oc Het R.K. Land- en Tuinbouwonderwijs in ons gewest Forward - Schagen e De strijd om de katholieke school te Schermerhorn Punten gedeeld na vinnige strijd Op Maandag 12 September 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Tramlijn Begeerte Alcmaria Victrix verliest van DW.V. J Nationale Novene Hoopvol begin van West-Frisia Marktberichten PAC. 2 ALKMAARS STUDIECENTRUM Een novum voor Alkmaar ALKMAAR. tAlhier is opge richt het Alkmaars Studiecentrum, waarbehalve voor opleiding tot de verschillende praktijkdiploma's ge legenheid wordt geboden aan leer lingen van Ulo en Middelbare scho len, om onder toezicht huiswerk te maken. Het studiecentrum zal de beschikking krijgen over eert of meer schoollokalen in het centrum van de stad. Naar ons werd mede gedeeld, hebben zowel de rectoren van gymnasium en lyceum als Br. Arsenius, hoofd van de R.K. Ulo hun instemming met de oprichting van het Studiecentrum betuigd In vele gezinnen stuit het maken van huiswerk vaak op moeilijkheden in welk geval hej studiecentrum on getwijfeld in een behoefte voorziet. •Voor nadere bijzonderheden TMe men de advertentie. AFSCHEIDSRECEPTIE DR. LEEUWENBERG ALKMAAR. Dat dokter Leeu wenberg zich gedurende de 14 ja ren, dat hij in Alkmaar de dok terspraktijk heeft uitgeoefend, de waardering en de vriendschap verworven heeft van zijn patiën ten, bleek gistermiddag, toen de heer en mevrouw Leeuwenberg in het St. Elisabeth Ziekenhuis een afscheidsreceptie hielden; ander half uur lang was het een va et vient van de vele patiënten, die de dokter nog even de hand kwamen drukken, om daarmee uiting te geven aan hun dankbaarheid voor de medische zorgen aan hen of hun gezin gewijd. Zoals men weet, gaat dokter Leeuwenberg zich vestigen in Goirle, in Noord-Brabant; wij wensen 4r. Leeuwenberg en zijn gezin in Brabant alle goeds toe; Alkmaar zal hem steeds met waardering blijven herdenken. ALKMAAR. Zaterdag- en Zondagavond gaf de toneelgroep „Comedia", onder directie van Cor Hermus, in het Gulden Vlies we derom een tweetal opvoeringen van het toneelspel „Tramlijn Be geerte", van Tennessee Williams, onder regie van Johan de Meester. Wij hebben het stuk reeds eer der besproken, zodat wij ditmaal met weinig woorden kunnen vol staan. „Tramlijn Begeerte", van de schrijver van „Glazen Speel goed", behandelt een ernstig the ma op ernstige wijze. In een een- V9Udige intrigue wordt de tram lijn, dié naar het eindpunt Be geerte gaat en die de haltes Kerk hof en Hemelrijk passeert, op een poëtische wijze tot symbool ge maakt van 's mensen leven. Het verhaal van de dochte? van goede huize, wier leven door een tragi sche desillusie brak mèt de lief desdroom van haar jeugd, en die verwerd tot een pathologische erötomane, die, totaal gedegene reerd, haar troost zoekt bij haar zuster, die zich tevreden stelt met een klein lichamelijk geluk, is in zijn navrant realisme en ook in zijn bittere poëzie, van een ern stige tragiek. Dit drama van een verworden leven, houdt de mo derne mens een spiegel voor. Het is niet prettig, geconfronteerd te worden met de kwalen, waaraan wijzelve lijden, maar het kan ons brengen tot een gewetensonder zoek, al zou dat, voor de hesten onder ons, zich sleehts beperken tot het gebied van de naasten liefde. Tennessee Williams ruimt in zijn stuk niet uitdrukkelijk een plaats in voor Gods genade. Het zij zo. Maar de droom van zuiver heid, die Blanche tenslotte heeft overgehouden, wanneer haar be wustzijn strandt in de krankzin nigheid, geeft de vruchtbaarheid van het Kostbaar Bloed, ook in dit verlopen leven, een kans. De kunstenaar behoeft de genade nie^ steeds aan te wenden als Deus ex Machina, om - zoals Dick Ouwen- dijk dat noemt in De Linie van deze week - de tragiek van een schijnbaar verdoemd mensenle ven te verdonkeremanen in haar licht. „Tramlijn Begeerte" is een toneelspel, dat de ernstige mens zich doet bezinnen op de proble men van goed en kwaad, van zonde en genade, ook zonder dat zij expliciet aan de orde worden gesteld. Deze bezinning vereist een rijpheid en een levenserva ring, die niet iedereen zal kunnen opbrengen. Voor hen is dit stuk niet geschreven. Spel en regie zijn bewonderenswaardig en Ank van der Moer is een menselijke heilige van een artiste, in haar rol van de deerniswaardige Blanche. S. K. Uitstekende tweede helft Deze wedstrijd kan men gevoe gelijk in twee helften verdelen, wat spel betreft. In de eerste helft speelde Alcmaria zwakjes, er werd te veel