VAN HOUTEN Vorstelijke intocht van dokter v. Hesteren Eurof OP NAAR DE POP r Een speciaal Stichtingsvliegtuig boven Alkmaar mmmmwmmm'ii Aanbe van PAG. 2 Donderdag 1 September 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN De tentoonstelling bij Kofa geopend Mê W m Woningdistributie le halfjaar 1949 n li Hals over kop Prijsuitreiking V.A.T.O.V. Het Nederlandse merk met Wereldreputatie WEERSVERWACHTING Warmenhuizen haalt zijn jubilaris op grandioze wijze in Marktberichten ALKMAAR. Een groot aantal genodigden, vrienden van de Stich ting 1940—'45 had rich gistermiddag in de Van Teylingenzaal van Motel Victory verzameld voor dc officiële opening van de grote poppentcn- toonstelling, welke gedurende 14 dagen in het Kola-magazijn in de Langestraat wordt gehouden, ten bate van de Stichting '40/'45. Wij zagen er de burgemeester, Mr. Dr. H. J. Wytema met echtge note en dochtertje, tai van burgc- meesters uit de ofrigeving, de hoof den van takken van gemeente dienst. de garnizoenscommandant, Maj. Houbolt en vele medewerkers aan de tentoonstelling; ook het be- stuur van de Stichting uit Maas- trieht, waar deze tentoonstelling voor het eerst was gehouden en dat aan de organisatie in Alkmaar er van grote medewerking verleende, was aanwezig. De voorzitter van de afd. Alk maar, de heer Joh. Plas achtte het zich een aangename plicht allen het welkom toe te roepen en betoogde voorts dat het ons aller plicht is, te zorgen voor de nagelaten betrek kingen van- hen die hun leven ga ven voor onze vrijheid. Na de bevrijding leefde dit besef lgvendig bij ons allen, doch nu, na vijf jaar begint dat besef te verva gen en daarom zint de Stichting op middelen, om de belangstelling voor haar werk levendig te houden. Zo werd deze tentoonstelling met .medewerking van het Maastrichtse bestuur georganiseerd, waarvoor gpr. de gasten uit de Limburgse hoofdstad hartelijk dank bracht. Welkom heette spr. dan spéciaal burgemeestér W.vtëma en mevr. Wytema. waUna h\ dank bracht aan de heren Spruijt, Dir. van de jiöfa 'voor het beschikbaar stellen van dê prachtige ruimte; ook het .perso.heel van Kofa, dat zijn mede werking verleende. bracht spr. har telijk dank, zóals Ook de politic, brandweer, Openbare Werkeh en alle aflderen. die aan de totstand koming van de tentoonstelling had den medegewerkt. Mei name dank te hij' nog de. heer van Borndam en mevr, 'Greidanus, waarna spr. ein digde met de wens, dat de tentoon- st'elling'een belangrijk saldo zal af werpen en mocht leidén tot ver meerdering van 'het aantal contri- buahïëh. Burgemeester Wytema wil zich niet rekenen tot diegenen, die zeg- 'gën. 'dat de Stichting overbodig moest zijn; het is "goed, aldus spr., dat wij zo nu en dan nog echs gè- confronteerd worden met de Stich ting 'etl ei-op gewézen wórden, dat wij er niet af zijn met de gave, die wij in de roes der bevrijding offer den. Dat Alkmaar na Amsterdam de eerste stad in Noordholland is, die de tentoonstelling in haar midden kxljgt. verheugde spr, fin hij bracht 'fn dit vefliand hulde aan de initia tiefnemers. Dat de tentoonstelling op de ver jaardag van H. K. H. Prinses Wil- hélmina geopend wordt, geeft hier aan èen bijzonder relief; zij immers is voor ons het symbool van de g%est van het verzet en de Verper soonlijking van het beste wat er in ons volk leeft. Spr. hoopt, dat de belangstelling voor de tentoonstelling de Alk maarse kermis vcl.-re in de schaduw zal stellen en dat deze weergaloze tentoonstelling aan haar doel mocht beantwoorden. Het gezelschap begaf zich daarna naar het Kofa-magazijn, waar mevr. Wytema de symbolische handeling -■'• Verrichtte door een gordijn open te gekken, dat toegang gaf tot de ..tentoonstelling, Ban pop ^an een meisje in aardig costuum bood mevr. Wytema bloe- mén aan. Wij hadden daarna de ge- iegenhold de zeer interessante ten toonstelling te bezichtigen. Poppen uit alle landen - Er's veel drukte gemaakt voor déze unieke tentoonstelling, maar biet "ten onrechte; er is hier veel - moois te zien voor ieder, jong en oud. Uit tal van landen over heel de wereld kwamen inzendingen voor deze tentoonstelling binhen; het is een bonte mengeling van kleuren en typen en klederdrachten, De Kaasdragers zagen wij temid den van de klederdrachten uit onze verschillende provincies; Uit Indo nesië