ap plaus in de zaal teweeg bracht, maarniemand in de zaal had het gezien, doch de verslaggever, die het buisje had opengemaakt en het een seconde in handen had ge geven van de heer Driebeek, deelde later mede gezien te hebben, hoe deze bliksemsvlug een volkomen identiek buisje tevoorschijn toverde en dit aan hem overhandigde. AARDBEVING IN NOORD-CANADA PRINCE RUPERT 22 Aug. (Reu ter) In de Noord-Canadese ha venplaats Prince Rupert (Brits Co lumbia) en nabijgelegen plaatsen is Zondagavond een aardbeving ge voeld, welke vijf minuten aanhield en de krachtigste was, die ooit in deze streek is waargenomen. Er werden drie afzonderlijke schokken waargenomen. Ook nog op een afstand vaii elfhonderd kilo meter van Prince Rupert, langs de Skeena-vallei landinwaarts, is de aardbeving gevoeld, tot in Edmon ton en Alberta toe. Vele mensen vlagen in paniek de straat op en talrijke ruiten braken. belangstelling blijk geeft. (Langdu rig applaus). Dan sloot de gewijde spreker de bijeenkomst met een dankwoord aan het landdagcomité en vele parochiële medewerkers en het fanfarecorps. In de late namiddag volgde daar na nog een pontificaal Lof op het kerkhof te Middenmeer, gecele breerd door Mgr. Groen met assi stentie van Deken Harst en pastoor Drost. De zang van de gelovigen werd hierbij instrumentaal begeleid door het fanfarecorps S. Martinus. De jonge militair, die voor kortere of langere tijd uit de bescher ming van gezin en parochie, voor het eerst van zijn leven veelal, het volle leven ingaat, vindt, nauwelijks de poort van de kazerne binnengekomen, al direct iemand, die zich zijn zorgen en moei lijkheden aantrekt en die hem in deze nieuwe levensstaat de juiste weg wijst. Het is de aalmoezenier, die de nu nog verant- woordelijker geworden taak van pastoor en kapelaan heeft over genomen en de geestelijke leider is geworden van de recruut. Het instituut van de leger-aal- moezeniers, zoals wij dat nu in ons leger kennen, en dat, ook onder de niet-katholieke legerleiders grote erkenning geniet, is eigenlijk nog niet zo oud. Weliswaar heeft men zich vroeger altijd beijverd, de mi litair in garnizoen en in de strijd zoveel mogelijke geestelijke bijstand te verlenen, maar deze kwam toch veelal ongeorganiseerd en daardoor vaak te laat. De georganiseerde godsdienstige verzorging van de troep, waar deze zich ook bevindt, dateert van 1914. Toen werd, tijdens de mobilisatie, dringend behoefte gevoeld aan een betere regeling van deze, voor de militairen zo belangrijke materie. Op 28 Augustus 1914 kwam er 'n Koninklijk Besluit af, waarbij het instituut der leger-aalmoezeniers werd ingesteld en reeds in Novem ber van dat jaar werd Pastoor F. Evers uit Duivendrecht benoemd tot hoofd-legeraalmoezenier. De geestelijk leider kon zich nu gemakkelijk in de kazerne bewegen, er werd rekening gehouden met de religieuse wensen van de troep en het moreel werd er aanmerkelijk door verbeterd. Dat de geest onder ons leger zo uitstekend is, is dan ook voor een groot deel te danken aan het onvermoeide werk van aal moezeniers en predikanten. Bij de wederopbouw van ons leger in 1945 werd dan ook direct aan het instituut van de aalmoezeniers gro te aandacht besteed. De Hoofdleger-aalmoezenier, ko lonel mgr. H. J. J. M. van Straelen, die de zorg voor het geestelijk wel zijn van het landleger verzorgt, heeft ongeveer 150 aalmoezeniers als medewerkers. De ouderen daar van hebben de rang van majoor, de jongeren van kapitein. Ie,der mil. ge west