j 150 jaar geleden landden Engelsen en Russen bij Huisduinen Ook het toeristenverkeer draait om deviezen Nederlandse overwinningen door ongestuurde vier en acht van Njord Parijs maakt zich klaar voor de winter een paar flinke STRIJKSTERS DANSEN Openbare verkoping VEILING Zaterdag 27 Augustus 1949 PAG. 5 Een blik in het verleden Poging om Frankrijk op de knieën te dwingen, mislukte Ook zege bij double sculls Maar vreemdelingen moeten niet worden uitgebeend Familieberichten Advertentiën afwezig 3 beste stamboek en premie merries C. Blankendaal PASTORIE TWEEDE MEISJE FLINKE JONGEN net R.K. meisje een tijdelijk onderwijzeres Bekw. metselaar en opperman Rakkershediende P. KIEFTENBURG V.a. lieden telef. onder no. 4836 N. Bolten, Heiloo Een WIEG of LEDIKANTIE HET KLEUTERHUIS J Dansschool Peter Verbiest Aanvang nieuwe cursus Hypotheekgelden Uw was niet helder genoeg? Wasmachines RADICALE MIDDELEN Zaadnoordijk Reclame in NOORD-HOLLAND Nieuw Noordhollands Dagblad DE GOORN Zo juist ontvangen: Fa. J.'J R00BEEK - ALKMAAR L. O. P. in in een wip zijn we er te Alkmaar winkel- en woon huis met erf Ie HEILOO moderne inboedel.' Éi uberteit wordt niét, enen, het beginpunt de a- ,t(sene ortt- sl komt de uitings- soonlijk niveau en tone meer bewust il. Meeuwese behan- hetische vorming in :aalonderw;is. B(i de van deze voorberei- het rythmisehe ele- ite rol; "rond voor voordrachtkunst is ■zen: 'os van de let- tterair leesonderwijs ■al worden gelet op /orm en inhoud van E stuk proza één zijn. irdt niet -oi alléén ;hone vorm- '--"ft. ag werd geopend met dr. J. B. Knipping, jnstateerde dat in de ;n zowel de aestheti- ïtellectucel-paedagogi- an het tekenonderwijs l overschat. Dr. Knip- it toe aan de hand commentarieerd over- literatuur dienaan- loel van het tekenon- uiteindelijk zijn: de van het uitdrukkings- 't gevoel voor schoon- ior de overige vakken i en het bieden van mogelijkheden voor ntcn. konderwijs werd be- mevr. dr. L/ Gelbêr, i het Semenarie voor ing te Mechelen. waarde van het mu- wordt door niemand et doel blijft de ver- ict gevoelsleven en de mleg. Zang, de meest iting van muzikaliteit spontane uiting van ocstand, is voor de meest geëigende mid- lereiken van dit doel. wat men nu eigenlijk muziek moet verstaan, ïevr. Gelber, dat men naar eenvoudige, het et rhlthmischc gevoel) melodieën. De pro- de kunstwereld zijn voor de kinderen 'en liet geschikt. van de Harmonie" mevr, Gelber des ideeën en wist het te congressisten (onder e dienst vergrijsde on- i), op originele wijze ;n te krijgen. Een gro- raalen, op het avond- haar rust opgeschrikt, .e dirlgcnte ietwat Ias- czige Broeders van St. hten tegen dit kraaien- niets! Op stap gingen de deelnemers Een groep ging naar n een kijkje te nemen isychoteciinisch labora- roof§tc groep trok naar nd". Of het nu de im- stapel papieren was leiding beschikte of held van zovele reli- >n we niet in elk ens leverde generlei op en na een vlotte tkt gezelschap in Turn- an de reis .was het be- u-wijsinstituut het „H. ?emecn Overste van de n van 't H. Graf ver- geschiedenis en de i van het Vlaamse Ka- erwijs. Nog maar en- m jaren geleden was a voertaal op de mid- len in Vlaanderen en s in het Frans onder- nl! De schoolstrijd, zo- n Nederland nu achter en, is in België nog gang. ■andeling door het ge- mwencomplex gaf de ig idee van de inrich- middelbaar- en nijver- js voor de meisjes. >nd werd in de tuin irmonle geconcerteerd Erk. Soc.: Harmonie ,v. de heer Oorschot. uitvoering werd de er Paedagogische Week door V.V.V, .Tilburg tuk van de aestheti- werd Woensdag op