1 Beneiux-landbouw verkent nieuwe wegen naar de toekomst In de hongerwinter 1944-45 vergaten de Zweden ons niet Bestaansrecht kleine boeren moet onaangetast blijven Van Vlieten Derksen in halve finale sprint rervershoof inna-Paulowna sfe nieuws tberichten Zaterdag 27 Augustus 1949 PAG. 3 Een voortreffelijke tentoonstelling En roemt de glorie van sterke tradities Zweeds kapitein vertelt van de voedseltransporten Prof. Dewez hekelt de Staats-exploitatie De wereldkampioenschappen te Kopenhagen Geukens liet zich van de wijs brengen VERWACHTING eld door het K.N.M.I. Geldig van Zaterdag- ondagavond. i VERANDERING en vannacht: veran- volking met enkele optredende onweers- p vele plaatsen mist. 1. Morgen overdag: nu leschijn en voorname- amiddag hier en daar sbui. Over het alge- :e wind. Ongeveer de- :ratuur als vandaag. rt komt vacant het CHAP VAN HET NOORDHOLLANDS DAGBLAD die in aanmerking e komen voor een verdienste, gelieven te schhrijven onder woonplaats, werk. linssterkte enz. aan 1U NGEL 59, HOORN md-wedstrijd Neder- zal op 6 November ïoord-Stadion te Rot en gespeeld. kaanse Senaat heeft 9 stemmen besloten Huis van Afgevaar- de Luchtmacht goed- irag, met 800 millioen lagen. use badplaats Palm troffen door een or- aximum snelheid van uur. Er is voor mil- rs schade aangericht. anse luchtvaartmaat- •r toe overgegaan de piloot in de Lock- lations voorlopig bui- stellen. :N ZONDAG?? O. ZONDAG! TI-PAPISME IN ID-AFRIKA D, 26 Aug. (Reuter). commissie van de 'ervormde Kerk in de id-Afrika zal bij pre- protesteren tegen de 2 de Zuid-Afrikaanse Charles te Water ht aan Z.H. de Pau9 inaal van Lissabon, ffend voorstel is ge- J. F. Mentz, die de ilieke Kerk de vijand derduits Hervormde koos zes Nazi's 3N, 26 Aug. (Reuter). Duitse persbureau kaanse zóne) hebben 6 in Hessen gekozen n tot de N.S.D.A.P. hoord. 26 Aug. Export- Eigenh. 78, slabo- 2652, stoksnijbonen ij bonen 22—32, pronk- komkommers 617, 43, tomaten bonken ;ool IA 45—57, I 30-40 kool 5.508, Savoye oene kool 8.5011.20, postelein 726, sla —12, andijvie 514.50, ber 46, rode bieten 618, winterpeen 6, uien II 4, I 610; selie 35, augurken jf-fijn 8—18, rode aal perziken 318. aard- 18, druiven Franken- 6, Alicant 83. suiker- netmeloen 1242, ppels: Erley Victoria 3de Zomerappel 7-21, -20, Zigeunerin 1224 >'s Favorite 510, rpeer 510, Précose D, 26 Aug. 1949. n 710, bl. eigenh. 7, koopmans blauwe nuizen kl. 57, sla- 17—50, slabonen z. dr. jbonen 4358, stam- 38, pronkbonen 14— :rs 615, tomaten A bonken 3034, rode azie 2438, postelein 26, andijvie 2435 bospeen 614,- uien 4 sssen 100, perziken 7 1.601.76, franken- alicant 75, westfrisia ine Claude's 1036, ïowsky 516, codlin erlêy victoria 511, 2, yellow transparant 519, manks Codlin de zomerappel 5—14, •in 524 zoete cam- peren beurré mérode favorite 318, jutte- holl. suikerpeer 36, ux 314. trosjespeer PEL, 26 Aug. 1949. lardappelen, grof 7 4, late aardappelen st. bloemkool I 46— stek 2, 2000 kg rode 18.0000 kg kroten 1 rroten II 3—4, 1900 I 9.60 ,100 kg breek- 1500 kg uien 16.30 >nen 25—45. >EK, 26 Aug. 1949. rdappelen, eersteling 3.804, bl. eigenh. ke eigenh. 6.30—6.50, we 6.807.10, noor- 40, bintje 7.30-7.40, bevelander 6.10 r 6.107.30. industrie 606, 4500 kg slabo- v. 20—37, 14.000 kg kg gele kool» 57.30, kool 5.50, 2500 kg 59.50, bloemkool I —32, 8500 stuks. O (Eigen reportage) EINDHOVEN. De grote Landbouwtentoonstelling der Bene- lux-landen bezoeken en onbewogen blijven, niet enthousiast worden: dat is onmogelijk. Zij is prachtig. Zij is van een uitbun dige feestelijkheid met een overvloed van kleur en licht, vlaggen, fonteinen, vijvers en de hartelijke gulheid waarmee Gods grond zo rijke vruchten draagt. En zij wordt tegelijk gedragen door grote ernst en realiteitszin. Zij