heeft één aalmoezenier met de rang van luitenant-kolonel. Bij de Marine wordt de geeste lijke verzorging uitgeoefend door kapitein ter zee Mgr. J. F. M. de Sain, die een kleine 20 medewer kers, deels met de rang van kapi tein-luitenant ter zee, deels als lui tenant ter zee, heeft. Een bezet leven In een onderhoud, dat wij dezer dagen met de aalmoezenier van Noordholland, majoor P. H. A. Cools, mochten hebben, bleek wel, hoe bezet het leven der aalmoeze niers is. Majoor Cools vertelde ons. dat hij behalve Amsterdam ook Alkmaar en de andere plaatsen in Noordhol land (behalve Haarlem), waar maar onderdelen liggen, tot zijn arbeids terrein heeft toegewezen. Vanuit de pastorie der Haarlemmerhouttuinen bereist hij geregeld zijn rayon en brengt bezoeken aan onderdelen, spreekt met de jongens en bezoekt zo nodig ook de ouders. In de Am sterdamse garnizoenskerk, de St. Anna aan de Wittenburgergracht, wordt eenmaal per maand een H. Mis opgedragen voor de militairen van het Amsterdamse garnizoen, daarnaast wordt er tweemaal per maand conferentie gegeven. Aan de kaderschool te Zeeburg (bij de Oranjesluizen) wordt iedere eerste Vrijdag de H. Mis gelezen en weke lijks een conferentie gegeven. Ook de manschappen van de A.A.T. (Aan- en Afvoertroepen) die moei lijk te bereiken zijn omdat het, zo als majoor Cools goed typeerde, de zwervers van het leger zijn, hebben in Amsterdam iedere week een uur lang conferentie. Waar in dit garnizoen, en voor Alkmaar zal dat doorgaans niet veel minder zijn, ongeveer 45 van het aantal manschappen katho liek is, betekent deze geestelijke verzorging veel. Een goede geest „Onder de troep", zo vertelde ons majoor Cools, „heerst een goe de geest. Verschillende niet-kerke- lijken maken al gauw een keus en worden vaak in dienst juist goede katholieken. De slechte lectuur wordt met succes bestreden en het gevaar voor de jongens, waarover menig ouderpaar zich wel eens be zorgd maakt, is miniem". Zeker voor diegenen, die van huis uit een degelijke katholieke opvoeding mee gekregen hebben, van goede wil zijn en de aalmoezenier niet uit de weg lopen. Met recht kan men vandaag de dag zijn kinderen aan de dienst toevertrouwen, want niet alleen de aalmoezeniers, ook de commandanten en officieren, beijve ren zich een goede geest onder hun manschappen te kweken. Daarbij waarderen zij de hulp der aalmoe zeniers niet alleen, maar zij werken, en dat mag ook gezegd worden van de niet-katholieke commandanten, uitstekend met de aalmoezeniers samen. Persoonlijk contact Het eerste contact met dit zegen rijke instituut der legeraalmoeze niers krijgt de recruut al vaak voor hij in dienst treedt. En wel tijdens de retraite?, die in het gehele land worden gehouden en steeds meer in het teken der belangstelling staan. In Noordholland worden de ze gehouden in Bergen, waar ma joor Cools en dr. Jansen conferen ties houden. In Alkmaar wordt in de garnizoenskerk, de dekenale kerk aan het Verdronkenoord, iede re Vrijdag conferentie gegeven en is er ook gelegenheid tot biechten. Dan worden er voor de nieuwe dienstplichtigen voorlichtings-avon- den gehouden, verzorgd door ma joor Cools en verschillende medici. En als dat werk allemaal achter de rug is begint eigenlijk pas het gro te werk, de zorg voor de individuele mens, want, zo zegt aalmoezenier Cools, uiteindelijk is heel deze vorm van zielzorg toch ingesteld op het persoonlijk contact. In overeenstemming met de wens van de jubilaris zelf, is het gouden