Nieuw Engelands dollarcrisis waarschijnlijk in 1952 overwonnen Theodor Heuss gekozen tot president van West-Du itsland Grote brand op de Marine werf te Den Helder andia wint Moedig memorandum van Tsjecho-Slowaakse bisschoppen weer volop trijgbaar le kleuren: rt, delbruin kerbruin, tbruin wit EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Evenwicht dollar- sterling in 7952? Dinsdag 13 September 45e laargang No. 11665 Resultaat der financiële besprekingen te Washington Uitbreiding investering van Amerikaans particulier kapitaal in het buitenland Hij zal naar Duitse eenheid streven Stopzetting vijandige regeringsactiviteit als eis gesteld Ernstige impasse bij R. T. C.P Vuurzee door vier brandweer- corpsen bedwongen MINDERWAARDIG GERODDEL aSRC a 1-4 yard a—Blokkers a 6—0 /alken a S- °- zen aZouaven a g. u. o. Jrasshoppers a RKEDO a X: e aSt. Bavo a a—SVW a FtKDVO a aVVW a iZwaagdijk a 2—0 9—1 3—0 8—1 4—0 3—1 0—2 ;rs bAlw. Forw. a 33 iAlw. Forward c 20 i b—SEW b 0—4 KOMEN VERDIEND VAN K.V.V. HollandiaKW de prestaties van het vo- n van de club uit Krom- ZV behoorde toen immers impioens-pretendeten, toog met ietwat angstig hart laan om haar eerste wed- r de competitie te spelen, ad bleek deze angst niet l want de KW startten élan wat het ergste deed □dra was nl. de strijd be- KW nam het initiatief i. Wel ondernam ook Hol- ige aanvallen doch toen ïuten spelen KW de lei- was deze voorsprong zeer diend. lpunt scheen echter voor het sein om er een sehep- gooien. Steeds beter kwa- lollandianen er in en toen s even aan zijn bewakers ntglippen en met een in- uitstekend doelpunt de gelijke voet bracht wat zeker verdiend, ad zich met dit gelijke rust reeds verzoend doch ker nog even voor tijd en zwenkend hoog voor- het Swinkels die de bal n keurig achter de KW- plaatste <12). aanvankelijk weer een d KW. Uit een schermut- ir doel wisten ze de stand e brengen. Dit bleek later krachtsinspanning van de want hierna nam Hollan- >pel geheel in handen en nslotte maar één elftal dat ode kwam was dan ook iet enige doelpunt wat in povere beloning voor het rk dat Hollandia liet zien. echter voldoende om leggen op de volle buit. -3. n streng en krijg s- die het geredeneer 'comen staan en nam in van het paleis in. ■oeg de dikke wacht- altijd praatjes. Hij m soldaat en ik ben j dus niet, maar toch als ik er niet was, dat schijnt die vlegel i.... wat kan ik voor i kapitein brengen?" Ide Martyn, die ver- edoe. De wachtcom- )orden meer aan vuil 'él dejtiger uitziend spelen. Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.nri., minimum f 2.50; in aile edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stompel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Nooederbank; NederL Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. Vondel A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59. tel 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 83, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K2240 Z. K. H. Prins Bernhard opende gistermorgen in het Vredespaleis te 's-Gravenhage de 30ste jaarvergadering van de „l.A.T.Ai'". Aan deze vergadering nemen ongeveer 200 directeuren en andere leidende figuren van 70 internationale luchtvaartmaatschappijen deel. Dr. A. Plesman presideert deze vergadering. Tijdens de openingsrede van prins Bernhard. V.l.n.r.: Sir William P. Hildred (directeur-generaal der I.A.T.A.), prins Bernhard en minister D. G. W. Spitzen, die het welkomstwoord sprak. WASHINGTON, 12 Sept. (Reuter). De ministers van Finan ciën van de Ver. Staten, Engeland en Canada hebben vandaag bekend gemaakt, dat zij zijn overeengekomen