Grenswijziging Alkmaar noodzakelijk Problem van i r Dansschool Jack Smit r Hier Bernard Koomen extra lage prijzen Slagerijen BERNARD KOOMEN Overleg Engelant PAG. 2 Donderdag I5 September 1949 Positie van Alkmaar t.o.v. randgemeenten ouóe WAAG f5.50 f5.25 p. 1. J Voor de economische rechter Trein grijpt auto bij Runcxputte Marktberichten chocolade vermageringsbonbons Boterspeculaas, p. pd. Amandelspeculaas, p. pd. en een heerlijk gekruid speculaasje voor slechts f 1.60 f 1.50 f 1.10 Voor een wieg, wagen of ledikantje HET K L E UTERHUIS ZAK- DE R l| Wl ELH AL j. Henstra met 86 100 110 Laat 142 - Alkmaar - Houttil 58 Een vredesvi met Jap< De verschijning van het eerste deel van het rapport der com missie-ter Veen heeft het vraagstuk der grenswijziging en samenvoeging van kleine gemeenten in Noord-Holland weer de volle belangstelling geplaatst. Hoewel dit eerste deel zich beperkt tot algemene beschouwingen en in het tweede deel eerst bepaalde suggesties omtrent grenswijziging zullen worden gedaan, lijkt het ons niet ondienstig de grenzen van de gemeente Alkmaar t.o.v. haar randgemeenten aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Hieruit moge blijken, dat door de gegroeide omstandigheden een verlegging van de gemeentelijke grenzen noodzakelijk kan worden geacht. De Commissie-ter Veen werd 16 Juli 1941 door Ged. Staten i an Noordholland in het leven geroepen en kreeg tot taak ,,een geografisch, sociografisch en economisch onder zoek in te stellen en de vraag te beantwoorden, in hoeverre de hui dige gemeentelijke indeling en het beloop der bestaande gemeente grenzen geacht kan worden te vol doen aan de eisen, welke daaraan met het oog op een doelmatig over- heidsbeheer en maatschappelijk be lang moeten worden gesteld, waar bij dan als resultaat van dit onder zoek concrete uitgewerkte voorstel len worden verwacht, zowel om trent wenselijk geoordeelde samen voeging van gemeenten als t.a.v. in aanmerking komende wijzigingen in het beloop van onderscheiden gemeentegrenzen, waardoor tot in de verre toekomst de gezonde ont wikkeling der Noordhollandse ge meenten en daardoor der Provincie kan worden verzekerd." Samenvoeging in het ver leden Het denkbeeld, dat de C.t.V. in studie werd gegeven, is niet nieuw. Reeds Thorbecke beoogde met zijn Gemeentewet van 1851 de vereni ging van kleine gemeenten tot gro tere; do bevolking van plattelands gemeenten met 2 a 3000 inwoners achtte hij te klein, om genoeg ver scheidenheid van bekwame perso nen voor de vertegenwoordiging en het bestuur van de gemeente te waarborgen. Inderdaad zijn dan ook enkele jaren na de totstandkoming van de gemeentewet, n.l in '54 enkele kleine ge ncenten samengevoegd, zuius vennoi n-e»rosthuizen-Schar. woude; Heerhugowaard-Veenhuizen; Wimmenum-Egmond Binnen. In 1864 en 1902 moest Egmond Binnen grondgebied afstaan aan Egmond aan Zee; in 1906 werd Koedijk uit gebreid ten koste van Oudkarspel; in 1929 werd de gemeente Petten opgeheven en bij Zijpe gevoegd en in 1941 werden de vier Langedijker gemeenten: Broek op Langendijk, Zuid Scharwoude, Noord Schar- woude en Oudkarspel tot één ge meente Langedijk verenigd. In die jaren richtte de Schermer Ge meenschap zich tot het Provinciaal bestuur met het verzoek, om de verschillende gemeenten, die haar gebied in het waterschap hebben liggen tot één gemeente samen te voegen. Ook vóór de totstandkoming van de Gemeentewet viel er echter iets dergelijks waar te nemen. Vóór 1815 vormden Broek op Langedijk- Oudorp-St. Pancras tijdelijk één gemeente. Het dorp Groet, dat in 1815 slechts 149 inwoners telde en evenals de miniatuurgemeenten Wimmenum en Veenhuizen een af zonderlijke gemeente was, werd door Napoleon als gemeente opge heven, doch onder Willem I weer een afzonderlijke gemeepte. In 1832 echter verzocht het gemeentebe stuur van Groet weer, om met Schoorl te mogen worden verenigd, omdat de kleine gemeenschap de bestuurs- en andere kosten niet kon opbrengen; dit verzoek werd inge willigd bij K.B. van 10 Aug. '33. Minimum 5000 inwoners De C.t.V. schijnt van de indeling der het vraagstuk gemeenten in KV- - .