De P. v. d. A. won het pleit Zoutend ij ks Poppentheater Derde dag: een drijfpartij Nieuwe brug bij De Kooy over drie weken gereed Historis ELIXIR D'ALCMAR Geestelijke Volksgezondheid PAG. 2 Dinsdag 23 Augustus 1949 Weer Rooms-Rood Geen wethouder uit de Middengroepen VOLK EN VOLKS GEZONDHEID J Proeve van eenvoud en smaak Z eilwed strijd en op het Alkmaarder Meer Stichting werkt op brede basis Belangrijke verbetering in alle opzichten De mogelijl maar dt Verkeerde van „Rijkse «19 Er begint tekening te komen in ile voorbereiding voor de a.s. wet houdersverkiezing. De vacantie heeft enige stagnatie gebracht in de besprekingen, doch naar wij vernemen, hebben de beide grote fracties, die van de K.V.P. en P.v.d.A. haar standpunt nu be paald. De P.v.d.A. achtte het K.V.P.-voorstel tot vorming van een college op brede basis, be staande uit 2 wethouders van de K.V.P.1 van de P.v.d.A. en 1, aan te wijzen door de Middengroepen WD, AR en CHU) onaanvaard baar en de K.V.P. is gezwicht voor de P.v.d.A., omdat zij liever de Middengroepen in de oppositie heeft, dan de P.v.d.A., met de C.P.N. als hulptroepen. Er zal dus weer een Rooms-Rood college ko men met 2 katholieke wethouders en twee van de P.v.d.A. Wij kunnen over deze gang van zaken niet juichen en mèt ons zullen vele kiezers, vooral zij die aan de versterking van de Mid dengroepen met 2 zetels in de Raad hebben meegewerkt, het be treuren, dat zo weinig met de volkswil werd rekening gehouden en deze middengroepen, die een vijfde der bevolking uitmaken, niet in het college van B. en W. vertegenwoordigd zullen zijn. De wenselijkheid en billijkheid hiervan hebben wij in ons num mer van 19 Juli in den brede be toogd; wij behoeven niet in her haling te treden. Vastgesteld kan worden, dat het niet aan de K.V.P. ligt, dat er nu geen college op brede basis zal komen en dat er van „eisen" en „dreigementen" van de zijde van de K.V.P. aan het adres van de P.v.d.A., zoals destijds de Alkm. Crt beweerde, geen' sprake is geweest. Veeleer zouden wij kunnen aannemen, dat er een dreigement van de zijde van de P.v.d.A. is geweest, dat, als aan haar „eis" van twee wet houders in het college niet werd DE INZAMELING VOOR HET „KONINGIN WILHELMINA- FONDS" ALKMAAR Straks wordt door het „Koningin Wilhelmina-Fonds veer kankerbestrijding middels het comité Alkmaar weer een beroep gedaan op de vrijgevigheid der in gezetenen van onze stad. Eerder is in dit blad reeds gewe zen op de betekenis van een vroeg tijdige diagnose. Eenstemmig achten chirurgen en radiologen deze zijde van het kan kerprobleem uit practisch oogpunt van het meeste belang. Waar de therapie dus min of meer afhanke- lijk blijkt te zijn van de vroegtij dige diagnostiek, mag deze als kern van het kankerprobleem worden beschouwd. Reeds van 1910 af dateren de po. gingen van wijlen Dr. de Bruine Groeneveldt om een sero-diagno. stiek van het carcinoom te vinden. Zoals vele baanbrekers werkte hij eerst zonder veel hulpmiddelen, maar van 1928 af met verschillende medewerkers in een goed geoutil leerd laboratorium. In Mei 1939 werd een weten schappelijk werk gepubliceerd; .Vroegtijdige diagnostiek van het carcinoom", welks voorwoord door Dr de Bruine Groeneveldt ge schreven o m. de zinsnede bevat: „Waar wij menen geslaagd te zijn in het vinden van en hopen op de algemene invoering der vroegtijdige kankerdiagnostiek, verdwijnt voor ons dit probleem als kern van het kankervraagstuk, is dus niet langer doel maar middel." Waar de onderzoekingen van een aantal Nederlandse geleerden namen doen hier niet ter zake reeds zover gevorderd zijn, dat ze in het buitenland sterk de aandacht trekken, mag ons volk niet achter blijven in het tonen van belang stelling; ons volk zelf zij hier de bron van kracht voor de gezond heidszorg. Er zijn ter aanbeveling van de eerste collecte reeds een aantal cij fers gepubliceerd, we willen er thans nog enige vermelden. In 1901 was de sterfte per 10.000 inwoners aan tuberculose 19.4 en aan kanker 9.4; in 1947 waren deze cijfers 3.73 en 13.1; de sterfte aan kanker was in 1947 niet hoger dan in 1937. Toch is de sterfte aan kanker hoog: van de 77467 personen, die in 1947 in Nederland overleden, stier ven er 12621 aan kwaadaardige ge zwellen (overwegend kanker). Het zou van het hoogste belang zijn, wanneer we hier te lande kon den komen tot het openen van poli. klinieken met de bedoeling kanker vroegtijdig te ontdekken. Immers dan zijn de genezingskan sen het gunstigst: periodiek onder. zoek, óók van alle gezonden voor dit wel enigszins ver verwij derd ideaal zullen wij ook in de toekomst moeten offeren, willen we terrein op de volksvijand winnen. We hebben in het buitenland een