King Scott won de heat te Veendam Britse vakverenigingen in Congres bijeen )naal )tterdam Motorsnelheids- en zijspna- wedstrijden te Alkmaar Kranig West-Frisia verloor met 5—3 van Ajax Tebbens de grote man in Meppel ....maar Hazewinkel won Hengelo gaf zijn tegenstanders geen kans enwedstrijd fm Maandag 5 September 1949 PAG. 5 Toto-uitkeringen van f 53.60 en f 89.60 Schagen wint S.R.C.-tournooi Opmerkelijk herstel van H.V.V. Witte kool gehalveerd Actie tegen niet-officiële stakingen ook thans weer de e uitgezette hinder- nemen, waardoor e eerste plaats ver- d figuur in dit ver lap sloeg onze land. Rijks die met 4 de zeer snelle tijd op Master dit par- tam Hii deelde de t de Zweed luit. op Aladlin en Jose >rval uit Brussel en de meest, bekende ■s achter zich obstakels had men afd voor het spring, lerieaine om de Priis Bij deze wedstrijd ours beëindigd wor- te fout die ruiter of De meeste deelne- ii de eerste vijf hin. itgebeld. doch luit. ha. Baron van Bli- Jubal. Neve de Me nt op O'Rus en ma. ?ven zonder fouten, er reed wel zeer i meer kwamen hier i van de Zweedse recht. Luit De Say. 'ransc eer hoog met gen, hetgeen nog al le aantal betekende ■noot kapt Fresson. was op Agenda de Nederlander, teza- rs Jr. op Lassy, zes bleken in dit con- 1 tot de uitstekende ehoren. male dressuurproef a de Rotterdamse as verre van een- ;t zonder commando reden, hetgeen een g van de deelne. Over het algemeen idende vooruitgang De moeilijkheden ia-oorlogse jaren, to ling, niet voldoende r gangen, te weinig ling en buiging wa. Is verdwenen. Een verrichting gaf de kapt. H Baron von Zweden, op Master •er dan uitstekend ïen uitgebalanceerd •d was er uitstekend vertoning met Bex i schimmel is nog eg in training, om lelijk af te werken, is de zeer nette dnx van Loon ver- Hubcrt Deze jong- landse dressuurrui- omen in het gezel- te Duindigt ran de draverijen te Zondag: Afstand 2100 M. k. T. v. d. Veen) tijd 1.81. 2 Toto winnend laats f 3.40 Prime nd 2100 M. 1. Marij- /een), tijd 3.13 K.M. r. winnend f 56.40, pyrus-prijs. Afstand de la Maire b (Th. 4.8 K.M. Tijd 1.29.2 4.20, plaats f 1.10. fstand 2120 M. Jopie v. d. Veen) tijd 3.06. Toto: winnend f 1.90, let zilveren schild- 00 M. Qualla (A. E. 8.6. Toto: winnend .20. Sanorama-prijs: A. Fair Play CW. 18.6. Toto: winnend: 3.20. onafhankelijker! Ie van Den Bosch, laar links: Fausto igen, achter deze enaars. n dikhuidig meisje e vangen. Op slot voor mij niet meer e. Dit lieflijke ei- me gruwelijk. Ik iten de hele zaak n naar mijn geliefd te keren", i groeten aan Hol- Lida. met het opschrijf- elde katoen, zak- onder de verheug- Matabonga uit en en tochtje over het Zonder d^ kokos- st zoeken naar de lorn onbegonnen was vast besloten elijkheid voorbij te stapte het aantal van de jonge Han hreden in noor fan 't kruis nauw- het aldus bereikte 3 stappen in ooste- gaf Tara last, daar id ze natuurlijk bij lodigdheden ook 'n ■kocht. Tara groef Ie aangegeven plek anders dan grillige lava. Ze zag, hoe n zijn scheepje af ;ijker in het oog delijk hartelijk om st. (Wordt vervolgd) De laatste motorsnelheids- en zij spanwedstrijden in dit seizoen op tweede kermis-Zaterdag op 't Gem Sportpark gehouden, vermochten wel een groot aantal bezoekers te trekken, maar toch was de belang stelling niet overweldigend. De man aan de microfoon, de heer J. de Ridder, vertelde, dat het ditmaal nog al wat moeite had ge kost de wedstrijden te organiseren omdat meerdere prominente Speed way-rijders als v. Aartsen, v. Door nik, Boef e.a. deelnemen aan grote wedstrijden in het buitenland. Toch was men er in geslaagd met een goed programma voor den dag tc komen, waaraan door renners van naam werd deelgenomen. En 't moet gezegd, dat er meerdere span- nende races bij waren, waarin ver schillende speedway-renners een verbluffend goede bochten-techniek demonstreerden. Jammer was 't, dat de Engelse renner L. Newcombe verstek liet gaan, want we hadden deze Engels man, waarvan een goede roep uit ging, wel eens willen zien rijden. Bijzonder aantrekkelijk was dit waarbij niet minder dan 5 deelne- waarbij niet minder dan deelne mers aan de start verschenen. Het ging snel en er was spanning overvloed. Opvallend was het groot aantal Jappen we bedoelen mo toren van het merk Jap dat aan de diverse wedstrijden deelnam. De geluids-installatie Gome van de heer P- Gons te Medemblik, vol deed uitstekend. Het was een ander systeem als tot nu toe gebruikelijk, Er waren 22 staande open luidspre kers, die het geluid horizontaal ver spreiden, waardoor de hinderlijke echo wordt vermed/n. De E.H.B.O., met dr. J. Degenaar aan het hoofd, moest tweemaal in actie