ring is e goed Henk Faanhof wereldkampioen op de weg PRACHTIGE DERDE PLAATS VOOR VINKEN De schat van Matabonga RADIO Wereldtitel op de weg voor profs voor van Steenbergen Holden (Eng.) won intern. Marathon Slijkhuis sloeg Reiff Protestvergadering Rijkseenheid *AG. 5 won ronde Zwolle ters Voortreffelijke tactiek van Amsterdammer werd knock-out voor Kass Schulte overschatte zichzelf en kreeg vlak voor het einde een inzinking Voetbal in nieuwe Neder', recordtijd m Zwolle bracht Za- niet minder dan 27 !9 nieuwelingen uit lands aan de start, de Nieuwe Veemarkt uten elk verkeer is voor dit in Zwolle tgebeuren, ideaal. De was zeer groot en de hebben van goede genieten. Want was zeer fel een doel ing van de besehik- hield de spanninng e toe in. Bij de ama. rde de Amsterdam- die op dit betrekke- iarcours het sterke ildc een hele ronde volgers uit te lopen, niet alleen in het in een flinke premie, ivendien de eerste rde. :urs legde Sievekink af in 1 uur 47 mi- •d gevolgd door Pol, Westerterp, Leeu- .idehand. Den Haag; Enschede; F. Rijn- lam: M. Vaientijn, R. Groen, Giethoorn iterdam en v. Beeck, opto 7 pgomïes in do rïge 7 werden over ers verdeeld, der nieuwelingen 1. Jan Broers, Lo- Vries Giethoorn; 3. tem; 4. T. Teunissen i. W. Hartsuiker, lERVLIECTUIG" AT AVI A tUE, 22 Aug. Giste llen te Batavia aan t „kindervliegtuig"), :r Steinbeck, en de ft), gezagvoerder -TDG (Gouda), ge- iith, vertrok van- hi, in de richting tavia is vertrokken agvoerder Le Good, dit bedrag een be- irerwerkt is van de van 1947. In het van 1947 werd er igeveild. enborgplaats is in- i. Een en ander is f 80.000,—, onge- :lsten dat is onder- over te gaan tot g van het velling- n de kosten plm. bedragen, alsmede en van de electri- in de veiling. Dit [gevoerd door de is. taardappel verkoop gendapunt bracht ewoonlijlc danig in men weet is ies besloten tot door de veiling of iet verloop blijkt, p dit terrein veel t, daar er volgens e heer Kos, liefst Noordholland zijn, 'erkoop van poot- n belasten. Hoe t geweest zjjn als 3 veiling kon ge- pootaardappelen. de betaalmeester die hun pootaard- iling Verkopen 25 de gemaakte ga- i uitbetaald. Van l rente betaald half pet. per de heer Kos le voorraad poot- iet vroege soort leden van de vas; totaal 712 v. Coöp. N.M.B., enkarspel, Oost; b. Heerh. Waard ling 82 w., Z.Ij, ren 3 w. Van de ten kon nog geen rstrekt. el Noordholland. sle uit de veilln- in geheel Noord waren: 161 wagens, A.B. l de B. soort 34 wagenB. Hiervan de veilingen 865 Z.L.T.B. 875 w„ de andere coöp. ware warboel is :entrale verkoop, er Kos, dat de le een stap in de lOemd kan wor- derlng werd er gen, tegen de veiling of coöp. ige maatregelen hand van de in- zal de nodige geoefend, strenge boeten jandhniiwhcrstel rs, zelde in zlln i. der Holl. Mij •egen te hebben, uitkering had tichting Land- rag weer moest etrof hier een 'an land in de van de abnor- rstand in de 945. Het kwam rdere van deze 1. Het gaat er :oond kan wor- e veroorzaakt de handelwijze ters in die tijd. worden. Men X dat de Stieh- ouw hier het ergadering in ng van enkele Toen Faanhof met de ene hand van het stuur en een lengte voorsprong op de Luxemburger Kass als eerste de finish pas seerde en Nederland dus het wereldkampioenschap op de weg voor amateurs had gewonnen, zagen wij taferelen op de tribunes zoals wij die in 1947 hebben meegemaakt, toen Middelkamp te Reims wereldkampioen der professionals werd en jefke Janssen de derde plaats bezette. De kleine Nederlandse kolonie was dol van vreugde over deze zege, die bovendien op zulk een fraaie wijze was behaald en waarbij wederom een derde plaats kwam, die van Hub Vinken, want de Limburger had met glans de sprint van het peloton, dat op 200 meter achter de beide vluchtelingen had gejaagd, gewonnen. Faanhof ging op de schouders van een paar enthousiaste Nederlanders, de fotogra fen kwamen toesnellen, de filmoperatuers lieten hun toestellen draaien, de verslaggevers stormden op Faanhof af en de over gelukkige Amsterdammer werd tenslotte nog voor enkele micro foons gesleept om de luisteraars van diverse landen nog iets te vertellen van zijn eerste indrukken. Helaas, het