A.F.C. brengt Berdos overtuigende nederlaag toe Drie harmonieën bliezen feestweek in Dioc. koempoelan voortreffelijk geslaagd r ANTON VAN DUINKERKEN' opent de Schola Publico Goede entree van Mullens BERGEN VIERT ZILVEREN WIJDINGSFEEST Gezin en jeugdbeweging Maandag 26 September 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Nieuwe circus-generatie in topvorm Marktberichten Nieuwe parochie in Middenmeer J PAG. 2 Schola Publica had, voor haar eerste bijeenkomst van dit seizoen, Prof. Dr. Anton van Duinkerken uitgenodigd om to komen spreken over de mens van het Noorden en de mens van het Zuiden. Gisterenavond, in de geheel ge vulde toneelzaal van het Gulden Vlies, bleek hoe een goede greep Schola Publica gedaan had door het seizoen te doen inluiden door Prof. van Duinkerken. Nadat de voorzitter van Schola Publica, Dr. H. J. M. Hofstee, de bijeenkomst had geopend, kreeg de heer van Duinkerken, die als Bra bantse Amsterdammer meer dan wie ook zijn onderwerp beheerst, het woord. Wijzend op de grote ri vieren als typische cultuurgrenzen toonde de heer van Duinkerken het verschil in mentaliteit tussen de mens van het Noorden en die van het Zuiden. Dit mentaliteitsverschil echter, dat wij in Nederland ken nen, is niet een specifiek Neder lands verschijnsel. Ook in andere landen blijken sterke verschillen te bestaan tussen de Zuiderlingen en de mensen van het Noorden. Het probleem dat wjj Hollanders gaar ne geneigd zijn te maken van het verschil in mentaliteit tussen de Brabander en de Noorderling, is derhalve niet zo drukkend. Geen land ter wereld stelt het zonder een dergelijk probleem. Wij zijn thans evenwel op een punt van de geschidenis beland, waarop het alleszins dienstig is kennis te nemen van eikaars gees tesgesteldheid. Immers onze snelle verkeersmiddelen, zowel materieel als geestelijk, hebben Nederland klein gemaakt en een gevolg daar van is de promiscüiteit der bevol king, die een drang naar economi sche, culturele en zelfs politieke toenadering meebrengt. Wil een Benelux-gedachte ooit reële wer kelijkheid worden, dan moeten wij weten waar we met elkaar aan toe zijn. Wanneer we spreken van de Noordelijke en de Zuidelijke mens, dan is onze kijk theoretischer dan hetleven verdraagt, want er is geen mens uitsluitend Zuidelijk, zoals er geen mens uitsluitend Noordelijk is. De heer van Duin kerken verwierp de mening als zou de bron van het mentaliteitsver schil in Nederland het geloofsver schil zijn. Ook in de vroege middel eeuwen, toen er van het protestan tisme geen sprake was, bestond 't verschil in mentaliteit tussen Zuid en Noord. Aan de hand van een vergelijking tussen de geschied schrijving over eenzelfde gebeurte nis door de Hollander Melis Stoke en de Brabander Bodewijk van Velthem bewees hij dit. En dat dit verschil ook in het geestelijke le ven bestond, toonde hij aan door een vergelijking van de vader der moderne devotie, de Noordelijke Geert Groote, en de Zuidelijke mys ticus, Ruusbroec, die toch tijdgeno ten waren. Het verschil tussen Noorderling en Zuiderling zit in het verschil van de verhouding tot het leven. De Zuiderling aanvaardt het leven feestelijk, de Noorder ling verantwoordelijk. In de zede lijke orde kan men de mens van het Noorden bestempelen als de* gene die iets doet en de Zuiderling als degene die iets maakt. De heer van Duinkerken toonde aan. dat het verschil tussen Zuid en Noord zelfs blijkt uit de Nederlandse ju-> risprudentie. In het Zuiden worden vermogensdelicten minder streng gestraft en minder zwaar door het publiek aangerekend, dan ln het Noorden en de rehabilitatie van de gestrafte is heel wat gemakkelijker in het Zuiden dan in het Noorden. Nadat er enige tjjd was gepau