voor Nieuut Protest naar de U.N.O. I fu Ingrijpende wijzigingen in ontwikkeling van de Europese economie voorgesteld Scheidpartijen tegen Tito in de Russische pers Groot aantal deelnemers uit binnen-en buitenland Overleg tussen regeringen van Frankrijk en de Saar 33.50 20.45 4.68 Wringers, 18.90 1.45 ■LWERK EN ARTIKELEN 0.98 0.35 0.69 0.25 0.29 0.59 0.25 2.75 3.90 I HOORN EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Utrecht is gereed voor een massaal bezoek Zaterdag 3 September 1949 45 laargang No. 11657 Economisch debat in Straatsburg Suggesties voor een douane-unie De bevolking naar kerkelijke gezindte Vrijwilligers voor Indonesië Bulgaars communiqué Dol blaffende honden ff Dreigende stakingen in Italië Nazi-kranten verschijnen weer Dinsdag opening van de 53e Jaarbeurs Ruimtegebrek Gesneuveld in Indonesië Nauwe overeenstemming" tr Kapok matrassen en kussens, t prima tijk. I pers. 62.00 met kapok kus- it. 2 pers. 69.00, 39.00 met prima ge en automatische i, 1 pers. 34.00,, net gezondhi; -nodel nten, met zware as. 2 pers. 45 .00 dekens, in elfen x 200 cm 17.90 in prachtige me- Grote 2 persoons ikens, prima kwal. en,zware kwaliteit tdessins. In groen tonder p. 27.00 met prima rubber rol len ekleed met prima onderstel 1 2.90 n, diverse modellen s, in div. modellen anal0.35 zware vulling. cocos. Extra lage I0.12 :ls, zuiver haar. Nu0.29 sborstels, zeer han- na molton. Diverse met prima veer. prima crêpe. ifwas, grote bus. lit0.45 :ose en natuur. v. maten en prijzen, cellen. Vanaf 2.40 rol met zeep, os0.21 oudzeep, dubbel st., waliteit. p, 2 dubbele stukken, ameprijs 0.33 ad 'gemoffeld. as0.1 2 i, ijzer 0.32 i, zwart emaille. Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederi. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel /VHO A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, tel 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200:^ DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 v STRAATSBURG, 2 Sept., (A.P.). In een atmosfeer van ernst en urgentie werd vandaag in de Europese consultatieve assemblee het debat geopend over de economische moeilijkhe den van Europa. Aangenomen wordt, dat de voorstanders van snelle en krachtige maatregelen om te komen tot een econo mische eenheid van Europa hun standpunt zullen ondersteunen met het gisteren door de O.E.E.C. gepubliceerde rapport. Onder hen neemt het Britse Labour-lid Ronald Mackay, een voorvechter van Europese eenheid, een voorname plaats in. Hij diende een amendement in op het door David Eccles voorgelegde rapport, waarin hij aandringt op revolutionaire wijzigingen in de or ganisatie en ontwikkeling van de Europese economie. Zijn amendement bestaat uit de volgende punten: a. dat Europa beschouwd moet worden als een economisch gebied en als een land, b. dat het thans voor de indivi duele Europese landen onmogelijk is om onafhankelijk van de anderen hun handelsbalans met de V.S. in evenwicht te brengen of met de Amerikaanse industrie te concurre ren, c. dat de opvatting van multilate rale handel, zoals die voor de eerste wereld-oorlog gold, thans geen op geld meer kan doen, d. dat de oplossing ligt in verho ging van de Europese landbouw- en industriële productie, vermindering van de niet-Europese importen, ver mindering van tarieven, valuta-be perkingen en handelsquota en de in voering van een Europese valuta on der toezicht van een Centrale Euro pese bank. Onder de andere amendementen, die werden ingediend, was er een afkomstig van een