volkslied hadden de Denen niet bij de hand, maar de vreugde onder de Neder landers was er niet minder om. John Stol zei het na afloop zo uitstekend: deze fraaie zege, een wereldkampioenschap voor Henk Faanhof een derde plaats voor Hub Vinken,een negende plaats voor Jan Nolten, een tiende plaats ex ae- cjuo van Woutje Wagtmans en Jan la Grouw, was voor een belangrijk deel te danken aan de voortreffe lijke teamgeest, welke er onder de amateurs heerste. De Italianen zaten elkaar gedurende de gehele wed strijd kwaad aan te kijken, ih de Franse ploeg klopte het ook geens zins, maar bij België, en ook bij de Luxemburgers ging het wat stiller toe en dus beter. Faanhof heeft zich in deze wed strijd bijzonder onderscheiden. Het was een uiterst snelle koers, hetgeen duidelijk sprak uit de gemiddelde uursnelheid, die over de gehele wedstrijd tussen de 39 en 40 K.M. lag. Er werd telkens gedemarreerd en talloze malen en elke ronde moesten een paar vluchtelingen worden bijgehaald. Faanhof heeft hierin een groot aandeel gehad. Toen in de voorlaatste ronde alle overgebleven deelnemers weer bij een lagen en de tot nu toe onbeken de Luxemburger Kass demarreerde, ging het er gevaarlijk uitzien voor de Nederlanders, die zo'n belang rijke rol in het koor der kansheb bers hadden gespeeld. Maar Faan hof is de Luxemburger in zijn eent je gaan halen en dat deed hij tac tisch op het stukje, waarin een stij ging in het parcours zat. De laatste reserves moesten worden aange sproken, velen hadden die niet meer, maar Faanhof bewees zijn grote vorm van </e laatste tijd door met een sprong bij de vluchteling te ko men. Maar nog was de strijd niet beslist. Want wie kon zeggen of Kass over sprintkwaliteiten beschik te? Spoedig hadden beide 300 M. genomen en toen was het duidelijk, dat het kampioenschap tussen hen beiden zou worden uitgevochten. Faanhof had in deze laatste ronde 50 x 15 opgezet en draaide toen de Luxemburger Kass nog even een tactisch lesje voor de neus, hetwelk de Beneluxpartner nog lang zal heugen. Zeker, beiden namen om beurt de kop, maar als Faanhof kop nam gebeurde dat met een flits, zo dat de Luxemburger aldoor even moest „zwemmen" om weer bij te komen had Kass extra energie no dig, hetgeen natuurlijk de laatste druppels bloed uit de Luxemburger haalde. Maar bovendien bleek deze voor treffelijke tactiek van Faanhof de psychologische knock-out voor Kass te zijn. Want in de sprint wérd wel fel gevochten, maar verder dan het achterwiel van Faanhof kon de Lu xemburger het toch niet brengen, zodat hij met een lengte werd ge slagen. Weer had Nederland een wereldkampioen op de weg, hetgeen bij de amateurs sedert 1934, toen Fellenaars te Leipzig had gewon nen, niet meer was voorgekomen. De officiële uitslag luidt: 1. Henk Faanhof (Ned.) 4 uur 53 min. 42 sec., 2. Kass (Lux.) op een lengte, 3. Vinken (Ned.), 4 uur 54 min. 4 sec., 4. Blusson (Fr.) z.t„ 5. Varriajo (Fr.) PROGRAMMA DINSDAG 23 AUGUSTUS HILVERSUM I 301 M. (KRO) 7,00 Nieuwsber.; 7.15 Och- tendgymn.; 7,30 Kwartet; 7.45 Mor gengebed: 8.00 Nieuwsber. 8.15 Pluk dë dag; 9.00 Lichtbaken; 9.25 Gr.pl. 10.00 Wie komt er in mijn hokje? 10.15 Ochtendconcert; 11.00 Muziek houdt fit; 11.30 Als de ziele luistert; 11.40 Cantate; 12.00 Angelus; 12.03 Pianorecital; 12.30 Land- en tuin bouw; 12.33 Lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuwsber.; 13.20 Lunchconcert; 13.40 Omroepkoor; 14.00 Suite; 14.30 Onder ons; 15.00 Kareolseptet; 15.40 Piano; 16.00 De Zonnebloem; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Vacantieverhaal; 17.15 Lang zullen ze leven! 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 Amusements orkest; 8.20 De wereldkamp. wielrennen; 18.30 Re- geringsuitz.; 19.00 Nieuwsber.; 19,15 Wim Scholte zingt; 19.30 Dit is le ven; 19.45 Regeringsuitzending; 20.00 Nieuws in 't kort; 20.05 De gewone man; 20.12 Concert; 20.45 Vragen van deze tijd; 21.00 Opera; 22.10 Ac tualiteiten; 22.20 Viool en cello; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuwsber. 