Nieuw Qs IJ EN De Raad van Europa moét samenwerken met Internationaal Arbeidsbureau Hongaarse legerleiding in Russische handen? Dr. Baruch heeft gisteren ons land verlaten Omvangrijke bonnenzwendel Houtbeitsen Kleurstoffen NV. VRIESIA L. O. P. RADICALE MIDDELEN TALISATOR EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD] Amerikaanse duikboot vergaan Zaterdag*27 Aug. 1949 45e Jaargang No. 11651 Serrarens sprak te Straatsburg Sociale verschillen tussen de landen zijn ongewenst Om en onder de Ronde Tafel Nieuwe arrestaties Doodstraf geëist tegen S.D.-er Kipp Willy Croes-v. Rijsel moet opgeven Handelsreizigers protesteren Moet het Pond 20 pet. devalueren? P.T.T.-ambtenaren hadden een complot met personeel van Haarlemse drukkerij Nederland bezit het recht trots te zijn Onze marinebasis in Indonesië Amerikaanse duik boot verongelukt Wordt voor-Unie weer uitgesteld? Op zoek naar de - bandietenkoning Gesneuveld in fndonesië debons bijeen en U pier en enveloppen. Ires. Die bons vindt fie A (21/, punt) en nt). ree gerust 2 x kunt met meesterhand, lonker, juist zoals U krijgt dus van :ld en Jan de Vries, Alkmaar Telefoon 2875 Goot net oua papier niet weg. Bewaar *t voor Liefdewerk Oud Papier U doet er een goed werk mee! ter verdelging van 0 SchadeI. insecten 0 Onkruiden 0 Ongedierten 0 Slakken Voorts: 0 Rietmatten 0 Bloemstokken 0 Vogeljagers Zaadnoordijk Waagplein - Alkmaar ZANG 1 30 uur ing loketten 12.30 uur I M. COURSE hij voort toen hij •.ter zich hoorde, pen. „Blijf staan, .aide zich om en omen rennen. Ze em bij zijn armen kousen, sufferd!! „V ...verl...loren?" „Omdat wij nog '.ale Coridon. „Zie \erlijke verdiende \ruit, geef óp die oest afstand doen nu verder achter ic Martyn's koop- ze nu tóch gelijk Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd-, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Laat 22In teL 2046 (2 liinen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 De heer Serrarens, de bekende katholieke afgevaardigde, heeft Vrijdag in de Raad van Europa te Straatsburg bij het algemene debat over de Europese sociale vraagstukken, een pleidooi ge houden voor de nauwste samenwerking tussen de Raad van Europa en het Internationaal Arbeidsbureau. Wijzende op het belangrijke werk, dat door het Internationale Ar beidsbureau in de dertig jaren van zijn bestaan is verricht, betoogde de heer Serrarens, dat samenwer king met dit Bureau temeer nood zakelijk is omdat hierdoor een di rect contact met het werkende volk wordt verzekerd. Het Internationale Arbeidsbureau was bovendien zonder al te grote desorganisatie uit de oorlog geko men en had een aanzienlijke bijdra ge geleverd aan de grote vooruit- (Van onze parlementaire redacteur) 'n Huis blijft een dood ding, zo lang niet is uitgemaakt wie er in zullen komen te wonen en deze. aangewezen zijnde, er hun verblijf in hebben gevestigd. Begin deze week is uitgemaakt, dat het huis van de Ronde Tafel-conferentie klaar was. Dat wil zeggen het ,,gC' bouw" stojd er, de toekomstige be woners trappelden ook van verlan gen om er in te trekken, maar nu moest eerst nog worden uitgemaakt op welke wijze men de gegadigden zou groeperen en het perceel het best kon worden onderverdeeld. Ook dat is allemaal gebeurd. De commissies z.ijningesteld, de leden ervan aangewezen. In de top is er de centrale commissie en daaron der de commissies voor staatkundi ge-, financieel-economisehe-, mili taire-, culturele-, en sociale aange legenheden. De staatkundige com missie kreeg de z.g. Rode Zaal van ,.De Witte" toegewezen, de finan ciële en economische experts zullen huizen in de Lairessezaal, voor de militaire deskundigen werd de Weeskamer gereserveerd, de cultu rele banden zullen, naar wij hopen, gesmeed worden in de Statenzaal en in de Hogerbeetskamer