Nieuw Devaluatie van het pond brengt gehele wereld in beroering Denemarken, Noorwegen, Israël en de Dominions volgen het Engelse voorbeeld Nederlandse regering overweegt eenzelfde of soortgelijke stap E ZEEP 200 doden bij scheepsbrand in haven van Toronto Hoogspanning in Amsterdam feA&c vrou^^'en,• M anaf f 3000.- ZWAAG 135 iiet duur EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN A/HO Tien landen devalueren Maandag 19 September 1949 45e laargang No. 11670 Engelse broodprijs zal met 25 worden verhoogd Wallstreet geschokt Officieel regeringscommuniqué Beurzen Maandag en Dinsdag gesloten Geen devaluatie in België, Zwitserland en Italië Resultaat te Namen niet onbevredigend Leerden: vrouwen van ïgepast almolive Zeep. :hts één minuut lig-zachte ive-schuim. spoelen. Doe ;er per dag. i lang. van de drie onstateerden de ten 14 dagen een teint en huid. deze Palmolive ;uur zal ook huid gaver en ivorden. >ep hoonheidsmiddel Gunstige voorwaarden E PAARD te HOORN i gaf hem onder- ning is een beste en, niet? Welnu, j iets beter. Doe ir pssssssst, stil! i niet. Ik zei dus bij mij op mijn je voor komt en laar stil, nu zijn burgh klopte op eslagen deur en Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in aHe edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederi. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59. toL 4243. Grote Noord 77. tel 4392 K 2290; ALKMAAR, Laat 221. teL 2048 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, toL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, toL 4» K2240 POND STERLING HET RUIM 301 GEDEVALUEERD LONDEN, 18 Sept. (Reuter). Het pond sterling wordt ge devalueerd, waarbij de nieuwe waarde wordt gesteld op twee dollar tachtig dollarcents tegen tot nu toe vier dollar drie dollar cents. De officiële goudprijs zal in overeenstemming worden gebracht met de nieuwe waarde van het pond sterling. Het Internationale Monetaire Fonds heeft zijn goedkeuring gehecht aan de genomen maatregel. Aldus heeft Zondagavond de Britse minister van financiën, Sir Stafford Cripps, in een radiorede bekend gemaakt. Hij deelde mede dat de Londense beurs en de banken Maandag gesloten zijn, doch dat de „Trustee Savings Bank" en de postspaarbanken geopend zouden blijven. De Britse regering heeft reeds aangekondigd, dat zij niet voornemens is de voedselsubsidies te verhogen. De prijs voor het brood van 4,5 penny zal tot zes pence worden verhoogd, binnen ongeveer 14 dagen. Sir Stafford Cripps deelde in zijn rede mee, dat het besluit tot devaluatie vóór zijn bezoek aan Washington door de Engelse regering was genomen. Cripps wees er op, dat de des kundigen verwachten dat het on middellijke gevolg van de devalua tie van het pond zal zijn, dat Britse goederen aantrekkelijker worden op de dollarmarkten, terwijl dollar goederen duurder zullen worden. De wijziging in de wisselkoers heeft geen betrekking op de binnenlandse waarden van .het pond sterling. De prijzen in de Engelse winkels zullen in de meeste gevallen dezelfde blij ven, daar de binnenlandse waarde van het pond niet is veranderd, hetgeen evenmin het geval is met de waarde van de spaargelden. Het nieuws van de devaluatie van het pond sterling werd giste renavond en hedennacht gevolgd door devaluatie-meldingen uit de hoofdsteden van de Dominions, be halve Canada, en van Denemarken, Noorwegen en Israel. De banken en effectenbeurzen in de landen, wier munteenheden zijn beïnvloed door de devaluatie van het pond sterling zullen vandaag gesloten zijn. Het bericht van de devaluatie betekende een donder slag bij heldere hemel voor duizen den touristen in Europa. De Deense regering besloot tot devaluatie van de kroon over te gaan. De nieuwe notering van de dollar bedraagt 6.92 Deense kronen, tegen tevoren 4,81 kronen. Sir Stafford, tevreden lachend over 't resultaat van Washing ton, verlaat het toestel waar mee hij naar Londen terug keerde. Enkele uren later maak te hij voor de BBC-microfoon dat resultaat wereldkundig: het pond devalueert. VIJF-EN-TWINTIG JAAR VLIEGEN OP INDIË Het is 1 October a.s. vijfentwintig jaar geleden, dat de eerste poging werd ondernomen om Nederlands Indië door de lucht te bereiken van Nederland uit. Die poging werd ge daan door de K.L.M.