ZAL MOSKOU OP DE BALKAN GEWAPEND OPTREDEN? Godsdienstig leven in noordelijke gewesten Amerika wentelt de steen van binnen- en buitenlandse problemen nog steeds bergopwaarts Parochiële godsdienstcursussen in het Aartsbisdom Autobus door trein gegrepen en verniefd Maandag 5 September 1949 PAG. 3 Middelbare jesscholen I in Chinese :ie Joennan tberichten Washington en Sisyphus Maar de druk wordt steeds zwaarder Katholieken nemen steeds grotere plaats in Belangrijk percentage onkerkelijken Bestemd voor 18-jarige jongens en meisjes Twee gewonden op de onbewaakte overweg te Zijdewind De week in het buitenland Tito, de fascistische onderkruiper Albanië weer een wespennest WINTERMANTELS 1949-1950 VERWACHTINC eld door het K.N.M.I. geldig van Maandag- Dinsdagavond. T ZO WARM. king het hier en daar of onweersbui. Matige zuidelijke richtingen, leraturen vooral in de n. HT AAN ONZE ESPONDENTEN vergadert in alle ge- nieuwe gemeenteraad, ndenten wordt ver- beknopt mogelijk ver- oedig mogelijk in te REDACTIE. ANNULEERT EERDER EN OPDRACHT :n van de lycea te AI- ies en de directeuren :s-H.B.S.-en te Assen, rinchem, Harlingen, Schiedam, Sneek en naar Het Vrije Volk iet eind van de vorige nededeling ontvangen ster van O. K. en W, begrotingstechnische ildelbare .Meisjesscho- organg konden vin- igenoemde onderwijs- zou per 6 September Middelbare Meisjes- en verbonden. Alle •toe waren gereed. De varen gewijzigd, de !escl, en de leerlin- klaar om het nieuwe gaan volgen, ir annuleerde nu eind i '-n i rfomentale Augustus 1949, waarin de rectoren en direc- icht werd gegeven aan een Middelbare Meis- verbinden. i RAADHUIS ZIJDEWIND ■■DORP. Bij besluit 1949 hebbij Gedepu- n besloten hun goed- nthouden aan het be raad van Oude Nie- Sept. '49 tot aankoop ling, annex winkel en iet daarbij behorend iv.-n, staande aan het et dorp Ziidewind en an de eige-i-^r P. Jas- uis de bestemming van gemeentehuis bij iNG (Reuter). Ge- Loe-Hon, de gouver- provincie Joennan in is tego» de nationa- ïring in opstand ge- joe zou de provincie- lenning in handen eeft de 8 best-uitge- catie"-regimenten in mengetrokken. Joen- sn bevolking van 12 ra, grenst aan Birma lo-China. BOSBRANDEN 30RDEAUX X, 5 Sept. (Reuter), n de streek van Ror- ■om bosbranden u:t- bevolking van Sau- r het naderende vuur t gegaan. Het vuur ■ote snelheid voort in an de kust. De Fran- die aanwezig waren nationale athletiek- apswedstrijden, wel- ;e Bordeaux werden oesten zich terstond Ireigde gebied bege- 'uur te bestrijden. WOUDE, 5 Sept. ppeleneerstelingen 5.206.30; bl. eigenh. ntjes 6.708; beve- 6.30; 16.000 kg. rode 1; 4000 kg. witte kool g. uien 11.20—14.70; II 6.606.90; III 6.80 kg. slabonen 3447; HUIZEN, 5 Sept. (appelen: bintjes 7.20 7.60—7.70: witte ci- 40; bl. eigenh. 6.80— ;rs 6.50; 1850 kg. sla- 3000 kg. peen II n 7; 7000 kg. witte nnen lezen, controle- ;ren. tte spreker de deel- KAB-ontwikkehngs- eenvoudige wijze de eelt van: godsdienst, ial, sociologie, sociale i wetgeving; geschie- idersbeweging, ver- uden. De kosten be- 0.25 per week en zes leerboeken. Eens dagen wordt dan 2''t geven (of ééns in de javen zich 15 cursis- or onze afdeling een in, van de cursus werd Woensdag 14 Sept. om half acht, in de in het seizoen zullen avonden worden be lle onderwerpen. Het cers en de onderwer- de eerstkomende be ng worden vastge- :ussie besloot men 5 weer in KAB-ver- rreis te gaan. Ook mrdt spoedig defini- NEW YORK, Augustus 1949. SISYPHUS is de mythologische figuur, die om, nimmer met name genoemde, misdrijven veroordeeld werd in de onder wereld een xware steen tegen een berghelling omhoog te kan telen. Maar telkens als de top in zicht was ontglipte hem de steen en moest hij van voren af aan beginnen. Tot op zekere hoogte staat Sisyphus als symbool voor het gros der politici en regeringen. Neem Indonesië b.v. Hoeveel regeringen zijn er aan beide zijden niet aan te pas gekomen tot men elkaar om de Ronde Tafel kon ontmoeten? Hoe vaak moest men de bereikte resultaten en de personeelsstaf, die daartoe had bijgedragen niet aan de kant zetten en van meet af aan beginnen? De vergelijking met Sisyphus heeft zich de laatste tijd aan offi cieel en