Nieuw Russische divisies langs de Joegoslavische grens? De kring van Leningrad De Ronde Tafelconferentie is geen begrafenisplechtigheid v. Kleffens hekelt houding van de minderheid EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Een les van v. Kleffens aan de oppositie Maandag 29 Augustus 1949 45 laargang No. 1 1652 Thans is de beurt aan de Jongeren Volksregering" in Mandsjoerije SPANNING TE BELGRADO Fruitprijzen dalen! Nederland en Indonesië zullen economisch-financieel verbonden blijven Communistisch Stille Oceaanpact? Misgun Indonesië de vrijheid niet Op vacantiereis in België verongelukt Vliegtuig vloog in brand Koningsgezinder! verenigen zich Jehova's getuigen verbaliseerd Vergiftigingszaak in Frankrijk Abonnementsprijs t 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 99, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 TWEEDE PHASE VAN UNO-PROTEST-ACTIE DEN HAAG, (KNP) Door de medewerking van vele instanties, organisaties, orden en congregaties, en niet minder door de medewer king van de Katliojiekc pers over de gehele wereld, is de UNO- protest-actie overal bekend g'ewor. den. Uit alle hoeken der wereld ontvangen de organisatoren adhae- sic-betuigingen. Met wordt nu tijd voor de tweede phase van de actie. Door het Centraal Comité is in overleg met de Katholieke Actie het volgende plan ontworpen.- De jongeren van Nederland wor. den opgeroepen om de inzame|ing van handtekeningen in hun eigen parochie te verzorgen. Het verdient aanbeveling, dat de verschillende jeugdorganisaties hiertoe in hun eigen parochie gezamenlijk overleg plegen. Als men dan uit de ver schillende parochiële afdelingen 'n soort werk-comité gevormd heeft, stelt men zich per briefkaart in ver. binding met het Centraal Comité (H. de Greeve, Üno-actie, Haarlem) Men ontvangt daarop de instructie, aan de hand waarvan de actie in de parochies gevoerd moet worden. Het spreekt vanzelf, dat eerst de toestemming van de pastoor ge vraagd moet worden. De organisatoren van deze pa rochiële inzameling zullen in deze instructie alle bijzonderheden vin den, welke zij nodig zullen hebben. Het doet er strikt genomen verder niet toe, welke organisatie deze actie in de parochie ter hand neemt Als het maar gebeurt. Mochten ei- geen jeugdorganisaties zijn in een bepaalde papechie, welke deze actie ter hand kunnen nemen, dan is iedere andere initiatiefnemer van harte welkom. Hoofdzaak is dat het gebeurt en wel in overleg met de pastoor. Jongeren, pleegt dus overleg in de parochie en stelt U zich daarna per briefkaart in verbinding met het Centraal Comité, H. de Greeve, Uno-actie, Haarlem en doet dit s.v.p. zo spoedig mogelijk en U ontvangst per kerende post een duidelijke, uitvoerige instructie. SAN FRANCISCO, 28 Aug. (Reu ter). De communistische radio te Peiping deelde Zondag mede, dat na een congres van zes dagen te Moek- den een Mandsjoerijse „Volksrege ring" is gevormd. Een vooraanstaande communisti sche spreker op het congres gaf te kennen, dat het streven van de nieuwe regering zou zijn gericht op ontwikkeling van Mandsjoerije's economie om de „bevrijdingsoorlog" te steunen en voorwaarden te scheppen voor industrialisatie in het gehele land, aldus de radio. Lin Feng staat volgens radio Pei ping aan het hoofd van de nieuwe regering. Radio Peiping zei verder, dat mevr. Soen Yat Sen, de weduwe van de stichter der Chinese Republiek en schoonzuster van maarschalk Tsjang Kai Sjek, uit Sjanghai in Peiping is aangekomen en dat zij door Mao Tse Toeng die communis tische leider, werd begroet. De rijksweg Amsterdam Den Oever 's-GftAVENHAGE, 27 Aug. De wegvaltken in de VVieringer- meerpolder, Noordelijk van Wierin- germeer (rijksweg no. 7 van Am sterdam naar Den Oever), zuilen, naar de K.N.A.C. verneemt, op 7 September a.s. voor het verkeer worden vrijgegeven. II In 1348 werd in Veere op Walcheren een begin gemaakt met de bouw van een kerk in Gotische stijl. Eerst in 1479 werd dit