Nieuw Maakt Rusland atoombommen? Vorderingen op R.T.C. wettigen hoop op succes Onthulling van Truman veroorzaakte opwinding Overeenstemming over vijf punten van het Unie-statuut sfi West-Berlijn schrok Engelse handelsbesprekingen met rood China Hoogleraren tegen de P.B.O. ifea. Horloges JDES Alkmaar \LKMAAR Ioris Meslier iSTERREN EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHD Verrassende mede deling van Truman Zaterdag 24 September 1949 45e laargang No. 11675 Een opzienbarende verklaring van President Truman Gesneuveld in Indonesië De tien millioenste Nederlander? Merkwaardige goederenruil H.M. de Koningin te Honselersdijk Wisjinsky stelt vredesverdrag voor Zes ton tarwe verbrand Verbod van uitvoer naar de nationalisten? Minister Stikker sprak voor de UNO Nederlandse deskundigen kunnen naar de minder ontwikkelde gebieden Bezorgdheid over hH. Land Nieuwe vorm van Tsjechisch „recht Voor-Unie op 1 Oct. in werking )DEL LYSIANNE Icteristieke Topstyle aarvan de flatteuze alante modelijn alle Y harten stormender- veroveren. Vele at- combinaties, een 32-34-36 f. 39.75 ans al onze zaken CTir. trakteristiek voor na afwerking, zijn Lady"- Confectie, bekoorlijkheid o* a oeeesMANM u.\r. i LOGE jOGF LOGE LOGE ,OGE' jOGE ,OGE' F: f 45.— f 48.— f 75 f 36 f 49.— f 140 f 85.— AAR LAAT 181 [JFBEHOEFTEN BEHAJN Cx enz. -1 ALKMAAR >er Winkelweek BER, 8 uur met BOUWMEESTER, e.a. sbespreken vanaf u„ telef. na half 1 l worden! Het iark, mijnheer! al niet meer. '■ende hij weg. lij in het voor naar de drie ird hij de enig is hij er zeker zijn voorhoofd erug naar zijn n. Abonnementsprijs t 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; fn alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 President Truman heeft Vrijdag na afloop van een kabinetsver gadering aan de pers een verklaring voorgelezen, waarin hij zegt over gegevens te beschikken, volgens welke er in de afgelopen weken een atoomexplosie in de Sovjet-Unie is geweest. Uit deze verklaring van Truman schijnt te mogen worden opgemaakt, al dus Reuter, dat naar zijn mening de Russen thans in staat zijn een atoombom te maken. „Naar mijn mening heeft het Amerikaanse volk er recht op om, zo ging Truman verder, voor zo ver dat met de nationale veilig heid strookt, te worden ingelicht over alle ontwikkelingen op het •gebied van de atoomenergie. Dat is de reden, waarom ik dit nieuws bekend maak". De president vervolgde: „Van het ogenblik af dat de atoomener gie voor het eerst door mensen werd vrijgemaakt, kon worden verwacht dat ook andere landen zover zouden komen. Met deze mogelijkheid is steeds door ons rekening gehouden. Bijna vier jaar geleden wees ik er reeds op, dat men in wetenschappelijke kringen nagenoeg unaniem van mening was, dat de essentiële theoretische kennis, waarop de ontdekking is gebaseerd, reeds ver verspreid was". „Het wordt ook geenszins uitge sloten geacht, dat men in het bui tenland, wat de theoretische ken nis betreft, met ons gelijk zal komen in de loop van de tijd". De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 28 Mei 1949 na vermissing: Sold. D E. Kiewiet, uit Wed de (Gr.) Gesneuveld 6 Augustus 1949 na vermissing: Sold. J.H. Koster uit Utrecht. Gesneuveld 11 September '49: Sold. D. Bos uit Katwijk a. Zee. Gesneuveld 18 September '49: Korporaal H. v. d. Hoef uit Heerlen. Kon. Ned. Ind. Leger. In de periode van 4 tot 10 Sept. 1949 geen verliezen. IN DECEMBER: Wanneer de voorlopige ramingen kloppen zal waarschijnlijk in Decem ber van dit jaar de tien millioen ste Nederlander of Nederlandse zijn óf haar feestelijk entree in ons va derland maken. Zal de baby een jongen of een meisje zijn? Een voorspelling is ge vaarlijk maar wel kunnen wij zeg gen, dat het sterke geslacht de mees te kans heeft omdat er in de laat ste jaren meer jongens dan meis jes zijn geboren. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat de tienmillioensfe Nederlander niet per se een baby behoeft te zijn. Het getal van tien millioen wordt immers behalve door ge boorten ook bereikt door nieuwe vestigingen en naturalisatie. Het is echter te verwachten, dat men als de tien millioenste een baby aan zal wijzen. Overigens mag men niet uit het oog verliezen, dat wellicht eerst in het begin van 1950 bekend zal worden wie de tien millioenste Nederlander is, omdat de noodza kelijke berekeningen veel tijd ver gen door de verschillende factoren, die het inwoneraantal beïnvloeden. „Deze jongste ontwikkeling", zo besluit de verklaring, „legt nog eens te meer de nadruk op de noodzakelijkheid van een werke lijk doeltreffende en gedwongen internationale controle op de atoomenergie, welk denkbeeld wordt gesteund door onze rege ring en de grote meerderheid van de leden der Ver. Naties". MAAR WAS NIET VERRAST BERLIJN, 23 Sept. (Reuter) In West-Berlijn is men van presi dent Truman's bekendmaking, dat er een atoomontploffing in de Sovjet-Unie heeft plaats gevon den, geschrokken, doeli men was niet verrast. In berichten van of ficiële Britse en van andere zijde is herhaaldelijk sprake geweest van de tienduizenden mijn werkers te Aue, aan de grens met Tsjecho-Slowakije, die dag en nacht in elkander steeds aflossen de ploegen werken in de ura- nium-ertsmijnen. Toen te Lake Success aan A. A. Arutiunian, lid van de Sovjet-Rus sische delegatie ter algemene ver gadering van de Verenigde Naties, werd gevraagd of het waar was dat ook de Sovjet-Unie in staat is de atoombom te vervaardigen, ant woordde hij: „Ik hoorde dit het eerst van de president der Ver enigde Staten", waaraan hij toevoeg de verder geen commentaar te kun nen geven. AMERIKAANSE INSTALLATIES EN RUSSISCHE ERTSEN.... NEW YORK, 23 Sept. (Reuter) Het Amerikaanse departement van handel heeft toestemming gegeven voor de onmiddellijke uitvoer van olieveld-installaties ter waarde van 500.000 dollar naar de Sowjet-Unie. De export van olie-installaties naar de Sowjet-Unie was tot dusver niet toegestaan krachtens het Ameri kaanse verbod tot uitvoer van „oorlogspotentiële' industriegoede ren naar Rusland. Dit verbod werd in Maart 1948 uitgevaardigd. De „New York Times" noemt deze maatregel „het eerste tastbare bewijs, dat de „koude" oorlog in de handel tussen de Ver. Staten en de Sowjet-Unie afneemt." In handelskringen circuleerden tevens berichten, dat 40.00° ton Russische mangaan- en chroom ertsen op weg zo"- -sn zijn naar Amerikaanse havens. H. M. de Koningin heeft gisteren middag een bezoek gebracht aan de jubileumtentoonstelling te Honse lersdijk van de Bond Westland, aan de grens van de gemeente Naald wijk. H. M. de Koningin bezichtigde de geëxposeerde bloemen en het fruit, gebruikte daarna de thee en liet de burgemeesters van de Westlandse gemeenten met hun echtgenoten aan zich voorstellen. Tenslotte bracht de Koningin nog een bezoek aan de zakelijke stands. Het was ongeveer vijftien jaar ge leden, dat de Koningin als Prinses Juliana het Westland bezocht. Dr. Adenauer, de kanselier van West-Duitsland, stelde zijn kabi netsleden voor. aan de drie hoge commissarissen, Sir Brian Robertson (Engeland), John McCloy (Verenigde Staten) en Francois Poncet (Frankrijk). Dr. Adenauer (rechts) begroet Frangois Poncet in Hotel Petersberg. TUSSEN DE GROTE VIJF Wisjinsky heeft Vrijdag op de algemene vergadering der Ver. Na ties, na Engeland en de V.S. be schuldigd te hebben van „voorbe reiding voor een nieuwe oorlog" een voorstel gedaan in drie punten: 1. Veroordeling van de „voorbe reidingen voor een nieuwe oorlog, die in een aantal landen, in het bijzonder in de V.S. en Engeland, getroffen worden". 2. „De algemene vergadering der V.N. erkpnt, dat het gebruik van atoomwapens en andere middelen tot massale vernietiging van men selijke wezens onverenigbaar is met het geweten en de eer van naties en met het lidmaatschap der V.N., en acht elk verder uitstel van het aanvaarden door de V.N. van prac- tisehe maatregelen tot het onvoor waardelijk verbieden van atoomwa pens en het instellen van een toe reikende en krachtige internatio nale controle ontoelaatbaar." 