Warmenhuizen bracht een grootse hulde aan dokter van Hesteren EEN LAATSTE GROET aan Mgr. J. Groen M.S.F. Enkhuizen leeft door de Zuiderzeemuseum-tentoonstelling Vrfidag 1 September T949 Het gehele dorp vierde feest o.a. De Willem Ruys" is uitgevaren met de nieuwe vlootvoogd aan boord Een gesprek met de Bisschop en de admiraal Nieuwe aardolie boorinstallatie P G 4 De feestelijkheden ter gelegenheid van het 30-jarig jubileum van dokter van Hesteren te War- menhuizen werden Woensdagavond ingezet met een grandioze ontvangst van de jubilaris en zijn familie. Bij de grens van de gemeente werd de jubilerende dokter toegesproken door de heer J. de Groot namens het comité. Hoezeer dr. v. Hesteren door zijn patiënten en door alle bewo ners van Warmenhuizen op de handen gedragen wordt, is giste ren wel heel treffend tot uitdrukking gekomen. En het is waar, we hebben het persoonlijk ondervonden, wie ook het voorrecht heeft met deze dokter kennis te mogen maken, wordt onmid dellijk getroffen door de hartelijke joviale eenvoud en het ver trouwen, dat van deze mens uitstraalt. Een vertrouwen, dat een patiënt zich onvoorwaardelijk doet overgeven aan de kennis en kunde van een dokter, in het veilige besef de beste behandeling te krijgen die mogelijk is. Treffend waren dan ook deze woorden van verschillende oud patiënten van de dokter: „Als je alleen nog maar met dokter van Hesteren gesproken hebt, voel je je al beter". Het was dan ook geen wonder, dat uit vrijwel alle hui zen van dit mooie, zonovergoten dorp de driekleur vrolijk wap perde, als een uitdrukking van blijdschap op deze feestelijke dag. In de parochiekerk van de H. Ursula, geheel gevuld met gelo vigen, werd allereerst een plech tige H. Mis van dankbaarheid op gedragen door de Zeereerwaarde heer dr. J. M. H. v. d. Lugt, pas toor der parochie, met assistentie van de Weleerwaarde heer kape laan F. v. d. Zon en de Eerwaarde lieer A. v. Duin. Op het priester koor had plaats genomen de Zeer eerwaarde heer G. A. Jongejan uit Haarlem, oud-pastoor der pa rochie. De 4-stemmige Missa „Tri- nitatis" van Hubert Cuijpers werd uitstekend gezongen door 't koor der parochie onder dirigentschap van de heer Th. v. Baar, waarbij de solist en de baspartij uitblon ken. Organist was de heer F. Lin- gerak. Na de H. Mis werden wij door dr. van Hesteren op de koffie ge nodigd en tevens in de gelegen heid gesteld de prachtige bloem stukken te bewonderen, die de jubilaris van heinde en ver zijn aangeboden. 's Middags werd een ballon- wedstrijd gehouden op het VIOS- terrein. Vol ongeduld stonden de kinderen te wachten op de start schoten, die door dr. v. Hestoren werden gelost. Verscnillendon konden hun ongeduld niet be dwingen en zo zagen wij nu en dan een ballon het luchtruim kie zen en door de noordoosten wind in een paar minuten uit het zicht drijven, wie weet hoe ver weg. Eindelijk dan, na enige hartelijke woorden van de dokter, klonken de startschoten en als een kleu rige tros gingen de ballonnen de lucht in. Èn nu maar wachten op de buitenlandse brieven. De receptie Om half 3 vond in het patro- naatsgebouw, voor deze bijzon dere gelegenheid herschapen in een ware lusthof vol palmen en bloemstukken, de officiële recep tie plaats. Geen plaatsje was meer open in het gebouw. Een lange rij sprekers voerde het woord. De een maakte het kort, de ander lang, maar allen getuigden van hun warme verering en hun dank baarheid jegens de dokter, in woorden zo uit het hart gegrepen. Toen de jubilaris