Nieuw Acheson doet beroep op Rusland Eerste verliep Beursdag na devaluatie zonder paniekstemming Belangrijke rede van Acheson Devaluatie en verder Om mee te werken aan oplossing van de internationale kwesties China is een Volksrepubliek Selden Chapin Koerspeil viel tegen en bleef beneden de taxaties BELASTINGVOORSTELLEN bij de Tweede Kamer ingediend De Paus over het gezin EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHd Donderdag 22 September 1949 45e Jaargang No. 11673 Spoedige erkenning door Engeland? Publiek kijkt kat uit de boom Omzetbelasting met half procent verhoogd BRAND op Zweeds schip Prins Bernhard niet naar Overijsel Kroniek en Kritiek Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m. minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. BankrelatiesNoorderbankNedert. Cred ie tb ank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. Vondel s H VA l\l HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 liïnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 (Van onze bijzondere medewerker)1 js de devaluatie dan toch een feit geworden. Enige maanden ge- eden werd zij algemeen verwacht w.lge,j yek.?nA gleden meenden ve len, dat zij toch niet zou komen, maar die mening is niet juist ge bleken. Onze regering heeft ge meend, het voorbeeld van het Brit se pond te moeten volgen. Op zich- zelf is, dat, geloven wij, even on plezierig als verstandig. Het bewijst nog eens, hoe afhankelijk wij zijn van dat pond, doordat onze handel voor een aanzienlijk deel gericht is op die gebieden der wereld, waar het pond het betaalmiddel is. An ders dan België zijn wij niet nauw verbonden met de landen, waar de welvaart met de Dollar wordt ge meten, maar met die andere stre ken, waar men de „soberheid" om een sober woord te gebruiken meet met het Pond Sterling. Opmerkelijk was in de aankondi ging van minister Lieftinck de me dedeling, -dat onze regering zich niet zou begeven in bespiegelingen over de vraag of het tijdstip en het bedrag der devaluatie wel gekozen was door de Britten. Men mag echter tussen de regels wel lezen dat voor ons noch het tijdstip nocli het bedrag een devaluatie van 30 procent gelukkig zijn te noe men. Het meest directe gevolg toch van deze waardevermindering van de gulden is, dat onze buiten landse schulden in dollars evenveel stijgen als de gulden daalt. En dat is niet minder dan 30 pet. Dit nu gebeurt op een moment, waarop er nog zowat niets van de dollar schulden is „geconsolideerd", dus tot langlopende schulden zijn ge maakt. Het gebeurt bovendien op een ogenblik. Waarop de toekomst van Nederland en Indonesië en van de verhouding tussen die beide on zekerder is dan ooit en daarmee ons toekomstig betaalvermogen on zeker is. Blijven wij credietwaar- dig, dan zal men er geen bezwaar tegen hebben, te beginnen al met 1950 de kortlopende dollarschulden om te zetten in schulden op lange termijn. Slagen wij daarin, dan is de verzwaring van die schuldenlast niet een druk, die op korte termijn voelbaar wordt. Maar slagen wij daarin niet, dan wordt de toestand zacht gezegd veel minder hoopgevend. Tot nutoe spraken wij slechts over dollarschulden. Wij hebben echter ook grote schulden aan Bel gië en Luxemburg, in Belgische francs, die niet mede devalueren, althans voorlopig niet. Hoe gaat het daarmee? Als het handelsver keer tussen de drie Beneluxlanden aanmerkelijk zal worden verruimd en belemmeringen zouden worden weggenomen, liggen hier mogelijk heden. Die verruiming en dat weg nemen van belemmeringen is vol trekt nodig, wil de Benelux er ko men. En in haar troonrede heeft H. M. de Koningin nog eens zeer nadrukkelijk gezegd, dat de Bene lux er komen moet. Welnu, in dat geval zal Nederland