HAMSt Schola Publico begint het derde seizoen Woarvo Anton van Duinkerken opent FILMS VAN DE WEEK r De Deken spoort U aan! Zwitsers, Weiter en de generaal van Köpenick AKKERTJES Het is dat m Hulde Dr. Pies PAG. 2 Zaterdag TT September T949 ALKMAAR EN OMSTREKEN ,St. Caecilia in uniform ihui tt Prof. Dr. ANTON VAN DUINKERKEN „NOORD EN ZUID" U NO-protest-actie Alkmaar Op de Kaasmarkt De Floralia- tentoonstelling Marktberichten ALKMAAR. Evenals het eer ste seizoen begint Schoia Publica dit derde seizoen met een avond, waarop prof. dr. W. Asselbergs, (Anton van Duinkerken) komt spreken; ditmaal heeft deze rede naar en letterkundige als onder werp van zijn causerie „De mens van het Noorden en., die van het Zuiden", een onderwerp, dat deze in Bergen op Zoom geboren en ge togen Amsterdammer na aan het hart ligt. De verhouding tusseh Noord en Zuid is een van Van Duinkerkens geliefde onderwerpen en waar het spreekwoord zegt, dat de mond overvloeit van waar bset hart van vol is, kunnen we van deze begaafde en vlotte spreker 'n boeiende en interessante causerie verwachten. Het bestuur van Scho la Publica prijst zich gelukkig voor de eerste avond van dit derde sei zoen weer beslag te hebben kun nen leggen op een spreker van het formaat van Van Duinkerken; het zal ongetwijfeld een goed begin zijn van een veelbelovend seizoen. Veelbelovend, wat het verdere pro gramma betreft; immers na Van Duinkerken komt in October mr. J«n Derks, de hoofdredacteur van De Tijd, eveneens een vlot spreker; verder komt Lode van Gent ons in November over Bretagne vertellen, de bekende politie-deskundige dr. C. J. van Ledden Hulsebosch in December over de wetenschappelij ke speurkunst. In de tweede helft van dit derde seizoen begint de Schola met 'n filmavond, waarop de film ..Afrika Ontwaakt" van mr. dr. Th. Regout wordt vertoond. Ir. Edm. Nicolas, ook een veelgevraagd spreker, die nog zelden of nooit in Alkmaar optrad, komt spreken over de rol van de techniek in de strijd voor de Volksgezondheid. Voor Maart staat het onderwerp nog niet vast, doch in April wordt het derde seizoen besloten met een voorstel ling van Bert Brugman's Marionet tentheater. Naar wij van de secre- GERARD HENGEVELD SPEELT BACH ALKMAAR. - Het Bach-recital wat Gerard Hengeveld Dinsdag avond komt geven is een zéér bij zonder feit in het Alkmaarse oon- cer Heven. Een Bach-avond heeft hier ter stede nog nimmer plaats gehad en biedt ons de zeldzame gelegenheid, de klavier-werken van deze groot meester te kunnen beluisteren. Als er ooit een componist z.g. musique- p®re heeft geschreven dan is hèt wel Bach geweest. Uiteraard wordt dit nu een avond voor de muzikale fijnproevers, maar laten ook ande ren die zich jaarlijks door de passie muziek van Bach laten boeien, zich ook eens openstellen voor dit as pect van de componist. Het pro gramma bevat, o.a. stukken uit das Wohltemperierte Klavier, in- ventionem, partita in bes e.a. Kla vier studerenden zullen er o.m. een zeer leerrijke avond aan kunnen beleven. We hopen dat degenen, die het met „Vrouwe Musica" goed menen, deze zeldzame gelegenheid niet laten passeren. A. F. C.-nieuws Zouaven 1—AFC 1 (HEO-terr.), 2.30 uur: AFC2—HSV 2, AFC-terr., 2.30 uur; AFC 3—Berdos 2, AFC- terr., 12 uur; Randers 3AFC 4, Randersterr., 12 uur. Junioren: AFC aVVZ a. Over- die! 12 uur; Kolp. Boys aRKAFC b, 12 uur; AFC cVVZ b. Overdie! 