Nieuw De inter-geallieerde vriendschapstrein komt 17 September in ons land Montgomery te midden van de Nijmeegse burgerij Ook Sultan Hamid kwam op het Perscentrum Wanneer vlees zonder bon? Heden aankomst te Rotterdam Voorbereiding voor rode regering in Duitsland? Aantal mannelijke werklozen steeg in Augustus tot 45.950 EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN NHD] Slagers en klanten wachten hun dag af! Een tournee van enkele maanden ter herinnering aan het verzet Waar komt de Vriendschapstrein? Besprekingen over lonen en prijzen Kinderbijslag voor zelfstandigen Opgewonden huisbaas stichtte brand Even slagvaardig als van Maarseveen Nieuw Guinea blijft Indonesisch WÊmm Het staat in de sterren geschreven Berlijn als hoofdstad De kolenproductie in Augustus Brand aan boord van de Laurenskerk Sjahrir acht beleid Republiek niet juist Leerfabriek verbrand Week van gebed en offer" Grote smokkel in verdovende middelen Gesneuveld in Indonesië Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, t 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f A familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank*: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A s H VAN HEDEN Pagina 1 Zaterdag 10 September 1*949 45e laargang No. 11663 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 De intergeallieerde vriendschapstrein, die, zoals gemeld is, op 17 September naar Nederland komt, is door de Belgische spoor wegdirectie ter beschikking gesteld van de „Association Inter- alliee des Resistants du Rail". Deze vereniging, waarin vele spoorwegverzetsorganisaties uit Europa zijn bijeengebracht, heeft zich tot taak gesteld hulp te verlenen aan de spoorweg gezinnen, waarvan de vader tijdens spoorwegverzetsacties het leven verloor. Zij richtte de trein in, met het doel daarmede gelden in te zamelen voor deze hulpverlening. De trein startte zijn loop door West-Europa, in Luxemburg, ver bleef geruime tijd in Frankrijk en België en zal thans, met ingang van de vijfde herdenkingsdag van de spoorwegstaking, op 17 Septem ber a.s. enkele maanden op 16 verschillende stations in Nederland spoormannen en -vrouwen en bui tenstaanders de gelegenheid geven kennis te nemen van de symbolische uitbeelding van het verzetswerk in spoorwegkringen gedurende de af gelopen oorlog. De intergeaillieerde vriendschaps trein bestaat uit vier rijtuigen, nl. drie tentoonstellingsrijtuigen en een als bioscoop ingericht rijtuig. In het eerste tentoonstellingsrijtuig zijn voorwerpen neergelegd, die bij het verzet een grote rol hebben ge speeld. In het tweede rijtuig wordt met een aantal schilderijen van de Belgische schilder Jo Conrardy de lydensweg van een door de Duitsers gegrepen ondergrondse werker in beeld gebracht. In het derde rijtuig zullen films worden vertoond, die het verzet of de wederopbouw tot onderwerp hebben, o.a. de Belgische verzets- film Breendonk. Het vierde tentoonstellingsrijtuig De Vriendschapstrein zal volgens voorlopig vastgestelde schema een bezoek brengen aan: Utrecht C.S. (17. 19, 20 en 21 Sept.), Amsterdam C.S. (22, 23 en 24), Alkmaar (26, 27, 28), Haarlem (29 en 30 Sept. en 1 Oct.) Den Haag S.S. (3, 4 en 5 Oct.), Rotterdam Maas (6, 7 en 8), Amersfoort (10, 11 en 12), Zwolle (13, 14 en 15), Leeuwarden (17 en 18), Groningen (19 en 20), Assen 21 en 22), Nijmegen (24 en 25), Den Bosch (24 en 27), Middelburg (28 en 29), Eindhoven (31 October en 1 en 2 November), Maastricht (3, 4 en 5 Nov.). Deze route zal bekort worden, in dien blijkt, dat er voor de trein in ons land geen belangstelling be staat. De opbrengst van de toegangsprijs komt ten goede aan de Stichting 