Per fiets naar Lourdes Op bezoek bij Hollandse boeren in Frankrijk Jubileum van de heer W. Tamis De droogte en haar bestrijding op grasland Gemeenteraad van Akersloot Verbluffend succes met infiltratieproeven Lonen en prijzen WEERSVERWACHTING Nieuwe wethouders gekozen Familieberich Advertentie B. Leeuwenb gelegenheid afscheid n< Muzieklieihebb bandje te spe Een paar nieuwe banden om zijn fiets, twee dekens als een ge- improviseerde slaapzak, een handvol francs en een tiental Franse woordjes, ziedaar wat de heer J. Nooij nodig had, om op 29 juli voor dag en dauw op z'n fiets te stappen voor een bezoek aan Lourdes en aan zijn vriend, de heer C. Hoek, die in 1946 met zijn gezin naar Zuid-West Frankrijk emigreerde. Dinsdagavond is de 59-jarige heer Nooij van deze triip van ruim 3200 km teruggekomen en we hebben hem in zyn woning, achter het Pesiebad, opgezocht, waarbij hij zo vriendelijk was ons de be levenissen van zijn reis te ver tellen. De tocht zelf Het is een voorspoedige reis ge weest, aldus de heer Nooii, die een prettige verteller is. Via Rotter dam en Antwerpen werd op de derde dag Moreull bereikt, de plaats waar pater Keij sper uit de St. Josephstraat als kapelaan in een uitgestrekte parochie werk zaam is. De ontvangst op de pas torie was heel hartelijk. Jammer, dat pater Keijsper zelf niet aan wezig was, maar ook een voordeel, daar onze globetrotter nu zijn ver moeide ledematen kon uitstrekken op het bed van de pater. De vol gende dagen werd de rit naar het zuiden voortgezet; in een bijog om Parijs, daarna via de mooie stre ken van Orleans, Limoges en Agen kwam de heer Nooij ten slotte in Bourg de Visa, waar de heer G. Hoek, de melkboer uit de Forestusstraat, zich een nieuw be staan voor zijn gezin heeft ver worven op een fruit bedrijf. Geruime tijd heeft de heer Nooij hier doorgebracht en het leven van de Fransen en van de emi granten kunnen waarnemen. Gezinsleven Huiselijk verkeer kennen de Fransen weinig. De vrouwen wer ken daar evenals de mannen en 's avonds gaat men veel naar de wijnhuizen de witte wijn is pri ma, aldus de heer Nooy of men zit voor de deur op straat. Weinig verschil is te merken tussen Zon dagen en werkdagen, iedereen werkt gewoon door. Ook in de kerken, die vaak heel mooi. maar ook zeer vervallen zijn, kan men aan het bezoek niet merken of het Zondag of Maandag is. In het godsdienstig leven van de Fransen is de laatste tijd een gunstige wen ding te bespeuren, wat vooral een gevolg is van de toenemende jeugdzorg der geestelijkheid. Een Frans gezin met 3 kinderen noemt men daar een grote familie. De kindertoeslag bedraagt 1000 francs per kind per maand, wat zeer hoog is in vergelijking met de gemiddelde lonen. Een arbeider verdient tussen de 7000 en 10.000 francs per maand. Elke inwoner van Frankrijk, ook buitenlanders en zelfstandigen, ontvangen deze toeslag, als ze er voor in aanmer king komen. De Nederlandse boeren. De Nederlandse boeren hebben het in Frankrijk best naar hun zin. Verschillende emigranten, waar onder J. Buis uit Zwaag, die al 27 jaar in de omgeving van Fleu- rance het boerenbedrijf uitoefent en de Schermer boer Broersen, die in Coligny woont, heeft de heer Nooy bezocht. De grond is vrucht baar en men leeft er zeer vrij. De pacht wordt in natura van de opbrengst betaald. De toestanden op het platteland zijn erg primi tief en te vergelijken met die in ons land, een 50 jaar geleden. Het leven van de boeren daar trok de heer Nooy sterk aan; „als ik 20 jaar jonger was", aldus de heer Nooy, „twijfelde ik geen moment, maar ging naar Frankrijk". Nu hoopt hij alleen zijn tocht het vol gend jaar te herhalen. Lourdes. Aan Lourdes heeft de heer Nooy wel de mooiste herinnering over gehouden. 's Avonds kwam hij in de stad aan, die met haar prach tige omgeving een overweldigen de indruk op hem maakte. Die nacht kampeerde hij weer, onder z'n twee dekens, in de open lucht een nacht logeren in de lu- xueuse hotels kost 1000 franc. De andere dag bezocht hü de kapel in de bron. Een Italiaanse zieken bedevaart was die dag in Lourdes. Nog nooit had de heer Nooy zo veel menselijk lijden en ellende bij elkaar gezien, maar ook nooit zo'n geweldig enthousiasme. In een touringcar maakte hij de an dere dag een onvergetelijke tocht door het 2000 M. hoge bergland. Op de terugweg werd de fami lie Hoek weer bezocht, waarbij tevens de fietsbanden werden vernieuwd, die totaal versleten waren. Twee keer is de heer Nooy door de spaken gezakt, wat met het oog op z'n forse gestalte wel aannemelijk is. Het Franse volk is echter zeer behulpzaam