De Indonesiërs zijn boos op Nederlands- Amerikaanse Kamer van Koophandel Een legerplan voor 1950 Belgische grensarbeiders door devaluatie gedupeerd 0.00 Het vraaggesprek met Hatta 'ï/tT GEHEIM VAN HET OUDE HUIS Vrijdag 23 September 1949 PAG. 3 Delegatie onaangenaam verrast door gezonden artikel RADIO Onze regering staat er buiten In het voorjaar geen lichtingsploeg onder de wapenen uieeiutoi/ Een verduidelijking van zijn woorden Reactie in Neder landse delegatie Onze troepen op Midden-Java VGRAVENHAGE, 22 Sept. (A.N.P.). Van de zijde der Republikeinse delegatie is Donderdag de volgende verklaring uitgegeven: „Het feit dat zulk een verantwoordelijke instantie als de Nederlands Amerikaanse Kamer van Koophandel bij het zenden van zijn geschriften aan de leden van de R.T.C. delegaties e> een copie van een toespraak van de correspondent William R. Matthews aan heeft toegevoegd, heeft ons wel zeer onaan genaam verrast. Wat de zaak nog betreurenswaardiger maakt is het begeleidende artikel, getekend door de voorzitter van genoemde organisatie. In zijn begeleidende verklaring maakt de voorzitter van de N.A. K.v.K. kleinerende opmerkingen over de Indonesiërs, stelt opzette lijk de zaken onjuist voor en ver draait volkomen de problemen be treffende de zaken waar het om gaat. Het artikel zegt, dat de Indone siërs in hun eisen niet realistisch zijn; dat de productie onmogelijk zal zijn vanwege gebrek aan or ganisatie, efficiëntie en kapitaal, dat het de wens van de Indone siërs is de activiteit van vreem delingen in Indonesië te elimine ren, in het bijzonder die van Ne derland. Wij hebben het herhaaldelijk duidelijk gemaakt dat we ons be wust zijn van de economische en sociale problemen die voor ons liggen, dat om de productie op te voeren, buitenlandse hulp in ter men van uitrusting en kapitaal nodig zal zijn en dat samenwer king tussen de nieuwe regering van Indonesia en de Nederlandse regering tot gemeenschappelijk voordeel kan strekken. Het artikel verklaart verder, dat de Indonesiërs acht minimumeisen hebben ingediend. Een dergelijke verklaring kan nauwelijks waar heid bevatten, aangezien er nog geen uitwisseling van „oral notes" heeft plaats gehad. De voorzitter van de Nederlands PROGRAMMA ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1949 HILVERSUM I 301.5 M. 7.00—24.00 K.R.O. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Gramofoonmuziek; 10.00 voor de kleuters; 10.15 Gra mofoonmuziek; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 Pianorecital; 12.30 Mededelingen; 12.33 Amuse mentsmuziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Voor de strijdkrachten; 13.30 Harmonie; 13.50 Film- en toneel; 14.15 Gramofoonmuziek; 14.50 Boekennieuws; 15.00 Omroep koor en -orkest en solist; 16.00 Ge zondheidszorg: 16.10 Pianospel; 16.30 „De schoonheid van het Gre goriaans"; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Gramofoonmuziek; 18.05 Ac tualiteiten; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 „Pelgrimeren naar Rome", cau serie; 19.25 Amusementsorkest; 19.45 Voor de Nederlanders in Duitsland; 20.00 Nieuws; 20.05 „De gewone man zegt er 't zijne van"; 20.12 Gramofoonmuzeik; 20.20 „Lichtbaken"; 20.45 Gramofoon muziek; 21.00 Gevarieerd pro gramma: 21.45 Gramofoonmuziek; 22.00 Licht concert; 22.30 Wij lui den de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.2024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 416 M. