Turnen in de open lucht Meer deviezen voor i n vester i ngsdoelei nden Circus Mullens in aantocht Demonstratie van R. K. clubs De katholieke landbouwschool te Schermerhorn Een herdenkingstentoonstelling van de slag bij Bergen Maandag 19 September 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Spoorwegen testen de reizigers Aantrekking van risico-dragend kapitaal Overheid zal niet passief blijven Katechismusboekeri Niet...? Wel...? Met veelbelovend programma PAC. 2 ALKMAAR. Ondanks de over vloedige regen, die Zondagmorgen in Alkmaar en wijde omgeving viel, heeft de Muziektuin in de middag, toen hef weer zich even herstelde, een grote schare gymnasten kun nen herbergen. Het waren een vier tal gymnastiek-verenigingen die met TAVENO. de Alkmaarse club, hun krachten kwamen meten in een serie onderlinge wedstrijden de eerste die in een dergelijk groots opgezette demonstratie plaats von den. Helaas bleek een groot deel van het publiek, huiverig voor een nat pak, afwezig en hebben slechts een 300 toeschouwers en toeschouw sters zich een idee kunnen vormen van de wijze, waarop in Noord- Holland Gymnastiek wordt beoe fend. Desondanks is de demonstra tie goed geslaagd. Er werd met animo en plezier gewerkt, het ging er rustig en ordelijk toe en het lag niet aan de organisatoren, dat het tijdschema werd overschreden. Bij alle geluk met het mooie weer kwam toch nog wat pech in de vorm van het defect raken van en kele toestellen. Op de prestaties van de turners is het echter niet van invloed geweest. Aan de ringen op het Paard en aan de brug werd er gedemonstreerd door ploegen uit Hoorn, DOS; Den Helder, RKSV nu WGW; Bergen, DIO en Heiloo, KLIMOP. Natuurlijk waren de le den van TAVENO in hun beste vorm ook van de party. Voor outsiders bleek het moeilijk uit te maken welke groep het beste werkte, de jury kon dat beter be oordelen. Wel bleken over het alge meen de jongens en de heren de dames de baas te zijn. Uitgezonderd dan Mej. T. Mak, die alle heren weer wist te verslaan. De middag werd geopend door Rector v. d. Hoek die erop wees dat dit de eerste openlucht-demon stratie van TAVENO en de gasten was in Alkmaar. De Hoogeerw, De ken, die een groot deel van de de monstratie bijwoonde, sloot de mid dag met een dankwoord aan de or- MOOIE STAND BIJ V. D. ALKMAAR. De Nederlandse Spoorwegen beschikken over een „Test-Maquette", een echt spoor weg-bedrijf in miniatuur, dat het gehele stelsel van beveiligingen, wissels en seinen weergeeft, zoals het momenteel in de praktijk werkt. Deze maquette bevat een tweetal stations, met daartussen een tweetal sporen, bruggen, over gangen en alles, wat er zoal langs de lijn te vinden is. Een electrische installatie, op zich reeds een tech nisch wonder met zijn 4000 verbin dingen, brengf het geheel in bedrijf en door het bedienen van druk knoppen kunnen alle seinen, wissels en de treinen in beweging worden gebracht. De reiziger, die zich af vraagt, hoe de Spoorwegen de lange baanvakken beveiligen, kan hier in de praktijk ervaren, hoe alles 'in zijn-werk gaat en zal dan bemerken, dat niet alleen techni sche kennis van de spoorwegman gevergd wordt, doch dat ook een goed reactie-vermogen noodzake lijk is. Op deze test-rpaquette kan de reiziger zelf, gedurende vier minuten. spoorwegman spelen; „Eigenlijk is het geen spelen", zo zeide ons de heer Max Vet, de pro pagandaleider van de N.S., die gis termorgen het miniatuur-spoor wegbedrijf officieel in werking stelde, „maar oefenen". De maquette werd door twee spoorweg-technici, de heren A. G. Bouman en A. P. Berkhout van het Seinwezen, gebouwd en in 1941 in enkele plaatsen gedemonstreerd. De oorlog heeft dit propaganda-object, evenals de bekende speelkamer, ontredderd en eerst in 1947 kon het mooie apparaat weer in gebruik worden genomen. De tournee, die nu door West Nederland begonnen is, doet Alkmaar aan en tot 1 Oc tober kan een ieder, boven de 14 jaar, die wil zien hoe zijn trein be veiligd wordt, er een kijkje komen nemen. Tevens is er aan deze „oefe ning" die in het