Nieuw Unie krijgteenspecifiek karakter door de functie van het Hoofd WORDT HATTA NAAR DJOGJA ONTBODEN? Critiek op overeenkomst inzake het Unie-statuut De Sovjet-Unie zal ons nooit inhalen Het eerste resultaat na één maand R.T.C Republikeinen tegen het zenden van nieuwe troepen Tass bevestigt de verklaring van President Truman Ontwapening de enige weg Grote brand te Wenen EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD] Truman's onthulling foor Rusland bevestigd Maandag 26 September 1949 45e Jaargang No. 11676 De Osservatore: 42 doden Vloer van circus onder water Nederlands schip ramt dok Mening van Amerikaanse ambtenaren Volgende week plenaire zitting? Rusland heeft sedert 1947 atoomwapens Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smite. BankrelatiesNoorderbankNederL Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN. Draafeingel 59. tel 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221. teL 2046 (2 Innen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 VATICAANSTAD, 25 Sept. (Reu ter).'Het officieuze Vaticaanse blad Osservatore Romano ver klaart in commentaar op de be richten, dat ook de Sovjet-Unie de atoombom heeft :„Ontwapening is de enige weg tot de vrede, ter wijl een bewapeningswedloop en atoomwapens onvermijdelijk tot oorlog leiden". „De politiek van de bewape ningswedloop blijkt niet minder utopisch te zijn dan de politiek van controle. Degenen, die de leer der Pausen wederstreven, vragen om controle op de atoomenergie productie, wat noch rechtvaardig noch mogelijk is". bij autobus-ongeluk in Tsjechoslowakije BRNO, 26 Sept. (Reuter). Naar verluidt, zouden 42 perso nen Zaterdagavond de dood ge vonden hebben bij een autobus ongeluk nabij Brno. De bus zou van een steile heuvelhelling om laag gestort zijn. Volgens niet be vestigde berichten bevonden zich 70 inzittenden in de bus. WENEN, 25 Sept. (Reuter). 31 brandweerbrigades hebben Zondag te Wenen 3'/2 uur gestre den tegen een brand, die een ter rein van ongeveer 1 km2 teisterde bij de Reichs-brug over de Donau in de Sowjet-sector. Deze brug bevindt zich niet ver van het be gin van de hoofdstraat, die door het Prater loopt. In deze wijk lig gen voornamelijk warenhuizen en andere zakengebouwen. De brand brak uit in autobus garage van de gemeente en sloeg snel over naar zeven blokken ge bouwen, waaronder houten gebou wen van de Siemens-Schuckert- werken. De papierfabriek van Bunzl en Biach werd onder meer door het vuur vernield. Hij denkt er nog hetzelfde van De 45 jarige H. Knigge, die- renarts te Amsterdam, ver scheen Zaterdag voor de bij zondere raad van cassatie. Deze reserveluitenant-paar denarts tekende al spoedig na de capitulatie voor de waffen SS. Later werd hij commandant van de Neder landse landwacht en als zo danig vorderde hij rijwielen, voertuigen en paarden. „Hoe denkt u nu over dit alles?" vroeg de president van de raad van cassatie. „Nog pre cies hetzelfde", was het ant woord. Op een desbetreffen de vraag antwoordde K. dat hjj nog steeds een voorstan der was van het doden van geesteszieken, zoals door de Nazi's werd voorgestaan. Zijn raadsman vroeg verlichting van de straf, die door het Am sterdamse bijzondere hof op 14 jaar was gesteld. De pro cureur fiscaal concludeerde tot verwerping van het be roep. Uitspraak 22 Oct. a.s. BATAVIA, 25 Sepf. (Aneta). De secretaris-generaal van de Part-ai Nasional Indonesia, Gatot Mangkuradja, deelde aan de vertegenwoordiger van Aneta te Djogja mede, dat de te Namen bereikte overeenkomst inzake het Uniestatuut een bewijs is voor het zwakke standpunt van de republikeinse delegatie op de Ronde Tafel Conferentie. Hij zeide: „Wij veroordelen de houding van Moh. Hatta, die de andere leden der delegatie, die onder het volk een hechte politieke achtergrond hebben, bij deze bespre kingen niet gehoord heeft". Van nu af aan is het de plicht van het Indonesische volk, om een wakend oog te houden op de handelingen der delegatie, aldus Gatot Mangkupradja. Sukiman heeft teruggeroepen, met