K.V.P.-jongeren hielden Landdag te Amersfoort De schat van Matabonga RADIO Aalmoezeniers van drie landen bijeen Belangrijk internationaal concours-hippique te Rotterdam Motorsi wedj Maandag 5 September 1949 Samenwerking Nederland, België en Frankrijk bij vorming Atlantisch leger Zes Kanaal- zwempogingen Van Est derde te Parijs Nederland tweede in de landenwedstrijd Op het landgoed Birkhoven nabij Amersfoort zijn Zondag dui zenden, behorende tot de Jongerenorganisatie in de Katholieke Volkspartij, voor een Landdag bijeen gekomen. Overzicht van de deelneemsters en deelnemers aan de Landdag. Ongeveer duizend leden van de Jongerenorganisatie der K.V.P. uit alle delen van ons land waren gisteren opgetrokken naar Amers foort, waar in het openluchtthea ter „Birkhoven" een Landdag werd gehouden. Trotserend de hitte van de zon op deze prach tige laat-zomerse Zondag luister den de jongeren, waarvan het vrouwelijke element bijna even sterk was vertegenwoordigd als het mannelijke, naar de rede van Kees Bastiacnen, die de proble men, waarvoor de jeugd van thans zich gesteld ziet, uiteen zette. Ook de plannen Voor het ko mende seizoen werden door deze spreker aangegeven. Bastiaenen betoogde, dat de jeugd de plicht heeft zich met politiek te be moeien, wanneer zij beweert, dat de ouderen het verkeerd hebben gedaan of het de jeugd verkeerd hebben geleerd. Aan politiek doen vraagt echter de gehele mens, al dus spr., die in dit verband de jongeren opwekte elkaar steeds te helpen. Spr. herdacht de gesneu velden in Indonesië en hekelde het, dat sommigen deze doden niet met rust kunnen laten door hen voor een politiek karretje te span nen. Onze doden in Indonesië dienen op waardige, nationale PROGRAMMA DINSDAG 6 SEPTEMBER HILVERSUM I, 301,5 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymna stiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der; 8.00 Nieuws en weerrapporten; 8.15 Symphonie-orkest; 9.00 Licht baken; 9.25 Gramofoonmuziek; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gramofoon muziek; 11.00 Omroepkamerorkest en solisten; 11.30 „Als de ziele luistert", causerie; 11.40 Gramo foonmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 Pianovoordracht; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Promenade-orkest, om roep operakoor en solisten; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en ka tholiek nieuws; 13.20 Metropole or kest; 13.50 Strijkkwartet en klari net; 14.30 Voor de vrouw; 15.00 Amusementsmuziek; 15.20 Gramo foonmuziek; 16,00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd: 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 KRO-Amusementsorkest en soliste; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Het Nieuws; 19.15 Amusementsmuziek; 19.30 „DIT is leven", causerie; 19.45 Gramofoonmuziek; 19.50 Regerings uitzending; 20.00 Nieuws; 20.12 Blaaskwintet; 20.45 Ronde-Tafelge sprekken; 21.07 Klassieke muziek; 22.05 Actualiteiten; 22.15 Trio; 22.45 Avondgebed en liturgische kalen der; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM n, 416 M. 7.00 AVRO 7.50 VPRO 8.00—24 00 AVRO 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmu ziek; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoon muziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gramoioonmuziek; 9.30 Waterstan den; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Amusements muziek; 10.50 Voor de kinderen; 11.00 Trio; 11.30 Voor de jonge zie ken; 12.00 Orgelspel; 12.30 Medede lingen; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Pianospel; 13.00 Nieuws; 13.15 Musette-orkest; 13.45 Gramofoon muziek; 14.00 Knipcursus; 14.30 Gramofoonmuziek; 16.25 Muzikale causerie; 16.40 Voor de jeugd; 17.00 Kinderkoor; 17.30 Gramofoonmu ziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianospel; 18.30 Trio; 19.00 Parjjse nieuwsbrief; 19.05 Luchtig programma; 19.30 Dansmuziek; 20.00 Nieuws; 20.05 Metropole Orkest; 20.45 „De idee die hen groot maakte", hoorspel; 21.20 Pianoconcert; 21.40 Buiten lands overzicht; 21.55 Omroeporkest en soliste; 22.45 Reportage; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gramofoonmu ziek. BRUSSEL, 322 M. 12.00 Gramofoonmuziek; 12 32 Or kest Peter Welffens; 13.00 Nieuws; 13.14 en 14.0015.00 Gramofoonmu ziek; 17.00 Gramofoonmuziek; 17.05 Nieuws; 17.15 Gramofoonmuziek; 17.20 Franse les; 17.40 Gramofoon muziek; 17.55 Kroniek van de mid denstand; 18.00 Gramofoonmuziek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Het Nieuws; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.50 Vrije politieke tribune; 20.00 Hoorspel; 20.40 Gramofoonmuziek; 21.15 Omroeporkest; 21.45 Actuali teiten; 22.00 Nieuws; 22.15 Gramo foonmuziek; 22.50 Nieuws; 22.55— 23.