met vrouw en kinderen het patronaatsgebouw binnen kwam, werd hij begroet door alle aanwezigen met 't lied „Lang zal dokter leven". Nadat de voorzitter van het centraal comité, de heer Beemster- boer, allen hartelijk welkom had geheten, zong de gemengde zang vereniging „Zingen is Leven" het Ave Regina van Suriano, waarna de burgemeester, de heer H. No- let, tevens voorzitter van het ere- comité, het woord tot de jubilaris richtte. Wie werkt maakt fouten, aldus de burgemeester, maar bij dokter v. Hesteren hebben wij daarvan nooit iets gemerkt. Het was spreker niet gegeven te oor delen over het medische werk, maar dat het werk het vertrou wen van de patiënten heeft, blijkt wel uit de uitgebreide practijk van de dokter. Zijn warm hart deed hem mede leven met alle patiënten. Dat God de jubilaris nog lang moge spa ren voor Warmenhuizen en zijn gezin, was de innige wens van de burgemeester. Om de dankbaarheid op tast bare wijze te demonstreren wer den daarna door de burgemeester namens de patiënten twee rust stoelen aangeboden, waarvan de ene kennelijk geconstrueerd was voor een man met een postuur als dat van de dokter. Voor 't sche meruurtje werd een mooie sche merlamp aangeboden. Namens de gemeente Warmenhuizen werd de dokter het bekende werk „De memoires van Winston Churchill" aangeboden. Hierna was het woord aan de pastoor van de parochie, dr. v. d. Lugt. De overhandiging van 't feest programma aan dokter v. Hes teren tijdens de ontvangst van Woensdagavond. De grootste verdienste van de jubilaris is wel geweest, aldus de gewijde spreker, zijn diep geloof, waardoor het hem gegeven was de patiënten geduld en overgave in te spreken. Door zijn werk heeft de dokter een prachtige kans voor het hiernamaals en dat hit nog lang zijn vele zorgen mag geven aan de bewoners van War menhuizen, was de wens waar mee hij besloot. Daarna sprak pastoor G. A. Jongejan uit Haarlem de jubilaris toe. In een Haarlemse krant had spreker gelezen, van een journa list die een trip door Noord-Hol land had gemaakt: „In Warmen huizen ga je met plezier naar de dokter". Nico Kossen, een van de jongste personen uit het gezelschap, sprak daarna tot de dokter om hem te danken namens alle gezonde en zieke kinderen van Warmenhui zen, „Onze dokter is niet alleen de grootste, maar ook de beste dokter". Achtereenvolgens spraken ds. H. Vruggink namens de Krabben dammers en de heer Kalb in zijn functie als voorzitter van 't Wit- Gele Kruis, die de jubilaris dankte voor zijn werk als medisch advi seur der vereniging en hem als blijk van waardering een boek werk schonk met 150 reproduc ties van madonna-schilderijen van beroemde meesters. Vervolgens was dan het woord aan de heer P. Mink, die in het kort in herin nering bracht wat de dokter in '23 heeft gedaan voor de oprichting van een fonds voor ziekenhuisver- pleging en voor de t.b.c.-bestrij ding. Daarna sprak de heer J. Jonker ook namens de Krabben dammers, terwijl de heer D. Mink de rij van sprekers besloot. De jubilaris, die tenslotte zelf aan het woord kwam, dankte allen hartelijk voor deze onvergetelijke dag, die zijn stoutste verwachtin gen heeft overtroffen. In rubriek- vorm liet hij de afgelopen 30 jaar aan het geestesoog van de aan wezigen voorbijtrekken op de hem eigen geestige wijze. Speciaal me moreerde spreker daarbij het prachtige werk van de verloskun digen en van de werkzusters, die Warmenhuizen tot een gezond dorp hebben gemaakt. De ver schillende sprekers werden door de dokter