zeerd, laat professor van Duinker ken ons de verschillen tussen/ Noord en Zuid zien aan de hanrï van de volkshumor. Voor de Zui derling speelt in het leven, het leven der mogelijkheden een rol. Het verschil in verhouding tot het leven brengt mee een verschil in verhouding tot de waarheid van het leven. De humor van de Hol lander vergelijkt twee werkelijk heden, de echte en de on verwachte, de humor van de Zui derling vergelijkt de werkelijkheid met de Idee van de werkelijkheid. Tenslotte bewees de heer van Duinkerken in een stylistisch ma gistraal betoog het mentaliteits verschil van Noord en Zuid aan de hand van de kunst van Hollander Rembrandt en de Zuiderling Ru bens. De verschillen die er bestaan tussen de mens van het Zuiden en die van het Noorden moeten wij niet verdoezelen, maar wij moeten trachten, met behoud van de zelf standigheid van onze aard, eerbied op te brengen voor de aard van de anderen. De mens van het Noor den en die van het Zuiden moeten, blijven wie z(j zijn, elkander aan vullen; zij kunnen elkander niet missen zoals man en vrouw elkaar niet kunnen missen. Na het meesterlijke betoog van Prof. van Duinkerken, dat even ge- noegelijk als diepzinnig was. dank te de heer Hofstee de spreker en sloot de bijeenkomst. Verschillende nieuwe leden ga ven zich deze avond op. Er kunnen nog slechts enkele nieuwe leden worden aangenomen. TOON HERMANS IN HET GULDEN VLIES ALKMAAR Floris Meslier annonceert zijn nieuwe revue show, die morgenavond voor het voetlicht wordt gebracht als volgt: „Het staat in de sterren (in techni-kolder). Toon Hermans is de man van de kolder, een gezellige kolder, zoals alleen hij die brengen kan. Naast hem schitteren andere sterren o.a Wiesje Bouwmeester, Jan van Ees en Maxim Herman Raft. Een avond van lichte en verma kelijke kleinkunst. Een avond van onbezorgde, doch beschaaf de vrolijkheid. H.S.V. DWONG R.C.Z. EEN GELIJK SPEL AF! HEILOO. ln een prima gespeelde wedstrijd is het HSV gelukt het krachtige RCZ in eigen home een gelijk spel af te dwingen! 4 HSV speelde een zeer aantrekke lijke partij. Alle linies voldeden uit stekend. Zoals wij Zaterdag reeds in ons overzicht schreven is HSV een elftal dat niet te doorgronden is. Direct na de aftrap ontwikkelde zich een snelle strijd, waarin beide keepers om beurten handelend moest ten optreden. Na een kwartier spe len boorde B. Kraakman uit een goed opgezette aanval de eerste bal in het net. Tien minuten voor de rust scoorde RCZ de gelijkmaker, Na de thee was er een vinnige strijd om de leiding. Eerst vijf mi nuten voor het einde scoorde RCZ het tweede doelpunt. HSV zette hierna alles op de aanval en het mocht B. Kraakman gelukken de ge lijkmaker te scoren, Juist toen de goed leidende arbiter het einde floot scoorde HSV een derde doelpunt, dat natuurlijk niet geteld werd. Voor de rust werd een doelpunt van HSV geannuleerd wegens off-side. HSV kan tevreden zijn. Deze uit slag geeft vertrouwen voor de vol gende wedstrijden. GEMEENTERAADS VERGADERING ALKMAAR. De Raad dezer ge meente zal Vrijdag a.s. vergaderen; van de raadsleden, de heren Mr. C. Berkhouwer. P. v.d. Borden en U. H. A. de Zeeuw is een voorstel inge komen om het reglement van orde voor de vergaderingen van de raad te wijzigen in die zin, dat de raads vergaderingen voortaan zullen wor den gehouden des Donderdags om 7 uur 's avonds. EXPOSITIE TAPIJTEN EN KARPETTEN ALKMAAR, Ter gelegenheid van de Winkelweek heeft de fa. Spruijt op haar eerste étage, waar de suc cesvolle poppententoonstelling werd gehouden een grote tapijt-expositie ingericht. Ondanks de devaluatie, die het aanbod van export-artikelen doet dalen, heeft Kofa nog de hand weten te leggen op een keurige col lectie