bouwwerkt voltooid. In 1686 bleef er door een hevige brand slechts het stenen geraamte van over. In 1807 gebruikte men tijdens de Engelse bezetting de inmiddels gerestaureerde kerk als kazerne, terwijl Napoleon in 1811 de kerk liet inrichten als hospitaal. Deze kerk met zijn veel bewogen verleden kreeg tijdens de oorlog vijf voltreffers. Op het ogenblik is men met de restauratie zo ver gevorderd, dat binnenkort weer diensten kunnen worden gehouden. Het interieur van de Onze Lieve Vrouwe Kerk. NEW YORK, 28 Aug. (Rr.). De correspondent van de „New York Times" te Belgra do verklaart uit betrouwbare bron vernomen te hebben, dat drie Sowjet-Russische geme chaniseerde divisies uit Roe menië Hongarije binnen zijn getrokken en stelling nemen langs de Joegoslavische grens. .De correspondent, Sulzberger voegt er aan toe: „De koude oorlog tussen Joego- Slavië enerzijds en de Sowjet-mario- nett organisaties in de rest van Oost-Europa heeft naar ZURICH, 29 Aug. (ANP). Vol gens het Zwitserschc weekblad „Die Weltwoche" hebben een serie pro cessen. die in het geheim door het hoogste gerecht van de communis tische partij in de Sowjet-Unie ge leid worden, ten doel, de zogenaam de „Kring van Leningrad" te liqui deren. In het totaal zouden 78 hoge func tionarissen te Leningrad en 94 te Moskou zich moeten verantwoorden. Dertig zouden tot nog toe reeds tot in het totaal 710 jaar dwangarbeid veroordeeld zijn. De Leningradse kring is geheel samengesteld uit aanhangers en me dewerkers van de thans overleden Zjdanof, aldus het blad. Zjdanof, wiens macht in de Sowjet-Unie steeds groter werd, riep de komin- form in het leven en schaarde man nen om zich heen als Georgi Dimi- trof, minister-president van Bulga rije, die in April voor het opperste partijgerecht te Moskou zou ver schenen zijn en wiens dood kortge leden uit de Sowjet-Unie gemeld werd, Kostoff, plaatsvervangend minister-president van Bulgarije, Rajk, de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, Gomulka, alge meen secretaris der Poolse commu nistische partij, en generaal Mar- kos. Al deze mensen wilden een communisme van eigen nationaal karakter, dat niet tot elke prijs aan het Sowjet-Russische gelijk zou behoeven te zijn. Eind 1947 werd Zjdanof reeds van „persoonlijke balkanpolifiek" be schuldigd, aldus het blad. Een half jaar later werden Tito en Dimitrof over een Balkanfederatie. Sinds beschuldigd van onderhandelingen 1939 had Zjdanof Malenkof reeds als vijand in de partij. De oppositie in het politiek bureau tegen Zdja- nof nam toe. In Augustus 1948, en kele weken nadat hij op een reis ter reorganisatie van de Kominform nog te Berlijn gesignaleerd werd, meldt Radio Moskou zijn dood „na lang en zwaar lijden". Enkele maan den later volgden de arrestaties van Zdjanof's zoon, Kostoff, Markos en Rajk, aldus het blad. HET ANTI PAPISME IN ZUID-AFRIKA KAAPSTAD, 26 Aug. (Reuter). De synodale commissie van de Nederduits Hervormde Kerk in de Unie van Zuid-Afrika zal bij pre mier Malan protesteren tegen de bezoeken, die de Zuid-Afrikaanse ambassadeur Charles te Water heeft gebracht aan Z.H. de Paus en de Kardinaal van Lissabon. Een desbetreffend voorstel is ge daan door ds. J. F. Mentz, die de Rooms-Katholiekle Kerk de vijand van de Nederduits Hervormde Kerk noemde. Wielrennen. HET PROGRAMMA VAN PRONK Het programma van Pronk, die tweede is aangekomen in de fi nale van het stayersnummer, ziet er voor de komende twee weken als volgt uit: 30 Augustus Amsterdam, 31 Augustus Parijs Buffalo, 30 Sep tember Zürich, 4 September Pare des Prinses Zürich, 7 September Cavignon, 9 September Milaan en 11 September Neurenberg. Al deze wedstrijden gaan over 100 km. men meent het ernstigste sta dium bereikt sinds de komin form een jaar geleden tot twist met Belgrado besloot. In diplo matieke kringen heerst een sfeer van spanning, die te ver gelijken is met die in het voor jaar van 1941, toen Hitier Joegoslavië binnentrok". AFP