-f tpKrt- becke bekeken te hebben, ja., zelfs rog dieper-ingrijpena- suggc ,ieo t^ heoben geanan. immers, kwam Thorbecke tot de conclusie, dat ge meenten met 2 a 3000 inwoners nog bestaansrecht hadden, de C.t.V, acht een minimum aantal van 5000 inwoners voor een plattelandsge meente zeer gewenst. Mocht het Prov. Bestuur deze suggestie volgen, dan zou dit het einde betekenen van de zelfstan digheid van een 63 kleine gemeen ten in Noordholland met een inwo nertal van beneden de 5000 inwo ners; zoals, om ons tot onze naaste omgeving te beperken van: Oterleek, Zd. en Nrd. Schermer, die nog geen 1000 inwoners tellen; Graft, Schermerhorn, Callantsoog, St. Maarten, De Rijp, St. Pancras en Ursem die beneden de 2000 inwo ners blijven en Koedijk, Oudorp, Akersloot, Limmen, Warmenhuizen, Harenkarspel, Egmond Binnen en' Egmond aan Zee, die nog geen 5000 inwoners tellen. Hoe de gemeentegrenzen na de opheffing van deze gemeenten zou den moeten worden, zal de C. t. V. in het tweede deel van haar rap port uitwerken. Het laat zich echter aanzien, dat verschillende kleine gemeenten zullen worden samen gevoegd, zoals b.v. de randgemeen ten van de Schermeer: Oterleek, Derde Orde van Sh Dominicus ALKMAAR Het is ons geble ken, dat velen onze mededeling in het laatste nummer van ,,Sursum Corda" omtrent de werkvergade ring verkeerd hebben begrepen. Deze werkvergadering is niet a.s. Vrijdag, maar volgende week Vrij dag, dus op 23 September. Houdt zo mogelijk die avond van half 8 tot kwart over 8 vrij. De Directeur, p. fr. J. M. COLBé O.P. R.K. turndemonstratie ALKMAAR Wij roepen ieder, die belangstelling heeft voor tur nen, op, om op Zondag 18 Sept. 1949 naar de Sted. Muziektuin in Alkmaar te komen om de door de 350 deelnemers uitgevoerde oefe ningen bij te wonen. Aan de de monstratie, welke om 14.00 begint, gaat een mars vooraf. We starten op het Canadaplein om ongeveer 13.30 uur. De medewerkende ver enigingen zijn: Tavenu, Alkmaar; D.I.D., Bergen; Klim Op, Heiloo; R.K.S.V., den Helder; D.O.S., Hoorn De toegangsprijs vormt geen be zwaar. Deze bedraagt f 0.50 voor volwassenen en f 0.25 voor kinde ren. Het Bestuur Schermerhorn en Nrd. en Zd. Schermer; Koedijk-St. Pancras; Warmenhuizen-Harenkarspel; Eg mond Binnen-Egmond aan Zee; Graft-De Rijp; Akersloot met Uit geest of Limmen; Limmen met Heiloo. Het ligt voorts voor de hand, dat dit geen samenvoeging zonder meer zal worden en dat de randgemeenten van Alkmaar hier bij wei eens een veer zouden moe ten laten ten gunste van de ge meente Alkmaar. De historisch gegroeide grenzen, die vrijwel overeenkomen met die van de oude ambachten, koggen en bannen, zijn niet langer meer soci aal-economisch verantwoord. Terwijl de taak der gemeente en haar betekenis in het Staatsbestel gedurende de laatste eeuw in sterke mate is veranderd, zijn de grenzen onveranderd gebleven; de logica eist, dat zij zullen worden aange past ran de gewijzigde politieke cn sociale aspecten. Alkmaar groeit Bezien wij nu aan de hand van het hierbij afgedrukte kaartje de situatie van de stad Alkmaar temid" den van haar randgemeenten, dan zien wij, dat deze gemeente met haar bijna 40.000 inwoners wat op pervlakte betreft, niet rijk bedeeld ge' die is en zelfs kleiner is dan de meente Zd. en Nrd. Schermer, nog geen 1000 inwoners telt. Men ziet hoe grillig en on-econo misch de Alkmaarse gemeentegrens ligt t o.V. de nabuurgemeenten. Het Ooievaarsnest, dat men een Alk' maarse stadswijk zou wanen, be. hoort tot de gemeente Oudorp; de gemeenschappelijke grens loopt zelfs