is geladen van mannelijk- stoere begrippen, van onderne mingsgeest, durf en boerentrots, van vakmanschap en samenwer king, en evengoed van diepe be zorgdheid om toekomst en dagelijks brood. Zij is tot in details voor treffelijk georganiseerd (op de ven tilatie van de tenten na, maar wie verwacht een hittegolf eind Augus tus?) en er is ontzaglijk veel te zien. Dit beeld van de Nederlandse landbouw en het coöperatiewezen, zo levend en veelzijdig, is als een zondoorstoofde vrucht gerijpt on der zo goede zorg als aan dit groot se project werd besteed. Bedachtzame lieden hebben de wijze hoofden geschud b.v. toen ir. Pènders, een van de grote mannen van dit gebeuren, indertijd het plan opperde om deze expositie op te bouwen rond een modelbedrijf compleet met akkers en tuinen en weiland, alles in volle fleur en tierig. Het plan is desalniettemin uitgevoerd, er is in Februari 1000 ton compost in de schrale zand grond gestopt (de 300.000 tegels die gelegd zijn leveren een ander in drukwekkend cijfer in de reeks waarmede hier gegoocheld is) en ga' nu eens kijken hoe alles er bij staat. Daar ligt dan nu b.v. drie kwart bunder best grasland, waar machtig roodbont te grazen loopt tussen schrikdraad dat tweemaal daags een nieuw stuk van zes are omspant (het verplaatsen van de afrastering is het werk van 5 tot 10 minuten)rantsoenbeweiding, 20% grasbesparing, 10% hoger melkproductie. Aan dit ene pienter uitgekiende detail, leest ge het kenmerk van de gehele expositie: vooruitzien, pionieren, nieuwe wegen zoeken, en dat alles eigenlijk tenminste even veel als terug zien op een glorie rijk verleden als dat van de Coöpe ratieve Centrale Boerenleenbank, waarvan het gouden feest de aan leiding was, tot wat nu iedere dag tienduizenden naar de lichtstad trekt. Die nieuwe wegen, zoals Eindho ven ze nu bebakent, lopen uit (>P de Benelux, op emigratie, op in dustrialisatie, op intensivering van het kleinbedrijf van de 200.000 veeboeren van ons land, op een om schakeling: minder graan, meer voederbouw, opdat de veestapel allereerst en in hoofdzaak uit eigen productie aan het eten kan worden gehouden. Deze grote lijnen vindt men tel kens opnieuw terug in het impo sante tentenkamp, en ze worden aangevuld met allerlei vondsten en demonstraties, details en attracties van andere huize en verschillende allure. De modelboerderij is daar wel de voornaamste van, een volop belangwekkende poging om een antwoord te geven op de vraag: hoe krijgen we de exorbitante bouwprijzen omlaag? Want verder bouwen volgens de maatstaven* van de laatste jaren, bedreigt de boer met ondergang. Dat antwoord moge dan niet opvallen door een fraaie vorm, harmonisch passend in het Nederlandse landschap: dit offer aan de traditionele bouwtrant be tekent vooral door het vervallen van de bovenbouw op de stallen, wél een reëele besparing, dié in het voorgestelde geval (een intensief geleid bedrijf van 1012 H.A. met 10 stuks grootvee, 4 varkenshokken en twee paarden) op flO.OOO werd besomd. En zie dan toch dit bedrijf aan, tot in alle details modern, eco nomisch, bedrijfstechnisch gemak kelijk bewerkbaar, met verlichte kippenhokken (vervroeging van de hoofdlegperiode naar de winter maanden, daardoor geringer pro ductie in het voorjaar maar grotere in het najaar) en rubber vloeren in de koestal (om maar iets te noe men; de rest is navenant): hoe zouden de duizenden jonge platte landers die naar dit alles komen kijken, niet dromen van nog eens ooit op zo'n bedrijf te mogen boe ren? Die kans is echter töch maar klein. En daarom ratelen in een andere tent de weefmachines, en maakt, terwijl ge er met de neus boven op staat, Bata aan de lopen de band schoenen, en rekent Phi lips U voor, dat in zijn fabrieken buiten Eindhoven