De tegenstellingen tussen Stalin en Tito De schat van Matabonga RADIOPROGRAMMA Aiiiqdirt In de N.O.-polder zullen vijf parochies ontstaan DE PAEDAGOGISCHE WEEK Zaterdag 27 Augustus 1949 De week in het buitenland Gevaarlijk gerommel op de Balkan - Ook voor het Westen van belang Zondags-evangelie Dreigend neutraliteitsbeginsel - Stichting van Katholieke scholen zal jaren duren Pater Vollaerts 25 jaar Jezuiet 3 beste stamboe en premie merri C. Blankendaa AG. 4 DE STEEDS SCHERPER van toon wordende mt'ii's tussen Moskou en Belgrado wijzen er op, dat dit conflict tussen de beide commu nistische staten iets meer is, dan dat wij een familieruzie zouden willen noemen. Want dit geschil tussen de twee machtigste commu nistische staten in Oost-Europa is er niet een betreffende de commu nistische dialectiek, maar het gaat hier om de hegemonie in Oost- Europa, waarop Moskou zonder enige bewtisting aanspraak maakt, maar waarbij het laatste 1'/» jaar Tito met steeds grotere hardnekkig heid Stalin de voet dwars zet. En dit is iets, wat in de communistische ideologie niet te aanvaarden is, maar bovendien voor de Russische nationale aspiraties, (die op het huidige Kremlin zeker niet minder warm gekoesterd worden, dan ooit onder de Czaristisch regiem het geval was), een zeer ernstig gevaar betekent. De regering van Tito loochent haar communistisch karakter in niet mindere mate dan die van Stalin en ook economisch en ideologisch is het Joego-Slavische regiem zeker geen haar beter. De Kath. Kerk wordt er niet humaner behandeld dan in Rusland, Hongarije en Tsjecho-Slowakije en het alles onderdrukkende staatscollectivisme is er zeker niet minder erg, dan in de Stalinistische landen. In dit opzicht is Tito,een niet minder willige vasal van Stalin, dan Rakowsky of Gottwald. Maar Tito is niet bereid, de natio nale Joego-Slavische belangen on dergeschikt aan die van Rusland te maken en daar dreigt het grote ge schil. Tito heeft in dit opzicht de absolute gehoorzaamheid aan Mos kou opgezegd en dit is een zonde, welke Rusland hem niet alleen niet vergeeft, maar die het ook, om pres tige overwegingen, met wortel en tak moet uitroeien. Opzegging van de gehoorzaamheid door een der communistische stamleden aan va dertje Stalin is de ergste communis- tise misdaad. Wie dit waagt in de communistische partij wordt er on verbiddelijk uitgestoten, welk een goed communist hij overigens ook is. Als dit echter gebeurt door een der communistische staten, dan is de misdaad veel en veel erger en dus ook de represaille onverbidde lijker. Dit laatste zal uit de jongste nota s nu iedereen wel duidelijk geworden zijn. Er kan niet de minste twijfel meer over bestaan, dat Stalin beslo ten heeft, nu Tito niet voor bekering vatbaar is, met alle machtsmiddelen waarover Rusland beschikt, Joego slavië, zij het dan zonder Tito, weer in het Russische gareel te brengen. Welke die middelen zullen zijn, daarover verkeert men nog in het onzekere, maar we weten uit de ge schiedenis, dat de Balkan altijd een gevaarlijke heksenketel is geweest voor de vrede in Europa en waar een gewelddadig optreden tegen Joego Slavië niet uitgesloten is er gaan steeds ernstiger geruchten van communistische troepen concen traties daar mag zonder overdrij ving van een alarm in de stormhoek van Europa gesproken worden. Ook het Westen belangstellend. Het zal intussen Stalin niet ge makkelijk vallen de renegaat Tito met een acceptabel motief aan te vallen, want hoevj^J Tito in de zaak zelf geen voetbréêdte wijkt hij verklaart onomwonden, dat Joego slavië een vrij en onafhankelijk rijk is en daarom geen inmenging in zijn binnenlandse politiek' kan toelaten doet hij overigens Stalin alle toe zeggingen, die duidelijk de ernst aan tonen, dat de Sovjet beschuldigin gen ongemotiveerd zijn. Precies als Hitier tegenover Tsjecho-slowakije en Polen het motief van onderdruk king der Duitsers in deze landen aangreep, om een optreden te mo tiveren, beschuldigt Stalin, Tito, van mishandeling van Russische burgers in zijn land. Tito verklaart zich nu bereid alle Russen, die het land wil len verlaten, onmiddellijk daartoe in de gelegenheid te stellen. Hij is be reid elk geval door een gemengde commissie van Russen en Joego- Slaven te doen onderzoeken, welke commissie in Joego-Slavië werkzaam mag zijn en ieder die aan de Com missie de wens te kennen geeft, het land te willen verlaten, zal daarvoor in de gelegenheid gesteld worden. Zelfs zij, die reeds veroordeeld zijn wegens spionage mogen het land ver laten Maar juist dit wil Stalin niet. Niet alleen eist hij het recht op, dat de communistische Russische spion nen vrij in het land mogen ageren, maar ook de Stalin-communisten, die Joego-Slavische onderdanen zijn, moeten zich volgens Rusland vrij kunnen bewegen. Het spreekt van