EN Poolse bisschop komt heden in ons land u - JÊp Zaterdag snelheidsproef met de gloster „Meteor"? Coppi (prof) en Andersen (amateur) wereldkampioenen achtervolging De schat van Matabonga W Lste nieuws siligheid bij jermasin verliezen, in Dnesië ZOON Donderdag 25 Augustus 1949 PAG. 3 RADIO Naar wij vernemen IIP .Jgv..- u t Ameland maakt zich gereed Branden bij Ned.-Belgische grens De Bonnenlijst Bakker, Pronk, Besson, Frosio en Lesueur in finale der stayers WEK DE GAL IN UW LEVER OP 5»J fl (Adv.l 5VERWACHTING eeld door het K.N.M.I. geldig van hedenavond avond. OUDEND WARM plaatselijk mist, mor- op de meeste plaatsen weer met 's middags ien van het land kans verspreid optredende en. Zwakke tot matige "dzakelijk tussen Oost inhoudend warm weer. bdoellah van Transjor- volgens het blad „Al arming van een Groot- :ondigd, bestuurd door sten. ilese s.s. „Mont Gaspe" bij de Nollen op de de grond gelopen, neet 7159 ton. Sleep- t Vlissingen is onder - r Amerikaanse staten fornië, Montana en i, hebben de bosbran- ;nde vormen aangeno- u toe zijn 5000 acres •0 acres grasland ver- Hongkong wordt ver- e nationalistische ge- ïan-Mou, opperbevel- i het Zuid-Chinese anton naar Hongkong ritse vergunning ver- !ad „Sozial-Democrat" 15.000 manschappen spolitie in de Sovjet- itsland zullen worden d om naar de Balkan ezonden, „om gerêed optreden tegen Hit- ASIN, 25 Aug. (Ane- ond zijn in de omge- idjermasin schietpar- ten, waarover nadere i nog ontbreken, ondent van Aneta >r de gevechten rond Noorden van Band- waarnemend wali- Bandjar, Mohammed itaat was zich naar te begeven, waar zijn dringend gewenst ernam de correspon- a, dat de komst van e versterkingen en rt de iegercomman- Ijermasin in verband verhoogde guerilla- dag arriveerde een /ooi van tientallen erwagens uit Hulu djermasin. ruim 20 leden van ■an het Centrale Zie- idjermasin, met me- instrumenten en Iwenen. Zij maakten n motorboot en men ;ij zich bij de gueril- gesloten. l Aug. (Aneta) Van vernam Aneta, dat dert het ingaan van de vijandelijkheden e militaire zijde in 11 tot en met 20 Igende verliezen zijn a: 12 gesneuvelden i; op Sumatra 3 gê- overige gebied van neuvelde. tegen pokken Vóór 7 September, eeds eerder zijn in- iriftelijk of monde- ter secretarie, on- i naam, voornaam, en adres; zij zullen /roeping ontvangen. st onze supra, tweede kwali- f4,65 per fles, ten: e Cacao le Menthe om half it Amour' e Vanille üoudlikeur. eken over een aan de 1 K 2200 (Adv.) Hedenavond zal uit Parijs te Bre da arriveren de Poolse Bisschop Mgr. Dr. Jozef Feliks Gawlina, die door Z. H. de Paus is belast met de geestelijke zorg van de Poolse emi granten over de gehele wereld. Mgr. Gawlina, die zijn intrek zal nemen bij de Paters Capucijncrs te Breda, zal Nederlandse auf oritciten en Poolse verenigingen bezoeken. Vrijdag 26 Aug. wordt hij ontvan gen door de bisschop van Breda en de burgemeester van Breda. Dezelf de dag zal hij naar Vlissingen gaan om daar de Poolse katholieke vere niging te bezoeken. Zaterdag ver trekt mgr. Gawlina naar Den Haag, waar hij o.m. een onderhoud heeft met mgr. Giobbe, de Pauselijke Nun tius, daarna wordt de bisschop door fcu-dinaal de Jong in Utrecht ont vangen. En als besluit van de dag wordt een bezoek gebracht aan de Polen in Arnhem. Mgr. Gawlina zal Zondagmorgen een H. Mis celebreren in de kerk van de paters Capucijnen, die bij gewoond zal worden door de Pool se emigranten uit Breda en omge ving. Des middags om 4 uur is er in de St. Jozefkring een feestelijke bij eenkomst van de Polen. Na afloop daarvan vertrekt mgr. Gawlina naar Den Haag, waar hij temidden van de daar verblijvende Polen zal ver toeven. Maandag zal de Poolse bis schop naar Den Bosch gaan, daarna gaat de reis naar Utrecht. De Dins dag is gereserveerd voor een tocht naar Limburg, waar resp. een be zoek aan