het doel, gegevens uit de eerste hand te kunnen verkrijgen over alle problemen, die zich op de conferentie voordoen, voorname lijk over de geheime besprekingen te Namen". Hij verklaarde, dat de Masjumi de te Namen bereikte overeenkomst betreffende het Uniestatuut niet kan goedkeuren, omdat dit niets anders inhoudt dan een andere vorm van koloni satie. De Masjumi houdt vast aan het standpunt, dat de politiek van de staat dient te worden bepaald door Djogja en niet door de dele gatie in Den Haag. Tenslotte deel de Moh Saleh mede, dat de Mas jumi zal aandringen op een ver kleining van de bevoegdheden der delegatie. De republikeinse minister van Buitenlandse Zaken, Hadji Agus Salim, legde eveneens te Djogja een verklaring af tegenover de vertegenwoordiger van Aneta. Hij zeide: „Onze strijd is niet alleen afhankelijk van het slagen of het mislukken van de Ronde Tafel Conferentie. Wij moeten be seffen, dat onze strijd op de R.T.C. niet is de strijd van een nog niet onafhankelijk land doch een strijd tussen twee reeds vrije landen. Wij kunnen deze strijd verge makkelijken door onze binnen landse potenties te onderhouden en te organiseren en door het uit oefenen van de nodige druk op onze delegatie ter R.T.C.", aldus Hadji Salim, die voorts verklaar de, dat mogelijk vice-president Moh. Hatta naar Djogja zal wor den ontboden indien op de R.T.C. de besprekingen te verward zou den worden. De minister voegde er aan toe, dat met een „lichte Unie" wordt bedoeld een instelling, die lager staat dan beide betrokken landen, welke instelling geen enkele be voegdheid bezit. De republiek kan geen Unie-ministers accepteren, doch wel een bijeenkomst van mi nisters der beide landen. Aldus Hadji Agus Salim in een verkla ring aan Aneta. Tenslotte heeft Mohamad Saleh, de secretaris-generaal van „Mas jumi" te Djogja aan de vertegen woordiger van Aneta medegedeeld „dat in verband met de uiterst stroeve gang van zaken bij de besprekingen ter R.T.C., het hoofdbestuur van „Masjumi" dr. DAME GEDOOD BI) AANRIJDING Zondagmiddag is de 52-jarige mevrouw J. H. Wesseldijk-Hofland uit Apeldoorn, die met vacantie in Lochem vertoefde, door de auto van de Braziliaanse gezant te Pa rijs aangereden en gedood. Het staat nog niet vast of de gezant zelf zich in de wagen bevond. Het slachtoffer fietste tezamen met haar schoonmoeder voor haar man en een kennis aan de rechter kant van de weg. De auto pas seerde eerst de beide mannen en reed toen mevrouw W. aan. Als sluiting van het seizoen organiseerde de Stichting Con cours Hippique Eindhoven Zaterdag jen Nationale Hippi sche Dag, waaraan ook door de prinses jes Beatrix en Irene iverd deelgenomen. Links: Prinses Irene neemt met haar paard Polly" een hindernis tijdens het springconcours in 't kindernummer. Rechts: Peggy" het paard van Prinses Beatrix, wordt bij de prijsuitreiking van een roset voorzien. Tijdens het hevige onweer, dat Za terdagavond laat boven Rotterdam woedde, heeft er even een paniek gedreigd in de tent van het circus Strassburger, waar de voorstelling nog aan de gang was. De felle en snel opeenvolgende bliksemschichten waren zozeer van binnen uit zicht baar, dat een onder het publiek aan wezige vrouw, denkende dat de tent- in brand vloog, het bewustzijn ver loor. Anderen drongen overhaast naar de uitgangen, waardoor enige verwarring ontstond. Het personeel, geholpen door de politie, was echter spoedig de situatie meester, zodat de voorstelling ongehinderd voort gang kon vinden, maar de regen, die met stromen neerviel, zorgde toch voor een onaangename verras sing. De gehele vloer tot aan de piste liep onder water en aan het eind van de voorstelling heeft men door middel van op stoelen gelegde plan. ken een looppad moeten maken. Hiermee waren echter niet'allen ge holpen, Velen trókken kousen en schoenen uit en zochten pootjeba- dend de Kruiskade op. Gelukkig na men de meeste bezoekers het geval nogal van de vrolijke kant op. SCHADE OP 100.000 DOLLAR GERAAMD Reuter meldt uit