ONG Nieuw „Borba" geeft het antwoord op beschuldigingen van Rusland de n van een jeugdig „zakenman" Militaire opleiding onder commando van voormalige Nazi-generaals Mr. Susanto wenst reeds thans evacuatie Ned. strijdkrachten Generaal Howley: „Ze wagen het niet, dank zij Atl. Pact" e Jong N.V. MEISJES rpleging en ïulp - bemiddeling Aid. Alkmaar ASTRAAT 45 IDS DAGBLAD EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD] Antwoord van Tito aan Moskou Donderdag 1 September 1949 45 Jaargang No. 11655 TITO CONTRA STALIN Sovjet-Unie hoopt zelf op dollars „Wij zijn bijtijds wakker geworden" Atlantische Raad bijeen Een handelsverdrag met West-Duitsland Barsof uitgeleverd Desertie van comm. grenswachten Britse verklaring over Oost-Duitse politie Intensieve recru- teringscampagne Bulgaarse nota aan de Verenigde Naties Hulpbisschop voor Mgr. Béran 31 Augustus öp 't Loo Vlieg boot- verongelukt Grieks-Italiaanse overeenkomst en voorts dat hij zich ldig gemaakt aan mis- n, goede Nederlanders ■resteerd en deze mensen aan de SJD. in Leeuwar- mingen heeft uitgeleverd. >caat-fiscaal, Mr. J. V. sen eiste veertien dagen ;gen deze verdachte het t het hof gistermiddag ke K.A.B.-vergadering ERBRUG. Donder- a.s. belegt de plaatselijke ran de K.A.B. een alge- mvergadering om nu de- iver te gaan tot het op- van de Ontwikkelings- aar het afgelopen jaar al :r te doen is geweest. Een vintig gegadigden" gaven s als cursist op. Ook niet- i zijn als cursist welkonv bedragen slechts f 0,25 L. J. van Jaarsveld, dis- urder uit Alkmaar zal i met zijn stimulerend eiden. nu present en orn half et Kerkehuis. e KAB reisverenigmg ik nog enkele woorden esteed. Benoemd LAND. Met ingang ptember a.s. is tot onder- benoemd aan de R.K. •e School te Waarland arenkarspel) mejuffrouw ner te Zuid-Scharwoude. 1 Chocoladefabrieken RVEER oom ofwel Wormerveer LELIESTRAAT 6, waar rden verstrekt. Reis- Prettig werk en goede gevestigd respect. ACHT 138 en LAAT 134 D. Woldendorp), (St. den met ingang van s VERPLAATST naar blijft: 2057 zollediq nieuws uit menland itenland west i, want ik gao naoi in de boer. Hij ging waggelde met onze- ■g uit. „Wat jammer, Diederic spijtig. „Ik n, want hij had een niet meer bij zich", een hand vol goud veel te dronken om Coridon de gestolen kale", prees Diede- twaalf, veertien, Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederi. Credietbank HET REIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEOEM Pagina 1 Kantoren; HOORN. Dracrfsingel 59. tel 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221. teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K2240 BELGRADO, 31 Augustus, (Reuter). Door middel van een artikel in het communistische dagblad „Borba" geeft Joego slavië antwoord op de laatste Sowjet-Russische nota. In dit artikel wordt de beschuldiging uitgesproken, dat de Sowjet- regering haar houding inzake Joego-Slavië's aanspraken op Sloweens Karinthië uit „valse motieven" heeft gewijzigd. dat niet kan, het feit, vermeld in de nota van de Joego-Slavische regering „dat bijvoorbeeld Molo- tof de vertegenwoordigers van de Joego-Slavische regering te Mos kou aanried toe te geven en met de Westeli .e vertegenwoordigers te onderhandelen." Tenslotte gaat het blad in op de in de Sowjet-nota vervatte bewe ring, d het demo- c. jtische kamp „in de steek heeft gelaten" en Jat de ,T-°"o-Slaven „luid pochen hun desertie als ware hef -en soort heldendom". Indien het woord heldendom dan ironisch gebruikt wordt, dan kan men spreken van het heldendom, dat de Sowiet-re""rir)g aan de dag legt tegenover een klein socialis tisch land. Jneco-Slavië, zo repli ceert het artikel. De Sowjet-Unie heeft Joego slavië beschuldigd van „verraad" van Sloweens Karinthië, omdat zij zelf „rekent op dollars en soortgelijke voordelen" (op grond van het Oostenrijkse vredesver