ischappelijke wijze be- A. Stubbe uit België, R. Heere uit Tilburg, J. J. Buytendijk uit e Z.E. Heer A. Westêr- tven. bracht uitkomst arige jongeling, d¥e liddag om vijf uur zijn een der Amsterdamse [de verlaten, vond alle oten. Hij belde het er der politie „88888" nkele minuten later adderwagen van de /oor. Een brandwacht raam op de tweede en gemoedelijk daalde aar de begane grond ïwe service van poli er. vlak onder de water- Holby naderde het de grootst mogelijke id. Toen de voorste rif- i heel eind verwijderd hij reeds bevel, de zeilen en te reven en de Hawaii" naderde de tl reeks op motorkracht. zelf hield het roer, matrozen zaten in het tkijk en Tara stond op ht om te waarschuwen ngen voor de koers te f op het achterdek en manning uit de weg. ine werkte regelmatig roer de schoener de woe- thulmende watermassa riffen in, die hem aan dreigend omringden, a waar meesterstuk van ïst en goede discipline ;manning, dat het schip maar een enkele keer if te stoten, er doorheen matrozen riepen rustig c hun aanwijzingen en >lby bracht ze in toepas- u eens snelle, dan weer *rote wentelingen van id. Het was spannender, ender en oneindig veel de voorspellingen van la hadden doen vermoe- (Woudt vervolgd.) 4le<r bier weer best/ Het is momenteel niet druk met het komen en gaan van sehepen in de Marinehaven. De zomertijd ken merkt zich door stilte op allerlei gebied, en dus ook daar. Het jaar 1799 echter, waarin alles anders was dan in normale jaren en de Franse revolutie begon te werken, thans 150 jaar geleden, was cr in deze contreien meer voor de Hei deree journalisten te beleven dan nu. In die tijd was het, dat Huis duinen en Den Helder de invasie meemaakten van een gehele vloot... In de volgende regelen wordt u daar iets over verteld. Dat de krijgskansen wisselvallig zijn en Vrouwe Fortuna hierin een grote rol schijnt te willen spelen, ondervonden de Engelse bevelheb bers York en Abercromby, die de aanvoerders waren van het expe- ditieleger, dat in 1799 landde op Neerlands kust. Het doel was: om door middel van snelle opmars het zo zwaar gewonde Frankrijk in het hart te treffen De tijd was er gunstig voor. Napoleon zat nog in Egypte, waar zijn ster reeds verbleekte. De tweede Coalitie-oorlog bracht Frankrijk tegenslag op tegenslag. In Italië werden de Fransen tot ver in het Noorden teruggeworpen In Parijs gistte het. Het Directoire scharrelde en schipperde, maar oefende geen gezag meer uit. De Royalistische beweging stak de kop op en beraamde een staatsgreep. En Engeland zag zijn kans schoon. De landing. Op 27 Aug. 1799 landden de Brit ten onder Abercrombi'e bij Huis duinen. Vrjjwel zorider tegenslag nam hij Den Helder en wist door middel van een krijgslist, de Ba taafse Vloot, die op de rede van Texel, voor anker lag, te bemach tigen. Abercrombie, vertrouwende op de Oranjegezindheid der Neder landse matrozen, liet de Princevlag hijsen. Hij had goed geraden. Schout bij Nacht Story, die het be vel voerde over de vloot, wist dat zijn Jannen nooit tegen de Prins zouden vechten en gaf zich zonder slag of stoot over. Aanvankelijk leek het erop,, dat Abercrombie alles meeliep. Het Frans-Bataafse leger wist hij in 'n veldslag terug te drijven tot onder Alkmaar Wachtende op de hem toegezegde versterkingen, ver schanste hy zich in de Zijpe. De hulp liet niet lang op zich wachten en daar verschenen 10.000 man troepen onder bevel van York en de Russische generaal Herman. In het Franse kamp had men echter intussen ook niet stilgezeten. Daendels en Brune hadden de rust pauze benut, om de danig geslon ken gelederen aan te vullen; dage lijks stroomden Franse versterkin gen naar het Noorden. Slag bü Bergen. 