maatregelen te nemen, die er toe zullen leiden, dat Engelands dollarcrisis in '952 zal zijn overwonnen. In een officieel communiqué delen de ministers mede, dat het vooruitzicht bestaat, dat er in 1952 een „bevredigend evenwicht zal zijn in de betalingen tussen de gebieden van het pond sterling en van de dollar". Het communiqué bevat een pro gramma om Engelands dollarte- kort te overbruggen, dat uit de volgende tien punten bestaat: 1. Alle drie landen, die aan de conferentie hebben deelgenomen, zullen trachten de investering van Amerikaans particulier kapitaal in het buitenland te stimuleren, en te bevorderen, dat er bij de Wereldbank en bij de Amerikaan se Import-export Bank nieuwe aanvragen worden ingediend voor economische ontwikkelingsprojec ten in landen buiten de V H. 2. Canada is bereid stappen te nemen om zijn reservevoorraden van tin en rubber te vergroten. Amerika zd met hetzelfde doel zijn programma voor de vorming van strategische voorraden herzien en inmiddels de gelegenheid ope nen voor e verkopen van natuurrubber in de Ver. Staten. 3. De Ver. Staten zien in,'dat Engeland meer aankomen in het dollargebied met E.C.A.-gelden (Marshall-plan) zal moeten kun nen fihancieren dan tot dusverre net geval is geweest. De E.C.A. zal morgen VL-.uoedelijk bekend ma ken. hoe de lieuwe regeling hier voor zal ziin. Paul "offman, de leider van de E.C.A., heeft te ken nen gegeven, dat En"e'and toe stemming zal krijgen om E.C.A.- gelden besteden voor het aan kopen van Canadese tarwe. 4. Zowel Amerika als Canada hebben toegezegd de procedure, die bij de heffin« van invoerrech ten wordt gevolgd, te herzien, ten einde de goedereninvoer te verge makkelijken. De Amerikaanse re gering werkt wetsvoorstellen in dien zin uit, die aan het Congres zullen worden voorgelegd. 5. Men heeft opgemerkt dat hoge douanetarieven kennelijk onverenigbaar zijn met de positie van crediteurlanden. De Ver. Sta ten hebben nogmaals hun politiek bevestigd, die bestaat uit het stre ven n«ar het sluiten van nieuwe handelsovereenkomsten, die het mogelijk maken over te gaan tot verdere verlagingen van de Ame rikaanse douanetarieven. 6. Engeland heeft ter confe rentie een plan ingediend, dat be oogt de handel tussen de landen van West-Europa te vergemakke lijken, en verzachting Verzocht van de in de Brits-Amerikaanse leningsovereenkomst vastgelegde bepalingen, waarbij het Engeland Verboden is discriminerende maat regelen te nemen tegen Ameri kaanse goederen. Ten aanzien van dit punt zijn de Ver. Staten en Canada overeengekomen, dat de Britse invoerregelingen .aan een voortdurend onderzoek zullen worden onderworpen", hetgeen kennelijk betekent, dat de Ameri kaanse regering bereid is in be paalde gev;.Up„ Britse discrimina ties, die zij als gerechtvaardigd beschouwt, te aanvaarden. 7. De drie landen, zijn in het kader van hun streven op lange termijn naar verbetering van En gelands economische positie over eengekomen het probleem vap Engelands —dulden aan andere landen aan een verdef onderzoek te onderwerpen. Een bepaalde maatregel werd nog niet voorge steld. 8. De drie landen zijn overeen gekomen, dat er een gedetailleerd onderzoek zal worden ingesteld naar de productie, raffinage en geografische distributie van pe troleum, voor zover hierdoor het Britse dollarinkomen wordt be- invloed. 9. Overeengekomen werd de scheepvaartkwestie eveneens aan een verder onderzoek te onder werpen in het licht van Enge lands belang bij het verdienen van meer dollars door het verrichten van scheepvaartdiensten. 