priesterfeest van rustend Deken- Pastoor Adr. Hollenberg te Purmer- end, met zeer weinig uiterlijk ver toon en vrijwel uitsluitend kerke lijk gevierd. Woonachtig in de St. Liduinastichting de „aparte parochie in de parochie Purmerend van rec tor Ulleman", zoals de jubilaris dat uitdrukte, is het gouden feest al daar op 15 Augustus j.l. de eigen lijke dag, op eenvoudige wijze ge vierd. In de kapel van de stichting droeg de jubilaris toen een H. Mis óp van dankbaarheid. Daarbij werd hij geassisteerd door zijn heerneef pater Th. Hollenberg en rector H. Ulleman, uit de St. Liduinastichting resp. als diaken en subdiajeen. Een koor van eerw. zusters zong de tweestemmige H. Mis v. Ravaneilo met begeleiding van mevrouw Jo. de Wolf op het orgel. Pater Hollen berg hield een feestpredikatie. In de refter van de eerw. zusters sprak rector Ulleman de jubilaris toe en werden hem namens alle bewoners van het huis geschenken aangebo den. Namens het bestuur van St. Inderdaad het ware te wensen, dat de pogingen om te Warmen huizen petroleum uit de grond te halen werden verwezenlijkt. Ongetwijfeld zal dat de oudere en meer bezadigde bewoners van dit rustige Noordhollandse plaatsje wat vreemd in de uren klinken. En zij denken daarbij aan de opwindende verhalen, die over het Amerikaanse Texas of Pensilvanië de ronde doen,. Neen, we geloven niet dat Warmenhuizen door de petroleum het domein zal worden van avontuurlijke zwervers, die met woeste drinkgelagen, poker of revolver-jolijt de rust komen verstoren. Warmenhuizeft ligt als 't ware te wachten op een dergelijke ex ploratie van haar bodem. Want wellicht nergens zijn zoveel ar beidskrachten beschikbaar als juist hier. Arbeidskrachten die vooral straks, als de mechanisatie in de tuinbouw is voltooid, geen emplooi meer zullen vinden. Han den die toch aan het werk moeten blijven om de welstand in dit nijvere deel van ons vaderland in stand te houden. Handen die aan het werk moeten blijven om ge zinnen voor de ondergang te be hoeden; die het dagelijks brood moeten verdienen en zo mogelijk nog enige aangenaamheden des levens. Warmenhuizen is arm aan industrie en de omgeving even eens. Het ware te wensen, dat er petroleum zit, want dat zou toe komst betekenen voor vele jonge lieden, die zich nu met angstige bezorgdheid afvragen waar het straks heen moet. Want ook zij willen eens een bruid naar het altaar voeren en een eigen gezin stichten. Het mag raar klinken in het bestek van dit artikel, maar wel licht zal er een schemering van deze hoop veler gebeden door lichten. Want helaas er is nog niets anders dan een nog o zo broos vermoeden. De kans is klein Eerlijk gezegd is de kans bijzon der klein, dat deze wensdroom van velen in vervulling zal gaan. De geologen hebben hun werk weliswaar serieus gedaan en me nen uit de aard der veroorzaakte explosie-trillingen opgemaakt te hebben, dat er hier olie in de grond kan zitten, maar dat is ook alles. En de Nederlandse Aard oliemaatschappij, een dochter organisatie van de Bataafse, heeft de laatste tijd al zoveel desillusie geïncasseerd, dat zij haar hoop op succes ook voor Warmenhuizen practisch heeft laten varen. Bij Zaandam was het niets, bij Delft eveneens. En op alle andere plaat sen in ons goede vaderland, waar zij ten koste van bijna een ton per boring heeft gezocht, was het al niet beter. Het mag welhaast een wonder heten, als te Warmenhui zen olie wordt gevonden. Waarom zou het hier beter zijn dan overal elders? Want