De restauratie van de Grote Kerk te Alkmaar voltooid r Rorn en 1 Engels gezelschap op 't stadhuis ontvangen De anti-saneringsactie in het bloembollenvak PAG. 2 Zaterdag 10 September 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Op de kaasmarkt St. Caecilia" in uniform J N.V.ALKMAARSE WASSERIJ uitmuMténde wAsbehanöeling Cultuurmonument voor eeuwen gespaard WEERSVERWACHTING Ledenvergadering Grootebroek staat achter het spoedvoorstel van het bestuur De hoer William Green, een offi cial van de Standard Oil, was uit Californië naar de Alkmaarse kaas markt gekomen. De gids, die hem rondleidde en die hij met zakken vol cigaretten achterliet zal hem wel verteld hebben, dat 'het op de hoogtepunten van het seizoen wel eens drukker is, wel eens veel druk ker is, dan het gisterenmorgen was, maar de kaasdragers droegen hun costuums net even hagelwit als al tijd. En de Noor, die met zijn gezin om even voor elven argeloos de kaasmarkt op stapte, zal zich wel hebben verwonderd over de rust die er heerste, maar hij ontdekte al gauw dat het werelddeel, dat de kaasmarkt is, vlak tegen de hele uren, topzwaar 1 )rdt, omdat ieder een de ruitertjes wil zien. De Noor heeft ze ook gezien, om elf uur en om twaalf uur nog eens. Er werd veel Engels gesproken, gisterenmor gen, en een beetje Frans, nogal wat Zwitsers en natuurlijk veel Hol lands. Max de Haas sprak ook Hol lands. Hij is de man van de nieuwe L.O.-K.P. film en van de -oude, maar nog altijd voorbeeldige Ballade an de Hoge Hoed, Max de Haas had hier al eens eerder het terrein verkend, gisteren kwam hij filmen, in opdracht van de Econo mische Voorlichtingsdienst. En hij trof het: het weer werkte mee. Wij zagen weer een echtpaar uit India en wij vinden meer dan ooif dat de schilderachtige kledij van '11 India-se dame alle new looks in de schaduw stelt. Een groep Neder landse dames was Alkmaar komen bezoeken, dames van de leden der Nederlandse Bond van Gemeenté- ambtenaren. Een andere groep da mes was van internationale allure. Het waren de dames van de deel nemers aan het internationale che mische congres, dat te Amsterdam gehouden wordt. Er was, zoals ge woonlijk, veel bezoek aan de kaas- dragerskamer. Als een bakker over zijn gebak komt te spreken, dan wordt hij een redenaar. Het is met de kaasvader al evenzo; het is een lust, de heer Lutjeharms van zijn gilde te horen vertellen. De belang stelling voor de, kleine Waag was ditmaal met zo 'groot, etenmin als voor de Waagtoren, maar de be schuitjes gingen weer grif weg. Ontvangst ten stadhuize. Er was nog een groep bezoekers op de Kaasmarkt. Een groep officie ren en manschappen van H.M.S, Cygnet", van de Britse visserij inspectie. Toen deze Engelse zeelie den de bedrijvigheid bij de Waag toren van alle kanten hadden be keken, gingen ze naar het stadhuis, waar zij door de burgemeester, door afgevaardigden van het gemeente bestuur, wethouder van Slingerland, wethouder Coerts, het raadslid mi', dr. Berkhouwer en, namens de se cretaris, door de heer De Ronde, werden ontvangen. De burgemeester sprak de gasten toe en heette hen in een geestige speech, waarin hij wees op de vriendsehap tussen de volkeren van Engeland en Nederland, die een- DE DERDE DUIZEND VOL ALKMAAR. -Mochten wij op 20 Augustus melden, dat de f 2000 vol waren, vandaag, drie weken la ter kunnen wij tot onze vreugde mededelen, dat ook de derde dui zend er zijn gekomen; wij zijn in tussen al op weg naar de f' 4000, die we binnen drie weken vol hepen te krijgen. Want er zijn nog verschil lende instanties, persqnen en ver enigingen op wier bijdrage wfl nog rekenen. Wij weten, dat velen nog steeds ernstige voornemens zijn een bijdrage te geven, doch wij zouden deze talmers willen vragen, stelt niet langer uit en maak het 't Co mité wat gemakkelijker, U kunt Uw bijdrage storten ap De Naor- derbank of aan het bureau van dit blad, onder vermelding Uniformen „St. Caeciliia". De verantwoording van deze week luidt als volgt: Vo rig saldo f 2.750,90; Coöp, Boeren leenbank Alkmaar f 15,LTJ St. Isidoor Alkmaar f 7,50; P L Joosten (Kinhelm) f 50,Hotel Victory 20.—; NN 25.— CJH 1.05; JR 1.—; EDS 1.