gezin! De Kooy gereed Historische conferentie begint vandaag Kunst verloor zijn serie De schat van Matabonga RADIO BAKKER PLAATSTE ZICH IN DE EINDSTRIJD lie opzichten Dinsdag 23 Augustus 1949 PAG. 3 Op en onder de Ronde Tafel De mogelijkheid van een oplossing is er, maar de stemming moet dan niet bedorven worden Verkeerde actie van „Rijkseenheid Achtervolging der amateurs en werd in 8e finale definitief uitgeschakeld De strijd der stayers Goede tweede plaats voor Pronk „ANNO SANTO Hevige aardschokken geregistreerd Bestuur van de landbouwtentoonstelling Eindhoven verloor kort geding •1,j ERW ACHTING [oor het K.N.M.I. te van Dinsdagavond ivond. INDEK WARM rlijke bewolking met hillende plaatsen ge korte tijd wat lichte of een onweersbui, wind. Morgen overdag ider hoge temperatu- ns coupeuse Voor het exa- e. dat afgenomen e R. K. Vei Lniging id- en Industrie-on- Anna", s' "den de indidaten, allen leer- Modevakschool der L. Vrov— Oude- iina Bek, Ellie Bor duren, Agaath Koo- Kunst en Gerda Rits, maar. alsmede Annie rgen. re interlocale foonkabel Ten einde het lende aantal interlo gen in het telefoon- laar beter te kunnen /ordt thans door de ieuwe interlocale te- tussen Alkmaar en ingelegd, waarover esprekken tegelijk len gevoerd. Voor de itenen, wier aantal l met een 50 a 60 toe- nt dit een grote ver- weg Jubileum t. De machinist rorwegen, de hegr W. ïst doende op de lijn rgen aan Zee, zal zijn 45-jarig dienst- ren. De heer de Jong, d bij de Gooische Hij, is werkzaam ge- laf 1942 in Alkmaar bekneld tussen to en brug Op de Hofstraat- Oudegracht reed een die plotseling moest r een naderende an- ieide wagens konden le bocht nemen naar idat de eerste wagen reeds uit moest wij- arige Th. uit Oudorp auto was gaan staan, t wegrijden bekneld agen en de brug. Na- ffeur zijn auto weer 1 gereden kon de jon- worden. Dr. Laurens ning in het Centraal loodzakelijk. Per zie- d de jongen, die ver en bekkenkneusing len, naar het zieken- iracht. delsportver. H.V.Z. R. Vanavond om 7 inen. De start is van- lenmarkt. De leden p attent gemaakt dat 1 tevens gelegenheid ontvangst nemen der ekenleggers welke aald op 24 April j.l. ug. is er een officiële ndam. Enige van ons g aan deze tocht deel- en er nog anderen e tocht ook willen lo de gelegenheid om op de heer M. Breed. Het bedraagt f 0.85 en osten, te betalen aan ts. Het bestuur. erlijke Stand R. Geboren: Johan- v. A. G. J. Kühne en Christianus, z. v. A. G. Bakker: Dick, z. rs en E. W. Huitinga; P. J. Boek en L. A. laas, z. v. C. N. P. Va- A. Smiers; Hermanus Jonker en B. van ria C., d. v. H. Hees- Schouten, Marianne, ïeeboer en T. Jonge- garetha M. d. v. L. Mater. Trijntje Schuur- 82 jaar, weduwe van Anna Schaddenhorst, lar, gehuwd met M. Willem Brommer, oud uwd met M. Edel. pvaartverkeer in het smd zijn, in verband in de nieuwe Kooy- ijkstra's Aannemers- uwe brug begonnen, plegen in afwachting /olgende weken door worden gemonteerd. Hollandse landschap te in de Kop van Noord- 'oorbeeld bij Ewijck- lpen en in Alkmaar. In betekent deze nieuwe geldige verbetering voor lartverkeer, de schepen ans niet lang meer te ar de brug, bij de bediening een actieve ft van slechts tweemaal Een verbetering voor eer ook, vooral voor 't en naar Friesland, dat ïgeluk met de oude ia de Wieringermeer Deze oude vlotbrug sijn inmiddels hersteld enige tijd dienst doen ikelijke omlegging van geschied door O. Dijk- imersbedrijf, die voorts gen voor de demontage brug, het herstellen van cers van het kanaal en n van een 80 meter lan- ag over het rijdek van brug. De wericzaamhe- >pdracht van de Rijks orden uitgevoerd,.zullen 1 nog drie weken in be- Vrijdagochtend echter ïeepvaartverkeer weer inen functioneren. (Van een speciale verslaggever) 's-GRAVENHAGE, 20 Augustus. Er kan nu eindelijk gepraat worden. De mogelijkheid van een oplossing is er. Van de Indonesiërs ginde verwachten wij, dat zij de stemming niet zullen bederven. Hetzelfde geldt dan echter ook voor ons. De sprekers, die Zaterdagmiddag op de bijeen komst van „Rijkseenheid" het woord voerden, hielden daar in genen dele rekening mee. Er werd wel gezegd „wij spugen niet, want wij zijn een beschaafde natie", maar in de praktijk bleek daar niet veel van. Wij noteerden uitlatingen als „wilde beesten der revolutie", „verontreiniging van de Ridderzaal", „de dieren tuin ware een betere plaats geweest" en