Grote of St. Laurenskerk Winkelweek 1949 Alkmaar r Woensdag 21 September 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Opnieuw officieel in gebruik genomen Oneerlijke post ambtenaar Wedstrijden en attracties J Voor de vrede Voordelig kippenvoer Met grote plechtigheid werd de voltooiing van de restauratie van 't kerkgebouw gevierd. In het oude en glorieus herstelde gebouw bevonden zich honderden genodigden en belangstellenden, waaronder vele autoriteiten. Zo merkten we op, de Commissaris der Koningin in de provincie Noord- Holland, mr. Reinink, als vertegen woordiger van de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Burgemeester dr. Wijtema en echt genote, alsmede oud-burgemeester jhr. van Kinschoten en echtgenote. Bij het binnenkomen speelde de organist van de Kapelkerk, H. van Westrienen, op het kleine orgel mu ziek, welke een devote sfeer schiep. De voorzitter van de kerkvoogdij de heer J. van de Worp, dankte allen die tot dit grootse werk heb ben medegewerkt. Spr. prees de samenwerking van alle insitanties en legde er de nadruk op, dat. we de kunstschatten van de vroegere ge neraties zorgvuldig dienen te be waren. De Commissaris der Koningin be toogde dat hier een daad van cul tuurhistorische betekenis is gesteld. Toen de Grote kerk werd gebouwd, telde Alkmaar slechts 3000 inwo ners. Welke plaats van die grootte zou nu in staat zijn iets dergelijks te presteren? De 'kosten van de restauratie bedroegen f 900.000.—, waarvan 96 pet. door Rijk, provincie en gemeente werd gedragen en 4 pet. door belanghebbende. Burgemeester dr. Wijtema zeide, dat het bouwen van een kerk een verheven strekking heeft en dat de mensen die deze kerk hebben ge bouwd, dit niet hebb enegdaan uit pronkzucht, maar voor de eer van God. Een kerk is een uit steen ge houwen gebed. Ds. Wesseldijck, als voorzitter van de generale Synode, gaf uiting aan zijn vreugde over de totstandkoming van de restauratie. Verder werd het woord gevoerd .door ds. Klein Wassink namens de ciassis en Drs. Rappold namens de zusterkerken. Namens het hoofdbe stuur van de Ned. Herv. Kerk sprak de heer Louwaars. Ds. N. den Oudsten sprak een wijdingswoord en had daarbij tot tekst gekozen de woorden uit Psalm 84 2: ,,Hoe lieflijk zijn Uwe wo ningen, o Heer der Heixscharen". De kern van zijn betoog was, dat men zijn geloof innerlijk moet beleven, want anders is de uiterlijke pracht van de kerk van geen betekenis. De officiële plechtigheid werd omlijst door orgelspel van dr. Ant. van der Horst, die als adviseur bij de restauratie van het grote orgel, belangrijk werk verricht en van Simon C. Jansen, de nieuw benoem de organist van de Grote Kerk, die met October in functie trëedt. Wat dr. van der Horst met zijn orgelspel precies bedoelde, kwam in het programma zéér onduidelijk tot uitdrukking. Hij speelde blijkbaar geen stukken van bepaalde compo nisten. Wel lazen we namen als Fughetta, Driestemmige Canon, Dia loog voor pedaal solo e.d. Dit alles was waarschijnlijk als een improvi- Poppenkast voor „Romana" en „Vincentius" Zondagmiddag half 4 kwamen ong. 125 „Romana"- en „Vincentius"- kinderen bijeen in het Patronaat Varnebroek, voor de poppenkast „Luca". Na een voordracht „De kleine man" van Henk Lut, hebben de jonge artisten, onder leiding van Jan Kalksma, gedurende 2 uur de kinderen laten genieten van de oude en toch altijd nieuwe avontu ren van Jan Klaassen. Het mede leven der kinderen getuigde wel, dat ze de zaal te pakken hadden. Een der heren Vincentianen had gezorgd voor een versnapering voor elk kind, de artisten zelf stelden enige prijzen beschikbaar. Tiental len kinderen gaven zich op voor de jeugdvereniging. Inderdaaad een ge slaagde middag. U.N.O.-PROTEST ACTIE ALKMAAR Vanwege de grote belangstelling heeft het plaatselijk comité besloten om ook a.s. Zondag gelegenheid te geven tot het plaatsen van handte keningen tegen de geloofsvervolging en de schending van de menselijke rechten in Oost-Europa. Vooral van katholieke zijde bestaat enorme be langstelling en er werden dan ook al enige duizenden handtekeningen verzameld. We willen er echter nog eens met nadruk op wijzen, dat ook en vooral niet-katholieken kunnen tekenen. Maakt dit onder uw ken nissen bekend. Het is toch niet al leen het katholiek geloof dat aan vervolging bloot staat. Voor ieder gelovig mens is het een kwestie van vóór of tégen. We durven toch wel beweren, dat er in Alkmaar 10.000 mensen zijn, die voor hün zaak moeten strijden. Ook zijn er die niet durven tekenen omdat ze hun naam en adres niet willen bekend maken. Nu op de eerste plaats dit: wanneer men gelooft in God