drag), aldus het blad, dat de be schuldiging herhaalt, dat de Sow jet-Unie Joego-Slavië heeft aan geraden, direct met de Westelijke mogendheden over zijn aanspra ken te onderhandelen. De Sowjet- Unie tracht „vat te krijgen op ons socialistisch land teneinde het in een positie van ongelijkheid en onderwerping te drijven", aldus het artikel. Dat dit haar doel is, blijkt uit de daden van de Sowjet- regering en bewijst, dat het hier niet gaat om „fouten van eniger lei aard van de communistische partij van Joegoslavië." De wereld „raakt in steeds meerdere mate overtuigd van de schuld en het ondemocratisch karakter van de daden der Sowjet-Unie ten aan zien van Jcv-"n-Slavië". De Sow- jet-regering „beseft blijkbaar", dat „haar afwijken van beginse len, die zij jaren lang met het woord verdedigde, buitengewoon onpopulair wordt in de progres sieve publieke opinie". De Sowjet- Unie was daarom „gedwongen zich op deze wijze te verdedigen in de hoop de zaak in haar voor deel te wenden". Volgens Borba is de laatste Sowjet-nota in hoofd zaak een herhaling van de vorige nota van 11 Augustus, doch wer den thans meer woorden gebruikt, „omdat de Sowjet-regering moeite heeft haar onjuiste houding t.e verdedigen en beseft, dat zij zich zelf verdedicd, omdat zii een on democratische daad verricht heelt door haar steun aan de rechtvaar dige aanspraken van Joego-Slavië op Sloweens Karinthië in te trek ken". „Nergens in haar nota ont kent de Sowjet-reperin" omdat zij TOESPRAAK VAN JOHNSON PHILADELPHIA 31 Aug. (A.P.) De Amerikaansche Minister van Defensie Louis Johnson heeft van daag in een toespraak tot de Ame rican Legion Convention verklaard: Wij zullen ^onze vestingwerken zo hoog optrekken, dat niemand het zal wagen ons aan te vtllen. Johnson trok een parallel tussen de twee naoorlogse tijdperken en verklaarde, dat Rusland op V.J.-dag eigen plannen had gekoesterd, evenals Japan na 1918. Rusland heeft zijn troepen tot in het militaire vacuum tussen de landen aan zijn grens doen opruk ken, verklaarde Johnson. Waar een politiek vacuum bestaat hepft het zijn verderfelijke propaganda tegen zijn vroegere bondgenoten gevoerd. Doch daar houdt de parallel tus sen de twee na-oorlogse tijdperken op. Wij hebben misschien gedommeld maar wij zijn bijtijds wakker ge worden. Op het ogenblik zijn wij bij ons volle bewustzijn en vastbeslo ten, dat de geschiedenis zich niet zal herhalen. De fout van een al te intensieve demobilisatie is reeds gedeeltelijk hersteld. LONDEN, 31 Aug., (Ass. Press.) Het departement van Buiten landse Zaken heeft vanavond mee gedeeld, dat de raad van de 12 landen, die deelnemen aan het Atlantisch Pact, op 17 September voor de eerste maal in Washing ton bijeen zal komen. BESPREKINGEN HEBBEN EEN GUNSTIG VERLOOP FRANKFORT, 31 Aug. (Reuter). De handelsbesprekingen, die se dert 22 Augustus te Frankfort tussen Nederland en West-Duitsland wor den gevoerd, hebben de laatste da gen een gunstiger verloop gehad en zullen waarschijnlijk aan het einde van deze week tot het sluiten van een handelsverdrag leiden. De van Duitse zijde getoonde te gemoetkoming wat betreft de invoer van levensmiddelen heeft voor de Duitse uitvoer van eindfabrikaten nieuwe mogelijkheden geopend. Er moeten nog moeilijkheden uit de weg worden geruimd met be trekking tot de Duitse uitvoer van automobielen, daar Nederland geen prijs schijnt te stellen op de invoer van volkswagens. Ook bestaan er nog moeilijkheden voor de Duitse uitvoer van machines. In tegenstel ling tot het onlangs tot stand geko men DuitsZwitserse handelsver drag, zal het Duits-Nederlandse ver drag gebaseerd zijn op goederencon- tingenteringen. De omvang van de overeenkomst zal waarschijnlijk de verwachtingen overtreffen. Naar wij vernemen zullen de wederzijdse le veranties wat de waarde betreft on geveer even groot zijn. Andermaal