en de eerste de beste vrachtauto nam de heer Nooy dan ook mee naar een rijwielhersteller. Voor de terug weg nam hij een andere route, via Cahors en Brive, door hoge bergen, wat een prachtige, maar ook zware tocht was. Op deze rit bezocht hij ook Buis en Broersen. Manbeuye was de laatste stad in Frankrijk die hij bezocht en van daar ging het langs Brussel, Ant werpen en Rotterdam weer op huis aan. W. J. Gemeenteraadsvergadering De Rijp De nieuwe raad kwam Dinsdag middag bijeen. Bij eerste stemming behaalde oud-wethouder J. Nat 2 stemmen, de heer K. Luder 3 stemmen, de heer Poel 1 stem en 1 stem blanco. Deze stemming bracht niet de ver eiste meerderheid, zodat moest worden overgestemd. De 2e stem ming bracht 3 stemmen voor de heer J. Nat en 4 stemmen voor de heer K. Luder, zodat de heer K. Luder (P.v.d.A.) werd gekozen in plaats van de heer J. Nat (gecomb. lijst Burgorkicsver. C.P.N.). In de vacature J. P. Poel behaalde de heer J. P. Poel (K.V.P.) bij eer ste stemming 4 stemmen en wer den 2 stemmen uitgebracht op de heer Nat en 1 blanco. Nadat beiden hun benoeming hadden aanvaard, deelde de voor zitter mede, dat nader de functies zullen worden verdeeld. De heer Luder hoopt op alge mene medewerking, want alleen dan kan er iets bereikt worden. Ook meende hij dat er gestreefd moet worden naar meer mogelijk heden voor het krijgen van indus trie ter plaatse. De heer Poel dankte de burge meester voor de prettige samen werking en hoopte dat deze in de komende periode weer zo zal mogen zijn. Ook dankte hij de raadsleden voor het in hem ge stelde vertrouwen. Bij het streven naar de door de heer Luder uitgestippelde plannen zegde de heer P. Roemer (C.P.N.) alle steun toe. P. Middelkoop (Burgerk.ver.) vond het jammer dat de heer J. Nat nu gepasseerd is geworden. Hij was van mening, dat de heer Luder zich niet beschikbaar had gesteld, maar zegde nu zo mogelijk zijn medewerking toe. Betreffende de toekomstplannen zeide de voorzitter te geloven dat de gemeentefinanciën wel rem mend zullen werken. Noodweer in Andalusië GRANADA, 8 April (AFP). Een onweder, gevolgd door een waterhoos, die 40 minuten duurde, heeft Woensdagavond een groot gedeelte van Andalusië verwoest. Te Monte Sacro zijn 4 vrouwen, van wie drie zigeunerinnen, ver dronken. Talrijke personen liepen verwondingen op. Voetbal In Augustus van het jaar 1947. dat ook zeer droog was, riepen wij de hulp in van de Schager brand weer om water op het verdroogde gras te brengen. Deze spontane medewerking had tot gevolg, dat een dag of drie het gras opnieuw begon te groenen en te groeien. Er was dus een mogelijkheid en van die tijd af zijn steeds proe ven genomen en pogingen gedaan om bij grote droogte in te grijpen. Het droge jaar 1948 bracht wei nig water, maar gelukkig viel dat weinige water zo regelmatig en op tijd, dat van nadelen niet gespro ken kon worden. Onze proeven hadden dan ook geen of weinig re sultaat. Opmerkelijk echter was, dat deze regens de polder de Beemster pas seerden. Het bleef daar droog en het droogteproces werd voor deze polder een vraagstuk. De Afd. Beemster van de Holl. Mij van Landbouw besloot in haar wintervergadering dit onderwerp te laten behandelen en nodigde daartoe de La- bouwvoorl.dienst uit. Op deze vergadering werden ver schillende mogelijkheden besproken en één der bestuursleden stelde zijn land beschikbaar voor een proef. Dit was de heer J. de Jong, Jisper- weg, Beemster. Aangezien de bouwboeren een la ge waterstand prefereren, werd be sloten om de tussensloten tussen het grasland af te dammen. Deze sloten werden daarna volgepompt. Het bouwland behield z'n polder- peil. In het land was een moldrainage over 300 m. lengte aangelegd op 2 4 en 9 m. af stand. De mollen (drains) lagen op een diepte van 50 cm. terwijl het water werd opgezet tot 40 cm. on der maaiveld, zodat er 'n overdruk kwam van 10 cm. Tegen veler verwachting in werd dit grasland prachtig geïnfiltreerd en op dit proefterrein groeide dit jaar steeds gras. Na de eerste snede, 4 Juni van dit jaar, is op het droge en op het geïnfiltreerde grasland opnieuw gras gemaaid. (De bemesting en behandeling was volkomen gelijk). De opbrengst op het droge per ceel was 1800 kg. gras per haop het geïnfiltreerde 17.400 kg per ha. Dus bijna 10 maal zoveel op één snede. Dit resultaat was verbluffend en zowel van officiële als van parti culiere zijde is er zeer veel belang stelling voor dit proefveld. In de derde eeuw bepaalde een wetsartikel, dat alle j'onge Vene- tianen watersport moesten beoefenen. Dit werd met enthou siasme nageleefd