^/e voor aantocht Bij de 70ste verjaardag van onze directeur E. J. M, Stumpel Godsdienstig leven in het Zuiden der Ver. Staten Sensationele berichtgeving over 'tH. Jaar in de Amerikaanse pers Sterke vooruitgang ET GEHEIM VAN HET OUDE HUIS end kapitaal ramma Maandag 19 September 1949 PAG. 3 Een voorbeeld van apostolische ijver en rusteloze werkkracht Pionierswerk van Nederlanders Suerillacongres door T.N.I. ontbonden Militaire commissie Atlantisch pact Journalisten rijden een scheve schaats RESA HILVERSUM een diepgaande veran- •okken op de kapitaal- rdoor het aanbod van nd kapitaal in verhou- t van risico-mijdend er aanzienlijk is ver- r. d. Brink zeide in ver ede, dat in overleg met van Financiën maat- rden beraamd om de ie van het risico-mij- taal in risico-dragend t voldoende mate te vinden. ïtoogde de minister, -heid ten aanzien van gewichtige vraagstuk trie-financiering niet passieve rol mag spe- zonder met „etrekking ging van de, voor een industrialisatie zo basis-industrieën mag et aarzelen, indien cheden in de particu- te kort schieten of an- egingen dit gewenst ltstreeks aan de indus- kkelin" deel te nemen. VERWACHTING eld door het K.N.M.I. geldig van Maandag- Dinsdagavond. VERANDERING reinig wind en plaat- Overigens verander- king en overwegend r. Morgen overdag matige wind uit noor- tingen. Weinig veran- mperatuur. etering van de markt De dienst van Ge- n is op het ogenblik net het verbeteren van 'ot dusverre stond het vee zowel als de paar- e kanten van een stalen onden. Dit wordt nu ge- Ongeveer een halve me- precies evenwijdig met buizen,, ook wel ge ring" wordt nu een geplaatst. Daartoe zijn blokken met vierkante palen in passen, in de ^graven, en met elkaar oor nieuwe buizen. De aanplaats voor de dieren veer een halve meter 3e richting van de grote leze plaatsen even groot grote voordeel van deze is wel de omstandig- dieren hun trawanten zijde niet meer kunnen f wanneer het paarden meer kunnen bijten, nu voor de koppen der id ontstaan zodat han teren ongehinderd voor lopen om ze vast of los wel de beesten van alle l te bekijken, dan ook als een paal dat alle bij de vee- eresseerde partijen de- ike verbetering bijzon stellen. Ivaktekenschool Ook dit jaar wordt tekenschool op dezelf- ortgezet. Blijkens een van de vereniging ter van het vakonderwijs iland bestaat n.l, op Za- eptember a.s, te vier Rode Leeuw" gelegen- aanmelden van nieu- r, ZITTING IN DE ES VAN BIJSTAND 1946 thans volkomen DER De minder- in de Raad hebben n zitting te nemen in es van Bijstand. Dit het Gemeentebestuur bereikt. van het programma, aad veelbelovend ge worden; wij doen er n uit; de clownerie is in niemand minder dan >usio's vader met op dit gebied een we- genieten. Met goede ers staat of valt een nma en wij verwach. us Mullens met de Ba- aan. Ehebbers zullen genie- aanblik van de prach- Friese hengst, die de >aardendresseur Otto st te dresseren; een mer in dit genre ls de ana, die het klassieke iroer te aanschouwen jongleur Charlie Wij- In grote collega van naar de kroon; hij presteren 'n vijftal ris door het luchtruim geren en ze stuk voor >eltje en klontje suiker lel op te vangen en in brengen. is de naam van de e een unieke prestatie le koning der woestijn, raseita" te laten koord- cita is --voerder troep Afrikaanse leeu- llens ons laat zien. meer attractieve num- t circusprogramma van wiens naam er borg iat Alkmaar en omge- rote tent, die 3000 be- bevatten Iets moois ijgen. Het circus krijgt ip het Canadaplein en Hingen van 24 tot en Het heeft ook een b». Den Helder, Schagen, rrmerend op zijn pro- OP ZATERDAG 24 SEPTEMBER a.s. herdenk! de directeur van ons bedrijf, de heer E. J. M. Stumpel,'zijn 70ste verjaardag. Het spreekt vanzelf, dat dit niet onopgemerkt mag blijven in de krant, die zo vaak bij verschillende gelegenheden de personalia van anderen in een feestelijk licht gezet heeft. Temeer is dit gerechtvaardigd, omdat het weinig tegenspraak kan ontmoeten, dat de verdiensten van deze jubilaris zich jarenlang tot ver buiten de grenzen van drukkerij en