3. Eensgezinde verklaring van de vergadering, dat zij wenst dat de V.S., Engeland, China, Frankrijk en de Sowjet-Unie de handen ineen slaan om de dreiging van een nieu we oorlog af te wenden en onder ling een verdrag sluiten voor het versterken van de vrede." Bevin, Acheson, en Schuman, de ministers van buitenlandse zaken van Engeland, de V.S. en Frankrijk, deden mee aan het applaus aan het einde van Wysjinski's rede, die zij met aandacht gevolgd hadden. DE DEVALUATIE EN DE GRENSARBEIDERS Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat de moeilijkheden, welke voor de hier te lande werk zame Belgische arbeiders zijn ont staan tengevolge van de devalua tie, de volle aandacht hebben van de regering. Over deze moeilijk heden is overleg gaande. Generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Brjtt heeft Vrijdag te Olde- broek aan enige officieren en een tweetal leden van het V.H.K. onderscheidingen uitgereikt. Het moment, dat generaal-majoor Dürst Britt adjudante van Stockum de zilveren ere-medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden, op de borst spelt. KANTON, 23 Sept. (A.F.P.) Ambtenaren van het Britse minis terie van Handel voeren thans te Peking besprekingen over een han- delsaccoord met de communisten, aldus verklaarde onlangs een uit Noord-China teruggekeerde per soonlijkheid aan een A.F.P.-corres- pondent. De leden van de Britse afvaardi- ging zijn begin Augustus in het ge heim uit Hongkong te Peking aan gekomen, met een vliegtuig, dat dezelfde dag nog naar Hongkong is teruggevlogen. De besprekingen zouden o.m. be trekking hebben op de levering van benzine en sommige grondstoffen aan de communisten, en op de be drijvigheid van de Britse luchtlijnen in communistisch China. Een be- ginselaecoord zou reeds zijn bereikt over deze punten, doch de bespre kingen worden voortgezet om tot een definitief accoord te komen over enkele andere punten. Vrijdag in de vooravond brak brand uit in het Aan- en Verkoop bureau Akkerbouwproducten te Zaandam, dat is gevestigd in het pand „De Vrede". In dit gebouw is een z.g. kaar, voor het drogen van tarwe, deze was gevuld met zes ton tarwe van de nieuwe oogst, die ge heel verbrandde. De kaar, die Vrij dag voor het eerst weer werd ge bruikt, is gelegen op de bovenste étage, op de begane grond staat een kachel, waarvan de warme lucht vla een exhaustor naar de te drogen tarwe wordt geleid. Vermoedelijk Is de brand ontstaan, doordat enige gloeiende stofdeeltjes mee zijn op gezogen en in de tarwe terecht ge komen. De waterschade in het pand was aanzienlijk. Na een half uur had de brandweer het vuur be dwongen. De onthulling van president Truman over de atoomenergie in Rusland veroorzaakte grote opwin ding onder de journalisten, die de verklaring van de president had den aangehoord. Terstond renden de verslaggevers naar hun tele fooncellen en weinig minuten la ter werd het nieuws over alle Amerikaanse zenders bekend ge maakt. De programma's werden er voor onderbroken en de omroe pers nodigden de luisteraars uit attent te blijven op verder nieuws. Het nieuws van de explosie was Vrijdag aan het Amerikaanse kabinet medegedeeld. Te Londen en Ottawa zijn officieel soortge lijke verklaringen uitgegeven als die van president Truman. Deze verklaringen vallen samen met de atoombesprekingen, die te Was hington, op initiatief van Enge land, aan de gang zijn tussen Engeland, Canada en de Verenigde Staten. De Amerikaanse minister van defensie, Louis Johnson, wilde na de kanibetsvergadering de jour nalisten geen antwoord geven op hun vragen over de juiste plaats en tijd van de ontploffing. Toen men hem vroeg of het kabinet meer bijzonderheden