officieus Washington meer en meer opgedrongen. De last der problemen neemt zienderogen toe; de huiselijke en internationale samenleving wordt met de dag ingewikkelder en op welk politiek front men ook de blik richt, de na-oorlogse wereld schijnt ver strikt geraakt te zijn in een ge weldige Gordiaanse knoop. Het zwaard, nodig om deze te door steken, durft niemand hanteren. De gevolgen ervan zouden nl. niet te overzien zijn, in het binnenland en ver over de grenzen. Europa en het Verre Oosten vormen daarbij één ondeelbaar probleem. Wat dit laatste gebied betreft heeft men verleden week de fouten van het verleden aan gestipt in het witboek. En een nieuwe politiek voor het Verre Oosten is onder studie. Een Paci fic Pact, naar analogie van het Atlantisch Verdrag is wellicht een stokpaardje van hoofdartikelen schrijvers in de Amerikaanse pers. Officieel Washington kan het niet als een practische oplossing be schouwen. De landen van Zuid- Oost Azië zijn immers nog niet rijp voor bloc-vorming. Men is nog te zeer bezig de grote pro blemen van eigen land te bestu deren, dan dat een samengaan in breder Aziatisch verband aan de orde kan zijn. De kwesties in het Verre Oosten, waarmee men zich op het ogenblik bezig houdt, zijn derhalve nog de incidentele ge vallen als: wat te doen inzake Hongkong? De Britse lijn volgen of zich van Whitehall's politiek voorzichtig distanciëren? Wat te doen ten aanzien van Chiang Kai Tsjek's bolwerk Formosa? Moet men Chiang daar bij een even tuele communistische aanval steu nen. teneinde de bondgenoten der Philippijnen een hart onder de riem te steken, of moet ten aan zien van de gehele communisti sche opmars in China de lijn der minste weerstand gevolgd wor den, in de hoop dat een Chinese Tito onder de communisten de kastanjes voor het Westen uit het vuur zal halen? Meer dan een beslissing op dat beperkte gebied kan men op korte termijn niet verwachten. Een ontwikkeling van een positiever China-beleid is thans nog niet mogelijk. De gedachte van een Pacific Pact zou trouwens weinig instem ming vinden in het huidig Con gres. De reden daarvan is, dat men in Amerikaanse parlementaire kringen de mening is toegedaan, dat de Amerikaanse steun aan Europa al te zeer geworden is een Europees steunen op Amerika. Terecht of ten onrechte wordt de kring van hen, die zo denken, met de dag groter. Men zou thans, meer dan ooit, alles moeten ver mijden, dat de „Europa-moeheid", die men thans in Washington kan aantreffen, stimuleert Van Amerikaans standpunt ge- redeneert zou de regering gedu rende de laatste jaren het Congres een onjuiste voorstelling hebben gegeven van een groot deel van haar Europees beleid. Toen de eerste na-oorlogse Engelse lening in het parlement werd voorge bracht, stelde het State Depart ment onmiddellijk de kabinets kwestie: „of deze lening aanvaar den, óf chaos in Engeland en Europa". Na korte tijd bleek ech ter, dat het effect van de lening niet meer was geweest dan een prop papier in de kiel van een lekgeslagen schip. Het Marshall plan werd ingediend onder vrijwel dezelfde begeleidende tekst. En ditzelfde gold voor het Atlantisch Pact en het bewapeningsontwerp, dat daaruit voortvloeide. Was hington vraagt zich bezorgd af hoe men een volgende hulp-actie zal inleiden indien dit pact teleur mocht stellen. Men is inmiddels alweer ver geten, dat de steun van Washing ton aan Frankrijk en Italië in eind 1947 en het Marshall-plan van 1948 wel degelijk politieke en economische chaos hebben weten te voorkomen. Waar men zich thans echter op blind staart is, dat het Marshall-plan tegen 1952 bepaald niet zal voldoen aan de economische verwachtingen, die men had gekoesterd. Talrijke politiek-denkende Amerikanen kunnen niet inzien, dat de scha kel van de Britse lening via het Marshall-plan tot het Atlantisch Pact een organische groei is van een politieke, economische en militaire groepering, van gelijk gestemde volkeren aan weerszij den van de Oceaan. Er heerst juist twijfel aan deze ideologische gelijkgestemdheid. Symptomatisch is een ingezonden stuk in een Amerikaans blad, waarin een lezer, die op weg naar kantoor een auto had zien rijden met