Nieuuu Excommunicatie-decreet werpt een dam op tegen het Marxisme R.T.C. heeft vorige week hard gewerkt Tito niet van plan te wijken Week van gebed en offer irmantels japonnen AL rbouw dswoningen Enorme brand in Tsjoenking eiste 1000 doden Kanselboodschap Mgr. Béran stelling Alkmaar IBER 1949 Westerblokker vanaf f 3000.- ZWAAG 135 ïewoning comfortabel; EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHO Nieuwe boodschap van Mgr. Béran Maandag 5 September 1949 45e laargang No. 1 1658 Het wachtwoord van de Kerk: Wereldvrede in 7950 Strijd in Zuid-Borneo zal gestaakt worden Maar het wantrouwen is onuitroeibaar Oproep van Prawda tot arbeiders van gehele wereld België verlaagt- loon belasting met 16 voor noodlijdend Palestina Ondanks verbod: Staat vast in het geloot" Motorrijder verongelukt Indonesië en het Marshall-plan afgebreide collectie 5. Winterseizoen extra grote maten, m RUIME KEUS!! ALKMAAR melk- en kalfkoeien schapen (beste 5-tal) is le beschikbaar t. 1949 .bij J. M. GROOT, 32, Alkmaar om 7 uur: FAVORIETEN Beleefd aanbevelend, AN DEN HEILIGENBERG Gunstige voorwaarden 'ITTE PAARD te HOORN :raat te Alkmaar (Z.) zul- DDENSTANDSWONINGEN ning. Benodigd eigen kapi- uwsom hypotheek beschik- ge wordt verstrekt. Ople- 50 a.s. ite, gang WC, kelder, keu- ihtertuin, 2 grote, 2 kleine n. balcon en zolder, :enlijke ingang, vrij beneden eigen keuken en WC f 500 in vooroorlogse normaal le Rijksbijdrage slechts ca. ïersbedrijf A. VOS n 14, Alkmaar, Tel. 4092 DER BORDEN 35, Alkmaar, Tel. 2774 ^an rise reizen( ze renden, maar dat en tierden en zwaai- idronken"mompelde ze te kalmeren. Mis- Maar hij kreeg geen t dichterbij gekomen hem onder het uiten ingen. „Hondsvod!!" ild z. .zijn we d. .de .we z....zullen je, .nog waarom je de je hebt het v. .ver- Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m„ minimum f4 familieberichten 20 ct„ resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 liinen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 Z.H. DE PAUS TOT DUITSE EN ZWITSERSE KATHOLIEKEN CASTEL CANDOLFO (A.P.-Reuter-K.N.P.)Via Radio Vati- cana heeft Z.H. de Paus gisteren in het Duits, Frans en Italiaans het woord gericht tot een congres van katholieke Zwitsers te Luzern en in het Duits tot de 500.000 katholieken, die te Bochum waren samengestroomd ter gelegenheid van de 73ste Duitse Katholiekendag. Tot de Zwitsers zeide Zijne Heiligheid o.m.: „Wij hebben slechts één grote wens: dat het Heilige Jaar 1950 om der wille van de Passie en de dood van Onze Heer Jezus Chris tus de garantie geeft van vrede buiten en ware verzoening der volken binnen de grenzen der landen". De Paus prees de Zwitsers voor hun hardnekkig vasthouden aan vrijheid van godsdienst in de stormen van de tijd. Hij waar schuwde echter dat „een nieuw en hoogst arglistig gevaar" het ge loof in God en Zijn geboden „be dreigt". Dit gevaar, zei Hij, is het mate rialisme, dat de vrijheid om de ware God te dienen tracht te ver nietigen. „Slechts in God is de mens vrij Zij die zich van God vervreemden vallen onmiddellijk onder de macht der bedriegelijke totali taire regimes". Tegenover het materialisme staat de kracht van het Katholi cisme met al zijn rijkdom, al de energie van zijn overtuiging en al de grootheid van zijn geloof. Deze kracht is toegerust voor de over winning. In Zijn rede tot de Duitse katho lieken zei de Paus o.m.: Indien er onlangs een voor alle katholieken verplichtende schei dingslijn is aangegeven tussen het katholieke geloof en het atheïs tische communisme, is dit gedaan om een dam op te werpen, die ten doei heeft niet alleen de arbei ders, maar elkeen zonder uitzon dering