vooralsnog heeft het' er alle schijn van, dat het Schone- beek-gebied in Nederland het enige olie-oord zal blijven. Dat neemt echter niet weg, dat de Ned. Aardoliemaatschappij kos ten noch moeiten spaart om de proefboring succesvol te laten verlopen. Een wegenbouwmaat schappij uit Almelo heeft bereids een verharde weg aangelegd naar de plaats waar straks de boortoren van 45 meter hoog zal verrijzen, teneinde het vervoer van de zware materialen en vele tonnen we gende dieselmotoren mogelijk te maken. Een andere maatschappij uit Almelo, die doorkneed is in 'dit soort werk, vervaardigde inmid dels de zware betonfundering met de ingegoten ankerbouten. Deze betonfundering ziet er boven gronds uit als een vreemdsoortige verzameling enorme steenblokken gegroepeerd rond een gat van 2 meter diep, even lang en 1 meter breed. Op deze betonblokken wordt volgende week de zware toren gebouwd. Dit duurt ongeveer een week, en dan kan de proefboring beginnen. Ongeveer 2 meter bo ven de grond wordt de zware boorstoel aangebracht, welke straks de meer dan een kilometer lang wordende hoorbuis in het rond moet draaien. Daar komen ook de zware machines, die voor het bewegen van de boor, het hijsen van de buizen en het in- en uitpompen van het kleisop moeten dienen. Het proefboren Ongeveer over 14 dagen zal-dit werk in volle gang zijn. Eerst wordt tot plm. 200 meter geboord. Dat gaat snel en duurt in continu bedrijf ongeveer 1 dag (24 uur). Dan wordt een heel brede buis in dit 200 meter diepe gat gebracht en rondom vastgegoten met ce ment. Dat is zoiets als het buiten ste lager van de boorinstallatie. Dan. gaat men weer verder. Een iets dunnere buis wordt tot op 400 meter diepte in deze brede buis geplaatst en eveneens met cement vastgegoten. Het behoeft geen be toog, dat dit stel buizen, die een waarde van vele tienduizenden hebben, nooit meer verwijderd kunnen worden. Wanneer de bo ring mislukt, laat men ze rustig zitten. Niemand heeft er last van, want gewoonlijk ploegt men toch niet tot op 2 meter diepte, (d.i. het punt in het gegraven gat, waar de buizen beginnen). Zodra dat voor elkander is, begint het eigenlijke „diepte-boren". Een smaller boor ijzer, dat precies in de zoëven ge noemde buizen past en voorzien is van pers- en zuigleidingen, be gint dan dag na dag, uur na uur rusteloos te draaien. Het werk gaat met drie ploegen bedienings manschappen steeds voort. Een soort kleisop, waarvan de samen stelling tot het fabrieksgeheim behooït, wordt met kracht onder de boor in het gat gespoten, en daarna met de losgewoelde grond- substantie naar boven gepompt. De ronddraaiende boor zakt dan vanzelf steeds dieper. Om de vijf meter wordt een monster geno men van het uitgepompte sop en op de aanwezigheid van olie onderzocht. Waar het uiteraard oliehoudend zand is, dat de aan wezigheid van 't begeerde goedje verraadt, is een spoor van olie in de regel voldoende. Wanneer er olie wordt aangetroffen, gaat het boren onverpoosd verder, net zo lang totdat het eipde van de olie- laag is bereikt, zodat men de dikte en eventuele productiviteit kan berekenen. Zelfs ingeval er maar heel weinig olie wordt aangetrof fen, wordt er toch een pomp op geplaatst. Immers, het boren kost massa's geld, maar het pom pen niet veel meer. Alles wat dan wordt gewonnen, is een mindering van de kosten. Maar wanneer zulks het geval is wordt steevast op korte afstand nog eens, en wel licht meermalen geboord, want als regel heeft een olielaag een groot