Rondom heidense chaos en christelijke ophouw 25 jaar Ford in Nederland BENELUX-CONFERENTIE der Landbouworganisaties De schat van Matabonga 2 in het Tsjechische regering vraagt binnenkort loyaliteitsverklaring Volg niet Tito's voorbeeld Mr. J. Vink Zaterdag 10 September 1949 PACi. 3 RWACHTINC yek staat het bestuur In het Verre Oosten In bepaalde vorm voor priesters aanvaardbaar Minister v. d. Brink onthulde monument Geen overeenstemming over de lonen Geslaagd dank zij RESA - HILVERSUM „Pro Palestina" Minister Lieftinck naar Amerika De Nationale schuld >r het KNMI te De Zaterdagavond tot IWOLKING c en koele nacht mt en plaatselijk morgen overdag en zonnig en droog wakke wind, hoofd- Zuid-Oost en Zuid- ogere temperatuur -NIEUWS it de competitie! - De eerste com- staat voor de deur aar de Rijp om haar 1 in KNVB-verband ■nen van mening dat ar seizoen tegemoet >t de spelers man- dige hardheid. In de ijden hebben we dat n dat was tegen klassers. ruwd zijn we du* resultaten, id wordt de training is geen reden tot on- laar het kan nog October wordt er d geoefend. In ver nel invallende duis- de oefenmeester, zo aanwezig te zijn. senioren vóór zeven :n de haloefeningen »n bij voldoende licht -oefeningen als de t. Na October is er ling, hoewel velen rij het bescheiden - zouden hebben, zo- ters buiten geoefend enken de Junioren gmiddagtraining?! trole: IS Sept. W. Zondag IX Septem- éénmaal gelegenheid te betalen, rving: Is iedereen «il Bibliotheek - Anders dan ver- de lezeressen en ie- eekje geduld hebben, er gebruik kunnen m onze R.K. Paroeh. idigheden werd de et nieuwe boeken aagd. Ook de revisie rige voorraad onder- gnatie. Er wordt nu en supplement van catalogus, zodat leken geregistreerd kleine vergoeding pplement verkrijgen, lens de onkosten it worden. catalogi zijn nog in eelheid aanwezig, ïg zal plaats vinden September a.s. ek komen nadere ge- r i had hierna plaats 29 voor, 5 tegen en digden naar de Alg. ■rden ïbenoemd seere- en het lid G, Rood, s bracht hulde aan istuur voor de grote :e de anti-sanerings- ■ondvvraag lanceerde log het idee, om po- werk te stellen tot «port van bloembol- s werd een ernstige er het neerwerpen mkoppen enz, door bij het opruimen t besmettingsgevaar zoveel kracht ge- rden, wordt hier door 'aarvan medewerking worden, ernstig in kt. /EELDE IN HET .ACEHUIS elagehuis aan de e Haarlem, hoofd- de Algemene Ver- Bloembollencultuur, en weelde van bloe en, die een beeld prestaties der Ne- hlia- en nazomer- De grote zaal en ;owel als het restau- vertreklcen zijn tui- lerlandse zijn er ook endingep. De ten- lorganiseerd door de Qahliavereniging ifi met de afdeling e Ned. Maatschappij n en Plantkunde, is en kort woord deor er van Haarlem, mr, remers, geopend. overval in de immermeer nd van het inanne- r van de laffe roof- Haarlemrnermeer is betering ingetreden, [aan is onveranderd, istig. BIJ MIJN ENTREE onder de lezeressen en lezers van dit blad dien ik mij eerst eens voor te stellen en U mijn doel te verklaren. Mijn levenswerk heeft mij in zeer nauw contact gebracht met allerlei personen, plaatsen en toestanden, die ook voor u allen in deze cosmopolitische tijd wel interessant zullen zijn. Azië, waar ik 35 jaren verbleef, werd, mag ik wel zeggen, mijn tweede vaderland. Het dagelijkse werk bestond in een intieme omgang met Chinezen en Indonesische volksstammen, wier talen ik moest spreken en hun variërende gewoonten moest meeleven, zodat met een variant St. Paulus' woorden van toe passing werden: Waren zij Chinezen ik ook. Waren ze primitieve bosbewoners in de ourwouden ik ook. Aten ze met stokjes ik ook. Gingen ze op jacht, op visvangst of zaten ze in hun hutten bij 't alledaagse leven, bij feesten, rechtspraken, huwelijken, in gezelschap van hun wonderdokters en tover heksen of bij allerlei andere malle gevallen ik was van de partij. Bij ziekten en ongevallen maakte de nood mij medicus-chirurg, in verdrukking hun pleitbezorger, hun hulp in alle zakpn, allereerst in geestelijk opzicht maar ook in hon derderlei