VERGADERING van de Polder Heerhugowaard Officiële kringen te Djogja over de marinebasis Soerabaja Amer buitenl< PAG. 2 Maandag 5 September 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN apostolaat ter zee Een zonnige kermis Natuurkunde van het atoom de brandweer rukte uit Op naar de pop de cemidza- tentoonstelling Vier districten- tournooi weersverwachting Geen Middelbare Meisjesscholen Opstand in Chinese provincie Joennan Marktberichten Maar d Sisyphus ALKMAAR. Wij menen te mo gen veronderstellen, dat de kermis 1949 voor de kermis-exploitanten 'n goede kermis geweest is. Op de eer ste plaats heeft het weer alle negen dagen meegewerkt. Het was nu eens niet het traditionele Alkmaar- se kermisweer met wind en regen; 't was 9 dagen volop zomer, soms wel eens wat al te warm. Ook het weekend, dat het slot bracht van 't negendaags-festijn voor jong en oud, was het bijzonder druk, voetje voor voetje schuifelde de duizenden kermisgangers over Nieuwesloot en Canadaplein. Het is ons opgevallen dat de Stoomcaroussel, van ouds de bekende kermis-attractie aan be langstelling heeft ingeboet. Ook de zweefmolen en de schommelschuit jes schijnen de concurrentie tegen de meer-moderne amusementsgele genheden niet aan te kunnen. De auto'tjes, vooral de benzine auto's op het Canadaplein blijven nog in trek. Draai-attracties, die wat al te hard gaan, zoals die at tractie, die 'n race naar de maan moet suggereren, hebben ook niet zoveel bezoek gehad. Veel animo bleek er te bestaan voor de vele vogelpieken en kans spelen, al waren er ook in deze ca tegorie, die het omdat ze te riskant waren en te weinig kans boden, minder druk hadden. Het Theater Pittoresque van Mullens heeft dit jaar veel bezoek getrokken. Opmerkelijk stil was de kermis op de Laat. Tenslotte mogen wji aannemen, dat de kermis ook de gemeente geen windeieren gelegd heeft; de staangelden en de vermakelijk heidsbelasting hebben zeker enkele tienduizenden guldens in 't laadje gebracht. VAN DALTON TOT EINSTEIN ALKMAAR. Hadden denkers uit de oudheid en uit de middel eeuwen er al een voorgevoel van dat zich in de stof, de materie, meer bevond dan algemeen werd aange nomen; de laatste tientallen jaren is onze kennis beduidend verruimd en de mensheid heeft ontdekt, welke geweldige krachten er in de stof schuilen en aangewend kunnen worden. Vrijdagavond was er in Valk's lunchroom door de afd. Alkmaar van de Ned. Ver. voor Weer- en Sterrenkunde een studieavond be legd, waarbij een film, door de „Bri tish Council" beschikbaar gesteld, „De geschiedenis van de atoom- physica", werd vertoond. Commen tator was de heer J. F. Wiessner. Deze wetenschappelijke film gaf ,een inzicht in de ontwikkeling van de atoomtheorie, van Dalton tot Einstein, die zijn relativiteitstheorie lanceerde. In twee gedeelten wordt in prachtige filmbeelden getoond, hoe de geleerden stuk voor stuk hun theorieën bevestigd zagen. Men kwam, en dat gaf de film duidelijk te zien, na aanvankelijk tot een groep van 80 elementen te zijn ge komen, langzamerhand tot de ont dekking, dat alle stoffen samenge steld zijn uit 94 elementen. Alle ele menten bestaan voorts uit een kern, waaromheen een of meerdere elec- tronen draaien, in dezelfde geest als de maan om de aarde en de aarde om de zon. Het is wonderlijk te er varen, hoe de wetenschap er in is geslaagd, dit heelal voor ons in het klein zichtbaar te manen. Tal van grote mannen kwamen op het doek in hun werk en in hun tijd. In 1919 ontdekte Becquerel, na voorafgaande onderzoekingen van de Curies, hoe men een element in een ander kon veranderen door een bombardement met alpha-stralen. In 1932 spleten Cockraft en Walton het lithium-atoom door een bombarde ment met protonen en in 1939 deed de mogelijkheid van een ketting reactie de gedachte opkomen, om energie vrij te maken op grote schaal. De atoombom werd van deze wetenschappelijke studie het gru welijk eindproduct. Intussen wordt er hard gewerkt om de toepassing van deze energie in andere banen te leiden en voor nuttiger doeleinden dan oorlog te gebruiken. De leerzame avond werd besloten met een dankwoord door de voor zitter der vereniging, de heer Keij- ir.an „ST. CAECILIA" BRENGT EEN SERENADE' ALKMAAR. Gister vierde het echtpaar G. Rits a'an de Snaar- manslaan zijn 30-jarig huwelijks feest; het zilveren huwelijksfeest had men niet gevierd, omdat vijf jaar geleden een zoon in Duits land verbleef. Daar de heer Rits 'n lid is van de R. K. Harmonie St. Caecilia, bracht het corps gis termorgen het jubilerende echt paar een serenade. Onder grote belangstellin" van de buurtgeno ten speelde St. Caecilia, dat al spelend van de Paardenmarkt naar de Snaarmanslaan