aanmerkelijk meer in België kunnen gaan afzet ten dan tot nu toe. Omdat wij met onze gedevalueerde gulden nog goedkoper kunnen produceren. Daardoor zouden tegenover on ze schulden aan België vorderin gen van ons op België komen. En dat zou de kans vergroten op ..quitte" spelen. Zoals echter ge zegd, dat hangt van twee voor waarden af. Vooreerst, dat België weer goederen uit Nederland toe laat, ten tweede, dat wij door de waardevermindering van onze gul den goedkoper kunnen produceren. Of de eerste voorwaarde zal wor den vervuld, zal sterk afhangen van de werkgelegenheid in België. Stijgt daar de werkloosheid, dan daalt er "de koopkracht en zal men moeten uitzien naar middelen om de eigen Belgische bedrijvigheid te verhogen. Dat kan leiden tot ver mindering van invoer en dat zou dan betekenen, dat wij minder naar België kunnen uitvoeren. Het zou echter ook kunnen lei den tot devaluatie van de Belgirche franc op een later tijdstip. De waardestijging, die onze schuld aan België heeft ondergaan door de de valuatie van onze gulden, zou dan weer teniet worden gedaan voor hetzelfde percentage als dan de Belgen hun franc in waarde zouden laten dalen. Als wij het goed zien, zouden wij willen zeggen: onze de valuatie heeft de totstandkoming van de Benelux zeker niet versneld, maar zij kan haar wellicht verge makkelijken. Dan moet echter ook voldaan blijven worden aan de andere voor waarde, die wij stelden: dat wij goedkoper kunnen gaan produceren door onze devaluatie. Zal dat ge beuren? Niet ten opzichte van de landen, die evenveel devalueren als wij. Wel ten aanzien van die lan den, die niet of minder devalueren dan wij. Dus ten aanzien van Ame rika, België, Zwitserland en Frank rijk. Maar de grondstoffen, die wij moeten betalen met ongedeva- lueerde munt met dollars b.v. kos ten ons nu 30 pet. duurder dan voorheen. Zullen wij dus duurder moeten gaan produceren? Dat hoeft niet. Immers de Marshall-dollars behoeven wij goeddeels niet te be talen. Wat wij daarmee dus willen kopen in landen met niet of min der gedevalueerde munt, verhoogt onze productiekosten niet. Wat wij met Marshall-dollars mogen en kunnen kopen in landen met even sterk gedevalueerde munt, verlaagt onze productiekosten als ginds de prijzen niet stijgen. Voor ons zal veel afhangen van de vraag of de Duitse mark al of niet in waarde zal worden verminderd. Deze maatregel kan dus wel ver ruiming van onze export geven en het zal daarbij vooral zaak zijn, goede waar uit te voeren naar lan den met sterke munt, naar Ameri ka, België en Zwitserland dus. Die FLUSHING, NEW YORK, 21 Sept. (Reuter). Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft op de algemene vergadering van de V.N. de eerste grote redevoering gehouden, waarin hij een beroep op de Sovjet-Unie deed mede te werken bij de oplossing der internationale problemen en een uiteenzetting gaf van de Amerikaanse politiek ten aanzien van de kwesties, die door de Assemblee op deze zitting zullen worden besproken. Acheson sprak de hoop uit dat de Sovjet-Unie, die geen zitting heeft genomen in de Balkancommissie, zal deel nemen aan het hernieuwde overleg, teneinde tot een oplossing te komen van de Griekse kwestie, die hij hardnekkig en ernstig noemde. De minister schetste het stand punt van zijn land ten aanzien van andere te bespreken kwesties als volgt: 1) Korea. Er moet een commissie van de V.N. in Korea blijven. Het feit alleen al dat deze commissie zich op de hoogte stelt en rapport uitbrengt over de toestand in Korea, zou voldoende kunnen zijn om openlijke vijandelijkheden te voor komen. 2) Palestina. De assemblee moet een practisch plan aanvaarden voor een permanent internationaal be stuur van Jeruzalem en omgeving en voor de bescherming van de heilige plaatsen. 