1.15 uur. Adspiranten: LSVV a—AFC b, 12 uur; AFC e—AFC d, 2.30 uur, over die Zaterdag: AFC fAFC g, 5 uur; AFC iAFC h, 3.45 uur. Gaat wel door, gaat niet door, maar.... gaat nu wel door! Spe lers van het eerste succes op de zware reis naar de Zouaven. Het 2de en 3de spelen thuis; wat wordt het? (Spelers van AFC Zaterdag avond 3 uur b Brugman!) Attentie: A.s. Maantfag clubavond. Tijdens de clubavond zal er een ce remonie plaatsvinden, die enig in de geschiedenis van AFC is. Dus iedereen is present.. Tot Zondag en Maandag. taris van de Schola vernemen, kunnen nog enkele nieuwe ledén en donateurs worden ingeschreven; wie dus zekerheid wil hebben, dat hij op al deze mooie avonden van Schola Publica toegang heeft, geve zich spoedig op aan de secretaris J. Dominicus. Roemer Visscherstraat la (tel. 4506). Men bedenke daarbij, dat een do- nateurskaart van Schola Publica 'n donatie is aan zichzelf. II TOEGIFTJE GEVRAAGD ALKMAAR Als de bezoekers van 'n concert enthousiast zijn over de prestaties 'van de musici, dan applaudiseren zij extra lang. Dat betekent, dat zij 'n toegiftje verlan gen. „St. Caecilia" gaf in haar 30- jarige bestaansperiode zo menig maal 'n toegiftje en zal dat in de toekomst nog wel eens meer doen. Maar nu keren we de rollen eens om. Het comité, dat „St. Caecilia" met haar jubileum in November a.s. in 'n keurig uniform wil ste ken, is enthousiast over de presta tie van de katholieken van Alkmaar die in de afgelopen vier maanden reeds-- ruim f 3300.voor dit na strevenswaardige doel bijeen brach ten. Zo enthousiast was het comi té, dat het op zijn laatste bijeen komst vijf minuten lang heeft zitten applaudiseren. U voelt natuurlijk waarom! Het comité vraagt óók om 'n toegiftje; want met de f 3.300.komt het er niet; ook niet met de f 2000.erbij, die „St. Caecilia" zelf al voor de uniformen in reserve had. Het thans-beschikbare bedrag zou mis schien nèt toereikend zijn, om de muzikanten een jas en een uniform pet te geven; maar.... 'n panta lon, met goudgalon op de naad hoort er nu eenmaal ook bij. En die komt er ook bij, als de katholieken van Alkmaar nu ook eens een toegiftje geven. Morgen staan de muzikanten van ,„St. Caecilia" aan de uitgang van de kerken mét de collectebus „voor de uniformen". Stelt hen en het comité niet te leur; stop een stuiver in de bus; zo mogelijk een dubbeltje en.... als het lijden kan.... 'n kwartje; verder dur ven we niet gaan. Als tegenprestatie geeft „St. Cae cilia" dan op haar jubileumconcert óók een toegiftje; in uniform mét goudgegalloneerde pantalon. Na de hooggewaardeerde aanbeve ling van de H.E. Deken, elders in dit nummer, lijkt ons verdere aan beveling overbodig. Het comité ontving deze week: Mr. A.J.M.L. f. 100.Wasserij en Ververij S. Krom 25,Sch. 0.20, S, 0.50, K. 0.25, K. 0.50, V. 0.35, R. 0.50 R. 0.50, R. 2.50, T. v. V. 1—H.I.— B. 1.—, H. 1— J. v. D. 1.—, P.K, 0,20, J. v. K. 0.10, J. v. d. V. 0.45 J. v. d. L. 0.15, N.H.B. 0.50, S.B. 0.30 J.Q. 0.50. J.H. 1.—. S. v. S. 0,25. C.J.D. 0.30. H.U. 0.25, N.N. 0.25, J.H 0.50. O.O. 1.50, J. P. 0.50, P.M. 0.50 J.S. 0.50, M R. 1.—, A. v. d. O. 2 J.K. 1.50, J. v. d. V. 1.—,D. 1—, D.B 1.—Th K. 1.—, P.R. 1.—, v. D. 2.50 Th. P. 1 KI. de V. 1.—, Th. L. 1.50 C.B. 1.—, Zuster M. 1.50, N.N. 1 50, T.W. 1.—, H. 1—H.K. 2.50, H.H. I—, S. Th. 1—, N.N. 1.75, Bierkelder 2.W. 0.40, Elisabeth Ziekenhuis 15—, P.W.B. 1.50, H. 1A.M. 2.50, A. Th. 5.—, v. d. K. 0.50, G. 1.—, fir ma K. 1.—, B. 2.50, B. 2.50, D. d. J. 1.-—Wed. P.N. 1.firma Kaal 2.50 Personeel van Puijenbroek 2.25, Per soneel van Puijenbroek 5.Oma G. 1.50, W.B. 1.R.K. Houtbewerkers 10.termijnbetalingen 37.Totaal: f.266.95. Vorig saldo f.3051.20. Saldo 17 September: f.3.318.15 Met de muziek naar demuziektuin De leden van „St. Caecilia" wor den morgenmiddag om 13,50 uur aan de Paardenmarkt verwacht voor een korte muzikale mars naar de muziek- tuin, waar een aantal katholieke gymnastiekverengingen uit Alk maar en omgeving ePn gezamenlijke uitvoering geven. Niemand blijve weg! Cinema Americain In de uitstekende film „Thuis komst" geeft de regisseur Mervyn Le Roy gestalte aan het probleem, dat in Amerika en Engeland van ve le gezinnen en vooral van de vrou wen veel begrip vergde, het thuis komen van de gedemobiliseerde mi litair. Hier is het de geschiedenis van Dokter Ulysses D. Johnson, een