de Britse nummerplaat G-B, het nodig vond het twijfelachtige grapje te ma ken, dat deze letters vermoedelijk „great beggars" (grote bedelaars) betekenden. Zelfs onder Truman's aanhan gers begint men hier en daar te gewagen van de vrees voorlopig nog niet klaar te zijn met het subsidiëren van de „socialistische" regeringen van West-Europa. Men heeft daarbij wel kennis genomen van de rechtse winden, die blijkens de laatste verkiezingen in vele Europese landen over het oude werelddeel hebben ge waaid. Men is er van overtuigd, dat de twaalf deelnemers van het Atlantisch Pact wel in staat zullen zijn om schikkingen te ma ken voor een gezamenlijke defen sie, doch dat het veel moeilijker zal zijn hun staatkundige ideolo gieën elkaar te doen benaderen. Mén ziet de Europese regeringen als gouvernementele machtheb bers, wier bewind er op uit is de staat tot een veel machtiger kartel te maken, dan het particulier be drijfsleven ooit heeft gekend. De Verenigde Staten, groot ge worden in vrijhandel en particu lier initiatief, zijn niet bereid re geringen in het leven te houden, wier economische idealen lijn recht blijven indruisen^ tegen die van Amerika. Zeker, ook de V.S. hebben zich een zekere mate van ordening moeten laten welgeval len. Maar de stemmen, die er in eigen boezem tegen opklinken, zijn vele en vinden grote weer klank Vandaar ook het enthousiasme, dat Amerika aan de dag legde over de resultaten van de West- Duitse verkiezingen. Een conser vatief beleid in Duitsland waar borgt immers vooralsnog de grote lijn der vrijhandelspolitiek, die de Amerikanen er hebben gepous seerd. Waarbij men slechts de be perkende vraag kan opwerpen: voor hoe lang? Voor hoelang zal een Duitsland dit kunnen vol houden, gezien haar realistische handelsbetrekkingen met landen, wier economie door strakke banen geleid wordt? Het wordt duide lijk, dat dit Duitsland alle kiemen inhoudt van een scherp econo misch conflict tussen Amerika en de andere „voogden". Van rege ringszijde is men zich te Washing ton alleszins bewust van de vele problemen, die zelfs dit conser vatieve Duitsland blijft bieden. De praktijk zal moeten leren of dit voornamelijk kwesties betreft tussen de nieuwe Duitse staat en de geallieerde oppertoezieners, of dat deze zich eerder zullen be perken tot wrijving onder de ge allieerden. De Duitsers zullen on getwijfeld trachten deze situatie zoveel mogelijk uit te buiten. Fernand de Moulin, de 34-jarige Belgische zakenman, is er in geslaagd in 21 uur en 59 minuten over het Kanaal te zwemmen. Wij zien hem hier in het water Zaterdagavond op enige mijlen afstand van de Engelse kust, die hij tussen Dover en Folkestone bereikte. HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN Z.E. KARDINAAL DE JONG Gisteren, Zondagmorgen, is m in alle kerken van het aartsbisdom een herderlijk schrijven voorgele zen van Zijn Eminentie Johannes Kardinaal de Jong, waarin thans mededeling is gedaan van een de finitief plan om de godsdienstige ontwikkeling van de jeugd ter hand te nemen. In de brief wordt gewezen op het ontstellend gebrek bij de jeugd aan kennis omtrent de godsdienst, terwijl juist in de zware en moei lijke periode, welke de jeugd thans doormaakt, een goede kennis van de godsdienst van zo grote waarde is. Want het geloof, zo zegt de aartsbisschop, geeft levenskracht en levensmoed. Het leven tegenwoor dig is zelfs voor de diep gelovende al moeilijk te dragen, hoeveel te zwaarder wordt dit dan voor hen, die de grote genade missen van een levend en vurig geloof. Immers daardoor leren wij de zin en de betekenis van het lijden, dat nooit kan opwegen tegen de heerlijkheid die ons geopenbaard zal worden. Het geloof geeft ook levensvreugde en een innige zielevreugde, die nie mand ons kan ontnemen. Jonge mannen en meisjes horen zo dik wijls schamper spreken over het geloof en dan komt vaak de twijfel omdat men zijn geloof niet verde digen kan. Waarbij dan nog komt tegerislag, onrechtvaardigheid, schrijnende teleurstellingen, die men vaak ondervond van gelovige men sen. Daardoor is het voor velen moei lijker geworden blij en onbevangen het woord van de Zaligmaker te aanvaarden: ,,Wie