Nieuw Regering tracht uitvoer naar Ver. Staten en Canada te bevorderen EXPORTPLAN ONTWORPEN TITO RODE STORM TEGEN DE KERK in Tsjecho-Slowakije verwacht Regeringsplannen bekend geworden Koninklijk Paar bracht bezoek aan Brabant EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Regering ontwerpt export-plan Amerikaanse oud-strijder maakte amok en doodde 12 mensen Christendom basis van Europese cultuur? Woensdag 7 September 1949 *45e Jaargang No. 11660 (Van onze bijzondere medewerker) Tussen de leermeester van 't Kremlin en zijn Joego-Slavische leerling is de verhouding zo uitge sproken slecht, dat de Sovjet-Unie tegen Tito een koude oorlog heeft ontketend. Verholen en onverholen dreigt zij zelfs die koude oorlog minder koud te gaan maken. De oorzaak dezer ongetwijfeld niet on gevaarlijke spanningen is, dat Tito niet bereid bleek een willig en volgzaam satelliet tan MoSkou te blijven. Integendeel, hij werd de vader van een van 't Kremlin niet meer afhankelijk ,,Titoïsme" d.w.z. nationaal communisme. Kort na de Russische revolutie van 1917 is rond Trotsky een soort gelijk conflict ontstaan. Deze tem peramentvolle, joodse-revolution- nair wilde niet wachten met het ontketenen van de wereldrevolutie totdat het communisme in Rusland zelf vaste voet had gekregen en van dit onmetelijke rijk zijn bolwerk had gemaakt. Dat laatste wilde Sta lin echter juist wel, die dus toen allereerst een Russisch nationaal- communist was. Stalin bracht Trotsky ten val en maakte van de Sovjet-Unie niet enkel een wereld macht, maar een wereldmacht tot steun van het wereldcommunisme. Oppervlakkig bekeken zou men zeggen: Rusland is er uiteindelijk dus toch voor het communisme, terwijl Tito wil dat 't communisme er is voor Joego-Slavië. Deze voor stelling van zaken is echter zoals meer voorkomt niet geheel op pervlakkig maar ook niet juist. Want de heersers van Moskou ver eenzelvigen de belangen van het communisme zozeer met die der Sovjet-Unie, dat men met evenveel recht kan beweren: het communis me is er voor de imperialistische doeleinden van Rusland. Het grote verschilpunt is nu dat Tito zich niet voor Russische karretjes wil laten spannen maar Joego-Slavië de eerste vruchten van het communis me wil laten plukken. Het verschil punt is niet, dat Tito minder com munistisch zou zijn dan de anderen. De koude oorlog tegen Tito is dan ook geen oorlog om het communis me, maar veeleer om de imperialis tische belangen der Sovjet-Unie. Welke zijn die Russische belan gen, die Tito in gevaar brengt naar Moskou's oordeel? Het zijn vooral politieke en strategische belangen. De Sovjet-Unie wenst totalitair te heersen over haar satelieten, die geen eigen politiek mogen voeren, maar slaafs de Sovjet-politiek heb ben te volgen. Dat gaat niet zo ge makkelijk in Oost-Europa, waar het nationalisme van huis uit sterk is. Tito heeft dan ook, onder de Oost-Europese kopstukken van het communisme, veel bewonderaars en had er zelfs navolgers. De Bulgaar Dimitroff, de Hongaar Rayk, de Pool Gomulka en de Roemeense Anna Pauker zijn daarvan niet de enige, maar wel de meest bekende voorbeelden. Behalve de laatste zijn zij allen weggezuiverd, zo al niet geliquideerd. Anna Pauker is in ongenade gevallen maar probeert thans, naar het schijnt, dat te her stellen door nu braaf mee te doen tegen Tito. Merkwaardig is ook, dat bij die zuiveringsacties" vooral de Joden het moeten ontgelden. Er is thans onmiskenbaar een anti-semi- tische stroming in de Sovjet-Unie en haar satellieten. Ondanks alles wat tegen hem on dernomen werd, wist Tito zich tot nu toe te handhaven. Dat deed zijn aanzien en populariteit in en rond om Joego-Slavië stijgen en maakte hem politiek nog maar gevaarlijker. De pogingen om hem, d.w.z. om Joego-Slavië, economisch te wor gen hadden geen succes, omdat Tito erin slaagde bij de Westerse mo gendheden wat economische adem te happen. Vermoedelijk heeft hij die o.m. moeten betalen, met zijn steun aan de Griekse communisten stop te zetten. Zo heel zwaar zal hem dat waarschijnlijk niet geval len zijn, nadat de Sovjets zijn ka meraad Markos hadden doen ver dwijnen, omdat ook die teveel na- tionaal-communistische Titoïstische neigingen toonde. Het