23.15—24.00 Avondconcert. HILVERSUM II, 415 M. (AVRO) 7.00 Nieuwsber.; 7.15 Gram.muziek; (VPRO) 7.50 Dagope ning; (AVRO) 8.00 Nieuwsber.; 8.15 Ochtendvana; 8.55 Korte gesprek ken- 9 00 Orkest; 9.30 Waterstanden; 9.35' Aubade; 10.00 Morgenwijding; 10 15 Arbeidsvitaminen; 10.50 Kleu tertje luister- 11.00 Ochtendconcert; 11.30 De wekker; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Voor ons platteland; 12.40 Orgel; 13.00 Nieuwsber.; 13.15 Rhythm club; 13.45 Spreekster; 13.50 Kwintetspelers; 14.30 Bezield door Mozart; 16.25 Beroemde componis ten; 16.40 Hiep hoy; 17.30 Gr.pl.; 18.15 Potpourri; 18.30 Jeugd van Nederland; 18.45 Orkest; 19.45 Gr. pl.; 20.00 Nieuws in 't kort; 20.05 Zoeklicht; 20.15 Wiener Geschlchteh; 20.55 Philharmonisch orkest- 21.50 Buitenlands overzicht; 22.05 Ik zou zo graag; 22.25 De Speeldoos; 22.45 Reportage; 23.00 Nieuwsberichten; 23.15 Fantasie. z.t., 6. Bucher (Zwits.) z.t., 7. Born (Zwits.) z.t, 8. Huraux (Fr.), z.t. 9. Alle andere renners, waaronder de Nederlanders Jan Nolten, Wout Wagtmans en Jan la Grouw. Ge middelde uursnelheid 39.400 K.M. „Ik voelde dat ik kon winnen," zei de 26-jarige Amsterdammer. „Ik heb in de oorlog in verscheidene concentratiekampen gezeten, ik kwam na de bevrijding maar lang- Stadionbaan het vijftig kilometer kampioenschap won. Maar dit sei zoen was ik op dreef. Twaalf over winningen, waarvan elf in Neder land en vandaag mijn dertiende ze ge, het wereldkampioenschap. Nog enkele maanden blijf ik ama teur en dan word ik definitief pro fessional. Ik heb vele jaren als amateur gereden, nog voor de oor log en ik geloof, dat deze stap nu wel verantwoord is." Hub Vinken was niet over zich zelf te spreken. Ik heb in een koers nog nooit zoveel afgezien als dit maal. Ik zat maar star voor mij uit te kijken, ik wist soms niet eens wat er gebeurde en dat ik nog zo spurten kon en de derde plaats be zette, geloof me, ik begrijp het zelf niet. Ook hij wordt binnen niet al te lange tijd beroepsrenner. Wat de andere deelnemers betreft, wij ver- lelden al het een en ander over Wout Wagtmans, de Nederlandse kampioen, die door verkeerd aange ven van het ravitailleringszakje le lijk kwam te vallen, waarbij zijn fiets op twee plaatsen brak. De schrik zit nog in mijn benen, ver telde Wagtmans ons en ik durfde eigenlijk niet meer te demarreren, zo'n schok heeft die val me gegeven. Gelukkig kon ik onmiddellijk op een reservefiets vertrekken, al deed mijn rechterelleboog wel pijn door de zware schaafwonden. En na 3 of 4 K.M. had ik de staart al weer te pakken en later ben ik met nog acht andere renners er nog eens tussenuit getrokken. Jan Nolten zei na afloop niet veel en ook La Grouw zat er een beetje stil bij. Maar beiden hadden voor treffelijk gereden en veel er toe bij- zaam op dreef. Slechts eenmaal heb 1 gedragen, dat Faanhof en Vinken ik een kampioenschap van Neder-1 met de eerste en derde prijs gin- land behaald, in 1948, toen ik op de gen strijken. Zondagmorgen precies om 9 uur vond de start plaats voor de wed strijd om het wereldkampioenschap op de weg voor professionals, die het circuit van Lyngby drieendertig maal moesten afleggen, in totaal bijna 300 K.M. De Nederlandse rijders kwamen zeer laat aan de start en op Peters en Voorting moest zelfs gewacht worden. In totaal vertrokken 35 rij ders, nl. van België, Frankrijk, Ne derland, Italië en Zwitserland elk zes, van Luxemburg 3 en van Oos tenrijk twee. In de le ronde kreeg onze land genoot Voorting reeds baridehpech en kwam door met een achterstand van 1 min. 10 sec. In de 2e ronde lag het veld al spoedig uit elkaar en toen een kop groep van 5 man, waarbij zich Olie- vier (België) en Henk Lakeman be vonden, doorkwamen, bleek de tijd 13 min. 8 sec. te zijn. In de 3e ronde was de slag al in volle gang. Gold- schmit de Luxemburger, kwam te vallen en het was zeer waarschijn lijk, dat hij de wedstrijd niet verder zou kunnen voortzetten. Voor de eretribune kwam een kopgroep van 9 renners voorbij, waaronder Schul te en Coppi. Inmiddels kwam Voorting met aanzienlijke achterstand voorbij en bij het ingaan van de 4e ronde staakte hij de strijd. In de <fe ronde werd er door van Steenbergen (België) en Schulte, die bij de 9 vluchtelingen behoor den, bijzonder hard