gemar cheerd was, een vrolijke mars. De voorzitter van „St. Caecilia" sprak daarna namens de leden een woord van gelukwens. Spr. wens te dat de heer Rits nog vele jaren actief lief van het corps mocht zijn. Een zoon van het feestvie rend echtpaar braajit dank voor deze welgemeende woorden en de serenade; hij overhandigde de voorzitter 'n rokertje voor de le den en 'n bijdrage voor de unifor men. Na nog 'n paar pittige mar sen en 'n Lang zullen ze leven, rukte het corps weer in. Buitengewone ledenvergadering Vanavond om 8 uur houdt „St. Caecilia" een buitengewone leden vergadering i.v.m. het jubileum in Nov. Daar er belangrijke mede delingen zullen v, irden gedaan, is aller opkomst dringend gewenst. Rectificatie. In onze verantwoording van de binnengekomen giften voor St. Caecilia in ons nummer van Za terdag is 'n telfout geslopen. Het saldo van 27 Aug. was f 2515.80; de opbrengst van de kermisweek f 244.10. Het saldo van 3 Sept der halve f 2.Vo9:90. ALKMAAR. Zaterdagmiddag te omstreeks vier uur geraakte het centrum van de stad in rep en roer door een loeiende brandweer sirene. Met twee wagens rukte de brandweer uit en toen deze in de Langestraat stopten, stond het daar in een ommezien zwart van de mensen. Enkele omstanders vertelden ons, dat het een binnen brand betrof, zij roken heel dui delijk de brandlucht. En inder daad het zag er naar uit. De lad derwagen died zijn dienst en de lange brandv. eerladder torende de lucht in. Vier mannen van de brandweer klommen ijlings om hoog naar de bovenste verdieping van Spruyt's Kofamagazi'o. en er waren verschillende omsti iders, die hun hart vasthielden voer de kostbare poppen, die daar op de eerste etage juist dezer" dagen worden tentoongesteld. Maar ter- wiil de mannen de ladder oeklom- men, stelde een rustige stem voor de microfoon het veeltallige pu bliek gerust. De 'mannen van de brandweer kwamen ditmaal niet om een brand te blussen, maar om er een te ontsteken, een brand van belangstelling voor de inter nationale poppententoonstelling en voor de stichting 19401045, ten bate waarvan die gehouden wordt. En uit het raam van de bovenste Kofaverdiepmg redden de 4 brandweerlieden een grote pop van bordpapier en verwijl de stem voor de microfoon de ge moederen van de om .cai.oers enthousiasmeerde voor de ver enigde poppenvolkeren. werd de pop voor de gevel van Kofa, mid den in de Langstraat gehanden. Niemand zal zich nu nog vergis sen en eenieder zal zich de ten toonstelling herinneren, als hij door de Langestraat gaat. Toen de brandweer begon haar service te verlenen, was de 3900- ste bezoeker op de tentoonstelling gemeld. En kort daarop heette men de 4000-ste bezoeker welkom. Het was Tiny Prijs van de Omval, die een fraai- pop, een strand jutter van Tobi Griffioen, ten ge schenke kreeg. Voetbal te Alkmaar ALKMAAR. Voor voetbal was de temperatuur deze Zondag •wel zeer ongeschikt et^ vele voet balliefhebbers verkozen dan ook bos en strand boven het sportveld. Zowel Alcmaria als de Boys speelden nog voor de aanvang der competitie een vriendschap pelijke ontmoeting. Alcmaria ontving Watergraafs meer op bezoek en in een door Alcmaria niet al te best gespeelde wedstrijd werd 't een gedecideer de 51 overwinning voor Water graafsmeer. De Boys waren tegen Wester kwartier wat beter op dreef dan de vorige week. Niettemin verlo ren de Boys met 42. Voor beide Alkmaarse clubs geen beste repetitie. Betekent dit een goede inzet van het nieuwe seizoen? De 5.000e bezoeker gepasseerd ALKMAAR. De 5.000ste bezoe ker op de poppententoonstelling bij Kofa was de 1 eer Karei Schou ten uit Heiloo. Hij werd verrast met een prachtige taart van de fa. de Boer van 't Scharloo. Ook de 4C"3ste bezoeker, mevr. Brandsma uit Heiloo, kreeg een prijs (een bevrijdings-handdoek van de fir ma Spruijt. De 4.000ste bezoeker was mej. Tiny Prijs, die reeds Zaterdag de cessa passeerde. Zij ontving een fraaie pop, geschon ken door mej. Griffioen. ALKMAAR. 2 Sept. j.l. was 'n belangrijke dag voor de eerste 12 Alkmaarse Propagandisten van dit werk. Ze zijn met zijn allen naar Amsterdam geweest, om daar geïn stalleerd te worden door de Zeer- eerwaarde Hoofdaalmoezenier B. A. J. Haanen. Door deze installatie zijn deze Propagandisten officiëgl opgenomen in het Apostolaat voor de zeeman. Men zal zich misschien in Alk maar afvragen: „wat doen deze propagandisten? Alkmaar Is toch geen havenstad en zeelieden zijn er zeldzame klanten." De voornaam ste taak van de propagandisten hier ter stede is: „om het Aposto laat ter Zee bekend te maken, er donateurs voor te werven, de gel den op te halen en daardoor liet mooie werk van dit Apostolaat mo gelijk te maken". VERZOEK AAN BESTUREN ALKMAAR. Met het oog op bijzondere kerkelijke bijeenkomsten in de week van 25 September 2 October worden de organisaties der volwassenen vriendelijk ver zocht gedurende genoemde week geen vergaderingen te beleggen. Aller aandacht wordt dan gevraagd voor conferenties over huwelijk en opvoeding. Het verzoek betreft slechts de stad Alkmaar. F. Holthuizen, adv. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Alida A. M. dochter van J. C. de Goede en A. C. Hassing; Grietje H„ d. v. C. Heidema en H. Hidding; Brigit- ta C., d. v. L. F. van den Burg en B. C. Sehreuder; Louise M. Th., d. v. M. F. Keuss en M van de Kamer; Petrus, z. v. J. Koppes en A. M. Groothuizen; Geertruida, d. v. Th. J. van Vegten en H. J. Her- tocs. Gehuwd: John F. Langley en Gerrita J. Bakhuis. DE WETHOUDERS BENOEMING ALKMAAR. In de raadsver gadering van morgen zijn geen verrassingen te wachten. De thans fungerende wethouders zullen door hun respectieve fracties voor herbenoeming worden voorgedra gen, waarmee hun benoeming ver zekerd is. TONEELSEIZOEN 1949—1950 Serie A Abonnements voorstellingen ALKMAAR. De data voor Serie A Gulden Vlies-abonnements- voorstellingen zijn thans vastge steld op Maandag 3 October, Dins- vember en Woensdag 28 December, dag 25 October, Maandag 28 No- De gezelschappen die deze uitvoe ringen zullen verzorgen zijn: Come- dia (Cor Hermus) Rotterdams To neel (Ko Arnoldi) Haagsche Come- die (Cees Laseur) en het Amster dams Toneel Gezelschap (Alb. v, Dalsum en A. Defresne). De loting voor de plaatsen ge schiedt a.s. Donderdag door een commissie gevormd uit abonne's. Zij die nog aan serie A en B wen sen deel te nemen, gelieven daar van mededeling te doen vóór Don derdag a.s. aan de administratie van het Gulden Vlies. BELGISCHE BRANDWEER LIEDEN BEZOCHTEN BERGEN BERGEN Zaterdagmiddag om half vijf arriveerde een deputatie van het brandweercorps uit het Belgische stadje Ronse, waarvan de leden vergezeld waren door hun da mes in Bergen, waar zij in het Raad huis verwelkomd werden door het gemeentebestuur. De burgemeester Dr. W. Huygens hield een korte toespraak, gedeeltelijk in de Fran se taal, ten gerieve van de Belgische gasten. Spr. wenste hen prettige da gen in Bergen en sprak zijn bewon dering uit over het grote aantal le den van de vrijwillige brandweer der gasten, 145 man, waarbij ook het muziekcorps gerekend. 's Avonds werd een bezoek ge bracht aan Bergen aan Zee, waar in het café „Prins Maurits" licht beelden over de Zuiderzeewerken werden vertoond, door de heer Ver kerk uit Enschede, die er ook een verklarend woord bij sprak. Daar het Zaterdag de bevrijdings dag voor Ronse was, bracht het ge zelschap Zondagmorgen een bezoek aan het Engelse kerkhof en her dachten de gevallenen met het bla zen van de taptoe en een kransleg- ging. Hierna werd het programma ver der afgewerkt en startte men voor een tocht ter bezichtiging van de Zuiderzeewerken, Het was de bedoeling in Enkhui- zen de tentoonstelling van voren genoemde werken aan te doen, maar deze was jammer genoeg gesloten. De tocht werd toen voortgezet naar Medemblik, waar het Watergemaal ,,de Lely" met een bezoek vereerd werd. Een der technici gaf explica ties van de constructie en de ver- king van het gemaal. Vooral de he ren toonden hierbij hun belangstel ling, de dames begrijpelijkerwijze minder. Daarom was het prettig, dat men hierna het monument op de afsluitdijk aandeed, om dit te waarderen behoeft men geen tech nisch inzicht te hebben. HEILOO. De fniddenstands- tentoonstelling welke 13 Sept. a.s. geopend wordt belooft iets groots te worden! De tentoonstelling heeft de res pectabele lengte van74 meter. Hoewel het oorspronkelijk in de be doeling lag genoemde tentoonstel- ling op de Raadhuisweg te plaatsen, is dit door bezwaren van technische aard niet mogelijk gebleken. Thans zal de tent. in «de Nlc. Beetsweg ge plaatst worden. Vele middenstan ders hebben weer 'n stand genomen en er zijn reeds verscheidene stand houders aan décoreren geslagen om zo goed mogelijk voor de dag te komen. De opening der tentoon stelling zal geschieden door de Commissaris der Koningin. Verrassingen Ook aan verrassingen en attrac ties zal het de bezoekers (sters) niet ontbreken. Bij het entrée wordt aan iedere bezoeker een gratis lot verstrekt. Indien men tot de gelukkigen be hoort kan men 'n pracht fiets win nen van 'n prima merk! Verdere bijzonderheden hierom trent mogen wij niet verklappen. „Tont oo n s tel lirigscou ruilt De speciale „Gemidza tentoonstel lingscourant" welke ook in de ge meenten Akersloot, Limmen en de Egmonden verspreid zal worden is van een nummer voorzien. Deze nummers geven recht op waarde