verdedigend gespeeld, net of men wat onder de indruk was van de grote roep, welke van DWV uitging. Na een 25 minuten spelens wjst DWV de leiding te nemen, toen de verdediging even weifelde voor vermeend huiten- spel. Afink, die daarvoor enkele malen goed had gered, moest toen zwichten voor een hoog schot. Na de hervatting gaf Alcmaria practisch steeds de toon aan en speelde toen sterk aanvallend. Van Mienen schoot eenmaal hard tegen de lat, waarna de Buij zei- de terugspringende bal overschoot Een. kwartier voor het einde drong MaasSen ver op tot op de rand van het strafschopgebied, waarng hij de bal hard en hoog inschoot. De DWV-doelman kon de bal niet klemvast krijgen, zodat hij met bal en al in het doel viel (11). Ongeveer 4 minuten voor het einde werd een vrije schop Alc maria noodlottig. De bal werd naar de linksbuiten gespeeld, die Afink met een listig schot pas seerde (21). Alcmaria kwam daarna nog flink opzetten en eenmaal sloeg een der DWV-verdedigers de bal met de hand uit het doel. De scheidsrechter had echter niets gezien, zodat Alcmaria de kans op de gelijkmaker ontging. Voorzitter Alkmaarse Kegelbond tot lid van verdienste benoemd ALKMAAR Tijdens de receptie Zaterdag gehouden door de Neder landse Kegelbond in het Kegelge bouw te Haarlem, deed de voorzit ter de heer Albronda mededeling van het feit dat de heer Johan Die pen, voorzitter van de Alkmaarse Kegelbond, benoemd is tot lid van verdienste. Een en ander uit erken telijkheid voor het vele dat de heer Diepen voor de kegelsport in het algemeen en voor de Alkmaarse kegelbond in het bijzonder heeft verricht. Begin 1950 hoopt de heer Diepen het heugelijke feit te her denken, dat hij vijftig jaar verbon den is aan de kegelclub „Koekoek" terwijl hij reeds meer dan 27 jaar voorzitter is van de Alkmaarse Ke gelbond. Militairen gewond bij treinongeval ALKMAAR. In de militaire trein, die gisterennacht bij Arn hem een ongeluk heeft gekregen, zijn 2 in Alkmaar woonachtige militairen, zekere G. en L„ ge wond. Zij zijn naar het St. Elisa beth Ziekenhuis te Arnhem over gebracht. Politie-varia ALKMAAR. Zondagnacht omstreeks half twaalf werd de brandweer gealarmeerd voor een binnenbrand in de Spanjaardlaan no. 17. De politie, die eveneens was gewaarschuwd, heeft de buiten deur van het perceel moeten for ceren om toegang tot de woning te kunnen krijgen, daar de bewo ners niet thuis waren. Enige uren daarvoor was de politie daar al op bezoek geweest om een twist te sussen. De brand was ontstaan in een bedstede, vermoedelijk door het roken in bed. Met brandblus- apparaten heeft de brandweer het vuur gedoofd en naderhand nog met één straal water gegeven. De inboedel is op straat gezet. In het aigelopen weekend werden wederom een tweetal rij wielen gestolen. Een uit de vesti bule van een restaurant en een van de openbare weg. Voorzich tigheid is, vooral nu de avond vroeger valt, geboden. Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur botste een militaire jeep op de hoek van de Zilverstraat en de Oude Gracht tegen een personen auto aan. Beide wagens werden beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. CABARET-DANSAVOND ALKMAAR Het personeel van 't Gulden Vlies heeft n^haar Caba ret-Dansavond, welke zo goed ge slaagd was, en die om herhaling vroeg, besloten een groot Alpenfeest te organiseren op Zaterdag 24 Sept. te 8 uur, ten bate van de T.B.C.- bestrijding. Medewerking verleent de Accordeonclub Vita Nova, het versterkte A.B.C. Dansorkest; bal leider Jack. Smit, Scheerman, ver lichting, welke nog fantastischer zal worden dan de eerste keer. De heer W. Mooij geeft zijn zaal be langloos. Het wordt een echt Zwit- zerse avond, geheel in de stijl, aan kleding en costuums, sfeer en stem ming, alles ten bate voor de T.B.C. Voorziet U tijdig van kaarten. OPROEP ALKMAAR Hulptroepen zijn nu ingeschakeld om 't laatste werk voor de a.s. Missietentoonstelling, die in Oct. op Missie-Zondag zal gehouden worden te helpen afmaken Een dringend beroep op alle leden van de inter-parochiële Missie Naai club van de J.G., om van nu af alle Woensdagavonden beslist present te zijn. Er moet nog hard gewerkt worden, alles moet af, willen we na de tentoonstelling alles direct verzenden. De Missionarissen wach ten op de paramenten. Op jullie aller medewerking wordt gerekend. „INDRA" Voor de derde maal Indra, Neerlands grootste tele- paath en helderziende, die reeds 2 malen met stijgend succes in onze stad optrad, zal