zelf, dat de regering Tito dit nim mer kan toestaan. Zijn handig ant woord dwingt dan ook Stalin volle dig kleur te bekennen en openlijk te zeggen, dat de contra spionage in Joego-Slavië ten bate van Rusland vrij spel moet hebben. Maar deze eis is natuurlijk moeilijk te recht vaardigen. Het staat dan ook vrijwel vast, dat deze nota's het geschil geen zier ver der brengen en Moskou gedwongen wordt tot daden over te gaan. Een der eerste daden is, de practisch vo gelvrij verklaring van Tito en zijn aanhang, want Moskou publiceert het als een communistische taak en plicht, om Tito en zijn trawanten uit de weg te ruimen. Maar dit zal niet zo gemakkelijk gaan. Natuurlijk heeft Tito een sterke lijfwacht, maar de vrijheid cn onafhankelijkheid zit de Serviër in het bloed cn de bru tale inmenging van Rusland in de Joego-Slavische binnenlandse poli tiek, tart het nationale eergevoel van elke Joego-Slaaf, zelfs al zou hij geen Titoïst zijn. Zelfs met een gewapen de aanval, zou Moskou dan ook nog geen gemakkelijke taak hebben, hoe groot de overmacht ook is. Er zijn er obk nog, die beweren, dat de scherpe nota's, de laatste tijd hier gewisseld, nog niet zozeer tegen Tito, dan wel tegen Engeland en de Ver. Staten gericht zijn. Na de boy cot door Moskou geproclameerd, moest Tito uit bittere noodzaak wel zijn toevlucht in het Westen zoeken om economische en financiële steun. Washington Cn Londen blijken be reid deze te geven, toepassende het systeem van „verdeel en heers". Sta lin zou de Westerse mogendheden nu willen waarschuwen, geen dollars te wagen aan Joego-Slavië, omdat Rus land geen onafhankelijk Joego-Slavië duldt en deze millioenen dus verlo ren geld zouden zijn. Het is moge lijk, dat ook deze achtergrond bij deze scherpe nota's aanwezig is. Daar staat echter tegenover, dat een overrompeling van J.-Slavië door Rusland, voor de West. mogendheden nog wel grotere risico's schept, dan het verloren gaan van de dollarle ningen aan Belgrado .We denken aan de bedreiging van Italië en het nestelen van Rusland aan de Mid dellandse zee, waartegen Washing ton al eerder een veto heeft uitge sproken. Het zenden van Amerikaanse oor logsschepen naar de Spaanse oost kust, is in dit opzicht voor Stalin reeds een duidelijke waarschuwing, dat in het conflict MoskouBelgrado ook de Ver. Staten geïnteresseerd zijn. J. H. 12 ZONDAG NA PINKSTEREN DE SAMARITAAN Het komt mij alleszins onrecht vaardig voor liet Evangelie van deze Zondag zonder meer te verta len in de tegenwoordige tijd, Men mag niet zeggen: „Zie eens; Jezus haalt als voorbeelden van gebrek aan naastenliefde aan een priester, dus een geestelijke, en een leviet, laten we zeggen: een koster. Dat zijn dus nu dé mensen, die gewoon lijk misdoen tegen die deugd. De rest wordt niet genoemd, daar mankeert dus niet veel aan." Ik hoop dat ieder katholiek zo iets van zijn zieleherder en van de paters die hij kent, niet kan horen (en evenmin van de koster). Wel zal de pastoor of pater door dit Evangelie weer eens overwegen, of hy in een of ander opzicht niet te kort schiet in het beoefenen van deze grote, moeilijke opgave. Gees telijker wijze gezien, liggen er veel half-doden langs de weg, waarover de priester gaat. En het is moge lijk dat herhaalde teleurstelling de mens in de priester geneigd maakt te zuchten: „Och, laat maar liggen; ze willen zelf niet anders; als ik ze verpleegd heb, en ze weer een beetje genezen zyn, laten ze zich opnieuw het kleed van de heiligma- kende genade roven, of ze trekken het zelf uit." Het kan hopeloos lijken, eeriyk. Maar de priester mag daaraan niet toegeven. Als een Samaritaan de moderne Samaritaan, een vreemdeling, aangegaapt en nage roepen moet hij langs de weg gaan op zoek naar gewonden; als een herder moet hij de verdwaalde schapen ophalen; als een vader de verloren zonen tegemoet reizen. Misschien ontbreekt bij deze of gene de ijver van het eerste uur; moge dan het Evangelie die ijver aanwakkeren. Zijn het echter in Jezus' oog al léén de priester en de leviet die een gebrek aan naastenliefde demon streren? Het lp'kt me toe dat de Vanaf Vrijdag 26 Augustus is de Noordoostpolder niet langer één parochie meer. De Zeereerw. heer A. Th. W. Weys uit Denekamp is belast met de voorbereiding van een nieuwe paro chie in dorp Markenesse eiT omliggend gebied. Dit betekent, dat Neerlands grootste parochie tot voor enkele dagen 48.000 ha groot, rond 1000 ha kleiner is geworden. In October of November kan opnieuw een afsplitsing verwacht worden, omvattende het gebied Kraggenburg met Ens. Te verwachten is, dat later nog parochies gesticht zullen worden in de gebieden Nagele met Urkervaart, Espel en Schoterbrug met Rutten. Uit eindelijk zal de N.O.P. verdeeld -zijn in 6 parochies, terwijl voorts gedacht is aan de bouw van 5 bijkerkjes in