10. Daar de ministers bepaalde punten niet tot een oplossing kon den brengen, stellen zij zich voor het onderzoek voort te zetten van de kwesties, waarover naar ge hoopt wordt overeenstemming kan worden bereikt. Men verwacht, dat de maatre gelen, genoemd onder 2, 3, 4 en 6 van het programma onmiddellijk invloed zullen hebben op Enge lands dollarinkomen. De ministers waren het er vol komen over eens, dat noodmaatre gelen geen blijvende oplossing van het probleem kunnen brengen. Door alle betrokkenen dienen grondiger pogingen in hel werk te worden gesteld om het dollar inkomen van het sterlinggebied te verhogen en de investeringen van Noord-Amerika in de rest van de wereld uit te breiden. Engeland gaat ermede accoord, dat aangenomen wordt, dat de buitengewone hulp van Noord- Amerika in het midden van 1952 eindigt, en dat het sterlinggebied te beginnen in 1952 zichzelf zal kunnen bedruipen. Voorts heeft dit land zich bereid verklaard een prikkel te verschaffen voor de uitvoer naar het dollargebied en de productiekosten te verlagen. Amerika en Canada zijn over eengekomen, dat aan de expor teurs van het sterlinggebied de ge legenheid zal worden gegeven om hun afzet op de Amerikaanse en de Canadese markt te ha \clhavn'- I en dat de moeilijkheden, die deze I afzet in de weg staan, zullen wor den verminderd. BONN, 12 Sept. (Reuter). Theodor Heuss, de 65-jarige leider van de (liberale) Vrije Democratische Partij, is heden tot eerste president van West-Duitsland gekozen. 416 van de 804 leden der beide Kamers van het West-Duitse parlement kozen met hem de eerste Duitse president sinds Hitier 'dit ambt, dat het laatste door veldmaarschalk von Hindenburg werd bekleed, afschafte. Heuss heeft het presidentschap aanvaard. Bij de eerste stemming, kreeg Heuss 377 stemmen, de sociaal-de mocraat Schumacher 311 en de Ame- lunxen (Centrum kath.) 28. Er wa ren 76 onthoudingen en 2 ongeldige stemmen. 6 Stemmen werden uit gebracht op Schlange-Schoeningen, een op Karl Arnold, een op Josef Müller en een op Alfred Loritz. De overwinning behaalde Heuss bij de tweede stemming, waarbij 800 parlementsleden hun stem uit brachten. Het aantal onthoudingen was tot 37 gedaald en dat der on geldige stemmen tot 3 gestegen. Dr. Schlange-Schoeningen, die niet officieel candidaat gesteld was, ontving ditmaal 2 stemmen. Drie parlementsleden, die de eerste maal gestemd hadden, verlieten voor de tweede stemming de zaal. Professor Heuss werd op 31 Aug. 1884 'geboren in Brackenheim, Württemberg. Zijn vader was civiel ingenieur, zijn moeder de dochter van een Russische officier. De voor vaderen van Heuss behoorden tot de eerste Duitse strijders voor de democratie. Hij promoveerde op 21-jarige leeftijd tot doctor in de politieke wetenschap, werd journalist en werkte bij een aantal Duitse tijd schriften en kranten. Na de eerste wereldoorlog gaf Heuss college aan de Berlijnse po litieke Hogeschool. Hij raakte ge lieerd met de links-georiënteerde democratische partij van voor Hit- Ier. In 1933, toen de Nazi's het bewind in handen namen, werd Heuss uit al zijn functies ontslagen en onder scherp toezicht gesteld. Zijn huis werd herhaalde malendoorzocht. De meer dan 20 boeken, die van zijn hand verschenen waren, wer den verboden. Zijn boek „Hitiers Weg", dat in vier talen verscheen, werd verbrand. Hij mocht niet meer publiceren. Als lid van de Rijksdag stemde hij in 1933 voor de wet die Hitier aan de macht bracht. Later werd hij door de Gestapo verhoord maar nooit gearresteerd. Na de tweede wereldoorlog werd hij minister van Opvoeding in de staat WürttembergBaden in de Amerikaanse zóne. Hij is afgevaar digde in het wetgevend lichaam van de staat