voorbeeld. In New York werd 10 jaar gele den een polikliniek geopend met de bedoeling kanker in een zo vroeg mogelijk stadium te ontdekken; het aantal bezoekers nam van jaar tot jaar snel toe en de gelegenheid tot onderzoek wordt thans ook in andere ziekenhuizen in New York en in andere plaatsen geboden. Bij 1.5 a 2% van de onderzochten werd een niet vermoede, beginnen, de kanker geconstateerd. Maakt gij dit onderzoek mogelijk door de inzameling ten bate van het „Koningin Wilhelmina-Fonds" op 31 Augustus, 2 en 3 September a.s. te steunen of door Uw bijdrage te storten op gironummer 17410 van het kantoor Alkmaar van de Ne. derlgndse Middenstandsbank ten gunste van het comité Alkmaar van het „Koningin Wilhelmina-Fonds". M. J. Th. Vas Dias oud-voorzitter van de Raad van Arbeid te Alkmaar Geen college op brede basis Naar wij van de zijde van de fracties van de Katholieke Volkspartij en de Partij van de Arbeid, vernemen, hebben de onder handelingen tussen deze fracties betreffende de be zetting van de wethouders zetels in de komende pe riode tot overeenstemming geleid. Door beide fracties zullen twee wethouders worden aangewezen, zodat de be staande toestand wordt ge continueerd. Aan de overige groepe ringen in de Raad is door de K.V.P. de mededeling gezonden, dat de pogingen, om tot de samenstelling van een College op bredere basis te komen, niet zijn gelukt. voldaan, de P.v.d.A. in de opposi tie zou gaan. Van K.V.P.-zijde schijnt men dan ook meer angst gehad te heb ben voor de homogene oppositie van de 9 van de P.v.d.A., versterkt door de twee communisten, dan van de heterogene oppositie van de vijf van de Middengroepen, 3 van de V.V.D., 1 C.H.U. en. 1 A.R. Dit is vermoedelijk de voornaam ste beweegreden van K.V.P.-zijde geweest, om te zwichten voor de bezwaren van de zijde van de P.v.d.A. Nu is de angst altijd een slechte raadgever geweest en wij, die de besprekingen binnenskamers niet hebben gevolgd, kunnen dan ook maar moeilijk begrijpen, waarom de K.V.P. niet de politieke durf heeft gehad, om de consekwentie te aanvaarden van haar voorstel, dat niet alleen wenselijk, maar ook billijk was. In ieder geval is niet gebleken, zoals de Alkm. Crt destijds schreef, dat de K.V.P. onder alle omstandigheden vasthield aan een college op brede basis, van 2 K.V.P., 1 P.v.d.A. en 1 van de Middengroepen; de enige moge lijkheid voor de formatie van een college op brede basis, waarin de K.V.P. altijd nog een minder heidspositie zou innemen. De P.v.d.A. heeft nu het pleit gewonnen en zal de politieke richting van de voorzitter van het college in aanmerking genomen een meerderheidspositie hierin in nemen Het verwijt van „veel eisend", dat het Vrije Volk des tijds richtte aan het adres van de K.V.P., zouden wij thans veel eer der aan het adres van de P.v.d.A. kunnen richten. Dat er thans geen college op brede basis komt ,is dat mogen wij wel even vaststellen voor het grootste deel aan de starre houding van de P.v.d.A. te wijten, die met één wethouder en een voorzitter van het college van haar richting geen genoegen wilde nemen. Overigens kan geconstateerd worden, dat een college, steunend op een raadsmeerderbeid van 18 van de 25 de evenredige vertegen woordiging geen geweld aandoet en zeker in staat zal zijn te rege ren ;beter althans dan een college zonder de P.v.d.A., dus van K.V.P. en Middengroepen, die slechts en dan nog een zeer wisselvallige meerderheid van 14 zouden vor men. Dat er wat meer leven in de oppositionele brouwerij zal ko men, daar kan men op rekenen; dit zal echter de aantrekkelijkheid van de raadsvergaderingen, die de laatste jaren wel wat te wen sen overliet, slechts verhogen. Over de aanwijzing van de wet houders, zijn nog geen beslissin gen genomen; vermoedelijk zul len dezelfde wethouders wel te rugkeren, al is het mogelijk, dat weth. Bakker vervangen zou kun nen worden; b.v. door de heer Couwenhoven of de heer Sietsma. Dat weth. v. Slingerland als wet houder zal terugkeren, mag vrij wel als vaststaand worden aan genomen, doch ook de K.V.P.- fractie is met de aanwijzing nog niet tot een besluit gekomen. 