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoon muziek; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Orgelspel; 8.40 Gra mofoonmuziek; 10.00 Voor de zie ken; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voordracht; 10.35 Voor de arbei ders in de continubedrijven; 11.35 Trio; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Roe meens orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Kalender; 13.20 Metropole orkest; 14.00 Voor de jeugd; 14.20 Gra mofoonmuziek; 14.50 Streekuit- zending; 15.15 Kamerorkest en solist; 16.00 „Komt u binnen"; 16.15 Gevarieerd programma; 16.45 Sportpraatje; 17.00 Gramofoonmu ziek; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Zang, piano en or gel; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Bijbellezing; 19.45 „Passe partout", causerie; 20.00 Commu nity Singing; 20.45 Bont program ma; 21.45 Socialistische commen taar: 22.00 Sextet; '22.25 Voor dracht; 22.40 Lichte Franse mu ziek; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 322 M. Vlaams programma; 12.00 Gra mofoonmuziek; 12.32 Pianoduo; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonmu ziek; 14.00 Causerie over culturele samenwerking; 14.10 Omioeosym- phonie orkest en solist; 15.25 Gra mofoonmuziek; 15.30 ..The five melodians"; 16.00 Kjorconeert, 16.30 Strijkkwartet; 17.05 Nieuws; 17.15 Accordeonmuziek; 17.30 Gra mofoonmuziek; 17.40 Accordeon muziek; 17.55 Economisch over zicht: 18.00 Jazzmuziek en com mentaar; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws: 19.30 Gramofoon muziek; 19.50 Robert Beelaarts; 22.00 Nieuws; 22.15 Gramofoonmu ziek; 23.05 Nieuws; 23.1024.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. Frans Programma. 12.08 Gra mofoonmuziek; 12.30 Omroepor kest; 13.32, 14.30, 15.00 en 16.00 Gramofoonmuziek; 17.10 Orkest Bill Alexandre; 18.30, 19.00 en 19.40 Gramofoonmuziek; 20.00 Koorconcert: 20.45 Gramofoonmu ziek; 21.00 Omroeporkest: 21.45, 22.15, 23.00 en 23.30—23.55 Gramo foonmuziek. Amerikaanse Kamer van Koop handel verwijst naar een toe spraak van Matthews, die zichzelf een autoriteit op het gebied van het Indonesische conflict noemt op grondslag van een kort bezoek aan Indonesia. Matthews grijpt als toeman het communisme aan ter voortzetting van politieke en eco nomische voogdijschap over Indo nesia. Er z"n er, die veel langer in Indonesia ziin eest ter bestu dering van de daar heersende om standigheden en toestanden en die de opkomst van het nationalisme ook hebbe. "ezien als een reële kracht, niet teweeg gebracht door het communisme. George Mc T. Kahin onder ander» heeft er op een studiebeurs tien maanden doorgebracht en heeft op de meest nadrukkelijke wijze in die/i zin gerapporteerd. Een gelijkluidende verklaring werd gegeven door een van de correspondenten, die de heer Mat thews op de noodlottige tocht naar Indonesië vergezelde de heer Fred Colvig van de „Denver Post", die er echter aan toevoegde, dat sommige van deze correspon denten gedurende de trip zulke „prachf'-opstellen hadden voor bereid bij de aankomst in Indone sia, dat zelfs de Nederlanders zich er voor geneerden. Wij spreken de hoop uit. dat zulke boosaardige verklaringen als die voor kort gepubliceerd door de Nederlands Amerikaanse Kamer van Koophandel zullen uitblijven, zodat onderhandelingen hi.er in 's-Gravenhage hun verder beloop kunnen hebben op een basis van redelijkheid en samen werking. Naar aanleiding van een door de Nederlands Amerikaanse Kamer van Koophandel te Amsterdam tot de delegaties van de R.T.C. gerichte circulaire, wordt er van Nederland se zijde de aandacht op gevestigd, dat de Nederlandse overheid in geen enkel opzicht bemoeienis heeft met of voorkennis heeft van de uitgifte van zulk een geschrift. Op