VAN HOUTEN De circustrein op komst ;/De ijverigste hellestokers in Loges' inferno" Doe Me! Een 1 Geld verdienen Bernard Koomen Bernard Koomen Wieringermeer leverde een topprestatie Donderdag 22 September '7949 ALKMAAR EN OMSTREKEN OUÓ6 WAAG 15.50 f5.25 p. 1. Doodstraf geëist tegen Rühl en Viebahn Zij werden menselijk toen de oorlog, afliep Het Nederlandse merk met Wereldreputatie Het katholieke gezin SCHOLA PUBLICA Prof. Dr. ANTON VAN DUINKERKEN „NOORD EN ZUID" Spanning en romantiek Marktberichten DE N.S. BIJ Onze prijzen zijn van 10 tot 35 pCt. beneden de vastgestelde 99 orgelspel, 12.30 i rz.33 sportpraatje, 12.4 ?}Pz_lek, 13.00 nieuws, 1 o.45 gramofoonmuzie £°"W, 14.20 sol. conc, *C. 2 ALKMAAR Voor de tweede iaal dit jaar verwacht Alkmaar eer een circustrein, deze keer die m het Nederlandse Circus Mullens, it Vrijdagmiddag verwacht wordt, a een goed geslaagde tournee in et Zuiden komt nu allereerst Alk- laar aan de beurt met' zijn vele rcusliefhebbers in stad en wijde ingeving. Dat de grote van een circus niet fhangt van het aantl masten, blijkt it dit enorme twee-mast-circus, dat omvang niet onder behoeft te oen voor de bekende viermasters. in uiteindelijk vraagt het publiek t> roem van een circus niet af aar zijn omvang, maar naar zijn restaties. Jos Mullens heeft er voor ezorgd om, traditie-getrouw, weer aet een aantal uitstekende num- aers voor de dag te kunnen komen. )aarbij is, naast de clownerie en e wilde dierendressuur, naast de crobatiek en de muziek, ook heel >ijzondere aandacht besteed aan de laarden-nummers. Want hoe won- lerlijk de manipulatie's der jong- eurs en trapeze-werkers ook mogen ;ijn, en welk een knappe dressuur- iroeven er in een circus ook ge geven mogen worden, een circus itaat of valt nu eenmaal met de laardennummers. Dat hierbij Otto Schuman, een bekende dresseur en •uiter uit een oud circus-geslacht jptreedt met een keurcollectie paar den, zal er zeker toe bijdragen het programma voor velen bijzonder at tractief te doen zijn. De bezoekers van Circus Mullens zullen rond de piste ook kennis maken met de jongere circusgene ratie in de personen van een vier tal kinderen van de drecteur, waar- th. kRAAkmAn&zoon PLATTE STEENENBRUA ALKMAAR TELEFOON 2604 (K 2200) PRIJS PER LITER PER 12 LITER (Advertentie) HET BRITSE GEVOEL VOOR HUMOR ALKMAAR. Mr. Michael Barsley, lid van de staf van de B.B.C. heeft gisteravond in de dancing van de Harmonie voor een aandachtig gehoor een lezing gehouden over het onderwerp: „Het Britse gevoel voor humor". De lezing, die gehouden werd on der auspiciën van het Genoot schap Nederland-Engeland, werd bijgewoond door een zestigtal le den dezer vereniging. Mr. Barsley zeide, dat zijn onderwerp een ernstige zaak was, hoe tegenstrij dig dat ook mocht klinken. In vroeger jaren was het met de Britse zin voor humor geheel an ders gesteld dan tegenwoordig. Om dit te verduidelijken, nam mr. Barsley zijn gehoor mede op een kruistocht door publicaties in tijdschriften en couranten, in een chronologische volgorde. Tal van bekende namen passeerden daar bij de revue. De in Middelburg geboren professor Renier, woon achtig in Engeland, de schrijver J. B. Priestley, Harold Nicholson, Jane Austin, Charles Dickens en Chesterton passeerden de revue. Een apart woord wijdde de heer Barsley aan Jonathan Swift, die hij meer satiricus noemde, dan hu morist. Het bekende weekblad Punch nam uiteraard een bijzon dere plaats in in deze causerie. Oorspronkelijk ook fel-satyrisch, werd dit blad later gematigder en milder. Na de pauze begaf mr. Barsley zich op moderner terrein, waarbij George Bernard Shaw niet onbe sproken bleef en bijzonder aan dacht werd gewijd aan de radio figuren als Tommy Handley van het Itma-programma en andere bekende persoonlijkheden. Het onderwerp, dat inderdaad een zeer lastig probleem vormde werd niettemin door de aanwezi gen met de grootste aandacht ge volgd en de inleiding van mr. Barsley werd aanleiding tot het stellen van verschillende vragen, waarvan de beantwoording de toehoorders tenvolle kon bevre digen en die hun inzicht in de materie nog verdiepten. Namens het Genootschap bracht de heer G. A. M. Snijders, die de spreker ook had ingeleid, Mr. Barsley hartelijk dank. Marktbericht ALKMAAR 21 Sept. BI. Eigen heimers 67; Slabonen z. dr. afw. 2025, I 3245; Stoksnijbonen 3965 Kas 85 ct. stampnijbonen 3539, Pronkbonen 2534, Komkommers 616, Tomaten A 2028, Tomaten Bonken 1618, Witlof 85 ct, p. kg. Bloemkool I A. 25—35,1. 