—; WB 2.50; AK 0,50; NB 1,50; Dames Q 1,—; Café B 5-Dertigjarig huwelijksfeest Ritz 10,—; MK 2.50; WB 1.—; AG 0.50; St. 1.—; M 1.50; E 1.—; v. E. 2.50; CMvB 1.—; vdJ 1.— Burg, W 3.Br. 1.50; A Seh 1.Mevr. N 1.Mevr Soh 1.OO 1.25; EV 0.25; AA 0.50; HC 0.50; DB 0.25; NBr 2.—; IV 1.—; PL 0.50; JM 1.—; D 1.50; JdeB 0,25; PB 0.50; B J.50; NH 1.— HH 1.—; WB 0.20; fa. Pr 2.50; Kap Z 2.50; Reis- bur. Magneet 1.50; LP 1.50; G J 1.—; FB 1,—; NN 10.—; HD 5.—; Arka 10.fa. Seh. 20.JvS 1.NS 0.50; Dames H 1.JdeR 1.—; NN 0.50; TM 0.10; WA 1.— GW 0.50; LB 1.—; JH 1.50; K 0.50; HL 1.—; JP 1.—; vD 0.25; M 0.50; CdeG 0.50; JK 1.—; ThR 0.50: PZ 1.—; JdeJ 0.50; C. de W 1.50; R 1.—; AZ 2.—; NN 0.50; H Eck- mann 10.Gouden huwelijksfeest Hoogland 5.termijnbetalingen 27.70; totaal f 291,30; saldo 10 Sept. f 3.051.20. Kath. Jonge Middenstanders ALKMAAR. Nog enkeje dagen en ons seizoen is weer begonnen. Voor de meesten is iedere aanspo ring overbodig. Doch juist die en kele zwakke broedersJullie komen toch oojc? Anders missen jullie veel.' A.s. Woensdag 8 uur Paviljoen Kinheim! Welke overbe kende spreker vult de eerste avond? Kom dan kijken, dgn is het geen vraag meer! Dierenbescherming ALKMAAR. Ter hoogte van de Raad van Arbeid is git het wa ter gehaald een zwarte poes. riet dier is ter beschikking van eige naar of liefhebber. Ter beschikking een jonge her dershond plm. 3 maanden, reu, (spoed) Adres: Inspecteur C. Verwer, Baanstraat Alkmaar. maal vijanden waren, hartelijk wel kom in Alkmaar. De burgemeester gaf een overzicht van de historie van stad en gilde en overtuigde de man nen ervan, dat wij Hollanders prac- tiseh alleen Volendammer broeken en klompen dragen, omdat de Ame rikaanse toerist ons zo wenst te zien. De Engelsen gebruiken onze volksnaam nogal eens in een minder gunstige zin, wanneer zij b.v. spre ken van een dutch concert of van double dutch, maar wij vmden da; niet zo prettig en wij verzoecen u daarmee op te houden aldus de burgemeester die tenslotte ae hoop uitsprak op bestendiging van de Engels-Hollandse vriendschap. Namens de bemanning van de „Cygnet" sprak luitenant Eddy een kort maar pittig dankwoord, waarin hij wees op de vriendschap, die in bijzondere mate groeide tussen onze beide volkeren tijdens de laatste oorlog. Nadat de gasten zich enige tijd. onder het genot van een kop koffie en een beschuitje-kaas, met hun gasti#;ren hadden onderhouden, vertrokken zij per bus naar Amster dam. Openbare verkoping ALKMAAR. In 't Gulden. Vlies had ten overstaan van Not. Zijnen een veiling bij opbod plaats; een huis met erf aan de Vrouwenstraat 5, groot 37 cA, kwam in bod op f3070.een huis met erf aan de Druivenlaan 5, groot 1.13 Are, voor f 1750.Alslag 14 Sept. 3 uur, in 't Gulden Vlies. K.A.B.-hoekje Cijfermateriaal wordt wel eens ..dood" genoemd. Toch kunnen cij fers u veel leren. Dat ondervonden wij, toen we het jaarverslag van de Centrale Volksbank nog eens inza gen. In het jaar 1921 waren er 158 agentschappen, terwijl dit aantal eind 1949 gegroeid was tot 641. Dat was voornamelijk te danken aan de activiteit van de KAB-afdelingen, die in veel gevallen dit werk ter hand namen. Dat zelfde jaar 1921. vertelt ons een vergelijkend staatje, telde in totaal ruim 6000 spaarboekjes, ter wijl eind 1948 dat aantal was geste gen tot ruim 134 duizend. Zeg nu niaar eens, dat onze eigen spaar, bank niet gegroeid is, waaraan we vastkoppelen, dat de groei nog steeds aanhoudt. Voor /3 laatste maal noemen we het jaar 1921, nu om aan te geven, welk bedrag er gemiddeld op een boekje stond, dat was ruim f 67. Slaan we het verslag van 1948 open, dan lezen we daar, dat thans het gemiddelde bedrag per boekje is f 213.05. Voorwaar nog een bescheiden stap naar de bezitsvorming onder de ar beidersstand, maar de weg is ge baand. Tussen twee haakjes, weet u wel. dat. het zittingsuur in Alkmaar, nog steeds is: Zaterdags van 2—6 uur, Metiusstraat 2? ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Red River, 18 jr. Vic toria: Nacht van terreur, 18 jr. A.B.T.: Strijd om de Matterhorn, 14 jr. Cinema Americain: De Villa onzer dromen, alle leeft. NACHTDIENST TAXI'S: Adr. Louwe, Geestersingel 26, tel. 2290. NACHTDIENST APOTHE KEN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 47. GULDEN VLIES: Zaterdag en Zondag: Tramlijn Begeerte. ZONDAGSDIENST DOKTO REN: Dr. K. H. Kolk. Gees tersingel 36, tel. 2017; Dr. Koppejan, Oudegracht 186, tel. 2382. WONINGBOUW IN „NOOITGEDACHT" ALKMAAR. Ware de oorlog er niet geweest, dan zou de wijk ^Nooitgedacht" tegenover de Van Houtenkade, ongetwijfeld al volge bouwd zijn. Zoals men zich zal her inneren, heeft de gemeente dit jaar de bouwterreinen van ..Nooltge- dacht" gekocht, en naar wij verna men, zullen er volgend jaar de eer ste middenstandswoningen worden gebouwd. Er staat een plan van 14 middenstandswoningen aan de Anna Van Burenstraat (Westzijde) op stapel; twee blokken van 7 wonin gen, elk met een frontbreedte van 5.40 M. en een kub. inhoud van 330 M3. Tussen de twee blokken komt een steeg, de Voortuintjes zijn 5 x 5.40 M. en de achtertuintjes 10 x 5.40 M. De bouwvergunning voor deze 14 woningen is zo goed als zeker en men hoopt direct na de winter te beginnen. Het is de gewone voor oorlogse normaalbouw, die hier zal verrijzen, al is de inhoud van deze middenstandswoningen natuurlijk gebonden aan de thans geldende voorschriften. De woningen, die in hardgrauwe baksteen worden opge trokken en afgedekt worden met 'n dak can rode pannen, zullen bevat ten twee kamers en suite, Bruynzeel- keuken, gang, kelder, W.C. en schuurtje; boven twee grote en twee kleine slaapkamers, benevens een douche-cel en zolder. Desgewenst kunnen de woningen als duplexwoningen worden Inge richt. De gezamenlijke frontbreedte van dit dubbele blok woningen zal 77,25 bedragen. Mocht ook daarvoor bouwvolume beschikbaar worden gesteld, dan is men van plan om ook aan de Oostzijde van de Anna van Burenstraat een blok van 7 wo ningen te bouwen. De woningen worden gebouwd door het Aanne mersbedrijf A. Vos, alhier. De hui zen komen op f 14.750, waarvan f 8000.— als rijksbijdrage verstrekt wordt. Aangenomen mag worden, dat de koper van een dezer midden- standsvfiningen het perceel ook zal mogen bewonen. Elftal Alkm. Boys De opstelling van de Alkm. Boys voor de wedstrijd Alkm. Boys I VVE I, aanvang 2.30 uur, is als volgt; Doel: v. d. Horst, achter: G. Met selaar, C. Metselaar, midden: Bart, Blok, Admiraal, voor: v. d- Meulen, J. Indri, v. Dok, C. Bakker, A, In- dri. Alkmaarder onderscheiden ALKMAAR. Aan onze stadge noot de heer J. Hassing, wollende Eendrachtstraat 16, zal op Dinsdag 13 September te Rotterdam het bronzen kruis uitgereikt worden door Z.K.H. Prins Bernhard. De heer Hassing >_>e£t zich op 10 Mei 1940 door moedig optreden tegen over de vijand onderscheiden, waar bij hij er in slaagde, met behulp van enige andere Nederlandse mi litairen, de gehele vllegtuigbeman- ning van een geland Duits trans portvliegtuig, bestaande uit 11 man, gevangen te nemén. Faillissementen Bij vonnis van de Alkmaarse Ar rondissementsrechtbank d.d. 1 Sept. '49 is in staat van faillissement ver klaard Cornelis Jol, caféhouder, Luttik Oudorp 28, Alkmaar. Rech- ter-commissaris is mr. J. N. Alblas; Curator is mr. dr. C. Berkhouwer te Alkmaar. Bij vonnis van 8 Sept. '49 is fail liet verklaard: Johan Barthold Haan, Schagerbrug. Zijpe, tuinman-bloe mist, handelende onder de naam Bart Haan. Rechter-commissaris- is mr. R. W. J. C. v. d. Wall Bake, Curator mr. H. Knüwer te Schagen. A.F.C.-NIEUWS AFC ISt. George I, 2.30 uur. WSV 3—AFC 2 12 uur. ZAP 2—AFC 3.'2.30 uur. SVW 2—AFC 4, uitgesteld. AFC 5Zeevogels 4, 12 uur. Junioren: - Kolp. Boys aAFC a, 1 uur. AFC bVitesse a, 1.15 uur. AFC c—PSCK a, 12 uur. Adspiranten: Meervogels aAFC a, 1 uur, AFC bVitesse a, 2.30 uur. Vitesse bAFC c, 12 uur. Zeevogels aAFC d, 1 uur. Het competitierad gaat weer draaien, ook voor ons. AFC-ers, er staat ons direct een zeer zwaar pro gramma te wachten. Het eerste ontvangt St. George, do club uit Spierdijk. Wij zullen ons onhouden van een voorbeschouwing, als één man het veld in en dan Het tweede gaat naar de Wormer en het derde naar de Polder. Ai! dat is ook al niet mis, (De spelers van het 3e moeten Zaterdagavond 8 uur aanwezig zijn bij Brugman, Ver meerstraat 34.) Het vijfde wordt natuurlijk knal. De junioren en adspiranten star ten zoals wij van jullie gewend zijn. Sportliefhebbers: Dè wedstrijd van a.s. Zondag is AFC—St. George. Wilt u waar voor uw geld, dan tot Zondagmiddag aan de Wésterweg, De P.P.C.