WIMJI.'II!! FELS' VAN HOUTEN Feest van zon, wind en water Poolse bis ir r RADIO Gulden Vlies p AC 2 Donderdag 25 Augustus 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Boottocht voor zieken Rode Kruis betoonde zich gulle gastvrouwe Desiderata van K.V.P. en P.v.d.A. nieuwe bessen Massale Ballon opstijging Gratis Kinderschoenen naar keuzei Het Nederlandse merk met Wereldreputatie Laatste nieuws De onveiligheid bij Bandjermasin Militaire verliezen, in Indonesië Firma Th. KRAAKMAN en ZOON te Alkmaar t s i Mensen,-die er nooit- eens een dag uit kunnen, zieken en invali den die, vaak jarenlang, aan het ziekbed gekluisterd lagen, hebben, dank zij het mooie initiatief van de Alkmaarse afdeling van het Nederlandse Rode Kruis, weer eens kunnen zien, hoe het buiten is, hoe de zon anders schijnt dan bij hun hoekje aan het raam en hoe de frisse wind waait over het weide land en het riet en hét rimpelende water. langs de Zaanstreek, de typische houten huisjes, de oude molens, het mooie vergezicht tussen de dorpen door en de fraai bewolkte lucht, waardoor de zon af en toe schuch ter heen kwam gluren, maakte op allen een onvergetelijke indruk. De Rode Kruishelpers en vooral de helpsters, hadden het druk met het rondbrengen van de koffie, de taar tjes, soep, heerlijke broodjes en meer van die welkome dingen; voor de heren was er ook een ro kertje en vrijwel niets heeft er aan deze ontvangst ontbroken. Alleen het oponthoud voor de spoorbrug in Zaandam dreigde het .ijdschema in de war te sturen, het viel echter mee, precies om half zes meerde de boot weer aan de Kanaalkade. Voor de Rode Kruismensen, die het de gehele dag erg druk hebben gehad, al was er wel eens een momentje dat er een kaartje tussendeks werd gelegd, is het 'n voldoening dat de ze dag zo bijzonder goed geslaagd is. Daaraan werkte ook de® muziek, verzorgd door Toon Dekker's Rhythm Stars mede. Niet alleen de patiënten, ook de voorzitter van het Rode Kruis, af deling Alkmaar, de heer J. H. Nij- huis. die met Dr. Degenaar, de' heer Zwakman en de commandant der colonne, de heer J. Admiraal veel werk heeft verzet, was over het verloop der tocht zeer tevreden. Het is een mooi gebaar geweest vaii het Rode Kruis, dat hiermede weer bewezen heeft werkelijk eên instel- ling te zijn dat het algemeen belang van de mensen op het oog heeft. ALKMAAR Ruim vijf en ze ventig zieken en invaliden uit Alk maar en omgeving, tot zelfs uit Obdam en Hensbroek toe, zijn gis teren de gasten geweest van het Alkmaarse Rode Kruis, dat een grote salonboot, de Veluwe van de Rederij Zwaag, had gecharterd, om deze mensen eens een dagje mee uit te nemen. Dat dit dagje, dat welgeteld een uur of zes bedroeg, een grote en serieuze organisatie vroeg, behoeft geen betoog. De doktoren hebben hun patiënten uit moeten zoeken en toen dat voor elkaar was, konden de mannen van het Rode Kruis eigenlijk pas aan de slag. Bedden en ligstoelen moesten er komen en die kwamen er, de bedden uit het depot Alkmaar, de ligstoelen werden geleend van de Stoomvaart Maatschappij Neder land.» En toen kwam het moeilijkste, het vervoer. Maar daarbij werd gul de medewerking verleend door vele particulieren en verscheidene dok toren. Met allerlei auto's, zieken wagens en zelfs met aapjes werden de patiënten aan boord gebracht, de Rode Kruis Transportcolonne heeft er enkele uren werk aan ge had, maar tegen tien uur was iedereen aan boord. Uitstekende stemming Nog voor de loopplank was bin nengehaald, bleek de stemming aan boord prima te zijn en toen het Wilhelmus weerklonk, hadden de dames van het Rode Kruis, die de nuchtere titel van helpsters dragen, op aller gelaat reeds een glimlach getoverd. Iedereen voelde er zich op zijn gemak en zowel de be stuursleden van de afdeling Alk maar, als de doktoren Degenaar en Maats en hun Rode Kruis helpsters en helpers deden hun best, het ieder naar de zin te maken. Ook het weer werkte, al was het dan geen stralende zomerdag, toch uit stekend mede. Op de Kanaalkade, waar het schip, dat naast de Nederlandse vlag ook het Rode Kruis embleem voerde, afvoer, was er veel belang stelling en menigeen deed de ver- trekkenden uitgeleide. Namens het bestuur van de afde ling Alkmaar werd de patiënten een welkomstwoord toegesproken door de heer Zwakman. daarna draaide de brug open en begon de vaart. Plezierig oponthoud De tocht