groep Nederlan ders, Belgen, Luxemburgers en Ita- ONKERKELIJKHEID NEEMT TOE Van de uitkomsten van de 12e Volkstelling van 31 Mei 1947 is thans beschikbaar gekomen de verdeling der bevolking naar de kerkelijke ge zindte. De belangrijkste procentuele cijfers volgen hieronder: 1930 1947 Rooms Katholiek 36.42 38.50 Ned. Hervormd 34.50 31.03 Geref. Kerken (art. 31 k.o.) 8.04 7.01 Geref. Kerken 0.92 Chr. Geref. Kerk 0.63 0.72 Geref. Gemeenten 0.53 0.92 Oud Geref. Gem. 0.14 0.16 Evang. Luthers 0.99 0.62 Doopsgezind 0.78 0.70 Remonstrant 0,38 0.42 Israëliet 1.41 0.15 Overige 1.75 1.81 Geen 14.43 17.04 Totaal 100 100 Geen speciale ,,sport-farieven" bij N. S. Naar aanleiding van circulerende berichten, volgens welke de Neder landse Spoorwegen weer speciale sport-tarieven zouden invoeren, ver nemen wij, dat het invoeren van de ze speciale tarieven niet in het voor nemen ligt. Door zijn vrienden wordt hij Viji genoemd, door zijn colle gae Sir Vijaya en door het per soneel van zijn Londens hotel ,,Sir 754", naar het nummer van zijn kamer. Niemand ech ter noemt hem bij zijrf ware naam (luiheid of onmacht?) die Sir Diwan Tiruvalyangudi Vijayarafhavachara is. Laten wij ons bij zijn collegae voegen en hem Sir Vijaya noemen. De 73-jarige Sir Vijaya voor het vliegtuig, waarmee hij van Lon den naar Amerika zal vliegen, om India te vertegenwoordigen op een vergadering van het Ge menebest in Canada. lianen, die een 10 pCt. verlaging van de interne Europese tarieven voor stelden als een eerste stap naar een Europese douane unie. De juridische commissie van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa is heden overeen gekomen de ministers van Buiten landse Zaken te verzoeken om de kwestie van een Europees paspoort voor de burgers van de 12 ledensta- ten in overweging te nemen. Deze aanbeveling zal nog door de Assem blee moeten worden goedgekeurd alvorens zij aan het comité van mi nisters zal worden voorgelegd. DE LICHTING 1950 Op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Roosjen (AR) in verban<} met het vragen van een be reidverklaring tot uitzending naar Indonesië aan dienstplichtigen van de lichting 1950, heeft de minister van Oorlog geantwoord, dat voor de uitzending van dienstplichtigen naar Indonesië, in de eerste plaats in aan merking komen de tropengeschik- ten, die daarop prijs stellen. De minister is bereid de minder jarige dienstplichtigen in het ver volg bij het stellen van de vraag, of zij voorkeur voor uitzending naar Indonesië hebben, er ten overvloede op te wijzen, dat verondersteld wordt, dat zij het te geven antwoord vooraf met hun ouders, c.q. voog den, hebbeh besproken en bij geble ken meningsverschil verplicht zijn daarvan mededeling te doen. De tekst van het protest waarvoor pater Henri de Greeve de instemming van millioenen goedwillenden heeft opgeroepen en verkregen luidt: Aan de Voorzitter van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. Met nadruk protesteren ondergetekenden tegen de schending van de Goddelijke en menselijke rechten, waaronder de bevol kingen, die zuchten onder een communistisch regime, te lijden hebben. Zij protesteren in het bijzonder tegen de godsdienst vervolging, tegen,de aantasting der menselijke vrijheid en tegen de onrechtvaardige geestelijke en lichamelijke kwellingen, welke deze regeringen systematisch in praktijk brengen. Zij vestigen de aandacht der Verenigde Naties op haar verantwoordelijkheid tegenover God en tegenover alle volkeren. Het is de plicht der Verenigde