te redden van het Marxis me, dat God en de godsdienst ont kent. Het ex-communicatie-decreet heeft niets te maken met de tegen stelling tussen arm en rijk, tussen kapitalisme en proletaren, tussen bezittenden en bezitlozen. BANDJERMASIN. Tijdens de ontmoeting op Vrijdag tussen gene- raal-majoor Suhardjo en de niet- officieel benoemde Republikeinse militaire gouverneur van Zuid-Bor neo, Hassan Basri, heeft eerstge noemde Hassan Basri erkend ajs luitenant-kolonel en bevelhebber van de vierde Alri-divisie en heeft hem opgedragen namens de Repu blikeinse legercommandant binnen uiterlijk 14 dagen de vijandelijkhe den in Zuid-Borneo te staken. Bas ri erkende de opdracht te hebben ontvangen en verzekerde gereed te zijn voor de uitvoering hiervan. Bejaarde dame door auto gedood De 72-jarige mevr. Olink uit Buurse wachtte met haar man aan de kant van de straatweg Hengelo- Enschede op een auto, welke hen naar Enschede zou brengen. Toen er een auto naderde stapte de be jaarde dame de rijweg op in de veronderstelling, dat het de wagen was, waarop gewacht werd. Dit was echter niet het geval, zodat zij door de automobilist uit Delft in volle vaart werd gegrepen en meege sleurd. Korte tijd later is zij over leden. De bestuurder van de wagen treft geen schuld. Het heeft betrekking op het be houd en de zuiverheid van de godsdienst en het christelijke geloof. Wij mogen wel zeggen, dat er sedert Leo XIII weinig was, dat de Plaatsvervanger van Christus op de Stoel van Petrus meer heeft beziggehouden dan de oplossing van het sociale vraagstuk. Hiertoe hebben de Pausen al hetgeen in Hun vermogen stond, bijgedragen. Het komt er echter op aan, de richtlijnen van de Paus ook in daden om te zetten. De oplossing van het sociale vraagstuk eist echter van alle hierbij betrokken partijen de bereidheid tot het brengen van offers. Het sociale programma berust op drie hechte zedelijke pijlers. Dit zijn Waarheid, Rechtvaardig heid en Christelijke Liefde. Nooit zou de Kerk er in toestemmen, hiervan ook maar een haarbreed af te wijken. Uiteraard kan de Kerk er dus niet aan denken, aan de hartstochtelijke eisen van de klassenstrijd, van welke zijde deze ook mogen komen, te voldoen. De Kerk immers komt niet op voor de belangen van een bepaalde sociale kring, maar slechts voor die van het gehele volk. De Kerk zal ook nooit ophouden er op te wijzen, dat de ogenschijn lijke tegenstelling tussen kapitaal en arbeid, tussen werkgever en werknemer, kan wordoogelost in de practische geest van een corporatieve structuur. De om standigheden zijn hiervoor niet ongunstig. De gemeenschappelijke nood is een harde, zeer goede tuchtmeester. Tracht van deze nieuwe volksgemeenschap uit te gaan en de weg te effenen voor een nieuwe sociale ore1 Christelijke eie politiek en christelijke sociale politiek la ten zich niet van elkander schei den. Tot het wezen van een chris telijke sociale politiek behoort een christelijke culturele politiek, zo als een afzonderlik oreaan be hoort tot het gehele organisme. Als voorbeeld voor deze verbon denheid noemen Wij u slechts de katholieke confessionele school. Denkt er wel om, dat deze een onvervangbaar goed is. Het mag niet gebeuren, dat de massa der arbeiders wordt over geleverd aan een ongodsdienstig materialisme. Het is de plicht van een ieder, zijn beste krachten tot het uiterste hiervoor in te span nen. Werkt allen mede, om te zorgen, dat iedere arbeider de zekerheid heeft van zijn materieel bestaan. Het gaat om het geluk en de waardigheid, het recht en de vrijheid van de werkende klasse voor het komende tijdperk. (Van onze parlementaire redacteur) De Ronde