Nieuw KAB. doet een dringend beroep op het geweten der wereld Ernstig protest tegen rechts verkrachting in O.-Europa Franse Kardinalen richten zich tot hun gelovigen Regering van Praag vreest de priesters uit het verzet Griekse troepen zullen rebellen tot op hun bases achtervolgen EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Donderdag 15 September 1949 45e laargang No. 11667 s H Manifest der 300.000 aan de Ver. Naties EEN GEVAARLIJKE LEEMTE Aan de Vergadering der Verenigde Naties ,God wordt onteerd in Zijn schepselen Bankoverval te IJsselmonde Waarschuwing aan Albanië Mr. Frans Teulings Fraude bij Voogdij raad te Rotterdam De Kerk deelt In moeilijkheden en noden der arbeiders Adenauer kanselier Nieuwe arrestaties en spionnage in kerken Zevenhonderd duizend vluchtelingen Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per rnnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpei. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is veilig. t nergens Vondel A VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsmgel 59, tel 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laaf 221, tel. 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 WIJ BEHOEVEN er geen doek jes om heen te winden en doen verstandig royaal te erkennen, dat het tot nu toe met het nationaal instituut „Steun wettig gezag" zeer treurig gesteld is. In Juni 1948 door de Regering opgericht, na de zo tragische waarschuwing in Tsjechoslowakije, waar een staats greep van een communistische minderheid kon slagen, omdat de Tsjechen nalatig waren geweest hun democratische vrijheden be hoorlijk te verdedigen, moest mi nister van Maarseveen, kort voor zijn aftreden bij Binnenlandse Zaken erkennen, dat na een jaar gestage voorlichting, men nauwe lijks tien duizend vrijwillige aan meldingen had om de hoogste en kostbaarste rechten van ons volk, tegen dictatoriale aanslagen te verdedigen. We zullen ons hier niet gaan verdiepen in de verschillende fac toren, die hebben geleid tot dit teleurstellend en ook beangstigend resultaat. Maar dat dit gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel bij de grote massa van ons volk. moet ons, vooral in deze dagen, wel met grote zorg vervullen. Als wij we ten, dat de Bond voor de Vrijwil lige Landstorm voor de oorlog tus sen de 80 en 90.000 leden had cn dat onze militaire autoriteiten alleen reeds voor de bescherming van onze spoorwegen, ruim 10.000 vrijwilligers nodig achten, dat bij een eventueel dreigend gevaar alle voor ons volksleven vitale gebou wen moeten worden beschermd, dan is het duide.iik, dat bij de huidige toestand van een minimale bescherming geen sprake kan zijn. Nu zijn we het volkomen eens met hen, die heiveren, dat het communistisch gevaar „niet al leen" met geweld kan worden On derdrukt. Inderdaad, niet alleen. Daarvoor is ook nodig een conse quent doorgevoerde sociale econo mische politiek, welke steunt op de beginselen van de christelijke sociale rechtvaardigheid en naas tenliefde, zoals onze bisschoppen in hun jongste herderli'k schrij ven nog eens duidelijk hebben uiteengezet. Maar hoe noodzake lijk d( 7p nolitiek ook is, vooral nu we hier nog een lange weg heb ben af te leggen en we hier nog voor moeilijkheden staan, die We nationaal niet kunnen oplossen, mag het andere r M. n.l. dat van ei.. ki„^htig verweer, zeker niet verwaarloosd worden. Want we weten nu toch langzamerhand wel overduidelijk, dat de commu nistische Marxisten „de wapenen der barbaren" allerminst schuwen, om hun verderfelijke ideologie, aan de grote meerderheid op te dringen. En dat onze weerloosheid, voor hen als 't ware een uitdaging vormt het ook in ons land „van daag of morden" te proberen. Men redenere ook niet, dat de communisten hier in ons land maar een kleine minderheid