en professor aan de tech nische Hogeschool in Stuttgart. Met een van ontroering trillende stem, hield professor Heuss na zijn benoeming een rede. Hij begon met hulde te brengen aan zijn vader, die een eeuw geleden, in 1848, ge vochten had voor de democratie in Duitsland. Ik hoop, dat wij erin zullen sla gen de Duitse eenheid uit de hui dige chaos te voorschijn te bren gen", vervolgde de president. Hij gewaagde van het ,,lot van Berlijn, dat mij na aan het hart ligt, daar ik mijn halve leven in deze stad heb doorgebracht". „Het lot van Berlijn is met West- Duitsland verbonden, doch wij PRAAG, 12 Sept. (A.P. en Reuter) De Tsjechische katholieke Bisschoppen hebben verklaard, dat zij opnieuw met de regering onderhandelingen willen voeren over een overeenkomst tussen Kerk en Staat, op voorwaarde, dat alle thans geldende beper kende bepalingen tegen de godsdienstvrijheid worden opgeheven, zo werd vandaag bekend gemaakt. Het voorstel was vervat in een memorandum, dat op 14 Augustus op een bijeenkomst van het Episcopaat in Trnava in Slowakije, werd aanvaard en onlangs aan de regering is voorgelegd. Vandaag werden afschriften van het memorandum ter hand gesteld aan correspondenten van de Westerse pers. Het memorandum werd tevens door Radio Vaticana omgeroepen. De bijeenkomst is in het geheim gehouden, 'omdat geen toestemming van de regering was verkregen. Tot vandaag is van de bijeenkomst geen melding gemaakt. Behalve mgr. Béran en de oude bisschop van Hradec Kralove, die de reis naar Slowakije niet kon ondernemen, waren alle bisschop pen aanwezig. Mgr. Béran had me degedeeld, dat hij in zijn' paleis te Praag „geïnterneerd" was. Het memorandum bevat de waar schuwing, dat de positie voor de regering zeer moeilijk zou worden, als zij wetten zou invoeren die de kerk nret kan aanvaarden. In het memorandum worden drie voorwaarden gesteld voor de her vatting van de onderhandelingen. Daarnaast geven de bisschoppen uiting aan een lange reeks klachten priesters, de verbeurdverklaring priesters, die verbeurdverklaring van kerkelijke goederen en verdere inbreuk op de godsdienstvrijheid. De minister van Justitie Alexei Cepicka wordt in het memorandum beschuldigd van lage beledigingen en leugenachtige aantijgingen, ge richt tegen de Tsjechische hiërar chie en de Paus. In het memorandum wordt de regering er tevens van beschuldigd vijandige activiteit te voeren tegen de kerk, geëist wordt, dat hieraan een eind moet komen, indien men tot wederzijdse overeenstemming wil geraken. De drie door de bisschoppen ge stelde voorwaarden luiden: 1. Het Christelijk standpunt dient tactisch optreden van de geza- onderwijs met woord en daad te worden erkend. 2. De regering dient de religieuze jurisdictie van de Paus van Rome als opperherder van de Kerk, als mede de jurisdictie vanMe bisschop pen, die ingevolge de geldende kerkelijke bepalingen, aan de Paus gehoorzamen, te erkennen. 3. Alle decreten en bepalingen, die een beperking en een gevaar vormen voor de godsdienstvrijheid van de katholieken in Tsjechoslowa- kije dienen te worden herroepen. In hun memorandum verdedigen de bisschoppen zich krachtig tegen de beschuldigingen van de regering, dat zij verantwoordelijk zijn voor de strijd tussen Kerk en staat. Zij ontkenden tevens de beschul diging, dat zij, agenten van de re actie zijn, in dienst staan van het kapitalisme, en gekant zijn tegen de sociale vooruitgang. Zij beschuldigen de regering er van, dat deze pogingen doet, ver deeldheid te zaaien in de kerk o.m. door middel van de oprichting van een separatistische „katholieke ac tie", en het maken van inbreuk