-vlieger van der Hoop. Sinds die eerste October 1924 werden tot nu toe 53 millioen kilo meter afgelegd op de Indiëroute. Er werden ruim 104.000 passagiers vervoerd, 1280 ton vracht, ruim 3000 ton post of ongeveer 460 millioen brieven en 3787 vluchten gemaakt. Het pond sterling blijft 19.36 Deense kronen noteren. Ook de Noorse kroon werd gede valueerd. Het pond sterling blijft twintig Noorse kronen noteren. Het Israëlische pond sterling is gedevalueerd van drie dollars voor één pond in 2.80 dollar. Uit Canberra en uit Wellington werd gemeld dat de Australische premier Chifley en de Nieuw-Zee- landse minister van Financiën Nash hebben medegedeeld, dat het Australische en het Nieuw-Zeeland- se pond sterling in dezelfde mate ten aanzien van de dollar zullen worden gedevalueerd als het Britse pond sterling. De regering van India maakte bekend dat de devaluatie van de Roepei zal doorgaan voor het einde van de driedaagse stillegging van het economische leven, welke heden Maandag) aanvangt. Maandag, Dinsdag en Woensdag werden krachtens een buitengewoon staats blad hiervoor aangewezen. Het Egyptische pond sterling zal onmiddellijk ingaande worden ge devalueerd. De nieuwe notering be draagt 2.871 dollar voor één Egyp tisch pond. De Zuid-Afrikaanse premier Ma- lan deelde in een tot het gehele land gerichte radiorede mede, dat het Zuid-Afrikaanse pond sterling, evenals het Britse pond, ten aanzien van de dollar zal worden gedevalu eerd. De omrekeningskoers wordt dezelfde (nu 2.80, tegen tevoren 4.03 dollar). De nieuwe waarde van het Zuid-Afrikaanse pond sterling zal gelijk zijn aan die van 38.4 gram fijn goud. Dr. Malan verklaarde verder nog dat de wisselkoersen tussen Zuid- Afrika en het Verenigd Koninkrijk, evenals die tussen Zuid-Afrika en alle landen, wier munteenheden in dezelfde mate waren gedevalueerd als het pond sterling, ongewijzigd zouden blijven. Ook het Ierse pond sterling is in dezelfde verhouding ten opzichte van de dollar gedevalueerd als het Britse pond. Wallstreet was gisterenavond ge schokt, toen de nieuwe koers van het pond sterling bekend werd. De nieuwe omrekeningskoers werd aanzienlijk lager geacht, dan door de banken en door industriëlen was verwacht. Te New York werd de devaluatie van het Britse pond uitgelegd als te betekenen, dat Groot-Brittannië erkent dat het waarschijnlijk klei nere leningen van de Verenigde Staten zal ontvangen en dat alle door de Verenigde Staten aan het buitenland verleende, dollarhulp in 1952 zal ophouden. In handelskringen te New York werd verklaard dat Groot-Brittan nië een onmiddellijke herleving van de Amerikaanse aankopen van Britse goederen mag verwachten, als gevolg van de devaluatie. TORONTO. In de haven van Toronto is in de vroege ochtend uren van Zaterdag brand uitge broken op het 6905 ton metende stoomschip Noronic. Toen de brand ontdekt werd viel er aan blussen reeds niet meer te den ken. Na luttele minuten stond het schip van voor tot achter in vuur en vlam. Ongeveer 200 men sen zijn bij de ramp om het le ven gekomen. De Noronic was een luxe passa giersschip voor de vaart op de grote meren. Aan boord bevonden zich 690 personen, met inbegrip van de bemanning. De passagiers waren hoofdzakelijk Amerikaanse vacantiegangers uit Detroit en Cle veland. Het schip zou Zaterdag verrekken voor een pleziertocht. Onmiddellijk na het ontdekken van de brand werd groot alarm gemaakt. Onder de passagiers, die in hun slaap werden verrast, ont stond een paniek. Mensen in nacht gewaad liepen gillend over de dekken. Sommigen sprongen van het schip op de kade. anderen te water. Van de wal af werden tou" wen en ladders toegeworpen, om het bezit waarvan vaak werd ge vochten. Ongeveer 100 passagiers konden door de bemanning wor den overgebracht naar een langszij liggend schip. Kapitein William Taylor bleef zo lang hem