3) De Italiaanse koloniën. De as- Koningin Mary heeft in Londen aan de heer William Mucklow de prijs uitgereikt voor de mooist aangelegde tuin. landen zullen dan evenwel onze exporten moeten toelaten. Gebeurt' dat niet, dan zullen alleen de na delen sterk gaan spreken en niet de voordelen, die devaluatie heb ben kan. Het meest ernstige vraagstuk rond de waardevermindering van de gulden is echter het probleem van het inkomen van de 9b pet. van ons volk, die kleine vaste in komens hebben. Wat gebeurt daar mee? Het zal de eerste zorg der regering moeten zijn er tegen te waken, dat zij tekort worden ge daan. Blijft de binnenlandse koop kracht van de gulden gelijk, dan heeft de devaluatie van de gulden voor hen geen nadelige gevolgen, want dan kunnen zij voor de oude gulden evenveel of weinig kopen als voor de nieuwe. Voor onze eer ste levensbehoeften zijn wij echter afhankelijk van invoer, bijv. van broodgraan. Kunnen wij dat met Marshalldollars betalen, dan hoeft dat de kosten van levensonderhoud niet te doen stijgen. Na 1952 zullen er echter geen Marshall-dollars meer zijn, voor zover wij nu kun nen zien. Dan zal echter door ver hoging van onze uitvoer onze volkswelvaart zodanig moeten zijn toegenomen, dat wij in staat zijn onszelf te helpen. Die toename van uitvoer moet juist bevorderd wor den door waardevermindering van de gulden. Tot nu toe was het zo: de huishoudboekjes van onze ge zinnen konden vaak met moeite kloppend gemaakt wórden, maar Nederland als geheel gaf meer uit dan het verdiende. Niet door geld smijterij al is het helaas ook ge beurd en al kan de staat nog zui niger zijn maar omdat wij nu eenmaal voor ons herstel meer moesten invoeren dan wij konden uitvoeren. Het zal nu zo moeten worden:' Nederland zal meer moeten gaan verdienen om zijn noodzakelijke uitgaven te kunnen dekken, maar de huishoudboekjes van onze ge zinnen zullen moeten blijven klop pen, ook al verdienen wij nu voor taan gedevalueerde guldens. Dat zal veel beleid vergen van de re gering en veel overleg. Laat ons hopen, dat het een goed democra tisch overleg zal zijn, waarbij alle partijen niet allereerst uit zijn op eigen belang, maar op het samen bevorderen van het, algemeen wel zijn op economisch gebied. De devaluatie heeft ons econo misch leven zeker niet eenvoudi ger gemaakt, zij kan echter onze volkshuishouding verbeteren, zij mag onze gezinshuishoudingen niet verslechteren. En behoeft dat ook niet noodzakelijk te doen. Dat zal echter veel zorg en be leid eisen. Eén ding is zeker: door deze de valuatie worden mogelijkheden ge schapen tot groter internationale economische samenwerking. Daar aan zit echter zoveel vast, dat wij dit punt bewaren tot de volgende keer. semblee moet een plan uitwerken voor een verenigd en onafhankelijk Libye, uit te voeren binnen drie of vier jaar. De volken, van Eritrea moeten in staat worden gesteld zich in politiek opzicht/te verenigen met naburige regeringen. De volken van Somaliland moeten kunnen profite ren van de voordelen van het trust schap-systeem. 4) De mind- ontwikkelde gebie den. De Ver. Staten zullen hun vol ledige steun geven aan een program van de V.N., dat op internationale schaal een aanvulling biedt van de maatregelen, die reeds door afzon derlijke regeringen zijn getroffen tot verbetering van de economische en sociale toestanden in de betrok ken gebieden. 5) De rechten van de mens in Bulgarije, Hongarije en lloemenië. De Ver. Staten zijn voorstander van voorlegging aan het Internationale Hof van Justitie van de kwestie of de drie landen verplicht zijn de be palingen in de vredesverdragen na te komen. 