dergelijke. En dat alles onder auspiciën van mannen als Gerbrandy, Weiter, Win kelman en Helfrich, namen, die in de wereld toch nog altijd klank hebben. Welk een verantwoordelijkheid zij op zich namen, wordit pas goed dui delijk als men nagaat wat voor uit werking één verkeerd woord van ginds hier heeft. Duizenden in de zaal en in de tuin hebben deson danks uitlatingen als deze met lang durig handgeklap en voetgetrappel onderstreept Voor de rest was gepoogd de stemming van een sterfhuis te kwe ken. De toegangskaarten hadden een rouwrand, voor de ingang stonden zwart omfloerste pyramiden en in de zaal werd treurmuziek ten geho re gebracht. Het is ons niet geheel duidelijk geworden wat men hier mede bedoelde. De mensen van „Rijkseenheid" vechten voor behoud van het Koninkrijk-oude stijl en zo lang dat nog bestaat hebben zij dus zeker geen reden om het al dood te verklaren. Het kan ook zijn, dat men op deze wijze een poging wilde doen om onze omgekomen soldaten te gedenken. Maar dan vragen wij ons toch af met welk rechit „Rijks eenheid" de nagedachtenis van deze mannen binnen haar politieke sfeer trekt. Er vielen jongens van allerlei politieke overtuiging, zij sneuvelden niet voor de idealen van „Rijkseen heid", zij vervulden slechts de taak, die hun door de regering was op gedragen. Ongelukkig toch ook het volk, dat een leger heeft, dat aan partijpolitiek gaat doen. Er waren overigens maar heel weinig mannen In uniform aanwezig. Namen van gesneuvelde soldaten waren buiten op borden aange bracht. Hadden deze namen de dui zenden, die passeerden, niet een waarschuwing kunnen zijn? Vragen de doden om nog meer offers of smeken zij ons niet veeleer om geen middel onbenut te laten om aan de ze tragische strijd een einde te ma ken? Wij geloven het laatste. Ons kwam het deze Zaterdagmiddag zo vpor, dat hier weliswaar duizenden om nieuwe strijd vroegen, maar dat tegelijk honderdduizenden vaders, moeders, vrouwen en verloofden, overal in den lande, weer met nieu we hoop de mogelijkheid bespraken van een spoedige terugkeer. En dat men in de Dierentuin in feite om nieuwe strijd vroeg, dat is zeker. „Wij willen aan de aspira ties van de Indonesiërs ten volle tegemoetkomen, mits onze vlag maar blijft wapperen, zei de heer Weiter. Dat betekent, dat Nederland Indo nesië dus nooit zou willen vrij la ten; dat betekent dat Indonesië dus altijd ons gezag zou moeten blijven erkennen. Op deze basis is geen vergelijk mogelijk. Tussen de op vatting van de heer Weiter en de PROGRAMMA WOENSDAG 24 AUGUSTUS HILVERSUM I, 301 M. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8,00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.45 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor jonge zieken; 9.30 Muziek bij het werk; 10.00 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Tenor; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.05 Blaaskwintet; 12.30 Mededelingen; 12.33 Trio; 13.00 Nieuws; 13.15 Or gelconcert; 14.00 De Cosmopolitans: 14.30 Gramofoonmuziek; 15.00 Om roeporkest; 16.00 Gramofoonmuziek; 16.15 Voor de jeugd; 17.30 Gramo foonmuziek; 17.45 Zigeunerkwintet: 18.00 Mannenkoor; 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 19.00 Niepws: 19.15 Gramofoonmuziek; 19.30 Scot tish concert uit Edingburgh; 21.00 Gramofoonmuziek; 21.15 Lezing over industrialisatie; 21.35 Metro- pole-orkest; 22.15 Piano; 22.40 Gra mofoonmuziek; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gra mofoonmuziek; 23,40 Gramofoon muziek. HILVERSUM n, 415 M. VARA: 7.00 Nieuws; 7.18 Gramo foonmuziek; 8.00 Nieuws; 8.18 Gra mofoonmuziek; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; VPRO: 10.00 Lezing en Morgenwijding; VARA: 10 20 Onze keuken; 10.35 Voor de vrouw; 11.00 Katten- en honden- ziekten; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Orgelspel en zang; 12.30 Mede delingen; 12.33 Voor het platteland: 12.38 Kwartet Jan Corduwener; 13.00 Nieuws; 13.20 Roemeens or kest; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Kameror kest; 15.00 Voor de zieken; 15.30 Gramofoonmuziek; 15.50 Waar zwerven wij? 16.00 Gramofoonmu ziek; 16.15 Voor kleuters; 16.30 Vra gen staat vrij; 16.55 Zo de ouden zongen17.15 Miller-sextet; 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.20 Gramofoonmuziek; 18.30 Wat dunkt u van de mens?: 19.00 Lezing; 19.15 Regeringsuitzen