De armoede van China weerspiegelt zich in het Nationalistische leger DE ITALIAANSE COMMUNISTEN en het Excommunicatie-decreet K.A.B. houdt Diocesane Sociale Studiedagen Ondanks versnippering is de poterscentralisatie goed Henk F PRACHT Onbeschrijfelijke ellende op het platteland Voorschotten op poters Maandag 22 Augustus 1949 Rusland opperste leiding in de strijd van de vrije gedachte Sterk betoog van dr. Dijsselbloem Sievekink won ronde van Zwolle Noordermarktbond Voortref fel ij were (Van een speciale correspondent) LIUCHOW (Zuid-China), Augustus 1949. Op een witte muur in een van de stoffige, troosteloze straten van Liuchow is een man grote Chinese karakters aan het schilderen. Het is de buitenmuur van het primitieve huis van een nieuwe zendeling. Voorbijgangers blijven staan en kijken nieuwsgierig naar de schreeuwende figuren in vlantmend rood. Min of meer vragend spellen ze een nog onvoltooide tekst uit de Bijbel: „Want alzo heeft God de wereld lief gehad, dat Hij Het zijn deze woorden waar ik steeds weer aan moet denken als ik door de sombere stad met zijn vuile straten zonder plaveisel en zijn verveloze krotten van huizen slenter, waar een kwart millioen mensen een zonloos bestaan leiden. China is sinds eeuwen een arm land en de mensen kennen er niet veel anders dan zorgen. In de grote steden weet men armoede te ver bergen achter een klatergoude fa cade van drukke winkels, schette rende muziek en lichtreclames. In deze provincie openbaart zc zich in al haar schrijnende naaktheid. En het is een schokkende ontdekking. Slapen op straat Met China al in onrust onder de steeds groter wordende dreiging van communistische overheersing heeft een van de meest fatale over stromingen van de laatste dertig jaar het leven van millioenen men sen nog moeilijker gemaakt. Ook in Liuchow is de rivier buiten haar oevers getreden. Het water heeft tot de derde verdieping gestaan. Ontelbare schamele huisjes en hut ten zjjn weggespoeld. De ongeluk kige bewoners ervan waren mét één slag dakloos. Ze hebben zich ten einde raad maar op straat ge ïnstalleerd,zjj aan zij mét degenen, die voor de communistische legers Uit de vlucht genomen hebben. Zes tigduizend vluchtelingen leven dicht opeengepakt en volkomen aan hun lot overgelaten in deze stad. Hele families kamperen op een stukje mat op de trottoirs. De kleren die zij dragen en een paar potten'en pannen zijn enige, wat zij in deze wereld bezitten. Op een houtvuurtje koken ze nu en dan een karig maal tje rjjst met wat blaren. Magere scharminkels van kinderen" slapen met zwermen vliegen op hun groe zelige gezichten. Mannen en vrou wen staren met doffe ogen voor zich uit. Het is een bittere maar machteloze aanklacht tegen de be schaving „Ach, we wachten maar zeg gen ze zonder enige overtuiging. Er is niet veel anders in het China van nu om op te wachten dan de communisten. De kranten melden dagelijks nieuwe opmarsen van de communistische legers, Het wordt steeds duidelijker, dat Liuchow op hun route zal liggen. Sommige mensen verzamelen hun hebben en houwen en trachten naar een veiliger plaats te komen. Vele anderen geven de strijd echter op. Drie, viermaal hebben ze alles in dé steek gelaten om niet in com munistisch gebied te hoeven leven. Nu begrijpen ze het vruchteloze ran hun pogingen. Er is geen ont komen aan de wurgende greep. Het and van de vrjjheid krimpt met de dag verder in. Ze geven zich over in de verwachting, dat het leven inder de communisten voor hen mo gelijk beter kan zijn dan het nu is. De practische vrjjheid, die ze in teze meedogenloos egoïstische we- -eld genieten bestaat uit niet veel inders dan het recht om van ge- irek om te komen wanneer ze dat villen. De communisten zullen hen lat voorrecht ongetwijfeld niet ont- ïemen. Beenloze soldaten In als deze drukte is ook het na- ionalistische leger in Liuchow ïeergestreken. Een lange karavaan 'an over het algemeen versleten rucks met een carosserie van hout ■n gedek en rammelende jeeps ïeeft zich over de stad verspreid ;n straten en pleinen als parkeer- errein opgeëist. Uit vele auto's teken tafels, stoelen en ander meu- illair. De families van de militairen ebben zich er tussenin genesteld. Iet geheel verschilt in uitcriyk /einig van het