Naties te bevorderen, dat de Goddelijke en menselijke rechten in alle landen worden geëer biedigd. Aan deze plicht beantwoordt ook de in artikelen 10, 13 en 14 van het Charter van de Verenigde Naties omschreven taak. Zij geven uitdrukking aan hun overtuiging, dat ter wille van de thans bestaande verhouding met de betrokken staten on rechtmatige toestanden niet mogen worden geduld. Daarom ver zoeken zij de Verenigde Naties haar plicht ten volle te vervul len en al het mogelijke te doen om een einde te maken aan de onrechtvaardige toestand in de betrokken landen. Moge God haar zegenen in de vervulling van haar verantwoor delijke taak. SOFIA, 3 Sept. Reuter. De Bulgaarse regering heeft in een com muniqué de bedreiging geuit, „zêer ernstige maatregelen te zullen ne men om orde en veiligheid te ver zekeren" aan de grens tussen Bul garije en Griekenland. Bulgarije, aldus het communiqué, heeft niets gedaan, waardoor het de grens ge schonden heeft, doch Griekse strijd krachten waren bij talrijke gelegen heden de grens overgekomen. Het communiqué geeft in 2000 woorden een opsomming van deze incidenten en verklaart, dat Bulgarije niet ver antwoordelijk zal zijn voor de moge lijke gevolgen van verdere Griek se aanvallen. Een desbetreffende nota is aan de V.N. gezonden, aldus het communiqué. Het vlaggeschip Himalaya", is na een voorspoedige proef vaart in Southampton gaan dokken, Dit 28.000 metende schip, dat accomodatie biedt aan 1 1 60 passagiers en een be manning van 630 koppen heeft, is bestemd voor de lijn Londen Australië. Op de proefvaart liep het 24 knopen. Het bijzon dere van de „Himalaya" is de door schijnwerpers verlichte schoorsteen, waardoor 's nachts op zee de naam duidelijk zicht baar is. NIET OP BASIS VAN DE KONINKLIJKE REDE In een intervieuw met Aneta ver klaarde de Rep. minister van Voor lichting mr. Sjamsuddin: „Het stre ven van het Indonesische volk naar onafhankelijkheid heeft hoegenaamd geen verband met de Koninklijke rede van 7 December 1942. Hij voeg de hieraan toe dat de vorming van de R.I.S. is gegrondvest op basis van de waarachtige wil van het volk." GESNEUVELDEN VAN MIDDEN-JAVA WORDEN OPGEGRAVEN Het hoofd van de legergraven dienst verzoekt te willen bekend maken, dat alle stoffelijke over schotten van de thans te Ambarawa en Banjubiru (midden-Java) begra ven oorlogsslachtoffers zullen wor den opgegraven en op het ereveld Kali Banteng te Semarang plechtig zullen wonien bijgezet, tenzij de na bestaanden om ee* bepaalde reden aan een ander ereveld de voorkeur geven. Aanvragen voor andere erevelden kunnen per toelichtend schrijven worden ingediend op het hoofdkan toor van de Legergravendienst, Riouwstraat 167, Bandung, tot 1 Oc tober a.s. Aanvragen, die na die datum wor den ontvangen, kunnen niet meer in behandeling worden genomen. KLEERMAKER BIJ ONTPLOFFING GEWOND Twee surveillerende agenten za gen Donderdagavond op de Mathe- nesserlaan de 62-jarige kleermaker A. G. uit de Ruilstraat met bebloede handen voor de woning van een dokter staan. Bij onderzoek bleek, dat de man de eerste leden van alle vingers van de rechterhand miste. Hij vertelde, dat hij, toen hij een broek opperste, het strijkijzer op tafel had neergezet, waarna een ont ploffing volgde. De politie, die bij hem thuis eens een kijkje ging ne men, vond daar verschillende oor logssouvenirs. Men denkt, dat de kleermaker met een speld heeft ge prutst aan het schokbuisje van een granaat. De kleermaker kon na in 't Coolsingelziekenhuis te zijn behan