hebben de sociale experts een geriefelijk op trekje gevonden. In „De Witte" komt dus wel het zwaartepunt te liggen. Daar zal de grondslag van de nieuwe verbondenheid in de te vormen Unie moeten- worden ge legd. Een sociëteit een wat zonder linge plaats? In de wereldgeschie denis is altijd op de meest zonder linge plaatsen geschiedenis gemaakt. En dan ,,de Witte" is toch wel po litiek heilige grond! Vrijdagmorgen kwamen de ge noemde commissies voor het eerst onder het eigen dak bijeen. Veel gewichtigs is er bij die gelegenheid nog niet besproken. De heren moes ten eerst eens met elkaar kennis maken en voor de rest zal er wel de stemming geweest zijn van „hier zitten we nou en waar zullen we nu eens mee beginnen", 'n Heus huis is de conferentie-structuur dus al met al deze week nog niet geworden, t Leven ontbreekt nog. 't Is alle maal nog te nieuw, wij wachten op de werkelijke beraadslagingen, op gewichtige en wellicht ook af en toe hooglopende discussies. Het fe- rucht daarvan moeten wij dan, on der de tafel, in de kelders van het perscentrum, kunnen horen. Maar daar bleef het nog stil. De journa listen kwamen maar eens af en toe kijken cn beproefden dan hun geluk weer elders. Over de inrichting van het perscentrum is iedereen zeer voldaan, maar ook hier geldt, dat een perscentrum eerst werkelijk een werkplaats kan worden als er ook inderdaad wat te werken valt. Het is misschien niet overbodig om nog eens te benadrukken, dat wij van de voorlichting straks meer verwachten dan de beschikbaar stelling van magere communiqués. Rond het communiqué van de BFO- delegatie, inzake de positie van de minderheden, zijn b.v. allerlei vra gen gerezen. Ware het persoonlijk toegelicht en had men zich ook van Nederlandse zijde nader verklaard, de aangelegenheid zou direct veel duidelijker voor ogen hebben ge staan. Wij hebben intussen de ver wachting, dat wanneer de stand punten eenmaal op elkaar zijn ge stoten niet alleen de wil maar toch ook wel de behoefte zal ontstaan om zich nader te verklaren. Volgende week hopen wij dus vanuit een rumoeriger huis te kun nen schrijven. Dat wil niet zeggen, dat het oen „huishouden van Jan Steen" zou moeten worden. Dat wil de „huisbaas", lees de centrale com missie, blijkbaar in elk geval voor komen. Er is op gewezen, dat de z.g. „working-papers" niet recht streeks bij de commissies, maar al leen via haar mogen worden inge diend, zodat zij ze zonodig, van aan tekeningen en aanwijzigingen zal kunnen voorzien. Anders gezegd, de centrale commissie wil de gang van zaken dus blijkbaar krachtig in éên hand houden. De te bespre ken basis-plannen komen eerst bij haar, zodat zij weet wat er in de andere kamers van het conferentie huis aan de orde komt. Moge dat in de volgende week veel zijn. gang, c|e de sociale verzekering na de oorlog heeft doorgemaakt. Serra rens zette uiteen, dat de sociale verzekering in de laatste jaren meer en meer tot het wijdere terrein van de sociale zekerheid is uitgegroeid. In dit verband sprak Serrarens zijn grote waardering uit voor het voorbeeld, dat de Britse regering gegeven had van sociale zekerheid. Ook wanneer men in sommige op zichten verschillende inzichten mocht hebben, moest men in elk geval het grootse streven waarde ren, waardoor Brittannië de socia le zekerheid voor zijn arbeiders heeft gevestigd. Het Amerikaanse systeem van hoge lonen en weinig zekerheid was volgens Serrarens voor Europa niet aanvaardbaar. Serrarens zei verder, dat het ont breken van sociale voorzieningen in bepaalde landen steeds een be lemmering was gebleken voor de ontwikkeling van sociale maatrege len in andere landen. Daarom mocht een stelsel van sociale maat regelen in de verschillende landen niet te ver uiteenlopen. Het feit, dat het Internationaal