thans reeds 12.000 Nederlandse arbeiders werkzaam zijn. En daarom ook hebben scheep vaartmaatschappijen op déze ten toonstelling inlichtingenstands Want zó immers ziet de toekomst er voor de meeste kinderen van het platteland uit: er valt nog land te ontginnen, te winnen en droog te leggen, maar wat hiér groeit wordt ginds benut voor weer een nieuwe woonwijk; van de honderd bestaande boerenbedrijven zijn er nog geen twee verder te splitsen; men kan intensiveren, maar dat be tekent vooral ook de ,,arbeidsfilm" op de bedrijven meer gelijkmatig te doen verlopen, en voor de rest va ren daarom morgen noodgedwongen schepen naar Canada en over alle zeeën, en gaat de kap op wéér een nieuwe fabriek. Deze realiteitszin doet niet af aan het te Eindhoven getoond besef van de grote waarden die op het platteland verankerd liggen en be houden moeten blijven. Integendeel, en hoe zou men ook anders kunnen verwachten in het hart van - het Brabantse land, dat een monument voor pater v. d. Eisen vanzelf de ereplaats geeft bij de royale entree? Het paviljoen van de Katholieke boerenbonden is het eerste in de rij en geeft een verzorgd beeld van zijn idealen èn indrukwekkende practische werkzaamheid, en als ge dan verder loopt kan U vanzelf de zwier niet ontgaan, waarmede de coöperaties zich presenteren. Hier zijn zij, stevig geworteld in het ver trouwen, paraat tot alle diensten die de belangen van boer en tuin der vragen. De voortdurende wisselwerking van ideaal en werkelijkheid maakt de expositie bijzonder boeiend. Er zijn ook bijzonder fraaie dingen te zien, cultuur die openbloeide op boerenland, schil derijen, nobel ambachtswerk (al hebben we dat overigens eigen lijk te weinig gezien. Jammer: kan juist het ambacht niet een voortreffelijke schakel zijn met de groot-industrie en vindt het am bacht juist in Brabant geen ge zonde voedingsbodem?) Men moet het Belgisch paviljoen wel met enige nieuwsgierigheid betreden (Luxemburg beperkt zich er vooral toe het vestigen van de aandacht op zijn natuurlijke schoonheid en wijnen), want juist op landbouwgebied zijn de Bene- lux-moeilijkheden niet gering. En zie dan waarvóór België speciaal de aandacht vraagt: voor zijn zui velproducten Een folder ver zekert fier: België is een land- bouwland, en het paviljoen geeft een uitgebreid overzicht van zijn organisat)e-wezen.. „Maar daar kan België nog niet aan tippen", zeggen trotse Neder landse bezoekers met veel overtui ging, als ze in het zeer fraai en overzichtelijk ingerichte paviljoen van ons rigen ministerie van Landbouw voor een apotheose staan van de nationale tuinbouw, een weelderige pyramide van 's lands beste groenten en fruit. En als bij de voortschrijdende mechanisatie van onze landbouw (er staan ÏO.OC'O M2 landbouwma chines van allerlei slag in Eind hoven en het motorgeronk is niet van de lucht) de paarden zich te genover de tractoren op een klei ner gebied zullen handhaven, dan zal toch het Groninger ras het Belgische meer en meer gaan ver dringen. Ja, zo blijven de Bene- lux-problemen in de wereld. Wat zal men in dit kort bestek verder nog van „Eindhoven 1949" zeggen? Men moet zelf zeker nog gaan zien vóór volgende week Za terdag (en er is kans dat de ten toonstelling tot en met 4 Septem ber wordt verlengd). Men zal in de „opmaak" de hand van CarcI Bricls bespeuren, in de practische voorlichting de pientere jongens van Wageningen, in de solide basis, het brede en diep- geheide fundament, de glorie van een sterke traditie, de zegen op het werk van mannen als pater van den Eisen. En zo ge 's avonds komt tenslotte, dat ge in het Zui den zijt èn in een lichtstad. Kapitein Wils Wesherling (I.) en burgemeester C. C. J. Welle- man van Appingedam (r.de mannen die er voor zorg