komen. Eenmaal voor A. Sieu wertsen, die kwam te vallen en een snijwond aan het been opliep. De andere maal voor de zijspanrijder P. van Rooijen, die tengevolge van een aanrijding met het gehele ge valletje over de kop sloeg. Gelukkig liep ook dit ongeval goed af. De strijd m de junioren-klasse 250 cc bracht weinig spanning. H. Verbrugge werd ih beide manches eerste, tweede W. A. v. Rossum. In de juniorenklasse 350 cc werd H. M. Steutel in beide manches een en won zodoende deze wedstrijd, Jammer, dat Bisschop in de eerste manche pech kreeg, want in de tweede manche gaf hij uitnemend partij. De wedstrijd 350 cc voor senioren werd een onbetwiste zege voor de Limburger P. Cordang, die in alle drie manches als eerste over de streep ging en door zijn uitstekend rijden opviel. De snelste tijd van Cordang was 1.52 4. In de derde manche kwam Sieu- wertsen in het heetst van de strijd te vallen, zoals we hierboven reeds mededeelden. In de wedstrijd voor junioren 500 cc werd goed gereden en er wer den behoorlijke tijden gemaakt. In de eerste serie won G. Jonker na spannende strijd met C. Romijn, De tijd van Jonker was 1.52,2. Win naar van de tweede serie was H. Verhoef in 1.57. De herkansing was voor K. Hulst in 2,04.4. De finale bracht een zege voor de Amsterdammer Verhoef in de mooie tijd van 1.49, die hiermede tevens beslag legde op de zilveren tak, be schikbaar gesteld door de dancing ,,'t Wapen van Heemskerk"; 2. Jon ker; 3. Stuivenberg. In de eerste serie senioren 500 cc, waarin de Alkmaarse renner D. de Geus uitkwam, had deze een zware kluif aan de Speedway-kampioen Steeman, mapr toen Steeman na 3'i ronden zware strijd motorpech kreeg, was 't pleit beslecht. De tijd van De Geus was 1.47,1. De tweede serie werd gewonnen door de Limmer M. Metselaar in 1.47 De finale bracht een zege voor de Hagenaar E. Molenaar met 1.46.7 Metselaar gaf uitstekenu partij, maar kon Metselaar niet voorbij komen, Metselaar werd tweede en D. de Wandelsport; Wandeltocht Amsterdam-Leeuwarden Drie en dertig wandelaars, af komstig uit alle delen van het land, bleken dit weekeinde in staat de jaarlijkse monstertocht Amsterdam- Leeuwarden (150 km.) zonder noe menswaardige rustpauzen af te leg gen. Zij vertrokken Zaterdagmid dag om 12 uur uit Amsterdam, na men drie kwartier rust in Hoorn tegen 6 uur, en vervolgden toen hun tocht via Medemblik over de afsluitdijk. De temperatuur was zelfs gedu rende de nacht op de afsluitdijk voor deze wandeltocht te warm, vier van de 37 deelnemers moestén opgeven. Zondagmiddag even na vier uur arriveerden de tippelaars bij Mar- sum, 3 km. buiten Leeuwarden, waar zij werden opgewacht door een muziekcorps, dat hen de reste rende paar kilometer begeleidde naar de Friese hoofdstad. Onder grote belangstelling van het publiek bereikten zij het eindpunt om 16.45 uur. Dit is de vierde tocht, die de Am sterdamse vereniging „De Lange A fstand tippelaars" heeft georgani seerd. INTERNATIONALE WEDSTRI|DEN VOOR MILITAIREN In tegenwoordigheid van generaal de Lattre de Tassigny werden Zon dagmiddag te Bordeaux de eind strijden gehouden van de interna tionale atletiekontmoeting voor militairen. Het aantal toeschouwers was zeer groot. Het weer was voor athletiek bijzonder mooi, maar een sterke wind hinderde de athieten aanzienlijk. De resultaten waren: 110 meter horden: 1. Finlay OGr.-Britt) 15.1 sec., 2. Westman (Zweden), 15.4 sec. Kogelslingeren: 1. Roidy (Gr.- Britt.) 47.84 M, 100 meter: 1. Laing (Gr.-Britt.) 10.5 sec. Nieuw militair record. Oud record Lammers Ne derland met 10,6 sec., 2. Kleyn (Neo), 10.7 sec., 3. Saat (Neo) 109 sec., R, Rouhier (Frankrijk) 11.1 sec. 400 meter: 1. Alvenick (Zwe den) 49.6 sec., 2. Soetewey (België) 50.3 sec., Als zesde eindigde Elkstak (Ned.) in 52 sec. 800 meter: 1. Steen (Zweden) 1 min. 55.5 sec., 2. Dove (Gr.-Britt.) 1.56.5, 3. Bellegarde (Frankrijk) 1.57.4, 4. Rosens (Ned.) 1.58.1, 5. Skourup (Denemarken) 1. 58.3. Geus, die de laatste ronde op een lege band had gereden, kwam op de derde plaats. De zijspan-race, verreden in drie manches, gaf meermalen mooie spannende strijd te zien. Winnaar werd tenslotte H. Steeman; 2. H. Zuur. Tot slot werden twee lange baan- wedstrijden verreden over 6 baan- ronden, een voor senioren 350 cc en een voor 500 cc. In de'350 cc reed Cordang weer in grote stijl en won onbedreigd, In de 500 cc klasse was de strijd spannender. Het ging tussen De Geus en Bosman en de jury ver klaarde na afloop dead-heat. Een groot deel der toeschouwers was 't hiermede niet eens en protesteerde heftig. Ook naar onze mening won Bosman, zij 't dan met miniem ver schil. Metselaar werd een