heeft de Commissaris van politie te Nijmegen het publiek gewaarschuwd tegen het aanknopen van zakelijke relaties met de 25- jarige B. J. d. d. B„ handelende on der de naam ,,Postverzendhuis World Trading Company." Indertijd bood hij per advertentie de levering van nylonkousen aan, waartoe hij na het incasseren van f 0.50 voor een nog te drukken prospectus, geen mogelijkheid zag. Thans heeft deze „zakenman" uitgezien naar andere winstmogelijkheden. Hij heeft onlangs gegadigden op geroepen voor thuiswerk a. f 2 per uur, dat blijkt te bestaan in het afweken en sorteren van gebruikte postzegels. Deze moeten worden ge kocht voor f 25 per pakket van 25.000 stuks. Voor de verkoop moet men zelf zorg dragen! Of men f 2 per uur verdienen zal, is geheel afhankelijk van de werk- duur en van de verkoopwaarde der gesorteerde postzegels. Men moet bovendien bedenken, dat de thuis werkers bij de aankoop van een pakket de postzegels reeds duur be talen. Nog twee auto-Zondagen Teneinde tegemoet te komen aan de vele verzoeken, die hem hebben bereikt, verleent de mi nister van Verkeer en Waterstaat ontheffing van het Zondag-rijver bod op de Zondagen II Septem ber en 2_ October a.s. Controle op naleving van het Zondags-rijverbod zal op de ove rige Zondagen worden gehand haafd. In de omgeving van Birmingham sloeg een bus van twee étages over de kop, waardoor 40 inzittenden werden gewond. Hiervan moesten 33 in het ziekenhuis worden opgenomen. Politie, brandweer, en natuurlijk een groot aantal nieuwsgierigen bega ven zich onmiddellijk na het ongeval naar de omgeslagen bus. Niettegenstaande reeds ca. 4000 personen nadere inlichtingen om trent dit thuiswerk vroegen, plaat ste genoemde directeur van de WTC dezer dagen reeds weer nieuwe op roepen, thans met het verzoek om te frankeren 'met „vergeet hen niet" postzegels nl. 5 van 2 cent (met toeslagkosten 5 x 5 is f 0.25). Ook hieraan voldeden tot 25 Aug. j.l. reeds 800 a 900 gegadigden. Aangezien de handelswaarde van elk dezer zegels momenteel reeds f 0.02 (dus per brief f 0.10) be draagt levert dit voor de „direc teur" een extra winstobject op. TSJECHISCHE GRENS GESLOTEN WENEN, 31 Aug. (Reuter). In kringen, die in contact met het Oostenrijkse Ministerie van Bui tenlandse Zaken staan, werd he denavond verklaard, dat Tsjecho- Slowaakse grenswachten heden de grens tussen Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk hebben gesloten. Nie- man werd toegestaan Tsjecho- Slowakije binnen te komen of er uit te trekken. De reden van de grenssluiting is niet bakend. Op het ogenblik wordt er te Leiden de tentoonstelling „De Mens en Zijn Arbeid" gehouden. Een van de inzendingen, die het meest de aandacht trekt, is de kleiplastiek van de heer Jos. Mens, „Ronde Tafel Conferentie". DJOKJAKARTA 31 Aug. (Aneta) De voorzitter van de Republi keinse delegatie, mr. Susanto Tirto- prodjo, heeft in een in het Chinese dagblad „Keng Po" gepubliceerd in terview verklaard: „Het zou uit een oogpunt van goodwill zeer wenselijk zijn en blijk geven van de wil tot oprechte sa menwerking, indien de Nederlan ders reeds thans geleidelijk de re publikeinse gebieden aan ons terug geven door de evacuatie van hun strijdkrachten, zodat de Republi keinse regering volop gelegenheid heeft om haar taak vrijelijk te ver vullen. Indien het terugtrekken van de Nederlandse strijdkrachten eerst zou geschieden na het tot stand komen van de R.I.S., zouden de Indonesiërs een verkeerde indruk krijgen van de Nederlandse bedoelingen. Mr. Susanto deelde voorts nog mede, dat tijdens de de vorige week gehouden besprekingen tussen de Kepublikeinse minister van Open bare Werken, ir. H. Lach en mr. van Hoogstraten, van Nederlandse zijde de toezegging is gedaan, dat WEENEN, 31 Aug. (Reuter). Bij de uitlevering van de Russi sche vlieger Barsof, die op zijn verzoek door de