droegen dat het Westen van ons land Zweeds voedsel ontving. (Van een onzer redacteuren) Niemand van ons zal de hongerwinter van 1944-1945 vergeten. Onze landgenoten in het Westen hebben het wel het zwaarst te verduren gehad, toen zij moesten leven op bloembollen en wat suikerbietenpulp. Er werd honger geleden en dagelijks stierven er tientallen aan ondervoeding en ontbering. Op alle mogelijke manieren heeft men in die tijd getracht hulp aan het geteisterde Nederland te brengen. Langdurig heeft men in Geneve geconfereerd over de hulp welke eventueel door het Internationale Roode Kruis geboden kon worden De grote moeilijkheid was echter, dat Nederland tijdens de oorlog niet over een bonafide Roode Kruis Organisatie beschikte en men vreesde dat de goederen welke ge zonden zouden worden, in verkeer de handen kwamen. Toch zijn er enkele schepen van 't Zw Roode Kruis naar Nederland gekomen en hebben hier kans gezien duizenden kilo's brood, medicijnen en vet af te leveren, zonder dat hiermee fraude gepleegd kon worden. En zo werden de Amsterdammers, Rot terdammers en Hagenaren verblijd met twee heerlijke wittebroden, 'n half pond boter en wat koffie. Nu vier jaar na de bevrijding, is al het leed geleden. Er wordt geen honger meer geleden, het brood is weer wit en de koffie is weer vol op te krijgen. We leven weer in een andere tijd en denken liever niet meer aan die vreselijke periode van honger en ellende. Maar zijn we ook hen vergeten, die met gevaar van eigen leven ons dit voedsel brcahten? We zitten in de woonkamer van burgemeester G. J. Welleman van Appingedam, waar we een ontmoe ting hebben met de Zweedse kapi tein Wils Wesherling, de man die tesamen met Graaf Mörne de voed seltransporten naar Nederland be geleidde. Deze man heeft tezamen met tal van Zweedse zeelieden zijn leven in de waagschaal gesteld om hulp te bieden aan Nederland. Voor deze daad is hij beloond door de Koningin, die hem destijds te- De modelboerderij op de tentoonstelling in Eindhovenup to date ingericht en f 10.000.goedkoper dan bij traditionele bouw voor dezelfde bedrijfsgrootte. Links bet woonhuis, rechts de hooi-opslag. Erg fraai is het nog niet, maar met de bouwprijzen van vandaag ging het ook niet langer. samen met Graaf Mörne tot Offi cier in de Orde van Oranje Nassau benoemde. Kapitein Wesherling is een be scheiden man, die op publiciteit niet erg gesteld is, maar als we het punt van de hulpverlening aanroe ren, begint hij enthousiast te ver tellen. Duitsers werkten tegen. Op initiatief van het Zweedee Roode Kruis, werd tijdens de be zetting een grote hulpactie ge voerd Men wilde landen, die on der Duitse terreur zuchtten en waar de voedselpositie zorgen baarde, helpen. Via het Internationale Roode Kruis werd verzocht schepen met levensmiddelen en medicijnen naar Nederland te zenden. De Duitsers hadden hier echter bezwaar tegen en weigerden aanvankelijk hun toe stemming. Toen de nood echter groot werd en tal van Nederlanders de hongerdood stierven, werd nog maals in Geneve toestemming aan Duitsland gevraagd om Nederland te helpen. Na lang gepraat en vele restric ties, kwam eindelijk deze toestem ming af. Een van deze restricties was dat een Duitse controle-offi cier in de bemanning van de Zweedse schepen werd opgenomen. De schepen moesten voorts met vol licht varen en ook in de haven van Delfzijl, moest dit licht ontsto ken blijven, zodat geallieerde vlieg tuigen konden zien, dat het hier 'n Roode Kruis Transport betrof. En zo voer begin Februari 1945 het eerste schip met levensmidde len en medicijnen onder het „wa kend" oog van een Duits officier de haven van Stockholm uit. Dat was zeker geen sinuecure, want overal lagen de mijnen, terwijl on danks de Roode Kruisvlag, waar onder