beantwoord. Nadat spr. dank had gebracht aan God voor de rijke zegen en aan zijn vrouw en kinderen, die veel hebben moeten missen, zong het koor onder leiding van de heer Th. van Baar het Afscheid van Boedijn. Aan alle bezoekers van de recep tie werd een foto van de jubilaris aangeboden, een geste die zeer op prijs werd gesteld. Om 5 uur begon de wielerwed strijd, waarvoor zich ongeveer 50 deelnemers hadden laten inschrij ven. Op het parcours van 19.2 km fietsen (racefietsen waren uitge sloten). Van de junioren behaalde Tienus Roozendaal de eerste prijs, de Dr. van Hesteren-lauwertak, in de prachtige tijd van 34.3 min. Tweede werd Dirk Zevenhuizen. De overwinnaar van de senioren was Jan Tijm, die het parcours aflegde in 35 minuten. Door hem werd de Dr. van Hesteren-beker veroverd. Tweede was hierbij Jo Zevenhuizen. De wedstrijden zijn dermate ge slaagd, dat er besloten is tot op richting van een wielerclub, met als voorzitter dr. v. Hesteren. Om 8 uur was het patronaatS' gebouw weer tot aan de nok ge vuld, met een publiek, waarbij de stemming kortweg gezegd „af" was. De heer Beemsterboer open de met een naar hij zelf zei kort woord, waarna de heer Jb. Groot en mej. T. Bleeker als Tho- masvaer en Pieternel op koste lijke wijze een terugblik over 30 jaar gaven, samengesteld door de heer J. v. Alphen uit Broek op Langedijk. Hartelijk werd er ge lachen en wel het meeste door de dokter zelf, door zinspelingen op bepaalde, aan ingewijden bekende gebeurtenissen. De hoofdschotel van de avond vormde het optreden van een combinatie van de twee Warmen- huizer toneelverenigingen ,,'t Mas ker" en V.O.P. in het moeilijke stuk „En de bossen zingen hun lied". Plaatsruimte belet ons nader op het stuk in te gaan. Wij vol- (Van onze redacteur) Dank xij de goede service van de Rotterdamse Lloyd en de colle giale medewerking van deszelfs perschef, de heer Knijf, waren wij gisteren in de gelegenheid de laatste uren, dat de „Willem Ruys" voor zijn vertrek naar Indonesië aan de Lloyd-kade lag, op dit trotse zeekasteel door te brengen. We mochten ons enkele ogenblikken wanen te behoren tot de 999 passagiers, die gisteren hun reis naar de Tropen begonnen, velen voor het eerst, de meesten echter voor de tweede of derde keer. Het waren meest vrouwen en kinderen, die in het kader der gezins hereniging de reis naar het mooie Insulinde gingen ondernemen. Ongeveer 'n derde, om precies te zijn 331 passagiers, waren kinderen, waarvan 53 nog heel jonge baby's. Tot de passagiers behoorden ver der Z. H. Exc. Mgr. J. Groen, ons West-Friezen welbekend cn de pas- bevorderde Vice-Admiraal F. J. Kist, die Vice-Admiraal A. S. Pin- ke als vlootvoogd in het Oosten gaat opvolgen. Zo en passant vernamen wij, dat er ook nog 50 auto's, 400 fietsen en 7 honden aan boord waren. De nieuwe vlootvoogd in het Oosten Vice-Admiraal F. Kist, die tot aan boord uitgeleide gedaan werd door Z. Exc. Min. Schokking, min. van Marine ad. int., Vice Admiraal Willinge en oud-Min. de Booy, von den we nog even bereid in de kring der collega's enkele vragen te be antwoorden. Veel positiefs kon de nieuwe vlootvoogd in Indonesië ons niet vertellen. Over de positie van de Marine in de toekomst in het Oosten b.v. kon hij b.v. nog niets met zekerheid staan daarom met te vermelden, dat door alle deelnemers uitste kend gespeeld werd, waarbij spe ciaal mag genoemd worden de heer R. Mosch, een oud-Warmen- huizer, nu Alkmaarder en lid van „Dindua", in de rol van Mikkel Nielsen. De regie