bonnen welke tjjdens de tentoon stelling op een zeer bijzondere wijze bekend gemaakt worden. Dit ge schiedt n.l. door een grote kip. De kip met de gouden eieren! Deze kip gaat om het half uur eie ren leggen in de vorm van waarde bonnen. De slagzin van deze ten toonstelling is dan ook „Niet kake len, eieren leggen". Versiering en attracties De gemeente wordt feestelijk versierd. Dit zal door de VW ter hand worden genomen, terwijl ver schillende kermis-attracties om het z.g.n. „Witte kerkje" gegroepeerd zullen worden. Voor de jeugd wordt een grote vliegerwedstrijd georga niseerd. Ook hieraan zijn waarde bonnen als prijzen verbonden. De hoofden der diverse scholen hebben hiervoor hun medewerking toege zegd. Zo staan Heiloo weer vjjf mooie dagen te wachten. Deze kun nen beschouwd worden als een waardig slot van het zomerseizoen. Wij wensen het tentoonstellings- comité veel succes en de standhou ders goede zaken. Vergunning werd verleend om de datum, waarop de slootdemping var de Basserweg moet zijn voltooid tot 31.12 '50 te verschuiven. Het college van dijkgraaf, heem raden en hoofdingelanden van de polder Heer-Hngowaard kwam Donderdagmiddag in openbare ver gadering onder leiding van de heer Tromp bijeen. De geloofsbrieven van de herko zen heren P. Smit, heemraad en J. Bruin, hoofdingeland, alsmede van de heer Jac. Groenveld, gekozen in de vacature N. J. van Langen, wer den In orde bevonden. Aanvaard werd het voorstel van het dagelijks bestuur, om aan de ambtenaren van de Polder, die hiervoor in aanmerking komen, een vacantie-toelage uit te keren van 2 der jaarwedde, tot een maxi mum van f 50.zulks in verband met een ontvangen circulaire van het Provinciaal Bestuur. Hierbij werd opgemerkt door voorzitter, dat men er op gewezen was van de zijde der ambtenarenorganisatie, dat over 1948 de betreffende toela ge niet was uitgekeerd door de pol der. Alzo werd goedgevonden de uitkering over 1948 en 1949 te doen plaats liebben ,voor elk jaar bedra gende in totaal pl.m. f 800. Het prov. bestuur liet per circu laire weten dat er een vervanging zal plaats hebben van regelingen tijdens de bezetting ontstaan, in gaande 1 Jan. 1950. Een en ander ligt gedurende 1 maand ter inzage, overeenkomstig de richtlijnen. Tertiaire wegen De uitkering voor de polder over 1948 inzake tertiaire wegen, etc. zal bedragen f 1.586,25. Voorzitter lichtte toe dat men eerst voor deze uitkering in samenwerking komt, zo er reeds zelf f 800.per km. is ten koste gelegd (voorheen f 400). Voorts werd er door het Prov. Be stuur op gewezen dat de bescheiden betrekking hebbende op deze verre kening in het vervolg op tijd die nen te zijn ontvangen, daar anders straffe maatregelen genomen zul len worden, e.q. geen uitkering zal kunnen volgen. Van Ged. Staten kwam de goed keuring op de verkoop van een per ceel grond aan de Draai, ten dien ste van het bouwen van een trans formatorgebouw voor het P.E.N. ad. f 0.50 per m2. Verbetering wegsloten In de vergadering van Febr. j.l werd begloten om zo spoedig moge lijk met uitvoering om tot verbete ring der sloten te geraken te be ginnen. Volgens inlichtingen was dit een D.U.W.-object, waarvan bij f 100.000 kosten, f 80.000 subsidie zou worden gegeven. Bij een onderhoud van 't polder bestuur met de heer ir. van Rossum du Chattel, hoofdinspecteur van de Rijksdienst tot uitvoering van wer ken, te 'Alkmaar bleek deze niet bereid zijn medewerking te verle nen te dien aanzien. De heer van Rossum verwonderde er zich over dat in de poldervergadering reeds over subsidie gesproken was, zoals hij uit de kranten had vernomen. Hierop repliceerde het polderbe stuur dat vertegenwoordigers van de Ned. Heide Mij. en de Cultuur- Technische Dienst "de informaties hadden verstrekt. In flagrante te genstelling hiermede komt echter een brief van de Rijksdienst tot Uitvoering van Werken, waarin de verwachting wordt uitgesproken dat komende winter de werkloos heid naar alle waarschijnlijkheid 'n grotere omvang zal aannemen, met het oog waarop het polderbestuur gevraagd wordt naar arbeids-inten- sieve werken te willen uitzien. Hierop heeft het polderbestuur me dewerking toegezegd, waarop tot op heden nog geen berichten zijn ontvangen.Uit de vergadering werd er nog op gewezen dat het werken met ongeschoolde arbeiders een zeer grote subsidie noodzakelijk maakt, wil men niet voor verlies komen te staan. Consequenties De plaatselijke gymnastiekver. T.O.G. richtte eifi verzoek om een prijs van f 2.50 tot f 5.