-er. WESTERWÉG TE1.2670 'v 'h»'Wfr (Ingezonden mededeling) Intergeallieerde Vricndschapstrein in Alkmaar ALKMAAR. Onder het vijftien tal stations, die de intergeallieerde vriendschapstrein, waarover wij gisteren berichtten, aan zal doen, neemt ook Alkmaar zijn plaats in. Op 26, 27 en 28 Sept. zal de trein in Alkmaar te bezichtigen zijn van 12.30 uur tot 17.30 uur en van 19 tot 22 uur, Het bewijs van toegang, dat voor volwassenen f 0.25 en voor kinderen f 0.10 kosten zal, geeft meteen toegang tot het perron. Poppententoonstelling geprolongeerd De poppententoonstelling bij Kofa Spruyt, die oorspronkelijk tot en met Zondag a.s. geopend zou zijn, wordt maximaal met drie dagen verlengd. Tot en met Woensdag 14 September a.s. zal dus deze Pop penwereld nog te Alkmaar te be zien zijn. R. K. Handbalclub A.O.G. Zondag 11 September 1949 be gint weer de competitie. Het eerste eifal '(speelt in Egmond a. d. Hoef om half één en zorgt er dus voor, in uniform zonder uitzondering, om kwart voor twaalf bij de am bachtsschool te zijn. Het tweede speelt daarentegen thuis en wel om half 2 op veld 4 aan de Over- die (nieuwe sportvelden bij Roch dale). De spelers van het 2e elf tal moeten uiterlijk kwart over 1 aanwezig zijn. Het bestuur maakt de* leden er tevens op attent, dat er geen veld- training meer is maar weer in het gymnastieklokaal van de St. Bavo- rchool. Nieuwstraat. Deze begint Woensdag 14 September om half 8. De elftallenopstelling staat aan bij de heer Smit, Nieuwesloot. GEVALLEN Gisterenmiddag is een 59-jarige vrouw uit Bergen op het Kerk plein alhier gevallen, waarbij zij een hoofdwonde opliep.iZij werd op het politiebureau verbonden en daarna met een taxi naar huis ver voerd, waar zij zich in verbinding stelde met haar huisarts. DE LAATSTE EER Na de slag bij Duinkerken spoel den aan onze kust op tal van plaat sen de stoffelijke overschotten aan van geallieerde militairen, w.o. ook zonen van Frankrijk. Dinsdag middag zullen de stoffelijke ov<» schotten van deze militairen, 12 a 15 in totaal, naar hun vaderland worden teruggebracht, Vanaf de Algemene Begraafplaats te Alk maar, waarheen de in verschillen de kustplaatsen begravenen werden getransporteerd, zullen de kisten met het stoffelijk overschot Dins dagmiddag te 2 uur naar Roozen- daal worden vervoerd. De onbe kenden zullen in de Franse be graafplaats te Kapelle bij Roozen- daal ter aarde worden besteld. Het garnizoen Alkmaar, bijgestaan door de militaire kapel van 2 T.B. uit Haarlem, zal de wagen, waarop de stoffelijke overschotten zullen wor den vervoerd, vanaf de begraaf plaats tot de grens der gemeente aan de Regulierslaan escorteren. Maandagmiddag zullen de stoffe lijke overschotten op de Algemene Begraafplaats worden opgebaard. De bevolking heeft dan de gele genheid hierlangs te defileren en als blijk van hulde een enkel bloe metje op de kisten neer te leggen. De kerk iit verval. De Grote of St. Laurens-kerk te Alkmaar, sinds een kleine vijf eeuwen het enige grote monument in Gothiseh-Hollandse stijl in het Noorden, die met haar machtig silhouet Alkmaar en omgeving beheerst, een cultuur-monument, zoals wij er nog maar weinig in ons land bezitten, dreigde enkele tientallen jaren geleden geheel te vervallen. Aan het onderhoud was weinig meer gedaan, meer en meer kregen de natuurelementen vat op het bouwwerk, dat op de duur niet meer bestand zou zijn tegen het water, dat het houtwerk deed verrotten en het metselwerk ontzette. Daarbij kwamen nog de gewone ouderdomsgebreken, die niet tijdig genoeg verholpen wat ren Gevaar voor instorten. In 1920 was het gevaar voor instorten zó groot geworden, dat er onmiddellijk moest woraen in gegrepen, wilde men niet voor het feit komen te staan, dat het bouw werk verloren zou gaan. De dak toren vertoonde ernstige verzak kingen en de muren van het koor, die door het water gesleten waren, dreigden naar buiten uit elkaar te vallen. Het schip van de kerk dreigde naar het Noorden over te hellen. Teneinde de daktoren te steunen, werd in 1921 