gelooft, heeft het eeuwige leven". Maar dan moeten we ook hebben een sterk en onwrikbaar geloof, maar daarvoor is het weer nodig, dat men de geloofswaarheden wer kelijk kent en hun betekenis be grijpt voor ons leven. Wanneer we de vraag stellen tot onze jonge mensen of ze werkelijk hun geloof kennen, dan zal het ant woord vaak ontkennend zijn en menigeen zal ervaren hebben, hoe andersdenkenden veel beter dan wij hun overtuiging weten te verde digen, terwijl wanneer zij ons in lichtingen vragen over ons geloof, we dikwijls beschamend moeten erkennen, het zelf niet te weten. Dit alles klemt te zwaarder nu in de tegenwoordige tijdsomstandig heden ons geloof op velerlei wijze wordt beproefd en geschokt. Die onkunde leidt dan ook tot geloofs twijfel, afval en onverschilligheid. Het is om al deze redenen, zo gaat de Kardinaal voort, dat wjj na rijp beraad en na advies ingewon nen te hebben van onze priesters besloten hebben, te beginnen Sep tember van dit jaar, in alle paro chies van ons aartsbisdom een gods dienstcursus te doen houden, voor alle jongens en meisjes, die in 1931 geboren zijn en dus dit jaar 18 jaar worden. Deze parochiële cursus keert elk jaar terug en zal duren van Sep tember tot Pasen, ongeveer 25 les sen. Het is onze uitdrukkelijke en zeer dringende wens, aldus de Kardi naal, dat alle 18 jarige, ook zij die reeds elders godsdienstles ontvan gen op middelbare scholen bijv., aan deze cursus deelnemen en Zijn Eminentie doet een dringend beroep op de priesters om zich met alle krachten aan deze cursus te geven, terwijl tevens een dringend beroep gedaan wordt op ouders en opvoe ders, de leiding van scholen en or ganisaties, om al hun medewerking te geven, ten einde het bezoek te stimuleren. Maar vooral doet de Kardinaal een beroep op de jongelui zelf, om dat hij weet dat veleij onder hen diep in hec hart er naar verlangen, hun geloof beter te leren kennen. Wij zeggen daarom tot hen, aldus de brief met het woord van de Apostel: „Omgordt U met de waar heid" dan zal vanzelf in U vervuld worden, zo eindigt de brief, het woord van de Zaligmaker zelf: „Wie gelooft, heeft het eeuwige leven". Het ligt voor de hand, dat de thans gepubliceerde tellingen van onze bevolkingsstatistiek naar de kerkelijke gezindten, niet van alle delen van ons land een gelijk beeld kan geven. Daarvoor lopen de gegroeide verhoudingen in de verschillende delen van ons land te ver uiteen. Naast het beeld van onze grote steden, dat een geheel eigen karakter heeft, hebben wij het Zuiden met zijn overwegend katholieke bevolking, waartegenover weer het hoge Noorden staat, waar het katholieke bevolkingsdeel nu een maal dun gezaaid is. Toch mogen we direct dankbaar consta teren, dat al zijn hier, natuurlijk in absolute zin, de thans ge publiceerde cijfers voor ons katholieken het minst gunstig, de nieuwe cijfers toch zeer bemoedigend zijn. Al gaat het dan hier natuurlijk langzaam, er is toch een ver blijdende en gestadige groei bij 't kath. volksdeel te constateren, wel ke ons voor de toekomst met ver trouwen vervult! Dit verschijnsel is des te meer opvallend, omdat de meeste andere kerkgenootschap pen hier zelfs absoluut sinds 1930 teruggelopen zijn en de groep on kerkelijken hier in het noorden be langrijk is gestegen. In de officiële toelichting op deze statistische cijfers wordt dan ook geconstateerd, dat bet in de nieuwe cijfers opvalt, dat de Rooms-Katholieken in Groningen en Drente een steeds grotere plaats gaan innemen. Inderdaad wijzen de cijfers in deze gunstige richting. De laatste resultaten van bevol kingsstatistiek volgens de kerke lijke gezindte, dateren van 31 De cember 1930, de laatste van 31 Aug. 1947. Tussen beide perioden is dus ongeveer 17 jaar verlopen. Welnu in 1930 telden wij in de provincie Groningen 21.346 katho lieken of 5,4 pet., nu in Augus- tus 1947 waren wij hier gestegen tot 27.029 of 6 pet. Terwijl de bevolking in onze provincie in die jaren toenam met 14.6 pet., namen de katholieken toe met 26.6 pet. een toename, welke alleen door de onkerkelijke groep overtroffen wordt, die ging nl. met 25.9 pet. vooruit. In percentage gingen de katholieken 10.5 