Nieuw Heden begon de Ronde Tafel-conferentie in de Ridderzaal Republikeinen over financieel economische kwesties Britten verhinderden Sovjets Oostenrijker te ontvoeren Hoffman over Duitse bijdrage aan Europees herstel Finse staking zal „blussen als vuur bij gebrek aan brandstof' f rktberichten sloterij 1949 winkeliers E VLAG - alkmaar Hands Dagblad touringcar uip en Zonen IN DIT BLAD! EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SC HAG EN nHd Heden begint de Ronde Tafelconferentie Dinsdag 23 Augustus 1949 45e Jaargang No. 11647 Informele ontmoetin gen gingen vooraf Spannende ogenblikken in Wenen Assemblee benoemt commissie voorzitters Handelsrelaties moeten worden uitgebreid Jeugd van Nederland og juist op tijd lNTSOOG. Een dezer akte een jongetje bij een >fd te water. Het ventje jn eentje een pier opge stapte halverwege de :e. Gelukkig was de bad- aat. Door snel handelen het ventje, dat reeds in r verdwenen was, op het brengen. Een dokter, die ;rand aanwezig was, be de jeugdige drenke.ling. 22 Aug. 6000 kg aard- Eerstelingen 5, Bevelan- 30- 6400 kg slabonen 32 Lende 20—23; 4000 kg wit- .0.30—10.80, 1900 kg uien atw. 6.40. JM, 22 Aug. Vr. aardap- 5.10; bl eigenheimers 6.30 evelanders 7.207.40; sla- —46, slabonen B 2035, 2653. netmeloenen 26 meloen 30—62, Yellow ap- Zigeunerin 1932. Perzik el 619, Early Victory 6 de Trévoux 1628, Claps 1728. suikerpeer 310, 1637, bospeen 613, bl. 18—21. Ontario 18-29. Rei- e 15—27. knolbieten 5; 66.10, breekpeen 6; kom- 6—18. sla 11.40—13.50, an- bosselderie 46. rode 50. uien 58.10, perziken 1ARSPEL, 19 Aug. Vr. en grof 7.40—7.90, fijn kriel 44.20. late aard- i.60—7.40, aanv. 35000 kg; 1 I 54, 500 st.; afw 29, 4000 kg rode kool 4.50— kg witte kool 8.40, 18000 i I 4—5; 100 kg id. II 3.-. 20—38. IER, 22 Aug. Grote blau- 31, blauwe kwets 21—26, ets 1015, reine claude 33 ario 3335, Early Victory llow 1625, Zigeunerin 13 zikappel 9—23, tulpappel ave rood 917, pree. de 1722, André d'Esportes okter Cornelis 15-19. Claps ruidenier 1425, Franse i18,trospjeer 9-13, meloen nten 0 850.97. Franken- .74—0 93, tomaten 28—37, 919, aardappelen 6.80 i kool 4.506, gele kool bloemkool 2951, knol- -7, sla 1010.10, slabonen toksnijbonen 50—55, stam- 2162, komkommers 10 de 1524. 11/2 '49 2e Afd. A No 2316 A S T U! ATSTE TREKKING, :e van 15 Hoofdprij- f 2500.—, f 1600.—, en 1000 andere prij- 20.000.zal worden istus a.s. Van de uit zijn er nog vele die en en dus ongebruikt DOR U EN VOOR otkaart nog niet in- dan met inzending, ans wilt wagen, want de deelname aan de "ERIJ 1949 GESLOTEN, e voorraad strekt, zijn t i s verkrijgbaar bij DE. KWARTJESLOTEN! ier SLK en VOLLE GE- EERDE MELK MET i blik. Levering a.s. week, 3—49 TEL. 3380 ikken van ongeveer 7 kilo, pak f 2.— haald a. d. Bureaux van 't EEN 35 personen. Ruime atsen, alle vooruitrijdend evelend, NUM - Tel. 214 (K 2297) zeek zijn reisgezellen n wou: nou, hoe heb ordde rustig: „Eigen zegd, het is allemaal tsoenlijk hadden ge- n de lucht geweest", i had het drietal niet, en en zette de drie dat smaakt", zuchtte teugen drinkende. Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., Ine kislef incasso. Advertentie-tarief per edftie 16 et. per m.m., minimum f 2.50; m alle edities 26 et. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. BankrelatiesNoorderbankNederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde) S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77, toL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, tel 2046 (2 liinen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K2240 Hedenmiddag te twee uur wordt in de Ridderzaal aan het Bin nenhof te 's-Cravenhage de lang tegemoet geziene Rondetafel conferentie geopend door Zijne Excellentie minister-president dr. W. Drees. De historische plechtigheid wordt rechtstreeks uitgezonden over Hilversum II het Nederlands en Indonesisch. De voorlopige agenda voor de eerste algemene vergadering ver meldt voorts achtereenvolgens redevoeringen van de voorzitters der republikeinse, B.F.O. en Ne derlandse delegaties, een rede van de voorzitter der Unci, de goed keuring van de voorlopige agenda der eerste algemene vergadering, de vaststelling van het reglement van orde der conferentie, de ver kiezing van een voorzitter en drie vice-voorzitters der conferentie, de benoeming van de secretaris generaal der conferentie en de instelling van de centrale com missie. De openingsweek van de Ronde- tafel-conferentie begon gisteren met een plenaire bijeenkomst van de delegatie van de B.F.O. en een vergadering van de republikeinse delegatie. Ook de Nederlandse delegatie kwam bijeen. Voorts had in de afgelopen da gen een aantal informele ontmoe tingen plaats, o.m. tussen Hatta en prof. Romme, tussen Sukiman en prof. Romme, tussen dr. Sumitro en minister Mansholt, enz. In het afgelopen weekeinde kwamen nog kleine groepen uit de Nederlandse delegatie bijeen ter bespreking van vraagstukken betreffende de Nederlands-Indo nesische Unie, betreffende mili taire onderwerpen en financieel- economische problemen. Van republikeinse ziide liggen een aantal „workingpapers" ter indiening gereed. Van de zijde van de B.F.O. wordt hard gewerkt aan het opstellen hiervan. Financieel economische kwestie „Omtrent de schuldenregeling tussen Nederland en Indonesië zullen wij niet zoveel moeilijk heden hebben, indien Nederland zich er tenminste voor wacht voor de regeling der schulden waar borgen te stellen, die wij met het oog op onze souvereiniteit niet kunnen aanvaarden", aldus ver klaarde een economisch deskun dige van de republikeinse delega tie tegenover een redacteur van het A.N.P. „De formuleringen, die men in Nederlandse kringen van deze waarborgen soms hoort, ma ken ons wel eens ongerust. Wij krijgen nl. wel eens de in druk. dat Nederland de neiging heeft ons als het ware voor te schrijven, welke financieel-econo- mische politiek wij moeten gaan volgen". Als voorbeeld wees deze zegsman op het contract-Fox. In principe is dit contract er op ge richt de grote winstmarges, die ge maakt worden door de tussenhan del in Singapore, uit te schakelen. Het contract beperkt zich echter uitsluitend tot uitwisseling van bepaalde categorieën van goederen en door de PCJ gerelayeerd in tussen de regering van Indonesië en het Fox-concern. De vrije han del staat hier dus buiten. Overi gens staat men in kringen van de republikeinse delegatie op het standpunt, dat het contract-Fox geen onderwerp kan zijn voor de R.T.C. Het is een zuiver-interne Indonesische aangelegenheid. Wel zal de republikeinse delegatie dit punt bespreken met de B.F.O.". Een andere moeilijkheid vormt volgens deze deskundige de positie van de Javase Bank. „In republi keinse kringen staat men natio nalisatie van de bank voor. Men is bereid dit niet plotseling te doen, maar met een bepaalde over gangsperiode. Gedurende die pe riode moet echter uitgesloten zijn, dat de bank een eigen politiek voert onafhankelijk van de finan ciële politiek der regering". Tenslotte wees de zegsman er op, dat de bestaande Nederlandse economische organen volledig hun werkzaamheden zullen kunnen blijven verrichten, voor zover deze op particulier initiatief steu nen. „Indonesië kan voor Neder land weer een belangrijke bron van dollarinkomsten worden. In zoverre heeft Nederland in Indo nesië nog grote mogelijkheden. Wanneer wij er onverhoopt niet in zouden slagen tot samenwer king te komen, dan betekent dit voor Nederland een onherstelbare slag. Voor Indonesië geldt dit niet in dezelfde mate, aangezien wij nog andere mogelijkheden hebben, met name de hulp van de Inter