AJAX CONTRA DE LANDSKAMPIOEN, krachtproef in het Westen AKKERTJES Ook in de lagere afdelingen gaat morgen de grote strijd beginnen DE competitie gaat weer beginnen SPELREGELHOEKJE r Zaterdag 10 September 1949 Morgen: start van competitie '49-50 Blijft Heerenveen even ongenaakbaar als vorig jaar? 't Oosten: botsing van gelijke grootheden In de arena der le klassers Nog duizend gulden en Tiny start ~)^s/Vackts wakker door pijn 2e, 3e en 4e klassers Veel nieuwe gezichten en dus: moeilijke kansberekeningen! Reeds dadelijk spannende wedstrijden Toch verruiming van het aantal katholieke elftallen Leo Pagano gaat de spelregelkennis voor onze sportvrienden aanmoedigen RAL Familiebericht P AG 4 ZC WORDT MORGEN dan voor alle afdelingen van de K.N.V.B. het startschot gegeven van de voetbalcompetitie 19491950. In het Oosten is vorige week voor enkele 2e klassers en lager ingedeelde clubs reeds een begin gemaakt, maar dat mocht, bezien in het geheel nog geen naam hebben. Eerst morgen begint de grote strijd over de gehele linie. De le klassers der beide Westelijke en dito Zuidelijke districten zijn grondig gemêleerd. De helft van West I verhuisde naar West II en ook in het Zuiden werd de helft der clubs van het ene district naar het andere overgebracht. Dat zal de levendigheid van de strijd zeker ten goede komen, terwijl het element der verrassingen er door zal toenemen. Ook in de lagere afdelingen zullen zeer veel clubs deze winter de strijd met vreemde tegen standers moeten aanbinden. En dat zal de aantrekkelijkheid van het af te werken programma voor publiek en spelers zeker aanmerkelijk vergroten. Acht clubs, die vorig jaar in de le klasse uitkwamen, keren daar thans niet in terug. Alleen Sparta, N.E.C., Achilles en Longa sloegen zich met succes door de degradatie competitie en spelen weer mee in het concert der groten. Het Heemsteedse R.C.H. en het Roosendaalse R.B.C. zijn de nieuwe lingen naar wier verrichtingen de aandacht van voetbalminnend Nederland speciaal zal uitgaan. Want nog niemand is vergeten welke buitengewone prestatie het nauwelijks gepromoveerde S.V.V. in het vorig seizoen heeft geleverd! ter over Helmondia kunnen blijven. Interessant is de ontmoeting VVV R.B.C. Het Zuiden ziet met belang stelling naar de verrichtingen van de nieuwe Roosendaalse eerste klas- ser uit. In de Limburgse hoofdstad ont moeten elkaar de oude rivalen M.V.V. en Sitt. Boys. Beide clubs vergaarden vorig jaar (in verschil lende afdelingen) evenveel punten en het ziet er naar uit, dat in deze ontmoeting de weegschaal niet gauw in het voordeel van een van beide partijen zal overslaan. Belangrijke ouverture B.V.V.N.A.C. is de belangrijke ouverture in Zuid II. Eindhoven Willem II is nauwelijks van minder gewicht. Maurlts wijdt haar nieuwe stadion (het grootste in Limburg) in met de ontmoeting: Maurits T.S.C. Longa zal Emma hoogstwaar schijnlijk bewijzen, dat het zich nog in de le klasse thuisvoclt, ondanks het feit dat het degradatiewedstrij den heeft moeten spelen. Bleyerhcidc—Juliana is een Zuid- Limburgs onder-onsje, waar het echter niet gemoedelijk zal toegaan. De thuisclub heeft hier verreweg dc beste kansen. Tweemaal: GroningenLeeuwarden Het Noorden opent de competitie met een tweetal ontmoetingen te Groningen, tussen clubs uit de Gro ningse en Friese hoofdsteden. Men kan Friesland tegen Veloci- tas en Leeuwarden tegen Be Quick nu wel minder goede kansen toebe delen, omdat de Groningers het voordeel hebben in eigen omgeving te mogen spelen, en om misschien nog een hoop andere redenen, maar van de andere kant lijkt het ook weer niet waarschijnlijk, dat de Friezen op deze eerste competitie dag met een dubbele nederlaag ge noegen zullen willen nemen. Zowel Friesland als Leeuwarden hebben in het vorig seizoen tot de beter ge situeerden in de Noordelijke afde ling behoord, en zij zullen hun stand ongetwijfeld opnieuw trachten op te houden. G.V.A V. krijgt in Sneer tegen de gelijknamige club de handen vol werkDe Groningse voorhoede zal veel fantasie moeten opbrengen om Sparta: een luisterrUK seizoen? in West komen in drie van de vijf vastgesteld wedstrijden al di rect tegenstanders tegenover elkaar te staan, die vorig jaar