191E VOORSTELLING „FLUFFY" In het Gulden Vlies ALKMAAR. Gedurende de a.s. kermis speelt in het Gulden Vlies „de lach" de hoofdrol. Een reeks van uitstekende blijspelen wordt geopend door het Vrije To neel (Cor en Ant. Ruys) met de 191e voorstelling 'van „Fluffy neemt de leiding" (Ramshackle Inn) van George Batson. Dit stuk, voor de vierde maal in Alkmaar, gaat slechts één avond ,n.l. Zater dag a.s. Nel Coppen maakte van ..Fluf fy", de eerzame burger-juffrouw, die van haar spaarcenten een ho telletje koopt en in een broeinest van misdaad terecht komt. wat tot verbijsterende situaties aan leiding geeft, een grote creatie die haar naam als actrice van formaat, met één slag vestigde. Deze Amerikaanse mysterie- j klucht werd door het Vrije Toneel overal gespeeld voor uitverkochte zalen. TAFELTENNISNIEUWS Vreemdelingenfournooi Op 28 Augustus a.s. organiseert de Alkmaarse tafeltennisvereni ging D.S.S. in samenwerking met het V.V.V. Alkmaar een tafelten- nistournooi voor vreemdelingen uit Alkmaar en naaste omgeving. Het Bestuur heeft gemeend hier door meer propaganda te maken voor deze in onze stad' nog vrij onbekende sport. Voor dit tour- nooi kan men zich tot uiterlijk Donderdag 25 Augustus opgeven bij de V.V.V. kantoren te Alk maar, Egmond aan Zee, Heiloo, Bergen, Schoorl en Groet. Er wordt gespeeld dames en heren enkel. Er zal gespeeld worden in de Vondelschool te Alkmaar Aan vang 10 uur v.m. In September of October zullen de hoofdklassespelers Cor du Buy on Will van Zoelen een demon stratiewedstrijd spelen in onze stad, maar hierop komen wij nog nader terug. FIRMA TH. KRAAKMAN Sc ZOON ALKMAAR ONZE AGENDA BIO COPEN: Harmonie "Ru moer op de afdeling Pan toffels, 18 jr.; Victoria: „De grote Race", alle leef.; Cinema Americain: „Ker misvreugde", KFC keuring onbekend. ABT: „Zijn grote kameraad", 14 jr. ALKMAARDER MEER: Na tionale Zeilwedstrijden. NACHTDIENST APOTH.: Apotheek Wanna, Ritse voort 5. NACHTDIENST TAXI'S: Nassau-garage, Nassauplein Telef. 4545. BERGEN: Openluchttheater 8 uur: „De Getemde Feeks", door Zuid-Neder lands Toneel. PLATTE STENENBRUG per fles 6.90, per Vs fles 3.65 (Adv.) NIEUW ALTAAR ST. LAURENTIUSKERK NADERT VOLTOOIING ALKMAAR. Het nieuwe al taar der St. Laurentiuskerk, dat momenteel in de werkplaats van de fa. S. H. Swart en Zn aan het Ritsevoort, naar ontwerp van de Utrechtse kunstschilder Herman Walstra, wordt vervaardigd, na dert zijn voltooiing. Een groot ge deelte van het prachtige Arabes- cato-marmer, waarvan1 de zuilen, de mensa-plaat en het voorfront gemaakt worden, is verwerkt. De kolommen zijn gedraaid en zeer nauwkeurig handwerk en de gro te voorplaat met de vele figuren is gezaagd en wordt nu gepolijst. Ook de 2 ton wegende, 20 cm dikke mensa-plaat, staat gereed bewerkt te worden. De altaar- trappen, die uit graniet vervaar digd worden, zijn reeds gezaagd en gehakt en over enkele weken hoopt men met het slopen van het oude altaar, het leggen van een nieuwe fundering en de opbouw van het nieuwe altaar te kunnen beginnen. Naar men ons op de werkplaats van de fa Swart njededeelde, zal het wel tegen eind September lo pen, aleer het nieuwe altaar, dat een sieraad voor de kerk zal zijn, in gebruik kan worden genomen. ALCMARIA VICTRIX— OEFENMEESTERS 45 Zaterdagavond speelde Alcmaria een wedstrijd tegen een elftal van oefenmeesters. Oeze oefenmeesters oudspelers met bekende namen, ga ven uitstekend spel te zien en het elftal der Alcmarianen met twee invallers voor Maassen en Untied had heel wat moeite met deze wel oudere, maar in technisch en tactisch opzicht prima spelers als bijv. Stoffelen, oud-internationaal en oud-Ajaxspeler. die een spelle tje lieten zien, dat er nog zijn mocht. Een en ander maakte, dat de ruim 1000 toeschouwers een uitstekende wedstrijd zagen met voetbal van goed gehalte en de doelpunten, ne gen in getal, waren naar verhou ding De oefenmeesters wonnen met 45. Alkmaar speelde op haar ter rein een vriendschappelijke ont moeting tegen Randers. 11 was hier het resultaat. ALKMAAR deze weck wel in het teken van de pop. Naast de grote internationale poppententoonstelling en de kleine poppenkast van onze jeugdige stad genoot Jan Kalksma, komt a.s. Woensdag ook een poppentheater van groot formaat, dat van Henk Zoutendijk, naar Alkmaar, De belangstelling voor het pop penspel, tot nu toe slechts levende onder een deel van de jeugd, heeft de laatste tijd onder de ouderen grotere vormen aangenomen. De laatste jaren gedijen dan ook de poppenspelen, en dan bedoelen we hiermede de meer artistiek verant woorde, meer dan vroeger in ons land. Naast Bert Brugman, die tot nu toe eigenlijk de enige poppen speler van groot formaat was, heeft ook Cia van Boort, waarover wij in ons blad reeds eerder uitvoerig schreven, alsmede Henk Zoutendijk bekendheid gekregen. Deze laatste, die zich tot een der grootste artis- ten op dit gebied heeft ontwikkeld, Alkmaar staat komt nu a.s. Woensdag naar Alk- De derde dag van de zeilwedstrij den is er niet veel strijd geleverd, 't Was heerlijk zonnig weer, maar er was veel te wéinig wind, zodat er van zeilen en van wedstrijd, al thans van strijd weinig sprake was. De zeilers waren aan het zuchtje wind overgeleverd en hadden slechts gelaten af te wachten, of zij de eindstreep nog zouden