meldt uit Belgrado, dat hoofdambtenaren van het Joego slavische ministerie van Vervoer hebben bevestigd dat 12 Augustus een Sovjet-Russisch rivierschip van de marine de Donau in de richting van Hongarije is opgevaren en ge weigerd heeft om, ingevolge dé re- blementen, bij de Joego-Slavische grens te stoppen. Een ambtenaar van het ministerie verklaarde „overtuigd te zijn, dat Joego-Slavië de nodige maatregelen zal treffen om herhaling van dusdanige schen dingen te voorkomen". Twaalf Augustus was de dag vol gende op die waarop de eerste Rus sische nota, die Joego-Slavië als „vijand" behandelde, was verzon den. Dit incident, zo verklaarde men te Belgrado, bewijst de zelfbe heersing der Joegoslaven, die deze duidelijke uitdaging niet hebben beantwoord. AFP meldt uit Bari: De Italiaanse trawler „Mathilde" is na afwezig heid van zes dagen te Bari terugge keerd. Het vaartuig had de beman ningen van zeven andere trawlers aan boord, die verklaarden gepraaid te zijn en naar de haven van La- gosta te zijn gevoerd door eenheden van de Joego-Slavische kustwacht. Deze boten en hun kapiteins zou den, naar het zeggen van de be manningen, door de Joego-Slavische autoriteiten worden vastgehouden, die losgeld eisten Slechts de „Ma thilde" mocht vertrekken om de bemanningen naar hun standplaats terug te voeren. MAASTRICHT. 27 Aug. In de af gelopen week zijn de fruitprijzen in Zuid-Limburg over de hele lijn sterk gedaald, zodra de uitvoer naar Duitsland was stopgezet. De Claps- peren bv. daalden van 22 tot 7 cent, de wijnperen deden Vrijdag nog geen acht cent. De tweede sortering van verschillende soorten op de coöperatieve veilingen brachten 1 tot 1'/! cent op. Op de coöperatieve veilingen draaide het product in grote hoeveelheden door. Hiervoor wordt slechts 2 cent vergoed aan de telers, en het gevolg zal zijn, dat duizenden kilo's fruit in de komen de weken eenvoudig niet meer ge plukt worden omdat de pluklonen hoger zullen zijn dan de opbrengst van niet doorgedraaid fruit. (Van onze parlementaire redacteur) Neen, Den Haag staat zich zeker niet aan het Ronde-Tafel- gebeuren te vergapen. Bij de opening was de belangstelling al niet enorm, maar nu valt er op het Binnenhof zelfs geen ge ïnteresseerde ziel meer te bespeuren. Het leven heeft er weer zijn gewone loop genomen. De zoveelste jongeman kiekt zijn meisje op de trappen van de Ridderzaal en het zijn enkel de speciaal ingerichte politieposten, die er op duiden, dat er iets bijzonders aan de hand blijft. Overigens wordt ook daar een ge moedelijk kaartje gelegd. Deze ervaring van de eerste week en er zullen toch nog zovele Ronde Tafelweken volgen, heeft andermaal de vraag bij ons doen opkomen of ons volk, ook in zijn geheel, zelfs wel belangstelling heeft voor het wezenlijke van de conferentie, voor de stand van de onderhandelingen, zoals die straks telkens te peilen zal zijn en vooral voor het uiteindelijk resultaat. nodig hebben. Geld voor dekking van kastekorten, geld voor nieuwe ondernemingen. In het verleden was Nederland vrijwel de enige geldschieter, dat zal nu weliswaar niet meer het geval zijn, maar het blijft nog zeer de vraag of Amerika nu wel zoveel toeschietelijker zal zijn dan voor de oorlog. Amerika nen beleggen nu eenmaal graag in olie en daarvoor waren de Arabi sche staten altijd veel meer ge schikt Men voelt hieruit al hoezeer beide landen belang bij elkaar blij ven hebben. Voorts zijn er de economische banden. Indonesië leverde Neder land altijd tinerts, copra, tabak, palmolie, rubber enz., welke wij dan weer verwerkten tot eindproducten, wij van onze kant voerden textiel en industriële producten naar In donesië uit. Dit alles kan ook onder Ook deze belangstelling, toch nog zoveel gewichtiger dan die voor 't meer spectaculaire gebeuren, kan, naar het ons wil voorkomen, al thans voorlopig; nog allesbehalve intens genoemd worden. Misschien vloeit dit wel voor een beduidend deel voort uit de onjuiste mening, die de man in de straat er op dit ogenblik over het Indonesisch pro bleem op nahoudt. Op de tram, bij de kapper kijkt men een beetje sarcastisch naar het blauwe R.T.C.