in verschil lende districten waren onderge bracht. Zeeburgia, dat Haarlem in de hoofdstad op bezoek krijgt, zal de zaken al aanstonds ernstig moe ten aanpakken. De roodbroeken presteerden in het vorig seizoen nu direct wel geen daverende dingen, maar zij wisten zich toch ruim vei lig te stellen, iets wat niet gezegd kon worden van de Amsterdammers, die de degradatiedans ternauwer nood ontsprongen. v Het Schiedamse Hermes D.V.S. heeft als eerste taak in deze com petitie de Utrechtse Stadion-club D.O.S. in eigen huis van het eerste gewin te beroven, terwijl A.D.O. de handen vol krijgt aan de afdelings kampioen van vorig jaar V.S.V. Sparta, de Rotterdamse club, wier narrow escape in de voorbije degra datiecompetitie iedereen nog vers in het geheugen ligt, heeft het al aanstonds zwaar te verantwoorden tegen Blauw-Wit, dat in het voor bije seizoen lang geen gek figuur sloeg. De Spartanen kunnen echter met Landman en Terlouw in hun achterhoede de komende dingen on bezorgd afwachten. Tenslotte wacht K.F.C. in Rotter dam tegen Feijenoord een lang niet gemakkelijke taak. Gevaarlijke vergelijking Wanneer men weer afgaat op de in het vorig seizoen geleverde pres taties. is Volewyckers tegen E.D.O. tamelijk kansloos. Doch men mag deze vergelijking slechts ten dele troKken, omdat men niet te voren kan berekenen, wat training en op name van nieuwe spelers aan een elftal ten goede kan veranderen. Men is, afgezien van dit alles, ge neigd Xerxes de beste papieren te geven in haar uitwedstrijd tegen 't Gooi. Ook al beschikken de Rot terdammers niet meer over Wilkes. Neptunus en D.W.S. openen in dit district de reeks Amsterdam-Rotter dam-ontmoetingen. R.C.H.H.B.S. werd uitgesteld. S.V.V. is aan haar naam van landskampioen verplicht zich het hoofdstedelijk Ajax (zonder de Munck) op een fikse wijze van het lijf te houden. HengeloZwolse Boys: reprise van vorig jaar? In het Oosten, het district der ge lijkwaardige tegenstanders, staan voor deze eerste competitie-Zondag al direct weer een vijftal wedstrij den op het program, waarvan men met geen mogelijkheid kan voor spellen, welk resultaat zij zullen opleveren. Zwolse Boys gaat Hen gelo in haar nieuwe stadion bezoe ken. De Zwollenaren zullen zich in het Twentse milieu .ongetwijfeld even strijdlustig tonen als zij dit vorig jaar op menig moment van de competitie gedaan hebben. De vreemde omgeving zal nen er niet van weerhouden de Hengelo'ers ook ditmaal weer een nederlaag toe te brengen. In het vorig seizoen ble ven de Overijselse hoofdstedelingen met 1—2 de baas van de Twentena ren, en er is geen enkele reden om te denken, dat zij thans het onder spit zullen moeten delven. Omtrent WageningenEnschedese Boys valt weinig te profeteren, evenmin als over HeraclesQuick. N.E.C.Go Ahead zou men de big- match van het Oosten kunnen noe men, als daar nog niet was de ont moeting EnschedeA.G.O.V.V. Men zal zich herinneren dat de textiel stad-bewoners met slechts één punt verschil met de Apeldoorners de voorbije competitie beëindigden. Zij zullen thans zeker (rachten de mo gelijke aspiraties der Apeldoorners naar een herhaald kampioenschap reeds op de eerste competitie-Zon dag voor een deel te vernietigen. En men kan dus in de Twentse hoofd stad op een warm partijtje voetbal rekenen. R.B.C.: nieuw bloed Kerkrade, dat zich enkele maan den geleden ternauwernood aan de gradatie wist te onttrekken, gaat in de lichtstad P.S.V. partij geven. Een Eindhovense overwinning licht wel in het verschiet. N.O.A.D. moet ze ker in staat geacht worden Braban- tia onder de duim te kunnen hou den. Limburgia zal ook zonder Theunissen, die zijn voetbalschoe nen aan de kapstok hing, wel mees- De Zaandamse zwemster Tiny Jonker zal, als het voor de organi satie van een kanaaltocht nog ont brekende bedrag iets minder dan duizend gulden voor Zaterdag avond bijeen is, Maandag of Dins dag met haar trainer. Maarten de Ruiter, naar Dover vertrekken. Waterpolo: Nederland klopt Frankrijk De resultaten van dc Vrijdag avond gespeelde wedstrijden van het internationaal waterpolotour- nooi luiden: Nederland-Frankrijk 40 (ruststand 30) Italië-Zwedcn 51 (30) Hongari.je-België 42 (20) Nederland leidt met 6 punten, gevolgd