19 September 1799 kwam het tot een treffen bij het bloeiende duin dorp Bergen. De Russen onder Her man vielen afzonderlijk aan de duinkant aan. Onbekend met het terrein verloor Herman hel contact met het Britse leger; Brune, be merkende dat beide legers het con tact verloren hadden, viel eerst de Engelsen aan. Fel was de strijd. York vocht heftig en dapper, maar moest zich toch terugtrekken Hier na keerde zich de gehele Franse hoofdmacht tegen de Russen, die zich in Bergen verschanst hadden. De overmacht was te groot. 3000 Russen sneuvelden 2000, onder wie Generaal Herman, werden gevan gen genomen. 25 stukken geschut en vijf vaandels werden* buitge maakt. Bergen was zwaar geteis terd. Nog herinneren de Kerkruïne en plaatsen als het Russenduin aan die slag. Slag bij Beverwijk. De Duke of York reorganiseerde zijn strijdmacht en viel op 2 Oct. opnieuw aan. Vrouwe Fortuna koos' de Britse zijde, en na een verwoed gevecht, weken de Fransen. Gene raal Brune trok zich terug op Cas- tricum en Beverwijk. Vier dagen later ontmoetten beide legers el kander weer. Vroeg in de morgen viel York aan; zo heftig en zo ge vaarlijk waren zijn attack's en char ge's, dat Brune vertwijfeld naar 'n duintop reed, vanwaar hij met zijn staf het slagveld kon overzien. Hij bemerkte dat York een deel van zijn troepen een omtrekkende be weging liet uitvoeren, en zijn leger in de rug aan te vallen. Door kor daat optreden wist Brune York's plannen te verijdelen De Britten kwamen hierdoor in een hachelijke situatie. Geheel de dag streed York door, heftig en met een vertwijfe ling, die al zijn soldaten tot wan hoopsdaden aandreven. Doch na zonsondergang moest hij het veld ruimen en Brune bleef overwin naar. Het naspel. York's positie was vrij hopeloos. Wel beheerste hij nog een groot ge deelte van Noord-Holland, maar de winter stond voor de deur, die hem behalve slecht en koud weer, een groot gevaar voor zijn ravitaille ring bezorgde. Hij besloot over een wapenstilstand te onderhandelen. Op 18 October kwamen de bevel voerders bijeen en het verdrag tus sen beide partijen werd getekend. Dit was voor Yorjc niet heel ongun stig. De Britten en Russen werd een vrije aftocht toegezegd, mits de stel lingen en batterijen rond Den Hel der hersteld zouden worden. De Engelse vlopt moest zich vóór 30 September teruggetrokken hebben uit de Bataafse wateren. Dat de bewoners van Den Helder ondanks de onrustige dagen goede zaken deden, mag blijken uit het feit, dat de Britten, toen zij zich in scheepten, voor enkele guldens paarden en andere waardevolle goederen van de hand deden. Op 30 Sept liet York de ankers hieu wen, en de Hollandse schepen met zich mee voerend, zeilde hij het Marsdiep uit, nageoogd door de Nieuwediepers, die met gemengde gevoelens het vertrek gadesloegen. Dit was de eerste poging om van uit het Noorden de; weg naar het hart van Frankrijk te vinden en die de doodsteek toe te brengen. En die mislukte jammerlijk DE EUROPESE ROEIKAMPIOENSCHAPPEN Vrijdagmiddag is op" de Bosbaan bij Amsterdam een aanvang gemaakt met de Europese roeikampioen- sehappen, waarbij de sterkste ploe gen van ons werelddeel, samen met twee Amerikaanse skiffeurs, de be faamde Amerikaan John B. Kelly en de Uruguees Eduardo Risso, el kaar de 7 kampioenstitels zullen be strijden. Nederland neemt aan dit roeifestijn, dat vandaag wordt voort gezet en waarvan Zondagmiddag de 7 finales zullen worden gehouden, deel in 5 nummers. Tezamen met de overige 14 landen komen in totaal 48 boten aan de diverse starts. De uitslagen van de eerste dag luiden: Vier met stuurman; le heat: 1. Italië 6.49.6, 2. Denemarken 6.53.6, 3. Nederland (Njord) 7.02.8. 