ging door het kanaal, via het, nog stille Alkmaarder meer, waar een enkele zeiler de boot passeerde, naar Wormerveer. Daar hadden de patiënten een half uur oponthoud, dat zeer in de smaak viel. Want nauwelijks aan de wal, of de directie van de Cacao fabrieken van de Erven de Jong, in persoon van de heer Schouten, in gezelschap van een sociale werk ster, begroette het gezelschap waar na aan alle opvarenden een keurige doos Heraldo-chocolade tabletten en een reep melkchocolade werd aan geboden. Hiermede wilde de direc tie een steentje bijdragen tot het slagen van de tocht. Begrijpelijker wijze werd dit sympathieke gebaar door een ieder hogelijk gewaar deerd. De zo vrijgevig aangeboden doos werd door de meesten voor thuis bewaard, de repen werden verorberd. Daarna ging het op Zaandam aan waar bij de Verka- de's Fabrieken door het bestuur van het Rode Kruis, afd. Alkmaar een versnapering werd aangeboden. Terwijl hier de middagrust werd genomen, maakten het bestuur en de doktoren even een wandeling over de fabrieksterreinen. Rond drie uur werd d,aarna de tocht naar huis weer begonnen. Mooie tocht Het is, alles bij elkaar, een mooie tocht geworden. De bedrijvigheid tegen allerlei pijnen, stelt nimmer teleur (Adv.) Kermis 1949 BEKENDMAKING ALKMAAR. De Commissaris van Politie te Alkmaar maakt be kend, dat de openings- en sluitings uren van de kermis, die van Za terdag, 27 Augustus tot en met Zondag, 4 September a.s. zal wor den gehouden, alsvolgt zijn vastge steld Zaterdag 27Augustus van 14 uur tot 1 uur des nachts; Zondag 28 Augustus van 20 uur tot 1 uur des nachts; Maandag 29 Augustus van 16 uur tot 1 uur des nachts; Dins-, dag 30 Augustus van 16 uur tot 1 uur des nachts; Woensdag 31 Au gustus van 14 uur tot 1 uur des nachts; Donderdag 1 September van 16 uur tot 1 uur des nachts; Vrijdag 2 September van 11 uur tot 1 uur des nachts; Zaterdag 3 Sep tember van 14 uur tot 2 uur des nachts; Zondag 4 September van 20 uur tot 2 uur des nachts. Het sluitingsuur voor vergun- nings- en verlofslocaliteiten is tij dens de kermis bepaald op: Zaterdag, 27 Augustus tot en met Vrijdag, 2 September 1949: 1 uur des nachts; Zaterdag, 3 September en Zon dag, 4 September 1949: 2 uur des nachts; Winkelsluiting tijdens de kermis: De aandacht wordt erop geves tigd, dat gedurende de dagen waar op de kermis wordt gehouden de bepalingen bétreffende sluitingsuren volgens de Winkelsluitingswet 1930 niet van kracht zjjn. Alkmaar, 24 Augustus 1949. De Commissaris van Politie, vooronemd, J. DREEUWS. Goed thuisgekomen Zonder incidenten zijn allen weer goed thuisgekomen. Aan de kade in Alkmaar stonden niet alléén de fa milieleden en belangstellenden, maar ook weer de vele autobezit ters, die evênals in de morgen ook nu weer hun tijd en wagens be schikbaar stelden, de patiënten af te voeren. Ook hen past een woord van dank. Vooor de Rode Kruismensen was het nog even aanpakken, aleer de laatste gast was afgevoerd. En toen moesten nog de kribben en de stoe len opgeborgen worden. Voor hen was het een hele dag, maar zij heb ben het graag gedaan. KERMIS-BLIJSPEL- PROGRAMMA ALKMAAR. Zaterdag _a.s. opent de Alkmaarse kermis-1949 haar poorten en reeds die eerste kermis avond begint het Gulden Vlies-To neelprogramma te draaien. De di rectie van 't Gulden Vlies heeft weer een keurkorps van eerste ac trices en acteurs uitgenodigd naar Alkmaar te komen, om het publiek van Alkmaar en omgeving te ver gasten op een uitgelezen serie blij spelen. Waarom deze kermis zoveel blijspelen? Om de eenvoudige reden, dat men tegenwoordig zo in de zor gen zit, dat het hard nodig is ,om het „Geachte Publiek" door wat men noemt echt gezellige toneel avonden eens uit de zorg te halen. De hier in deze week te brengen stukken behoren tot de beste van de door onze toneelgezelschappen vertoonde z.g. vrolijke toneelstuk ken. Beginnen we de eerste avond op Zaterdag 27 Aug. nl. „Fluffy neemt de Leiding" door Het Vrije Toneel (Cor en Ant. Ruys). Zegt het u iets, dat dit de 191e opvoering is? Dit voor Holland fantastische aantal is wel speciaal te danken aan de feno menale prestatie van Nell Koppen, die in dit blijspel triomfen viert als nimmer te voren. Zondag en Maandag resp. 28 en 29 Aug. zijn hoogtijavonden voor onze grote Cor Ruys in zijn nieuwe suc ces-stuk „Wie het laatst lacht Deze grootmeester in onze vader landse