19401945, omdat in tegenstelling tot het buitenland, de, nabestaan den van spoorwegverzetsslachtoffers in Nederland geen bijzondere steun nodig hebben, daar de weduwen en wezen door de directie der spoor wegen zelve worden verzorgd. Naar wij vernemen, is de inter departementale commissie voor de loon- en prijspolitiek, onder voor zitterschap van mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van *et ministerie van Sociale Zaken, na mens de regering in overleg getre den met de Stichting van de Arbeid over de in de naaste toekomst te volgen politiek ten aanzien van de lonen en de prijzen. Het laat zich aanzien, dat de besprekingen enige tijd in beslag zullen nemen. Leden van het vierde neurolo gisch congres, dat op 't ogen blik in Parijs wordt gehouden, hebben de onthulling van de gedenkplaat van Frankrijk/s grootste neuroloog, prof. Jean Martin Charcot, en mevr. Deje- rine in de Salpêtrière (gesticht te Parijs) bijgewoond. Enige congressisten die bij de plech tigheid tegenwoordig waren: v.l.n.r. dr. Feiling (Engeland), prof. Brouwer (Nederland) en dr. Bourguignon (Frankrijk). is een Nederlands rijtuig, voor de helft ingericht door de N.S. en voor de helft door de Stichting 1940'45, welke laatste een complete, in de oorlog gebruikte vervalsingscentra le exposeert. Het door de N.S. in gerichte gedeelte plaatst de toe schouwer in de sfeer van het na oorlogse Nederland. Tientallen fo to's brengen de periode van weder opbouw en herstel van de vernie lingen in beeld. De vriendschapstrein begint zijn tournee te Utrecht, waar hij op de 17e September des morgens om 11 uur officieel wordt overgedragen in aanwezigheid van de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen. KABINET KWAM TOT VOORLOPIGE CONCLUSIES Zoals bekend heeft het vraagstuk van de kinderbyslag voor zelfstan digen sinds zijn optreden de aan dacht van het kabinet. De by dit vraagstuk meest betrokken minis ters zijn tot e«n voorlopige conclu sie gekomen met betrekking tot een regeling van deze even belangrijke als ingewikkelde materie. Het is de bedoeling deze voorlopige conclu sies thans te bespreken met de daar- by betrokken organisaties. Goederen voor gevangen Nederlandse militairen MED AN, 9 Sept. (Aneta). Nederlandse militairen uit Medan hebben dezer dagen op de weg naar Kebandjahe een jeep met levensmiddelen, medicijnen, kle ding en versnaperingen voor ze ven te Atjeh gevangen gehouden Nederlandse militairen geplaatst. Te Kebandjahe werd de jeep over genomen door een T.N.I.-officier, die haar naar Kotatjahe reed, waar de militairen gevangen zitten. Enkele dagen later werd de jeep naar Kebandjahe teruggebracht met een door de militairen gete kend ontvangstbewijs. Een twee en tachtig jarige huis baas te Leersum had reeds lang on genoegen met de bewoners van zijn huis. Zelfs had hij al eens gedreigd om zijn huis in brand te steken. Dezer dagen heeft de man het niet bij het dreigement gelaten. Om half twee in de nacht stak hij een rietmat, die in de onmiddellijke na bijheid van het huis stond, in brand. Een juist passerende fietser merkte de vlammen op en heeft de bewoners uit hun slaap gewekt, waardoor verhinderd werd dat Se woning, die een rieten dak heeft, in vlammen opging. Een politiehond wees de huisbaas als de schuldige aan. Hij is door de politie in hech tenis genomen. DEMONSTRATIE TE BUKITTINCI MEDAN, 9 Sept. (Aneta). Volgens het republikeinse dagblad „Waspada" werd te Bukittingi een massa-demonstratie van 30.000 mensen gehouden; daarbij werd een resolutie aangenomen, waarin men de terugtrekking van de Ne derlandse troepen eiste. éSÉÏÉ 14 en 15 September a.s. zal in hotel ,,De