goede derde. Zeilen DE NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN Aan de wedstrijden om het Natio nale Kampioenschap, welke op 10 en 11 September en voorts op 17 en 18 September op de Westeinder Plas worden gehouden, nemen de volgende zeilers deel: Internationale 12 m2 klasse: W. Jungschlager, Sj. Kraan, R. Remer, F. Laagwater, J. Mooy, B. E. Ott en G. Visser. Internationale Olympiajollenklas- se: H. Bos, J. H. H. Dykers, P. L. P. Gerhards, Mej.A. N. van Gooi, J. H. H. J. de Jongh, H.. Lesage, B. Markus, Jac. F. Stap en B. Willems. Pampusklasse: P. O. Besseling, H, J. Dikkers, B. Ouwerkerk, G, N. Roepel Jr., J. H. C. Sieverts, KI. Spaargaren, W. M. van Staveren, A. Volker Jr., J. N. van Walsum, 16 m2 klasse: J. Bakker Dzn., J. Bol, Nic. Both, J. P. van Dijk, G. L. van Iterson, H. Prins, H. Schmitz J. van der Smit, S. van der Steeg, Jac. W. Swart, M. W. Visser, H. S. de Vries. Onder ideaal strandtemperatuur en dus veel te warm- voor voetbal, heeft gisteren S.R.C. haar verbeterd terrein in gebruik genomen met een tournooi, waaraan deelnamen: Helder en Schagen, S.R.C. en Blokkers. De gastheren zelf hadden het beste elftal op de been gebracht, maar in de finale struikelden de groenhemden over een onverzettelijk Schagen, dat niet één doch drie Vrouwe Fortuna's op de hand had. Buitengewoon goede weersom standigheden, goede opkomst der paarden, fraaie courses, maar te weinig publieke belangstelling (plm. 1300 personen) kenmerkten de gistermiddag op de knusse baan te Veendam gehouden lange en kortebaandraverijen De openingseourse, de Kermis prijs, werd een mooie overwin ning voor Nestor B. zeer rustig door K. Kramer gereden. Tot aan de laatste bocht had Kondor de lei ding. doch Appie Siderius zag geen kans zijn paard naar de overwin ning te voeren. De rest van het veld kwam uiteengetrokken bin nen 1. Nestor B. eig. J. Roggen <K, Kramer) 3 43.2 (1.41.5): 2. Kondor: 3. Meta Dynamic. Toto-opgave winn. 2.50, pl 1.40. 1.50, koppel 3,30 Met acht deelnemers was de Volksvermakenpriis een weinig dun bezet. De eerste heat leek aanvankelijk voor Lady Hesperus bestemd te zijn. doch zij maakte te veel fouten. Stal Neilens met Loo per's Gregor en Marathonlooper werd nummer 1 en 2. terwijl Joyce Passeport als derde geplaatst werd wegens disq van Lady Hespe-us Lu D, Lammer en Ludwina werden gedistanceerd. 1. Looper's Gregor 2.38,2 (1 33.6): 2. Marathonlooper 3 .Tovcce Passeport. Toto winn 1,50 plaats 1,50, 1.70, 2.70. De tweede heat werd een zege voor Pier Kramer met King Scott 1. King Scott 2.36 (1.33.5): 2. Loo per's Gregor: 3 Joyce Passeport Joyce Passeport en Marathonloo per werden gedis'anceerd. Toto win. 2,40. koppel 20.60. Beslissing 1 Kins Scott. P. Kra mer, eigen, en berijder, tijd 2.36 2, km, tijd 1.34.7, toto winn 1 50, toto def. winn. 11.plaats 3.20; 2 Loo, pers Gregor plaats 2. De fraaiste ccourse van de mid dag is de Pontfractoriis geworden He koppaard Merel S ging goed over de baan en liet zich niet van hef hoofd verdringen. Iskra deed in de laatste ronde nog een goede aanval die echter werd afgeslagen Drie werd Fellow. 1 Merel S. eig. stal De Merel, rijder E. Maathuis, 3.27.5 (1.34.4) 2 Iskra: 3. Fellow: 4 Hannover T. Toto winnn. 6 20 plaats 2,10, 2 00, 1,60. koppel 53,70. De Tot Weerziensprijs (korte baan) werd in drie series met een finale verreden In de finale wer den geplaatst de winnaars der se ries en de twee snelsten De eerste serie had een emotioneel verloop Vijf paarden kwamen uit waarvan Ladv Hesperus de leiding nam en behield Zij werd wegens te veel galopperen echter gedisq. Johanna N. met zijn eig -berijder Neijens er achter deed een verwoede aan val om Lady Hesperus in de bocht te passeren, wat hem waarschijn lijk gelukt zou zijn. ware hij niet van de sulkev gevallen Alles liep goed af. No 1 werd Felow. H.R.C.R.F.C. 1—1 Ook RFC, dat in het seizoen 1947 1948 nog in de hoogste klas speel de, is er niet in geslaagd om HRC een nederlaag toe te brengen. Met de uitslag 11 kunnen beide tlams tevreden zijn en deze geeft ook vrij goed de verhooding weer. De Rot terdammers speelden ontegenzegge lijk technisch en tactisch beter, vooral in het plaatsen en stoppen waren zij hun gastheren de baas. Doch daar stond tegenover, dat de roodjakken veel meer op de bal za ten. Reeds in de eerste minuut kwamen de gasten goedkoop aan de leiding, doordat de Jong in eigen doel schoot. 