gevierd arts, een man die als chirurg zijn fortuin heeft weten te maken en op het toppunt van zijn roem geconfronteerd wordt met de ellen de, die in ieder mensenleven komt. door de oorlog. Hij wordt ingedeeld bij 't 299 ste medische corps en leert daar, op weg naar Europa luitenant Me Gall kennen, door haar collega's zuster „Snapshot" genaamd, die in dezen zelfverzekerden, gearriveerden man. iets weet los te slaan: begrip en medeleven voor zijn evenmens. Iets waartoe zelfs zijn vrouw en zijn bes te vriend, de werker Dr. Sunday, nimmer in slaagden. De vriendschap tussen de majoor en „Snapshot" blijft zuiver, ook als blijkt wat zij voor elkaar betekenen. Vanuit Bas- togne trekken zij weg. Majoor John son naar verlof, Snapshot naar een ander onderdeel. In Parijs ontmoeten zij elkaar weer als Bastogne door de Duitsers wordt aangevallen en trek ken terug naar hun kameraden in nood. Zij vinden er slechts schame le resten van het 299 ste. AJs kolonel Johnson thuis komt, en Snapshot gestorven is, kan hij zijn vrouw recht in de ogen zien en een nieuw leven, nu rijker, beginnen. Een pakkende oprechte film, waarin het heldhaftige gedrag van een belang rijk onderdeel, de medische dienst, op de voorgrond treedt. K.F.C. keu ring 14 jaar; de situaties vereisen meer rijpheid. Victoria Theater; Na uitstekende nieuwsjournaals en een allerplezierigste poppenfilm, draait deze week in het Victoria The ater de hoofdfilm: „Het meisje van de Veenhoeve", naar een verhaal van Selma Lagerlöf. De regie van deze Zweedse film is van Gustaaf Edgren, Het filmverhaal is een sombere ge schiedenis die niet vrij is van een melodramatische inslag. De verfil ming van het verhaal is wat te ar geloos en te helder en maakt over het algemeen een onrijpe indruk. De fotografie is echter bewonderensr waardig en de verfilming van een gevecht, dat in het filmverhaal voor komt, is heel knap gedaan. De film is voor ervaren 18 jarigen. Harmonie De Mr, Jones uit deze film, is in derdaad de meest komische handels reiziger die men ooit op pad zag. Red Jones is niet een van de snugger sten. dat bemerkt men reeds aan stonds in dit verhaal, echt een man van twaalf ambachten en dertien on gelukken. Maar om het aangebeden meisje te veroveren wordt hij een reiziger in borstels. En in deze func tie beleeft hij de meest dwaze avon turen, wordt in een moord-affaire betrokken enz. Het is een eigenaar dige geschiedenis, met dwaze situa ties. waarin Red Scelton zijn komi sche capriolen bot viert. Wie eens hartelijk wil laehen, die volge Mr. Jones op zijn wonderlijke wegen. Het voorprogramma mocht er even eens zijn. actueel nieuws uit binnen en buitenland en een aardige teeken film in kleuren. A.B.T. Voor prairieliefhebbers is Eldorado een aardige film. Natuurschoon en pistoolgevechten evenals achtervol gingen te paard wisselen elkaar af. In het voorprogramma „Vliegende Duivels". Dit is een film van geheel ander genre.Een duivelse uitvinding, een projectiel met electriciteit gela den. gelanceerd uit een vliegtuig, be dreigt de wereld. Leger en politie zijn geruimen tijd achtervolgers van deze geheime ben de die reeds heel wat misdaden op haar geweten heeft. Een film, waarin spanning en sen satie niét ontbreekt. KATHOLIEKEN VAN ALKMAAR. Ongetwijfeld zult U mèt mij belangstellend de actie gevolgd hebben van het comité, dat zich ten doel heeft gesteld ons enig Katholieke Harmoniecorps ,,St. Caecilia" bij zijn jubileum in November a.s. uniformen aan te bieden voor zijn leden. Met grote voldoening heb ik mogen constateren, dat het initiatief van het comité in brede kringen weerklank heeft gevonden en tot dusver een hoopgevend resultaat heeft opgeleverd. De laatste loodjes wegeji echter het zwaarst; een belang rijk bedrag ontbreekt nog aan de benodigde som, waarover het comité zal moeten beschikken, wil het zijn mooie