akkefietjes groot en klein, bij 't solderen van de lekke rijst pot van moeder de vrouw, of re paratie van het nuchtere olielamp je, dat ook een duister probleem oploste. Kortom een Factotum naar Paulus' recept, die weende met de wenenden en juichte in aller wel vaart. Op deze wijze leert men het volk van Azië beter kennen dan menigeen, die als autoriteit wordt uitgezonden in commissies van goe de diensten en dergelijke, maar puntje bij paaltje gëen tien woor den Maleis, Chinees of andere ta len kan uitspreken laat staan de mentaliteit van het volk benaderen. Me dunkt, het kan niet anders dan hoogst nuttig en welkom zijn voor U, om nu eens precies te vernemen, hoe het staat met sommige veelbe sproken onderwerpen, die men da gelijks in kranten en radio hoort behandelen. Ik bedoel niet steeds een politiek onderwerp aan te roe ren, maar toch zo variërend moge lijk te schrijven over personen, toestanden, taal, gewoonten, men taliteit en gebruiken van allerlei volken, die staan op de hoogste of laagste trappen van cultuur. Ik stel me voor uit dergelijke schet sen soms conclusies te trekken, hetgeen U een veel betere kijk zal geven op de diverse toestanden. Mijn lezers bestaan uit mensen met velerlei uiteenlopende bezig heden en daarom moet een voor „elck wat wils" worden opgedist, gedachtig het wijze woord van Ho- ratius: Hij behaalt de eerste prijs, qui mixuit utile dulci (die het nut tige met het aangename weet te verbinden). Ten slotte merk ik even op, dat ik steeds, zo mogelijk, be reid ben te verduidelijken of even tueel door lezers voorgestelde on derwerpen te behandelen en last not least breed genoeg van opvat ting om verbeteringen of verschil lende zienswijzen van mijn geachte lezeressen en lezers te waarderen. Hierbij mijn adreskaartje: TOEAN SLAMAT p.a. Bur. van dit blad. De boot vertrekt en de trossen gaan los. De scheiding is daar. We pinken een traan weg endaar moet U niet mee spotten. Dat is volstrekt geen sentimentaliteit, 't Is een traan der nauur allereerst bij een afscheid voor het leven maar ook een traan van waarde ring voor wat we zullen missen buiten ons lieve gelukkige vader land. Zeker, ook ik draag een Ne derlandse bril, maar toch kan ik u uit ondervinding geheel onpartijdig verzekeren: er is maar één Neder land, in de meeste opzichten. Ik verklaar aan alle hedendaagse cri- tiek, dat ons kleine landje in so ciale rechtvaardigheid, christelijk medeleven en handhaving van de gezonde beproefde orde, vrijwel vóóraan staat in de rij van andere staten;Enfin, ik zal er u op reis nog wel eens aan herinneren. We laten Marseille, Genua, Na pels, Algiers maar rusten. Zijn dat ge en prachtige steden? vraagt U. Jawelmaarik zou het toch over Azië hebben? en dus eerst aan land in Port-Said. Ik kies deze plaats juist niet uit om mijn bewe ring te staven, want eerlijk gezegd, is hier wel een uitzonderingsgeval. 't Is een aardig entree, het le vensgroot standbeeld van Ferdinand de Lesseps, de ontwerper van het Suezkanaal, op de punt van de pier bij de ingang van de haven van Port-Said. Toch blijft dit Stadje een uit de grond gestampte plaats, die nooit zo groot zou zijn geweest, ware ze niet gelegen bij de ingang van het kanaal als opslagplaats voor drinkwater, olie en kolen voor de wereld-scheepvaart. Dit brengt ook mee, dat de bevolking een sa menraapsel is van allerlei naties. Op straat worden we omsingeld door een ijzeren muur van schorriemor- riemannen, die leuren met vreem de postzegels, ansichten, Turkish Delight (een Turkse suikerlekker nij), Egyptische cigaretten, Topees, tandenborstels, tasjes van echte krokodillenhuid, dadels en vijgen, die geconfeit zijn met suiker, ha- venstof en vuil van vieze vingers, kleedjes van mummies en Pharaos (made in Germany). Elke afwijzing betekent een nieuwe aanprijzing en Vandaag viert de Theemspolitie het 150-jarig bestaan van haar corps met 'n historisch schouw spel, waaraan 100 boten en meer dan 700 mensen deel nemen. Zowel politie-agenten als smokkelaars en zeerovers, zullen volgens de mode van ongeveer 1800 gekleed gaan. elke afkeuring is een uitdaging tot een Egyptische oorlog. Sommige on zer lezers zullen ook Golli, Gollie, wel kennen, die daar rondzwerft in zijn lange fladderende eertijds witte mantel. Zijn arendsogen hebben ons herkend als Hollanders. Daar is hij: Haaa, Koningin Wilhelmina, alle machtig mooi, allemachtig goed mens kijken, niet kopen daar en een tiental piepkuikens tippelt al uit zijn wijde mouwen.... alle machtig sterk, zeg! 