lerwijs jgen OOSTENRIJK VOOR DE KEUZE: een vrije of een volksdemocratie De leiders van West- Duitsland missen verantwoordelijkheidsbesef UNO-actie grijpt steeds verder om zich heen PATER LOMBARD!, prediker van de kruistocht der liefde nige strijd ktberichten Maandag 12 September 1949 PAG. 3 Wat doen de één mitlioen Heimkehrer? Op 6 October nieuwe verkiezingen Gaat de Duitse geschiedenis zich herhalen? Weer hard op weg de democratie te vernietigen Wantrouwen tegen geallieerden is begrijpelijk Het Lichtbaken van Zaterdag Vijf millioen toehoorders in Europa Twee doden door voedselvergiftiging och in den jare 1949 or dat recht moeten ze vereniging dus een >p op de Kath. ouders kinderen niet naar de ol te Stompetoren te is het niet om een e ontketenen of om te veroorzaken tus- ;e en niet-Katholieke dan is het slechts om dat in genoemde om- iath. school zou kun- opgericht en aan het jongeren in de land- genheid tot het geven lerwijs blijvend wordt ouders mogen zich st zijn van hun grote lijkheid t.a.v. hun n, maar ook t.a.v. het uwondërwijs in het zullen we. al het mo- jm de stichting van 'n te bevorderen, waarbij dat dit spoedig zal lieden volstrekt niet ren. Het zou immers ;ornen op hun kop zet- intste groep van 't on- n richting die zij zich token zou blijven en .wongen zou worden •rwijs te volgen, althans van de zijde lij, v. Landbouw bedoeling geweest de ompetoren ook met gen te bevolken. Hoe irklaren de acties ter oproep hiertoe thans Landbouwblad. Dit is eling van de regering, ikele Kath. of neutrale ijn zal men niet altijd aar zijn richting kun- n. Deze verhouding is olstrekt niet aanwezig! men (de Kath. zowel en de neutralen! zich ■n dat een te stichten gen kracht (een vol- leerlingen, in dit ge- lolieken) kan draaien, bepaald sportief, om iverleg met ons school- iaganda in de lagere voeren om de ouders m hun kinderen naar an een andere richting i het plicht om nu dit de ouders hiertegen te en de zaken uiteen te zij werkelijk liggen. 3 het Bestuur van de ;ing .voor Kath. Land bouwonderwijs in het Haarlem, ROEN Az. ir git dat de zwart- zouden weten te de Schagerploeg die elde. Het gemis aan geducht gevoelen, rat er van te maken iet te vinden zodat i weinig moeite had. r terug en brachten in de zwart-witte voor de thuisclub dan leloos uif voor de twee had de zwart-witten edaan want na de rust ward een stevig offen- edig kreeg Freesen een en kans, toen hij na de te hebben vrijgemaakt, ïager doelman kwam. ot ieders verbazing pre- liens been aan. imeerde de thuisclub n de aanvallen bleven i het doelpunt van W. een scrimmage voor rd was zeer zeker Ver- lelpunt Forward tot nog iteit inspireerde behoeft Toch duurde hef nog ijd alvorens Hart de c wist temaken. Tot stelling van de Forward st Sohagen kort voor t gchoorl de leiding te !2—3). het. voor Forward alles inderdaad was het weer er beheerst opnieuw de ilijke voet wist te bren. Inmiddels hadden zich chagerdoel nog menig moment afgespeeld en eemaal toe de staander voor de gasten gedaan. cjoor het KNMI te de van Maandagochtend tot nd. ROOG EN ZONNIG, m over het algemeen weer met ongeveer de- emperatuur als giste- ige, in de middag ♦!)- 'rvj krachtige Oostelüke gHUIZEN, 12 Sept. lardappelen bl. eigenh. witte eigenh. 6.7Q6-9Ö< 6.40; al va 4.10; grove slabonen 4054; afw. RWOUDE, 10.000 kg. eerstelingen 7,40 ;enh. 6,60; bevelanders 'll.QOO kg rode kool 5,50 0 kg gele kool 7,60— 1 kg witte kool 7,20 kg kroten I 5,305,40; en 9,6011,10; drieliï!