V. en D. gebouw te Alkmaar wordt gehouden, nog een aardige attractie - verbonden degene, die de beste resultaten boekt met zijn trein-dienst, krijgt van de N.S. nog een aardige prijs, terwijl de directie van V. ep D, op ieder bepaald aantal bezoekers een verrassing uitreikt. De test-maquette is te bezichti gen en te gebruiken iedere middag en avond van 2 tot 6 uur en van 7 tot 10 uur. ganisatoren en een opwekking tot de jeugd, om, gezien het grote nut dat het lidmaatschap van een ka tholieke vereniging heeft hun eigen katholieke organisaties te steunen. De prijsuitreiking werd na afloop van de demonstratie door de Hoog eerwaarde Heer Deken zelf verricht. De uitslagen luiden; Meisjes 12 jaar: 1. J. Berendsen, Taveno, 16 pt.; 2. N. Schagen, Dos, 15 pt.; 3. L. Dontje, Dos 14 pt. Jongens 12 jaar; 1, R. ten Broede Dio, 1314 pt.; 2. D. de Vries. Dos, 13i/j pt.; 3. Ant. van Duimen 13 pt. Meisjes 13 en 14 jaar: 1. G. Kraak man, Taveno, 17 pt.; 2. T. Beekman Klimop 15 y„ pt.3. G. Buis, Taveno 1514 Pt. Jongens 13 en 14 jaar: 1. H. de Groot, Dio, 14'/„ pt.; 2. G. de Vries Dos, 12V4 pt.; 3. J. Veldt Dio 1214 pt. Meisjes 15 en 16 jaar: 1. G. Ligt- hart, Dos, 16 pt.; 2. L. Stoelinga Klimop. 16 pt.; 3. N .Schouten. Ta veno 15 pt. Jongens 15 en 16 jaar: 1. J. van Dijk, Taveno 12»/< pt.; 2. Th. Boots, Taveno 1014 pt. Dames 3de graad 1:. G. Hoek, Dos, 2%pt.; 2. Ida Sneker, WGW, 22 V,pt.; 3. A. Goutier WGW, 22 pt. Heren 3de graad: 1. Th. v. d. Aakster, Taveno, 19s/4 pt.; 2. A. Kraakman, Taveno, 18'/4 pt.; 3. G. Bijl, Dio, 17 pt. Dames 2de graad: 1. R. Schout- sen, Dos, 23 pt.; 2. A. Wassenaar, Klimop, 213/4 pt.3. J. Deckers, Dos 20i/; pt. Heren 2de graad: 1. R. de Groot, Dio. 253/4 pt. Dames 1ste graad: 1, T. Mak, Dos 102 pnt.; 2. L. de Rijk. Ta veno 983/4" pt.; 3. L. van Rijk, Tave no 923/4 pt. Heren 1ste graad: 1. A. Groot, Dio 104 y„ pt.2. J. van Wonderen, Dip 99 pt. „ST. CAECILIA" IN UNIFORM Geslaagde collecte ALKMAAR Het resultaat van de collecte aan de kerken voor de uniformen van St, Caecilia was bo ven verwachting; de opbrengst was f 556.80; gespecificeerd als volgt: St. Laurentiuskerk f 160.88; St. Joseph- kerk f 173.01 en St. Dominicuskedk f 222.91. Namens het comité „St. Caecilia" aan alle gevers 'en collec tanten hartelijk dank, MUTATIES RIJKSPOLITIE ALK I VAR Op 1 October a.s. wörden naar de Politie te Water overgeplaatst de wachtmeester G. P. Anderiessen van de Verkeersgroep Alkmaar naar de groep Alkmaar en de adspirant J. Springer van de groep Wognum naar de groep Am sterdam, Desze beide politieambtenaren werden eertijds van de Politie te Water door de Politie te Land over genomen. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING VOOR DE HEER P. TH. LUYCKX DEN HELDER. Het heeft Z. H. de Paus behaagd de heer P. Th. Luyckx te begiftigen met het gou den erekruis „Pro Ecclesia et Pon- tifice". Dit geschiedde uit waarde ring voor de grote verdiensten die de heer Luyckx zich heeft verwor ven voor het katholieke, culturele en sociale leven in Den Helder. De gedecoreerde vierde zijn 25-jarig jubileum als lid van de St, Vincen- tiusvereniging en als bestuurslid van de R.K. Militairenvereniging „Stella Maris". Vrijdagavond is hij door de geestelijkheid en afgevaar digden van talrijke kath. organisa ties gehuldigd. OUDE ZAAK VERNIEUWD ALKMAAR. De bijna vijftig jaar bestaande zaak van de heer Woltering Wackers in het Payglop, die zich op de verkoop van heren modeartikelen, voornamelijk hoeden, heeft toegelegd, en die de laatste jaren niet geheel meer aan de eisen des tijds voldeed, heeft in de afge lopen weken een grondige veran dering ondergaan die in alle op zichten een verbetering betekent. De ouderwetse, degelijke- zaak, werd inwendig geheel verbouwd en na enkele weken hard werken is er van de oude, donkere winkel niets meer te bespeuren. Er is een mo derne, licht en ruime winkelruimte geschapen, waarin een keur van ar tikelen, die kon worden uitgebreid, uitstekend tot haar recht komt. De fa. Pekelharing heeft het aanne- merswerk verricht, de heer Bakkum verzorgde het schilderwerk en de fa. Pedroli de nieuwe, doelmatige verlichting. Een schat van bloemen deed gisterenmiddag het vernieuw de interieur goed uitkomen. De heer Woltering Wackers heeft ook zijn parapluie-afdeling, waarin da mes en heren parapluies, bij deze gelegenheid uitgebreid zodat er, naast de speciale reparatie-inrich ting, ook in deze afdeling voor ieder iets naar zijn gading te vinden is. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Elizabeth dv A. Godijn en E. vd. Berg; Elisa beth M. en Francina J. dochters v. J. G. Staa en F. J. Benjamin; Jacob z.v. J. v Dijk en C. M. Bos; Alida A. dv M. Beinema en J. C. Berg; Bar- tholomeus P.Q. z.v. E W J Schel- tinga en J L. Poelgeest; Maria A. d.v. J. L. Brinkman en A. E Schil der. Overleden: Cornelis Koppen, oud 80 jaar, wednr v. J. Velthuis. De auto kon niet door de deur ALKMAAR Zaterdagmiddag omstreeks 6 uur reed in de Eikelen bergstraat een auto tegen de deur van een woning op eh beschadigde daarbij de gevel. De bestuurder reed weg. Het nummer van de wagen is echter genoteerd en het is gebleken dat de inzittenden van de auto 2 inwoners van Uitgeest waren waar van er 1 rijles kreeg. Bang voor de gevolgen waren zij weggereden. Proces Verbaal is opgemaakt. Diefstal van wasgoed ALKMAAR Bij de politie is een drietal aangiften binnengeko men terzake van diefstal van was goed uit de tuinen achter twee woningen .n de Trompstraat en een in de Rochdalestraat. A.F.C.-NIEUWS Zouaven IAFC 1 02 AFC 2—HSV 2 7—0 AFC 3Berdos 2 23 Junioren: AFC a—WZ a 2—1 Kolp. B. a—AFC b 4—2 AFC c—VVZ b 4—1 Adspiranten: AFC e—AFC d 1—4 AFC f—AFC g 5—0 Overige wedstrijden afgelast. Het eerste wist tegen de Lutje- broekers te winnen. Keurig gedaan, jongens, dat viel mee! Het tweede was af, dat is na twee maal totaal 120. Het derde had het zwaarder en verloor net aan! De junioren a en c stuurden de jongens van Kruyver met lege han den naar Zaandam terug. Goed zo! De B's verloren in Oudorp. Dat is volgende week anders hè! De adspiranten hebben onderling gezellig gevoetbald, ondanks de regen. Attentie: Hedenavond openings clubavond met extra attractie. Nie- man vergete aanwejzig te zijn. Dus tot vanavond! De F.P.C.-er. EEN BEZOEK AAN DE „GEMIDZA"- TENTOONSTELLINC HEILOO. Wij brachten een bezoek aan de tweede Gemidza tentoonstelling om deze „in be drijf" te zien. De belangstelling is tot heden zéér bevredigend. Niet alleen komen bezoekers uit Heiloo, maar ook velen uit de omringen de gemeenten. De attractie dat iedere 100e bezoeker(ster) een prijs in ontvangt kan nemen slaat goed in. Wij waren getuige van „de blijde incomste" der 1500e bezoeker, deze moest bijna een handwagen halen om de cadeaux mede te nemen, welke door de diverse standhou ders beschikbaar gesteld waren. Handel willig Natuurlijk ging onze belangstel ling uit naar het z.g „zaken doen" door de standhouders en staken daarom hier en daar ons licht op. Overal was de opinie „bevredigend" Wat te zien en te koop is Een beschrijving geven van iedere stand apart is ondoenlijk, dit zou ook te veel plaatsruimte in beslag nemen. Wij willen volstaan met op te merken, dat alle stands een prima verzorgde indruk geven. Ook viel ons op dat de reclamefolders er keurig uitzagen. Dat er alle maal volbloed zakenmensen expose- sen is t.e merkgn aan het rustig la ten bekijken der stands door de be zoekers, zonder dat deze direct lastig gevallen worden met 'n stortvloed van verkoopargumenten Wij zagen stands met bloemen, INGEZONDEN Alkmaar, 15 Sept. '49 Mijnheer de Redacteur In het ingezonden stuk van de heer Jac. Groen Az,, d-d. 12 Sept. kwamen enkele zinsneden voor, waarover ik de schrijver enige vra gen wilde stellen. Dit kan het beste geschieden, evenals de heer Groen dit deed, voor het forum van het lezend publiek. Ik moge u verzoe ken mij enige plaatsruimte in uw blad af te staan. Bij voorbaat be tuig ik u mün vriendelijke dank. Hoogachtend, A. MEKKEN, Jaagpad 34, Alkmaar. Op 12 September '49 schreef de heer Jao, Groen Az., namens het bestuur van de