op veler verzoek voor de derde maal in Alkmaar een experiment-avond geven, en wel op Donderdag a.s. in het Gulden Vlies. Indra die in tegenstelling met zo veel anderen een zeer serieuze on derzpeker is op para-psychologisch gebied plaatst met zijn raadselach tige experimenten de toeschouwer voor de meest wonderbaarlijke si tuaties. VLAGGEN HALFSTOK ALKMAAR. Op Dinsdag 13 September a.s. zal reeds gemeld de thuisreis van 14 in de oorlog ge sneuvelde Franse militairen in Alk maar beginnen. De stoet die het stoffelijk overschot naar het Vader land terugbrengt zal 's middags om 2 uur vertrekken van de Openbare Begraafplaats na een korte plech tigheid aldaar. De Burgemeester van Alkmaar verzoekt de ingezetenen van Alk maar en Heiloo die wonen langs de te volgen route: Julianalaan, Ken- nemerstraatweg als eerbetoon aan deze offieieren en soldaten die hun leven lieten in de strijd tegen de overweldiger en vijand van hun en ons land van 2 tot 3 unr de Neder landse vlag zonder wimpel halfstok te laten hangen. BURGERLIJKE STANP ALKMAAR. Geboren: Paula, A. dochter van H. J. Uil en G. H. Bieman; Aaltje T. dochter van S. van der Menlen en M. Wit; Marga- retha C. A. A. dofchter van J. Din- gerdis en C. M. Bakkum; Trijntje M. dochter van J. Purmer en T. Wagenaar; Adelbertus M. zoon van J. L. Driesen en S. G. M. van Die pen; Eduardus J. zoon van J. Kla ver en M, Kruijer; Fieter zoon van C. van der Slikke en M. N. Blom Overleden: Maart je Koster 67 jr. geh. met J. Hulskamp. WEER BLIJDSCHAP IN ONS DORP. CASTRICUM. - Met de „Water man arriveerde onze plaatsgenoot de marinier 1 kjasse Kees Overes, na een verblijf van bijna 2 jaar in Indonesië. Het Kath. Thuisfront, de Band Holland Indië, familieleden en buren hadden voor bloemen en pas sende cadeaux gezorgd. Een fraaie erepoort versierde de ouderlijke wo ning. ONZE AGENDA GULDEN VLIES: Hoofdstad operette „Die Czardas für- stin", 8 uur. BIOSCOPEN: Harmonie: Red River, 18 jr. Vic toria: Nacht van terreur, 18 jr. A.B.T.: Strijd om de Matterhorn, 14 jr. Cinema Americain: De Villa onzer dromen, alle leeft. NACHTDIENST TAXI'S: Adr. Louwe, Geestersingel 26, tel. 2290. NACHTDIENST APOTHE KEN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 47. A.F.C.-NIEUWS AFC 1-St. George 1 3—3 WSV 3-AFC 2 1—5 AFC 5-Zeevogels 4 30 Junioren: AFC b-Vitesse a 04 AFC c-PSCK a 7—2 Vitesse adsp. b-AFC adsp. c 01 Meervogels a-AFC a 51 Wij houden het maar op.... de eerste punt is een daalder waard! Want na met 31 te hebben ach ter gestaan, wist het eerste toch nog gelijk te maken! Dat was op z'n kantje af! Toch toonden jullie dat het kan; volgende maal nog even beter! Het tweede was prima en won overduidelijk met klinkende cij fers. Het was, zoals wij gezegd hadden, knal. De junioren c en adsp. c be haalden de volle buit. De junioren b en adsp. a kregen een flinke koude douche. Jongens, jullie kun nen anders; zorgt volgende week, dat de uitslagen andersom zijn. A.s. Zondag gaat ons eerste naar Zouaven. Zij. die mee willen, moe ten zich voor Donderdagavond op geven bij J. Smit, „De Sport", Nieuwesloot of bij H, Muller, Bier kade I. Supporters, zet 'm op! De P.P.C.'er. LANDBOUW WINTERCURSUS WARMENHUIZEN. In de eerstkomende herfst zal door de hr. P. Doekens hoofd der R. K. School 't Rijpje een landbouwoursus worden gehouden te Warmenhui- zen. Deelnemers kunnen zich nog opgeven voor Zondag a.s. bij de hr. Doedens. Terug uil Indonesië WAARLAND. Valt de jongens uit de Sloeijerd, die in hef verre In donesië hun vaderlandse plicht heb ben te vervullen, is de eerste op Vrijdag 9 Sept. jl. thuisgekomen. Met de „Waterman" was Cor Bruin Gz. in ons vaderland gearriveerd en Vrijdagavond kwam hij behouden en wel in zijn ouderlijke woning aan, alwaar een met bloemen versierde erepoort was opgesteld. Door de fanfaristen van het Waarlander Muziekcorps „St, Gregorius" wer den vrolijke klanken ten gehore ge bracht om Cor feestelijk te verwel komen. Door de voorzitter van het plaatselijk comité van het Katho liek Thuisfront de heer G. Stoc^. alsmede door de pastoor van Waar landsparochie de Z.E. Heer A. Ver haar werd Cor hartelijk toege sproken en gelukgewenst, jaarna hij ook enige woorden sprak o.a. van dank voor de spontane wijze waarop hij bij z'n thuiskomst is be groet. Ook wij wensen Cor en zijn ouders, broers en zusters van harte proficiat. TER ERE VAN DE KLEINE H. THERESIA van 24 September-3 October Als de korststondige gulden pracht van de herfst ons herinnert