01, Een trekbal van rechtsbuiten Scherpenhuizen werd in volle ren door Seyner net naast geschoten. Een goede combinatie tussen Rijkers en Heeris, die zeer verdienstelijk debuteerde, werd door de laatste hoog voorgezet, doch de kopbal van Knijff ging juist over. Een corner van Scherpenhuizen schoot Versloot tegen de paal. Door een misverstand in de Rotterdamse achterhoede kreeg P. de Vries een prachtkans, doch zijn harde schot werd door Apon geretourneerd. Na de thee kreeg de Vries de bal van Heeris toegespeeld en loste een ferm schot, dat echter door Ver- brugh werd gestopt. Een ver schot van de uitstekende spil kopte Ver sloot keurig over de handen van Dijkshoorn, doch de arbiter had al voor buitenspel gefloten. Bij een aanval van H.R.C. viel G. de Vries volgens de spil ongeoorloofd de kee per aan, hij gaf hem dan ook een fikse „big", waarvoor zeer terecht een strafschop werd toegekend, die door de Vries zelf 'in een doelpunt werd omgezet. Nadat Knijff enige tegenstanders was gepasseerd, stel de hij P. de Vries door een omhaal staat te doelpunten, doch het schot ging naast. Tegen het einde werd het ppel iets minder, hetgeen zeer goed te begrijpen is, daar er hoog tempo onder een brandende zon werd gespeeld. Onbedreigd was de tweede serie voor Hollandia Hannover K Toto 2,30, koppel Hal, Han K en Ludwi. na 5,70. Janneke won de derde serie in de tijd van 1.08.3 Toto winn. 3,90, koppel Janneke en King Scott 12.30 De finale werd tot aller verras sing gewonn endoor Ludwina. Toto 5,80, koppel Ludwina. Holl. Han K 6.10; toto def. Ludwina winnend 89,60. plaats 4 30, Hollandia Hano ver K 2.10, King Scott 6. Motorsport: GROTE PRIJS VAN LAUSANNE De belangrijkste uitslagen van de grote prijs van Lausanne luiden: 250 cc-klasse: 1. Wood (Gr.-Britt.) met Guzzi, tijd 1 uur 2 min. 1.4 sec., over 97 K.M., gem. uur<snelheid 83.9 K.M.. 2. Spiegler (Zwitserland) met Pa Vla, tijd 1 uur 2 min. 53 sec., 350 cc-klasse, 1. Withworth (Gr.-Britt.) met Velocette tijd 1 uur 9 min. Ge middelde snelheid 98.487 K.M., 2. Wood (Gr.-Britt.) met Velocette. 1 uur 9 min. 2 sec., 3. Goffin (België), met A. J. S„ tijd 1 uur 9 min. 53.6 sec., 500 cc-klasse: 1. Anderson (Gr.- Britt.) met Guzzi, 145.6 K.M. in 1 uur 24 min. 49.4 sec., gem. uursnel heid 103.6 K.M.. 2. Cordey (Zwitser land) met Norton, tijd 1 uur 25 min. 1 sec. Helder kwam met haar 3e elf tal en Blokkers kon door een ver zwakte achterhoede niet die te genstand bieden, die we van de 2e klas-kampioenen hadden ver wacht. Al met al heeft deze generale repetitie voor S.R.C. bewezen, dat met vertrouwen en optimisme de comnetitie kan worden tegemoet gezien. SRC won van Helder Helder had een combinatie in 't veld, hoofdzakelijk bestaande uit 3e elftalspelers en deze combinatie was geen partij voor SRC, dat met haar volledige elftal aan de start ver- schen was. Wel scoorde de Helder-linksbui- ten reeds in de allereerste minuut van de strijd met een juweel van een schot, maar allengs werden de groenhemden sterker en binnen 10 minuten hadden Fl. Berkvens en Jo Stam met uitstekende kopbal len voor een 21 voorsprong ge zorgd. Helder gaf nog niet de moed op en een misverstand in de SFC- achferhoede werd op goede wijze uitgebuit. In de 2e helft nam SRC echter op resolute wiize het heft in handen en Helder kon zich niet meer aan de druk ontworstelen Een hard schot van Stam kon de doelverde. diger slechts ten dele stoppen en Blokker was er als de kippen bij om no. 3 in het net te deponeren. Uit een penalty wegens hands werd werd het door Stikkolman 42 en tenslotte bracht Fl. Berkvens met een harde schuiver de eindstand op 52. zo had SRC de finale be reikt SchagenBlokkers 20 Blokkers; met een invaller-doel man uitkomend, kon het tegen de sterke Schageneombinatie niet bol. werken. We hadden het destijds al voorspeld: dat Blokkers op de gro tere noordelijke terreinen veel meer moeite zou hebben met de ploegen uit de kop, dan in eigen omgeving en alhoewel de ..Fruitmensen" voor. al in de 2e helft nogal wat pech hadden, was' de zege van Schagen verdiend. In de eerste helft raakte één der Blokkers-verdedigers de bal in het beruchte gebied met de hand, waarna de penalty onberis. pelijk door v. d. Pijl werd inge schoten Na de thee. kreeg middenvoor Peetoom door het sterke opdringen van de Blokkers achterhoede steeds meer ruimte, waarvan hij na een kwartier spelen goed profiteerde, door een pass van Stam langs de uitlopende doelman in het net te deponeren. Zo kwam na een hard schot van Kieftenburg tegen de paal. waarbij Schagen door het be. kende oog van de naad kroop, het einde met een 20 zege van de Schagenaars, zodat het een ,,al- Schagense finale" werd. De verliczersronde tussen Blokkers en Helder was ta melijk gelijkopgaand. met Helder als technisch de sterkste ploeg. Zij waren hef. ook die de leiding na men met 10, later met 21. Doch Blokkers wist van