lag in de be kwame handen van de heer J. van Baar, die tevens de grimage en het décor op keurige wijze ver zorgd had. Het was wederom de heer Beem sterboer, die deze prachtig ge slaagde avond besloot, waarbij hij nog een speciaal dankwoord richtte tot mevr. van Hesteren voor de gastvrijheid, die de bui tenpatiënten steeds bij haar mo gen ondervinden. zeggen; hierover zal na de R.T.C. meer te vertellen zijn; zeker is, dat er onder de nieuwe verhoudingen samengewerkt zal worden. Van een Indonesische Marine kan momen teel nog niet gesproken worden, doch de Kon. Marine zal helpen bij de opleiding van Indonesisch Mari nepersoneel; zo komen er 20 Indo nesiërs op de Adelborsten-opleiding in Den Helder. De opbouw van een Indonesische Marine zal naar het oordeel van Vice-Admiraal Kist zeer langzaam gaan, gezien de enorme kosten, die ermee gemoeid zijn. De standplaats van de nieuwe Vlootvoogd zal Batavia zijn, of schoon Soerabaja de Vlootbasis is nauw contact met de Regering ver eist echter zijn aanwezigheid in Batavia. Het is vanzelfsprekend niet de eerste keer, dat Vice-Admi raal Kist naar de Oost gaat; hij was tot voor kort chef van de staf van zijn voorganger, Vice Adm Pinke. Hoe lang hij in Indonesië zal blij ven. dat kon de nieuwe vlootvoogd niet zeggen; hij hoopt echter niet gauw terug te komen cn hij denkt ook niet dat dit het geval zal zijn. Op 'n vraag, of hij uitbreiding van de vloot in Indonesië gewenst acht, antwoordde Vice-Admiraal Kist, dat hij niet geloofde, dat er ooit 'n admiraal is geweest, die niet meer schepen wenste. Tenslotte gaf hij als zijn mening te kennen zulks in antwoord op 'n vraag on zerzijds dat Soerabaja nooit Amerikaanse basis zou worden, al zal de Marine van de U. S. er na tuurlijk wel gebruik van kunnen maken. De Missiebisschop Toen zijn wij op zoek gegaan naar de Missiebisschop Mgr. J. Groen Wij konden hem nergens vinden. Wel zijn hut, nr. 271, in de 2de klasse; we vonden er wel de hutboy en de koffers van Monseigneur. Een gesprek in het Nederlands met de jongen van Java bleek on mogelijk, zodat we verder op zoek gingen. Aan boord bleek Monseigneur on danks het gevorderde uur niet te vinden. We besloten derhalve de weg terug te nemen naar de lood sen op de kade, waar we de stoere figuur van Mgr. Groen al dadelijk in het vizier kregen. Mgr. was op zoek naar zijn pro curator, want hij had geen klein geld bij zich, om de kruier te be talen, die zijn koffers op de boot had gebracht. Wij hadden het ge noegen en de eer Mgr. Groen zijn hut te wijzen, waar hij zich ont deed van jas en hoed; weldra von den we een rustig plekje in wat Mgr. Groen zijn „Kathedraal'" kan noemen, het salonnetje, waar de kapel geïmproviseerd wordt. Het is voor de vierde keer, dat Mgr. Groen naar Indonesië vertrekt; voor de 3de keer sinds de bevrij ding. Derde Paasdag van dit jaar repatrieerde Mgr. als eenvoudig missionaris, thans ging hij als Apos tolisch Vicaris van Bandjermasin. Langer kon hij niet blijven in Ne derland, waar hij allerwege veel belangstelling voor -zijn Missie mocht ondervinden. Met toestemming van Rome kon Mgr. tot 1 Sept. blijven, waardoor hij nog de gelegenheid had het gou den priesterfeest mee te vieren van Mgr. Huibers, een van de mede- consecratoren bij zijn eigen bis schopswijding. Daar echter Mgr. Valcnberg, Apostolisch Vicaris van Pontianak ook in Nederland ver blijft, is er momenteel geen bis schop op heel Borneo; daarom zo zei Mgr. Groen, mijn werk roept mij. Het zal nu wel 'n