in de kerk een houten stellage opgericht om het dak te steunen. Ruim tien jaar later, toen men reeds met verschil lende werkzaamheden was begon nen, stortte nog een steunbeer van een der zijmuren 111, zodat er ook aan het middenschip der kerk schade ontstond. Reeds in 1933 werd op groter schaal met een voorlopige restauratie begonnen, De viering met toren, het dwars- schip en het koor werden onder handen genomen, waarbij vie- ringspanten en toren, waarvan het houtwerk geheel weggerot was, moesten worden vernieuwd. In 1927 werd, door gebrek aan geldmiddelen, de restauratie stop gezet. De grote restauratie, De eigenlijke grote restauratie, die als het ware de kerk geheel vernieuwde, werd begonnen in het jaar 1940. De aannemersfirma H. Ringers en Zoon begon, onder toe- zioht van de heer D. v. d. Linde pn onder supervisie van de archi tect Herman v. d. Kloot Meij burg, met het definitieve herstel van het Koor en de Koor-omgang. De bijgebouwen, waaronder vooral de consistorie-kamer, de oude sacris tie, vermeld dient te worden, werden in goede staat gebracht, waarbij ook aan de inwendige verfraaiing, hetgeen vaak herstel van het oude betekende, aandacht werd geschonken. In de consisto rie-kamer b.v. werd door de res taurateur Gerard Jansen het fraaie tongewelf in zijn oude toestand teruggebracht en het, uit het Rijksmuseum afkomstige, oor spronkelijk in de kerk aange brachte „Laatste Oordeel", dat zijn oude plaats in de^ koorveel hoek weer in kon nemen, werd geheel gerestaureerd. Het schip zelf werd versterkt met een gewapend-beton con structie, die ais een band langs het gehele gebouw loopt en zij beuken en kapellen omvat. De ra men werden hersteld, alsook de gewelven, daarbij werden de, bij vorige restauraties aangehrachte oement-stenen, verwijderd en vervangen door tufsteen waarme de ook hier de oorspronkelijke toestand werd hersteld. De kap van de kerk werd voor zien van nieuwe trekbalken en het gewelf werd aan de binnen zijde met een eikenhouten be schieting voorzien, waarop enkele schilderingen werden aangebracht. Het beeldhouwwerk, voorzover dat hersteld moest worden, werd onder leiding van de heer v, 4. Schaft uitgevoerd en daarbij werd gebruik gemaakt van Rentheimer zandsteen. Voor de muren werden veel stenen gebruikt, afkomstig van het puin uit Rotterdam en van een speciale zandsteen, die momenteel weer gefabriceerd wordt door de fabriek „de Waal". Orgelrestauratie. Ook het orgel, of liever gezegd Interieur-foto van de Grote Kerk; een goede kijk op de van de lelijke ontpleistering ontdane muren. de twee orgels, werden geheel ge restaureerd. Dit omvangrijke werk werd door de Zaandamse orgel bouwer D. A. Flentrop uitgevoerd die het grote orgel dat 51 toetsen teit en 4000 pijpen, met medewer king van Pr. Anton v, d- Horst terugbracht in de toestand van de jaren 17251730. Het mooie oude klankvolume werd daarbij geheel hersteld en het geluid is mooier geworden, dan het de laatste tientallen jaren geweest is. Ook de windvoorziening werd ver nieuw en het systeem der blaas balgen werd daarbij veranderd jn een electrlsche wind-aandrijving. Het kleine orgel, dat in de koor omgang tegen de noordelijke muur hangt, en dat opvalt door zijn kleine klavier-omvang, 38 toetsen, en dat, momenteel qua geluid wel zo mooi is als het grote orgel, werd eveneens gerestaureerd. Een mooi gebouw gespaard. Dank zij deze restauratie, die jaren heeft gevergd en waaraan grote sommen gelds besteed zijn, in totaal meer dan een millioen gulden, heeft Alkmaar, ja Noord- Holland, een cultuurmonument kunnen behouden, dat tot een der mooiste In ons land behoort. Er is hier met zore en liefde gewerkt aan een bezit, dat herinnert aan een t;'d, waarin het werk' van de ambachtsman een monument van geloof werd. Het strekt de restau rateurs dan ook tot grote eer dat zij de geest van dit schone bouw werk zo goed hebben weten te bewaren, zó, dat ondanks de vele nieuwe voorzieningen als een uiterst moderne brandblusinstal- latie en een verwarming, de sfeer Van het oude kerkgebouw ten volle behouden bleef. Ook de nieuw administrateurswoning, aan de Zuidwest-zijde gebouwd, past geheel bij de sfeer van het oude