door Italië (4), Hongarije (4), België (2), Frankrijk (2) en Zweden (0). deze Friese collega in eigen huis op de knieën te krijgen. H.S.C. en Achilles"', twee dapperen uit het afgelopen seizoen, die hun wilskracht met een geprolongeerd verblijf in de hoogste voetbal-afde ling beloond zagen, ontmoeten el kaar morgen op de drempel van een nieuwe zware competitie, Als ooit een voorspelling omtrent de uitslag van een wedstrijd zinloos is, dan wel thans. Tot slot: Frisia geniet de eer de kampioenen van vorig jaar in eigen huis partij te mogen geven. Zal Hee- renvecn ook dit jaar weer in staat zijn dezelfde superioriteit in het Noordelijke voetbal-domein te de monstreren? Of zullen de collega's nu van meet af aan nog meer op hun hoede zijn en het klaar spelen, dat de club uit het Friese Haagje ditmaal voor haar kampioenschap moet vechten". De komende weken 1 zullen het leren! l Slaap is vaak de beste remedie en die mist U als I I. pijn U wakker houdt. Stilt Uw pijn met „AKKER-1 TJES" en een rustige slaap zal U verkwikken. I „AKKERTJES 'helpenaltijd.Letop'tAKKER-merk. MORGEN is het ook in de lagere afdelingen van ons gewest volop „aantreden" voor de eerste krachtmeting van de maandenlange competitie-strijd. Onze tweede, derde en vierde klassers steken allen gelijkelijk van wal, en in heel Noordholland zal morgen rondom de velden de vertrouwde sfeer hangen, die door geen bekerwedstrijden, tournooien of vriendschappelijke ontmoetingen van welke aard ook kan worden gewekt, doch die er vanaf de eerste competitie-dag vanzelf ,,is"! De gedegradeer- den zullen vanaf hef gewichtige ogenblik, dat het scheidsrech- tersfluitje het signaal voor de eerste aftrap geeft, trachten het verloren terrein te herwinnen. De pas-gepromoveerden zullen het voorbeeld van vele illustre voorgangers trachten te volgen en proberen het ook in een hogere afdeling tot bijzondere prestaties te brengen,. En allen, die in het vorig seizoen tot de onbedreigde doch evenmin brillante middenmoot behoorden, zullen ditmaal alle krachten inspannen om het de collega's met kampioensaspiraties zo moeilijk mogelijk te maken. Zo start deze competitie morgen met voor allen gelijke kansen en voor allen gelijke mogelijkheden. Mogen aan het einde van het seizoen, dat morgen wordt ingeluid, de besten in alle afdelingen staan aangetreden om de beloning (in de vorm van een kam pioenschap en een promotie in ontvangst te nemen. Zwaar begin voor Alcmaria De beide 2e klassers uit de kop van Noord-Holland: Alcmaria Vic- trix en West-Frisia, die in het vorig seizoen samen in de 2B uit kwamen, zijn thans van elkander gescheiden. De Alkmaarders zijn namelijk naar 2A verhuisd, tesa- men met Rapiditas en U.V.V., en zij vangen de competitie aan met een uit-wedstri.jd tegen het sterke D.W.V., dat in het voorbije seizoen het kampioenschap in 2A behaal de, doch Sparta niet uit de le klasse kon verdringen en daaren boven zware concurrentie van Z.F.C. ondervond. Het is voor de Alkmaarders een zeer zwaar begin van de compe titie. Het Amersfoortse H.V.C. krijgt aan A.F.C. eveneens de handen vol werk. Elinkwijk moet volgens de verwachtingen van het Culem- borse Vriendenschaar winnen en het ziet er naar uit, dat Volendam het tegen dc Spartaan evenmin cadeau zal krijgen. Rapiditas zal alle zeilen moeten bijzetten om zich niet door het forse U.V.V. te laten overtroeven. Buit naar Enkhuizen? Watergraafsmeer en Hercules zijn zeker wel aan elkaar ge waagd. Hetzelfde kan niet gezegd worden van W.F.C. en Z.F.C.de Zaandammers zijn zeer zeker fa voriet. O.S.V., dat in de laatste competitie juist de degradatiedans ontsprong, krijgt een zware dob ber aan het Amsterdamse V.V.A., de kampioen van 3E, die S.D.W. en Kennemers uit de 2e klasse drukte en er zelf een plaats ver overde. Bijzonder interessant wordt na tuurlijk de ontmoeting Stormvo gels—Velox. Eenieder is namelijk erg benieuwd wat de gedegradeer de IJmuidenaren in hun nieuwe omgeving zullen presteren. Tot slot T.O.G.