halen; het was dan ook een complete drijfpar tij; er waren klassen, die ruim 4'/' uur nodig hadden voor 'n halve baan. Het starten verliep ook alles be halve vlot; een draak had zelfs 9 minuten nodig, om te starten. Toch moesten er nog enkelen teruggeroe pen worden wegens te vroege start. Niettemin werden de wedstrijden met belangstelling gevolgd; vooral wat de Valkenklasse betreft, waar in Zaterdag Kirkenier en Zondag v. d. Meer eerste werd. Ditmaal was P. J. Vos van H.N.D., die Zondag derde was, de eerste die door de finish dreef. (25 p.) Nr. 2 werd Sieb v. d. Meer, met 19 p., 3de F. de Jong (De Schinkel) 15 p. gevolgd door Henk Kirkenier met 12 p. C. Nauta van De Kaag, die beide eer ste dagen nr. 2 was, kwam nu als no. 9 aan, terwijl A. v. Vliet van ARZV, die ditmaal in de A-klasse BEIAARD-CONCERT startte, als nr. 11 de finish passeer de. Drakenklasse. G. v. Wijk, die beide eerste dagen als nr. 1 in deze klasse de finish passeerde, moest deze plaats thans afstaan aan W. Klomp (Vennemeer), die Zaterdag 2de en Zondag 3de was. Van Wijk werd nu 2de. Derde was H. Verduyn (De Kaag). R. Visser (ARZV) werd nr. 5, P. den Poorter 6; J. Boersma 8 en Joh. Boom 9. Regenboogklasse. 1. L. de Wit, 2. C. Walig. Pampusklasse 1. G. v. d. Berg, 2. W. C. Bakker. Groepswedstrijd 16 M2 Eenheids klasse 1. Z.O.: J. BakkerH. Prins; 2. ZWVV: J. J. Visbeen—M. Admiraal; 3. H.W.N.: F. L. Trap J. Noot. Groepswedstrijd 12 vts. Jollen- klasse 1. Z.O.; 2. ARZV; 3. HJC; 4. ZZV. 12 M2 Klasse A 1. Sj. Kraan 19 p.; 2. G. Visser 13 p.; 3. W. Pier rot 9 p.; 4. de Block v. Kuffeler 6 p.; 5. C. van Toor Jr. 5 p. Olympiajollen A 1. Joh. Dij kers 21 p.; 2. H. I^esage 15 p.; 3. C. R. Bode Jr. 11 p. Olympiajollen B 1. H. Wïllems 19 p.; 2. F. A. Pruymboom 13 p.; 3. H. J. Bakker 9 p. 12 Vts. jollen klasse A 1. D. Schoute, 28 p.; 2. Mej. H. de Vries Lentsch 22 p.; 3. B. P. Hageman 18 p.; O. J. Boon (ARZV) werd 8 met 11 p. 16 M2 Eenheidsklasse B 1. J. Schilt met Fortima 26 p.; 2. W. v. Dat een „Caiilloni^likt Tang I O verhagen met 1221; 20 p.; 3. J. J, instrument wordt gebruikt, lang vishppngmph ALKMAAR De Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid, die door fusie met andere organisaties, pas sinds kort in Noordholland op bredere basis haar heilzame werk zaamheden heeft kunnen verrich ten. heeft nu reeds een verslag het licht doen zien, waarin een over zicht wordt gegeven van de huidige samenstelling en van de werkzaam heden, die tot nu toe konden wor den verricht. Voor de oorlog werkten verschil lende organisaties die zich bezig hielden met de voor en nazorg van geestes-zieken alsmede de oude Stichting voor Geestelijke Volksge zondheid. ieder op en in een eigen terrein. Na de bevrijding besloot men tot fusie ovèr te gaan hetgeen in 1948 zijn beslag kreeg. Met steun van het Wit-Gele Kruis en het Witte Kruis, de Medisch Opvoed kundige Bureaux en de Prot. Chris telijke Vereniging voor Wijkverple ging kwam de Stichting tot stand, die zich kon ontplooien tot een krachtige organisatie die op rui mere basis het gehele terrein der geestelijke volksgezondheid kon gaan bewerken. De Stichting, zoals zij nu te Alk maar onder directie van de heer H. J. Hoytink werkzaam is. heeft een taak, die bestaat uit de zorg voor de Medisch Opvoedkundige Bure aux voor moeilijk opvoedbare kin deren. voorts uit de voor- en na zorg van geestes en zielszieken, de voor en nazorg van oud-leerlingen van B.L.O.-scholen en de zorg voor het functioneren van de psycho technische bureaux voor school en beroepskeuze. Het streven van de Stichting is er op gericht, dat een ieder van deze instellingen gebruik kan maken. Waarom dan ook van de gemeenten een subsidie van f0.10 per inwoner wordt gevraagd, een bedrag dat de meeste al geven, zo dat er op een financiële basis van ruim f50.000 per jaar kan worden gewerkt. Daarnaast komen dan nog de subsidies die waarschijnlijk ook van Provincie en Rijk zijn te ver wachten. Door een kleine 100 ge meenten wordt aan het werk der Stichting financiële steun verleend. Ambtsgebied De Stichting werkt in de gehele provincie Noordholland, met uit zondering van Amsterdam en Haar lem. In Alkmaar en Hilversum zijn goed-werkende bureaux gevestigd, in Den Helder komt er een met 1 September in de Javastraat no. 149. Naast de zorg voor geesteszieken ligt het werkterrein van de Stich ting voornamelijk op het gebied van de psycho-technische onderzoe kingen en op dat der Medisch-Op- voedkundige Bureaux, wier werk zaamheden steeds groter worden. In verschillende gemeenten wordt voorts aan de oprichting van Bureaux gewerkt, het personeel wordt uitgebreid terwijl ook de na zorg van het B.L.O. zal worden ter hand genomen. Uit de gegevens van het verslag blijkt wel in welk een behoefte de Stichting voorziet. Het is. derhalve te wensen, dat men in alle kringen het nut der Stichting zal inzien en tijdig om raad en hulp komt in gevallen, die met succes kunnen worden geholpen. De conclusie, dat de fusie van 1948 voor het werk in Noordholland een zegen is geweest, wordt door velen onderschreven. maar om er, in de bovenzaal van het V. en D.