aan de vergankelijkheid van ons aardse leven, dan wijst onze Moe der de H. Kerk omhoog; Christus Koning, Allerheiligen, Allerzielen. Wat past onze kleine Theresia goed in dit kader. Een vluchtig heensnellen door de aardse ballingschap was haar leven, recht naar het hemels Vaderland. Enkele maanden voor haar dood vertrouwde zij Mère Agnès toe; „Al ga ik naar het Vagevuur, dan zal ik toch blij zijnhoe gelukkig zou ik me voelen als ik daardoor andere zielen zou kunnen verlossen, want dan zou ik goed doen, ik zou gevangenen bevrjjden". Als we een vluchtige blik laten gaan over de wereld van onze da gen, wat zou Theresia een „goed kunnen doen", wat een boeten zou den er te slaken zijn naar ziel en lichaam. Laten we de grote nood van de millioenen die zo beproefd worden toevertrouwen aan Haar. wier ide aal het was en blijven zal „goed te dóen"; onze eigen intenties zullen er zeker niet om vergeten worden. Plaatjes met novenegebed worden op aanvraag gaarne toegezonden. Zusters Carmelitessen. Egmond a. d. Hoef. Giro nummer 39730. Diploma-uitreiking Middenstandscursus EGMOND-BINNEN Dezer da gen vond de diploma-uitreiking plaats van de geslaagde cursisten voor het Middenstandsexamen. De heer J. de Waard, voorzitter van de middenstand|ci|"sus Kennemerland alhier, heette Burgemeester Niele de heer C. J. Apeldoorn, voorzitter Middenstandsbond te Egmondbinnen de heren leraren D. L. van der Lans en M. van den Klundert, alsmede de geslaagde cursisten hartelijk wel kom. In het bijzonder wees spreker op de grote waarde van het behaal de diploma, i.v.m. de uitvoerings- voorschriften der vestigin'gswet. Burgemeester Niele wenste niet al leen de cursisten geluk met het be haalde succes, maar ook de directeur D. L. van der Lans en zijn leraren. Spr, kende een examinator uit Am sterdam, die hem eens mededeelde dat in doorsnee slechte ruim 50 voor dit examen slaagde. Het deed spr. dan ook groot genoegen nader kennis te maken met bestuur en ieraren van de cursus Kennemer land, waarvan, aldus spreker, vorig 75 en dit jaar 88 "/o ia geslaagd. Een bijzonder mooi resultaat. De heer Apeldoorn wees belang hebbenden er op vooral op jeugdige leeftijd met de voorbereiding voor dit examen te beginnen. Op oudere leeftijd valt dit niet mee, zeker niet wanneer dit gelijktijdig met het behalen van het vakdiploma gepaard moet gaan. De oudste cursisten dankten de leraren en boden ca deaux aan: een prachtige actetas en een heerlijke taart. Daarna werd de avond gevuld met muziek, zang, declamatie en vertellingen. Het was meer dan geslaagd te noemen, wat hier geheel met eigen krachten werd gepresteerd. Burgerlijke Stand ST. PANCRAS. Geboren Anna Francina, dochter van Corn. Ko ning en van Corn. E. Smeets; Nico Hermen, zoon van Wijbren Bakker van Joh. van Goor (te Alkmaar). Overleden: .Tac. Duif, oud 74 jaar weduwnaar van N. van der Molen. Huwelijks-aangifte: P. Tropin. 34 jaar, tuinbouwer, wonende alhier en G. Glas, 28 jaar, zonder, wonende te Langedjjk. FEEST IN DE ST. WILLIBRORDUS-STICHTING HElLOO Op Donderdag 8 Sep tember, vierde de Overste van de St. Wi'llibrordus-Stichting te Hei loo de Eerw. Broeder Dorofneus zijn zilveren professiefeest, zoals wij reeds eerder hebben gemeld. Op die dag werd in de kapel van de Stichting een plechtige H. Mis tot intentie van de jubilaris opge dragen door diens oom, de Weleerw. Pater Ockhuijzen M.S.C. met as sistentie van de Weleerw. Pater Doesburg O.F.M., een neef van de jubilaris en de Zeereerw. Heer Rector Pennock. Onder de H. Mis, waarin de feestpredicatie werd ge houden door Pater Doesburg, her nieuwde Broeder Overste bij de Offerande zijn Heilige Kloosterge loften. Op die dag gaven de geneesheer directeur en zijn staf en o.a. de Hoogeerwaarde Heer J. Th. Jacobs Deken van Alkmaar, Rector P. Visser, Rector F. Holthuijsen en Conrector J. H. v. d. Hoek, alsook de zuster van Broeder Junianus de stichter en eerste overste van het huis, van hun belangstelling blijk. Gisterenmorgen was er een re ceptie voor het personeel van de Stichting en voor bekenden. In de rijk met bloemstukken versierde receptiezaal werd Broeder Doro- theus namens het personeel toege sproken en werd hem het geschenk van het personeel, het boek „In Christus' Licht", aangeboden. De Heiloër Fanfare „St. Cecilia", hraeht voor de hoofingang een au bade en wenste Broeder Overste geluk, waarna deze de muzikanten die zo vaak de feestelijkheden in de Stichting opluisteren, bedank te. Gisterenavond