Arbeidsbureau een wereldorganisa tie is, behoefte niet in de weg te staan aan samenwerking met de Raad van Europa. Reeds heeft het bureau regionale conferenties ge houden en Serrarens was ervan overtuigd, dat het ten volle bereid zou zijn op regionale Europese ba sis zijn medewerking te geven. Men moest er de hulp van de be staande organen voor inroepen. Serrarens, die voorzitter is van de sociale commissie van de assem blee, sprak voorts als zijn overtui ging uit, dat de assemblee niet in al te grote ijver zich moet begeven op een gebied dat door nationale sociale wetgeving wordt bestreken. De Marshall-hulp aan Indonesië WASHINGTON, 26 Aug. (ANP- Aneta). Een woordvoerder van de E.C.A. heeft heden op een des betreffende vraag medegedeeld, dat hervatting van de E.C.A.-hulp aan Indonesië „afhankelijk is" van het welslagen van de R.T.C. te Den Haag. Het met vergunning der Ameri kaanse bezettingsautoriteiten ver schijnende Wcense dagblad „Wiener Kurier" bevatte Vrijdag een bericht, volgens hetwelk de leiding van het Hongaarse leger geheel in handen van Sowjet-Russische officieren is overgegaan. Volgens het blad wordt het Hon gaarse ministerie van landsverdedi ging te Boedapest geheel door vier generaals en twee kolonels van het Sowjet-Russische leger beheerst. Dit geschiedt door middel van „zo genaamde Sowjet-Russische verbin dingsofficieren", waarvan er meer dan veertig bij de Hongaarse strijd krachten zijn gedetacheerd, terwijl ook in elk der commandobureaux van de vier militaire districten, waarift Hongarije is verdeeld, twee Sowjet-Russische verbindingsoffi cieren werkzaam zijn. Volgens de „Wiener Kurier" zijn de enige Hon gaarse officieren, die door de Rus sen worden vertrouwd, kolónel-ge- neraal Muchaly Farkas, veldmaar schalk Alexander Nogradi en het hoofd van de militaire politie Geza Revesz, die allen hun militaire op- SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN Douane-ambtenaren ontdekten Donderdagochtend vroeg op de Grote Heide te Venlo, 300 meter van de Duiase grens, enkele man nen, die zich met een partij smok kelwaar op pad bevonden. Aan de sommatie tot stoppen werd door de smokkelaars geen gehoor gegeven en waarschu wingsschoten in de lucht hadden evenmin resultaat. De ambtenaren openden toen het vuur op de smokkelaars, waarbij de 26-jarige V. uit Venlo vrijwel op slag ge dood werd. Ongeveer een jaar geleden was V. uit Indonesië .teruggekeerd, waar hij als oorlogsvrijwilliger dienst had gedaan. leiding in de Sowjet-Unie hebben genoten. Volgens de Londense „Daily Tele graph" is de stafchef van het Hon gaarse leger, generaal Palefy, uit zijn functie ontzet en gearresteerd, ónder beschuldiging van „nationa lisme". In verband met het proces tegen de gewezen communistische minis ter van Buitenlandse Zaken, Lazlo Rajik, die beschuldigd wordt van „Trotszkistische actie" en van spion- nage ten voordele van een geweste lijke mogendheid, zouden nog 150 personen zijn aangehouden. ZIT ECHTER BUITEN SCHOT IN ARGENTINIë De Procureur-Fiscaal van het Amsterdamse Bijzondere Gerechts hof, mr. B. J. Besier, eiste Vrijdag de doodstraf tegen de beruchte luitenant van politie A. Kipp, die kans had gezien via Spanje naar Argentinië te ontkomen. Hij was berucht geworden in Haarlem, Vel- sen, Beverwijk, Amsterdam en Ede. Kipp had zich vooral in de laat ste drie jaren van de bezetting schuldig gemaakt aan het verrichten van huiszoekingen bij joden en ille gale werkers en het arresteren vart een groot aantal Nederlanders, die om een of andere reden de Duitsers niet welgevallig waren. De Procureur-Fiscaal deelde me de, dat 15 van deze arrestanten niet uit het concentratiekamp zijn terug gekeerd. Bovendien was verdachte gewend op ruwe, unfaire wijze te gen zijn arrestanten op te treden. Hij mishandelde