op de functies en het gezag van de bisschoppen en priesters. De bisschoppen eisen dat „aan de interventie in het onderwijs aan toekomstige Katholieke geestelijken of lekenreligieuzen, waardoor de rechten der Kerk worden geschon den", een einde komt. Zij protesteren tegen de „sluiting van kerkelijke scholen, de vorde ring van kerk- en kloostergebou wen en olie stappen, die de gods dienstvrijheid beperken". In hun memorandum verklaren de bisschoppen, dat de voorberei ding van de regering tot het uit vaardigen van een wet, waarbij de staat het beheer over alle kerken overneemt, „volkomen eenzijdig is en onaanvaardbaar als vergoeding voor de geconfiskeerde kerkelijke eigendommen". Te Praag is men van mening, al dus meldt Reuters correspondent, dat de aanvaarding door de regering van de in het memorandum ver vatte voorwaarden, een algehele ommekeer in het regeringsbeleid ten opzichte van de Kerk zou bren gen. Men acht het daarom niet waarschijnlijk, dat de regering op de voorstellen zal .ingaan. moeten niet vergeten, dat het lot van geheel Duitsland met Berlijn verbonden is. Oost-Duitsland is niet alleen een reusachtig aardap pelland, het is het thuisland van Duitse mensen. Het is Duitse grond, die wij niet knnnen af staan." Dr. Heuss verklaarde, dat Duits land Europa nodig heeft, doch dat Europa Duitsland evenmin kan missen. „Wij staan voor de grote taak een nieuw nationaal gevoel te scheppen. Wij willen geen centra lisme. Het nationaal-socialisme heeft ons getoond, waartoe dit leidt. De Lander behoren ieder hun eigen leven te leiden, doch niet hun eigen leven afzonderlijk. Wij willen geen gestandaardiseerde Duitsers". De Saarkwestie moet niet door eenzijdige voorbarige politieke be slissingen tot een geschilpunt tussen 1 - - - - maakt. Frankrijk en Duitsland worden ge- De oplossing van do Saarkwestie moet een bewijs vormen van de duurzaamheid van het politieke be grip en de economische samenwer king tussen Duitsland en Frankrijk. „Ik ben een optimist en geloof in de Frans-Duitse vriendschap". Dr. Heuss is van mening, dat Duitsland de kans moet krijgen om z^ch geheel te herstellen, in het bijzonder op economisch gebied. „Men moet niet de indruk -vestigen als zou de tweede wereldoorlog ge vochten zijn onder het voorwendsel dat het Nazisme vernietigd moest worden, doch met als werkelijk doel de vernietiging van de Duitse eco nomie", heeft hij eens gezegd. Kort voor zijn verkiezing deelde professor Heuss aan Associated Press mede, dat zijn doel is: 1. spoedige terugtrekking van de bezettingstroepen uit alle zónes, met inbegrip van de Russische. 2. Toelating van Duitsland tot.de West-Europese .raad. 3. Nauwer betrekkingen met Frankrijk. 4. Hereniging van de Westelijke zónes met de Russische zóne. De president verklaarde, dat hij zich krachtig zou verzetten tegen elk extreem politiek stelsel zo wel van rechts als links. De spoedige terugtrekking van de bezettingstroepen is gewenst, al was het slechts omdat de Duitsers de bezettingskosten moeten dragen. Voordat de buitenlandse troepen echter teruggetrokken worden, moet er een politiemacht in het le ven worden geroepen, die trouw is aan de Wcstduitse grondwet. Dit is nodig, in verband met het feit, dat in de Oostelijke zóne een z.g. Volkspolitic -is opgericht." AMERIKAANSE PERSSTEM NEW YORK, 12 Sept. (A.N:P.