werd voor de patiënten van de Stichting een feestavond gegeven door het ca baretgezelschap wan Jan van Os- tade uit Goirle. A.s. Donderdag zal het zilveren feest van Broeder Do- rotheus in de intiem? kring van het convent worden gevierd. RANDERS- SCHELLINGWOUDE 2—1 Het elftal Randers had een wij ziging ondergaan. Zo speelde Sol thans in de voorhoede, terwijl P. Teigeler de spilpiaats bezette. Bar- buia was naar de rechtshalfplaats verhuisd. Schot op de rechtsbinnen plaats voldeed goed. Over de wedstrijd het volgende: Direct na de aftrap ontwikkelde zich een frisse strijd met diverse gevaarlijke momenten voor beide doelen. Schellingwoude schoot te gen de paal, doch ook deze ploeg kroop door het bekende oog van de naald toen Randers-püddenvoor J. Teigeler de lat op de proef stel de. Toch zou de thuisclub het eerst doelpunten, toen de middenvoor, die naar de rechtsbuitenplaats af gezwenkt was, de score opende Even voor de rust maakten de be zoekers met een listige schuiver gelijk 1—1. Na half-time zagen we een hef tig aanvallend Randers dat echter pas na plm. 25 minuten spelen door J. Teigeler opnieuw de leiding nam 21, een stand waarin geen veran dering meer zou komen. Met Schel lingwoude in de aanval floot de scheidsrechter, die goed leidde, de ze vlotte wedstrijd af. Bij de Randers kunnen Klepper enBarbuio op een goede wedstrijd terugzien. De voorhoede kon ons rpinder bekoren. DE HEER VAN EEK GAAT CASTRICUM VERLATEN CASTRICUM. De directeur vgn de Zuivelfabriek „de Holland" alhier zal binnenkort Castricum gaan verlaten door zijn benoeming als directeur van een Zuivelindus trie te Vlaardingen. De heer van Eek heeft zich gedurende de bezet ting doen kennen ais een echte va derlander. Talrijke ingezetenen heeft hij in de moeilijke dagen ge holpen. Onze beste wensen verge zellen hem naar zijn niéuwe woon plaats. Het komt het bestuur van de vereniging, aan wie door onze Bisschop de zorg voor het Kath. Land- en Tuinbouwonderwijs in ons Bisdom is toevertrouwd, noodzakelijk voor over genoemd onderwijs en de school, hierboven genoemd, enige mededelingen te doen. Het is allreeerst deze, dat blijkbaar door sommigen vergeten wordt, dat de omtrent het gewone lager onderwijs door de Kerkelijke Overheid gegeven richtlijn: dat het niet geoor loofd is kinderen neutrale scholen te doen bezoeken als er een behoorlijke gelegenheid is kahtoliek onderwijs te volgen, ook ten volle van toepassing is op het lagere land- en tuinbouw onderwijs. Het moet elke katholiek duidelijk zijn, dat ook dit een stuk opvoeding is en deze opvoeding zich aan neutrale scholen niet richt naar de eisen die wij katholieken daaraan behoren te stellen. Dit dus vooraf. Hoe staan nu de zaken omtrent het katholiek 1. en t. onderwijs en bijzonder t.a.v. de op te richten, kath. school in Scher merhorn? Lang hebben wij geaar zeld hierover mededelingen te doen.' omdat vele dingen voor ons nog niet vaststaan en wij er niet voor voelen een schoolstrijd te ont ketenen. Maar het kan toch zijn nut hebben, het kan zelfs noodzakelijk zijn qm dan toch maar te zeggen hoe het er momenteel bij staat. Wij zijn hiertoe thans wel gedwongen, nu in ons eigen Kath. Landbouw blad een advertentie is opgenomen waarin wordt medegedeeld dat leerlingen voor de lagere school te Stompetoren zich kunnen aanmel den bij de Commissie van Toezicht (volgen de namen, waaronder een Kath. niet-lid van de LTB). Dat zo'n advertentie wordt ge plaatst is al een merkwaardigheid, gegeven het zeer grote aantal jon gens dat om een school te springen staat. Dat zij is geplaatst, is zuiver eon aangelegenheid van de drukke rij, aan wie men niet zal hebben medegedeeld dat het hier een neu trale school betreft. Met niemand onzer is over deze zaak en dus ook niet over de advertentie, enig over leg gepleegd. Onze voorzitter, rec tor van der Hoogte zal in het vol gend nummer van Boer en Tuinder hierop zijn (wel niet malse) com mentaar geven, Ik maak van deze gelegenheid gebruik om de Kath. ouders te vragen deze advertentie slechts te beschouwen als een on sportieve poging om Kath. kinderen naar een neutrale school te trek ken. Het is in het bestek van een krantenartikel onmogelijk om het onderwijsdrama (zo kan men het haast noemen) in finesses uiteen te zetten. Daarom de zaak in grote lijnen. Land- en tuinbouwscholen worden door de regering uitgege ven landelijk op basis 433, resp. Kath. neutraal en Christelijk. Deze verhouding is m.i. niet juist, Omdat het aantal Kath. land- en tuin bouwers in Nederland eerder in de buurt van 50 pet. zal liggen dan in de buurt van 40 pet. Maar afge zien hiervan is deze verhouding voor N.