aan getrokken. De tijd leverde een record op, nl. 12 min. 42 sec. en het resultaat was, dat de uitlopers met 30 sec. voor sprong op het peloton voor de ere tribune passeerden. In de 7e ronde trachtten Kubler en Mougica bij de 9 leiders te ko men en zij brachten hun achterstand terug tot 14 sec. Het peloton lag na de 7e ronde op 1 min. 29 sec. In de 9e ronde kon men een dui delijk overzicht krijgen van de strijd. In de groep van negen, zat als enige Italiaan Coppi, een van de grote favorieten, die al in de eer ste 50 K.M, gedwongen was ge weest mee te gaan. Hij reed hu al leen, zonder knechten. Bij hem wa ren een zeer sterk driemanschap der Belgen, van Steenbergen, Im- panis en Ollevier en als enige Ne derlander, Gerrit Schulte. In de tweede groep van 17 man, probeer den de overige Belgen, Schottë Ra mon en Ockers het tempo af te stoppen op 53 sec. reden Kubler en Mougica en op 1 min. 44 sec. het peloton van 17 man. Op 4 min. 57 sec. kwam de Italiaan Martini al leen door. Het gemiddelde bedroeg tot nu toe 40.3 K.M. per uur. Na de 10e ronde, welke door de negen leiders werd afgelegd in 13 min. 48 sec., bleken Kubler en Mou- Henk Faanhof wint het wereld kampioenschap. De Nederland se renner Henk Faanhof won Zaterdag het wereldkampioen schap voor Amateurs op de weg over 193,6 kilometer in 4 uur 53 min. 42 sec. Wij zien hem hier als eerste over de eind streep gaan. gica door het peloton van 17 te zijn ingehaald. Henk Lakeman bleek een defecte derailleur te hebben gehad, waar door hij de strijd enige ronden eer der had moeten staken. In de 12e ronde werd het duide lijk, dat de achtervolgers de leiders zouden inlopen. Zij passeerden met slechts 28 sec. achterstand de groep van Schulte en Coppi. Deze groep noteerde 13 min. 22 sec. Op 58 sec. lagen de 12 overigeri en op 7 min. 17 sec. Martini. In de 13e ronde had Peters pech met een bandje, met het gevolg, dat hjj de strijd staakte. De tijd over de 13e ronde bedroeg 13 min. 10 sec. en met slecehts 15 sec. achter stand volgden de 6 renners, die zonder Peters nog steeds trachtten de leidersgroep van 9 man in le halen. Op 1 min. 22 kwam de rest van hét veld voorbij. In de 14e ronde gelukte het de 6 man bij de leiders te komen, zo dat na 14 ronden 15 renners op kop lagen, met vier Belgen en twee Nederlanders erbij. Behalve de beide Belgen, die de 18e ronde hadden afgelegd in 14 min. 10 sec., probeerden ook dé Nederlander van Est en de Zwitser Stettler er tussen uit te komen, maar in de 19e ronde werd het veld weer gesloten. De 21e ronde werd afgelegd in 15 min. 31 sec., maar toen was het ook uit met de rust. Bij de volgende ronde, werd het tempo verscherpt en juist toen kreeg de Belg Ollevier een lekke band, waardoor hij een aanzienlijke achterstand op de groep verkreeg. Schulte, Coppi en van Steenbergen kwamen als eerste de eretribune voorbij met séc. voor sprong op de andere renners en met een ropdetijd van 13 min. 10 sec., over de 22e ronde. Ollevier passeer de met 3 min. 22 sec. achterstand. In de.volgende ronde, de 23e werd fel gejaagd en herhaaldelijk tracht ten verschillende renners er tussen uit te springen. Op een gegeven ogenblik lagen Schulte, Coppi, Stettler, Kubler en van Steenbergen met niet minder dan 250 meter voorsprong alleen aan de kop. Na de 24e ronde hadden de vijf leiders ëen minuüt 20 sèc. voor sprong op he. peloton van 20. Daarna gaven de Fransen Mou gica en Robic op. De vijf leiders met Coppi voorop kwamen door. met een voorsprong van ongeveer I min. 50 sec. op het peloton, dat fit elkaar werd gerukt door het felle jagen van enkele Fransen. De Italiaan Pezzi en de Zwitser Cugot staakten de strijd. In de 27e ronde ging de tijd weer boven de veertien minuten uit, maar niettemin werd de voorsprong van de beide Zwitsers, Coppi, van Steenbergen en Schulte op het pelo ton steeds groter. Na de 30e ronde, welke in 12 min. 24 sec. was afgelegd, kwamen van Steenbergen, Coppi en Kubler al leen door. De Zwitser Stettler had moeten lossen eri passeerde met 22 sec. achterstand, terwijl Schuite het wiel van Stettler niet had kunnen houden en op dat moment reeds 36 sec. achterstand boekte. De Belg won in de sprint en legde daardoor beslag op het wereldkam pioenschap op de weg voor profs. Op 2 min. achter het leidende drietal kwam Schotte door en op 3 min. 6 sec. Schulte, Stettler en Diedrich, met tenslotte de 15 overige renners op 3 min. 31 sec. De uitslag luidt: 1 van Steenber gen (B.) 7 üilr 34 nilH. 44 sec., 2. Kubler (Zwits.) z.t.. 3. Coppi (It z,t., 4. Schotte (B.) 7.37.46, 4. Schul te (Ned.) 7.38.09, 6. Stettler (Zwits.) 