wist dan in de officiële verklaring zijn gege ven, zei Johnson: „Het kabinet weet er alles van". Meer wilde hij niet loslaten. Toen verslaggevers aan Johnson vroegen, bij zijn vertrek uit het Witte Huis, of er wijzigingen in de defensie zijn aangebracht als gevolg van de atoomexplosie in Rusland, antwoordde de minister met een kort „neen". Verwacht wordt, dat binnenkort meer gegevens bekend zullen wor den gemaakt, zoals over de wijze, waarop het nieuws ter kennis van de president is gekomen. Er is wel beweerd, doch nimmer offi cieel bevestigd, dat Amerika al enkele jaren een nauwkeurig in strument bezit om een atoom explosie te registreren. Het is ook mogelijk, dat de Britse autoritei ten Truman hebben ingelicht. Le den van de Amerikaanse atoom commissie verklaren echter, dat de huidige atoombesprekingen niet in verband staan met de explosie in Rusland. KILO GOUD KOST NU f 1300 MEER De devaluatie van de gulden tegenover de dollar heeft een wij ziging gebracht in de prijs van goud en zilver. De Nederlandse Bank koopt thans goud aan tegen f 4250.— per kg fijn en voor zover zij goud afgeeft geschiedt zulks sinds de devaluatie van onze va luta tegen een prijs van f 4300 per kg fijn. Per kg fijn is de goudprijs derhalve f 1300 hoger geworden. De firma H. Drijhout Zoon's Edelmetaalbedrijven N.V. deelt mede, dat de prijs van het zilver in overeenstemming is gebracht met de wereldprijs en bedraagt thans per kg fijn f 92.80-f 96.30, sinds 23 Juli tot 20 Sept. jl. f 81.60- f 85.10. FLUSHING MEADOWS, 23 Sept, (A.N.P.-Aneta)Mr. D. U. Stikker, de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, voor zitter van de Nederlandse delegatie bij de algemene vergadering der V.N., heeft Vrijdagmorgen in de algemene vergadering bij het algemeen debat een rede gehouden, waarin hij in bijzonder heden trad ten aanzien aan drie punten; Indonesië, technische hulpverlening aan minder ontwikkelde gebieden en de heilige plaatsen in Palestina. Met betrekking tot de Ronde Tafel Conferentie zei minister Stikker, dat de tot nog toe ge maakte vorderingen de hoop wet tigen, dat de besprekingen tot een oplossing zullen leiden. „De Ne derlandse regering acht het niet raadzaam op dit ogenblik dieper op deze zaak in te gaan. Mijn rege ring is dankbaar, dat de partijen op deze conferentie zijn samen gekomen en zal al het mogelijke doen om een harmonieuze, blij vende samenwerking tussen beide souvereine staten, het Nederlandse Koninkrijk en de Verenigde Sta ten van Indonesië, vrijwillig ver enigd in een Nederlands-Indone sische Unie, tot stand te brengen. Ten aanzien van de technische hulpverlening wilde minister Stik ker de aandacht van de Assemblee vestigen op de wijde mogelijk heden en de reikwijdte van de Nederlandse universiteiten en technische scholen, die jaarlijks een aantal goed geschoolde tech nici afleveren. Er zijn derhalve vele technici voor werk elders beschikbaar in landen, welke bij voorbeeld zouden kunnen profi teren van hun uitgebreide kennis van de landbouw in tropische ge bieden. De Nederlandse regering wenst wat deze programma's be treft een zo groot mogelijke bij drage te leveren, o.m. door voor minder ontwikkelde gebieden de gelegenheid open te stellen voor opleiding van deskundigen in Ne derland en door het mobiliseren van Nederlandse deskundigen, die dienst zouden kunnen nemen in missies van de V.N. of andere regeringen op haar verzoek van advies zouden kunnen dienen! Met betrekking tot de heilige plaatsen in Palestina zei minister Stikker, dat de voldoening van de Nederlandse regering over de be ëindiging van de strijd in Pales tina „enigszins kleiner was gewor den door haar bezorgdheid ten aanzien van de beveiliging van die plaatsen in het Heilige Land, welke symbolen zijn van de hoog ste geestelijke waarden". De be scherming van die plaatsen kan niet alleen worden overgelaten aan de betrokken regeringen, maar