de meer afgelegen kernen. Deze bijzonderheden kwamen we aan de weet tijdens een ge sprek, dat we dezer dagen hadden met pastoor Koopmans van Em- meloord, de rusteloze werker in een nieuw land, dat om de enorme moeilijkheden, welke zich hier voordoen, waarlijk te vergelijken is met een missieland. Ook al is de wijngaard des Heren thans tot vier vijfde van de oorspronkelijke grootte teruggebracht, de zielzorg voor de 260 katholieke gezinnen en plm. 800 katholieken verdeeld over talloze kampen, is geen peul schil. Voor dit handjevol katho lieken moeten pastoor Koopmans met zijn kapelaan en een aantal assistenten des Zondags op liefst negen verschillende plaatsen de H. Mis opdragen. Tijdens liet gesprek dat we voerden over de ontplooiing van het katholiek leven in de Noord oostpolder, werd ons duidelijk, dat het materialistische neutraliteits beginsel steeds dieper tracht door ZONDAG 28 AUGUSTUS HILVERSUM I, 301 M. NCRV: 8.00 Nieuws; 8.15 Gramo- foonmuziek; 8.30 Morgenwijding; 9.15 Koor, kwartet en orgel; KRO: 9 30 Nieuws; 9,45 Kamerorkest en piano; 10.25 Inleiding Hoogmis; 10.30 'Hoogmis in de Sint Vincen- tiuskerk te Amsterdam; 12.00 An gelus; 12.03 Gramofoonmuziek; 12.15 Apologie; 12.35 Gramofoonmuziek; 12.40 Amusementsorkest; 12.55 Zon newijzer; 13.00 Nieuws;. 13.20 Amu sementsorkest; 13.45 Uit het boek der boeken; 14.00 Radio Philhar- monisch Orkest en bariton; 14.50 ,Op de rand"; 15.00 Viool en piano; 16.10 Wereldkampioenschap wiel rennen; 16.25 Vespers; IKOR: 17.00 Studiodienst; 18.00 Voor zieken; NCRV: 18.30 Voor de Ned. Strijd krachten; 19.00 Orgelspel; 19.15 Le zing; 19.30 Nieuws; KRO: 19.45 Gramofoonmuziek; 19.50 Boekbe spreking; 20.05 De gewone man; 20.12 Gevarieerd programma ,,Uit en Thuis"; 22.37 Actualiteiten; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 415 M. VARA: 8.00 Nieuws; 8.15 Postdui- venberichten; 8.20 Gramofoonmu ziek; 8.30 Voor de tuin; 8.45 Barca role; 9.10 Postduivenberichten; 9.15 Gramofoonmuziek met toelichting; 9.45 Goethe als dichter; VPRO: 10.00 Vacantiehalfuur; IKOR: 10.30 Kerkdienst; VPRO: 11.45 Tussen Kerk en Wereld; AVRO: 12.00 Or- chestre Miniature; 12.20 Goethe"; 12.40 Orchestre Miniature; 13.00 Nieuws; 13.15 Zigeunerorkest; 13,50 Goethe en de muziek; 14.00 Zang voordracht; 14.30 „Egmond" treur spel van von Goethe; 16.30 Sport- revue; VPRO: 17.00 Conferentie; VARA: 17.30 Vindobona Schram- mel'n; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.30 Kleinkunst; 19.00 Gramofoon muziek; 19.10 Voordracht; 19.30 Orkest; AVRO: 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Dansorkest en orgel; 21.00 Hoorspel; 21.20 Koor; 21.35 Musette-orkest; 22.05 Oogst- programma; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek. MAANDAG 29 AUGUSTUS HILVERSUM I, 301 M. NCRV: 7.00 Nieuws; 7,15 Ochtend- gymn.; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Het Nieuws; 8,15 Gramofoonmuziek; 8.45 Piano; 9.15 Voor jonge zieken; 9.30 Gramofoonmuziek; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.20 Voorlezen; 11.40 Alt; 12.10 Gramofoonmuziek; 12.30 Medede lingen; 12.33 Metropole-Orkest en zang; 13.00 Nieuws; 13.15 Koor; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 Voor de schooljeugd; 14.35 Oratorium van G. F. Handel „The Messiah"; 15.45 Cla- vecimbel; 16.45 Gramofoonmuziek; 17.00 Voor kleuters; 17.15 Orgelspel; 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 Pianoduo; 18.15 Reportage; 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Actualiteiten; 19.45 Vraaggesprek; 20.00 Nieuws; 20.05 Vraaggesprek; _20.15 Kerkconcert; 21.00 „Plaatsna- *men"; 21.20 Radio Philharmonisch Orkest; 22.15 Sweelinck-kwartet; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Hef Nieuws; 23.15 Gramofoomnuziek. HILVERSUM II, 415~M. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramo foonmuziek; 8.00 Nieuws; 8.15 Gra mofoonmuziek; 8,55 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 9.35 Gramo foonmuziek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Arbeidsvitaminen; 10.50 Gra mofoonmuziek; 11.00 Op de uitkijk; 11.15 Carillon en orgelspel; 12.00 De Papavers; 12.30 Mededelingen; 12.33 In 't spionnetje; 12,38 Melodieën v. de dag; 13.00 Nieuws; 13.15 John Renova and his music; 13.50 Gramo foonmuziek; 14.00 Wat ^aat er om in de wereld; 14.20 Gramofoonmu ziek; 15.00 „Bonbonnière"; 16.00 Kamermuziek- 16.50 De hond in het gezin; 17.00 Dansorkest; 17.30 Voor en door Padvinders; 17.45 Gramo foonmuziek; 17.50 Ronde tafel con ferentie; 18.00 Nieuws; 18.15 Film krant; 18.45 ,,The Melachrino Strings"; 19.15 Gramofoonmuziek; 20.00 Nieuws; 20.05 Lezing; 20.15 Promenade Orkest en solisten; 21.00 Cabaret; 21.45 „De Speeldoos 22.00 Causerie; 22.10 Kamerorkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek. te dringen in alle geledingen van