de bisschop van Roermond, de directie van de staatsmijnen, de Commissaris van de Koningin en de Poolse vereniging te Heerlen op het program staan. Op 31 Augustus gaat mgr. Gawlina naar Eindhoven om daar de burgemeester, de Philips- fabriek en de Poolse vereniging te bezoeken. De daarna volgende dagen reist hij naar Twente, Haarlem en Amsterdam. STAKING ENGELSE MIJNLIFTMACHINISTEN SHEFFIELD, 24 Aug. (Reuter). De mijnliftmachinisten van Lan cashire hebben besloten naar het werk terug te keren op voor waarden, die voor de staking gol den. Hun collega's in Yorkshire besloten eveneens het werk te hervatten en hun looneisen aan arbitrage te onderwerpen. Door de staking waren gisteren 75.000 mijnwerkers zonder werk. Heden was dit aantal tot ongeveer 40.000 teruggelopen. Van de 480 stakende machinisten keerden hedenochtend 372 naar hun werk terug, nadat gisteren het boven genoemde besluit was genomen. In Lancashire waren vijf mijnen nog niet en vier gedeeltelijk in werking. Tot hedenavond is de kolenpro- ductie in Yorkshire gedaald met 303.700 ton, doch een woordvoer der van de Nationale Kolenraad zei, dat de daling met 14.000 ton hiervan te wijten was aan 't veel vuldig absenteïsme. BENELUXMINISTERS OPNIEUW BIJEEN? BRUSSEL, 24 Aug. (A.N.P.). Zowel „Het Laatste Nieuws" als de „Gazet van Antwerpen" van hedenmorgen vernemen uit goed ingelichte kringen, dat het waar schijnlijk geacht wordt, dat vol gende week de Benelux-ministers opnieuw bijeen zullen komen. Dit zou besloten zijn naar aanleiding van het onderhoud van Paul van Zeeland met minister Stikker. Volgens „Het Laatste 'Nieuws' zouden de besprekingen minder belangrijk zijn dan die, welke op het Chateau d'Ardennes zlin ge houden en zouden de ministers in Den Haag bijeen komen. PROGRAMMA VRIJDAG 26 AUGUSTUS HILVERSUM I, 301 M. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnas tiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerbericht; 8.15 Te Deum Lau- damus; 8.45 Gramofoonmuziek; 9.15 Voor jonge zieken; 9.30 Kussenge vecht; 10.00 Gramofoonmuziek;'10.30 Morgendienst; 11.00 Kamermuziek; 11.25 Gramofoonmuziek; 12.00 Gra mofoonmuziek; 12A30 Mededelingen; 12.33 Koor en bariton; 13.00 Nieuws; 13.15 Sextet; 13.45 Marinierskapel; 14.25 Gramofoonmuziek; 14.40 On der daken dan?; 15.00 Gramo foonmuziek; 15.40 Lezing; 16.00 Gra mofoonmuziek; 16.40 Voordracht; 17,00 Piano; 17.30 Gramofoonmuziek; 17.45 Collegium Musicum- 18.15 Le zing; 18.30 Voor de Ned. Strijd krachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Ka merkoor; 19.30 Londens Philharmo- nisch Orkest en piano; 21.00 Gra mofoonmuziek; 21.15 Spreker; 21.35 Orgelspel; 22.00 Radio Philharmo- nisch Orkest; 22.15 Negro-spirituals; 22,45 Avondoverdenking; 23.00 Het Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 415'M. VARA: 7.00 Nieuws; 7.18 Gramo foonmuziek; 8.00 Nieuws; 8.18 Gra mofoonmuziek; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek- VPRO: Le zing en morgenwijding; VARA: 10.20 Gramofoonmuziek; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Sopraan en alt; 11.05 Voordracht- 11.25 Accordeon orkest; AVRO: 12.00 Piano's en vo caal ensemble; 12.30 Mededelingen; 12.33 Reportage wielrennen; 12.40 Sport en prognose; 12.45 Gramo foonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Promenade Orkest en sopraan; 14.00 Kookkunst; 14.20 Kamerorkest en mezzo-sopraan; 15.00 Voordracht; 15.20 Kamerorkest en fluitsolist; VARA; 16.00 Viool; 16.30 Van 12 tot 16; 17.00 Filmland; 17.20 Koor; 17.40 Kamermuziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18,45 Silvestri-kwartet; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 Re geringsuitzending; VPRO: 19.30 .Le zing; 20.00 Nieuws; 20.05 Bas en piano; 20.30 Lezingen; VARA: 21.00 Gramofoonmuziek; 21.30 Wielrenre- portage; 21.35 Vacantie in Friesland; 