—West-Frisia. De Enk- huizers eindigden de vorige com petitie op de tweede plaats, maar de Amsterdammers sloegen ook lang geen slecht figuur, en het is dus te verwachten, dat beide clubs zich met een bijzonder élan in de strijd zullen werpen. Vogels van diverse pluimage. Ook in de 3e klasse zijn de clubs duchtig dooreen gemengd. In de A-afdeling zijn er van de 10 slechts 4 overgebleven. Er is dus heel wat nieuw bloed ingekomen. Vitesse moet het al direct opne men tegen Zilvermeeuwen, dat na een zeer goede promotie-competi tie tenslotte juist de 2e klasse niet kon halen omdat Zaandijk het de voet dwars zette. De Castricum- mers zullen de zaken dus serieus moeten aanpakken, als zij hun eerste competitie-treffen niet suc ces bekroond willen zien. Schagen, dat vorig jaar tot de zwakkere broeders in 3B behoor de, komt naar het Hoornse Wil- helmina-park om er Always For ward partij te geven. De zwart- witten beschikken momenteel over een elftal, dat zeker in staat moet geacht worden aan meerdere col lega's in deze afdeling zijn meer derheid op te kunnen leggen. Of Schagen zich als eerste gewillig slachtoffer aan de Hoornaren zal overgeven, moet echter afgewacht worden. A.P.G.S., de Amsterdamse politie-club, zal aan het bezoeken de Beverwijk een hele kluif heb ben en hetzelfde mag gezegd wor den van Terrasvogels, dat de oud- 2e klasser S.D.W. op bezoek krijgt. De Santpoortse club moest in het voorbije seizoen degradatiewed strijden spelen en kroop door het oog van de naald. Het ligt dus wel in de lijn der verwachtingen dat de club uit de Amsterdamse Staatsliedenbuurt morgen aan het langste eind zal trekken. Kinheim gaat de degens krui sen met het Haarlemse D.I.O., de pas gepromoveerde 4e klasser uit 4F. Het kon wel eens gebeuren, dat de Spaarnestad-mensen de Be verwij kers het vuur na aan de schenen legden. Terreinverkenningen. Het Wormerveerse Q.S.C. (uit 3C) en het hoofdstdelijke Z.S.G.O. (uit 3D) ontmoeten elkaar thans in 3B. Men kan de uitslag van deze krachtmeting slechts afwach ten. A.D.O. '20 uit Heemskerk ontmoet ook al een vreemde te genstander, namelijk Halfweg. De Kennemers en Succes, die morgen in Beverwijk tegenover elkaar zullen staan, zijn beide clubs, die het wrange van de de gradatie-strijd geprofefd hebben. Succes overleefde de beproeving, maar Kennemers duikelde naar beneden. Wij geven de thuisclub de beste kansen. D.T.S., dat het vorig seizoen een zeer zwakke indruk maakte, doch aan degradatie wist te ontkomen, zal tegen de Ilpendamse kamioen I.V.V. wel geen succes kunnen be halen. Z.V.V. heeft de beste pa pieren in de ontmoeting Z.V.V. G.V.O. Weer de Boys? Op het eerste gezicht gaat Hol- landia tegen K.V.V. in Krommenie een lang niet gemakkelijke strijd tegemoet. De Hoornaren hebben echter enkele jonge en veelbelo vende krachten in hun elftal op genomen, en wanneer die, ge steund door de meerdere routine der ouderen, voldoende enthou siasme en fantasie zullen weten op te brengen, kan deze Hoornse club morgen de eerste punten mee naar huis nemen. Alkmaarse Boys heeft vorig jaar het zoet van het kampioenschap gesmaakt en weet dus hoe het moet. Maar V.V.E. heeft ook lang geen slechte competitie achter de rug en zal het de Alkmaarders dus niet cadeau geven. O.V.V.O.W.M.S. is een zuiver Amsterdamse aangelegenheid. Wat Helder tegen Bloemendaal zal uit richten, is moeilijk te zeggen. D.E.M. zal het in Velsen tegen de gelijknamige club niet gemak kelijk krijgen. R.K.A.F.C.St. George ge lijkwaardige tegenstanders. Bergen en Oudesluis zijn oude tegenstanders. Wij houden het op een overwinning van de thuis club. De ex-3e klasser B.K.C. krijgt Texel op bezoek. Op papier is Texel zwakker, maar aan het be gin van de competitie zijn voor spellingen gevaarlijk. Grasshop pers gaat tegen Wieringerwaard zo goed als zeker een zege tege moet en datzelfde kan gezegd wor den van Watervogels tegen Schoorl. N. Niedorp en Vrone zijn wel aan elkaar gewaagd. In 4B geniet De Rijp de eer het pas gepromoveerde Z.A.P. partij te mogen geven. Een overwinning van de club uit Anna Paulowna ligt wel in de lijn der verwachtin gen. WestfriezenAndijk wordt voor de Andijkers een zeer ge vaarlijke onderneming. R.K.A.F.C. ontmoet in St. Geor ge een volkomen gelijkwaardige tegenstander. Beide clubs beschik ken over een goed elftal en wij ge loven niet, dat het overwicht van een van beiden groot zal zijn. V.V.W. zal aan Berdos, dat