doel, dat ook U allen ongetwijfeld sympathiek is, bereiken. Daarom beveel ik gaarne de collecte, welke morgen aan de uitgang der drie parochiekerken van Alkmaar zal worden gehouden, van harte in Uw aller daadwerkelijke belang stelling aan. Vele kleintjes maken één groot; helpt daarom allen het gestelde doel bereiken door nog 'n extra bijdrage voor DE UNIFORMEN VAN „ST. CAECILIA". J. TH. JACOBS, Deken van Alkmaar. R.K. Handbalclub A.O.G. Het 1ste elftal speelt thuis tegen ADO 2 op veld 4 aan de Overdie ep Achtermeer (bij Rochdale) op Zondag 18 September, om half 2. Zij moeten er voor zorgen uiterlijk kwart over 1 aanwezig te zijn. Het 2de elftal speelt tegen Lim- men 2 om half 3 in Limmen. Deze speelsters vertrekken om half 2 vanaf de Heilooërbrug. En de junioren spelen om half 4 in Limmen en vertrekken half 3 eveneens vanaf de Heilooërbrug. De opstellingen staan bij de heer J. Smit, Nieuwesloot. Denkt ieder een om het legitimatiebewijs? VRIJDAG 23 SEPT 8 uur in T GULDEN VLIES over: Donateurs, op vertoon van donateurskaart, vrij entree; leden, op vertoon van ledenkaart f 0.50 niet-leden f 1.-— (voor zover er plaatsruimte is). -K Er kunnen nog enkele nieuwe leden en dona teurs worden ingeschre ven. Opgave aan de seer. J. DOMINICUS, Roemer Visscherstraat la, (telef 4506) ALKMAAR. Het eómlté ter stede maakt thans bekend dat er a.s. Zondag1 op hierna te noemen plaatsen gelegenheid is te tekenen voor de U.N.O.-Protest-Aetie: 1. In 't Patronaatsgebouw, Niemv- straat (men kan ook door de zijdeur in het kerkportaal der St. Laurentiuskerk het gebouw bereiken). 2. In de St. Prancisca Romana- kapel naast de St. Dominieus- kerk, Laat. 3. In het Patronaatsgebouw, Var- nebroek. 4. In het Broederhuis, Nassaulaan 30. 5. en voor de bewoners over de spoorwegovergang aan de Ber- gerweg, bij de heer Liefting, hoek Wognumsehe Buurt. Overal kan men terecht van de H. Mis van 6.30 uur tot 12.30 uur. U wordt nogmaals aangespoord van deze gelegenheid gebruik te maken. Dit is vrjjwel het enige middel om het wereldgeweten wakker te schudden en de bevoegde instanties bij de U.N.O. op hun plichten te wijzen die zij liebbtn tegenover de mensheid. Meer villen we er niet van zeggen. Aan U allen tnans de daad. Meervogels-nieuws AKERSLOOT Meerv. I speelt uit tegen Westzaan, een van de zwakke zusjes, doch jongens neemt het niet te licht op, want ze zijn er op gebrand om jullie een nederlaag te bezorgen. Het 2de speelt thuis om 2.30 tegen G.V.O. II. Supporters van Meerv. komt naar die wedstrijd kijken, jullie zien waar voor je geld en het geeft aan de jongens een morele steun. Als vóór wedstrijd speelt het 3de tegen S.S.V. II. Jon gens beter dan verleden week hoor. ALKMAAR Het vorige jaar is er geen enkele kaasmarkt van het seizoen verregend en het lijkt er op dat dat ook dit seizoen het geval zal zijn. Zelfs gisterenmorgen, toen de Bilt regenbuien uit een bewolkte hemel voorspeld had, was de kaas markt gezegend met een zomerse zon. Zelfs het gezelschap uit Viet nam en het gezelschap dat afkom stig was van de kusten van de Ca- raïbische zee, hadden.niet te kla gen over het Hollandse klimaat. Hoewel de grote drukte over is en men niet meer voetje voor voetje behoeft te gaan over het Waagplein, was het gisterenmorgen onder en om de Waagtoren gezellig druk, en niet alleen er onder en er omheen, ook op de omloop onder de torenklok, was het plezierig van veeltaligheid. Daar klonk het geschmeidige Zwitserse Duits tus sen de Amerikaanse kauwgomklan ken en daar vlinderde het radde Frans door het trekkerige Lange- dijkse dialect. Er waren dan ook maar liefst 730 Zwitsers naar de Alkmaarse kaasmarkt komen kij ken. In 14 Naco-bussen waren ze hierheen gekomen. Een groep zan gers uit Zürich, die een tegenbezoek brachten aan de Nederlandse zan gersvereniging „De Stem des Volks" die het vorig jaar een trip