22.00 Buitenlands overzicht; 22.15 Swing and sweet; VPRO: 22.40 Le zing en avondwijding; VARA: 23.00 Nieuws; 23,15 Gramofoonmuziek. Mgr. Gawlina was in de tweede wereldoorlog de rechterhand van wijlen kardinaal Hlond van Polen. Hij werd aalmoezenier en geraakte bij de gevechten in Polen aan hoofd en arm gewond. Hij emigreerde met de Poolse soldaten en nam in Frank rijk de' geestelijke zorg voor het aldaar vertoevende deel van het Poolse leger op zich. .In 1940 trok hij met het leger naar Engeland, waar hij tot 1942 bleef. In dat jaar ging hij naar de Poolse militairen in Rusland en trok met hen naar Irak en Pakistan. Hij bereisde Amerika, waar hij bij president Roo sevelt de Poolse belangen bepleitte. Mgr. Gawlina bezit 28 Poolse en buitenlandse onderscheidingen. Bij Monte Cassino is hij door generaal Anders begiftigd met de hoogste Poolse militaire onderscheiding: Virtuto Militari. Ter gelegenheid van zijn zilveren priesterfeest, 19 Juli 1946, is hij door de Paus benoemd tot huis prelaat. In 1947 was mgr. Gawlina rector van de Poolse kerk van de H. Stanislaus te Rome. Ruim 1500 liefhebbers voor lerarenbeurs De beurzen voor de universi taire opleiding van leraren bij het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs blijken in een grote behoefte te voorzien. Ruim 1500 gegadigden meldden zich hiervoor bij het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschap pen. Daar het aantal beschikbare beurzen beperkt is, zal een scherpe selectie onder de candidaten wor den gehouden. Uitbreiding handelsverkeer met Noorwegen Besprekingen te Oslo over de ontwikkeling van het Nederlands- Noorse handels- en betalingsver keer hebben geleid tot een aan vullende overeenkomst, op grond waarvan de Noorse export met 16 millioen Noorse kronen zal wor den uitgebreid en de Nederlandse uitvoer met 8 millioen Noorse kronen zal worden vergroot. AUSTRALISCHE BOER DENkT SCHAT VAN „DE VERGULDE DRAAK" TE HEBBEN GEVONDEN Een Australische boer heeft, zo verneemt het A.N.P., op zijn land sporen ontdekt van een schip breuk, die ongeveer 300 jaren ge leden moet zijn geschied. Hij gelooft, dat hij op het spoor is van de schat van „De Vergulde Draak", een Nederlands schip, dat in 1656 op de West-Austraiische kust verging. Het schip zou 76.000 dukaten aan boord gehad hebben. De boer, S. Chalwell, was aan het graven op zijn terrein bij Fre- mentle, toen hij stiet op de beel tenis van een man, wiens benen opgetrokken waren. De figuur is gebeiteld in steen, dat gedolven is uit een aangren zende rotspartij. Chalwell heeft ook ijzer en hout in zijn grond gevonden. heeft een 39-jarige man te Am sterdam zijn Stiefvader bij een twist met een ijzeren staaf enkele klappen op het hoofd gegeven, die gelukkig niet meer veroorzaakten dan ernsti ge hoofdwonden. De dader werd in arrest gesteld werd een negenjarige Amster damse jongen, die met zijn autoped plotseling de rijweg overstak, door een tram gegrepen en ernstig ver wond is Woensdagmorgen op feestelij ke wijze het 6300 b.r.t. metende m.s. „Hoogkerk" gebouwd door de Ne derlandse Dok- en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam, overgedragen aan de N.V. Verenigde Nederlandse Scheep vaart Mij heeft de Procureur-Fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie ge concludeerd tot verwerping van het beroep van de N.S.B. ex-burgemees ter van Amersfoort, de 50-jarige J. G. L. Harloff, die tot 12 jaar Rijks werkinrichting was veroordeeld neemt gezagvoerder Steinbeek van de DC 4 van de KLM, die Vrij dag op Schiphol arriveert, een zil veren dpos met 50 sigaren mee als geschenk van de burgemeester van Medan, voor diens collega te Am sterdam, mr„ d'Ailly werd de in Bandoeng geboren schrijver Johan Fabricius Woensdag 50 jaar.... De eerste Engelse straalbommenwerper, de Canberra I, heeft een oefenvlucht