en de jaarlijkse „Regata" vormde het hoogte punt der watersportgebeurtenissen. Nog jaarlijks wordt er met veel geestdrift door de bewoners van Venetië aan de roeiwed- strijd deelgenomen. Voor de wedstrijd begint houden de bo4ten een parade op het grote kanaal van Venetië. Dit was een goede methode. Een andere methode werd toegepast door de heer K. v. Diepen, Noord- dijk, Ursem. Deze pakte het pro bleem krachtig aan. Hij liet door zijn smid een pompbuis van 45 cm. diameter ontwerpen, die circa 5 meter lang is en aan het einde is voorzien van een zware centrifu- gaalpomp. Deze pomp wordt door middel van een kruiskoppeline; met de aftakas van een tractor verbon den. De pomp zakt dan te water, zodat de centrifugaalpomp prac- tisch onder water komt te liggen. De tractor maalt nu het water op en in 3 4 4 uur wordt 1 ha land blank bezet, zo zelfs, dat de meeu wen er in zwemmen. Het water laat men nu 24 uur op de droge landerijen staan. (Alle afvoerbuizen moeten gedicht wor den en hier en daar is een kleine keerwal nodig). Daarna laat men 't water weer afvloeien. (Langer la ten staan is schadelijk). Er wordt geen stikstof gebruikt. Al heel gauw ligt 't land „droog"' d.w.z. de grond is behoorlijk voch tig. Het gras groeit snel en veel. De heer van Diepen brengt ook bij anderen water op het land voor f 7.per uur zodat men een bere kening van kosten kan maken. Of ficiële cijfers kunnen we nog niet noemen. De proefveldhouders noe men ze U wel en dan is deze metho de alleszins verantwoord. Bij deze methode heeft men geen staand grondwater. Dat is een voordeel. De kosten zijn daarente gen hoger. Het moldrainage-sys- teem kostte deze zomer circa f 35. Opmerkelijk is wel, dat beide vee houders vee bijgekocht hebben. Ze melken veel. Wij hebben dit verslag gegeven, opdat men in West-Friesland en elders, nu het nog droog blijft, ken nis kan nemen van deze twee sys temen voor zwaardere gronden. Er zijn er meer trouwens! Wanneer er belangstelling voor bestaat, willen wij ook de andere systemen behan delen. Mochten er nog vragen zijn, dan is de Landbouwvoorüchtingsdienst voor Noord-Holland te Schagen en Purmerend bereid de lezer verder te helpen. Conclusie: 1. Elke grond vraagt aparte behan deling. 2. De droge maanden Juni-Juli- Augustus behoeven voor gras land geen nadelige gevolgen meer te hebben. 3. Wanneer men gaat samenwer ken kunnen de kosten van be vloeiing en infiltratie laag ge houden worden. 4. De melkproductie kan opgevoerd worden. Opmerking; We beschikken niet over vast staande gegevens, maar de praktijk noemt een meerproductie per koe en per dag van enkele liters melk! Desondanks de droogte meer melk in de emmer. Voor de Landb. voorl. dienst Noord-Holland K. Bergsma. Schagen, 6 September 1949. Burgerlijke Stand PURMEREND Geboren Jan Cornells, zoon van Jan Roelof Schipper en Aagje te Waal; Corne lls, zoon van Willem Slot en Maar- tje Kuiper te Beemster; Anna Eli sabeth, dochter van Jacobus Johan nes Groothuizen en Margaretha Jak; Elisabeth Antje, dochter van Bein Jan de Jong en Annie Wulfrank te Beemster. Getrouwd: Willem van de Weerd- hof te Diemen en Elisabeth Catha- rina Debora Carstens. Overleden: Arend Wittenburg, 58 jr., echtg. van Adrians Karman te Amsterdam; Aaltje Stam, 81 jaar, wed. van Pieter Stelling; Jacob Muusses, 68 jaar, echg. van Catha- rina Elisabeth Geertruida Eijken; Maria Elisabeth Zeunen, 77 jaar. HEILOO Gisteren herdacht de heer W. Tamis de dag, waarop hij 25 jaar hoofd der R. K. Jongens school was. De dag begon met een plechtige H. Mis, gecelebreerd door de Zeereerw. Heer Pastoor J. van Muyen, met assistentie van de wel- eerw. heer kapelaan W. Tamis, dia ken en de weleerw. pater Kuyper. De seminaristen (oud-leerlingen) fungeerden als misdienaars, terwijl het jongenskoor de Misgezangen uitvoerde. De Zeereerw. heer pas toor hield een toespraak tot de kin deren, waarin hij vooral sprak over het grote voorrecht van kath. on derwijs. Officiële receptie Om 11 uur vond de officiële re ceptie plaats. Onder de aanwezigen merkten wij op de Zeereerw. heer pastoor v. Muyen, de Zeereerw. hr. pastoor van Meeuwen, Burgemees- er Kalff, de wethouders Schuyt en Rus, de heer Festen, gem, secretris, Rijksinspecteur Vernooy, oud-in specteur Chr. Dun. Verder Kerkbe stuur, Eerw. Zuster superieur, de heren Gerling, Köhne en Hardings veld, alsmede enkele oud-onderwij zers. De heer P. Kuyper, als oudste van het onderwijspersoneel, heette alle aanwezigen welkom en dankte namens het onderwijzend personeel dat gevolg was gegeven aan de uit nodigingen. Vervolgens