gebouw. Er is hier, met steun van het Rijk, dat 54 pet., de gemeente, die 27 pet. de provincie, die 15 pet en het kerkbestuur der Ned, Herv. Kerk, dat 4 pet in de kosten bij droegen, een werk tot stand ge komen, dat tot in lengte van eeuwen zal getuigen van.de piëteit waarmede het bezit der vaderen door onze generatie werd beje gend. Officiële ingebruikstelling- De nu geheel gerestaureerde kerk, die, naar architect van der Kloot Meijburg mededeelde, weer Voor honderden jaren mee kan, zal op Dinsdag 20 September of ficieel weer in gebruik worden genopjen, Naast een speciale kerkdienst. Waaronder de beide nieuwe orgels zullen wordep gebruikt, bespeeld door de nieuwe organist, de heer S. C. Jansen, (het kleine orgel wordt bespeeld door de beer W. H- van Westrjenenj is er een bij eenkomst, die zgi worden bijge woond door afgevaardigden van Monumentenzorg. Rijk en Provin cie, alsmede yan de gemeente Alk maar, vertegenwoordigende tie in stanties, die aan de restauratie hun medewerking hebben verleend. Een oorkonde, voor deze gele genheid vervaardigd door dè heer Woelders, zal in een der muren worden ingemetseld. FILMS VAN DE WEEK Harmonie Red River Achttienjarigen en ouderen kun nen deze week gaan zien dat er aan de Red River .overvloedig wordt ge schoten: voor liefhebbers van Wild- West een aparte sensatie. Cinema Americain De villa onzer dromen Hoe het de man vergaat die ein delijk zijn huis binnentrekt maar tot de ontdekking komt dat men hem een oud geval, alleen het slo pen nog maar waard heeft voorge schoteld, kan men in een zeer gees tige rolprent van begin tot eind meemaken, met dc onverwachte redding uit financiële nood. Een goed programma. Victoria Nacht van terreur Deze film doet sterk denken aan .de even goede dito „Naked City". Thans ontsnappen enkele gevange nen: hun lotgevallen worden' rea listisch behandeld in een „hard boiled" product voor boven acht tienjarigen. A.B.T. De strijd om de Matterhorn De legendarische strijd om een van Zwitserlands hoogste toppen heeft opnieuw het aanzijn gegeven aan een spannende film met prach tige natuuropnamen. (Door bijzondere omstandigheden moesten wij deze week afzien van uitvoerige beschouwingen over het programma van de Alkmaarse bios copen). Aanbesteding ZIJPE In de Wederopbouw- directiekeet werd door de archi tecten Kleinhout' en van der Steur aanbesteed het bouwen van een onderwijzerswoning te Petten. Er werd ais volgt ingeschreven: D. Eriks, Burgerbrug f 17200. fa. S. Zeegers en' Zn., St, Pancras f 17990.—; fa. J. Faus, Nw. Niedorp f 18579.—, fa, gebr. Tuin, 't Zant f 18649.—, Th. Duin, Harenkarspel 1 18885.J. Wester, St. Pancras f 19190.fa. M. van Steeg, Heiloo f 19340.fa. G. Ekkers en Zn Hei loo f20500.—, fa. W. C. Koppen. Den Helder f20985,—. Het werk is gegund aan de laagste inschrijver. Voor schilder- en behangwerk: J. Renooij, Burgerbrug f 947. P. J. Renooij, Schagerbrug f 1098—, P. van Eten, Schagerbrug f1126. A. Jongejan, Sint Maartensbrug f 1290.P. Visser, Burgerbrug f 1297.en N. Beilis, Petten f 1397. Ook dit is aan de laagste inschrij ver gegund. VERHEUGEND NIEUWS! HEERHUGOWAARD - NOORD Vrijdagmiddag j.l. te 5.30 uur kwam mevr. Su'man-Meyer bij de familie Tesselaar alhier met het volgende verheugende bericht: Te 10 uur v.m. is te Pocrwokerto aangekomen soldaat Wim Tesselaar« thans ingedeeld bij 3-II R.I. Soldaat Tesselaar verbleef sinds 28 Mei ,31. in gevangenschap bij de guerrillastrijders en sindsdien was niets meer van hem vernomen. Men kan zich de blijdschap van het ge zin indenken, De toestand van Wim Tesselaar is volgens het tele gram best te noemen. „Koning Voetbal" in Breezand BREEZAND, Door de samen werking tussen de plaatselijke voet balverenigingen BKCBreez. Boys en ZAP is het gelukt de sinds kort in roulatie gebrachte sportfilm „Koning Voetbal" hier in Breezand te laten vertonen. Deze film bevat voor elke sportliefhebber genoeg interessants, om de vertoning niet te verzuimen. Zowel spelers als supporters kun nen hier iets van hun gading vin den. De toegangprijs, zo laag mogelijk, kan geen bezwaar opleveren. Dus Zaterdag 10 September, he denavond om 8 uur, in zaal Bossen, naar „Koning Voetbal", Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig -van Zaterdagavond tot Zondagavond: WEINIG BEWOLKING Tameljjk heldere en koele nacht met weinig wiiul en plaatselijk nevel of mist, morgen overda* over het algemeen zonnig en droog weer met een zwakke wind, hoofd zakelijk tussen Zuid-Oost en Zuid- Weist en iets hogere temperatuur dan vandaag. Z.A.P.