-gebouw, een week lang de jeugd van Alkmaar (en ook de ouderen) met zijn, door Hans Petri vervaardigde poppen, te amu seren. Want een amusement blijft toch het poppenspel, al verschilt de vorm ervan hemelsbreed met de grollen en goedkope grappen van de meeste straat-poppenkasten, die veelal niet meer waarde hebben dan wat folkloristisch vertoon. De poppen van Hans Petri, eenvoudig, maar met smaak vervaardigd, met iets primitiefs in zich, dat juist de aandachtige beschouwer zo boert, zijn geheel gemaakt naar de sfeer volle teksten, die op jong en oud steeds zo'n indruk maken en die door Henk Zoutendijk, een ervaren poppenspeler, naar oude sagen zijn vervaardigd. Henk Zoutendijks poppentheater biedt, ondanks het sobere uiterlijk de toeschouwer veel, want hij weet óp een speciale manier zijn gehoor te boeien. Hij laat misschien wat minder zien, alhoewel hij in zijn spel „De zeven avonturen van Prins Boudewijn" altijd nog een 12 a 15 „man" ten tonele voert, maar sug gereert des te meer, hij werkt op de fantasie, en komt zo tot vele mogelijkheden, die het toneel niet zou kunnen bieden. Het werk van Petri, die zijn pop pen snijdt naar de rol die zij heb ben te spelen, is dat van de ware kunstenaar. Hij zoekt niet naar effecten, hij geeft de mens, zoals hjj zich in onze fantasie het beste voordoet, goed zowel als kwaad. Dit werk op zich is al een bezoek aan het theater zeker waard. Wij komen op de voorstellingen,' die bedoeld zijn voor de jeugd van 614 jaar, maar die met even veel plezier door ouderen zullen worden bezocht, nog nader terug. Wij ver melden volledigheidshalve dat van af Woensdag het poppentheater om 2.30 u., 3.30 u. en 4.30 uur in het gebouw van V. en D. een week lang uitvoeringen geeft. Voor de entrée raadplege men de advertenties in ons blad van Zaterdag j.l. of wende men zich tot de kassa in het V. en D. gebouw. Repatriërende militairen ALKMAAR. Met het troepen- transportschip de „Waterman" dat op 7 September a.s. te Rotterdam wordt verwacht, komen de vol gende militairen naar huis: B. S. van Baarsen, Snaarmanslaan 25, J. A. Henke, Koningstraat 10, J. J. Kwast, Korte Lyceumstraat 13, H. J. A. Lambrechts, Bergerweg 48, C. Roobeek, Ropjeskuil 32 en C. Schouten, Vondelstraat 2 Werk gegund ALKMAAR. De Genie heeft een gedeeltelijke binnen- en bui- tenverving van Militaire Gebou wen te Alkmaar en Heiloo gegund aan C. Burger, van der Meiistraat 15a te Alkmaar, voor f 3.199. niet nieuw, eeuw was hiervan sprake, vooral in Vlaanderen. Na een periode van verval werd omstreeks 1887 Jei Denijn de grote propagandist voor het artistieke carillonspel. Zijn zo meravondconcerten trokken m die dagen straten en pleinen vol men sen. Het klokkenspel van onze be roemde Waagtoren, dat op gezette tijden met bekende liederen een vertrouwelijke en vaderlandse sfeer schept deed Zaterdagavond bij uitzondering ook dienst als concert instrument en werd bespeeld door de heer R. Heering, stadsbeiaardier van Haarlem. De weersgesteldheid was hiervoor ideaal, zachte tempe ratuur en bladstil. De belangstel ling was echter minder ideaal, het Waagplein en de omliggende stra ten vertoonden het dagelijkse stadsbeeld en als men nauwlettend toezag, kon men de aanwezigheid van ongeveer tien attente luiste raars constateren; maar er zijn er wellicht velen geweest, die dit bin nenskamers hebben gedaan. Im mers, men hoort de klokken toch wel. Alkmaar moet voor dit kunst genre nog ontvankelijk worden ge- maakt De concertgever had zijn pro gramma veelzijdig gehouden cn er behalve Nederlandse volksliederen ook enkele kunstwerken van grpte meesters op geplaatst. Hij was hier hoofdzakelijk aangewezen op ar rangementen en dit is in artistiek opzicht vaak een riskant terrein. Zo opende hij met een- Concerto van Antonio Vivaldi 16771743. de vermaarde viool-componist, die zijn werken meestal schreef voor strijk orkest met clavecymbelbegeleiding. De brillante passage's van zo'n werk lenen zich bijzonder voor het demonstreren van Ae techniek van de beiaardier, en alleen als zodanig kan men dit accepteren. Een me nuet van Bach bleek om zijn struc tuur beter voor het carillon aan te spreken Klokkenklanken van F. v. d. Eist-Boonzager bleek voor het specifiek klokkenspel uitstekend te zijn geschreven. Na de voornaamste