dn Suriname, uit de Zuid- Amerikaanse republieken, uit de Scandinavische landen en Finland, uit de Balkan en het verre Oosten, Thibet, Marokko, Tunis, Egypte en Turkije, uit al deze landen en nog veel meer zien wij de karakteristie ke volkstypen eh klederdrachten. De ene wat fraaier en kunstzinni ger dan de andere, alles overeen komstig de aard van land en bevol king. Frappant van expressie waren de figuurtjes uit Spanje en Argen tinië; grappig de typen uit de sprookjeswereld en de verschillende stndstypon uit Maastricht. Belang rijke personen als H. M, do Konin gin, Prinses Wilhelmina, de Konin gin van Engeland en mëvr, Roose velt stonden poppen af voor deze leerrijke tentoonstelling, waar men niet raakt uitgekeken. Lang toefden de vele genodigden dan ook op de ruim en fraai-inge- richte tentoonstelling. Vermelden wij nog, dat in de parterre afdeling nog een tentoonstelling wordt ge houden van ceramiek van de Schoorlse pottenbakker Jan van der Veer; het is aardewerk van een aparte stijl, artistiek en tevens praktisch als gebruiksvoorwerp, Een aansporing om de Tentoon stelling bij Kofa te bezoeken, lijkt ons overbodig; alleen al om het doel dér Stichting 1940/'45 is een bezoek van harte aanbevelens waard. De Gelaarsde Kat ALKMAAR. A.s. Zaterdag, September, zal in Schouwburg 't Gulden Vlies optreden 't bekende ensemble „Het Rotterdams Kin dertoneel". Dit gezelschap heeft zo juist een tournee beëindigd voor scholen en instellingen er. reeds jaren hebben duizenden kin deren genoten van dit sprookjes spel. Een leder, die een prettige ont spanningsmiddag wil hebben, zal zeker deze matinee niet voorbij mogen laten gaan, temeer daar de prijzen laag zijn gehouden en dit dus voor niemand een bezwaar kan zijn. ALKMAAR. In het eerste halfjaar van 1949 werden in to taal 982 vergunningen tot het in gebruik nemen van een woonge legenheid verleend (in 1948, eer- rïte halfjaar, 774). Het aantal vergunningen is ge specificeerd als volgt: echtparen (inwonend) 95; enkelingen 507; wóningruil 92; zelfstandig wo nende gezinnen 256; inwoning van 2 péfsonen (geen echtpaar) 11; inwoning van 3 personen 16 èn inwoning van 4 personen of meer 5. Dat in het eerste halfjaar 133 vergunningen voor vrije wonin gen meer werden afgegeven dan in het hetzelfde tijdvak over 1948 vindt zijn oorzaak in het feit, dat bij het toewijzen van nieuwe wo ningen steeds zoveel mogelijk op- schuiving plaats vindt. Er werden 12 vorderingen ge daan. 10 voor gehele woningen en 2 voor gedeelten van woningen. Door de directeur van de Ge meentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst werden 9 ge vallen afgekeurd voor inwoning; in 1 geval adviseerde hij tot in woning van een rustig echtpaar zonder kinderen: in 2 gevallen is een keuringsrapport aangevraagd, In 3 gevallen adviseerde de Adviescommissie Woonruimtewei - 1947 geen inwoning te plaatsen wegens kantoor- of andere be drijfsruimte: 2 dergelijke gevallen zijn nog in behandeling. In 3 ge vallen adviseerde de Adviescom missie voorts geen inwoning te plaatsen wegens te weinig ruimte i.v.m. aanwezigheid of terugkeer van kinderen; 2 gevallen zijn nog in behandeling. In 2 gevallen meende de commissie wegens financiële omstandigheden niet tot vordering te moeten adviseren. In één geval van wóningruil met een andere gemeente werd uitstel verleend, terwijl 1 geval van wei gering van iedere medewerking nog in behandeling is. ONZE AGENDA GULDEN VLIES 8 uur.: De Model-echtgenoqt (Kome dianten). BIOSCOPEN: Harmonie: De onsterflijke Wals, 18 jr.; Victoria: Nicky als de tective, 14 jr.; Cinema Americain: Abott en Cas- tello zwaaien af, alle leef tijden; A.B.T.: Malle Ge vallen, 14 jaar. BERGEN: Kunstzaal Rus tende Jager: alle dagen tentoonstelling van wer ken van leden. V. D.: 2.30, 3.30 en 4,30; Poppentheater Henk Zou tendijk. NACHTDIENST TAXI'S; H. Jong, Lindenlaan 100, tel. 3628. NACHTDIENST APOTHE KEN: Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. KERMIS GEOPEND van 2 uur 's middags tot 1 uur 's nachts. Klassieke ballettechniek ALKMAAR. De klassieke ballettechniek eist veel oefening en een aparte studie, die niet door een ieder kan worden geleid. Het is een apart genre kunstbeoefe ning, dat de leerling niet alleen met het eigenlijke ballet in ken nis brengt, maar hem ook een