Nieuw mMM srrechten Het Noord Atlantisch Pact sinds gisteren van kracht Philip Jessup waarschuwt Rusland Eerste bijeenkomst Centrale Commissie De beschuldigingen van William Newton Emigratie-mogelijkheid naar Zuid-Afrika neemt af Om en onder de Ronde Tafel Communisten faalden Tsjang Kai Sjek te Tsjoenking Straatsburg TE MENSEN SN.V-ALKMAAR AK IN OPTIEK J VLIES - Programma st lacht RANT EN Jlands Dagblad EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDER, SCHAGEN nHd Atlantisch Pact van kracht Donderdag 25 Aug. 1949 45e Jaargang No. 11649 Plechtigheid op het Witte Huis mm i Sovjets voeren obstructiepol'itiek Commissie bepaalt welke belangen de minderheden raken Taak van ouders bij godsdienstonderwijs Explosie op Rijnaak eist vier doden Eet nu fruit! E.V.C. protesteert Minister antwoordt het Kamerlid Ruys de Beerenbrouck in West-Duitsland Voorzichtig met werkgeversverklaring in de Europese Assemblee ieft, heeft Dinsdag, tijdens i de ministers van Buiten- lijke overweging van een le landen. De heer van der :kking als eerste stap naar elemmeringen. sie voldoende werk geven t opstellen van een rapport volgende zitting van de lee. ijzend naar de resultaten ïelux zeide de heer van der iat de mogelijkheden van ische eenheid onder de en de verwijdering van belemmeringen geen wer- 'ffect kunnen hebben, ten- tot omwisselbaarheid van kan komen. De Benelux- g wees evenwel uit, dat wisselbaarheid slechts kan bereikt, indien de ver- tussen twee belasting- :n niet te gtvot zijn. Bene- ichoon gelukkig op weg nheid had daarom volgens van der Kieft nog een /eg af te leggen. Deze er- wees volgens hem uit, dat dens deze zitting van de ee niet op belangrijke re- i kan hopen, doch men 'oor de volken der aange landen de nadruk blijven op de absolute noodzaak twere economische samen- 1( geen bril nodig hebben, n wordt voorgeschreven dat de bril, die pre- >eter kan niet) voor hen 'ij LUTHK OUDORP 58 begint de plaatsbe- nieuwste succesvol 4NDAG 29 AÜG„ 8 uur tkken van ongeveer 7 kilo, pak f 2.— haald a. d. Bureaux van 't an de Bijzondere Raad van tsvereniging te Alkmaar: merpark 6, Postgiro lüóUl'J mien vraogt hef ze mk je wel, beste joertje aan zijn lot eg Zwarte Diederic. was naar de hoofd- d, dat we maar zo tien te komen. We neeval, kunnen we spoorten daar zijn. ok wel een eerlijke drie kousenkooplui een 'stevige pas in, m maar zeker naar nog brandend heet. ■jer van de hitte te van. Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mod.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per edrtse 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; M a He edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpei. Hoofdredacteur: H. N. Smits. BankrelatiesNoorderbankNederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (V ondtl) A S H VA N HE DEM Pagina 1 v Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2900 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 I Het Noord-Atlantisch Pact is sinds gisteren van kracht geworden door het deponeren van de ratificatie-oorkonden te Washington. Het Pact werd op 4 April j.l. te Washington door de ministers van buitenlandse zaken der twaalf deelnemers getekend, doch kon niet van kracht worden voordat de aangesloten landen het Pact hadden geratificeerd. Zoals men weet bindt het Pact de twaalf ondertekenaars tot het verlenen van bijstand voor het ge val één der Pact-landen aangevallen wordt. Tijdens een plechtigheid op het Witte Huis zeide president Truman, dat het van kracht worden een .gewichtige gebeurtenis" was. „Door dit verdrag", zo voegde hij er aan toe, „pogen wij ons niet slechts te vrijwaren tegen aggressie en het gebruik van wapens in de Noordatlantische samenleving, doch streven wij tevens daadwerkelijk naar de bevordering en het behoud van de vrede in de gehele wereld." Bijzonder thans was het eer? ge schikt ogenblik om „ons te wijden aan de grote taak, die wij op ons genomen hebben, namelijk het hand haven van de stabiliteit en de vre de." Niemand behoefde de gevolgen van deze samenwerking te vrezen. Hoe hechter de Noordatlantische ge meenschap samen kon werken voor de vrede, des te beter zou dit alle volken overal zijn. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, en de minister van Defensie, Louis Johnson, waren op de plechtigheid aanwezig. Henri Bonnet, de Franse ambas- De Ridderzaal bood gisterenmor gen een gans andere aanblik dan de dag tevoren. De „Ronde; Tafel" werd al weer weggebroken. De stoelen stonden hoog opgetast. Dat wil niet zeggen, dat er nu ook niét méér ge werkt zou worden. Het eigenlijke werk is juist vandaag eerst begon nen. Daarvoor heeft men echter voorlopig de plechtige Ridderzaal niet meer nodig. De niet openbare vergaderingen van de werk-com- missies worden in kleinere zalen gehouden. Eerst als er resultaten moeten worden vastgesteld, gaat men terug naar de Ridderzaal. He den wordt daar wel door de rege ring een receptie gegeven en dat was ook de reden, waarom er ruim te moest worden gemaakt. Nog te vroeg voor feestelijkheidjes? Zelfs op de meeting van „Rijkseenheid" werd toegegeven, dat de regering hieraan wel niet zou kunnen ont komen. En worden ook onder een glaasje vaak niet het beste zaken gedaan? De hier neergestreken Indonesiërs zou men in twee groepen kunnen verdelen. De direct en de indirect ingeschakelden. De laatste groep neust overal rond. Eigenlijk moet dat veel sterker gezegd worden. Zij benut haar aanwezigheid om zich met de grootste ijver vari allerlei zaken op de hoogte te stellen. De leden van deze groep zijn als het ware dj; voelhorens van een jong volk. Zij lopen met stoute dromen rond, zij willen hun land, dat straks ook in feite hun land zal zijn, in een minimum van tijd tot het peil van een moderne staat optrekken. Onze financiële, onze economische en vooral onze sociale verhoudin gen hebben hun intense aandacht. De Nederlanders, die hen te woord staan, schudden wel eens een beetje meewarig het hoofd bij zoveel on gebreideld enthousiasme. Het is ook wel nuttig om hun eens even ter loops te zeggen, dat dit allemaal tijd kost on het resultaat is van een geleidelijke ontwikkeling. Maar toch dienen de Indonesiërs als hoofdin druk over te houden, dat zij hier begrepen worden, dat men bereid is met hen reuzensprongen te maken. En deze mentaliteit zal toch ook in derdaad de Nederlanders moeten be zielen, die ook onder de nieuwe ver houdingen hun dienende krachten aan Indonesië willen blijven geven. De direct bij de conferentie inge schakelde Indonesiërs houden zich in hun respectievelijke kwartieren op. De Republikeinen verblijven, zoals bekend, in het Scheveningse Palace-Hotel, de Federalisten heb ben een vleugel van het Eerste- Kamer-gebouw in gebruik. In beide gebouwen gonst het van de politieke drukte. Indonesische topfiguren ont vangen Nederlandse topfiguren. Het is heel wat waard om ook reeds on der vier ogen tot een uitwisseling van standpunten te komen. Daar naast wordt er vooral gezwoegd op werkschema's. Om dit goed te be grijpen, moet men even de struc tuur van de conferentie op zich ia- ten inwerken. In de top is er een centrale commissie, daarnaast komen er speciale commissies voor staat kundige, financiële, militaire, cul turele en sociale aangelegenheden. Het is voor deze commissies, dat de Indonesische delegaties thans zwoe gen op werkschema's, die in de ko mende dagen en weken grondslag voor besprekingen kunnen vormen. Achter iedere deur broedt men op deze blauwdrukken en door de gan gen haast men zich voort met van elders opgevraagde en aanvullende gegevens. Gistermiddag hield de centrale commissie, bestaande uit negen per sonen, drie van elke delegatie, en bijgestaan door de Unci in de Tre- veszaal haar eerste officiële bijeen komst. sadeur, zeide dat het Pact geen drei ging tegen iemand inhield, doch dat het slechts bedoeld was om invasie en oorlog in het Noordatlantische gebied onmogelijk te maken. Het zou bijdragen tot de handhaving van de wereldvrede. De geest van samen werking der vrije