— beschik baar te willen stellen voor de a.s. sportdag. De vergadering meende dat het niet op de weg van een pol derbestuur ligt om een dergelijk verzoek in te willigen. Het ging niet om een bedrag, maar om het principe, bovendien was men be vreesd voor consequenties. Bij de rondvraag werd op een vraag van de heer Glas geantwoord dat een dragline duurder zou wer ken dan de baggermachine van de polder. Deze machine heeft momen teel een zeer moeilijk object onder handen. Uit het publiek blijkt -er nog wel eens wat critiek op de ma chine te komen. Door opzichter Magielsen werd in tegenstelling hiermede echter verklaard dat de machine uitstekend voldoet. Naar het oordeel van de heer N J. van Langen wordt de Veenhui- zer Middenweg bij de verbetering te smal. De opzichter wees er op dat de Hasselaars- en Hondenweg gelijkelijk zijn behandeld en zeer goed voldoen. Papieren niet in orde Voorts wees de heer N. J. van Langen er op dat tengevolge van het feit dat zijn papieren niet in orde waren, hij thans voor de laat ste maal de vergadering bijwoonde. Naar zijn mening had dit voorko men kunnen worden, als voorzitter hem tijdig van een en ander in ken nis had gesteld, waarvan hij in on wetendheid verkeerde. Spr. had reeds meerdere jaren op deze wijze onrechtmatig zitting in het college naar eerst onlangs aan het licht kwam. De heer van Langen kwam er toe voorzitter vriendjes-politiek te verwijten, waarop voorzitter antwoordde dat hjj steeds objectief de polderzaken behandelde en de heer van Langen zelf voor de deug delijkheid van zijn bescheiden had zorg te dragen en dit geenszins op de weg van het polderbestuur ligt. De heer Kostelijk verzocht aan dacht voor de slechte uitritten van de z.g. „nieuwe" Lange-Balk. Uit "t antwoord van de opzichter bleek dat hierin moeilijk verbetering is te brengen, zolang de brug nog niet klaar is. Het was de heer van Graft, die een klinkerbestrating voor de op ritten verzocht te bewerkstelligen, daar dit voor paardentractie een zeer groot gerief betekent, boven asfalt of bitumendeklaag. Voorzit ter zeide zijn volle medewerking toe. De heer Bruin sprak namens en kele ingelanden, die de kroos- schouw op een latere datum wenste gesteld te zien, met het oog op de werkzaamheden. Hierin zag de ver gadering geen heil. Na nog meerdere punten, echter grotendeels van huishoudelijke aard, werd de vergadering gesloten. D JOG JAKARTA, 3 Sept. (Ane- ta). Naar aanleiding van de persberichten, dat de Verenigde Staten de beschikking zouden wil len verkrijgen over de marine basis te Soerabaja als een onder deel van het defensieplan voor de Pacific, verklaarde men in offi ciële kringen te Djogja aan Aneta, dat hier, naar men aannam, sprake in van een proefballon. Deson danks achtte men het raadzaam, aan deze kwestie aandacht te schenken, want indien men thans niet op zijn qui vive is, kan het vraagstuk van Soerabaja later on aangenaamheden uitlokken. In genoemde kringen is men van mening, dat de Verenigde Staten zekerheid wensen te hebben wat betreft de defensie in Azië, ook in Indonesië. Indien het Indone sische vraagstuk wordt opgelost, hetgeen betekent, dat Indonesië dan souverein zal zijn, is het geen vraagpunt meer, of de Neder landse marine de bases in Indone sië moet verlaten, met uitzonde- ringring van die, welke in het kader van de NederlandsIndo nesische samenwerking in de Unie, gezamenlijk moeten worden ver dedigd. Intussen moeten wii er ons van bewust zijn, aldus zeide men in de hier aan het woord zijnde offi ciële kringen, dat de zeestrijd krachten van de toekomstige repu bliek Indonesia Serikat in de eer ste tiid nog in een beginstadium van ontwikkeling zullen verkeren Het is gemakkelijk te begrijpen, dat de Verenigde Staten een der gelijk verzoek om een vlootbasis zullen doen, en indien zulks inder- Feestavond Middenstandssehoolcursisten HEILOO, De traditionele slot- avond van de Heiloër Middenstands cursus behoort weer tot het verle den. De heer W. van Dongen, direc teur der Middenstandsschool, heette alle aanwezigen hartelijk welkom; in het bijzonder de heren leraren en de Hanze-vertegenwoordigers, Spr. wenste de cursisten met hun dames een prettige avond toe en hoopte dat de cursisten veel nut zullen heb ben van het behaalde diploma. Hierna sprak de voorzitter van de Middenstandsschool, de heer J- Kroon. Deze dankte.de leraren voor alles wat zij in de afgelopen jaren voor de cursisten gedaan hadden. Spr. zeide vervolgens: Wij leven nog enigszins in de tijd van de hoogconjunctuur. Hieruit vloeit echter vanzelfsprekend 'n teruggang in zaken voort. Als u in het be drijfsleven komt, zult u alle zeilen bij de mast moeten zetten om te slagen. Spr. gaf de cursisten de goede raad, de behandelde stof van tijd tot tijd door te nemen. Denkt er om, de strijd die komt zal hard zijn. Maakt 'n nuttig gebruik van uw diploma. Vervolgens