beeld der vluchte nden. Haveloze soldaten in ver- choten uniformen en afgetrapte aseballsehoenen zoeken een slaap- laats op de overvolle trottoirs. Er i geen andere accomodatie voor en. De armoede van het land weer- piegelt zich in dit armzalige natl- nallsche leger: een beklagenwaar- ige verzameling zwervers, ouden an dagen, Invaliden en andere fut- >ze individuen. Als ik ooit weinig ertrouwen in de militaire macht an China heb gehad, dan is het •el bij het aanschouwen van deze snheden in Liuchow. Er leeft niet de minste spirit in deze mensen: veel oude mannen, mager als een lat, kleine jongens met veel te ernstige gezichten, zie ken, die zich moeizaam met een Wandelstok weten voort te slepen, oorlogsinvaliden met één arm, één been en zelfs zonder benen. Hun uitrusting is uiterst slecht. Veel wapens hebben ze niet bij zich. Ook lopen ze niet allemaal op schoenen. Op hun rug dragen ze een slordige ransel met een wollen deken, een emaille waskom, een paar slippers van touw en vooral ryst. Een para sol ontbreekt nergens. Sommigen hebben als een bewijs van een be tere beschaving een tandenborstel uit hun borstzak steken. Er is geen spoor van organisatie en discipline. Het ingeboren egoïsme lei(lt ertoe, dat iedereen voor zichzelf zorgt. En dat geldt zelfs voor de hulpelo ze invaliden op krukken Uitverkoop Maar er is toch wel enige acti viteit. In een van de straten van Liuchow houdt het nationalistische leger na melijk uitverkoop van alles, wat het maar missen kan. Stukken zeil doek en legerdekens zijn op straat uitgespreid en daarop bieden de soldaten een bonte collectie artike len te koop aan: gedeeltelijk mili taire goederen en voor een ander doel kennelijk artikelen, die zij on derweg buitgemaakt hebben. Lege gasmaskerbussen, tweedehands pij pen, militaire overhemden, broek riemen, muskietennetten, maar ook bergschoenen met bontvoering, 'n damesstoffen, lege flessen en fiets bellen. Het is een levendige markt geprepareerd tijgervel hele blokken met gelegenheidsprijzen, want de militaire kooplui willen alles oprui men voor ze weer verder trekken. „We willen eerst nog eens goed etenzegt eens van hen met een grijns. Driemaal daags droge rijst met 'n lepel smakeloze groen ten is inderdaad geen voeding om een leger in conditie te houden. Vlees, eieren, vruchten boter cn dergelijke dingen komen nooit op 't menu. En met een schrale, één gul den dertig soldij in de maand kun nen ze er ook niet veel bijkopen. Een dergelijke uitverkoop is de enige uitkomst. „Natuurlijk zou ik het moeten verbiedenbegint een militair met een scheur in zijn pet me uit zichzelf te vertellen. Later ontpopt hij zich als een kolonel. „Maar ik schaam me ervoor om mijn distinctieven te dragen voegt hij eraan toe. „Het is tegen woordig geen eer officier in het na tionalistische leger te zijnde corruptie is verschrikkelijk maar hoe kan het ook anders als men een kolonel met zijn vrouw en drie kinderen niet meer dan vijf gulden in de maand betaalt. De geest is slechter dan ooit, in drom men lopen de deserteurs naar de communisten over als ze er een 'n kans voor krijgen Het zyn maar al te ware feiten. En de desertie heeft zulke veront rustende vormen aangenomen, dat men Japanse vliegers gebruikt om communistisch gebied te bombar deren. Van Chinese piloten is men namelijk niet zeker dat zijzelf en hun toestellen wel naar hun basis zullen terugkeren. Nacht De avond daalt over Liuchow. Burgers en militairen strekken zich uit op de trottoirs en trachten in de slaap vergetelheid te zoeken. Onder de enkele straatlantaarns zwoegen een paar man om de veel van de slechte wegen te lijden heb bende auto's te repareren. Een een zame sdloaat is met een ernstig ge- zich bezig het zoveelste stuk op zjjn versleten broek te naaien. Een stille optocht van zuchtende man nen en vrouwen draagt zware em mers groenig water van de rivier naar huis. Een dorstige militair steeks er zijn beide handen in en slurpt het water gretig naar bin nen. De fietsenmaker en zyn gezin eten voor het eerst sinds lang vlees omdat hun jonge hond overreden is. Uit het huis met de Chinese ka rakters op de witte muur dringt gezang naar buiten, dat versterft in de duisternis van deze ten dode opgeschreven stad, waar men gela ten het lot zijn zekere loop laat ne men. En niets zal die loop veranderen. Het leger houdt uitverkoop. Een van de vele nationalistische soldaten, die alles wat ze maar kunnen missen trachten te ver kopen om het armzalige rantsoen iets te kunnen uitbreiden. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 15 Augustus 1949. Terwijl buiten Italië de regeringen in de onder communistisch bestuur staande landen de ene of andere concrete maatregel na de afkondiging van het decreet van excommunicatie van mili tante communisten van het H. Officie genomen hebben, had de Italiaanse Communistische Partij zich tot nu toe niet geroerd. De Roemeense regering heeft op 1 Augustus j.l. de wet op de onderdrukking van de religieuze Orden en Congregaties afge kondigd, in Vaticaanse kringen algemeen beschouwd als een tegenzet op het excommunicatie-decreet. In andere landen is er gedreigd met represaille-maatregelen tegen priesters, die eventueel de voorschriften van het H. Officie zullen toepassen, maatregelen die in Polen reeds zijn uitgevoerd tegen enige leden van de geestelijkheid, die hun roeping en plicht getrouw, de H.H. Sacramenten geweigerd hebben aan leden van de commu nistische partij. Ofschoon het bestuur van de Ita liaanse communistische partij, wel ke niet eens deel uitmaakt van de regering van het land, dus zelf niet kan dromen over de mogelijkheid enige wettige of liever onwetti ge tegenmaatregel te nemen, had men toch na de doortastende daad van de H. Stoel zwaar geschut kunnen verwachten vanuit de Via delle Botteghe Oscure de Straat van de Donkere Winkels het hoofdkwartier van Togliatti's par tij, dat op schotsafstand van het Vaticaan gelegen is. Het is echter gebleven bij een ongevaarlijk trom melvuur van hoogdravende woor den, vervat in een resolutie, door het hoofdbestuur van de partij deze dagen bekend gemaakt en door het Nationaal Bureau voor Culturele e straten van Liuchow staan vol met auto's, klaar om, volge den met familie van militairen en meubilair, weer verder naar Zuiden te trekken in de hopeloze strijd tegen de communisten. Arbeid, waarvan do leden geduren de enige dagen een diepgaande dis cussie over het oxcommunicatiedo- creet gevoerd hebben, in elkander gezet. Volgens deze resolutie „wordt de Italiaanse politiek in deze da gen gekenmerkt door een daad werkelijke hervatting van de ac tie door de machten van de impe rialistische cn clericaie dompers- politiek tegen de moderne, demo cratische nationale lekencultuur. De overheersende klasse tracht met dit nieuwe offensief een gees tesgesteldheid te scheppen van formalisme en lijdelijkheid, welke onmisbaar zijn voor haar strijd plannen tégen de progressieve machten van de arbeid en van de cultuur om de volksmassa tot een nieuw wereldconflict voor te bereiden." „Deze machten van de clcricale domperspoiitiek werken nauw samen met de economische, politieke en culturele vertegen woordigers van het Amerikaans imperialisme". ,,Dit offensief is gericht tegen el ke moderne opvatting en tegen elko vorm van critlsch denken, waarte genover men het wonder cn het bovennatuurlijke plaatst, tegen de waarden van onze nationale cultuur en traditie, tegen do vrijheid van gedachten, van onderzoek, van godsdienst en van eredienst, om de Italiaanse cultuur te onderwerpen aan de politieke belangen van de overheersende reactlonnaire krin gen, In naam van dit alles tracht men aan millioenen gelovigen hun vrijheid van godsdienst te ontne men. De clericaie domperspoiitiek stelt tegenover elke vernieuwings poging op cultureel, politiek en so ciaal terrein haar middeleeuws be ginsel van gezag, van dogmatische onverdraagzaamheid en van excom municaties". „Niettegenstaande dit ideologisch terrorisme van de krachten van do domperspoiitiek heeft de Italiaanse cultuur, dank aan haar verbindin gen met de wereldstromingen van de democratische en socialistische cultuur, weerstand weten te bie den". Als praktisch middel tegen de clericaie domperspoiitiek wordt daarna de instelling aanbovolen van een net van volksbibliotheken, als mede het houden van conferenties, cursussen en volksuniversiteiten om do meesterwerken van de rationalis tische en marxistische literatuur onder de fnassa te brengen." „Met de