IJzeren Man" te Vught de veiling worden gehouden van de inventaris van het beruchte concentratiekamp. Cisteren was de eerste kijkdag. Uit het hele land waren mensen gekomen om te zien of er iets van hun gading bij was. (Van onze Haagse redacteur). Het is momenteel een uiterst spe culatieve bezigheid een veronder stelling te uiten omtrent de datum, waarop het vlees van de bon zal gaan. Van overheidszijde bewaart men hieromtrent het stilzwijgen. En in slagerskringen weet men even min waar we aan toe zijn. Het Vakblad voor de Slagerij een naar wij vernemen zeer deskundige bron hield het tot voor kort op opheffing van de distributie per kracht, van voldoende omvang om de distributie van vlees op te hef fen. Aan deze opheffing kleven ech ter verscheidene haken en ogen. Zo zal vrije vleesverkoop leiden tot prijsverhoging. Uit het Landbouw- Egalisatiefonds wordt jaarlijks nog rond 48 millioen gulden aan subsi dies uitgekeerd op rundvlees. De boeren kunnen toeslag niet missen, terwijl de overheidscontrole op het geleverde vee komt te vervallen, indien het vlees bonvrij wordt. Er 1 September J.I. De tijd heeft anders ee" middenweg kunnen worden geleerd en of het nu 1 October zal bewandeld door de overname-mark zijn of 1 November, het staat in tente de slagers Veldmaarschalk Montgomery is Vrijdagavond aan boord van de Franse kanonneerboot „General Mangin" te Nijmegen aangekomen, waar onmiddelijk een grote men senmenigte zich op de kade ver zamelde. Daar het bezoek geen of ficieel karakter droeg, was noch de garnizoenscommandant, noch het gemeentebestuur ter begroeting aanwezig. Wei gingen aan boord ko lonel Quanjer van de Kon. Marine en kapitein Schouten, districtscom mandant van de Kon. Marechaus see, die tijdens het verblijf te Nij megen de bewaking van de kanon neerboot op zich neemt. Aan boord van de „General Man gin" bevond zich ook de Franse ad miraal Jaujard. Hedenochtend vertrok de boot naar Rotterdam. Veldmaarschalk Montgomery stond bij aankomst op de kajuit en be groette vriendelijk de rustig toe kijkende en verraste Nijmeegse be volking. Toen de boot een half uur tje aan de wal lag, begaf generaal Montgomery zich van boord en be woog zich op de meest hartelijke wijze tussen de bevolking van de oude beneden stad. Vooral betoonde hij zich zeer vriendelijk tegenover de kinderen. Ook de pers stond hij een kort onderhoud toe. Daarbij verklaarde hij zich verheugd weer in de stad Nijmegen te zijn, die hij zich zeer goed herinnerde uit de herfstdagen van 1944 toen hier de felle strijd ontstond om de Waal- „WATERMAN" BRACHT TROEPEN THUIS Vrijdagmorgen werden te Rot terdam onderdelen van de Kon. Landmacht, de Marine en van het K.N.I.L. ontscheept, die met de „Waterman" uit Indonesië zijn ge repatrieerd. Luitenant-kolonel Jhr. van La- wick van Pabst las, voor de ont scheping, een boodschap voor van H.M. de Koningin, waarna de staatssecretaris van oorlog, mr. W. Fockema Andreae, namens de mi nisterraad een welkomstwoord sprak. Kolonel Pahud de Mor- tagnes voerde het woord namens Prins Bernhard. Tijdens de ont scheping werd de „Waterman" bezocht door generaal Kruis. Drukwerken naar Berlijn Met ingang van 12 September a.s. kunnen gedrukte stukken en gemengde zendingen naar de Amerikaanse, Britse en Franse sector van Berlijn worden ver zonden. Verzending naar de Rus sische sector van Berlijn en naar de Russische bezettingszone van Duitsland blijft voorshands niet mogelijk. brug en de voorbereidende gevech ten geleverd werden voor de be slissende slagen in het Reiehswald en de bevrijding van N.O. Neder land, hij herinnerde ook aan de slagen bij Emmerich en Wezel. Montgomery