buitenlands goed, w.o. perzen, in prachtige kleuren en dessins, ma- rokkaanse tapijten in de lichtere kleuren, tapijten uit Vlaanderen, Frankrijk en Engeland. Ook aan de vaderlandse industrie is een ruime plaats ingeruimd; wij zagen b.v. de handgeknoopte zachte tapijten van de handweverij Kinheim uit Bever wijk, die opvallen door hun smaak volle dessins. De gehele collectie van ruim 400 tapijten, waarvan men in de étalages een aardige selectie aan treft. biedt elk wat wils, zowel voor de ruime als voor de bescheiden beurzen is hier een ruime keus. DIERENDAC ALKMAAR. Op 4 Oct., wereld dierendag, zal te Alkmaar worden gecollecteerd voor het te bouwen dierenasyl. Dames boven de leeftijd van 16 jaar, die genegen zijn bij de collecte, hetzij 's morgens, hetzij 's middags, behulpzaam te zijn, worden vriendelijk verzocht zich te willen opgeven bij de secretaresse, Mevr. M. C. van Rossem, Juliana van Stolberglaan 16, tel, 3708 Op 1 Oct. zal voor hetzefde doel te Bergen een collecte worden ge houden. Dames uit Bergen, die wil len assisteren, worden verzocht zich te melden bij" Mevr. M. van Zwieten, Verlengde Geestweg 31 te Bergen. Sint Annastraat geïllumineerd Men deelt ons mede, dat geduren de het 8-Oetoberfeest de St. Anna straat weer zal worden geïllumi neerd. Het is met het circus voor de oorlogsjaren niet altijd evengoed verlopen en er zijn dagen geweest, waarin de echte circus-liefhebber met recht de vrees kon koesteren dat dit echt-romantische amuse ment in discrediet zou geraken. Gelukkig hebben latere jaren be wezen. dat deze vrees ongegrond was. Weliswaar zijn enkele beken de circusnamen verdwenen, doch de directies, die de zware tijden hebben weten te doorstaan, mogen zich nu, meer dan ooit misschien, in een nieuwe belangstelling van het hooggeëerd publiek verheugen. Dat is ook het geval met het Ne derlands Circus van Jos Mullens, een bedrijf, dat niet direct op de grote trom pleegt te slaan, maar dat er, qua capaciteiten, zeker mag we zen. Het programma althans, dat in het afgelopen weekeind in Alkmaar werd gebracht, kan de vergelijking met hetgeen reeds eerder dit jaar hier werd vertoond, zeker doorstaan Wat hier bijzonder opvalt is de toe wijding, waarmede de jongere krach ten, en dit circus is zeker in menig opzicht een circus van jongeren te noemen, hun taak opvatten. De paar- dennummers b.v. van Willie Mullens, die op een zeer hoog peil staan, wek ken ook voor de toekomst hoge ver wachtingen, Met zijn Gelderse paar den weet hij veel te bereiken. Uit Josephine en Jean, die en in vaders bedrijf en in de vreemde veel ge leerd hebben, groeien ongetwijfeld eerste klas artisten. Hun werk was eenvoudig verbluffend. Jose, die het klassieke parforce-rijden met succes beoefent, zoals in dit programma was te constateren, is al reeds het type, in stijl en in optreden, van de ras-echte circus-dochter. Haar paar- dendressuur was perfect. Wat te zeg gen van een oude bekende in het vak, Otto Schuman, de man met een legendarische naam in de wereld der paarden-dresseurs. Hij is nog steeds het middelpunt, waar in de piste alles om draait, zijn hoge school-nummers met volbloed ara bieren, met Friese hengsten, blijven voorlopig ongeëvenaard. Schuman's oude schimmel, nu op pensioen, is ouder geworden. Hijzelf, als men hem in de piste ziet werken, niet. Een der hoogtepunten was hier het optreden van Charlie Wijma, in een woord fenomenaal, dat gegoochel met tennis-rackets, flessen, glazen, stapels kopjes en borden. In ieder gezin zo'n handig meisje en de aar dewerkfabrieken staan de eerste twintig jaar stil! De prestaties van de leeuw met vier leeuwinnen, on der regie van de dompteur Jeffer son zijn sensaties van de eerste rang. GESLAAGD ALKMAAR Zaterdag j.l. slaagde te Amsterdam voor het doctoraal examen medicijnen onze stadgenoot de heer J. J. L. ten Brink. BACH-CONCERT ALKMAAR In het „Gulden Vlies" zal de pianist Gerard Hengeveld hedenavond het uit gestelde Bach-concert geven. De uitvoering begint om 8 uur pre cies. 25-JARIG DIENSTJUBILEUM ALKMAAR Naar wij ver nemen zal de heer G. W. Kloos, boekhouder bij de keurings dienst van Waren alhier, op Za terdag 1 October a.s. de dag herdenken, waarop hij 25 jaar geleden in Gemeentedienst trad. 