vor men en ons volk deswege dus geen gevaar dreigt. In Hongarije had den de communisten bij de laatste democratische verkiezingen nog geen elf procent van de kiezers achter zich en toch slaagde enkele maanden later hun staatsgreep, omdat zij alleen de wapenen had den. In Tsjecho-Slowakije haalden de communisten slechts 14 pet., maar 'zij hadden met arbeiders- militie gemakkelijk spel bij hun greep naar de macht in Februari 194S, omdat zij in enkele uren alle fabrieksgebouwen en openbare gebouwen konden bezetten en zo hun terreur beginnen. In Finland kregen de communisten in het voojraar maar 9 pet van de stem men en sindsdien hebben zij reeds tweemaal door wilde stakingen een greep naar de macht gepro beerd, maar liepen met het hoofd tegen de muur omdat de demo cratische weerbaarheidscorpsen direct paraat waren om de Rege ring te helpen. In Nederland dom melen we echter maar voort en schijnen van de verschrikkelijke lessen van Hongarije en Tsjecho- Slowakije nog niets te hebben ge leerd. Daar kunnen allerlei motieven voor worden aangevoerd. De meer dan treurige behandeling van onze O.V.W.-ers; de bijna geheel ver dwenen waardering voor hen, die tijdens de bezetting moedig en offervaardig hun plicht deden te genover het vaderland en daar voor op dit ogenblik nauwelijks meer enige erkenning oogsten terwijl allerlei elementen, die zich van dit verzet niets aantrokken of met. de vijand collaboreerden, nu weer de toon aangeven. Laat dit alles voor de volle 100 pet. waar zijn, maar het kan toch nim mer enig redelijk motief zijn, om onze plichten tegenover onze godsdienst, ons gezin, ons volk te verwaarlozen? Het gaat hier bij de afweer tegen dit afschuwelijke communisme om onze eigen be langen, om onze eigen hoogste goederen! Zeker de Regering kon hier ook meer doen. De klachten over ge brek aan medewerking en zelfs tegenwerking, vooral van de ziide van het departement van Orrlog zijn legio. Dat nu na ruim een jaar voorbereiding met de oefening van de aangemelden nog niet begon nen is, omdat er geen wapenen en instructeurs zijn, is weird,: nnnder dan een schandaal. Daarover is intussen ter bevoegder plaatse een hartig woordje gesproken. Zo is de Regering nu bereid, de scha mele f 60.000, welke tot nu toe ge geven werd voor nationaal insti tuut, door de Redering nota bene zelf opgericht, te verhogen tot f 240.000, overigens nog een vol- In de Dumoulinkazerne te Soesterberg reikte Z. K. H. Prins Bernhard gistermorgen aan 62 militairen en oud-militairen koninklijke onderscheidingen uit, waaronder de bronzen leeuw, het bronzen kruis en het vliegerkruis. Naafloop van de plechtigheid defileerden de aanwezige troepen voor Z. K. H. Prins Bernhard en de gedecoreerden, waartoe mannen behoorden van de marine, de koopvaardij en de luchtmacht, maar vooral Grenadiers en jagers, .die zich in Mei 1940 verdienstelijk hebben gemaakt bij de vliegvelden Ockenburg, Ypenburg en te Loos duinen. UTRECHT, 15 September. ,,Met stijgende onrust en toe nemende verontwaardiging volgen meer dan 300.000 in de Nederlandse Katholieke Arbeiders Beweging georganiseerden, met hun gezinnen meer dan een millioen katholieke Nederlan ders, de verschrikkelijke gebeurtenissen in Oost-Europa. Daarom wendt het bestuur van genoemde beweging zich namens hen tot tot u, met een dringend protest en dringend beroep tevens". Aldus een schrijven van de K.A.B. aan de Alg. Verg. der Ver. Naties, dat vervolgt: „Na vijf jaren van oorlog en be zetting, van vervolging en onder drukking, van door de nazi's met geraffineerdheid en barbaarse wreedheid bedreven martelingen en moorden op millioenen on schuldige medemensen, hoopte de mensheid op vrijheid, vrede, wel vaart en geluk. Bij de processen tegen de nazi- misdadigers is zoveel onbeschrij felijke