deld, naar zijn woning terugkeren. GESCHILPUNTEN IN DE R.T.C. De informele besprekingen tussen groepen van drie personen uit de drie secties der financieel-economi- sche commissie (waaronder de voor zitters en vice-voorzitters der drie secties) hebben een bevredigend verloop gehad. De meest in het oog lopende ge schilpunten bleken te liggen op ge bied van 1. schuldenregeling, 2. handelsverdragen en monetaire ac- coorden, 3. concessies en andere con tractuele verplichtingen. Besloten werd deze drie onderwerpen toe te vertrouwen aan drie sub-commissies, die ten doel hebben de bestaande verschillen te overbruggen. MOSKOU, 2 Sept. (AFP). De Joegoslavische kwestie heeft ook he den de aandacht van de Moskouse pers. Elk blad wijdt een gehele pa gina aan de reacties van het buiten land op de Sowjet-nota. Het weekblad „Krokodil" bevat een caricatuur van Tito met bebloe de handen. De zakken vol dollars, en „Mein Kampf" onder de ene arm, terwijl hij met de andere samen met Franco en een lid van de Griekse regering, beiden met bloed bevlekt, de Hitler-groet brengt. In vandaag gepubliceerde "Sowjet- Russische persberichten worden de leden van maarschalk Tito's Joego slavische regering getypeerd als „de dol blaffende honden van het Ame rikaanse imperialisme". De berich ten geven de communistische reactie weer op het geschil tussen Moskou en Belgrado. Het officiële Sowjet- Russische nieuwsbureau Tass citeer de het Boedapester vakbondsorgaan Nepszava, welk blad zegt, dat „de dag nadert, waarop de Joegoslavi- ROME, 2 Sept. (Ass. Press.) Italië ondervindt thans moeilijkhe den van communistische stakingen. Italiaanse bankwerkers en spoor wegarbeiders staken gedeeltelijk en Zaterdag wordt een algemene tele foonstaking verwacht. Linkse arbeidsleiders hebben ge dreigd de stakingen uit te breiden indien aan de loon- en andere eisen niet voldaan wordt. Het bestuur van de communisti sche c.g.i.l. zal Maandag een sta kingsactie bespreken. De C.G.I.L. zal van de regering een loonsverho ging van 10 procent voor de ambte naren, het spoorweg en P.T.T.-per- soneel eisen. Tot nu toe heeft de regering der gelijke salarisverhogingen geweigerd omdat zij inflationistisch zouden zijn. sche patriotten de dolle hond in Belgrado onschadelijk zullen ma ken." Volgens Radio Moskou neemt de activiteit tegen Tito van communis tische ondergrondse organisaties toe. De radio haalt een artikel uit het blad van de cominform aan en zegt: „de leden van de ondergrondse or ganisaties hebben de kunst van het samenzweren geleerd en weten hoe zij ontdekking moeten voorkomen. Bij hun strijd om Joegoslavië in het kamp van socialisme en democratie terug te brengen zullen zij op de volledige steun van alle communis tische zusterpartijen kunnen reke nen". „Lichtbaken" over de geestelijke nood in Duistland In zijn lichtbaken van Zaterdag 3 September zal de ZeerEerwaarde Heer Henri de Greeve spreken over de grote geestelijke nood in Duits land en een daarmee samenhangende actie van het Katholiek Genoot schap voor Geestelijke Vernieuwing te Bilthoven. Noodlanding Spitfire Donderdagmiddag omstreeks 5 uur heeft een Spitfire van de lucht haven Twente, tengevolge van mo torstoring, een noodlanding moeten maken op de grens van de gemeen ten Haaksbergen en Neede. Het toe stel maakte een buiklanding op een weide, waarbij het beschadigd werd. De inzittende piloot, een tweede lui tenant-vlieger, werd niet gewond. Het toestel werd ter plaatse gede monteerd. H.V.K. sprak met Johan Ariks BATAVIA, 2 