't Zijn allemaal vlugge, slimme, sluwe schutters, maar neenPort-Said is mijn stad niet. Het is een doel, waar de cloaca maxima (grote riool) van Europa uitloopt, een pleisterplaats van twijfelachtige elementen uit het nabije Oosten. Temidden van dat geroezemoes van venters en derdeklas-bars rijst op het „paleis van de Duitse jood Simon Artsz", een modern warenhuis, waar de Europeaan zich een eldorado van snuisterijen kan aanschaffen voor cadeautjes of vademecums voor de reis. A propos, wist U, dat hier ook de Aartsbisschop resideert van de „Kanaalzone", d.i. het diocees van het Suezkanaalgebied? Hij is een Frans Franciscaan, die mij in gezel schap van Mgr. Sauer, Abt-Aarts bisschop van Gensan ((Korea) heel hoffelijk voor een lunch inviteerde, en waar we aanzaten in een zeer cosmopolitisch gezelschap van drie Fransen, een Beier, een Ier, een Engelsman en een. Hollandse pries ter, terwijl de tafelboys bestonden uit een Kopt, een Egyptenaar en een Griekse kok. Het was een koud maal a la Frangaise van rode bieten, witte boontjes in olie, een maca- ronipudding met confituren als dessert, een koud maal met een warme hartelijke conversatie in een Roomse sfeer van eenheid en broe derschap. Na de Rode Zee deden we het stadje Djeboeti aan in Frans Soma- liland. Hier ligt het eindpunt van de spoorlijn naar Adis Abeba in Abessinië, waar we in drie dagen komen in het oud-testamentische rijk van Salomon, thans voortle vend in keizer Haile Selassie. Het is nu het land voor riskante avon turiers en schacheraars in leeuwen en tijgerhuiden, want het hinter land krioelt van deze monsters (en let wel niet als in de Am sterdamse diergaarde achter tralies maar in volle vrijheid), querentes quos devorent (briesend op zoek naar een prooi). Het entree in Djeboeti is nog er ger dan in Port-Said. Hier werd ik letterlijk omsingeld door een leger tje potsierlijke negertypen, die je gewoon niet lieten schieten voor ze een rariteit aan je kwijt waren ge worden, stokjes om „tanden te poetsen of liever schrappen", huid jes, tanden en de hemel weet wat meer. Een zwartq diender kara- watste allen opzij en adviseerde me „zelf ook maar te karawatsen". Op weg naar de Kath. Missie lag het marktplein, een open kale vlakte, geheel geplaveid met afval van pas gevilde geiten en hun diepste bin nenwerk, dat onder een blakende zon lag te geuren in een wervel storm van grote blauwe vliegen. A propos, zulke Afrikaanse ver keersregels en ststillevens wor den niet geduld onder het waak zame oog van een flinke directeur der Volksgezondheid en een dito minister van O.K.W. in Nederland. Echt, Holland is „toch nog voor deliger" ingerichtook in ver keer en hygiëne Tabee tot een volgende keer. TOEAN SLAMAT PRAAG, 9 Sept. (Renter). Een zegsman van kerkelijke zijde heeft mededeling gedaan van een in een bepaalde vorm gestelde belofte van loyaliteit, welke Rooms-katholieke priesters zullen mogen afleggen wanneer hnn door de civiele auto riteiten om een eed wordt gevraagd. Radio-Vaticana heeft de bedoelde tekst gepubliceerd. Volgens de zegsman verwacht men, dat de re gering binnenkort van de geeste lijkheid een loyaliteitsverklaring zal verlangen in verband met het plan, een nieuwe wet op de con trole' over de kerk door de staat uit te vaardigen. De tekst van de voor de Rooms- Katholieke geestelijken toegestane loyaliteitsverklaring luidt als volgt: „ik beloof hierbij als getrouw bur ger loyaal te blijven tegenover de Tsjechoslowaakse Republiek en niets te doen, wat tegen haar be langen, veiligheid en