Vereniging voor Kath. Land- en Tuinbouwonderwjjs een artikel, handelende over het R.K. Land- en Tuinbouwonderwijs in ons gewest en de oprichting van T. school te Stompetoren, een neutrale L. en Enkele dingen zijn mij onduidelijk en wel allereerst, waarom de LTB niet alle strubbeiingeri heeft voor komen door de oprichting van een neutrale schooi vóór fe zijn. Dit wa re de meest logisehe en wijze weg geweest. Het komt mij voor, getuige ook de veelzeggende opmerking van de heer Groen ,,dat vele dingen voor ons nog niet vaststaan", dat Overzicht van de Test-maquette der Nederlandse Spoorwegen, opgesteld in het gebouw van V. D. te Alkmaar. wel meer gepraat zal zijn dan ge handeld. De LTB, wellicht nog druk bezig met de discussie, of het mis schien enige aanbeveling zou ver dienen om te Schermerhorn een Kath. land- en tuinbouwschool op te richten, zal wel zeer onaange naam verrast geworden zijn door de tijding, dat te Stompetoren een neutr. school uit de grond gerezen was. Dat deze tijding niet gekomen zou zijn als de LTB iets meer ac tief in deze was geweest, is wie weet nog niet tot de heer Groen doorgedrongen, of, zo hij het wei beseft, vertelt hij in zijn artikel wijselijk maar niet, dat de oorzaak van het onderwijsdrama eigentijk schuilt in het verzuim van de LTB, Het is wel zeer gemakkelijk om nu qls paardenmiddel een waarschu wing te richten tot de Kath. ouders om hun kinderen niet te zenden naar die school te Stompetoren, maar deze ouders zouden meer ge baat zijn geweest bij een grotere activiteit van de LTB in deze kwes tie. Moge ik u niet een tikkeltje on sportief noemen, mijnheer Groen, omdat u de fout van de LTB voor de ouders verbloemt? Welke posi tieve daad stelt de LTB naast uw negatieve raadgeving? Was de uit puilende school te Spanbroek niet voldoende stimulans om de oprich ting van een Kath. land- en tuin bouwschool te Schermerhorn door te drijven? Het lijkt me een tikje beschamend voor dg LTB dat de stimulans komen moest uit het stichten van een neutrale school in de omgeving. A. MEKKEN- Alkmaar, Het leek ons niet ondienstig de heer Groen meteen in de gelegen heid te stellen de heer Mekken van antwoord te dienen; wij laten zijn verweer in hetnaschrift vol gen. (Red. N.H.D.). Naschrift: Ik meen dat ik, voorzover het be stek van een krantenartikel dit toe liet. duidelijk genoeg was geweest omtrent de oorzaken, waarom onze vereniging zich verplicht heeft ge voeld de zaak omtrent de Kath, school te Schermerhorn Uit de doe ken te doen. De heer M, heeft dit óf niet begrepen óf hij wijt wat ik niet mag aannemen willens en wetens het verloop aan de te geringe activiteit van de LTB, Laat ik omtrent dit laatste daarom slechts dit zeggen; als 't alleen af hankelijk zou zijn van de activiteit van de LTB, dan zou in het gebied dat wij bestrijken, N.-Holland, Z.- Hojland en de Zeeuwse eilanden, overal ruimschoots gelegenheid be staan Kath. lager land- en tuinb.- onderwijs te volgen. Het is ons ech ter, evenals de Holl. Mij. v. Landh., onmogelijk scholen te stichten zon der de toestemming en zonder sub sidie van het Dep. van Landbouw. Ik zette reeds uiteen dat ngar ver houding van het aantai jongeren de toewijzingen voor neutrale scholen veel ruimer zijn dan voor Katho lieke scholen. De heer M. is er volkomen naast, wanneer hij suggereert, dat onze activiteit omtrent Schermerhorn eerst zou zijn ontstaan door „de tij ding" dat er een neutrale school in Stompetoren zou komen. Reeds maandenlang berust bij het Depar tement een verzoek om de parallel klas van Spanbroek naar Schermer horn over te brengen, welk verzoek nu wij landelijk weer eens een paar toewijzingen hebben gekregen, thans is omgezet in een verzoek om een definitieve sehool aldaar te stichten. Maar afgezien daarvan: wij hebben niet het minste be zwaar dat in Stompetoren een neu trale school gesticht wordt. Maar wij weten uit ervaring, dat als de Kath, ouders hun jongens bij ge brek aan een Kath. school naar een neutrale school zenden, dit later te gen ons wordt uitgespeeld in de