pet. vooruit, de Ned. Herv. daalden met 13.5, de Geref. gingen met 6.5 pet. vooruit en de andere kerkelijke groepen te samen gingen 18.2 pet. achteruit. Voor Friesland waren deze cijfers als volgt: De kath. bevolking nam in die jaren toe van 27.806 tot 33.524 of van 7 tot 7.3 pet. De Ned. Herv. daalden van 42.1 tot 39.7 pet., de gereformeerden ste gen van 22.7 tot 24.4, de overige godsdienstige partijen van 5 tot 5.2 pet., terwijl de onkerkelijken hier stegen v. 23.2 tot 34.4%. Procents- gewijze gingen de katholieken in Friesland 4.6 pet. vooruit, de Ned. Herv. daalden met 5.7 pet., de ge reformeerden stegen met 7.2 pet. en de onkerkelijken met 2.8 pet. Drenthe geeft ons het volgende beeld: In 1933 telde deze provin cie 13.533 kath. nu 19.080, zodat hier de katholieken stegen van 6.1 pet. t°t 7 pet. of 15.5 pet. Drente is dus van de drie noordelijke pro vinciën het sterkst gestegen en wel 15.5 pet. Voornamelijk is dit natuurlijk te danken aan de indus trialisatie in de Z.O. hoek van Drente, maar deze cijfers bewijzen toch wel, dat Drente wat zijn kath. bevolkingsdeel betreft, sterk ir opgang is. Wat de andere cijfers betreft voor de drie noordelijke provinciën, waarvoor onze lezers natuurlijk nog wel in teresse hebben, deze luiden als volgt De Ned. Herv. telden in 1930 in Groningen 188.614 zielen, nu 186.970; de Geref. in 1930 78.090 nu 95.322, de overige godsdienstige groepen in 1930 20.080, nu 18.888. Voor de onkerkelijke groep waren deze cijfers resp. 84.306 en 121.653. Voor Friesland luiden deze cijfers resp. als volgt: Hervormden in '30 168.293 nu 183.347; voor de geref. 90.780 nu 111.968; voor de andere godsdienstige groepen 20.054 nu 23.687 voor de onkerkelijke groep in 1930 92.620 nu 107.835. In Drente waren deze cijfers Ned. Herv. in 1930 141.783 nu 163.583; geref. in 1930 33.775 mi 43.710; andere kerkelijke groepen in 1930 8228 nu 10.297 en de onkerkelijke groep in 1930 25.113 nu 35.239. Indien wij hier nu nog een alge mene conclusie aan mogen verbin den, dan is allereerst deze, dat ge constateerd mag worden, dat de vermindering van het aantal ka tholieken hier door het vertrek uit het noorden naar elders, in Fries land blijkbaar nog zeer groot is. Hier schijnt voor het jongere kath. geslacht nog altijd geen emplooi te vinden zijn en moeten deze jon geren naar elders trekken. In Groningen waar dit vroeger ook heel sterk was, schijnt dit ver schijnsel af te nemen in Drente ook. Wij katholieken groeien hier langzaam, maar toch onmiskenbaar en vooral in Drente, maar ook in Groningen is deze groei perspec tiefvol. Daartegenover staat, dat de groei van het bevolkingsdeel, dat geheel met het kerkelijk leven gebroken heeft, hier in het noorden nog steeds sterk wassende is. Als we zien, dat het landelijk cijfer van dit niet onbedenkelijk accres dus het rijksgemiddelde 17 pet. is en dat Groningen hier een gemiddelde heeft van 27 pet., Friesland van 23 pet., dan blijkt hier uit wel heel duidelijk, hoe het kerkelijke leven hier in het noorden nog altijd sterk aan het afnemen is. Na Amsterdam, dat hier een cij fer heeft van 45 pet. en Rotterdam van 31, komt Groningen op de der de plaats. Naast de verheugende groei van het bath, bevolkingsdeel, is dit verschijnsel ongetwijfeld van dien aard, dat het ons met zorg moet vervullen. Er zoudén uit deze belangrijke statistische cijfers nog wel be langrijke conclusies zijn te trekken, maar we zullen het hierbij voor vandaag maar laten. Er komt nog wel een gelegenheid hierop nader terug te komen. Zondagmorgen omstreeks half 10 naderde een autobus van de firma wed. Bierman uit Amsterdam van uit de richting Kalverdjjk de on bewaakte overweg bjj Zijdewind. Hoewel het uitzicht daar ter plaat se tamelijk goed is, en de bestuur der van de wagen, de heer Jac. Bierman, zoon van de eigenaresse van het bedrijf, de trein die uit de richting Alkmaar naderde, moet gezien hebben, werd de autobus door de trein gegrepen. De omwonenden werden door de geweldige klap, waarmede het on geval gepaard ging, gealarmeerd. Ze snelden toe en zagen tot hun grote ontzetting de totaal vernielde in het Marine Opleidingskamp „Loosdrecht" heeft Zondag een