20—23, II. 612, Rode Kool 5.50—800, Savoye Kool 5.507.20, Groene Kool 5.50 8.20 Spinazie 539, Postelein 520, Sla I. 9—17, II. 150—6, Andijvie 5— 15, Rode Bieten 57. Bospeen 6 17, Winterpeen 6 p. 100 kg. Waspeen 6—16, Uien 613, Uien Nep 10 p. lbo kg. Prei 12—15, Soep 24, Selie 23, Augurken: Grof-grof 1628, Klein-grof 1.11—1.50, Grof- Fijn 75. Druiven Frankenthalers 5875, Ali- cant 4868, West-Frisia 4247; Meloen; Suiker 2651 Net 3541, Pruimen: Reine Claude's 4058; Tranparante de Cronsels 1217, Beurré Hardy 1015; Cenférence 12, Marguérite Marillat 4—9; Tri- omphe de Vienne 8lg. van de jongste veeriien jaar is, jon gelui die weten wat ze willen en wier werk tot in de puntjes af is. Het programma van Jos Mullens, zoals wij dat dezer dagen onder de ogen kregen, ziet er in alle op zichten weer zeer verzorgd uit, ja wij menen zelfs te kunnen consta teren, dat er in de keuze der num mers zelfs de laatste tijd een stijgen de lijn te zien is. Wat dit seizoen wordt gegeven vindt in ieder geval in vorige programma's zijn' weerga niet en wij verwachten dan ook dat wij in de komende dagen cir cus Jos Mullens, dat hier in Neder land een goede naam geniet, een top-prestatie zal leveren. Welnu, de trein kan komen, de masten kunnen worden gehesen en het zeil kan worden gespannen: Alkmaar zal met grote verwachtingen zich rond de pistp scharen. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Josefa dochter van M. Mors en E. Hummel, Gehuwd: Mathias Constant en Anna G. Bellekom, Cornelis Brevé en Klaartje Pover, Cornelis de Haan en Elke Bindinga, Willem Jager en Dieuwertje Rooker. Overleden: Maria Spierdijk oud 80 jr. geh. met J. Brugman. DRAVERIJEN OP HET SPORTPARK TE ALKMAAR ALKMAAR. Weer zal a.s. Zondag op het Alkmaarse Sport park de Paardensport hoogtij vieren, in de door de vereniging „Vooruit" georganiseerde courses. Evenals bij de laatste courses, zijn ook nu weer een groot aantal paarden ingeschreven, n.l. in to taal 97, welke elkander in 4 lange- baan-, 1 kortebaandraverij en een heat de prijzen zullen betwisten. Voor de eerste course, de Onder duiker G-prijs, is het aantal niet minder dan 28, zodat deze zeker gesplitst zal moeten worden. De O'Nelly Zora-prljs, handicap draverij voor paarden van 6 jaar en ouder, brengt 12 paarden aan de start. In de Omar Spencer-prijs ko men de 2-jarigen aan de start met 10 inschrijvingen. De Overste Fresena-prijs is een heat draverij over 1640 meter. Met 23 paarden is ook dit nummer best bezet. Tot slot de Oehoe S-pnjs, éen kortebaan-prijzendraverij A over 800 meter, met 24 inschrijvingen. Gezien dus het grote aantal paarden, de meest bekende en be kwame pikeurs, zal het dus a.s. Zondag op het sportpark zeker niet aan spanning ontbreken. De nodige voorbereidingen zijn getroffen opdat de totalisator vlot kan werken en de pauzes tot het uiterste worden beperkt. Vermel den wij nog dat de courses om 1.30 uur aanvangen en de loketten om 12 uur open gaan. Op de tweede dag van het proces tegen de beruchte Duitse politie mannen, Rühl en Viebahn, kwa men een- vijftiental getuigen a décharge aan het woord, verkla rende, tijdens of na hun arresta tie, óf door Rühl, óf door Viebahn, óf door beiden, goed te zijn be handeld. Vervolgens nam de pre sident, Prof. Mr. J. A. van Hamel met beide verdachten de dagvaar ding door, waarna de procureur fiscaal, Mr. M. H. Geelinck, zijn requisitoir hield, aan het eind waarvan