krantenbedrijf hebben uitgestrekt. Naast zijn gezin en zijn zaak zocht en vond hij uitgebreide en diepgaande arbeid in het katholieke verenigingsleven op gods dienstig, sociaal en politiek terrein en in het algemene openbare leven. Twee oorzaken vooral hebben hem tot die veelomvattende arbeid gestuwd: zijn apostolische ijver en zijn rusteloze natuur. Beide ook waren de voornaamste drijfveer tot wat zijn levenswerk geworden is: de drukkerij en de krant. Beide de eerste allicht veelal meer dan de laatste! zijn natuurlijk ook ob jecten van commerciële betekenis, maar de apostolische ondergrond kan zelfs in het streven naar hoger bloei van de drukkerij niet worden ontzegd: de krachtige ontwikke lingsmogelijkheid van de eigen katholieke krant voor het gewest zou ten zeerste gebaat zijn bij het hebben van een eigen drukkerij. Dit is ten overvloede duidelijk ge bleken na de laatste wereldoorlog, uit de revolutie in het kranten- bedrijf in ons vaderland! Op zeer jeugdige leeftijd kwam Eduard Stumpel »in het bedrijf, dat zijn vader te Hoorn stichtte. Vader Stumpel was onderwijzer in Roelof- arendsveen, hij kwam,in 1880 naar de Westfriese stad en' begon een boekhandel, waaraan later een drukkerij verbonden werd; dat was het begin van de onderneming, die nu tot een moderne zaak met de nieuwste apparatuur, is uitgegroeid. Iedereen, die voor het eerst het uit gebreide complex betreedt, staat verbaasd over wat hij daar te zien krijgt. Uiteraard was ook het begin van de krant bescheiden: aan de moge lijkheid van een eigen katholieke krant voor Westfriesland was en werd nadien nog! heel wat ge dokterd. In April 1905 kwam „Onze Courant" ter wereld, eerst twee maal in de week, later anderdaagse krant. De 26 jarige Stumpel was redactioneel medewerker, corrector, administrateur, expeditiechef, en wat niet al. Maar het ging, wel eens met horten en stoten, maar het ging. Later kwam de onverge telijke Berger de krant redactioneel omhoog werken en onder Toon van Oorschot werd in 1923 de grote stap gewaagd: Onze Courant werd dag blad. Stumpel zat niet stil, zijn be drijf en zijn krant zijn bedrijf óm zijn eigen roomse dagblad moest aan de voortschrijdende techniek in het grafische bedrijf beantwoorden: er kwamen moderne zetmachines, een rotatiepers in 1930, die in 1937 door eeft kostbare nieu we zestienzijdige vervangen werd. Daarop zijn, behalve het West- fries Dagblad, verschillende lande lijke en diocesane verenigingsorga nen in honderdduizend duizenden exemplaren gedrukt, ener is heel wat tact „en zo" voor nodig geweest, om in de bezettingsjaren dit kostelijke stuk uit handen van de rovende bezetters te houden. Het was een grote zegen, dat dit gelukt is; want onmiddellijk na de bevrijding toen de voorziening met electra en gas het weer toeliet, kon de krant weer op de behouden ro tatie-pers gedrukt worden. En dat niet alleen: er kwam een nieuwe, clandestien voorbereide combinatie op katholiek persgebied in Noord holland tot stand, waarvan het ge volg was, dat voortaan het Noord- hollands Dagblad in Hoorn ver scheen, voor het gehele gebied bo ven de lijn Castricum-Purmerend. Dit staat er zo eenvoudig; maar wat zat er al niet aan vast en zit er nog! om dat op gang te bren gen, en lopende te houden! Drie nieuwe kantoren moesten worden gesticht: in Alkmaar, in den Hel der, in Schagen, een bijkantoor kwam er op het Grote Noord w Hoorn, jan wat een zorgen na de oorlog, wat een besprekingen en onderhandelingen, over uitbreidin gen en aankopen! In het jaar, dat hij enige maan den bezig was zijn zeventigste jaar te gaan voltooien, nam Stumpel een nieuwe zorg van formaat op zich: er moest iets gebeuren met de ka tholieke pers in de Noordelijke pro vincies en een deel van Overijsel. Het katholieke dagblad „Ons Noor den", met het „Nieuw Overijsels Dagblad", moest een ingrijpende reorganisatie ondergaan en uitein delijk bleek slechts een oplossing mogelijk door een combinatie met het Noordhollands Dagblad. Stum pel nog altijd als in zijn jonge jaren gedreven door zijn aposto lisch vuur en