7.38,12. 7. Diedrich (Lux) 7.38.15. 8. Danguillaume (Frankrijk) 7 uur 39 min. 0.2 sec., 9. Magni (Italië) z.t., 10. Diot (Frankrijk) z.t., 11. Idee (Frankrijk) z.t, 12. van Est (Neder land), zelfde tijd als Dahgiiilaume nl. 7 uur 39 min. 0.2 sec., 13. Wei- lenmann (Zwitserland) z.t., 14. Ricci (Italië) z.t.. 15. Ernzer (Lu xemburg) z.t.. 16. Ramon (België) z.t„ 17. Maggini (Italië) z.t., 18. Ockers (België) z.t., 19. Impanis (België) z.t., 20. Jansen (Nederland) .z.t., 21. Schaer (Zwitserland) z.t., 22. Rey (Frankrijk) z.t. DE REVANCHE DER WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN TE AMSTERDAM Reeds twee dagen na de wereld kampioenschappen op de baan zullen in het Stadion te Amster dam de revanches worden gere den. Het programma voor deze wedstrijden van 30 Augustus is nog niet definitief vastgesteld, maar men mag rekenen op een stayerswedstrijd, een sprintnum mer en een achtervolging, waar bij Coppi dan tegen Schulte rijdt. Het ligt voorts in de bedoeling de wereldkampioen Henk Faanhof op die avond in het Stadion te huldigen. De Britse lange afstandsloper Holden heeft Zaterdagmiddag in Enschedé de aldaar gehouden inter nationale marathonloop glansrijk gewonnen. Hjj legde de afstand van ruim 42 K.M. af in de tijd van 2 uur en 20 minuten en 52 sec. Tweede werd zijn landgenoot Richards, die verleden jaar eveneens als tweede de Olympische Marathon in Londen beëindigde. Ter vergelijking diene, dat de tijd, waarmede de Japanner Kitel Son in 1936 bij de Olympische Spelen te Berlijn de Marathonloop won, ruim 2 uur en 29 min. was, dus 8 minuten langer dan die, wel ke Holden thans noteerde. Lange tijd had de Fransman Jos- set, die tenslotte als derde eindig de, de leiding. In hoog tempo ver overde hij de kop en liep aanvan kelijk steeds verder uit. Op grote afstand volgden de beide taaie Brit ten Holden en Richards. Kennelijk vergde de snelle start teveel van de krachten van de Fransman, die langzamerhand terugviel tot Hol den na 21 K.M. en Richards even later hem passeerde. De officiële uitslag luidt: 1. Holden (Engeland), 2 uur 20 min. 52 sec., 2. Richards (Engeland) 2 uur 24 min. 3 sec.. 3. Josset (Frankrijk) 2 uur 25 min. 4 sec., 4. Systad (Noorwegen) 2 uur 30 min. 33 sec., 5. Overdijk (Nederland) 2 uur 32 min. 2.2 sec., 6. Zeinar (Oos tenrijk) 2 uur 38 min. 57 sec., 7. van Rijn (Nederland) 2 uur 39 min. 3 sec., 8. Slegt (Nederland) 2 uur 41 min. 8 sec., 9. Ploelwijk (Neder land) 2 uur 41 min. 42 sec. 10. Jans sen (Nederland) 2 uur 42 min. 2 sec., 17. Meiskens (België), 22. van Bóovene (België). LEAGUE-OVERZICHT De eerste speeldag van de En gelse League had plaats in een hitte van 80 graden in de scha duw. Het was dan ook geen won der dat talloze toeschouwers flauw vielen en door de eerste hulp moesten worden behandeld. Ook de spelers in het veld kregen hun deel; velen liepen verwondingen op bij een val op de hard gebak ken velden. Ruim 1.140.000 toe schouwers bezochten in totaal de wedstrijden. De meeste belang stelling hadden Arsenal-Burley, Liverpool-Sunderland en West Bromwich-Charlton. Birmingham leed een opvallen de nederlaag tegen Chelsea. Ook dë dure derby-combinatie Steel- Morris faalde, Tweemaal drie kwartier poogden zij de hechte defensie van Manchester United tevergeefs open te breken en zo won de United met 1.0. 