beestachtigheid aan het daglicht gekomen, dat de berech ting van de oorlogsmisdadigers in Neurenberg en elders als een strenge eis van gerechtigheid is aanvaard en begrepen. Helaas is daarmede aan de met grote wreedheid tegen de mens- BUIT BEDROEG ENIGE DUIZENDEN GULDENS Gisteravond is door vier man nen een overval gepleegd op de Boerenleenbank aan de Smeetsland- sedijk te IJsselmonde. In de boeren leenbank, die des avonds van 7-9 uur geopend is, was, behalve de bankhouder, niemand aanwezig. Van de vier mannen, waren er twee met een automatisch pistool gewapend. Om onherkenbaar te zijn droegen zij iets voor hun gezicht. Onder bedreiging van deze pistolen dwongen zij de bankhouder een tas met geld af te geven, die zich in een lade naast hem bevond. De tas bevatten enige duizenden güldens, de gehele overval speelde zich in enkele minuten «f. hierna hebben de mannen de bankhouder opgeslo ten in de kluis van de boerenleen bank en verdwenen. Ieder spoor van de daders ontbreekt nog. komen onvoldoende bedrag. Maar ook is hier een wisselwerking. De laksheid van ons volk, in deze zijn nationale plicht te doen, prikkelt ook de Regering niet deze zaak eens krachtig aan te pakken. Toch zal dit op zeer korte termün'rhoe- ten gebeuren want de dreigende gevaren z;'n zeker niet gering. Maar laat ons volk vooral begrij pen wat het als vrijheidlievende en democratische Nederlanders aan traditie en beschaving ver plicht is. De Regering zal en kan dan zeker niet achterblijven! heid en menselijkheid georgani seerde misdaden geen einde geko men. Thans zuchten in Oost- Europa, in Rusland en in onder de communistische macht en in vloed staande landen. ..illioenen onschuldige mensen onder een wrede terreur, ondergaan de bar baarse vervolgingen en folterin gen, terwijl millioenen arbeiders als slaven worden losgerukt van familie en geboortegrond om on der te gaan in onmenselijke dwangarbeid. En wij vragen, moet ook hier p jen gerechtigheid geschieden? Helaas beschikken wij, om millioenen ontrechten en verdruk ten te hulp te komen, over g»en andere middelen dan gebed en ons se1- protest. Dit protest tegen de communis tische geweldenarij richten wij tot uw hoge vergadering als een dringend appèl aan het wereld geweten. De wereld moet weten, de wereld moet veroordelen. De wereld, de mensheid, die nog menswaardig leeft, moet medele ven en medevoelen met de ver drukten en vervolgden in Oost- Europa. Zo wij dan al niet beschikken over de physieke middelen om een einde maken aan onrecht n veiukking, die een schande zijn voor onze eeuw en voor de mens heid, wèl kunnen wij de mt ',e wapenen hanteren van de heilige verontwaardiging onzer leden. Een verontwaardiging, die brandt in hun aller harten om de belediging van God in de ontering van zijn schepselen. Dezer dagen komt uv» noge ver gadering in haar jaarlijkse gewone zitting opnieuw bijeen om te wer ken aan het vreedzaam samengaan van de volkeren der wereld, om de vrees uit te bannen en de geestehi'- .1 stoffelijke welvaart van de mensheid, van alle men sen. te bevorderen Daarom kan en mag u het lot van zovele millioenen, wie de hei ligste goederen ontnomen zijn, die leven in vrees en angst, die ver kommeren bij onmenselijke sla venarbeid, die reen. en weer loos ziin overgeleverd aan de wrede beulen in de concentratie kampen, niet onverschillig laten. Namens de georga "'de ka tholieke arbeiders van Nederland richt de K.A.B I u ringen de verzoek r1 uw invloed en macht aan te wenden om de v-antwoor- deliike communistische machtheb bers, wier egenwoordige mede deel uitmaken van uw hoge vergadering, duidelijk te doen weten, dat de mensheid tegen de mens-onterende toestanden in Oost-Europa ten scherpste protes teert en over de daarvoor verant woordelijke personen haar morele