sprak hij de jubilaris toe. Spr. schetste hem als een goed onderwijzer, een uit stekend huisvader en degelijk ka tholiek. Als cadeau overhandigde spr. een polshorloge. De Zeereerw. heer pastoor van Muyen ging in zijn toespraak het ontstaan en de groei der school na. De jubilaris werd uit 37 sollicitan ten benoemd. U hebt ons niet te leurgesteld en wij kunnen niet dankbaar genoeg zijn voor hetgeen U voor het katholiek onderwijs ge daan hebt, Spr. sprak de wens uit, dat de jubilaris nog lang zijn beste krachten aan de jeugd zal geven. Moge God U zegenen. Als cadeau van het kerkbestuur overhandigde de Zeereerw. heer pastoor de jubi laris een enveloppe met inhoud. Rijksinspecteur Vernoay zeide dat hoofd van een R. K. school meer wil zeggen dan alléén onder wijzer zijn. hebt een soort oi> derpastoorsfunctie, mede door uw voorbeeld wordt de jeugd de weg naar de hemel gewezen. Spr. wenste de jubilaris nog vele jaren van energiek werken. Hierna sprak de oud-inspecteur Chr. Dun. Spr. gaf een terugblik op de 25 jaar, dat hij de jubilaris <s hoofdonderwijzer had mede ge maakt. De reusachtige gro'ei en bloei van de school. Immers 25 jaar geleden werd begonnen met drie leerkrachten en nu zijn er negen nodig. Spr. prees het stuwend voarbeeld van de jubilaris en het personeel en sprak zijn erkentelijk heid uit voor de manier, waarop de jubilaris zijn werk deed. Burgemeester Kalff feliciteerde namens het gemeentebestuur en Ook de Zeereerw. heer Pastoor bood een fraaie bloemenmand aan. van Meeuwen feliciteerde de jubi laris en dankte hem voor de pret- ECONOMISCHE DELICTEN De Economische politierechter, mr. Peereboom had Woensdagmid dag enkele economische delicten te berechten. Het betrof hoofdzakelijk gevallen, waarin te hoge of te lage lonen waren betaald of te hoge prijzen waren berekend. Een aantal bakkers uit West- Friesland stond terecht wegens het uitbetalen van te hoge lonen. Een hunner liet zich bijstaan door mr. Broekhuis, die zich zelf een specia list noemde in de moeilijke mate rie van de loonregeling in het bak kersbedrijf en de uiterste clemen tie voor zijn cliënt inriep. Niette min vielen de volgende veroorde lingen: G. J. te Westwoud f75 of 6 weken hechtenis, J. BI. te Oost woud idem, S. D. te Heerhugowaard f 125 of 30 dagen. De directeur van de zuivelfabriek De Verwachting te Wognum, die zich niet gehouden had aan de lonen van de CAO in het Zuivelbedrijf, A. T. te Wognum, werd tot f 175 of 6 weken veroor deeld. De eis was f250 of 2 maan den. De bakker A. S. te Enkhuizen kreeg f 100 boete of 30 dagen. De Helderse kapper A. B., werd vrij gesproken, evenals de veehouder J. K. te Alkmaar, die ontslagen werd van rechsvervolging, omdat de politierechter accoord ging met een rapport van de sociale com missie van de Stichting v. d. Land bouw. waarin gezegd werd, dat het in dit geval een niet-volwaardige arbeidskracht betrof, zodat een la ger loon gerechtvaardigd is. De Alkmaarse garagehouder C. de V., die ook al last had met een juiste explicatie van de loon- en prijsbeschikking werd tot f200 of 6 weken veroordeeld. Minder voordelig kwam een der firmanten van een Alkmaarse kleer makersfirma er van af, J. v. d. K.. die meteen het zaakje voor zijn niet verschenen compagnon op moest knappen. Zij hadden nl. voor herencostuums te hoge prijzen be rekend, waarmee zij een extra pot je spaarden. Het getuigenverhoor leverde weinig fraais voor de he ren op, zodat de politierechter ac coord ging met de eis van mr. Vel- linga van f 1000 boete of 3 maan den hechtenis. Er kwam nog een andere kleermaker op het matje, doch diens zaak werd aangehou den. Gemeenteraadsvergadering Graft Bij dc Dinsdag gehouden ge meenteraadsvergadering te Graft, kwam geen verandering in de be zetting van de wethouderszetels. Na de opening door burgemees ter Dalenberg werd in het bij zonder welkom geheten het nieu we raadslid de heer J. Schokker. Hierna legden de heren P. Bruin, J. Schokker en J. C. Heij nis de door de wet vereiste eden en de heren J. Middelkoop, A. Ca- ton, L. Bruin en J. Houtkoper de belofte af. De voorzitter feliciteerde de he ren met hun benoeming. Hij hoop te dat zij de belangen der gemeen te Graft steeds goed zullen be hartigen. Voor de vacature-Bruin worden 7 stemmen uitgebracht op de heer P. Bruin, zodat deze weer is her kozen. Voor de vacature-Heijnis worden 6 stemmen uitgebracht op de heer J. C. Heijnis en 1 op de heer Houtkoper, zodat ook de heer J. C. Heijnis is herkozen. Beiden aanvaardden hun herbenoeming. Hierna werd de 2e aanvulling op de begroting 1948 vastgesteld. tige