- 12,60; nep 13,3013,60; ibonen 41,53,00; afw. (Bijzondere correspondentie) WENEN, Sept. Salzburg had zo pas een conglomeraat van volkeren binnen zijn muren ter gelegenheid van de Festspiele. Wie daar in die dagen heeft getoefd, voor hem zal Oostenrijk weer het oude ,,felix Austria" hebben geleken. In Wenen echter ervaart men een ander Oostenrijk: een land dat worstelt met overweldigende problemen. Het staatsverdrag, waarop zo werd gehoopt, is voorlopig weer naar het rijk der dromen verwezen. Zulks betekent het voortduren van de wurgende Russische schadevergoedingseisen, van de fabrieksplunderingen en de loodzware bezettingskosten. Ook van de ontvoeringen. En nu, over een maand, op 6 October, gaat het land ter stembus. Geen eensgezindheid Bij zoveel moeilijkheden zou men verwachten, dat de Oosten rijkers daartegen althans geza menlijk carré maken. Maar die zo bitter nodige eensgezindheid ont breekt, en het is een bange vraag, die elke buitenlandse bezoeker zich stelt, of daarvan zoal niet de communisten dan toch de erypto- commnnisten de vruchten zullen plukken. De grootste partij van Oosten rijk, de christelijke O.V.P., ziet zich voor sterke oppositiekernen geplaatst. Ter linkerzijde voert de socialistische partij een campagne onder de ontevredenen en teleur - gestelden, ter rechterzijde dient zich een nieuwe groepering aan, de Vereniging van Onafhankelij - ken. En om het nog 'n beetje moei lijker te maken, is een katholiek professor opgestaan kei in de wetenschap, maar kind in de po litiek die tracht onder een soort progressief program een kudde bijeen te zamelen, met wie hij dan een „brug" van begrip en verstandhouding naar de commu nisten wil slaan. Van deze meneer Dobretsberger kon de O.V.P. wel eens veel verdriet beleven. Gelukkig is de O.V.P. zich van de critiek op de linker- en rech tervleugel terdege bewust. Baar sociaal program onverminderd handhavend, streeft zij naar ver breding van haar basis door ook de z.g. „voormaligen", de vroe gere nationaal-socialisten, die in middels merendeels hun stemrecht weer hebben teruggekregen, weer een kans te geven als goede staats burgers in het maatschappelijk en politiek leven terug te keren. De tegenstanders van diverse plui mage hebben niet nagelaten een poging te doen haar deswege te compromitteren. Zij hebben voor de kiezers het onwezenlijke spook beeld onfferoeoen van een herle vend austro-fascisme". Ook de socialisten hebben een dissident. De socialisten kunnen dergelijke afleidingsmanoeuvres best gebrui ken om hun eigen moeilijkheden een beetje te camoufleren, want ook zij hebben met een gevaarlijk dissident te maken. De links- socialistische scherpslijper Scharf heeft zich afgescheiden en heeft een groep gevormd, die met de communisten een verkiezings- accoord heeft gesloten. De verwachting is, dat slechts een uitermate klein percentage der kiezers communistisch zal stemmen, maar dat in de Russi sche zóne het aantal rode stem men als gevolg van de daar ge voerde terreur wel iets groter zal zijn. Scharf heeft zijn zelfstandige actie verdedigd met het argument, dat de ontevreden marxisten ge legenheid moeten hebben van hun gezindheid blijk te geven. Zijn accoord met de communisten heeft hem echter reeds bij voor baat veroordeeld. Gezien de bit tere anti-Russische stemming on der .de Weense arbeidende bevol king is hêt wel uitgesloten, dat dat ultra-rood veel stemmen zal behalen. Daar ligt dan ook het gevaar niet bepaald. Dit schuilt veeleer in de „Vereniging van Onafhan- kelijken", geleid door de Salz- burgse journalist Kraus. Zij is het verzamelbekken van voormalige nationaal-socialisten, voormalige Groot-Duitsers en ontevredenen uit de middenpartijen. Daarenbo ven richt deze groepering zich met verleidelijke argumenten tot de z.g. Heimkehrer, de krijgsgevan genen, die na lange gevangenschap en veel ontberingen eindelijk naar huis zijn teruggekeerd. De Uomo Qualunque van Oostenrijk. Deze nieuwe