vorig jaar lang niet tot de zwakste col lega's behoorde, de handen vol hebben. Mogelijkheid voor H.S.V. Randers en Zeevogels zijn in 4C in een vreemde omgeving terecht gekomen. De Alkmaarders ont moeten in eigen milieu Schelling- woude, terwijl Zeevogels op be zoek gaat bij Limmen. Assendelft en C.S.V. kennen elkaar uit de vorige competitie als ongeveer ge lijkwaardige tegenstanders. H.S.V. mag de uitwedstrijd tegen W.S.V. niet te licht opvatten, want de club uit Wormerveer behoort nu juist niet tot de zwakke broeders. R.C.Z. tenslotte ontvangt Energia, een club die uit 4F naar deze afde ling werd overgeplaatst. IN DE AFDELING NOORDHOLLAND Nog enkele uren en het spel om de knikkers gaat weer beginnen. Ingevet, goed genopt, met harde neuzen staan de duizende paren voetbalschoenen te wachten op het fluitsignaal, dat morgen allerwege zal klinken, als teken, dat de competitie 19491950 een aanvang heeft genomen. Het is alweer enkele maanden geleden dat die enerverende Gouden Kruis finale tussen Hugo Boys en Blokkers op het Spartanenveld het oude seizoen uit luidde en nu, na veel gepraat, veel getrain en veel vergader is het nieuwe seizoen in aantocht. Oh ja vergader, we zouden het haast vergeten, die beslissing van het afdelingbestuur van Noordhol land, dat jl. Zaterdag in vergade ring bijeen besloot, het aantal elf tallen, daf van RK clubs per veld aan de competitie mag deelnemen van zeven te brengen op tien Moet U meemaken, dat is nu zoveel over gepraat, over ge redetwist, daar zijn zelfs boze woorden over gevallen, hebben clubs ingezonden stukken over geschreven en nu komt datzelf de afd. bestuur, dat in eerste instantie een veel gematigder voorstel van SRC voorziet van een prae-advies „afwjjzend", meteen besluit, dat zelfs boven de hoogste wensen van de RK clubs uitgaat. Er is dan wel 'n beperkende bepaling, dat dit aantal van drie elftallen meer haar wedstrijden moet spelen op Zaterdagmiddag en/of Zon dag na vier uur, maar het neemt toch niet weg, dat daar mee het afd. bestuur aan de RK-clubs elke belemmering tot uitbouw uit de weg heeft geno men. En daar zijn we uitermate dankbaar voor!! Laten we de achtergrond, of de manier waarop dit voorstel tot stand is gekomen nu verder rusten, maar laten de RK-clubs tonen, dat ze deze verruiming waard zijn, dat ze aan het eind van het seizoen in Alkmaar niet behoeven te zeggen: „Zie je wel, dat het niet gaat; nu zie je dat het in de practijk toch niet mogelijk is!! „Verbe ter dus die terre.nen, vraag niet om allerlei wissewasjes uitstel, zorg voor een vlot ver loop van de competiti een toon op die manier, dat ook de RK clubs van waardering en van medewerking weten, als het er op aan komt, om de taak van de eompetitieleider, die heus geen sinecure is, te helpen ver lichten. En nu de competitie: Ja, dat is wat aan het begin van een seizoen. Nu reeds houtweg voorspellingen te schrijven over wedstrijden, die morgen gespeeld moeten worden is dan ook iets, wat onmogelijk is. Een enkele uitzon dering daargelaten. Wel kunnen we in het. kort eens de kansen afwe gen, zo die in het algemeen liggen, de kampioen van verleden jaar, In IA dan zien we Meervogels A, met in haar kielzog SVA natuurlijk als favorieten starten, maar ODIZ en USVU de gedegradeerde vierde klassers zullen zich zeker zo maar niet laten slachtofferen. Dat ook PSCK van plan is met een vlotter begin een nog ernstiger woordje mee te spreken, lijkt ons waar schijnlijk. Zouden we, de zwakke zusjes dan weer moeten zoeken tus sen Broek in Waterland, Westzaan en DREO. Of is ook Beemster nog niet eerste klasse minded? Reeds Zondag zullen de wedstrijden Beem- ster-ODIZ en Meervogels A-DREO daar een antwoord op geven. Spannend zal het ongetwijfeld zijn tussen Uitgeest en SVA, terwijl PSCK en USVU de zwakke zusjes van verleden jaar Broek in Water land en Westzaan o.i. wel aan kun nen. In IB is de situatie nog onover zichtelijker. MFC, KGB, Sijbekar- spel Sporters en Strandvogels zijn zeker van plan om de eerste plaats ieder voor zich op te eisen. Maar wat zal Blokkers doen. Zullen deze op fraaie wpze tweede klassekam pioen geworden Fruitmensen het voorbeeld van ZAP willen volgen? En SEW dan? Neen hier is geen