- Aneta). De correspondent van de New York Times, Sydney Cru- son, schrijft in dat blad dat, ter bescherming van de grote Neder landse beleggingen in Indonesië en in verband met de vitale eco nomische positie van Nederland aldaar, de Nederlandse regering in uitgebreide mate het recht van veto verlangt op het stuk van de toekomst) - usche en finan ciële gestes van de R.I.S., althans voor de tijd, dat de nieuwe staat nog schulden heeft aan Nederland. Dit is zo vervolgt hc. artikel wel het belangrijkste punt in de grondslagen, c door Nederland aan de R.T.C. zijn voorgelegd voor wat betreft de financiële en eco nomische overeenkomst met de R.I.S. Van Indonesische zijde be staat tegen vrijwel elk punt van deze grondslagen verzet en, mede ook door het verschil van inzicht over het stelsel van de Neder lands-Indonesische Unie, is de conferentie thans is een ernstige itnpasse geraakt. 4 Door onbekende oorzaak is gisteravond brand ontstaan in een van de grootste houtloodsen op de Rijkswerf in den Helder. Toen de brand om kwart over zeven werd ontdekt liet zij zich reeds zo ernstig aanzien, dat de brandweer van de werf, die van de marine en van de gemeente werden gealarmeerd. Zij waren snel ter plaatse met nagenoeg alle beschikbaar materiaal en om half acht was reeds met 30 stralen de strijd tegen de laaiende vuurzee aangebonden. Ook de drijvende werfspuit kwam in actie terwijl de omliggende ge meenten gewaarschuwd werden zich voor het volgeqd alarm ge reed te houden. Dit was stellig niet overbodig daar een geweldige von kenregen zich over de gehele stad ver/preidde. Men zag zich zelfs ge noodzaakt op verschillende punten van de gemeente brandwachten ge reed te houden, terwijl de inwo ners via de radio-centrale werden gewaarschuwd. Tot een voor Den Helder cata- strophale ontwikkeling is het ge lukkig niet gekomen, dank zij het technische optreden van de geza menlijke corpsen die intussen bo vendien versterking hadden gekre gen van nog meer materiaal van de gemeente alsmede van de brand weer van Breezand. In het bijzon der de marinebrandwacht en die van de rijkswerf zelf stelden alles in het werk om een verdere uit breiding over het uiterst brandbare materiaal en de stad zelf, te voor komen waarbij bijzonder doortas tend werd opgetreden. De 50 meter lange houtloods, die juist enkele dagen geleden volge stouwd was met materiaal, be stemd voor herstel van een aantal oorlogsbodems, brandde tot de grond af, terwijl een daarnaast opgestelde nieuwe loods vrij ernstig werd be schadigd. De blussingswerkzaamhe- den stonden, onder persoonlijke lei ding van burgemeester G. Ritmees ter van Den Helder, van de dir. van de Rijkswerf, kolonel S. G. Barendregt en de Commissaris van Politie tevens hoofd van de brand weer K. Rijpma. Naar de oorzaak van de brand wordt door de werf- politie en de gemeenterecherche een onderzoek ingesteld. De stadhuisbouw te 's-Gravenhage Uit de toelichting op een voor stel van B. en W. van 's-Graven hage aan de gemeenteraad blijkt, dat tot ultimo 1948 ten behoeve van de stadhuisbouw is beschikt over een bedrag van f 7.366.000. Gedurende het lopende jaar zal voor uit te voeren werken en op te dragen leveringen een bedrag van in totaal rond f 5.507.000 nodig zijn. Sinds de N. Rott. Crt. enige we ken geleden meende te moeten ont hullen, dat dr. Beel voor de zes maanden, dat hij de functie van „Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon" had vervuld, een levenslang pensioen kreeg van f 12000 p jaar. is er over dit, wat velen noemden „ergerlijk feit" geschreven en ge fantaseerd. Waarbij opnieuw gede monstreerd werd, dat afgunst en jaloezie het bij een groot deel van de mensen, zélfs bij zgn. intellec tuelen, nog altijd wint van bezon kenheid en logisch denken! Zelfs de hoofdredacteur van „Het Vrije Volk" meende smalend in zijn radiocommentaar, hier te moeten zeggen: „dat het inderdaad buiten sporig is, dat een betrekkelijk jon ge man, die vijf jaar geleden nog een eerzaam secretarie-ambtenaar was en sindsdien een paar jaar mi nister is geweest, een ambt aan vaardt, waarvan de onmisbare voorbereiding hem ontbrak, zodat hij het na 6 maanden reeds moest neerleggen en deswege beloond wordj- met een levenslang pensioen van f 12.000.