veroordeling uitspreekt. Teneinde aan dit protest en aan de veroordeling een practische vorm te geven, verzoekt genoem de Arbeidersbeweging de alge mene vergadering der Verenigde Naties zich in een duidelijke reso lutie uit te spreken tegen de in Oost-Europa bij voortduring ge pleegde schendingen van de in Parijs aangenomen „universele verklaring van de rechten van de mens". Deze brief is ondertekend door de heren A. C. de Bruijn, voorzit ter en J. A. Middelhuis, alg. se cretaris. WORDT MINISTER VAN BINNENLANDSE ZAKEN Naar wjj vernemen, is binnenkort de benoeming te verwachten van mr. F. G. C. J. M. Teulings, lid der Eerste Kamer, tot FVinister van Binnenlandse Zaken. De Maasbode meldt dat het in de bedoeling van de nieuwe minister van Binnenlandse Zaken zou liggen begin October als zodanig op te treden. Er is echter ook nog een mogelijkheid, dat hij reeds vóór de opening der Staten-Generaai zijn functie zal aanvaarden. Mr. Teulings, die geboren is op 15 November 1891, bezocht het gymnasium en studeerde aan de gemeentelijke universiteit van Am sterdam, waar hij in 1916 promo veerde tot doctor in de rechtswe tenschap. Hij was van 1920 tot 1938 directeur van de afdeling dag- en weekbladen der N.V. C. N. Teu lings' Koninklijke Drukkerijen. Van 1929 tot 1948 was hij lid van de Tweede Kamer voor de R. K. Staatspartij (later Katholieke Volkspartij) en als financieel des kundige van de katholieke fractie heeft hij daar uitstekend werk ver richt. Hij is sedert 1945 penning meester van de KVP, voorts voor zitter van de vereniging „Ons Mid delbaar Onderwijs in Noord-Bra bant" en woon), te Vught. Sedert 27 Juli is hij lid van de Eerste Ka mer. Bü dc Voogdijraad te Rotterdam is een kastekort ontdekt van meer dan 10.000 gulden. In verband hier mede is een hoofdboekhouder ge arresteerd. Voogdijraad en politie wensen omtrent een en ander nog geen nadere mededelingen te doen. Wel gaf men ons de verzekering, dat geen enkele particulier hiervan geldelijk nadeel zal ondervinden en dat geen anderen dan de hoofd boekhouder bij deze malversatie betrokken zijn. HERVATTING BESPREKINGEN VOORUNIE BENELUX Naar wij van officiële zijde ver nemen zijn gisteren te 's-Graven- hage de besprekingen hervat over de invoering van de Voorunie der Benelux. De Belgische delegatie staat on der leiding van de heer Suetens, directeur-generaal voor de Bui tenlandse Handel, de Nederlandse delegatie onder leiding van de heer D. P. Spierenburg, plaatsver vangend directeur-generaal van het directoraat-generaal voor de Buitenlandse Economische Betrek- k' - gen. ATHENE 14 Sept. (Reuter) Alexan der Diomedes, de Griekse minis ter-president, heeft Woensdagavond verklaard, dat de Griekse regering besloten heeft te handelen volgens artikel 51 van 't Handvest der Ver. Naties, ingeval de thans buiten de Griekse grenzen vertoevende Griek se opstandelingen „hnn aanval te gen Grieks gebied zouden hernieu wen". (Artikel 51 geeft een lid van de V.N. het recht de maatregelen te nemen, welke het nodig acht voor „zelfverdediging tegen gewapende aanval" totdat de Veiligheidsraad zelf optreedt. Van deze maatregelen moet terstond aan de Veiligheids raad kennis gegeven worden.) Panayotis Canellopoulos, de Griek se minister van oorlog, verklaarde aan Reuter: „Er zijn geen opstan delingen langs de Grieks-Albanese grens. Het is algemeen bekend, dat er 'n achtduizendtal geconcentreerd is op Albanees grondgebied. Wan neer een poging gedaan wordt op nieuw over de grens te komen en Griekenland binnen te vallen, heb ben wij het recht ons er geen zorg te maken of 't Grieken zijn of niet. Het zal de plicht zijn van het Griek se leger hun niet alleen weerstand te bieden doch hen te achtervolgen tot op hun bases, zoals elk land in dergelijke omstandigheden uit zelf