doopplechtigheid plaats gehad van kinderen, behorende tot het personeel van het kamp. De doop werd verricht door de vloot- predikqnt ds. C. H. ten Kate. De moeders dragen de dopelingen langs de kampwacht naar de kapel van. het kamp, waar de plechtigheid geschiedde. DE NOTAWISSELING tussen Moskou en Belgrado is ook in de afgelopen week weer voortgezet en de toon is zo mogelijk nog onvriendelijker geworden. De stijl van Moskou doet ons heel sterk herinneren aan de nota's, die nu tien jaar geleden Hitier aan Polen zond en waarin ook meer werd gescholden dan ge argumenteerd. Als het hier zou gaan om een beoordeling, welke van deze twee mogendheden er de grofste taal kan uitslaan, dan zou Stalin ongetwijfeld de prijs moeten worden toegekend. Dat de Russische pers in deze scheldkanonnade niet onder doet, ligt voor de hand en in de afgelopen week werd in de Russische pers werkelijk niets nagelaten om de oorlogsstemming tegen de joego- Slaven zo fel mogelijk aan te kweken. In welke geest dit ge schiedt, bewijst een spotprent in de „Prawda", waarop Tito in de huid van een varken met de Griekse minister Tsaldaris en generaal Franco aan een trog staat, waarop vermeld staat, dat deze dollars bevat en welke plaat als onderschrift draagt: „Nog een fascistische onderkruiper". Daarmee is de politieke bond genoot van nauwelijks een jaar geleden, wel aan de ergste poli tieke verachting in Rusland en zijn satelietstaten prijs gegeven. Wat in al deze nota's intussen heel sterk naar voren komt, is wel dat voor al dit sabelgekletter geen bepaald motief aanwezig is. Aan vankelijk beschuldigde Moskou de regering-Tito, dat deze Russen in Joego-Slavië mishandelde. Toen de regering-Belgrado heel handig voorstelde deze besehuldiging door een commissie, desnoods onder Russische leiding, te doen onder zoeken, repte Moskou niet meer van deze mishandelingen en kwam het Kremlin met een nieuw aan tal verwijten, die niet zo gemak kelijk door een commissie te veri fiëren zijn. Tito wordt in de nieu we nota's gebrandmerkt als een verrader, een baijdiet, die zijn eigen privé belangen wil dienen ten koste van het internationale proletariaat. Het is dan ook in deze stijl, dat de onbeheerste en onbeschaafde Roemeense minister van buitenlandse zaken, Anna Pauker, uitroept: „dat de Tito- bandieten straks aan het volk van Joego-Slavië rekenschap zullen moeten geven van hun misdaden". Men ziet: feiten worden niet meer genoemd, er wordt alleen maar gehetst. Men kan Tito dan ook niet anders ten laste leggen, dan dat hij, hoe ideologisch ook ver-, want met het Russische commu' nisme want in dit opzicht is hij geen haar beter de nationale zelfstandigheid van zijn land, tegen een overheersing van het Kremlin wil verdedigen. En daar over valt met Moskou niet te pra ten, want elke concessie in deze richting zou betekenen een lang zaam losweken der. satelllietsta- ten van Rusland. Het Titoïsme zou epidemisch kunnen worden en dit zou de meest ernstige be dreiging betekenen voor de machtspositie van Rusland. Van daar dat Rusland hier niet toe kan geven en zich gedwongen ziet met alle mogelijke middelen het re giem van Tito ten val te brengen. Zal Moskou gewapend gaan optreden? Er kan geen twijfel meer over bestaan, dat Rusland in de na.- buurstaten van Joego-Slavië be zig is troepen te concentreren. Dit behoeft intussen nog niet met enige zekerheid te wijzen op een militaire aanval. In elk geval: Joego-Slavië rekent daarop niet en men is daar nog steeds over tuigd, dat heel het Russische op treden niet anders is dan een nieuwe vorm van een zenuwoor log om het Joego-Slavische volk tegen zijn eigen regering in ver zet te brengen. Maar het is ook waar, dat de Westerse mogendheden in dit op zicht niet zo gerust zijn en dat er zowel in Washington als Londen en Parijs een zenuwachtige sfeer heerst, omdat men over de plan nen van Rusland niet zo gerust is en ook omdat men uit ervaring weet, dat verwikkelingen op de Balkan gewoonlijk een zeer ge vaarlijke nasleep hebben. Het ver luidt zelfs, dat deze drie grote Westerse mogendheden bezig zijn een nota op te stellen, waarin Moskou ernstig gewaarschuwd wordt niet tot een