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.05 Omroeporkest; 13.15, 13.32, 14.00—15.00, 18.30, 19.00 en 19.40 Gramofoonmuziek; 20.00 Omroep orkest; 20.45 Gramofoonmuziek; 21.00 Operafragmenten; 22.15 Kwar tet; 22.35 Gramofoonmuziek. wijze herdacht te worden, zo ging spr. verder. Ook de levende militairen moe ten onze aandacht hebben, want zij lijden door hun plichtsvervul ling dikwijls grote schade. Spr. vroeg de jongeren in het komende seizoen vooral hun ken nis te verrijken met de bestude ring van het bekende Vastcn- amendement van 't Hoogwaardig Episcopaat. Aan het slot van zijn rede wees de heer Bastiaenen op de moei lijkheid geschikte leiders te vin den. Onze jonge mensen, die straks de verantwoordelijkheid te dragen krijgen, moeten ingelicht worden over de maatschappelijke vraagstukken en dat werk moet gedaan worden, aldus spr., die be sloot met de wens, dat op de land dagen in de toekomst onderwer pen van nationale betekenis zul len worden behandeld. Hierna werd door enkele jon geren „een onserieus spelletje" van Wim Snitker opgevoerd, „po litiek op de planken", zoals in het programma was aangekondigd. Dit stukje wekte af en toe de lachlust van de jongeren op. Na de pauze was het woord aan de oud-minister van O.K. en W., prof. dr. Jos. Gielen, die sprak over „Onze taak in onze tijd". De hooggeleerde spreker deed een beroep op de jeugd om zich niet over te geven aan pessimisme, dat leidt tot passiviteit. Niettemin erkende de oud-minister, dat onze tijd de jeugd voor een moeilijke taak stelt, vooral waar belang rijke zaken, waarover we veel horen, geen realiteit worden. Voorts willen wij wel werken, maar het bidden houdt met ons v/erken geen gelijke tred. Helder stelde dr. Gielen in het licht het gevaar, dat de mens be dreigt, nl. de dis-personificatie. En hoe zal de houding zijn van een mens, die zijn persoonlijkheid kwijt is, tegenover een aanval vqn een totalitaire ideologie als het communisme is? Het communisme is een macht, aldus spr., waar voor huiveren helemaal geen schande is. Hierbij vertelde spr. zpn gehoor, dat de Russen in Juli 1947 het plan hadden in drie rich tingen West-Europa aan te vallen. Maar niet alleen het commu nisme, ook de Staat bedreigt de persoonlijkheid van de mens. Wanneer de Staat steeds meer tot zich trekt, krijgen wij een ver- ambtelijking van het leven. De democratische staatsvorm werd vervolgens door prof. Gielen aan een beschouwing onderwor pen. Het zou onjuist zijn te Vne- nen, aldus spr., dot met de demo cratie alle vraagstukken kunnen worden opgelost. Men kan slechts zeggen, dat de democratie in onze tijd de minst ongeschikte staats vorm is. Bij zijn critiek op de huidige democratie vroeg spreker of het juist is, dat de democratie toelaat, dat de moordenaars van de democratie in het openbaar de zwaarden scherpen om de demo cratie te vermoorden. Verstaat onze democratie wel haar taak, indien onze jeugd bedorven wordt door lectuur, die in semi-over- heidskiosken wordt verkocht? Toch zag spr. nog hoopvolle ver schijnselen, met name het streven naar grotere éénheden, zoals Be nelux, West-Europese Unie en Europa Eén. Verder had spreker een stijging van het aantal roe pingen geconstateerd en wees hij op de opleving in Frankrijk. Sprekende over de taak van de jeugd in onze tijd, betoogde dr. Gielen met nadruk, dat de strijd niet alleen met materiële, maar vooral met geestelijke wapenen dient te worden gevoerd en wel door ieder op de plaats waar hij in hot leven staat. BR onze politiek dienen we rekening te houden met de chris telijke beginselen en met de rea liteit. Hoe we moeten meewerken aan het tot stand komen van nieu we verhoudingen, is beschreven in de Pauselijke Encyclieken, die spr. aan de jeugd ter bestudering aanbeval. Na een hartoli'k applaus van de jongeren aan het adres van de spreker, die zijn "ehoor anderhalf uur wist te boeien, sloot de voor zitter, Ad Knaapen, de Landdag, die o.a. werd bijgewoond door dhr Sybesma, voorzitter van de kring Amsterdam van de K.V.P. en dooi de adhinct-secretaris van de partij, mr. Rutten. Zwemmen; 2e km wedstrijd te Sas van Gent Te Sas van Gent werd een 2 K.M.