ding; VPRO: 19.30 Voor de jeugd; 19.45 Van al'le dag- VARA: 20.00 Nieuws; 20.20 Promenade-orkest en koor; 20.50 Hoorspel; 21.30 Concert uit Luzern; 22.20 Gramofoonmu ziek; 22.45 WereldkampioenschapDen wielrennen; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek. feitelijke verhoudingen gaapt een kloof, die nog niet mat tienmaal zoveel doden als er nu reeds vielen, zou te vullen zijn. Maar hoe zou dat ook te rijmen vallen met de Kon. rede van 7 Dec., waarin gesproken wordt van „vrijwillig samengaan," een rede uitgesproken onder het be wind van de heer Gerbrandy, de zelfde, die zich nu keert tegen de geesten, die hij zelf heeft opgeroe pen? Hij bleef voor de „Rijkseen- heid"-mensen echter evengoed de held van de middag. Zwaaiend met zijn hoed, werd de kleine figuur binnen en buiten het gebouw be jubeld. Wat nog verder van het deze mid dag besprokene te zeggen? De heer Helfrich bekende dat hij zich nooit met politiek had bemoeid. Waarom zich dan nu met politieke vraag stukken ingelaten? De admiraal bleek thans zelfs geporteerd voor een geheel nieuwe partij, die dan een bij uitstek nationaal karakter zou moeten dragen. Stotend op zand banken, zou hij achteruit willen va ren en andermaal open water zoe ken. In de politieke verhoudingen is dat er echter niet altijd Het belangrijkste was deze middag nog wel de mededeling van prof, Gerretson, dat de hele Eerste Ka merfractie van de CHU haar ver trouwen in de regering zou hebben opgezegd, terwijl er in de Tweede Kamer vijf van de negen zouden zijn „omgegaan". Bij het laatste Kamer debat hadden deze vijf weliswaar niet zelf een verklaring afgelegd, maar hun afwijzing was toch in de rede van de C.H. woordvoerder van de Wetering te vinden. Bij het na slaan der Handelingen blijkt de heer v. d. Wetering inderdaad iets der gelijks met een enkel zinnetje te hebben gezegd. Niemand van de par lementaire tribune heeft het echter gehoord en het was dus wel zaak geweest, dat de heren zich wat dui delijker hadden verklaard. Intussen gaf deze mededeling de vergadering weer een nieuw ideaal: Er moesten nu nog maar vier Kamerleden om en de vlag ging niet neer. Alsof het allemaal zo eenvoudig ware De aangekondigde betoging na afloop, bij het standbeeld van De Zwijger, werd afgelast. De duizen den gingen uiteen met het woord van prof. Gerretson in de oren, dat hetgeen thans te gebeuren stond, eedbreuk was en verraad. Dat is zo de gewoonte van dit volk om elkaar te verketteren. Voor de Ridderzaal, waar Dinsdag de Ronde Tafelconfe rentie zal worden geopend, stond eenmaal een schavot opgesteld. De laatste woorden, die Oldenbarne- veldt vanaf dat schavot sprak voor hij het hoofd op heit blok lei, waren: „Mannen, geloof toch niet dat ik een landverrader ben.." De voorbereidingen voor het grote gebeuren gaan intussen door. Op het Binnenhof sjouwt men met kle den en palmen. Zaterdagmorgen werd het perscentrum reeds geo pend. Het is in de kelders onder de Ridderzaal gevestigd en wij zitten dus leitteiTTTk en figuurlijk onder de Ronde Tafel. Moge deze voordelige positie vooral veel journalistiek nut afwerpen. Ook in de „lobby" was alles al in gereedheid gebracht. De heren en dames van de telefoon, de telegraaf en de informatie stonden te hunkeren om iemand van dienst' te kunnen zijn, maar voorlopig was er nog weinig animo. Maar dat komt wel. Onder de genodigden zagen wij ook de heer Neher, een der velen, die in de Indonesische kwestie een rol heeft gespeeld. Nu had hij nog slechts voor de telefoon verbindingen gezorgd, 't Kan ver keren, zoals zoveel op dit terrein Gistermorgen werden te Kopen hagen de series achtervolging voor amateurs verreden: Kunst had in de 7e serie een slechte start tegen de Fin Kuusinen. Onmiddellijk liep de soepelrijdende Fin uit. terwijl de Nederlandse kam pioen Stroef reed en reeds na enke le ronden zat te stampen op zijn fiets. Met nog acht ronden te rijden had Kuusinen reeds dertig meter genomen. Vier ronden later was de Fin al drie kwart baan ingelopen. Het werd de eerste verrassing van deze morgen. De baan-commissaris sen hadden nl. alle nationale kam pioenen tegen een op papier «wak kere tegenstander geplaatst. Kunst verloor tenslotte met groot verschil. De tijd van de Fin bedroeg 5 min. 29.1 sec., die van Kunst 5 min. 37.4 sec. In de eerste serie haalde Messina (Italië) Ituarte (Venezuela) in. Du- pont (Frankrijk) haalde Diaz (Ve nezuela) in. Andersen (Denemar ken) haalde in de achtste ronde Rauschl (Oostenrijk) in. Raphael Glorieux (België) haalde Mohamed Kasam (India) na 4 ronden in. Muel ler (Zwits.) haalde Vesely (Tj. SI.) in. Cart Wright (Eng.) haalde Joer- genssen (Den.) in. Feil (Engeland) haalde Cihlar (Tsj.Sl.) in. In de negende serie reed Gabriël Gloridiix niet tegen de Australiër Pattersoon maar tegen de Italiaan se kampioen Aldo Gandini. De Ita liaan reed veel soepeler dan de Belg, die reeds dadelijk achter kwam en vijf ronden voor het einde had Gandini een kwart baan gewonnen. De Belg zat volkomen vast, hij draaide niet gemakkelijk rond en zo behoefde het geen verwondering te wekken, dat hij steeds meer werd ingelopen en in de laatste bijna werd ingehaald. Tijd van Gandini 5 min. 26.2 sec., tijd van Gabriël Glorieux 5 min. 42 sec. Challeau (Frankrijk) haalde Rei ser (Zwitserland) in, de Amerikaan Sheldon reed alleen. De tijd van hem was 5 min. 37 sec. over de 4 K.M. Behalve de winnaars van de series werden de volgende achtervolgers nog geplaatst voor de achtste fina les: de Nederlander Kunst, de Zwitser Reiser, de Tsjech Vesely, de Deen Joergenssen^ de Amerikaan Sheldon en de Tsjech Cihlar. In to taal dus 16 achtervolgers. De resultaten van de achtste fina les luidden: le rit: Messina (Italië) tijd 5.16.9, 2. Cihlar (Tsj. SI.) 5.28, 2e rit: Dupont (Frankrijk) haalde Sheldon (V.S.) na 6l/t ronde in. In de derde rit kwamen de kam pioen van Jïelgië Raphaël Glorieux en de Nederlandse kampioen Kunst tegen elkaar. De Amsterdammer, die tegen de Finse politieagent Kuusi nen geen goede achtervolging had gereden en moeilijk draaide, deed het des avonds, bij prachtig wind stil weer, beter. Hij begon snel, te snel waarschijnlijk, nam een kleine voorsprong, maar na twee ronden lagen de beide renners weer gelijk. Van dat ogenblik af liep Glorieux, die prachtig soepel draaide in op de Nederlandse kampioen. Met nog vijf ronden te rijden zag de Belg Kunst al in de rug en in de laatste ronde was Glorieux zijn tegenstan der op bijna 50 meter genaderd. De tijd van de Belg was 5 min. 19.3 sec., die van Kunst 5 min. 29.5 sec. Kunst is hiermede uitgeschakeld, 4e rit: Knut Andersen (Denemar ken) haalde de Zwitser Reiser in de laatste ronde in: 5e rit: 1. Cart- wright (Engeland) tijd 5.14.5, 2. Challeau (Frankrijk) 5.26. Aangezien voor Mueller (Zwitser land) in de serie, Maandagmorgen, een onjuiste tijd was genoteerd, nl. 5 seconden te weinig, werden de achtste finales des avonds ingrij pend gewijzigd, en plaatste men Challeau tegen Cartwright in plaats van tegen Mueller. 6e rit: 1. Gandini (Italië) 5.20, 2. Vesely (Tsj. SI.) 5.24.5, 7e rit: 1. Mueller (Zwitserland) 5.13.5, 2. Feil (Engeland) 5.14.2. 8e rit: deze rit was de beste van de dag. Beide achtervolgers gaven elkaar weinig toe, dan lag de een, dan de andere weer een meter voor, soms gingen zij tegelijk over de schéidingsstreep. 9e rit: 1. Joergenssen (Denemarken) 5.13.2, 2. Kuusinen (Finland) 5.22. De tijd van Joergenssen, onder ideale weersomstandigheden ge maakt, was de snelste van de dag. De indeling van de kwart eind strijden der amateurs achtervolging welke hedenochtend werden gere den is als volgt: le rit: Dupont (Frankrijk) tegen Gandini (Italië), 2e rit: Anderssen (Denemarken) te gen Raphaël Glorieux (België), 3e rit: Joergenssen (Denemarken) te gen Messina (ItESjië), 4e rit: Mueller (Zwitserland) liegen Cartwright (Engeland) DICK SCHERMER GESTART De Nederlandse zwemmer Dick Schermer is gisterenavond om 6 uur 35 Ned. tijd gestart voor de kanaal overtocht. Toen Dick Schermer zich te water begaf werd hij door een groepje van veertig tot vijftig toeristen har telijk toegejuicht. De weersomstan digheden waren gunstig: de zee was kalm en er stond een licht briesje uit het Noord-Oosten. In de volgboot zaten Piet Ooms, Schermer's trainer, Emile Passol van de Channel Swimming Association en enkele Nederlandse journalisten. INTERNATIONALE MILITAIRE KAMPIOENSCHAPPEN Van 31 Aug. tot en met 9 Sept. vinden te Bordeaux en Parijs onder auspiciën van het Conseil Interna tional du Sport militair internatio nale militaire kampioenschappen plaats. Aan de athletiekwedstrijden zul len de volgende Nederlanders deel nemen: 100 meter: 2e It. J. Kleyn en serg.-maj. T. Zaat, 200 meter: 2e It. J. Kleyn en serg.