samenwerking, welke hij tij dens zijn pastoraat te Heiloo van de jubilaris mocht ondervinden. Namens de hoofden van de scho len en de gemeente feliciteerde de heer Gerling de jubilaris en dankte hem voor de samenwerking. Hierna sprak de heer Tamis een dankwoord. f Huldiging schoolkinderen Des middags huldigde de school jeugd de jubilaris. Feestliederen werden gezongen en voordrachten ten beste gegeven. De neer W. van Dongen bood de jubilaris een pracht bureau aan. De jeugd werd getracteerd en een geestige film werd gedraaid, welke zeer in de smaak viel. Receptie en huldiging door oud-leerlingen. s Avonds 19 uur waren vele oud leerlingen en belangstellenden naar het Brunogebouw gekomen, om de jubilaris te huldigen en te felici teren. De heer A. Borst sprak rn woord van w kom, terwijl de heer J. Sen- gers Azn. na een geestige speech namens de oud-leerlingen 'n rook tafel en sigaren aanbood. De heer J. Schut sprak namens de jongens in Indië. Verderzong de heer A. Borst een grappig lied, waarin oude schoolherinneringen waren verwerkt. Het R. K. Fanfarecorps St. Cae- cilia bracht een serenade. In zijn dankwoord zeide de jubi laris o.a., dat deze huldiging hem het meest uit het hart gegrepen was, want de oudere jongens en volwassenen kunnen meer het werk waarderen en fouten vergeven. Dit was het einde van 'n prach tige dag voor de jubilaris en de zijnen. Wij willen ons bij deze hul diging aansluiten en hopen, dat de sympathieke jubilaris nog lang voor hot R. K. onderwijs mag gespaard blijven. RAADSVERGADERING SCHERMERHORN Broersen en Mantel wethouders SCHERMERHORN Nadat de voorzitter de voltallig opgekomen Raad en speciaal de nieuwe raads leden P. N. van Langen, W. Lake- man en P. C. Valck heeft welkom geheten, volgt na de beëdiging de wethoudersverkiezing. De heer Muntjewerff (PvdA) zegt, dat hij, na bij een vorige wethoudersver kiezing te zijn teleurgesteld, thans hoopt, dat de partijen het belang van de gemeenschap niet uit het oog zullen verliezen, welk belang het meest gediend is met samen werking tussen de beide grootste groepen in de raad. De heer v. Langen (KVP) merkt op, dat gezien het feit, dat de bur gemeester tot de linkse groepering kan worden gerekend en als voor zitter alleszins in staat kan worden geacht, in het college de belangen van de PvdA te behartigen, het z.i. de beste oplossing is, als er naast een kath. wethouder een A.R, wet houder komt. De voorzitter neemt stelling tegen de zienswijze, dat hij partijbelangen zou laten prevele- ren boven het gemeenschapsbelang. Bij de vervolgens gehouden stem ming wordt de heer J. Broersen (KVP) met algemene stemmen tot eerste wethouder gekozen en de heer P. Mantel (A.R.) met 4 te gen 3 stemmen tot 2e wethouder. Bij de rondvraag zegt de heer Muntjewerff, dat de uitslag hem teleurstelt. Hij acht het waarschijn lijk dat de uitslag op de verstand houding in onze dorpsgemeenschap een ongunstige uitwerking zal hebben. De heer Plugboer acht het zeer onbillijk, dat de PvdA met 42 yct. van de kiezers, werd uitgesloten. De heer Mantel wijst er op, dat zich in de afgelopen raadsperiode met hetzelfde college van B. en W. als nu wederom gekozen is, ten aanzien van de goede verstandhou ding of werkwijze geen moeilijkhe den of klachten hebben voorgedaan. Ook wijst spr. op het feit, dat be halve de Burgemeester, ook de Ge meentesecretaris, wiens invloed in het gemeentebeleid toch niet zo gering is te achten, tot de PvdA kan worden gerekend. De heer van Langen vraagt aan- dachf voor het onder de jeugd le vende ideaal van een eigen voet balveld in het dorp. De voorzitter zegt, dat voor de verwezenlijking hiervan reeds veel door B. en W. is gedaan, doch dat alle pogingen zijn doodgelopen op de halsstarrig afwijzende houding van de betref fende, elders woonachtige land eigenaren. De heer Lakeman brengt de af watering van het wegdek in Stom- petoren ter sprake, welke voor de bewoners aldaar een onhoudbare toestand oplevert. De voorzitter steltmaatregelen ter verbetering voor 1 Januari a.s. in het vooruit zicht. Burgerlijke Stand LIMMEN Geboren: Catharina Maria Geertruida, dochter van Theo- dorus Meijer en Maria Petronella Verdonk. Theodorus Adrianus Wil helmus, zoon van Theodorus Meijer cn Maria Petronella Verdonk: Wil- helmina Christina Agnes, dochter van Wilhelmus Maria Josephus Kuilman en Dieuwertje Anna Loui se Rutte; Franciscus Cornelis Jo hannes, zoon van Theodorus van Roode en Jacoba Mulder; Anna Ma ria, dochter van Nicolaas Leonardus van Noort en Johanna Catharina Valkering; Margaretha Catharina Agatha, dochter