gemaakt'. Omtrent dit nieuwe vliegtuig, dat wordt voortgedreven door twee Rolls-Royce gasturbines, wordt nog de grootste geheimzinnigheid in acht genomen. Indien het weer gunstig is, zal a.s. Zaterdag de snelheidsproef van de luchtstrijdkrachten met de Gloster Meteor" op Ameland gedaan wor den. Wie de „Meteor" zal vliegen staat nog niet vast. In ieder geval zal het een vlieger van het 323ste squadron zijn, waarbij genoemd worden majoor Flinterman, en de luitenants Wansink en Aertsen. De voorbereidingen van deze proef nemen veel tijd in beslag; vooral de technische uitwerking ervan heeft veel hoofdbrekens gekost. De baan van drie kilometer lengte is op zes centimeter nauwkeurig uitgemeten door de topografische dienst van het Ministerie van Oorlog. De tijdme tingen worden, zoals bekend, ver richt door het nationaal luchtvaart laboratorium met behulp van twee gesynchroniseerde camera's, die verbonden zijn met een z.g. lusoscil- lograaf. In de filmcamera's rijn chronometers ingebouwd, die cor responderen met het filmbeeld. Drie „Auster"-vliegtuigen zullen worden gebruikt bij het bepalen van de vlieghoogte. In deze „Austers" zullen de sport- commissarissen van de Kon. Ned, Veren. Coor Luchtvaart de heren H. Dróge, I. de Boer en L. R. Lucassen plaats nemen. Op het strand zullen de heren J. K. Hoekstra en W. Sluy- ter als sportcommissaris optreden. TESTAMENT MARGARET MITCHELL ATLANTA, 24 Aug. (Ass. Press). In het testament van Margaret Mitchell, die door een auto-onge luk om het leven kwam, is be paald, dat het aandeel van haar echtgenoot ten minste 200.000 dol lar is en indien dit bedrag niet bereikt kon worden, op andere verzoeken bekrompen moet wor den, ten einde de som rond te maken. Zij liet aan haar secretaris 5000 dollar na. Voorts waren er talrijke bedragen gereserveerd voor de vele neven en nichten. Een som van 1000 dollar werd bestemd voor de „Atlanta Hictorical Society" en eenzelfde bedrag voor de „Marga ret Mitchell Library" in Fayette- ville (Georgië). Voor het gemak van de piloot, die vliegen zal over de scheiding van strand en zee, zullen zes meteorbal- lonnetjes het parcours afbakenen. Daarmede is de zaak dan nog ,niet af, want verder moet er nog een radio-ontvangst- en zendstation voor het contact met de vlieger wor den ingericht, en moeten dynamo's naar het eiland worden vervoerd voor het opwekken van stroom voor de meetapparaten. Zo blijkt, dat er heel wat nodig is om de proef mo gelijk te maken. Ruw geschat neemt men aan, dat de „Meteor" voor de drie kilometer lange baan twaalf seconden nodig heeft. Verder rekent men twee mi nuten voor het draaien en weer een „aanloop" nemen. Zoals men weet, moet de baan vier maal gevlogen worden. De proef zal dus ongeveer negen minuten in beslag nemen. NIEUWE ENGELSE STRAALGEVECHTS- VLIEGTUICEt LONDEN, 24 Aug. (Reuter). Engeland heeft twee nieuwe ge heime straalgevechtsvliegtuigen, die sneller kunnen vliegen dan de geluidssnelheid, aldus werd heden door de vereniging van Britse vliegtuigbouwers bekend gemaakt. De vliegtuigen zijn de „Hawker P 1052" en de „Dickers Marine Type 510'.', waarmee proeven zijn gedaan, welke gesteund werden door het Britse ministerie van be voorrading. De toestellen staan nog op de officiële geheime lijst en het mi nisterie van bevoorrading weiger de zich uit te laten over de snel heden. NA DE PAKHUISBRAND TE AMSTERDAM Wij vernemen, dat het onder zoek door de recherche naar de oorzaak van de pakhuisbrand te Amsterdam reeds enig resultaat heeft opgeleverd. De verwachting is, dat men er deze keer in zal slagen de oorzaak van de brand vast te stellen. Men vermoedt namelijk zoals reeds is gemeld dat de rookafvoerbuis de schul dige is. Een droom die geen bedrog was Een inwoner van Pretoria droomde dezer nachten, dat hij zijn kunstgebit had in geslikt. Hij