dit mogelijk was op het voorschip, waar hij passagiers be hulpzaam was bij het verlaten van het brandende vaartuig. De ladder waarmee hij zelf aan land werd gebracht, brak. en hij viel te wa ter, waaruit hij werd gered. Te voren had hij de deuren van een aantal hutten ingetrapt en radelo. ze vrouwen naar 't dek gebracht. Intussen hadden 18 brandweer auto's en 2 drijvende spuiten de hopeloze strijd met het vuur aan gebonden. Zo groot was de hitte, dat de brandweermannen pas na vijf uur aan boord konden gaan. Volgens de laatste berichten zijn tenminste 197 mensen omgekomen. DODELIJK ONGEVAL OP HAAGSE KERMIS Zaterdagavond geschiedde op de kermis te 's-Gravenhage een do delijk ongeval. Personeel van de kermis was bezig met het laten inlopen van de schuitjes op de z.g. „zig-zag wolkenkrabber". Dit is een ongeveer twintig meter hoge stellage, waarlangs een spiraalvor mige rails naar beneden loopt. In een schuitje kan men over deze spiraal rijden. Toen de kinderen van de constructeur van het ge vaarte een proefrit maakten op deze nog niet in gebruik genomen inrichting, kantelde het schuitje en viel van ongeveer 15 meter hoogte naar beneden. Een der inzittenden, de 32-jarige D. Steins, werd op slag gedood, terwijl de 15-jarige Annie Steins zwaar gewond werd. De beide slachtoffers waren als bezoekers naar de kermis gekomen en wilden graag eens eenritje maken in de schepping van hun vader. Zoals welhaast vanzelf spreekt trok het ongeval veel pu bliek. Hoewel de consternatie groot was, gingen de andere ver makelijkheden op de kermis nor maal door. 190 lijken zijn aan boord van het schip aangetroffen. 3 gewonden zijn in het ziekenhuis overleden en 4 lijken zijn uit het water opge haald. De ziekenhuizen en de eer ste hulpposten in twee hotels tel len 189 gewonden, van wie 16 ern stig. Het schip is geheel uitgebrand. De brand ontstond in het achter schip. Het is niet onmogelijk, dat een brandend weggeworpen sigaret of sigaar de oorzaak is. Nalatigheid van de zijde der bemanning wordt nagenoeg uitgesloten geacht. VERBAZING IN BANKKRINGEN Hoogspanning heerste er Zon dagavond in de kringen der be trokkenen bij het Bank- en Ef fectenbedrijf te Amsterdam, na dat bekend was geworden, dat sir Stafford Cripps een belang rijke verklaring voor de radio ging afleggen. Men vroeg zich af of. in weer wil van alle geruststellende ver zekeringen en tegenspraken, de Engelse minister van financiën, die zich tot dusver sterk tegen een muntcorrectie had uitgespro ken, wellicht toch de lang be sproken devaluatie zou aankon digen. Zijn mededeling ener waardevermindering van 4.03 tot 2.80 dollar in het pond sterling. dus met circa 30 pet, liet niet na enige verbazing te verwek- ken. aangezien men een verlaging tot 3 dollar wel als het laagste niveau had beschouwd. De volgende vraag die men zich stelde, was uiteraard: zal de Ne derlandse gulden het voorbeeld van het pond volgen? Het commu niqué van de regering dat later m de avond per radio werd ver spreid. gaf hierop het antwoord: De Nederlandse regering zag zich genoodzaakt eenzelfde of soortge lijke stap te overwegen. Met be langstelling wacht men nu de be slissing van de regering af. Zolang deze niet bekend is. kan men zich in bankkringen alhier moeilijk een oordeel over de reactie der waar devermindering van de Engelse va. luta vormen. Commentaren kon den dan ook nog niet gegeven worden Vele betrokkenen helden over tot de mening, dat de gulden met eenzelfde percentage als het pond zou worden gedevalueerd. Anderzijds was men van mening, dat de gulden niet zo drastisch ver. laagd behoeft te worden als het pond sterling. Dat de Deense kroon zich wel terstond bij de sterling- devaluatie heeft aangesloten, bracht men in verband met de grote export van Denemarken naar Engeland. Van bijzonder belang acht men uiteraard ook de terug slag op de Indonesische gulden. NEDERLANDS MOTORSCHIP GEZONKEN Naar Lloyd's uit Londen meldt, is het Nederlandse motorschip „Pinguin" (197 ton), dat op weg was van Antwerpen naar Stock holm, bij Kiel