groepering, kort weg aangeduid als V.d.U. (Ver band der Unabhangigen), is fel anti-Russisch, anti-geallieerd en tegen de katholiek-socialistische coalitie. Zij noemt zichzelf wars van alle politiek. Zoveel als de Uomo Qualunque van Oostenrijk. Dat spreekt tot alle Heimkehrer, die zich door de politiek verkocht en verraden voelen. Oostenrijk telt meer dan een millioen van die Heimkehrer, waaronder 500.000, die met een grenzeloze haat tegen het communisme uit het Oosten zijn teruggekeerd. Een groot deel van hen voelt zich zeker tot de V.d.U. aangetrokken. Maar wat staat achter de V.d.U.? De sluwe linkse politici! Terwijl de Geal lieerde Raad en de Oostenrijkse regering zich nog steeds beraden of de V.d.U. wel als democratische partij kan worden toegelaten, wordt zij als kiesgerechtigde groe pering niettemin gesteund door de.Russen, communisten en socialisten! De berekening van alle drie is natuurlijk alléén, dat de machtspositie der Kath. Volks partij zal worden geschokt. Boven dien is het waarschijnlijk, dat zij er na de verkiezingen naar zullen streven de V.d.U. te verbieden. Het uiteindelijke gevolg van dit listige spelletje zon dan zijn, dat een van haar meerderheid beroof de Volkspartij komt te staan te genover 'n linkse meerderheid, die zich dan ras zon ontwikkelen in de richting van een Socialistische Eenheidspartij naar Sovjet-Duits model. Opmerkelijk is in elk geval, dat de terecht verwachte Kraus-be- weging zich thans in de Russische zóne mag verheugen in allerlei gunsten, en zulks terwijl Kraus het tot voor kort niet durfde wa gen zich in Russisch gebied te begeven, waar men hem wel eens aan zijn „studietochten" naar Mos kou in opdracht van Hitier zou kunnen herinneren. Gematigde socialisten denken anders. Er zijn intussen enige bemoedi gende aspecten. De kans blijft groot, dat samenwerking besten digd zal blijven. Voor de prosperi- teit van het jonge Oostenrijke staatsbestel is dat van het hoogste belang. Er is in de socialistische partij een niet onbelangrijke op positie tegen deze samenwerking, maar de gematigde socialisten, die in geen geval een terugkeer tot het vroegere radicale, anti-kerke lijke austro-marxisme willen, zul len voor deze oppositie niet capi tuleren. Wel te verstaan, wanneer de uitslag der verkiezingen voor de beide regeringspartijen geen al te grote wijzigingen brengt. Een gerede kans bestaat, dat dit niet zal gebeuren. Ook in Oosten rijk is de kiezersmassa in de loop der tijden tamelijk conservatief wat haar gezindheid jegens de partij betreft, geworden. Grote verschuivingen hebben in de ja ren 1918 en 1938 en na het herstel van Oostenrijk nimmer plaats ge vonden, We "doven tenslotte, dat de Weners voldoende op de hoogte zijn om de gevaren te kunnen zien. Uit alle delen van Duitsland komen meldingen van ongelukken, die te wijten zijn aan de nog onopgeruimde munitie. In bossen en rivieren liggen blindgangers verstopt. Overal zijn opsporings diensten in de weer bossen en rivieren munitie-vrij te maken. Enige leden van de opsporingsdienst halen bij Cermersheim blindgangers uit het water. Militaire marsen hebben altijd de belangstelling van de jeugd. Zodra de soldaten even halt houden, zijn de kinderen erbij de tanks te bekijken. Enige jongens bestormen met toestemming van de commandant tank 34091 en laten zich alles haarfijn uitleggen. Ter geruststelling van de belastingbetalers: de num mering van de Nederlandse tanks begint niet met 1 (Van onze bijzondere correspondent) |"\E GEALLIEERDEN zijn alleen naar Duitsland gekomen om ons op kinderachtige wijze te beschoolmeesteren,. Onder het mom Duitsland's militair potentieel te vernietigen schakelen ze bewust het Duitse concurrentie-vermogen uit. Voor