schrok wakker en moest constateren, dat de daad bij de droom was ge voegd. Deze prestatie heeft de betrokkene een, gelukkig met succes uitgevoerde, ope ratie in het ziekenhuis ge kost. Zondag woedde in de bossen onder de gemeente Calmthout op Belgisch grondgebied een grote brand, waarvan de rookontwik keling in het Z.W. van Brabant duidelijk waarneembaar was. Het vuur vond gretig voedsel in de aaneengelegen bossen en heide- complexen en eerst tegen het val len van de avond slaagde men er in het vuur tegen te houden, waardoor kon worden voorkomen, dat de brand ook op Nederlands gebied- oversloeg. Maandagmiddag laaide het we derom op, doch verdere uitbrei ding kon door spoedig ingrijpen worden voorkomen. Dinsdag brak wederom de brand uit, nu in gro ter omvang dan Maandag het ge val was geweest. De brandweren van Ossendrecht, Woensdrecht en Bergen op Zoom, namen aan de bestrijding deel. Zondag en Maan dag waren reeds de brandweren van Butte en van het vliegveld Woensdrecht gerequireerd. Het vuur nade- Dinsdagmiddag de Nederlandse grens. Een 100-tal Belgische militairen was eveneens voor de blussing aanwezig, even als verschillende burgers. Men slaagde er na onvermoeid werken uiteindelijk in het vuur precies langs de grens een halt toe te roepen, nadat een lVa km lange brandgang was gegraven. De Bel gen waren er ondertussen even eens in geslaagd het vuur op eigen gebied te overmeesteren. Door de enorme rookontwikkeling werden de werkzaamheden ten zeerste bemoeilijkt. Naar schatting is meer dan 500 ha bos en heide aan het vuur ten prooi gevallen. VAN SCHAVOT TOT WERKPLAATS MUENCHEN (A.P.). Het Beierse tuchthuis van Stadelheim, vlak bij Muenchen, bevat een kamer, waarvoor zelfs de bewa kers bang zijn. Meer dan 1100 personen werden in dat vertrek tijdens het bewind van Hitier onthoofd. Het wordt nu gereinigd en ver bouwd tot autoherstelplaats. Eerste Kamer komt 7 September bijeen De voorzitter van de Eerste Ka mer heeft de leden opgeroepen voor een vergadering op 7 Sept. Op de agenda zijn geplaatst het wetsontwerp houdende verplichte verzekering van werknemers te gen geldelijke gevolgen van on vrijwillige werkloosheid en dat, houdende de toetreding tot het internationale verdrag betreffende arbeidsinspectie in industrie en handel. AMERIKA TEGEN VERHOGING VAN DE GOUDPRIJS WASHINGTON, 24 Aug. (Reu ter). De Amerikaanse minister van financiën, John Snyder, die voorzitter zal zijn bij de Brits- Canadees-Amerikaanse besprekin gen, welke de volgende maand te Washington zullen beginnen, ver klaarde vandaag tegenover de pers, dat hij nog steeds tegenstan der is van verhoging van de vast gestelde prijs ad 35 dollar per ounce, die de Amerikaanse rege ring voor goud betaalt. Snyder zeide voorts vol hoop te zijn, dat op de komende financiële besprekingen te Washington een oplossing zal gevonden worden voor Engeland's dollarproblemen. Naar aanleiding van het door Amerikaanse bladen gedane voor stel, dat de Britse regering het pond sterling ten opzichte van de dollar diént te devalueren, zeide Snyder, dat hij voortdurend ver klaard heeft, dat devaluatie een aangelegenheid is van het Inter nat jonale Monetaire Fonds. Hij ontkende echter niet de mo gelij kneid, dat de devaluatiekwes tie ter sprake zal komen op de Brits-Canadees-Amerikaanse fi nanciële conferentie, welke een week plaats zal vinden vóór de opening van de jaarlijkse verga dering van het bestuur van het Internationale Monetaire Fonds. De 18-jarige Engelse student Philip Mickman is er in geslaagd het Kanaal over te zwemmen. 