handelingen van een particu liere instelling als deze oefent de Nederlandse overheid geen invloed uit. Londen verwacht hogere diamantprijzen LONDEN, 22 Sept. (Reuter). In welingelichte handelskringen was men Donderdag van mening, dat binnen enkele dagen hogere prijzen in ponden sterling uitge drukt bekend gemaakt zullen wor den voor ruwe diamant, zowel sier- als industrie-diamant. Er zal natuurlijk rekening moeten wor den gehouden met de officiële eis, dat alle verkopers naar 't dollar- gebied er naar moeten streven voor zover mogelijk hun dollar inkomsten te handhaven en met de devaluatie van de Belgische franc. Het is niet bekend hoeveel de prijzen zullen stijgen. Reizen en bevrachting naar het buitenland De verkoop van rechtstreekse N.S.-plaatsbewjjzen en de recht streekse bevrachting van bagage kan thans wederom naar alle lan den met uitzondering van Italië en Oostenrijk geschieden. In de Memorie van Toelichting behorende bij de begroting van Oorlog zegt de minister, dat met alle kracht zal worden bevor derd, dat binnen de grenzen van de financiële mogelijkheden, de werkzaamheid allereerst wordt gericht op het scheppen van militaire formaties, welke in internationaal verband tot doel treffende afweer in staat geacht kunnen worden. De M.v.T. bevat een Legerplan 1950, dat ten doel heeft de over een aantal jaren verdeelde vorming van een bescheiden veldleger. De ge middelde sterkte der Koninklijke Landmacht in Indonesië zal in 1950, zonder de luchtstrijdkrachten, 68300 man bedragen. De M.v.T. zegt, dat voor 1950 is geraamd het uitzenden naar Indo nesië, ter aflossing van aldaar aan wezige troepen, van een zelfstan dige infanterie-brigade plus drie bataljons in het voorjaar en van nogmaals 6 bataljons in het na jaar. Het ligt ook in het voorne men in 1950 enkele kleinere deta chementen uit te zenden naar Suriname en de Ned. Antillen. De gemiddelde sterkte der Kon. Land macht in Indonesië, zonder de luchtstrijdkrachten, zal 68300 man bedragen. De eindsterkte in 1950 zal dan bedragen 46300 man. Het Het legerplan 1950 legerplan 1950 omvat de Carry Davis, wereldburger no. 1is Dinsdagavond door de Franse politie gearresteerd. Carry Davis (rechts) in de politiewagen, op weg naar de gevangenis. De devaluatie van de Nederland se gulden en de Belgische frank dreigt, doordat de Belgische munt eenheid minder in waarde achter uit is gegaan dan de Nederlandse, tot een acuut arbeidersprobleem in Zeeuws Vlaanderen te leiden. De Belgische grensarbeiders n.l., die in de Nederlandse bedrijven aldaar werken, voelen er weinig voor om Nederlandse guldens als loon te ac cepteren, omdat zij bij omwisseling in België thans minder franken dan voorheen daarvoor ontvangen. Zij zijn, in de practijk bezien, te genover een loonsverlaging komen DE SCHADELOOSSTELLING DER KAMERLEDEN Bij de aanvang der vergadering der Tweede Kamer werd voor lezing gedaan van het K.B., waar bij dr. Kortenhorst voor de derde maal tot Kamervoorzitter werd benoemd. De voorzitter hield bij deze gelegenheid een speechje, waarbij bij enkele actuele punten aanroerde. De verbouwing van de vergaderzaal zal reeds begin 1950 aanvangen. De Kamer zal dan waarschijnlijk tijdelijk naar de Ridderzaal verhuizen. In verband hiermede ware het wenselijk de begroting voor die tijd af te handelen. Uit latere mededelingen bleek dat de Ka mervoorzitter het volgende sche ma in zijn hoofd heeft: Op 25 Oct. zou de Kamer een .aanvang moe ten maken met de behandeling van het wetsontwerp op de „Mate riële Oorlogsschaden", de begro tingsdebatten zouden op 8 Nov. moeten aanvangen. Wil de