nationale Herstelbank en andere dergelijke lichamen". In dit ver band werd verwezen naar het economisch rapport van president Truman aan het Congres, waarin als programmapunt wordt ont vouwd een dollarsteun aan eco nomisch minder ontwikkelde ge bieden. „Het ligt echter voor de hand, dat deze hulpbronnen langzamer ln werking komen en wij daarom van Nederlandse hulp, vooral wat betreft uitrusting en technische krachten, gaarne gebruik zullen maken. Wij hopen slechts, dat men van Nederlandse zijde dit niet uit overwegingen van sentiment of politiek onmogelijk maakt", aldus deze economische deskundige uit de republikeinse delegatie. WENEN, 22 Aug. (Reuter). Hedenmiddag hebben onge wapende manschappen van de Britse militaire politie te Wenen gewapende Sovjet-Russische militairen verhinderd een Oosten rijker te ontvoeren door een cordon om de Sovjet-jeep te vor men. Gewapende Britse soldaten werden later van een in de nabijheid gelegen kazerne gehaald om de Sovjet-Russische officieren tegen een menigte Weners te beschermen. hoofdwonden naar het ziekenhuis overgebracht. Toen de gewapende Britse sol daten verschenen trokken de Sov jet-Russen zich terug. Volgens het Britse politierap port stopte een Sovjet-jeep, waar in zich gewapende geüniformeerde Sovjet-Russen bevonden, op een brug om de weg te vragen. Een Oostenrijkse man in burger sprong toen door het raam van de auto en riep: „Ik word ont voerd". Hij trachtte te vluchten, doch de Russen liepen hem na en sloe gen hem met een revolver op het hoofd. Het voorval werd gezien door een Oostenrijkse chauffeur, die zijn vrachtauto dwars op het rij- vlak zette, teneinde de weg af te snijden. Twintig ongewapende mannen van de Britse militaire politie, die van een mars terug kwamen, vormden daarop een cordon om de jeep, teneinde de Sovjet-Russi sche militairen, onder wie zich een kolonel bevond, voor de Oos tenrijkers te beschermen. Ver schillende Weense auto's werden door de bestuurders om de jeep opgesteld. Een chauffeur kroop onder de auto's door en sneed de banden van de jeen stuk. De Britse politiemannen bevrijdden de Oos tenrijker, dr. Karl Sondermann, wie de Russen de broek hadden uitgetrokken om ontvluchten te voorkomen. Hij werd met ernstige Dr. Sondermann verklaarde la ter tegenover Britse autoriteiten, dat hij op de terugtocht van een zakenreis naar Duitsland door Sovjet-soldaten te Enns op de grens van de Amerikaanse en Sovjet-Russische zones van Oos tenrijk uit de trein werd gehaald. Zij hielden hem te Saint Vapentin, juist binnen de Sovjet-zóne, ge vangen, waar zij hem gedurende een week ondervroegen en hem dag en nacht sloegen, aldus dr. Sondermann. Zij beschuldigden hem van spionnage voor de Ame rikanen. Vandaag werd hem ver teld, dat hij naar het Sovjet hoofdkwartier te Baden zou wor den overgebracht. Hij besloot toen te trachten op de weg door Wenen te ontsnappen. Koningin ontving de heer Anak Agung De heer Anak Agung, eerste plaatsvervangend voorzitter van de B.F.O.-delegatie, is door de Koningin in audiëntie ontvangen. NIET ÉÉN SOCIALIST STRAATSBURG, 22 Aug. (Reuter) Er heerst levendige beroering on der de Europese socialisten, die de Raad van Europa bijwonen, omdat geen enkele socialist is gekozen tot voorzitter van een der zes commis sies. Er zijn aanwijzingen, dat de socialisten, ongerust over de machts ontplooiing van de rechtervleugel, voor de eerste maai zullen trachten een verenigd front te vormen. Van de socialisten uit de twaalf vertegenwoordigde landen is er slechts een, die een invloedrijke po sitie heeft, Paul Henri Spaak. Maar diens functie van voorzitter der Assemblee bindt zijn handen in aan zienlijke mate wat betreft het vol gen van een partijlijn. Ook van de zes vice-voorzitters zijn er slechts twee socialist (La bour). Paul Reynaud (Frankrijk) werd voorzitter van de Economische com missie van de Europese Assemblee. Het ging tussen hem en zijn socia listische landgenoot André Philip. Kasimgulek (Turkije) werd vice- voorzittcr. George Bidault (Frankrijk) is tot voorzitter benoemd van de commis sie van Algemene Zaken, waarin vermoedelijk belangrijke politieke kwesties zullen worden besproken. Vice-voorzitter werd hier prof Ber- til Ohlin, de Zweedse liberale lei der. De commissie voor Sociale kwes ties benoemde de Nederlander Ser- rarens tot haar voorzitter. Vice- voorzitter: Will Nally (Engeland, Labour) Sir David Maxwell-Fyfe (Enge land, Conservatief) is voorzitter ge worden van de Juridische en admi nistratieve commissie. Antonio Aza- ra (Italië) is vice-voorzitter. Voorzitter van de culturele en wetenschappelijke commissie werd Alessandro Casati (Italië). Zijn landgenoot Francesco Dominedo zal de commissie voorzitten, die de pro cedureregels en privilèges zal be studeren. Vice-voorzitters van de beide laatste commissies werden resp. Hermann SmittIngbretsen (Noorwegen) en Aidan Crawley (Engeland, Labour). VERTREK VAN DR. BARUCH Dr. Herman B. Barueh, ambas sadeur der Ver. Staten in ons land, wiens ontslagaanvrage dezer da gen door president Truman werd aanvaard, zal Vrijdag 26 Aug. met de „Nieuw Amsterdam" naar de Ver. Staten terugkeren. Scholier bij zwemmen verdronken Gistermiddag is de 14-jarige scholier Henk van Drunen te Rot terdam bij het zwemmen verdron ken. Na vijf kwartier dreggen heeft men het stoffelijk overschot gevonden. Hef gelukte de heer Fred Taylor (een zakenman uit Manches ter) de eerste tonijn van dit seizoen in de Noordzee te vangen. Hij schijnt een goede neus voor tonijnen te hebben, want ver leder jaar was hij het eveneens, die de eerste tonijn in Scarbo rough bracht. De heer Taylor tijdens het wegen van zijn tonijn. Links van hem de visser Bob Allen, zonder wiens hulp (en boot) hij nooit in staat was geweest de vis te verschalken. FRANKFORT, 22 Aug. (Reuter). De administrateur van het plan-Marshall, Paul Hoffman, heeft gewaarschuwd tegen de neiging devaluatie te beschouwen als een geneesmiddel voor alles. Hij verklaarde tegenover de pers: Het belangrijkste is de productiviteit te verhogen en de kosten en de handelsbarrières te verminderen. Dit geldt niet alleen voor Duitsland, maar in het algemeen. Hoffman wees er op, dat het niet in het belang is van het Europese herstel om de aangelegenheid van de Duitse ontmanteling opnieuw ter sprake te brengen. Hoffman zei voorts o.m.: Wij voelen, dat de regeringen van Europa de voorwaarden moeten scheppen, waardoor fabrikanten en handelaars aangemoedigd zul len worden zaken te doen met het Westelijk halfrond. Met uitzonde ring van militaire goederen moe digen wij de grootst mogelijke expansie aan van de handel tus sen Oost en West en alle hoeken van de aarde. De heer McCloy staat er op, dat Berlijn opgenomen dient te worden in het E.C.A.- programma voor Duitsland. Over de juiste wijze, waarop dit gedaan kan worden, is nog niet beslist, maar wij zullen een methode moeten vinden. Hoffman zei, dat niemand de HELSINKI, 22 Aug. (Reuter). De Finse sociaal-democratische pre mier, Fagerholm, heeft de huidige staking in Finland „de grootste en best georganiseerde communistische aanval op de Finse gemeenschap genoemd. De staking zal echter mis lukken, omdat het Finse volk weet, dat succes de onmiddellijke vernie ling zou betekenen van alles wat op economisch en politiek gebied is bereikt. De sociaal-democratische arbeiders en de leiders van het ver bond van vakverenigingen hebben zich met vasthoudendheid tegen de staking verzet. Het stakingsoffensief zal blussen als een vuur door gebrek aan brand stof. Men heeft sterke zenuwen no dig bij de bestrijding van de com munisten. Wij