programmanummers te hebben be sproken, moeten we concluderen, dat ze door de Haarlemse beiaar dier zeer muzikaal en smaakvol werden verklankt. Het carillon van onze Waagtoren is gerestaureerd, wat betreft het mechaniek, maar de 35 klokken zijn nog dezelfde. Wij bezitten een zéér mooi klokkenspel van middelbare grootte, dat met ere genoemd kan worden onder wat we in Neder- lan aan carillons rijk zijn. Stadge noten, U hoort zo vaak ons klok kenspel, maar luistert er eens een keer aandachtig naar en U zult muzikale ontdekkingen doen en dan zal misschien eens het Waagplein vol stromen met luisteraars, zoals eertijds in Vlaanderen. W. SCHREURS Waarschuwing ALKMAAR. De hoofdcom missaris van politie te Amsterdam vestigt de aandacht op Frederik Christiaan Tulleken, geboren te Amsterdam. 10 November 1925, verblijfplaats onbekend. Hij biedt hoofden van kloosters, gestichten, ziekenhuizen en rusthuizen per telefoon Amerikaanse soeppasta aan voor f 1.25 per kg voorgevende dat hij van een met name ge noemde grote bankinstelling deze levensmiddelen ter beschikking heeft gekregen, ter verdeling on der diverse instellingen. Daarna wordt, op een tijdstip dat ver wacht kan worden dat de Hoofden afwezig zijn, aan de instellingen, ook al werd er niets besteld, per auto een rembours-zending on deugdelijke soenpasta afgeleverd. De bij de zending gevoegde beurtvaartadressen vermelden als afzender: Fullekens handels Mij., Amsterdam. Gevonden ALKMAAR. Op het politie bureau staan 4 autopeds en een kinderfietsje, die kunnen worden afgehaald door de eicenaars. A.O.G. met rasse schreden vooruit! ALKMAAR. Er is deze maand kranig gespeeld door de drie elftal len van AOG. Het eerst mag wel genoemd worden de wedstrijd van de junioren tegen Vitesse. Evenals de wedstrijd tegen Bergen werd ook deze gewonnen, en wel met 41. In het bijzonder mag hier vermeld worden de linksbuiten Ciska Mooy, die alle doelpunten voor haar reke ning nam. Ook het tweede elftal heeft zeer goed gespeeld en zag haar ,werk bekroond met een 21 over winning. Alleen het eerste elftal was minder gelukkig, hier was de eindstand 13. Zondag j.l. heeft AOG I met suc ces gespeeld tegen Limmen. On danks de hitte hielden de spelers hun hoofden koel. De midvoor bracht door 'n goedgenomen 13-me- ter worp, de stand op 10. Toch kon Limmen, ondanks goed spel, niet voorkomen dat een keurig doorgegeven bal tot een doelpunt werd gemaakt door de linksbinnen. Zo trad AOG zegevierend uit de strijd. Visbeen met 16 p. 16 M2 klasse - Onderling 1. B. van Tol met Wim 22 p.; 2. v. Wijn gaarden met Bucephalus 16 p.; 3. G. H. Willemse met Walta 12 p. Vrijheidsklasse 1. C. H. Draai- sma met Woodpecker 20 p 2. A. Weterings met Jolly Roger 14 p.; 3. J. C. Starreveld met Vaerwel, 10 p. B.M. Klasse Onderling 1. Z.O. C. A. v. Baak; 2. ZVV W. Bolding; 3. ZWVV J. Krom. - 16 M2 Eenheidsklasse A 1. H. Prins met Vivat 29 p.; 2. J. P. van Dijk met Symon de Danser 23 p.; 3. Jac. Swart met Argus II 19 p.; 4. M. Admiraal met Liona 16 p.; 5. M. Tournie met Thetis 15 p. 12 Vts. Jollen Klasse B. 1. G. de Vries Lentsch met Cormoran 32 p.;'2. A. Bouwman met Dobbertje 26 p.; 3. W v. Wessem met Klop pertje 22 p.; 4. H. van Heuveln met Bakker 19 p.; 5. Mej. I. van Schijn- del met Erwtje 18 p. Ook voor vandaag werd er wei nig wind voorspeld, zodat het ook de laatste dag wel weer 'n drijfpar tij zal worden. VOOR DE POLITIERECHTER jenever en wei Op 13 Mei hadden de jongelie den G. P. de L. uit Spanbroek, B. R. uit Wognum en R. P. uit Koe dijk, de bloemetjes eens flink bui ten gezet. De beide eersten zou den P. naar Koedijk brengen en toen ze langs de Berkmeerdijk reden, onder de rook van Obdam, zagen ze een viertal melkbussen langs de wegkant staan. Ze waren in een stemming om alle melk bussen die ze tegenkwamen, in de ringvaart te werpen en ze deden dat ook met de vier bussen, nadat ze die eerst hadden omgegooid, zodat de inhoud, die uit wei be stond, verloren ging. Twee van de deksels der bussen zijn tot nu toe nog altijd niet teruggevonden. Voor deze baldadigheid moesten de drie kwajongens op Maandag 22 Augustus voor de Alkmaarse politierechter, Mr. J. Krabbe, te rechtstaan. Een van hen was ver schenen; de beide anderen lieten verstek gaan. De officier van jus titie, Mr. A. W. Holsteijn, eiste tegen elk der borreltjesdrinkers en bussenstormers f 50.of 15 dagen. De L. en R. P. werden con form de eis veroordeeld; B. R. die de moeite genomen had persoon- Hik ter zitting te verschijnen, kreeg f 35.of 10 dagen. R. K. Harmonie „Sf. Caecilia" ALKMAAR. - Inplaats van naar de repetitie morgenavond, gaan we de kinderen van de K.A.B. van de boot halen, evenzo ook Donderdag. Alle leden worden verwacht om 19.15 uur op de Paardenmarkt. De kinderen komen om half 8 aan op de Handelskade en gaan vandaar met muziek voorop naar de Bier kade. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. IETS MINDER WARM Veranderlijke bewolking met op verschillende plaatsen ge durende korte tjjd wat lichte regen of een onweersbui. Weinig wind. Morgen overdag iets minder hoge temperatu ren. Examens coupeuse ALKMAAR. Voor het exa men couneuse. dat afgenomen werd door de R. K. Vereniging voor Huishoud- en Industrie-on derwijs „St. Anna", s! "den de navolgende candidaten, allen leer lingen van de Modevakschool der Zusters v. O. L. Vrov— Oude gracht 204: Sina Bek, Ellie Bor- king. Dora Buren, Agaath Koo- men,( Truus Kunst en Gerda Rits, allen uit Alkmaar, alsmede Annie Huting uit Bergen. Nieuwe interlocale telefoonkabel ALKMAAR. Ten einde het steeds toenemende aantal interlo cale gesprekken in het telefoon- dictrict Alkmaar beter te kunnen verwerken wordt thans door de P.T.T. een nieuwe interlocale te lefoonkabel tussen Alkmaar en Haarlem aangelegd, waarover meerdere gesprekken tegelijk kunnen worden gevoerd. Voor de vele aangeslotenen, wier aantal iedere maand met een 50 a 60 toe neemt betekent dit een grote ver betering. Spoorweg jubileum ALKMAAR. De machinist der Ned. Spoorwegen, de hegr W. de Jong, dienst doende op de lijn AlkmaarBergen aan Zee, zal Woensdag a.s. zijn 45-jarig dienst- jubileum vieren. De heer de Jong, die lange tijd bij de Gooische Stoomtram Mij, is werkzaam ge weest is vanaf 1942 in Alkmaar woonachtig. Jongen bekneld tussen auto en brug ALKMAAR Op de Hofstraat- brug bij de Oudegracht reed een vrachtauto, die plotseling moest stoppen, voor een naderende an dere auto. Beide wagens konden niet geli,jk de bocht nemen naar de gracht, zodat de eerste wagen op de brug reeds uit moest wij ken. De 12-jange Th. uit Oudorp die naast de auto was gaan staan, werd bii het wegrijden bekneld tussen de wagen en de brug. Na dat de chauffeur zijn auto weer achteruit had gereden kon de jon gen bevrijd worden. Dr. Laurens achtte opneming in het Centraal Ziekenhuis noodzakelijk. Per zie kenauto werd de jongen, die ver moedelijk een bekkenkneusing heeft bekomen, naar het zieken huis overgebracht. R. K, Wandelsportver. H.V.Z. ALKMAAR. Vanavond om 7 uur is er trainen. De start is van af de Paardenmarkt. De leden worden er op attent gemaakt dat er vanavond tevens gelegenheid is tot het in ontvangst nemen der N.H.W.B.-boekenleggers welke werden behaald op 24 April j.l. Zondag 28 Aug. is er een officiële tocht in Zaandam. Enige van ons zouden graag aan deze tocht deel nemen. Indien er nog anderen zijn, die deze tocht ook willen lo pen, bestaat de gelegenheid om op te geven bij de heer M. Breed. Het inschrijfgeld bedraagt f 0.85 en f 0.25 adm.kosten, te betalen aan de startplaats. Het bestuur. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Johan nes C. M. z. v. A. G. J. Kühne en A. M. Groen; Christianus, z. v. A. Heesbeen en G. Bakker; Dick, z. v. W. Sangers en E. W. Huitinga; Joseph, z. v. P. J. Boek en L. A. de Jongh; Klaas, z. v. C. N. P. Va der en M. A. Smiers; Hermanus A„ z. v. N. Jonker en B. van 't Laar; Maria C„ d. v. H. Hees been en C. Schouten, Marianne, d. v. K. Sneeboer en T. Jonge- waard; Margaretha M. d. v. L. Prinz en C. Mater. Overleden: Trijntje Schuur- mans, oud 82 jaar, weduwe van T. Wiersma; Anna Schaddenhorst, oud 48 jaar, gehuwd met M. Uitenbosch; Willem Brommer, oud 75 jaar, gehuwd met M. Edel. Woensdag en Donderdag a.s. zal het scheepvaartverkeer in het Noord-Hollands Kanaal nabij de Kooy gestremd zijn, in verband met het aanbrengen van het middendek van de nieuwe Kooy- brug. In October van het vorige jaar is O. Dijkstra's Aannemers bedrijf uit Tilburg met de bouw van de nieuwe brug begonnen, doch daarna heeft het werk enige tijd stilgelegen in afwachting van de stalen bovenbouw, welke in de eerstvolgende weken door het Havenbedrijf Vlaardingen Oost N.V. zal worden gemonteerd. Het transport, bestaande uit een kolossale lichter met een hefcapa- citeit van 80 ton van de Stork Hijsch N.V. te Haarlem, enige werkschepen en de stalen bovenbouw, de „klap" (met een lengte van 18.15 M„ breed te van 3'/s M. en een gewicht van 35 ton) en de balans (65 ton), kwam Zaterdagavond op de plaats van bestemming aan. Tot Dinsdagavond zullen de werkzaamheden zich be perken tot enige voorbereidingen, op het grote werk, dat Woensdag ochtend in alle vroegte door zeven ervaren bruggenbouwer zal worden aangevangen. Allereerst wordt het middendek aangebracht. Geleidelijk aan werden de werkzaamheden voortgezet, zodat Vrijdagochtend de brug „staat" al duurt het dan nog een week of drie, voor zij