gevolg echter van het feit, dat Tito alle Joego- Slavisch hulp aan de Griekse re bellen stopte is, dat het communis tische verzet daar in elkaar ploft. Gistermorgen om 9 uur heeft de 53ste Jaarbeurs in Utrecht haar poorten geopend. Ondanks de hitte stroomde het publiek in grote getale het gebouw binnen. Een overzicht van de drukte voor het Beursgebouw, toen de deuren werden geopend. MINISTER VAN DEN BRINK RICHT ZICH TOT HET BEDRIJFSLEVEN De minister van economische zaken, prof. J. R. M. v. d. Brink, heeft gistermiddag te Utrecht tijdens een bijeenkomst van ver tegenwoordigers uit het Nederlandse bedrijfsleven een uiteen zetting gegeven van de maatregelen, welke de regering besloten heeft te nemen ter bevordering van de export, in het bijzonder naar de V.S. en Canada. De minister begon met er op te wijzen, dat er waarschijnlijk geen tweede land in West-Europa is aan te wijzen, als Nederland, dat in de komende jaren zulk een zware exporttaak heeft te vervul len. De gevolgen van de oorlog, welke een daling van het volks vermogen o.m. betekenen, als mede de toename van het bevol kingscijfer, noodzaken een uit breiding van de export, wil er een betalingsevenwicht ontstaan, dat ons land in de toekomst niet kan ontberen. Sedert de bevrijding is er een stijgende lijn merkbaar in ons exportcijfer. Het dekkingspercen tage van de invoer en de uitvoer, verschilt weinig met dat van voor de oorlog. Daarmede is tevens het aandeel van Nederland in de we reldhandel, in vergelijking met voor de oorlog, nagenoeg hersteld. Thans dient dan ook de strijd te beginnen, aldus de minister, om het Nederlandse aandeel in de wereldhandel op te voeren. Lukt dat niet, dan betekent dit een zware slag voor onze welvaart. Het zal daarbij van belang zijn, dat de Europese landen voortgang maken met de multilateralisatie van het verkeer. Uit alles blijkt, dat het dollarvraagstuk de kern van het internationale betalings verkeer zal blijven. De uitvoer van Nederland naar de dollargebieden baart grote zor- CAMDEN, New jersey, 6 Sept. (A.P.)In Camden heeft van daag een 28-jarige oud-strijder amok gemaakt cn twaalf perso nen gedood. Vier anderen werden gewond, van wie twee ernstig. De slachtoffers waren vijf vrouwen, vijf mannen en twee kleine jongens. De politie identificeerde de man als Harold Unruh. Hij barricadeerdie zich in een ka mer op de tweede verdieping, van waar hij een vuurgevecht voerde met 50 politie-agenten. Met traan gas dwong men hem tenslotte de ka mer te verlaten. Ongedeerd viel hij de politie in handen, waarna hij onder zware bewaking naar het po litiebureau werd vervoerd. Een woedende menigte stond hem op te wachten. Men hoorde kreten ais lynch hem, hang hem op. Detective Marshall Thompson ver telde, dat de schietpartij begon toen Unruh met een revolver in de hand naar buiten kwam rennen. Hij schoot op een voorbijganger in de straat en vloog toen de drogis terij van de 40-jarige Cohen binnen. De vrouw van de drogist vloog gillend de trap op en sloot haar zoontje in een kast. Toen zij de trap weer afging, werd zij door een ko gel dodelijk getroffen. Cohen werd doodgeschoten toen hij door een achterdeur trachtte te ontsnappen. Na de moeder van de drogist te hebben verwond, rende Unruh een kapperszaak binnen en schoot de eigenaar neer. Zijn volgende slacht offers waren de eigenaars van een schoenmakerij en een stomerij en een jonggetrouwd vrouwtje, dat boodschappen deed. Daarna rende Unruh terug naar zijn kamer, waar hij een „arsenaal van messen, knot sen en ammunitie" had. Na de deur gebarricadeerd te hebben, ging hij naar het raam en begon op voorbij gangers te schieten van wie er ver schillende werden gedood, onder wie twee jongens van vijf en zes jaar. Het hele gevecht duurde 45 mi nuten. Thompson vertelt, dat de straat, waar zich het gevecht had afge speeld, op een slagveld geleek. Overal lagen slachtoffers. De agenten moesten zich in de vuurlinie begeven om getroffen be stuurders uit hun auto's te halen. Zij stopten voor het verkeerslicht, zei hü, en werden dan getroffen. Prof. dr. J. R. M. v. d. Brink, min. van economische zaken. gen. Voor de oorlog was circa 11 pet. van de totale invoer uit de V.S. afkomstig, ter