in zicht geeft in andere takken van kunst. Bij deze studie wordt de gehele dans in al haar vormen nader bezien, vandaar dat de inte resse er voor steeds meer toe neemt. In vele plaatsen wordt de mogelijkheid geboden om aan de studie van het ballet te doen, ook voor kinderen worden er lessen gegeven. Vooral in het laatste ge val dient men een terdege des kundige leerkracht te zoeken. Ook in Alkmaar, waar tot nu toe op beperkte schaal les werd gegeven in deze kunst, zal dit sei zoen een danseres van professie. Marie-Jeanne van der Veen, een geboren Alkmaarse en een der bekendste figuren in de Neder landse balletwereld, gelegenheid geven tot het volgen van een cur sus ballet-techniek. Zij zal daar mede beginnen op Maandag 15 September en wel in het gym nastieklokaal van de R.K. Meis jesschool aan de Ëmmastraat. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wii naar de advertentie in dit blad. TONEEL IN HET GULDEN VLIES ALKMAAR. Ondanks de drukkende warmte was 't Gulden '"Vlies gisteravond weer volgelopen met toneelliefhebbers, die een, vrolijke kermisavond wilden be leven aan een blijspel van het Rotterdams Toneel. Nu, zij heb ben genoten van dc dolle klucht, die zich afspeelde in het huis van Angela Dickson, die al 13 jaar gescheiden is van haar man en wier dochter op de ochtend van haar trouwdag zich op 't laatste moment bezint; zij stelt het huwe lijk uit, om haar a.s. man eerst eens wat beter te leren kennen, Zal je gebeuren als bruidegom, die een jacquet gehuurd heeft en een getuige uit Schotland heeft laten komen. Er zwermen door het huls nog meer zonderlinge figuren, die men gewoonlijk in ✓een blijspel pleegt aan te treffen, zoals een sentimentele jongedoch- ter op zoek naar ondervinding, een ouwe vrijgezel, die ook al op het punt staat te trouwen, een onmogelijke dienstbode en ten slotte komt ook nog de vroegere echtgenoot van de moeder van de bruid, om de situatie nog even ingewikkelder te maken. Rie Gil- huys speelde op uitstekende wijze do rol van de moeder van dc bruid, maar ook Joan Reinmelts en Enny Meunier gaven voortrof felijk spel; Louis de Bree blijft een uitgesproken kluchtspelspeler en liet zich ook nu weer van deze zijde zien. Steye v. Brandenburg als Joe was lang niet de minste in de rij der Rotterdammers, die in deze klucht van de Engelse schrijver Kenneth Horne optra den. Van een hoge opvatting van het huwelijk gaf de schrijver ove rigens geen blijk, al moet gezegd worden, dat er nu niet bepaald de spot Werd gedreven. De spelers oogstten een dank baar applaus. Vermelden we nog, dat het décor goed verzorgd was. Geslaagd T VELD Onze plaatsgenoot de heer Th. H. de Boer, onderwij zer aan de R.K. Jongensschool al hier. slaagde dezer dagen voor het gedeelte B, hoofdacte L.O. ALKMAAR. Vrijdag a.s. zal omstreeks 11 uur gedurende on geveer 16 minuten een voor de Stichting 1940-1945 gecharterd vliegtuig boven Alkmaar vliegen én middels een geluidsinstallatie leuzen boven de stad afroepen betrekking hebbend op de Poppen- tentponstclling bij Kofa-Spruijt in de Langestraat. Ook boven plaatsen in de omgeving zullen de slagzinnen worden omgeroepen. In totaal zullen waarschijnlijk 26 plaatsen worden bezocht. Boven Alkmaar zal bovendien een technisch snufje worden ge presenteerd, waarvoor vergun ning van de politie nodig is. Van de grond af, d.W.z. vanaf het dak van Kofa, zal met de piloot van hot toestel draadloos contact wor den opgenomen. Met onze verslag gever, de heer Fr. Otten, zal een draadloos vraaggesprek worden gevoerd, dat eveneens uitgezon den wordt. Het gesprokene zal middels luidsprekers in de gehele DE MOTORRACE BELOOFT ZATERDAG VEEL SPANNING ALKMAAR. Wanneer de voortekenen ons niet bedriegen, mogen degenen, die a.s. Zaterdag naar de laatste motorraces in dit seizoen gaan, hoge verwachtingen koesteren. Ongeveer 40 renners, waaronder vele prominente figu ren in de rennerswereld, hebben zich thans reeds laten inschrijven en verwacht wordt, dat dit aantal nog zal worden uitgebreid. Zo komen in de senioren 500 cc o.a. Bosman en Cordang aan de start. Ongetwijfeld zult u zich nog de enerverende strijd kunnen her inneren tussen Cordang en van Aartsen, welke laatste op Pink sterdrie tijdens een van deze „ge vechten" kwam te vallen en ge ruime tijd verstek moest laten