zien met trots en voldoening, dat het Finse volk kalm is en blij moedig bereid om de kleine ont beringen, die de staking noodzake lijk met zich meebrengt, te dragen. Indien de tegenwoordige moeilijk heden voorbij zijn, zullen de com munisten enige tijd nodig hebben om hun wonden te likken, aldus Fa gerholm. Van de 27.000 chauffeurs, arbeiders van zagerijen e.a. die heden in sta king zouden gaan, hebben slechts 4000 zulks gedaan. De arbeiders van bakkerijen in Helsinki zijn weer aan het werk en de bussen en ta xi's werken weer normaal. De chauf feurs van bestelauto's waren nog in staking. Als een breed zilveren lint kronkelt de IJsel zich in de nabijheid van Deventer, de stad, welke door haar uiterst gunstige ligging, bezig is zich te ontwikkelen tot een industrieplaats van betekenis. Hoog boven het water vormt de verkeersbrug met zijn strakke lijnen een machtige oeververbinding. DE STRIJD IN CHINA HONGKONG. Volgens de be richten bevinden communistische troepen zich thans op een afstand van ongeveer 220 K.M. ten Noorden van Kanton, de zetel van de natio nalistische regering in Zuid-China. Troepen onder leiding van generaal Lioe Po-Tsjang zouden Hsinfeng in Kiangsi ingenomen hebben. In het Zuid-Oosten trekken de communis tische troepen aan op Amoy, hon derd K.M. ten Zuiden van Foetsjow gelegen, dat vorige week door de communisten werd ingenomen. Aan het Noordwestelijk front zou het communistische zesde leger de buitenwijken van Lantsjow, de hoofdstad van Kansoe, bereikt heb ben. De havenarbeiders van Kotka, aan de Zuid-kust, zijn weer aan het werk, zodat het aantal open Finse havens op vier is gebracht. Het werk in het pulp-centrum Kemi loopt normaal. Duizend houtvlotters zijn nog in staking. Te Tampere, textielcentrum, stemden de arbei ders tegen een staking, die heden nacht zou beginnen. De communistische leiders van de vakvereniging van bouwvakarbei ders hebben de mannen, die naar het werk terug zouden keren met uitstoting gedreigd, doch velen gin gen weer aan het werk. Stagnatie in Engelse mijnen LONDEN, 22 Aug. (Reuter). Meer dan 80.000 mijnwerkers kon den in Yorkshire en Lancashire tengevolge van de staking van en. kele honderden mijnliftmachinislen niet aan het werk gaan. Volgens functionarissen van de nationale steenkoolraad zijn bijna 20.000 mijn werkers werkloos in Lancashire en ongeveer 63.000 in Yorkshire. 230 DODEN Bl) FRANSE BOSBRANDEN? BORDEAUX, 22 Aug. (Reuter). De prefect van het departement Gironde heeft aan Reuter meege deeld, dat tot dusver ongeveer 230 personen zijn omgekomen als gevolg van de bosbranden. Een nieuwe bosbrand bij Cazalië breidde zich snel uit in de richting van Callon. Gemeld wordt, dat een brand bij Saucats ernstiger vormen gaat aannemen. Te Cestas aangeko men vluchtelingen spreken van een brand, die zich verplaatste „met de snelheid van een galopperend paard". Volgens het Parijse avondblad „France Soir" is 130.000 H.A. van de 960.000 H.A. bosgrond door de recente branden vernietigd. Van de 230 omgekomenen zijn 80 militairen. Naar men verwacht zullen Dins dag, uit Parijs, Hennes, Poïftors en Toulouse brandweerversterkingen te Bordeaux aankomen. De onderminister van Binnenland se Zaken, Marcellin, zei vanavond te Bordeaux, dat men de branden in het departement de Landes meester was. De toestand in het departement Gironde bleef gelijk. moeilijkheden, waarmee de nieu we Duitse redering te kampen zal hebben, moet onderschatten en riep op tot ondergeschiktmaking van eigen belang aan groter loya liteit van West-Europa-. „Het eerst noodzakelijke van dit nieuwe Duitsland is, dat zijn politieke, zaken-, arbeids- en landbouwleiders een waarlijk Europese loyaliteit betonen ten einde het mogelijk te maken, dat Duitsland zijn plaats in de ge- meenschan van de landen kan in nemen