-NIEUWS Morgen begint de competitie! BREEZAND. De eerste com petitie Zondag staat voor de deur en ZAP toerj naar de Rijp om haar eerste wedstrijd in KNVB-verband te spelen. Algemeen is men van mening dat ZAP I een zwaar seizoen tegemoet gaat, omdat het de spelers man keert aan de nodige hardheid. In de promotiewedstrijden hebben we dat kunnen zien, en dat was tegen zwakke vierde klassers. Uiterst benieuwd zijn we du» naar de eerste resultaten. In dit verband wordt de training aanbevolen: er is geen reden tot on tevredenheid, maar het kan nog steeds beter. In de maand October wordt er nog op het veld geoefend. In ver band met de snel invallende duis ternis verzoekt de oefenmeester, zo vroeg mogelijk aanwezig te zijn. Dus ook de senioren vóór zeven uur; dan kunnen de baloefeningen gehouden worden bij voldoende licht on de conditie-oefènlngen als de schemering valt. Na October is er weer zaaltraining, hoewel velen graag een zij het bescheiden veldverlichting zouden hebben, zo dat ook 's winters buiten geoefend kan worden. Denken de Junioren om de Zaterdagmiddagtraining Trainingsnontrole13 Sept. W. Steenvoorden. Contributie: Zondag 11 Septem ber is er nog éénmaal gelegenheid om contributie te batalen. Donateurswerving: Is iedereen «tl bezocht R. K. Bibliotheek BREEZAND. Anders dan ver wacht, moeten de lezeressen en le zers nog een weekje geduld hebben, voordat zij weer gebruik kunnen gaan maken van onze R.K. Paroeh. Bibliotheek. Door omstandigheden werd de aanvulling met nieuwe boeken enigszins vertraagd. Ook de revisie van de aanwezige voorraad onder vond enige stagnatie. Er wordt nu gewerkt aan een supplement van de bestaande catalogus, zodat straks alle boeken geregistreerd zijn. Tegen een kleine vergoeding kunt U een supplement verkrijgen, waarmede tevens de onkosten enigszins gedekt worden. Ook volledige catalogi zijn nog in voldoende hoeveelheid aanwezig. De heropening zal plaats vinden op Zondag 18 September a.s. Volgende week komen nadere ge gevens. GROOTEBROEK. In café Zand bergen had een drukbezochte le denvergadering plaats van de afd. Bloembollencultuur onder leiding van haar voorzitter g. Schaper-Rood. Hoofdschotel der agenda vormde het in vrijwel heel het land be kende, bij het hoofdbestuur inge diende voorstel tot aigehele af schaffing der Saneringsmaatregelen in het Bloembolienvak. Het afdelingsbestuur heeft bij doze gelegenheid een voortvarend heid aan de dag gelegd die tot bij zondere resultaten heeft geleid, ai bleek tijdens deze vergadering, dat enkele leden de gevolgde weg als onorganisatorisch bestempelden. Tijdens de drukke werkcampag- pe werd in bollepkringen vernomen van nieuwe maatregelen^ welke de minister van plan was te nemen. De anti-saneerders sloeg de schrik om het hart. Daarom werden op korte termijn de koppen bij elkaar ge stoken. De tijd werd te kort geacht qm nog afdelings-ledenvergadenn- gen te beleggen- De gedachte, dat de leden in overgrote meerderheid toch anti-saneerders waren, gaf het bestuur de vrijheid om, zander de goedkeuring van de leden af te wachten, bij het Hoofdbestuur een spoedvergadering aan te vragen voor de leden van de Alg. Vereni ging, Intussen waren van verschil lende afdelingen reeds adhaesie- betuigingen te Groptebroek binnen gekomen. Het resultaat was verrassend, de aangekondigde maatregelen van de minister werden opgeschort en door het hoofdbestuur der Alg. Vereni ging werd binnen 14 dagen na aan vraag en zonder dat een foopfdbe- stuursvergaderihg nodig werd ge acht, een vergadering belegd op as.. Maandag te Haarlem, met als enkel agendapunt, YOdrstel Gropte broek: algehele afschaffing der sa neringsmaatregelen. Nadat voorzitter Schaper aldus de gang van zaken had geschetst, achtte hij pet toch nodig, dat de le den pfficieei het voorstel bekrach- tigdpn. Vooraf