Sept. (Aneta). Johan Ariks, politiek vertegenwoor diger van Nieuw-Guinea, had gister middag een onderhoud met de Ho ge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer Lovink, waarbij eveneens aanwezig was de secretaris van Staat van Binnenlandse Zaken, de heer H. van der Wal. Het voor naamste punt van bespreking vorm de de vertegenwoordiging van Nieuw-Guinea ter R.T.C. Doden aan boord van pelgrimschepen BATAVIA, (Aneta). In de af gelopen dagen zijn de drie pelgrim schepen, de „Talisse", de „Kota Ba- ru" en de „Kota Agung" in Djedda aangekomen aldus meldt 'n telegra fisch bericht uit Djedda. Een pas sagier van de „Kota Agung" is tij dens de réis overleden. Aan boord van de „Kota Baru" zijn geen doden te betreuren. Zes pelgrims stierven echter aan boord van de „Talisse". Albanië meldt grensschendingen LONDEN, 2 Sept. (Reuter). Radio Tirana meldt, dat „de Griek se monarcho-fascistische troepen op 30 Aug. en 1 Sept. viermaal provo cerend zijn opgetreden". In een ge val drong een groep soldaten op Al banees gebied door, aldüs de radio. Belangrijke verlaging E.C.A.-hulp PARIJS, 2 Sept. (Reuter) Paul Hoffman heeft gisteren alhier me degedeeld dat de Marshall-hulp voor 1949-50 zal worden verminderd met nog 150 millioen Qollar, zelfs wanneer het Amerikaanse congres de toewijzingen goedkeurt. FRANKFORT, 2 Sept. (Reuter)..— De Hoge Commissarissen voor Duits land der drie Westerse bezettende mogendheden hebben heden ge dreigd maatregelen te zullen nemen tegen het weder verschijnen van dagbladen in de drie Westelijke be zettingszones, waarvan men weet dat zij nationaal-socialistische sympa thieën hebben. In een officiële, door de drie Ho ge commissarissen uitgegeven ver klaring wordt gezegd dat, indien de Duitse Federale autoriteiten en de regeringen der deelstaten er niet in slagen dusdanige maatregelen te treffen, dat hierdoor het democra tische leven en de democratische pers in Duitsland worden gevrij waard voor anti-democratische in vloeden, „de Hoge Commissarissen niet zullen aarzelen gebruik te ma ken van de hen, overeenkomstig ae bepalingen van het bezettingssta tuut, verleende bevoegdheid om in te grijpen". Door de Amerikaanse bezettings autoriteiten in Beieren is bevonden, dat tachtig van de honderd en zes aldaar in de laatste tijd opnieuw verschenen dagbladen nationaal-so- sialistische en anti-democratische denkbeelden zijn toegedaan. Terwijl bet in de jaarbeursge bouwen en op de terreinen aan het Utrechtse vredenburg en de Croeselaan nog een wirwar was van aan- en afrijdende expedi teurs, van .immerlieden, etaleurs en sierkunstenaars, heeft mr. J. Milius, directeur van de Kon. Nederlandse Jaarbeurs, de bin nen- en buitenlandse pers ont vangen en hun in woord en beeld de betekenis van deze 53e jaar beurs uiteengezet. Dinsdagochtend, op de eerste dagreeds, komt de minister van Economische Zaken de beurs be zoeken en zal hij het bedrijfsle ven belangrijke mededeling doen over de stimulering van de ex port naar het dollar gebied. Wat de heer Milius het meest bezwaart, en waarmede hij iedere redevoe ring zou willen beëindigen is: het ruimtegebrek. Niet minder dan 35 meubelfabrikanten moesten dit maal wegens tekort aan stand plaats worden afgewezen. Het aantal deelnemers is met 260 toegenomen: 3056 tegen 2793 in het najaar 1948. De netto op pervlakte is gestegen met ruim 2.000 vierkante m. Er zijn ditmaal 1453 deelnemers met Nederlandse en 1603 met buitenlandse produc ten. Het buitenlandse aandeel be draagt dus ruim 52 pet