de schepen voeren ook nog geschoten werd. Gelukkig vielen bij deze trans porten geen slachtoffers en de schepen bereikten veilig de haven van Delfzijl. >,Ned." Roode Kruis kreeg geen kans. Het Nederlandse Roode Kruis, dat destijds onder leiding stand van de NSB-er Piek, hoorde van deze transporten en wilde de zaken in Nederland regelen Dit was echter de bedoeling van de Zweden niet. Men wilde Nederland helpen en er zeker van zijn, dat de goederen op de juiste plants terecht kwamen. Ingeschakeld werd toen het pro vinciaal Voedselcommissariaat Gro ningen, dat destijds onder leiding stond van de huidige commissaris der Koningin in de provincie Gro- nigen de heer E. H. Ebels. De huidige burgemeester van Appingedam, dhr. C. C. J. Welle man, die destijds waarn. burge meester van Delfzijl was, vormde de tussenschakel in Delfzijl en hij was het die bij nacht en onty naar de haven ging om te kijken of de schepen aankwamen en of zich bij de lossing geen onregelmatigheden voordeden. Zodra een van de Roode Kruis- schepen binnenvoer, werden in de burgemeesterswoning van Delfzijl de zaken verdeeld. Kanalen zaten dicht. Een van deze pogingen was het bevel van dei Duitse Havendienst om de hulpverlening te stoppen omdat de kanalen zgn dicht zaten. Inmiddels hadden de Zweden de goederen reeds in de tjalken over geladen. Deze maatregel was aan leiding van de Zweden om de goe deren weer aan boord te nemen, zeer ten spijt van de Duitsers, die zagen dat een grote voorraad le vensmiddelen uit hun handen ver dween. Dank zij de actieve medewerking en de steun van het Voedselcom missariaat werd echter een ijsbre- ker gecharterd en kon men de goe deren toch nog te bestemder plaat se brengen. Duizenden tonnen Niet minder dan 5000 ton levens middelen en medicijnen werden op deze wijze Nederland binnenge voerd. De schepen werden vanuit Zweden begeleid door mijnenve gers. Niettegenstaande dat. is er toch nog een van deze voedselsche- pen op een mijn gelopen, die ech ter gelukkig niet ontplofte, zodat zich geen ongevallen voordeden Door deze hulp kon m'n in *t Westen van ons land enkele dagen zuiver wittebrood eten terwijl de doktoren hun uitgeputte medicijnkasten kon den aanvullen. Thans na vier jaar, van opbouw en herstel kwapi deze Zweed naas Nederland. Bij burgemeester Wel leman heeft hij enkele dagen een gastvrij verblijf genoten. Glimlachend en manmoedig ondergaat admiraal Sir Algernon Willes, opperbevelhebber te Portsmouth, het „kruisvuur" van een „batterij" fototoestellen, op hem gericht door een aantal vrouwelijke zeeverkenners tijdens zijn bezoek aan het oude opleidingsschip „Foudroyant" te Portsmouth. BENAUWDE UREN VOOR ONFORTUINLIJKE ZEILERS De 28-jarige bedrijfsleider C. A R. en de 28-jarige winkelier D. H.. beiden uit Amersfoort, vertrokken Donderdagmiddag uit Schevenin- gen met een BM-zeilboot om naar Hoek van Holland te varen. Des avonds werden zij echter bij de mond van dc Nieuwe '.crweg door een onweersbui overvallen Daar zij niet aan land durfden gaan, zetten ze koers naar een bunker aan de Zuiderpier. Het bootje begon echter hevig te sto ten, zodat de kans op een schip breuk niet uitgesloten was. De opvarend verlieten de boot en gingen naar de pier. Zij werden door het opkomende water ge noodzaakt een veiliger schuilplaats te zoeken, die zij vonden door op het lichtbaken te klimmen. De kapitein van de loodsboot ont dekte Vrijdagochtend om vijf urn- de schipbreukelingen. Hij waar schuwde het loodswezen en direct vertrok de reddingboot de „Presi dent Jan I,els", om de schipbreu kelingen uit hun benarde positie te verlossen. Verkleumd en u'*°e- put van de kou en de angst zijn zij naar het politiebureau ver voerd. FIETSEN IN DE BERGEN Zonder goede remmen levensgevaarlijk! Het