- wedstrijd gehouden. Winnaar bij de heren werd Bijdeweller (GZC, Gou da) 30 min. 39.6 sec. Eerste bij de dames werd: Irma Schumacher (R DZ, Rotterdam) 32 min. 42 sec. TONGERLOO (KNP). De Nor bertijnen-abdij te Tongerloo, die in haar leven de oude majesteit van de Middeleeuwen heeft bewaard, was deze week getuige van een wel zeer merkwaardige en moderne invasie. 54 Nederlandse aalmoezeniers van alle strijdkrachten hielden daar re traite te samen met hun chefs de hoofdaalmoezenier mgr. kolonel H. J. J, M. van Straelen en de hoofd- vlootaalmoezenier mgr. J. F. M. de Sain. Tijdens hun verblijf ontvingen zij een veertigtal van hun Belgische collega's met hun hoofdaalmoezenier Generaal prelaat Cammaert en een aantal Franse collega's met hun chef des Aumoniers Badré. In de oude abdij, die reeds dikwijls het centrum was tussen Zuid en Noord, werden nu de eerste vruchtbare contacten gelegd tussen de militair-geestelijke verzorgers van de drie landen, op dat bij een totstandkomen van het Eire-Finland om het wereldkampioenschap Het elftal van Eire, (Finland), dat Donderdag a.s. te Dublin tegen Fin land uitkomt voor het tournooi om het voetbal-wereldkampioenschap, is als volgt samengesteld: doel: God- win (Shamrock Rovers), achter: Carey (Manchester United) en Ahaerne (Luton Town), midden: Gannon (Sheffield Wednesday), Martin (Aston Villa) en Moroney (West Ham), voor: Gavin (Norwich City), Fitszimons (Middlesbrough), Higgins (Dundalk), Desmond (Midd lesbrough) en O'Connor (Sham rock Rovers). In hej; Finse elftal spelen o.a. mee Sarnola, de 32-jarige doelver- dediger die ook tegen Nederland heeft gespeeld en reeds 19 maal het Finse doel heeft verdedigd en Mar tin, die rechtsback speelt in zijn vereniging, maar reeds drie maal in het Finse elftal is uitgekomen op de rechtsbuitenplaats. Tsjecho-SlowakijeBulgarije 1—3 De landenwedstrijd tussen Tsje- choslowakije en Bulgarije werd ge wonnen door de Bulgaren met 31, nadat de rust met een 10 voor sprong voor de gasten was ingegaan. AJAX WON DE AROLBEKER Ajax heeft dit jaar zij het door strafschoppen in de finale het Arolbekertournooi in het Olympisch Stadion te Amsterdam gewonnen. De uitslagen luiden: halve finales: KFC—Zeeburgia 33 (KFC wint door strafschoppen), AjaxWest Frisia 53. Finale: AjaxKFC 3—3 (Ajax wint door strafschoppen). Atlantisch leger onze militairen ook dan in de vreemde beschermd wor den. Voorwaar een toe te juichen activiteit en een bewijs van attente waakzaamheid van onze Katholieke leger- en vlootaalmoezeniers. Het Zilveren Vos-tournooi Gisteren werden te Nijmegen de wedstrijden voortgezet voor het zil veren Vostournooi. Be-Quiek liet verstek gaan. De uitslagen luiden: SCH—Tubantia 2—1, Quick—SCH 31, Tubantia—Quick 01, Quick won het tournooi. Spaarnebeker-tournooi VSV heeft het Spaarnebekertour- nooi in de finale door strafschoppen gewonnen. De uitslagen luiden: VSV ZFC 11 (VSV wint door straf schoppen). HaarlemVolewijckers 11 (Haarlem wint door strafschop pen). Verliezersronde: ZFCVole wijckers 30. Finale: HaarlemVSV 22 (VSV wint door strafschoppen). Tweede klasser won Zilveren Bal In Rotterdam werd de finale ge speeld in het Zilveren Baltournooi tussen Emma en Eindhoven, welke gewonnen werd door Emma met 3—0! DE ENGELSE LEAGUE De uitslagen van de wedstrijden in de Engelse League luiden: Eerste divisie: ArsenalLiverpool 12. Birmingham CityBurnley 01. Blackpool—Wolverhampton Wande rers 12. Bolton WanderersSunderland 2—1. Derby CountyStoke City 23. EvertonHuddersfield Town 30. FulhamCharlton Athletic 12. Manchester UnitedManchester City 2—1. MiddlesbroughPortsmouth 15. Newcastle UnitesAston Villa 32. WestbromwichAlbionChelsea 1—1. De uitslagen in de tweede divisie luiden: BarnsleySheffield United 22. Blackburn RoversBury 21. BrentfordLeicester City 01. Cardiff CityTottenham Hotspur 01. Coventry CityQueens Park Ran gers 00. Hull CityBraford 33. Leeds UnitedSwansea Town 12. Luton TownGrimsby Town 00. Plymouth ArgyleWest Ham Uni ted 03. Sheffield WednesdayChesterfield 42. SouthamptonPreston North End 1—0. R..T.C. WERKTE HARD (Vervolg van pag. 1 nen dat een andere verhouding ook voor Nederland wel veel aantrek kelijks zou kunnen hebben. Van de sociale en culturele com missie is voorlopig nog weinig nieuws te melden. Men hoort in deze krin gen vaak de opmerking maken: Als de andere zaken maar in orde ko men, op ons zal het niet vastlopen. Blijft over: De militaire commissie. De Republikeinse delegatieleden, die van deze commissie deel uitmaken, zijn