deze nog jonge samenleving. Het begint met uitschakeling van alle andere overwegingen dan de puur economische bij de verdeling der gronden; het vindt zijn voortzet ting in de negatie van o.m. de katholieke cn de christelijke uit- lecnbibliotheken in Emmeloord, waar de minder bezochte neutrale uitieenbibliotheek wel door de polderdirectic met een flinke sub sidie wordt bedacht. Uit deze en vele andere dingen meer proeft men het ongunstige klimaat, waarin het opbouwwerk der Kerk moet worden verricht. Kerkenbouw vertraagd Het verbod van kerkenbouw in 1949 heeft het probleem van de bouw van katholieke kerken in de polder naar een later tijdstip ver legd. Niettemin is het typerend voor de weinig zinvolle gedachten- gang van de ontwerpers der dorps kernen, dat een kerktoren b.v. niet in aanmerking komt als cen traal bouwwerk, waaromheen zich de andere gebouwen groeperen. In Emmeloord b.v. zal do kerk in de onmiddellijke nabijheid van het nieuwe beursgebouw verrijzen. Aan de stichting van katholieke onderwijsinrichtingen valt de eer ste vijf jaar niet te denken. Em meloord telt in totaal 25 katho lieke schoolgaande kinderen, die de enige „bijzondere" openbare school bezoeken. Het bijzondere hieraan is, dat deze katholieke ■kinderen op school catechismus onderricht ontvangen, maar dat het overig onderricht volkomen overeenstemt met dat van het ge wone openbaar lager onderwijs. Voor de katholieke gezond heidszorg staan de kansen beter. Reeds bestaat een nauw contact met de provinciale vereniging het Wit-Gele Kruis voor Ovcrijsel, dat waarschijnlijk reeds het volgend jaar, als de N.O.P. 300 katholieke gezinnen zal tellen, de helpende hand zal bieden bij de oprichting van een Wit-Gele Kruis-afdeling in de N.O.P. Voor net verenigingsleven zijn de mogelijkheden nog zeer be perkt. De gezamenlijke afdelingen van de A.B.T B. tellen thans 500 leden, het .oriental van de K.A.B. in de N.O.P., meest landarbeiders, is minder talrijk, en tenslotte be staan in Emmeloord en Marknesse nog katholieke vrouwengemeen schappen. Voor de opbouw van sport- en andere verenigingen ontbreekt vooralsnog de onmis bare jeugd, terwijl bovendien de fluctuatie onder de polderbevol king te groot is voor goed gefun deerde clubs. De nieuwe parochie De nieuwe parochie Marknesse, welker oprichting wordt voorbe- heid door de Zeereerw. heer Weys grenst tussen Kuinre en Voorst aan het oude land, terwijl in de polder de scheidslijn wordt ge vormd door de Enservaart en de Oostervaart. In Marknesse bestaat een houten noodkerk, die vergroot zal worden rnet de aangrenzende woning van de pater. Het ligt in de bedoeling om later in Luttel- geest, dat onder de parochie Mark nesse valt, een bijkerkje te bou wen. Voorts behoren de kampen Marknesse en Oostvaart en het N.O.P -ziekenhuis te Vollenhove tot de zorg van de nieuwe paro chie, die thans plm. 65 gevestigde katholieke gezinnen telt. Dit aan tal zal weldra toenemen in ver band met de uitgifte van nieuwe bedrijven in dit deel van de NOP. Van het nieuwe bouwplan, dat spoedig gereed zal zijn, wordt een groot deel verpacht aan boeren uit Walcheren. De pioniers ver wachten, dat behalve de toewij zing aan de Waleberense boeren, nog plm. 70 bedrijven zullen over blijven. Zij hopen, dat straks ook kleinere bedrijven dan van 24, 35 en 48 ha worden uitgegeven, b.v. van 12 en 18 ha, zoals ook aan boeren uit Walcheren is toege wezen. Op die uitgifte van gronden, waarover nog heel wat te zeggen valt. komen wé later terug. Meester alleen het begin- en eind punt aangeeft, of heeft laten op schrijven.. Het zou te eentonig wor den. De deftige man, de dame. de bewonderaar van natuur en schoon heid, de stadgenoot, zijn kameraad, de geldman in een „slee", zij kwa men allen voorby, zagen hem en gingen haastig verder. Pas een vreemdeling, een officiële vijand, onder de oorlog byv. een Duitser, boog zich over de lijder naar li chaam of ziel en verlichte zjjn pijn. We zullen zelden of nooit een mens langs de weg zien liggen, en gebeurt het dan is het wel zó iets byzonders dat we er niet aan den ken hem daar te laten. Maar de mens in nood, de angstige, de sombere, de ziekte, de eenzame, de gekwelde, mens, die gewond langs het leven ligt, die U moed kunt ge ven en zelfs ophelpen, hij moet het voorwerp van uw naastenliefde zijn, en deze mens vindt U in deze be drukte, moedeloze tijd op elke plaats. Het Is gefnakkeiyk er langs heen te gaan, maar in een eeriyke bui zult U moeten toegeven dat uw excuus veel weg heeft van het befaamde: Heer, ben Ik dan de bewaker mijn broeders Moge het mooie en tragische Evangelie U moed geven de door het leven gewonden met echte lief de tegemoet te treden. Hebt de praatjes van de mensen er des noods voor over. DRACHTEN. P. C. beveiligt U en Uw kinderen ter wijl U slaapt tegen