het herstel van Europa en het behoud van de vrede eisen zij van ons offers, die zij zelf niet willen brengen. Zij leiden ons openlijk om de tuin en verlangen dan nog, dat wij dit bedrog luide toejuichen. Leiders falen. De reactie van de brede massa van het Duitse volk is daarom begrijpelijk. Minder begrijpelijk is echter, dat leidinggevende West-Duitse democraten dit wan trouwen en minstens moreel ver zet opzettelijk bevorderen om op deze wijze wapens te smeden, die zij tegen de geallieerden kunnen aanwenden. Zij verhogen kunstmatig de ani mositeit onder het Duitse volk ten einde de geallieerden tot conces sies te dwingen, terwijl zij de geallieerden nu reeds verantwoor delijk willen maken voor de ge varen, die de Duitse democratie bedreigen. Zij wijzen ontzet op het overal herlevend nationalisme en neo- nationaal-socialisme, welke een uitvloeisel zouden zijn van door de geallieerde "emaakte beleids fouten, doch van de andere kant bevorderen zij deze symptonen door uitlatingen, die getuigenis af leggen van een ontstellend gebrek aan werkelijkheidszin en verant woordelijkheidsbesef. Wanneer een vooraanstaand Duits politicus, als de voorzitter der sociaal-demo cratische partij, Dr. Schumacher, toch is, bepaalde aspecten van 't geallieerde beleid openlijk voor het forum van het geheie Duitse volk met „brutaal", „leugenach tig", „schoolmeesterachtig" en „tante-achtig voogdijschap" karak teriseert, dan behoeft men zich niet te verwonderen, dat de vij anden der Duitse democratie hun tijd weer voor gekomen achten en het nationalisme ongezonde vor men gaat aannemen. Tussen Oost en West De politiek der West-Duitse staatslieden is voor ieder aandach tig toeschouwer klaar en duidelijk. Van de tegenstelling tussen Oost en West, de toenemende vrees voor een voortschrijdend commu nisme, de strijd om Berlijn hebben zij dankbaar gebruikt om hun po sitie ten opzichte der geallieerden te versterken. De politieke bete kenis van het land tussen Elbe en de Rijn, dat over de potentiëlle mogelijkheid van een oriëntering naar het Oosten beschikt, hebben zij ten volle in de politieke weeg schaal geworpen en hierdoor heb ben zij practisch een machtspositie bereikt, die men vier jaar geleden absoluut voor onmogelijk zou heb ben gehouden. West-Duitsland telt weer mee en is een factor, waar mede iedere dag meer rekening gehouden moet worden. De West-Duitse staatslieden mo gen op dit resultaat Deze en nog vele andere soort gelijke uitlatingen kan men mo menteel in geheel West-Duits land beluisteren. De Duitser is ontevreden. Hij mokt en kankert en voelt zich in sterke mate ver ongelijkt. Wanneer men bepaalde gebeur tenissen, die in West-Duitsland de laatste maanden hebben plaats gevonden, van nabij beschouwd, dan wordt dit groeiend wantrou wen jegens de bedoelingen der geallieerden in verschillende op zichten begrijpelijk. Het herople ven der demontage-politiek op een ogenblik, dat West-Duitsland niet minder dan 1.300.000 werklozen telt, het voor de rechtbank dagen van arbeiders, die weigerden de fabrieken af te breken, waarin zij voor zichzelf en hun gezin de kost verdienden, zijn inderdaad blun ders, die economisch overbodig en politiek catastrophaal kunnen worden genoemd. Er is enkel aan wijsbaar voordeel dat gebeurtenis sen, als hierboven genoemd, zou kunnen rechtvaardigen. dere kant echter van hun kort zichtigheid, dat zij met het een maal bereikte niet tevreden zijn. In plaats van hun positie in nauwe samenwerking met de geallieer den te consolideren, razén zij ver der op de weg naar politieke macht, zonder er zich over te be kommeren, dat het bereiken van hun einddoel het einde van een democratisch Duitsland zou kun nen betekenen. Zij