naties zou aan gevuurd worden. De Italiaanse zaakgelastigde zeide namens zijn land „actieve en onvoor waardelijke bijdrage in het kader van de morele en materiële moge lijkheden" toe. Verder waren o.m. aanwezig, de Deense ambassadeur, Hendrik de Kauffman, de Belgische ambassa deur, baron de Silvercruys. Thors, de IJslandse gezant, jhr. Reuchlin, Nederlands gezant, en de Morgern- stierne, de Noorse ambassade. POLITIEKE ARRESTATIE TE BERLIJN De Franse autoriteiten te Ber lijn hebben Karl Schulz, voorzit ter van de anti-communistische „vrije communistische partij", ge arresteerd, beschuldigd van ver boden politieke activiteit. De westelijke commandanten hadden Schulz in Maart j.l. ver boden een partij je stichten, ge naamd „Communistische partij- oppositie". Voorts had Schulz be loofd af te zien van alle politieke actie in deze richting. De „vrije communistische partij" was ech ter op dezelfde grondslagen geves tigd als de eerder genoemde rich ting. Schulz zou voor een militair gerecht gedaagd worden. Schulz, een vroeger hoofdoffi cier van de Berlijnse politie, die lid van de S.E.D. is geweest, zond Dinsdav een telegram "an maar schalk Tito, waarin hii zeide: ,W»ij Duitse communisten volgen met de grootste belangstelling en op merkzaamheid de nationale .vor steling van.de Joegoslavische com munisten en bewonderen uw moedig verzet tegen het Kremlin en de Kominform". Op 't ogenblik houden Nederlandse troepeneenheden in Luxem burg legeroefeningen, de z.g. „Edelweiss manoeuvres". Kolonel C. J. W. Lanen, commandant Depót Verbindingstroepen, geeft instructies. MIAMI (Florida), 24 Aug. AP) Dr. Philip Jessup, Amerikaans am bassadeur in algemene dienst, heeft er bij de Russische leiders op aan gedrongen hun droom van wc- reldoverheersing te laten varen voor zij eenzelfde lot ondergaan als andere adspirant-veroveraars. Hij verklaarde, dat de V.S. bereid zijn Moskou een volledig aandeel in de internationale samenwerking aan te bieden indien het in vrede wil samenwerken met de andere landen. Hij waarschuwde echter, dat de V.S. niet van plan is wapens uit te wis selen voor lege beloften. Dr. Jessup sprak tot de nationale conventie van oorlogsveteranen. Hij verklaarde, dat Rusland tot dusverre niet alleen een obstructie- politiek had gevoerd, maar zich te vens agressief had getoond door zich te verzetten tegen de pogingen der Westelijke landen om de vrede en internationale veiligheid te ver zekeren door internationale samen werking door middel van organen als de Verenigde Naties. Een van de feiten, die in de hui dige situatie duidelijk naar voren springt is, dat de Sowjet-Unie zwak te veracht, maar kracht respecteert. Wij trachten niet Rusland te ver overen. Wij zijn geen rivalen voor de wereld-overheersing, omdat wij de wereld niet willen overheersen. Als de Russische regering haar droom van wereldoverheersing wil iaten varen, die door alle tijden heen dergelijke blinde dromers heeft vernietigd, dan zal haar een volledig aandeel in de internationa le samenwerking worden geboden. DE STRIJD OP MALAKKA SINGAPORE, 24 Aug. (Reuter). De communistische strijdkrachten op Malakka hebben gisteravond de „grootste aanval sedert de eerste maanden van de noodtoestand" ge daan en de stad Mentakah in Pa hang veroverd. DE RONDE TAFEL-CONFERENTIE 's-CRAVENHACE, 24 Aug. (A.N.P.De centrale commissie van de Ronde Tafelconferentie heeft haar eerste vergadering ge houden. Als de eerste voorzitter werd, onder algemeen goed vinden, minister van Maarseveen aangewezen. Het presidium zal per week wisselen. De vergadering hield zich hoofdzakelijk bezig met het opstellen van een agenda van de werkzaamheden der R.T.C De samenstelling van bovenge noemde commissie is als volgt: voor de Nederlandse delegatie de ministers van Maarseveen en Stikker, alsmede dr. van Royen; drs. Mohammed Hatta, mr. Roem en mr. Pringgodigdo voor de repu blikeinse delegatie en Sultan Ha- mid II, Anak Agung en dr. Su- parmo voor de B.F.O., met als secretaris mr. A. Vleer. De heren