hij tegen beide verdach ten de doodstraf eiste. Tenslotte kregen de verdedigers van de verdachten het woord. Vijftien getuigen, waaronder de Zeereerw. Heer Pastoor F. L. Es- ser, van de kerk aan de Postjes weg te Amsterdam en de Weleerw. Heer Kapelaan B. A. van Zijl van de St. Liduina-parochie te Den Haag, die beiden meenden, hun (Adv.) DE LEIDSE 3-OCTOBER-FEESTEN 375ste herdenking ALKMAAR. De herdenkings feesten van het ontzet van Leiden zullen dit jaar, bij gelegenheid van de 375ste herdenking, met bij zonder cachet worden gevierd. Nadat op Zaterdag 1 October het feest met een taptoe en lichtstoet zal worden geopend, is er op Maandag een intocht der Geuzen vendels. die langs de historische route de stad zullen binnenvaren. Daarna volgt de traditionele uit reiking van haring en wittebrood, dit jaar aan pl.m. 2500 liefhebbers. In de middag is een grote histo rische optocht, waarin de geschie denis van het beleg en ontzet der stad zullen worden uitgebeeld. Ruim 400 personen, 100 paarden, 8 praalwagens en 7 muziekcorpsen zullen aan deze optocht deelne- nen. Op het bekende Schutters veld is er weer kermis en de dag wordt besloten met een groots vuurwerk. Alkm. Boys nieuws ALKMAAR De opstelling op a.s. Zondag in de wedstrijd Alkm. Boys 1Helder 1 is als volgt: d. v.d. Horst; a. G. Metselaar, C. Metselaar; m. Bart, Blok, Admiraal; v. v.d. Meulen, J. Indri, v. Dok, C. Bakker, A. Indri. MORGENAVOND NAAR SCHOLA PUBLICA ALKMAAR. Het bestuur van Schola Publica verzoekt ons de volgende mededelingen tfer ken nis te brengen van leden en do nateurs, die voornemens zijn de openingsavond van Schola Publica waarop Anton van Duinkerken komt spreken, mee te maken. Men wordt verzocht vroegtijdig te komen, daar de Schola, zoals het 'n school past op tijd, dat is om 8 uur precies begint. Van 7 uur tot kwart voor 8 zijn nog niet afgehaalde leden- en do- nateurskaarten aan het loket ver krijgbaar. Donateurs worden ver zocht door café en foyer naar de zaal te gaan, waar tot 5 voor 8 de foyer-zijde voor hen gereser veerd is. Leden en niet-leden gaan door de gewone toegang aan het eind van de gang. Met gepast geld betalen bevordert een vlotte gang van zaken. In de zaal mag al thans vóór de pauze niet ge rookt worden. Zonder leden- of donateurskaart wordt niemand toegelaten; men vergete dus niet de kaarten mede te brengen. Om 8 uur gaan de deuren dicht; na het openingswoord van de voor zitter kunnen de laatkomers er echter nog wel even doorglippen. Wie op tijd komt, voorkomt te leurstelling over de plaats. Wij vernamen voorts, dat er voor de cursusavonden reeds veel belangstelling bestaat. De cursus over schilderkunst zal worden ge geven in November door de heer Jongenelen, uit Utrecht, die zijn voordrachten met gekleurde pro jectie zal illustreren; hij behan delt achtereenvolgens: van Van Eyck tot Rubens; Jeroen Bosch en Rembrandt. De muziekcursus be looft eveneens interessant te wor den en wordt gegeven door Cas par Höweler, die met gramofoon- platen het gesproken woord zal verduidelijken. Er wordt tenslotte nogmaals aan herinnerd, dat men, door zich als lid of donateur op te geven, ver zekeren kan van het bijwonen van het gehele programma, waaraan het bestuur kosten noch moeite heeft gespaard. Als men nagaat, dat aan honoraria voor de 8 avon den bijna f 1000.wordt uitge geven, dan zal men mogen ver wachten, dat er iets goeds ge boden wordt. En daar staat het bestuur van Schola Publica dit maal borg voor. Metselaar in het Jeugdelftal ALKMAAR Het lid van de Alk maarse Boys, de heer G. Metselaar is wederom opgesteld in het Jeugd elftal voor de 28 Sept. a.s. te Utrecht te spelen wedstrijd. NADEREND 8-OCTOBER-FEEST ALKMAAR. Terwijl in Lei den de plannen voor het 3-Octo- berfeest al in kannen en kruiken zijn, wordt in Alkmaar de. laatste hand gelegd aan de organisatie van het 8-Octoberfeest. De 8-October-vereniging, die dezer dagen met haar programma gereed is gekomen, zal dit