terugvechten en met twee fraaie doelpunten kwam de kentering Vijf minuten voor tijd leverde goed doorzetten van Ringelensteiin de gelijkmaker op zodat penalty's moesten beslissen. Helder was daarin verreweg de sterkste en kwam dus met de 3de prijs uit de bus. De finale De Schager derby is een teleur stelling geworden qua spel. En niet alleen dat. want terwijl SRC voor de rust en zeker 20 minuten in 2de helft een overwegende meer. derheid demonstreerde, kwamen ze in die periode niet verder dan éép doelpunt, terwijl ongelovelijke pech hen de grotere voorsprong en daarmee de zege deed ontgaan. Want Schagen deed het in het laatste kwartier beter en middels een verkeerd opstellen van de SR C-doelman en een buitenspeldoel- punt van Dokter werd de einduit slag 31 in het voordeel der geel zwarten Daarvoor hadden Berk vens en Stam ieder voor een goal gezorgd. Zo eindigde dit SRC-toumooi. dat als inzet voor de competitie was georganiseerd. Draverij te Heemskerk De Harddraverijvereniging te Heemskerk hield 1 September een internationale draverij, waaraan door 17 paarden werd deelgeno men, bij heerlijk zomerweer, in de prachtig gelegen Moquettelaan welke een goede belangstelling trok. Ie omloop: Alouez 320 klopt in 2 ritten Akron B 315; Herrold Mc Gregor 320 in 3 ritten Henny Rols 310; Limbur 310 in 2 ritten George Wilkes 3-15; Harras 325 in 2 ritten Frans 310; Ju Ju 315 in 2 ritten Lord Quetteville 315; Eduard An vil 315 in 2 ritten Edelman 315; Johannes 310 in 3 ritten Abdul lah Scot 320; Dutch Hannover 320 in 2 ritten Laetare A 305; Gratie Hannover 310. 2e omloop: Limbur klopt in ritten Gratie Hannover; Eduard Anvil in 2 ritten Alouez; Harras in 4 ritten Dutch Hannover; Her rold Mc Gregor in 2 ritten Ju Ju; Johannes stilstaand paard. 3e omloop: Harras klopt in ritten Johannes; Eduard Anvil in 3 ritten Harrold Mc. Gregor; Lim bur stilstaand paard. Halve finale: Limbur klopt in 3 ritten Harras; Eduard Anvil stilstaand paard. De 4e prijs werd gedeeld door Johannes en Herrold Mc Gregor. Ie prijs f 600.Limbur, eig. W. Dompeling, ber. J. Wagenaar. 2e prijs f 250.—: Eduard Anvil, eig. en ber. J. Koster. 3e prijs f 100.Harras, eig. F. Broere, ber. K. Bakker. 4e prijs f 50.gedeeld door Johannes en Herrold Mc Gregor. Zilver Professiefeest Op 8 September a.s. viert de Zeer Eerw. Broeder Dorotheus M„ overste van de Sint Willibrordus- stichtine te Heiloo ziin zilveren professiefeest. De receptie wordt gehouden op Zondag 11 Sept. a.s. van 11 tot 12 uur. WEG OOSTHUIZEN—EDAM De K.N.A.C. bericht, dat het gladde weggedeelte gelegen ten Noorden van de ophaalbrug De Singel te Edam in de weg Edam- Oosthuizen zeer binnenkort van een nieuwe slijtlaag zal worden voorzien. WIELRENNEN Met een van pijn verwrongen ge zicht begon Tebbens aan de wel haast onmogelijk schijnende opgave en ten gevolge van een val in de 26ste ronde opgelopen halve ronde achterstand op een fel spurtend pe- leton weg te werken. Toen hem dit twaalf ronden later inderdaad ge lukte, was de snelle Groninger, de morele winner van deze course, daar deed aan het feit dat hü in de eind sprint met een defecte machine en kele decimeters te kort schoot niets meer af. De wedstrijden werden gehouden o p een veel te klein parcours van 550 M. lang met vier scherpe boch ten. Onder deze omstandigheden konden valpartijen niet uitblijven. Uit het veld van 24 nieuwelingen kwamen Hazewinkel, Tebbens de Veendammers Reintke en Hendrik- sen, de Vries (Giethoorn) en Ver- soest (Apeldoorn) als spoedig als de grote kanshebbers naar vóren. Tebbens ondernam direct een uit looppoging, maar evenals Reintke en Versoest later, speelden de korte rechte einden hem parten. Tebbens stak nog een premie in zijn zak, voordat een val hem noodzaakte achter het door Hazewinkel aange voerde peleton aan te leggen. En dit met een gebroken voorrem en een onklare pedaal. Met de Nederlandse kampioen schappen voor de deur deed de po ging van Hazewinkel zijn clubge noot op een critiek moment murw te rijden, enigszins verwonderlijk aan, In de eindsprint concentreerde Hazewinkel zich speciaal op de eveneens snelle Versoest. In de ver onderstelling dat Tebbens zijn re serve had verbruikt bij de wilde achtervolging. Deze had echter nog kracht genoeg Hazewinkel ernstig te bedreigen. De uitslag luidde: 1. Hazewinkel, 2. Tebbens, 3, Hendriksen, 4. Ver soest. v Bij de amateurs werd de Amster dammer Petrie eerste, gevoigd op 1 ronde door de Leeuwarder Wes- térterp. Scholingscursus Personeel Rijkspolitie Tot deelname aan een scholings cursus werden heden voor de duur van 4 maanden bij de Rijkspolitie- opleidingsschool te Nistelrode ge