oppervlak. Als er in War menhuizen dus ooit één pomp in bedrijf komt, kan men er van ver zekerd zijn, dat meerdere zullen volgen. Voorshands is er echter niets anders te doen dan te boren. Een zware stroomkabel is naar het terrein geleid, om de energie voor zware electrische lampen en lich tere hulpmotoren aan te voeren. Want 's nachts gaat het werk bij kunstlicht verder. Altijd en onder iedere weersomstandigheid. Al leen van Zaterdagnacht 12 uur tot Zondagnacht 12 uur zal het brom men van de motoren ophouden. Langer is niet toegestaan, want het zou veel werk tevergeefs kun nen maken. Vlak naast de toren zijn twee grote vergaarbakken gegraven voor het kleisop. Dat wordt hier in gepompt, kan dan bezinken en wordt andermaal gebruikt. Nog een laatste opmerking. Zo dra een diepte van 14 a 1500 m. is bereikt en vaststaat, dat ook deze proefboring op een misluk king is uitgelopen, dan wordt alles weer afgebroken. De beton fundering laat men met springstof en Juchtdrukboren verpulveren en wordt weggeruimd. Daarna duidt niets er meer op, dat hier ooit gepoogd is om dromen in olie om te zetten. (Wordt vervolgd) HEILOO. Zaterdag werden op het terrein van de IJsclub te Heiloo de streekwedstrijden Noord-Holland (midden) gehouden. De belangstelling van het publiek en van de deelnemers was groot. Onder de aanwezigen merkten wjj o.a. het college van B. en W. van Heiloo op. De fraaie prijzen voor deze wed strijden werden door verschillende verenigingen en particulieren be schikbaar gesteld. Door de gemeen te Heiloo werd o.a. 'n standaard be schikbaar gesteld. Het hoogtepunt van de dag was wel de parade wel ke geleid werd door F. de Jager jr. De parade werd afgenomen door dr. Bom (voorz. van het prov. be-> stuur); de heer Stokreef, (voorz. plaatselijke rijververeniging) en Burgem. J. Kalff; deze, inspecteer de tevens de paarden en ruiters. De parade werd besloten met het Wil helmus. Het publiek toonde zich zeer te vreden en liet het de deelnemers aan applaus niet ontbreken. Bjjzondere prestaties Mej. N. Borst met haar paard „Bento" verrichtte zeer bijzondere prestaties. Hierdoor kwam zij in het bezit van de Burgem. Huygens Wisselbeker en vermelding van de jury „beste algemene indruk van de dag". Opvallend waren de ver richtingen van de Heiloër deelne mers. Zij legden op een belangrijk deel der prijzen beslag. De gedetailleerde uitslagen wa ren: Dressuur achttal. 1. Heiloo B 35 pnt.; 2 Heiloo A 34.92 pnt.; 3. Schermer 33.21 pnt.; 4. Sterneo 30.30 pnt.; 5. Kennemerrulters 30.30 pnt. Dressuur 4 tallen. 1. Zeevang- ruiters 33.92 pnt. Klaver drie: 1. 2 en 3 Heilos: 4. Kennemer Ruiters. B. klasse dressuurproef. Indivi duele rijders. 1. P. Borst Heiloo met Peter Pan 7.50 punt; 2. J. Sleutel Heiloo met Giel 6.99 punt; 3. P. Wonder Heiloo met Ienca 6.64 pnt. 4. Mej. M. Zwart Harry 6.57 pnt. Dressuur: 1. Fr. de Jager, Heiloo Liduina voerde het woord de heer G. de Wolf. Met dezelfde assisten tie werd 's avonds een plechtig lof gecelebreerd. Daarin heeft de jubi laris in een korte toespraak zijn dank geuit aan God en allen die tot het welslagen van het feest had den meegewerkt. „Crescendo" bracht een serenade. Zondag 21 dezer heeft de parochie Purmerend de gelegen heid aangegrepen om de gouden ju bilaris en oud-pastoor te huldigen. In de parochiekerk werd een H. Mis van dankbaarheid opgedragen. Vooraf werd Z.E. de kerk» binnen geleid door een stoet van eerw. geestelijken, bruidjes en huldigings comité, waarbij door alleen