toonde bijzondere sympathie voor de stad Nijmegen èn was verheugd, dat de bevolking ér weer zo opgewekt en gelukkig uitzag. Hij zeide voorts, dat Nijme gen in de dagen van de herfst 1944 voor de geallieerden een bijzondere plaats was, waaraan veel waarde werd gehecht. de sterren geschreven. Een uitlating, die minister Mans- holt enige maanden geleden heeft gedaan en die hij nog niet heeft herroepen doet echter vertrou wen dat in ieder geval voor 21 December de vlecsbonnen zullen verdwijnen. Immers, bij deze gelegenheid heeft hij opheffing van de distributie aangekondigd in de herfst van dit jaar. Intussen heeft de vermeende op heffing der distributie per 1 Sep tember wel bepaald, consequenties met zich meegebracht. Sommige bijzonder voortvarende slagers zijn, door de geruchten misleid, wel in de verleiding gekomen om zonder bon te verkopen. Met getallen is dit niet aan te tonen, doch de stijging van de bnnnenprijs is er een bewijs van. Ook blijkt voor sommige vleesfabrikanten het vlees later van de bon te gaan dan zij hadden verwacht. In kringen van deskun digen meent men te weten, dat sommige fabrikanten niet onaan zienlijke aantallen koeien hebben gekocht. Minister Mansholt heeft ook bij hen roet in het eten gegooid en de beesten lopen nog rustig in de wei te grazen. Het gevolg hier van is echter, dat de aanvoer van vee momenteel geringer is als ver wacht mocht worden. Veestapel is toereikend. De omvang van de veestapel is, rekening houdend met de koop- BERLIJN, 9 Sept. (Ass. Press.) Rusland is van plan Duitsland bin nen zes maanden een communisti sche regering te geven en deze bij de cominform aan te sluiten. Ver antwoordelijke woordvoerders wa ren het vandaag hierover eens. Niet-communistisehe Oost-Ber- lijnse politieke leiders melden dat de Duitse volksdemocratie in de vijf Oost-Duitse provincies rond de socialistische eenheidspartij (S. E.D.) gebouwd zal worden met Berlijn als hoofdstad. De woordvoerders verschilden met elkaar van mening over de vraag wanneer dit precies zou gebeuren. Enkelen hunner zeiden dat hiermee begonnen zal worden tijdens deze maand te houden New Yorkse bij eenkomst der ministers van Buiten landse Zaken der Grote Vier. An deren waren van mening, dat de Russen zouden wachten tot de ver kiezingen in de Sowjet-zöne, die voorlopig op October of November zijn bepaald. De meeste zegslieden waren het Volgens de voorlopige cijfers be droeg de kolenproductie in Augus tus (26 werkdagen) 984.200 ton te gen 982.400 ton in Juli (26 werk dagen). Voor de binnenlandse behoefte werd 707000 ton bestemd plus de invoer van 357.000 ton, zodat in totaal voor binnenlands gebruik in Augustus beschikbaar was 1064.000 ton. er over eens dat de Russische zone van Duitsland begin 1950 een vol slagen door Rusland en zijn satel lieten erkend cominform-lid zou worden. Geallieerde autoriteiten ijl Berlijn weigerden zich uitvoerig over deze berichten uit te laten omdat deze, zoals een hunner zei, hoogst deli caat zijn. Vrijdagmiddag brak brand uit aan boord van het ruim 7000 ton metende s.s. „Laurenskerk", liggen de te Rotterdam. De brand ontstond in ruim 2 van het schip, dat een lading stukgoed aan boord had, waaronder jute, katoen, thee sisal, beenderen en blikken verf. In het brandende ruim bevonden zich ba len jute en katoen. Dc brandweer slaagde er spoedig in het vuur te blussen. De smeulen de balen in ruim 2 werden uit el kaar getrokken en per hijskraan op de wal gebracht. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister, doch men vermoedt, dat de brand is ont staan door het achteloos wegwer pen van een sigaret. Hoe( groot de schade is, is nog niet bekend, doch men verzekerde, dat de waterscha de groter is dan de brandschade. Nieuwe frankeerzegels van zes cent Aangezien de voorraad postze gels in het huidige type van 6 cent op de postkantoren bijna is uitge put, zullen, vermoedelijk nog in de maand September, frankeer zegels van 6 cent (lichtblauw) met de beeltenis van H.M. Konin gin Juliana verkrijgbaar zijn. komen hier tegen op. Zij vrezen dat in dat geval een belangrijke clan destiene markt zal ontstaan. Het kopend publiek kan momen teel. indien de Overheid zou beslui ten tot intrekking van de subsidie, onmogelijk de toeslag voor zijn re kening nemen. Een oplossing zou een derde loon- ronde kunnen brengen, welke naast de vele andere prijsstijgingen, reke ning houdt met een verhoogde vleesprijs. De ministerraad zal aan een dergelijke beslissing voorlopig nog wel niet toe zijn. Indonesië vergt nog steeds het leeuwendeel van zijn aandacht. BATAVIA, 9 Sept (Aneta). Sjahrir heeft in een interview met het Chinese blad „Keng Po" ver klaard, dat hij nog steeds van me ning was, dat het politieke beleid van de Republiek t.a.v. de RTC niet juist is. Het vertrek naar Den Haag is te overhaast geweest, want er zijn vele onderwerpen, die niet voldoende duidelijk zijn. Sjahrir verklaarde voorts, dat de buitenlandse druk nog steeds zeer groot is, doch dat het hem niet duidelijk was o£ deze druk de Indonesiërs bevoordeelde of niet. Tsjang ging er niet met het goud vandoor De Chinese ambassade te Wa shington heeft de door de Ameri kaanse senator Tom Conally ge uite beschuldiging, dat Tsjang Kai Sjek zich naar Formosa uit de voeten gemaakt zou hebben met medeneming van 138 millioen dol lars aan goud van de nationalis tische regering, van de hand ge wezen. De ambassade verklaarde ver der, dat om veiligheidsredenen 't grootste gedeelte van het goud en zilver en de overige reserve in buitenlandse valuta van de Cen trale Bank op order van de natio nalistische regering naar het kan toor van de bank op Formosa is oyergebracht. (Van onze parlementaire redacteur) In navolging van de voorzitter van de Nederlandse Delegatie, ver scheen Vrijdagmorgen de B. F. O.- voorzitter, sultan Hamid, in het perscentrum teneinde de Ronde tafel-journalisten van voorlichting te dienen. „De ervaring van mr. van Maarseveen indachtig, weet ik, dat ik hiermede mijn doodvonnis getekend heb!", aldus Z. H. die overigens weigemoed aan dc hier vierkante tafel plaats nam. De be langrijkste vraag gold de uitspraak van de Republikeinse generaal Su- hardjo, die gezegd zou hebben, dat elke poging om een afzonderlijke staat Borneo buiten de Republiek te stichten tot mislukken zou zijn gedoemd. ,,Die uitspraak heeft mij als rechtgeaard Borneoër pijnlijk ge troffen," aldus de leider van de BFO-delegatie. „Wij hebben onzer zijds daarover dan ook het nodige gezegd. Ik kan u mededelen, dat de Republikeinse regering het met de ze uitspraak niet eens is. De Repu bliek heeft haar soldaten trouwens verboden aan politiek te doen." Gevraagd naar zijn standpunt in zake de positie van de minderhe den stelde de sultan voorop, dat de niet-Indonesische minderheden reeds vertegenwoordigd worden door de deelgebieden zelf. Wat de politieke minderheden betreft zou hij voorstellen deze alsnog te doen opnemen in de delegaties. Voorde len hiervan zijn dat zij op deze wij ze de hele conferentie zouden kun nen meemaken, gehoord zouden kunnen worden en geen moeilijk heden meer zouden kunnen veroor zaken. In deze gedachtengang leek het hem het meest verkieslijk dat de Indonesische minderheden van de Minahassa in de Nederlandse de legatie zouden worden opgenomen, zulks omdat zij immers een bijzon dere verhouding ten opzichte van Nederland begeren. Constitutie V. I. S. Was de constitutie van de V.I.S. al klaar? „Daar heeft Amerika acht jaar over gedaan!" antwoordde de B.F.O.