2e heat: 1. Frankrijk 6.56.2, 2. België 6.56.8, 3. Spanje 7.30.6. 3e heat: 1. Zwitserland 6.53.8, 2. Noorwegen 7.02.0, twee met stuur man: le heat: 1. België 7.51.8, 2. Neder land (Triton) 8.0.0, 3. Zweden 8.13,2. 2e heat: 1. Denemarken 7.49.8, 2, Joegoslavië 7.50.8. 3e heat: 1. Italië 7.59.4, 2. Frank rijk 8.08.8, vier zonder stuurman: le heat: 1. Denemarken 6.43.0, 2. Joego-Slavië 6.44.0, 3. Noorwegen 6.45.0. ,2e heat: 1. Italië 6.45,0, 2. België 6.58.2. 3e heat: 1. Nederland (Njord) 6.53.0, 2. Zwitserland 7,01.4. Double sculls: le heat: 1. Denemarken (Parsner en Larsen) 6.59.8, 2. Italië (Ustolin en Cavallini) 7.02.0, 3. Groot-Brit- tannië (Bushnell en Burnell) 7.06.6, 4. België (Piessens en Collet) 7.09.6, 5. Polen (Dezso en Verey) 7.09.8. 2e heat: 1. Nederland (Neumeier en van der Meer) 7.00.00, 2, Frank rijk (Maillet en Guilbert) 7.05.0, 3. Zwitserland (Porsperi en Gianella) 7.05.4. Achtriemsgieken: le heat: 1. Frankrijk 6.11.0, 2. Zweden 6.12.4, 3. Zwitserland 6.19.4. 2e heat: 1. Italië 6.06.2. 2. Tsjecho Slowakije 6.07,8, 3. België 6.32 4. 3e heat: 1. Nederland (Njord) 6. 15.6, 2. Denemarken 6.53.8. De winnaars van iedere heat zijn geplaatst in de finales, die Zondag zullen worden verroeid. Alle ande re boten zullen heden in repechages uitmaken wie de overige plaatsen in de finale mogen vullen. Scholz krijgt slechts acht dagen Een Frans militair gerechtshof te Berlijn heeft Vrijdag Karl Heinz Scholz, de voorzitter van de nieuw-opgerichte „Vrije Commu nistische Partij" in West-Berlijn, tot aeht dagen hechtenis veroor deeld wegens illegale politieke activiteit. MORGEN GROOT FRUIT- TOURNOOI TE BLOKKER Het pas herstelde, en nu weer kenrig uitziende Blokkers-terrein, dat geheel door eigen bestuur en leden is opgeknapt zal morgen her opend worden met het grote jaar lijkse fruittournooi, 'n tournooi dat' een gang naar het terrein ten volle waard zal zijn. De volgende wedstrijden worden gespeeld: 1 uur, de Blokkers I SVW I, scheidsr. W. Twisk. 2.15 uur StrandvogelslGeel-Zwart I, scheidsr. Joh. Tol. 3.30 Verliezers ronde, scheidsr. C. Zwier. 4.45 uur Finale, scheidsr. F. v. d. Kooy. De mannen uit Heerhugowaard, Onderdijk, 't Zand en Blokker zul len hun uiterste best; doen om de mooiste fruitprijzen in de wacht te slepen, welke ria afloop van de wed strijden in ons clublokaal bij v. d. Heiligeberg zullen worden uitge reikt. De donateurs hebben alleen toegang tot het terrein op de nieu we donateurskaarten, welke bij de ingang te verkrijgen zijn, de oude donateurskaarten zijn ongeldig. Blokkers II trekt ten tweede male naar Ursem om daar bp het St. Bavotournooi mee te spelen, dit maal zullen ze in de finale uitko men tegen de winnaar van de vo rige week gespeelde wedstrijd St. Bavo IIKaagvogels II, welke win naar bij ons echter nog niet bekend is. In ieder geval speelt Blokkers II om 3 uur en vertrekt per Meindert en Middelbeek om 2 uur. Dat de beker mee naar Blokker mag ko men! Geleider is de heer Jac. Schou ten. Overige wedstrijden: West-Friisa jun. aBlokkers jun, a. SCW adsp. bBlokkers adsp. b, SEW adsp. a Blokkers adsp. a. COURSES TE ZAANDAM Bij prachtig zomerweer en een meer dan gewoon bezoek werd op 25 Aug. door de Harddraverijver. Zaandam haar jaarlijkse course ge houden, waaraan door 30 paarden werd. deelgenomen. In de 1ste om loop vielen af Abdullah Scot 320, Lord v Fresena 305, Jim