Kamer voor Kerstmis hiermede klaar komen, dan resten dus voor de behandeling van de begroting 7 weken. Reeds nu werd de Kamer leden op het hart gebonden om zich te beperken! De Kamervoorzittdr reorde ook nog een ander actueel punt aan: De schadeloosstelling van de Ka merleden. die op het ogenblik bruto f 6000.bedraagt en waar van ook verblijfkosten moeten worden betaald. Naar zijn mening was dit bedrag te laag en zouden de Kamerleden in staat moeten te staan. De mogelijkheid bestaat, dat als niet vóór Dinsdag a.s. een bevredigende regeling in deze kwestie wordt getroffen, de Belgi sche arbeiders het werk zullen neerleggen. Dit zal zowel voor de Zeeuws-Vlaamse textielindustrie als voor de klompen-industrie een zware slag zijn, daar hier honder den Belgen hun brood vinden. Zeer ernstig eveneens zou het weg blijven der Belgen zijn voor de Zeeuws-Vlaamse suikerfabrieken, welke n.l. voor de aanvang van een bietencampagne staan en zonder de gebruikelijke rond 600 Belgische werkkrachten kan men de bieten- aanvoer niet viS-werken, zodat er een mislukking van de suikercam pagne dreigt. In Zeeuws-Vlaanderen maakt men zich ernstig ongerust over een en ander. De directeur van het gewestelijk arbeidsbureau heeft zich Woensdagmorgen in ver binding gesteld met de fabrikan tenkring te Sluiskil en met werk gevers te Hulst en omgeving. Be sloten werd zich tot de Stichting van de Arbeid en de minister van sociale zaken te wenden. Verwacht wordt dat laatstgenoemde in over leg zal treden met zijn Belgische collega, teneinde de moeilijkheden van arbeid- en productiestagnatie te voorkomen. Niet alleen in Zeeuws- Vlaanderen, maar overal langs de Nederlandse grens doen zich deze valutamoeilijkheden gevoelen. Het gaat hier om de belangen van dui zenden arbeiders. worden gesteld om minstens een administratieve hulp te betalen, hetgeen ook het voordeel zou heb ben, dat zij weer al hun aandacht aan hoofdzaken zouden kunnen besteden. Om met de heer Schmal te spreken, was het de vraag of het nu wel gelukkig was om juist in deze tijd van devaluatie dit punt aan de orde te stellen! Er zijn echter ongetwijfeld Kamerleden, die van hun schadeloosstelling maar moeilijk rond kunnen ko men. Daarnaast moet echter ge zegd worden, dat tal van Kamer leden ook uit anderen hoofde nog inkomsten genieten. Zouden die bij een eventuele verhoging dan niet, evenals bij de nooduitkering- Drees het geval is, moeten wor den afgetrokken? over een aantal jaren verdeelde vorming van een bescheiden veld leger, bestaande uit enkele divi- siën, met de nodige legerkorps troepen en reserves, benevens van de troepen bestemd voor inwen dige veiligheid, de verdediging der gebieden vallende buiten het ope ratiegebied en de bescherming tegen overvallen uit de lucht. Voorts behoren hiertoe luchtdoel artillerie en luchtdoelzoeklichten voor de verdediging van het bin nenland en troepen voor de aan- cn afvoer. Het legerplan is gebaseerd op de door de Dienstplichtwet toegelaten maximale tijden van eerste oefe ning, hetgeen betekent dat het .gros der dienstplichtigen, met uit zondering der toekomstige offi cieren en onderofficieren, een eerste oefening van 1 jaar krijgt. Voor enige specialistische wapens en dienstvakken, cavallerie, aan- en afvoertroepen en technische troepen is deze periode langer gesteld. Uiteraard geldt het vorenstaan de niet voor officieren, onderoffi cieren, korporaals en manschap pen van de eventueel naar de overzeese gebiedsdelen uit te zenden eenheden. De lichting, die in het raam van het legerplan 1950 jaarlijks in het algemeen in twee ploegen zal wor