toneelspeelkunst is in dit blij spel weer in zijn element. Oer-ko- misch en ongelooflijk geestig. Zeer zeker mag men niet verzuimen een van deze beide avonden Cor Ruys ta gaan zien enbewonderen. Dinsdag en Woensdag, resp. 30 en 31 Aug. komt Ko Arnoldi met zijn Rotterdams Toneel. Dinsdag het vrolijke slot van het vorig seizoen „Jonkvrouwe de la Seiglière" van Jules Sandeau, waarover „Parool" a. m, schreef: Rotterdams Toneel be haalde er een ondubbelzinnig succes mee met Ko Arnoldi in de meester lijke rol van de virtuoze advocaat Destournelles. Een knap staaltje van haar kunnen gaf Willy Haak. Na afloop bracht men een minutenlange hulde aan de gehele sterke bezet ting voor de vertoning van dit vol met geestige kwinkslagen en komi sche situaties zittende blijspel. Ook Woensdag kan men de grote ..cracks" van dit gezelschap, zoals Rie Gilhuys, Joan Remmelts, Louis de Bree, Enny Meunier bewonderen in een echt geschikt kermisblijspel „Hals over kop'". De Maasbode schreef hierover o.m.: Een stuk met een dialoog, die werkelijk geestig isDe verrassing van de avond was het meesterlijk komisch spel van Louis de Brêe. De regie is van Joan Remmelts. De laatste vier. 'avonden der ker mis zijn gereserveerd voor Johan Kaart met zijn Komedianten, die u in „De Model-Echtgenoot" zullen la ten lachen, zoals u nog nooit ge lachen hebt. Zaterdagmiddag 3 Sept. is er ook voor de kinderen gezorgd. Die mid dag komt het Rotterdams Kinderto neel met het bekende sprookje ,,De gelaarsde kat". Laat uw kinderen hiervan genieten. Tenslotte vindt u in het café-res taurant van 't Gulden Vlies des avonds na de pauze een uitnemend strijkje onder leiding van Ko Sieu- werts en Ger. Visser, waar u nog eens over al deze vrolijkheid recht gezellig kunt nababbelen. -\ ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie „Ru moer op de afdeling Pan toffels, 18 jr.; Victoria: „De gr-tffe Race", alle leef.; Cinema Americain: „Ker misvreugde", KFC keuring 'onbekend. ABT: „Zijn grote kameraad", 14 jr. K.A.B.: Excursie Stadhuis, 7 uur. NACHTDIENST APOTH.: Apotheek Wanna, Ritse voort 5. NACHTDIENST TAXI'S: Nassau-garage, Nassauplein Telef. 4545. ALKMAAR Iri het program van samenwerking tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. voor de komende vierjarige zittingsperiode van de nieuw gekozen gemeenteraad zijn o.m. de volgende punten opgeno men: gemeentesubsidie voor een op te richten R.K. Ambachtschool; idem voor 'n R.K. Handelsavond school en voor een R.K. Openbare Leeszaal; voorts medewerking aan de bouw van een Tehuis voor ouden van dagen dat echter niet door de gemeente geëxploiteerd zal worden, alsmede subsidiëring van het Kleu teronderwijs; er zal eenter niet worden overgegaan tot stichting van gemeentelijke kleuterscholen. BEN KUYPER t ALKMAAR. In de ouderdom van 74 jaar is gisteren alhier overT leden de heer Ben Kuyper, die ongetwijfeld tot de meest-popu- laire Aikmaarders gerekend kon worden. In tal van verenigingen en organisaties heeft de heer Ben Kuyper in zijn actieve jaren zit ting gehad als bestuurslid; wij noemen b.v. de Alkmaarse Mid denstandsvereniging, welke hij vele jaren vertegenwoordigde in de Kamer van Koophandel, afd. Kleinbedrijf. Ook behoorde hij tot de meest-op-de-voorgrond treden de figuren van de 8 Octoberver- eniging. Tijdens de bezetting werd hij als zovele Joden naar Duitsland vervoerd; hij verbleef lange tijd in Theresiënstad, tot hij daar met zijn lotgenoten door de Amerika nen werd bevrijd. Via Zweden keerde hij toen weer in Alkmaar terug. De begrafenis heeft plaats Vrij dag a.s. des namiddags half 2 op de Joodse begraafplaats aan de Westerweg. LOOS ALARM ALKMAAR. Om half 2 gister middag werd de brandweer voor 'n brand aan het Raaks je; het bleek bij aankomst echter de moeite niet Waard te zijn. Op de binnenplaats 'van de lompenhandel van S. v. d. K. had men wat oude kabels ver brand. Door de als in een kolk draaiende wervelwind sloegen de vlammen even hoog op, waardoor men vreesde, dat de opslagplaats in brand zou raken. Met zand slaagde men er.echter in het vuur te doven. De brandweer, die veiligheids halve gealarmeerd was, kon onver- richterzake inrukken. Kinderpoppenkast ALKMAAR. Een kleine twee honderd kinderen vermaakten zich gisterenmiddag in de bovenzaal van „Het Wapen van Heemskerk" met de Luka-poppenkast van Jan Kalksma en Henk Lut, de