roepen doelbewust krachten op, die reeds eenmaal een Duitse democratische republiek ten val brachten en terwijl zij opzettelijk nalaten voor het Duitse volk een objectief beeld te ontwerpen der bestaande verhoudingen en moge lijkheden. Dit ontstellend tekort aan begrip voor verhoudingen, dat men in geheel West-Duitsland kan vaststellen, is een overtuigend be wijs, dat de West-Duitse staats lieden in hun belangrijkste taak; het Duitse volk naar een werkelijk democratische levensvorm te lei den, grotenlijks zijn te kort ge schoten. Zij hebben ernstig gefaald op het enige punt, dat het nieuwe Duitsland het recht kon verlenen weer in de familie der democrati sche volken te worden opgeno men, en een vabanquepolitiek ge voerd, die in het belang van Duits land zelf in geheel West-Europa op een energiek verzet moet stui ten. De fouten uit het verleden, die de machtaanvaarding van het nationaal-socialisme bevorderen, mogen niet meer herhaald worden. Rectoraatsoverdracht Katholieke Universiteit NIJMEGEN, (K.N.P.). Maan dag 19 September 1949 des mid dags te drie uur zal de Rector Magnificus der Katholieke Uni versiteit te Nijmegen, Prof. Mr. J. Jurgens, verslag geven van de lotgevallen van de universiteit tij dens zijn rectoraat. Daarna zal hij zijn ambt overdragen aan de nieu we Rector Magnificus, Prof. Dr. H. H. Janssen. DEN HAAG (K.N.P.). ,.Na het belangrijk schrijven, dat wij van Z.Em. Kardinaal De Jong mochten ontvangen", zo deelde Henri de Greeve in zijn Lichtbaken van 11 Sept. mede, ,,zijn wij met nog meer enthousiasme en toewijding aan de slag gegaan. Het is voor ons alle maal inderdaad een groot geluk, dat onze Kardinaal zich op zulk een duidelijke wijze over onze actie heeft uitgesproken. Want dit wil immers zeggen, dat het vrije initia tief, dat door de jongeren werd overgenomen. Zijn hoge goedkeuring heeft. Wij gaan dan ook met volle vaart vooruit!" ,,U hebt dit vorige week reeds kunnen constateren, toen ik u het een en ander over onze actie in het buitenland vertelde. Natuurlijk zou den wij het allemaal veel vlugger in orde willen hebben, maar als wij inderdaad, een krachtig en doeltref fend protest willen indienen, dan zullen wij onze buitenlandse centra de nodige tijd moeten laten om daar alles even grondig voor te bereiden als hier." Henri de Greeve deed verder mededeling van een brief van het Provincialaat van de Salesianen van Don Bosco, waarin onder meer werd gezegd: „Wij overwegen ook de 15.000 le den van onze Congregatie, verspreid over de gehele wereld, 'hieraan te doen deelnemen. Wij zijn er zeker van, dat Don Bosco met beide han den deze gelegenheid zou hebben aangegrepen, om onze Moeder de H. Kerk te hulp te komen. Wij, zijn zonen, kunnen en willen daarom niet achterblijven bij deze Kruistocht on der de bescherming van Maria, de Hulp der Christenen, met de Rozen krans als wapen." „Met 15.000 moedige zonen van 'n Heilige als Don Bosco", zo voegde Henri de Greeve hieraan toe, ,,is het goed werken". En hij vervolgde. ,,Ook de zieken werken interna tionaal mee. Dezer dagen ontving ik het volgendé telegram: ,,In vereni ging met Gebeds- en Offeractie Gods zegen over uw werk vanwege deel- nemenden Ziekentriduum Antwer pen en leden Ziekenapostolaat. Pastoor Maurits van Hoeck Zieken apostolaat." „En wat zegt u er van, dat de „Wigwam" van de KRO de Neder landse en Vlaamse jeugd gaat ver enigen in een grote gebeds- cn boete-actie. Dat gaat een tweede Kinderkruistocht worden, maar deze moet die der Middeleeuwen over treffen in doeltreffendheid en kracht Laat de kinderen dus goed luiste ren naar de uitzendingen van de „Wigwam" op Zaterdagmiddag 5 uur." Hcnri de Greeve deelde hierna mede, dat de Kath. Actie de be kende „Kruistochtpenning" voor deze actie beschikbaar heeft gesteld. „In de parochies, waar de actie tot inzameling der handtekeningen ge voerd wordt, zijn deze penningen ook te verkrijgen en wel tegen de Nederlands vee naar Peru Voor het eerst in de geschiede nis van de vee-export van ons land zullen Nederlandse runderen naar Peru worden uitgevoerd. De Peruaanse regering heeft n.l. goedgekeurd, dat 3000 stuks melk vee (vaarzen) in Nederland mo gen worden aangekocht. Hoogstens 20 pet. van het totaal aantal vaarzen zal stamboekvee zijn. Een veedeskundige zal naar Nederland worden gezonden om toezicht te houden op de kwaliteit en de gezondheidstoestand van het te exporteren vee. Deze voor de Nederlandse rund veehouderij zeer belangrijke trans actie zal haar beslag krijgen, zo dra de nodige financieel-techni- sche maatregelen zijn getroffen. Katholieke Internationale Pater Lombardi spoorde aan om een Werkelijke Internationale op te richten. Deze zou dan de Katholie ke leiders van alle landen rondom dezelfde tafel verzamelen om in een geestelijke gemeenschap de vele problemen te bespreken, die mo menteel slechts toevertrouwd wor den aan overheersend materiële krachten. Het communisme kan niet ver nietigd worden door atoombom men", waarschuwde hij. „Het com munisme is sterk omdat er in onze misschien maatschappij alle vormen van trots zijn, het getuigt van de an- schreeuwend onrecht zijn. En zelfs SAN FRANCISCO, (K.N.P.,,Het communisme bereidt de wereld voor op het Evangelie", meent pater Riccardo Lombardi S.|-, de bekende volksprediker van Italië, die thans in de Ver. Staten vertoeft om zijn „Kruistocht van de Liefde" te prediken. Tot de mannen van het aartsbisdom San Francisco hield pater Lombardi een rede in Los Altos. Deze 40 jaar oude priester, wiens preken millioenen in Europa in beweging weet te brengen, verklaarde: „Terwijl het communisme tegen Cod is en door en door satanisch, maakt het de wereld toch bewust van een nood, die slechts door het Evangelie kan gelenigd worden". als atoombommen het communisme buiten werking zouden stellen, dan zou het toch weer spoedig uit haar ruïnen te voorschijn springen. Als wij hele gezinnen zien leven in on dergrondse kelders zonder licht of lucht, zoals ik zelf gezien heb in de buitenwijken en voorsteden van Rome, dan kunnen wij het aan dat volk in nood niet kwalijk nemen, wanneer zij verlangend uitzien naar een sociale verandering of revolu tionaire verbetering. Maar 't com munisme lost het probleem niet op, omdat het probleem er een is van de rechtvaardigheid en het commu nisme loochent de rechtvaardigheid, want het iochent God". „Op de Staat", aldus pater Lom bardi, „rust de plicht om het recht op privaat eigendom te beperken en te zorgen, dat ieder een behoorlijk leven kan leiden. Het Marshall-plan kan heel goed binnen het raam van de christelijke opvatting over de menselijke solidariteit gebracht worden en in feite is het een be langrijke factor geweest naar het economisch herstel van Europa. Maar geld alleen kan Europa of welk deel van de wereld niet red den. Er moet een ideologie bijko men en die ideologie is het Evange lie". Pater Lombardi begon zijn Kruis tocht in 1938 bij de voltooiing van zijn studies en in een tijd, dat de .philosophic der verlatenheid" in „Het is een verschrikkelijke ver antwoordelijkheid voor de Katholie ken van heel de wereld, om aan de gehele mensheid het Evangelie van Christus te prediken en tegelijker tijd haar practische toepassing te tonen. Voor mij is de vervolmaking van de individuele Katholieken hoofdzaak", aldus pater Lombardi, „want de wereld wil eerst de begin selen van het Evangelie in de Ka tholieken verwezenlijkt zien, zodat de Katholieken