reikte spr. de diploma's uit. De heer Metselaar, oud-voorzitter van de Hanze, afd. Limmen, sprak nog enige sympathieke woorden tot de cursisten. Ook de heer Herm. Groot voorzitter van de Hanze. afd. Heiloo, feliciteerde de geslaagden. In een kernachtige speech wees spr. op het middenstandsbelang. Leeft als middenstanders, zoals het be hoort! Werkt eendrachtig samen, dit is meer dan ooit nodig. De mid denstand wordt momenteel uitgezo gen als een citroen. Vecht schouder aan schouder met de andere mid denstanders, zodat er veel door on ze eendracht bereikt moge worden aldus spr. Hierna dankte de heer Boon de leraren namens de cursisten en bood cadeaux aan. Vervolgens kwam het amateur cabaretgezelschap van Jean Robert Jr. aan het woord. De vele goed gespeelde sketches en aardige „mop pen" werden zeer gewaardeerd. Zeer bijzonder werd het optreden van de bekende Alkmaarse operette zangeres mevr. Triest-Boots op prijs gesteld. De heer W. Ligthart verzorgde het muzikale gedeelte van het pro gramma. Deze avond mag zeer zeker het praedicaat „geslaagd" voeren. Inenting tegen pokken LANGEDIJK. Er bestaat ge legenheid tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken op 14 September a.s.: te Broek op Lan- gendijk in het v.m. gemeentehuis om 2 uur; te Zuid-Scharwoude in de v.m. O.L. School om 2 uur; te Noord-Scharwoude in de O.L.- School om 3 uur; te Oudkarspel in de O.L. School om 2 uur. Voor de juiste vermelding in de vaccinatiebewijzen van de namen en geboortedata is het gewenst, dat bij de aanmelding trouwboekje of geboortebewijzen worden me degebracht. Werk gegund CASTRICUM. Het arch.bur. E. Cuypers te Amsterdam-Z. heeft het bouwen van een dubbel woon huis te Castricum-Bakkum gegund aan J. Valkering, aannemer te Limmen voor f 31.686. Vijftienhonderd gulden voor de missie LANGEDIJK. Twee Zondagen heeft onze parochie nu 'n Missie collecte gehad. Veertien dagen ge leden collecteerde Broeder Bruin uit onze parochie voor zijn Missie werk in Centraal Afrika. Broeder Bruin behoort tot de orde van Kar dinaal Lavigerie (de Witte Paters). Zondag j.l. was het 'n pasgewijde Missionaris Pater Blokdijk (OFM) uit Tuitjehorn, die predikte en col lecteerde voor zijn Missie onder de Papoea's in Nieuw-Guinea. De col lecte voor Broeder Bruin bracht f 735.op en Pater Blokdijk ging met ruim f 780.welgemoed naar huis. Burgerlijke Stand ZIJPE. Geboren: Hillebrand C. S„ z. v. H. Konijn en A. M. Potter; Antoni J., z. v. A. van Groeningen en M. G. devWit; Kla- zina, d. v. P. Zeeman en G. A. Baken Ondertrouwd: P. Westra en M. Kreijger; A. van Straten en C. A. Kortekaas; J. J, Bos en K. Mast. Getrouwd: G. Vriesman en G. Schrieken. daad te zijner tijd het geval zal zijn, dient er een verdrag tot stand te komen, waarin ook het volk zeggenschap zal hebben. Voorts dienen zo besloot men wij er zorg voor te dragen, dat de marine der republiek Indonesia Serikat zich ontwikkelt tot een marine, die voldoet aan de inter nationale normen en in staat zal zijn, de gehele Archipel te ver dedigen. TENNIS NOORDHOLLAND-NOORD SLAAT GRONINGEN, FRIESLAND, DRENTE Maar de beker blijft in Groningen Afgelopen weekend werd het traditionele vier-districten tour- nooi gespeeld te Haren bij Gro ningen tussen de vier tennis dis tricten Groningen, Friesland, Drente en Noord-Holland-Noord. Wij menen dat het de eerste keer is dat Noordholland een over winning behaalde op Groningen, welk district over een groot aan tal goede spelers beschikt. Met 64 werd Groningen geslagen en met dezelfde cijfers Friesland. Drente kreeg met 100 klop, zo dat Noordholland-Noord drie wed strijden won, Groningen twee, Friesland een en Drente geen. De eigenaardige situatie deed zich nu echter voor dat Noord holland Noord toch niet als win naar uit de bus kwam, omdat Gro ningen in totaal meer partijen ge wonnen had door een 91 over- winnir"' op Friesland. In afwachting van een nadere beslissing kon Noordholland- Noora de bekei in Groningen la ten. Ondanks dat is een felicitatie aan de Noordhollandse ploeg ze ker op zijn plaats. De ploeg be stond uit de dames de Wit, Schuurman, Buiskool, Koppen, Tasche en Koel en de heren de Jong, Teitler, Beek, Buiskool, Deetman, Schuurman, Martens en Stumpel. INTREDE PASTOOR C. P. M. HOLTKAMP DE RIJP De nieuwe Herder van de paro chie, de Zeereerw. Heer C. P. M. Holtkamp, is op eenvoudige wijze ingehaald. Ongeveer kwart over zeven be gaf het kerkbestuur zich naar de Wormerweg in de Beemster, waar de nieuwe pastoor werd begroet. Per auto ging het vervolgens naar de kerk waar een groot aantal parochianen hun belangstelling toonden en waar de welpen een ere haag vormden. Onder het zinger van het