tegen het wrak van een lichtschip gevaren en binnen tien minuten gezonken. Alle leden der bemanning op één na werden gered. PROF. LIEFTINCK TERUG UIT AMERIKA Gisterenmorgen is, ei uur vroe ger dan verwacht werd, prof. mr. P. Lieftinck, minister van finan ciën, teruggekeerd van zijn mone taire besprekingen te Washington. De minister verklaarde niets te hebben toe te voegen aan zijn in terview met ANP-Aneta New York. IJfll Gedelegeerden, die te Washington de vierde Jaarlijkse bijeen komst van de Internationale Bank en Monetaire Fonds bijwonen, luisteren aandachtig naar de rede van president Truman. Hij verzocht de gedelegeerden om alle hindernissen te verwijderen bij het internationaal handelsverkeer in het belang van de wereldvrede. 's-GRAVENHAGE, 18 Sept. Naar aanleiding van de mede deling, door de Britse kanselier van de schatkist, Sir Stafford Cripps, hedenavond per radio gedaan inzake de devaluatie van het pond sterling, wordt beken'd gemaakt, dat de Nederlandse regering zich hierdoor genoodzaakt ziet eenzelfde of soortge lijke stap te overwegen. De beslissing van de regering hierom trent zal zo spoedig mogelijk worden medegedeeld. In aansluiting hieraan maakt de Nederlandse Bank bekend, dat zij de op grond van artikel 4 van het Deviezenbesluit 1945 vastgestelde wisselkoersen met ingang van 19 September 1949 alle heeft ingetrokken. Aan- en verkoop van buitenlandse vorde ringen, buitenlandse betaalmiddelen en buitenlandse gelds waardige papieren als in artikel 5 van het Deviezenbesluit 1945 omschreven, is dientengevolge tot nader order niet toegestaan. Voor dringende door de deviezenbanken te beoordelen gevallen kan voor het reisverkeer en voor de betaling van documenten hiervan worden afgeweken, waarbij de definitieve verrekening in guldens pas mag plaats vinden, zodra nieuwe wisselkoersen door de Nederlandse Bank zijn vastgesteld. Voorts heeft de minister van financiën krachtens artikel 2 van de Beurswet 1914 bepaald, dat de beurzen voor de geld- en fondsenhandel op Maandag 19 September en Dinsdag 20 Sep. tember gesloten zullen zijn en dat die dagen voor geldleningen als bedoeld in afdeling V der Beursvoorschriften 1940, niet als werkdagen zullen worden beschouwd. Het bestuur van de Vereniging voor de Effectenhandel (Be drijfsgroep Effectenhandel) zal in verband hiermede morgen aan haar leden mededelen, dat het om redenen van algemeen belang de leden der Vereniging op Maandag 19 en Dinsdag 20 September a.s. niet zal zijn toegestaan: a) hun bemiddeling te verlenen voor de aankoop of verkoop van effecten; b) voor eigen of anderer rekening effecten te kopen of te verkopen. Daar volgens de beschikking Beursverkeer 1947 aan- of verkoop van effecten zonder tussenkomst van een lid der Vereniging verboden is, is door dit samenstel van maatregelen elke handel in effecten voor twee dagen opgeschort. Reuter meldt uit Londen dat er geen wijziging zal komen in de bestaande omrekeningskoersen van de munteenheden van België, Zwitserland en Italië ten aanzien van de dollar. Vanwege het kantoor van de Franse minister-president werd Zondagavond bekend gemaakt, dat de Franse regering beraadslaagt over het door haar, met betrekking tot de bekend gemaakte devaluatie van het Britse pond sterling, in te nemen standpunt. De Franse regering kan eerst een beslissing nemen, wanneer zij op de hoogte is van alle feiten. De Franse effectenbeurs zal Maandag gesloten zijn en de vrije goudmarkt is stopgezet. Het overmaken van bedragen in buitenlandse valuta uit Frankrijk naar het bui tenland is door de Franse regering opgeschort. De buitenlandse bankrekeningen in Frankrijk zullen tijdelijk worden geblokkeerd. De Amerikaanse minister van financiën, John Snyder, verklaarde dat de devaluatie van het pond „een spoedige stijging" van de Britse hulpbronnen, in dollars ge waardeerd, ten gevolge zal hebben. Hij voegde hieraan toe: „De Britse regering heeft een van opbouwende zin getuigende economische stap ge daan Men mag verwachten, dat deze Britse maatregel op de duur