jaar ongetwijfeld op grootse wijze het ontzetfeest gaan vieren. Binnen kort hopen wij over een en ander nadere mededelingen te kunnen doen. Intussen vernamen wij reeds van andere zijde, dat het in de bedoeling ligt het herdenkings feest met een vuurwerk te beslui ten. Grote tentoonstelling op komst EIND OCTOBER. ALKMAAR Op initiatief van de K. A. zal alhier eind October- begin" November een grote tentoon stelling worden gehouden, waarin nagenoeg alias, wat er met heit katholieke gezin in verband staat, zal worden getoond. Op uitnodiging van de K. A. heeft zich een comité van voorbereiding gevormd onder voorzitterschap van Dr. C.J.C. Ar nold, voorzitter van de Kring Noord holland van de R.K. Bond voor het gezin; in het comité hebben voorts zitting de dames M. Bak en M. Hollants en de heren N. Bolten, W. G.J. v.d. Eerenbeemt en Fr. Often. Het comité heeft reeds meerdere keren vergaderd, om de plannen te bespreken, welke nu vastere vorm beginnen aan te nemen. De tentoonstelling, die in het gymnastieklokaal van het R.K. Ly ceum aan de Blee^erskade zal war den gehouden, zal een 10-tal stands omvatten, die de verschillende fasen van het gezinsleven zullen belichten; deze tien stands hebben achtereen volgens tot onderwerp: het huwelijk, het H. Doopsel, het gezin als heilig dom van God, de Eerste H. Com munie, de kinderen, de dagen van beproeving (ziekte en dood); de Kerstkring.de Paaskringen de Pink sterkring. Een afzonderlijke stand zal de beroepskeuze behandelen en op dit punt van voorlichting dienen. Ter opluistering zullen er tenslotte stands zijn van de Katholieke Actie, het katholieke boek, de katholieke Pers, de R.K. Bond voor het Gezin en de Jeugdbeweging. Op de in houd van de diverse stands zullen t.z.t. nadere mededelingen volgen, waaruit zal blijken, dat hier wer kelijk iets groots is opgezet en dat het geheel een tentoonstelling zal worden, waarvan een goede roep zal -uitgaan en die nog lang zal blijven leven in de herinnering van de bezoekers. Gedurende de tentoon stelling, die van 28 October tot 1 November zal worden gehouen, zul len er in de aula doorlopende film voorstellingen worden gegeven; het spreekt, dat. hier films vertoond zullen worden, die verband houden met het gezin en de opvoeding, het geen de tentoonstelling zal te zien geven, R.K, Verenigingen doen er goed aan gedurende deze dagen zo weinig mogelijk avonden te beleg gen. Stichting voor de Landbouw ANNA PAULOWNA. De Stich ting voor de Landbouw deelt mede, dat het onderstaande door werk gever en werknemers is overeenge komen, in de C.A.C. is vastgelegd en door het College van Rijksbemid delaars is goedgekeurd. Ofschoon niet verplichtend adviseert de Stich ting voor de Landbouw deze extra uitkering van 2 pet. aan degene, die daarvoor in aanmerking komen, te betalen. Partijen zijn overeengekomen, dat door de werkgevers ten aanzien van de bij hen in dienst zijnde vaste arbeiders gebruik zal worden ge maakt van de beschikking van het College van Rijksbemiddelaars, waarbij is bepaald dat aan de arbei ders een extra uitkering mag wor den verstrekt van 2 pet. van het jaarloon. Uitsluitend aan de vaste arbeiders zal iii het contractjaar 194950 dienovereenkomstig een extra-uit kering van één week het voor de betrokken arbeider contractueel geldende loon, worden betaald. De uitbetaling zal door de werk gever geschieden: a. Op het tijdstip waarop de vaste arbeiders in onderling overleg met de werkgever 6 aaneengesloten vacantiedagen worden toegestaan in zijn geheel. b. indien de zes niet als snipper dagen aangemerkte vacantiedagen in gedeelten worden toegestaan, tel kens 1/6 van het voor de betrokken arbeiders geldende weekloon voor elke vacantiedag die wordt opgeno men. VRJDAG 23 SEPT. ,,'T GULDEN VLIES" 8 uur in over: Donateurs, op vertoon van donateurskaart, vrij entree leden, op vertoon van ledenkaart f 0.50, niet-leden f 1.