dwars dóór het café Noord Holland aan de Friesewcg. Het Blockhoveparkj waarvan de bewoners in alle opzichten op de stad Alkmaar georiënteerd zijn, be hoort, zoals ook de Zuidzijde van de Heilooërdijk tot de gemeente Heiloo. Aan de Noord-Westzijde springt het grondgebied van Bergen tegenover de Jan van Scorelkade in het gebied van Alkmaar. Het zal vooral op deze punten zijn, dat met de wensen van Almaar 'rekening gehouden zal moeten woeden. Wij hebben wel eens horen verluiden dat Alkmaar er naar streeft haar Zuidgrens verlegd te krijgen tot aan het landgoed Nyenburg. Dat een gedeelte van Oudorp, waarin het Uvwaarsnest ligt en een gedeelte van r,ergen tegenover üe Jan van Scorelkade bij Alkmaar gevoegd zullen worden, schijnt reeds in het voornemen te liggen. Reeds meermalen werd er bij de bcgrotingsuerchouwingen vanuit de Raad aangedrongen op stappen, die zouden leiuen tot grenswijziging; steeds weer was het antwoord van B. en W„ dat het wachten was op het rapport van de C.t.V '"t eerste deel is er nu; laten wij hopen, dat het 2de deel, dat t.a.v. de grenswij zigingen nadere voorstellen zal be vatten, niet zó lang op zich zal laten wacnten als het eerste deel. In het program van samenwer king tussen de WP-fractie en die van de P.v.d.A, staat als laatste punt: ,,de gemeente make krachtig aanspraak op de door de gegroeide omstandigheden noodzakelijke ver legging van de gemeentelijke gren zen". Moge dit programpunt in de pas begonnen periode effect sorte ren. Fr. O. STEENENBRUft ALKMAAR TELEFOON 2604 <K 2200) PRIJS PER LITER PER 12 LITER (Advertentie) U.N.O.-ACTIE ALKMAAR Het comité van de St. Joseph-parochie roept mede werkers op om behulpzaam te zijn bij de U.N.O.-protest-actie van a.s Zondag. Ook zouden zij het op prijs stellen, als er mensen zijn, die een kamer beschikbaar willen stellen om een post in te richten. Zij, die op de een of andere manier willen medewerken aan deze actie, worden verzocht zich a.s. Vrijdagavond om 8 uur aan het Patronaatsgebouw in het Varnebroek te vervoegen. R.K. Wa elsportvereniging V.Z. ALKMAAR Op Zondag 25 Sept. a.s. heeft de R.K.W.S.V. „St. Bonifacius" te Haarlem een wan deltocht uitgeschreven over de af stand van 30 km. Ook H.V.Z. neemt hieraan deel. De leden, die mee lopen, moeten zich voor 18 Sept. opgeven bij de onderstaande adres sen; M. Breed, Baansingel'16 en Th. B. Grooff, Eikelenbergstr. 54. Het inschrijfgeld bedraagt f 0.80. Nu we weer op het eind van het wandelseizoen zijn en weinig toch ten meer te lopen hebben, worden alle leden er door het bestuur op gewezen vooral aan deze tocht mee te doen, Denk vooral om de training van a.s. Zondag! Het Bestuur Artsendienst Hollands Noorderkwartier Bij geen gehoor bij de eigen arts, zijn vanaf Zaterdag 17 September te 14 uur, tot Maandag 19 Septem ber te 8 uur, alleen voor spoedge- gevallen bereikbaar de artsen: Vee nis, Beker, Nauta, Hoogkamer, Verheul, van Wieringen, Koning, Schreuder en Bouwman. A. F. C.-nieuws ALKMAAR Belangrijk bericht betreffende de clubavonden. De clubavonden beginnen Maandag a.s. 19 Sept. met extra muziek, ex tra prijzen, extra sensatie, dus met een extra knalavond! Wij verwachten deze eerste avond alle leden (bestuurs en commissie), donateurs en supporters boven 18 jaar in ons clublokaal Beemster, Waagplein, om 8 uur. Deze eerste avond bestaat er gelegenheid voor het opgeven van de competities (dammen, schaken, biljarten, har tenjagen en klaverjassen) die deze winter gehouden worden. Het bil jarten kan alleen a.s. Maandag op gegeven worden! A.F.C.'ers toont je kunnen. De clubavond-commissie Floralia-tentoonstelling ALKMAAR. Op 17 en 18 Sept. zal de Afd. Alkmaar der Kon. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde in samenwerking met de Bloemist, Hoveniers, Winkeliers stelling houden in de Korenbeurs. Op deze tentoonstelling zullen de Planten te zien zijn, welke in het voorjaar aan de schooljeugd zijn uitgereikt met het doel meer liefde onder de jeugd te kweken voor bloemen en planten. Ook de Bloe mist, Hoveniers, Bloemwinkeliers zullen hier niet achterblijven om hun bekwaamheid te tonen. De heer Groen van St. Pancras de grote Daliakweeker zal zich door een prachtige collectie Dalia's laten vertegenwoordigen. Een tentoonstelling de moeite waard te bezoeken. De entree is zeer laag met als attractie iedere 25ste bezoeker een plant cadeau. VIJF JAAR CANTECLEER ALKMAAR. In October a.s. is het 5 jaar geleden dat de R.K. To neelvereniging Cantecleer werd op gericht. De in deze korte tijd zo populair geworden vereniging, die kortgeleden voor de derde maal in successie een eerste prijs wist te behalen, gaat dit eerste lustrum op zeer bijzondere wijze vieren. Cante cleer geeft nl. op 18 October een opvoering van de klucht van „De Gestrafte me, den Koorde" van de beroemde Franse schrijver Henri Ghéon. Het stuk stelt aan spelers en regie hoge eisen. De serieuze voorbereiding onder leiding van gast-regisseur Frans 't Hoen recht vaardigen de verwachting van een culturele daad van de eerste rang. Wij raden eenieder reeds nu aan Dinsdagavond 18 October hiervoor vrij te houden. Dierenartsendienst Hollands Noorderkwartier Zondag 18 Sept. hebben dienst de dierenartsen: N. D. M. Dekker, tel. 312 te 'f Zand en P. van der Kolk, tel. 23'J te Nieuwe Niedorp. ONZE AGENDA BIOSCOPEN; Harmonie: Red River, 18 jr. Vic toria: Nacht van terreur. 18 jr. A.B.T.: Strijd om de Matterhorn, 14 jr. Cinema Americain: De Villa onzer dromen, alle leeft. NACHTDIENST TAXI'S: Adr. Louwe, Geestersingel 26, tel. 2290. NACHTDIENST APOTHE KEN: B. H J. Schouten. Emmastraat 47. GULDEN VLIES: Indra. SCHIETWEDSTRIJDEN RIJKSPOLITIE ALKMAAR. Op 5, 6, 7 en 8 September jl. werden de jaarlijkse schietwedstrijden van het District Alkmaar der Rijkspolitie gehouden De wedstrijden werden georgani seerd door de Sportvereniging van het District en vonden plaats op de schietbanen van de Politie Schiet vereniging Castricum te Castri- cum. Ook het reserve-personeel van de Rijkspolitie hield op dezelfde data een onderlinge wedstrijd. Hier volgen de uitslagen. (Max. te behalen aantal punten: 50). Personeel geweer-karabijn: (af stand 100 m.) 1. Wmr. Ie kl. N. F. Bleijendaal te Heerhugowaard 47 punten; 2. Wmr. Ie kï. C. Stam te Twisk 47 punten; 3. Wmr. Ie kl. J. Kes te Hoogkarspel 47 punten: 4. Wmr. Ie kl. P. H. Kool te Heiloo 46 punten; 5. Wmr. Ie kl. G. W. Puts te Bergen 46 punten. Personeel pistool-revolver: (af stand 20 m.). 1. Wmr. W. Verhoef te Alkmaar 48 punten; 2. Owmr. D. Dam te Blokker 48 punten; 3. Wmr. R. van Ingen te Wognum 48 punten: 4. Owmr. J. P. H. Post te Menemhlik 48 punten: 5. Wmr. Ie kl. M. Lastdrager te Wiermgerwerf 47 punten. Vrije baan geweer-karsh'in(af stand 100 m.) 1. Wmr C. Rebut t° Heiloo 49 punten; 2. Wmr. Ie kl. N F. Bleijendaal te Heerhugowaard 48 punten; 3. Wmr. R. Visser te Grootebroek 47 punten: 4. Wmr. S Tellegen te Alkmaar 47 punten: 5 Owmr. S. Siouw te Castricum 47 punten: 6. Wmr. W. Verhoef te Alkmaar 47 punten: 7. Owmr. N. Waterdrinker te Heiloo 46 punten; 8. Wmr. T. v. d. Goot te Heerhugo waard 45 punten; 9. Owmr. J. C. Ja pin te Heerhugowaard: 10. Res. Wmr. T. J. J. Kroon te Enkhuizen 45 punten. Vrije baan pistool-revolver: (af stand 20 m.) 1. Kapt. Mr. J. p. v. Steur te Heiloo 49 punten; 2. Owmr. U. Meijer te Alkmaar 49 punten; 3. Wmr. W. Verhoef te Alkmaar 49 punten; 4. Wmr. G. Schoonbeek te Alkmaar 49 punten- 5. Wmr. Ie kl. M. W. de Wëijze te Alkmaar 49 punten; 6. Owmr. M. Siouw te Castricum 48 punten- 7 Wmr. Ie C. Stam te Twisk 48 pun ten; 8. Wmr. Ie kl. A. Jongkees te Callantsoog 48 punten; 9. Owmr. J. e Feijter te Schagen 48 punten; 0. Wmr. S. J. C. Vonk te Den Burg 48 punten. Reserve-Rijkspolitiepersoneel geweer-karabijn: (afstand 100 m.). 