van Johannnes Tuijn en Petronella Mooij. Antonia Maria, dochter van Nicolaas Adria nus Bakkum en Maria Petronella Huijgen. Ingekomen: Catharina A. van Hoorn, van Ouder-Amstel- Marga retha P. van Laere van Edam; Ma ria Schouten van Gendringen. Vertrokken: Bartholomcus G. Dirkson, naar Purmerend; Anna B. A. J. Goddijn naar Velsen; Elisa beth W. van Dicm naar Leiden; Wilhelmina M. J. Vossbrink naar Amsterdam; Wilhelmina C. Vroon hof naar Amsterdam; Catharina G dc Graaf naar Uitgeest; Wilhelmina van der Peet naar Velsen; Agatha P. Limmen naar Heiloo; Adrianus Keijzer naar Heiloo; Geertruida Dekker naar Akersloot;, Theodora J. Soignette naar Zaandam; Corne lia M. F. Nuijens naar Bergen. Raadsvergadering Schoorl SCHOORL. Klokslag 8 uur opende de voorzitter Mr C. A. J: Jochems de. zoals hij het noemde, „nieuwe Ronde-Tafelconferentie" De oude tafel had n.l. in verband met de uitbreiding van het aantal raadsleden plaats moeten maken voor een nieuwe, ronde tafel. Na de beëdiging van de nieuw benoemde raadsleden sprak de voorzitter waarderende woorden aan het adres van de vorige raad. Spr. hoopte dat ook de nieuwe raad in goede onderlinge verstand houding zou werken tot heil van de gemeente Schoorl. De heer van Lienen, die een linkse meerderheid in de Raad wil de zien uitgedrukt in het College van B. en W„ en Duin, die waar schuwde tegen een samenwerking met de KVP, omdat de KVP de P.v.d.A. in sommige plaatsen, o.a. Warmenhuizen en Hoogwoud, had geweerd, konden niet verhinderen dat de heren Selhorst (PvdA) met 8 van de 11 stemmen en Kaandorp (KVP) met 7 van de 11 stemmen gekozen werden tot wethouders. Een voorstel van B. en W, tot vaststelling van een Verordening tot heffing van belasting op vermake lijkheden in de gemeente, waarbij het stellen yan een minimum-voor waarde, waaraan voldaan moet wor den om vrijstelling van belasting te verkrijgen voor voorstellingen met een liefdadig dool, werd aangeno men. Wanneer 70 pet, van, de bruto- opbrengst aan een dergelijk doel werd afgestaan, behoeft er geen be lasting te worden betaald. Met het voorstel van B. en W. om een nieuwe verordening op het woning- cn grondbedrijf vast te stel len, ging de Raad accoord. Aangenomen werd ook het voor stel van B. en W„ om de salarissen van het gemeentepersoneel vast te stellen volgens de richtlijnen van het rapport van de commissie Ubink. De Raad benoemde overeenkom stig het voorstel van B. en W. de heer C. van der Hoek te Bergen tot techn. assistent in tijdelijke dienst bij Gemeentewerken, op een salaris van f 270— per maand. Meervogels-nieuws AKERSLOOT Zo begint dan de competitie Zondag a.s. voor cte resp. elftallen. Meervogels I begint met de thuiswedstrijd tegen DREO 1 Als iedere speler zich bewust is van zijn taak, dan geef ik het eerste een goede kans op de punten. Het is jammer, dat wij met 2 invallers moeten verschijnen. Het 2de gaat naar IVV 2 uit Landsmeer. Zij spe len in een geheel nieuwe omge ving en zullen zich daar wel in thuis voelen, maar als zij met 1 punt thuis komen, mogen zij tevre den zijn. We gaan per bus. Het 3de speelt in Limmen tegen het 3de van Limmen. Jongens, doe je best en zorg voor de punten. Adsp. A krijgen hun grote tegenstander RKAFC a op bezoek. Jongens, de eerste klap is een daalder waard, dus speel voor wat je waard bent. Adsp. b gaat ook naar Limmen om de Limmens dito's te bekampen. Ook jullie zorgen voor een goed resultaat. Het volledige program is: Meerv. A 1—DREO 1, 2.30; IVV 2 Meerv. V 2, 2.30, vertrek per bus 12.30; Limmen 3Meerv. A 3, 12 u., vertrek per fiets 11.15, terrein A; Meerv. Adsp. aRKAFC Adsp. a, 1 uur, geleider Th. Sikkeleris; Lim men Adsp. bMeerv. Adsp. b, 12 u„ vertrek per fiets 11.15, terrein Ho- geweg. Voor jong en oud van alles wat ZIJDEWIND Voor de a.s. ker misdagen heeft het comité weer een rijk programma kunnen samenstel len. Speciaal voor de kinderen staat het er goed voor. Ter bestrij ding van de onkosten der kinder feesten heeft het comité een inte kenlijst laten circuleren. Het resul taat was buitengewoon, want niet minder dan ca f 500.is door de parochianen geofferd. Maandagmor gen gaat de schooljeugd in optocht naar het kermisterrein, waar onder leiding van het onderwijzend per soneel en leden van het comité kin derspelen worden gehouden. Elk kind ontvangt daarbij een tractatie- kaart, welke tot en met Dinsdag geldig blijft. Na afloop laten de kinderen zich heel netjes per auto naar huis brongen. Maandagmiddag begint de grote handicap-draverij. Totaal is voor f 95.