bekendmaking valt deze resolutie laat de leiding van de Italiaanse communistische par tij de tot nu toe gevolgde slogan vallen: communisme en katholi cisme sluiten elkander niet uit; de tekst van het decreet van het H. Officie heeft het voortbestaan van deze dwaling onmogelijk ge maakt. Dus moet de massa nu op gevoed worden in de beginselen van het rationalisme Voltaire cn Rcnan en van het socialis me Marx om ze tot effec tieve communisten te maken. Vol gens de resolutie behoort deze op voeding te geschieden „onder de hoede van Rusland, dat de opper ste leiding heeft in de Btrijd van do vrije gedachte tegen het of fensief door de Kerk cn do Ver enigde Staten van Amerika in gezet". De Italiaanse communistische partij, die loeft en zich beweegt onder de muren van het Vaticaan, roept dus voor de strijd tegen het Vaticaan de leiding in van Rusland, alwaar deze strijd tegen Rome niet alleen^ politiek maar tevens gods dienstig is. Deze poiitick-godsdien- stige strijd, ingezet door Ivan de Verschrikkelijke, die zich als erf genaam van de Romeins-Byzantijn se keizers tot eerste Zar (Caesar) doet kronen cn zijn residentie Mos kou het „Derde Rome" noemt, vin den we terug bij Kukeljevic in 1848. die toen reeds de opvolging van het Slavisch tijdperk óp het latijnse in Europa aankondigde en bij Dosto ievsky, die aan Rusland vanwege zijn christelijk geloof het recht toekent de Europese volkeren te Verlossen. Het communisme, dat de oude or thodoxie in Rusland vervangen heeft, heeft ook dit dubbel program van verlossing en panslavismo over genomen. Dit communistisch pro gram wordt eveneens met een twee ledig middel gevoerd, religieus en politiek. De voorbereidifcg voor de toepassing van het religieus middel bestond in het herstel in 1943 door het communistisch regiem van het orthodox patriarchaat van Moskou, De patriarch van Moskou, het hoofd van het „Derde Rome," met handen en voeten gebonden aan de wille keur van de volkscommissaris van eredienst, heeft tot hoofdtaak de ruim 15 millioen orthodoxen en ge- unieerden van de onder commu nistisch regiem gebukt gaande lan den van de cominform in Stalin de heilmaker van de mensheid te leren 2ien. Het politiek middel is gelegen in de Oriëntering van de nationale Met 260 deelnemers uit het kader der beweging houdt de K.A.B. in ons diocees thans haar jaarlijkse sociale studiedagen binnen de ver trouwde muren va"n de Diocesane Nijverheidsschool te Voorhout. De inleidingen en discussies hebben Zondag reeds interessante aspecten opgeleverd. Er is met spanning ge luisterd naar het betoog van dr. Dijsselbloem, directeur van het Arka-burcau, waarin zeer kras stel ling werd genomen legen de al te gemakkelijke wijze waarop vaak nog gedacht wordt over de mede zeggenschap van de arbeiders in de bedrijven. Voorop stelde dr. Dijsselbloem de plicht van de arbeider tot mede verantwoordelijkheid en hij vroeg zich ernstig af, of de tijd daar nu wel rijp voor is. Te weinig arbei ders zijn reeds deskundig om deze verantwoordelijkheid te dragen, tc weinigen hebben bovendien naast bedrijfseconomische scholing al vol doende hun persoonlijkheid en ka rakter gevormd. Hij zag van het gebouw van de medezeggenschap dan ook nog pas de eerste steen ge- .legd in het instituut van de K.A.B. te Doorn. Hier worden n.l. de ar beiders gevormd, die straks met ge zag hun rol in de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie kunnen spelen. Hoewel dr. Dijsselbloem ook in andere opzichten tegenover de K.A.B. geen blad voor de mond nam, Werd zijn uiteenzetting met veel applaus begroet. „Gij K.A.B.-ers vormt door uw getal van 300,000 wel een macht, maar wat zijt gij eigenlijk zonder dat uw mannen en dus uw bewe ging ook een gezag vormen?" Dit was ongetwijfeld een scherpe uitla ting, maar zij werd uitstekend ge motiveerd en zodoende vond de Ar- ka-bestuurder een gewillig oor. Fel waren ook zijn waarschuwende woorden over de gevaren van het socialisme in geheel Europa en ook in ons land. Het drijven naar col lectivisme, dat diametraal met onze geloofsleer in strijd is, is volgens dr. Dijsselbloem hoe langer hoe duidelijker in de socialistische po litiek merkbaar. Concrete voorbeel den had hij te over. De belasting theorieën van Hofstra, de