1. T. J. J. Kroon te Enkhuizen 43 punten; 2. J. Dekker te Dirkshorn 43 punten; 3. A. Bogtman te Schoorl 41 punten: 4. H. Visser te Egmond aan Zee 41 punten. Reserve-Riikspolitiepersoneel nistool-karabiinafstand 20 m. 1. C. Rijke te Heiloo 42 punten; 2. J. Voorthuizen te Middenmeer 39 punten; 3. (naam onbekend) 36 minten; 4. R. Koning te Schoorl 34 punten. De beschikbaar gestelde groeps- orijzen voor geweer-karabijn en nistool-revolver werden beide ge wonnen door de Groep Bergen met "esp. 220 en 226 punten. personen Vertrokken ALKMAAR. B. C. Schuit, z.b., van Spoorstr. 18 naar Bergen; R. Visser, comm. in zaden, van Dr. Schaepmanstr. 20 naar Duitsland; P. Rijke, z.b., van Heul 11 naar Haarlem; C. A. Heddes, kantoor bediende, van Oudegracht 191 naar Spanbroek; R. J. H. Koudijs, van K. van 't Veerstr. 76 naar Amsterdam; J. Timmerman, trans- portarb., van Korte Landstr. 12 naar Apeldoorn; E. J. Verhage, dienstbode, van Snaarmanslaan 32 naar Haarlem; M. M. C. S. van Eijk, van Mient 12 naar Bergen; A. C. Bakker, dienstbode, van Baansingel 30 naar Laren; P. J. Schuijl, onderwijzer, en echtgen., van Akkerhoornbloemstr. 7 naar Alphen aan de Rijn; E. Schweg- man-Zwart, van Leeuwerikkade 19 naar Wieringermeer; E. T. E. Hilckman, van Lyceumstr. 26 naar Nijmegen; D. J. Masselink, van Kennemerstraatweg 70 naar Nij megen; M. A. van Dijk-Blom en kinderen, van Clarissen buurt 33 naar Utrecht; I. H. C. Wiegman- Kratz, ziekenverzorgster, van Ver- dronkenoord 55 naar Amsterdam; P. P. J. Nan, van Leeuwerikkade 17 naar Edam; J. M. R. Hes, z.b., van Stationsweg 27 naar Nijme gen; W. F. Lassche, onderwijzeres, van Pr. Bernhardlaan 15 naar Laren; J. Ites, hofmeester, en ge zin, van le Landdwarsstr. 14 naar Den Helder; J. A. P. Zijlstra, van Kinheimstr. 37 naar Hoorn; J. A. van der Peet, z.b., van Cabeljau- str. 7 naar Beverwijk; J. H. P. Kruijssen, van Payglop 2 naar Oudenbosch; G. J. Langley-Bak- huis, van Oudegracht 222 naar Stanmore G.B.; A. J. M. Keijsper, priester, van Breedstr. 9 naar Nij megen; A. J. Rood, brood- en koekbakker, van Overdiestr. 73 naar Zaandam; G. J. v. d. Idsert, z.b., van 2e Tuindwarsstr. 15a naar Utrecht; J. F. Lampe, 11. machinist N.S., van Krelagestraat 39 naar Amsterdam; C. C. M. Molenkamp, van v. d. Woudestr. 49 naar 's-Gra- venhage; J. C. M. Pronk, van le Landdwarsstr. 19 naar Haarlem; J. S. B. de Wit-Kramer, van Sta- tionsstr. 82 naar Vlaardingen; IJ. G. van Westerop, dienstbode, van v. Everdingenstr. 18 naar Haren karspel; J. L. J. van Hove, z.b., van Burg. Palingstr. 9 n. Amers foort; G. M. Kommer, z.b., van Stationsweg 40 naar Utrecht; A. Hottentot-de Ruijter, van Noor derkade 64 naar Opperdoes; G. Zwiers, monteur, van Scharloo 2 naar Ruinen; P. de Lange-Roskam, van Hoeverpad 45 naar Hoogwoud; J. Haitsma, dienstbode, van J. van Stolberglaan 14 naar Heiloo; C. M. van de Kamer, van Huigbrouwer- str. 12 naar Culemborg; J. IJs- peerd, dienstbode, van Pr. Bern hardlaan 15 naar Vollenhove; C. Prins, hulp in de huishouding, van Hekelstr. 1 naar Enkhuizen; G. J. Zaadnoordiik, z.b., van Ber ger weg 80 naar Delft; B. van de Werken, gieter-vormer, van Lief delaan 5 naar Zaandam; W. E. Balet-van Bergen en dochter, van v. Everdingenstr. 7 naar Groes- beek. Ernstig verkeersongeval ALKMAAR Gisterenavond om 6 uur heeft een ernstig verkeers ongeval plaats gehad bij het kruis punt BcrgerbrugGeestersingel. Een 65-jarige man S„ woonachtig in 'n tehuis voor Ouden van Dagen te Stolpen, liep op de Gcesterweg cn wilde de Geestersingel oversteken. Hij bleef op dc vluchtheuvel staan om een Nacobus te. laten passeren. Toen de bus voorbij was stak hij over zonder verder op het verkeer te letten. Hij werd door een per sonenauto aangereden en bleef op de weg liggen. Hij brak zijn rech ter been en werd bloedend gewond aan zijn rechterslaap en achter hoofd. Eerste hulp werd hem ver leend, waarna hij naar het Centraal Ziekenhuis is vervoerd. De bestuur der van de auto treft geen schuld. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Petrus C., z.v. G. J. Zentveldt en P. Rui ter; Jan M. A„ z.v. K. Weerstand en A. van Scheijen. Gehuwd: Albert Janse en Tetje Knossen; Gerardus A. Pauw en Rie- mada G. ten Haaf; Simon Sikkens en Katharina J. Brakenhoff. Overleden: Michael E. J. Wage naar, oud 71 jaar, gehuwd met A. M. F. van Liempt. Voor de economische rechter, mr. Marcus, stond op Woensdag 14 Sep tember terecht D. S. uit Alkmaar, die aankoopvergunningen voor ge zaagd hout had gekocht van C. Th. W. uit Heerhugowaard, die zich op zijn beurt voor zijn aandeel in de ze affaire moest verantwoorden. De eerste verdachte had geregeld hout aangevraagd, doch zijn ^aan vragen waren steeds afgewezen, de tweede had steeds hout toegewezen gekregen doch verrichtte zijn werk met oud hout, zodat hij een voor raad kon vormen en hij dus in de gelegenheid was zijn vergunningen over te doen aan S. Tegen S. vor derde de officier van justitie, mr. dr. J. M. Vellinga, f 200.of 2 mnd, tegen W. f 250.of 2 mnd. S. werd veroordeeld tot f 150.of 1 mnd. en W. conform de eis. De slager J. S. te Castricum had anderhalve kg. ongestempeld kalfs vlees in huis gehad. Hij had het, volgens zijn bewering, van een on bekende gekocht. ,,U bent een hard nekkige zondaar", zei de politie rechter en de verdachte zei: „Uit nood, doe je wel eens wat". De of ficier eiste f 125.of 35 dagen en het vonnis luidde conform, met De Commissaris der Koningin in Noord-Holland opent de .Gemidza" te Heiloo. Op de foto het moment waarop Baron de Vos van Steenwijk het lint doorknipt. Links achter de Commissaris burgem. Kalff en echtgenote. verbeurdverklaring van de drie pond vlees. De dameskapper J. J. G. uit Alk maar bleek niet goed te kunnen op schieten met de prijsvoorschriften die in zijn branche gelden. Aan twee van zijn bedienden had hij te hoge lonen uitbetaald. Na een eis van f 150.of 50 dagen werd hij veroordeeld tot f 125.— of 30 dgn. J. O., een rijwielstaller uit Alk maar, was in beroep gekomen te gen een vonnis van de tuchtrech ter. waarbij hij veroordeeld was tot f 200,wegens het te hoog bere kenen van de prijs van een maand stalling. Verdachte beriep zich op zijn goede trouw en op een kran tenbericht, dat hij echter verkeerd bleek te hebben geïnterpreteerd. Oe officier vond het vonnis van de tuchtrechter niet in overeenstem ming met het vergrijp en bereken de in de boete, die hij eiste en die f 450.bedroeg, de ongeoorloofde winst die verd. had gemaakt. Het vonnis was f 400. P. G. uit Castricum, die als bak* ker de loonvoorschriften had over treden,,door deels te hoog, deels te laag loon uit te betalen, werd na een eis van f 125.of 30 dagen, veroordeeld tot f 100.of 30 dgn. BESTUURDER AUTO GEWOND Hedenmorgen om 9.50 is op dc onbewaakte overweg bU Runxputte te Heiloo een ernstig ongeluk ge beurd. De heer Tesselaar wonende aan de Dijk te Alkmaar, kwam in zijn luxe auto de Kapellaan uitrijden. Toen hij de trein uit de richting Amsterdam zag naderen, remde hij aanvankelijk doch gaf daarna weer gas. Op de overweg werd de wagen door de trein gegrepen en in de spoorberm worpen. Enkele mi nuten later vloog de auto in brand. Enige chauffeurs die bedevaartgan gers gereden hadden, trachten met hun blusapparaten üe brand te blussen en de Heilooër brandweer deed het blussingswerk met een straal op de vUterleiding. De auto brandde geheel uit en werd een ravage. De heer Tesselaar, die eer ste hulp werd verleend door het personeel -van een metaalfabriekje ter plaatse, kwam er betrekkelijk goed af. Hij brak een arm en een been, werd in een woning aan de Kapellaan