— aan prijzen beschikbaar ge steld. Zij die niet actief aan deze draverij kunnen deelnemen, kun nen alleen reeds door hun belang stelling het succes hiervan bevor deren. Niemand houde zich daarom afzijdig. Dinsdagmorgen om 10 uur begint „De ronde van Zijdewind". De te lopen afstand is ongeveer tweedui zend meter. Voor beide groepen, te weten van 12 tot 16 en vanaf 16 jaar, wordt een mooie medaille be schikbaar gesteld. Des namiddags om half drie ringsteken voor paren met paard en kar om geldprijzen. Bij genoegzame deelname ook nog dansen met hindernissen cn kat- gooien. DOKTERSDIENSTEN ZONDAG 11 SEPTEMBER 1949. Rayon West-Friesland (West) Dr. Pool te Hoogwoud, telef. Spanbroek, 297 K 2263. Dr. Barnhoorn te Blokker, telef. K 2292 533. Dr. Mulder te Midwoud, telef. Oost woud 1. Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Half tot zwaar bewolkt met later in het noord-westen van het land plaatselijk enige lichte regen. In de nacht zwakke en overdag meest matige wind tussen west en zuid west. Ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. R.K. Noorderhandbalkring De uitslagen van de Zondag j.l. gespeelde wedstrijden zijn: D.O.S.—F.S.A. 0—0 Vliegens VlugT.O.P. 11 2e kias- Strandvogels 2D.T.S. 02 V.Z.V. 2—V.I.O. 0—9 Junioren: D.W.O. aVliegens Vlug a 41 Vliegens Vlug 2—T.O.P. a 07 D.O.S. a—K.S.V. a 4—0 Programma voor 11 Sept. Ie klas: T.O.P.Geel Zwart Con Brio—D.O.S. 4.15 F.S.A.—D.V.O. 2e klas-Kring Schagen: Geel Zwart 2D.W.O. V.Z.V. 1—W.G.W. 2e klas Kring Wervershoof: E.D.O.—V.Z.V. 2 Blauwe ReigersF.S.A. 2 Junioren: T.O.P. aGeel Zwart a W.G.W. a—D.W.O. a Blauwe Reigers aD.O.S. a K.S.V. a—D.V.O. a Con Brio aV.Z.V. a Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Hen- l-icus A. A. z. v. A. H. A. van Rhoon en Th. M. Thoolen; Elisa beth M. d. v. H. Insing en C. C. Seijts; Cornelia G. M. d. v. P. J. M. Burger en G. M. van de Kamer. Ondertrouwd: Cornelis de Haan, 33 j. en Elke Bindinga, 36 j.', Cor nelis Brevé, 36 j. en Klaartje Po ver, 39 j.; Willem Jager, 35 j. en Dieuwertje Rooker, 26 j.; Johan nes Biesheuvel 37 j. en Catharina Admiraal, 31 j.; Mathias Constant, 22 j. en Anna C. Bellekom, 22 j.; Jacobus Bliek, 26 j. en Adriana C. Hein, 25 j. Overleden: Bos E. Joostens, 50 j., geh. met J. C. de Gier. Ergerlijke baldadigheid ALKMAAR. Een tienjarige jongen werd door de politie in de Korfstraat betrapt toon hij bezig was de schors van een boompje af te schillen. Volgens de plantsoen dienst zal het boompje dood gaan. De schade bedraagt f 10 a f 15. De ouders van de jongen die in te genwoordigheid van zijn onder wijzer grondig onderhouden werd. zullen zich in verbinding stellen met de plantsoendienst om de schade te regelen. Aanrijding ALKMAAR. Op het Zeven huizen reed een auto in de rich ting Bergerbrug. Een aantal mili taire motorrijders kwam de uit gang van de kazerne uit in de richting Langestraat. Vermoede lijk kwamen de militairen op het linkerweggedeelte waardoor de auto moest uitwijken. De auto schepte hierbij een postbode die aan de rug gewond werd. Nadat hii naar het Centraal ziekenhuis was vervoerd, werd hij naar zijn woning overgebracht. Auto tegen winkeldeur ALKMAAR. Gisterenmorgen wilde in de Houttil een vrachtauto keren. De bestuurster had haar knecht achter de wagen gezet om op te letten. Deze gaf een teken dat zij achteruit kon rijden, zii reed schuin de Magdalenenstraat in doch de knecht merkte niet dat de auto tegen de winkeldeur van het sigarenmagazijn van Wayboer opreed. De ruit brak en het pa neel werd beschadigd. De bestuur ster zal de schade vergoeden. Van wie zijn die fietsen? ALKMAAR. Op het politie bureau bevinden zich viif rijwie len die op de openbare weg onbe heerd zijn aangetroffen. Inlichtin gen zijn tè verkrijgen aan het politiebureau. Onder voorzitterschap van Bur gemeester van den Heuvel kwam dc nieuwe raad der gemeente Aker sloot bijeen. Na de opening vond de beëdiging en installatie van de nieuwe raad plaats. Allen legden in handen van de voorzitter achtereenvolgens dc zuiverings- en ambtseed af, waarna de voorzitter hen gelukwenste. De Raad besloot in te willigen het verzoek van het bestuur van de St- Michaelsstichting te Akersloot om beschikbaarstelling van een bedrag van f 1865.voor de bouw van een schoolbrug. Hierna volgde de benoeming van 2 wethouders. De heer A. Leijen verzocht het woord cn deelde mede, dat de raad thans samengesteld is uit 4 agrariërs en 3 arbeiders en In verband hier mede de beide raadsfracties beslo ten hebben uit elke partij een wet houder te benoemen. Uit de eerste stemming bleek, dat op de heer Jb. Swart 6 stemmen werden uitgebracht