Critchley en Cochran vertegenwoordigen de Unci op de vergadering. De besprekingen werden ge houden in het Nederlands en in het Engels. De werkzaamheden der com missie bevatten o.a.: a) het voorlopig vaststellen van de rooster van werkzaamheden der conferentie; b) het opstellen van de» agenda voor de algemene vergaderingen; c) het instellen van commissies als bedoeld in hoofdstuk VI (nl. de vijf commissies, die onmiddel lijk moeten worden ingesteld, te weten; commissies voor staatkun dige en staatsrechterlijke aange legenheden, voor financiën en economische, voor sociale aange legenheden, voor culturele zaken en voor militaire kwesties; d) het voorbereiden c.q. regelen van de werkzaamheden in die commissies; e) het vaststellen van de pro cedure voor de uitvoering van het bepaalde in de artikelen 8 en 9 (betreffende het horen van de minderheden en andere waarde volle belangen; f) het coördineren van de resul taten der conferentie-werkzaam heden; g) het indienen van verslagen over de vorderingen in de werk zaamheden van de algemene ver gaderingen, een en ander met in achtneming van hetgeen in dit reglement is bepaald. Toen om ongeveer 5 uur de ver gadering was beëindigd en minis ter van Maarseveen de trappen afdaalde, werd hem het zo juist gepubliceerd communiqué van de B.F.O. betreffende het horen der vertegenwoordigers van de min derheden voorgelegd. De minister bleek enigszins verrast en keerde onmiddellijk met Anak Agung, de premier van Oost-Indonesië, naar de Freveszaal terug. Er werd nog gedurende ruim een half uur ge sproken met Sultan Hamid, Anak Agung en dr. Suparmo. Na afloop wenste minister van Maarseveen geen commentaar op het commu niqué te geven en Anak Agung deelde slechts méde; „Dit commu niqué dient men uitsluitend te eien als een reactie op sommige commentaren in de Nederlandse pers". Desgevraagd verklaarde mr. Blaauw, een der vertegenwoordi gers van de Nederlandse minder heid, naar aanleiding van het communiqué tegenover het ANP: „Wij lezen de betrokken artikelen van het reglement van orde zo, dat de centrale commissie inderdaad te bepalen heeft, welke de belan gen zijn, die de minderheden ra ken, doch indien de centrale com missie eenmaal heeft uitgemaakt, welke die belangen zijn het geen inderdaad eenstemmig zal moeten geschieden is de voor zitter verplicht de vertegenwoor digers in de gelegenheid te stellen te dien aanzien hun standpunt uit een te zetten. Betreffende een noodzakelijke eenstemmigheid hierover in de centrale commissie lezen wij in het reglement niets", aldus mr. Blaauw. Grondwet Republiek Een woordvoerder van de repu blikeinse delegatie verklaarde nog dat de republikeinse delegatie de redelijkheid inziet van het Neder landse verlangen het definitieve ontwerp der voorlopige grondwet ter beoordeling voorgelegd te krij gen, opdat Nederland wete aan welke staatsinrichting de souve- rciniteit zal worden overgedragen. Dit in verband met het veertiende hoofdstuk van de Nederlandse grondwet, dat over „waarborgen voor deugdelijk bestuur" spreekt. Het ligt dus in de bedoeling van de Indonesische delegaties om reeds tijdens de conferentie te komen tot een definitieve tekst van de voorlopige grondwet, op dat men onmiddellijk na de confe rentie in Batavia zal kunnen be ginnen met de organisatie en in richting van de regering, die de souvereiniteit zal ontvangen en met de aanwijzing van een presi dent volgens de in deze grondwet aan te geven procedure. Om tijd te winnen zou men hiermede zelfs reeds tijdens de conferentie in Den Haag willen beginnen", zo verklaarde ons de woordvoerder van de republi keinse delegatie. ACTIE VAN KATECHETISCH CENTRUM DEN HAAG (K.N.P.) Bij het verschijnen van de nieuwe katechis- mus schreven onze bisschoppen: „Wij vernamen allen, die bij de op voeding van de jeugd een taak te vervullen hebben, ouders, priesters, onderwijzers, dat zij, ieder volgens hun roeping, de katechismus met veel zorg aan de kinderen zullen le ren en verklaren en hen ook zullen helpen er