-maj. T. Zaat, 400 meter: 2e It. Y. Elstak en huzaar F. Schaly. 800 meter: serg. J. Ro sens en serg. E. Roffel, speerwerpen: serg. W. Versteeg, discuswerpen: sold. C. Postma, 4 x 100 meter es - tafette: 2e It. J. Kleyn, serg.-maj. T. Zaat, corp. A. van Leeuwen en le It. H. Prins, 3000 meter: serg. J. Govers, 4 x 100 meter estafette: le It. H. Prins, huzaar F. Schaly, 2e lt. Y. Elstak en vaandrig H. van Beest, hinksitapsprong: marinier H.. van Egmond, verspringen: marinier H. van Egmond, kogelstoten: serg.-ma- rinier K. Pietersen. ENGELSE LEAGUE De uitslagen van de Maandag in de Engelse league gespeelde wed strijden luiden: Eersite divisie: BlackpoolMiddlesbrough 11. Stoke CityLiverpool 00. Tweede divisie: Blackburn RoversHull City 42 Cardiff CitySheffield Wednes day 10. Sheffield UnitedSwansea Town 1—1. Tottenham HotspurPlymouth Argyle 41. Waar veel mensen bijeen zijn, gebeuren altijd dingen, die de aan wezigheid van politie noodzakelijk maken. En niet alleen de aanwezigheid van politie-agenten, doch ook van het materiaal, dat de agenten in staat stelt, het publiek van dienst te zijn. Dit politie-ideaal wordt eerstdaags in Eindhoven werkelijkheid. De politiemannen hebben een oude autobus herschapen in een rijdend bureau, dat van alle gemakken is voorzien. Men vindt er een „verhoorzaal", een bureau voor de dienstdoende comman dant, een wasgelegenheid enz. De wagen is verder uitgerust met een mobilofooninstallatie, en hij kan worden aangesloten op het waterleiding-, telefoon- en electriciteitsnet. Slechts drie stayers vertrokken voor de eerste serie, welke gisteren werd verreden, nl. in deze volgorde: Bak ker (Nederland), Leliaert (België) en Lamboley (Frankrijk). De Lu xemburger Kraus heeft niets van zich laten horen, terwijl de motor van de Oostenrijker Schmaderer niet in orde bleek te zijn. De rol was geplaatst op 70 centimeter. Al spoedig verhuisde Lamboley naar de tweede plaats achter Bakker, terwijl Leliaert voorlopig naar de derde plaats werd verwezen. In totaal moesten 270 ronden wor den gereden en toen een derde ge deelte achiter de rug was, 33 1/3 KM, was de stand precies dezelfde ge bleven. Maar intussen had Lambo ley vijf, zes maal geprobeerd Bak ker aan te vallen, die hem echter resoluut afwees. Na elke aanval deed Kaeser, de gangmaker van Bakker het weer rustig aan, waak zaam om bij elke nieuwe poging van Lamboley weer meer gas te geven en de aanval op te vangen. Intussen bleef de Belgische kampioen rustig in derde positie rijden. In de volgende 33 K.M. herhaalde zich het spelletje. Steeds om de 20 ronden een aanval van Lamboley, maar elke poging werd teniet ge daan. 47 ronden voor het einde pro beerde Leliaert de Fransman te ver schalken, maar Lamboley versnelde tijdig, zodat de Belg geen kans kreeg. De rit werd gewonnen door onze landgenoot Bakker met ongeveer 30 meter voorsprong op de wereld kampioen Lamboley, die weer vijf tig meter verschil op de Belg Le liaert had. Hiermede heeft Bakker zich als winnaar van de rit in de eindstrijd geplaatst, terwijl Lamboley en Le liaert de repechages moeten rijden. De uitslag luidit: 1. Bakker (Ne derland), gangmaker Kaeser, 2. Lamboley (Frankrijk) op dertig M„ 3. Leliaert (België) op 80 meter. De tijd over 25 K.M. was 22 min. 30 sec., die over 50 K.M. 45 min. 35 sec., de totaaltijd bedroeg 1 uur 36 min. 59,3 sec. In de tweede serie reden: Besson (Zwitserland), Bethany (Frankrijk), Pronk (Nederland) en Meuleman (België). In deze volgorde werd begonnen. In de eerste vier ronden ontwikkelde zich reeds een strijd tussen Besson en Bethery om de kop. Na vier fel betwiste ronden moest Bethery terug en deze aanval had hem zoveel energie gekost, dat hij ook Pronk en later Meuleman moest laten voorbijgaan. De strijd bleef fel en de Belg zorgde er na dertig ronden voor naar de tweede plaats te klimmen. De aanval van Meuleman op Besson mislukte, on danks het feit, dat de Zwitser even los raakte. En toen zag Pronk weer zijn kans schoon om de Belg te pas seren. 