dodelijk ongeval, dat een jonge Nederlander, die per fiets door Zwitserland reisde, dezer da gen in de omgeving van, Genève is overkomen, vestigt weer eens de aandacht op het feit. dat vele Ne derlandse rijwieltoeristen, die op vacahtie naar het buitenland trek ken, zelfs in bergterrein onvol doende aandacht aan de toestand van hun remmen besteden. Mede op verzoek van de Zwitser se Touring-CIub wijst de A.N.W.B. de Nederlandse rijwieltoeristen er met klem op, dat men zijn leven in de waagschaal stelt, indien men zich met een fiets, die niet van perfecte remmen is voorzien, aan bergtrajecten waagt. De mens in de moderne wijsbegeerte Tijdens de Universitaire week, welke zoals wij eerder aankondig den van 5 tot 10 September a.s. op de volkshogeschool „Draken- burgh" zal worden gehouden en waarin de figuur van de mens in de moderne wijsbegeerte en let teren door verschillende deskun digen zal worden behandeld, zal Prof. Dr. S. Strasser spreken over ..Mogelijkheden voor een christe lijke anthropologic". Voor nadere inlichtingen of op gave tot deelname richte men zich tot het secretariaat van de Stich ting: Landgoed „Drakenburgh" post Baarn. STUDIEBEURZEN VRIJE ACADEMIE Voor enige jonge mensen, die tenminste de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en blijk geven van bijzonder veel aanleg, zal de ge legenheid worden opengesteld een jaar lang gratis de lessen te vol gen aan de Vrije Academie voor Beeldende Kunsten „Amicitia" aan het Westeinde te Den Haag Eventuele candidaten zullen daartoe vóór 12 September teken en/of schilderwerk 'aan do Aca demie moeten inzenden, dat dan door een jury, gevormd door de heren Andrea, Berserik, Blom, van de Bundt, van Heel, Meys, de Moor, Slebe, de Gelder, de Gruy- ter en Roem beoordeeld zal wor den. Prof. ir. W. J. Dewez, hoogleraar in de Landbow- en Plantenteelt te Wageningen behandelde op do Landbouwtentoonstelling te Eind hoven „Het Kieine-boerenvraag- stuk". Hierbij zijn minstens 70 tot 80% van de boeren betrokken. In de agrarische sector wil men het vraagstuk oplossen door de kleine boer een redelijk bestaan te verze keren; buiten die sector zijn stem men die zouden meer spreken over „liquideren". Volgens hen houdt de niet efficiënt werkende kleine boer de pr(jzen der agrarische produc- hoog en moeten wij deze zelikant van onze nationale levensruif kwijt raken. Deze laatste „oplossing" is uiteraard onaanvaardbaar, zij gaat in tegen de rechtvaardigheid en naastenliefde, zo zeide spr. De vraag is: „Past de kleine boer nog in de moderne, realistische maatschappij en werkt hij nog eco nomisch De arbeidsmethodiek kon nog aanmerkelijk verbeterd worden, maar een groot beletsel hiertoe qjp'men de ver uiteengelegen gron den. Ruilverkaveling en betere per ceelsverdeling zijn noodzakelijk. Verder moet 't bedrijf vergroot worden. Prof. Dewez is van mening dat dit zal kunnen geschieden door sommige te kleine boerenbedrijven op te heffen op basis van vrijwil ligheid; door het bijtrekken van percelen van niet-boeren en door het verder cultiveren. Welke boer derijen zullen dan gaan verdwij nen? die, waarvan de bedrijfsleider oud is, en waar geen opvolgers zijn, en die waar de hoer tevens arbei der is geworden: Maar 't boeren bedrijf er zo'n beetje bijhoudt. Bo vendien kan men boeren elders een nieuw bedrijf geven. Dit kan zijn op de nieuwe I.