naar Zwitserland heeft gemaakt, en nog een andere groep, die voornamelijk bestond uit leidende functionarissen van blinden-, wezen-, kinder-, en doofstommeninstituten. En natuur, lijk waren er ook de nodige Zwit sers zonder groepsverband, die al leen maar toeristen wilden zijn en op hun vacantiereis eens prettig vergeten wilden, wat en wie ze in de maatschappij eigenlijk wel wa ren. Er waren ook opvallend veel Fransen en Belgen en wij zagen twee gebruinde jongelieden uit Australië, die op hun sportieve petjes alle mogelijke emblemen uit alle 's Heren landen verzameld had den. En wij, die een beginnend buikje hebben dachten met een tikje weemoed aan de tijd onzer jeugd, waarin ook wij gedroomd hebben van wereldreizen en avon turen, doch wij kwamen zelden verder dan de wereld van once dro men en onze avonturen speelden zich af tussen de vier muren van dat klein heelal dat onze kamer is. Maar het avontuur van de dikke dame, een Hollandse natuurlijk, die zich op een kaasberrie over de markt liet dragen, zou ons toch niet liggen. Wij vinden zoiets nogal een onsmakelijk avontuur. De 25 landbouwers uit het departement van de Oise, die op de Volkshoge school te Bergen verblijven, waren ook de kaasmarkt komen zien en dq meisjes die in het Waaggebouw eèn demonstratie geven van het kanlW'Zssen, vertelden oös, dat zij nog niet één Vrijdag naar huis ge gaan waren, zonder dat zij iets van hun kunstige productie hadden verkocht. Daar in dat Waaggebouw, waar men zich de beschuitjes met kaas, die charmante meisjes u aan bieden, laat smaken, vernamen wij, dat de stand, waar de beschuitjes thans worden verkocht, op de ko mende landbouwtentoonstelling zal fungeren als zuivelstand. Men zal proberen ook daar de verkoop der beschuitjes te organiseren. De re clame voor de zuivel zal met deze smaakvolle stand wel gediend zijn. Bij het begin van de markt had den wij een ontmoeting met een Nederlander, die wij, en wij me nen hiermee geen geheim te ver klappen, een warm hart toedra gen. Wij spraken met het tweede kamerlid, oud-minister Ch. J. I. M. Welter, die hier als voorzitter van de vereniging „Oost en West", met het hoofdbestuur der vereniging aanwezig was, omdat het hoofdbe stuur besloten had in Alkmaar te vergaderen. De vereniging die een nationaal karakter draagt, verga dert op verschillende plaatsen in het land; thans was, om de kaas markt, de keus op Alkmaar geval len. Het bestuur werd de Waag getraeteerd op een beschuitje met kaas en de heer Welter vertelde ons nogal optimistisch, dat hij hoopte dat voor de doelstellingen van de vereniging „Oost en West", van Alkmaar de victorie zou beginnen. De vergadering zou hij dan ook ai vast maar in „Victoryhouden. Er was op de kaasmarkt boven dien een generaal-majoor van het Nederlandse leger aanwezig. Hij vergezelde de Franse kapitein Barré uit Parijs, doch hij weigerde perti nent zijn naam te noemen. Deze generaal, die daar in vol ornaat, met schmiss en sterren op de kaas markt randmarcheerde, meende zeker op die manier incognito een bezoek aan de kaasstad te kunnen brengen. Overigens vinden wij een dergelijke bescheidenheid van een man die niet. te bescheiden is om ae rode band om zijn pet en een borst vol onderscheidingen te dra gen, maar vals en flauw. Enfin, misschien was het wel een soort generaal van Köpenick, die het maar verstandiger vond zijn naam te verzwijgen. Hoe dan ook, wan neer wij de naam van deze hoge ome wisten, zouden we die niet eens meer willen melden, niet om dat hij er geen prijs op stelde, maar omdat w ij er geen prijs meer op gtelleq. Kunt u zich, na dit alles voor stellen dat het gisterenmorgen ge zellig druk was op d- kaasmarkt? Naar schatting zijn er dit seizoen 180.000 bezoekers geweest. En dat klinkt nogal bevredigend, dunkt ons. BLOUSES JAPONNEN KINDERJURKEN WAARDERING VOOR SCHOONHEID DER NATUUR