een voorbeeld voor anderen zijn. Als wij zijn, zoals God het wenst, dan zal de wereld weer naar Christus terugkeren. De mensheid moet weten, dat God haar wenst te redden, niet alleen van het communisme, maar van iedere dwa ling, van godsdienstige onwetend heid, zedelijk bederf, oneerlijkheid in het beroep en sociale onrecht vaardigheid. der valse philosophieën tegen de gaan. Van het begin af waren les zalen in de grote Italiaanse steden te klein om de grote menigte, die kwam luisteren, te bevatten en al spoedig werd aan pater Lombardi toegestaan om in theaters te spre ken en later in grote stadions, waar duizenden naar hem luisterden. Eens sprak hij in Palermo van een groot podium, dat opgericht was op het hoofdplein van de stad. Zijn ogen twinkelden bij de herinnering, hoe directeuren van de voornaam ste Vaudeville-theaters wedijverden voor zijn redevoeringen, hem ver zekerend, dat hij de prima donna's van dans en zang zou aantrekken. Massa-gehoor. Tijdens een rondreis in Italië in 1948 moest hij een radio-telephoon netwerk gebruiken voor zijn confe renties in de kerken. Vier en twin tig kerken werden zo in Turijn in geschakeld, zodat hij meer dan 150.000 mensen kon bereiken. Tij dens het H. Jaar zullen op die ma nier 118 parochiekerken van Rome worden aangesloten. Deze „Christelijke Renaissance", werd van aanvankelijk „een Itali aanse beweging in wording" in ge heel Europa bekend. En spoedig werd hij dan ook uitgenodigd om reizen naar het buitenland te gaan maken. Van de H. Vader kreeg hij toestemming om Frankrijk, België en Duitsland te bezoeken en daar te spreken. „Tot die tijd", zo vertelde pater Lombardi, „had ik werkelijk nooit anders dan Italiaans gesproken. En toen ik aan de H. Vader vertelde, dat ik mij zo slecht in een vreemde taal kon uitdrukken, drong Hij er juist op aan dat ik zou' gaan." Ge wapend met slechts een gebrekkige kennis van de Duitse taal, welke nog dateerde uit zijn vroegste schooljaren, was hij toch in staat om binnen enkele weken besprekin gen te voeren in de Duitse taal met verscheidene vakgroepen en om in het Duits een conferentie te houden Italië de overhand had. Zijn overstejin de Kathedraal van Wenen, nadat zond hem uit om conferenties enBdeze conferentie eerst voor hem uit lezingen te houden om het gevaarjhet Italiaans vertaald was. In prijs van f 0.75. Ik kam u verzeke ren", aldus Henri de Greeve, „dat u er geen spijt van zult hebben, want het is een fijn sierstnkje, een prach tige medaille. De medaille is dns overal te verkrijgen, waar er een parochieel actiecomité gevormd is. In de parochies, waar zulk een comité dus nog niet gevormd is, zijn de medailles dus niet te koop. Dit geeft mij tevens de gelegenheid nog eens een beroep te doen op de jeugd. Want er zijn van de 1400 parochies in Nederland nog enkele honderden parochies, die niet bij onze actie zijn aangesloten. Stelt u zich dus met uw pastoor in verbinding en daarna met het Centraal Actie Comité, H. de Greeve, Haarlem. De mooie ge bedsplaatjes van de K.A. kunt u bestellen bij het landelijk secreta riaat der KA. Postbus 2 te Heem stede, of bij het Centraal Actie Co mité, H. de Greeve, Haarlem, tegen insluiting van een postj^gel van 2 cent. Grotere bestellingen kunnen daar ook gedaan worden, Het geld daarvoor kan dan op giro no. 80700 van de Kath. Actie te Heemstede overgemaakt worden." „Laat ik besluiten met de mede deling, dat de Katholieke Boeren- en Tuindersbond, de Nederlandse R.K. Bond van Kraamverzorgsters, het Internationaal Centrum voor Oe- krainse Vluchtelingen te Rome en het Internationale Centrum voor de Mannelijke Jeugd te Rome, zich bij onze gebeds- en protestactie hebben aangesloten." „Onder Gods Zegen moge deze