gaan. Ook onze Alkmaarder Dick de Geus en Tinus Metselaar Uit Limmen komen in deze klasse uit. Thijssen, Boef, Siewertsen en Cordang zullen de strijd aanbin den in de senioren 350 cc. Hier komen dus 4 cracks aan de start, die elkaar heel weinig zullen toe geven, waardoor' reeds bij voor baat van een spannende race ge sproken mag worden. Niet minder dan 13 inschrijvin gen kwamen tot dusver binnen voor de junioren 500 cc. H. Hart man, Outshorn, Bisschop en Thuis zpn in deze afdeling wel als de kanspaarden te kwalificeren. Bis schop en Thuis binden bovendien de strijd aan met Sleutel en Snij ders in de junioren 350 cc. Voor de junioren 250 cc zijn het v. Rossum, Winterink, v. Brugge, Kuiper en Outshorn, die elkaar zullen bekampen om de eerste plaats. Als extra attractie is er weder om een zijspanrace aan het pro gramma toegevoegd. In dit num mer zullen Dammers, v. Rooyen en Zuur de zijspan berijden. Voor liefhebbers van sensatie kan dit het neusje van de zalm weer wor den. Het rennerskamp zal weer mid den op het terrein zijn, op de nor male plaats dus binnen de sintel- baan. Het aanvangsuur is gesteld cp 3 uur, terwijl om half twee de loketten al geopend zullen wor den. Als sluitstuk van de kermis wordt een grote belangstelling verwacht, in verband waarmede men ons verzoekt er op te wijzen, dat al het verkeer weer door de Sportlaan wordt "eleid. Hiermede komt dus de oude gewoonte weer in gebruik, welke geen moeilijk heden zal opleveren, indien men zich houdt aan de aanwijzingen van de politie. Langestraat te vernemen zijn. De technische verzorging berust bij de heer Zandbergen, een bekende uit de illegaliteit, die in de bezet tingsjaren een zender in een bad kuip In het ziekenhuis bediende. Voorts werd ons medegedeeld, dat tot op heden in de voorgaande plaatsen, waar de Poppententoon- Stelling werd gehouden, in totaal 205.000 mensen deze expositie be zochten. Het wordt mogelijk ge acht, dat Alkmaar de 225.000ste bezoeker zal opleveren. Ook uit het buitenland is de belangstelling zeer groot. Deense, Franse, Zwitserse en Belgische kranten wijdden uitvoerige arti kelen aan de tentoonstelling. Ook zijn er aanvragen om de expositie in het buitenland te mogen hou den. De Stichting stelt zich echter op het standpunt, dat Nederlandse aanvragen de voorkeur hebben, hoewel de aanvragen uit het bui tenland toch wel degelijk worden overwogen. In Alkmaar zal inmiddels ook op de scholen propaganda voor dc expositie worden gemaakt. tel'wi,jl spandoeken in ae stad zullen worden aangebracht. Voorts is aan de expositie een prijsvraag verbonden. Men mag de naam raden van een pop, geschonken door Prinses Charlotte van Bel gië, die in een glazen kastje ge ëxposeerd staat. Hiervoor zijn fraaie prijzen ter beschikking. In middelsis de allereerste prijs- winnares op de Alkmaarse expo sitie reeds bekend. Het is mej. Myta Grootes uit Bergen, die met een uitzonderlijk fraaie Franse pop naar huis kon gaan. Na Alkmaar wordt de expositie naar Den Bosch overgeplaatst. De Stichting 1940-1945 afdeling Maastricht, eigenaresse van de expositie, heeft het plan de pop pen na afloop van de tentoonstel lingen in een permanent museum onder te brengen. Voor het zover is, zullen er echter nog enige jaren verstreken zijn. Burgerlijke Stand ALKMAAR Gehuwd: Cornells Godijn en Susanna G. A. de Groot, Justus W. Sehwêgman en Elizabeth Zwart. Overleden: Antonia Kloet 77 jr., Elizabet Heudikhuizen 71 jr. geh. met J. de Vries. Meisje gewond ALKMAAR Gisterenmiddag stond een tienjarig meisje te kijken bij de poppenkast op de Korte Nieuwesloot. Een vrachtauto van v. Gend Loos die daar gelost was, reed weg en het meisje kwam door haar onoplettendheid met haar voet in aanraking met het achter wiel van de auto. Zij kreeg een bloeduitstorting ih haar rechteren- kel. Het personeel van v. Gend Loos bracht haar ln de auto naar huis. Aanrijding ALKMAAR Een taxi die op het Verdronkenoord geparkeerd stond werd gisteren aangereden door een draaiorgel. Met begelei ding van een stukje orgelmuziek werd de schade onderling geregeld. Burgerlijke Stand BERGEN. Geboren: Theodorus J. z. van Petrus Pepping en Anna P. Alkemade; Maria J. H. d. van Lourentius Houtenbos en Lotti T. H. Bijwaard; Johanna d. van Pieter Deij en Neeltje A. Ruissen; Johan na C. M. d. van