Wilkes 315, Limbus 320, Herrold Mc Gregor 320, Karei Diamant 305, Gratie' Hannover 310, Lord Quetteville 305, Hennie Rols 310, Akron R. 315, Ex- celentie Brever 315, Nanni Brever 300, Johannes 11 Mis A 305, Ko ningin Draisina 305. In de 2e omloop vielen af: Alouez 320, George Wilkes 315,. Mountenier 300, Ju Ju 315. Lady Soprana E 305, Frans 310 en Evening star 310. In deze serie kwamen 3 ramputte voor, nl. Alouez, Moun- tenier en Ju Ju. In de derde omloop vielen af: Edelman Harras, Eduard Anvil. Kalumet Axkit. Vervolgens Dutel Hannover in 2 ritten Maarten Spen cer, Laetare A in 3 ritten Lucky Fanfare. Dead Heatrit,' zodat Dutch Hannover en Laetare om de le of 2e prijs kampten,, wat Dutch Han nover in 3 ritten won en Maarten Spencer in 2 ritten van Lucky Fan fare won. le prijs f 1000.Dutch Hannover eig. M. van Renswoud, ber. L En- sing. 2e prijs f 400.—, Laetare A, eig. P. Botman, ber. tJ. v. Leeuwen Jr. 3e prijs f 250.Maarten Spen cer, eig. H v, d. Pol, ber. W. Geer- sen. 4e prijs f 50.Lucky Fanfare, eigen. ber. Ph. Konijnenburg. Toto le oml. 2.50, pj. f 1.60; 2e om loop 6.20, pl. f 2 60, pl. f 1 Def 6.50, pl. f 2.50, 3.50 f 1.60. Burgemeester van Hamburg antwoordt dr. Drees HAMBURG, 26 Aug. (DPD). De burgemeester van Hamburg, Brauer, heeft dezer dagen geant woord op een uitnodiging van mi nister-president dr. Drees. Brauer verklaart, dat hij te gelegener tijd gaarne gebruik zal maken van het aanbod, dr. Drees in Nederland te bezoeken. Tevens zou' Hamburg zich verheugen dr. Drees als gast te mogen begroeten. REIZEN EN TREKKEN is als vacantiebezigheid zeer geliefd en 't bezoek aan vreemde landen trekt velen aan. Wie verre reizen doet, kan veel verhalen. Vreemde landen bezoeken is interessant, het is ont spannend, leerzaam, maar.voor een Nederlander ook vrij duur. En hier zitten we midden in het eco nomisch aspect van het toeristen verkeer. Want het draait weer om deviezen. Het is zo langzamerhand wel tot een ieder doorgedrongen, dat we daaraan, en dan vooral aan dollars een tekort hebben. Met het oog op het huishoudboek- Je van Nederland is het dan ook van groot belang, dat vreemdelin gen hierheen komen om ons hun deviezen te laten verdienen. Het -bezoek van buitenlandse gasten is voor Nederland als het ware een onzichtbare export. Het brengt even goed deviezen in het laadje als ex port van bloembollen, boter, kaas enz. Van grote betekenis is, dat bv. de dollardeviezen uit het vreemde lingenverkeer voor plus minus 95 pet. ten bate van onze dollarspaar pot komen. Dit percentage is voor de exportindustrieën lager, doordat In de meeste gevallen de grondstof fen, kunstmest, veevoer, en derge lijke tegen betaling in dollars moe ten worden geïmporteerd. Het vreemdelingenverkeer lever de Nederland over 1948 een op- orengst aan deviezen op van f 27.5 millioen. De verwachting is, dat dit bedrag dit jaar nog hoger wordt. Naar schatting zullen deze zomer alleen al uit Amerika 25.000 toeris ten ons land bezoeken. Het Vreemdelingenverkeer is een voordelige zaak zoals in het begin werd verteld, daarom is jammer, dat het wel voorkomt, dat vreemdelin gen hier worden „uitgebeend". Want het ligt voor de hand, dat men wei nig geneigd zal zijn nogmaals naar een land te komen, hoe schoon en in teressant ook, dat bewoond zou worden door mensen, die op finan cieel gebied tegenover buitenlandse bezoekers iet de nodige „égards" in acht nemen. De wereld is groot genoeg en er zijn altijd nog wel landen waar men zijn eigen belang beter inziet. De nood van ons volk eist, dat uit het vreemdelingenverkeer