en zoveel mogelijk kan bijdragen tot zijn ei<r°n weder opbouw" Hij verklaarde, dat het E.R.P. de nieuwe Duitse regering zou kunnen helpen door het beschik baar stellen van agrarische en industriële deskundigen in het kader van het programma voor technische hulpverlening, voorts door directe dollarsteun voor de wederopbouw van het economi sche basismechanisme van 't land en door het vrijgeven van de tegenwaarde in Deutsche mark van dollarschenkingen in 't kader van het plan-Marshall, voor inves tering in de Duitse economie. Op hun beurt konden, volgens Hoffman, de Duitsers vier belang rijke bijdragen leveren tot het Europees herstel: 1. zij moeten het best mogelijke gebruik maken van het landbouwland tot verhoging van de voedselproductie en zo doende dollars besparen, zowel door verhoging der landbouw- productiviteit als door vervanging van bloementuinen door groente tuinen; 2. Duitsland moet onmid dellijk aandacht besteden om ken nis te nemen van de vorderingen in industriële productiviteit, waar van dit land de laatste 15 jaar grotendeels geïsoleerd is geble ven; 3. Duitsland moet zijn finan ciën in orde brengen en moet uit gaan van in evenwicht zijnde be grotingen en een gezonde valuta; 4. teneinde zijn rol als volwaardig partner in de West-Europcse eco nomie te spelen, moet Duitsland er met kracht naar streven zijn handel vrij te maken, de handels belemmeringen moeten worden verminderd en uit de weg ge ruimd en de handelsrelaties met andere Europese landen moeten worden uitgebreid. Paul Hoffman verklaarde, dat de vooruitzichten voor particuliere kapitaalsinvestering in Duitsland door de Ver. Staten „voorlopig grotendeels van academische aard waren". Totdat de Duitse regering haar stabiliteit zal hebben bewe zen, zal er volgens Hoffman geen sprake kunnen zijn van buiten landse beleggingen in noemens waardige omvang. PRIJSVRIJLATING WOLLEN EN HALFWOLLEN DEKENS Blijkens publicatie in de Staats courant van heden zijn met in gang van 30 Aug. 1949 wollen en halfwollen dekens van binnen lands of buitenlands fabrikaat niet langer aan prijsvoorschriften gebonden. De vrijlating, die een gevolg is van de toegenomen productie van dekens, waardoor aan de vraag kan worden voldaan, geldt zowel voor de industrie als voor de handel. IMPRESSIES VAN EEN EXPOSITIE (Eigen reportage) Een tentoonstelling waarvan de Koningin beschermvrouwe is en de Prins der Nederlanden ere-voorzit- ter, met een ere-comitè waarin o.m. de namen prijken van Kardinaal de Jong, zeven ministers en elf Com missarissen der Koningin, mag men met veel recht een nationale ge beurtenis noemen. Als u dus even gelegenheid en iets met jeugd te maken hebt, het zij door zelf nog jong te zijn dan wel kinderen te verzorgen of op te voeden te hebben, het doet er niet toe wie of wat ge zijt en waar ge woont, dan moet u beslist naar de Ferdinand Bolstraat in Amsterdam tijgen en daar in het RAI-gebouw de tentoonstelling „Jeugd van Ne derland" gaan zien. Want daar is veel te leren. Er zijn, van 0 tot 25 jaar, veel meer dan 4 millioen kinderen en jongeren in ons land. Iedereen heeft op de een of andere manier wel met hen te maken, hetzij hij een rammelaar cadeau doet of een lieverdje uit zijn tuin jaagt, huis werk geeft of bij een bruiloft ge tuigt en op hun beurt hebben zij met alles en iedereen van doen: ge boren worden, baby en kleuter zijn, naar school gaan en een vak moe ten kiezen, naar Indonesië varen en in het huwelijksbootje stappen. Zij zijn betrokken bij alle lief en leed: 8000 kinderen zijn ieder jaar in ons land in scheidingsprocessen ge moeid, vele duizenden komen voor de kinderrechter, andere duizenden halen hun kleine hart op in vacan- tie-kolonies, kleine ogen turen in gespannen boven tekeningen en knutselwerk, jeugd graaft, klimt, zwemt, voetbalt, leert