Jacobus T. Groot en Bregitta Tiebie; Augustinus C. P. z. van Petrus C. Berkhout en Johanna P. Schouten. Overleden: Hendrica Ruiter, 69 jaar, gesch. van Cornells Koster. De heer W. Tamis te Heiloo die heden 25 jaar hoofd van de eveneens jubilerende R.K. Jon gensschool aldaar is. TWEEDE PRIJS VOOR CANTECLEER ALKMAAR. Gisteravond vond in de zaal van de heer Jol aan het Luttik Oudorp de prijsuitreiking plaats, van de door de Verenigde Alkmaarse Toneel- en Operette verenigingen georganiseerde to neelwedstrijden, die plaats gevon den hebben gedurende het seizoen 1948—1949. In zijn openingswoord heette de voorzitter van de VATOV, de heer P. Verhagen, alle aanwezigen van harte welkom en dankte hen, die naast het werk voor hun eigen ver enigingen ook hun krachten gaven aan de VATOV. Het doel van de wedstrijden was de versteviging van het saamhorigheidsgevoel en 't opvoeren van de prestaties der plaatselijke toneelverenigingen. Een speciaal woord van dank bracht de voorzitter aan de 3 jury-leden, mevr. J. G. van 't Kaar-Radêmaker, voordrachtskunstenares te Amster dam, de heer P. J. Schagen, regis seur, eveneens uit Amsterdam en de heer J. Thomas, opera-zanger en zangleraar te Zaandam, die geheel belangeloos de taak op zich hadden genomen de prestaties te beoorde len. Aan elke vereniging, die aan de wedstrijden heeft deelgenomen, werd een herinneringsmedaille uit gereikt, welke *door particulieren en zaken beschikbaar waren ge steld. Nadat de voorzitter aller me dewerking had ingeroepen voor het volgend seizoen, was het woord aan de heer Schagen, een der jury-leden. De jury kon onpartijdig wezen ln haar oordeel, aldus de heer Scha gen, omdat deze van buiten de Stad kram en onbekend was met de verenigingen. De beoordelingsrap porten die elke vereniging ter hand zouden worden gesteld, zijn dan ook Zeer objectief samengesteld. Spreker gaf Verder op een geesti ge wijze goede raadgevingen in de vorm van een serie spreekwoorden, die op elk onderdeel van het toneel van toepassing zjjn. Na de pauze was het ook de heer Schagen, die de prijsuitreiking ver richtte. Aan de oorspronkelijke 3 prijzen was nog een vierde toege voegd. De eerste prijs A, een halve zaal huur, werd toegekend aan de to neelvereniging ,,'t Voetlicht", de eerste prijs B. een décor werd be haald door „Cantecleer", de tweede prijs, een toneel of blijspel, werd gewonnen door „De Maskers" en „Vondel" behaalde de derde prijs, een stuk met maximum 10 rollen. Na de prijsuitreiking werd aan dc jury-leden als blijk van waarde ring een geschenk aangeboden en sprak de voorzitter een slotwoord. Aanbesteding HEERHUGOWAARD. In het café van de heer Willem Groen land had op uitnodiging de aan besteding piaats door do heer Su- rig, architect te Amsterdam, voor de bouw van een woonhuis voor de heer Kees Broerse te Heer- hugowaal'd-Noord. Er waren drie aannemers die op uitnodiging hadden ingeschreven, nl.: P. Bot Zn, Heerhugowaard, f 13,226; L. H. Kamp, Heerhugo waard, f 13,270; H. Beers, Heer hugowaard, f 13,920. Het werk is gegund aan de firma P. Bot Zn. Het schilderswerk wordt apart aanbesteed. Geslaagd HEERHUGOWAARD-ZUID De heer Wim Disselhorst, werk zaam bij onze plaatsgenoot Jacob Borst behaalde het vak-diploma der V.I.V. als electricien. R.K. Toneelvereniging ,,De Ypelaars" WIERINGEN. De R.K. To neelvereniging De Ypelaars hield 30 Augustus haar jaarvergadering in het Parochiehuis. De vergadering, die goed be zocht was, werd geopend door de voorzitter, de heer Th. A. Rasch. De rekening en verantwoording door de penningmeester, de heer J. Mol, werden door de vergade ring goedgekeurd en bij monde van de voorzitter werd hem de dank der leden overgebracht. 