ALKMAAR. De Flornlia ver eniging', die zich ten doel stelt de liefde vqof de schoonheid der na tuur, in het bijzonder voor planten en bloemen bij de jeugd aan te kweken, oiganiseert dit week-einde weer een grote tentoonstelling in de Korenbeurs. De leerlingen der deelnemende scholen, het gijp er e)ger.lijk nog to weinig, zullen in deze dagen hun zorgvuldig opgekweekte planten en bloemen, te midden van een rijke entourage aan bloemen en groen, voor de Alkmaarders tentoonstel len. Het Is, na de wat bescheiden tentoonstelling van het vorig jaar, weer de eerste grote expositie van na de ooiTbg, waaraan naast de scholieren, ook bloemisten, hove niers en winkeliers hun medewer king verlenen. He), centrum van de expositie ruimte wordt ingenomen door een fraai grasperk, omzoomd met be gonia's, waarin ook een zitje is aangebracht. Langs de wanden zijn de verschillende stands, waaronder zeer attractieve, die naast het werk van de scholieren, nog een schat van prachtige dahlia's, een keur van tuin-ontwerpen en literatuur voor de amateur, een jubileum kamer, een versierd kantoor en een oud-hollandse hoek laten zien. Door de Fa. Ruder is er nog een aardige stand met stationsemplacementen en een electrische trein, alsmede radio toestellen aangebracht, ter wijl o.a. ook de Fa. Zaadnoordijk een stand heeff- ingericht. De officiële opening zal heden middag te drie uur geschieden door de wethouder van het Onderwijs, de heer R. Bakker, in tegenwoordig heid van gemeentelijke autoriteiten en vele genodigden waaronder de hoofden der scholen en onderwij zend personeel. Het geheel ziet er zeer attractief uit en een bezoek is zeker, mede doof de lage entree, aan te bevelen. Het volgend jaar hoopt de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, onder wier auspi ciën een en ander ieder jaar wordt gehouden, bij gelegenheid van het 25 jarig bestaan der Maatschappij, een grootsere expositie te organi seren. POLITIENIEUWS ALKMAAR. Een aantal pro- cessenverbaal is opgemaakt terzake van geconstateerde overtredingen der Arbeidswet. Speciaal van het doen verrichten van overwerk zon der vergunning. Ook tegen een banketbakker hier ter stede, die de Winkelsluitings wet had overtreden, werd proces verbaal opgemaakt. In een logement alhier is een man aangehouden die in Amster dam een diefstal heeft gepleegd. Hij is aan de Amsterdamse politie overgegeven. Een meisje van J3 jaar reed gisterenmiddag op de flets tegen een in de Emmastraat geparkeerde auto op. Het meisje kreeg een ver wonding aan haar rechterdij been. In het Centraal Ziekenhuis werd de wond gehecht. Van de auto werd de koplamp beschadigd, De schade wordt gere geld. Gisteravond om 6.30 uur is op Bergerbrug een wielrijder in aanrij ding gekomen met een auto die de Geesterweg overstak. De autobe stuurder reed kalm. De fietser dacht aanvankelijk dat de auto de Geesterweg op zou gaan, doch de wagen ging rechtdoor. De hardrij- dende fietser kon de auto geen voorrang meer geven. Beiden rem den krachtig. Het nieuwe rijwiel werd vernield, de auto licht bescha digd. De fietser kwam er goed af. De autobestuurder treft geen schuld. Een automobilist die gisteren middag over de nieuwe Schermer- weg reed trof daar aan de kant van de weg een 52 jarige Alkmaarder aan, die een hoofdwonde had. De automobilist bracht de man in zijn wagen naar diens woning en gaf 'de politie kennis van het ge beurde. Er bleek een aanrijding te heb ben plaatsgehad tussen de man die per flets was en een motor. De motorrijder was inmiddels naar het ziekenhuis vervoerd, de wielrijder is waarschijnlijk even bewusteloos ge weest en is onbemerkt achter ge bleven. Hij herinnerde zich' het on geval niet meer. De rijkspolitie te Oudorp stelde een onderzoek in. DE HEER KOOPMAN OVERLEDEN ALKMAAR. Op 62-jarige leeftijd overleed hedenmorgen plot seling de bekende Alkmaarse, taxi ondernemer de heer C. N. Koopman van de Lindengracht. Vanmorgen heeft de heer Koopman nog met zijn wagen een rit naar het Station gereden. H.V.Z. opgelet! Zondagmiddag gaan we weer trainen. Alle leden worden verzocht om 3 uur bij het station aanwezig te zijn. We gaan nl. om 3.10 met de tram naar Bergen om een duin wandeling te maken. Op aller op komst wordt gerekend. Degene die zich nog niet heeft opgegeven voor Haarlem, kan dit uiterlijk Zondag nog doen. Het bestuur, EERSTE R.A.O.