muggebeten. FLACON 50 en 90 ct. (Adv.) VERBALISEERZUCHT TE NIEUWENHAGEN Dc kantonrechter te Heerlen heeft Donderdag als zijn mening te kennen gegeven, dat vele poli tiemannen te snel hun toevlucht nemen tot verbaliseren. Heel vaak verdient een waarschuwing de voorkeur boven een proces-ver baal. Eerst in geval van herhaling dient tot verbaliseren te worden overgegaan. De kantonrechter sprak daarom een chauffeur van de N.V. IAO te Eijgelshoven vrij, die terecht stond omdat hij in de gemeente Nieuwenhagen zijn bus dertig meter voorbij de aangege ven halte had laten stoppen, daar een reiziger hem te laat had laten weten, dat hij wilde uitstappen. De verdediger wees er op, dat de laatste tijd in de gemeente Nieu wenhagen een opvallend groot aantal processen-verbaal wordt opgemaakt voor soortgelijke klei ne overtredingen. De betreffende autobus-onderneming had de laat ste weken zelfs een dertigtal ver balen tegen haar chauffeurs zien opmaken. Het Psychologisch Instituut van de R. K. Leergangen in Tilburg orgahlseerdö ook dit jaar weder om zijn Paedadogische Week, zo als dit gewoonlijk om de twee jaar wordt gehouden. De besprekingen waren gewijd aan de acsthetische vorming. De oppervlakkige beschouwer zou wellicht kunnen opwerpen of er nu werkelijk geen practischer )f actueler onderwerp te vinden zou zijn. Van welke grote betekenis het begrip voor t schone beto- keiït en hoe hiermede bij dc vor ming van de jeugd dient te wor den rekening gehouden, zou blij ken uit de inleidingen cn discus sies. Maandagmiddag opende Mgr. Prof. Dr. Th. Goosscns een leer- middelcntcntoonstclling in dc Tuinstraat. Exposities als deze houden de onderwijsmensen op do hoogte van het nieuwste wat er aan leer- en hulpmiddelen gepro duceerd wordt. Het is prettig te constateren'dat de invloeden van dc oorlog cn na-oorlogse, tijd vrij wel verdwenen zijn behoudens dan wellicht de prijzen. Mgr. Goossens verantwoordde bij de opening van de lezingen in een geestige rede de organisatie van de 12e Paedadogische Week cn de keuze van het onderwerp. Van de bekende reeks: het goede, het ware en het schone, heeft het onderwijs misschien het laatste wel eens wat verwaarloosd. Men houdt zich tegenwoordig druk be zig met het vraagstuk van de be- zitsspreiding. De weg van de theorie naar de practyk van dit probleem is een lange en moei lijke. Maar laat ons eens trachten de bezitsspreiding toe te passen op kunst. Hier kan gegeven wor den zonder zelf er bij te verliezen. Over het algemeen valt slechts weinig belangstelling te consta teren voor culturele uitingen. De school kan hier veel doen. Mgr. Goossens herdacht tenslot te met enkele hartelijke woorden de heer H. Ve'rbeeten, die onlangs de onderwijswereld en in het bijzonder de R. K. Leergangen ontvallen is. De heer H. M. Blomjous, voor zitter van het Curatorium van de R. K. Leergangen te Tilburg, sprak een welkomstwoord, in het bijzonder lot de Belgische gasten, en schetste de grote betekenis voor het onderwijs van de ko mende beraadslagingen. Dr. J. Th. Snijders de eerste inleider in de reeks van acht, op hun terrein telkens zéér deskun digen besprak de vraag of er eigenlijk wel vormbaarheid t a.v. de aesthetische ontwikkeling be staat ofwel: heeft het kind aesthe tische aanleg. Dr. Snijders meent reeds rond het. derde of vierde levensjaar tekenen te bespeuren die er op wijzen dat die vraag bevestigend moet worden beant woord. Gedurende de lagere school-periode wordt de schep pende activiteit v Wuggedron- Pater Dr. J. W.'A. Vollaerts S.J., directeur der R. K. Muziekschool te Utrecht, viert 8 September a.s. zijn zilveren Jubileum als Jezuiet. Deze 48-jarige priester-musicus en geleerde, die in 't middelpunt is komen te staan van Kerk- muzikaal Nederland, genoot vóór zijn benoeming tot directeur van de Kerkmuziekschool nog weinig bekendheid. Pater Vollaerts werd te Haar lem geboren, de stad waar meer dere grootheden op Kerkmuzikaal gebied vandaan kwamen of geves tigd waren; we behoeven maar te denken aan namen als Loots, de Klerk, deken v. d. Wiel en niet te vergeten de familie Andriessen, in wier milieu Pater Vollaerts als jongen reeds veel verkeerde. Het is vooral Hendrik Andriessen, de componist geweest, die hem met de geheimen van de muziek ver trouwd maakte. Regelmatige op leiding ontving hij. echter niet, zo dat wc Pater Vullaerts eigenlijk een autodidact moeten noemen. Door nauwgezette zelfstudie verwierf hij zich de nodige ken nis in de muziekwetenschappen, in 't biizonder van 't Gregoriaans Aanvankelijk hield Pater Vol laerts zich aan de in Nederland algemeen gangbare theorieën van Dom Mocquereau inzake het Gre goriaans Rhythme, totdat hij in 1930 Dom Jeannin en diens theo rieën leerde kennen. Vanaf deze tijd dateren zijn eerste publicaties in „Studie" en in buitenlandse