40 van de 270 ronden waren toen afgelegd. Na de eerste 50 K.M. was de stand dezelfde: op kop Besson, met Bethery (als laatste) vlak voor hem en Meuleman of Pronk vlak achter de Zwitser. Zo gingen de laatste 35 K.M. in. Ineens veranderde de Fransman van tactiek. In plaats van vlak voor Besson te blijven rijden versnelde hij het tempo, in vier, vijf ronden was hij weg, passeerde Meuleman, daarna Pronk en joeg nu achiter Besson aan. Maar hij bleek te veel van zijn krachten te hebben gevergd. Toen kwam Pronk terug en 75 ronden voor het einde volgde er een felle aanval van onze landgenoot. Twee ronden lang duurde de strijd en toen moest Besson loslaten, de strijd was gestreden, drie tegen een. Pronk lag inmiddels op kop met Bethery op de tweede plaats, Bes son als derde en Meuleman als vier de. Bethery bleek over de meeste reserves te beschikken in deze moor dende rit en 62 ronden voor het einde passeerde hij in een flits Pronk en Meuleman, onmiddellijk daarna, zodat de Belg een ronde achter kwam te liggen. De stayers deden het nu wat kalmer aan en de positie, 35 ronden voor het einde was als volgt: 1. Bethery, 2. Pronk op 30 meter, 3. Besson op 250 meter, 4. Meuleman op 1 ronde en 100 M. DAVIS KOMT NAAR SCHEVENINGEN Naar het ANP verneemt, zal de Amerikaanse Olympische zwaarge wichtkampioen Davis aan de we reldkampioenschappen, 4. 5 en 6 September a.s. te Scheveningen deelnemen. Zoals men weet was Davis gebles seerd en aangezien zijn vorm hier door enigszins had geleden, werd een selectie-wedstrijd in de zwaar gewichtsklasse georganiseerd. Deze wedstrijd, waarin het tussen Sche- mansky en Davis ging. is door Da- vis gewonnen, zodat deze de Vere nigde Staten in het zwaargewicht zal vertegenwoordigen. II Bij de Uitgeversmij. Pax te 's-Gravenhage is ter perse om nog dit najaar te verschijnen: „Het Hei lig Jaar in de geschiedenis", een boekje van ongeveer honderd pa gina's, bevattende een boeiend stuk kerkgeschiedenis, zoals deze zich van Heilig Jaar tot Heilig Jaar vol trekt. De geleerde en zeer begaafde hoofdredacteur van het bekende tijdschrift „Italia Cattolica" Dr. Piero Chiminelli heeft ieder Heilig Jaar op treffende wijze in het le vende kader van zijn tijd geplaatst en zijn karakteristieken gekruid met voor die tijd kenmerkende anecdoten, litteraire citaten en cul turele verwijzingen. Voor 'n goed begrip van wat het Heilig Jaar eigenlijk voor het Ka tholieke leven en de gehele Christe lijke wereld betekent, is dit rijk geïllustreerde boekje van grote be tekenis. De Nederlandse bewerking schenkt ook aandacht aan de rol, die ons land en onze landgenoten in de geschiedenis van de „Anni San- ti" gespeeld hebben. EERSTE STRATOCRUISER IN SEPTEMBER OP SCHIPHOL Op Zaterdag 3 September a.s. zal op Schiphol voor de eerste maal een stratocruiser landen. Het is het flagship „Great Britain" van de American Overseas Air lines, dat in Europa zijn opwach ting komt maken. Zondag 4 Sept. is de stratocruiser voor 't publiek te bezichtigen, zowel van binnen als van buiten. In Amerika, waar dit systeem van massabezichtiging reeds eer der werd toegepast, bewonderden vaak op een enkele dag 4000 men sen de luchtreus. Zoals bekend heeft de A.O.A. dit toestel ingezet op de lijn New York-Londen, die non-stop wordt gevlogen. Van betrouwbare zijde verne men wij, dat de „Great Britain" een echte stratocruiser van de Boeingfabrieken is en geen ver momde Dakota, die destijds voor een Aprilmop diende. Fokker reviseerde 200ste militaire vliegtuig AMSTERDAM, 22 Augustus. Heden heeft de Fokker het 200ste militaire vliegtuig, na revisie, af geleverd. Sedert de wederopbouw heeft de Nederlandse vliegtuig fabriek, naast haar werkzaamhe den aan nieuwe typen, zich in het bijzonder beziggehouden met het verrichten van revisie- en repa ratiewerkzaamheden aan militaire vliegtuigen van de Nederlandse, Belgische en Zwitserse luchtstrijd krachten. Ook met het verbou wen van militaire vliegtuigen tot passagiersvliegtuigen heeft de on derneming zich bezig gehouden. Tot nu toe werd een honderdtal Skymasters en Dakota's omge bouwd voor passagiers-accommo datie. Dit geschiedde in opdracht van 15 buitenlandse klanten. TOREN VAN 42 VERDIEPINGEN ZWAAIDE HEEN EN WEER De seism o graf en van het KNMI te de Bilt registreerden gisterochtend om 12 min. over 5 een buitengewoon sterke aardbeving, waarvan de haard gelegen was op een afstand van 8000 K.M., vermoedelijk aan de WestkusS van de Verenigde Staten van Noord- Amerika. A.P. meldde uit West-Bromwich, dat een ernstige aardbeving met waarschijnlijk als haard het Ooste lijke deel van het Himalaya-geberg- te werd opgetekend. De schokken waren zo sterk, dat drie instrumen ten geheel ontregeld waren. De