detacheerd, de wachtmeesters -e klasse G. P. van den Berg van de Groep Texel en M. J. J. van der Linden van de Groep Wognum, alsmede de wachtmeesters B Welle en J. M. de Swart van de Groep Bergen, W. J. A. Koenders van de Groep Schagen en C. Mos van de Groep Wieringen te Hip- polytushoef. De tweede dag van het Arol tournooi was nog warmer dan de eerste, maar desondanks werd er in de wedstrijd West-FrisiaAjax vooral voor de rust goed voetbal ge geven. W. F.r. startte in haar wedstrijd tegen Ajax zeer snel en van meet af waren zij de Ajaxieden door hun fris en levendig spel, volkomen de baas. Vooral de Rood-gele voorhoe de was goed in vorm, waarbij Si' mons en C. Stelling favoriet waren. Na een goed kwartier te heb ben gespeeld, opende Simons de score voor de Enkhuizers, toen hij uit een mooie open aanval, pijlsnel op doel afging om vervolgens doel man v.d. Pol geen schijn van kans te geven 01. Ajax antwoord kwam terstond na de hervatting, maar Kooyman wist het harde schot van middenvoor Bruins prima met zijn knie uit het doel te houden. Weer gaat W. Fr. ten aanval, een mooie voorzet van Dangermond weet v.d. Pol juist voor de toe stormende Posthumiüs uit doel van daan te stompen, maar de bal is direct weer terug, weer via L>an- germond's been komt de bal hoog voor doel en ditmaal is het Simons die zijn berekende kopbal, juist on der de lat door, in doel ziet ver dwijnen 02. Dit doelpunt bracht Ajax echter (n volle werking, Fischer wist, kort hierop de al te zekere Langendijk te passeren, een voorzet volgde en Bruins kogelt juist voordat Rolle in zou grijpen, de bal in de touwen. 12. W. Fr. is even uit het veld ge slagen en hiervan maakt Ajax een dankbaar gebruik. Van Dijk '.vist met een zuivere treffer, binnen zeer korte tijd de gelijkmaker te scoren 22, waarna nog tal van angstige momenten ontstonden, die echter voorlopig werden afgeweerd. Een zeer mooie aanval van W. Fr werkt v.d. Pol netjes tot corner, ook de harde schoten van Simons had den geen succes. Ondertussen verslapt de waak zaamheid in de achterhoede geen moment, maar toch moesten zij met lede ogen aanzien, dat Bruins met een formidable kopbal uit een cor ner van Fischer, juist voor de rust, de stand op 32 voor Ajax brengt. OM DE GRONINGER DAGBLAD-BEKER Voor van Dam, GVAV 's veelbe lovende linksbinnen, was het spijtig in de laatste seconden een listige kopbal door de als een panter rea gerende Koers onschadelijk te zien maken Temeer daar kort daarvoor de lat een dreun van zijn voet had gekeerd. Voor elf robuste maar uiterst faire Hengeloërs betekende deze safe van hun stijlvolle doelman de vierde overwinning in successie in 'n tour nooi, waarin goed spel even schaars was als de publieke belangstelling op deze voor voetbal te warme dag. Vergeefse illusie De laatste wedstrijd GVAVHen gelo moest de beslissing brengen, aangezien de Groningers bij een overwinning het puntenaantal van Hengelo nog konden bereiken. Daar het doelgemiddelde in zo 'n geval belist was een 3—0 zege noodzake lijk om het kleinnood in Groningen te houden. Toen Pais kort na de rust 't leer van van Dam kreeg toegeschoven en Koers met een venijnige schuiver royaal geslagen werd, maakte men zich in het Groninger kamp nog il lusies. De kogel van de hardwer kende Hengelose aahvalsleider Ver- wer tegen de lat hield echter reeds een waarschuwing in, dat Analbers en zijn mannen er niets voor ge voelen zich de buit op het laatste ogenblik nog voor hun neuzen weg te laten kapen. Brummelman nam dan ook al spoe dig elke onzekerheid weg, door de bal langs de kleine Bijl te jagen. Nadat deze in eerste instantie nog redding had gebracht. Buiter toon de daarna zijn keeperstalenten bij een schot van de beste Hengelose aanvaller v. Kuilen, toen Bijl reeds een geslagen man was. Met de door Schipper toegestane strafschop wist Bruggenkamp wel raad (12), met een beetje meer fortuin had van Dam de balans nog in evenwicht kunnen brengen, maar dit vertelden we reeds. Goed voetbal. De beste wedstrijd was die tus sen Hengelo en Be Quick. In 't eer ste half uur gaven beide partijen elkaar al heel weinig toe, maar na een stortbad op het terrein begon de Oostelijke machine een hoger toerental te draaien Uit een hoek schop van Vink kopte van der Kuilen het leer feilloos langs de tevergeefs duikende Vuyk en on danks het zeer goede verdedigen van van Kooyk en Terpstra had Vink nogmaals succes (20), toen Mengerink geen raad met de bal wist. Voordien had zich een sensa tioneel moment voor het Be Quiek- doel afgespeeld, toen het leer tot driemaal toe werd ingeschoten, maar steeds weer een reddend been werd uitgestoken. Tenslotte