zijn gevangenen om hen tot het noemen van namen of bekentenissen te dwingen. Dit werd bevestigd door één der getuigen. De Procureur-Fiscaal betoogde, dat twintig doden op rekening van K. zijn te schrijven. De uitspraak is bepaald op 9 September. DOVER, 27 Aug. (A.N.P.) Me vrouw Willy Croes-van Rijsel, die gisteren voor de tweede maal ge tracht heeft het Kanaal over te zwemmen moest hedennacht om 18 minuten over één haar poging op geven, nadat zij 16 uur en 52 mi nuten in het water was geweest. Zij werd door de haar begeleiden de motorboot aan boord genomen en is op weg naar Dover. Zij was nog slechts twee mijlen van de Engelse kust, toen zij werd overwonnen door dé dichte mist, die het haar van 22 uur af, toe* zij nog vier mijl van haar doel was, lastig maakte. Toen zij dichterbij de kust kwam, liet de mist nog slechts ongeveer 200 meter zicht. TEGEN VERHOGING SPOORABONNEMENTEN De commissie voor handelsreizi gersaangelegenhcden van de be- drijfsunio van de samenwerkende organisaties van handels- en kan toorbedienden heeft zich dezer da gen met een protest gewend tot de Directie der Nederlandse Spoor wegen en tot de Minister van Ver keer en Waterstaat in verband met de verhoging der spoorwegabonne mentcn met 15 procent op 1 Sept. aanstaande. De commissie heeft er bij de mi nister op aangedrongen, de geno men maatregel alsnog in te trekken. De commissie wijst er op, dat deze maatregel is genomen zonder voor' afgaand overleg met het bedrijfs leven. Verder, dat deze maatregel moet leiden tot verhoging van het kostenpeil en dat met name kleine zakenlieden en handelsagenten hierdoor ernstig worden gedupeerd. Tenslotte zegt de commissie, dat het verhoogde dienstbetoon der Ne derlandse spoorwegen niet van be tekenis is ten aanzien van de abon nementsreizigers, aangezien het aan tal plaatsen dat per spoor kan worden bereikt, belangrijk minder is dan voor 1949, waardoor deze reizigers genoodzaakt worden be langrijke bedragen voor het reizen per autobus uit te geven. LONDEN, 26 Aug. (AFP). Volgens de New Yorkse correspon dent van de „Financial Times" zul len de Amerikaanse afgevaardigden bij de onderhandelingen te Washing ton een devaluatie van ten minste 20 pCt. van het pond sterling voor stellen. Deze devaluatie zou dan ge volgd worden door die van de Noor se, Deense, Nederlandse, Zweedse cn Franse munten. De afgevaardigden zouden de Britten eveneens verzoeken, gedeel telijk. af te zien van het systeem der bilaterale, accoorden om tot multilaterale overeenkomsten te komen. Zij zouden tevens vragen dat de investeringen van Ameri kaans particulier kapitaal in Groot- Brittannië, de dominions en de ko loniën vergemakkelijkt worden door die kapitalen te vrijwaren tegen eventuele nationalisaties. Tijdens de receptie, die de Nederlandse regering in de Ridder zaal hield voor de gedelegeerden ter Ronde Tafelconferentie. De republikeinse minister-president Moh. Hatta in gesprek met minister v. Maarseveen. Achter hem minister mr. D. U. Stikker. Minister-president dr. W. Drees steekt juist een cigaret op. De economische recherche van de Haarlemse politie heeft Vrij dag mededelingen verstrekt over het onderzoek naar een bonnen fraude, die in de periode van eind 1946 tot eind 1947 heeft plaats gehad bij de grafische inrichting N.V. Johan Enschede Zoon te Haarlem en in de controle-afde ling van de P.T.T. in dat bedrijf, Door deze fraude kwamen onge veer 4000 bonkaarten voor tabak en levensmiddelen in de zwarte handel terecht. Zij vertegenwoordigden een zwarte waarde van enkele tien duizenden guldens. Aangezien de kaarten voorzien waren van in- wisselstroken, vermenigvuldigde deze fraude zich tot een duize lingwekkende omvang. De fraude werd op een zeer ge raffineerde manier uitgevoerd. Een ambtenaar van de P.T.T.