alles gehaald wordt, wat mogelijk is. Maar niet door aan buitenlandse gasten veel meer te berekenen dan aan landge noten, Op deze wijze wordt een kip met gouden eieren geslacht. Er moet integendeel alles op worden gezet om het bezoek van buitenlanders te 6timuleren. Er is voor Nederland nu een goe de kans om steeds meer gasten te trekken, nu wij, in tegenstelling tot voor de oorlog, een der goedkoopste landen voor vreemdelingen zijn. Bovendien ligt ons land als delta gebied ten opzichte van zijn buur landen gunstig. Naar schatting kan het vreemdelingenverkeer verdrie voudigd worden. Een der voorwaarden om dit te verwezenlijken is zeker, dat onze gasten ook op het gebied van prij zen coulant worden behandeld. Als ■zij ook op dit punt reden tot tevre denheid hebben, zullen zij volgende jaren terugkomen en hun enthou siaste verhalen thuis zullen familie, vrienden, kennissen en collega's be wegen ook eens hun vacantie door te gaan brengen in dat interessante tand met die prettige bevolking. Uit statistische gegevens blijkt, dat de toename van het aantal bui tenlandse gasten in 1948 in de ge meenten Amsterdam. Den Haag en Rotterdam respectievelijk 52 pet., 47 pet. en 37 pet. bedroeg ten op zichte van 1947. De stijging van het aantal over nachtingen van buitenlanders be droeg in de gemeenten respectieve lijk 63 pet. 37 pet. en 25 pet- Het aantal overnachtingon van buiten landers maakte in 1948 respectieve lijk 39 pet. 37 pet, en 43 pet. uit van het totaal aantal. OOSTENRIJKSE KINDEREN GEARRIVEERD Onder auspiciën van het Neder landse Rode Kruis zijn Vrijdag middag ongeveer 500 kinderen uit Oostenrijk, in hoofdzaak uit de omgeving van Wenen, te Venlo gearriveerd. Zij zijn na aankomst, voor onderzoek naar eventuele ziektegevallen, naar de kampen te Venlo en Wel (L.) gebracht. Na dit onderzoek zullen zii voor een vacantie van drie maanden in Nederlandse gezinnen worden ondergebracht. Studiedagen van de L.T.B. op „Drakenburgh" In samenwerking met de Katho lieke Land. en Tuinbouwbond in het bisdom Haarlem, werd op de volkshogeschool „Drakenburgh" na bij Hilversum een studieweekend gehouden over de sociale, eeonomi. sche en culturele structuur onzer samenleving. Deze volkshogeschoolbijeenkomst vormde de afsluiting van een aan tal studiebijeenkomsten, welke door de R. K. Land- en Tuinbouwbond in verschillende plaatsen van het bisdom Haarlem in de voorbije winter met succes werden gege ven. Op „Drakenburgh" spraken naast de verschillende docenten, die plaatselijke cursussen hadden ge leid, rector Kraakman, die het Vas- ten-amendement van de Bisschop pen behandelde en Jan Beerends, die sprak over de cultuur van het platteland. Evenals de vorige maal waren ook thans weer vele boeren en tuinders opgekomen om dit volks hogeschoolweekend te doen slagen. De grote Parijse modekoningen en hun huizen beginnen zich weer in te stellen op de a.s. winter. De bekendste ,modekoningen zijn Pier re Balmain, Christian Dior, Lueien Lelong, Jacques Fath, en ze hebben de shows voor najaar en winter al weer achter de rug. Deze shows wa ren 24 uur uitgesteld omdat de mi- dinettes (naaistertjes) in staking waren gegaan Zo vroeg Schiapa- relli excuus voor de spelden en rijgdraden die nog in de japon aan wezig waren, en kon men foto's in de kranten aantreffen van Balmain die zelf de laatste hand aan z'n creaties legt. Deze laatste kon ech ter niet wachten en opende de rij. Hij toonde een collectie waarvoor hij de ideeën had opgedaan in Japan, China, Annam en Bali. Mandarij nenmantels en koeliehoedjes. Hij maakt bij de