- speldje, dat elke journalist, die bij de conferentie betrokken is, in deze dagen moet dragen. Vaak hoort de drager zelfs de opmerking maken: „Maar we zijn het kwijt...." Ligt hier waarschijnlijk niet de kern van de onverschilligheid? Niet dat de staatkundige ombouw ook de gewo ne burger met wrok zou vervullen, maar wat hem wel zonder belang stelling doet zijn is de mening dat Indonesië en Nederland zo straks in alles hun eigen weg zullen gaan. Hij meent, dat de conferentie nog slechts een formaliteit is, waarbij dit in alles uiteen gaan ook afficieel zal worden woröch vastgesteld Zo is het echter toch zeker niet. Inderdaad. Indonesië zal souverein worden, maar dat wil nog niet zeg gen, dat de twee landen in velerlei opzicht ook niet vrijwillig zouden kunnen blijven samengaan, of dat Indonesië geen nut meer zou kun- en trekken van Nederland en om gekeerd. In het kader van de sou- vereiniteitsoverdracht is het juist de bedoeling van deze conferentie dit contact over en weer ook onder nieuwe verhoudingen te behouden. Vooropgesteld dat het ook niet mogelijk zou zijn de landen nu al direct ieder geheel hun eigen weg te laten gaan, daarvoor zijn er te veel banden, die zich maar niet zo eeq, twee, drie laten ontbinden. Dit springt vooral in het oog op finan cieel en economisch terrein. Er zijn leningen en credieten die het vrije Indonesië in een schuldverhouding ten opzichte van Nederland plaat sen. Die schuld zal bij deze gele genheid moeten worden erkend en vastgesteld. Over de grootte zal na tuurlijk nog wel een hartig woord je worden gewisseld maar het gaat in elk geval om milliarden. Daar naast blijft Indonesië nieuw geld SINGAPORE, 28 Aug. (Reuter), Het te Singapore verschijnende blad „Sunday Tribune" (in Aziati sche handen) verklaart, dat com munistische leiders uit Australië, Polynesië, Micronesië en Aziatische landen uitgenodigd zijn voor een conferentie te Peiping, beginnende 15 November, voor het opstellen van een „groot rood plan voor de Stille Oceaan". DRONKEN PILOOT Sloeg ruif van politiebureau in Zaterdagmorgen vroeg raakte een drietal stewards van 'n scheep vaart mij. en een drietal piloten van een luchtvaart Mij., die allen onder invloed van sterke drank waren ,in een vechtpartij gewikkeld in het Kleine Gartmanplantsoen te Amsterdam. Deze vechtpartij nam zulk een omvang aan, dat de poli tie er aan te pas moest komen. Een steward en een piloot werden ge arresteerd, nadat de eerste een vrouwvan het gezelschap zulk een hardeklap had toegediend, dat deze naar het Wilhelmina Gasthuis moest worden overgebracht. De pi loot was echter zo verontwaardigd over zijn arrestatie, dat hij in het arresantenlokaal van het bureau Leidseplein een stoel greep en daar mee een ruit vernielde. De chef van het bureau Leidse plein beklaagde er zich over, dat de laatste tijd herhaalde malen pilo ten, die meer gedronken hebben dan goed voor hen is, op of in de omgeving van het Leidseplein moeilijkheden verwekken. nieuwe verhoudingen bestendigd blijven en hier kunnen zelfs op een zeer reële basis zaken worden ge daan. Waar de financiële belangen nog voor een lange reeks van jaren ieen zullen vloeien, ligt het immers vor de hand dat men elkaar ook op economische terrein de bal zal Yfü- len blijven toewerpen. Soortgelijke belangengemeenschappen bestaan ook nog steeds tussen Engeland en India en tussen Amerika en de Philippijnen. Wie dit in het oog vat, moet het duidelijk worden, dat het dus geenszins zo is, dat de Rondetafel conferentie een begrafenisplechtig heid zou zijn. Integendeel. Het is juist ook de taak van de conferen tie om in velerlei opzicht nieuwe perspectieven voor ons volk te openen. Dat de financiële-economische commissie bij haar werk intussen nog heel wat moeilijkheden