zin, zoals ik reeds schreef: de autoritei ten hebben bezwaar tegen een Kath. school, want die zou de (inmiddels gestichte) neutrale school „leegzui gen of tot een noodlijdende school maken". De Kathoiieken zijn daar door zelf oorzaak, dat er in hun omgeving voor hun jongens nooit 'n Kath. sehool zal kunnen komen. „Ik hoop dat 't de heer M. nu dui delijk is, hoewel hij dit alles reeds uit mijn artikel- heeft kunnen op diepen; ik heb er werkelijk niet om heen gepraat. Voor één ding ben ik de heer M. toch nog wel dankbaar, dat hij mij til. de gelegenheid heeft verschaft, om recht te zetten, dat het hier heeft gemangeld aan een te geringe activiteit, waarover wij ons zouden moeten schamen. En daarom zullen de volgende gegevens hem die als boer ongetwijfeld lid van zijn Kath. standsorganisatie zal zijn en als Kath. ongetwijfeld voorstander zal zijn van Kath, onderwijs ook nog wel interesseren en tegelijk doen beseffen hoe moeilijk ons werken is, Tot heden heeft zieh de mogelijkheid om in het bovenge noemde uitgestrekte gebied van 3 provincies Kath. lagere land- en tuinbouwscholen te kunnen en m 0- g e n opriehten tot 17 plaatsen be perkt, waarvan 8 in Noord-Holland, In het gebied onder het Noordzee kanaal in deze provincie zelfs nog geen enkele. De LTB heeft in de provincie Noord-Holland méér leden dan de neutrale en christelijke organisatie samen; hoe het met de jongeren staat, kan de heer M. hieruit zelf wel afleiden. Uiteraard kwamen de eerste scholen tot Stand in gebieden of plaatsen met een overwegend Kath. bevolking, zoals bijv. Span broek en Egmondbinnen, Wij menen echter ook aanspraak te mogen en moeten maken op scholen in meer gemengde streken en vooral daar, waar de cijfers uitwijzen, dat het aantal jongeren aldaar voor de helft of meer uit Katholieken bestaat. Richt men daar ook neutrale scho len, best. Dat willen wij zeker niet verhinderen. Maai' om bij ons voor beeld te blijven: het moet mogelijk ziin in Stompetoren een neutrale: sehool te hebben en tegelijk een Katholieke in Schermerhorn. Daar zullen wij het zeer beslist op aan houden. Maar het wordt onmogelijk ais men de school in Stompetoren met Kath. leerlingen gaat bevolken. En daarom ligt hier bij de ouders zo'n grote verantwoordelijkheid. JAC. GROEN Az. bloembollen, zaden, levensmidde len, zuivelproducten, rijwielen, electrotechnische artikelen, wijnen en likeuren, meubelen zowel voor kantoor als voor de huiskamer, speelgoederen, haarden en kachels, volledige woninginrichting, couran. tenbedrijf, schildersartikelen en spuitinrichting, radio-artikelen, etc. Wij zijn er van overtuigd dat nog velen in de komende dagen de tentoonstelling zullen bezoeken. Wij willen besluiten met op te merken dat deze tentoonstelling wat orga nisatie en uitvoering betreft er zijn mag en absoluut niet behoeft onder te doen voor tentoonstellingen van het. zelfde genre in de grote steden. De Heilooër middenstand heeft bereik wat zij bereiken wilde. n.l. het publiek tonen dat het met het zelfde gemak tegen concurrerende prijzen en prima service in Heiloo kan kopen! Eerste steenligging HEILO Woensdag a.s. 17 uur zal de eerste steen gelegd worden van de eerste veertien woningen, welke door de R.K. Woningbouw vereniging St. Willibrordus in Heiloo gebouwd worden. De eerste steen zal gelegd worden door de Zeereerw. heer Pastoor J. J. M. van Muyen. VERKOOP OP AFBETALING DEN HELDER De gezamenlij ke Middenetandsverenigingen heb ben vanavond om acht uur in For mosa een bespreking uitgeschreven voor wie winkeliers, die belang hebb enbij verkoop op afbetaling. Prof. Dr. v. tl. Brink, de minis ter van Economische Zaken, heeft heden de hoofdcommissie voor in dustrialisatie geïnstalleerd. In zijn rede deelde de minister mede, dat hoewel ten aanzien van de toe komst tal van onzekerheden be staan, het mogelijk is gebleken in ruimere mate buitenlandse be taalmiddelen voor investcrings; doeleinden ter beschikking te stel len dan vorig jaar het geval was. De deviezenvoorziening zal derhalve, aldus de minister, in