-con tröle in genoemd drukkerijbedrijf gaf clandestien blanco velien, be stemd voor het drukken van dis tributiekaarten, af aan twee leden van het personeel van de firma Enschede, die deze vellen bij de te drukken oplage voegden. Nadat de op deze wijze ondergeschoven vellen gedrukt waren, bracht de zelfde P.T.T.-ambtenaar ze via_ de speciale uitgang van de controle- afdeling buiten het gebouw, waar na de distributiekaarten in de handel werden gebracht De recherche heeft wegens deze fraude negen verdachten gearres teerd, waaronder twee leden van het personeel van de firma En schede en een 50-jarige P.T.T.- ambtenaar. De andere verdachten zijn opkopers en handelaars. De fraude kon een dergelijke omvang aannemen, doordat de firma Enschede geen controle kon uitoefenen op de ambtenaren van de P.T.T.-contróle. Deze beschik ten in het bedrijf over een'iaparte uitgang en een verzoek van de drukkerij om deze ambtenaren bij het naar huis gaan te mogen fouil leren, werd door de P.T.T. gewei gerd naar aanleiding van protes- Tijdens archeologische opgravingen aan de oevers van de rivier Darent te Lullingstone nabij Swanley in het Engelse graafschap' Kent heeft men een groot aantal voorwerpen gevonden, waaruit men het huiselijk leven der Romeinen in Kent 1500 jaar geleden heeft kunnen reconstrueren. Romeins beeldhouwwerk, dat op deze plaats werd opgegraven. Links een portretbuste van een onbekende Romein, vermoedelijk daterend uit de tweede eeuw na Christus. Rechts de buste van een Romeinse keizer, waar schijnlijk Antonius Pius. Dr. Herman B. Baruch, de schei dende ambassadeur van de Ver. Staten, is Vrijdagmiddag uit Rotter dam met de „Nieuw Amsterdam" naar zijn land teruggekeerd. Velen hadden zich tevoren in Ritz Carl ton, de balzaal aan boord van Ne derlands vlaggesehip. verzameld om de heer Baruch de band te druk ken en een tot weerziens te wensen. Onder de aanwezigen merkten wij op de heren Clarence Hunter, hoofd van de ECA-missic, Lloyd Steee, zaakgelastigde, Edw. Wilkin son, handelsattaché, Mackinnan. scheepvaartattaché en verder het bijna voltallige personeel van de ambassade. Verscheidencn boden bloemen aan. Namens „The American Busi- nessmenclub te Amsterdam, waar de heer Baruch beschermheer van was, bood de „Public Officer", mevr. N. van Waning een 17e eeuws deurslot aan met een deurklopper, een - ge schenk, dat de heer Baruch, naar hij zeide, hogelijk waardeerde. Toen het schip op vertrekken lag. nam de scheidende ambassadeur zelf het 'woord. ,,Ik ben," zoo zeide hij, „in vele landen geweest, maar ik mag zeggen dat Nederland een land naar mijn hart is. „God bless you all and eye say: good bye all over again". Daarna speelde het strijkje de beide volksliederen en werd het voor degenen, die de reis niet mee maakten, tijd zich van boord te be geven. Tegenover de pers legde dr. Ba ruch een speciale verklaring af. „Het is mij een voorrecht geweest," zo zeide hij, „gedurende tfijna twee cn een half jaar mijn land in Neder land te vertegenwoordigen. Ik heb deze gelegenheid, welke mij door onze president Truman, geboden werd om mijn land te dienen op ho ge prijs, gesteld. President Truman heeft mij thans op mijn verzoek eervol ontslag verleend. Ik keer naar mijn vaderland terug, om on der auspiciën van de dr. Simon Baruchstichting belangrijk werk te verrichten voor het lichamelijk her stel van oorlogsveteranen. Gedurende de twee en een half jaar, die ik in uw midden heb door gebracht, heb ik het grootste deel van uw land bezocht en overal is mij van de zijde van uw landgenoten een warme ontvangst ten deel ge vallen en werd mij van alle zijden vriendschap betoond, welkeNjk nooit meer vergeten zal. Nederland heeft recht om trots te zijn op hetgeen in de afgelopen twee en een half jaar door