te ver duwen zal krijgen, is natuurlijk bui ten kijf. Wil de band in dit opzicht bestendigd kunnen blijven, dan zui len er immers heel wat waarborgen nauwkeurig moeten worden om schreven en vastgelegd. Hef vrije Indonesië zal zich een solide credi teur moeten tonen. Dit is nodig èn om de Nederlandse maar ook om de buitenlandse beleggers vertrouwen in te boezemen Er zal in Indonesië rechts- maar ook bedrijfszekerheid moeten zijn. Er zullen ook garanties moeten worden gegeven voor nieuw te investeren kapitaal. De overma king van renten revenuen etc. zal geen moeilijkheden mogen onder vinden. Voorts zal de kwestie van mogelijke nationalisatie onder het oog moeten worden gezien. Geen belegger zal er voor voelen zijn ka pitaal in Indonesisch schatkistpa pier te zien omgezet, hierdoor zou hij toch gedwongen worden om alle avonturen van de Indonesische va luta te delen. De kwestie van de va luta blijft trouwens ook in breder verband een belangrijke zaak. Tot dan toe was het zo, dat tussen de (Vervolg op pag. 5) Vrouwelijke gedelegeerden uit India, die het 8ste internationale Montessori Congres, dat te San Remo gehouden wordt, bijwonen, brengen hulde aan dr. Maria Montessori. Zondagavond werd over Hilversum II een vraaggesprek uit gezonden met de ambassadeur te Washington, dr. E. N. van Kleffens, die Zaterdag, na een bezoek aan ons land, naar zijn post is teruggekeerd. Na een uiteenzetting te hebben gegeven over de indrukken tijdens zijn bezoek opgedaan betoogde Mr. Van Kleffens, dat: „er één gebied is waarop ik niet zonder enige bezorgdheid ben. Dat is de houding tegenover Indonesië". Ofschoon zeer vele landgenoten de nieuwe verhouding waarin wij, door feiten of inzicht of belde ge dwongen, tot Indonesië zullen staan, geestelijk verwerkt hebben, is een minderheid er blijkbaar nog niet in geslaagd, die geestelijke spijsver tering te voltooien. Die „indigestie" uit zich in ge melijkheid, en op een typisch Ne derlandse manier in afgeven op de overheid die „weer slap" is ge weest, en wier beleid en zelfs in tegriteit in twijfel wordf getrokken. Laa( hen die overal „een misse boel" menen te zien toch erkennen, dat wü de loop der geschiedenis niet naar eigen voorkeur, en als het ware op bestelling geleverd kunnen krijgen, en onder de ogen durven zien dat, wanneer twee partijen, die moeten onderhandelen, elk op hun stuk blijven staan, men er n o o it komt. En ook werd ik nog al eens her innerd aan de oude waarheid dat men geen vloedgetij en geen poli tieke beweging kan tegenhouden door een beroep te doen op de wet der sterksten. Intussen is de Ronde Tafel Con ferentie bijeengekomen. Gevolgd op het accoord, dat mijn collega van Royen met de heer Roem bereikte, kan ons getaand internationaal prestige nu weer rijzen. Wat Amerika betreft, interesseert het u misschien te horen, dat d&ar gaan de weg, al behoudt men daar in gewortelde ideeën op het gebied van vrijheid voor elk volk dat vrij heid wil, toch wat meer begrip is gevormd voor de reële moeilijkhe den en gevaren in Zuid-Oost-Azië, waarvan Indonesië zo'n belangrijk deel is. Wij Nederlanders hebben altijd gezegd dat onze ethische politiek in Indië gericht was op steeds ruimer automonie, uitmon dend in zelfstandigheid voor Indo nesië. Gebeurenissen waarover wij geen macht hadden.hebben die gang verhaast. Misschien teveel. Laat ons evenwel, getrouw blijven te- over onszelf en tegenover Indone sië, in elk geval tonen, dat wij met onze emancipatiepolitiek oprecht zijn geweest, een aan Indonesië niet de zelfstandigheid misgunnen die het doel heette van ons eigen be leid. In een nieuwe geest moeten wij de Indonesiërs tegemoet treden. Denkt er toch aan hoe jammer hef is geweest dat wij de Belgen na de afscheiding van 1830 veel te lang hebben aangezien voor en bejegend als muiters. Laat ons toch lering trekken uit onze eigen rijke ge schiedenis, en de hand ook eensiin eigen boezem steken. Dan is er, ook in en