tijdschriften, o.a. „Musique d'Egli- se". Voorts schreef hij nog enige brochuren „Rhythme grégorien et theoriciens médievaux" en „Het Gregoriaans rhythme volgens D. Mocquereau en D. Jannin". Na 1935 „zweeg" Pater Vol laerts, maar studeerde ondertus sen ijverig door op de theorieën van D. Jeannin, waarvan hij op sommige punten een heel afwij kende mening is toegedaan. Vanaf 1937 was hij leraar aan 't Canisiuscollege te Nijmegen, waar hij een groot gemengd koor en een volledig symphonie-orkest oprichtte, waarmede hij uitnemen de resultaten boekte. O.a. werden uitgevoerd symphonieën van Haydn en Mozart cn zelfs Beetho ven, Mozarts A-dur pianoconcert cn vioolconcerten met de bekende violist Willem Noske. De benoeming van Pater Vol laerts tot directeur van een zo unieke instelling als de R. K. Kerkmuziekschool was ongetwij feld een grote verrassing, ook voor zijn (toekomstige) leerlingen, doch liet meest voor hem zelf; wanneer men echter zijn eruditie als kerkmusicus kent, behoeft 't geen verwondering te wekken. Nu heeft hij een jaar de school geleid. Het is geen gemakkelijke taak om de naam van een school even hoog te houden als men een voorganger heeft gehad als 'Pater Iluigens O.F.M. Pater Vollaerts zette echter de traditie van zijn grote voorganger voort. De eisen voor het eindexamen worden zelfs nog meer aangepast aan de eisen, die tegenwoordig aan het muziek-, leven ook buiten de kerk WÖrden gesteld. „Een goed musicus is zeer zeker een goed Kerkmusicus". Het opvoedingssysteem van St. Ignatius past hij nu ook toe op zfjn jongens: ieder wordt geleid volgens zijn eigen karakter en talenten, hierin terzijde gestaan door een uitmuntend ierarencorps (o.a. Albert de Klerk, Herman Strategier, Boris Pelski, enz.). Als Hoofdredacteur van het St. Gregoriusblad heeft Pater Vol laerts belangrijke publicaties op zijn naam staan, b.v. over Die- pénbroek en Perosi, van welke componisten hü vroeger op het seminarie al de grote promotor was, samen met zijn broer, die Pastoor in Velsen is. Ook de mu ziek van Andriessen werd door hem gepropageerd, tegen de vroe ger nogal conservatieve smaak van het publiek in en vooral van ver schillende zangkoren, waar men helaas nog maar al te graag aan „licdertafel" doet. Onlangs verscheen er van zijn hand nog een belangrijk artikel in „De Nieuwe Eeuw" over de Gregoriaanse Volkszang. Er bestaat een gezegde: Een Je zuiet zingt noch onderhoudt de rubrieken! Dit mag van Pater Vollaerts zeer zeker niet gezgd worden. Zingen kan cn doet hij en hij houdt zich aan de rubrieken in c.q. „de Pauselijke decreten over het Gregoriaans". «en. In do puberteit wordt niet, zoals velen menen, het beginpunt gevonden van de a. "'isehe ont wikkeling, wel komt de uitings- drang op persoonlijk niveau en wordt het schone meer bewust beleefd. Drs. A. C. M. Meeuwese behan delde de aesthetische vorming in cn door het taalonderwUs. Bii de voorbereiding van deze voorberei ding SDeelt het rythmisehc ele ment een grote rol; "randvoor waarde voor voordrachtkunst is het kunnen lezen: 1os van de let ter". Bij het litterair leesonderwijs moet er vooral worden gelet op het feit dat vorm en inhoud van een gedicht of stuk proza één zijn. Een werk wordt niet W">nj alléén omdat het schone vorm- '--"ft. De tweede dag werd geopend mét een rede van dr. J. B. Knipping, O.F.M., die constateerde dat in -de afgelopen jaren zowel de aestheti sche als de intellectueel-paedagogl- sche waarde van het tekenonderwijs wel eens werd overschat. Dr. Knip ping lichtte dit toe aan de hand van 'n rijk gecommentarieerd over- zicht van de literatuur dienaan gaande. Het doel van het tekenon derwijs moet uiteindelijk zijn: de ontwikkeling van het uitdrukkings vermogen en 't gevoel voor schoon heid, steun voor de overige vakken van onderwijs cn het bicden van ontwikkelingsmogelijkheden voor eventuele talenten. Het muziekonderwijs werd be sproken door mevr. dr. L, Gelber, directrice van het Semenarie voor Muziekopvoeding te Mechelen. De formele waarde van het mu ziekonderwijs wordt door niemand betwijfeld. Het doel blijft de ver edeling van het gevoelsleven en de emotionele aanleg, Zang, dc meest natuurlijke uiting van muzikaliteit cn de meest spontane uiting van een gemoedstoestand, is voor de kinderen het meest geëigende mid del tot het bereiken van dit doel. Op de vraag wat men nu eigenlijk onder goede muziek moet verstaan, antwoordde mevr. Gelber, dat men moet zoeken naar eenvoudige, het gevoel (ook het rhlthmischc gevoel) aansprekende melodieën. De pro ducten van dc kunstwereld zijn niet bedoeld voor de kinderen "en daarom ook niet geschikt. In de tuin van de „Harmonie" demonstreerde mevr, Gelber des avonds haar ideeën en wist het te bestaan de congressisten (onder wie vele in de dienst vergrijsde on derwijsmensen), op