poosje langer duren voor Mgr. weer naar Neder land komt. Er is veel te doen in zijn Vicariaat, dat 7 a 8.000 katho lieken telt, Verdeeld over 15 staties, verspreid over 'n gebied, dat onge veer 10 x zo groot is als Nederland. Tot zijn mede-arbeiders in de Wijn gaard des Heren kan Mgr. 36 pries ters rekenen, w.o. één Javaans priester, 'n wereldheer, 3 broeders en dan de zusters van Dongen en Baarlo. Twee Dajakjongens stude ren momenteel voor priester, één op Flores en één in Oudenbosch, die over 'n paar jaar priester ge wijd wordt. Tot zijn grote vreugde had Mgr. Groen tijdens zijn verblijf in Ne derland kunnen constateren dat het aantal missionaris-roepingen toe neemt; aan broeders echter, zo zei ons de Missiebisschop, is er nog 'n groot gebrek. Op onze vraag, of hij nog 'n spe' ciale boodschap voor de Westfrie zen had, zei Mgr. Groen ons, dat hij nog met vreugde terugdenkt aan de grote belangstelling, die West Friesland bij zijn bisschopswijding aan de dag legde hij verzocht ons de West Friezen nog eens extra zijn dank over te brengen voor hun ge beden en stoffelijke blijken van medeleven. ,,Als ik thuis ben" aldus Monseigneur en met dat „thuis" bedoelde hij zijn residentie in Bandjermassin zal ik daar nog vaak dankbaar aan terugdenken." We wensten Mgr. daarop een goede reis en een vruchtbare mis sie-arbeid toe. Nog even waren wij in de gele genheid een onzer naaste familie leden, die ook tot de passagiers be hoorde, een afscheidsgroet te bren gen en toen weerklonk het waar- schuwingssein, dat we ons van boord moesten begeven. Vele honderden verdrongen zich aan de kade, om hun verwanten aan de railing tot het laatste mo ment na te wuiven. Even drie uur was de Willem Ruys zijn reis be gonnen. Fr. O. Hongaarse communisfcnleider uitgeweken WENEN, 1 Sept., (Rr.) De Hongaarse communistische leider, Lazlo Timar, is zijn land ontvlucht en via Wenen naar Salzburg ge gaan, zo verluidt in kringen van Hongaarse vluchtelingen te We nen. Deze vroegere sociaal-demo craat was directeur van de staats kolenmijnen en lid van een com missie van 35, die plannen opstel de voor. de nationalisatie van de Hongaarse industrie. Toen ik nog op school was, leerde ik uit een oud aardrijkskunde- boekje, dat uit de band lag, dat Enkhuizen een dode stad was. Dat smaakte je als Enkhuizer niet erg: maar als je het leven in de oude liaringstad eens ging vergelijken met de drukte in het nijvere markt- plaatsje Alkmaar, waar je zo nu en dan eens naar toe mocht gaan, dan moest je wel zeggen: ,,Ze hebben wel een klein beetje gelijk." Maar toen ik dezer dagen eens voor fami liebezoek in Enkhuizen kwam heer ste er een opmerkelijke bedrijvig heid in het stadje. Je ontmoette verschillende vreemdelingen en verschillende luxe wagens reden in de richting van de drommedaris. Wat is er aan de hand? Vol trots vertelden Enkhuizers mij dat in de Drommedaris de Z.M.T. werd gehouden. Door de stichting van het Zuiderzeemuseum wilde men datgene behouden wat door de droogmaking verloren ging. Reeds lang hadden enkele doortas tende burgers uit de oude haring- stad in die geest verschillende plan nen gemaakt. Zij hadden vele jaren terug reeds daarmee een begin ge maakt door de opbouw van de machtige Z.V.T. tentoonstelling op de terreinen van het gemeente plantsoen aan de zee. Zij waren doorgegaan, ook na de dagen van de grote vlootrevue, toen de vis sersscheepjes van de Zuiderzee voor de rede van Enkhuizen te zamen waren gekomen, om voor het laatst hun koningin te