23 uur en 13 minuten nadat hij bij Kaap Gris Nez startte, ging hij te Kingsdown aan land. Het was toen 5 uur 53 minuten. Na de geslaagde Kanaaitocht wordt Philip door zijn vader (rechts) gelukgewenst met zijn prestatie. Voor het tijdvak van 28 Augustus t.e.fn. 10 September 1949 zijn aan gewezen de volgende bonnen, die elk recht geven op het kopen van Voedingsmiddelenkaartcn 909 281 vlees a, b, d) 100 gram vlees 282 vlees (a, b) 283 vlees (d) 284 alg. (a, b, d) 286 alg. )a, b) 294 alg. 300 gram vlees 100 gram vlees 250 gram rijst 200 gram kaas of 250 gram korst.1. kaas (d) 100 gram kaas of 125 gram korstl. kaas (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen) Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 910 (Bijz. arbeid) a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter X Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 26 Augustus worden ge bruikt. De niet-aangewezen bonnen 264, 265, 268, 269, 270, 271 273, 275, 276, 277, 278, 279 algemeen kunnen worden vernietigd. AFDELING VOETBAL N.K.S. ZONDAG TE HAARLEM BIJEEN DEN HAAG (K.N.P.). De afd. Voetbal van de Ned. Katholieke Sportbond in het bisdom Haarlem zal Zondag 28 Augustus een alge mene vergadering houden in hotel Brinkman, Markt, te Haarlem. Onder deze vergadering zal ir. H. F. Hopster, voorzitter van de Landelijke Afdeling Voetbal van de N.K.S. en vice-voorzitter van de K.N.V.B., een inleiding houden over „Het bestaansrecht en het nut van de Ned. Katholieke Sport bond". Het is zeer waarschijnlijk, dat Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, het eerste gedeelte van de vergadering zal bijwonen. Om de derde plaats van het ach tervolgingsnummer voor amateurs over 4 K.M. reed de Italiaan Gan- dini tegen de Deen Joergenssen. Gandini won in 5 min. 21 sec., de tijd van de Deen was 5 min. 25.8 sec. In de finale stonden tegenover el kaar de Engelsman Cartwright en de Deen Andersen. Andersen behaalde op schitteren de wijze het wereldkampioenschap. Van de aanvang af nam hij de lei ding, hij nam 4 meter voorsprong en aangemoedigd door de duizenden toeschouwers vocht Andersen als een leeuw voor dit kampioenschap. De Engelsman stond voor een ho peloze taak en op het tweede ge deelte verloor Cartwright nog meer terrein. Onder enthousiast gejuich van zijn landgenoten won Andersen de titel in de tijd van 5min, 19.5 sec., de tijd van Gartwright bedroeg 5 min. 21 sec. Op de schouders ging de Deen naar de eretribune waar een kleine huldiging plaats vond en waar hij de gelukwensen in ontvangst mocht nemen van prins Axel, de bescherm heer van deze wereldkampioen schappen. Wederom was een titel behaald door een vertegenwoordi ger van een van de kleine wieier- landen. Achtervolging profs. In de eerste halve eindstrijd voor de achtervolging der professionals won Coppi met de tijd van 6 min. 35.4 sec. van Pedersen (6 min. 49.1 sec.). Gillen won in de tijd van 6 min. 30.1 sec. van van Est (tijd 6 min. 32.3 sec.). Van Est veroverde op wel zeer gemakkelijke wijze de derde plaats in de achtervolging profs. In de vijfde ronde kwam van Est een meter voor. Pedersen bleek al zijn kracht reeds te hebben verspild, van Est ging echter steeds beter draaien. In de zesde ronde liep van Est 5 meter in, een ronde later was het verschil zelfs tien meter gewor den, en vanaf dat moment was het met' Pedersen gedaan. Onze landge noot won met groot verschil. De Ijd van van Est was 6 min. 36,3 sec. Pedersen maakte een tijd, die ver over de zes minuten veertig secon den lag. De finale. In de finale kwam tegen elkaar uit de Italiaan Coppi, tegen de Lu xemburger Gillen. De Luxemburger gaf in de eerste vier ronden goed partij, maar in de vierde ronde reed hij niet meer zo rustig ai in het begin. Coppi kwam (ets voor te liggen en naarmate de kilometers volgden, werd de voor sprong van de Italiaan groter. Met zeker 40 meter voorsprong werd Coppi wereldkampioen in de achter volging der profs. De tijd bedroeg 6 min. 30.2 sec. De tijd van Gillen bedroeg 6 min. 34.8 sec. Hcrkansingsritachter motoren. Van de eerste herkansingsrit ach ter grote