't Reglementair aftreden van de heer Th. A. Rasch als voorzitter werd gevolgd door zijn herkiezing met bijna algemene stemmen. De heer Th. A. Rasch nam deze her benoeming aan en dankte voor 't in hem gestelde vertrouwen. Te vens werd hij voor 't seizoen 1949- 1950 herkozen als regisseur. Bij de bespreking van enkele nodig gebleken reglementswijzi gingen, ontspon zich een leven dige discussie, waarna de wijzi gingen in vlot tempo werden vastgesteld. Deze veranderingen betreffen het aantal leden, de contributie van de reisspaarkas en de manier waarop het jaarlijkse reisje zal worden georganiseerd. Daarna volgde de vaststelling van de uitvoeringen in het ko mende seizoen. De voorzitter deelde mee, dat „De Ypelaars" waren uitgenodigd om op te treden op een feestavond van de Mandolineclub Oost-Wie- ringen in Den Oever. Deze uit voering zal plaats hebben in de 2e helft van October a.s. Het be stuur had de uitnodiging aan vaard. De heer A. J. Schemkes kwam met mededelingen over de gecom bineerde feestavond van de KVP en „De Ypelaars". Deze avond valt hoogstwaarschijnlijk in de le week van October. Nadat enkele nieuwe dames leden waien geïnstalleerd en af scheid genomen was van 't ver trekkende lid J. Rasch Gd., sloot do voorziP» r deze opgewekte jaar vergadering op de gebruikelijke wijze Het kermisprogramma CALLANTSOOG Ter gelegen heid van de kermis zal a.s. Zondag middag op het sportterrein te Cal- lantsoog een voetbalwedstrijd wor den gespeeld tussen Callantsoog 1 Petten 1 en Callantsoog 2—-Z.A.P. In de pauze zullen „De Parola's" uit den Helder, parterre-acrobaten, enige demonstraties geven, waarna een collecte zal worden gehouden ten bate van de Niwin-Rimboekis- ten-actie Maandagmiddag zullen op het Dorpsplein kinderspelen worden gehouden, terwijl 's avonds in café Vriesman het toneelstuk „Over schot" opgevoerd zal worden door de „Maskerspelers" uit Alkmaar. Tot slot worden op Dinsdagmid dag op het Dorpsplein wedstrijden georganiseerd ln het ringrijden zo wel met paard en kar als per fiets. MOTORONGEVAL CALLANTSOOG Toen de heer A. Brak Dinsdagavond met grote snelheid op zijn motor over de Zijperdijk reed, kwam hij in een bocht te Vallen. De dokter, die spoedig ter plaatse was, constateer de dat een sleutelbeen gebroken was De onfortuinlijke motorrijder kan thuis worden verpleegd. Abbé Kroon spreekt over de toestanden In Frankrijk ANNA PAULOWNA Heden, Donderdagavond, spreekt de wel- eerw. heer Abbé M. H. Kroon om 8 uur in zaal Kossen over de toe standen in Frankrijk. Dit belooft een zeer interessante avond te- wor den. die voor eenieder toegankelijk is. Wij hopen dat de zaal gevuld is! medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond (opge maakt te 10 uur). PLAATSELIJK ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien, maar morgen overdag ook nu en dan zonne schijn. Aanvankelijk weinig wind, later meest matige wind uit zuidelijke richtingen. Nog weinig verandering van tem peratuur. NIET ALLEEN neomisten, pas toors en burgemeesters, ook jubile rende. dokters worden tegenwoor dig ingehaald. Vandaag viert Dr. G. van Hesteren te Warmenhuizen zijn 30-jarig jubileum als gemeente-arts het is de verlate viering van zijn zilveren jubileum en heel Warmen huizen en omgeving heeft zich op gemaakt voor een waar dorpsfeest. Gisteravond werd de jubilaris met zjjn echtgenote, kinderen en verdere familieleden waaronder zijn broer, feestelijk ingehaald. Aan de grens van de gemeente, voor de •woning van Notaris Pinxter, waar het rendez vous der genodigden was, werd hij hartelijk verwelkomd, behalve de in de gemeente woon achtige leden van het Ere-eomité burgemeester H. Nolet, Pastoor Dr. J. M. v. d. Lugt, Ds. W. Post uit Warmenhuizen, Ds. H. Vruggink uit Krabbendam en Notaris Pinx- ster zagen wij hier de oud-pastoor van Warmenhuizen, Pastoor Jonge- jan, uit Haarlem de leden van het algemeen huldigingscomité. Ook de drie oudste inwoners, de wed. Pot- veer, de wed. Nanning en Jb. de Graaf gaven acte de présence en maakten de joyeuse entree van de dokter in een auto mee. Toen de jubilaris met mevrouw van Hesteren uit de richting Alk maar gearriveerd was, stond er reeds 'n file van auto's te wachten. De secretaris van het algemeen comité ,de heer Jb. de Groot, ver welkomde Dr. van Hesteren met enkele hartelijke woorden en bood daarna het feestprogramma aan. In de lange rjj van elf auto's, vooraf gegaan door ruiters begon de blij de tocht door de gemeente. Eerst naar Krabbendam, waar een ere poort was opgericht met de woor den „HULDE AAN ONZE DOK TER". De kinderen stonden aan weerskanten met feestelijke ere- boogjes en zongen onder leiding van de heer J. Kokmeyer een aar dig liedje, speciaal voor deze ge legenheid gemaakt. Dr. van Hesteren dankte met eni ge uit het hart gegrepen woorden. De kinderen, zo zei hj1, hebben al tijd een ruime plaats in mijn hart gehad en deze hartelijke ontvangst die