't Doel punt werd gescoord door de zeven tienjarige Brian Birch, verleden jaar nog boerenknecht. De kam pioen Portsmouth en de cup houder Wolverhampton behoor den tot de zes teams die hun eer ste wedstrijd wonnen. Een teleur stelling was het slechte eerste divisie-debuut van Fulham. Arse nal en Middlesborough verloren beiden doordat in de tweede helft dooi' beide elftallen een straf schop werd gemist. De nederlaag van Stoke City zal deze club on getwijfeld inspireren bij de poging om stopperspil Franklin, die tot nu toe geweigerd heeft voor het nieuwe seizoen te tekenen, te be houden. De comebach van Swift, die Manchester City hielp een ge lijk spel tegen Aston Villa te be vechten, werd door 40.000 toe schouwers enthousiast begroet. Swift heeft voor een maand gete- kent om Manchester door een moeilijke periode, ontstaan door enkele geblesseerde spelers, heen te helpen. De Nederlandse renner Henk Faanhof won Zaterdag te Kopen hagen het wereldkampioenschap voor amateu's op de weg over 193,6 kilometer in 4 uur 53 min. 42 sec. Henk Faanhof, de gelukkige winnaar. Zilveren Bjjenkorftournooi. De uitslagen van het zilveren Bij enkorf tournooi, dat Zaterdag j.l. te Hengelo werd gehouden, luiden: Quick (N.)Oldenzaal 11, Ol- denzaal wint na strafschoppen. Mau- ritsHollandia 1—1. Maurits Wint na strafschoppen. Zondag 21 Aug. wordt de finale Oldenzaal—Maurits gespeeld. Zilveren ponttournooi. Zaterdagavond werden de wed strijden voor de eerste ronde van het zilveren pont-tournooi van de Volewijckers gespeeld. De uitslagen luidén: Haarlem Elinkwijk 16. VolewijckersAGO VV 3—i. De uitslagen van Zondag lulden: HaarlemAGOVV 57. Volewij ckersElinkwijk 21. Vriendschappelijk. Amsterdam: Blauw At itBeer schot 32. Ruststand 21. VUC Limburgia 14. Zilveren molen van Groenendaal. Dank zij een beter doelgemiddelde heeft RFC het door haar georgani seerde tournooi om de zilveren mo len van Groenendaal gewonnen. De uitslagen lulden: RCH—RFC 1—1, Friesland—RCH 2—4, RFC— Friesland 10. Zilveren bal-tournool. De uitslagen van het tournooi om de zilveren bal luiden: Sparta—Em ma 00, Emma wint na strafschop pen. StomvogelsFeyenoord 13. WageningenHVV 20. Heraclès— 't Gooi32. SWEindhoven 34. EnschedeVW 11. VVV wint ha strafschoppen. Tournooi te Doetinchem. DWS—Hengelo 1—1, DWS wint na strafschoppen, PSVBe-Quick (Groningen) 1—0. DWS—PSV 2—0. OPSPORING VERZOCHT De hoofdinspectrice chef bureau Kinderpolitie te 's-Gravenhage verzoekt namens de ouders de op sporing en terugbrenging van de minderjarige Louisa Maria Brou wer, geboren te Delft 4 Juli 1932, wonende te 's-Gravenhage, Zij verliet op 2 Juli 1949 de ouder lijke woning en keerde daarin tot op heden niet terug Zij liep reeds eerder van huis weg. Signalement! lang ongeveer 1.68 meter, blond haar, opvallend grote vlek aan rechter halszijde, grote ogen, dikke lippen. Zij was ge kleed met blauwe japon, lichte beige mantel. Hoofd R.A.F.-politie bezoekt Nederland De commandant van de Britse militaire luchtmachtpolitie, pro- vóst Marshal van de R.A.F., air commodore de TUtron, arriveert vandaag in ons land. Air commo dore de Tutron zal enige dagen de staf der Koninklijke Marechaussee bezoeken Hij brengt dit bezoek aan Nederland, omdat hij een studie wil maken' van organisatie, taak en werkwijze van dit wapen. Hét bezoek duurt tot 25 Augustus. GASTON REIFF ONDERSCHEIDEN Gaston Reiff, wereldrecordhou der op de 2000 en de 3000 meter en Olympisch kampioen 1948 op de 5000 meter, is ontvangen door de Belgische minister van open bare gezondheid, de heer van Glabbeke, die hem uit naam van de prins-regent de gouden me daille van sportieve verdienste heeft overhandigd. Dit is de eerste maal dat deze onderscheiding in België is uit gereikt. Te Antwerpen werd gistermiddag de landen-athletiekwedstrfjd Belg'ë Nederland gehouden. Op de 1500 meter boekte Slijkhuis een verrassende zege op de Belg Gaston Reiff door dit nummer in 3 min. 43.8 sec. te winnen. Deze tjjd betekent een nieuw Nederlands record. Met liefst 5.8 sec. verbeterde Slijkhuis zijn Nederlands record, dat sedert 7 September van het vorig jaar (Leuven) met 3 min. 49.6 sec. gevestigd werd. Slijkhuis bleef slechts 0.8 sec. onder het wereld record, dat met 3 min. 43 seo. op naam staat van de Zweden Gunder Hacgg en Lennart Strand. De tijd van Reiff bedroeg 3 min. 46 sec., hetgeen een nieuw Belgisch record betekent. Harting (Neder land) werd derde met 3 min. 59 sec. De Belg Langenus plaatste zich vierde. De overige uitslagen luiden: 100 