eerst in de loop van de week aangekomen en veel practisch werk kon in deze sector dus nog niet worden gedaan. Toch is er wel een hoogst actuele kwestie besproken: De nieuwe tactiek van het Republi keinse leger, welke o.m. bestaat in een geluidloze omsingeling van Ne derlandse legergroepen. Het is be grijpelijk, dat hierover in Neder landse kringen veel ontstemming heerst en dat nog eens met nadruk gewezen is op de ongunstige invloed, die gebeurtenissen als deze op het verloop van do conferentie moeten hebben. Hiermede is dan ook nog eens weer de donkere achtergrond geschilderd, waartegen deze voor de oppervlakkige toeschouwer nog zo rustige conferentie zich "-afspeelt. De nieuwe tactiek van de TNI is niet zo maar iets dat door een plaatse lijke commandant is uitgevonden. Overal wordt dezelfde lijn gevolgd en het is duidelijk, dat het hier dus om een bevel gaat dat van bovenaf gegeven werd. Achter dit alles zit de overweging: Voor het geval het met de conferentie mis mocht gaan, moeten wij in een zo gunstig moge lijke positie verkeren. Met andere woorden: Nog wantrouwen. In ge sprekken, die wij met Indonesiërs hadden, wordt zulks ook wel onver bloemd toegegeven. Hunnerzijds voeren zij echter aan, dat ook wij nog steeds wantrouwen in ons ach terhoofd hebben. Zij wijzen in dit' verband op het klein stukje Repu bliek, dat zij tot nu toe maar terug kregen en waarbij ook Nederland er van zou v.'/\ uitgegaan, dat het alsnog mis kan lopen. En dat het in Nederland mis zou kunnen lopen, ook daarmede houden de Indone siërs werkelijk rekening. Zij wijzen op een actie als die van „Rijkseen heid", zij wijzen ook op de twee derde meerderheid, die in het Ne derlandse parlement zal moeten worden opgebracht. Men ziet het, het wantrouwen is onuitroeibaar. In theorie stelt men het zo, dat de situatie de conferen tie zal beïnvloeden, maar in feite is het precies andersom: De confe rentie zal de situatie beïnvloeden, Ilard gezegd is het zo, dat de wa pens slechts rusten in afwachting van het consigne: „Vrede of strijd". Maken wij ons echter niet onge rust, het zal „vrede" zijn. Voor geen der partijen is er heil meer buiten deze Ronde Tafel. Stapels moeilijk heden liggen weliswaar nog voor ons, maar het vertrouwen over heerst dat wij er dit keer zullen komen. CALAIS-DOVER Het wordt bepaald druk in het Kanaal. Aan de Franse kust verdringen zich de eandidaten die naar de overkant willen zwemmen, hoewel de weers omstandigheden snel verslechteren. Slechts weinigen is het echter be schoren ook inderdaad voet aan En gelse wal te zetten. Tot hen behoort de 34-jarige, 229 pond zware, Luikse industrieel Ferdinand Dumoulin, eigenaar van drie fabrieken, die Vrijdagavond nabij Kaap Gris Nez te water ging, na een glas cham pagne te hebben gedronken. Na 21 uur en 57 minuten arriveerde hij aan de Shakespeare-klip tussen Do ver en Folkestone. Hij vertoefde er vijf minuten en werd toen door een volgboot aan boord genomen, die hem naar Calais terugbracht, de uitbundige feesten tegemoet die België aan zijn eerste Kanaal-triom fator zal gaan wijden. Te Calais verklaarde hij (met gezwollen ge zicht door het voortdurend slaan van de golven tegen zijn huid) dat hij van plan is het ook van de En gelse kant af te proberen. Zondagmorgen startten achter eenvolgens twee Egyptenaren, Abd el Moneim Abdu, 29 jaar en Fahmy Attalah, 36 jaar en de 36 jarige Franse badmeester Francois Perez uit Biarritz, die er na 4 uur en 21 minuten een eind aan maakte we gens kramp in zijn linkerbeen. Mo neim Abdu staakte gisteren even voor middernacht de strijd. Hij was toen twee mijl uit de Engelse kust. Van Attalah was op dat moment niets bekend. Vanmorgen om zes uur zou de Cubaan Jose Antonia Cortinas starten voor zijn derde poging en als alles goed gaat, gaat morgenochtend het 17- jarige Ame rikaanse zwemstertje Shirley May France te water. Voetbal met water langs de zijlijn In de tweede helft van de voetbal wedstrijd VOSTAUDI, die in En schede werd gespeeld, nam do scheidsrechter een merkwaardige, doch gezien de hitte, voor de spe lers welkome beslissing: 20 minuten na rust floot hij af en gunde da spelers even verkoeling bij de bak ken met water, die aan de zijlijn waren opgesteld. Nadat zij hun dorst hadden gelest cn zichzelf hadden afgespoeld, werd de wedstrijd, een competitiewedstrijd voor de 2e klas se Oost, voortgezet. Athletiek: Sagitta clubkampioene meisjes Nadat Sagitta de vorige week reeds het dames