een we-1 komstlied werd gezongen. Bij de H. Mis assisteerde Father Dr. Jan Slaman, zoon der parochie, als dia ken, pater Godefridus O.F.M. Conv. als subdiaken; presbiter-assistens was de Hoogeerw. heer L. J. J. Schamper, deken-pastoor van Pur merend terwijl de eerw. heer W. v. d. Nes, theol. student Mill Hill ce- remoniarius was. Onder leiding van de weleerw. heer F. Bollinger heeft het zangkoor uitgevoerd de Missa Fèstiva van Ph. Loots voor 4-stem- mig mannenkoor, terwijl na het Te Deum werd gezongen een Laudate Dominum van J. Nieland. In 'n kort woord, waarin de gouden jubilaris zich richtte tot de gelovigen, zeide Z. E. dat dit H. Misoffer mede werd' opgedragen tot intentie van zijn le vende en overleden oud-parochia nen en weldoeners wien hij zo uiterst dankbaar was. Na de Hoogmis werd door het priestercomité met hunne dames, het Kerk- en Armbestuur in de pastorie een cadeau van de oud parochianen aangeboden. Daarbij merkten wij o.m. op de Z.E. heer Th. van Outers, pastoor te Amstel veen en C. J. Hesp, pastoor te Al phen aan de Rijn, beide oud-kape laans van pastoor Hollenberg te Purmerend. De heer G. de Wolf sprak namens katholiek Purmerend de gouden jubilaris toe. Hij prees diens priesterlijke arbeid als kape laan te Beemster, leraar aan het seminarie, rector van een groot zie kenhuis en als deken-pastoor van Purmerend. Was Z.E. ijverig in de geestelijke bediening, ook de so ciale noden van zijn volk trok hij zich bijzonder aan. In uw levensja ren zijt ge reeds door God gezegend doch moge u nog vele jaren van welverdiende rust genieten in het u zo dierbaar geworden St. Liduina- pension. Als geschenk van katho liek Purmerend werd aan Z. E. een cadeau van f 1000 overhandigd te besteden naar eigen keuze. In het evangelie van deze Zon dag, zo zeide de jubilaris in zijn dankwoord, mochten de stommen plotseling spreken, doch ik sta nu sprakeloos, kan geen woorden van dankbaarheid vinden. De Hoogeerw. heer Deken-pastoor L. J. J. Scham per verdient zeker een woord van dank voor zijn bijzondere mede werking tot dit feest en niet minder de parochianen die hem zo mild hebben bedacht. Z.E. zal allen in zijn gebeden blijven herdenken. Kapelaan Bollinger heeft namens de oud-kapelaan van pastoor Hollen berg aan de jubilaris enkele kost bare boeken overhandigd. Daarme de was de plechtigheid aan de pas torie geëindigd en was er voor ieder gelegenheid om de gouden jubila ris in het Verenigingsgebouw te complimenteren. Daarvan hebber zeer velen gebruik gemaakt. 7 punt.2. J. Burger, Schermer 6.86 pnt.; 3. G. Aafjes, Sterneo 6.43 pnt. Klasse N. Rijbaan 2: 1. Mej. N. Borst. Heiloo 6.89 pnt.; 2. W. Wes ter. Kennemer Ruiters 6.74 pnt.; 3. J. van Brugge Zeevangruiters 6.57 Rijbaan 3. 1. Mej. B. Schouten Heiloo 6.92 pnt.; 2. Mej. I. Govers Heiloo 6.78 pnt.; 3. Jan Stam. Ame thyst 6.57 pnt. Rijbaan 4. 1. Mej. Mantel Scher mer 6.57 pnt.; 2. Mej. B. Koopmar Schermer 6.42 pnt.; 3. Mej. W. Wii henke, Amethyst 6.00 pnt. Rpbaan 5. 1. Mej. Wonder Hei loo 6.68 pnt.; 2. P. Wezel Zeevang- ruiters 6.64 pnt.; 3. P. Rotteveel Heiloo 6.57 pnt. Springconcours: 1. D. Mus of Bento ver. Beijart; 2. T. Wezel oi Pico Bello, Zeevangruite's. Dit was tevens de jongste deel nemer; 3. P. Borst op Nelly, Heiloo Het wedstrijdterrein was welwil lend ter beschikking gesteld doo: de heer C. Muis. 'n Speciaal woon van lof komt zeer zeker toe aan d> organisator van deze dag, de hee M. Zwart.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3