naar te leven". Er zijn helaas nog maar betrekke lijk weinig ouders in Nederland, die naar dit bisschoppelijk woord luis teren. Daarom begint het Kateche- tisch Centrum Canisianum te Maas tricht met ingang van September een grote- actie om zoveel Mogelijk ouders weer tot deze gezonde vader landse Katholieke traditie terug te voeren. Tot alle priesters van Nederland wordt het verzoek gericht, om in de maand September één keer te preken over de taak, die de ouders hebben bij het godsdienstonderricht van hun kinderen. Aan alle scholen in Nederland wordt gevraagd, om gedurende het komende schooljaar eenmaal een ouderavond té organiseren over het zelfde onderwerp. Vier priesters stellen zich beschikbaar om in heel het land deze avonden te komen geven. Tot alle ouders in Nederland richt het Centrum het verzoek, om zich voor de luttele prijs van tien cent de folder aan te schaffen, waarop voor heel het schooljaar, week voor week, staat aangegeven, wat zij te doen hebben. Alle nadere inlichtingen zijn te bekomen bij het Katechetisch Cen trum Canisianum, Tongersestraat 53, Maastricht. Woensdagmiddag, even voor 4 uur, heeft zich op de Rijnaak „Margue- rite-Marie", die gemeerd was tegen over het fort van Rijsei ter hoogte van Lievekenshoek op de Schcide en geladen was met springstoffen, een hevige ontploffing voorgedaan. Hierbij zijn vier personen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de schipper, de scheepsjongen, een matroos en een kind. De explosie, die te Ant werpen goed kon worden gehoord, heeft in de omgeving grote schade aangericht. De springstoffen werden overgeladen van de aak op het Con golese stoomschip „Capitaine Lim- bor." HET IS GOEDKOOP Nederland heeft dit jaar een overvloedige oogst van vroege ap pelen en peren en ook pruimen, die tegen betrekkelijk lage prijzen wor den verkocht. De aanvoer van deze producten is dan ook zeer groot, zodat vaak de mindere kwaliteiten en speciaal het afvalfruit, geen af zet kunnen vinden, aldus deelt het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Aangezien de periode, waarin de consument tegen betrekkelijk lage prijzen genoemd fruit kan kopen, van beperkte duur is, verdient het aanbeveling te profiteren van het thans overvloedige en betrekkelijk goedkope fruit. Verbruik van fruit komt de gezondheid ten goede. Naarmate het seizoen voortschrijdt, zal het goedkope fruit schaarser worden. EEN EIS AAN DE R.T.C. De landelijke Raad van de E.V.C. heeft in een bijeenkomst te Amster dam een motie aangenomen, waarin wordt geprotesteerd tegen de moord op Sjarifoeddin, „een van de meest geliefde leiders van het Indonesi sche volk in haar gerechtvaardigde strijd voor vrijheid en zelfstandig heid". De motie zegt, dat Drs. Moh. Hat ta verantwoordelijk moet worden gesteld voor deze schandelijke daad. Verder wordt in de motie ver klaard, dat met zekerheid kan wor den aangenomen, dat eveneens om het leven zijn gebracht Harjono, al gemeen secretaris van de Sobsi (Indonesische Vakbeweging), Da- roesman, voorzitter van de plantage arbeidersbond en Soeripno, een vooraanstaand leider van dé Indo nesische jeugd. De landelijke raad eist vervolgens van de RTC alle maatregelen, die kunnen bewerkstelligen, dat alle vakverenigingsleiders en andere po litieke gevangenen in geheel Indo nesië terstond en onvoorwaardelijk worden vrijgelaten. PRINS BERNHARD TE KNOKKE KNOKKE, 24 Aug. (A.N.P.). Prins Bernhard, die zal deelnemen aan het internationale concours hippique te Knokke, is daar in gezelschap van zijn moeder, met zijn particuliere vliegtuig, aange komen. De prins begaf zich recht streeks naar de heer Vuylsteke, bij wie hij tijdens zijn verblijf te Knokke te gast zal zijn. NEDERLAND BETAALT 8'/: MILLIOEN POND AAN AUSTRALIË LONDEN, 24 Aug. (Reuter). Naar radio Australië heden meld de zal Nederland aan Australië een bedrag van 8'/j millioen Aus tralische ponden betalen uit hoof de van in de oorlog door Australië aan Nederlandse strijdkrachten verleende hulp en ter betaling voor