Tafelconferentie heeft een vruchtbare week achter de rug. Er is hard gewerkt aan de formule ring van voorstellen en tijdens in formele besprekingen zijn de eerste voorpostgevechten geleverd. De commissie van staatsrechtelijke aangelegenheden, die de moeilijkste en in elk geval de meest precaire vraagstukken zal moeten behande len, heeft zich in sub-commissies ge splitst, ongetwijfeld een verstandig besluit want het werk wordt er overzichtelijker door en in een klei ne kring is het ook altijd gemak kelijker praten. Ook verdeeld blijven er intussen voor elke subcommissie nog vraag stukken genoeg over. In de eerste subcommissie zal gesproken worden over de voorlopige constitutie van de VSI, over nationaliteit, burger schap en zelfbeschikkingsrecht, over Nieuw-Guinea en over de contrac ten met de zelfstandige landschap pen. Wat de constitutie betreft heb ben de Indonesische delegaties de afgelopen week hard gewerkt aan de formulering van enkele hoofd stukken. Zij hopen hiermede deze week klaar te komen teneinde het resultaat aan de commissie te kun nen voorleggen. In deze hoofdstuk ken zal de regering worden ge schetst, die de souvereiniteit zal moeten overnemen en de verwach ting is dat ook van Nederlandse zij de dit resultaat wel zal worden ge accepteerd. Wat de andere vraag stukken betreft is nog niets bekend van concrete voorstellen. Wel is de afgelopen week gebleke.n dat Aus tralië stilletjes hoopt dat de par tijen het over Nieuw Guinea niet eens zullen kunnen worden. Het zou in dat geval de rol van de derde KANTON, 4 September (A.P. en Reuter). Volgens het Cen trale Persbureau zijn in Tsjoengking 1000 mensen om het leven gekomen door een enorme brand, die beschouwd wordt als de grootste uit de geschiedenis van de stad. Zevenduizend gebou wen zijn verbrand en meer dan 100.000 personen zijn dakloos geworden. Volgens het persbureau heeft de brand, die Vrijdag middag begonnen is, 18 uur lang gewoed. De oorzaak van de brand is onbekend. De brand brak, volgens het officiële Chinese persbureau, Vrij dag uit en woedde Zaterdagoch tend onafgebroken door. Tiendui zend gebouwen, gelegen in een driehoekig gebied, ingesloten door de Jangtse- en Tsjialing-rivieren, zijn door het vuur vernietigd of beschadigd. Het vuur werd aan gewakkerd door een felle wind. De vlammen baanden zich een weg door de achterbuurten en sloegen vervolgens over naar het stadsgedeelte, waar zich de bedrij ven en banken bevinden: dit ge hele district kwam in lichter laaie te staan. Beangste mannen, vrouwen en kinderen werden op de oevers van de rivic -en - "^drongen, toen een ondoordringbare muur van vlammen zich in hun richting be woog. Sommigen slaagden er in zich in boten in veiligheid te brengen; anderen vluchtten voor de vlammen,'door in de rivier te springen, doch 7>< verdronken in de strot mversnellingen. Honder den stierven tengevolge van de verzengende hitte werden ver trapt, toen menigten personen, krankzinnig van angst, zich in veiligheid trachtten te brengen. hond met het bekende been willen spelen! Over de contracten met de zelfstandige landschappen is tot nu toe in Nederland nog weinig ge schreven. Toch is het een belangrijk vraagstuk. Nederland heeft inder tijd contracten aangegaan met ver schillende Indonesische vorsten, krachtens welke deze tot op zekere hoogte souverein bleven. Het is nu maar de vraag op welke wijze zij in het nieuwe bestel zullen moeten worden ingepast. De Susuhunan van Solo behoort, zoals bekend, zelf tot de delegatieleden en aan de Sultan van Djokja is de Republiek wel wat verplicht, zodat wij voorlopig van mening blijven, dat hier zeker wel een bevredigende