mindere mate dan in het vorige jaar een knelpunt voor dé Indus triële ontwikkeling vormen. Naast het deviezenaspect, dat aan de industrialisatie inhaerent is, is het vraagstuk der binnen landse financiering van niet te onderschatten betekenis. Er heeft Op Zaterdag 17 September open de de Burgemeester van Bergen Dr. W. Huijgens, in de kunstzaal van „De Rustende Jager" aldaar, een herdenkingstentoonstelling, die tot en met Maandag 26 September zal worden gehouden, en die gewijd is aan de slag bij Bergen, geleverd na de landing der Engelsen en Rus sen aan de kust van Noordholland. Het is thans 150 jaar geleden, dat ons land in gedwongen bondgenoot schap met Frankrijk verkeerde. Op 27 Augustus 1799 landde een Engels leger tussen Petten en Callantsoog, terwijl eveneens een Russische troepenmacht werd ontscheept. De erfprins, zoon van Willem V, de latere koning Willem I, voegde zich bij de invallers. Over en weer von den gevechten plaats, totdat op 19 September bij Bergen een grote slag geleverd word tussen het En gelsRussische leger onder de her tog van York en het GalloBa taafse leger onder generaal Van- damme. Na enige successen, keerde Aanbesteding Beemsterbrug SCHERMERHORN Vrijdagmid dag 1.1. had in de raadszaal alhier de aanbesteding plaats voor de nieuw te bouwen brug over de Beemsterringvaart. Er waren 23 inschrijvingen w.o. van firma's uit Amsterdam, Haalem en Den Helder. De laagste inschrijving was van een combinatie van 3 aannemers alhier n.l. de heren van Diepen, Schotsman en de Reus voor een bedrag van f 30.550. Hierop volgden G. Borsjes alhier met f 30732.—; D. Ent uit de Rijp met f 30750.Fa. Smallegange uit Haarlem met f 30.831.enz. De hoogste inschrijving bedroeg f 36100 gunning is aangehouden tot Dins dag a.s. SchoorlGrasshoppers 15 Op een zwaar te bespelen veld wist Gr. zijn meerderheid te to nen. Gr. was er goed in en bleef gedurende de gehele wedstrijd de meerdere. De Gr. voorhoede was goed op dreef. De rust was inge gaan met 30. Daarna had Gr. zon en wind mee, zodat ze nu nog gemakkelijker de baas bleef. De midvoor scoorde met 2 doelpun ten, de linkbuiten met 1 en de spil 1, die hij uit een teruggekopte corner hard inschoot, Schoorl maakte één tegenpunt met een buitenspelluchtje. De eindstand was 5—1. 't Was een mooie, faire wedstrijd. HEERHUGOWAARD. In Oct. 1948 vroeg 't Kerkbestuur (School bestuur) in de parochie van de H- Familie 'n bedrag van f 75,(vijf en zeventig gulden) voor aanschaf fing van nieuwe Katechismusboek- jes aan de Gemeenteraad te Heer- hugowaard Te behoeve van de H. Familieschool, De Raad der Gemeente besohikte afwijzend, omdat volgens 'n verkla ring van het schoolbestuur elk kind ingevolge Bisschoppelijk voor schrift THUIS in 't bezit van een Katechismusboekje moet zijn. en omdat naar 's raads oordeel deze uitgave niet noodzakelijk is en in williging der normale eisen, aan 't geven van lager onderwijs te stel len. zouden worden overschreden, Het Kerkbestuur ging hiervan in beroep by Gedeputeerde Staten, aanvoerende, dat de boekjes niet alléén thuis, doch ook op school worden gebruikt en dat de thans gebruikte methode zowel in dogma tisch, didaotisoh als paedagogisoh opzieht belangrijk gewijzigd is, zo dat gesproken kan worden van ver andering van methode. Gedeputeerde Staten besloten: Vernietiging van het bestreden raadsbesluit en de gevraagde me dewerking alsnog te verlenen, over wegende, dat het vak Godsdienst leer als 'n wettelijk verplicht leer vak moet worden aangemerkt, dat het College van Ged. Staten van oordeel is, dat er inderdaad sprake is van verandering van mqthode, dat het argument van het Gemeen tebestuur, dat de kinderen ook thuis over een Katechismusboekje moeten beschikken buiten beschou wing kan blijven, daar de boekjes ook op school worden gebruikt, dat trouwens, al zouden deze boekjes hoofdzakelijk of uitsluitend thuis worden gebruikt, dit aan de ge rechtvaardigdheid van de aanvrage niet afdoet, daar de leerlingen deze boekjes thuis nodig hebben om de lessen te leren, die hun op school