M. horden: 1. Braeckman (België) 15.3 séc., 2. van der Zijpe (België) 15.4 sec., 3. van der Hoeven (Ned.) 15.1 sec., 4. Zwaan (Nederland) 16.3 sec. 100 M.: 1. Linssen (B.) 11 sec., 2. Vercruysse (B.) 11.1 séc.. 3. Klevn (N.) 11.3 sec., 4. Holst (N.) 11.4 sec. 800 M.: 1. Rosier (B.) 1.52.8, 2. De Kroon (N.) 1.52.9 (beste per soonlijke prestatie), 3. Brys (B.) 1.55.1, 4. Knop (N.) 1,58.6. Kogelstoten: 1. Verhas (B.) 14.26 M., 2. Kintzinger (B.) 14.16 M.. 3. De Bruyn (N.) 14 M.. 4. Derichs '(N.) 13.60 M. De stand na deze 5 nummers luidt: België 35 punten, Nederland 20 pun ten. DE DAMESLANDENWEDSTRIJD TE LONDEN De beste individuele prestatie, welke Zaterdag op de dameslan- denwedstri.jd te Londen geleverd werd, was de dubbele sprintzege van de Friezin Foukje Dillema. Zij toonde zich een waardig plaatsvervangster van Fanny Blahkers-Koen. In beide races kon de Britse kampioene Sylvia Chee- seman het niet verder dan de tweede plaats brengen. De mooi ste race was die tussen de beide Engelse meisjes Valera Ball en Hazel Spears op de 800 meter. Tot op ongeveer 150 meter lag de Frangaise Voisin aan de kop, maar daarna kwamen de beide Engel sen naar voren en nek aan nek ging het op de finish af. Valera Ball won met ongeveer een 30 cm voorsprong. VAN BEEK RljDT DE POURSUITE Gerrit van Beek zal met Wim van Est de achtervolging rijden, aldus een beslissing van de Neder landse officials. Er was nog sprake van geweest, dat Gerrit Schulte van Beek zou vervangen, maar na de zeer zware rit van Zondag achtte men het beter om v. Beek, die nog geheel fris is, op dit num mer in te zetten. De achtervolging der professionals vangt Dinsdag aan. Tijdens een bijeenkomst van het „Nationaal Comité Handhaving Rijkseenheid" in Den Haag ver klaarde een der zeven sprekers* prof. dr. C. Gerretson, dat het grootste deel van de christelijk- historische Kamerleden zich niet langer achter de regeringspolitiek inzake Indonesië schaart. De protestvergadering van Rijks eenheid werd gehouden in de grote zaal en in de tuin van de Dierentuin. Volgens het aantal verkochte kaarten waren meer dan zesduizénd persbnen aanwe zig, Het presidium berustte bij de oud-minister-president, prof. mr. P. S. Gerbrandy. Tijdens zijn rede zeide prof. Gerbrandy, dat de samenkomst werd belegd als uiting van benau wenis over de vernederende en bijna hopeloze toestand, waarin ons koninkrijk is gebracht. Oud-minister Ch. J. I. M. Wei ter betoogde, dat de aanwezigen bij deze vergadering zich zowel opoffering als risico getroostten, aangezien naar zijn mening „hiér zeker agenten van het Bureau Nationale Veiligheid bescheiden, doch scherp zouden luisteren en rondzien" Spreker beklaagde zich over het feit, dat de oppositie gelijk wordt gesteld met extremisten, omdat men drager van recht en wet wil zijn. „Aan wie de schuld", zo vroeg de volgende spreker, generaal b.d. H. G. Winkelman, zich af. Hi,j stelde de drie na-oorlbgse kabi netten aansprakelijk voor de gang van zaken in het koninkrijk. De Indonesische republikeinen zijn naar de R.T.C. gekomen om zo snel mogelijk souverein te wor den. Admiraal b.d. C. E. L. Helfrich, die als titel van zijn toespraak „Recht door zee" had gekozen, verklaarde, dat de Indonesische bevolking op 10 Mei 1940 zowel als op 8 Decefnbër 1941 als massale eenheid achter Nederland bleef staan. Zelfs na 3'/s jaar tomeloze en listige Japanse propaganda was er geen sprake van ontrouw je gens Nederland. FEUILLETON 32. Hij zag in ge dachten een oude schoener met bol le zeilen voor de passaatwind varen. Hij zag een schitterend blauwe zee en 'n strook verblindend Wit strand met palmen omzoomd. Het zou moeilijk zijn, maar het was een prachtonderneming. „Ik stel het je voor als een zui ver zakeljjk gokje, Henk", zei groot moeder. „Jij bent een geboren gok ker. En geen énkel kansspel is zo Opwindend, als het zoeken naar een verbot-gen schat, zelfs al blijf je thuis zitten en steek je alleen maar je geld erin". „Dat is zo", zei Hendrik. Hij hield van gokken, maar hij was geen dwaas. De kans, dat Bida of wie dan ook een tinnen kruithoorn vol edelstenen, die negen en veertig jaar gèleden op een der