twee on dernemende ULO-scholieren van resp. 15 en 14 jaar, over wier ini tiatief wij in ons blad van 19 Aug. reeds schreven. Het poppenspel van Jan Kalksma riep de luide reacties op van het enthousiaste jonge publiek. Het spel was echt kinderlijk en de ge- geschiedenis van Jan Klaassen, de draak, de dood en de diender werd door Jan tijdens het spelen, geïm proviseerd. Henk Lut zong met pianobegelei ding kostelijk geschminkt en gecos- tumeerd.het lied van de kleine man en een gratis verloting bekroonde de middag, die bij de kinderen zeer in de smaak viel. „De zon m flessen" Per liter f4.20 ALKMAAR TEL. 2585 (Adv.) DE AVONTUREN VAN PRINS BOUDEWIJN ALKMAAR. 'n Boze koning, •n bedroefde Prinses en 'n moedige Prins Boudewijn, dat waren de fi guren uit het eerste poppenspel, dat Henk Zoutendijk vertoonde op de 1ste étage van V. en D. Eigenlijk speelden er nog veel meer personen in dit avontuur mee en dat waren de circa 200 kinderen in het zaaltje, die de lotgevallen van Prins Boudewijn volgden; zij deden dit niet in ademloze stilte, want zij speelden zelf mee met de personen op het poppentoneel, waarvan Henk Zoutendijk de gees telijke vader is. 'n Poppenspel is voor een kindergehoor altijd een dankbaar werk; dat bleek ons ook gister weer, toen in drie „uitver kochte" voorstellingen de avontu ren van Prins Boudewijn vertoond werden. De kinderen hadden er een ge noeglijke middag aan; gedurende 'n week zullen deze voorstellingen elke middag herhaald worden. Ver dere inlichtingen aan de speciale kassa bjj V. en D. EEN JEUGDHUIS ALKMAAR. Naar wij verne men, is door B. en W. 'n commissie benoemd ter bestudering van de mogelijkheid, om te komen tot op richting van een centraal Jeugd huis hier ter stede, speciaal voor de ongeorganiseerde schoolvrije jeugd. Kermis-draverijen ALKMAAR Kermis en Dra verijen, een combinatie welke we elk jaar in Alkmaar terug vinden. Zo ook nu weer. De eerste Zondag van de Alkmaarse Kermis zal in het teken staan van goede paarden sport. En wat het aantal inschrij vingen aangaat, is het succes nu reeds gewaarborgd. Niet minder dan 129 paarden staan ingeschre ven voor de te houden vijf lange- baandraverijen, waaronder een Heat alsmede een kortebaandraverij. Belangrijk bij deze courses is ook dat zal worden verreden het kam pioenschap voor leerling-pikeurs. Acht deelnemers zullen hier elkan der de eer betwisten. Voor de Kermis-prijs zijn niet minder dan 25 paarden ingeschre ven, terwijl voor de Scooter-prijs dit aantal nog wordt overtroffen, nl. 27 deelnemers. De Caroussel-prijs brengt. 22 paarden op de baan. In deze inter nationale Heat-Handicapdraverij over een afstand van 1640 M„ zal de strijd niet minder scherp zijn. De Cake-walk-prijs over 2360 M., geeft iets minder deelnemers, doch is met 14 deelnemers toch altijd nog goed bezet. De courses worden besloten met de Victorie-prijs, een Kortebaan draverij over een afstand van 690- 800 M. Het aantal deelnemers is hier 35 paarden. Goede sport, een vlug en accu raat werkende totalisator en de sfeer welke op het Alkmaarse sportpark altijd aanwezig is, zullen ongetwijfeld een groot aantal be zoekers trekken. SNEL SPEURWERK. ALKMAAR. Gistermorgen ontdekte een dame dat haar fiets voor de St. Jozefkerk verdwenen was. Zij heeft onmiddellijk aangifte gedaan bij de politie, die terstond een onderzoek instelde. Binnen een uur mocht het de Alkmaarse poli tie gelukken de dader met het rij wiel buiten de gemeente aan te houden. Het rijwiel was reeds ge deeltelijk veranderd. De man wordt ook verdacht van een rijwieldiefstal gepleegd bij de St. Laurentiuskerk aan het Verdronkenoord. leder kind een gratis kans ff Op Zaterdag 27 Augustus des namiddags om 3 uur worden in 134 Bata filialen in Nederland, meer dan 4.000 ballons opge laten. Aan elke ballon bevindt zich een enveloppe en in een aantal hiervan zit een bewijs dat aan de vinder recht geelt op een paar Zaterdagmiddag 3 uur opgelet t Kijk uit naar de schoenen die uit de lucht vallen 11 Filiaal te ALKMAAR: Langestr. 