geheel bedrijfsklaar is. Het is thans nog niet zeker, of de brug direct na de montage reeds elec- trisch bediend kan worden, zodat de brugwachter, die een modern in gericht, licht en luchtig wachthuis je tot zijn beschikking krijgt en slechts op de knoppen hoeft te druk ken, voorlopig de brug met de hand zal moeten bedienen. De nieuwe Kooybrug vertegen woordigt geen nieuw type. Het is een degelijke Hollandse brug, van Hollandse makelij, zoals er tien tallen in het Hollandse landschap te vinden zijn, in de Kop van Noord- Holland bijvoorbeeld bij Ewijck- sluis, De Stolpen en in Alkmaar. In ieder geval betekent deze nieuwe brug een geweldige verbetering voor het scheepvaartverkeer, de schepen behoeven thans niet lang meer te wachten, daar de brug, bij de electrische bediening een actieve werktijd heeft van slechts tweemaal l'h minuut. Een verbetering voor het wegverkeer ook, vooral voor 't verkeer van en naar Friesland, dat sinds het ongeluk met de oude Kooybrug via de Wieringermeer werd geleid. Deze oude vlotbrug de pontons zijn inmiddels hersteld zal over enige tijd dienst doen in 't Zand. De noodzakelijke omlegging van de wegen is geschied door O. Dijk stra's Aannemersbedrijf, die voorts zal zorg dragen voor de demontage van de noodbrug, het herstellen van de beide oevers van het kanaal en het aanleggen van een 80 meter lan ge asphaltlaag over het rijdek van de nieuwe brug. De werkzaamhe den die in opdracht van de Rijks waterstaat worden uitgevoerd, zullen in het geheel nog drie weken in be slag nemen. Vrijdagochtend echter zal het scheepvaartverkeer weer normaal kunnen functioneren. Er kan nu eindel oplossing is er. Va de stemming niet ook voor ons. De komst van „Rijks genen dele rekenii want wij zijn een daar niet veel van der revolutie", „v< tuin ware een bi alles onder auspic keiman en Helfri< klank hebben. Welk een verantwo op zich namen, wordit delijk als men nagaat werking één verkee; ginds hier heeft. Du zaal en in de tuin danks uitlatingen als durig handgeklap en onderstreept Voor de rest was stemming van een ste ken. De toegangskaart rouwrand, voor de i: zwart omfloerste pyr de zaal werd treurmu re gebracht. Het is or duidelijk geworden mede bedoelde. De „Rijkseenheid" vechte van het Koninkrijk-oi lang dat nog bestaat zeker geen reden om verklaren. Het kan men op deze wijze eei doen om onze omgek te gedenken. Maar d ons toch af met welk eenheid" de nagedach mannen binnen haar trekt. Er vielen jongei politieke overtuiging, niet voor de idealen heid", zij vervulden sl die hun door de regi gedragen. Ongelukkig volk, dat een leger h partijpolitiek gaat do overigens maar heel ln uniform aanwezig. Namen van gesneui waren buiten op boi bracht. Hadden deze r zenden, die passeerde waarschuwing kunnen de doden om nog me smeken zij ons niet ve middel onbenut te late ze tragische strijd een ken? Wij geloven het kwam het deze Zaterc vpor, dat hier welisw om nieuwe strijd vroe tegelijk honderdduizer moeders, vrouwen e overal in den lande, w we hoop de mogelijkh van een spoedige teri En dat men in de I feite om nieuwe strij is zeker. „Wij willen a ties van de Indonesi tegemoetkomen, mits o blijft wapperen, zei de Dat betekent, dat Ne nesië dus nooit zou v ten; dat betekent dat altijd ons gezag zou rr erkennen. Op deze b vergelijk mogelijk. Ti vatting van de heer WOENSDAG 24 Al H1LVERS NCRV: 7.00 Nieuws; gymnastiek; 7.30 Gram 7.45 Een woord voor c Nieuws; 8.15 Gram 8.45 Gramofoonmuziek jonge zieken; 9.30 Mu: werk; 10.00 Gram 10.30 Morgendienst; 11.30 Gramofoonmu Blaaskwintet; 12.30 I 12.33 Trio; 13.00 Nieuw gelconcert; 14.00 De C 14.30 Gramofoonmuziek roeporkest; 16.00 Gram 16.15 Voor de jeugd; foonmuziek; 17.45 Zigs 18.00 Mannenkoor; 18 Ned. Strijdkrachten; 19.15 Gramofoonmuziek tish concert uit Eding Gramofoonmuziek; 2 over industrialisatie; 1 pole-orkest; 22.15 Plan mofoonmuziek; 22.45 denking; 23.00 Nieuws mofoonmuziek; 23.40 muziek. HILVERSt VARA: 7.00 Nieuws; foonmuziek; 8.00 Nieuv mofoonmuziek; 8.50 Vo< 9.00 Gramofoonmuziek; Lezing en Morgenwijd 10.20 Onze keuken; 10 vrouw; 11.00 Katten- ziekten; 11.30 Gramo 12.00 Orgelspel en zang delingen; 12.33 Voor hc 12.38 Kwartet Jan 13.00 Nieuws; 13.20 R( kest; 13.50 Gramofoont Gesproken portret; 14.1 kest; 15.00 Voor de 7 Gramofoonmuziek; 1 zwerven wij? 16.00 G ziek; 16.15 Voor kleutei gen staat vrij; 16.55 Zc zongen17.15 17.45 Regeringsuitzen Nieuws; 18.20 Gram 18.30 Wat dunkt u var 19.00 Lezing; 19,15 Reg ding; VPRO,: 19.30 Vcx 19.45 Van alle dag; Nieuws; 20.20 Promena koor; 20.50 Hoorspel; 1 uit Luzern; 22.20 G; ziek; 22.45 Wereldkamp wielrennen; 23.00 Ni Gramofoonmuziek. C,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2