zijn rusteloze natuur pakte na lang wikken en wegen ook dit karwei aan. Afstanden be stonden niet meer. Speciale telex apparaten verbinden Groningen „a la minute" met Hoorn, auto's rijden over de Afsluitdijk en de uit sociale overwegingen slechts aarze lend aanvaarde noodzaak van nachtarbeid brengt sinds half Fe bruari technisch en redactioneel personeel nu ook in de nachtelijke uren in touw voor de belangen van de katholieke pers! Dit alles, heel die ontwikkeling van het kleine krantje van 1905 voor twee dekenaten tot het ge waardeerde welverzorgde moderne dagblad van nu, dat rayons in vijf provinciën bestrijkt, dankt zijn ont wikkeling, onuer Gods onmisken bare zegen, aan de rusteloze arbeid van de nu zeventigjarige, die kan sen wist te benutten en wist te scheppen, die van volhouden en vasthouden wist en zich in het gra fisch bedrijf in het algemeen en in het kranten- en dagbladbedrijf in het bijzonder, een breed en diep inzicht verwierf, dat menigeen hem benijdt. De foto bij dit artikel schijnt er op te wijzen, dat de directeur al bij voorbaat met enigszins gefronst gezicht naar zijn feestartikel kijkt. Hem kennend, zullen wij ons dus moeten matigen, hoewel er nog zo veel te zeggen valt over zijn al even apostolische als rusteloze wijdver takte bezigheden op katholiek en openbaar terrein! Zijn eerste schre den op dit gebied liggen uiteraard in de parochie Hoorn, waar hij vijftig jaar geleden de eerste ont wikkeling van menige katholieke activiteit meemaakte. Hij kwam er, toenmaals naast Bernard Schermer z.g-, in de gemeenteraad in 1916 en in 1924 werd hij wethouder, wat hij bleef tot 1934, toen hij inmiddels, practisch gesproken, voor de Mid denstand, in de Tweede Kamer kwam, tot de bezetter hem er, met alle anderen, in 1940 uitjoeg. Hij was voorzitter van de toen malige katholieke Kiesvereniging, had aandeel in de gewestelijke po litieke actie en werd na de bevrij ding mede geroepen in Noordhol land de nieuwe Katholieke Volks partij to reorganiseren. Hij was_ ac tief in de plaatselijke Katholieke Middenstand en werd in het hoofd bestuur gekoif n, zelfs tot voorzitter in 1934 en toen tevens nog maar eventjes daarbij tot secretaris van de Katholieke Middenstandsbond in Nederland. Hij was van alle markten thuis, deed alles vlot en goed en vreesde geen overlading; hij stond in 1918 op de preekstoel in Spier dijk, om de Bijzondere Vrijwillige Landstorm te propageren en is nu nog hoofdprefect-organist van de Mannencongregatie van de H. Fa milie! Hij kwam in de Kamer van Koophandel en in het bestuur van het Borgstellingsionds, leiade enige tijd de mede op zijn initiatief opge richte Katholieke Westfriese Land dag en is secretaris van het bestuur van de Katholieke U.L.O.-school voor Westfriesland, Daarnaast werkte hij mede aan tal van acties op katholiek gebied in stad en ge west, die niet in een bepaald orga nisatie-keurslijf zijn te dringen. Hij wist in zijn stad zijn standge noten tot activiteit te brengen, was de organisator van actie-weken en tentoonstellingen („Stad Hoorn") en Oranjefeesten. En hij geniet nog een gazagvolle reputatie in de krin gen van drukkers en uitgevers en dagbladdirecteuren. Zeventig jaar worden is op zich zelf geen verdienste. Wel belangrijk is, hoe die jaren werden besteed. Stumpel heeft zijn tijd niet in ledig heid doorgebracht, zijn jaren goed besteed. Zijn werken getuigen van hem. Zijn carrière, het succes van zijn ondernemingen, enzijn gezin. Zijn echtgenote deelt, ruim een week na de dag van zijn Kroon jaar, het geluk, de gezegende leef tijd der Sterken ook te bereiken. Ook ooi de vele zorgen, die zij deel de, staat zij mede in de glans van het feest, nu op deee 24ste Septem ber de grote lichten aanflitsen, om de heer Stumpel eens 'n keer de hulde te geven, en de dank van duizenden te brengen, die hem toe komt. Voor zijn voorbeeld van apos tolisch werker en zijn rusteloze ijver. (Van een speciale K.N.P.