speciaal voor deze gelegenheid geschreven lied, op de melodie van „Aan u o Koning der Eeuwen", voorafgegaan door de welpen en een groot aantal bruidjes, trad de nieuwe pastoor de keurig schooiigemaakte kerk bin nen, vanuit de pastorie, gevolgd door de Hoogeerw. Heer President van het Klein Seminarie Hage- veld en andere genodigden en fa milie. De Z. E. Pater Straathof sprak het welkomstwoord, waarin Hij de nieuwe Herder feliciteerde met zijn benoeming. Pastoor Holtkamp betrad hierna de preekstoel om zijn parochianen voor het eerst toe te spreken. Het bleek, dat de parochie De Rijp geen onbekend oord ,voor hem was. Na zijn benoeming te Hagen- veld, waar hij de plaats innam van de toen in de Rijp benoemde pas toor Boekhorst, heeft hij veel over de Rijp gehoord. Een en ander was van dien aard, dat hij zich thans gelukkig prijst hier te mogen ar beiden aan het zielenheil van de hem toevertrouwde parochianen. Hoewel voor mij een mooie toe komst in het verschiet ligt, was net toch moeilijk de band te verbreken die mij, aldus pastoor Holtkamp, bond aan het seminarie, oprecht dankbaar was hij dan ook dat de Regent van het Seminarie hi»r bij zijn intrede aanwezig wilde zijn. Vervolgens werd een kort plech tig lof gecelebreerd waarbij de eer ste priesterzoon van de parochie, die binnenkort zijn eerste H. Mis hoopt te kunnen doen, als subdiaken fungeerde, K.A.B. VERGADERT IN ZOMERWARMTE OVER HET WINTERPROCRAM BURGERBRUG. Donderdag avond hield de KAB een algemene vergadering ter bespreking van het werkprogram van de komende win termaanden. De voorzitter, de heer Th. van der Hoorn, heette in de zéér warme zaal het grote aantal opgekomenen relkom. Mededeling werd gedaan van de officiële benoeming van de heer P. J. Koortens tot propagan dist. Ook werden medewerkers ge vraagd voor de propaganda-actie. Aanbevolen werd ook de loten- verkoop voor „Nieuw Stokershorst" van de Broeders van O.L. Vrouw van Zeven Smarten, die voor de Studiedagen altijd de gebouwen van de Bissch. Nijverheidsschool te Voorhout beschikbaar stellen. De heer L. J. van Jaarsveld uit Alkmaar sprak over de verheffing van de arbeidersstand. Hij bepleitte dat de arbeider niet alleen deelach tig zou worden aan de stoffelijke, maar óók aan de culturele waarden van onze beschaving. De arbeider heeft een redelijke vrije tijd gekregen. Laat hij die nu ook benutten voor ?ijn persoonlijke ontwikkeling en de verfijning van zijn levensvorm. In gemeente- en kerkbesturen ne men de arbeiders hun piaatsen in en zij moeten dit ook naar behoren kunnen doen. Mondeling en schrif telijk moeten zij zich begioorlijk kun nen uften. Zij moeten een goede krant en een degelijk boek werke lijk kunnen lezen. Zij moeten be kend zijn met de geschiedenis van de arbeidersbeweging. Zij moeten de sociale wetten, die juist voor hen zijn gemaakt, leren kennen en hel pen uitvoeren. Dode cijfers van statistieken moeten voor hen gaan leven. Een eenvoudige boekhouding Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. NIET ZO WARM. Meer bewolking het hier en daar een regen- of onweersbui. Matige wind uit zuidelijke richtingen. Lagere temperaturen vooral in de kustgebieden. BERICHT AAN ONZE CORRESPONDENTEN Mor/en vergadert in alle ge meenten de nieuwe gemeenteraad. De correspondenten wordt ver zocht een zo beknopt mogelijk ver slag, zo spoedig mogelijk in te zenden. REDACTIE. MINISTER ANNULEERT EERDER GEGEVEN OPDRACHT De rectoren van de lycea te Al melo en Goes en de directeuren van de Rijks-H.B.S.-en te Assen, Breda, Gorinchem, Hariingen, Middelburg, Schiedam, Sneek en Tiel, hebben, naar Het Vrije Volk meldt, aan het eind van de vorige week een mededeling ontvangen van de Minister van O. K. en W„ dat „wegens begrotingstechnische redenen Middelbare Meisjesscho len geen doorgang konden vin den". Aan bovengenoemde onderwijs instellingen zou per 6 September een afdeling Middelbare Meisjes school worden verbonden. Alle plannen hiertoe waren gereed. De lesroosters waren gewijzigd, de boeken aangescl. en de leerlin gen stonden klaar om het nieuwe onderwiis te gaan volgen. De minister annuleerde nu eind vorige w< u"i i -t^mentale brief van 6 Augustus 1949, waarin aan genoemde rectoren en direc teuren opdracht werd gegeven aan hun scholen een Middelbare Meis jesschool te verbinden. GEEN RAADHUIS TE ZIJDEWIND OUDE NIEDORP. Bij besluit van 31 Aug. 1949 hebbij Gedepu teerde Staten besloten hun goed keuring te onthouden aan het be sluit van de raad van Oude Nie- dorp van 1 Sept. '49 tot aankoop van een woning, annex winkel en kapsalons met daarbij behorend erf en gebouv. n, staande aan het begin van het dorp Ziidewind en behorende aan de P. Jas per, welk