verdediging zou doen, overeenkom stig het internationale recht en de in het Handvest van de V. N. ver vatte rechten". In Britse kringen blijft men van mening, dat 'n schending van Alba nees grondgebied de toch reeds moeilijke situatie in de Balkan nog gevaarlijker zou maken. PARIJS, 14 Sept. (Ass.Press). Heden is een verklaring gepubliceerd, ondertekend door Achille Kardinaal Lienart Bis schop van Rijssel, Pierre Kardinaal Gerlier, aartbisschop van Lyon, Jules Kardinaal Saliege, aartsbisschop van Toulouse en Emile Kardinaal Roque, aartsbisschop van Rennes. De verklating vormde een uitleg op het recente besluit van het Vaticaan, waarbij communisten werden geëxcommuniceerd. „De kerk, aldus de kardinalen, zal geen kruistocht voeren, die de zuiverheid van haar zending com promitteert; deze zending ligt uit sluitend op geestelijk terrein. Het document bevat drie delen: een uiteenzetting van de commu- r '..lm ar kerk en de verdediging tegen deze aanval len. De toepassing van het Pause lijk decreet in Frankrijk en een overzicht van de fouten, die ver meden dienen te worden bij de interpretatie van het decreet. De kardinalen vervolgen; Van partijkiezen voor het kapitalisme ;s evenmin sprake, want men moet weten, dat het kapitalisme in we zen op een materialisme steunt, d-4 door dc christelijke .leer ver worpen wordt". De kardinalen besloten hun ver- klari T als volgt; „Wij begrijpen de moeilijkheden die de arbeiders wellicht onder vonden hebben, toen zij vernamen van iel besluit tot veroordeling van het communisme. Het communisme immers zagen zij op de eerste plaats als een be- BONN, 14 Sept. (Ass. Press.) Pre sident Theodor Heuss heeft Dr. Kon rad Adenauer vandaag formeel be noemd tot kanselier (eerste minis ter) van de nieuwe West-Duitse republiek. De benoeming werd officieel be kend gemaakt door het bureau van Dr. Erick Koehler, de president van de bundestag. Het bureau publiceer de twee brieven van president Heuss. In de een werd Dr. Adenauer benoemd tot kanselier, en in de an der werd aan de bundestag ver zocht om de benoeming goed te keuren. Marinier ridder M.W.O. Bij koninklijk besluit van 22 Augustus 1949 no. 21 is benoemd tot ridder der vierde klasse der Militaire Willemsorde de tijdelijk sergeant majoor der mariniers J. de Waard. PRAAG, 14 Sept. (A.P.). Van katholieke zijde in Praag werd vandaag melding gemaakt van nieuwe arrestaties door de Tsje- choslowaakse veiligheidspolitie van geestelijken. Onder de jongste slachtoffers bevindt zich dr. Jiri Maria Vesely, vroeger pater-prior van het Do minicanen klooster in Praag. Naar bericht wordt is pater Vesely, die lid van de ondergrond se was, Maandagavond gearres teerd. In kerkelijke kringen wordt be toogd, dat de regering bezig is met een campagne tegen vroegere on dergrondse werkers. De reden hiervan zou zijn, dat de regering bang is, dat dergelijke ervaren mensen uit het verzet ook thans weer de kern zouden kunnen vor men van acties tegen het huidige bewind. De beschuldiging van de minis ter van Justitie, Alexei Cepicka, dat het Tsjechische episcopaat zich bezig houdt met de organisatie en sabotage schijnt voor de Tsjechi sche staatspolitie voldoende aan leiding geweest te zijn om 15 gees telijken te arresteren, die ten las te wordt gelegd deelgenomen te hebben aan een net van koeriers om contact te onderhouden russen de geïsoleerde bisschoppen en de geestelijkheid. Verder wordt uit welingelichte bron vernomen, dat de afdeling Praag van de communistische par tij besloten heeft om „waarne mers" naar elke katholieke kerk in de stad te sturen, die controle zouden moeten uitoefenen op het geen er in de kerken gezegd werd. Tot nu toe kwam een dergelijk toezicht op de kerken slechts spo radisch voor. De „bescherming" van Mgr. Béran, aartsbisschop