touw aan vast te knopen, want de nog niet ge noemden RKDVO, Valken, en HO SV zullen stuk voor stuk geen zin hebben zich in een hoekje te laten dringen, hoewel we dat voor de Hoogwouders toch vrezen. Dat kan Zondag al blijken als ze uit naar Blokkers moeten!! KGB-MFC is hier ongetwijfeld de big-match met daarnaast Sporters-Sijbekarspel. De hoeveelste keer is dat nu, dat deze twee ploegen elkaar binnen een jaar ontmoeten? Als we het goed hebben draait met om de zesmaal!! Strandvogels—Valken en RKDVO- SEW completeren hier het pro gramma. In IC hebben zo te ziqn VZV en LSVV de beste kansen. Geruchten gaan echter, dat Foresters een uit stekend elftal op de been heeft en Alkmaar is gezien haar prestatie van verleden jaar ook nog niet van de kaart. Tenslotte zal SRC, de pas gepromoveerde tweede klasser zich ook het kaas niet van de bo terham laten eten en o.i. hoog op de ranglijst eindigen. De vreemde eend in de bijt, St. Victor zal zich goed ometen wéren om zich te kunnen aanpassen aan het spelpeil van de Noord-Noord ken. Hot zou de spanning in de af deling ten goede komen. De wedstrijden van Zondag. Zo te zien hobben St. Bavo en WBSV tegen Egmondta en Graftdijk wol een kansje op de punten. Maar Grootschermer krijgt dadelijk gele.- genheid haar capaciteiten te tonen tegen de Zaansc Boys. Jisp—Knol lendam is zo'n gezellige strijd tus sen twee oude rivalen en Kwadijk Purmerland idem. In 2 B is de „hot-favorite" Blok kers nu eerste klasse geworden en do neusvleugels van de DWB-veU- lcns beginnen verdacht te trekken, want volgens de statistieken van verleden jaar zijn zij nu in staat het afd. Noord-Holland eldorado te bereiken. Maar Berkhout, de ex- eerste klasser zal in haar eerste wedstrijd de degen kruisen en dus zullen we morgenavond wat die ver houding betreft al wat wijzer zijn. En Winkel moet ook niet uitge- poetst worden, om nog maar van Woudia te zwijgen. De overige ploe gen lijken ons aan elkaar gewaagd, hetgeen ook wel in de uitslagen van morgen FlevoHEO, Witrood— Winkel en RKEDOSpartanen tot uiting zal komen. Tenslotte 2 C, de afdeling met verwachtingen, die hoog gespannen zijn. De pas gedegradeerde eerste klassers JVC en SVW. het pas ge promoveerde WGW, de prominen ten van verleden jaar. die SRC het vuur zo na aan de schenen hebben gelegd, t.w. Dirkshorn, Hugo Boys en HoIIandia T, om dan nog maar niet aan de mogelijkheid te denken, dat Petten, Wiron en Tex, Boys goed de zomer zijn doorgekomen. Het lot van Callantsoog, dat verle den jaar op het nippertje ontkwam, lijkt nu al beslist. Of zou het Con- zelo zijn, dat de Callantsogers van de laatste plaats hielp. Maar de Waarlanders hebben ieder jaar nog de hoog nodige punten opgebracht en vooral in derby's zijn ze onver wacht sterk. Hetgeen Dirkshorn wel eens zou kunnen ondervinden mor gen. Voorts is Hollandia THugo holl. eerste klassers. Reeds Zondag a.s. kunnen ze daar van kennis op doen als ze in Schagen tegen SRC moeten aantreden. Zeemacht is de grote onzekere factor in deze af deling. Sterk of niet sterk, de Ma rine mensen blijven door hun vele mutaties tot het einde toe gevaar lijk. Koedijk lijkt ons de meeste pun ten te moeten vergaren op r/en terrein, anders zullen ze degrade ren. Geelzwart mist Driehuls, maar heeft er enige jeugdige krachten bjj. De thuiswedstrijd tegen Kaag vogels biedt a.s. Zondag wel enige perspectieven. Alkmaar en Fores ters; Koedijk en LSVV; VZV en Zeemacht gaan eikaars krachten beproeven op deze eerste competi tiezondag. De tweede klassers En dan de tweede klassen! Ook een stuk sterker dan verleden jaar door de versterkte degradatie. In 2A bijv. zijn er zo langzamerhand een resp. aantal oud-eerste klassers bijeen. Egmondia, St. Bavo, Graft dijk. WBSV, Zaanse Boys. Kwadijk en Purmerland. Zal WBSV ditmaal goed voor de dag komen. Heeft St. Bavo goed overzomerd. Het zijn al lemaal vragen, die pas na enkele weken beantwoord kunnen worden. Laten we hopen, dat ze zoveel krachten kunnen opbrengen, dat ze het de favoriet in deze afdeling Grootschermcr danig lastig kan ma- Boys tezamen met WGWSVV als opening van het nieuwe seizoen veelbelovend, terwijl we ook voor de uitslagen van JVCPetten en Tex. BoysWiron de hand niet in