Amerikanen naar de Russen is teruggebracht wei gerden di laatsten naar de Ame rikaanse kant van de brug te ko men om Barsof over te nemen. Zij stonden er op, dat men naar het midden van de brug zou ko men. Aan Barsof werd nog eens gevraagd, of hij bezwaar tegen de uitlevering had. Hij mompelde dat hij niets had te zeggen. Toen hij naar do Russische officieren op de orug toe gin" glimlachte hij. Ook de Russen glimlachten toen zij hem in een auto duwden. DELEGATIE LEDEN IN DE HOOFDSTAD Gisterochtend heeft het voltallige gemeentebestuur van Amsterdam 150 deelnemers aan de Ronde Tafel Conferentie officieel ontvangen in het Stedelijk Museum. Ze werden toegesproken door burgemeester D'Ailly, die er zijn vreugde over uitsprak dat na maandenlange strijd een definitief accoord in het ver schiet ligt. Hij pleitte voor een blijvend contact tussen de hoofd stad en Indonesië en een wederzijds handelsverkeer, dat beide landen welvaart brengt. Dr. Hatta, voorzitter van de Rep. delegatie, antwoordde met een kor te toespraak. Het gezelschap maak te daarna een rondrit door de stad. HAMBURG, 31 Aug. (Reuter). Personen, die de grens der Sowjet- Russische zóne op onwettige wijze zijn overgestoken verklaarden bij aankomst te Hamburg dat de waak zaamheid der Russen op verscheide ne punten van de Brits-Sowjetrus- sische zónegrens is afgenomen. Vol gens sommige van hen zijn alle Sowjet-Russische grenswachten langs de grens van Mecklenburg, dat in het zöne-grensgebied is gele gen, teruggetrokken, met uitzonde ring van kleine politie-eenheden. Volgens de uitgewekenen moet de reden voor dit terugtrekken wor den gezocht in het grote aantal de serties van Sowjet-Russische en Duitse grenswachten, die posten in namen langs de Brits-Russische zónegrens. ',%sp Op de lijn bij Chicago loopt een locomotief, die veel goede eigen schappen bezit. Met een vaart van 8 km per uur rijdt hij over de spoorbaan en haalt het onkruid bij de rails weg, veegt het terzijde en graaft en passant nog een greppel voor de afwate ring. In de winter kan hij ook worden gebruikt om sneeuw te ruimen. Het Amerikaanse „manusje van alles" tijdens zijn werk zaamheden. BERLIJN, 31 Aug. (Reuter). Brigade-generaal Frank Howley, die op het punt staat rich terug te trek ken als Amerikaans bevelhebber in Berlijn heeft op een afscheids- perseonferentie verklaard, dat de Sovjet-Rnssen mogelijk hun pogin gen om de westelijke nibgendheden uit Berlijn te verdrijven, zouden verduhbelen, indien zij zouden me nen hierbij succes te kunnen hebben. Zij zouden dan echter niet slagen en zij moesten het ook maar niet proberen. Ik zou niet gaarne voor spellen, aldus Howley, dat het Ame rikaanse volk aan dergelijk pro- BERLIJN, 1 Aug. (Ass. Press). Het Britse militaire bestuur heeft vandaag de beschuldiging uitgesproken, dat de Duitse politie in de Russische zóne volkomen militair wordt opgeleid- In een Britse verklaring wordt gezegd, dat twee generaals van Hitier thans sleutelposities bekleden bij de Duitse politie, terwijl bovendien vier andere generaals uit de Russische gevangen kampen zijn teruggekomen en waarschijnlijk eveneens op be langrijke posten zullen worden benoemd. Verklaard wordt, dat verschil lende politie-eenheden thans wel licht zijn uitgerust met Russische T.