avondjapon het de- colletté liever achter dan voor, met lagen en draperieën, opgevuld met rozen. Bij de japon zijn de schouders breder, niet militair. De taille komt iets lager. Schiaparelli gaf een eenvoudige strakke lijn, onderbroken door plooien en draperie. Er waren geen plooien meer in de rok; de rug is blousend. Het zwarte japonnetje is nog steeds favoriet, maar verge zeld van helder getinte accessoires: rode of paarse handschoenen en hoed of zacht geel en rose. Christian Dior bracht rokken die wel 35 a 38 cm vanaf de grond ge dragen werden! Dus al weer hoger dan de New Look. Ook de Parijse hoedenmodisten hebben hun werk openbaar ge maakt. De hoedjes die gedragen werden waren vaak zeer klein, fantastisch opgemaakt en vaak zeer geestig. Vrolijke veertjes, pluimen aan een zijde van het bolletje, vief en elegant omhoog De hoedjes en kapjes zijn van elk denkbaar ma teriaal gemaakt: van bont en flu weel, tot yersey en vilt toe. De kleuren waren: het winterse wit, Italiaans rood, bronsgroen, ceiladon, jadegroen of kahneelkleurig. Men zag ook versieringen van juwelen clipsen. Het huis Legroux ontwierp voor diegenen die een jeugdige en meisjesachtige smaak hebben een mutsje dat geïnspireerd was op het Nederlandse vissersmutsje: de kleine „robin' hood"jes met een pluimpje aan een kant op het bol letje aangebracht. De kleine hoed jes waren ontworpen voor kort haar, dat het oorlelletje vrij laat. Voor het coctailuurtje handhaaft zich de grote hoed. Deze wordt niet meer loodrecht op het hoofd gezet, maar men laat aan de ene zijde de rand iets afvallen, om boven de schouder iets te stijgen en zodoende een „gevleugeld" effect te krijgen! De Heer en Mevrouw SLINKERT—v. GIJZEN geven met dankbaarheid kennis van de geboorte van hun dochter TINEKE Alkmaar, 25 Aug. 1949. Jan van Scorelkade 51 OPENLIJK DANK aan God voor de op voorspraak van Onze Lieve Vrouw v. Altijdd. Bijstand en de H. Montfort verkregen gunst G. S, te HHwrd. Dr. R. J. HAMBURGER Alkmaar Arts voor inwendige ziekten tot 14 SEPTEMBER Te koop wegens over compleet Geld, type, met beste gangen en prima afst. Br. bles met 2 w. b. geb. 1941 en 2%-j. vosbles met w. v. en 1%-j. zwart met kol en achter 2 w. b. Te bevragen bij Kogendijk 90 BERGEN N.H. Geen brieven. Aangeb. MOTORRIJWIEL Indian, 500 cc., z. g. a. n. banden, uitgerust met Sport-ideaal duo. J. Po land, Heiligeland 45, Alk maar. Te koop gevr, puike BL. EIGENH., W. Eig., Meer. landers en Bevelanders. S. P. Wokke Omval 70, telefoon 4161 KRIEL TE KOOP bij Joh. Roozendaal-Speketer, bij Waarland. Te koop aangeboden eni ge jonge tamme SALON AAPJES. Te 'zien en te bevr. Apentheater, stand plaats, St. Laurensstraat,- hk. Ged. Nieuwesloot. Te Alkmaar te koop ruim HERENHUIS op goede stand. Vrij van bewoning. Br. onder no. 15361, bur. van dit blad WONINGRUIL. Gevraagd omg. Alkmaar of Oudorp alleenst. nette woning v. 3 pers. met schuur of bij keuken, ruilen voor nette woning op rand van Alk maar, 5 a 6 pers., huur f 4.Br. onder no. 15357 bur. van dit blad Aan pastorie te Haarlem gevraagd Br. onder no. 1841, bur. van dit blad. gevraagd als hulp mach. natuursteenbewerking. Aanmelden bij STOEL, Luttik Oudorp 25, Alk- Gevraagd goed kunn. koken in ge zin met 4 kinderen, waar. van 3 schoolgaand te Bloe- mendaal. Br. onder no. 1830, bur. van dit blad. N.ET MEISJE gevr. bij J. W. Henstra, Ridderstraat 14, Alkmaar. Gevraagd voor direct R.K. HUISHOUDSTER bij al. leenst. persoon op dorp omg. Alkmaar. Br. onder no. 15366, bur. van dit bl. NET DAGMEISJE gevr. Mevr. Droge, Langestr. 