Cicero en de geheimen van de draaibank, zingt, danst en tuurt het zelfgebouwde zweefvliegtuig na, dat koen de ruimte kiest. Van dit alles vertelt deze ten toonstelling, door een grote groep jonge kunstenaars dikwijls met veel geest en vindingrijkheid geschilderd en opgebouwd met een prachtig diorama als dat van Jan Groene- stein ais waardig middelpunt en slechts af en toe zo ingewikkeld van vormentaal, dat men het cata- loogje dankbaar als bron van expli catie ter hand neemt. In dat gidsje zijn zes dichtbe drukte bladzijden gewijd aan de op somming van de welgeteld 165 or ganisaties „die-iets-met-jeugd-te- maken-hebben" en medewerking aan de tentoonstelling hebben ver leend, van de K.N.V.B. af tot ,,Had- derech" toe (wat dat dan ook moge zijn) en compleet vanaf de Bond van Onderwijzeressen bij het Voor bereidend Onderwijs tot en met de Ned. Federatie van Instellingen tot Oprichting en Instandhouding van Medisch-Opvoedkundige Bureaux, de Bond van Plattelandsvrouwen en de Kon. Handboogschutterij „Concordia" inbegrepen. Hoe Nederlands is op deze wijze deze tentoonstelling! Men kan slechts met enorm respect zichzelf te binnen brengen hoeveel organi satorische voor-arbeid moest worden verricht om ieder van deze organi saties, die vanzelfsprekend in prin cipe den volke hier wel eens haar fijn zou hebben willen uitduiden hoe zij haar taak ziet en welke mid delen zij toepast om haar doel te bereiken, te doen instemmen met het tentoonstellingstechnisch oergezonde principe van het be stuur „wij putten hier noch het onderwerp, noch de toeschouwer uit". Natuurlijk kon het daarom al leen maar een keuze zijn 'uit de stortvloed van aangeboden materi aal en mogelijkheden, die hier te aanschouwen valt. Natuurlijk kan men het in details ook on-eens zijn over die keuze: waarom een wand voor dit, en een klein prutsplaatsje voor dat? Natuurlijk blijkt het offer aan de grootste gemene deler wel eens pijnlijk, maar hoe zou het an ders kunnen indien men bedenkt dat hier alles en alles bijeen is in één RAI-gebouw terwijl b.v. het Katholiek Onderwijs alléén al met gemak de Haagse Houtrusthallen vullen kon? Misschien was het project toch wel te groots, en had een gedeelte lijke beperking b.v. tot Vorming buiten Schoolverband alleen, het beeld van de realiteit in deze spie- gei scherper gemaakt en aan ieders detail méér recht verschaft. Maar hoe boeiend is toch ook weer de veelzijdigheid van thans die het kind in zijn totaliteit laat (niet al léén maar verkenner, maar ook de zoon van zijn vader en moeder, de jongen op de derde bank in klasse 3 B die zijn gebit op tijd laat nakij ken en stiekem z'n beeldromannetje koopt, om maar eens iets te noe men) en wie had b.v. de panelen willen missen die het Rotterdamse bouwcentrum wijdt aan de woning toestanden in „ons" steegje? Of die kleine Montessori-klas en de sug gestieve afdeling „Kinderbescher ming" naar ontwerp van Dick Elffers? Zo is er thans veel te zien, te be ginnen bij de inhoud van een nor male jongens-broekzak (weet u wel, wat u zelf indertijd allemaal verza melde aan kromme spijkers, knopen, eindjes touw en een mooi rood stukje glas?) en te eindigen waar u wilt, maar niet zonder te zijn binnengegaan bij het kindercircus „Elleboog" (omdat we aan „Knie" nog lang niet toe zijnwaar twee jonge Amsterdamse rabauwen van het zuiverst water een geweldige hond zó mooi latèn springen over een paar tonnen, dat geen tijger temmer bij Strassburger ooit méér succes oogstte. Trek voor het geheel gerust drie tot vier volle uren uit. en dan hebt u het marionetten theater, de poppenkast, de filmzaal en allerlei gedemonstreerde activi teiten nog niet eens gezien. Om van allerlei speff»n lekenspel-uitvoe ringen maar geheel te zwijgen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1