groeten. Er waren er die hun schouders ophaalden: „Wat had nu een museum over de oude zee voor nut in een stervende stad? Men had reeds afscheid van alles genomen door de Z.V.T." Maar men hield vol: vooral archi varis D. Brouwer, een man van groot formaat, stimuleerde de plan nen en zo kwam de stichting Zui derzeemuseum tot stand. De minis ter beloonde de ijver van deze Enk huizer burgers door deze stad offi cieel aan te wijzen als de bewaar ster van de schatten van de oude Zuiderzee. Dat viel Volendam niet mee, dat meende als internationaal toeristencentrum daar meer recht op te hebben. Een heraut voor het museum Nu de plannen vaste vorm gekre gen hadden ging men met ijver aan het werk. Het peperhuis werd door hot Rijk a3n do actieve Zuiderzee- vereniging afgestaan en met rijks subsidie begon men aan de restau ratie van het gebouw. Ook de om liggende gebouwen, o.a. de z.g. schuilkerk, waar ik vroeger met archivaris Brouwer zo vaak was ge weest, om me even te realiseren, onder welke moeilijkheden de priesters moesten werken in een sterk Calvinistische stad, werden aangekocht voor dit doel. Maar het kon nog wel even duren, voor men met alles klaar was en daarom wil de men reeds nu laten zien wat men eigenlijk van plan was. Uit dit verlangen is de Z.M.T. geboren, de vjfj net (jaiLuuiD von xij.tJ mu werd fel gestreden op gewone aut voor "et komende museum. In de oude vesting Het bestuur ver. zocht toen aan de gemeente om een tentoonstelling over het komende museum te mogen houden in de oude Drommedaris Een beter gebouw had men niet kunnen kiezen. In de 16e eeuw was dit als een verdedigings. toren gebouwd voor de groeiende handelsstad. Van uit de zee, die Enkhuizen groot gemaakt had, was ook gevaar te duchten en daar. om werd deze to ren als 'n trouwe wachter voor de stad bij de zee geplaatst. Deze toren is nauw sa mengegroeid met de Zuiderzee hare geschiedenis is die van de Drom. medp'-'s. Toen in de 17e eeuw de schepen uit verre landen de rijkste ladingen brachten naar Enkhuizen, werd de toren steeds meer ver. fraaid en trots klonken de tonen van haar speelse klokken over het water naar de binnenkomende schepen van de Com na en ie. Tn=n in de 18e en 19e eeuw de handel verminderde, werd de toren hoe lan ger hoe meer ver. waarloosd Het ontbrak er nog maar aan, dat men in de dagen, dat men opruiming hield in oud Enk huizen, de Drommedaris begon af te breken. Maar toen Enkhuizan weer meer floreerde, toen de vissers ook goud vonden in de Zuiderzee, waar nu geen koopvaardijschepen meer voeren, maakte men plannen voor de restauratie van dit gebouw. Geen wonder dat deze toren, zo nauw verbonden aan de Zuiderzee voor deze tentoonstelling werd uit gekozen. Een kort bezoek Ik kon het niet nalaten, om met, de voorzitter een kort bezoek aan deze tentoonstelling te maken. De ruimten, waar vroeger de oude schutters bijeenkwamen waren keurig ingericht. In de eerste zaal waren voornamelijk nog enkele le vende resten van de kleurige kle derdrachten uit alle plaatsen langs de Zuiderzee bijeengebracht. Dc prachtige scheepsmodellen laten U zien, wat er leeft op de oude Zui derzee. Een binnenhuisinterieurtje valt hier niet uit de toon, hoewel COE V ORDEN Op de olie ter reinen van de Nederlandse Aard- oliemaatschappij onder Coevorden is een nieuwe Amerikaanse boorin stallatie aangekomen, waarmede men tot 5000 meter kan boren. Het bleek vorig jaar noodzakelijk deze installatie te laten komen, om dat men te Steenwijksmoer, 6 km. ten