17 Alkmaar. R.K. DAME zoekt te Alk. maar zit- en slaapkamer met uitzicht op straat. Br. onder no. 15348, bur. van dit blad. Gevraagd aan de R K. Meisjesschool te Oudorp (N.H.) per 1 September wegens ziekte. Sollicita ties aan de Zeereerw. Hr. Pastoor te Oudorp. Gevraagd: A. METSELAAR, Heren weg 3, St. Pancras Zd. H.H. Kappers. PLAAT. SING GEZOCHT voor Kapperszoon, R.K., 15 jr., goed kunnende scheren, in Alkmaar of omgeving. Br. nr. 15375a bur. v. d. blad. Direct gevraagd: niet beneden 18 jaar. P. BALK, Zwaag 238 Tc koop of te huur: '39 Chevrolet Coach '42 Fiat, type 500 '39 Opel Cadet Verhuur per dag, p. week en per maand. Baanstraat 15, HOORN Telefoon 4113 te bereiken onder Schildersbedrijf Westerweg 259 kopen is.heel eenvoudig, maar voor 'n mooi model en prima kwaliteit moet men naar LANGESTRAAT 46 DE SPECIAALZAAK VAN ALKMAAR ALKMAAR Ter gelegenheid van de Alkmaarse kermis heb ben wij voor onze klanten wat SCHAARSE TEXTIEL ARTIKELEN. HULP voor 'de morgen uren gevraagd in klein gezin. Aanmelden 's av. na 7 uur Rozenstraat 39, Alkmaar. Gevr. wegens ziekte der tegenw. een NET R.K. MEISJE voor dag of dag en nacht bii Th. Leek, Westerweg 293 WIJ VRAGEN voor spoedige indienst treding. Aanmelding aan onze ateliers tussen 8 en 6 uur. ALKMAAR LAAT 17 BLOUSES JAPONNEN KINDERJURKEN te ZIJDEWIND op Zondag 4 Sept. van 46 uur bij' G. Ligthart, beschikbaar op boerderijen en landerijen. Rente 3''i 3V4 pet- Coöp. Land- en Tuinbouwbank, HoogzRde C 4. Schagen. Telef. 471 f bosalH De kuip is voorzien van ideale wasribben. wast schoner! Laat uw handelaar demonstreren BELASTING CONSULENT Inl. omtrent (schrift.) opleiding examens en lidmaatsch. bij het Secr Ned. College van Belas tingconsulenten, Belgi sche plein 6. Schevenin- gen. ter verdelging van 0 Schadel. insecten 0 Onkruiden 0 Ongedierten 0 Slakken Voorts: 0 Rietmatten 0 Bloemstokken 0 Vogcljagcrs Waagplein - Alkmaar Bijna 50 van de bevolking in ons uitgestrekt rayon leest het het enige en uitstekend verzorgde R.K. Dagblad in Noordhollland boven 't IJ VERSCHIJNT IN VIER EDITIES Losse mm.prijs gehele oplage 26 et- per mm. Kantoren: ALKMAAR: Laat 221, telefoon 2046 DEN HELDER: Keizerstraat 89, tel. 2800 HOORN: Draaf singel 59, telef. 4243 ZONDAG 28 AUGUSTUS GEZELLIG Muziek van het ZAANSE DANSORKEST „THE MELODY KINGS" o.l.v. Kees Borstlap AANVANG 4 UUR EERSTE KWALITEIT STOFFEN voor AUTOBEKLEDING. LOSSE HOEZEN en VASTE BOVENKAPPEN. Specicaliteit in AUTOKAPPEN en BINNENBEKLE. DING Prima werk! LAAT 163 TEL. K 2200-2278 Gooi het oud papier niet weg. Bewaar 't voor Liefdewerk Oud Papier doet er een goed werk meel garage CHR.DE VRIES op MAANDAG 5 SEPT. 1949 te 3 uur n.m. pre cies in café-rest. Centraal a. d. Magdalenenstraat 22 te Alkmaar, t. o. van Not. H. A. A. M. van Cranen- burgh té Castricum. krach tens art. 1223 B.W. van het aan de Hekelstraat 14 te Alkmaar, Sectie B no. 4182 groot 1.29 Aren. In gebruik bij Jac. Bellis te Alkmaar. Betaling uiterlijk op 10 Oct. 1949 Nadere inliehingen ten kantore van voorn, notaris op DONDERDAG 1 SEPT. a.s., v.m. 10 uur ten ver zoeke van de curator m het faillissement van dé Firma Van Rossum Co., Glasindustrie, ten huize van de firmant Van Rossum. aan de Zeeweg no. 49 aldaar, van de in zeer goede staat bevin dende w.o. Huis-, zit- en slaap- kamerambl., wortelnoten secretaire. prima radio toestel, bureau-ministre, stoelen, karpetten, gor dijnen, haard, rijwielen, serviesgoed enz. enz. Kijkdag Woensdagmiddag 31 Aug. 35 uur. Inbreng niet toegestaan. Koudenburg Amoureus deurwrs. Alkmaar

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5