-AVOND ALKMAAR. Op 22 September wordt in 't Gulden Vlies de eerste RAO-avond van dit seizoen gege ven; het qabaretprogramma, waar eerste klas cabaretiers van het Strijdkraehtenprogramma zullen medewerken, zal voor het strijd krachtenprogramma worden opge nomen en Zaterdag 24 Sept. tussen half 2 en 2 uur worden uitgezon den. KORENBEURS: Bloemen tentoonstelling Floralia. K.A.B.-HOEKJE ALKMAAR. Tot de telkenjare terugkerende huisvrienden behoort de K.A.B.-kalender. Dit jaar brengt ons wel een heel mooie. Kunstzin nig en kleurrijk. Een sieraad voor de huiskamer. Een kalender, welke ons een rijkdom aan zinvolle ge dachten schenkt. De jonge tekenaar Gerard Lamaker heeft zich wel op buitengewone wijze ingespannen, om van deze kalender iets moois te maken. Op het ogenblik hebben wij de kalenders nog wel niet in voorraad, maar wij verwachten ze elk ogen blik. En wij maken U alvaat attent op deze uitgave, omdat de tijd is aangebroken, dat meerdere kalen ders U zullen worden aangeboden. Wij vragen U: reserveer een gulden voor onze eigen kalender en maak vast een plaatsje vrij in Uw kamer. Ook ons zakboekje, onze zak agenda verschijnt weer, eveneens tegen de prijs van f 1,met een schat van gegevens op elk gebied, hetwelk voor ons van belang is. Veel adressen, loonbelastingtabel len, posttarieven. Het formaat is iets groter clan vorige jaren, het geen van veel gemak zal blijken; we denken b.v. aan het maken van notitie's enz. Binnenkort zullen we bekend maken, waar men kan be stellen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. AFNEMEND BUIIG Wisselende bewolking met vooral aanvankelijk plaat selijk nog enkele buien. Morgen afnemend buiïg. Meest matige Westelijke wind. Dezelfde of iets ho gere temperaturen dan vandaag. Verjaagdat lusteloze gevoel.NeenvnAKKERTJF om weer monter en fris te worden en/ misschien een griep te voorkomen,f he/pen direct/ K.F.C.-KEURINGEN ENKHUIZEN: De Munt, Vrouwen in de nacht, ontoelaatbaar (D.); IJsoo-touristen, alle leeft. (A.). LUTJEBROEK: City, Ditte een mensenkind, volw. met rijpe le- venserv. (C. 3). ZWAAGDIJK: Citex, De terugkeer van Monte Christo, 1 jr (B.). WIERINGEN, Bioscoop, Blanke fu ry, onbekend. De laatste barri cade, 14 jr. (B.) CIRCUS MULLENS IN AANTOCHT ALKMAAR. Vrijdag a.s. komt het bekende circus Mullens naar Alkmaar en de dag daarop zal het veelbelovende programma voor het eerst in de tent op het Canadaplein worden vertoond. A.s. Maandag ho pen wij uitvoerig op een en ander terug te komen. WARMENHUIZEN, 17 Sept. 2900 kg bieten 5.405.50, 33.000 kg aard appelen, witte eigenh, 5.606,90, bi. e.igenh, 67.40, bevelanders 6.50. bintjes 7.40, 15.000 kg uien 12 12.90, grove 1111.70, drielingen 3.90—11.20, nep 13.20—14.60,, 3000 kg gele kool 5.30—7,10, 28.000 kg rode kool 5.508,70. 86.000 kg witte kool 77.30—7.70, 100 kg andijvie 6.20, 6200 kg slabonen 3057, afw, 2134, HEILOO, 16 Sept. Spereiebonen 3162, snijbonen 4367, pronkbonen 1630, andijvie 11—20, spinazie 19 31, postelein 1215, tomaten 10 24, gr. kool 812 p. kg, bloemkoel 19—35, komkommers 918, kropsla 39 p. stuk, aardbeien 3237 per doosje. ALKMAAR, 16 Sept. Bevelan ders 67, bl. eigenh. 