souvereiniteit zou indruisen. Ik zal getrouw mijn plichten als priester vervullen en mijn best doen om actief deel te „Langzaam aan" bij de Brifse Spoorwegen LONDEN, 9 Sept. (Reuter). De goederensjouwers aan het sta tion Waarington in Lancashire (Engeland) zijn Vrijdag begonnen langzamer te werken in protest tegen de afwijzing door de verzoe- ningsraad van de looneisen der Britse spoorwegmannen. De sjou wers zullen zich strikt houden aan de termen van hun arbeids contract en geen overwerk of andere diensten, waartoe zij niet verplicht zijn, verrichten. Uit Newcastle wordt gemeld, dat de spoorwegarbeiders de strijd om verhoging van hun weeklonen krachtiger zullen voortzetten. (Eigen reportage) AMSTERDAM. Het was gisteren feest in en om de Neder landse Fordfabriek aan het Noordzeekanaal bij de Hembrug. De aanwezigheid van de ministers van den Brink en Spitzen heeft daaraan ongetwijfeld zeer belangrijk relief verleend. Maar als men een van de 750 mensen van de fabriek nu eens op de man af had gevraagd, wat hij wel het allermooiste heeft gevonden van al wat er bij deze gelegenheid geschiedde, dan had hij ti ongetwijfeld meegetroond naar die Ford uit 1924, die bij de ingang stond geparkeerd. Een vehikel, een benzineblik op wie len zo gezegd, vierkant en hoog op de smalle poten, het oude T-model, geen stroomlijn en geen chroom en geen snufjes, niets en niets en niets. Maar evengoed was dat oude Fordje gister morgen op eigen kracht het terrein op komen dartelen, en het liep, het dééd het nog altijd, na vijf-en-twintig jaar. En dat is dan toch wel iets dat het technisch hart ontroert. En dat véél onthult van het ge heim: waarom Ford de populaire plaats inneemt in ons economisch leven, die hij in feite inneemt. Ge tuige de zeer grote belangstelling: een receptie gisterenmiddag die in twee uur meer dan 1500 personen door de feestelijk met groen en vlaggen versierde hal voerde, waar bovendien een enorme verzameling bloemstukken van allerlei kleur en snit was aangedragen. Getuige niet minder de officiële belangstelling die des morgens werd betoond door beide ministers, de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, de burge meester-generaal der Koninklijke generaal J. M. Droste, kwartier meester-generaal d er Koninklijke Landmacht. Zij hadden getuige moeten zijn van de onthulling van het monument dat de gezamenlijke dealers bij de fabriek hebben doen oprichten, een indrukwekkende zuil met de provinciewapens en dat van Amsterdam, en met" licht en een windwijzer en sprankelend water: een interessant en fraai ge heel naar ontwerp van de heer Schrier. Maar een vlagerige wind was hen drie kwartier vóór ge weest en had het nationale dundoek al doen dalen. En zo werd het meer een symbolische plechtigheid, aan een klein,model verricht. De wnd. voorzitter van de Raad van Beheer, mr. R. J. H. Patijn hield daarbij een uitvoerige herdenkingstoe spraak waarin hij de bedrijfsge schiedenis memoreerde, directeur Stenger huldigde en de ministers dankte voor de steun van de rege ring, Hij begroette ook de buiten landse Ford-gasten: oir Stafford Cooper en Lord Airedale, voorzitter en lid van de Raad van Beheer, en de heer K. Graeme Howard, Presi dent of Ford International, de bui tenlandse afzetorganisatie. Minister van den Brink noemde de ontwik keling van de automobielindustrie hier te lan-1» uiteraard van groot belang voor de positie van de be talingsbalans. Het welslagen van de industrialisatie is in belangrijke mate afhankelijk van het initiatief van het Nederlandse bedrijfsleven, zo zeide hij, en dat initiatief is stel lig in staat het huidige productie apparaat belangrijk uit te breiden. Maar het zou zeker onjuist zijn te veronderstellen, dat wij het daarbij geheel kunnen stellen zonder bui tenlandse initiatieven. En daarom: het ga de Fordfabriek ook in de toekomst zeer wel. Mr. Arn. J. d' Ailly verklaarde daarna hoe ver heugd Amsterdam is met dit be drijf op zijn grond. De Amsterdam se politiemuziek onderstreepte dat nog eens feestelijk