waarde van f 153.000.000 en in 1948 was dit percentage 17 en de waarde mede als gevolg van de prijsstij ging ongeveer f 861.000.0Ö0. De uitvoer naar de V.S. daarentegen bedroeg in 1938 3.5 pet. en in 1948 slechts 2 pet. van het totaal. Het deficit werd zevenmaal zo groot en tijdens de eerste maan den van dit jaar verbeterde de situatie zich niet. Minister d. Brink wees er .lijn gehoor op, dat de concurrentie op de Amerikaanse markt zwaar is. Wanneer men relatief meer wil exporteren dan anderen, moet men zorgen: 1. goedkoper te ?ijn, of 2. betere waar aan te bieden, of 3. groter activiteit bij de bewer king der afzetmarkten aan de dag leggen. Prof. v. d. Brink was van oordeel, dat overheid en bedrijfs leven zich op elk van deze puntqn dienen te concentreren. Overheidsmaatregelen Naar aanleiding van de over heidsbemoeiing in het bedrijfs leven, merkte de minister op, dat deze geenszins voortsproot uit liefde voor het „regelen" als zo danig, doch veeleer werd afge dwongen door de economische situatie, waarin Nederland ver keert. „Uit het afschaffen van over heidsmaatregelen het laatste jaar is voldoende gebleken, dat het de regering diepe ernst is, wanneer zij spreekt over het herstel van een zodanige vrijheid in het eco nomisch leven, dat de motorische krachten, die aan de werking van ons economisch stelsel ten grond slag liggen, wederom haar onont beerlijke werking kunnen uit oefenen". Exportplan Bij het ontwerpen van maat regelen voor de export naar de dollarlanden, is de regering zich bewust een begrensde taak te hebben. De hulp van het bedrijfs leven is daartoe nodig, 't Vormen van exportcombinaties zou aan te bevelen zijn. De regering is dan bereid gedurende een aanloopttijd van één of twee jaar financiële steun te verlenen. T.a.v. de organisatorische opzet deelde minister v. d. Brink mede, dat één persoon met de feitelijke uitvoering van het exportplan zal worden belast. Als zodanig is be noemd de heer L. Smit, voorheen gebiedsdirecteur bij N.V. Philips. Deze figuur zal zijn werkzaam heden verrichten in nauwe sa menwerking met de economische voorlichtingsdienst. Een advies commissie zal het contact brengen tussen overheid en bedrijfsleven. De Nederlandse handelsvertegen woordiging in de V.S. zal worden versterkt. Steun van regeringswege De regering zal steun verlenen (K.N.P.) Een katholieke per soonlijkheid, die bekend is met alle bijzonderheden van de controverse tussen de Staat en Kerk in Tsjecho- slowakije, ontsnapte naar Duitsland teneinde te waarschuwen tegen de plannen van het communistische re giem, die er op gericht zijn de op positie van de katholieke kerk en de geestelijkheid uit te roeien en aartsbisschop Béran te doen ver vangen. Zijn waarschuwingen ko men op het volgende neer: Bevestigd wordt, dat de aartsbis schop van Praag, mgr. dr. Béran, inderdaad een gevangene in zijn eigen paleis is. Zelfs zijn zuster mag hem niet bezoeken. De geheime po litie is belast met en verantwoorde lijk voor zijn huisvesting, het be reiden van zijn voedsel en de con trole op alles, wat met zijn dage lijkse bezigheden verband houdt. Mocht de aartsbisschop iets over komen, dan zal dit worden omschre ven als „een natuurlyke dood" of nog liever als „een gevolg van wat 'hij in de oorlog moest ondergaan". Het is mgr. Béran reeds aan te zien, dat de gevangenschap en de verantwoordelijkheid, welke op zijn schouders ligt. niet zonder uitwer king blijven. Hij heeft echter nooit gewankeld in zijn vastbesloten hou ding tegenover de communistische druk en hij heeft duidelijk te ken nen gegeven, dat hij trouw zal blij ven aan zijn belofte, de onbeperkte aan alle initiatieven en plannen uit het bedrijfsleven, die de ex port kunnen vergroten. Gedacht is aan de opening van Hollandse restaurants in de V.S., waaraan toonkamers worden verbonden met Nederlandse producten, aan het krachtig steunen van de Ne derlandse deelname aan de Jaar beurs in de V.S. in 1950, terwijl dezelfde steun -valt te verwachten aan alle initiatieven, welke be trekking hebben op een vergro ting van de hotelaccomodatie in Nederland zelf. De minister deelde vervolgens mede: De regering heeft besloten met ingang van morgen (is dus van daag - red.) aan