(voor zover er plaatsruimte is) Er kunnen nog enkele nieuwe leden en dona teurs worden ingeschreven Opgave aan de secr. de hr J. DOMINICUS. Roemer Visscherstraat la, (telef 4506). (Adv.) leven te danken te hebben aan Rühl, zei het dan niet voor hon derd procent, omdat Rühl tenslotte niet voor 100 procent over een mensenleven te beschikken had, getuigden van het goede, van het menselijke, dat lieden als Viebahn en Rühl dan toch ook nog in zich schijnen te hebben gehad. En als de president dan, naar aanleiding van de goede behan deling van kapelaan van Zijl, wiens schuld, in Duitse ogen, zeer zwaar was en vaststond, aan Rühl vraagt, waarom hij nu juist in dit geval barmhartig is geweest en in andere gevallen, waarin de schuld van zijn slachtoffer niet vaststond, niet, dan weet Rühl geen ander antwoord te geven dan dit: dat hij naar zijn geweten en zijn voorschriften heeft gehan deld. Als de president op uitleg aandringt, geeft Viebahn, voor eigen rekening, antwoord en deze verdachte, die tot nu toe slechts enkele opmerkingen maakte, wordt plotseling welsprekend, als hij vertelt van het net van con trole dat het werk van hem en zijn collega's omspon, en door de mazen waarvan geen ontkomen mogelijk was, totdat na dolle Dinsdag de instanties en vereni gingen die het controlewerk ver richtten, uiteengeslagen waren en de papierenwinkel weggevallen was, zodat zij wat meer de vrije hand kregen om te doen wat zij dachten dat goed was, zonder daarbij geregeld op de vingers ge keken te worden. „Wij konden toen menselijker optreden dan de oorlog van ons eiste", zegt Vie bahn dan. Het drama in Zuid- en Noord-Schermer en een moord in Bergen. En dan bekennen beide ver dachten deel uitgemaakt te heb ben van het vuurpeloton, dat in Noord en Zuid Schermer, op be vel van Lages, die zelf aanwezig was, de héren J. A. de Jong en P. J. de Boer, neerschoot. Zij bei den waren het, die het vuurpelo ton uitmaakten. Albers had het bevel tot vuren gegeven. Met ma chinepistolen hadden zij gescho ten, terwijl de beide slachtoffers zich zonder blinddoek tegenover hen bevonden, bewaakt door de Ordnungspolizei. En geen van bei den weien zij of hun slachtoffers het doodvonnis door Lages is me degedeeld vóór hun executie. En op 25 October '44, in tijd dat Viebahn in Alkmaar gedeta cheerd was, ging hij per auto de burger M. J. Engelsma halen die door de onderofficier bij de Feld- gendarmerie, Vogel, gearresteerd was wegens diefstal ten nadele van de Wehrmacht. In gezelschap van Maarten Kuiper reed hij toen met het slachtoffer, via Egmond, naar „de Fransman" te Bergen, waar Engelsma de'duine.i in moest lopen, en waar Viebahn aan Kui per de opdracht gaf de man neer ie schieten. Ook deze moord ge schiedde op bevel van Lages, als afschrikwekkend voorbeeld eer voorkoming van diefstallen bij de Duitsers. En op de vraag van de president, waarom er in dit geval geen clementie betracht was, nu het toch een lichte zaak betrof, beroept Viebahn zich weer op de controle en de bedreiging met straf, waaronder hij stond. „Maar had dan niet in dit geval uw me ning bij Lages enig gewicht in de schaal kunnen leggen?", vraagt de pres. Waarop Viebahn ant woordt: „Ik had geen gewicht. De hogeren laadden al het werk op ons, dae en nacht, maar we had den niets te zeggen. Ik was een onderofficier, een ondergeschikte, zoals ik een ondergeschikte was als ambtenaar in mijn vaderland. Middagzitting. In de middagzitting werden de verschillende punten van de dag vaarding met de beide verdachten doorgenomen. Rühl voelt zich niet schuldig aan oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid. Erkent zijn aanwezigheid bij Sil- bertanne-acties en beweert niet op Juckers geschoten te hebben om hem te doden. Bestrijdt vev- Alles werd overgoten dooi* een stralend zonnetje en onderging de betovering van een zo zeldzaam schone Septembcravond, als wü ons niet kunnen herinneren. Toen V.V,V. het niet aandurfde 't zo grandioos opgezette oogstfeest te organiseren, nam de vereniging „Algemeen Belang Middênmeer en. Omstreken" het schijnbaar tot mis lukken gedoemde initiatief, een grootse dag voor Middenmeer en dus voor de hele Meer te organise ren. De 1ste dag van de herfst werd er voor gekozen en de annalen zullen vermelden dat deze dag de meest uitgelezene is geweest. Reeds 's morgens tijdens de beurs voorspelde het talrijk opgekomen damespubliek en de vele standhou ders een goede dag. En 's middags stroomde het afgezette terrein in de Brugstraat vol met velen die kwa men genieten van spannende omlo pen en uitermate sensationele fina les, waarin een volkomen outsider als' tweede eindigde. Doch het voert ons te ver iedere race in details te beschrijven. Genoeg zij u de uitslag van deze eerste Middcnmeerdraverij waaraan 22 paarden deelnamen. Als nr. 1 kwam aan de 4jr. br. m. Miss Ad. eig. W.W. van der Heyden, be rijder J. Wagenaar, no 2 was boven verwachting Klazina Axkit, eig. L. J. van Harlingen, berijder M. Ver gay en als no 3 arriveerde Eduard Ansil, eig. P. Koster, berijder P. Koster. Het geheel had een r.eer vlot verloop. 's Avonds stroomde het volk weer toe, en in nog groter getale om te kunnen genieten van een sprookjes achtig vuurwerk en een eveneens fantastisch aandoende fakkeloptocht onder aanvoering van de fanfare van Middenmeer. De middenstand van Middenmeer heeft haar uiterste best gedaan om een soort show te geven van alles wat de Wieringermeermiddenstand biedt aan haar clientèle en het blijkt dat dit zeer veel is. Om het geheel nog aantrekkelijker te maken was er nog een letterprijsvraag ver bonden aan de etalagewedstrijd. Gewoonlijk worden er namen ver meld van de organisatoren van het geboden programma. Wij hoeven dit niet te doen. Iedereen van ons weet wie er de harde werkers zijn achter de schermen. En wij kunnen vol lof zijn voor hetgeen zij gepres teerd hebben. De hele Wieringer- meer zal ook vol erkentelijkheid je gens dit comité deze dag herden ken, die mede dank zij het buiten gewoon mooie weer voor de voilé 100 proc. geslaagd mag heten. De „Eendracht" vist BURGERBRUG. Onlangs orga niseerde onze „Eendracht" een jeugdviswedstrijd. Negenentwintig prille Bruggers legden in in 't zoete nat van de krozige Grootsloot. De prijswinners werden: J. Schrijver, D. Moot, J. Schilder en J. Wage naar. De overige 25 hengelaars gin gen met troostprijzen naar huis, aldus de traditie handhavend, dat een hengelaar altijd met wat thuis komt. der enige bijzaken, en ontkent pertinent elke mishandeling van gevangenen. Viebahn erkent zijn deelname aan de Silbertanne, doch ontkent evenals zijn medeverdachte de mishandeling der gevangenen. Ook hij heeft geprotesteerd toen hij deel moest uitmaken van het zelfde executiepeloton. En dan verhalen beide verdachten hun levensloop. Rühl zegt verder o.a.: „Nooit heb ik een mens gedood in een Silbertanne-actie en nooit heb ik het plan daartoe gehad". Viebahn, die evenals Rühl, ge huwd is en twee kinderen heeft, heeft de Silbertannemoorden wel als zeer hard, maar niet als on wettig gezien en is van mening dat hij als soldaat had uit te voe ren, waartegen hij als mens pro testeerde. Requisitoir. In zijn uitvoerig requisitoir noemde de procureur-fiscaal, Mr. M. H. Geelinck, de beide verdach ten, de twee rechterhanden van Lages. Zij staan terecht, niet voor het feit dat zij als Kriminalsekre- tar bij de Sipo werkzaam waren, maar voor de oorlogsmisdaden die zij als zodanig hebben begaan. Viebahn, noemde de pr.-fisc.. een man, die door de oorlog op de plaats kwam waar hij God en de mensen kwaad' kon doen, en die dat gedaan heeft -ook. Bij hem blijkt overigens een zekere eer lijkheid in het bekennen van zijn Schuld. Niet zo bij Rühl, op wiens uitermate scherp verstand en goed geheugen de pr.