—." Men ziet een soort voorlichting, waara,an niet elke demagogie, maar wei elk begrip van democratie vol komen vreemd is. Het is niet uit gesloten, dat op dit fijne stramien nog wat verder doorgeborduurd wordt en daarom is het goed, dat prof. Romme in „De Volkskrant" deze zaak eens even uit de doeken heeft gedaan. Allereerst wijst hij er op, dat dit pensioen geen novum is voor Dr. Beel, maar een toepassing van een reeds tal van jaren bestaande rege ling. Ten tweede, dat dit pensioen zo hoog gesteld is, omdat iemand, die 'n dergelijke hoge functie heeft be kleed, maar weinig ambten kan vinden, die hem nog passen. Prof. Romme had er nog aan kunnen toevoegen, dat dit vrij hoge pen sioen ook noodzakelijk is, om de positie van deze hoge ambtenaar, zo onafhankelijk mogelijk te ma ken. Wei wijst Prof. Romme er nog op, dat iemand, die tot deze hoge func tie in Indonesië geroepen wordt, daarvoor vaak 'n positie prijs geeft, die ook in financieel opzicht nog wel wat betekent. Maar heel dit minderwaardige ge roddel, rond de primeur van de def tige N.R.Crt., wordt wel afdoende getypeerd, door de onthulling van Prof. Romme, dat Dr. Beel, onmid dellijk na zijn aftreden geheel eige ner beweging te kennen heeft ge geven, dit pensioen niet te willen toucheren, indien hij er in zou slagen, na zijn aftreden, langs een andere weg, een functie te vinden, die hem zou opbrengen, wat hjj voor onderhoud van zijn gezin no dig heeft. Een houding, welke opnieuw weer duidelijk aantoonde, welk een in tegere figuur Dr. Beel is, wiens gaaf karakter trouwens steeds ieders waardering gevonden heeft. Dit wisten zijn bedillers ook vol komen en dit alleen had voor hen reeds een aanwijzing moeten zijn, naar deze figuur niet onmiddellijk hun» vieze modder te werpen. Door de Kath. Universiteit van Nijmegen is hem nu 'n hoogleraar schap aangeboden in 't staatsrecht hetgeen door Dr. Beel onmiddellijk is aanvaard. Ook daarover is hier en daar smalend gesproken. T.a.v. de critiek, als zou onze kath. „Alma Mater" dreigen te ont aarden in een asyl voor politieke daklozen, mogen wij er op wijzen, dat o.m. uit de verslagen van de „Parlementaire Enquête Commis sie", welke kort geleden verschenen zijn, blijkt dat reeds in 1946 Dr. Beel, dit professoraat is aangebo den, maar hij dit, op verzoek van Ir. Schermerhorn, gesteund door 'n persoonlijke aandrang van H.M. de Koningin, toen heef j afgewezen, om de portefeuille van min. van Bin nenlandse Zaken in het Kabinet Schermerhorn te aanvaarden. Laten we hopen, dat deze nadere mededelingen afdoende zijn, om minderwaardig geroddel rond de persoon van Dr. Beel, radicaal er voor goed de kop in te drukken! HET TREINONGELUK BI) WOLFHEZE Over het spoorwegongeluk bij Wolfheze werd nog nader gemeld dat de volgende personen gewond werden: soldaat J. Leek en soldaat Groot, beiden uit Alkmaar en ge legen in de Snijderskazerne te Nijmegen; soldaat Jansen uit Am en leerline-machinist A. Morsch uit Arnhem. De toestand van soldaat Groot is zeer ernstig, die van de andere gewonden redelijk. De Nederlandse oorlogsbodem „Tjerk Hiddes" vertrok dezer dagen voor een reis om de wereld uit de Annabaai op Curacao. Het eindpunt van deze reis is Nieuwediep. I.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1