19 te DEN HELDER: Spoorstraat 33 te HOORN: Nieuwsteeg 12. (Adv.) Tentoonstelling jeugd van Nederland In een van de overzichten in de pers wordt deze tentoonstelling zeer terecht beschreven als een tentoonstelling met een achter grond. Om deze achtergrond gaat het: belangstelling te wekken voor dat, wat men niet weet, niet be grijpt, niet kent; waar men geen acht op slaat en waarvoor men geen belangstelling toont: de om vang, de mogelijkheden en.... de gebreken van de jeugdzorg in ons land. Weet U, dat de jeugd tot en met 23 jaar bijna de helft van ons volk omvat? Het is de moeite waard daarvoor belangstelling te tonen. De tentoonstelling „Jeugd van Nederland" is bedoeld voor allen, die met de jeugdzorg te maken hebben. „Dit is een tentoonstel ling voor Vaders en Moeders sa men" is de leus. Maar ook de jeugdleiders, geestelijken en pre dikanten, onderwijzers en leraren, maatschappelijke werkers en werksters en nog vele anderen worden verwacht. En ook de rij pere jeugd zelf; jongens en meis jes van 14-15 jaar en ouder. Het Alkm. Comité heeft tot zijn genoegen de volgende personen bereid gevonden zitting, te nemen in een Ere-Comité van aanbeve ling: de Burgemeester Mr. Dr. H. J. Wytema, Mr. A. J. M. Leesberg, de Hr. G. van Slingerland, de Hr. M. Coerts, Hoogeerw. Hr. Deken J. T. Jacobs, Ds. N. den Oudsten, Mr. A. W. Holsteyn, Dr. W. J. Lojenga, de Hr. G. Figée en Mej. H G. Dijkstra. De Ned. Spoorwegen geven bij aankoop van een gecombineerd biljet, dat reisbiljet en entree- kaart tegelijk is een reductie op reis en entree van 10 pet., bij groe pen van minimaal 30 personen een reductie van 20 pet. De kosten van Alkmaar uit voor personen van i9 jaar en ouder bedragen resp. f 1.80 en f 0.80; tot 18 jaar f 1.80 en f 0.60; voor groepen van min stens 30 pers. f 1.60 en f 0.60. De tentoonstelling wordt gehou den in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam en is geopend van 1017 en van 1923 uur. 's Zondags van 1317 en van 1923 uur. In aansluiting aan deze opwek king tot een bezoek, dat U een genotvolle en leerzame middag of avond schenkt, mag nog een op wekking volgen om mede te wer ken aan de financiële actie, n.l. de verkoop van loten a f 0.50 en van het kunstzinnige, alleraardigste boekje „Pietje" van Jo Spier, dat voor de luttele prijs van 10 cent wordt verkocht. Welke personen of jeugdverenigingen willen hier bij een handje helpen? Vooral op de jeugd willen wij een beroep doen! De penningmeesteresse Mvr Elema-Sas, Kennemerstraatweg 51 en het secretariaat, Doelenstraat 30, zullen gaarne zorgen, dat U de beschikking over loten en Pietjes krijgt. (Adv.t FAMILIE-FEESTJE ALKMAAR In de Overdiê- straat werd gisterenavond een fa miliefeestje gevierd dat onder de invloed van sterke drank ontaardde tot een vechtpartij. De hele familie raakte slaags, zodat de politie tus senbeide moest komen. De vechten den werden gescheiden en de ge moederen gekalmeerd. KLEIN ONGEVAL ALKMAAR Op de St. Anna- brug raakte gisterenmiddag een voerman van eên paard en wagen in een netelige positie toen op de brug een klein meisje met een kinderwagen plotseling stopte. De wagen had te veel vaart om een aanrijding te voorkomen. De voer man koos toen de verstandigste weg en reed op de balk van de brug aan, die vernield werd. De kinde ren kwamen ongedeerd te voor schijn. Katholieke Arbeiderskinderen maken een boottocht ALKMAAR. Katholieke ar beiderskinderen scheepten zich gisterenmorgen om negen uur aan de Bierkade in, om een boottocht te maken, die georganiseerd is door de dames van de K.A.V. 230 kinderen van leden der K.A.B. en K.A.V. van de St. Lau- rentiusparochie kwamen in de beste stemming in Schoorldam aan en liepen toen naar Schoorl, waar zij zich de gehele dag kos telijk hebben vermaakt op het speelduin en in de speeltuin. Zij deden er spelletjes en wonnen er aardige prijzen en zij werden er op velerlei lekkernijen getrac teerd. 's Avonds om half-acht kwamen zij, vermoeid maar tevreden na een prettige dag, op de Handels kade aan, waar het muziekcorps „St. Caecilia" hen kwam halen. De muzikanten hoe lang nog zonder uniform? trokken met de kinderen in een muzikale mars langs Doelenstraat, Langestraat en Laat, naar de Bierkade, waar de stoet uiteen ging. Behalve de kinderen van de St. Laurentiusparöehje was er ook een groep uit Oudorp mee. Van daag zullen de arbeiderskinderen der beide andere Alkmaarse paro chies een eendere feestdag heb ben. Eindstand Bedrijfs- en Zomeravondvoetbal ALKMAAR. Gisteravond werd de laatste competitiewed strijd gespeeld in het kader van de Alkmaarse 'Bedrijfsvoetbal- Verenigingen. De uitslagen van de deze week gespeelde competitiewedstrijden zijn: KromBBC 10 VIVO-BoysMelkboeren 21 SlagersHulskampboys 02 De eindstand in de verschillende afdelingen is als volgt: Afdeling A. Lichtbedrijven 9 7 2 0 16 Povay 9 6 3 0 15 T. S. V. 9 4 3 2 11 Hoge Huys 9 4 2 3 10 Slagers 9 3 2 4 8 Ringers I 9 3 2 4 8 Postillon 9 3 1 5 7 Hulskampboys 9 2 2 5 6 A. P. s. v. n 9 1 3 .5 5 Conijn 9 1 2 6 4 Afdeling B. Reiniging 9 7 2 0 16 Alkm Courant 9 4 4 1 12 Chevroletboys 9 4 2 3 10 S. O. V. A. 9 4 2 3 10 Papierduivels 9 4 1 4 9 Melkboeren 9 3 1 5 7 Stoel 9 3 1 5 7 V.I.V.O.