6) Het toezicht op de atoomener gie. De, Ver. Staten blijven streven naar een doeltreffend systeem van internationale controle, waardoor een verbod van atoomwapens prac tisch nut zou hebben. 7) Ontwapening. De Ver. Staten zullen alles doen wat zij kunnen om de atmosfeer van vertrouwen te scheppen, die nodig voor de reg lementering en vermindering van bewapening en strijdkrachten. 8) Indonesië. In Indonesië kunnen de Ver. Naties een voorbeeld zien van de ontwikkeling i een kolo niaal volk tot vrijheid van onaf hankelijkheid en, door de gezamen lijke pogingen van beide partijen op de Ronde Tafelconferentie in Den Haag van een vrijwillig samengaan in het belang van beiden. Slechts tweemaal leverde Acheson in Eijn rede critiek op de Sowjet- "Unie. D.e eerste 1 toen hij zei dat Rusland „wdigerde" hetzij het plan van de Ver. Naties betreffende de atoomcontroie te aanvaarden, dan wel zelf met een ander prac tisch plan te komen. De andere maal betrof de veiligheid in het algemeen. Engeland werkt voor de export. In een speelgoedfabriek worden de paardjes voor Amerika aan de lopende band vervaardigd. Eén der paarden wordt in de gewenste kleuren gespoten. SAN FRANCISCO, 21 Sept. (Reu ter). Mao Tse Toeng, de leider van de Chinese communisten, heeft vandaag te Peiping de vesti ging van een „volksrepubliek China" bekend gemaakt. Te San Francisco is een door de communisten uitgezonden verslag van een rede van Mao Tse Toeng opgevangen, gehouden tot de ope ningszitting van de „politieke con sultatieve conferentie van het Chinese volk". Deze conferentie was bijeengeroepen om een rege ring voor het door de communis ten bezette deel van China te vor men. Mao sprak tot meer dan 600 af gevaardigden, die „alle democra tische partijen en groepen, volks organisaties en 't communistische leger" vertegenwoordigden. Hij zei: „Wij moeten ons verenigen met alle landen en volken die vrede en vrijheid liefhebben in de eerste plaats de Sovjet-Unie en de nieuwé democratische landen opdat wij niet alleen staan in onze strijd ter bescherming van de vruchten der overwinning". In gewoonlijk welingelichte kringen te Londen is men van Oud-burgemeester houdt 12 jaar R.W.I. De Bijzondere Raad van Cas satie heeft het beroep verworpen van de voormalige N.S.B.-burge- meester van Amersfoort, J. G. L. Harloff, die door het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam werd veroordeeld tot 12 jaar rijkswerk inrichting met aftrek. mening, dat Engeland definitief besloten heeft de nieuwe commu nistische regering in China onmid dellijk de facto te erkennen, zo schrijft Reuter's diplomatieke cor respondent. Dit besluit, zo meent men, is het resultaat van de besprekingen der ministers van buitenlandse zaken over het Verre Oosten, die vorige week te Washington zijn gehou den. NIEUW AMERIKAANS AMBASSADEUR TE DEN HAAG WASHINGTON, 21 Sept. (Reu ter). President Truman heeft heden Selden Chapin tot Ameri kaans Ambassadeur te Den Haag benoemd, in welke functie hij dr. Herman Baruch, die kortgeleden als zodanig is afgetreden, opvolgt. Chapin is gezant geweest der Verenigde Staten te Boedapest. Zijn naam werd genoemd in ge tuigenissen, afgelegd tijdens het proces tegen Kardinaal Mindszen- ty, waarop de Communistische Hongaarse regering zijn terugroe ping eiste. Chapin ontkende in deze zaak betrokken te zijn ge weest. Hij werd hierin door mi nister Dean Acheson gesteund. Chapin is, ha zijn terugkeer uit Hongarije, in het begin van dit jaar, als raadgever van minister Acheson op het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken werkzaam geweest. Onder ongewoon grote belangstelling zowel op de beurszaal als op de galerij, werd de Effectenbeurs Woensdag héropend, nadat de handel in