Westen van Coevorden, op 2785 meter aardgas aantrof, dat door de tot heden gebruikte lichte appara- uur niet in juiste banen geleid kon worden. Met behulp van de nieuwe zwaar- deze apparatuur zal het mogelijk zijn de onderzoekingen in dit olie- gebied, waarin een aantal nieuwe boringen zal geschieden, met kracht voort te zetten. Men verwacht, dat dit werk twee jaar in beslag zal nemen, alvorens definitieve resul taten bekend zullen zijn. EEN LEUK IDEE PURMEREND. Zoals bekend komt op de September-tentoonstel- lingen een zeer interessante en om vangrijke expositie van de Stich ting Maatschappelijk Werk ten Plattelande. Deze Stichting is een Semi-oerheidsinstelling en beoogt alles te doen wat mogelijk is om de maatschappelijke welvaart van de plattelands bevolking te verbe teren. Het platte latfd gerekend in onze naaste omgeving wel weinig tegenstelling tussen Platteland en Stad. Nu heeft het tentoonstellings- bestuur een plannetje ter hand ge nomen om vooral het vrouwelijk deel der bevolking uit de omgeving bijzonder voor deze zaak te interes seren. Daarojn ontvangen leden van Vrouwenverenigingen in deze streek een kaart waarop ze voor halve prijs de Nazomertentoonstellingen kunnen bezoeken en dan tegelijk kennis kunnen ngmen van wat de tentoon stelling „Maatschappelijk werk ten plattelande" te zien geeft. En dat is heel veel. Behalve voor de huisvrouwen is deze aangelegenheid echter ook van heel veel belang voor alle andere bewoners van ons gewest. Het spreekt vanzelf dat zaken welke het belang van de bevolking in al haar maatschappelijke geledingen raken, ook de belangstelling zullen genie ten van de eidinggevende personen, als eerw. geestelijken, gemeentebe stuurders, leden van overheidsinstel lingen, als sociale zorg, besturen van sociale verenigingen enz. enz. Ook zij zullen gaarne kennis nemen van wat de Purmerender tentoonstel lingen, naast al het andere, te bie den heeft op dit terrein. Mogen de huisvrouwen graag ge bruik maken van de uitnodiging, welke hen wordt geboden, zonder uitnodiging zullen ook anderen ze ker kennis nemen van wat in dat opzicht geboden wordt. Bevers op de Nazomer tentoonstellingen PURMEREND. Tot de bijzon derheden welke op de tentoonstel lingen van 15 16 en 17 September zullen komen behoort ook een in zending Bevers. Deze is 'afkomstig uit de Bever fokkerij van de heren Esselman en Stevens, welke gevestigd is in de Beemster. Omzet Croentenveiling BEEMSTER. De geldelijke om zet van de veiling van de Afslag- verg. B. P. en O. bedroeg tot 18 Augustus van dit jaar f 1.232.849,34 tegen f 1.495.281,07 in hetzelfde tijd vak in het vorig jaar. Alzo in 1949 f 262.431,73. INGEZONDEN. Een oude Egmonder vraagt het woord Mijnheer de redacteur, Gaarne zag ik onderstaand stuk geplaatst in Uw blad, bij voorbaat mijn dank. Wij allen, ouden van dagen, die meegeweest zijn naar het Gooi, zfln vol dankbaarheid voor deze onver getelijke dag. Ik weet dat ik dit doe, in de geest van mijn mede ouden van dagen en feestgangers. Geen wanklank, geen ontevreden heid werd gehoord. Lof en nog eens lof. Er is voor ons gezorgd op een zeer fijngevoelige manier en het heeft ons aan niets ontbroken. Wat hebben ze ons een mooie plekjes la ten zien. Ook voor de inwendige mens is op en top voor gezorgd. Wij Egmonders, die de eeuwige golfzang der branding in de oren klinkt, die doorpekeld zijn door zout en salpeter wisten voor 95 niet, dat ons Vaderland zulke scho ne plekjes had. En nu voel ik mij gedrongen, om hen