-correspondent) LAFAYETTE, Louisiana, U.S.A. - Vergeleken bij een vijftig jaar ge leden, toen er bijvoorbeeld in La fayette in Lousiana 's Zondags 12 mannen naar de kerk kwamen, is het godsdienstig leven in het Zui den van de Verenigde Staten sterk vooruitgegaan. De kerken worden druk bezocht; het aantal commu nicanten is groot. Dit alles is voor een groot gedeelte te danken aan de Nederlandse pioniers, die als missionaris hier kwamen werken. Om slechts twee van deze mannen te noemen. Mgr. Drossaerts (t) aarts bisschop van San Antonio, Texas Mgr. van de Ven (t), bisschop van Alexandria, Mgr. W. J. Teurlings, huisprelaat van Z.H. de Paus en thans pastoor te Lafayette, wordt genoemd „the builder of Lavayette" (de bouwer van Lafayette), en te recht. Hij bouwde: St. John's Cathedral, Cathedral School, St. Genevieve Church, St. Patrick Church en een kerk voor de ne gerbevolking. Thans zijn er enkele negerpries ters werkzaam, opgeleid door de paters van het Goddelijk Woord (S.V.D.). Het negerprobleem staat in het middelpunt van de belang stelling, maar de oplossing eist tijd. Een van de geestelijke leiders van het Zuiden, een Jezuiet uit het klooster te Grand Coteau, zeide mij: „Dit is onze grote zonde geweest". Ondanks de ondemocratische schoolwetten worden er met grote offers steeds meer katholieke scho len gebouwd. De St. Anthony's Ele mentary School te Eunice, Lousiana, is juist voltooid. Aan de bouw van de St. Genevieve School te Lafayet te wordt binnenkort begonnen. De Broeders van de Christelijke scho len hebben een groot noviciaat in New Iteria; te Lafayette werd on langs een seminarie geopend voor de diocesane geestelijkheid. Vorige maand werd het nieuwe „Our Lady of Lourdes Hospital", een ka tholiek ziekenhuis onder leiding van de Zusters Franciscanessen te La fayette in gebruik genomen. De massaproductie van olie, rijst, suiker, katoen en mais heeft wei nig mogelijkheid opengelaten voor de kleine landbouwers; en waar deze mogelijkheid nog bestond werd ze niet gebruikt door de trek naar de stad. Dit vormt een sociaal pro bleem voor het Zuiden van de States. Een typisch .Amerikaanse oplossing om aan deze zucht naar het comfort van de stad tegemoet te komen vormen de zogenaamde drive-in-theatres, openlucht biosco pen op het platteland, waar men vanuit zijn auto rustig de film kan volgen. Een fundamentele oplos sing zal echter gevonden moeten worden op economische grondslag, en men zoekt deze terecht in de Christelijke gedachte van de Co- operatieven. Te Djogja werd medegedeeld, dat Vrijdag te Prambanan een congres van de P.K.I. (Partai Kommunis Indonesia) op ordelijke wijze ont bonden werd op bevel van een Re publikeins officier. Daze officier zou de partijleider Djoni, toen deze op het punt stond het z.g. guerilla congres te openen, aangehouden hebben. Ongeveer 120 afgevaardigden gingen op bevel van de officier uiteen, zo werd medege deeld. In dezelfde kringen werd ver klaard, dat de Republikeinse rege ring op 14 September Djoni had gewaarschuwd, dat het niet raad zaam zou zijn gedurende het hui dige „delicate moment" in de Haagse R.T.C. een congres te hou den, In Republikeinse kringen te Ba tavia meent men, dat de leiders van het congres zouden proberen een centrale guerilla-organisatie te vormen buiten de T.N.I. en dat het congres daarom niet de instemming had van de Republikeinse regering en het opperbevel van de T.N.I. SLUITING ZITTING STATEN-GENERAAL De minister van Binnenlandse Zaken ad interim, mr. van Schaik heeft Zaterdagmiddag te 3 uur, daartoe gemachtigd door H. M. de Koningin, de zitting der Staten- Generaal gesloten. In zijn rede zei hij o.a. Sinds de bevrijding doorleeft ons Koninkrijk een rechtsontwik keling, waarvan omvang en diep te him weerga in de geschiedenis van het Nederlandse volk nauwe lijks vinden. De dringende staatkundige vraag stukken waarvoor wij 'binnen lands zijn gesteld, de toekomstige staatsrechtelijke structuur van de gebieden overzee en de nieuwe vormen van samengaan in inter nationaal verband stellen geza menlijk de hoogste eisen aan het scheppingsvermogen en de werk kracht van ons volk. In de thans aflopende zittings periode heeft de