regeling zal kun nen worden gevonden. Men spreekt in dit verband van een Uniehof, waaraan geschillen tussen de vor sten en de federale regering zouden kunnen worden onderworpen, maar hier rijst de vraag of dit de Unie, althans naar Republikeinse smaak, niet te zwaar zou maken. De kwes tie van de Unie is een van de vraag stukken, die de tweede subcommissie van de commissie voor staatsrechte lijke aangelegenheden heeft toege schoven gekregen. Wat dit onder werp betreft zijn de werkschema's van de Indonesische delegaties de af gelopen week gereed gekomen. Wat zij behelzen is nog niet bekend ge worden, vol verwachting klopt dus ons hart of zij „licht" zal zijn of „zwaar", althans niet te licht zal moeten worden bevonden. Andere onderwerpen, waarover deze com missie zich het hoofd moet breken zijn: Het handvest van de souverei- niteitsoverdracht en de uitwisseling van Hoge Commissarissen. De financieel-ecenomische commis sie is de afgelopen week reeds aan informele besprekingen toe geko men. De vorige maal hebben wij in deze rubriek juist aan dit onder werp speciale aandacht gewijd en de verwachting uitgesproken dat, ondanks niet te miskennen moeilijk heden, het tenslotte toch wel mee zou vallen om hier tot zaken te ko men. Het heeft ons dan ook deugd gedaan van Republikeinse zijde te vernemen, dat de besprekingen in deze commissie inderdaad in een uiterst gunstige sfeer zijn gehouden, waarbij in het bijzonder de zake lijke basis geroemd werd waarvan werd uitgegaan, dat hier zelfs al geschilpunten werden opgesomd, verontrust ons niet. Het betekent dat men in elk geval dicht aan za ken doen toe is en dat is bij een ingewikkelde conferentie als deze al heel wat. De geschilpunten be treffen de schuldenregeling, de handelsverdragen en monetaire ac- coorden en de concessies en con tractuele verplichtingen. Van Indonesische zijde is in dit verband ook de opmerking gemaakt, dat Nederland wel heel stevig aan het sterlingblok vastzit, hetgeen voor Indonesië, dat zieh natuurlijk ook graag op het doilarland zou wil len instellen, wel eens moeilijkhe den zou kunnen opleveren. Deze opmerking is zeker reëel en wjj me- (Zie vervolg pag. 5) Zaterdagavond arriveerde op Schiphol het grootste toestel, dat ooit boven Nederland heeft gevlogen of op een Nederlandse luchthaven is geland. Het was de Amerikaanse stratocruiser „Europe". Duizenden begaven zich Zondag naar het Amster damse vliegveld om de reusachtige machine te bewonderen. De „Europe" op Schiphol. BELGRADO, 3 Sept. (A.P.)De Joegoslavische regering heeft vandaag een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd: „Op de tweede van deze maand heeft United Press berichten verspreid, afkomstig van „officiële Joegoslavische bronnen", inhoudende dat aangenomen kan worden, dat de Joegoslavische regering rekening houdt met de mogelijkheid van een invasie door Russi sche troepen. Officieel wordt verklaard, dat dit nieuws een ordi nair verzinsel en een eigenmachtige gissing van de correspondent van United Press in Belgrado is. De Prawda, het officiële orgaan van de. Sowjet-Russische communis tische partjj, heeft de arbeiders van de gehele wereld opgeroepen om de Sowjet-Unie te steunen in haar ge schil met Tito. De Prawda citeerde een rede, die Stalin in 1928 gehouden heeft en waarin hij verklaarde, dat het de plicht van alle arbeiders ter wereld is „de werkende Kiasse van de US SC te steunen in haar strijd tegen binnen- en buitenlandse vijanden". Het blad schrijft, dat Tito en zijn volgelingen het proletarische inter nationalisme verraden. In 1928 verklaarde Stalin, dat een belangrijk probleem „de strijd om de wereldhegemonie