verband met de devaluatie van pond en gulden twee dagen had stilgestaan. Het bestuur van de Vereniging voor de Effectenhandel had enige bijzondere bepalingen afgekondigd, waaronder handel en notering gisteren moesten plaats vinden. Het eerste half uur mochten geen transacties verricht worden, teneinde het publiek gelegenheid te geven zich omtrent de uit werking van de devaluatie op de effectenmarkt te oriënteren. Tot 13.50 uur werden dus uitsluitend advieskoersen vernomen, daarna mocht de handel een aanvang nemen. orderg nog verder achteruit liepen en vernomen werden op 9394. Toen opi 13.50 de handel een aan vang nam en de eerste transacties werden verricht, bleek het dat de gedane noteringen niet veel van de advieskoersen afweken, zodat deze nauwkeurig bepaald waren. Ko ninklijke Olie werd gedaan op 335 tot 3367., AKU op 196 tot 198, Uni lever op 267'', tot 26914, Philips op 256 tot 258 en HVA op 169 tot 172. De belangstelling voor de interna tionale valutafondsen bleek ietwat geluwd te zijn vergeleken met de periode voor de devaluatie. Daarte genover richten kopers zich iets meer op de cultuurmarkt, aange moedigd door het verrassende divi dend van 6 pCt. over 1948 van de HVA en in het algemeen door de beter beoordeelde vooruitzichten voor Indonesië, mede als gevolg van de devaluatie van Indonesische gulden, waardoor de opbrengst van de. exportproducten aanzienlijk wordt vergroot. De markt vertoonde naar het oor deel van de hoeklieden een behoor lijke aanpassing aan het devaluatie- peil en de beurs verliep zonder dat een paniekstemming ontstond, zo dat deze eerste beursdag in de ge wijzigde omstandig-.eden meren deels een bevredigende indruk maakte. Pas heden, Donderdag, zo meent men, kan de markt beter be- Onder luid gejuich ging om 13.20 uur de ping en vormden zich ter stond de bekende hoeken. Men ver drong zich om de advieskoersen te vernemen, die vanzelfsprekend aan zienlijk lagen boven de slotnoterin- gen van de laatste normale beurs dag op Vrijdag jongstleden, maar over het algemeen was de indruk, dat het koerspeil tegenviel en bene den de taxaties van Dinsdag was. Zo werden Kon. Olies vernomen op 330 tot 335 (tegen Dinsdag taxa tie 345—50, Vrijdag slot 315), H.V.A. op 165170 (Dinsdag taxatie 180, Vrijdag slot 1545). Bij de banken en commissionnairs waren slechts zeer weinig kooporders binnengeko men, de verkooporders tegen ho gere limites waren sterk in de meerderheid. Men had de indruk, dat het publiek de kat uit de boom kijkt en zijn houding nog niet kon bepalen. De dollarlening Nederland had zich aangepast bij de gewijzigde omrekeningskoers, die gebracht is van f 2.65 op f 3.80, zodat de koers van dqze obligaties, die Vrijdag nog 111 noteerde, naar pari afzakte maar tegen overwegende verkoop- De in de Millioenennota aange kondigde maatregelen der belas tingheffing zijn in zes wetsont werpen bij de Tweede Kamer in gediend. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze ontwerpen gereed waren, voordat Nederland werd gedwongen de gulden te devalueren. Ingediend is een ontwerp tot verlaging van inkomstenbelasting en loonbelasting. Het ontwerp bevat o.a. een ver ruiming van het belastingvrije minimum; voor gehuwden wordt dit met omstreeks 25 pet. ver hoogd. De belastingverlichting tengevolge van dit ontwerp wordt geschat op tenminste f 150 mil- lioen 's jaars. Verhoging omzetbelasting De omzetbelasting zal blijkens een tweede ontwerp worden ver hoogd van 3 tot 3'/a pet., terwijl het percentage van één half voor leveringen in de groothandel ge lijk blijft. Teneinde de druk te matigen wordt het aantal noodzakelijke levensbehoeften, hetwelk geheel of gedeeltelijk van omzetbelasting is