kleine Atollen iit de Stille Zuidzee verstopt was, terugvond, was niet meer dan van één op tien millloen. En Hendrik vond het bovendien iets sinisters, iets onheilspellends, dat dié trouwring van kapitein Russel in 'n pandjeshuis op Honolulu voor de dag was gekomen negen en veer tig jaar na het vergaan van zijn schoener in een orkaan. Dat mocht dan bewijzen, dat hij ergens aan, land gekomen was, het kon even góed een bewijs zijn, dat hij ver moord was en dat zijn kostbare stenen hem ontroofd warén. Op z'n minst betekende het, dat die ring allicht tien tot vijftien maal van eigenaar verwisseld was en dat het spoor, dat haar het onbekende ei land moest leiden, al lang vergaan en verloren was, voordat iemand ernaar begon te zoeken. Hij stelde niet veel vertrouwen in een -gokje met een kans van één op tien millioen. Maar hij was bereid, 't geld beschikbaar te stellen, deels Omdat hij grootmoeder een plezier wilde doen, deels, omdat hij er voor Lida een goede gelegenheid in zag tot herstel van haar gezondheid. Het zou haar ongetwijfeld reusach tig goed doen. Hij had Lida in de laatste tijd slechts op een afstand gezien en haar tengerheid, haar verdrietige uiterlijk had hem ge schokt en bezorgd gemaakt. Ook had hij bij geruchten vernomen, dat ze thuis zoveel onaangenaamheden ondervond. „Hebt U het al eens met haar be sproken?" vroeg hij. „Neen. Henk. Ik wilde jou het eferst polsen". „Dat is uitstekend", zei Hendrik. ,U kunt dan tegen haar zeggen dat T? het onderzoek naar mijn mening werkelijk van belang is. Ik zal zo veel geld ter beschikking stellen, ais maar nodig is. Hoeveel komt er niet op aan. Laat u haar morgen ochtend op een tijd,'die haar schikt, maar eens hier komen". „Wel bedankt, beste jongen", zei grootmoeder opstaande. „Ik wist wel, dat jij er een bent, die een goede kans weet waar té nemem" Vier en twintig uur later zat Lida op dezelfde stoel, waarop groot moeder gezeten had, voör hem eii keek hem wantrouwend aan. „Neem je nou een loopje met je zelf* vroeg ze, „Of met mij etl grootmoeder? Je staat er bekend om, dat je hooit met jezelf een loopje neemt, dus moet jë het nu wel met grootmoeder en mij doen". Bij het zien van haar vermager de gelaat én haar koortsachtig schitterende ogen en de diepe krin gen daaronder, dacht Hendrik er over na, hoe goed zo'n reisjé naar Honolulu haar doen zou, al was het alleen maar om de rust, die 't haar schenken zou. „Waarofh moet ik iemand voor de gek houden?" vroeg hij. „Ik bekijk het zoeken naar die schat als een langdurige maar waarschijnlijk voordelige geldbelegging, die me mijn kapitaal met rente terug zal bezorgen". „Het is iets krankjorums", pro testeerde Lida. „Grootmoeder heèft zich dat waanbeeld in haar hoofd gezet en jij stijft haar daarin en be zorgt mij terloops een vrij reisje naar Honolulu. Dat is geen gokpar- tijtje. Dat is puur een liefdewerk „Hoor eens, Lida, ik heb er altijd al naar verlangd, om eens een échte speurtocht naar een verborgen schat te financieren. En je bent handig genoeg en best in staat om dat zaakje op te knappen en die schat te vinden". „Neé, Henk, dat kun je hiet ern stig menen", riep ze hrftie uit* „Als je naar milh zaakwaarnemer wilt gaan en daar het contract lezen dat ik heb laten opstellen, zul je er wel anders over dehken", zei Hen drik. „Het is uitvoëHg en het zit goéd in elkaar. Ik héb het al onder tekend. Het wacht nog slechts op grootmoeders handtekening en dé jouwe. Enwat ik nog even zeggen Wilhet bevat de bepa ling. dat ik, behalve al de itö&ten der exjieditie. zai zorgen vflof het levensonderhoud van je familie, tot dat je terug bent". Lida deed verontwaardigd ham mond teeds opeh, maar voordat ze iets zeggen kon. vervolgde Hendrik: „Er komt poHter éên bepailflg bij. die niet in dat contract staat. Dat wordt 'n mondelinge overéénkomst alleen tussen jou en mij persoonlij]? In hot contract staat, dat jé je on derzoekingstocht binnen één jaar moet beëindigen. En onze monde linge afspraak is deze, dat Je als je de schat niet binnen een jaar gevon- den hebt, terug zult komen en met mij trouwen". (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5