militaire agres sie over te gaan, omdat deze Wes terse mogendheden dit moeilijk kunnen tolereren. Ook dit behoeft nog niet te betekenen, dat wan neer Rusland militaire plannen zou hebben, de Westerse mogend heden deze met geweld zullen trachten te verhinderen. Naar alle waarschijnlijkheid zint men er in deze kringen op om op korte ter mijn de Veiligheidsraad bijeen te roepen, teneinde Rusland wegens zijn dreigende verstoring van de vrede, voor dit internationale tri bunaal te dagvaarden. In elk ge val kan men moeilijk ontkennen, dat het voor deze bijeenroeping hoog tijd is, alleen kan men zich verbazen, dat dit nog steeds niet gebeurd is. Immers de Veilig heidsraad is wel voor heel wat minder dreigende gevaren voor de vrede bijeen geroepen, dan dit maal het geval is. De aarzeling bewijst dan ook alleen, dat men in Lake Success Rusland nog al tijd met zeer zachte fluwelen handschoenen aanpakt en buiten gewoon huiverig is het Kremlin de voet dwars te zetten. Het ver luidt intussen ook, dat de Joego slavische regering, nu de grote mogendheden zo lang talmen, zelf besloten heeft een beroep te doen op de Veiligheidsraad in zijn con flict met Rusland. De Joego-Slavische vertegen woordiger in Lake Success, die reeds enige tijd in Belgrado ver toefde, is in allerijl naar de Ver. Staten vertrokken, naar men ver moedt met een officiële aanvrage van de regering in Belgrado. Dat men in Moskou zich echter de voet zal laten dwars zetten door dit instituut, is niet erg aan nemelijk. Lake Success zal dan ook hoogstens hier nieuwe en bijna onoplosbare verwikkelingen kunnen geven, die de vredessfeer in Europa allerminst zullen die nen. Nog een Balkan-probleem Het is niet alleen Joego-Slavië, dat momenteel de wereld zorgen baart, maar ook Albanië blijkt een wespennest te zijn, dat een haard van onrust vormt, maar niet ge makkelijk is uit te branden. Hoe wel we reeds meerdere malen overwinningsberichten uit Athene te horen kregen, volgens welke de Griekse rebellen geheel waren verslagen, bleek later telkens, dat deze verslagen rebellen spring levend waren en de Griekse over winnaars al vrij spoedig na de overwinningsroes nachtmerries bezorgden. Maar de overwinnings fanfares, die de laatste dagen van uit Athene klonken, schijnen in derdaad wat meer reëel te zijn, want ook de Amerikaanse waar nemers hebben nu bevestigd, dat het beruchte Grammosgebergte geheel van rebellen gezuiverd is en het grote gevaar voor Grieken land geweken is. Dit succes is niet aan de Grieken alleen te danken, zelfs ook niet aan het moderne wapenmateriaal, waarover zij, dank zij de Amerikaanse hulp, beschikken, maar voor een be langrijk deel is het een gevolg van het feit, dat Tito's regering werkelijk neutraal is geworden en er geen wapens en hulptroepen meer over de Joego-Slavische grenzen kwamen. De rebellen konden nu alleen nog maar hulp krijgen via Bulgarije en vooral via Albanië. Maar door de vorige successen van het Griekse leger was de grens met Bulgarije niet zo belangrijk meer en waren de communistische rebellen vooral aangewezen op Albanië. Waarvan ze dan dankbaar gebruik gemaakt hebben. Zelfs zo, dat de geallieerde controle-commissie zonder enige mogelijke betwisting kon vaststel len dat Albanië, volkomen in strijd met de uitspraak van de Ver. Naties, steun aan de Griekse rebellen verleende. Trouwens, dat was al wel eerder bekend, maar men was in Lake Success volko men machteloos, omdat elk op treden tegen Albanië door een Russisch veto onmogelijk werd gemaakt. Alleen reeds dit feit was afdoende bewijs, dat Rusland ach ter deze Albanese steun stond. Trouwens Albanië, dat over geen enkele soort wapenindustrie be schikt, moet zelf de grote hoe veelheden wapens, welke het aan de opstandelingen in Griekenland levert, van elders ontvangen en dat is natuurlijk Rusland. De Griekse regering heeft nu deze week na het succes in het Gram mosgebergte het plan gehad, de rebellen, die naar A'banië vlucht ten, daar te achtervolgen en on schadelijk te, maken. Me.i moti veerde dit ontreden met het argu ment, dat de Ver. Naties niet kunnen optreden en dat de schen ding van de internationale bepa lingen nu evident