dit land werd bereikt. Als Amerikaans ambassadeur was het mij een voorrecht bij de uit voering van het plan-Marshall be hulpzaam te zijn. Ik heb het ge meenschappelijk streven,' waartoe het plan-Marshall de eerste stoot gegeven heeft, vrucht zien dragen. Ik heb een herstel kunnen consta teren, dat zelfs de meest onoplet tende bezoeker aan Nederland moet opvallen. Het is mij ook een voorrecht ge weest van dichtbij getuige te heb ben kunnen zijn van de ontwikke ling van de Benelux, het begin van de Westerse Unie en de onderteke ning van het Noord-Atlantisch Pact. Ik beschouw het vooral als een groot voorrecht, kennis te heb ben gemaakt met uw grote staats lieden en uw prachtige volk. Nederland zal altijd een warm plekje in mijn hart blijven innemen en het zal mij altijd een groot ge noegen zijn de vele vrienden, die ik hier heb gemaakt, opnieuw te ont moeten, in de Ver. Staten, of wan neer ik weer een bezoek aan uw prachtige land breng." ten van het P.T.T.-personeel, dat aanvoerde een eed te hebben af gelegd. Het onderzoek heeft een lange tijd in beslag genomen, om' dat de in roulatie gebrachte dis tributiekaarten, die frauduleus waren gedrukt, natuurlijk in geen enkel opzicht van de officiële kaarten te onderscheiden waren en de fraude dus eerst na geruime tijd werd ontdekt.' VERKLARING VAN HATTA NEW YORK, 26 Aug. (Reuter). De correspondent Sydney Gruson schrjjft in de „New York Times" dat zowel Hatta als Sultan Hamid II hebben Verklaard, dat de RTC beslissend zal zijn voor de kracht van de communistische partij in Indonesië. Hatta verklaarde: „Militair kun nen wij de communisten thans beheersen, doch wij moeten in onze onderhandelingen alles ver mijden, wat er op kan wijzen, dat wij ons aan buitenlanders over leveren. Dit zal invloed uitoefenen op onze houding ten aanzien van kwesties, zoals het handhaven van een marinebasis door de Neder landers, ofschoon deze kwestie zou kunnen worden opgelost door een of andere overeenkomst, waarbij de Nederlanders ons schepen zou den leveren en wij een deel van de bemanning zouden verschaf fen". Hatta gaf er de voorkeur aan, dat de communisten als wettige partij zouden voortbestaan, omdat hij het beter achtte, dat zij optra den in een organisatie die men kon gadeslaan, dan dat zij onder gronds zouden moeten werken. Pegansaan Oost 56 officieel overgedragen BATAVIA, 26 Aug. (Aneta). Hedenmorgen werd voor het repu blikeinse delegatiegebouw aan het Koningsplein Zuid voor de eerste maal de rood-witte vlag gehesen. Hedenmiddag om twee uur (Java- tijd) werd het pand Pegansaan Oost 56 officieel aan de republi keinse delegatieleider mr. Susanto Tirtoprodjo overgedragen. Goedkopere bananen op komst! Nu het invoercontingent van de Canarische bananen is uitgeput, worden thans Fyffes-bananen in gevoerd. Heden, Zaterdag 27 Aug. a.s. zal het sghip „Martina" met een zending van 200 ton uit Pa nama in ons land arriveren. De aankoopprijs van deze bananen is belangrijk lager dan die van de Canarische, waarom dan ook de maximumprijs voor de consument van f 1.82 op f 1.38 per kg is ver laagd. DE OORZAAK VAN DE PAKHUISBRAND Het onderzoek der recherche naar de oorzaak van de pakhuis- brand van deze week op de Oude Schans te Amsterdam, heeft uitge wezen, dat de brand is ontstaan doordat de rookafvoerbuis van een droogmachine op de eerste étage van no. 31 niet geheel sluitend in de schoorsteen was gemonteerd. Nieuwe bankbiljetten van honderd gulden De directie van de Nederlandse Bank N.V. maakt bekend, dat zij binnenkort, naast de thans circu lerende bankbiljetten van f 100, bankbiljetten van dezelfde cou pure van een nieuw model in het verkeer zal brengen. Het nieuwe model is gedateerd: Amsterdam, 9 Juli 1947. De afmetingen van het biljet zijn ongeveer 82 x 154 mm. De