den opgeroepen, telt voor de Kon. Landmacht (zonder legerlucht- macht) rond 39.000 man. Het totaal aantal in opleiding te nemen dienstplichtigen in 1950 bedraagt echter ten naaste bij slechts 23.000 man. Overgangsmaatregelen De overgang van de huidige toe stand op die van het legerplan 1950 vraagt voorzieningen in tweeërlei opzicht: het ombouwen van de bestaande vredesorganisatie in de vredes organisatie behorende bij 't leger plan 1950; het voor mobilisatie gereed ma ken van uit Indonesië terugge keerde eenheden teneinde te voor zien in de leemte voorafgegaan aan het tijdstip, waarop de uit het legerplan 1950 voortkomende een heden als te mobiliseren eenheden ter beschikking komen. Met het ombouwen van de vre desorganisatie is enige tijd ge moeid, waarin het opleidingsappa- raat der Koninklijke Landmacht uiteraard een geringere capaciteit kan ontwikkelen dan normaal. In verband hiermede zal in het voorjaar 1950, behoudens voor de drie opleidingseenheden, welke elk een bataljon infanterie oplei den voor uitzending naar Indone sië en enig personeel voor de vrc- desdienst en potentieel kader, geen lichtingsploeg onder de wa penen worden geroepen. Na het vertrek der lichting 1949 II naar Indonesië zal de reorgani satie der Koninklijke Landmacht geschieden binnen het raam der nieuwe organisatie, welke in het voorjaar 1950 van kracht zal worden. (Vervolg van pag. 1.) 400 millioen en naar de landen van de Benelux voor ruim 400 millioen gulden. Hoewel de ver houdingen in het eerste halfjaar van 1949 voor ons land iets gun stiger geworden zijn, blijft de kloof die gaapt tussen import en export aanzienlijk. In hoeverre kan nu onder deze verhoudingen van devaluatie ver betering worden verwacht? Men denkt hier allereerst aan stimu lering van de export. Een product dat hier te lande b.v. 100 gulden kost. zal voor de devaluatie naar de V.S. geëxporteerd, daar te lan de afgezien van de transportkosten 37.70 moeten opleveren om die export lonend te maken. Na de devaluatie is, verondersteld dat de productiekosten niet stijgen, een opbrengst van 26.30 vol doende. Een product naar Enge land of een der andere in dezelfde mate gedevalueerde landen, zal aldaar even duur moeten kunnen worden verkocht als voorheen. De exportmogelijkheid naar de V.S. en in mindere mate die naar de landen welke in geringe om vang heben gedevalueerd, onder gaat echter een verruiming. Naar de landen, die in dezelfde mate devalueren is van exportverrui ming uiteraard geen sprake. We moeten bij de beoordeling van deze vergrote exportmoge lijkheid echter wel bedenken, dat het gebruikmaken daarvan, rui ling op een lager niveau betekent. Als we in ons voorbeeld het pro duct dat in ons land 100 gulden kost, naar de V. S. voor 26.30 verkopen, heeft de binnenlandse producent, zolang zijn productie kosten nog niet gestegen zijn, geen schade. Het betekent voor onze volkshuishouding, dat wij ongeveer vier van deze producten moeten verkopen om een artikel van $100 uit Amerika te kunnen betrekken, terwijl voor de deva luatie met verkoop van nog geen drie stuks kon worden volstaan. We zullen dus meer moeten pres teren om dezelfde prestatie van het buitenland te kunnen verkrij gen. De verhouding, waarin wij met het buitenland voor zover het niet of in geringer mate dan wij gedevalueerd heeft ruilen, onze ruilvoet, is ongunstig gew.r- den. De export wordt door de deva luatie wel gestimuleerd, maar de devaluatie maakt in onze situate weer een veel grotere export no dig, om, met behoud van dezelfde import, de betalingsbalans in evenwicht te brengen. In welke landen