seismograaf van de Harvard Universiteit (Masschachusetts) regi streerde in de nacht van Zondag op Maandag eveneens de zwaarste aard schok sinds jaren. Een seismoloog deelde mede, dat de aardbeving in de nabijheid van Vancouver-eiland zijn centrum had in de Stille Oce aan ter hoogte van Canada. De schok was tien maai heviger dan die in Ecuador van vijf Augustus. De eerste golven bereikten Harvard zeven minuten na de eerste schok. Daarna bleven de instrumenten meer dan zes uur ononderbroken in beweging. In Brits Columbia werden de schokken waargenomen in de Skee- na vallei. Volgens inwoners aldaar was deze aardbeving de hevigste, die men ooit in Noord-Brits Columbia heeft mee gemaakt. In Terrace, 144 K.M. ten Oosten van Prince Rupert, ontstond een pa niek toen de gebouwen op hun grondvesten schudden en geparkeer de auto's in de straten heen en weer rolden. Pacific, 56 K.M. ten Oosten van Terrace, werd eveneens getroffen. De verbindingen met deze stad zijn tijdelijk verbroken. In Seattle, Washington, zwaaide de 42 verdiepingen hoge Smithtower heen en weer. In verschillende de len van de stad werden kabels van de waterleiding en eleotriciteit ont wricht. TIJDELIJKE VERVANGING MINISTERS Bij K.B. is ter tijdelijke vervan ging van minister prof. P. Lief- tinck het beheer van het minis terie van financiën voor de pe riode van 18 t.m. 30 Aug. 1949 op- gedragen aan dr. W. Drees; is ter tijdelijke vervanging van minister prof. F. J. Th. Rutten het beheer van het ministerie van onderwijs, kunsten en weten schappen voor de periode van 21 t.m. 30 Augustus opgedragen aan minister mr. D. G. W. Spitzen. Gisteren werd voor de arrondisse mentsrechtbank te 's-Hertogenbosch in kort geding de eis behandeld van de firma's Calvé, Delft, P. Sluys, pluimvee-, vee- en vogelvoederfa- briek, en de N.V. Hooghiemstra vee voederfabriek tegen de Stichting Landbouwtentoonstelling 1949 te Eindhoven. Indertijd hadden ge noemde fabrieken een uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan de landbouwtentoonstelling. Deze werd door hen aangenomen. Hun inschrij ving werd later door de stichting afgewezen, omdat er niet voldoen de ruimte was. Daarop ontvingen eisers een uit nodiging om te exposeren op een middenstandstentoonstelling, die georganiseerd wordt in een apart paviljoen van de landbouwtentoon stelling op hetzelfde terrein. Ook dit aanbod werd door de firma's aangenomen en later door de ten toonstellingscommissie van de V«00^]T}-voor PRODENTA - AMERSFOORT R.K. Middenstandsbond geaccep teerd. Nu weigerde het bestuur van de stichting landbouwtentoonstel ling de firma's Calvé, Sluys en Hooghiemstra de toegang tot het tentoonstellingsterrein, toen deze hun stands in wilden gaan richten in het paviljoen van de midden stand. De firma's Calvé, Sluys.' Hoog hiemstra hebben de stichting ver volgens in kort geding gedagvaard, om de president van de rechtbank aan de stichting het bevel te laten geven, de deuren der tentoonstelling voor de genoemde firma's te ope nen, zodat zij hun stands kunnen inrichten. Verder werd een dwang som van f 10.000 geëist voor elke dag, dat het bestuur van de stich ting landbouwtentoonstelling dit zou nalaten. Gistermorgen diende deze zaak voor mr. K. ten Schellenbach, fun gerend president van de rechtbank. Door de stichting werd aangevoerd, dat zij haar weigering in principe baseerde op de omstandigheid, dat deze tentoonstelling in hoofdzaak uitgaat van de R.K. coöperaties en dat het particulier initiatief slechts mede kan doen op een gebied, waar op door de coöperaties nog niet voldoende wordt voorzien. Het be stuur der stichting meende, dat het tentoonstellingsregiement haar het hoogste recht geeft alsnog deze deelnemers de toegang te weigeren. De president heeft de eis volle dig toegewezen en was van oordeel, dat de aanvaarding van de inschrij ving van de eisers door het midden- standstentoonstellingscomité defini tief was en dat de stichting alleen in geval van omstandigheden buiten haar wil hierop zou kunnen terug komen, waaronder de aangevoerde reden niet te rangschikken Is. FEUILLETON 33. Li'da sprong van haar stoel op. Ze haalde gejaagd en diep adem. Ze keek het kantoor verwilderd rond. .Heel goed", zei ze eindelijk. ,Het is goed, Henk! Dat is dan af gesproken". Hendrik glimlachte ietwat bitter. ,,'k Wens je een gelukkige jacht, Lida", zei hij