kruistocht van gebed, offer en pro test een groot succes worden!" BOERDERIJ BRAND TE KESSEL Zondagavond omstreeks half acht ontstond, vermoedelijk ten gevolge van kortsluiting, brand in het landbouwersbedrijf van Ge rard van Sonsbeek, staande in de Keselsehoek onder de gemeente Lith. De heer van Sonsbeek tracht te de brand te blussen, waarbij hij aan beide handen ernstige brand wonden opliep. Men slaagde er nog in de kinderen, welke reeds in bed lagen, uit de in lichte laaie staande boerderij te redden. De gehele huishoudelijke inboedel, de landbouwinventaris en machi nes, benevens een achttal varkens werden een prooi der vlammen. Donderdag overleed in Enschede zeer plotseling de 32-jarige mevrouw W. E. Visscher-Peters, die bij haar moeder inwoonde. Als doodsoorzaak werd vergiftiging verondersteld. In hetzelfde huis wonen kostgangers en Vrijdag werd een hunner, de 28- jarige W. Winkel uit Hoogeveen, plotseling ziek. Hij werd in allerijl naar het ziekenhuis overgebracht en overleed kort na aankomst. Het bleek, dat de man aan dezelfde ver giftigingsverschijnselen was overle den als de vrouw. De politie is van oordeel, dat beide slachtoffers na afloop van 'n bioscoopbezoek in de stad ondeug delijk vlees of vis moeten hebben gegeten. De overige bewoners van dit huis hebben geen enkele veran dering in hun gezondheidstoestand bespeurd. De politie, en ook het laboratorium voor pathologische anatomie en bacteriologie, stellen 'n onderzoek in. Misdrijf moet volgens de politie uitgesloten worden ge acht. Noors schip liep aan de grond VLISSINGEN, 11 Sept. Het Noorse schip „Arthur Stove" (7.243 ton) liep Zondagmorgen bij Walsoorden (Zeeuw-Vlaanderen) aan de grond. Het schip is gister middag om vijf uur weer vlot ge komen met hulp van sleepboten uit Antwerpen. Handels- en betalingsovereen- komst met Turkije Op 6 September j.l. werd te An kara een handels- en een beta lingsovereenkomst getekend tus sen Nederland en Turkije. Deze overeenkomsten zullen tot 1 Juli 1950 van kracht zijn. Contingen ten werden niet opgenomen, in- en uitvoer zal plaats vinden op basis van de in beide landen gel dende in- en uitvoerregelingen. Uitslag Doolhof-prijsvraag van Ned. Rode Kruis Ten overstaan van notaris mr. B. Grootenboer te 's-Gravenhage werden de prijzen van de dool hofprijsvraag van het Nederlandse Rode Kruis toegewezen. De hoofdprijs, een Skoda-auto viel ten deel aan de heer F. Ver sluis te Hoek van Holland. Frankrijk en België hield hij confe renties voor een zeer gemengd ge hoor van intelectuelen, journalisten en mijnwerkers en ondanks zijn zeer gebrekkig Frans wist hij zich toch verstaanbaar te maken. Preken in de vreemde talen In SarPFrancisco begon hij een maand geleden met de Engelse taal te leren en reeds hield hij in het Engels een persconferentie slechts zo nu en dan aarzelde hij bi; een typisch Engelse zinswending. Pater Lombardi glimlacht maai als men hem vraagt hoe het komt, dat hij nu ineens zulk een goed ge voel voor talen heeft. „Ik ben over tuigd", zegt hy, „dat mijn reis naar Amerika een teken van de Goddelijke Voorzienigheid is. Ik moet over heel de wereld een idee verspreiden, de overtuiging name lijk', dat de wereldcrisis niet opge lost kan worden tenzij door Jezus Christus!" Dat er een christelijk reveil groeiend is blijkt uit het enthou siasme dat hij ondervindt bij de grote menigte toehoorders, in Europa alleen al vijf millioen. Bij zonder werd pater Lombardi be moedigd in zijn werk door de re sultaten van de recente verkiezing in Duitsland. Die wijst erop, dat het volk vastbesloten anti-commu nistisch is, en dit vindt zijn oor zaak in de beginselen van het Evangelie.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3