huis de bestemming zou krijgen van gemeentehuis bii verbouwing. (HONGKONG (Reuter). Ge neraal Loe Loe-Hon, de gouver neur van de provincie Joennan in Zip'* China, is tege» de nationa listische regering in opstand ge komen. Generaal Loe zou de provincie hoofdstad Koenning in handen hebben en heeft de 8 best-uitge ruste „pacificatie"-regimenten in deze stad samengetrokken. Joen nan heeft een bevolking van 12 millioen zielen, grenst aan Birma en Frans Indo-China. NIEUWE BOSBRANDEN TE BORDEAUX BORDEAUX, 5 Sept. (Reuter). Zondag zijn in de streek van Bor deaux wederom bosbranden uit gebroken. De bevolking van Jau- mejan is voor het naderende vuur op de vlucht gegaan. Het vuur woedt met grote snelheid voort in de richting van de kust. De Fran se militairen, die aanwezig waren bij de internationale athletiek- kampioenschapswedstrijden. wel ke Zondag te Bordeaux werden gehouden, moesten zich terstond naar het bedreigde gebied bege ven om het vuur te bestrijden. N.-SCHARWOUDE, 5 Sept. 25.000 aardappelen: eerstelingen 7.60; eigenh. 6.20—6.30; bl. elgenh. 6.607.50; bintjes 6.708; beve landers 59.0—6.30; 16.000 kg. rode kool 5.506.60; 4000 kg. witte kool 8.60; 5600 kg. uien 11.20—14.70; 1200 kg. peen II 6.606.90; III 6.80 7.80; 7500 kg. slabonen 3447; afw. 2036. WARMENHUIZEN, 5 Sept. 28000 kg. aardappelen: bintjes 7.20 —7.50; grove 7.607.70: witte ei genh. 6.407.40; bl. eigenh. 6.80 7.30; bevelanders 6.50; 1850 kg. sla- bonen 3747; 3000 kg. peen II 8.90—10.20; III 7; 7000 kg. witte kool 7.80—8.20. moeten zij kunnen lezen, controle ren en zelf voeren. Aldus bepleitte spreker de deel name aan de KAB-ontwikkelings- cursus, die op eenvoudige wijze de grondslagen geeft van: godsdienst, Nederlandse taal, sociologie, sociale en economische wetgeving; geschie denis der arbeidersbeweging, ver- enigingsboekhouden. De kosten be dragen slechts f 0.25 per week en f 4.voor de zes leerboeken. Eens in de veertien dagen wordt dan 2'/» a 3 uur les gegeven (of ééns in de week l'/t uur). Al dadelijk gaven zich 15 cursis ten op, wat voor onze afdeling een prachtig begin in, De aanvang van de cursus werd vastgesteld op Woensdag 14 Sept. a.s., 's avonds om half acht, in de St. Jozefschool, In de loop van het seizoen zullen ook nog enige avonden worden be sleed aan speciale onderwerpen. Het aantal, de sprekers en de onderwer pen zullen in de eerstkomende be stuursvergadering worden vastge steld. Na enige discussie besloot men om ook in 1950 weer in KAB-ver- band op zomerreis te gaan. Ook deze materie wordt spoedig defini tief geregeld. name ger wereld een zv telen. Maar t< steen en moe; hoogte staat S regeringen. N< aan beide zijdi de Ronde Tafe resultaten niet aan de De vergelijki; heeft zich de la cieel en officieu: en meer opgedr problemen neen de huiselijke samenleving w< ingewikkelder e front men ook na-oorlogse we strikt geraakt i weldige Gordis zwaard, nodig steken, durft n De gevolgen ert te overzien zijn, en ver over de Europa en 1 vormen daarbi; probleem. Wat betreft heeft m de fouten van gestipt in het nieuwe politiek Oosten is onder fic Pact, naar Atlantisch Verd stokpaardje va schrijvers in de Officieel Washii als een practis schouwen. De Oost Azië zijn rijp voor bloc- nóg te zeer be blemen van eig deren, dan dat breder Aziatiscl orde kan zijn. I Verre Oosten, v op het ogenblik derhalve nog c vallen als: wat Hongkong? De of zich van W voorzichtig dist doen ten aanzie Tsjek's bolwerk men Chiang d: tuele communisl nen. teneinde d< Philippijnen eei riem te steken, zien van de ge sche opmars in minste weerstai den, in de hoop Tito onder de kastanjes voor I vuur zal halen beslissing op da kan men op ki verwachten. E van een positie is thans nog nie De gedachte Pact zou trouwe ming vinden in gres. De reden d in Amerikaan; kringen de mei dat de Ameril Europa al te zee Europees steun Terecht of ten i kring van hen, de dag groter, meer dan ooit, mijden, dat de die men thans i aantreffen, stim Van Amerika redeneert zou rende de laatste een onjuiste vc gegeven van ec haar Europees eerste na-oorloj in het parlemi bracht, stelde 1 ment onmiddel kwestie: „öf de; den, öf chaos Europa". Na ko ter, dat het eff niet meer was prop papier in lekgeslagen sch plan werd inged dezelfde begelc ditzelfde gold v Pact en het bei dat daaruit v hington vraagt hoe men een v zal inleiden ind mocht stellen. Men is inmic geten, dat de st ton aan Frank: eind 1947 en van 1948 wel dc economische ch te voorkomen, thans echter o dat het Marsha bepaald niet z< economische v« men had gel In het .Marine doopplechtigh personeel van predikant ds. langs de kamf

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2