clubkampioenschap van Nederland behaalde, plaatste deze Amsterdamse vereniging zich ook bij de clubkampioensohappen van Nederland voor meisjes, die op de Sintelbaan te Amsterdam werden gehouden als eerste. Daarmee pro longeerde Sagitta dit kampioenschap, dat men in 1946 in Den Haag behaal de cn dat in 1947 cn 1948 niet werd georganiseerd. Voorts werden een aantal heren nummers verwerkt, waaronder het kampioenschap van Nederland op do steeple chase en de 200 meter hor den. De voornaamste uitslagen hier van luiden: 3000 meter steeple cha se: 1. en kampioen van Nederland Groen (A.V. '23) 10 min. 5.8 sec., 200 meter horden: 1. en kampioen van Nederland Schuiling (DOS) 26.6 FANNY WON IN SCHOTLAND Fanny BlankersKoen won voor 25.000 toeschouwers te Murrayfield" de 80 meter horden in 11.3 sec. Nog nimmer heeft een athlete in Schot land een dergelijke tijd in dit num mer gemaakt. Later op de middag won zij de 200 meter in 24.8 sec., waarbij zij Sylvia Checseman met bijna 2 meter sloeg. SLIJKHUIS WINT IN DUBLIN Wim Slijkhuis won de 4 mijl te Dublin in de tijd van 19 minuten 31.9 sec. tijdens internationale wed strijden te Dublin. Audy Stanfield. de Amerikaanse sprinter, won de 100 yards in 9.6 sec. Wedstrijden op de Nenijtobaan Op de Jlouijto-sintelbaan te Rot terdam werden de athletiekwedstrij- den om de Wouter Groenesteinbe- ker gehouden, waaraan verbonden het clubkampioenschap van Neder land voor juniores. De wedstrijden waren georganiseerd door „Miner va". De einduitslag wei-d: 1. AAC 54 p. 2. V. en L. 35 p., 3. Minerva 25 p., 4. AAV 24 p., 5—6 DOS Sisu 22 V. P-, 7. Haarlem 20 p., 8. Doves 19 p., 9. Holland 7 p., 10. SCR 3 p. Wielrennen: 17 Renners hadden ingeschreven voor de belangrijke wedstrijden over 100 K.M. achter Dernymotoren op een parcours van Longchamps. De wedstrijd werd gewonnen door Louis Bobet (Frankrijk) in 1 uur 54 min. 20 sec., gemiddelde uursnel heid van 52.479 K.M. over 100 K.M. Tweede werd Fausto Coppi (Ita lië) op 41 seconden, derde Wim van Est op 51 seconden, vierde Carrara (Frankrijk) op 1 min. 3 sec. Daarna kwamen nog Mahe (Frankrijk) op 2 min. 26 sec, Le Strat (Frankrijk) op 3 min. 32 sec. en Idee (Frankrijk) op 5 min. 8 sec. Dertien renners re den de 100 K.M. uit. Revanche der wereldkampioenschappen De resultaten van de revanche der wereldkampioenschappen in het sprintnummer der amateurs luiden: le serie: 1. Bellenger, 2. Heid ge diskwalificeerd, 2e serie: 1, Patter son, 2. Lognay op halve lengte. Tijd 12 sec., 3e serie: 1. Bellenger, 2. Lognay, 4e serie: 1. Heid, 2. Pat terson, 5e serie: 1. Lognay, 2. Heid, 6e serie: 1. Bellenger, 2. Patterson, match a quatre: 1. Heid, 2. Patter son, 3. Bellenger, 4. Lognay. Totaal klassement: 1. Bellenger, 6 punt., 2. Heid, 6 punten, 3. Patterson, 7 punt-, 4. Lognay 9 punten. Een omniumnummer bestaande uit 1 K.M. tegen het uurwerk, een 5 K.M. wedstrijd en een achtervol ging had tot uitslag: 1. Blanchet, 5 pnt., 2. Piel, 6 pnt., 3. Le Nizerhy, 7 punten, 4. de Lescluses, 12 pnt., 100 K.M. achter grote motoren: 1. Lesueur tijd 1 uur 22 min. 55.4 sec., 2. Frosio op 75 meter, 3. Pronk, 4. Lemoine, 5. Betherij. Aan een vierdaags internatio naal concours-hippique te Rotter dam nam ook Z. K, II. Prins Bomhard deel. De landenwed strijd welke Zondagmiddag werd gehouden, is gewonnen door Frankrijk met in totaal 20 fou ten. Tweede werd de Nederland se équipe met 38 fouten, Zweden werd derde met 55 fout en 4e werd Engeland met 84» fout. H. M, Koningin Juliana, prinses Beatrix cn prinses Armgard gaven Zaterdagmiddag blijk van haar be. langstelling voor het zeer zware jachtspringconcours om de Grote Prijs van de stad Rotterdam. Lang zag het er naar uit, dat geen der ruiters er in zou slagen zonder fouten over de vele hindernissen te komen. Eindelijk volbracht de Zwitserse majoor Mettler op Dag- mar dit kunststukje in 97 sec. Van do Franse favorieten kon niemand deze prestal ie evenaren, zomin als een der ledon van de Zweedse ploeg (een uitstekende équipe, die slechts zelden in het buitenland verschijnt) Men dacht de Zwitser reeds winnaar, toen de Engelse majoor Starkey op Cascade, als een der laatste deelnemers gestart, in 96 sec. het parcours eveneens foutloos aflegde, hetgeen een bar rage noodzakelijk maakte. Maj. Mettler, maakte in een snelle rit oen foutje, dat hem op vior staf- punten kwam te staan, zodat maj. Starkey niet scherp op tijd be hoefde te rijden Hierdoor gehol- Knud Andersen geslagen De Deen Knud