-34 tanks. Dit is echter niet de finitief bevestigd. Hoewel de vreedzame wederop bouw een van de stokpaardjes der Russische propaganda is en het verlangen naar vrede steeds in scherp contrast wordt gesteld met de Qorlogsbedoelingen van het Westen, vertonen de politie-troe- pen in de Russische zóne weinig gelijkenis met een organisatie in vredestijd, aldus de verklaring. Volgens de Britten was de voor malige generaal van de Luftwaffe Von Weech thans door de Russen aangesteld om een onafhankelijk communicatie-systeem voor de Oost-Duitse politie tot stand te brengen. Voorts zouden de gene raals Lattmann, Freitag, Ulex en Heinemann uit Russische gevan genschap zijn teruggekeerd om functies te bekleden bij de politie. In de Britse verklaring wordt geen schatting gegeven van de huidige sterkte van de politie macht in de Russische zóne. De Amerikaanse Intelligence Service schatte deze echter in het voor jaar op 80.000 man. In de verklaring wordt gezegd, dat een intensieve campagne aan de gang is voor de recrutering van politie-agenten. Aan jonge werke lozen wordt door de arbeidsbeur zen bevolen zich voor politie dienst te melden. Vernomen wordt, dat aan fabrieken is ver zocht een gedeelte van hun per soneel als vrijwilligers af te staan. „HOUDING VAN ONAFHANKELIJKHEID" Buitenlandse persstem over de Indonesiërs op de R.T.C. BOSTON, 23 Aug. (ANP/Aneta). In de „Christian Science Moni tor" geeft de Haagse correspondent van dat blad. D. L Schor, zijn in drukken na de eerste week van de Ronde Tafel Conferentie als volgt weer: De Indonesiërs hebben in hun op treden reeds een houding aangeno men, alsof zij onafhankelijke en souvereine staten vertegenwoordi gen. Dit is de meest op de voor grond komende indruk, die men krijgt na de eerste week van de RTC. Aangezien deze eerste week voornamelijk aan organisatorische kwesties was gewijd, is het gevoel van onafhankelijkheid en eenheid onder de Indonesische gedelegeer den aan de eigenlijke conferentie tafel nog niet zo scherp naar voren gekomen, maar het liep als een ro de draad door de vele gesprekken, die ik had met hun leiders, zowel aan republikeinse- als aan federa listische zijde en de Nederlanders zullen er zonder twijfel mede te kampen hebben in de komende we ken van het moeilijke spel van lo ven en bieden. bleem op dezelfde wijze zou oplos sen, als zij de vorige keer gedaan hadden. Howley wenste verder geen uitleg aan deze verklaring te geven. Men behoorde zich te realiseren, dat het woord van een communist niet te vertrouwen was, „of hij nu op een zeepkist staat of eeti schitte rend uniform draagt". De lessen in de afgelopen tijd wa ren echter niet slechts van één kant gegeven, zo voegde hij er met een glimlach aan toe. Zij, die poogden Duitsland vaneen te scheuren, had den geleerd, dat zij geen geweld tegenover het Amerikaanse volk konden toepassen: thans werden de zaken aan de conferentietafel be sproken, zonder vrees voor een be dreiging. Zij, die de wereld in een nieuwe oorlog wensten te storten, zouden zulks niet wagen, dank zij het At lantisch Pact. Op de vraag of de Russen hun volgende offensief in Berlijn zouden beginnen, antwoord de Howley: „Wanneer zijn zij dan met hun offensief opgehouden?" NIEUWE TOEWIJZINGEN VIA DE MARSHALL-HULP In een late avondzitting heeft de raad van de organisatie voor Europese economische samenwer king uiteindelijk overeenstemming bereikt over de bedragen, die elk der landen van de O.E.E.S. via het Dlan Marshall zal ontvangen Voor Nederland wordt een be drag van 309 milli- —.r aan bevolen, tegen 469,6 millioen in het vorig jaar. SOFIA, 31 Aug. (AFP) Twee Bulgaarse soldaten zijn op 7 Mei ontvoerd naar het Griekse grond gebied en zijn op 29 Juli naar Bul garije mogen terugkeren, nadat zij in gezelschap van krijgsgevangenen van het Grieks democratische leger waren gefotografeerd, zo verklaart de Bulgaarse minister van Buiten landse Zaken, Wladimir Poptomof, in een schrijven aan de secretaris generaal van de V.N., Trygve Lie. In de nota wordt gezegd, dat dit alleen gedaan is om „de openbare mening te doen geloven, dat Bul gaarse soldaten in de gelederen van het Griekse democratische leger strijden." In verband hiermede wordt er aan herinnerd, dat Sofia op 7 Mei j.l. naar aanleiding van de ontvoering dezer twee Bulgaarse soldaten bij de V.N. heeft geprotesteerd. de verzending van door de Repu- bliep benodigde goederen als voe