tegen 49 pet in 1948. Van de buitenlanders spant Engeland de kroon met 324 deelnemingen, gevolgd door Duits- 's-GRAVENHAGE, 2 Sept. - De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd van: Serg. M. Diepeveen uit Vee- nendaal en vier militairen, afkomstig uit Indonesië. De kunstschilder R. Basoeki Abdullah heeft ter gelégenheid van de Ronde Tafel Conferentie portretten vervaardigd van voor aanstaande figuren, die aan de R.T.C. deelnemen. De schilder bij de portretten van: v.l.n.r. dr. H. J. van Royen, Mohammed Rum en Sultan Hamid II van Pontianak. PARIJS, 2 Sept. (Reuter). De Franse Minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft he den een onderhoud gehad met Johannes Hoffmann, minister-presi dent van de Saar en met leden van zijn regering. De ontmoeting vond plaats op verzoek van de Saar-rege- ring, die ,,alle problemen van de betreKKmgen tussen FranKrqk en het Saar-gebied" wilde bespreken. Zij werd mede bijgewoond door de leiders van de volks-ehristelijke en sociaal-democratische parlementaire fracties van het Saar-parlement en door vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel en Industrie van het Saargebied. Na afloop van de bijeenkomst werd door het Franse Ministerie van Buitenlandse Zaken een com muniqué uitgegeven, waarin onder meer wordt verklaard: „De gehou den besprekingen hebben aange toond, dat er nauwe overeenstem ming bestaat tussen de regeringen van Frankrijk en van het Saarge bied. De Franse regering houdt vast aan haar politiek van economische aanhechting van het Saangebied aan Frankrijk, welke door de Saarlan- ders in drie volksstemmingen is goedgekeurd. De vertegenwoordigers van Frankrijk in de Assemblee van de Raad van Europa zullen voorstel len het Saargebied als lid van de Raad toe te laten." BRAND IN HAARLEMS LYCEUM Een felle brand heeft Vrijdagavond een gedeelte van het Coornhert Ly ceum te Haarlem verwoest. Hoewel nog geen definitieve oor zaak kon worden opgegeven, neemt men aan, dat de brand is ontstaan als gevolg van werkzaamheden aan het dak, waarbij arbeiders appara ten voor het afbranden van verf hebben gebruikt. Slachtoffers van de taifoen in Japan TOKIO, 2 Sept. (Reuter). De officiële cijfers van het aantal slachtoffers tengevolge van de Tai foen, die gisteren over Tokio raas de, hebben het totaal van 144 be reikt. Nu de verbindingen met de getroffen gebieden hersteld zijn. Het hoofdbureau van politie maakt melding van 95 doden, 49 vermisten en 417 gewonden. land 265, de Verenigde Staten 203, België en Luxemburg 192, Frankrijk 188, Zwitserland 152 deelnemingen. De drie belangrijkste groepen zijn de zuivelindustrie, de medi sche instrumenten en de meubel groep. De agrarische afdeling al leen beslaat een oppervlakte van 11.000 vierkante m. Mr. Milius ontkende, dat ten ge volge van de toegenomen concur rentie de situatie op de binnen landse markt perspectiefloos of somber zou zijn. Wat het internationaal handels verkeer betreft, vroeg de jaar beurs-directeur zich af of de in ternationale situatie beheerst wordt door de vrees voor deva luatie. Hoewel devaluatie geen panacee zal blijken, en op lange termijn geen definitieve oplossing van moeilijkheden zal brengen, zal zij op korte termijn enige be langrijke verschijnselen kunnen laten zien en zal voor Nederland in dat geval eventueel een moge lijkheid aanwezig zijn om zijn ex port naar het dollargebied te ver hogen. Woensdag 7 September zal staan in het teken van de Marshall hulp voor de land- en tuinbouw. Maandag 12 