zullen wij daartoe de k-.r.s krijgen? Het zijn in de eerste plaats de V.S. en vervolgens onze Benelux- partners, die in geringer mate de valueren waarnaar onze export mogelijkheden gestimuleerd zul len worden. Het is echter ondenk baar dat die verruiming ons in staat zal stellen het evenwicht tussen in- en uitvoer, enigermate te herstellen. Pogingen daartoe, zouden wat de Beneluxlanden be treft, de verdere ontwikkeling van deze Unie ernstig in gevaar kun nen brengen. Het verkrijgen van Amerikaanse of Belgische devie zen, via de export naar andere landen, is ook al niet eenvoudig. De offers, die we ons moeten ge troosten worden or niet minder door. Voorzover deze landen in ge lijke mate devalueren, geeft onze Het lijkt wel wat vroeg, maar als U die prachtige map luxe post van Keg als Sint Nicolaascadeau wilt bestemmen, is het goed dat U even Uw punten telt. U weet, 60 punten zijn voldoende. In elk pakje Keg's Boudoir thee* vindt U de waarde van 1 punt; in elk pak koffie A 2punt. Als U Uw punten tijdig inzendt met de naam en het adres, waar mede het papier bedrukt moet wor den, maakt U met St. Nicolaas een goede beurt. (Advertentie) Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaa! bestormen de goal der parlementaire pers, tijdens een voetbalwedstrijd, die Woensdag tussen leden der Tweede Kamer en parlementaire redacteuren op Houtrust werd gespeeld. De pers zegevierde met 10. Van links naar rechst; de heren M. M. A. A. Janssen (K.V.P.), J. de Ruiter (C.H.), van Eek (journalist), drs. C. M. Nederhorst (P.v.d.A.), j. M. Peters (K.V.P.) en de keeper van de journalisten M. K. Pool. „Mep is het over de positie van het hoofd der Unie over het alge meen eens geworden. Besprekin gen over de formuleringen, welke daarop betrekking hebben, zijn nog gaande". De passage in het verslag met betrekking tot drs. Hatta's mede delingen over het aanstaande con tact van de .centrale commissie met de financieel-economische commissie dient aldus te worden gelezen, dat de centrale commis sie Vrijdag a.s. de voorzitters van de Nederlandse, B.F.O.- en repu blikeinse fractie der financieel- economische commissie zal uitdo- digen om verslag over de werk zaamheden van de commissie uit te brengen. Reactie In kringen van de Nederlandse delegatie wordt uit het persge- sprek, dat minister Hatta jll. Maandag in het Perscentrum voerde, afgeleid, dat blijkbaar in de republikeinse delegatie nog geen aanvaarding van alle punten, waarover men tijdens het week end in België tot een overeen stemming is gekomen, heeft plaats gehad. Wanneer inderdaad mocht blij ken, dat de republikeinse delega tie de resultaten van dit overleg voor een deel ongedaan zou willen maken, dan zou de Nederlandse delegatie genoodzaakt zijn, het ge hele complex van vraagstukken opnieuw in beraad te nemen. Overigens is in het communiqué van het secretariaat-generaal der R.T.C. over de vergadering der centrale commissie van j.l. Maan dag reeds medegedeeld, dat in de eerstkomende dagen tussen de drie delegaties verdere besprekin gen zullen worden gehouden n.a.v. de resultaten van de besprekingen te Namen. Van de zijde van de delegatie der republiek wordt verzocht op twee punten enige verduidelijking te geven op het verslag over het vraaggesprek met de pers tiidens het bezoek van minister drs. Moh. Hatta aan het Perscentrum. Ten aanzien van de positie en functie van de Kroon heeft drs. Hatta een verklaring gegeven in deze zin; devaluatie bovendien geen export verruiming. Men zou erop kunnen wijzen, dat een groot deel van de uitvoer, althans uit de V.S.. in het kader van