Nederlandse exporteurs, die hun producten naar de V.S. en Canada verzen den, tien procent van het netto geïncasseerde dollarprovenu ter beschikking te stellen in die zin, dat deze beschikbaarstelling het onvoorwaardelijk recht geeft op het verkrijgen van vergunning tot betaling van in het buitenland verschuldigde kosten aan dienst verkeer, als propaganda- en pu- bliciteitskosten, marktonderzoek- kosten, niet-usantiële provisie, reis- en representatiekosten e.d. In korte trekken komt de nieu we bepaling derhalve hierop neer, dat aan Nederlandse exporteurs van de dollaropbrengst van door hen naar de V.S. dan wel naar Canada uitgevoerde goederen, waardoor of vanwege de C.D.I.U. een uitvoerdeviezenvergunning is verleend, 10 pet. wordt toege wezen. Voor het eerst als Koningin heeft autoriteiten per rijtuigen naar het H. M. Koningin Juliana tezamen met Prins Bernhard gisteren een of ficieel bezoek gebracht aan Brabants hoofdstad. Om 17.45 kwam een stoet aan de grens der provincie aan ter plaatse van de Hedelse brug. De Koningin en de Prins werden daar begroet door de Commissaris der Koningin prof. dr. J. E. de Quay. Even later werden zij aan de grens van Den Bosch begroet door de bur gemeester der stad mr. H. Loeff. Den Bosch was in vlaggentooi en feestelijke stemming. Duizenden schoolkinderen en zes harmonie korpsen stonden langs de wegen opgesteld, die leidden naar het hart van de stad. Toen het Koninklijk Paar op Bosch' grondgebied was aangekomen begonnen alle klokken der stad te luiden. Op het plein voor het Pa leis van de Commissaris der Konin gin stond in frontformatie de Ko ninklijke Harmonie 's-Hertogen- bosch. Op aloude wijze werden Ko ningin en Prins ingehaald door de vertegenwoordigers van de Brabant se Schuttersgilden. Slechts in één geval mogen de vendels de grond beroeren, nl. wanneer een nieuwe Koning er over gaat. Toen de Konin gin het plein betrad vlijden de vendeliers hun vanen op de grond een lange loper vormend en dan onder het geroffel van vele oude gildetrommen ging het Koninklijk Paar het Gouvernementsgebouw binnen, waar en petit comité de maaltijd werd gebruikt. De gildebroeders vendelden daar na nog op de Bossche markt voor het stadhuis. Om 20.55 begaven Ko ningin en Prins zich met gevolg en MOHAMMED HATTA Bil DE KONINGIN H.M. de Koningin heeft gister ochtend de heer Moh. Hatta, voor zitter van de republikeinse dele gatie ter Ronde Tafelconferentie, ten paleize Soestdijk in audiëntie ontvangen. Casino langs de verlichte St. Jan. Vanwege het Provinciaal bestuur van Noordbrabant werd een gala- soirée gehouden, In de pauze wer den verscheidene autoriteiten voor gesteld. Verschillende andere gemeenten werden eveneens met een bezoek vereerd. Z. K. H. Prins Bernhard bezocht o.m. Eindhoven, waar hij zich door vertegenwoordigers uit het maatschappelijk en economisch leven liet voorlichten. vrijheid van godsdienst en de rech ten van de kerk te verdedigen. Hij zal dit doen, indien geen unfaire druk op hem wordt uitgeoefend welke er op gericht zou zijn, zijn gezondheid of wilskracht te breken. Toegegeven moet worden, dat zijn langdurig verblijf in concentratie kampen gevolgen heeft gehad op zijn constitutie. Steeds weer opnieuw heeft de ge heime staatspolitie mgr. Béran voorgesteld om te vertrekken., doch de aartsbisschop heeft resoluut af gewezen zijn paleis in Praag te ver laten, omdat hij weet, dat hij dan geen kans meer zou hebben verkla ringen of bevelen, welke in zijn naam zouden zijn uitgevaardigd, te gen te gaan. Het plan van de regering is be kend geworden. Als de aartsbis schop vertrekken zou, dan zou dit worden aangekondigd als een soort van afstand doen en pater Joseph Plojhar zou tot nieuwe aartsbis schop zijn uitgeroepen door een „volksstemming", opgezet en uitge voerd door de communisten. Plojhar zou dan niet door de Paus benoemd zijn maar door de „volkswil", waar schijnlijk op dezelfde manier, waar op in de Februari-revolutie „het terugtrekken van de niet-communis- tische ministers werd geëist". Indien deze plannen falen zijn de communisten klaar om een vervol ging in te zetten tegen de aartsbis schop, niet als priester, maar als verrader vanwege „zijn contacten met buitenlandse