sociale wetten van Drees zoals de noodwet ouderdomsvoorziening en de wet op het consumentencrediet, het besluit tot invoering van een verplichte vacantiespaarkas uit de allerlaatste tijd, de wijze waarop de staat zich met ons bijzonder onderwijs is gaan bemoeien, waren voor hem even zovele bewijzen van een politiek waarin de katholieke beginselen ge vaar lopen. Deze laatste Zijn immers gebaseerd op het natuur recht van de mens, dat voorschrijft dat de staat zich niet moet mengen in wat eigen initiatief en eigen energie zelf kunnen klaarspelen (subsidiariteitsbeginsel)Tegenover deze natuurlijke basis stelde hij de onnatuurlijke constructies der so cialisten, waaruit opportunisme blijkt cn een toenemend gevaar tot collectivisme en staatsalmacht. Het betoog sloot Zeer goed aan bij een filosofische beschouwing van GEBEENTE VAN DE H. PETRUS GEVONDEN? NEW YORK, 22 Aug. (Reutel) Volgens de „New York Times" meent men te Rome het gebeente van de Heilige Petrus te hebben gevonden, nog geen zes meter onder de Sint Pieter). De archaeologen die de opgraving leiden, hebben een eed van geheim houding afglcgd, aldus het blad, doch ondanks dat zou uit verkla ringen van verschillende andere personen in hot Vaticaan voldoende blijken, dat men het gebeente van Sint Petrus ontdekt meent te heb ben in het „Hypogeum", de onder grondse ruimte, waar het volgens do traditie begraven zou zijn. Deze crypte is twee jaar geleden bloot gelegd. Het gebeente bevindt zich in een urn, die onder direct toezicht staat van de Paus zelf, in de parti culiere kapel naast zijn studeerver trek, aldus wordt in Vaticaanse kringen gezegd. De ontdekking zou gedaan Zijn door Profossor Enrico Josi van het Pauselijk Instituut voor Christelijke Archeologie, als lid van de door Paus ïius XII benoemde cdmmissie voor de coördinering van archeolo gische onderzoekingen in. de Vati caanse katakomben. Geheimhouding zou in acht geno men worden omdat de Paus, alvo rens een officiële verklaring af te leggen, onomstotelijke bewijzen verzameld wil zien omtrent de authenticiteit van de vondst. DE BOSBRANDEN IN FRANKRIJK BORDEAUX, 22 Aug. (Reuter) In de loop van de nacht van Zon dag op Maandag zijn in het hoofd kwartier van Kolonel Marucllo, die het bevel voert over do soldaten die dc bosbranden moeten bekam pen, definitieve plannen opgesteld voor de opsporingsoperaties, die Maandagochtend vroeg zijn begon nen, met de medewerking van tien duizend soldaten, voorzien van vrachtauto's, jeeps en tanks. Zij zullen in de gehele streek de slacht offers trachten op te sporen en de laatste brandhaarden pogen te do ven. De minister van landsverdedi- gitig, Kamadief, zal de operaties bij wonen. Nader wordt gemeld, dat de Fran se politie negen jongelieden heeft gearresteerd onder verdenking van aanstichting van bosbranden, o,a. twee jongens van veertien jaar cn een meisje van zestien in het de partement Les Landes en twee broers, die ,,voor de aardigheid" een brandje gemaakt hadden in het Bois de Boulogne bij Parijs. dr. B. J. Boelen over do mens in Gods scheppingsplan, waarin helder en bevattelijk uiteen werd gezet waaraan het de mens in deze we reld eigenlijk mankeert. De oplos sing van de vermaterialisenng zag ook dr. Boelen in het aankweRen van het besef van medeverantwoor delijkheid in christelijk-humanisti- sche geest. Zo kan men het proces dat de mens tot massamens dreigt te maken nog tegengaan. Wij in de Lage Landen hebben daartoe mis schien de laatste troef in handen, maar wij bezitten die troef zeer re- eel. Onze werkende mensen moeten tegenwicht vinden' in geestelijke waarden. Bij het loon zal een stuk achting moeten worden neergelegd voor de persoon en het'werk van de arbeider en door steeds betere kadervorming zullen wij onder de arbeiders geschoolden in wijsbe geerte, cultuur en godsdienst moe ten mengen om hcn omhoog te trekken. De economische adviseur der K.A.B., drs. Boogaerts, heeft ge sproken over bezitsspreiding en duidelijk gemaakt dat de plannen die men in die richting koestert niet ten doel hebben bestaand ka pitaalbezit te verdelen onder de arbeiders, maar bij de winstverde ling te zorgen voor een uitkering die de arbeiders de mogelijkheid biedt een aandeel in hun Vedrijf te sparen. De