en het hierna maals, dan moet men daarvoor dur ven uitkomen. Durft men dat niet, dan staat dat gelijk met verraad tegen God-en zal men hiervan de schade ondervinden. Juist mensen, die niet durven, maken er de zaak voor de rest van de gelovige men sen niet beter op. Zij moeten zich dat wél bewust zijn. Het is toch thans wel tijd om openlijk de te genstanders van het geloof tege moet te treden. Op de tweede plaats is er van „gevaar", zoals dat ge noemd wordt, geen sprake, want de lijst gaat niet naar Oost-Europa, maar naar de Vergadering van de Verenigde Naties, de UNO, in Ame rika. Daar moet het protest van 80 millioen mensen de ogen openen van hen, die verantwoordelijk zijn voor het wereldgebeuren. Men wach- te nieuwe mededelingen af en re- kene er al vast op om Zondag te tekenen. Vergeet ook niet het Lichtbaken van a. s. Zaterdag te beluisteren. Onderstaande adressen hebben zich bereid verklaard om de men sen doorlopend de gehele week in de gelegenheid te stellen om te te kenen. Men make hiervan alvast gebruik, want anders loopt U de kans Zondag in de rij te moeten staan. De adressen luiden: Boekhandel Jan Kühne, Verdron- kenoord 113. C. Admiraal, Uitenboschstraat 31. A. Mors, Dr. Schaepmankade 14. Mw. SUjderink, Achterweg 29a. satie-concert bedoeld, maar waarom dit dan niet vermeld? In ieder geval werden hier de verschillende klank kleuren van dit grandiose orgel uit nemend gedemonstreerd. De organist Simon Jansen bood meer houvast voor de luisteraars. Hij speelde het Orgelkoraal „Allein Gott in der Höh sei Ehr" en Toccata en fuga in d kl. t. van J. S. Bach. Hiermede toonde hij zich een organist van groots formaat, waar mede we het kerkbestuur kunnen feliciteren. Door alle aanwezigen werden enkele psalmen gezongen, waarna met een „Zegenbede" door ds. den Oudsten de plechtige bijeen komst werd besloten. DE LAND- EN TUINBOUW TENTOONSTELLING Grote deelname verwacht ALKMAAR. De komende land en tuinbouwtentoonstelling in de Korenbeurs belooft dit jaar bijzon der attractief te worden. De deel name zal volgens de verwachtingen van de organisatoren groter zün dan bet vorig jaar en vooral ook op het gebied van landbouw-machines, zullen de nieuwste snufjes kunnen worden vertoond. In de afdeling vee zal het aantal paarden, koeien en varkens wel on geveer gelijk zijn aan dat van het vorig jaar. In de rubriek schapen echter zal er, gezien de vele aan meldingen, wel een opmerkelijke vooruitgang zijn te bespeuren. Het aantal ge'itcn schat men op het dub bele van het vorig jaar. Door het gemeentebestuur van Alkmaar is 'n medaille beschikbaar gesteld voor de afdeling vet vee, te vergeven aan de beste inzender van een collectie van 5 vette koeien. De Alkmaarse Export-veiling heeft een gouden medaille uitgeloofd voor de mooiste inzending van fruit. Voorts zal er door het Schapenstam boek nog een fraaie zilveren wissel- beker beschikbaar worden gesteld voor de inzender van het beste schaap met 2 lammeren. Vele standhouders zullen een plaats vinden op het Hofplein en de Nieuwesloot. De animo was zo groot dat verscheidenen wegens plaatsge brek moesten worden teleurgesteld. Ook de Winkelweek, georganiseerd door de Contactcommissie voor de Middenstand, zal, gezien het grote aantal deelnemingen, zeker weer slagen, terwijl men voorts nog een grote toeloop verwacht naar de lap- penmarkt, die ook op andere plaat sen een groot succes is gebleken. Groot Alpenfeest ALKMAAR. In aansluiting op het buitengewoon geslaagde Cabaret Dansante ten bate v. d. T.B.C. Bestrijding in Juli j.l., orga niseert het Gulden Vlies-personeel onder het motto „Groot Alpen- feest" een dergelijke avond op Zaterdag 24 Sept. a.s. Het geheel dat in Beierse sfeer zal worden gehouden met Beierse kleder dracht etc., belooft iets zeer bij zonders te worden. De belange loze medewerking werd verkregen van de balleider Jac. Smit, de ac cordeonclub „Vita Nova", het ver sterkt A.B.C. dans-orkest (o.l.v. D. Ottink), Ko Sieuwerts en zijn orkest en v.a. Ter verhoging van het attrac tieve element zal het Gulden Vlies personeel in klederdracht een rij toer door de stad maken. Vertrek om half zeven uit de Tulpstraat, waarna het Zwitseise "ozelschap om ongeveer 7 uur aan de Koor straat verwacht kan worden Voor de Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arrondissements- Rechtbank moest zich gisteren ver antwoorden Cornells H. uit Noord- Scharwoude, die als kantoorhouder van het Postkantoor aldaar een be drag van f 2000.zou hebben ont vreemd. Op de 26ste Juni 1947 was door 'n zekere Nijman een bedrag van f 2000.gestort. Dat bedrag was geboekt en de storter had