Volksvertegen woordiging haar belangrijke bij drage tot die rechtsontwikkeling geleverd door haar wetgevende arbeid als door de vertolking van hetgeen er met betrekking tot de op te lossen problemen in het rechtsbewustzijn van het volk leeft. Niet steeds is het mogelijk ge weest, het gemeen overleg tussen regering en parlement te doen plaats vinden op een wijze, die ten volle kon beantwoorden aan bepaalde leerstellige opvattingen daaromtrent en tevens aan het geen in feite werd verwacht. Ech ter is gebleken, dat zowel de Sta- ten-Generaal zelf als ons consti tutioneel recht ruimte weten te geven aan een constitutionele praktijk die door de dringende omstandigheden van het ogenblik geboden is. Het strekt tot verheu genis, dat de zich opnieuw in de beide Kamers geopenbaard heb bende zin voor samenwerking en opbouwende werkzaamheid tot zovele vruchtbare resultaten heeft geleid. De Koningin heeft mij opgedra gen u deswege dank te zeggen. WASHINGTON (A.P.). De uit vertegenwoordigers van twaalf landen bestaande Raad van het Atlantisch Pact heeft Zaterdag de vorming gelast van een commissie, die de „militaire maatregelen moet nemen voor de verenigde defensie van 't Noord-Atlantische gebied". Groot-Brittannië, Frankrijk en de V.S. zuilen als leden van de „permanente groep" van deze mi litaire commissie een belangrijke rol spelen in de unificatie van de Westelijke verdediging in 't kader van het Atlantische verdrag. Door hun deelneming aan de West-Europese regionale planning group zullen en kunnen de V.S. van nu af aan „actief deelnemen aan het maken van plannen voor de verdediging van West-Europa". De Raad heeft opdracht gegeven „zo spoedig mogelijk een studie te maken" van de miiitaire productie en voorraden van de landen van het pact. De Raad is het eens geworden over de vorming van vijf regio nale „planning groups", die ten doel zullen hebben de plannen te maken voor de gedetailleerde defensie van de vijf hoofdgebieden van West-Europa en Noord-Ame- rika, die onder het Atlantisch Pact vallen. Mensapen in Wassenaar Reeds vanaf 1946 deed het Be stuur van het Dierenpark Was senaar alle mogelijke moeite om weer in het bezit te komen van enige mensapen, hetgeen door deviezenmoeilijkheden enz. niet eenvoudig was. Thans is het Park in het bezit gekomen van een drietal volwas sen gibbons, waarvan er één ge schonken werd door Korporaal E. Beyersbergen van Henegouwen, welke momenteel in Indië ver toeft. Een tweede verheugende en zeer zeldzame gebeurtenis was de geboorte van een tweetal penseel- aapjes. Deze soort is de kleinste aDensoort ter wereld en de minu tieus kleine tweeling en moeder verkeren in blakende welstand. Tevens arriveerden deze week per K.L.M. nog een zending fraaie zilverreigers en schuitbekreigers. Dr. Huender in ziekenhuis opgenomen De op 7 September 1949 hier te lande aangekomen oud-gouverneur van Suriname, dr. W. Huender, is ter observatie en behandeling op genomen in het St. Antonius zie kenhuis te Utrecht. Verwacht wordt, dat dr. Huender over enige weken uit het hospitaal zal wo"rden ontslagen en zich voor verder herstel van gezondheid naar Zwitserland zal begeven. (Van onze Romeinse correspondent) ROME. Het Heilig jaar nadert met rasse schreden. Het Centraal Comité heeft juist officieel aangekondigd, dat het, na gemaakte berekeningen volgens de opgaven van de nationale comité's minstens drie millioen pelgrims verwacht. Het vermeldt hierbij, dat officiële pelgrimages aangekondigd zijn door de comité's uit Nederland, 9 groepen, uit Argentinië, 1 groep, uit Australië, 1 groep, uit België, 21 groepen, uit Canada, 2 groepen, Denemarken, 6 groepen, Engeland, 7 groepen, Frankrijk, 110 groepen, Havana, 1 groep, Ierland, 7 groepen, Indonesië, 1 groep, Luxemburg, 3 groepen- Monaco, 1 groep, Noord-Rhodesia, 1 groep, Noorwegen, 1 groep, Oostenrijk, 68 groepen, Peru, 1 groep, Tanganyka, Kenya en Oeganda, te samen 1 groep, en Uruguay, 1 groep. Het is daarenboven een eeuwen oude gewoonte, dat bijzondere plech tigheden, waaronder op de eerste plaats de plechtige