motoren, waarvan alleen de winnaar in de eindstrijd zou wor den geplaatst, luidt de uitslag: 1. Frosio, Italië, 1 uur 30 min. 25 sec., 2. Meuleman. België, op 1 ronde en 100 meter, 3. Betherey, Frankrijk, op ruim 9 ronden, 4. Lohmueller, Zwitserland, op ruim 16 ronden. Voor de tweede herkansingsrit achter grote motoren, vertrokken in deze volgorde: de Best, Nederland, Leliaert. België, Lamboley, Frank rijk en Besson, Zwitserland. Na 70 ronden was de stand op kop Besson, tweede de Best, derde Leliaert op een rónde en vierde Lamboley, eveneens op een ronde. De volgende kilometers hadden een eentonig verloop. Besson bleef rustig aan de kop zitten, dicht ge volg door de Best en de beide andere stayers op een ronde. Het werd een race zonder historie. Geen enkele maal trachtte de Best de Zwitser aan te vallen en zo werd het een zeer saaie vertoning. Ook Lamboley en Leliaert, waren niet in staat om de Zwitser te bedreigen, zodat Besson het eerst de finish bereikte. De Zwitser plaatste zich hiermede in de eindstrijd, met de beide Nederlanders Bakker en Pronk, de Italiaan Frosio en de APPEL PROFESSIONAL Appel, de oud-internationaal en oud-midvoor van de voetbalver eniging Sittard, heeft gisteren middag een contract getekend, waarin hij zich verbindt als pro fessional voor de Franse eredivisie club Reims te gaan spelen. Hij zal Zondag 4 September a.s. zijn eerste wedstrijd te Reims spe len tegen Bordeaux, de club, waarin Bertus de Harder uitkomt. Appel wenste geen inlichtingen te verstrekken over zijn contract. Hij deelde alleen mee, dat de voor waarden beter zijn, dan die voor Bertus de Harder, zoals dit ten minste algemeen gepubliceerd is. „t. Fransman Lesueur. De finale wordt Zaterdag gereden. De uitslag luidt: 1. Besson, Zwit serland, 1 uur 31 min. 20 sec., 2. de Best, Nederland, op 60 meter, 3. Lamboley, Frankrijk en 4. Leliaert België beiden op 2 ronden. De Kanaalzwemtocht van Philip Mickman Toen Mickman gisterenmorgen aan land stapte was hij, ondanks het feit dat hij bijna een etmaal in het water had doorgebracht, nog opmerkelijk fit. Zonder onder steuning wandelde hij naar zijn hotel, waar zijn trainer Temme hem onmiddellijk in een warm bad stopte. CORTINAS HEEFT GEEN SUCCES De Cubaanse Kanaalzwemmer José Antonio Cortinas, die gister morgen vroeg voor de tweede maai startte, heeft ook ditmaal zijn poging om het Kanaal over te zwemmen moeten opgeven. ENGELSE LEAGUE Voor de Engelse League werden gisterenmiddag enkele 'wedstrij den gespeeld. De uitslagen luiden: Eerste divisie: Birmingham City- West-Bromwich Albion 20 Charlton Athletic- Wolverhampton Wanderers 23 Chelsea-Arsenal 12 Everton-New Castle United 21 Huddersfield Town-Fulham 22 Manchester United- Bolton Wanderers 30 Portsmouth-Manchester City 11 Tweede divisie: Barnsley-Southampton 21 Bradford-Leicester City 22 Chesterfield-Bury 21 Lutontown-Coventry City 20 Preston North End- Grimsby Town 20 Queens Park Rangers- Brentford 33 U zult 's morgens „kiplekker*' uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILL.ETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. (Adv.) FEUILLETON 35. „De bemanning van mijn schip kwam overal verspreid terecht," vervolgde Cramer. De meesten werden uit zee opgepikt en ik was de enige, die zo'n smerige pech had, dat hij terecht kwam op een eiland, waarvan nog nooit iemand gehoord had. Niks te eten dan vis, vis en nog eris vis! En kreeften! Ik heb altijd gedacht, dat kreeft een trac- tatie was, net zoiets als kip en roomijs op Zondag. Ik hoop van m'n leven geen kreeft meer te zien en-evenmin een cocosnootof van die broodvruchtenEn ik kon op geen enkele manier van dat eiland wegkomen." Lida voelde haar hart als een mooi om waar te zijn. Door een van tempelgong honzen. Het was te die gelukkige toevallen had die man schipbreuk geleden en was