67.50, slabo nen z. dr. 5062, afw. 3040, stok- snijbonen '3290, stamsnijbonen 28 42, pronkbonen 3342, komkom mers 817, tomaten A 2032, bon ken 1618, bloemkool Ia 32—48, I 2028, II 1018, rode kool 5.50 10.20, groene kool 612, spinazie 6 26, postelein 1024, sla I 1221, II 6—10, andijvie 13.5023.50, rode bieten 46.80, bospeen 617, win terpeen 5, waspeen 615, uien 613 drie!. 8, nep 710, prei 13.5016.50, soepgr. 26, selie 2—4, augurken: grol-grof 34, klein-grof 961.10, druiven: frankenthalers 7696, ali- cant 7285, westfrisia 5256. me loen: suiker 2367, net 1248, rei ne Victoria 4070, codlin ceswick 816, transparante de cronsels 12— 27, beurré hardy 816, segneur d'es- peren 1017, triomphe de vienne 8 —26. DE AFSTAND, di< vandaag hadden afg ze gerekend naar de reinmoeilijkheden. H meten was de afst vijftien kilometer, ni zelf zeiden ze: „We zeven tjotten, drie 1 natte sawahs". Ze b over gedaan, onder zon, beladen met hu de vivres. Eenmaal h gemaakt. Ze staken eerste sigaret van di het kampement roo meer, maar de ond geleerd, dat nicotin tocht de mens af ma Ze hadden er verd< dacht, waarom ze zc als ze veel rookten, dingen, waar je niet Je krijgt er een eige vermogen om onaan op de achtergrond vt kunnen dringen. Je eigenlijk dankbaar i waar moest het hee nadenken, over Rin- de grondplaat van d de en wiens vader was? Wat zou je het als je je realiseerde, moment, wanneer h tisch de tjotten bekl doorwaadt, thuis om en misschien niet ee ken. Het lijkt wel, i van een leger afhang waarmee het herinnc ten kan wegduwen Soms, als je rustij dingen van dit land durfde je te gaan d elk denkbeeld stond wacht, die je waar: vaarlijk terrein!" Als „Ik wil het nu eenm je verder gaan en je en moeilijkheden be! moest het dan net de gedachten van a Als je duidelijk zou mijn persoonlijke zou je beter dood ki Een lange patroui] een geestengang. In je dat, want de gi hoort bij de oorlog: in de propere Holl; lachte je om dat wc de oefeningen in d „oehoe" en „Ik ben Hannibal". Nu weet een lange patrouille gen geest bent. Je b je bent er niet. Zo was ook deze staarde maar naai zweetvlek in de rug van je voorman. De wisselend links en i dat Jan de bomen ai in de gaten hield er de rechterkant. En rekenen tot de laat Nu was het bivak kaar waren er misse den gesproken: „Ge ret" ,,Maf ze Buiten de open bivak was, zat de w er zo drie voor de Ieder zou twee uur en uitkijken. In sl ai niet op wacht, wan! makkers waren nu i van het woord aan heid toevertrouwd, een leger ligt ook v de kameraadschap v Dood of leven, voor jouJe kunt bes of leven. Wat is dot dan leven? Is ,,doo< die geestengang van bij iedereen alleen duw was? Dbod is rustJ< Hij ligt op het erev duw van de palmbor voor Joep. Hij hoort meer van alles: Ge geen wachten die geenHalt", zi dit denkbeeld. „Ik i daat. Geen terugtoch je ondanks alles toe ken moet aan de m voor gevallen zijn. ook weer? Eerst ha< gevoel van binnen. je voelde je sterk, stond een tijgerkop, tijger, maar niet de woud, doch een tijgs commandant zei: „Z hun kooi, deze tijge dat met moed en In hun harten was het volk, dat hen ni Ja, zo was het. Je dat warme, trotse gc geen oorlog, maar j dig je plicht. Ander toen niet zien. Er kwamen moei Je moest al vragen: ben we er ook weer of vier en dertig? Maar er kwam te Je sprak mensen uit „veroverde". Die mi werden veroverd, langzamerhand het alles; en jij kon h< De laatste verga: „International Air ciation" te Den Ha ontroerend slot, toe Norlin, president va Lnchtvaartmaatschai mens alle vertrgenv vaartmaatschappijen aan dr. A. Plcsman satie, de K.L.M., voc afgelopen dertig jaai Het zijn niet slech en materiale mogelij de eerste plaats is van de persoonlijke welslagen van ee verzekert, aldus de een gedeelte van zij Nederlands uitsprak man is voor ons st: beeld van initiatief, succes geweest, zo hopen nog lang var schap, ondervinding geest, van zijn grote te mogen genieten, Norlin, wiens woord werden door langdu applaus van de ver van vrijwel alle luchtvaartmaatschap

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2