heilig en zalig verklaringen in de St. Pieter beho ren, gedurende het jaar, vooraf gaande aan het Heilig Jaar worden uitgesteld om ze gedurende dit laatste in tegenwoordigheid yan de duizenden pelgrims te vieren. Dit zal dan ook in 1950 het geval zijn, want behalve de twee reeds be paalde heiligverklaringen zullen er nog een twintigtal zaligverklaringen plaats vinden. Dit alles hebben enige Ameri kaanse journalisten voor 1950 te weinig gevonden, waarschijnlijk, omdat het reeds tot de gewone programma's van de reeds gevier de heilige jaren behoort. Zij heb ben daarom enkele weken geleden het initiatief genomen van de pu blicatie van een Apostolische Con stitutie, gedurende het Heilig Jaar door Pius XII af te kondigen, welke een algehele canonieke her vorming zou moeten behelzen van het religieuze leven in de ka tholieke kerk. De kloosterorden en congregaties zouden dan door deze Constitutie aangepast wor den aan de bijzondere omstandig heden van onze hedendaagse maatschappij. Dit initiatief heeft de corres pondent van de „Herald Tribune" aan een artikel van Pater Richar- dus Lombardi ontleend, versche nen in de „Civitta Catholica" van Februari 1949, waarin de Jezuiet er op wijst, dat de Paus, in audiënties, verleend aan groepen van kloosterlingen deze aanspoort om met bewaring van de geest door de stichters van de onder- scheidelijke orden en congrega ties aan hun instituten zich zoveel mogelijk verdienstelijk te maken voor de leniging van de grote geestelijke noden van onze dagen. Uit informaties door ons bij de Ondersecretaris van de H. Con gregatie van de Religieuzen inge wonnen, is gebleken, dat er tot op heden door de H. Stoel nooit gedacht is aan het doen verschij nen van een dergelijke Apostoli sche Constitutie. Dezelfde Prelaat merkte bovendien op, dat sedert enkele jaren een soortgelijke aan passing door de H. Stoei aange raden wordt aan de religieuze communiteiten, die onder de strenge Pauselijke clausure leven. Sedert enige jaren geeft de H. Stoel geen verlof meer voor de oprichting van nieuwe communi teiten met deze clausure. Voor de reeds bestaande raadt het opper ste kerkbestuur aan de clausure te verzachten om de leden vain deze communiteiten in staat te stellen door een passende arbeid in hun levensonderhoud te voor zien, waartoe de fondsen van hun klooster door hun waardevermin dering niet toereikend zijn. Ter wijl de clausure deze religieuzen slechts in het geval van levens gevaar toestaat het klooster te verlaten, raadt de H. Stoel dan ook op dit punt de discipline te verzachten en de religeuzen gele genheid te geven zich in minder dringende gevallen hun gezond heid buiten de kloostermuren te verzorgen. Amerikaanse overdrijving De correspondent van de New York Times wenst daarenboven als tweede initiatiefnemer, in een uitvoerig artikel over de opgra vingen in de Grotten van het Va- ticaan, dat Zijne Heiligheid de Paus de resultaten van deze op gravingen plechtig gedurende 1950 bekend maakt. Want vol gens deze correspondent heeft men bij dit archeologisch werk niet alleen de plaats blootgelegd waar de H. Petrus begraven is geweest, maar heeft men ook het gebeente der Apostelen weerge vonden. Een ware Amerikaanse overdrijving. De opgravingen onder de koe pel van de St. Pieter, op last van Pius XII in 1941 begonnen, heb ben volgens de verklaringen van de Paus, in Februari 1944 bij ge legenheid van een audiëntie aan de Romeinse studerende jeugd afgelegd, de plaats aan het licht gebracht, waar Petrus onmiddel lijk na zijn marteldood begraven is geweest. Deze plaats bestond uit een nis of grafholte in een der grafkamers van een onderaardse begraafplaats in de Vaticaanse heuvel, afgesloten, zoals dit toen het gebruik was, met een mar meren steen. In 258, dus ongeveer twee eeuwen na Petrus' dood zijn, vol gens historisch vaststaande gege vens, zijn beenderen naar de ca tacomben van de H. Sebastianus aan de Via Appia overgebracht. Bij deze gelegenheid zal er aan de gelovigen en aan de toen in Rome bestaande bedehuizen een algemene uitdeling