het vuur durven steken. Zo gaan we een seizoen tegemoet, dat veel meer onwis is dan Verle den jaar, toen men van tevoren en kele zwaar favorite ploegen al kon aanwijzen. Dit jaar is dat niet zo, en het zal ons benieuwen, welk elf tal in de eerste weken de opmars naar de top het eerst met succes zal inzetten. Dat het een sportieve competitie moge worden, dat de R.K. clubs zich als goede sportmen moge gedragen, is de wens van uw Noord-Hollandse sportmedewerker, Weer suikerdistributie in Batavia BATAVIA, 9 Sept. (Aneta). Met ingang van 15 September zal ook te Batavia weer suiker in distributie worden verkocht. Het rantsoen is 1,5 kg per maand per persoon; de prijs bedraagt f 1.20 per kg. Hoewel te Batavia vol doende suiker aangevoerd wordt, is distributie noodzakelijk, daar de tokohouders suiker hamsterden, zodat in geheel Batavia geen sui ker verkrijgbaar was. Het hamste ren wordt in verband gebracht met de in omloop zijnde geruchten over devaluatie. TEN GELEIDE Uw blad ruimt voor do sport een grote plaats in, daarom kwam het verzoek van uw sportredacteur niet geheel onverwachts. Naast de vele uitstekende wedstrijdverslagen wilde uw sportredacteur ook uw theoretische sportkennis nog eens wat opfrissen. Hoe beter men de sport kent, hoe meer men er van. weet, des te groter is het genoegen om er naar te kijken. Hij vroeg mij in de komendef maanden een spel regelrubriekje te schrijven en hij had hiermede een tweeledig doel op het oog. Enerzijds om de spelre gels in grote lijnen nog eens door te nemen en anderzijds om U in de gelegenheid te stellen bepaalde vragen op spelregelgebied te doen. Ik heb deze uitnodiging met beide handen aangenomen. Evenals U ben ook ik een grote voorstander van sportmensen, die weten waar ze het over hebben en waarnaar ze gaan kijken. Wekelijks ontmoet ik men sen op sportvelden, die hun critiek luchten op scheidsrechters en spe lers en daarmee alleen maar blijk geven de regels niet te kennen. Wat we nu gaan doen? Onze practische en theoretische kennis van het spel wat verdiepen, niet met grote geleerde woorden, maar heel eenvoudig, zoals U en ik ook in het dagelijks leven er over zou den spreken. Daarnaast kunt U vragen stellen, die ik zal trachten te beantwoorden. En dan verwacht ik van U ook vragen over situaties die zich wekelijks op onze velden voordoen, geen vragen die alleen maar in theorie voorkomen, ons daarover het hoofd te breken is ver loren tijd. Alvorens we nu in zee gaan, moet ik U vertellen, dat er enkele spel situaties zijn, die voor een tweezij dige oplossing vatbaar blijken. U mag daarom niet vergeten, dat de antwoorden, die ik dan op uw vra gen mag geven, mijn eigen mening inhouden. Vanzelfsprekend geldt dit niet voor die spelmomenten, die tot de normale regels van het spel teruggebracht kunnen worden. Laten wij hopen, dat deze rubriek aan de opzet, de spelregelkennis nog meer uit te breiden, zal be antwoorden. LEO PAGANO Alvorens we samen in grote lij nen de spelregels stuk voor stuk gaan bespreken, is het wel logisch, dat we eerst even nagaan, waar de regels nu eigenlijk wel vandaan komen. Dat de oorsprong van het voetbalspel in Engeland te vinden is, behoeven wij U natuurlijk niet meer te vertellen. Vanzelfsprekend vinden wij daar ook de eerste spelregels. De Engelse voetbalbond werd in 1863 ai opgericht onder de naam „The Football Association" en precies op 8 December van dat jaar werd het eerste spelregelboekje uitgegeven, dat 13 regels bevatte. Door de verbreiding van het voet balspel, ook buiten Engeland, gin gen uiteraard ook andere landen een woordje meespreken bij de sa menstelling van de spelregels. Eerst voegden zich Schotland en Wales bij „The Football Association" en later kwamen ook de landen van het vasteland van Europa er bij. In 1913 tenslotte groeide uit de zich steeds uitbreidende Football Association de ons welbekende FIFA, de Fédération Internationale de Football Association. In deze bond werden alle voetballende lan den van de gehele wereld opgeno men. Verder werd in de statuten van de FIFA vastgelegd, dat een bepaalde afdeling van deze inter nationale Bond, de zgn. Internatio nal Board het hoogste zeggenschap zou krijgen op het gebied