ïsselmeer gronden en op andere inpolderingen en droogleggingen Doch daar bestaat helaas, de ten- denz: niet teveel kleine boeren. On verantwoordelijkheid en onbegrij pelijk noemde spr. de staatsexploi tatie in deze polders. De huidige financiële eisen sluiten practisch alle kleine boeren uit, evenals dit het geval is bij de emigratie (be halve naar Canada). Voor de vrijwillige opheffing van sommige kleine boerenbedrijven, en alle werkzaamheden, die aan de sanering van 't kleine boerenbedrijf vastzitten, achtte spreker een aparte dienst zeer gewenst, die ech ter zeker niet ambtelijk moet wer ken. Wonderlijk goed afgelopen Donderdagmiddag viel een 3'/2- jarig meisje, dat op de St. Pieters berg aan het spelen was. in een onbewaakt ogenblik van een rots en kwam tien meter lager terecht. Niettegenstaande deze zeer hoge val bleek het kind alleen maar wat te zijn geschrokken. 1 .35 per doos 25 st WERKEN ^lr SNEL EN Rut 6 si 36 ci. ZEKER Wm PRIJS PER POEDER 6 CT. BH (Ing. Med.) Vrijdagmorgen werden de wereld kampioenschappen op de baan voort gezet met de series van het sprint nummer voor amateurs. In de 6e serie startten Jan Hijze- lendoorn, Gerard de Schacht. Bel gië en Hohammed Kasam, India. In de eerste de beste bocht kwam Mohamed Kasam tc vallen en de bel moest een einde maken aan de rit. In de tweede rit bleef Mohamed maar liever onderaan de baan en liet het gevaarlijke werk, hoog bo ven de bochten, maar aan de Ne derlander en de Belg over. Hijze- lendoorn sprintte van kop, demar reerde zo snel, dat de Belg een lengte snelheid te kort kwam. De uitslag luidt: 1. Hijzfelendoorn, Nederland, 2. de Schacht, België, 12.2 sec., 3. Mohamed Kasam, India. De uitslag van de 10c serie luid de: 1. Kamber, Zwitserland. 2. Cih- lar Tsj. Sl„ 3. Buchly, Nederland. Buchly kwam snelheid te kort en bij het uitkomen van de laatste bocht gaf hij het op. In de laatste serie startte Sacchi, Italië, Pietgeukens, Nederland en Cortoni, Argentinië. Deze serie had een eigenaardig verloop. In de laat ste ronde stak de Italiaan plotse ling zijn hand op, zijn fiets was on klaar geraakt. Geukens schrok er van, en de Ar gentijn was intussen al twee lengten weg. Een typisch voorbeeld van on ervarenheid van Geukens,die toch nog op een halve lengte terugkwam. Tijd 13 sec. De professionals. De series der professionals had den het volgend resultaat: le rit: van Vliet, Nederland, 2. Munro, Australië, 11.8 sec. Laatste 200 M. Straatlengte verschil! Van Vliet had er een oefenritje van gemaakt. 2e rit: 1. Gerardin, Frankrijk, 2. Remkes, Nederland, tactisch gere den door de Fransman, die naar be neden dook in de voorlaatste bocht en met vele lengten onze landge noot sloeg. Tijd 12.2 sec. 6e serie: Derksen, Nederland, 2, Gillen, Luxemburg, tijd 11.8 sec. Door Derksen met groot verschil gemakkelijk gewonnen. Bij de herkansingsritten kreeg Geukens tegen Iseli geen kans en werd dus definitief uitgeschakeld. Buchly startte niet meer wegens een blessure aan zijn rechterhand. Rem kes werd bij de herkansing voor de profs door Gillen en v. Looveren uitgeschakeld. Uit de eindstrijd repechages (ama teurs) kwamen Pozzi, Marshall, Passi en Verdeun als winnaar te voorschijn. Achtste finales profs. In de eerste rit reed van Vliet dc titelhouder tegen Franske van Looveren. Van Looveren vertrok van kop. Van Vliet zette al vroeg de aanval in en voordat de laatste bocht bereikt was, was hij de Belg reeds gepasseerd. Het werd een snelle laatste 200 meter, 11.9 sec. Van Looveren op enkele lengten. Derksen won in de 5e rit van Priestly (Nw. Zeeland). Achtste finales amateurs. In de 7c rit reed Hijzclenrioorn tegen de Fransman Verdeun. Uit tweede positie komend passeerde lljjzelendoorn met een snelle demar rage, de Fransman moest afrem men, Hijzelendoorn ging door en dc Fransman lag twee lengten achter bij het ingaan van dc laatste bocht. Door gebrek aan snelheid op de laatste honderd meter slaagde Ver deun er nog in onze landgenoot te kloppen met een halve lengte ver schil. Tijd 12.6 sec. Kwarteindstrijden der amateurs. De uitslagen luiden: le rit: Patterson, Australië, 2. Verdeun, Frankrijk, tijd 12 sec. 2e rit: 1. Bellenger, Frankrijk, 2. Pozzi, Italië. Tijd 12 sec. 3e rit: Heid, V.S. sprintte van kop af en demarreerde in de laatste bocht zo fel, dat Schandorff op twee lengten kwam te liggen en verloor. 