dingsmiddelen, textiel enz. vlot zal worden geregeld. Tenslotte deelde mr. Susanto me de, dat over de kwestie van de po litieke gevangenen een informeel contact tot stand is gebracht met het departement van Justitie van de voorlopige Federale regering. WIJDING ZONDER TOESTEM MING VAN DE STAAT PRAAG, 31 Aug. (Reuter) Naar heden in kerkelijke kringen te Praag wordt medegedeeld, zal in Tsjecho Slowakije een derde Katho lieke Bisschop met volledige kerke lijke plechtigheden worden gewijd, zonder dat daarvoor toestemming van de Tsjecho Slowaakse staat is gevraagd. De nieuwe benoeming, die Maan dag van het Vaticaan is afgekomen betreft de Praagse Parochiegeeste lijke Kajetan Matousek, die tot hulpbisschop van Praag zal worden gewijd en als zodanig Mgr. Beran, die onlangs verklaarde, dat h(j in zijn paleis gevangen wordt gehou den, zal assisteren. Evenals Mgr. Lazik en Mgr. Po- bozny die 14 Augustus zonder staatstoestemming te Tmava tot Bisschop werden gewijd, zal Mgr. Matousek Bisschop „in partibus in- fidelium" zijn. Deze formule wordt gebruikt bij benoemingen van Bis schoppen in streken, waar formeel geen bisdom bestaat. VERJAARDAG VAN PRINSES WILHELMINA WERD EEN FAMILIEFEEST Het was voor de zomerresidentie Apeldoorn een nog wat vreemde situatie, deze laatste Augustus-dag, H.K.H. Prinses Wilhelmina op 't Loo en toch geen Koninginnefeest. De vlaggen gaven als vanouds kleur aan het straatbeeld, de Oranje speldjes deden in aantal niet onder voor vroeger en menigeen maakte een omweg langs het witte huis, dat er van buiten zo verlaten uitzag, rftaar waarboven de Koninklijke standaard verkondigde, dat ook de Koninklijke dochter hier toefde. Zo kon het een waar familiefeest wor den, want behalve Koningin Juliana en de vier Prinsesjes, die hier ai enige dagen waren, hadden ook Z. K.H. Prins Bernhard en diens moe der gisteren op 't Loo hun intrek genomen. Een autorit in de omgeving en een wandeling in het bos dat op deze heerlijke zomerse dag reeds zijn eerste herfsttinten toonde waren het enige, dat buitenstaanders toe vallig konden opmerken. Voor het overige speelde alles zich in de in tieme huiselijke kring af. SAN DIEGO, Californië, 31 Aug. (Reuter). Een reuzenvliegboot van de Amerikaanse Marine is bij San Diego in zee gestort. De ge hele bemanning van tien koppen kwam om het leven. ROME, 31 Aug. (Reuter). In een hedenavond door Italië en Grie kenland te Rome getekende over eenkomst worden alle hangende kwesties betreffende de Dodecane- sos en de verrichting door Italië van 155 millioen dollar herstelbetalin gen in de volgende vijf jaar gere geld. De overeenkomst werd gete kend door Graaf Sforza, de Italiaan se Minister van Buitenlandse Zaken en de Griekse Gezant te Rome. Griekenland stemt er, wat de Do- decanesos betreft, in toe Italiaanse burgers aldaar in de gelegenheid te stellen goederen en fondsen uit de likwidatie van hun eigendommen naar Italië over te brengen. Tegen betaling door Italië van 3.750.000 dollar zal Griekenland niet overgaan tot liquidatie van twee derden der Italiaanse activa in Grie kenland, waartoe het op grond van het oorspronkelijke vredesverdrag gerechtigd was. ENGELAND ROEPT GEZANT IN NANKING TERUG NANKING, 31 Aug. (Ass. Press). Engeland heeft zijn gezant in Nanking, L. H. Lamb opdracht gege ven naar Engeland terug te keren. Dit werd vandaag van gezaghebben de zijde in Nanking vernomen. Volgens bovengenoemde woord voerder zijn al vele buitenlandse diplomaten naar huis teruggeroepen, o.a. de Franse ambassadeur Jacques Meyrier, de Nederlandse ambassa deur baron F. C. van Aerssen en dé Siamese ambassadeur en de ambas sadeur van Canada. Een groot aantal diplomaten is van plan om te vertrekken met het Amerikaanse lijnschip General Gor don, dat eind September Sjanghai zal aandoen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1