van Praag, is thans toevertrouwd aan een spe ciale politie-afdelin?. vijftig man sterk, die in het begin ven Sep tember in opdracht van de minis ter van Binnenland':-. Zaken was georganiseerd. De leden daarvan zijn speciaal getraind en gewa pend met revolvers en traangas- bommen weging, die tot doel had de sociale onrechtvaardigheid, waaronder zij te lijden hebben, uit de weg te ruimen. Zij moeten niet denken, dat de kerk ongevoelig staat ten opzichte van hun angst en hun streven. De priesters der kerk de- b i in dc moeilijkheden, de noden en de hoop van de wereld der ar beiders. Als de dwaling van het commu nisme de greep verloren heeft, die zij op 't ogenblik op een zo groot aantal "Pesten heeft, zal de mens heid erkennen, dat de kerk van Jezus Christus die moedig pal staat ten opzichte van haar ver volgers, het vvare denkbeeld met betrekking tot de mens en zijn waardigheid heeft bewaard" Wanneer in deze „week van ge bed en offer" dus ook een offer wordt gevraagd, dan mag men ook wel weten waarvoor dit offer wordt besteed en of het wel zo nodig is om geheel katholiek Nederland mobiel te maken. Oordeelt zelf: Door de verschrikkingen van de oorlog en door vele andere omstan digheden zijn er ruim 700.000 Arabi sche 'inwoners van Palestina van huis en hof gevlucht naar vreemde landen. Denkt U eens een ogenblik in, wat dat zeggen wil voor die meer dan 100.000 gezinnen! Denken wij terug aan het lot van onze eigen medeburgers, die tijdens de oorlog moesten evacueren. Mis schien hebt U die evacuatietochten zelf wel meegemaakt. Maar zij ble ven toch in eigen land en er werd van alle kanten geholpen niet al leen om een onderdak aan allen te verschaffen, maar ook om de finan ciële zorgen te verlichten. De arme ballingen uit Palestina echter moesten hun vaderland ver laten en kwamen voor het overgro te deel terecht in onherbergzame streken en in ieder geval in landen, die zelf te arm zijn om de bal lingen op te nemen en te verzor gen. En toch, dat alles is geen roman tiek! Dat lot hebben duizenden ge zinnen moeten dragen en dragen dat nog op dit ogenblik, dat gij dit leest. Daarom verwondert het ons niet, dat naar voorzichtige schatting al leen reeds 12000 kinderen van hon ger en ontbering zijn omgekomen. „Men heeft er in Europa geen idee van, wat daar geleden is", zo staat er in een rapport over deze vluch telingen te lezen. Moet hier niet geholpen worden? Laat deze week ook een „week van offer" zijn voor allen. Giro 530500, adres Comité „Pro Palestina", Vic. van Alphenlaan, te Boxtel. Vertrek troepenschip „Waterman" Het troepenschip „Waterman" zal Vrijdag 16 September 1949 met aflossingsdetachementen van het Kon. Ned. Ind. leger en de Ko ninklijke Landmacht uit de haven van Rotterdam vertrekken naar Indonesië DE UITVOER GROENTEN EN FRUIT NAAR DUITSLAND Volgens het Bedrijfschap voor Groente en Fruit zal de uit voer van groente naar Duitsland vandaag onder dezelfde voorwaar den als gisteren voortgezet kun nen worden. De uitvoer van fruit naar Duitsland is met ingang van vandaag tot nader order stopgezet. Sedert 1946 wordt in Engeland de „Britse Schild Competitie" gehouden, waaraan militairen van de landen die aan de oorlog tegen Duitsland hebben deelgenomen, kunnen meedoen. De sporten, waarin de militairen elkaar zullen bestrijden zijn boksen, schermen, schieten, zwemmen en een veldloop. Het schild, dat de prijs van de competitie vormt, werd geschon ken door de Tsjech Yirpsha. Enige leiders rondom het schild: v.l.n.r. kapitein-vlieger O. K. Griffin, RAF, majoor Dieu, België, de heer Yirpsha, Tsjecho-Slowakije, generaal L. M. Chassin, Frankrijk, kapitein Chacksfield, R.A.F., luitenant-kolonel Bolken, Nederland, en kolonel Kostopoulos, Griekenland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1