vrijgesteld; uitgebreid. Vlees, vis, margarine, bak- en braadvet en peulvruchten zullen geheel worden vrijgesteld. Boter en kaas zullen in geringere mate met om zetbelasting worden getroffen dan tot dusver. Ook de belasting van consump tie-ijs zal aanmerkelijk worden verlaagd. Voor een aantal fijne chocolade- en suikerwerken, bis cuits, koekjes -en gebak, dranken en vlees- en vruchtenconserven wordt echter een verzwaarde hef fing voorgesteld. De bedragen der vrijstellingen en verminderingen van de huur- oordeeld worden, als het publiek rustig gelegenheid heeft gehad van de gang van zaken kennis te ne men. Zeer groot was de omzet gisteren in de obligatieën der dollarlening Nederland, die na de advieskoers opliepen en op 96'/!.gedaan werden, hetgeen overeenkomt met 138 pCt. op basis van de oude omrekenings koers. De dollarlening Philips, die Vrijdag' 117 noteerde, kwam giste ren op 101. De Nederlandse guldens leningen toonden een goed prijshou dende stemming. Tegen het slot van de markt schenen de koersen der aandelen merendeels nog iets aan te trekken en na de sluiting werd Ko ninklijke Olie gedaan op 337'/!. HVA kwam op 174. In de tabaksfondsen kwamen slechts moeizaam noterin gen tot stand. De scheepvaartmarkt werd eveneens vaster tegen het slot en scheepvaartunie noteerde 174 tegen Vrijdag 165. De bankaandelen waren vaster zonder meer. Aande len Indische Bank verbeterden, vergeleken met Vrijdag, 5 pCt, Na deze eerste beursdag ziet men over het algemeen met vertrouwen het verdere' marktverloop tegemoet. Prolongatie 2% PCt. ROME 21 Sept. Reuter. Paus Pius XII heeft Woensdag in een toe spraak tot 200 afgevaardigden van de internationale unie van gezins organisaties uit 25 landen verklaard, dat iedere poging, het gezin als fun damenteel element van de maat schappij te vernietigen, een aanval tegen de mensheid zelf was. De waardigheid, rechten en plichten van het gezin, door God in het leven geroepen als de voornaamste cel van de maatschappij, waren zo oud als de mensheid zelf. Deze rechten en plichten waren onafhankelijk van de staatsmacht. Indien zij echter wer den bedreigd zou de staat ze moeten beschermen. De H. Vader deed te vens een beroep op de pers. de film en de radio, het gezin veilig te stel len. KAAPSTAD, 21 Sept. Reuter. Het 3000 ton metende Zweedse motor schip „Dalhem" heeft noodseinen uitgezonden, dat zijn lading copra in brand stond en dat het 480 Km. ten Noorden van Kaapstad langs de kust ronddreef zonder de machines of de stuurinrichting te kunnen gebruiken. Het Britse passagierschip „Durban Castle" en het Britse stoomschip „Ixia" zijn te hulp gesneld. Volgens Lloyd woedt het vuur tussendeks. Het schip is 416 Km. ten N. W. van Kaapstad. TERUGKEER UIT INDONESIË De minister van Oorlog deelt in de Memorie van Toelichting op zijn begroting 1950 mede: Het ligt in het voornemen in 1950 de terugkeer van de 1ste di visie „7 December" te voltooien en daarna de 2de divisie te repa triëren. Bij elke divisie behoren 6 bewakingsbataljons, welke ge lijk met de divisie waren uitge zonden. Bovendien ligt het in de bedoe ling de z.g. 3de divisie (lichting 1947 in de loop van 1950 naar Ne derland terug te voeren. Op deze Memorie van Toelich ting komen wij morgen Uitvoeri ger terug. Z.K.H. Prins Bernhard zal, we gens een lichte ongesteldheid, geen bezoek kunnen brengen aan de provincie Overijsel, zoals aan vankelijk in hef voornemen lag. waarde zijn, op een enigszins ho ger niveau, aangepast aan de te verwachten huurverhoging, het geen tengevolge zal hebben, dat degenen, die wegens de lage huur waarde van hun woning thans niet in de personele belasting zijn be trokken, ook ingeval van een ver hoging van de huren met 15 pet niet zullen worden