-Holland nog onjuister en zeer in het nadeel van de Kath. scholen. Want de feiten zijn nu een maal in ons gebied zó dat zelfs in niet overwegend Kath. gebieden, de jeugd vaak voor de helft of meer Katholiek is. Wilt u een voorbeeld? Wanneer het over Stompetoren of Schermerhorn gaat, dan noemt men dit zeker niet een Kath. om geving. Maar als men de bevolking aldaar en in een 9-tal naastliggende gemeenten onderzoekt (het gaat hier over streekscholen) dan telt men ook daar van de 3850 manne lijke personen van 015 jaar 2210 Katholieken, of wel ruim 57 pet. Er is dus ook in die streek een be sliste noodzaak voor Kath. lager landbouwonderwijs. En alleen aan een te geringe toewijzing van Kath. scholen Is het dan ook te Wijten dat de neutrale school in Purmerend voor bijna de helft door Kath. jon gens wordt bezocht. Thans wordt niet ver van daar een tweede neu trale school gesticht. De Katholie ken hebben slechts de voor een heel andere omgeving bestemde school te Sprtfibraek, die echter van leer lingen uitpuilt. Er is daar reeds een parallelklas, doch desniettegen staande is de toestand onhoudbaar. Nu hebben we niet het minste bezwaar dat er te Stompetoren, zo als ook op andere plaatsen (de Hol.l Mij- v. Landbouw Zit wegens Hall. Mij. v. Landbouw zit wegens Zijn toewijzingen dan wij) neutrale scholen worden opgericht. Wij wen sen haar in het helang van de land bouw zelfs alle succes. Maar waar wij wel een zeer groot bezwaar tegen hebben is, dat daar aan de Katholieken de kans ontno- door de Kath. de' kans ontno- stichten. Men vindt dit misschien onge rijmd en ogenschijnlijk lijkt dit ook zó. maar het is juist daar waar de schoen wringt. De Kath. school te Schermerhorn Is door ons aange vraagd, maar ten Dgpartemente huldigt men de stelling dat de scho len niet te dicht opeen mogen lig gen en men een bestaande school daarmee geen afbreuk doet. Wat zél dus het gevolg zijp als de Kath. ouders hun jongens naar Stompe toren zenden? Niet alleen dat zij dan neutraal onderwijs volgen, doch Out wij verhinderd worden 'n Kath. school te stichten, omdat wij dande neutrale zouden leeg pompen. Wij hebben nog zo'n geval In Z.- Holland. Bij gebrek aan toewijzing konden wij in 1948 te Zoeterwo.ude (Kath. omgeving) nog goen school stichten, hoewel wij het Departe ment reeds in kennis hadden ge steld daf wij daartoe in 1949 zou den willen overgaan; 80 jongens zitten er op te wachten. Intussen heeft men (alle mogelijke neutrale instanties) een neutrale school te Leiden opgericht, die 15 niet-Kath. leerlingen telt en 15 Kath. Thans konden we Zoeterwoude aanvragen maar het Departement heeft aan vankelijk bezwaar omdat hierdoor de school in Leiden zou worden leeggepompt. Het spijt mij dat wij thans ge noodzaakt zijn deze dingen aan de openbaarheid prijs te geven, omdat wij over beide gevallen met het Departement in onderhandeling zijn. Want men begrijpt dat wij het er zó niet bij laten zitten. Er bestaat recht van oprichting en subsidie voor Kath. scholen. On ze Kath. kinderen hebben dus recht op Kath. onderwijs. Men zal dat noch voor Schermerhorn e,a. noch voor Zoeterwoude e.a. kunnen te genhouden, want dan zou dit recht in onrecht verkeren. Men ziet ech ter dat wij toch in den jare 1949 nog steeds voor dat recht moeten vechten. Wanneer onze vereniging dus een krachtig beroep op de Kath. ouders doet om hun kinderen niet naar de neutrale school te Stompetoren te zenden, dan is het niet om een schoolstrijd te ontketenen of om verwijdering te veroorzaken tus sen Katholieke en niet-Katholieke boeren, maar dan is het slechts om te voorkomen dat in genoemde om geving geen Kath. school zou kun nen worden/ opgericht en aan het gros van de jongeren in de land bouw de gelegenheid tot het geven van Kath. onderwijs blijvend wordt ontnomen. De Kath. ouders mogen zich daarom bewust zijn van hun grote verantwoordelijkheid t.a.v. hun eigen kinderen, maar ook t.a.v. het Kath. landbouwonderwijs in het algemeen. Onzerzijds zullen we al het mo gelijke doen om de stichting van 'n Kath. school te bevorderen, waarbij wij de hoop dat dit xspoedig zal kunnen geschieden volstrekt niet hebben verloren. Het zou immers de zaken volkomen op hun kop zet- indien de grootste groep van 't on derwijs in een richting die zij zich wensen, verstoken