tussen Engeland en Amerika" was. De Prawda zegt, dat „deze conclu sie van kameraad Stalin ook heden geldt als rneil een juist begrip wil hebben van de moderne internatio nale toestand". De Amerikaanse professor Kirtley Mather, die mededeelde de vorige week bij Tito te Brioni te hebben geluncht, is van mening, dat de maarschalk voornemens is zijn poli tiek, die hij de beste voor Joegosla vië acht, voort te zetten. Hij ver wacht geen Russische aanval maar is gereed om er het hoofd aan te bieden indien hij mocht plaats vin den. Professor Mather deelde mede, dat Tito, toen hij hem vroeg, of de besprekingen, die hij in 1944 met Stalin heeft gehad, in goede ver standhouding waren verlopen, ont kennend had geantwoord. Tito verlangt goede economische betrekkingen met het Westen tot stand te brengen, maar niet tegen de prijs van Westèlijke inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van zijn land. Hij verwacht niet dat de economische nood zal voortduren en doet zijn best om de buitenlandse economische betrekkingen van Joe- NA 1949 GEEN MARSHALL HULP MEER NODIG BRUSSEL, 3 Sept. De Belgische minister van Financiën, Liebaert, heeft vanmorgen op een persconfe rentie bekend gemaakt, dat met in gang van het vierde kwartaal van dit jaar, de directe belastingen ten laste van loontrekkenden met 16 procent zullen worden verlaagd. Bovendien zullen de belasting-vrij stellingen voor grote gezinnen wor den uitgebreid. Een algemene ontlasting zal voorts worden toegestaan door opheffing van de 20 procent opcenten op de bedrijfsbelasting. De loontrekkenden zullen reeds met ingang van de maand October van deze belastingvermindering kunnen genieten. Gedurende een be paalde tijd zal geen belastingheffing aan de bron geschieden. Van het einde van dit jaar af, zal België geen hulp meer nodig hebben in het kader van het plan-Marshall, aldus verklaarde John Haynes, de leider van de ECA-missie in Bel gië en Luxemburg, bij zijn aankomst te New York. Het zal geen leningen of giften meer ontvangen, zo voegde hü hier aan toe. Haynes schrijft België's herstel toe aan „het stelsel van vrije onder neming, dat ook in de Ver. Staten wordt toegepast." goslavië zo te maken, dat aan de gevolgen van die nood het hoofd kan worden geboden. Tito heeft inmiddels de delegatie van de Internationale Herstelbank ontvangen, die thans in Joego-Slavië vertoeft, waar zij een onderzoek in stelt in verband met het verzoek van Joegoslavië om een lening ten bedrage van 250 millioen dollar. Men verwacht, dat de delegatie geduren de zes weken in Joego-Slavië zal blijven. Reeds verscheidene dagen is in „Borba" het officiële communisti sche blad in Joego-Slavië, geen tegen de Kominform gericht artikel meer verschenen. Waarnemers menen, dat dit een aanwijzing zou kunnen zijn van een vermindering der spanning in de betrekkingen. Wel worden vol gens „Borba" overal in het land protestdemonstraties gehouden te gen de Sowjet-Russische inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Joego-Slavië. In Zijn Encycliek „Redemptoris Nostri" van 15 April 1949 spreekt Onze H. Vader Pau" Pius XII Zijn grote bezorgdheid uit over de duizenden Palestijnse bannelin gen, die tengevolge van de strijd tussen Joden en Arabieren in Palestina uit hun land verdreven zijn en ronddolen in de vreemde „smekend om een bete brood en zoekend naar een veilige schuil plaats". Daarnaast maakt de H. Vader zich angstig en bezorgd, dat de H.H. Plaatsen en Palestina, vooral de Heilige Stad Jerusalem plaatsen geheiligd door de ge boorte, het leven en de dood van onze Goddelijke Zaligmaker met een wisse ondergang worden bedreigd. Hieraan