Londen, dat vol gens mededeling van Lloyds het Ne derlandse motorschip „Manoeran" van de Maatschappij Nederland in Vancouver (Brits Columbia), tenge volge van slecht zicht bij dichte mist een dok heeft geramd. De schade van het dok wordt geraamd op 100.000 dollar. Het schip zou slechts geringe schade hebben ppgelopen. Volgens berichten, die de Maat schappij Nederland hebben bereikt, is het schip niet tegen een dok maar tegen een graan-elevator gevaren, welke laatste door de botsing weer paar wagons omverwierp. Senator MaMahon, voorzitter van het Comité voor Atoom energie (midden), Senator Tom Conally (rechts) en Senator William F. Knowland bespreken de berichtgeving in een der bladen na president Truman's mededeling betreffende de atoom explosie in Sovjet-Rusland. Na een bijzondere bijeenkomst van zijn comité hernieuwde senator McMahon zijn voorstel, dat president Truman en premier Stalin een ontmoeting met elkaar zouden hebben. Uit alle delen van de wereld komen reacties op de verklaring van Truman inzake de atoom explosie in de Sovjet-Unie. Hoge Amerikaanse ambtenaren voor spelden Zaterdag: „De Sovjet-Unie zal ons nooit inhalen op het gebied der atoomwapens. De V. S. zijn nog steeds een eind voor op de Sovjet-Unie en zij zullen hun voorsprong naar alle waarschijn lijkheid nooit verliezen". Dr. Harold Urey, Nobelprijswin naar en ontdekker van het zware water, dat bij het atoomonderzoek wordt gebruikt, verklaarde: „West Europa is aan de genade van de Sovjet-Unie overgeleverd. Indien de vrede wordt bewaard, zal dit niet veroorzaakt worden doordat wij West-Europa kunnen behoe den voor een aanval". Urey ver klaarde dit op een te Chicago ge houden persconferentie, gehouden door verschillende geleerden op het gebied der atoomenergie. An dere vooraanstaande geleerden lie ten zich eveneens in de geest van Urey uit. Zij waren het er ook over eens, dat, indien de V.S. en de Sovjet-Unie uiteindelijk tot een atoomoorlog kwamen, de militaire strijd minstens tien jaar zou du ren met als eindresultaat een be zetting. Generaal de Gaulle heeft in een Zondag te Bordeaux gehouden rede verklaard, dat het Atlantisch Pact in zijn huidige vorm een groot deel van zijn kracht voor Europa heeft verloren nu Amerika Gladde wegen tijdens suikerbietencampagne In verband met de aangevangen suikerbietencampagne en met reeds ontvangen klachten, waar schuwt de K.N.A.C. het verk -.er, vooral in Zeeland en de N.W. hoek van Noord-Brabant, voor gladde wegen. De moeilijkheden van de grensarbeiders Ten kantore van de Stichting van den Arbeid zijn Zaterdag uit voerige besprekingen gehouden in zake de moeilijkheden, die tenge volge van de devaluatie gerezen zijn over de loonbetaling aan Bel gische grensarbeiders. Deze besprekingen tussen verte genwoordigers van de Stichtiig van den Arbeid en de Ketrokken werkgevers zullen heden Maan dag worden voortgezet. niet meer het monopolie van de atoombom heeft. Het bericht, dat de Sovjet-Unie ook in het bezit van de atoombom is, vormde te Moskou het gesprek van de dag. De voornaamste reac tie van de Russen, die de officiële bekendmaking lazen, was er een, aldus Reuter uit Moskou, van nuchter zelfvertrouwen. Reuter meldt uit New York, dat volgens de „Muteal Broadcasting System" tien dagen geleden in de Sovjet-Unie een tweede atoom explosie heeft plaats gevonden. Als bron van dit bericht werd op gegeven de correspondent van deze omroepmaatschappij in Stockholm. Deze explosie zou op 14 September bij de Krim zijn ge schied. Volgens een bericht uit Stockholm heeft de seismograaf van het Observatorium te Lund op 14 September een aardbeving ge registreerd, die door een atoom explosie in Siberië veroorzaakt zou zijn. 