schoot Nab raak. maar toen stond Verwer buitenspel. Bij de Hengeloërs vie len de beide kanthalves Gruggen- kamp en Even op, terwijl bij de Groningers Duit een aanwinst bleek. De Haagse leeuw H.V.V. maakte een veel betere indruk dan de vorige week. waar aan het meespelen van o.a. Colthoff wel niet vreemd zal zijn geweest. Tegen Velocitas schoten de Hage naars driemaal raak, waartegen de zwakke Velo-aanvallers niets wis ten te stellen. Blunders van Ruben en Van Dorst kwamen de Gronin gers in het eerste half uur op twee doelpunten te staan. Een te zacht terugspelen van de overigens ver dienstelijk stopperende Ruben, buitte Esser uit en Schuur zag tot zijn blijdschap van Dorst over een roller lieen duiken. Dicpenbrugge trok met zijn har de gerichte schoten de aandacht en toen hü zich ook een specialist in vrije'trappen nemen toonde door het ronde ding vlak op liet hoofd van Esser te mikken, stond het 3-0 Slechte derby Be Quick en Velocitas speelden een partijtje om maar zo snel mo gelijk te vergeten. Een snelle ren van Vogt, die op de midvoorplaats was beland, werd Velocitas direct na de rust noodlottig Van Dorst had geen kans bij de harde schui ver, Meer kans had Vuyk bij een hoge bal van Eimers. Hij liet deze echter over zijn vingertoppen heen gaan en toen behoefde Plas maar even met zijn hoofd te knikken (1—1). De eindstand luidt: Hengelo H.V.V. G.V.A.V, Be Quick Velocitas Na de thee, deed de warmte zich gelden, waardoor het tempo aanzienlijk daalde, de aanvallen golfden geruime tijd op en neer, met wederzijdse goede aanvallen en momenten. W. Fr. weerde zich dapper tegen naar technisch sterkere, tegenstan der, maar het verslapte danig toen scheidsrechter Bronkhorst een ze kere handsbal van Ajax over het hoofd zag, hiermede W. Fr. een penalty ontnemend. In deze periode weerde doelman Post van W. Fr. zich uitstekend, vooral toen hij tot 2 maal toe door tactisch uitlopen een zeker doelpunt wist te voorkomen. Een schot van Bruins weet Post eveneens goed te houden. S. Stelling ondertussen, mist aan de andere kant een paar prachtige kansen door o.a. alleen voor doel, juist in doelmans armen te schieten. Op een onverwachte en zeer for tuinlijke manier, wist Ajax haar voorsprong te vergroten, toen Fi seher in duidelijke buitenspelposi tie de bal kreeg toegespeeld. W. Fr. bleef volkomen staan en hiervan maakte de Ajaxied gebruik, om van dichtbij en alleen voor doel de score tot 42 op te voeren. Het heftige protest, leverde geen enkel resultaat op, waarna W. Fr. zwaar ontmoedigd verder speelde. De aardigheid was er echter af, en zo kon Drager gemakkelijk en op zijn eentje de stand op 52 bren gen, Pas in de allerlaatste minuut zorgde Posthumius voor een ver kleining der achterstand toen hij uit een dribbel langs de lijn op doel afzwenkte om van dichtbij met een straf schot, de eindstand op 53 te brengen. VEILINGWEEKOVERZICHT GELE KOOL DRAAIT WEER DOOR LANGEDIJK. In tegenstelling tot de vorige week, toen de prijs van de witte kool steeg tot abnor male hoogte, maakten we deze week 'n neergang mee. Donderdag n.l. was er aanvankelijk geen lust om witte kool te kopen en werden de eerste partijen voor f 5.50 4 f 6.per 100 kg. gekocht door de zuurkoolfabrikanten. Later herstel de de prijs zich enigemate en de laatste partijen brachten weer f 9. op. Het was echter duidelijk dat de klad er in zat want ook Vrijdag en Zaterdag bleef de prijs variëren tussen f 7.en f 8. Aardappelen Aangevoerd werden deze week ongeveer 25 wagons. De Eerstelin gen blijven goed prijs houden en variëren van f 7.50 tot f 8.Rode Eerstelingen worden practisch niet meer aangeboden, 'n Enkel partij tje bracht f 8.50 op. Eigenheimers noteren van f 6.70 f 7.50. Blauwe Eigenheimers ia- gen in het begin van de week be neden f 7.-maar spoedig steeg de prijs van dit product. Donderdag werden zelfs alle partijen boven f 7.verkocht tot f 7.70. Op het einde van de week brachten de mooie partijen f 7.40 4 f 7.50 op en de mindere partijen van f 6.60 tot f 7.Bevelanders brengen van f 6.