vanuit de tent die bij ui 3 gele0 ..eid min ontbrak als 's morgens en 's mid dags de dealer-getrouwen uit het gehele land en vele vertegenwoor digers uit industriële en handels kringen. Tn de vijfentwintig hoofd dealers zult ge later een bronzen herinneringsplaquette aangebracht kunnen vinden en de fabriek wordt nog versierd met een groter werk stuk, waarin de koppen van drie generaties Ford zijn gemodelleerd en dat door het gezamenlijk perso neel is aangeboden. Dat personeel zelf vierde braaf mee: de twaalf zilveren jubilarissen kunnen voor taan op een gouden polshorloge kij ken en Woensdagavond hebben zij gezamenlijk Carré volgelachen. Vol gende week rijdt uit hun vertrouw de handen de nieuwe Vedette weer van de lopende band. Het is 25 jaar geleden dat de „Ford Motor Company" offi cieel werd geregistreerd. Het bedrijf met vijftig man perso neel was toen in Rotterdam gevestigd. Cisteren vond de officiële herdenking van dit 25- jarig bestaan plaats in de hui dige Fordfabrieken te Amster dam. Een op het voorplein van de fabriek opgerichte zuil is het cadeau van de gezamen lijke Forddealers. LUXEMBURG, 9 Sept. (Belga). Vertegenwoordigers van land bouworganisaties uit België, Neder land en Luxemburg zijn gedurende drie dagen te Luxemburg bijeen gekomen, waar verschillende com missies uiteenlopende vraagstukken van sociale economische en techni sche aard hebben bestudeerd. Door deze bestudering zijn de standpun ten der vertegenwoordigers nit de drie landen nader tot elkander ge bracht. Overeenstemming werd bereikt ten aanzien van de volgende vraag stukken: 1. De politiek betreffende brood graan, 2. De politiek betreffende veevoe der, 3. De noodzakelijkheid van het onder ogen zien van de vorming van een landbouwfonds en het gron dig bestuderen van deze kwestie, 4. Bescherming van de beetwor tel- en tabakscultuur, 5. Noodzakelijkheid van een ge- meenïchappelijke bestudering van de opbrengst van landbouwproduc ten, 6. Maatregelen, die met betrek king tot de veestapel genomen moe ten worden, 7. Het nut van het organiseren van de verkoop van landbouwpro ducten, 8. Noodzakelijkheid van het met elkander in overeenstemming bren gen van de standaardisatie van tuinbouwproducten en de verpak king daarvan. Ten aanzien van de volgende pun ten kon geen overeenstemming worden bereikt: 1. Reglementering ten aanzien van Brazilië benoemt ambassadeur bij Franco Te Rio de Janeiro, is officieel bekend gemaakt, dat Brazilië weer een ambassadeur te Madrid zal benoemen. De laatste Brazi liaanse ambassadeur was in 1946 teruggeroepen in overeenstem ming met de aanbeveling hiertoe van de algemene vergadering der Verenigde Naties. producten van pluimvee- en var kensteelt, 2. Het vraagstuk der lonen en so ciale lasten in de landbouw, 3. Algemene tuinbouwpolitiek, 4. Reglementering van de tuin- bouwproductie. Op een plenaire bijeenkomst werd besloten om aan beperkte sub commissies de diepgaande bestude ring toe te vertrouwen van de ver schillende vraagstukken, ten aanzien waarvan nog overeenstemming moet worden bereikt, met 313. nemen aan alle wederopbouwacties welke gericht zijn op het bereiken van grotere welvaart voor alle Tsjechen en Slowaken". Men meent, dat de vorm van een eventuele loyaliteitsverklaring een van de punten van bespreking heeft gevormd bij de eerder in dit jaar gevoerde onderhandelingen tussen vertegenwoordigers van de kerk en het centrale actie-comité. Een zegsman van kerkelijke zij de heeft verklaard, dat de Rooms- Katholieken in Tsjecho-Slowakije hun kinderen aan eventueel onder staatscontrole geplaatst godsdienst onderwijs op de scholen, behoren te onttrekken wanneer dit onderwijs niet de van kerkelijke zijde gegeven richtlijnen volgt. Met goedkeuring van de bisschop pen zou overeengekomen zijn, dat leken-godsdienstleraren, die zouden weigeren de autoriteit van de kerk te erkennen, aan kerkelijke straf fen onderhevig zullen zijn. OPENING STATEN-GENERAAL MET GROOT CEREMONIEEL Dinsdag 20 September zal de plechtige opening van de