zullen worden overhoord. Derhalve krfjgt het Kerkbestuur in de H. Familie-paroohle gelden voor aanschaffing van Kateehls- musboeken. in de loop van de dag de kans en leden de invallers zware verliezen. Op 2 October waren de Engelsen fortuinlijker. Alkmaar werd bezet en zag zelfs de erfprins binnen haar muren Do Gallo-Bataven trok ken terug tot Purmerend en Bever wijk. Op 6 October echter namen zij, onder generaal Brune. revan che en brachten de invallers bij Castricum een zware slag toe. Op 18 October werd te Alkmaar een overeenkomst gesloten, waarbij de invallers, die er het leven en de vrijheid hadden afgebracht, vrije aftocht verkregen. Zij scheepten zich dan ook op 19 November te Don Helder in. Ter gelegenheid van de herden king van deze landing en de slag bij Bergen, wordt bovengenoemde tentoonstelling gehouden. In zijn openingswoord wees Bergen's bur gemeester er op, dat het gemeen tebestuur van Bergen geenszins be hoort tot hen, die bewoneraars zijn van oorlogen en veldslagen. De be langstelling van B. en W. gaat eer der uit naar de realisatie en de organisatie van de vrede. De histo rie van het dorp echter heeft hun volle interesse en daarom juichen B. en W. deze tentoonstelling toe. In de historie speelt 's mensen schande, de oorlog, een grote rol. Deze tentoonstelling wil geen fees telijke herdenking van een veld slag zijn, doch slechts een histori sche expositie van een tijdperk in onze geschiedenis, dat zeker niet glorieus te noemen is en dat, o.a. in de persoon van Daendcls, vergelij kingen mogelijk maakt met de re cente historie van ons volk in 1940. Nadat de burgemeester in grote trekken een historisch overzicht ge geven had van de periode, waarvan deze tentoonstelling de uitdrukking wil zijn, dankte hij de heer de Sa'in, die de expositie met bloemen had opgeluisterd "en de heer Rog geveen, die de voornaamste initia tiefnemer was, waarna hij de ten toonstelling geopend verklaarde, niet zonder dat hij de hoop uit sprak, dat de hier geëxposeerde oorlogstropheeën de laatste zouden zijn, die Bergen zou bezitten. Op de tentoonstelling ziet men velerlei gravures, prenten en aqua rellen uit het gemeentemuseum te Bergen, het gemeente-archief te Alkmaar en het rijks prentenkabi net te Amsterdam. Voorts voor werpen als geweren, kogels, een irommel en andere uitrustingsstuk ken, afkomstig uit de slag bij Ber gen. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 14.30—17.30 en van 19.30—22 uur. De ochtenduren kun nen beschikbaar worden gesteld voor leerlingen van scholen (ook uit de omgeving), voor M.O. en U L.O. en de hoogste klassen der lagere scholen. De hoofden dar scholen wordt, met het oog op de beperkte ruimte, verzocht zieh hierover in verbinding te stellen met de gemeentesecretarie van Bergen, afd. Algemene Zaken, zich echter een diepgaande veran dering voltrokken op de kapitaal markt, waardoor het aanbod van risico-dragend kapitaal in verhou ding tot dat van risico-mijdend kapitaal, zeer aanzienlijk is ver minderd. Minister v. d. Brink zeide in ver band hiermede, dat in overleg met de minister van Financiën maat regelen worden beraamd om de transformatie van het risico-mij dende kapitaal in risico-dragend kapitaal in voldoende mate te doen plaats vinden. Voorts betoogde de minister, dat de overheid ten aanzien van het uiterst gewichtige vraagstuk der industrie-financiering niet slechts een passieve rol mag spe len. In het biizonder met „etrekking tot de vestiging van de, voor een 3/oortgaande industrialisatie zo belangrijke, basis-industrieën mag de reserin" .Jet aarzelen, indien de mogelijkheden in de particu liere sfeer te kort schieten of an dere overwegingen dit gewenst maken, rechtstreeks aan de indus triële ontwikkeling deel te nemen. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. WEINIG VERANDERING Vannacht weinig wind en plaat selijk mist. Overigens verander lijke bewolking en overwegend droog weer. Morgen overdag zwakke of matige wind uit noor delijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. Grote verbetering van de markt SCHAGEN De dienst van Ge meentewerken is op het ogenblik druk bezig met het verbeteren van de markt. Tot dusverre stond het aangevoerde vee zowel als de paar den aan twee kanten van een stalen buis vastgebonden. Dit wordt nu ge heel anders. Ongeveer een halve me ter verder, precies evenwijdig met de bestaande buizen,, ook wel .ge naamd „de ring" wórdt nu een nieuwe ring geplaatst. Daartoe zijn zware betonblokken met vierkante gaten, waar palen in passen, in de bestrating gegraven, en met elkaar verbonden door nieuwe buizen. De verhoogde staanplaats voor de dieren is ook ongeveer een halve meter verlengd in de richting van de grote kerk, zodat deze plaatsen even groot blijven. Het grote voordeel van deze verandering is wel de omstandig heid, dat de dieren hun trawanten aan de overzijde niet meer kunnen raakstoten, of wanneer het paarden betreft, niet meer kunnen bijten. Daarnaast is nu voor de koppen der dieren 'n pad ontstaan zodat han delaren en boeren ongehinderd voor- om kunnen lopen om ze vast of los te binden ofwel de beesten van alls kanten goed te bekijken. Het staat dan ook als een paal beven water, dat alle bij de vee handel gëinteresseerde partijen de ze aanzienlijke verbetering bijzon der op prijs stellen. Avondvaktekenschool SCHAGEN Ook dit jaar wordt de avondvaktekenschool op dezelf de voet voortgezet. Blijkens een mededeling van de vereniging ter bevordering van het vakonderwijs in West-Friesland bestaat n.l. op Za terdag 24 September a.s, te vier uur in „De Rode Leeuw" gelegen heid tot het aanmelden van nieu we leerlingen, GEEN ZITTING IN DE COMMISSIES VAN BIJSTAND Conflict van 1946 thans volkomen DEN HELDER De minder heidspartijen in de Raad hebben besloten geen zitting te nemen in de Commissies van Bijstand. Dit berieht heeft het Gemeentebestuur hedenochtend bereikt. ALKMAAR Terwijl de herin nering aan Circus Strassbyrger nog in onze herinnering voortleeft, de klanken van de kermis nauwelijks zijn verstomd en de gedachten al weer gaan naar de jaarlijkse 8 Oc tober-kermis, waagt het bekende Circus Mullens alweer de aandacht. Het beeft zijn tournee door Limburg en Brabant geëindigd en komt van uit Gorcum, waar het de volgende week voorstellingen geeft Vrijdag a.s. naar Alkmaar, waar Zaterdag morgen de opbouw op het Canada- plein begint, In een persconferentie kregen wij De koorddansende leeuw in Circus Mullens reeds inzage van het programma, dat inderdaad veelbelovend ge noemd kan worden; wij doen er enkele grepen uit; de clownerie ii in handen van niemand minder dan de drie Babusio's vader met zoons die op dit gebied een we reldreputatie genieten. Met goede clown-nummers staat of valt een circusprogramma en wij verwach ten, dat Circus Mullens met de Ba busio's zal staan. Paardenliefhebbers zullen genie ten van de aanblik van de prach tige zwarte Friese hengst, die de bekende paardendresseur Otto Schuman wist te dresseren; een speciaal nummer in dit genre is de vliegende Diana, die het klassieke parforee-nummer te aanschouwen zal geven. De jongleur Charlie Wij- ma steekt zijn grote collega van Strassburger naar de kroon; hij weet het te presteren 'n vijftal kop-en-schotels door het luchtruim te laten slingeren en ze stuk voor stuk, met lepeltje en klontje suiker op zijn schedel op te vangen en ia ruststand te brengen. Jefferson is de naam van de dompteur die een unieke prestatie levert door de koning der woestijn, de leeuw „Frascita" te laten koord dansen; Frascita is - -voerder van een hele troep Afrikaanse leeu wen, die Mullens ons iaat zien. Nog veel meer attractieve num mers telt het cireusprogramma van Jos Mullens, wiens naam er borg voor staat, dat Alkmaar en omge ving in de grote tent, die 3000 be zoekers kan bevatten iets moois te zien zal krijgen. Het circus krijgt standplaats op het Canadaplein en geeft voorstellingen van 24 tot en met 27 Sept. Het heeft ook een be zoek aan Den Helder, Schagen, Hoorn en Purmerend op zijn pro gramma.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2