een gezonde stimulans voor de we reldhandel in het algemeen zal zijn." Tc Brussel verklaarde men op het kabinet van de eerste minister dat de koerswijziging van het pond sterling de Belgische regering in genen dele heeft verrast, aangezien zij sedert Zaterdag te 11 u. op de hoogte was gebracht van de ko mende devaluatie in Groot-Brittan nië. De Belgische regering, zo ver klaart men verder, volgt de toe stand met kalmte. De kabinetsraad is niet bijeengeroepen zoals in de andere landen welke het voorbeeld van Groot-Bi-nnië volgen. De Zweedse regering heeft giste renavond besloten alle Zweedse be talingen naar het buitenland voor lopig op te schorten. Door radio-Frankfort werd giste renavond een verklaring van pro fessor Ludwig Erhard die alge meen wordt beschouwd als de man, die de portefeuille van economi sche zaken te beheren zal krijgen omgeroepen, waarin -uj verklaarde van mening te zijn dat, nu het pond sterling is gedevalueerd, ook de mark gedeva'ueerd zal moeten wor den. In Argentijnse zakenkringen ver wacht men dat de koers van de peso tegenover buitenlandse valuta in dezelfde mate zal worden gede valueerd als het Britse pond. Economische deskundigen te Praag verklaarden Zondagavond dat het besluit tot devaluatie van het pond sterling uiteindelijk een herziennig der wisselkoersen tussen Oost- en West-Europa moet teweeg brengen. Zjj verklaarden, dat onder de nieuwe omstandigheden de offi ciële koersen absurd zouden zijn. Indien de Oosteuropese landen hun plaats op de Westerse afzetgebieden willen handhaven, zouden zij ge dwongen zjjn hun valuta's te her zien. Het Internationale monetaire fonds heeft bekend gemaakt dat het zijn medewerking heeft verleend tot de devaluatie van het Britse pond sterling, het Zuid-Afrikaanse pond, de Noorse kroon, de Indische roepei, de Deense kroon en het Australische pond. In Britse bankierskringen te Ge neve werd verklaard dat de deva luatie van het pond de definitieve genadeslag zal betekenen voor het Britse touristenverkeer in Zwitser land. Hieraan werd toegevoegd dat zich thans in Zwitserland bevinden de Britse toeristen, die hun reis- chèques ter waarde van vijftig pond nog niet volledig voor Zwitserse francs hebben ingewisseld, in ern stige moeilijkheden zullen geraken. CENTRALE COMMISSIE R.T.C. IS TERUG De Centrale Commissie van de Ronde Tafelconferentie keerde Zondagavond in Nederland terug. Maandagmorgen zou over de weekend-conferentie een kort communiqué worden verstrekt. Dr. Drees was Zondagochtend reeds naar Den Haag vertrokken. Naar de speciale correspondent van het A.N.P. verneemt, hebben de besprekingen, die zich bijna uitsluitend op het gebied van de I -.e. lands ndonesische Unie be wogen, een bevre,Jfend verloop gehad. Het resultaat van de be sprekingen zal verder door des kundigen worden uitgewerkt en in de staatkundige commissie wor den besproken. De resultaten kunnen als „niet onbevredigend" worden gekarak teriseerd. Over de aard van de Unie-organen zou een oplossing zijn bereikt. RUSLAND BEWAPENT De commissies voor buitenland se betrekkingen en strijdkrachten van de Amerikaanse Senaat heb ben in een rapport over Truman's program tot militaire hulpverle ning aan het buitenland verklaard, dat de Sovjet-Unie meer dan vijf millioen man op de been heeft en haar militaire macht gestadig ver groot. Sinds 1948 heeft Rusland zijn oorlogsbegroting met 19 percent verhoogd en zijn de Russische strijdkrachten te land „in betere conditie dan ooit sinds de oorlog", aldus het rapport. De gemeenschappelijke commis sie verklaart, dat de Russische troepen in Duitsland van 70 tot 100.000 man zijn toegenomen en dat de Sovjet-Ünie de veiligheids maatregelen langs haar eigen grenzen en die van haar satellie ten heeft versterkt. De Nederlandse ambassadeur mr. E. N. van Kleffens en onze minister van buitenlandse zaken mr. D. U. Stikker op het Staats- departement te Washington, wachtende voor hun bespreking met de Amerikaanse staatssecretaris Dean Acheson.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1