originele wijze aan liet zingen te krijgen. Een gro te menigte kraaien, op het avond lijk uur uit haar rust opgeschrikt, maakte het de dirlgcnte ietwat las tig. Dc aanwezige Broeders van St. Frans vermochten tegen dit kraaien- gezang zelfs niets! Op stap 's Middags gingen de deelnemers op excursie. Een groep ging naar Eindhoven om een kijkje te nemen in Philips' psychotechnisch labora torium. De grootlte groep trok naar „het buitenland". Of het nu de im ponerende stapel papieren was waarover de leiding beschikte of dp aanwezigheid van zoVele reli gieuzen weten we niet in elk geval de grens leverde generlei moeilijkheden op en na een vlotte rit belandde hst gezelschap in Turn hout. Doel van dc reis was het be faamde onderwijsinstituut het ,,H. Graf'. De Algemeen Overste van de Canunnicessen van 't H, Graf ver telde van de geschiedenis en de moeilijkheden van het Vlaamse Ka tholieke onderwijs. Nog maar en kele tientallen jaren geleden was het Frans de voertaal op de mid delbare scholen in Vlaanderen en moest Vlaams in het Frans onder wezen worden!! De schoolstrijd, zo als wij die in Nederland nu achter de rug hebben, is in België nog volop aan de gang. Een rondwandeling door hot ge weldige gebouwencomplex gaf de bezoekers enig idee van de inrich ting van het middelbaar- en nijver heidsonderwijs voor de meisjes. Dinsdagavond werd in de tuin van de Harmonie geconcerteerd door de Kon. Erk. Soe.: „Harmonie Orpheus" o.l.v. de heer Oorschot. De keurige uitvoering werd de deelnemers der Paedagogische Week aangeboden door V.V.V, „Tilburg Vooruit". Het vraagstuk van de aestheti sche vorming werd Woensdag op zuiver wetenschappelijke wijze be licht door dr. A. Stubbe uit België prof. dr. W. R. Heere uit Tilburg, prof. dr. F. J. J. Buytendijk uit Utrecht en de Z.E. Heer A. Wester- linck uit Leuven. ,,88888" bracht uitkomst Een 14-jarige jongeling, d¥e Donderdagmiddag om vijf uur zijn kantoor op een der Amsterdamse grachten wilde verlaten, vond alle deuren gesloten. Hij belde het alarmnummer der politie „88888" en reeds enkele minuten later reed een ladderwagen van de brandweer voor. Een brandwacht schoof een raam op de tweede étage open en gemoedelijk daalde de knaap naar de begane grond af. Een nieuwe service van poli- tie-brandweer. FEUILLETON 37. Jack Benders heeft er de lucht van gekregen, hoe, weet ik niet. Schipper Nick Holby, kapitein van de „Bloem van Hawaii", de schoe ner, die ik bezig ben te charteren, is een man van over de zeventig en hij beweert, dat hij Han Russel in zyn jeugd nog heeft ge kend. Hij zegt, dat Han van Cele bes af tot Honolulu toe bekend stond als „de Branieschopper". In haar brief aan Henk gaf ze zakeiyke inlichtingen en bijzonder heden van haar plannen en schreef hem, hoe ze dat verwijderde eiland je in de, Stille Oceaan hoopte te vinden. Ze gaf hem verder een vol ledige beschrijving van de „Bloem van Hawaii", van zyn zeil-snelheid en de kracht zijner machines. De hulpmotor, zo vertelde ze hem, was een splinternieuwe Dieselmachine, die meer dan genoeg kracht kan ontwikkelen, om het nauwe kanaal tussen de riffen veilig door te va ren. Verder schreef ze: „Als tolk neem ik een alleraar digste zeventien-Jarige inlandse jongen, Tara geheten, mee. Hij is afkomstig van het Penhryn Eiland, dat dichtby Matabonga ligt. Het was echt een gelukje, dat ik hem vond. Ik zal natuurlijk heel erg een tolk nodig, hebben. Ik deed hier en daar navraag naar zo iemand en vond hem ten slotte aan het werk op de havenkade. Hij was meege komen op een handelsvaartuig, dat Penhryn had aangedaan en dat nu al bijna een jaar in Honolulu ge legen heeft. Hij kan net zo grijns lachen als Sam Dessain, die vriend van Suze. Hij babbelt een raar En gels taaltje cn vergaat van heim wee naar zyn eiland. Hy is dolblij dat hij zijn terugreis kan verdienen en ik ben ervan overtuigd, dat hy als tolk heel geschikt zal blijken. Cramer heeft me verteld, dat de inwoners van Matabonga er een eigen taaltje op na houden. Het is een variatie van het Polynesisch, dat nauw verwant is aan de taal van Tahiti en Hawaii en afstamt van het oorspronkelijke Maorisch. Tara spreekt Tahitisch, Hawaiisch, Moarisch en eigenaardig Engels en is, net als alle Polysiëórs een uitstekend zeeman". Vervolgens deed ze nauwkeurig rekening en verantwoording van 't door haar tot dan toe besteedde geld en sloot een inventarisstaat van alle benodigdheden, die ze aan het inslaan was voor haar lange reis langs de Aequator, by haar brief in. Het was een inventaris, die de geuren van de zee en van een groot avontuur in zich meedroeg, die deed denken aan hars en pek, aan het gekabbel van water langs een stevige scheepsromp, aan een felle tropische zon en aan bolstaan- de zeilen in een straffe wind. Dat was wel genoeg om een warmbloedige man ertoe