de Marshall-huip ge schiedt, waardoor geen dekking door export noodzakelijk is. We moeten- echter rekening houden met het feit, dat ook na het weg vallen daarvan een omvangrijke invoer uit Amerika, noodzakelijk zal zijn. Dan zullen we die invoer wel moeten betalen. Bovendien zal ook thans bij aankoop van Mar shallgoederen, de hogere dollar waarde moeten worden betaald. De lasten, die ons economisch le ven krijgt te torsen, blijven de zelfde. Amerika ontvangt, alleen zolang het Marshall-plan function- neert, geen dollars. Over de te genwaarde van die dollar mag onze regering, onder goedkeuring van de zijde der Amerikaanse autoriteiten, beschikken. De de valuatie geeft dus op deze wijze tevens uitbreiding aan de om vang waaraan binnenlandse inves teringen aan de controle, niet al leen van Nederlandse maar ook van Amerikaanse instanties, zijn onderworpen. Kan dus geen zo danige stimulering van de export worden verwacht, dat onze han delsbalans en daarmee onze be talingsbalans in evenwicht zal worden gebracht, dan rest ons niets anders dan een drastische vermindering van de import. In derdaad maakt de devaluatie de import bezwaarlijk. In ons hui dige gebonden betalingsverkeer is hiervoor echter geen devaluatie noodzakelijk. De overheid kan, door het beschikbaar stellen van deviezen, de import niet alleen beperken, maar ook aangeven voor welke doeleinden wel en voor welke objecten geen devie zen zullen worden beschikbaar gesteld. Samenvattend kan wor den gezegd, dat er veel kans is, dat het gunstig effect van de hui dige monetaire maatregel even eens door het opschrift boven dit artikel zal worden aangegeven, maar dan niet chronologisch maar rekenkundig geïnterpreteerd. An derzijds is de kans, dat de nadelen ernstig zullen zijn, niet te onder schatten. Staande kan worden gehouden, dat en algemene devaluatie of althans een devaluatie in een groot aantal landen, voor een land als het onze, de onvermijdelijke consequentie met zich brengt eveneens tot een dergelijke maat regel over te gaan. Men kan zich echter niet aan de indruk onttrek ken, dat deze consequentie wat overhaast getroffen is. J. L. MEY. NEDERLANDSE VOORSTELLEN WORDEN BESTUDEERD BATAVIA, 22 Sept. (AFP) Op 28 September zullen de Nederlandse voorstellen met betrekking tot het terugtrekken van Nederlandse troepen in sommige voormalige re publikeinse gebieden van Midden Java door de republikeinse regering worden bestudeerd. Een republikeinse woordvoerder heeft verklaard, dat de Nederlan ders daartegenover konden vragen terugtrekking van de republikeinse troepen uit de posities, die zij thans in Oost- en West-Java innemen. Het Nederlandse voorstel zou geen melding maken van de oude repu blikeinse havens, zoals Rembang en Tuban aan de Noordkust van Java, die door de Nederlanders bezet zou den blijven. De republikeinse woordvoerder voegde hieraan toe, dat, indien zijn regering deze voor.' stellen zou aanvaarden, zij voor het einde van de Ronde Tafel Conferen tie zouden kunnen worden uitge voerd. Postwisselverkeer met het buitenland Met ingang van 22 September is de verzending van postwissels naar het buitenland en de over zeese gebiedsdelen, welke enige tijd gestaakt was, weer mogelijk. Antwoord-coupons worden voor lopig nog niet verkocht. FEUILLETON OORSPRONKELIJK VERHAAL VAN HERM. ANTONSEN Dat kan natuurlijk gebeuren", zei Kusters. „Ik zal Trimbach op bellen en vragen of we het huis vandaag kunnen zien. De fabriek bekijken we dan morgen wel, mijnheer Vromans. Bij de tegen woordige schaarste aen huizen zou het niet verstandig ziin, het op de lange baan te