besprekingen worden voor treffelijk geleid door voorzitter van den Akker. Zij vinden hun hoogte punt in de „aula Dei", zoals rector Kraakman het zo treffend zegt, wanneer hij betoogt dat hier niet intellectuele vorming voorop staat, maar de bezinning die ertoe leidt dat een geestelijke stroom ons den ken en willen meevoert. De ronde van Zwolle bracht Za terdagmiddag niet mindeV dan 27 amateurs en 29 nieuwelingen uit alle delen des lands aan de start. Het parcours de Nieuwe Veemarkt dat geheel buiten elk verkeer is gelegen, was voor dit in Zwolle zeldzame sportgebeuren, ideaal. Dc belangstelling was zeer groot en de tooeschouwers hebben van goede sport kunnen genieten. Want was do strijd vaak zeer fel een doel matige verdeling van de beschik bare premies hield de spanninng er tot het einde toe in. Bij de ama. teurs domineerde de Amsterdam mer Sievekink, die op dit betrekke lijk kleine parcours het sterke staaltje uithaalde een hele ronde op zijn achtervolgers uit te lopen, waardoor hij niet alleen in het bezit kwam van een flinke premie, maar zich bovendien de eerste plaats verzekerde. Bij de amateurs legde Sievekink do 100 ronden af in 1 uur 47 mi nuten. Hij werd gevolgd door Pol, Amersfoort: B. Westerterp, Leeu warden; G. Oudehand, Den Haag; Joop. Schippers. Enschede; F. Rijn- dors, Amsterdam: M. Valentijn, Hoeven N.Br.; R. Groen, Giethoorn F. Corbcs, Amsterdam en v. Beeck, Rotterdam. Sievekink sleepte 7 premies in de wacht, de overige 7 werden over de andere renners verdeeld. De rangorde der nieuwelingen was als volgt: 1. Jan Broers, Lo- chem: 2. S. de Vries Giethoorn: 3. L. Zwercs. Hattem: 4. T. Teunissen Apeldoorn; 5. W, Hartsuiker, Amersfoort. HET „KINDERVLIEGTUIG" TE BATAVIA 's GRAVENHAGE, 22 Aug. Giste renmorgen kwamen te Batavia aan de PH-TDL (het „kindervliegtuig"), met gezagvoerder Steinbeck, en do PH-TDD (Delft). gezagvoerder Amcels. De PH-TDG (Gouda), ge zagvoerder Griffith, vertrok van nacht uit Karachi, in de richting Batavia. Uit Batavia is vertrokken de PH-TDH, gezagvoerder Le Good. communistische partijen in alle lan-. den naar het centrale punt M,oskou, waarvan dc resolutie van de Itali aanse Communistische Partij op nieuw ccn markante getuigenis af legt. Moskou hot „Derde Rome" be strijdt het Eerste Rome niet alleen door een der verschrikkelijkste kerkvervolgingen in de aan Rusland onderworpen gebieden, maar ook van dichtbij, door aan de leiding van de Italiaanse Communistische Partij het volgen van zekere begin selen on het uitvoeren van zekere bevelen op te leggen, waardoor in de naasto toekomst een, God zij dank, slechts klein gedeelte van Italië's bevolking in open conflict zal leven met het Vaticaan. NRD. SCHARWOUDE. - Het be stuur van de veilingsvereniging; „De Noordermarktbond" vergader de Zaterdagmiddag op de géwone plaats. De voorzitter( de heer P. Dujjves opende met welkom en releveerde het verloop aan de veiling. De tuinders kunnen tevreden zjjn over de gang van zaken. Speciaal noem de spr. het product Witte kool, dat, door ccn flinke export naar Frank rijk, zeer bevredigende resultaten heeft afgeworpen cn thans nog af werpt. 1-Iet is thans zelfs zo, dat nu de vroege witten op z\jn, er dagelijks reeds zuurkool witten worden aan gevoerd, die graag gekocht worden. Voorts noemde spr. de slabonen, die eveneens vlot van de hand gaan al moet hierbij worden opgemerkt, dat een ziekte in het gewas oor zaak is dat hiervan niet zo ruim schoots geprofiteerd wordt als mo gelijk bij een betere oogst het geval geweest zou zijn. Een uitzondering maakte voorz. voor de rode kool, waarvan dage lijks grote hoeveelheden door draaien hoewel een enkel partijtje nog naar Frankrijk gaat. Spreker achtte' het een gelukkig feit, dat de fondsvorming tot stand gekomen is zoda er tenminste toch nog wat van terecht komt. Wat de slabonen betrof zeide spr. nog, dat er dage lijks 3 4 wagons geveild worden. Nu dit minder is, dan verwacht werd, heeft hot bestuur gemeend nog niet tot benoeming van een an dere nummerafgever te moeten overgaan. Men had de in dienst zljhdo nummerafgever met andere werkzaamheden willen belasten. Spr. zeide voorts, dat de aanplant' van andijvie aanmerkelijk minder zal zijn, dan het vorige jaar. Hóe- wel een dagelijkse