moest zijn „een aangelegen heid voor permanent internatio naal toezicht. Mijn delegatie hoopt daarom, dat in deze zitting toereikende maatregelen voor bescherming en beveiliging zullen worden geno men. Indien er niet een dergelijke regeling tot stand zou worden ge bracht, zou men internationalisatie van de stad Jerusalem en omge ving ernstig moeten overwegen". Minister Stikker drong aan op een drastische beperking van de zittingstijd van de algemene ver gadering, welke „min of meer permanent in zitting dreigt te blijven". Er moest een tijdslimiet voor de verschillende sprekers worden gesteld om de zware taak van de voorzitter te verlichten. De minister zei vervolgens, dat de toestand, waarin de wereld zich thans bevindt, zeker niet recht vaardigt de toekomst of zelfs de nabije toekomst „met bovenmatig vertrouwen en optimisme" te be zien. „De alarmerende uitbreiding van de onrust in China is voor velen een zaak van ernstige be zorgdheid. Deze onrust kan zich zeer wel uitbreiden tot andere delen van Azië en kan het zaad van economische en politieke ont binding uitstrooien. Indien de be tekenis van dit verschijnsel alge meen zou worden begrepen, zou het gemakkelijker zijn zich ge meenschappelijk tegen dit toene mende gevaar te verdedigen". Minister Stikker besloot: „Moge de almachtige God, voor wie wij ons in alle nederigheid nederbui- gen, ons de geest en zin voor wat goed en rechtvaardig is, verlenen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Acheson, ver klaarde tegenover journalisten op de hoogte geweest te zijn van de Russische atoomexplosie toen hij Woensdag in zijn eerste grote redevoering voor de assemblee een beroep deed op de Sovjet-Unie tot samenwerking. Waarnemers zagen in dit gebaar van Acheson „posi tief een soort olijftak-geste". Een speciale groep Amerikaanse waarnemers heeft enkele uren na de ontploffing het nieuws doorge geven, dat in de Sovjet-Unie een atoomexplosie had plaats gevon den, aldus heeft Frerick C. Osborn, permanent vertegenwoordiger der V.S. in de commissie voor de atoomenergie der V.N., bekend gemaakt. „Ik ben er zeker van, dat het bericht juist is", aldus Osborn. „Ik weet het, omdat wij er de instal laties voor hebben om het te we ten. Ik heb in de atoomcommissie gezegd, dat wij het enkele uren na de explosie zouden weten, op grond van de mate van radio actieve uitstraling in de lucht". iÊ PRAAG, 23 Sept. (Reuter) Bij de opening van het Tsjechoslowaak- se advocatencongres heeft de minis ter van justitie, dr. Cepicka, te Praag verklaard, dat de katholieke kerk „overgaat tot moord, brand stichting, inbraak, fraude, sabotage en spionnage" en zich „voor reac- tionnaire doeleinden" aan de zijde schaart van „staatsondermijnende en misdadige elementen". De minister achtte „bewijzen" aanwezig van de „morele ontbin ding der katholieke hiërarchie". De nieuwe „volksdemocratische wetboeken" zullen geen onderscheid maken tussen straf- en burgerlijk recht. D>e strafmaat zal slechts wor den bepaald door de grote der scha de, die is toegebracht aan het staatsbelang. „Strenge sancties" zul len worden toegepast op ambtena ren, die fouten hebben begaan, on verschillig of deze fouten zijn te wijten aan veronachtzaming of doelbewust zijn gemaakt. Arbeid en eigendom brengen niet langer alleen rechten, doch ook ver plichtingen mee. Eigendom moet ten algemene nutte worden ge bruikt. Niet in cultuur gebrachte gronden en ongebruikte machines mogen niet langer voorkomen, zo reide Cepicka. Naar uit dezelfde bron wordt ver nomen, zou de Chinese vertegen woordiger te Peking van een Ame rikaanse Luchtvaartmaatschappij, eveneens een beginselaccoord heb ben gesloten met de communisten, met het oog op het openstellen van de luchtlijnen Peking- Verenigde Staten, SjanphaiVer. Staten, via Hongkong. Naar de New York Herald Tribune meldt, zijn Engeland en de Ver. Sta ten overeengekomen de uitvoer