voorzijde is bruin en draagt tot tekst de woorden: „De Neder- landsche Bank honderd gulden", gevolgd door de handtekeningen van de secretaris (links) en de president (rechts). ZEVEN SLACHTOFFERS WASHINGTON, 26 Aug. (Reuter) De Amerikaanse onderzeeboot „Cochino" is op een oefenvaart in de Noordpool wateren verongelukt. Zeven personen zijn om het leven gekomen. Een nog niet bekend ge maakt aantal opvarenden werd ge red. Volgens het hoofdkwartier van de marine heeft er een ontploffing in de batterijenkamer plaats gevon den, waarna brand is uitgebroken. Onder de zeven slachtoffers be vindt zich één burger. Zes van de omgekomenen waren afkomstig van een andere onder zeeër. de „Tusk", die langszij van de „Cochino" kwam om na 'de ont ploffing hulp te verlenen. De bur ger was de enige van de „Cochino", die het leven liet. De „Tusk" is met de geredden aan boord op weg naar Hammerfest, de eerste plaats waar medische hulp verstrekt kan wor den. Marinefunctionarissen zeiden niet zeker te weten waar de oefe ningen gehouden werden, zij acht ten het echter mogelijk, dat zulks niet ver van de Russische wateren geschiedde. Beide onderzeeërs be horen tot het laatste na-oorlogse type. ROND DE BENELUX BRUSSEL, 26 Aug. (ANP). Volgens „De Nieuwe Gids" van hedenmorgen zou de vorming van een voor-unie der Beneluxlanden opnieuw met drie maanden wor den uitgesteld. Het blad acht dit onaanvaardbaar en dringt er bij de betreffende regeringen op aan de voor-unie zo spoedig mogelijk in de geest van hét protocol van 13 Maart te verwezenlijken. Van bevoegde zijde te Brussel werd ons medegedeeld, dat om trent een uitstel van de voor-unie niets bekend is. Ook in.bevoegde Nederlandse kringen was hierover niets bekend. STERKE POLITIEMACHT VIEL IN HINDERLAAG PALERMO, 25 Aug. (Reuter). Een patrouille van de 2000 man sterke politiemacht, die geheel Si cilië te vergeefs heeft doorzocht naar de bandietenkoning Slavatore Giuliano, is Vrijdag bij een eenzame boerderij in een hinderlaag gelo pen. Door de open ramen van de boer derij werd zij ontvangen door hand granaten en een regen van machi negeweerkogels van Guillano's man nen, waardoor een politieman werd gedood en vier andere gewond. De politie beantwoordde het vuur en een slag van drie uur volgde. Ten slotte wisten de bandieten zich in de bergen terug te trekken zon der slachtoffers achter te laten. Kinderverlamming in Amerika houdt aan NEW YORK, 26 Aug. (AFP). De kinderverlamming-epidemie is verre van afgenomen en het jaar 1949 zal wellicht in dit opzicht als het noodlottigste in de geschiede nis der Verenigde Staten worden opgetekend. Tot op heden zijn 17.306 geval len vastgesteld, waarvan 3.422 in do afgelopen week, die een record- week kan worden genoemd. Tot dusver was 1916 het slechtste jaar. met 30.000 gevallen. Donderdag zijn alleen voor New York 57 nieuwe gevallen en 6 sterfgevallen gemeld. Hiermede komt het totaal voor deze stad sedert het begin van het jaar op 1.321 ziektegevallen en 111 sterf gevallen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indone sië z(jn gerapporteerd: KON. LANDMACHT: Gesneuveld 16 Aug. 1949: Adj.-onderofficier W. J. Rü- hülessin uit Den Haag. Gesneuveld 19 Aug. 1949: Sold. G. Ensink uit Hoorn. Gesneuveld 20 Aug. 1949: Wachtmeester C. M. Pluk uit Stevensbeek St. Anthonis N.B. KON. NED. IND. LEGER: Mil. soldt 2e kl inf. Lijtsman Mad. soldt le kl. inf. Moeha- mad Taha; Jav. sergt. 2e kl. Soepir; Chin. sold. 2e kl. Foe Se Tct Mal. soldt 2e kl. inf Kotong; Amb. soldt 2e kl. inf. D. Hatusupij; Jav. soldt. 2e kl. inf. Koesmin Soldt 2e kl. Soeparmo Tjoendoreso; Amb. soldt. le kl. inf. N. Toi- suta; Jav. soldt 2e kl. inf. Domo Tim. soldt 2e kl. inf. J. Djatoe, allen afkomstig uit Indonesië.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1