zou blijven en practisch gedwongen zou worden neutraal onderwijs te volgen, Het is althans van de zijde van de H, Mij. v. Landbouw blijkbaar de bedoeling geweest de school te Stompetoren ook met Kath. leerlingen te bevolken. Hoe anders te verklaren de acties ter plaatse en de oproep hiertoe thans in een Kath. Landbouwblad. Dit is niet de bedoeling van de regering. Daar waar enkele Kath. of neutrale gegadigden zijn zal men niet altijd een school naar zijn richting kun nen verlangen. Deze verhouding is hier echter volstrekt niet aanwezig! En dan moet men (de Kath. zowel als de Chr. en de neutralen) zich er op instellen dat een te stichten school op eigen kracht (een vol doend aantal leerlingen, in dit ge val niet-Katholieken) kan draaien. Het is niet bepaald sportief, om zonder enig overleg met ons school bestuur propaganda in de lagere regionen te voeren om de ouders over te halen hun kinderen naar een school van een andere richting te zenden. Wij vonden het plicht om nu dit wel gebeurt, de ouders hiertegen te waarschuwen en de zaken uiteen te zetten zoals zij werkelijk liggen. Namens het Bestuur van de Vereniging .voor Kath. Land en Tuinbouwonderwijs in het Bisdom Haarlem, JAC. GROEN Az. 't Zag er aanvankelijk in hef geheel niet naar uit dat de zwart- witten het nog tot een puntenverdeling zouden weten te brengen. De eerste helft was volkomen voor de Schagerploeg die het vrij gehandicapte Forward totaal overspeelde. Het gemis aan Zandbergen) v d. Pol en Eeken deed zich geducht gevoelen. Wel trachtten de spelers er van te maken wat er van te maken viel doch de juiste combinatie wist men niet te vinden zodat de Schagerdefensie met de Forward attaqué's weinig moeite had. De gasten daarentegen kwamen steeds weer terug en brachten met hun open aanvallen vaak verwarring in de zwart-witte defensie Het was dap ook een zeer ver diende voorsprong door Schouten en Schoorl tot stand gebracht. Het eerste doelpunt was een ferm schot dat De Vries blijkbaar verraste en van dichtbij vlak boven zijn hoofd doel trof. Nummer twee ontstond uit een hoekschop dat Schoorl die ongedekt stond handig inkopte. De Vries wist later de geelzwarten nog menige goede kans te ontnemen. Burgerlijke Stand ZIJPE. Geboorten: Adriaan A., Z- van H. Bick en van C. Blok; Elizabeth A., d. van A. Th. Smit en van E. Bommer; Jan.z. van C. Snip en van T. G. Jongbloed; Jo hanna M. M., d. van J. L. Vi'sser en M. M. Klaver; Johannes, z. van H. Roersma en van M. Wiersma. Huwelijk: P. Westra en M. Kreij- ger. Overleden: Trijntje Veer, oud 80 jaren, weduwe van M. Grin. WETHOUDERS TE DE RIJP DE RIJP Naar wij vernemen zijn in de Vrijdagavond, gehouden vergadering van B. en W. de wet houderszetels als volgt vefdeeld: le wethouders J. P. Poel K.V.P., 2e wethouder K. Lüder PvdA. P. KOOMEN's GRAAN- EN FEUL- VRUCHTENHANDEL SPANBROEK Naar wij vernemen zal op 17 September a.s. het feit herdacht worden, dat de heer P. Koomen Sr. te Spanbroek 60 jaren geleden is begonnen met de oprichting van P. Koomen's Graan- en Peulvruch- tenhandel. De heer P. Koomen Sr. viert op deze dag zijn 60-jarig jubileum als trouw bezoeker van verschillende graanbeurzen. Het ligt in de bedoeling om zo wel het jubileum van de heer P. Koomen Sr. als het zestigjarig be staan van P- Koomen's Graan- en Peulvrüchtenhandel op deze dag in intieme kring te herdenken. T.O.G. in eigen huis met 20 verslagen ENKHUIZEN In een op laag peil staande wedstrijd heeft West- Frisia Zondag een goede beurt ge maakt, om in de eerste wedstrijd van de competitie de moeilijke klip in Amsterdam te orpzeilep, door met 20 van TOG te winnen. Dat de wedstrijd op geen hoog peil stond was te wijten aan verschil lende omstandigheden. Het was warm, maar bovendien was het speelveld, door een keiharde grond met weinig 'gras, totaal onbespeel baar geworden. West-Frisia's begin was al niet erg gelukkigi want na ong. 7 minu ten spelen, kwam hun spil Rolle in botsing met de TOG-midvoor, met een spieruitstorting moest hij van het veld' gedragen worden. Posthu- mius bezette vervolgens de spil- plaajs waarna invaller Lub de rechtsbuiten-plaats innam. Deze laatste kon echter het snelle wed- strijdpeil niet volgen met het ge volg dat vrijwel alle aanvallen over links kwamen. Na een goed kwartier voetballen, oogstte W. F. plotseling succes, als een der vele vpqrzettep van C. Stelling door Simons wordt onder schept een feilloze voorzet tussen de beide backs door, waar Dan- germond