-fisc. wees, en die hij de man noemde van de „tacti sche methode", sluw, op het ge mene af, een man die zijn slacht offer taxeerde en die juist daar door een zo gevaarlijke Duitser was. Door verraad van zijn colle ga's had hij zijn eigen rol bij' de Silbertannemoorden trachten te vergulden. Uit niets is echter ge bleken dat hij inderdaad de Sil- bertannes heeft willen laten mis lukken. Ook uit zijn verdediging ter zitting blijkt zijn sluwheid. Het bewijsmateriaal tegen bei den doodverft hen als de ijverig ste hellestokers in Lages' inferno, aldus de procureur-fiscaal. De proc.-fisc. kenschetste de verdediging van de verdachten zelf, als onaanvaardbaar en wees er op, dat bijna alles wat te hun ner gunste was naar voren geko men, dateert van de laatste maan den van de oorlog. Aan het eind van zijn requisi toir, eiste de procureur-fiscaal te gen Rühl en Viebahn voor oor logsmisdrijven, gepleegd in krijgs dienst van de vijand, de zwaarste straf, de doodstraf. Hierna krefen de verdedigers van de verdachten, Mr. W. Broer tjes voor Rühl en Mr. A. G. Besier voor Viebahn, het woord. De uitspraak werd bepaald op 5 October. N.-SCHARWOL DE 29.000 kg. aaddappelen. BI. eigenh. 7.407.70; bevelande -.90—6.90; 34000 kg rode kool 5.506.90; 70 kg. gele kool 6.10—8.30; 90000 kg witte kool 6—8; 3000 kg groene kool 911; 37000 kg uien 11.4013.70; drielingen 1111.60 nep 12.8013.40; 5000 kg peen II 7.10—8.30; peen III 5.50—5.70; 1800 kg. kroten I 5.405.50; 15000 kg sla bonen 2846; afw. 20—35. LANGEDIJK, 22 Sept. 8000 kg. aardappelen: bevelanders 6.10 —7; bl. eigenh. 7.50—7.60; 20.000 kg. uien 12.2013.50; grove 10.80 11.70; drielingen 3.9011.80; nep 9.90—13.90; 6000 kg. peen II 7.70 —8.40; III 6.10—6.20; 120.000 kg. witte kool 67.40; 8000 kg groene kool 5.60—9.70; 20.000 gele kool 5 9.60; 60.000 kg. rode kool 5.50— 8.80; 8000 kg. slabonen 20—46; 700 stuks bloemkool 29.8033.40; I afw. 13—15. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. VEEL BEWOLKING. Over het algemeen veel bewolking maar op slechts enkele plaatsen, voornamelijk in de zuidelijke helft van het land. Wat lichte regen of motregen. In hejt noorden van het land in de nanacht en ochtend nog hier en daar mist. Zwakke tot ma tige wind uit oostelijke richtingen. Weinig verandering van tempera tuur. jiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM T TX U KUNT 4 minuten gratis treinbestuurder en sein huiswachter zijn, wan neer U de N.S. Test maquette bezoekt. Geopend t/m Zaterdag 1 Octa.s. Op werkdagen 10-12 u. v.m., 2-6 u. n.m. Geen deelneming voor kinderen beneden 14 jaar. (Ingez. med.) PURMEREND, 21 September Aardappelen: schotse muizen 69; bevelanders 68; koopmarfs blau we 68; slabonen m. dr. 2043; slabonen z. dr. 2049; stoksnijbo nen 4062; stamsnijbonen 2054; pronkbonen 1642; komk. 623; tomaten A 1627; bloemkool 8 36; rode kool 59; savoye kool 9; groene kool 613; spinazie 824; sla 214; andijvie 813; pruimen 647; Codlin Ceswick 513; Er- ley Victoria 514; Ellison's Oran ge 524 Graham Jubilé 623; Jacques Lebel 511; James Grieve 1041; Signe Tillisch 621 Trans parante de Cronsels 726; Zigeu nerin 31; Zoete Winterkroon 5 14; Beurré d'Amanlis 521; rode bieten 58; gare bieten 1114; bospeen 1121 waspeen 816; uien 38; uien drielingen 8; au gurken: grof-grof 3940; klein- grof 43 basterd 48; stek 2628; bommen 79; perziken 20; drui ven: frankenthalers 4378 alicant 6472; meloen suiker 9—74; Beurré Hardy 523; Beurré Le brun 34; Beurré Mérode 310; Bonne Louise d'Avranches 6—31; Conférence 315; Dr. Julius Guyot 312; Diamant 310; Eva Baltet 314; Fertilon S-12; Her togin Elsa 311; Kamperveen 3 9; Legipont 416; Maagdepeer 4 -11; Seigneur d'Esperen 413; Triomphe de Vienne 6—28; Willi ams Duchess 314. SCHAGEN, 21 Sept. 1949. Flinke aanvoer. Lammeren 3050 Fokschapen 5580; Verse koeiên 550—750; Tijdkoeien 370—525, Gel de koeien 350500; Slachtpaarden 300600; Werkpaarden 350750; Jaarlingen 275350; Veulens 125 175; Biggen 3050; Schrammen 5065; Vette konijnen tot 3; Oude kippen 12; Jonge hanen 12; Geiten 2030. Handel traag. KUNT U DOOR TE KOPEN IN DE SLAGERIJEN VAN De kwaliteit van het distributievlees is voor IEDERE