een regu ontvangen, dat echter niet gepara feerd was. In de boeken, het regis ter van ontvangsten, was later ge knoeid en de f 2000— waren ver dwenen. Het lichaam van de cheque was ook nooit naar het Centrale Girokantoor opgezonden, zodat aan vankelijk deze fraude niet ontdekt werd. Ruim anderhalf jaar later echter, toen de heer Nijman zijn zaken eens ordende, kwam het be drog aan het licht. Een maand later, en de man had er geen verhaal meer op kunnen doen! Verdachte, die beweerde dat hij onschuldig was, doch dat de diefstal door een ander, die met de zaken der posterijen op de hoogte moest zijn geweest, moest zijn gepleegd, bleef ontkennen en voerde aan, dat er, ook vóór zijn tijd, wel eens ge vallen van fraude waren voorgeko men op dat kantoor, die nooit ach terhaald waren. Mr. Holsteyn, de Officier van Justitie, voerde nogal bezwarend bewijsmateriaal aan, dat door de directeur van het Alkmaarse Post kantoor, de directe chef van ver dachte, werd gesteund. De feiten liggen, volgens de Officier van Justitie, voor een mogelijke onbe kende dader zeer vreemd. Er is door de ambtenaar H. vol gens de Officier wel degelijk ge knoeid en wei op een zodanige ma nier, dat hij, door de zaak al te mooi te maken, toch tegen de lamp liep. De houding van verdachte, die bleef ontkennen en uiteindelijk eventuele vergissingen schoof op zijn drukke werkkring, waarbij hij amper tijd gehad zou hebben orde op zijn zaken te stellen, kon de Of ficier niet bekoren. Hij vond het een ernstig feit, vooral waar verdachte het geld niet nodig had, doch er van uitging. De eis luidde twee jaar gevan genis. Mr. Dunbar, die de moeilijke taak had H. te verdedigen, die al eerder veroordeeld is en nog een straf voorwaardelijk heeft lopen, meende dat men hier maar van veronder stellingen uitging en dat zijn cliënt best onschuldig kon zijn. Hij vroeg vrijspraak en onmiddelijke invrij heidstelling, waarop de rechtbank niet inging. Uitspraak over 14 dagen. ONZE AGENDA BIOSCOPENHarmonie Die dwaze Mr. Jones, 14 jr.; Victoria: 't Meisje van de Veenhoeve,' 18 jr.; Cinema Americain Thuiskomst, 14 jr.; A.B.T.: El Dorado, 14 ir. NACHTDIENST APOTHE KEN: Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1. NACHTDIENST TAXI'S: D. de Leeuw, Stuartstraat 90, tel. 2288. KINHEIM, t> uur: K.J.M.V. - bijeenkomst. HARMON IE-FOYER: Genootschap Nederland Engeland. GULDEN VLIES, 8 uur: Ned. Invalidenbond. DE JEUGDSPAAR ACTIE ALKMAAR De directie van de Nutsspaarbank te Alkmaar verzoekt ons opname van het volgende: Blijkens opgedane ervaring heeft hier en daar bij het publiek ten onrechte de mening postgevat, dat de jeugdspaaractie van de Nationale Spaarraad, waarbij de j.eugd in het bezit kan komen van de fraaie plaat jes over „Zingende torens" en Malen de molens," uitsluitend gevoerd zou worden door de Rijkspostspaarbank. Wij vestigen er daarom de aan dacht op, dat aan deze plaatjes-actie, op initiatief van dè Regering, zoveel mogelijk door alle spaarinstellingen wordt deelgenomen, dus naast de Rijkspostspaarbank ook door de par ticuliere zelfstandige Nutsspaar- banken, Gemeente-spaarbanken e.d. zomede de Boerenleenbanken, Kinderen van 616 jaar, die bij de diverse spaarinstellingen een spaarbankboekje hebben of in de maand September aanvragen, kun nen dus bij hun eigen spaarbank 'n verzamelblad halen en komen dan volgens de herop vermelde rege ling in het bezit van de zegel plaatjes. Voor de leerlingen van de scholen, waarop in de bekende metalen spaar - dozen der Nutsspaarbank wordt ge paard, is een regeling getroffen, welke inmiddels op school is mede gedeeld. WEEST OP UW HOEDE ALKMAAR. Vrede willen we allemaal, wij allen, die de ellende, door de oorlog over de mensivd gebracht, aan den lijve hebben on dervonden of van nabij hebben meegemaakt. Sinds de dag van de bevrijding hebben wij echter nog niet geleefd in de sfeer van een on bedreigde vrede. Sinds de zaak van fascistische en nationaal-socialis- tische dictatuur verslagen is, ver scheen er een andere draak met zeven koppen, de Communistische Sovjet-Unie met haar satellietsta ten, die de mensen, die zij in hun macht hebben, evenzeer onderwer pen aan een terreurregime. Terwijl de volkeren in de demo cratisch geregeerde landen oor logsmoe zijn en trachten zich te herstellen van de wonden door de tweede wereldoorlog geslagen, be wapenen zich achter het ijzeren gordijn de heersers van het Krem lin en hun satelllieten. Zij zijn er de oorzaak vaij. dat wij sinds de be vrijding geen ongestoorde vrede mochten genieten. Het doet daarom vreemd aan - ofschoon het voor degenen die de communistische methodes ver