vaststond. Maar de Amerikanen en de Engelse militaire raadgevers van Grieken land hebben dit krachtig ontra den, omdat zij daarvan een recht streeks conflict met Rusland in de Balkan vreesden en dit voor alles willen voorkomen. Rusland treedt, wanneer het zijn belang betreft, alle internationale bepalingen tot bescherming van de vrede bru taal met voeten, maar is er boven dien ook als een der eersten bij, wanneer een andere staat, die niet tot de satellieten behoort, ook maar iets doet, dat de schijn zou kunnen wekken, de internatio nale bepalingen te schenden. Het is een even brutaal als droevig beeld, dat de wereld hier telkens gegeven wordt op het gebied van officiële huichelarij. Maar nog droeviger is het feit, dat wij nog steeds geen internationale macht hebben, die aan deze hypocrisie een einde kan maken. autobus in de brede sloot langs de spoorbaan liggen. Men vreesde het ergste. De bestuurd.er, die uit de ver nielde wagen geslingerd werd, zag ondanks zijn verwondingen kans, zijn echtgenote, die bij hem in de wagen zat en in het water geslin gerd werd, op het droge te halen. Gelukkigbleek, dat er niet meer mensen in de autobus zaten, toen het ongeluk gebeurde. Wel was met de bus een gezelschap visserfe uit Amsterdam gekomen, maar de pas sagiers waren in Kalverdijk uitge stapt. Dr. Schreuder uit Nieuwe Nie- dorp verleendp de eerste hulp en achtte het nodig, dat de gewonden naar het ziekenhuis in Alkmaar werden vervoerd De heer Bier man, die slechts een hoofdwond op gelopen had, kon na onderzoek het ziekenhuis weer verlaten en zijn reis naar Nicpuwe Niedorp voortzet ten. Zijn echtgenote had, behalve een lichte hoofdwond, twee ge kneusde ribben en moest in het ziekenhuis blijven. Al met al is dit ongeluk zeer goed afgelopen. Hadden de vissers nog in de bus gezeten, dan zouden zon der twijfel doden te betreuren zijn geweest. Het treinverkeer ondervond on geveer anderhalf uur vertraging. MODERUBRIEK Nadat we de vorige week de ja ponnen en hoeden hebben bespro- sproken, is het nu de beurt aan de wintermantel van het komende sei zoen. Ondanks de hitte der laatste Augustusdagen, kwamen de Mode huizen met een grote collectie wintermantels, tailleurs en bont mantels op het appèl. Er was een grote variatie van bruin, grijs, groen van hele lichte tot hele don kere tinten. In de tailleurs zowel als in de mantels waren prachtige Schotse ruiten en kleinere stippen in discrete kleuren te bewonderen. Op het geb.ed van mantels geniet het losse neerhangende model weer de voorkeur cn de kimono mouw viert haar triomfen. In de verwer king van de kragen was één on eindige variatie. Ze waren groot en hoog tegen de hals op, wat een logisch gevolg was van het zo jeugdige korte kapsel, weer andere waren onopvallend klein. Toch kan de kraag een van de belangrijkste details van de mantel genoemd wor den. Naast de stofmantels waren er ook velen met bontgarneringen. De lengte der rokken schommelt tussen de 35-33 cm. Ook de pelerine heeft haar entré gemaakt en vele mantels droegen een pelerine die aan de vroegere koetsiersjas deden denken. In de schoenen die er bij gedragen wer den constateert men een grote ver andering. De hakken waren weer steil en fijntjes, sommige hakken waren zelfs bewerkt. De verhoogde zool heeft het voordeel dat men er groter mee lijkt dan men in werkelijkheid is. De pomp doet de voet over het algemeen voor delig uitkomen. De moderne laars jes met de hoge knoop of vetergar nering doen grote opgang, 't Ame rikaanse balletschoentje is speciaal ontworpen voor de Teen-Ager en de Holl. bakvis. Helaas wordt dit wel eens vergeten, maar bedenke wel dat deze modellen allerminst passen bij ouderen. De uitvoering van deze schoenen was van zacht boxcalfs en suède leer. Ook septiel, die zo sterke maar dure leer, was aanwe zig in combinatie met het zo be gerenswaardig koffer-tasje. Het sportmodel is liefst nog sportiever geworden. Platte lage schoenen met stevige vierkante neuzen, sluitend met grote gespen. Men bedenke wel dat de schoen veel van zijn be koring verliest wanneer men deze draagt zonder kousen, AnneMieke.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3