met Indonesië, weer een nieuwe toekomst voor ons allen. Het oude keert nooit terug. Ik weet gelukkig, dat zeer, zeer velen dat ook zo voelen. TWEE NEDERLANDSE MEISJES OMGEKOMEN BRUSSEL (ANP) Vrijdagavond heeft zich nabü Bergen in Hene gouwen een ernstig auto-omgeval voorgedaan, waarbij ook twee Ne derlandse meisjes zijn omgekomen. Beide" meisjes maakten hun va cantiereis al liftend en hadden bij het douanekantoor van Bettignias plaats gevonden in een Belgische auto. Nauwelijks een kilometer verder kwam het voertuig be stuurd door de heer Dangoicse, door onbekende oorzaak met een boom in aanraking De bestuurder van de auto en de 28-Margareta de Groote uit Amsterdam werden op slag ge dood. Het tweede meisje, de 29-ja- rige Hanna Rodrigeez de Miranda, eveneens uit Amsterdam bezweek in de nacht aan haar verwondingen VIJF DODEN LEOPOLDSTAD, 27 Aug. (Belga) Een DC-3 van de luchtdienst LeopoldstadElizabethstad is bij een poging om een noodlanding te maken op het vliegveld van Ndolo bij Leopoldstad in brand ge raakt. Van de 20 inzittenden (16 passagiers en een bemanning van 4 koppen- zijn vijf personen omge komen. Onder de slachtoffers bevonden zich twee passagiers en drie leden van de bemanning, waaronder de piloot. De stewardes werd licht ge wond. Het vliegtuig kreeg motor storing. De Dakota kwam terecht tussen bomen en hutten van in boorlingen. BRUSSEL, 28 Aug. (Ass. Press) Vijf voor Koning Leopold zijnde groeperingen hebben zich Zondag aaneengesloten tot de Verenigde Royalistische Bweging, met het doel Koning Leopold weer op de troon te brengen. De Royalisische Beweging is ge kant tegen een volksraadplegen over de koningskwestie. Zij is van plan het parlement 'te vragen een einde te maken aan het regentschap en Koning Leopold onverwijld terug op de troon to roepen. Het aantal leden van de beweging wordf ge schat op 10 tot 20 duizend en wordt geleid door gen. J. Graeffe, 't hoofd van de Nationalistische Royalisti. sche Beweging, die een groot aan deel heeft gehad in het ondergrond, se verzet tegen de Duitsers. CONFLICT TE EINDHOVEN Zaterdagmiddag zijn te Eindho ven een groot aantal Jehova's ge tuigen gearresteerd doch na het op maken van proces-verbaal weer vrijgelaten. Deze Jehova's getuigen hadden met aankondigingsborden en strooibiljetten voor een religi euze samenkomst door de stad ge lopen zonder dat hiervoor aan de politie toestemming was gevraagd. De politie is van mening dat door deze propaganda-actie de gemeen telijke verordening op de reclame wordt overtreden. De kantonrech ter zal nu in eerste instantie heb ben uit te maken of propaganda maken voor een religieuze bijeen komst valt onder de reclameveror dening van Eindhoven. De Franse justitie houdt zich be zig met de grootste vergiftigings zaak, die ooit in Frankrijk is behan deld. Marie Besnard, een vrouw uit Loudun, in het departement Vienne, is 21 Juli aangehouden in verband met de verdachte omstandigheden, waaronder haar echtgenoot is over leden. Spoedig viel de aandacht op de alleszins vreemde opeenvolging van sterfgevallen, een veertiental, in de familie Besnard, getuigen heb ben verklaard, dat sommige over ledenen herhaaldelijk hebben ge klaagd over „de eigenaardige smaak van door Marie klaargemaakte soep." De lijken van de slachtoffers zijn opgegraven en in zes gevallen werd reeds de aanwezigheid van ar senicum vastgesteld. Verdachte houdt vol onschuldig te zijn. Do familie Besnard was gefor tuneerd. Onder de vermoedelijke slachtoffers bevinden zich ook de moeder en de schoonouders van ver dachte. De heer Besnard zou op zijn sterf bed gezegd hebben „mijn vrouw heeft me vergiftigd." Men heeft inderdaad sporen van arsenicum bij hem gevonden. Nico van Suchtelen overleden Te Ermelo bverleed in de nacht van Vrijdag op Zaterdag op bijna 71-jarige leeftijd de letterkundige Jhr.Nico van Suchtelen, oud-direc teur van de Wereldbibliotheek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1