staan helemaal niet vreemd is dat de volgelingen van Moskou zich als vredesapostelen gedragen. Zij doen daardoor als de dief, die zo hard hij kan roept: „houdt de dief". Door zich op te werpen als pioniers van de vrede .trachten zij de aandacht af te leiden van de oorlogsvoorbereiding door Moskou: dat gaat allemaal precies volgens de regie, die vanuit het Kremlin geleid wordt. Een van de vele draden van die regie voerde naar de afd. Alkmaar van het Vredes-Comité, dat zich met een circulaire richt tot alle magelijke instanties; ook tot onze katholieke organisaties en de pers. Dit Vredescomité stelt zich voor op Zondag 2 October een vredes- hetoging in de Muziektuin te hou den en nodigt vertegenwoordigers van organisaties e.a. uit voor een bespreking op Vrijdag a.s. in Valk's Lunchroom. Nogmaals: wit willen allen de Vrede, maar ni I de vrede die de Communisten ons willen brengen: een vrede, gebouwd op de ellende van millioenen, ontheemden, dwangarbeiders, gevangenen en slaven. Men zij dus op zijn hoede en neme de uitnodiging van deze wol ven in schaapskleren voor kennis geving aan. De Floralia Tentoonstelling ALKMAAR. De expositie is een groot succes geworden. Er waren ruim 1500 bezoekers, wat alle ver wachtingen overtrof. Hierbij is de medewerking van de bloemisten hier ten volle gebleken. Men kan een volgend jaar met nog grootser geheel een tentoonstelling organise ren. Hiernaast zij nog vermeld, dat iedere 25ste bezoeker verheugd met een plant naar huis ging. En dat mevr. B. Ekkel als 1500ste bezoek ster een keurige plantschaal uit de hand van het comité in ontvangst had te nemen. Maar als hoofdzaak zij vermeld, dat het grote doel toch is de jeugd te winnen om meer lief de te krijgen voor bloemen en plan ten en de verzorging hiervan. Wordt daarom lid van dc Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw- en Plant kunde. Verdere inlichtingen hierom trent geeft U de heer A. Veeken, Korenbloemstraat 21, Alkmaar. K.J.M.V. opgelet! ALKMAAR. Na een waar dige opening van het nieuwe sei zoen nodigen wi.i jullie weer uit voor onze tweede avond. Geboden wordt: „Een bont allerlei, waar iedereen wat van opsteekt". Jongemannen, komt! Komt alle maal!! Ook diegenen die de vo rige week toch nog weg bleven! Laat je niet kennen! Doe jezelf niet te kort. Alle jonge middenstanders zijn dus Woensdagavond 8 uur in Pa viljoen Kinheim! De K.J.M.V. biedt dit seizoen, Waar iedereen het mee kan doen! Geslaagd ALKMAAR. Aan het Kamer- lingh Onnes Laboratorium te Lei den slaagde heden onze stadgenoot de heer H. Pijnenburg voor het examen instrumentmaker. ALKMAAR. Ook dit jaar heeft de Contact-Commissie voor dc Mid denstand het initiatief genomen voor het organiseren van een Win kelweek, die zal worden gehouden van 24 September t.m. 1 Oct. 1949. De officiële opening door de Bur gemeester zal plaatsvinden op Vrijdag 23 Sept. 1949, nam. 7 uur, ten Stadhuize. Ter opluistering van de opening heeft de Muziekvcr. „Excelsior" zich bereid verklaard een muzikale rondgang door de stad te maken, waarbij o.a. ten 7.30 uur voor het Stadhuis enige marsmuziek ten ge hore gal worden gebracht. De route van het muziekcorps is als volgt: Vertrek te ca. 7.15 uur vanaf de Doelenstraat, via Koningsweg, Nieu wesloot, Magdalenenstraat, Houttil, Boterstraat, Laat, Schoutenstraat, Langestraat (marsconcert voor het Stadhuis), Mient, Fnidsen, Hekel straat, Verdronkenoord, Huigbrou- werstraat, Hofstraat, Oudegracht, Zilverstraat, Nieuwlandersingel, Ritsevoort, Koorstraat, Langestraat, v. d. Boschstraat, Nieuwesloot en Doelenstraat. De keuze, wanneer de winkelweek zou worden gehouden, werd ook dit jaar weer bepaald in verband met de te houden Landbouwtentoonstel ling op 28 Sept. a.s. Op die dag zal in onze stad als van ouds een keurcolleotie vee, paarden, schapen, varkens, pluimvee, land- en tuinbouwgereedschappen ten' toon worden gesteld, die de belangstel ling van de bezoekers ten volle verdient. Reedis eerder werd uit voerig in ons blad hierover ge schreven. Een groot aantal winkeliers heeft zich spontaan bij de Contact commissie aangemeld als deelne mers aan de Winkelweek. Door de extra venzorging van hun étalages zullen de deelnemende winkeliers een feestelijk cachet aan de stad geven, zodat een rondgang langs deze etalages op zichzelf reeds een genoegen is en tevens uitnodigt de betreffende winkels te betreden, ten einde daar inkopen te doen. In de etalages van de deelnemers zijn rode en gele wapens van de Contact-commissie voor de Midden stand opgesteld. Dc bedoeling van deze wapens, omschreven in wed strijd A, is te raden hoeveel van elke kleur