Andersen, we reldkampioen in net achtervoigings- nummer der amateurs, verloor te Florence van de oud-wereldkam pioen Messina in een wedstrijd over 4 K.M. Do tijd van de Italiaan be droeg 5 min. 11.9 sec., waarbij hij 80 meter op de wereldkampioen was ingelopen. Van Vliet wint te Zurich Zaterdagavond werden er op de baan te Zurich internationale sprint en stayerswedstrijden gehouden, waarvan de uitslagen als volgt lui den: sprint professionals, eerste halve eindstrijd: 1. Gcrardin, 2. Scherens, 3. Derksen, tweede halve eindstrijd: 1. van Vliet, 2. Plattner, 3. Gosselin, eindstrijd: 1. van Vliet, 2. Gerardin. Om de derde plaats: 1. Plattner, 2. Scherens. Om de 5e plaats: 1. Derksen, 2. Gosselin. Stay erswedstrijd eerste manche over 30 M,: 1. Besson, tijd 25 min. 49.2 sec., 2. Frosio, 3. Lesueur, 4. Bakker, 5. Pronk. Tweede manche 50 K.M.: 1. Le sueur, tijd 43 min. 16.2 sec., 2. Fro sio, 3. Pronk, 4. Bakker. Besson staakte de strijd. Algemeen klassement: 1. Frosio, 79.974 M., 2. Lesueur 79.941 M., 3. Bakker 79.592 K.M., 4. Pronk 79.558 M. Bakker wint fruitmarktcriterium DEN HAAG, 4 Sept. Het Fruit marktcriterium, georganiseerd door de HRC, „Hollandia" werd een in ternationale wedstrijd voor profs over een afstand van 100 K.M, Ver schillende bekende renners namen deel o.a. Arnold (Australië) en de Nederlanders de Groot, Bakker en de Vries. Bakker (Zaandam) was de sterk ste renner en werd eerste in de tijd van 2 uur 30 min. 19 sec. pen, kon hij ook thans weer de voor de barrage uitgezette hinder nissen foutloos nemen, waardoor hij zich van de eerste plaats ver zekerde. Een uitstekend figuur in dit ver maarde gezelschap sloeg onze land. genoot luit. J. Rijks, die met 4 straf punten in de zeer snelle tijd van 91 4/5 sec. op Master dit par cours rond kwam Hij deelde de derde prijs met de Zweed lult. Aabv-Eriesson op Aladlin en Jose Hoffmann op Orval uit Brussel en liet hiermee de meest bekende Europese ruiters achter zich Van de vele obstakels had men er 16 gehandhaafd voor het spring concours a l'Amerioaine om de Priis van de Maas. Bij deze wedstrijd moest het parcours beëindigd wor den bij de eerste fout die ruiter of paard maakten. De meeste dcelne. mors werden bij de eerste vijf hin de-nissen nl uitgebeld, doch luit. Cubitt op Pascha. Baron van Bll- xrn Finccke op Jubal. Neve de Me. vergnies uit Gent op O'Rus en ma. jor Mettler bleven zonder fouten. De laatste ruiter reed wel zeer goed en eens te meer kwamen hier de kwaliteiten van de Zweedse baron tot haar reeht. Luit De Say. ette hield de Franse eer hoog met 14 goede sprongen, hetgeen nog al tijd het dubbele aantal betekende van zijn landgenoot kapt Fresson. Prins Bernhard was op Agenda de best geplaatste Nederlander, teza men met Roders Jr. op Lassy, zes goede sprongen bleken in dit con cours nog aitiid tot de uitstekende prestaties te behoren. De internationale dressuurproef St Goorges om de Rotterdamse Manegeprijs, was verre van een voudig en moest zonder commando worden voorgereden, hetgeen een extra inspanning van de deelne mers vereiste. Over het algemeen viel een verblijdende vooruitgang te bespeuren. De moeilijkheden van de eerste na-oorlogso jaren, te weinig verzameling, niet voldoende accentueren der gangen, te weinig en onjuiste stelling en buiging wa ren grotendeels verdwenen. Een zeer opvallende verrichting gaf de nil round ruiter kapt. H Baron von Flixen-Finecke, Zweden, on Master Rufus. Een meer dan uitstekend gaand volkomen uitgebalanceerd schoolpnard. Prins Bernhard was er uitstekend in, gaf een gave vertoning met Rex maar de fraaie schimmel is nog niet lang genoeg in training, om geheel onberispelijk af te werken. Verheugend was de zeer nette dressuur, die Max van Loon ver toonde met. St. Hubert Deze jong ste der Nederlandse dressuurrui ters paste volkomen in het gezel schap. Courses te Duindigt De uitslagen van de draverijen te Duindigt waren Zondag: Paulina-prijs. Afstand 2100 M. Nellie Gregor (A. T. v. d. Veen) tijd 3.15.2 K.M. Tijd 1.31. 2 Toto winnend f 7.90 (Stal). Plaats f 3.40 Prime Rose-prüs, Afstand 2100 M. 1. Marij ke (A. B ,v. d. Veen), tijd 3.13 K.M. Tijd 1.31. Toto: winnend f 56.40, plaats f 8.40. Papyrus-prijs. Afstand 2500 M. Louise de la Maire b (Th. Ponsen) tijd 3.44.8 K.M. Tijd 1.29.2 Toto: winnend f 4.20, plaats f 1.10. Parquita-prijs. Afstand 2120 M. Jopie the Saint (A. T. v. d. Veen) tijd 3.06. 