-voorzitter. „Maar we heb ben nu de Woensdag als excursie dag afgeschaft, dat kan dus wel een week schelen!" Was er dan ook al niet iets gereed? Dat wel, er wa ren enkele gedachten op papier ge zet. Zou in die constitutie ook de verhouding tot de Kroon omschre ven worden? Dat was mogelijk. „Verhouding?" zei u toch, liet de sultan, er echter op volgen. „Of po- 1 DODE, 7 GEWONDEN Gisterenmiddag is te Rijen (N. Br.) een lederfabriek der fa. A. A. R. Buys tot de grond toe afgebrand. De 22-jarige arbeider J. Raayma- kers uit deze gemeente kwam daar bij in de vlammen om. Juist tegen het einde van de werktijd om 5 uur ontstond een hevige ontploffing in de fabriek, waardoor een grote hoeveelheid brandbare chemicaliën, die voor namelijk gebruikt werden voor het vervaardigen van kunstleder, in brand vloog. Hoge vlammen ont wikkelden zich en in enkele minuten stonden de gebouwen in lichte laaie, terwijl door de verzengende hitte de brandweer aanvankelijk op een afstand moest blijven. Spoedig arriveerden nog 2 wagens niet schuimblussers van het nabij gele gen vliegveld, alsmede de brand weren van Tilburg en Gilze. 7 ge wonden van wie twee afkomstig uit Oosterhout, werden in het zieken huis te Breda opgenomen. De scha de is aanzienlijk. Hoewel de wind richting gunstig was, is toch nog van een fabriek in de nabijheid het dak afgebrand. Tijdens de maand Augustus nam het aantal bij de Gewestelijke Ar- beidsbureau's geregistreerde werk loze mannelijke personen toe met 3162 en kwam daardoor van 42.788 op 45.950. Dit aantal van 45.950 werklozen kan gesplitst worden in 32.437 geheel werklozen (vorige maand 29.560), 12.628 DUW-arbei- ders 12.656) en 885 wachtgelders (572). Het aantal geheel werklozen steeg dus met 2877, het aantal DUW arbeiders verminderde met 28 en het aantal wachtgelders nam toe met 313). De stijging van het aantal werk zoekenden is voornamelijk het ge volg van eerste inschrijving van jeugdigen, die de school verlieten cn nog niet onmiddellijk een werk kring konden vinden. Dit ver schijnsel doet zich telkenjare voor. In de maand Juni werden aldus 1373 jongelui ingeschreven. In de maand Juli 3362. Het juiste cijfer voor de maand Augustus is nog niet nam toe ten gevolge van de situa tie in de strocartonindustrie. bekend. Het aantal wachtgelders Door de oogstwerkzaamheden daalde het aanbod in de landbouw van 3962 tot 3437 en in de veende rijen wegens tewerkstelling van veenarbeiders bij het aardappel- rooien van 1129 tot 978. In de bouw bedrijven nam het aanbod toe van 5202 tot 5549, in de metaalindustrie van 2927 tot 4210 en In de groep handels- en kantoorpersoneel van 5195 tot 7213. De vraag naar mannelijk perso neel daalde van 25.705 tot 25.662. Eind Augustus 1948 bedroeg het aantal mannelijke werklozen 25.163. In de provincie Drente daalde de werkloosheid vrij sterk (van 3097 tot 2257). In Overijssel bleef de werkgelegenheid vrijwel gelijk (van 1871 op 1829). In de overige provin cies nam het aanbod van werk krachten toe. Gemiddeld zijn er in Nederland 10 werklozen per 1000 mannelijke inwoners. Dit gemiddelde is het hoogst in Drente, nl. 16 en het laagst in Zeeland, nl. 4. Het aantal werkloze vrouwen nam toe van 3642 tot 4937. Evenals in de sector mannen speelde hier de inschrijving van jeugdigen een rol. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 17.580 tot 18.173. sitie?" verbeterde de vragensteller, die voelde dat hij op goed terrein was gekomen. De sultan ging er daarop eerst eens voor zitten, om tenslotte tot de conclusie te ko men, dat voor een antwoord toch nader overleg noodzakelijk was. Nieuw Guinea. Was er al iets overeengekomen inzake de positie van Nieuw Gui nea? De B.F.O.-voorzitter deed po pulair gezegd, alsof zijn neus bloed de. Daarover waren in het geheel geen moeilijkheden. Nieuw Guinea bleef natuurlijk een deel van In donesië! Dan nog iets over de KNIL. Dat was een Indonesisch apparaat, stel de de sultan voorop, maar het bleef nog moeilijk dit in de nieuwe ver houdingen in te passen. Het ging hier om partijen, die in het veld tegenover elkaar hadden gestaan. De wederzijds geslagen wonden moesten eerst nog helen. De sultan maakte hier de overi gens niet erg gelukkige vergelijking van Duitsers en Nederlanders. Wat de binnenlandse veiligheid betreft, moest in alle geval gezorgd wor den, dat geen vacuum ontstond. Maar hoe wilde men dit vacuum voorkomen? Door een goede rege ling te maken, antwoordde de sul tan prompt, die zich op sommige ogenblikken al niet minder slag vaardig dan zijn Nederlandse col lega toonde. Dat het KNIL ook on der het nieuwe Indonesische bestuur zou kunnen optreden wilde de sul tan niet geheel onmogelijk achten. Na de overdracht zou echter kun nen blijken, dat de veiligheid in verschillende gebieden ook zonder bijzondere maatregelen geen moei lijkheden meer zou opleveren. Morgen begint een „week van gebed en offer". Dat ons Hoogw. Episcopaat het ongewone middel heeft goedgekeurd om hun drie mil lioen katholieken bijzondere gebe den en aparte aalmoezen te vragen, moet wel een uitzonderlijke oor zaak hebben. En die is er ook. Want wanneer Z. H. de Paus drie Encyclieken bin nen één jaar wijdt aan één zaak en wanneer de Paus zelf daarin aan alle katholieken van de gehele wereld vraagt om hun gebed en of fer, dan kunnen we daaraan alleen al afmeten, hoe belangrijk deze zaak wel is. Waarom dan wordt dat gebed en die aalmoes gevraagd? Ons gebed: om oplossing van het internationale probleem om het be houd der H.H. Plaatsen in Palestina en om uitkomst voor het lot van de ruim 700.000 Palestijnse vluchte lingen. Onze aalmoes: als ondersteuning van ons gebed, want ,,de God van liefde" zal niets weigeren aan een mensenhart, dat Zijn gebod van naastenliefde opvolgt en zich daar voor offers wil getroosten. Morgen zal aan alle kerken een folder worden uitgereikt, waarop een kort gebed staat afgedrukt, het welk het officiële gebed zal zijn van deze komende week. Als dit gebed eens in alle katholieke gezin nen iedere dag wordt gebeden, b.v. na de hoofdmaaltijd of bij het avondgebed! OSNABRUEK, 9 Sept. (Reuter). Öp de Nederlands-Duitse grens, nabij Meppen, heeft de Duitse po litie een der grootste smokkela rijen in verdovende middelen, die in de laatste jaren aan het licht zijn gekomen, ontdekt. Grote hoe veelheden morphine zijn in beslag genomen en drie mannen ziin ge arresteerd. Op 20 Juli maakte de Ameri kaanse legerafdeling voor crimi- neel onderzoek bekend, dat zii de grootste smokkelbende in nar cotica had opgerold, die sinds de oorlog in Duitsland geopereerr had. De regering maakt bekend,, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen In Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht: Gesneuveld 1 Sept. 1949: Serg. maj. J. F. H. Hoefs uit Uden. Kon, Ned.-Ind. leger: Men soldt. Ie kl. Z. Tairas Jav. soldt le kl. inf. Kas- tanom, Jav. soldt le kl. inf. Toe- woeh, Soend. solt le kl. inf. Eng- kar, Men korpl. inf. G. A. Ka- risch, Jav. soldt 2e kl. inf. Tjati- wa, Jav. soldt 2e kl. inf. Wakit, allen uit Indonesië.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1