bij de deelnemers zijn ondergebracht. Om de taak te ver gemakkelijken zal de winkelier gaarne een lijst van deelnemers gratis ter hand stellen. Naast deze is er een tweede wed strijd tijdens de winkelweek met belangrijke prijzen, door de deel- Cabaret Dansant Katholieke Jongeren ALKMAAR Onder auspiciën van het comité Jubileum „St. Caecilia" zal er op Donderdag 29 September a.s. in 't Gulden Vlies een Cabaret Dansant worden gehouden voor Ka tholieke Jongeren. In verband met de Gezinsweek in een der parochies is de soirée ditmaal niet bestemd voor gehuwden. De dansmuziek wordt verzorgd door De Dolonans, terwijl de soirée staat onder leiding van de heer Jack Smit. Aan het programma zullen mede werken Mevr. Triest-Boots, die met pianobegeleiding van de heer Kie- bert een tweetal operette-aria's zal zingen; voorts zullen de Zingende Zusjes, die op de feestavond van Taveno zoveel succes hadden, lied jes zingen bij de guitaar. De heer SniTt en Tiny Smit zullen voorts enkele moderne dansen de monstreren, terwijl een muzikaal septet „De Klompridders" voor een muzikale verrassing zal zorgen. De opbrengst van de avond komt ten goede aan het uniformenfonds van „St. Caecilia," in verband waarmee de verschillende medewerkers aan het programma geheel belangeloos optreden. Het belooft een vrolijke avond te worden. In ons nummer van Zaterdag volgen nadere mede delingen. Ongevallen ALKMAAR. Toen de 11- jarige Nelly de Waard uit de Hof straat op het Kwerenpad in d'r eentje op het plantsoenhekje aan het sprietlopen was, kwam zij zo danig te vallen, dat zij een arm brak. Een jongetje dat gisteravond per autoped de Compagniestraat uitkwam, werd aangereden door een auto waai v an de chauffeur op hei tste ogen niet voldoen de kon rem n Hei 'entje viel op zijn achterhoofd. Hoewel de ziekenauto gewaarschuwd was, kon het jongetje toch naar huis worden vervoerd. Alkmaarse schaakclub G.V.V. ALKMAAR. De uitslagen van de gespeelde partijen zijn als volgt: Hoofdklasse a: M. N. PrangerW. Kwak 01 P. SeewaldM. P. Pranger 10 Hoofdklasse b: MeijerE. Kaijser 01 le klasse a: F. HolC. Wouterse 10 Ie klasse b: J. F. van BrinkP. Struis 01 2e klasse b: M. SluisF. Bosch 10 J. van LooDe Wolf 0—1 2e klasse a: van VeenFrank 01 Dindua voor „St. Caecilia" ALKMAAR De R.K. Toeelver- eniging „Dindua" heeft zich bereid verklaard een tweetal toneelavonden te geven, waarvan de opbrengst eveneens ten goede komt aan het uniformenfonds van „St Caecilia". Het Comité Jubileum „St. Caecilia" heeft dit aanbod gaarne aanvaard. Opgevoerd zal worden het toneel stuk „Stormeiland", terwijl de to neelavonden gegeven worden op 4 en 5 October in 't Wapen van Heems kerk. Nadere bijzonderheden volgen. R.K. Handbalclub A. O. G. ALKMAAR Het le elftal heeft afgelopen Zondag wel zeer fortuinlijk gespeeld tegen A.D.O. Alhoewel deze wedstrijd tech nisch niet zo goed was als anders mag A.O.G. I toch zeer tevreden zijn met een 40 overwinning. A.O.G. II heeft het er deze keer wel bijzonder slecht afgebracht. Het moest huiswaarts keren met een 61 nederlaag. Hoewel de junioren het er niet zo slecht afbrachten, moesten ook zij de 20 overwinning in Lim- men laten. nemers en de Contact-Commissie ter beschikking gesteld en geëta leerd. Bij elke aankoop contant ter waarde van één gulden (gedeelten van guldens worden verwaarloosd) reikt de winkelier aan de ko per (ster) een letter uit, met welke letters de koper kan samenstellen de zin: Als Koning de Klant bij Alkmaars Winkelstand. De organiserende commissie, overtuigd van de interesse van de burgerij voor de attracties, hoopt dat de moeiten en zorgen van de deelnemende winkeliers zullen wor den beloond met een zeer groot succes. Verdere bijzonderheden en voor waarden zijn gegeven op de raam biljetten en aan de keerzijde van de lijsten van deelnemers. Alkmaar zal in de komende we ken het bewijs leveren dat het een belangrijk centrum vormt temidden van de steden en het platteland van Noord-Holland. R.K.A.F.C.Berdos ALKMAAR. Bovengenoemd treffen, dat plaats vindt op het A.F.C.