te bren gen, de ketenen, die hem aan zijn kantoorstoel boeiden te verbreken. VIII. Matabonga steeg als een eiland in wording uit de golven op. Eerst was het slechts een flauwe, glan zende nevel aan de horizon, die langzaam aan zich tot een stralen de wolk verdichtte en nog wat la ter nam die wolk vorm en vaste omtrek aan en werd een groen be groeide ronde kegel van een uitge doofde vulkaan. Naarmate het eiland dichterbij kwam en de schoener van koers veranderde, deelde de vaag afgeronde top zich ln twee verschillende kegels, die door een flauwgebogen bergrug verbonden waren. Doch lang voor dat het eiland duideiyk van omtrek geworden was, zelfs in Lida's kij ker, onderscheidde ze de witte schuimrand der brede branding en hoorde ze het geweldige ruisen der brekende golven. Ze zag donkere scherpe tanden boven het water uitsteken en telkens veranderende witte schuimkringen, veroorzaakt door riffen vlak onder de water- appervlakte. Schipper Holby naderde het eiland met de grootst mogelyke omzichtigheid. Toen de voorste rif fen nog een heel eind verwijderd waren, gaf hy reeds bevel, de zeilen te stryken en te reven en de „Bloem van Hawaii" naderde de eerste riffenreeks op motorkracht. De schipper zelf hield het roer, twee zyner matrozen zaten ln het want op ultkyk en Tara stond op de voorplecht om te waarschuwen en aanwyzingen voor de koers te geven. Lida bleef op het achterdek en bleef de bemanning uit de weg. De machine werkte regelmatig door en zo voer de schoener de woe lige, witschuimende watermassa tussen de riffen in, die hem aan alle kanten dreigend omringden. Het was een waar meesterstuk van zeemanskunst en goede discipline onder de bemanning, dat het schip zonder ook maar een enkele keer tegen een rif te stoten, er doorheen kwam. Dc matrozen riepen rustig en duidelijk hun aanwyzingen en schipper Holby bracht ze in toepas sing door nu eens snelle, dan weer langzame grote wentelingen van zijn stuurrad. Het was spannender, schrikwekkender en oneindig veel erger dan de voorspellingen van Cramer Lida hadden doen vermoe den. (Woudt vervolgd.) Het is momenteel n het komen en gaan va de Marinehaven. De z merkt zich door stilt gebied, en dus ook d 1799 echter, waarin was dan in normale j Franse revolutie bego: thans 150 jaar gelede: deze contreien meer derse journalisten te nu. In die tjjd was h duinen en Den Helde meemaakten van een In de volgende regele daar iets over vertelt Dat de krijgskanser zijn en Vrouwe Fortui grote rol schijnt te 1 ondervonden de Enge bers York en Abercri aanvoerders waren vi ditieleger, dat ia 17 Neerlands kust. Het doel was: om van snelle opmars hel gewonde Frankrijk in treffen De tijd was er Napoleon zat nog in zijn ster reeds verble De tweede Coalitie-i Frankrijk tegenslag In Italië werden de ver in het Noorden te In Parijs gistte het. K scharrelde en schi; oefende geen gezag rr Royalistische beweging op en beraamde een En Engeland zag zijn Op 27 Aug. 1799 lant ten onder Abercrombi duinen. Vrijwel zorit nam hij Den Helder middel van een krijg: taafse Vloot, die op Texel, voor anker lag, tigen. Abercrombie, op de Oranjegezindhei landse matrozen, liet hijsen. Hij had go Schout bij Nacht Storj vel voerde over de vl zijn Jannen nooit teg zouden vechten en gai slag of stoot over. Aanvankelijk leek 1 Abercrombie alles n Frans-Bataafse leger v veldslag terug te drijv Alkmaar Wachtende c toegezegde versterki schanste hy zich in d hulp liet niet lang op en daar verschenen troepen onder bevel de Russische generaal In het Franse kamp echter intussen ook nii Daendels en Brune hai pauze benut, om de ken gelederen aan te lijks stroomden Frans gen naar het Noorden Slaj 19 September 1799 1 een treffen bij het bl< dorp Bergen. De Russe man vielen afzonderli duinkant aan. Onbeke terrein verloor Hermai met het Britse leger* merkende dat beide l'e tact verloren hadden, Engelsen aan. Fel was York vocht heftig en moest zich toch terugt na keerde zich de ge hoofdmacht tegen de Familieberichte De Heer én Mevr SLINKERT—v. GIJ2 geven, met dankbaar] kennis van de geboc van hun dochter TINEKE Alkmaar, 25 Aug. 19' Jan van Scorelkade 51 OPENLIJK DANK God voor de op voorspi van Onze Lieve Vrotn Altijdd. Bijstand en d( Montforf verkregen gi G. S. te HHi Advertentiën Dr. R. J. HAMBURG Alkn Arts voor inwen ziekten tot 14 SEPTEMBEI Te koop wegens1 O' compleet Geld. type, met b gangen en prima afst. bles met 2 w. b. geb. en 2%-j. vosbles met v. en 1%-j. zwart kol en achter 2 w. b, bevragen bij Kogendijk 90 BERGEN N.H. Geen brieven. Aangeb. MOTORRIJM Indian, 500 cc., z. g. i banden, uitgerust Sport-ideaal duo. J. land, Heiligeland 45, j maar. Te koop gevr. puike EIGENH., W. Eig., M landers en Bevelander S. P. Wokke Omval telefoon 4161

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4