's-GRAVENHAGE, 24 Sept. (A.N.P.). Voor de bespoediging van de arbeid der Ronde Tafel Conferentie zijn naar aller opvat ting de in het communiqué van Vrijdag aangekondigde resultaten over de Nederlands-Indonesische Unie uitermate belangrijk, aldus verneemt de speciale correspondent van het A.N.P. Een der moeilijkste problemen, waarvoor de delegaties stonden, is hiermede in beginsel opgelost, juist op de dag, dat de conferen tie een maand geleden werd geopend. Het karakter van het Unie-sta tuut is naar wij vernemen in een zorgvuldig gekozen formulering omschreven, waarmede de drie de legaties zich accoord hebben ver klaard, zodat men mag aannemen, dat de opvattingen van beide zij den hierin zijn weerspiegeld. Welingelichte waarnemers wij zen erop, dat het Uniestatuut zich onderscheidt van andere strikt volkenrechtelijke verdragen, zoals blijkt uit het feit, dat het hoofd der Unie, zijnde het symbool en de verpersoonlijking der vrijwil lige en duurzame samenwerking, voorts een functie heeft welke de Unie een specifiek karakter ver leent. Wel zal het Unie-statuut worden geregistreerd bij het se cretariaat generaal der V. N. Positie en functie van het hoofd der Unie wordt niet nader aange duid maar in dit verband wijzen bovengenoemde waarnemers op de aan beide zijden bestaande op vattingen en op de punten drie en vier van het communiqué. Men zou daarom de functie van het hoofd der Unie kunnen zoeken, aldus deze waarnemers, in een bepaalde rol bij de totstandkoming van de besluiten der conferenties van mi nisters en bij de benoeming van de leden van het Unie-hof van arbitrage. De conferenties van ministers zullen op geregelde tijdstippen moeten worden gehouden. Naar wij vernemen zal bij de nadere uitwerking van de beginselen ook nadere concretisering plaats vin den van deze „geregelde tijdstip pen". De ministers zullen voorts BATAVIA, 24 Sept. (A.F.P.). Met wrevel heeft men in republi keinse kringen te Batavia kennis genomen van het besluit der Ne derlandse regering om volgend jaar nieuwe troepen naar Indone sië te zenden ter vervanging van de gerepatrieerden. Men legt er in deze kringen de nadruk op, dat het zenden van een infanterie-brigade en drie batal jons in het komend voorjaar, ge volgd door drie andere bataljons in de herfst, waarin de begroting voor het jaar 1950 van het minis terie van Oorlog voorziet, niet te verenigen is met het doel van de R.T.C., welke de souvereiniteits- overdracht aan Indonesië voor eind 1949 beoogt. Men vraagt zich af of de Nederlanders deze over dracht niet nog wensen uit te stellen. In Nederlandse kringen meent men, dat de enige verklaring hier voor zou zijn, dat dc Indonesische afgevaardigden in den Haag zou den hebben toegestemd, dat de Nederlandse trocncn in Indonesië gestationneerd blijven met het oog op de verdediging. Men stelt deze mogelijkheid echter terziide en brengt het besluit van de Ne derlandse regering in verband met (niet bevestigde) informatie, vol gens welke de Nederlanders be reid zouden zijn hun troepen niet eerder terug te trekken dan twee jaar na de vorming van de R.I.S., terwijl de Indonesiërs zouden vra gen de evacuatie te doen geschie den gedurende de zes maanden da de vorming van de R.I.S. Nachtelijke aanrijding veroorzaakte één dode •Gisterennacht om 2 uur stonden op het trottoir voor perceel Bad huisstraat 18 te Scheveningen te praten de 29-jarige C. van R. en de 26-jarige M. G. Plotseling reed een personenauto het trottoir op, waardoor de beide mannen wer den aangereden. Van R. liep slechts onbetekenende verwondin gen op, doch B. overleed ter plaatse. De autobestuurder is met grote snelheid doorgereden zonder zich om de slachtoffers te bekom meren. slechts met eenstemmigheid kun nen beslissen en de conferenties zullen paritair zijn, d.w.z. een ge- iijk aantal ministers van beide zij den. De ministers spreken slechts over die onderwerpen, die als van gemeenschappelijk belang worden geacht en die in art. 7 van de overeenkomst van LinP<*adjati reeds zijn genoemd, n.l. „samen werking inzake buitenlandse be trekkingen, defensie en voorzover nodig, financiën, alsmede onder werpen van economische en cul turele aard". Hoewel niet genoemd in het communiqué is voorts overeen stemming bereikt betreffende de vestiging van een secretariaat-ge neraal met zuiver