-terrein, Westerweg, a.s. Zondag, staat in het volle teken der belangstelling. In verband hiermede is er voor verkor van kaarten bij sigaren- mag. „De Sport", Nieuwe Sloot 97, tel. 4813. Men wordt verzocht zoveel mo gelijk van deze voorverkoop ge bruik te maken. Rectificatie voor Besturen Onlangs is gemeld, dat in de week van 25 September tot 2 October in Alkmaar speciale oefeningen zou den worden gehouden voor alle ge huwden. Door verschillende om standigheden moest deze gehuwden- week worden uitgesteld. De keuze is nu gevallen op de week van 6-13 November. Onze diverse organisa ties worden vriendelijk verzocht, bij de vaststelling van hun program hiermede rekening te houden en in genoemde week geen vergadering voor volwassenen te houden. F. HOLTHUIZEN, adv. Dierenbescherming Zwervend te Alkmaar aangetrof fen een klein bruin hondje, vermoe delijk uit de omgeving van het Noordhollands kanaal en een klein donker cypers poesje. In Heiloo is zwervend aangetrof fen een zwarte kater; de eigenaar kan zich vervoegen aan het adres van de heer OoykaaS, Tuindorp te Heiloo.. Ter beschikking een mooie don kerbruine hond, ong. 2 jaar oud, zeer waaks, reu. Lief voor kinde ren. Adres: Inspecteur C. VerWer, Baanstraat, Alkmaar. FLINKE STRAFFEN GE-EIST Voor de Alkmaarse Meervoudige Kamer stonden Dinsdag terecht B. B. uit Texel en Kl. Z. uit Medem- blik, die in de loop van dit voorjaar ten nadele van de fa. Haytema een hoeveelheid tarwe, rond 15.000 kg. hadden ontvreemd. In Mei van dit jaar had verdachte Z. aan B„ die optrad als magazijnbeheerder van een graan-pakhuis in de Wierin- germeer, gevraagd om wat voorde lig kippenvoer. Hij kreeg dat kip penvoer op zeer f nnemelijke voor waarden, maar verdachte B. had het graan, dat volgens hem toch weggegooid moest worden, ver kocht zonder zijn directeur er in te kennen. Het was best gegaan en de twee mannen zetten de zaken op de oude voet voort met dien verstande, dat ruim 200 zakken tarwe in de auto van Z. verdwenen. Geregeld werden de vrachtjes af gehaald en de beide mannen heb ben er een slordige cent aan weten te verdienen. Z. verklaarde op de zitting, dat hij voor de meeste zakken f 7.50 aan verdachte B. had betaald. Deze handel leverde Z. een winst van f 1000.op en B. verdiende er een dikke f 1200. aan. De Officier van Justitie, Mr. A. W. Holsteyn, was van oordeel dat verdachte B. aanleiding tot deze affaire had gegeven en misbruik had gemaakt van het vertrouwen dat hij genoot. Hij heeft, volgens de Officier, de sleutel van het pak huis op slinkse wijze achter weten te houden om 's avonds zijn prak tijk uit te kunnen oefenen. Wat de opsporing van deze zaak betreft bleek, dat het hier een ge raffineerde diefstal betrof, die door ijverig speuren spoedig tot klaarheid was gebracht. Mr. Hol steyn had ter zitting niet3 dan lof voor de wijze, waarop dezè zaak door de politie was behandeld en noemde het onderzoek in deze zaak een staaltje van goed politiewerk. Komende tot de strafmaat eiste de Officier van Justitie tegen ver dachte B.. die hij als de hoofddader brandmerkte, een gevangenisstraf van twee jaar, tegen verdachte Z. luidde de eis een jaar gevangenis straf, in beide gevallen met aftrek van preventief. Mr. W. A. Dunbar, pleitende voor verdachte B. verklaarde 't gedrag van de jongeman uit diens milieu en noemde zijn cliënt een slacht offer van de oorlogsgeest, ook vond hij het gedrag van de Firma Haytema te laken, omdat zij geen voldoende controle zou hebben uit geoefend. Mr. C. Berkhouwer, die verdach te Z. verdedigde, voerde aan dat zijn cliënt in moeilijke omstandig heden verkeerde wegens ziekte van een zijner kinderen en dat hij van zijn vrouw, die zelfs medeging op deze tochten, niet de steun ontving die hij eigenlijk zou moeten hebben gehad. Voorts meende Mr. Berk houwer, dat de tenlaste legging niet klopte.'Hij zag de schuld van zijn cliënt meer in het feit, dat hier sprake zou zijn geweest van heling niet van diefstal. Op deze grond vroeg hjj vrijspraak. In het geval dat de rechtbank zijn cliënt toch aan diefstal schuldig zou verkla ren, pleitte hij voor uiterste cle mentie. Engels bezoek ALKMAAR. Gisteren heeft een 30 tal eigenaren van Engelse Chemische Wasserijen en Verve rijen onder leiding van de secreta ris van de Nederlandse Vereniging van Chemische Wasserijen en Ververijen, de heer Roos, de fa brieken van de N.V. Chemische Wasserij cn Ververij S. Krom al hier bezocht. Ter ere van de En gelse gasten wapperde de Engelse vlag op een der fabrieksgebouwen. Naaat de directie der N.V. S. Krom de gasten een welkomst woord had toegesproken, werd hen een kopje koffie aangeboden. Daarna volgde een rondgang door de fabrieken waarbij verschillen- ideeën werden uitgewisseld. De algemene opvatting van de gasten was dat de kwaliteit van dc afle vering der goederen op een bui tengewoon hoog peil staat, en de sociale toestanden in het bedrijf aan hoge eisen voldoen. Nadat de gasten voor de buitengewone ont vangst hadden be-'-nkt en ver schillende uitnodigingen werden gedaan, vertrok het Gezelschap naar Marken en Volendam. Verhuisd zonder vergunning ALKMAAR. Een jong echt paar, dat vannacht omstreeks 12 uur met toestemming van de