hem herinnerde aan die vele ontvangsten in de huizen van Krab bendam had hem heel aangenaam getroffen. Spr. herinnerde aan het lief en leed, dat hij met de Krab bendammers in de afgelopen 30 ja ren gedeeld had en hoopte nog ve le jaren van God de kracht te mo gen ontvangen te mogen blijven werken. Met een driewerf hoera voor de dokter werd deze huldiging besloten, waarna gekeerd werd en naar de Oudewal gereden werd, waar het fanfarecorps „D.S.V." klaar stond, om de feestelijke in tocht verder met de klanken van het koper op te luisteren. Verder in het dorp bjj de weg, die door de Volksmond al als de Olieweg genoemd wordt, stond de jeugd van Warmenhuizen klaar, de schoolkinderen, de gidsen en Ver kenners en de gymnastiekvereni ging D.W.V.; ook de kinderen' van Krabbendam die per platte wagen door een tractor» getrokken naar 't dorp waren gekomen sloten zich hierbij aan en voorafgegaan door de ruiters, de muziek en de kinde ren ging de stoet verder door de ge meente; vermelden we nog, dat bij de „Olieweg" ook een erepöort met „Welkom" was aangebracht, even als aan het andere einde der ge meente op Nova Zembla. Voor het patronaat was niet al teen een erepoort, doch een fraaie pergola van .groen en bloemen aan gebracht, welke des avonds verlicht is. Overal langs de weg was de vlag uitgestoken en stonden de Warmenhuizenaren om hun gelief de dokter en diens famile hartelijk met handgewuif te verwelkomen en onvermoeibaar wuifde de jubila ris hartelijk terug. Na de feestelijke rondgang bracht de fanfare de dokter en zijn fami lie nog een serenade voor diens wo ning waarna voor deze dag het feest geëindigd was. Vanmorgen droeg de Z. E. Heer Pastoor ln de parochiekerk een plechtige H. Mis op, die door vele parochianen werd bijgewoond. DE TYPHOON BOVEN TOKIO TOKIO, 1 Sept. (Reuter). Tengevolge van de typhoon, die Tokio gisteren geteisterd heeft, zijn minstens 8 personen gedood en 54 gewond. In de haven van Yokohama zonken twee schepen. Van de bemanning van een dezer zijn 42 personen spoorloos ver dwenen. 16 schepen in de haven sloegen los. Later meldt Reuter, dat een ge heel dorp in de prefectuur Goem- ma, 120 km ten noordwesten van Tokio, door het water van de rivier de Watarase is weggevaagd. Het persbureau Kyodo meldt, dat 31 Japanners verdronken. Lloyd's agenten melden uit Yokohama, dat het Nederlandse motorschip „Rijnkerk" loEslöeg in de haven van Yokohama en tegen het Nederlandse stoomschip „Tji- bodas" botste, waardoor dit licht werd beschadigd. Opening nieuw sportveld KOLHORN. Zondag 4 Sep tember a.s. wordt het nieuwe sportveld van Kaagvogels te Kol- horn, dat, zoals we reeds meld den, onlangs klaar is gekomen, officieel in gebruik genomen. In het programma voor deze dag zijn opgenomen een handbal- wpdstrijd, een voetbalwedstrijd en divcrsc_ gymnastiekdemonstraties. Om één uur wordt begonnen met een feestelijke optocht, waar bij de plaatselijke harmonie haar medewerking zal verlenen. Om half twee volgt dan de ope ning, waarbij door burgemeester Blaauboer en dc voorzitter van de sportvereniging het woord zal worden gevoerd. Dan volgen enkele gymnastiek demonstraties, waarna de hand balclub het zal opnemen tegen D.T.S. In de pauze weer gymnastiek en tot slot de voetbalmatch Kaag- vogels 1-Schagen 2. Marktbericht Purmerend De inzet van de handel in het gebruiksvee was heel kalm. Voor al de handel in de verse melk koeien was het heel stug. Er is te weinig regen gevallen voor de grasgroei. De gang in de gelde- koeien was ook niet vlug te noe men, maar een goed gevleesde koe was toch wel verkoopbaar en blijft goed op prijs. Daar men algemeen klaagt over te kort gras, had men voor de levering van vette koeien een groter aantal verwacht. In het jonge vee zit nog maar weinig handel. In de stlere i was een aar dige keuze, maar de verkoop ging niet vlot. Óo de v.olveemarkt was het rustig ,maar de prijzen voor de fokkers waren wel iets vaster. De lammeren waren prijshoudend. De handel in de bokken en in gel ten was stug. Ook op de biggen- markt wilde het niet vlottqn. La ter op de dag werd het wel iets levendiger, maar de prijzen kon den niet aantrekken. Naar de fok- zeuven was behoorlijk vraag. Op de paardema-kt was het weer een stilie boel. De veulens schenen wel iets meer in trek te zijn. SCHAGEN, 