schuiven. Ga jij soms ook mee, Emmy?" „Vast en zeker", antwoordde ze dadelijk. „Het was een voorstel van mij, is het zo niet? En ik ben er al iang benieuwd naar ge weest, hoe dat huis er van bin nen uitziet. Dat is nog altijd een geheim voor me en aan geheimen zijn we hier in Goirle niet ge wend. We weten graag alles" Ze keek Karei opzettelijk aan. .Nee, van geheimzinnigheid in wat dan ook moet ik niet veel hebben. Ik zal me even verkleden en ben zó terug". Ze draaide zich om en Karei bleef haar nakijken, tot ze in haar eigen huis verdwenen was. Op het laatste ogenblik besloot mevrouw Kusters, toch maar niet fnee te gaan. „Met z'n vijven zou veel weg heben van een volksver huizing", zei ze. Vier is al meer dan genoog. Ik blijf thuis en houd Lorre gezelschap. Misschien hoor ik nog wel wat nieuws van hem". „Als dat het geval is, zult u er allicht split van hebben", zei tan te Dina. „Ik zou u aanraden, Lorre ergens in een andere kamer te zet ten en de dei houden Luister eens goed, Lorre! Je ge draagt je fatsoenlijk, begrepen?" De papegaai schudde zijn veren uit. „Ouwe taaie, jippie jeee!" krijs te Lori 1 'e Dina snufte verachtelijk „Dat heb jij hem zeker geleerd, Karei?" Mijnheer 'usters ^elac Trim bach op met de vraa». of het ge legen kwam. zijn huis te bezich tigen En na de hoorn neergelegd te hebben, zei hij: „Trimbach scheen er verbaas- u te staan, dat ik wist van zijn plan om het huis te verkopen. Hij zei, dat hij eerst gisteren besloten had om het aan de markt te brengen. Maar we kunnen in elk geval komen". Emmy kwam gauw terug. Ze had nu een grijsgroen japonnetje aangetrokken, dat haar bijzonder goed stond naar Kareis smaak. „Is alles klaar voor het onder zoek?" vroeg ze. „Ik heb het klap perpistooltje van mijn jongste broertje meegebracht. Het zou nodig kunnen zijn". „Maar Emmyprotesteer de mevrouw Kusters. „Maak je nou gekheid over zo'n treurig ge val?" „Nee, daar hebt u wel gelijk aan", gaf Emmv deemoedig toe. „Ik heb echt medeleden met -lijn- heer Trimbach. Hii schijnt zwh zo eenzaam te voelen.... nu Marie gestorven is. De meeste mensen hebben niet veel met hem op. Dat komt natun-'iik omdat hij ergens anders vandaan komtWan neer gaan we nu?" „Zullen we d<_ 3uick maar ne men?" vroeg Kusters. „Of rijd je liever met je Roadster, Emmy? Maar we zijn met z'n vieren en die achterbanken van jouw wagen zijn niet voor mijn lange benen gemaakt". „Maar daar hoeft u toch niet te zitten?" zei Emmy. „Mijnheer Vro mans zal daar wel ruimte genoeg hebben. Hij is immers gewend om in een jeep te rijden?" Karei knikte toestemmend. „Ik zal met alle plezier achterin gaan zitten", zei hij lachend. „Als het niet anders kan, steek ik mijn be nen wel door het raampje". „We zullen mijn wagen maar nemen", besliste Kusters. „Dan hoeven we niet om de plaatsen te loten. Vromans z'n benen zijn minstens even lang als de mijne. En ze zitten niet in elkaar als een harmonica". Emmy zat achter het stuur. „We zitten hier wel niet in de grote stad, maar de wegen zijn toch vrij behoorlijk geworden in de laatste jaren. Zoudt u hier kunnen wen nen, mijnheer Vromaris?" Hij zat naast haar op de voor bank. Van terzijde nam hii haar aandachtig op. Ze had heel even een wipneusje en haar bovenlip was fraai gevormd. Haar kin vond hij niet alieen mooi, maar ook vrij vastberaden. „Zoudt u hier wel vandaan wil len?" vroeg hij. „O, maar dat is heel iets anders. Ik ben hier als kind opgegroeid. Hier geboren". „Zo? Dus u bedoelt misschien, dat je hier geboren moet zijn, om het hier uit te houden". (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3