die daarvoor gezorgd hebben te danken, zonder onderscheid. Wij weten niet wie dat allemaal zijn, maar zij hebben bijgedragen om ons zo'n mooie dag te bezorgen. De vreugde lag op ons aller ge zicht en dat moet de beloning zijn voor de gevers en geefsters. Onze dank gaat ook uit naar onze burge meester, die de tocht heeft voorbe reid en ook meegeweest is. Ook dank aan de chauffeurs aan Kager en Voets. Deze laatste heeft ge zorgd, dat wij geen schipbreuk ge leden hebben en veilig in onze Eg- mondse haven zijn binneri gelopen. Ook niet te vergeten de leiders en leidsters en zuster de Groot voor hun volle medewerking tijdens de tocht. Dank aan allen. K. Schol, Strandwachter te Egmond a. Zee. de prachtige eiken kast eigenlijk niet past bij de aardige'Hindeloper gebruiksvoorwerpen waarmee men het interiourtje heeft aangekleed. In de kleinere ruimten heeft men een mooie collectie schilderij en geëxposeerd en prachtige schet sen van aardige hoekjes uit de slui merende plaatsjes waarnaar men wel uren kan staan te kijken. Inte ressant is de tekening van het toe komstige museum. Het blijkt, dat men bij de opbouw zich sterk heeft laten beïnvloeden door het be staande openluchtmuseum te Arn hem, een van de meest leerzame stichtingen in Nederland. De fauna van de Zuiderzee mocht hier ook niet ontbreken. In een aardig doorkijkje, wat je aan het Muiderstrand doet denken, zijn en kele exemplaren van opgezette meeuwen en andere zeevogels te zien. Ofschoon het nog maar een begin is, bevredigt dit kijkje toch niet: het beeld dat men van de fau na krijgt is te armoedig. Ook de methode van wel of niet opzetten van dieren bevredigt niet. Het hoort daar eigenlijk niet thuis. Maar dat is dan eek bet enige, wat niet meeviel. Verder gaf de tentoonstelling een duidelijk beeld van wat in de toekomst van het museum wordt verwacht. Ncvcnarbeid Bij het bezoeken van de verschil lende zalen kijkt men onwillekeu rig door de vensters van de toren naar buiten. Daar ziet men de be dwongen zee en van tijd tot' tijd vaart er een visserscheepje uit de vriendelijke haven om zijn geluk op het water te beprodven. Dat was vroeger schering en inslag en als beeld van deze vervlogen tijd vindt men in de bovenverdieping een ma. quette van een uitvarend schip op haringvangst. Maar vooral wordt men getroffen door de levendige nettenbreierij met een oude rond borstige visser, een arbeid, die ook helaas aan het verdwijnen is. De boeilichten en bakens geven een kleine kijk op het soms zo moeilijke vaarwater van de Zui derzee. Welkom in Enkhuizen Als we even later rond een ruw tafeltje op een scheepston in de ge zellig ingerichte taveerne een koele dronk gebruiken, dan laat ik alles, wat ik heb gezien, nog even aan mijn geest voorbijgaan. Inderdaad: deze tentoonstelling mag er zijn. Enkhuizen mag er trots op gaan en het is het beste bewijs, dat ook het eenmaal in te richten museum bij de enthousiaste vrienden van het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen in goede handen is. Op de middag dat ik er was, noteerde men reeds de 5000ste bezoeker, het aantal zal nu wel in de 10000 zijn. En ik weet het zeker: niemand zal er spijt van hebben om Enkhuizen even aan te doen en de Z.M.T. te bezoeken. Naast een indruk van het vele mooie, dat wij willen en moeten bewaren uit de inventaris van de oude Zuiderzee, beseft hij ook dat Enkhuizen niet meer een dode stad is maar volop leeft. B. VOETS, Kapelaan

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4