1 Sept. - Melkkoeien 550750, vette koeien 500700, gelde koeien 450550; paarden 450 550; veulens 100175; biggen 40— 75; schapen 0075, lammeren 35 45, geiten 15—25; jonge hanen 0.50 —1.25; oude kippen 1.502.50; ko nijnen 2,25, BEEMSTER, 31 Aug. Schotse muizen 810, bl. eigenheimers 8; koopmans blauwe 78; slabonen m dr. 3354, z. dr. 3259; stoksnijbo- nen 40—55; stamsnijbonen 20—38; pronkbonen 1427; komkommers 6—18; tomaten 3443; bloemkool 1046, rode kool 510, groene kool 57.50; spinazie 4147; postelein 1018; sla 325, andijvie 14—34; rode bieten 5.bospeen 1419; waspeen 10; uien 212; augurken: grof-grqf 2834, klein-grof 3438, basterd 36, stek 2126, bommen 10; rode aalbessen 51; perziken 621; druiven: frankenthalers 6274, aii- cant 7078; meloenen 1062; prui men 1041; codlin ceswick 59, earley victoria 511, graham jubi- lé 513, jamc3 grieve 526, manks codlin 513„ perzikrode zomerap- pcl 513, rode tulp 511, zigeune rin 845. zoete campagne-r 517; beurré mérode 3—12, clapp's favo rite 418, dirkjes 3—8, juttepeer 3 14, noordh. suikerpeer 36, pré- cóst de trévoux 310, trosjespeer 3j[2. BLOKKER, 31 Aug. Reine vic toria 1736, reine claude 1936, blauwe kwetsen 1521, witte kwet sen 1219, belderoe 2329, yester- son 2326, dubb. boeren witten 27 —29, zigeunerinnen 1125, tulp appel 713, yellow 919, transpa rant 917, rode zomerperzikappel 911, earley victory 811, jutten 1120 clapps favorite 920, pre- cose ae trevoux 614, fr. suiker 4 6, dokter comelis 411, beurré de mérode 58, manks codlin 913, quelle ville 59, frankenthaler 47 72, alicanten 6972, meloenen 50 —64, tomaten 2439, perziken 7 29. rode kooi 4.50—6.30, gele kool 6.10—9, bloemkool 2543, slabonen 3959, stoksnijbonen 3954, pronk- snijbonen 2830, komkommer 11 14, andijvie 1736, bospenen 911, uien 1013. GROOTEBROEK, 31 Aug, - Aan voer 75,000 kg aardappelen; eerste ling 7.808 70, kriel 3,503.60, bL. eigenh. 6.907.30, blanke eigenh. 6.706.90, bevelanders 6.70—6.90, bintje 7.703„ ijselster 6.206 40, noordeling 6.306.70; 8.400 kg uien 1015.20; 900 kg slabonen 4144 afw. 3141; 19.000 kg rode kool 5.50—6.70; 13.000 kg gele kool 6 80 —9; 6.500 kg bieton 5.10; 9.500 stuks bloemkool I 2853, afw. 1224, stek 2.—. HOOGKARSPEL, 31 Aug. - Aan voer 30.000 kg aardappelen; grof 8, kriel 3 50—3.60, late 6.30—8.10; bloemkool I 28.afw. 13.—, stek 2.12.000 kg rode kool 4,505.50; 1500 kg gele kooi 5.2000 kg witte kool 11.80; 18.000 kg kroten I 4— 5,20, 2610 kg II 3—;' 18.000 kg breekpeen II 13.1014.30, 4000 kg III 12.70—13; 11.000 kg uien 9.80— 12.30; 1800 kg stambonen 36—52. Te Trowulai de Cease I delegatie en Kolonel Sun afhaalde en STRAATS staande eci heeft heden te verlagen i van Europa, zonder werk Dit beroep preambule ve noemde com rapport, dat v semblee beh; Indien het r goedgekeurd nisters van l worden overg dere actie zuil Het rapport vat vijf belan 1. Aan het nisters van 1 wordt gevraé stappen te i spoedig mogei van een mul systeem met ij stel van de oi Europese vali zakelijke bevi voor de overg getroffen; 2. De opric manent raadg credietpolitiek 3. Het bije economische c leden-landen e biedsdelen; 4. Het zo s eenroepen ve conferentie, woordigd zulli werknemers, i heidsdiensten, concrete voor semblee tot auctie van ,de strie- en land] 5. Het ops- werp Europes controle op in VRIJDAG Hl KRO: 7.00 Niei gymnastiek; 7.3 7.45 Morgengeb Gramofoonmuzi muziek; 9.25 10.00 Voordracl muziek; 11.00 de ziele luister Angelus; 12.03 Mededelingen; wers; 12.55 Zot Nieuws; 13.20 13,50 Op de koi Orkest en vioo Frutti; 15.00 P vioolsolist; 15.2 lijk Orkest; 16J Vacantieverhaa 17.45 Wat het t Symphonette kwartet; 18.20 Voor de Nede: ten; 19.00 Ni( beeld; 19.30 De Gedeelten uit 20.00 Nieuws; 21 20.12 Orkest, k( solisten; 20.30 chestra uit Edi mofoonmuziek; Gramofoonmuzi Orkest; 22.45 A Nieuws; 23.15 I Hn VARA: 7.00 Ni foonmuziek; 8.C gelspel; 8.50 Vo Gramofoonmuzi zing en Mor, 10.20 Gramofoc de vrouw; 10.4 11,10 Voordrac] orkest; AVRO: Mededelingen; Gramofoonmuz: 13.15 Gramofoc mofoonmuziek; 14.20 Solistenco in zijn dichters VARA; 16.00 P: en 16; 17.00 Kv ner; 17.20 „An- Nieuws; 18.1 18.45 Gramofoo om de bocht; 1 ding; VPRO: Tien voor acht Orgel; 20.30 Le Gramofoonmuzi tenor; 22.00 B 22.15 Gramoft 22.40 Lezing VARA: 23.00 N foonmuziek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2