terecht gekomen op hetzelfde eiland, waar op haar overgrootvader een halve eeuw te voren, terecht gekomen was. „Die oude inlandse vrouw was in bezit van die ring en ze was ver kikkerd op mijn mes en toen heb ben we geruild, ziet u? Ik heb over het jaar op dat rotte eiland gezeten. En als ik zeg, dat er geen mogelijk heid was om eraf te komen, dan houd ik u niet voor de gek. Het ligt niet langs een of andere scheepvaartroute en ik zou trou wens geen rede weten, waarom 'n schip, dat zichzelf respecteert, het zou aandoen, maar al zou een schip daar willen aanleggen, dan zou het nog niet gaan." „Waarom niet?" vroeg Lida bijna fluisterend. „Wegens de riffen, ziet U? Je kunt dat eiland rondwandelen en naar allé kanten uitkijken en dan zie je niets anders dan koraalriffen. U moet me dan ook niet vragen, hoe die plank, waaraan ik me vast klampte, tussen die riffen doorge komen is, want dat weet ik zelf niet. En u moet me evenmin vragen hoe die kerel in dat rubberbootje cr doorheen gekomen is, want dat weet ik niet, en hij al evenmin. Die riffen zijn zo kwaadaardig en zo dik, en heus, dat is de waarheid, dat zelfs de inboorlingen in hun prauwen nooit verder dan de eerste riffen zee op gaan. En als het dan nog stormt, dan krijg je de indruk, dat de hele bodem van de Oceaan de hoogte inkomt, zo maar recht de lucht In. Ik veronderstel niet, dat u daar veel aan hebt", eindigde Cramer grinnikend, „maar ik wil u in elk geval waar voor u vijf en twintig dollar geven." „U vertelt me net, wat ik graag wilde weten," zei Lida hijgend naar adem. „Enhoe heet dat eiland en waar ligt het ergens?" „Het heet Matabonga en ik kan u beter vertellen, waar het niet, dan waar het wel ligt. Ik heb er nog nooit op een kaart naar ge zocht. Ik zie het liefst nooit meer terug, zelfs niet op een kaart. Het ligt ergens ten westen van Tahiti en ergens ten noorden van Rarotonga en oostelijk van de Fiji eilanden en ergens ten zuidwesten van de Samoa-eilanden." „En ergens ten oosten van de zon," zei Lida opgewonden bij zich zelf, „en ergens ten westen van de maan!" Ze vroeg hem toen, of hij van de naam van dat eiland zeker was. „Zeker, juffrouw; zo noemde de eerste officier van de mijnenveger, die een boot stuurde om ons af te halen, het ten minste. En 'n moeite dat ze hadden om met een klein bootje aan land en weer in zee te komen!" „Is het soms een atol?" vroeg Lida. „Neen, juffrouw, het is, wat ze noemen een hoog eiland. Het is zowat twee mijl lang van het ene einde naar het andere. Er is geen baai, geen ankergrond en geen strand aan de lijkant. Dicht om het eiland steken de riffen omhoog als de pennen van een zeeëgel." Cramer keek Lida opeens vol plotseling medelijden aan. „U wilt me toch niet wijsmaken, dat u van zins bent, erheen te gaan?" „Misschien toch wel," zei Lida. Hij staarde haar volstrekt onge lovig aan. „Nou, maar als u dat doet, dan moogt u wel een schipper zien te krijgen, die goed op de hoogte is met het varen tussen koraalriffen." „Natuurlijk. Maar u had het zo even over een andere man, die ook op Matabonga terecht gekomen was," zei ze, nieuwsgierig, wie het wezen kon. „U bedoelt zeker die marinevlie ger", zei de zeeman en trok daar bij zijn onderlip omlaag, terwijl zijn stem plotseling verbitterd klonk. „Hij beweerde, dat hij officier was en een heer en veel te hoog In stand om met een gewone matroos om te gaan. In het allereerste begin was hij heel vriendelijk en wilde graag hebben, dat ik hem helpen zou, een grote prauw te bouwen. Hij ver beeldde zich .dat we daarin gemak kelijk naar Samoa zouden kunnen zeilenmaar de inboorlingen brachten hem aan z'n verstand, dat hij net zo goed in zee kon springen en proberen er zwemmende heen te komen, dan was hij ten minste gauw uit zijn lijden". (Woudt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3