hebben plaats gevonden van relieken van de H. Petrus, zoals dit volop in deze martelaarsperiode van de Kerk de gewoonte was. Bij deze eerste opening van het graf van Petrus, twee ecuwen na diens dood, zal er, gezien de zeer primitieve wij ze, waarop het lijk begraven was geweest, weinig meer dan enkele beenderen gevonden zijn, die toen in een urn of een kistje zullen zijn bijeengegaard. In de vierde eeuw zijn deze resten van de Via Appia naar de Vaticanus naar het oorspronkelijke graf weder terug gebracht. Opnieuw een schitte rende gelegenheid om aan de toen talrijke bestaande kerken in en buiten Rome een reliek van Petrus te, schenken. De eerste ba siliek van Rome, de St. Jan van Latcranen, wordt zelfs met het hoofd van de Prins der Apostelen begiftigd, tot op heden met dat van de H. Paulus de kostbaarste relieken van deze kerk. Het be staan van een marmeren urntje of een kistje, waarin de weinige overblijfselen van het gebeente van de H. Petrus als reliek onder de confessie van de St. Pieter be waard worden, was reeds sedert eeuwen een bekend feit. Als derde opzienbaar nieuws hebben de Amerikanen en in dit geval het nieuwsagentschap „United Press" enige dagen gele den gemeld, dat Z. H. de Paus ge durende het H. Jaar de Tenhe melopneming van de H. Maagd tot dogma zal verklaren. Wie enigszins op de hoogte is van de hoeveelheid voorbereidende werk zaamheden, welke volgens de traditionele gewoonte aan een dogma-verklaring vooraf gaat, kan nu reeds zeggen, dat, zo deze traditie ook voor dit bijzonder ge val gehandhaafd zal worden, deze verklaring niet in 1950 kan ge schieden. Dogmaverklaring Maris" ten Hemelopneming Het proces van deze dogmaver klaring, een goede 80 jaar gele den begonnen, is vervat in enkele duizendtallen van documenten, welke bij de H. Congregatie van het Heilig Officie het archief vormen van Maria's Tenhemelop neming. Dit archief is destijds op last van Paus Leo XIII opgericht. In 1946 heeft Pius XII door het zenden van een circulaire aan alle leden van het katholiek Epis copaat hun mening gevraagd over dit tot dogma te verklaren ge loofspunt. Het merendeel van de Aartsbisschoppen en Bisschoppen hebben hun antwoord aan de H. Congregatie van het Heilig Of ficie opgestuurd, maar nog niet allen. Nadat nagenoeg alle ant woorden van het Episcopaat zul len zijn binnengekomen, kan men met het eigenlijke theologische gedeelte van het proces beginnen. De Paus zal hiertoe het vraagstuk aan de theologen van de H. Con gregatie van het Heilig Officie in studie geven, die, om er zich een duidelijk beeld van te kunnen vormen, alle documenten over dit vraagstuk bestaande, zullen moe ten bestuderen. Een ieder be- griipt, dat dit maanden en maan den in beslag zal nemen, zodat 1950 het einde ervan niet zal zien. De Amerikaanse journalisten doen beter zich niet te mengen in het opmaken van het program voor het Heilig Jaar. EXTRA TREINEN OP PRINSIESDAG In verband met het te verwach ten druk reizigersvervoer naar en van Den Haag ter gelegenheid van Prinsjesdag, is op Dinsdag 20 Sep tember a.s. een aantal extra tremen ingelegd op de lijnen: Dordrecht Den Haag H.S., Rotterdam Feye- noord—Den Haag H. S„ Amsterdam C.S.Den Haag H.S., Utrecht C.S. Den Haag S. S., Groningen—Den Haag S. S. Bovendien wordt op verschillende stations materieel in reserve gehouden, dat gebruikt kan worden zodra daaraan behoefte be staat. Geslaagd dank zij (Bekende schriftelijke cursus) Vraagt ons prospectus. Midden standsdiploma, Algem. ontwikke ling, Engels. Na de afkondiging van de order staakt het vuren, werden te Solo door middel van geluidsversterkers redevoeringen gehouden, teneinde de bevolking over de voorschriften, die deze order behelst, in te lichten. Ook werden de dagorders van de brigade commandant, kolonel U. L. E. Ohl en de commandant van de tweede T.N.I.