binnengebracht waar hem door Dr. Janssen uit Heiloo medische hulp werd verleend. Daarna werd hij per ziekenauto naar het St. Elisabeth-Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. De heer Tes selaar is geen moment buiten ken nis geweest. De trein had enkele minuten vertraging. Handelsbetrekkingen met Spanje De heer J. L. Voute, Handelsse cretaris bij Harer Majesteits Ge zantschap te Madrid, zal op Dins dag 20 September 1949, van 1012 uur te spreken zijn ten kantore van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Noordholland. Beurs gebouw, Damrak 62a, Amsterdam C., voor belanghebbenden bij de handelsbetrekkingen met Spanje. Het verdient aanbeveling, dat ge gadigden van hun voornemen doen blijken aan het Secretariaat van voornoemde Kamer. ALKMAAR, 14 Sept. Bevelan ders 7, blauwe eigenh. 67.50, sla- bonen 30—60, stoksnijbonen 3567, stamsnijbonen 2040, pronkbonen 2832. komkommers 626, toma ten 16—26, bloemkool Ia 36—49, I 2032, II 1018, rode kool 5.60 12, groene kool 11.6016.10, sla I 16—21.50, II 4—12, andijvie 16—29, rode bieten 47, bospeen 618, waspeen 614, uien 612, drielin gen 7, nep 811.50, soepgr. 18, selie 17, augurken: klein-grof 42 —56, basterd 961.22, bommen 10 16, druiven: frankenthalers 6892, alicant 7686, west-frisia 5270, meloen: suiker 4665, net 2248, reine victoria 4867, manks codlin 1220, transparante de cronsels 8 30, beurré hardy 12, beurré mérode 812, bonne louise d'avranches 12 —25, clapp's favorite 1927, seig neur d'esperen 1827. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. VEEL BEWOLKING Over het algemeen tamelijk veel bewolking met byna overal enkele buien. Meest matige Zuidelijke tot Zuid westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. U hoeft er niet aan te twijfelen als U regel* matig Marsil gebruikt verliest U beslist Uw overtollig gewicht. Mand, een volkomen veilig, natuurlijk prepa raat, bevat gegarandeerd geen schadelijke of gevaarlijke stoffen. Wordt weer jong en slank met F. 1.25 por doos Alleen verkrijgb. bij Apoth.en erkende drogisten (Ingez. med.) N.-SCHARWOUDE, 15 Sept. 27.000 kg aardappelen: eigenh. 6.80, bl. eigenh. 6.80-7.50, bevelan ders 5.40-6.50; 15.000 kg rode kool 5.50-9.20; 14.000 kg gele kool 5. 9.20; 1400 kg groene kool 9.20-12. 97.000 kg witte kool 5.60-8.50; 30.000 kg uien 11.10-13.40, drie lingen 12.10-12.50, nep 13.50-13.90; 4800 kg kroten I 6.40-7.10.000 kg slabonen 42.55.afw. 38. 42.—. WARMENHUIZEN, 15 Sept. 21.000 kg aardappelen: bevelan ders 6.90-7.bl. eigenh. 6.90-7.20, witte eigenh. 6.80-7.20; bintjes 7.70 8.10, koopm. bl. 6.90; 2500 kg gele kool 5.20; 17.000 kg rode kool 5.50- 6.10; 91.000 kg witte kool 7.10-8.60; 4100 kg slabonen 4754.afw. 28—41.—; 8400 kg uien 12.90. LANGEDIJK, 15 Sept. 5000 kg aardappelen: bl. eigenh. 6.40-7.40; 9000 kg uien 12.80-13.70, grove 11.20-11.90, drielingen 11.40-12.30, nep 1414.60; 1600 kg bieten 6.60- 6.80; 140.000 kg witte kool 6.20- 8.30; 30.000 kg gele kool 59. 33.000 kg rode kool 5.50-9.60: 4500 kg slabonen 24.90-57.1100 kg bloemkool 40.I afw. 19.30-23.20, II afw. 6.10-6.90. HEILOO, 14 Sept, Sperciebo- nen 2560, snijbonen 4159, pronk bonen 13—31, tomaten 1220, pos telein 1417, andijvie 2834, groe ne kool 812, komkommers 720, kropsla 618, bloemkool 1433, bramen 1.401.70, aardbeien 0.24 0.39 per doosje. BEEMSTER, 14 Sept. Blauwe eigenh. 7.