September zal de Be- nelux-dag zijn. Ter gelegenheid daarvan zal de koninklijke com missaris, tevens lid van de Raad van Beheer, Z.K.H. Prins Bern- hard, een kort bezoek aan de beurs brengen. Het laat zich aan zien, dat de deelnemers aan de R.T.C. in de middag van 14 Sep tember de beurs zullen bezoeken. Amerikaanse dokwerkers dreigen met staking NEW YORK, 2 Sept. (Reuter). Aan 65.000 dokwerkers, werkzaam in Oost-Amerikaanse havens, is me degedeeld, dat hun lonen met der tien dollarcents per uur zullen wor den verlaagd. De voorzitter van hun vakvereniging, Joseph Ryan, heeft thans medegedeeld dat de dokwer kers bij handhaving der aangezegde loonsverlaging op 30 September a.s. in staking zullen gaan Ontslag West-Berlijnse spoorwegarbeiders ingetrokken BERLIJN, 2 Sept. (Reuter). De directie van de onder Sowjet- Russische controle staande Berlijn- se spoorwegmaatschappij heeft he den onverwachts het aan ongeveer twee duizend West-Berlijnse spoor wegarbeiders die deel hadden ge nomen aan de spoorwegstaking te Berlijn in Mei en Juni van dit jaar aangezegde ontslag ongedaan ge- v maakt. Er werd geen reden voor dit besluit opgegeven. PLANNEN VOOR OPSPORING VAN VERMISTEN FRANKFORT, 2 Sopt. Reuter. Op een vergadering te Bad Kissin gen worden thans plannen bespro ken ter bespoediging van de op sporing fan mver dan 290.000 per sonen, die sinds het einde van de oorlog nog vermist worden. Verte genwoordigers van Frankrijk, Ita lië België, Nederland, Luxemburg, Polen, de Westelijke bezettingsau toriteiten en de Internationale Vluchtelingenorganisatie wonen de vergadering bij. Laatstgenoemde or ganisatie is er in geslaagd in 57.491 gevallen een vermiste op te sporen of vast te stellen dat de persoon was overleden. OPVOLGER VAN CLAY AANVAARDT ZIJN FUNCTIE FRANKFORT, 2 Sept (Reuter). Generaal Thomas T. Handy is vandaag uit Parijs in Frankfort ge arriveerd om het bevtl over de Amerikaanse troepen in Europa, als opvolger van generaal Lucius Clay, op zich te nemen. De 57-jarige ge neraal en voormalig chef van de staf van het legerhoofdkwartier in Washington verklaarde tegenover verslaggevers, dat hij in zijn nieuwe functie „de toekomst niet vol pes simisme tegemoet zou zien". Ver der zeide hij niets te weten van plannen om de sterkte van de Ame rikaanse bezettingstroepen in Duits land in de naaste toekomst te ver minderen. BELASTINGVERLAGING IN BEL GIË BRUSSEL, 2 Sep (ANP)). - Tijdens een hedenmorgen gehouden vergadering van het Belgische ka binet is een voorstel van de liberale minister van Financiën Libaert aangenomen ter verlaging van de directe belastingen ten voordele van loontrekkenden voor het laatste kwartaal van 1949. Naar verluidt zouden de directe belastingen met 16 pet. worden ver laagd. Teneinde de administratie te vereenvoudigen zou gedurende drie tot vier weken geen inhouding aan de bron geschieden en de belasting vermindering zou aldus nog dit jaar voor de betrokkenen merkbaar worden. LAATSTE BIJEENKOMST VAN DE PLAATSVERVANGERS LONDEN, 2 Sept. (Reuter). De plaatsvervangers van de minis ters van Binnenlandse Zaken der Grote Vier hebben vandaag beslo ten, dat zij nog eenmaal zullen bij eenkomen op Maandag a s. om het rapport van hun chefs betreffende het met Oostenrijk te sluiten vre desverdrag te voltooien. Zij hebben nog geen beslissing genomen over het gisteren door de Amerikaanse afgevaardigde gedane voorstel om de bijeenkomsten op 22 September te New York voort te zetten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1