4 M„ tijd 1.27.9. Toto: winnend f 1.90, plaats f 1.50. Het zilveren schild- prijs. Afstand 2600 M. Qualla (A. E. Selens) tijd 2.58.6, Toto: winnend f 2.30, plaats f 1.20. Sanorama-prijs: afstand 1200 M. Fair Play (W. Kampers) tijd 1.18.6. Toto: winnend; f 10.60, plaats f 3.20. Internationaal Wielercriterium voor profs en onafhankelijken over 130 km was het grote nummer van de Ronde van Den Bosch. In de bocht van de Leeuwerikslaan van rechts naar links: Fausto Coppi, Cerrit Peters, J. Liebrechts, T. v. d. Dungen, achter deze Cerrit Schulte en naast hem Cees Pellenaars. FEUILLETON 44 Lida besloot ook te gaan zwemmen om op te frissen. Ze trok haar zwem pak aan, kwam aan dek en dook in het kristalheldere water. Ze scheen te drijven in een volmaakt zuivere omgeving. Het was verruk kelijk. Het was overheerlijk. Het water scheen geen eigen tempera tuur te hebben. Het was niet warm en evenmin koud. Het was meer dan volmaakt. Ze deed enige forse crawlslagen. Toen hoorde ze een sehreemy. Kapitein Holby stond aan de reling, wuivend en haar toe roepend: „Haaien! Haaien!" SJe wierp een verschrikte blik over haar schouder heen en zag, of meende te zien, dat een smalle blauwachtige schaduw door 't wa ter gleed. Overhaast zwom ze naar de schoener terug en klom tegen de touwladder op. Kapitein Holby stak haar beide handen toe om haar naar boven aan dek te helpen. Je moet voorzichtig zijn, Lida, vooral om deze tijd van de dag!" „Maar meneer Benders heeft zo even óók gezwommen". „Dat was net zo goed erg ge waagd!" Dat was precies waar het op aan kwam. Jack waagde en kwam er goed af. Echt zo'n jongen, die al les lukt! Ze haalde een kom lauw water en nam die mee naar haar hut, om zich af te sponsen. Daarna kleedde ze zich aan. Golven van weeë sla perigheid sloegen over haar heen. Het zou weer een drukkend zwoele dag worden en voor ontbijt zou er wel een of ande* soort vlees in ko- kosvet gebraden worden opgedist met koffie, die sterk genoeg was om het inktbuisje van een vulpen houder stuk te vreten. Lida verzette zich zo goed zij kon tegen haar opstandige bui. Ze moest zichzelf niet verzwakken door op roerig te worden. Ze had een tapje te verrichten en een strijd te voe ren. Neen, geen strijd, maar een wedstrijd in het volhouden. Wie zou die wedloop het eerst opgeven, zij of Jack Benders? Na het ontbijt ging ze met Tara aan land met nog meer ruilwaren. Lida pakte de zaak doeltreffend aan. Ze ondervroeg iedereen in het dorp en vond in totaal veertien mannen en negen vrouwen, die de kokosnotendop in handen gehad en bekeken hadden. En allen hadden ze de woorden gezien door Han Russel met zoveel moeizame zorg in de harde schaal gegrift. Lida deelde potloden en papier uit en bood mooie prijzen aan voor iedereen, die de woorden die ze ge zien hadden zouden weten weer te geven. Het aardige, speelse volk genoot echt van wat ze als een spelletje beschouwde. Ze tekenden allerlei zinloze krabbels en tekens en lieten die onder hartelijk gelach aan elkaar zien. Het was alles nut teloos. Jack Benders Awam langs gewan deld met zijn bemanning, kapitein Hisimuri, een halfbloed Japanner en Maki, een achttienjarige jongen, die uit Hawaii of Korea afkomstig kon zijn. „Je verbeuzelt je tijd, schatje", zei Jack plagend. „En morgen staan de preferente aandelen van Jack Benders op zestig. Stel je vei lig, voordat je er spijt van krijgt!" Lida grijnsde tegen hem. Ze had hoofdpijn en voelde zich benauwd op haar maag, maar ze grijnsde toch zo brutaal ze maar kon. „Dat is gek", zei ze. „Jouw ge wone aandelen zijn vanmorgen vijf procent gezakt en ze dreigen nog verder te zakken. Als je graag een sneetje van deze koek wilt hebben, iieve jongen, dan zou je verstandig doen met een stoel aan tafel bij te schuiven en een beetje voort te ma ken". „Ik begin te beseffen", zei Jack, „dat er met een dikhuidig meisje niets valt aan te vangen. Op slot van zaken is het voor mij niet meer dan een spelletje. Dit lieflijke ei landje verveelt me gruwelijk. Ik ben vrijwel besloten de hele zaak eraan te geven en naar mijn geliefd Californië terug te keren". „Doe dan mijn groeten aan Hol lywood!" spotte Lida. Ze hield nu op met het opschrijf- spelletje. Ze deelde katoen, zak messen en tabak onder de verheug de inwoners van Matabonga uit en ging met Tara een tochtje over het eiland maken. Zonder d^ kokos notendop was het zoeken naar de tinnen kruithoorn onbegonnen werk, doch ze was vast besloten geen enkele mogelijkheid voorbij te laten gaan. Ze stapte het aantal der levensdagen van de jonge Han Russel. 