echter spraken de ïeren D. VHser Jzn. en N. Nieuw- coer hun afkeuring uit over een dergelijke gang van zaken, gij acht ten deze onorganisatorisch en hoop ten dat een dergelijke werkwijze zich niet zou herhalen. De stemming had hierna plaats met als uitslag 29 voor, 5 tegen en 4 blanco. Tot afgevaardigden naar de Alg. vergadering werdombenoemd secre taris M. Reus en het lid G. Rood, Laatstgenoemde bracht hulde aan het afdelingsbestuur voor de grote activiteit inzake de anti-sanerings- actie ontplooid. Tijdens de rondvvraag lanceerde de heer Rood nog het idee, om po gingen in het werk te stellen tot coöperatieve export van bloembol len. Vervolgens werd een ernstige klacht geuit over het neerwerpen van bioemboilenkoppen enz, door het Grootslag, bij het opruimen van bollen. Het besmettingsgevaar waartegen met zoveel kracht ge waakt moet worden, wordt hier door een instantie waarvan medewerking verwacht mag worden, ernstig in de hand gewerkt. DAHLIA-WEELDE IN HET KRELAGEHUIS In het Krelagehuis aan de Leidsevaart te Haarlem, hoofd kwartier van de Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur, bevindt zich een weelde van bloe men en planten, die een beeld geven van de prestaties der Ne derlandse dahlia- en nazomer bloemkwekers. De grote zaal en de ruime hal zowel als het restau rant en de bij vertrekken zijn tui nen geworden. Behalve Nederlandse zijn er ook Belgische inzendingen. De ten toonstelling. georganiseerd door de Nederlandse Dahliavereniging ip samenwerking met de afdeling Haarlem van de Ned, Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, is Vrijdag met een kort woord door de burgemeester van Haarlem, mr, P. O. F. M. Cremers, geppend. De roofoverval in de Haarlemmermeer In de toestand van het manne lijk slachtoffer van de laffe ropf- QVerval in de Haarlemmermeer is een lichte verbetering ingetreden, die van mej. Haan is onveranderd, nog steeds ernstig. Bij MIJN E dien ik 1 verklaren. M gebracht met voor u allen i zijn. Azië, w mijn tweede intieme omg; wier talen ik meeleven, zo passing werd primitieve bc met stokjes - ze in hun hut huwelijken, heksen of bi partij. Bij ziekten ei de nood mij verdrukking hu hulp in alle z geestelijk opzicl derderlei akkefi bij 't solderen pot van moede paratie van het je, dat ook een oploste. Kortom Pauius' recept, wenenden en ji vaart. Op deze volk van Azië menigeen, die uitgezonden in de diensten en puntje bij paall den Maleis, Ch len kan uitsprei mentaliteit van Me dunkt, het I hoogst nuttig e U, om nu eens hoe het staat n sproken onderw gelijks in kranl behandelen. Ik een politiek ont ren, maar toch lijk te sehrijvi toestanden, taal taliteit en gebr volken, die sta; laagste trappen stel me voor 1 sen soms conc hetgeen U een geven op de d Mijn lezers b met velerlei ui heden en daaro „elck wat wils' gedachtig het w ratius: Hij beh; qui mixuit utile tige met het a verbinden). Ten op, dat ik steei reid ben te ver, tueel door leze derwerpen te b not least breed ting om verbet, lende zienswijze lezeressen ep le Hierbij mijn ad TOE p.a. B De boot vert gaan los. De se! pinken een tra; moet U niet m< volstrekt geen Is een traan de bij een afscheid maar ook een t ring voor wat buiten ons lieve land. Zeker, 00] derlandse bril, 1 uit ondervindinj verzekeren: er i land, in de me, verklaar aan ai tiek, dat ons k ciale rechtvaar medeleven en I gezonde beproe vóóraan staat ir staten;Enfi reis nog wel ei We laten Ma pels, Algiers m; ge en prachtige Jawelmaar. over Azië hebbe land in Port-Ss plaats juist niet ring te staven, is hier wel een 't Is een aard vensgroot standi de Lesseps, de c Suezkanaal, op bij de ingang Port-Said. Toe een uit de gron die nooit zo gro ware ze niet ge van het kanaa voor drinkwater de wereld-schee ook mee, dat d< menraapsel is va straat worden v een ijzeren mui riemannen, die de postzegels, Delight (een Ti pij), Egyptischi tandenborstels, krokodillenhuid, die geconfeit zi venstof en vuil kleedjes van m (made in Germ: betekent een ni. Vandaag viert het 150-jarig corps met 'n i spel, waaraar meer dan 7( nemen. Zow< als smokkelac zullen volger ongeveer 18(

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2