—, bevelanders 610. koopmans blauwe 610, slabonen m. dr. 2252, z. dr. 2463, stoksnij bonen 4865, stamsnijbonen 2039, pronkbonen 16—27, komkommers 8 27, tomaten 2229, bloemkool 10 46, rode kool 614, savoye kool 910, groene kool 914, spruitkool 61, spinazie 834, sla 822, andij vie 2436. rode bieten 59, bos peen 1017, waspeen 1217, uien 410, augurken: grof-grof 3640, klein-grof 4046, basterd 49, stek 24, bommen 6, perziken 4—24, drui ven: frankenthalers 6284, alicant 7080, suikermeloen 1073, prui men 661, codlin c eswick 514, erley victoria 514, graham jubilé 518, james grieve 837, manks codlin 624, transparante de cron sels 827, zigeunerin 832, zoete winterkroon 516, bonne louise 1232, conférence 418, fertilon 3 13, hertogin elsa 316, kamper veen 312, marguérite marillat 6 22, seigneur d'esperen 4—18, triomphe de vienne 632, williams duchess 318, beurré d'amanlis 5 —34. Op de cursus voor BEGINNERS is nog plaats voor ENIGE DAMES. Op de cursus gevor derden voor ENIGE HEREN. Aanvang Vrijdag 23 September. Inschrijving dagelijks Kenn.str.weg 101, tel. 3375 De school voor uitsluitend Rooms Katholieken Sinds 1880 wordt bij DE WINTER op de LAAT de LEKKERSTE SPECULAAS gebakken. ONZE KWALITEIT SLAAT ALLES! per 500 gram. natuurlijk naar LANGESTRAAT 46 ALKMAAR DE speciaalzaak voor baby. en kinderartikelen Twee- Staaf- Staaf-, Kast-. Rooster-, ling-, Pennellte-, Engelse en Annode-battertjen. BEL-ELEMENTEN Ziet vooral onze sortering HULZEN Laat 158-160 Alkmaar GEKOOKTE METWORST gQ (200 gram per rantsoen) GEHAKT en POULET MAGERE en DOORREGEN LAPPEN RIBLAPPEN WASHINGTON, 1 Britse minister van Bevin, hebben Wo minuten gehouden de politieke ontwi Balkan, aldus is in medegedeeld. Ach< rische kwesties be het Noord-Atlanti Washington bijeen Donderdag willen Bevin met de Franse Buitenlandes Zaken, man, spreken over 1 Oostenrijk. Aan de van Woensdag werd door dr. Philip Jessu kaanse reizende amb. orge Mc Ghee, ass secretaris voor het Mi en sir Oliver Franks ambassadeur. Acheson verklaardi hem gegeven perscor hij en Bevin het er o ren, dat er dringend staat aan een vredes1 Japan. Deze kwestie bestudeerd worden. C Tijdens de jaarlijl komst van de Evang in het Olympisch Berlijn, richtte bis Dibelius, het hoofd zich voor 30.00C scherp tegen de co Wij hopen, dat 'alle dij nan in de toekc verdwijnen'.', zei waarschuwde hij de ten zich niet aan d< ten schuldig te m; Nazi's hadden VRIJDAG 16 SEP HILyERSUM I (30 Nieuws; 7.15 ochtendgy gramofoonmuziek; 7.45 en liturgische kalende: en weerberichten; 8.1 muziek; 9.35 schoolrad mofoonmuziek; 11.00 v< 11.40 gramofoonmuziek lus; 12.03 mannenkoor delingen; 12,33 popu 12.55 Zonnewijzer; 13.' katholiek nieuws; 15 muziek; 13,50 „Op de serie; 14.00 zang en pi baret; 15.00 schoolrad tropole-orkest met zar de zieken; 17.00 voor d kinderkoor; 17.45 ,,Wa land leest"; 18.00 pia: actualiteiten; 18.30 v< krachten; 19.00 nieuws beeld; 19.30 Brabants nieuws; 20.05 „De gew er 't zijne van"; 20.12 en solist; 20.45 godsdie rie; 21.00 omroeporki 21.30 actualiteiten; 21.4 tet; 22.08 hoorspel „Zu avondgebed en liturgis 23.00 nieuws; 23,152' (gramofoonplaten). HILVERSUM n (41 VARA; 10.00 V.P.R.O.; 12.00 AVRO; 16.00 1 VPRO; 21.00 VARA; 23.00—24.00 VARA. 7.15 gramóf.muziek; 8.' weerberichten; 8.15 gr de vrouw; 9.00 gram.; standen; 9.35 gram.; causerie; 10,05 morgen gram.; 10.30 voor de - viool en piano; 11.10 11.30 accordeonorkest; spel; 12.30 mededel sportpraatje; 12.45 nieuws; 13.15 lichte m kookkunst; 14.20 kame voordracht; 15.20 kam soliste; 16.00 gram.; jeugd; 17.00 gram.; 1' causerie; 18.00 nieuws en zang; 18.45 gram.; om de bocht"; 19.15 rei ding; 19.30 godsdiens 19.50 kerkelijk nieuws; 20.05 pianorecital; 20 dom en humanisme", boekbespreking; 21.0< gramma; 21.35 popu! 22.00 buitenlands v 22.15 gramofoonmuziek daag", causerie; 22.45 J 23.00 nieuws; 23.1524 BRUSSEL (322 en 4 322 M.: 12.00 gramof omroeporkest; 13.00 nic 17,00 gramóf.muziek; 17.15 gramóf.muziek; dracht; 18.20 gramof.m: de soldaten; 19,00. nieu mofoonmuziek; 20.00 fil omroep- en symphonie nieuws; 22.15 gramof.n nieuws; 22.5523.00 g 484 M.: 12.05 gran 12,30 omroeporkest; 1 14.1515.00 gramofoon omroepkoren met piai mofoonmuziek; 20.00 21.15 gramofoonmuziek ensemble; 22.40 gramo:

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2