van de spelregels. Wij zijn dus aangeland bij het hoogste gezag op spelregel- gebied, The International Board, een afdeling van de FIFA. Omdat nu alle landen, voor zover het de voetbalsport betreft, aangesloten moeten zijn bij de FIFA en zich te onderwerpen hebben aan de be palingen die dit lichaam uitvaar digt, moeten dus ook alle landen de besluiten accepteren, die de In ternational Board neemt op het ge bied van de spelregels. Op deze wijze is dus de eenheid in opvat ting en toepassing van de spelre gels verzekerd. W. J. te Z. vraagt ons nu: „Zijn de spelregels van het ogenblik nu dezelfde van vroeger?" Ingrote lijnen wel. De verande ringen, die er in de loop van de jaren zijn aangebracht, hebben het wezen van het spel niet aangetast. Zo spelen wij nog altijd met 22 man een wedstrijd en zijn de af metingen van doel, strafschopge bied, doelgebied enz. nog gelijk. Wel zijn er wijzigingen gekomen, maar deze hebben het spel zeker niet in belangrijke mate veranderd. De voornaamste wijziging, die later heeft geleid tot de invoering van verschillende systemen, vond plaats in 1925. Het betrof de buitenspel regel. Vóór 1925 stond een speler buitenspel, indien hij op het mo ment, dat de bal hem werd toege speeld, niet minstens 3 tegenstan ders voor zich had, na 1925 werd dit aantal tegenstanders verlaagd tot twee. LEO PAGANO ZONDAG 11 SEP HILVERSUM I 8.00 N.C.R.V., 9. N.C.R.V., 19.45—24 8.00 Nieuws en 8.15 Gramofoonmu testantse studiodiei en waterstanden; 9 muziek; 9.55 Hoog mofoonmuziek; 11. en solist; 12.15 A Gramofoonmuziek mentsmuziek; 12.5 13.00 Nieuws en Ka 13.20 Amusement „Uit het boek der Gramofoonmuziek; ken met kunstenaa eonservatorium-ork 15.35 „Gezin en rc rie; 15.45 Amusem zang; 16.10 Report pers; 17.00 Protc dienst; 18.30 Voor' ten; 19.00 Kamerko gij uw bijbel?" 19.31 Gramofoonmuziek Boeckhuys"; 20.05 I zegt er 't zijne var rieerd programma; teiten; 22.45 Avondf gische kalender; 23.1524,00 Gramo HILVERSUM II - 8.00 V.A.R.A., 1 10.30 I.K.O.R., 12.00 V.P.R.O., 17.30 VA 24.00 V.A.R.A. 8.00 Nieuws en 8.15 Postduivenbe Gramofoonmuziek; tuin; 8.45 Populair: Postduivenberichter zoekprogramma; 9. leven", causerie; 10 kinderen; 10.30 kerkdienst; 12.00 I 12.30 Voor de jeugc spel; 13.00 Nieuws gen; 13.15 Mededel mofoonjnuziek; 13.2 orkest; 13.50 Grar 14.05 Boekenhalfuui ros Hochzeit", oper praatje; 16.05 Dansi Sportrevue; 17.00 G< luisteraars; 17.20 M rie; 17.30 Meisjeskoo 18.00 Nieuws en s 18.15 Cabaret; 19,01 muziek; 19.10 Voor Lichte muziek; 20.00 Actualiteiten; 20.15 Pianorecital; 21.50 nen, heren"; 22.00 I en solist ;22.25 Met 22.50 Reportage; 2 23.1524.00 Gramof BRUSSEL 322 M. 12.00 Populaire n Nieuws; 13.15 Gran 13.30 Voor de soldat torium „Die Schopfu portage; 16.43 Grair 17.00 Symphonie-orl 18.00 Gramofoonm Godsdienstig hall Nieuws; 19.30 Gran 20.00 Bonte avond; teiten; 21.45 Dansn Nieuws; 22.15 Verzoe 23.00 Nieuws! 23.05- foonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.08 Qmroepoi'ke: zoekprogramma; 14.3 muziek; 15.00 Groc orkest; 15.55, 16.45 mofoonmuziek; 19.00 halfuur; 20.00 Omroe Gramofoonmuziek; 2 ziek; 23.00 Gram 23.30 Hot Jazz. MAANDAG 12 SEPT HILVERSUM I 8C 7.00—24.00 N,C.R,\ 7.00 Nieuws; 7.15 nastiek; 7.30 Gram 7.45 Een woord voor Nieuws en weerbe Gewjide muziek; 8,41 muziek: 9.15 Voor dt Gramofoonmuziek; 1 dienst: 11.00 Gram 11.20 Voordracht; 11 piano; 12.10 Gram 12.30 Mededelingen; Mét grote vreugde s wij kennis van de gel te van ons dochtertj zusje IRMA B. Kühne R. Kühne-Stèenvoc Madelijntje Hejlao, 8 Sept. 1949 Herenweg 84 Met grote vreugde dankbaarheid aan God ven wij U kennis vei geboorte van onze zoo broertje, die bij het Doopsel de namen ont Hendricus Joanne Wij noemen hem HENK M. Hassing-Mu C. Hassing Hoorn, 10 Sept. 1949 Café ,'t Witte Paard" Tijdelijk: St. Jans Qasthois. Op 25 Sept. a.s. hepen ze geliefde Ouders J. BLANKENDAAl M. C. BLANKENPAA molenka hun 25-jarige echtvpri Iging te" herdenken. God Hén nog lang m Sparep is de wens var hpn dankbare kinde Cees, Alie en Alkmaar, 25 Sept. 1949 Prins Hendrikstraat Eéceptie 25 Sept. van tot 4.30 uur. trti iti iti iti i*i iti i* i* -t-.4 T T V V V i '4' T T l

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4