-boj's 9 3 1 5 7 Rhodesid 9 2 2 5 6 Centra 9 2 2 5 6 Afdeling C. Krom 10 8 1 1 17 B. B. C. 10 6 3 1 15 Telefonia 9 5 1 3 11 Notenkrakers 9 5 1 3 11 Fordboys 9 4 2 3 10 Perzifo 9 4 0 5 8 Nagengast 9 2 3 4 7 Black Boys 9 3 0 6 6 P. O. A. 9 2 0 7 4 Ringers II 9 1 1 7 3 Voor de algemene kampioen schappen zijn nog twee wedstrij den te spelen, de stand is hiervan: Reiniging 110 0 2 Krom 0 0 0 0 0 Lichtbedrijven 10 0 10 De finale van de Winnaarsronde Bekerwedstrijden wordt gespeeld tussen S.O.V.A.—POVAY. De finale van de Verliezersron de Bekerwedstrijden is nog niet vastgesteld. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Ber- nardina W. d. van L. P. J. de Boer en M. G'. van Tol; Matthijs z. van H. de Wit en G. M. Joostema, Her man J. z. van J. H. van Heems en M. Kempen; Margriet L. d. van P. Keijzer en M. Pool. ua Muo.'d 'f snsitjpyj rpMiupo Elisabeth R. Wesseling; Cornelis de Lange en Petronella Roskam; Louwres Hottentot en Aaltje de Ruijter; Rienus van Buren en Geer- truida Bakker; Germ Roorda en Ella Admiraal. Overleden; Benjamin Kuijper, weduwnaar van F. Englander, oud 74 jaar. GEEN CONCERT OP 81 AUG. ALKMAAR. Overeenkomstig de wens van H.K.H. Prinses Wil- helmina zal het Oranjecomité die dag geen festiviteiten organiseren. Het aangekondigde concert in de Muziektuin is derhalve afgelast. In verband daarmede gaat ook de re petitie van de Verenigde R.K. Kerkzangers hedenavond niet door. TREINSTORING OP DE LIJN AMSTERDAM-ALKMAAR Sedert vanmorgen ongeveer half negen is er een technische storing in de electrische leidingen van de spoorwegen waardoor verschillende treinen welke uit Amsterdam rich ting Alkmaar moesten vertrekken zijn opgehouden. Omstreeks 8 uur vanmorgen zoals thans blijkt is storing op getreden in een gemeentelijke elec trische kabel van de stroomvoorzie ning van post drie van het Amster damse spoorwegemplacement. Hier door kwam het westelijk deel zon der stroom, waardoor de electrische bediening van wissels, seintoestel- len enz. van het baangedeelte bij de splitsing van de- lijnen richting Haarlem en Alkmaar uitviel. De seinen en wissels moeten op het ogenblik met de hand worden be diend waardoor vertraging ontstaat en zoals reeds gemeld, treinen zijn uitgevallen. Men is thans doende de storing op te sporen, zodat nog niet vaststaat wanneer zij opgeheven zal worden. Het treinverkeer naar het westen heeft ongeveer een kwartier vertraging. GECOMPLICEERD ONGEVAL ALKMAAR Gisterenmorgen omstreeks 9 uur was de 20 jarige veehouderszoon B. op een weiland aan de Helderseweg met een met 2 paarden bespannen grasmaaima- chine. aan het werk. Plotseling liep de machine vast waardoor de paar den schrokken en op hol sloegen. De spoorstok waarmede de paarden aan de machine verbonden waren, werd meegesleept door de beide dieren, die de Helderse weg op ren den. Bij de spoorweg overgang be vond zich een 60 jarige vrouw met meisjes. Een der paarden stormde recht op de groep toe. De vrouw en de kinderen zochten in hun angst dekking achter een verkeersbord, waarop het paard toestormde. Het beest werd daar gegrepen door een kermisgast. De vrouw werd echter met een 6 jarig meisje gewond. Dr. Nijman verleende de eerste hulp. Het 2e paard werd intussen op het Kerkplein gegrepen. Beide dieren bekwamen eveneens verwondingen aan borst, bek en benen. De be stuurder van de maaimachine bleef ongedeerd. Later deed de eigenaar van het span, de veehouder B„ me dedeling dat hfj alle kosten zal' ver goeden. K. A. B. HEILOO. Wij nodigen al onze leden uit tot bijwoning van de alg. ledenvergadering op 30 Aug. a.s. te 20 uur in het Gezellenhuis. Buiten de gewone agendapunten behandelen wij tevens: 1. Voorstellen voor de Bondsraad vergadering van 12 Nov. a.s. te Haarlem. 