surplusvoolraden van het Australische leger, welke na de oorlog in Indonesië waren achter gebleven. Onlangs heeft het lid der Eerste Kamer, de heer Rujjs de Beeren brouck (KVP) aan ministers van Overzeese Gebiedsdelen en Buiten landse Zaken de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat de jammerlijk nabij Chatkopar om het leven ge komen Amerikaanse journalist Wil liam Newton, Europees correspon dent van het Scripps-Howard con cern, openlijk, de militairen raad van de UNCI (United Nations Com mittee Indonesia) er van heeft be schuldigd, dat deze de rapporten der militate waarnemers desbewust wijzigde in een voor het standpunt der Nederlandse regering minder gunstigen zin? Hebben de ministers kennis geno men van deze beschuldiging en (of) van soortgelijke critiek, geuit door een der andere journalisten, beho rende tot het vorenbedoelde reisge zelschap? Indien inderdaad een uitlating in de hiervoor aangegeven zin is ge daan, wil de regering dan de pre cieze tekst daarvan ter kennis van de Kamer brengen en mede delen in hoeverre de geuite be schuldiging overeenstemt met haar zelf ter beschikking staande gege vens. Indien de beschuldiging overeen komstig de feiten blijkt te zijn, moet dan vorenvermeld college in zijn geheel of moeten bepaalde func tionarissen, er toe behorende in dit geval welke? als minder be trouwbaar worden gekenschetst. Zijn de ministers, bij bevestigen de beantwoording van het boven staande, niet van mening, dat het geven van minder juiste voorstel lingen over de rapporten der mili taire waarnemers ten nadele van een der partijen in plaats van aan de verzoenende taak^der commissie ten goede te komen veeleer er toe bijdraagt, bestaande tegenstellingen tussen partijen te verscherpen? THANS GEWIJZIGDE TACTIEK! BERLIJN (K.N.P.)Het vol strekte falen van de communistische partij in West-Duitsland vormde het onderwerp van een zitting van de Volksraad in de Oostelijke zone van Duitsland, die Maandag 22 Ang. onder voorzitterschap van dr, Lothar Bolz in Oostelijk Berlijn was bijeen gekomen. De vergadering kwam tot de conclusie, dat de door de Wcst- duitse verkiezingen ontstane toe stand een onmiddellijke wijziging van de tactiek ten aanzien van het Westen noodzakelijk maakt. Er werd een nieuw program van actie ontworpen, dat voorziet in de stichting van zogenaamde „Aktions- kreise" in alle belangrijke West- duitse plaatsen. Deze cellen moeten volgens het systeem van de vroege re „Agitprops" in Rusland te werk gaan, maar mogen niet openlijk steunen op de communistische partij. Veeleer moeten zij trachten als ho rizontale coördinaat te fungeren tot de verticale lijnen der verschillen de politieke partijen. Teneinde deze actie zo doeltreffend mogelijk te maken zullen belangrijke bedragen in Duitse Westmarken worden uit getrokken. Op deze wijze hoopt men alle propagandistische moge lijkheden te benutten om in de stemming van de Westduitse bevol king een algehele ommekeer te be werkstelligen. Was het voorheen gemakkelijk vooral voor geschoolde arbeiders in Zuid-Afrika aan de slag te komen, thans moet gezegd worden, dat deze tijd is geweest, aldus meldt oen AN P-correspondent nit Pretoria. Een achteruitgang in de econo mische toestand in Zuid-Afrika, waarvan niet valt te zeggen, of hij binnenkort tot staan zal worden ge bracht, of dat men pas aan het be gin van een regelrechte depressie staat, is oorzaak van een steeds ver der om zich heen grijpende vermin dering van arbeidsgelegenheid, met daaraan verbonden de eerste teke nen van opkomende werkloosheid. Deze verschijnselen zijn het eerst en het duidelijkst zichtbaar in de bouwvakken en in het motorenbe- drijf. De Nederlandse emigranten ko men doorgaans het land binnen, voorzien van een z.g. werkgevers- verklaring, d.i. een verklaring van een individu of een firma, inhou dende, dat de desbetreffende immi grant hij hem of haar te werk zal worden gesteld. Deze verklaring is, op het moment, dat de immigrant Zuid-Afrikaanse bodem betreedt, minstens </2 a 1 jaar oud. De toe komstige immigrant dient er thans, in toenemende mate, rekening mede te houden, dat bij aankomst op de plaats van bestemming blijkt, dat ejjn vermeende werkgever geen werk meer voor hem heeft. Deze immigrant staat dan letterlijk op straat, met niets anders dan het geld in zijn zak, dat de Nederlandse Bank hem, bij het verlaten van het Vaderland, heeft meegegeven, zijnde (vijf en twintig pond) of wat hij daarvan over heeft. Zonder twijfel zullen de Nederlandse autoriteiten in de Unie hem, zo nodig, zoveel mogelijk behulpzaam zijn in het vin den van een andere betrekking, doch deze hulp garandeert in geen enkel opzicht succes en kost boven dien weer tijd, terwijl de schamele 25 pond als sneeuw voor de zon wegsmelten. Vele adspirant-immigranten hou den op het ogenblik te weinig reke ning met bovenstaande feiten en stellen zich en hunne gezinnen aan wezenlijke risico's bloot. Daarom zullen zij er goed aan doen zich er voor hun vertrek uit Nederland van te vergewissen, of de onderte kenaar van hun werkgeversverkla ring zijn daarin vervatte belofte zal nakomen. Een werkgeversverklaring is namelijk geen arbeidscontract. Zijn de ministers weder in ge val van bevestigende beantwoording van voorgaande vragen bereid de organisatie der Verenigde Naties te dezen in te lichten en er de aan dacht op te vestigen, dat in het be lang van het werk, der UNCI zelf een toetsing van de uitgezonden krachten op haar betrouwbaarheid gewenst is en dat alleen rechtscha pen en waayheidslievende function- narissen voor deze, door de UNO ter hand genomen taak aanvaard baar zijn? Antwoord van de ministers. Hierop heeft de minister van Overzeese gebiedsdelen, mede na mens de minister van Buitenlandse zaken o.m. het volgende geantwoord De beide eerste vragen worden bevestigend beantwoord. De tekst van het betrokken arti kel is in fotocopie nedergelegd ten griffie. Ten inzage voor de leden aangezien de regering niet de be schikking heeft over de rapporten der militaire waarnemers aan de militaire raad van de UNCI die op zijn beurt aan de UNCI rapporteert, is het haar niet mogelijk mede te delen of de beschuldiging met de feiten overeenstemt. Over de beide volgende vragen kan de regering derhalve geen oor deel uitspreken. De ministers achten vooralsnog geen termen aanwezig om de organi satie der Verenigde Naties over de onderhavige aangelegenheid in te lichten, terwijl zij, wellicht ten over vloede, de aandacht vestigen op het feit, dat de militaire waarnemers niet door genoemde organisatie wor den benoemd, doch door de regerin gen van de landen, waartoe zij be horen. V Tsjang Kai Sjek heeft zich Woens dag onverwacht van Kanton naar Tsjoengking, de Chinese hoofdstad tijdens de oorlog, begeven. Hij ge lastte een belangrijke conferentie met de opperste noodraad af. Tsjang zal met provinciale leiders in het Zuid-Westen en het Noord-Westen besprekingen voeren. De nationalisten verklaren bij Lantsjou de communistische troe pen, die door de Zuidelijke buiten wijken aanvielen, afgeslagen te heb ben. Lantsjou is het centrum der Chinese, anti-communistische; Mo hammedanen. Een militaire woord voerder te Kanton verklaarde, dat de communisten zich met zware verliezen terug trokken van het Zuidoostelijk van de stad bij de Ti betaanse grens gelegen gebied. In het Zuiden van Kiangsi vielen de communisten een stad aan, op 150 mijl ten Noord-Oosten van Kanton gelegen. Een andere 'Vleugel zou een spoorwegcentrum op 100 mijl ten Noorden van Kanton aange vallen hebben. De Britse minister van finan ciën, Sir Stafford Cripps, die een maand geleden voor een rustkuur naar Zwitserland ver trok, is weer in Engeland terug gekeerd. Eind Augustus ver trekt hij naar de Ver. Staten, waar hij besprekingen mét zijn Amerikaanse collega john Snij der zal voeren. Tot die datum moet Sir Stafford nog rust houden. Lachend en pratend verlaat Sir Stafford Cripps met de rugzak in de hand het vlieg veld. -

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1