omzet van f 20.000,redelijk genoemd kan worden hoopte spr. niettemin, dat het met de rode kool spoedig een andere kant uit zou gaan. Na een speciaal woord van welkom tot de Ereleden Jb. de Boer en A. Swagcr en de mededeling, dat de Ere-voor- zitter, de heer J. Kliffen verhinderd was aanwezig te z(jn, verklaarde spr. de vergadering voor geopend. Na voorlezen van de notulen door de seer., de heer K. van Nlenes werden enige mededelingen gedaan, o.a. dat de veilingomzet van 26 Juni tot 31 Juli f 338,683,01 bedroeg, waarvan f 4606,09 in de kas van de N.M.B. vloeide. Het maken van een luchtfoto van de veiling werd nog even aangehouden, daar de kosten aanmerkolijk hoger zijn, dan eerst was opgegeven. De heer J. Duyves, keurmeester, had een dankbetui ging ingezonden voor de hem toe gekende salarisverhoging. De transportarb. org., de koophandel en de ver, beurtbevrachting had den een adres ingezondeh met ver zoek een waterkraan aan te bren gen bij de laadplaats. (Paarden- boet). Het bestuur kon hier niet direct in meegaan, doch wilde wel een onderzoek instellen of het uitge voerd kan worden. De heer Jac. Kostelijk vroeg of er op die plaats een brandkraan gemaakt kon wor den, in overleg mot de gemeente, daar het z,i. op deze manier prac- tisch opgelost zou zijn. De accountantsdienst van het Centr. Bur. deelde mede, dat de adm. 'van de betaalmeester en de penningm. gecontroleerd en in orde bevonden was. Hiervan was een halfjaa-d. rapport opgemaakt lo pende van 1 Jan. tot 1 Juli. Op 16 Aug. vond een onverwachtse kas controle plaats bij de betaalmeester de heer J. Ootjers. Alles klopte. Omzet le halfjaar 1949 De veilingomzet van 1 Jan. 1 Juli bedroeg in totaal f 2.196.316.36. In 1948 was dit over dezelfde pe riode f 3.083.607,69, waarbij voorz. opmerkte dat in dit bedrag een be langrijk bedrag verwerkt is van de winterproducten van 1947. In het eerste halfjaar van 1947 werd or f 2.139.663,24 omgevelld. De nieuwe kistenbergplaats is in- gebrulk genomen. Een en ander is verzekerd voor f 80.000,onge acht het aantal kisten dat is onder gebracht. Besloten werd over te gaan tot bliksembeveiliging van het veiling complex, waarvan de kosten plm. f 2800,zullen bedragen, alsmede tot het vernieuwen van de electrl- sche noodleiding in de veiling. Dit laatste wordt uitgevoerd door do heer J. Posthumus. Nigmaals do Pootaardappclverkoop Het volgende agendapunt bracht de tongen zoals gewoonlijk danig in beweging. Zoals men weet is door de organisaties besloten tot centrale verkoop door de veiling of coöperaties. Uit het verloop blijkt, dat de eenheid op dit terrein veel te wensen overlaat, daar er volgens de veilingleider de heer Kos, liefst 20 instanties in Noordholland zijn, die zich met de verkoop van poot- aardappelen willen belasten. Hoe eenvoudig zou het geweest Zyn als dit alleen over de veiling kon ge schieden. Een voorschot op pootaardappelcn. In overleg mot de betaalmeester zal aan de leden, die hun pootaard- anpelen via de veiling verkopen 25 pet. voorschot op de gemaakte ga- rantleprys worden uitbetaald. Van dit geld moet een rente betaald worden van een half pet. per maand. De veilingleider, de heer Kos deelde mede, dat de voorraad poot- aardappelen van het vroege soort bij de aangesloten leden van de N.M.B. als volgt was; totaal 712 wagons, nl. 332 w. Coöp. N.M.B,, 98 w. comb. Harenkarspel, Oost; L.T.B, 96 w. Comb. Heerh. Waard N. 93 w„ de veiling 82 w„ Z.L. T.B. 8 w. en anderen 3 w. Van de aanwezig late soorten kon nog geen opgave worden verstrekt. In geheel Noordhollnnd. De Prov. commlsle uit de veilin gen berichtte, dat in geheel Noord holland aanwezig waren: Van klasse A 2861 wagens, A,B. 331 wagens en van de B. soort 34 wag., totaal 3226 wagens. Hiervan te verkopen door de veilingen 965 wagens, L.T.B. cn Z.L.T.B. 875 w„ V.T.N. 724 w. en de andere coöp. en comb. 672 w. Hoewel het een ware warboel ls op het terrein der centrale verkoop, constateerde de heer Kos. dat de beoogde centralisatie een stap in de goede richting genoemd kan wor den. Uit de vergadering werd er sterk op aangedrongen, tegen de leden, die buiten de veiling of coöp. om verkopen, strenge maatregelen te nemen." Ann de hand van de in- ventarlsatlehlHetten zal de nodige controle