droogweg. VII. De noordoostpassaat deed de pal men ritselend wuiven. Wolken, die op met volle zeilen varende schepen geleken, dreven langs een ongeloof lijk diep blauwe horizon. Lida Rus- sel wandelde langzaam langs de havenkade van Honolulu, voorbij steigers, waaraan roestige vracht schepen laadden en losten, en langs loodsen vol handelswaren. De lucht was zwaar bezwangerd van bloe mengeuren, de omgeving scheen 'n dichterlijke compositie van goud, blauw en groen en Lida trachtte er zoveel mogelijk van te genieten. Ze had genoten van de treinreis door de bergen; ze had trillend van ont roering haar eerste blik op de Gro te Oceaan geworpen, want op deze onmetelijke wijde watervlakte had kapitein Russel zijn avonturen be leefd en diezelfde wijde, blauwe zee had hem ten slotte verzwolgen. Ze was betoverd geworden door de aankomst op Honolulu, door 't zien van Hawaii en Molokai en Maui toen ze die in het voorbijvaren uit de diepblauwe zee zag oprijzen. Im mers op een dergelijk eiland, wie weet hoever nog verwijderd, moest de schat van Han Russel verborgen liggen. Onder het wandelen langs de ka den begon ze echterte beseffen, hoe dun de draad der toevallige om standigheden wel was, waaraan het welslagen van heel haar onderne ming hing. Ze vond na enig zoeken het pandjeshuis van Ah Chung, maar ze verkeerde in zulk een op gewonden toestand, dat ze er her haalde malen voorbij liep. voordat ze zich kalm genoeg gevoelde om er binnen te gaan. Ze trof de eigenaar zelf aan, een hoffelijk, voorkomend man, die ze echter voor ondoorgrondelijk geslo ten aanzag, omdat, naar ze gehoord had, alle Oosterlingen zo waren. Ze kwam niet terstond met het doel van haar bezoek voor de dag. Ze begon met een paar curiositeiten te bekijken en naar hun prijs te vra gen. Ze kocht er een paar van. Eerst toen haalde ze de ring van haar grootvader te voorschijn. „Hebt u deze ring al eens eerder gezien" vroeg ze aan Ah Chung. „Misschien", antwoordde hij om zichtig. Lida's hart begon sneller te klop pen. Hij bedoelde zo dacht ze dat hij hem herkende; en nu was er niets anders nodig dan een beetje takt en geduld om alle inlichtingen van Ah Chung los te krijgen over die door hem ingekochte en weer verkochte oude ring. De inlichtingen, die ze van hem kreeg, betekenden niet veel, maar ze was ervan overtuigd, dat de ou de pandhuishouder haar alles verteld had wat hij van de ring afwist. En dat kwam hierop neer, dat hij de ring met nog andere sieraden en snuisterijen van. een matroos had gekocht, die ze hem was komen aanbiedenniet als pand, maar als een koopjeomdat hij niet wanneer hij ooit nog naar Honolulu zou terugkeren. Ah Chung hield nauwkeurig boek van al zijn inkopen en daarom wist hij de naam van de zeeman. Hij heette Richard Cramer en voer op het stoomschip „Halve Maan". Hij was van middelbare leeftijd en op het gezicht een aardige en joviale man. Ah Chung was er niet be ducht voor, dat de hem aangeboden voorwerpen van misdaad afkomstig waren. Ah Chung kon zich niet meer herinneren als hij dat al gehoord had met welke bestemming de Halve Maan uit Honolulu vertrok ken was. Maar zijn handeltje met die matroos was voorgevallen op 12 December laatstleden. Lida bedankte Ah Chung voor zijn mededelingen en begaf zich ter stond naar de havenwijk, waar zij er achter kwam, dat de Halve Maan een vrachtschip was, dat op twaalf December de haven van Honolulu had aangedaan. Ze vernam, dat het geregeld tussen Honolulu en New- York voer en dat het over ongeveer drie weken de haven van Honolulu weer zou aandoen. Ze kwam tevens te weten dat er heel weinig kans was, dat Richard Cramer dan aan boord zou zijn. Een hoffelijk jong mens op het rederijkantoor had haar daarvoor een verklaring gege ven: New-York was de haven, waai de Halve Maan thuis hoorde. Als de Halve Maan of welk ander schip ook, thuiskwam na volbrachte reis, dan werd de gehele bemanning af- gemonstprd en de gage uitbetaald. Lag het schip dan later weer zeil ree, dan werd een, geheel nieuwe be manning aangemonsterd. Scheepsbemanningen waren vol gens die jonge man sterk aan wis seling onderhevig; en in deze tijd, dat er vrijwel geen persoonlijke re laties tussen de bemanning en de reder meer bestond, kwam het zel den voor, dat een man twee reizen achtereen op eenzelfde schip mee voer. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3