herinnerend in een her derlijk schrijven, dat gisteren is voorgelezen, releveert onze Bis schop, Mgr. Huibers, hoe de Paus daarom de gelovigen aanspoort „door openbare smeekgebeden bij God te verkrijgen, dat, door dé voorspraak van de gezegende Maagd Maria, het conflict in Pa lestina in alle billijkheid wordt geregeld en de eendracht in vrede wederom moge opbloeien". En in het slot van Zijn Ency cliek roept H;: de katholieken van heel de wereld op om door de be oefening van de liefdadigheid de honderdduizenden inwoners van Palestina, die thans in de grootste ellende hetzij in, hetzij buiten hun eigen land, zoveel mogelijk stoffe lijke hulp te bieden. Tevens moeten wij niet verge ten, dat daarnaast in andere lan den millioenen vluchtelingen uit Oosi- en Centraal Europa gees telijk en materieel in de grootste nood verkeren en om die reden zeker mede recht hebben op ons gebed en ons offer. In verband hiermede verzoek, ac Bisschop bii gelegenheid van de Week van Gebed en Offer voor noodlijdend Palestina, welke ge houden zal worden in de week van het feest van Kruisverheffing 14 September a.s. 1. dat op Zondag 11 September a.s. in alle kerken van Ons Bisdom het Allerheiligste en kele uren ter aanbidding zal worden uitgesteld en des avonds een gezamenlijke Kruisweg zal worden gebeden voor een spoedige vrede in Pa lestina en behoud van de H.H Plaatsen voor de Christenheid; 2. dat iedere dag in de huiselijke kring een extra-gebed wordt gebeden voor Palestina, bij voorkeur het gebed, dat Zdn- PRAAG, 4 Sept. (Reuter). In de katholieke kerken van Praag is Zondagmiddag een boodschap van aartsbisschop Josef Beran voorgelezen. Dit is de eerste boodschap van de aartsbisschop aan de gelovigen, sinds de regering hem in Juni het zwijgen op legde. In de door de priesters voorgelezen boodschap doet Mgr. Beran een beroep op alle gelovigen „vast in het geloof" te zijn en op het gehele volk, pal te staan voor het christendom. In Juni gaven de Tsjecho-Slo- waakse autoriteiten, die dr. Beran er van beschuldigden onenigheid te scheppen tussen Kerk en Staat om politieke redenen, de priesters opdracht in hun kerken geen pas torale brief van de aartsbisschop voor te lezen. In zijn boodschap verklaart Mgr Beran onder meer: „Hij, die geen verrader is tegenover God, kan ook geen verrader zijn van zijn land of volk. De gelovigen moeten er voor bidden, dat de staten, waartoe zij behoren, wederom tot God terugkeren, zoals de verloren zoon ook tot zijn vader is terug gekeerd. Wij zijn allen zo klein en machteloos temidden van het razende satanische geweld. Doch juist door onze machteloosheid zijn wij nog meer bij machte de beledigde majesteit Gods te ver zoenen en het kwaad van ons volk af te wenden. Het lijkt er soms op, alsof ware liefde slechts in de poëzie kan be staan. Eén ding staat vast: hoe dieper de liefde is geworteld, des te trouwer is zij. Ik hoop en ver trouw en in dit vertrouwen FRANEKER. Op de weg bij Miedum, onder Franeker, kwam Zaterdagmiddag een motorrijder in botsing met een luxe auto. De mo torrijder, de 54-jarige Gerrit Schot man uit Winsum werd onmiddellijk door deze botsing gedood. De politie heeft de zaak in onderzoek om de schuld van dit ongeluk vast te stel len. De auto werd zwaar bescha digd. vind ik mijn grote troost, terwijl ik hieruit tevens mijn kracht put dat u God en onze Heilige Kerk getrouw zult blijven". Do boodschap van Mgr Beran die aan alle priesters in Tsje- cho-Slowakije 1 toegezonden Werd uitgegeven ter gelegenheid van de a.s. viering van Maria- Geboorte. De boodschap wordt niet als een herderlijk schrijven beschouwd. In sommige kerken hielden