4e rit: 1. Hansen, Denemarken, 2. Lognay, Frankrijk, tijd 12.1 sec. De professionals. Van Vliet had de kop geloot tegen Ghella. Bij het uitkomen van de voorlaatste bocht demarreerde Ghella, van Vliet was waakzaam, volgde onmiddellijk, sprong bij het uitkomen van de laatste bocht naast de Italiaan en won met een wiel- lengte, tijd 12 sec. In de tweede rit der professionals tussen Gerardin en Astolfi, week de 'Italiaan binnen de 200 meter van de rijlijn af, waardoor Gerardin on mogelijk kon passeren. Astolfi werd gedeklasseerd en Gerardin tot win naar verklaard, tijd 13.4 sec. 3e rit: Harris won met groot ver schil van Plattner. Vierde rit: Hierin startte Jan Derksen tegen Scherens, Bij het uitkomen van de voorlaatste bocht viel Derksen aan, Scherens liet on ze landgenoot passeren, Derksen zet te door en Scherens was op over tuigende wijze geslagen met drie lengten verschil. Tweede manche der amateurs. le rit: Patterson, 2. Verdeun, Frankrijk, twee lengtes. Tijd 12.1 sec. 2e rit: 1. Bellenger, Frankrijk, 2. Pozzi, Italië, tijd 15.5 sec. 3e rit: 1. Heid, V.S., 2. Schandorff, Denemarken, 12.1 sec. 4e rit: 1. Lognay, Frankrijk, 2. Hansen, Denemarken, tijd 12 sec„ door Lognay uit tweede positie ge wonnen, waardoor een belle nodig werd. Tweede manche der professionals. le rit: Ghella moest in de tweede manche de kop nemen. Midden in dt voorlaatste bocht verraste de we reldkampioen de oud-wereldkam pioen Ghella volkomen. Hij dook naar beneden, nam drie lengten, zette door cn in de laatste bocht was Ghella, die de razende snel heid van van Vliet met geen centi meter kon terugwinnen, geslagen. Geen wonder, de tijd van de laatste 200 meter, bedroeg 11.6 sec., een fantastische tijd, de snelste van de ze wereldkampioenschappen tot nu toe. Van Vliet is met deze overwin ning. de tweede, in de halve eind strijd gekomen. 2e rit: 1. Astolfi. 2. Gerardin op 1 y„ lengte, tijd 12.1 sec. 3e rit: 1. Harris, Engeland, 2. Plattner, Zwitserland. Met drie lengten verschil gewonnen door de Engelsman. In de vierde rit startte Jan' Derk sen tegen Scherens. Derksen ver trok van kop, het werd een lange sprint, waarbij het er alleen maar om ging of onze landgenoot de sprong van Scherens op het laatste rechte eind kon weerstaan. Hierin slaagde Derksen volkomen en hij won met een wiellengte. Tijd 11.9 sec. over de laatste 200 meter. Derksen plaatste zich hiermede eveneens in de halve eindstrijd. In de belle der amateurs zege vierde Lognay. Lognay werd hier mede in de halve eindstrijd ge plaatst. Zondag komen in de demi-finales der amateurs uit: Pgttereon, Aus tralië, Heid, Ver. Staten en de beide Fransen Bellenger en Lognay. Gerardin viel uit tweede positie Astolfi in de bocht aan, kwam over hem heen en reed een gewonnen wedstrijd, tijd 13.2 sec. In de halve eindstrijden der pro fessionals hebben zich geplaatst de beide Nederlanders van Vliet en Derksen, verder de Fransman Ge rardin en de Engelsman Harris. Mr. van Klef fens voor de radio Zondagavond a.s. om 20.05 uur zal de Nederlandse ambassadeur te Washington, mr. E. v. Kleffens, die na een kort routinebezoek aan Nederland hedenmorgen weer naar de Verenigde Staten is ver trokken, via Hilversum II te be luisteren zijn in een radio-inter view, dat door een der omroep verenigingen wordt uitgezonden. Op de plaats waar het zeewater te West-Kapelle het eiland Walcheren binnenstroomde, is door het dichten van de dijk een mooi strand ontstaan. Ook de honden zijn met het nieuwe strand ingenomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3