mogendheden, wel ke het volksdemocratische regiem bedreigen." VERTRAAGDE POSTZENDING Een kweker van post duiven te Forst in Oost- Duitsland vond bij het reini gen van de til tot zijn ver bazing een juist aangeko men vreemde postduif onder zijn eigen duiven. De vogel was kennelijk uitgeput. De boodschap onder zijn vleu gel bleek een 'wanhopig verzoek om hulp te zijn van een geïsoleerd Duits infan- terie-bataljon in Zuid-Italië In de boodschap wordt ge zegd, dat het bataljon vol ledig ingesloten en de hon gerdood nabij is. Waar de duif van 1943 tot nu ge zworven heeft zal wel altijd een raadsel blijven. „NEEN", ZEGT RAAD VAN EUROPA STRAATSBURG, 6 Sept. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft heden het rapport van de culturele commissie punt voor punt aangenomen. Hier door beveelt zij het comité van mi nisters aan een Europees cultureel centrum in te stellen, dat samen werking tussen universiteiten en bestaande culturele instellingen zal organiseren. Tevens besloot de vergadering, dat zij in haar volgende zitting een voorstel tot oprichting van een Eu ropese universiteit zal bespreken. Aan de stemming over het rap port was een lange discussie vooraf gegaan over een verzoek van de Belgische afgevaardigde Mcyersoen, die in de preambule van het rap port het Christendom als de basis van de Europese cultuur vermeld wilde zien. Dit verzoek werd af gewezen en de raadgevende verga dering liet het bij de formule: „De Europese cultuur heeft zijn bronnen in de gedachten en het werk der vrije volken." (Met deze even teleurstellende als vage beslissing heeft de Assemblee naar onze mening stellig geen goed gedaan aan het vertrouwen dat de volken van West-Europa in het te Straatsburg verrichte werk zouden moeten, kunnen stellen. Kan de ge meenschappelijke inspanning vrucht- dragen als het fundament zo pover is en men de christelijke traditie van het Westen niet durft "erken nen? Red. N.H.D.). TITO VERWACHT GEEN OORLOG NEW YORK, 6 Sept. (Reuter). In een interview met de voor naamste buitenlandse correspon dent van de New York Times, Cyrus Sulzberger, heeft maar schalk Tito, naar het blad meldt, verklaard van mening te zijn, dat er geen oorlog zal komen. Tito zou gezegd hebben: „Er is geen reden voor het buitenland om on gerust te zijn wanneer wijzelf het niet eens zijn. Ik veronderstel geen ogenblik, dat enig land een herhaling zou wensen van een internationaal conflict als het laatste". De „pogingen van de Komin- form om Joego-Slavië economisch te worgen" betekenden volgens Tito geen groot gevaar. „Daar zijn we helemaal overheen", zeide Tito. „Joey", de Rockhopper pinguin van de Londense dierentuin, heeft met zijn grotere soortge noten, de koningspinguins, een ernstig gesprek voordat zij aan de maaltijd beginnen. Naar zijn gelaatsuitdrukking te oordelen maakt hij zich zorgen over zijn rantsoentje. Zullen de grote broeders voor hem wel een visje overlaten? West-Duitslands president BONN, 6 Sept. (Reuter). De christen-democratische partij, de grootste partij in West-Duitsland, heeft heden te Bonn besloten de candidatuur van prof. Heuss voor hef presidentschap te steunen. Daar prof. Heuss de steun van zijn eigen partij, de vrije demo cratische partij, geniet, acht men het vrijwel zeker, dat hij tot de eerste president van West-Duits land zal worden gekozen. Dinsdagavond is H. M. Koningin Juliana voor een officieel bezoek aan de provincie Noord Brabant te Den Bosch aangekomen. Z. K. H. Prins Bernhard, die gedurende de dag een bezoek aan een ander deel van de provincie bracht, had zich te Hedel bij H. M. gevoegd. Bij de aankomst bij het Gouvernementshuis hadden zich gilden uit alle delen der Provincie opgesteld op de voorplein. Toen H. M. en Z. K. H. naderden streken de vendelzwaaiers de vendels op de grond De Koningin en de Prins schreden volgens eeuwenoud gebruik het recht van een gekroonde vorst over de vendels naar het bordes van het Provinciehuis. Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, t 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2.50; in atle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VA/V HEDEN Pagina 1 Kantoren; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1