— tot f 6.70 op. Rode kool Aangevoerd werden 25 wagons. Verreweg het grootste kwantum draaide door en werd gedenatu reerd voor veevoeder. Donderdag waren zelfs de mooiste partijen ook 2% en 3-ponds kool onver koopbaar. De verkochte partijen brachten op de overige dagen van f 5.50 tot f 7.50 op. Gele kool Verhandeld werden ongeveer 7 wagons. Dinsdag lag de prijs nog tussen 5 11.89 en 13.70 per 100 kg. maar Woensdag was het goed fout. Vele partijen werden opgehouden. De verkochte partijen brachten van f 5.tot f 7.70 op. De overige 'da gen van de week was de prijs het zelfde. Ongeveer 1% wagons werd gedenatureerd en verkocht voor veevoer. Witte kool De eerste dagen liet 't zich voor dit product niet slecht aanzien. Maandag en Dinsdag werd alles vlot verkocht voor een goede prijs f 11.40f 14.per 100 kg. Woens dag begon de handel hoog f 12.30 4 f 12.90 per 100 kg. Deze prijs kon lang niet worden gehandhaafd en zakte tot f 10.per 100 kg. Don derdag was het geheel mis. Begon nen werd met ruim f 5.per 100 kg. en steeg tot f 9.Tengevolge van het warme weer komen de wa gons met kool erg rottig in Frank rijk aan waardoor de vrasg ver minderd is. Deze week werden ruim 47 wa. gons witte kool verkocht. Uien De priis welke aanvankelijk tus sen f 16.en f 17.lag daalde ook voor dit produet. Donderdag was ook hier de slechtste dag, Prijs tussen f 10. en f 12.40. De beide laatste dagen herstelde het produet zich weer enigermate en Zaterdag noteerde we f 12.80 4 f 13.90 per 100 kg. Verhandeld werden plm. 4 wagons. Siahnnen Aanvoer 14 wagons. Mooie bonen brachten de gehele week tot f 50. op of zelfs iets daarboven. Vrijdag was voor dit product de slechtste dag. Door het niet kopen van enke le grote afnemers was het op die dag erg slap. Gelukkig was 't maar 1 dag want Zaterdag waren de boontjes weer duur. Minder mooie bonen, dikke of ge vlekte variërden van f 30.— tot f 41.—. Over het algemeen bracht deze week 'n teruggang. O. i. zou een beetje koeler weer de prijzen voor onze producten wel wat stimuleren. P. B. 4 4 0 0 8 9—2 4 2 0 2 4 7—7 4 2 0 2 4 6—6 4 1 1 2 4—9 4 0 1 3 1 2—7 BRIDLINGTON, 5 Sept. (Reuter) De jaarlijkse conferentie van 't Britse Congres van Vakverenigin gen (T.U.C.), dat negen tnillioen georganiseerde arbeiders vertegen woordigt, is heden te Bridlinkton in Yorkshire geopend. Sir William Lawther, die de con ferentie presideert, verklaarde, dat de functie van het TUC is gewor den het leiden naar een volledige industriële democratie, in plaats van het voeren van strijd tegen de werkgevers. Hij waarschuwde er voor, dat Engelands onmiddellijke economische problemen een nog voortdurende strijd zouden vereisen en „veel zwaardere taken" zouden opleggen. „Onze vakverenigingsbeweging staat op de scheiding der wegen, met een Labour-regering aan de macht en een zo krachtig georgani seerde vakbeweging, die zulk een invloed heeft als thans het geval is, behoeft er zich voor een vakvereni ging onder verantwoordelijk leider schap, dat alleen door de hamer slag van een grootscheepse staking kan worden gebroken, geen moei lijkheid voor te doen, welke zij niet zou kunnen oplossen." ,De tijd Is gekomen om te zeg gen, dat niet-officiële stakingen buiten de wet moeten worden ge steld. De vakbonddiscipline moet worden in acht genomen tegen die genen, die niet-officiële stakingen op touw zetten, organiseren en lei den. Degenen, die deze stakingen Uitlokken, die er aan deelnemen, zijn schuldig aan een ernstig ver raad jegens de werkelijke belangen van de arbeiders". Sir William maakte echter duL delijk, dat de vakverenigingen zich tegen elke poging, om de arbeiders van hun stakingsrecht te beroven, zullen verzetten. Dit is de laatste conferentie voor de algemene verkiezingen en Sir William waarschuwde de afgevaar digden, dat hun besluiten beslissend kunnen zijn voor de afloop van de verkiezingen, ten goede en ten kwade. In antwoord op critiek, dat En geland te lijden had door veelvuldi ge stakingen, zei Sir Willam, dat in de eerste drie jaar na de tweede wereldoorlog 5.537.000 werkdagen door geschillen verloren gingen en in de eerste drie jaar na de eerste wereldoorlog onder liberale en con servatieve regeringen, 147,373.000 werkdagen. In antwoord op andere critiek, dat de Britse arbeiders zich niet van hun taak kwijten, zei Sir Wil liam, dat de cijfers dit tegenspre ken, De totale industriële produetie bijv. ligt 25 boven het vooroor logse peil, zo zeide hij- MEISJES VERDRONKEN KEULEN, 3 Sept. (A.P.) Twaalf schoolmeisjes zijn Zaterdag te Gim- born in een fabrieksbassin verdron ken, heeft de Duitse politie mede gedeeld. Een schoolklas van 16 meisjes baadde met de onderwijze res in het bassin, toen enkele meis jes plotseling uitgleden en in ec dieper gedeelte terechtkwamen 7' grepen in hun wanhoop de handt van klassegenootjes, die zij mee jr. de diepte sleurden. De onderwijzeres redde vier meisjes De lichamen van de ove rige twaalf werden na ongeveer ?G minuten geborgen, maar alle pogin gen, om ze door middel van kunst matige ademhaling te behouder, faalden. Volgens de politie was het verbr.. den in het bassin te baden. De on derwijzeres is voor verder verhooT vastgehouden. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5