-divisie luitenant-kolonel Slamet Riardi, bekend gemaakt. Militairen der T.N.I. ruimen overeenkomstig de order „staakt het vuren", versperringen op. FEUILLETON OORSPRONKELIJK VERHAAL VAN HERM. ANTONSEN Een maand, nadat Karei Vro- mans als eerste luitenant der genie uit Indonesië gerepatrieerd was, belde zijn vriend Jan de Koningh; hem op. „Zeg eens, Karei, heb je al wat gevonden?Nog niet?Luis ter dan. We hebben een schrijver gekregen van een zekere Antoon Kusters, uit Goirie bij Tilburg. Hij is lakenfabrikant of iets dergelijks $n heeft een fabriek even buiten Tilburg. Zoekt naar een scheikun dig ingenieur voor zijn fabriek. Is dat niet iets voor jou?Wat!... Ja, de fabriek is in Tilburg, maar hij woont op een villa in Gorle. Nooit van gehoord? Ja, 't is ook maar een klein nest, maar die kerel betaalt goed en omdat ik wist, dat jij aan het zoeken bent. Waarom Karei het aanbod aan genomen had, wist hrj zelf nog niet goed. Misschien omdat hjj ge noeg had van de grote steden na zijn tweejarig verblijf in ue tropen. Genoeg had van drukte, beslom meringen en gevaren. Misschien ook, omdat hij hoopte dat de Bra bantse bos- en hei-grond weldadig zouden werken op de telkens terug kerende aanvallen van malaria, die hij in de wouden van Sumatra op gelopen had. En misschien ook omdat hij de naam van het plaatsje aardig vond; omdat hij er echte Brabantse gemoedelijkheid meende te zullen vinden. Hoe dan ook, hij had de betrek king aanvaard. En nu zat hij in Goirie als gast van mijnheer en mevrouw Kusters, die erop gestaan hadden, dat hij met zijn tante Dina bij hen zijn intrek nemen zou, tot dat er een geschikte woning voor hem vrij kwam. Tante Dina Het schoot hem opeens te binnen, dat ze nu al meer dan een uur met de familie Kusters beneden zat. En tante Dina was nu juist niet iemand, die je lang bij nieuwe ken nissen alleen moest laten, zonder hen van te voren op de hoogte ge bracht te hebben met haar eigen aardigheden. Karei wierp nog een laatste blik door het raam van zijn zitslaapkamer op de donkere den nenbossen in de verte en ging 'aar beneden. De deur van de huiskamer stond >p een kier en hij hoorde tante Dina in de gang reeds zeggen: „Ja, natuurlijk schilder ik ook wel land schappen. Maar op het ogenblik leg ik me meer op het stilleven toe. Ik zeg maar, dat iedereen een ge voelig schilderij kan maken van een mooie rivier of een majestueuze berg of van de bloeiende hei, maar er is werkelijk talent vóór nodig, om expressie te leggen in een half rijpe tomaat. Bent u het daarmee niet eens? Het is wel een hele toer maar ik ben nooit bang geweest voor moeilijk werkLorre, wees stil! Je bent echt de meest on gemanierde papegaal, die. ik nog ooit gehad hebO, daar hebben we Karei. Ik ben juist bezig tegen mijnheer en mevrouw Kusters te vertellen„Ja, ik heb het ge deeltelijk al in de gang gehoord." Karei keek even naar zijn gast vrouw Mevrouw Kusters was een dame van middelbare leeftijd, die zich niet voor haar reeds grijze ha ren schaamde. Ze keek een beetje verwonderd. Mijnher Kusters, die magerder was dan zijn vrouw, keek beurte lings naar tante Dina en naar haar papegaai in zijn kooi, die in een hoekje stond. Zich tot mevrouw Kusters wen dend zei Karei: „U zult al wpl we ten, dat tante Dina schildert. Ik ben natuurlijk geen deskundige op dat gebied „Dat weet ik maar al te goed," viel tante Dina hem in de reden en trok haar spitse neus hoog op. „En je opmerkingen over mijn laatste schilderstuk hebben me er bijna van weerhouden, met je mee to gaan naar Goirie Karei Vromans! Alshet niet was, dat je overleden vader, mijn liefste broer, me op zijn sterfbed gevraagd had, voor je te zorgen en als je goede moeder niet al tien jaar dood was, dan zou ik werkelijk niet „Ja, tante Dina, dat weet ik, dat weet ik," zei Karei sussend. „Ik durf er mijn laatste cent op ver wedden, dat u mettertijd nog eens een meesterstuk zult schilderen dat een plaats in het rijksmuseum in Amsterdam verdient. Maar het zou toch ook mogelijk zijnt dat mijn heer en mevrouw Kusters geen be lang in de schilderkunst stellen?" „O, maar we houden allebei veel van kunst," zei mevrouw Kusters, naar Karei vond dat haar stem en houding toch een zekere onwennig heid verrieden. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3