aangeslagen. In het ontwerp is niet overge nomen de bestaande bepaling, dat gemeubileerde kamers en alsook percelen, die uitsluitend dienen tot de uitoefening van het bedrijf van verhuurder van gemeubileer de woningen slechts worden belast met 2/3 van de huurwaarde en van de waarde van het meubilair. Bij het thans heersende tekort aan woonruimte bestaat er geen reden deze vermindering van de belas ting te bestendigen. Een volgend ontwerp strekt tol het heffen, ten bate van het Rijk, van 100 opcenten op de personele belasting naar de grondslag huur waarde. Een 1 opcentenheffing op de personele belasting heeft o.a. net voordeel, dat in sterke mate rekening wordt gehouden met de draagkracht van de gebruikers van de woningen. Bedenkelijke woningpolitiek? (J.H.) Enige weken'geleden heb ben wij de aandacht gevestigd op de oekase van minister In 't Veld, waarbij werd bepaald, dat voortaan geen woningen meer met over heidssubsidie mogen worden ge bouwd, die groter zijn dan 375 kub. meter inhoud. We wezen er toen op, dat uitvoering van deze maat regel practisch betekent, dat aan de woningbouw voor grote gezin nen niets meer kan worden gedaan. Wij hebben er ons dan ook over verheugd, dat het Katli. Kamerlid, de heer Andriessen, daarover vra gen aan de minister heeft gesteld en hem verzocht heeft, deze maatre gel uit te stellen, totdat de Kamer daarover bij de begroting heeft ge debatteerd. Het antwoord van de minister is echter in- hoge mate te- teurstellend. Niet alleen door de botte afwijzing, dat hij er niet aan denkt, deze circulaire weer in te trekken, maar ook door de motive ring, dat er voorlopig vooral behoefte is aan kleine woningen en dat de volkswoningbouw het meest wordt gediend door een spoedige afbouw van kleinere woningen. Deze voorstelling van zaken is volkomen onjuist. Wie iets met woningbouw te maken heeft, weet in welke grote moeilijkheden tal van grote gezinnen verkeren, die in veel te kleine woningen zitten, omdat men practisch sinds de oor log niet kon verhuizen. Terecht wijst dan het R.K. blad „Het Gezin" er op, dat in woningen van niet groter dan 375 kub. meter inhoud, gezinnen met 6 en meer kinderen niet kunnen wonen, tenzij men volwassen jongens en meisjes in één kamer wil stoppen. Voor gezin nen van 8 en 10 kinderen en die. zijn er gelukkig ook nog is dit woningtype van 375 kub. meter volkomen onvoldoende. De praktijk van de woningbouwpolitiek van de ze socialistische minister is dan ook dat de grote gezinnen maar aan hun lot worden overgelaten en de overheid gaat optreden als. de beste propagandist voor het kleine ge zin. En zo overtuigd is deze minis ter van de juistheid van deze poli tiek, dat hij met de doorvoering er van geen paar maanden kan wach ten, zodat ook de volksvertegen woordiging zich hierover eens kan uitspreken. Van democratie en eer bied voor de volksvertegenwoordi ging jgesproken! We hopen intussen vurig, dat de Kamer zich door deze minister niet zal laten voeren tot deze zeer be denkelijke en onchristelijke wo ningbouwpolitiek. Ons kath. urgentieprogram spreekt hier een duidelijke taal en ons kath. volk mag zeker van onze Kath. Ka merfractie verwachten, dat deze zich met alle kracht tegen deze woningbouwpolitiek zal verzetten. Veertien maanden geleden werd de Bristolse dierentuin verblijd met een leeuwen-drieling, June, Judith en Tiddler, Doorgaans kunnen zij het uitstekend met elkaar vinden en als er eens een keertje ruzie is, gaat dit meestal om een stuk vlees of om het speelgoed, dat bestaat uit houten ballen en een oude autoband. Judith en Tiddler kijken kwaad toe hoe June probeert al het speelgoed voor zich alleen te houden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1