SLAGER hetzelfde! Vanaf heden tot en met Zaterdagavond: METWORST van 1.40 voor 0.80 (200 gram op een rantsoen) Rundvlees per halve kilo van GEHAKT POULET DOORREGEN LAPPEN MAGERE LAPPEN RIBSTUK RIBLAPPEN ROSBIEF BIEFSTUK HAAS 93 voor gg van 93 voor 86 van 1.08 voor 1.00 van 1.08 voor 1.00 van 1.33 voor 1.10 van 1.33 voor J JQ van 1,33 voor 1.10 van 1.53 voor gQ van 1.53 voor gQ Varkensvlees per halve kilo MAGERE LAPPEN van 1.70 voor J FRICANDEAU van 1.70 voor RIBKARBONADE van 1.60 voor J 25 HAASKARBONADE van 1.60 voor j g Q SCHOUDERKARBONADE van 1.60 voor 'jJQ VETTE LAPPEN, VET VERS SPEK, VET ROOKSPEK, MAGER ROOKSPEK, DOORREGEN LAPPEN 1 30 HAAGSE LEVERWORST, met veel spek en zonder bon gg BLOEDWORST, zonder bon en met veel spek, voor de boterham en om te bakken 90 TONGWORST, zonder bon 1 20 BERLINER, zonder bon [JQ SLAGERIJEN ALKMAAR: Laat 142, Houttil 58 Binnenkort za ter van Zaltbomr zittingen van d« ook van de nieu: teraad aldaar pre voorbeeld van de ten in het buitei bommel op inii tweetal leden V.V.D. deze nieu\ opgericht, waarir genomen vijf led groeperingen de uit die van de 1 die van de V.V.D. de anti-revolutioi uit die van de C.l ?eze staatkund is dezelfde als die gemeenteraad. De wie twee wethoui tussen de leeftijd jaar en zullen als xenna de vergad< ficiele raad bijeen ste maal op 7 Oc Dat het Zaltbon rtdezc jeugdgei ge blijken uit het deze raad wordt reeds door de gen handelde agenda waartoe elk der stukken van een o: teraadslid ter b krijgen. Dit nat voor zover het geei door de gemeente besluiten inhoudt is op grond van d< de gemeenteraad voegdheden. Bovei jaar de officiële ge overweging neme grondwer SKODA-AUT< De heer en me sluis uit Hoek van nen de hoofdprijs puzzle van 't Rode dag werd deze pri automobiel, aan he: A. van Embden, ee: ren van het Rode' dragen. De rode bloemen en vlaggej De heer Versluis, ker is, vertelde dat aanwinst vanwege kan houden. Maar b bij verkoop krijgt, grote ruggesteun v „Er is zo veel nodig vrouw, die moeder i ters en een zoon is ons nu eens een ex en ook wat achter den Geen auto (voor)-spoed. Directeur-gener heden voor d p SlL directeur-gene f'"'L de heer L. den, Donderdag, om Hilversum I sprek postzegelactie „Verf ten bate van Neder nesie. VRIJDAG 23 SE! hilversum i 30 24.00 ncrv V.00 nieuws,'7.15 ocht< gramofoonmuzie woord voor de dag; f weerberichten, 8.15 g< 8:45 gramofonmuziek aeken, 10.00 gramofoó yjc^rgendienst. n u en Piano, J ;15 reIiS'euse mededelingen, 12.33 12.15; 13.00 nieuws, 1 eert, 13.45 gramofoon: voor de vrouw, 15.OG 15.40 voordracht, 16.00 16.30 gramofoonmuzie! dracht, 17.00 gramofoo: zigeunerkwintet, 17. "het evangelie J.B.30 voor de strijdkr nieuws, 19.15 kerkkoo: hteiten, 19.45 CNV-k\ nieuws, 20.05 proloog, muziek, 20.45 causerie dustrialisatie, 21 05 ti merkoor. 22.00 marinic avondoverdenking, 2 «.1524.00 gramofoon: Hilversum n, 416 iv \°i?£„VPRO' 10.20 16.00 VARA. 21.00 VARA, 22 40 V 24.00 VARA. V 7.00 nieuws, 7.15 gran ö.uo nieuws en weerb gramofonmuz., 8.50 vo a-00 gramofoonmuziek, causerie, 10.05 morgen gramofoonmuziek 10 vrouw, 10.45 p'ianori l?nn i' 1130 acc ra.20 gramofoonmuziek ?7nnramma. 16.30 vo °0 a capella koor, 1' causerie, 18.00 nieuws, 19U00 Zlng' 18145 ra.UO „denk om de boe geringsuitzending, 19 j 2?nn causerie; 19.50 ke rri? n„e„uwS> 20.05 pian cello, 20.30 „christendo msme causerie, 20.55 21.00 verzoekprog WPcl, 22.00 buiten! zicht, 22.15 gramofooni -vandaag", causerie. Wijding, 23.00 nieuws, gramofoonmuziek brussel 322 m loonmuziek, 13.00 nieu' gel en zang, 14.00, 15 gramofonmuziek. 17.05 ingeise les, 17.30 zang gramofoonmuziek, 18 lf iq nnaUSerie' 18 30 voor 20?? ?',euws" 19-30 gn „,15 filmoverzicht, 21 S 'nPhonie orkest, 22 av gramofoonmuziek, RdTÏo?;00 gramofoonr brussel 484 m loonmuziek, 12.30 o "■15, 13.32, 14.15—15.00 moioonnmuziek, 18 30 20n'n 00 en 19'40 srani fWJO omroeporkest 2 ■wonmuziek, 22.15 kame

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2