2. Verkiezing van een afgevaar digde voor deze Bondsraadvergade ring, 3. Bespreking van het winterpro- gram. Die leden, die voorstellen voor de Bondsraadvergadering hebben, wor den verzocht deze op de vergadering naar voren te brengen. Uw opkomst is daarom dringend gewenst. Ook maken wij u nogmaals attent op de 3-jarige ontwikkelingscursus te Alkmaar, welke met September weer begint. U kunt zich vóór 1 Sept. opgeven bij onze secretaris, de heer Stoelinger, Heerenweg 164, te Heiloo. Maakt hier zoveel mogelijk gebruik van. Het komt u altijd ten goede. Tenslotte verzoeken wij u, indien u adressen weet van ongeorgani seerde Kath. arbeiders, ons deze op te geven voor de a.s. propaganda- WEERSVERWACHTINC Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van hedenavond tot morgenavond. AANHOUDEND WARM Vannacht plaatselijk mist, mor gen overdag op de meeste plaatsen vrij zonnig weer met 's middags in het Zuiden van het land kans op enkele verspreid optredende onweersbuien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Aanhoudend warm weer. Koning Abdoellah van Transjor- danië heeft volgens het blad „Al Misri" de vorming van een Groot- Syri aangekondigd, bestuurd door de Hasjemieten. Het Canadese s.s. „Mont Gaspé" is vannacht bij de Nollen op de Schelde aan de grond gelopen. Het schip meet 7159 ton. Sleep boothulp uit Vlissingen is onder weg. In de vier Amerikaanse staten Idaho, Californië, Montana en Zuid-Dakota, hebben de bosbran den ontstellende vormen aangeno men. Tot nu toe zijn 5000 acres bos en 10.000 acres grasland ver brand. Naar uit Hongkong wordt ver nomen, is de nationalistische ge neraal Joe Han-Mou, opperbevel hebber van het Zuid-Chinese front, van Kanton naar Hongkong gevlucht. Het met Britse vergunning ver schijnende blad „Sozial-Democrat" bericht dat 15.000 manschappen van de volkspolitie in de Sovjet- zóne van Duitsland, zullen worden gemobiliseerd om haar de Balkan te worden gezonden, „om gerêed te staan voor optreden tegen Hit- Ier". actie. Bouwt eigen KAB! allen mee aan onze Onderlinge wedstrijden op „de Molenkrocht" BERGEN. Op Donderdag 1, Vrijdag 2, Zaterdag 3 en Zondag 4 September vinden tot besluit van het seizoen op de tennisbanen aan de Kruisweg Parkwedstrijden plaats, onderlinge wedstrijden voor alle leden van het Tennispark „De Molenkracht" (inclusief de B.T.C.) ongeacht de speelsterkte. Belangstellenden zullen dit tour- nooi, waarbij hoofdzakelijk Berge- naren elkanders krachten gaan meten, kunnen bijwonen zonder be taling van entreegeld. BANDJERMASIN, 25 Aug. (Ane- ta) Dinsdagavond zijn in de omge ving van Bandjermasin schietpar tijen uitgebroken, waarover nadere bijzonderheden nog ontbreken. De correspondent van Aneta meldt, dat door de gevechten rond Kandang, ten Noorden van Band jermasin, de waarnemend wali- daerah van Bandjar, Mohammed Said, niet in staat was zich naar Bandjermasin te begeven, waar zijn aanwezigheid dringend gewenst was. Verder vernam de correspon dent van Aneta, dat de komst van de Nederlandse versterkingen en het bezoek van de legercomman dant aan Bandjermasin in verband staan met de verhoogde guerilla- activiteit. Dinsdag arriveerde een militair convooi van tientallen jeeps en pantserwagens uit Hulu Sungar in Bandjermasin. Dinsdag zijn ruim 20 leden van het personeel van het Centrale Zie kenhuis in Bandjermasin, met me deneming van instrumenten en medicijnen verdwenen. Zij maakten gebruik van een motorboot en men vermoedt, dat zij zich bij de gueril las hebben aangesloten. BATAVIA, 24 Aug. (Aneta) Van bevoegde zijde vernam Aneta, dat in Indonesië sedert het ingaan van de order staakt de vijandelijkheden aan Nederlandse militaire zijde in het tijdvak van 11 tot en met 20 Augustus de volgende verliezen zijn geleden: op Java: 12 gesneuvelden en 31 gewonden; op Sumatra 3 ge wonden; in het overige gebied van Indonesië 1 gesneuvelde. Herinenting tegen pokken HEILOO. Vóór 7 September, kunnenzij, die reeds eerder zijn in geënt, zich schriftelijk of monde ling aanmelden ter secretarie, on der opgave van naam, voornaam, geboortedatum en adres; zp zullen dan t.z.t. een oproeping ontvangen. Op veler verzoek zullen wij van heden af naast onze supra, likeuren (f6,10 per fles, f3.10 per fles), een tweede kwali teit verkopen voor de zeer scherp gestelde prijs: f4,65 per fles, f2.50 per (4 fles. Deze likeur is verkrijgbaar in de volgende smaken: Anisette Apricot Brandy Cr. de Mandarines Cr. de Bananés Curasao wit Kummel