zitting der Staten-Generaal plaats heb ben. De stoet, waarmede H.M. de Koningin zich van het paleis Noordeinde naar de Ridderzaal zal begeven, wordt geopend door een rijknecht-majoor te paard, gevolgd door een detachement van het wapen der Koninklijke Mare chaussee. Dan volgen de Kon. Militaire Kapel in ceremonieel tenue, de commandant van het garderegiment Jagers met adju dant, gevolgd door het vaandel van dit regiment, een compagnie van het garderegiment ter sterkte van 100 man in ceremonieel tenue, de rijtuigen van de koninklijke stoet, voorafgegaan en gevolgd door een ere-escorte van de rijks politie. Bij het paleis staat een erewacht van 100 man van het garderegiment Prinses Irene eri het trompetterscorps van de Huza ren van Boreel. Aan de Ridderzaal zal de erewacht gevormd worden door 70 man van het korps Mari niers. Vanaf het ogenblik, dat H.M. het paleis verlaat tot het ogenblik dat zij het weer betreedt, zullen op het Malieveld minuut- schoten worden gelost. MAARSCHALK BOELGANIN WAARSCHUWT DE VOLKSDEMOCRATIEëN Maarschalk Boelganin, plaats vervangend minister-president van de Sovjet-Unie, heeft Vrij dag, in een radiorede te Sofia, een felle aanval gedaan op „de Tito-Jndas en zijn volgelingen, die hnn land In een gevangenis van de Gestapo herschapen heb ben, waarin de vrijheid van den ken en de mensenrechten worden vertrapt en de beste vertegen woordigers der arbeiders, de boe ren en de intellectuelen, in hnn strijd voor democratie en socia lisme op beestachtige wijze ver moord worden". De maarschalk, die Bulgarije be zoekt ter gelegenheid van de vijfde verjaardag van Bulgarije's bevrij ding, waarschuwde ook de andere volksdemocratieën, dat zij Joego- Slavië's voorbeeld niet moeten vol gen. „Alles, dat de vriendschaps banden tussen de democratische landen en de Sowjet-Unie verzwakt of dat afwijkt van de beginselen van Lenin en Stalin, is verraad, dat leidt tot het verlies van de natio nale onafhankelijkheid en het land tot oen kolonie maakt van de tie rende imperialististen". 23 DODEN Bij VLIEGONGELUK MONTREAL, 9 Sept. (Reuter). Een Dakota van de Canadese luchtvaartmaatschappij op de rou tes over de Stille Oceaan is op 60 kilometer afstand van Quebec neergestort. De 23 inzittenden kwamen om het leven. Het wrak is gevonden. (Bekende Schriftelijke Cursus) Vraagt ons prospectus Staatsexamen A en B, Mulo dipl.. Onderw. akte. HBS A en B, Hoofdakte (Ing. Med.) Na een reis van twee jaar is de 10.000 ton metende kruiser „London" in Chatham (Engeland) teruggekeerd. In April van dit jaar werden vijftien leden van de bemanning gedood en 13 gewond door de Chinese communisten, toen de kruiser op de rivier de Jangtse een poging deed de „Amethyst" te hulp te komen. Drie zwaar gebaarde leden der bemanning. NEDERLANDS INITIATIEF DOOR ROME GEPREZEN SOESTDIJK (KNP). In ver band met de door het Hoogwaardig Episcopaat voorgeschreven „Week van gebed en offer voor noodlijdend Palestina", welke van Zondag 11 September tot Zondag 19 Septem ber in alle kerken van Nederland zal worden gehouden, ontving de voorzitter van dit comité, pastoor A. G. Smit te Soestdijk als blijk van medeleven uit Vaticaanstad het volgende telegram: „De Heilige Congregatie der Oos terse Kerk prijs het prachtig initia tief betreffende de Week van Gebed en Offer voor Palestina en smeekt bij het begin van dit werk van bij stand aan het geliefde vaderland van de Goddelijke Verlosser de he melse gunsten af voor alle gelovi gen, die daaraan deelnemen. Van harte zegenend: Kardinaal Tisse- rant". Gelijk in de kerken is bekend gemaakt, zal op Zondag a.s. in alle bedehuizen het Allerheiligste enkele uren ter aanbidding worden uitge steld en een plechtige kruisweg worden gebeden voor het behoud van de H.H. Plaatsen van Palestina voor de gehele Christenheid, het feest van de Kruisverheffing (Woensdag 14 September) zal even eens heel bijzonder in het teken staan van deze gebeds-actie, terwijl op Zondag 18 September een geld inzameling zal gehouden worden voor de slachtoffers van