de priesters, na het voor lezen van de boodschap, ook zelf nog een preek. dag aan de ingang van de kerk zal worden uitgereikt; 3. dat op Woensdag 14 Septem ber, het feest van de Kruisver heffing, waar zulks geschikt geschieden kan een gezon gen H. Mis wordt gecelebreerd met als bijzondere intentie het behoud der H.H. Plaatsen van Palestina voor de Christenheid, en dat 's avonds zo mogelijk de Kruiswegoefening wordt gehouden; 4. dat op Zondag 18 September wederom de Kruiswegoefening wordt -ebeden als op 11 Sep tember. Bovendien zal in alle kerken en kapellen, waarover een Rector is aangesteld, een collecte worden gehouden ten bate van de slachtoffers van Palestina, „.smede tot leniging van de nood van de talrijke vluchtelingen in E„.opa. Gebed voor Palestina. Heer Jezus Christus, die de bo dem van Palestina op zovele plaatsen hebt geheiligd door Uw geboorte en Uw rondwandelingen tijdens Kindsheid en Openbaar Leven: Die dezelfde bodem vooral geheiligd hebt door Uw aller kostbaarst Bloed, hetwelk vloeide langs geselkolom en kruis op deze gezegende aarde: zie thans vol mededogen neer op de duizenden, die door noodlot tige omstandigheden huis en haard in Palestina moesten ver laten en, van al hun bezit ver stoken, thans zelfs het allernood zakelijkste missen. Verlicht ook de leiders dezer wereld, opdat zij een weg mogen vinden om de Heilige Plaatsen, zo dierbaar aan ieder mensenhart, voor het christendom te behouden, te beschermen en te bewaren. Laat ons gebed en offer een nieuwe kruistocht worden, waarin wij onze voorvaderen met dezelf de offervaardigheid en dienende liefde navolgen, als zij eens deze Heilige Plaatsen hebben verdedigd en zelfde ten koste van hun bloed hebben veilig gesteld. H. Hart van Jezus, sta de arme vluchtelingen bij en bescherm Palestina; lieve Moeder Maria, bid voor het behoud van Uw Heilig dom en dat van Uw Goddelijk Kind. Amen. Voor Indonesië is voor het tweede jaar van de Marshall-hulp een be drag van 39.2 millioen dollar voor gesteld. Dit bedrag is bedoeld voor een periode van een half jaar, van 1 Juli 1949 tot 1 Januari 1950. Men is van de veronderstelling uitgegaan, dat de overdracht van de souverei niteit op 1 Januari 1950 een feit zal zijn. Dan valt Indonesië niet meer onder de „Foreign Assistance Act", waarbij aan de Marshall-landen en de „Dependent Territories under their Administration" Marshall-hulp kan worden verstrekt. Voor Nederland is in het tweede jaar een bedrag van 270 millioen dollar voorgesteld als directe hulp. Aan indirecte hulp in de vorm van trekkingsrechten is voor Nederland een bedrag van 156 y„ millioen dol lar vastgesteld, hetgeen de hulp aan ons land in totaal op 426 millioen dollar brengt. „BRABAZON" VLOOG VOOR EERSTE MAAL BRISTOL, 4 Sept. (A.P.) De Bra- bazon, 's werelds grootste passa giersvliegtuig is vandaag voor het eerst 27 minuten in de lucht ge weest. Tienduizenden enthousiaste toeschouwers juichten toen het 130 ton grote reuzentoestcl startte. Het acht-motorige vliegtuig dat 120 passagiers kan vervoeren cir kelde elegant boven Bristol en landde toen weer vlot op het grote vliegveld. De piloot, oud R.A.F. man Pegg, zei dat de Brabazon binnen 5Ö0 me ter los was. 1 De Brabazon heeft een vleugel spanwijdte van 70 meter. ,Het roer is 12 meter van de grond af. Er is zeven jaar aan de bouw van dit prototype gewerkt. In het Olympisch Stadion te Amsterdam werd Zaterdagmiddag een nationaal concours voor padvindersbands gehouden, waaraan tamboers- en pijperscorpsen uit het hele land deelnamen. De padvinders-tamboers in actie in het Olympisch Stadion.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1