administratief karakter en onder leiding van twee secretarissen resp. aan te wijzen door Nederland en door In donesië. Ten aanzien van het Unie-hof vernemen wij nog dat dit paritair zal zijn samengesteld en optreden in geval van rechtsgeschillen no pens het Unie-statuut en de daar bij gevoegde afzonderlijke over eenkomsten. Naar verluidt zou het parlemen taire contact, waarover het com muniqué spreekt, voor de eerste maal plaats vinden binnen acht maanden na de overdracht van de souvereiniteit. Volgens het A.N.P. wacht de in beginsel bereikte overeenstem ming inzake de Nederlands-Indo nesische Unie nog slechts op de technische formulering, die onge twijfeld nog wel moeilijkheden zal opleveren en veel overleg zal vra gen, maar waarvan in leidende kringen der drie delegaties de ver wachting bestaat, dat zjj in de loop van deze week zullen worden overwonnen. Het is dan ook niet ongewettigd om in de week van 2 tot 8 October een plenaire zit ting van de conferentie te ver wachten, waarop de resultaten betreffende de Unie formeel zul len worden vastgelegd. MOSKOU, 25 Sept. (Reuter). Het officiële Russische persbureau Tass heeft bevestigd, dat Rusland een atoomwapen heeft, en wel se dert 1947. Er was echter „niet de minste reden tot ongerustheid". Rusland was nog steeds voorstan der van een absoluut verbod tot het gebruiken van atoomwapens. Tass maakte voor de eerste maal gewag van de te Washington, Lon den en Ottawa uitgegeven verkla ringen over een atoomexplosie in de Sowjet-Unie en zei dat talrijke uitlatingen, na de publicatie der verklaring in de pers van verschil lende landen, in brede kringen ongerustheid hebben gewekt. In dit verband wist Tass het volgende te verklaren: „Zoals be kend, worden in de Sowjet-Unie op grote schaal constructiewerk zaamheden uitgevoerd. Er worden hydro-electrische stations, mijnen. OOK NOODWEER BOVEN ZUID-BEVELAND Bij het onweer, dat Zaterdag avond boven Zuid Beveland en Schouwen en Duiveland heeft ge woed, is de bliksem in de kapitale boerderij van de landbouwer P. S Vis te Zonnemaire ingeslagen, waardoor een schuur met een grote hoeveelheid graan, stro en hooi. alsmede alle landbouwwerk tuigen en rollend materiaal verlo ren is gegaan. Het vuur verander de in enkele ogenblikken de mo derne schuur in een vlammenzee zodat de brandweer, die onmiddel lijk aanwezig was, voor een wel haast hopeloze taak stond. Van de schuur, die tot de grond afbrandde, b'- - de brandvrije stal behouden. Het vee bevond zich nog in de weide. De belendende woning wist men te behouden. kanalen en wegen gemaakt, waar bij veelvuldig voorkomt, dat men iets moet laten springen. Dit ge schiedt met de laatste technische middelen. Het is mogelijk, dat dit de aandacht getrokken heeft bui ten de grenzen van de Sowjet- Unie". Wat de productie van de atoom energie betreft herinnert Tass er aan, dat de minister van Buiten landse Zaken. Molotof, reeds op 6 November 1947 heeft gezegd, dat het geheim van de atoombom reeds lang niet meer bestond. Dit betekende, dat de Sowjet-Unie dit wapen ook tot haar beschikking had. In wetenschappelijke kringen in de Ver. Staten, aldus Tass, be schouwde men de verklaring van Molotof als bluf. Men achtte het niet mogelijk, dat Rusland vóór 1952 een atoomwapen zou hebben Spoedig overeenkomst tussen Tito en Griekse regering? LONDEN, 26 Sept. (Reuter). De diplomatieke correspondent van de „News Chronicle" meldt, dat spoedig een overeenkomst op basis van het beginsel „leven en laten leven" tussen maarschalk Tito en de Griekse regering te verwachten zou zijn. Geallieerde landingsoefeningen in vrije gebied van Triest ROME, 26 Sept. (Reuter). Te Rome is van geallieerde zijde be kend gemaakt, dat Britse en Ame rikaanse troepen deze week lan dingsoefeningen langs de kust van het vrije gebied van Triest zullen houden. Marinestrijdkrachten zou den Dinsdag de haven van Triest verlaten. De oefeningen zouden tot het einde van de week dwre*.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1