Persico Curasao orange Marasquin Triple sec Cr. de Cacao Cr. de Menthe Half om half Parfait Amour Cr. de Vanille terwijl hier binnenkort aan wordt toegevoegd: Goudlikeur. Tevens kunnen wij u mededelen, dat wij beschikken over een kleine hoeveelheid Boerenjongéns. Oudste wijnkoperij en likeurstokerij aldaar, aan de Platte Stenenbrug 104 Telefoon 2604 K 2200 (Adv.) Hedenavond zal uit Par da arriveren de Poolse Mgr. Dr. Jozef Feliks Ga door Z. H. de Paus is bel: geestelijke zorg van de P granten over de gehele w< Gawlina, die zijn intrek bij de Paters C'apucijners zal Nederlandse aulori poolse verenigingen bczoc Vrijdag 26 Aug. wordt h gen door de bisschop van de burgemeester van Brec de dag zal hij naar Vlissii om daar de Poolse kathol niging te bezoeken. Zate trekt mgr. Gawlina naar 1 waar hij o.m. een onderh met mgr. Giobbe, de Pause tius, daarna wordt de biss kirdinaal de Jong in Uti vangen. En als besluit vs wordt een bezoek gebracl Polen in Arnhem. Mgr. Gawlina zal Zone een H. Mis celebreren in van de paters Capucijner gewoond zal worden door se emigranten uit Breda ving. Des middags om 4 ui de St. Jozefkring een feest eenkomst van de Polen, daarvan vertrekt mgr. Ga\ Den Haag, waar hij temi de daar verblijvende Polei toeven. Maandag zal de F schop naar Den Bosch ga: gaat de reis naar Utrecht, dag is gereserveerd voor naar Limburg, waar resp zoek aan de bisschop van 1 de directie van de staatsr Commissaris van de Konin Poolse vereniging te Heerl program staan. Op 31 Aug mgr. Gawlina naar Eindh. daar de burgemeester, d< fabriek en de Poolse verei bezoeken. De daarna volgei reist hij naar Twente, Ha: Amsterdam. STAKING ENGEL MIJNLIFTMACHINI SHEFFIELD, 24 Aug. De mijnliftmachinisten cashire hebben besloten werk terug te keren i waarden, die voor de sta den. Hun collega's in 1 besloten eveneens het hervatten en hun loone arbitrage te onderwerper Door de staking waren 75.000 mijnwerkers zond Heden was dit aantal tot 40.000 teruggelopen. Vai stakende machinisten hedenochtend 372 naar h terug, nadat gisteren he genoemde besluit was In Lancashire waren vi.j nog niet en vier gedeel werking. Tot hedenavond is de k ductie in Yorkshire ged: 303.700 ton, doch een wo der van de Nationale K zei, dat de daling met 1' hiervan te wijten was aai vuldig absenteïsme. BENELUXMINISTI OPNIEUW BIJEE BRUSSEL, 24 Aug. (A. Zowel „Het Laatste Nie de „Gazet van Antwerp hedenmorgen vernemen ingelichte kringen, dat h schijnlijk geacht wordt, gende week de Benelux- opnieuw bijeen zullen ko zou besloten zijn naar a van het onderhoud van Zeeland met minister St Volgens „Het Laatste zouden de besprekinger belangrijk zijn dan die, het Chateau d'Ardennes houden en zouden de mii Den Haag bijeen komen. PROGRAMMA VRIJDAG 26 AUGUS HILVERSUM NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 tiek; 7,30 Gramofoonmuzi Een woord voor de dag; 8.0 en weerbericht; 8.15 Te De damus; 8.45 Gramofoonmu Voor jonge zieken; 9.30 1 vecht; 10.00 Gramofoonmuz Morgendienst; 11.00 Kami 11.25 Gramofoonmuziek; 1 mofoonmuzipk; 12,30 Mede 12.33 Koor en bariton; 13.0C 13.15 Sextet; 13.45 Marin 14.25 Gramofoonm'/ziek; der daken dan?; 15.00 foonmuziek; 15.40 Lezing' 1 mofoonmuziek; 16.40 Vo 17.00 Piano; 17.30 Gramofoc 17.45 Collegium Musicum- zing; 18.30 Voor de Ne* krachten; 19.00 Nieuws; I merkoor; 19.30 Londens PI nisch Orkest en piano; 21 mofoonmuziek; 21.15 Sprei Orgelspel; 22.00 Radio PI nisch Orkest; 22.15 Negro-s 22,45 Avondoverdenking; Nieuws; 23.15 Gramoloonm HILVERSUM 1 VARA; 7.00 Nieuws; 7.18 foonmuziek; 8.00 Nieuws; I mofoonmuziek; 8.50 Voor d 9.00 Gramofoonmuziek; VI zing en morgenwijding; 10.20 Gramofoonmuziek; 1( de vrouw; 10.45 Sopraan 11.05 Voordracht- 11.25 Ai orkest; AVRO: 12.00 Piano caal ensemble; 12.30 Mede 12.33 Reportage wielrenni Sport en prognose; 12.45 foonmuziek; 13.00 Nieuv Promenade Orkest en sopr: Kookkunst; 14.20 Kamero mezzo-sopraan; 15.00 Vc 15.20 Kamerorkest en i VARA: 16.00 Viool; 16.30 16; 17.00 Filmland; 17.20 K Kamermuziek; 18.00 Nieu Felicitaties; 18.45 Silvestri 19.00 Denk om de bocht; geringsuitzending; VPRO: zing; 20.00 Nieuws;' 20.05 piano; 20.30 Lezingen; VA Gramofoonmuziek; 21.30 portage; 21.35 Vacantie in 22.00 Buitenlands overzie Swing and sweet: VPRO: zing en avondwijding; VA Nieuws; 23,15 Gramofoon

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2