op toe liep, ora met een zuiver schot in de hoek de score te openen 01. TOG komt hierna geruime tijd in het offensief, maar hun voorhoede blijkt over geen schutters te be schikken, waardoor doelman Post een betrekkelijk rustige middag had. Na de rust was de warmte op z'n hevigst, wat als geyolg had, dat deze helft nog veel minder was dan de eerste. Het mooiste doelpurjt kwam ech ter toch in deze periode, toen de switchende S. Stelling vanaf de Vleugel hoog voorzette. Simons be nutte deze kans door van 20 meter afstand, en in de lucht zwevend, een indirecte treffer vlak onder de lat te plaatsen 02. Een juweel van een doelpunt, en volkomen onhoud baar. Met deze stand kwam het einde van deze eerste competitie wedstrijd die door West-Frisia zo hoopvol is ingezet. Het zag er voor de thuisclub dan ook vrij hopeloos uit voor de twee. de helft. De thee had de zwart-witten zeer goed gedaan want na de rust opende Forward een stevig offen sief. Al spoedig kreeg Freesen een niet te missen kans, toen hij na de bal keurig te hebben vrijgemaakt, voor de Schager doelman kwam. Hij schoot tot ieders verbazing pre cies tegen diens been aan. Dit deprimeerde de thuisclub geenszins en de aanvallen bleven aanrollen en het doelpunt van W. Pieterse uit een scrimmage voor doel gescoord was zeer zeker ver diend (12). Dat dit doelpunt Forward tot nog hoger activiteit inspireerde hehoeft geen betoog. Toch duurde het nog geruimen tijd alvorens Hart de stand gelijk wist temaken. Tot grote teleurstelling van da Forward aanhang wist Sohagen kort voor 't einde door Schoorl de leiding te hernemen (23). Nu gold het voor Forward alles of niets en inderdaad was het weer Hart die zeer beheerst opnieuw de stand op gelijke voet wist te bren. gen (33) Inmiddels hadden zich voor het Schagerdoel nog menig spannend moment afgespeeld en hgd tot tweemaal toe de staander haar dienst voor de gasten gedaan. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Maandagochtend tot Maandagavond. NOG DROOG EN ZONNIG. Prpog en over het algemeen zonnig weer met ongeveer de zelfde temperatuur als giste ren. Matige, In de middag tij delijk' vrij krachtige Oostelijke wind. WARMENHUIZEN, 12 SepL 13.800 kg. aardappelen bl. eigenh. 0.507,30; witte eigenh. 6.700.90; bevelanders 6.40; alva 4.10; grove 6.40; 900 kg. slabonen 4054; afw. 36—43. N. SCHARWOUDE, 10.000 kg. aardappelen, eerstelingen 7,40 7,60; bl. eigenh. 6,60; bevelanders 5,306,40; 11.000 kg rode kool 5,50 6,8Q; 2000 kg gele kool 7,60— 8,70; 29.QQQ kg witte kool 7,20— 9,60; 1400 kg kroten I 5,30—5,40; 4000 kg uien 9,6011,10; drielin gen 11,70—12,60; nep 13,30—13,60; 6000 kg slabonen 41,53,00; afw. 28,00—43,00. WENEN, S. volkeren bil Wie daar ii weer het ou ervaart mei overweldige gehoopt, is Zolks betel schadevergo loodzware I: over een ma Bij zoveel men verwacl rijkers daarti menlijk carré bitter nodige breekt, en hei die elke bi zich stelt, of communisten communisten plukken. De grootste rijk, de chrisl zich voor ster geplaatst. Ter socialistische onder de onte gestelden, ter zich een nieu de Vereniging ken. En om hè lijker te mak< professor opgi wetenschap, n litiek die tr, progressief pr bijeen te zan dan een „bru verstandhoudii nisten wil slaa Dobretsberger eens veel verd Gelukkig is de critiek op i tervleugel ten sociaal progr handhavend, s breding van h de z.g. „voori gere nationaal middels mereni weer hebben t< een kans te gev burgers in het politiek leven tegenstanders mage hebben r poging te doer compromitterer de kiezers het o beeld ort^eroep vend austro-fa Ook de een dis De socialisten afleidingsmanoc ken om hun ei een beetje te ook zij hebben dissident te m socialistische sc heeft zich afge een groep gevo communisten accoord heeft g De verwachti een uitermate der kiezers stemmen, maar sche zóne het i men als gevolg voerde terreur j zijn. Scharf heeft actie verdedigd i dat de ontevred legenheid moete hun gezindheid Zijn accoord me heeft hem echte baat veroordeel: tere anti-Russisc der .de Weense king is K'êt wel dat ultra-rood behalen. Daar ligt dan niet bepaald. Di in de „Verenigii kelijken", gelei burgse journalist verzameïbekken nationaal-socialis Groot-Duitsers uit de middenpa: ven richt deze gri verleidelijke arg z.g. Heirrikehrer, genen, die na lang en veel ontbering huis zijn terugge Militaire marsen Zodra de soldate tanks te bekijke van de comman uitleggen. Ter ge mering van

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2