worden uitgeoefend. ■Zonodig zullen strengo boeten worden uitgedeeld. Lamlbnuwherstcl De heer P. Volkers, zeide in zjjn kwaliteit van voorz. der Holl. Mij een mededeling gekregen te hebben, dat oen tuinder die uitkering had gekregen van de stichting Land- bouwherstcl, dit bedrag weer moest terugbetalen. Het betrof hier een schadeloosstelling van land in de Diepsmeer als gevolg van de abnor- normale hoge waterstand in de oorlogswinter van 1945. Het kwam uit, dat er nog meerdere van deze gevallen n bekend zijn. Het gaat er nu om, of er aangetoond kan wor den, dat deze schade veroorzaakt werd als gevolg van de handelwijze van de Duitse bezetters In die tijd. Dit zal onderzocht worden. Men kwam tot de mening dat de Stich ting van de Landbouw hier het beste in kon roeren, Hierop ging de vergadering in comité ter behandeling van enkele interne zaken. Toen Faanhof me voorsprong op de seerde en Nederls voor amateurs had xoals wij die in 1 te Reims wereldl Janssen de derde was dol van vreug fraaie wiize was t kwam, die van Hi de sprint van het vluchtelingen had schouders van eer fen kwamen toesn draaien, de versla; gelukkige Amsterc foons gesleept om vertellen van zijn de Denen niet bij landers was er nie John Stol zei het uitstekend: deze frai wereldkampioenschap Faanhof, een derde p Vinken, een negende Jan Nolten, een tiend cjuo van Woutje Wa, la GroUw, was voor deel te danken aan lijke teamgeest, \Velk amateurs heerste. De elkaar gedurende de strijd kwaad aan te Franse ploeg klopte 1 zins, maar bij België, Luxemburgers ging 1 toe en dus beter. Faanhof heeft zich strijd bijzonder ondé was een uiterst snelle duidelijk sprak uit uursnelheid, die ovei wedstrijd tussen de lag. Er werd telkens en talloze malen en moesten een paar worden bijgehaald, hierin een groot aanc Toen in de voorlaat overgebleven deelnen een lagen en de tot m de Luxemburger Kas: ging het er gevaarlij] de Nederlanders, die rijke rol in het koor bers hadden gespeeld hof is de Luxemburge je gaan halen en dat tisch op het stukje, ging in het parcours reserves moesten w< sproken, velen hadden maar Faanhof bewee vorm van Je laatste een sprong bij de vlu( men. Maar nog was beslist. Want wie ko Kass over sprintkwalii te? Spoedig hadden t genomen en toen was dat het kampioenschf beiden zou worden ui Faanhof had in deze 50 x 15 opgezet en di Luxemburger Kass n> tactisch lesje voor de de Beneluxpartner i Heugen. Zeker, beidei beurt de kop, maar al; nam gebeurde dat mei dat de Luxemburger moest „zwemmen" on komen had Kass extr dig, hetgeen natuurli druppels bloed uit de haalde. Maar bovendien ble treffelijke tactiek vai psychologische knock-i te zijn. Want in de sp fel gevochten, maar v achterwiel van Faanhc xemburger het toch zodat hij met een ien slagen. Weer had h wereldkampioen op de bij de amateurs sedei Pellenaars te Leipzig nen, niet meer was De officiële uitslag Faanhof (Ned.) 4 uu sec., 2. Kass (Lux.) op Vinken (Ned,), 4 uur I 4. Blusson (Fr.) Z-t„ 5. DINSDAG 23 Al hilver: (KRO) 7.00 Nieuwsb tendgymn.; 7,30 Kwarl gengebed; 8.00 Nieuwsl de dag; 9.00 Lichtbake 10.00 Wie komt er in 10.15 Ochtendconeert; houdt fit; il.30 Als de 11,40 Cantate; 12.00 t Pianorecital; 12.30 La bouw; 12.33 Lunchci Zonnewijzer; 13.00 Niei Lunchconcert; 13.40 14.00 Suite; 14.30 Onde Kareolseptet; 15.40 PiE Zonnebloem; 16.30 Ziel Vacantieverhaal; 17.15 ze leven! 17.45 Regerin 18.00 Amusements ork wereldkamp. wielrenni geringsuitz.; 19.00 Nier Wim Scholte zingt; 19 ven; 19,45 Regeringsuit Nieuws in 't kort; 20.01 man; 20.12 Concert; 5 van deze tijd; 21,00 Opi tualiteiten; 22.20 Vioo 22.45 Avondgebed; 23.0 23.1524.00 Avohdconci H1LVERSU (AVRO) 7.00 Niei Gram.muziek; (VPRO) ning; (AVRO) 8.00 Nie Ochtendvana; 8.55 K< ken- 9,00 Orkest; 9.30 9.35 Aubade; 10.00 M '10.15 Arbeidsvitaminen tertje luister; 11.00 Oc 11.30 De wekker; 12.31 tuinbouw; 12.33 Voor o 12.40 Orgel; 13.00 Niet Rhythm club; 13.45 Spr Kwintetspelers; 14.30 1 Mozart; 16.25 Beroemi ten; 16.40 Hiep hoy; 18.15 Potpourri; 18.80 Nederland; 18.45 Orke pl.; 20.00 Nieuws in Zoeklicht; 20.15 WienCr 20.55 Philharmonisch Buitenlands overzicht; zo graag; 22.25 De Spi Reportage; 23.00 Niei 23.15 Fantasie.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4