noodlijdend Palestina, alsook voor de oorlogs slachtoffers in Centraal- en West- Europa. DIRECTEUR VAN HET NATIONALE PLAN Met ingang van 1 October a.s. is tot directeur van het Bureau van de Rijksdienst voor het Nationale Plan benoemd mr. J. Vink uit Utrecht. Mr. Vink werd op 14 Febr. 1902 te Vleuten geboren. Hij volgde het Christelijk Gymnasium te Utrecht en studeerde later aan de Rijksuni versiteit in Utrecht, waar hij in '23 afstudeerde in de faculteit van de rechten. In 1925 kwam hij in dienst van de gemeente Utrecht. Hij door liep de verschillende rangen en is op het ogenblik referendaris, chef afdeling openbare werken der vólkshuisvesting van de gemeente Utrecht. Mr. Vink is lid van de staatscom missie tot herziening van de wo ningwet en lid van het dagelijks be stuur van het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stede- bouw. INDONESISCHE SCHULD AAN AUSTRALIË CANBERRA, 9 Sept. (A.P.). De Australische premier, Chifley, heeft vandaag bekend gemaakt, dat de Nederlandse regering ge garandeerd heeft dat Indonesië Australië 8.500.000 pond zal be talen. Dit bedrag vertegenwoordigt Australië's uitstaande oorlogs schuld ten laste van Nederlands Oost-Indië. De regering der Ver. Staten van Indonesië zal de eer ste termijn volgend jaar voldoen. Berouw ATHENE, 9 Sept. (Reu ter). In het communiqué van de Griekse generale staf van Vrijdag wordt het ver haal verteld van een „com munistische saboteur", die zich aan de regeringsauto riteiten bij Grevena overgaf met de hoofden van vijf door hem gedode mede-sabo teurs als bewijs van zijn „berouw". DE GULDEN IS GOED OP WEG HARDE VALUTA TE WORDEN Ter bijwoning van de jaarlijkse vergadering van het internationale monetaire fonds te Washington is Vrijdagavond de minister van Fi nanciën, prof. mr. P. Lieftinck, per KLM-machine van Schiphol ver trokken. De minister verklaarde aan de aanwezige journalisten, dat de agen dapunten voor de komende vergade ring dit jaar zeer laat zijn vastge steld, zodat hij nog niet kon bepa len, wat het voornaamste onder werp van bespreking zou worden. Een mogelijke devaluatie van som mige valuta's meende de minister, zou waarschijnlijk niet ter sprake komen, temeer niet daar de be sprekingen openbaar zijn. Op de vraag, hoe het zou staan met de gulden ten opzichte van de dollar nadat de besprekingen in Washington zijn gehouden, ant woordde de minister: „de gulden is goed op weg harde valuta te wor den." De minister begaf zich daar op naar het toestel, dat om ca. 8.15 uur de lucht inging. Blijkens het CBS bedroeg de ge vestigde binnenlandse schuld per X Juli j.l. (in millioenen guldens) 7158 (Juni 7X56), de gevestigde buitenlandse schold 2228 (2040), de vlottende binnenlandse schuld 11.086 (11.026), de vlottende bui tenlandse sehnld 291 (311) en de vorderingen van 's rijks kas 2303 (2113). Per 1 Juli 1948 waren de bedragen resp. 7407, 1888, 12.403, 466 en 2768. Het totaal geblokkeerd tegoed aan het eind van het tweede kwartaal was groot 1480 tegen 1998 eind eer ste kwartaal en 4496 eind tweede kwartaal 1948. De belastingen. In Juni hebben alle door het rijk geïnde belastingen opgebracht f 389.9 millioen, tegen f 525.5 mïl- üoen in Mei en f 662.7 millioen in Jun 1948. In Juni werden blijkens het CHS hypotheken nieuw inge schreven voor f 73.55 millioen (in Mei f 77.63 millioen). hypotheken doorgehaald f 47.05 millioen (T 53.04 millioen). De gemiddelde hypot heekrente bedroeg op onroerende goederen 3.73 pCt. (3.75 pCt.) en op schepen 4.07 pCt. (4.20 pCt.). FEUILLETON 49 Ze vermeldde ook haar eigen tegenvoorstel. „En nu, „eindigde ze woedend, „nu beweert hij, dat mijn aandeel geslonken Is tot een miserabele, mager, smerige 30 procent!" „Ik snap het," zei Hendrik en hij keek met vernieuwde belangstel ling, waarin een zekere bewonde ring lag opgesloten, naar Jack Ben ders. „In de oude tijd gebruikten ze daarvoor duimschroeven op de pijn bank. Daar legden ze hun slacht offer op en braken hem zijn been deren een voor een net zolang, tot dat hij erin toestemde