eigenaar, doch zonder toestem ming van het Huisvestingsbureau een woning aan de Clarissenbuurt betrok werd op verzoek van een der familieleden van de eigenares, die deze woning eveneens wilde betrekken, doch daarvoor geen toestemming van de eigenaars had, door de politie uit de woning verwijderd. Het jonge echtpaar was hierdoor genoodzaakt de nacht op straat door te brengen. De zaak is momenteel in onder zoek. Controle op jeugdige wielrijders ALKMAAR. De politie is de zer dagen begonnen met een scherpere controle op de naleving der verkeersvoorschriften, speciaal wat betreft de wielrijders. In de ochtenduren ooral strenger worden opgetreden tegen de schooljeugd, die ziel tussen 8 en 9 uur per rijwiel naar de verschil lende scholen begeeft. Het komt nog veel voor dat andere kinderen achter op worden genomen en dat er wild in da drukke straten wordt gereden. Voor eigen veilig heid en tevens voor die van het verkeer zal de politie na waar schuwing overgaan tot afneming van het v;: r enige tijd, in dien aan de verkeersvoorschriften niet de hand wordt gehoud Onbekwaam bestuurder ALKMAAR. Gisteravond werd in de Gasthuisstraat een be stuurder van 'n motorrijwiel aan gehouden die zich in staat van dronkenschap op het motorrijwiel bevond. De man en het motorrij wiel werden naar het politiebu reau overgebracht. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Johan nes P. M„ z. v. P. J. M. Groot en C. M. J. Schuyt; Harry A., z. v. C. H. Verstappen en G. de Rooy; Wilhelmina A. G„ d. v. D. Bouland en P. de Groot; Hans, z. v. N. A. Boon en A. A. Rieu. Gehuwd: Petrus J. Roodt en Adriana G. Jonker; Jakobus Blieck en Adriana C. Hein. Overleden: Cornelis N. Koop man, oud 62 j„ gehuwd met G. Staal. Gevonden ZIJPE. Op Zaterdag 10 Sept. 1949 te Oudesluis: een staaf be tonijzer, Op Zondagavond 11 Sept. 1949 in <ie Schoolstraat te Scha- gerbrug (kermis): armbandje van dubbeljes. Inlichtingen ter gemeente-secre tarie te Schagerbrug. ATLETIEKWEDSTRIJDEN DE RIJP. Alhier werden de zer dagen athletiekwedstrijden ge houden, welke georganiseerd wa ren door V.V.V. De deelname was zeer behoorlijk. De uitslagen lui den: 1500 m.: 1. C. Prins 6.49.2; 2. C. Taam; 3. G. v. Zijl. 2000 m.: 1. J. Mul 7.35.4; 2. W. Zee; 3. C. Zwaan. 3500 m.: 1. de Groot 12.57; 2. A. Mul Jz.: 3. H. Poel; 4. C. Zwaan. 600 m. (dames): 1. 1. M. v. Leeu wen 2.7.6; 2. R. Schrama 2.10.2; 3. M. Beumer Jd. 2.12.4. Betrouwbaarheidsrit motoren (80 km): 1. C. Schipper (Hem), beker; 2. G. Harskamp (Oterleek) lauwertak. Teams: 1. Alkmaarse motorclub, lauwerkrans; 2. Schermerhorn, medaille. Een gezellige rookwedstrijd DE RIJP. Al lijkt het, dat tij dens een rod' ..'strijd waar rei nig strijd geleverd wordt, toch was het dezer dagen nog span nend in café Grasboer, waar de door de V.V.V. georganiseerde rookwedstrijd werd gehouden, maar niet alleen dat, het was ook een echt gezellige boel. 26 perso nen gaven zich voor deelname op. De strijd ging tenslotte tussen W. Sas en A. H. Bakker. Na 2 minu ten moest Sas opgeven. Bakker wist het nog 3 minuten te rekken, zodat deze winnaar werd, 2 uur en 35 seconden hield hij de brand er in. Overige prijswinnaars wa ren nog N. i*. .1 s o ïjd van 2 uur 12 min. en 5 sec.; C. Brou wer 2.10.30; J. Riteco 2.5 en M. Veerman 2 uur en 3 min. Sirene geloei AKERSLOOT. Dezer dagen omstreeks kwart over elf kwamen op het Raadhuis en bij de com mandant der vrijwillige brand weer 'n telefoontje, waarbij door een gejaagde vrouwenstem werd medegedeeld dat er brand was aan de Middenweg. Onmiddellijk werd de sirene aangezet on in 'n minimum van tijd doken de brandweerlieden van alle kanten op. Binnen 2 minuten reed de brandweer in de richting van het pont. Alle mannen op een na wa ren aanwezig. In razenend tempo begaven zij zich toen naar de e.ou,a er geen andere Middenweg was. In tijd van een kwartier was men op de plaats waar de brand zou woeden. Tot ""ote verbazing van de mannen was nergens oen vlam te beken nen. Wat was n.l. het geval? In het nerceel van de heer Balster aan de Middenweg te Uitgeest was een v tee' in de br geraakt Dou 'n misverstand was het verkeerde nummer opgebeld, maar het was een goede oefening. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. AANHOUDEND RUSTIG WEER'. In het binnenland een tamelijk koude nacht en ochtend met wei nig wind en op vele plaatsen mist. Overdag wisselende bewolking en in het Zuiden van het land enkele verspreide buien, maar elders droog weer. Langs de Waddenkust weinig wind, overigens zwakke tot matige Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. DOODSTRAF TEGEN RAJK C.S. GEËIST BOEDAPEST, 21 Sept. (A.F.P.). Tegen de acht beklaagden in het proces-Rajk is de doodstraf geëist. L. T. B. BERGEN. Dezer dagen verga derde de LTB afd. Bergen in St. Jan. Door afwezigheid van de voorzitter, presideerde het be stuurslid Schouten, de vergadering. Voor de gezamelijke aankoop van stro, bleek weinig animo. Op voorstel van het bestuur, werd besloten Donderdag 22 Sept. a.s. een gezamenlijke reis te maken naar de Fruit en Bloemententoon. stelling te Honselersdijk en daar na Rotterdam te bezoeken. Daar onze afdeling al langer dan een jaar de hoop koestert in bezit te komen van een eigen vaandel, werd onlangs besloten een vaanidelcommissie te benoemen. Deze commissie is met een lijst de leden afgeweest. Het resultaat is, dat aan het bestuur kon wor den afgedragen de som van f 219. De penningmeester sprak een woord van dank aan de commissie en hoopte dat onze afd. het volgend jaar als nogmaals een beroep op de leden is gedaan, een eigen vaan. del te bezitten. Bij de rondvraag kwam nog eens ter sprake de steun, toege zegd aan lichte gronden. Hierover waren verschillende leden het niet eens. Loterij Katholiek Thuisfront CASTRICUM. Kath. Thuis front organiseert een loterij ten bate van onze jongens over zee. Prijs per lot slechts f 0.25. Tal van fraaie prijzen w.o. een rijwiel, luxe- en huishoudelijke voorwer pen. zijn reeds aangekocht. De trekking zal plaats hebben op 25 December 1949. Loten zijn ver krijgbaar bij diverse winkels en alle Thuisfrontadressen. FEESTELIJKE INTOCHT VAN NEOMIST CASTRICUM. Zaterdag a.s. de Weleerw. Heer J. de Nijs van de Paters Missionarissen van het H. Hart op feestelijke wijze wor den ingehaald. Te ongev-er 17.30 uur neeft de ontvangst plaats bij de viersprong Zeeweg vanwaar de stoet, vooraf gegaan door het fanfarecorps St. Aloysius, zijn route door Bakkum en Castricum naar de parochie kerk van St. Pancratius zal aan vangen. Zondag a.s. om 9 uur zal de neomist "'m eerste H. Mis in onze Parochiekerk opdragen. Her-inenting URSEM. De her-inenting van personen, die in loondienst wer ken, zal niet plaats hebben heden Woensdagmiddag om 17 uur, zoals abusievelijk was vermeld in het vorig bericht, doch om 19 uur. Vertrek van Pater Blokdijk TUITJEHORN. Het vertrek van Pater Audifax Blokdijk OFM naar de Franciscaanse Missiegebie. den op Nieuw Guinea is nu de finitief vastgesteld op Zaterdag 1 October. De afscheidsavond zal plaats vinden op Dinsdag 7 Sept. a.s. Medewerking wordt verleend door de toneelvereniging „Nieuw Leven", de Zangvereniging „St. Jacobus" en het Fanfarecorps „St. Hildegardis". Op het einde van deze avond zal een ieder in de gelegenheid wor den gesteld persoonlijk alVcheid te nemen van de Missionaris Een en ander vindt plaats in zaal Blokdijk. Iedereen heeft vrije toe gang, maar na half acht wordt niemand meer toegelaten. Men kome dus op tijd! Burgerlijke Stand PURMEREND Tijdvak van 8 t. e. m. 14 Sept. 1949 GEBOREN: Jannie d. v. Koning, Hendrik en van Prins, Femmetje. Si mon Laurentius Jacobus z. v. Tuijp, Jacobus Petrus Jozef en van Buren, Geertruida Jacoba. Tijmen Jan z. v. Hansen, Steffcn en van Brouwer de Koning, Willemijntje. Cornelia Pe- tronella d. v. Jongkees, Cornelis en van Landman, Dina Margaretha. ONDERTROUWD: Nibbering, Hein, oud 38 jaar, en Dekkers, Alida Ber- nardina Maria, oud 36 jaar. GETROUWD: Grocnewoud, Theodo- rus Nicolaas, oud 26 jaar, en Kra mer Geertruida Anna, oud 26 jaar. Doldersum, Frederik, oud 51 jaar, en Schuijff, Maria Woutrina, oud 39 jaar OVERLEDEN: Kostelijk, Hero, oud 84 jaar. Jongh, Kniertje, oud 73 jaar. Moormann, Cornelus Bernardus, oud 75 jaar. Veerman, Cornelis Johannes Jozef, oud 1 jaar. Joon, Cornelis Dirk oud 44 jaar. Gewestelijke Vijfkamp Rijkspolitie Door de Sportvereniging van het District Rijkspolitie Utrecht, werd op 16 Sept. j.l. te Bilthoven een vijfkamp georganiseerd. Aan deze vijf kamp bestaande uit: Zwemmen, kogelstoten, versprin gen, schieten een veldloop van 3.5 km, werd behalve door personeel van de Districten Amsterdam en Utrecht, ook door een 14-lal leden uit het District Alkmaar deelge nomen. Deze vijfkamp was in 3 klassen verdeeld. Klasse A. t.m. 34 jaar; Klasse B. t.m. 42 jaar; Klasse C. 43 jaar en ouder. De uitslag totaal-klassement luidt als volgt: Klasse A.: No. 1. Wmr. C. Schut (Heiloo), 24 punten (beker); no. 2 Wmr. v. d. Pal S. (Wervershoof) 26 punten (medaille)no. 3. Sport vereniging Utrecht. Klasse B.: No. 1 Sportvereniging Utrecht; no. 2. Wmr. Teilegen S. (Alkmaar) 16 punten (medaille), no. 3. Wmr. I. van Gent H. (Hei loo) 17 punten (medaille).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2