364 schreden -in noor delijke richting van 't kruis nauw keurig af en van het aldus bereikte punt deed ze drie stappen in ooste lijke richting en gaf Tara last, daar te gaan graven. In Honolulu had ze natuurlijk brj haar overige benodigdheden ook 'n stevige spade gekocht. Tara groef een diep gat op de aangegeven plek doch vond niets anders dan grillige brokken zwarte lava. Ze zag, hoe Jack Benders van zijn scheepje af haar door een kijker in het oog hielde en vermoedelijk hartelijk om haar lachen moest. (Wordt vervolgd) De laatste motorsm spanwedstrijden in d tweede kermis-Zaterc Sportpark gehouden wel een groot aantal trekken, maar toch v stelling niet overwelc De man aan de heer J. de Ridder, ve ditmaal nog al wat n kost de wedstrijden 1 omdat meerdere proir way-rijders ais v. Aai nik. Boef e.a. deelner wedstrijden in het b Toch was men er in een goed programma te komen, waaraan van naam werd deelg moet gezegd, dat er n nende races bij warei schillende speedway verbluffend goede bo< demonstreerden. Jammer was 't, dat renner L. Newcombe gaan, want we hadder man, waarvan een go ging, wel eens willen Bijzonder aantrekke waarbij niet minder waarbij niet minder c mers aan de start ver: ging snel en er was overvloed. Opvallend aantal Jappen we toren van het merk Ja de diverse wedstrijder De geluids-installatie de heer P- Gons te Me deed uitstekend. Het v systeem als tot nu toe Er waren 22 staande o kers, die het geluid hoi spreiden, waardoor d echo wordt vermeCn. De E.H.B.O., met dr aan het hoofd, moest actie komen. Eenmaal wertsen, die kwam te snijwond aan het been andere maal voor de P. van Rooijen, die ten een aanrijding met he valletje over de kop slo liep ook dit ongeval g De strijd in de ju 250 cc bracht weinig s Verbrugge werd ih be eerste, tweede W. A. v In de juniorenklasse H. M. Steutel in beide en won zodoende dez Jammer, dat Bisschop manche pech kreeg, v tweede manche gaf hl partij. De wedstrijd 350 cc v werd een onbetwiste z Limburger P. Cordang drie manches als eerst streep ging en door zij] rijden opviel. De snel Cordang was 1.52 4. In de derde manche wertsen in het heetst v te vallen, zoals we hier mededeelden. In de wedstrijd voo 500 cc werd goed geredei den behoorlijke tijden g In de eerste serie woi na spannende strijd met De tijd van Jonker was naar van de tweede se Verhoef in 1.57. De her) voor K. Hulst in 2.04.4 De finale bracht een z Amsterdammer Verhoef tijd van 1.49, die hiern beslag legde op de zilvei schikbaar gesteld door ,,'t Wapen van Heemske: ker; 3. Stuivenberg, In de eerste serie seni waarin de Alkmaarse re Geus uitkwam, had deze kluif aan de Speedwa Steeman, mapr toen St 3'/i ronden zware strijd kreeg, was 't pleit beslei van De Geus was 1.47,1 De tweede serie werd door de Limmer M. Metsc De finale bracht een ze Hagenaar E. Molenaar Metselaar gaf uitstekenu kon Metselaar niet vooi Metselaar werd tweede Wandelsport: Wandeltocht Amsterdam-Leeuw Drie en dertig wand< komstig uit alle delen va: bleken dit weekeinde in jaarlijkse monstertocht A Leeuwarden (150 km.) zo menswaardige rustpauzen gen. Zij vertrokken Za dag om 12 uur uit Amsti men drie kwartier rust tegen 6 uur, en vervol: hun tocht via Medembli afsluitdijk. De temperatuur was rende de nacht op de voor deze wandeltocht vier van de 37 deelnemei opgeven. Zondagmiddag even na arriveerden de tippelaars sum, 3 km. buiten Le waar zij werden opgew een muziekcorps, dat hen rende paar kilometer naar de Friese hoofdsta grote belangstelling van h bereikten zij het eindpunt uur. Dit is de vierde tocht, i sterdamse vereniging Afstandtippelaars" heeft seerd. INTERNATIONA WEDSTRIJDEN V< MILITAIREN In tegenwoordigheid van de Lattre de Tassigny wei dagmiddag te Bordeaux strijden gehouden van de tionale athletiekontmoeti militairen. Het aantal toet was zeer groot. Het weer athletiek bijzonder mooi, n sterke wind hinderde de aanzienlijk. De resultaten waren: horden: 1, Finiay CGr.-Bi sec., 2. Westman (Zwedei sec. Kogelslingeren: 1. Ro: Britt.) 47.84 M. 100 meter (Gr.-Britt.) 10.5 sec. Nieuv record. Oud record Lamm derland met 10,6 sec., (Neo), 10.7 sec., 3. Saat sec., R. Rouhier (Franki sec. 400 meter: 1, Alvenic den) 49.6 sec., 2. Soetewey 50.3 sec., Als zesde eindigdt (Ned.) in 52 sec. 800 meter (Zweden) 1 min. 55.5 sec (Gr.-Britt.) 1.56.5, 3. B (Frankrijk) 1.57.4, 4. Rosen 1-58.1, 5. Skourup (Denema 58.3. t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4