naar hun pij pen te dansen." „Dat is nou precies, wat ik ook al tegen hem heb gezegd," riep Li- da uit. „Het is niet anders dan gemeen heid en louter sadisme!" „Het zou zoveel eenvoudiger zijn geweest," zei Jack gejaagd, „als zij niet met zulke gevoelskwesties was komen aandragen. Ik heb haar een eerlijk, duidelijk en zakelijk aanbod gedaan en zij heeft daarna niets an ders gedaan dan razen en jamme ren." „Eerlijk?" was alles wat Hendrik vroeg. „Zaken zijn zaken," merkte Ben ders huichelachtig op. „Is dat zo niet En ik zou een leugenaar zijn, als ik zei, dat ik niet in mijn schik was, jou te zien verschijnen, Rijn- mann. Op slot van zaken kunnen wij misschien spijkers met koppen slaan." „Vast en zeker," antwoordde Hendrik. „Als ik het dus goed be grepen heb, dan is, volgens de door hakr gestelde voorwaarden uw aan deel in deze hele zaak vandaag tot op nul teruggebracht." Benders lachte sluw. „Laten we ophouden met eromheen te draaien, Rynmann. Haar termijn is afgelo pen. Maar mijn aanbod nog niet. Vandaag bied ik haar nog altijd 30 procent. Morgen... vijf en twintig." „En zo verder," zei Hendrik. „Ja dat is een uitstekend systeem! Het heeft wel iets weg van onze moder ne beschavingde oude dwang methode, het ouderwetse brand ijzerDe gekkenhuizen zitten vol met stumpers die het niet kon den verdragen!" Jack keek hem zo ijzig mogelijk met zijn vissenogen aan. „Vannacht cm twaalf uur komt er wijziging in mijn voorwaarden. Vijf en zeven tig tegen vijf en twintig. Je kunt er nog over nadenken, Rynmann." Hij draaide zich om en wandelde het strand op, terwijl hij zijn pijp aanstak. Lida vleide zich in Hendriks ar men. „Schat, wat heb ik jou ver schrikkelijk erg gemist! Wat heb ik je nodig gehad! Wat heb ik naar je verlangd!" „Als naar een vriend, of naar 'n zakenman?" vroeg Hendrik gevat. „Allebei, malle jongen," zei ze zacht. „Die kerel zou me krankzin nig gemaakt hebben. Ik heb me wel duizend maal afgevragd: Wat zou Henk in mijn geval gedaan heb ben?" „Die goeie, ouwe Henk!" spotte Hendrik. „Lieveling ik wist, dat jij wel 'zoudt weten, wat je te doen stond. Jij weet er wel wat op. Jij kunt ma ken, dat hij op zijn knieën naar je komt kruipen jankend om medelij den." „Hoe dan?" vroeg Hendrik. „Hoe dan! Maar je bent toch een gewiekst zakenman? Je bent een genie in het zakendoen! Jij weet de lastigste lui zoete broodjes te laten bakken! Jij weet", ver volgde ze zachtjes maar dringend, „hoe je die inhalige, gemene schurk op z'n knieën moet krij gen". Haar stem was een beetje onzeker geworden en ze vroeg nog eens: „Dat weet je immers?" Hendrik bekeek haar nieuwsgie rig. „Toegeven? Dat nooit! Hoe zou ik dat kunnen?" vroeg hij. „Je moet gevoeld hebben, hoe nodig ik je had, liefste!" riep Lida „Je moet mijn S.O.S.-seintjes langs telepathische weg hebben ontvangen en begrepen". Ze lach te heel eventes ietwat schril. „Ik heb een zender van vijftigduizend Watt gebruikt en daardoor kwam je precies op het juiste ogenblik hief aan". Hendrik scheen niet op zijn ge mak. „Dat is onzin!" zei hii. „Nou, maar hoe kwam je dan zo net op tijd uit dat vliegtuig ge vallen en schommelde je als een idioot boven die doodgevaarlijke riffen". Hendrik schraapte zijn keel. „Dat was jouw koopmanschap. Jouw brieven. Je gaf me zoveel injecties in mijn arm van tropisch zeewater, van geurende passaat winden, van Zuidzee-eilanden en verborgen schatten, dat ik er niet langer tegen op kon. Ik verlangde ernaar uit zaken weg te komen. Jk wou graag eens uit de buurt zijn van listige /gokkers als die meneer Benders er eentje is". „Maar je zult hem toch wel flink onderhanden nemen, niet waar?" riep Lida uit. „Je zult het hem toch niet van ons laten win nen?" Hendrik haalde de schouders op. „Ronduit gezegd staat de gedachte van me met mijnheer Benders te meten me bar tegen, Lida. Ik luier liever hier aan het strand. Ik ver lang ernaar onder een palmboom te liggen en te luisteren naar het ruisen van de passaatwind". (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3