en 1 blanco had gestemd, zodat hij als wethouder werd benoemd. Op de vraag van de voorzitter deelde hij mede, dat hij de benoe ming aannam en dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. De tweede stemming bracht als uitslag 7 stemmen op de heer G. Otte cn 1 blanco stem, zodat de heer Otte eveneens werd benoemd tot wethouder. Op de desbetreffende vraag van de voorzitter deelde de heer Otte eveneens mede, dat hij de benoe ming aannam en dank betuigde voor het in hem gestelde vertrouwen, ter wijl hij zijn functie als wethouder zo goed mogelijk en zo onpartijdig hoopte uit te oefenen. Vervolgens besloot de raad tot vaststelling van een kindertoelage verordening vcor het gemeenteper soneel, welke 1 Januari 1950 in wer king zal treden. Tot lid van de Commissie van Ad vies inzake de Woonruimtewet 1947 werden benoemd de 5 raadsleden. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders om de met de gemeente Hetloo gesloten gemeenschappelijke regeling, strekkende tot toelating van leerlingen uit deze gemeente tot de school voor U.L.O. te Heiloo, met ingang van 1 Januari 1949 in te trekken werd z.h.st. aangenomen. Besloten werd van de heer Jb. Blokker te Akersloot een stukje grond ter grootte van 30 M2 aan te kopen oor de som van f 75.voor wegverbreding. Ingesteld werd een Commissie van Onderzoek voor de rekeningen. In de rondvraag verzocht de heer Leijen of vergaderen op-een ander tijdstip mogelijk zal zijn. De voorzitter deelde mede dit punt onder de ogen te zullen zien. De heer Kuiper achtte een betere controle op de straatverlichting zeer gewenst- Het komt voor, dat ver schillende lampen defect zijn, waar bij lampen, geplaatst op gevaarlijke punten. De voorzitter zegde toe, dat een en ander zijn volle aandacht zal heb ben. De heer Putter vroeg nog of de heg welke voor de nieuwbouw staat verwijderd zal worden. De voorzitter deelde mede, dat hieraan aandacht zal worden be steed. GEMEENT NIEUWE h Burgemeester Ba een welkomstwoorc raadsleden. Nadat i nieuwe raad beëdif overgegaan tot de kiezing. De tw wethouders, de he: man en G. Gayaari van de 7 stemmen zen. De regeling getr provincie Noord-Ho meente Nieuwe Ni 14 October 1925 v met een half om h betreft de kosten of voorzieningen aa van het Prov. Wat van Noord-Holland, verband met de of meente Nw. Niedor Aan de volgende een vergoeding var toegekend, voor sc hun kinderen: G. Beers, P. A. Botma de Graaf, J. Harb berg, L. van Rozeli en A. Takken, Verder werd goe( wijziging van de 1949, nodig gewordi kenning van een pi aan S. Kat, voor v schuur tot woning i lenen van een ext f100 per jaar aan Niedorp van het V gaande 1949. Gemeenteraad VN De nieuwe raad de heren C. Bakki Rezelman, C. Boek en C. v. Zandv Dinsdagavond vooi deze zittingsperiod meester Kloecke. 1 was wegens ziekte beëdiging en in overgegaan tot het de wethouders. De bracht naar vorer Rot waarschijnlijk waardoor het geva het agrarisch elen W. gaat verdwijne ming; werden de w> heid, want de here wijk en K. de Gras zen te zijn. Daarop tot toetreding tot Schoolverzorging. gemeentebegroting f 6339.aan onv ven op f 128.178.—. de woningcommiss benoemd. In de vac van de com. tot wei verzuim werd voo benoemen van i Zwaag. De wc „Volkshuisvesting" bijdrage van f 1944. van woningverbetc staan. De heer Ba onderzoek ingestel stand van de voorr Hü is tot de conc dat deze thans pra bare strook met b ringe kosten rend ken. Hieromtrent voorstellen volgen. Eire-Finlan DUBLIN, 8 Sept een voorwedstrijd nooi om de we Coupe Jules Rimi heden met 30 vs wonnen. De rustst Heden overleed, plotseling, tot grote droefheid, zien van het H. O onze geliefde mar der, zoon, broei behuwdbroer GERARDUS PET APELDOORN in de ouderdom bijna 44 jaar. M. APELDOOR! v. SCHOU en kinderen, en familie, Egmond Binnen, 7 September 194» De Uitvaartdienst gehouden worden Parochiekerk vah Adelbertus te R gom, Egmond Bi op Zaterdag a.s. te uur, waarna ter ai bestelling aldaar. ARTS geeft Zondag 11 Sej zijn patiëntën in het St. Elisabet kenhuis van 3—4.30 R.K. DAGMEISJE veer halve dagen uur Spoorstraat 69 maar. Zêlfit. R.K, HULP HUISHOUDING ge voor dag of dag en Mevr. Jfifidel, Macl, straat 30, Alkmaar. Biêdt zluh aan BAKKËRSBEDIENI jaar in gem, bedr P. Bleeker, Hasselai 1. Heerhugowaard, 1 Welke jongelui, lft hebben idee om in Gevr. worden een pettjst, trombonii schuiftrombonist,, sa rinettist en stringl Br. onder no. 15611 van dit blad. Te koop een i. g. FREESMACHINE V kei patent 5. Te be C. Appel en Zoon Veenweg 33, i H. waard Zd,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4