naar China te verbieden van oliën van goede kwaliteit, zware vrachtauto's, vliegtuigonderdelen, koperdraad, telefoon- en seininstallaties en een groot aantal machinewerktuigen. De controlemaatregelen zullen binnen 4 a 6 weken van kracht kunnen worden. Engeland en de Ver. Staten zullen er bij Frankrijk, Nederland, Belgic en de Philippijnen op aan dringen soortgelijke maatregelen te treffen om te voorkomen, dat stra tegische materialen de nieuwe com munistische regeriny zullen bereiken Vrijdag is te Den Haag een ver gadering gehouden van de pre sidenten der raden van de Bel gisch-Nederlands-Luxemburgse douane-overeenkomst. De voor waarden voor de verwerkelij king van de Voorunie bleken se '-;rt de monetaire gebeurte nissen van de laatste dagen zo danig verbeterd, dat de Voor unie op 1 October in werking zal kunnen treden. De twee delegaties zullen een rapport aan hun regeringen uit brengen. Beslissingen betref fende het handelsverkeer bin nen het kader van de Vooranie ..ten- in de komende dagen worden verwacht. Een aantal hoogleraren in de Staathuishoudkunde aan Nederland se universiteiten en hogescholen heeft een adres aangeboden aan de leden van de eerste en tweede ka mer der Staten-Generaal. Hierin oefenen zij critiek op het wetsont werp op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. In het adres wordt o.m. gezegd, dat de ondertekenaars zich met onttrekken kunnen aan de vrees, dat bij de behandeling en de be oordeling van het aanhangige wets ontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie onvoldoende aandacht is en wordt besteed aan de economische consequenties van de bij dit wetsontwerp nagestreefde vorm van economische organisatie. Het adres is ondertekend door de hoogleraren Ch. Glasz, G. Gong grijp, mr. J. G. Koopmans, H. W, Lambers, dr. H. J. Witteveen en S. Posthuma van de Ned. Economische Hogeschool te Rotterdam, F. de Roos en dr. J. Zijlstra van de Vrije Universiteit te Amsterdam en dr. P. Hennipman van de Gem. Uni versiteit te Amsterdam. In een communiqué van het secretariaat-generaal van de R.T.C. wordt medegedeeld, dat de Centrale Commissie Vrijdag morgen bijeen is gekomen on der presidium van drs. Moh. Hatta en in aanwezigheid van de Unci. Aan de Centrale Commissie werd mededeling gedaan door de werkgroep van de Staatkun dige Commissie, belast met de voorbereiding van het Unie statuut, dat als resultaat van de informele besprekingen, ge houden na de terugkeer van de leden der Centrale uit Namen, de drie delegaties in beginsel overeenstemming hebben be reikt over de volgende punten van het Uniestatuut: 1. Het karakter van het Uniestatuut; 2. Positie en functie van het hoofd der Unie; 3. Taak en samenstelling van de conferenties van de mi nisters der deelgenoten, welke op geregelde tijdsti"~sn zuüen worden gehouden; 4. Taak en samenstelling van het Hof van Arbitrage van de Unie. 5. Coed contact en gere gelde samenwerking tussen de p.-rlementen van de deelgeno te... VROUW DEED CANADEES VLIEGTUIG VERONGELUKKEN MONTREAL, 23 Sept. Reuter. De Canadese politie heeft bekend gemaakt over bewijzen te beschik ken, dat een vrouw ontplofbare stoffen aan boord van hef Canadese passagiersvliegtuig had gebracht, dat 9 September tengevolge van 'n ontploffing in de bagage-afdeling bij Quebec verongelukte, w;aarbij 23 mensen om het leven kwamen, en wel met de bedoeling een zich in het vliegtuig bevindende vrouw om het leven te brengen. Onder betonnen luifel verpletterd In het Vughtse villapark staan enkele bouwvallige villa's, die tij dens de oorlog door brand werden verwoest^ Gisterochtend ontdekte een der omwonenden, dat er iemand onder het puin lag. Onmid dellijk alarmeerde hij de politie. Blijkens onderzoek was de onge lukkige een inwoner uit Den Bosch, getroffen door een zware betonnen luifel van 100 kg. Hieronder Ik hij verpletterd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1