's Middags tussen 14.30 en 17 uur bestaat er gelegenheid tot felicitatie in het Verenigingsge bouw op de Heul no. 3 te Alk maar. Prachtstaaltjes van dressuur. En bij de lucht-acrobatiek van de twee Brieux hebben wij zitten griezelen. Het was meer dan adembenemend! Een programma, dat met het optre den der clowns, weer eens echt cir cus-amusement van het goede soort bevatte. Ieder nummer werd perfect uitgevoerd en meer dan eens, voor al was dat bij de uitstekende paar- dennummers der jongelui Mullens het geval, kregen wij de indruk, dat er eigenlijk meer werd gegeven, dan in het schema was opgenomen. Het publiek reageerde uiterst dankbaar op het gebodene en de avond was voor velen eigenlijk, al was het reeds na elven dat het laat ste nummer werd afgewerkt, veel te gauw om. Wij zijn er van over tuigd, dat wij aan dit circus Mul lens nog veel genoegen zullen bele ven in de toekomst. L. S. Zilveren jubileum bij ee fa. Jacobsen ALKMAAR. - Vanmorgen vier de de magazijnchef van de han delsmij. P. A. Jacobsen alhier zijn 25-jarig jubileum in dienst van de firma. Na de H. Mis van dank baarheid in de Parochiekerk te Oudorp. welke behalve door de ju bilaris en zijn familie ook door de firmanten en een groot deel van het personeel werd bijgewoond, verenigden firmanten en persqneel zich rond de jubilaris en zijn fami lie aan een gemeenschappelijk ont bijt in het Gulden Vlies. Het was de oudste firmant de heer A. H. J. Jacobsen die hier Arle zoals hij de jubilaris gemoedelijk aansprak alsmede diens vrouw en kinde ren gelukwenste. Ook voor de zaak aldus spreker is het een felicitatie waard zo'n medewerker te mogen bezitten. Spreker herinnerde aan de komst van de jubilaris in 't be- drjjf 25 jaar geleden en aan de groei en verandering, die zich sinds dien in het bedrijf hebbenvoltrok ken, hij bracht de jubilaris dank voor de steeds ondervonden pret tige samenwerking en hoopte dat er nog vele jaren met de jubilaris in dezelfde goede verstandhouding mocht worden ^samengewerkt. Hij stelde de jubilaris die in voor- en tegenspoed steeds zijn goed humeur bewaarde en aan de goede geest in het bedrijf steeds had medegewerkt ten voorbeeld aan zijn kinderen en collega's. Spreker bood daarna met de beste wensen een enveloppe met inhoud aan waarvoor de jubi laris zich zelf een blijvende herin nering aan dit jubileum kon aan schaffen. Aan Mevr. Oudhuis bood spreker een prachtige bloemen mand aan. Na een lang zal hij le ven werd een dronk op de jubilaris uitgebracht die door allen tenslotte werd gefeliciteerd. Namens het personeel sprak de heer F. van der Leek, die de jubilaris ook prees als een bereidwillig en hulpvaardig man, hij feliciteerde hem hartelijk en hoopte dat hij nog vele jaren in goede gezondheid aan de zaak verbonden mocht blijven. Ook h(j bood namens het personeel het ge schenk onder couvert aan, hem ■tenslotte Gods beste l^gen toe wensende. De jubilaris, de heer Oudhuis dankte voor de hulde en de woorden van waardering die hem getroffen hadden. Hij verheugde zich over de nauwe band die in het bedrjjf tussen ,,baas en knecht" be stond en hoopte nog vele jaren aan de grootmaking van het be drijf te mogen medewerken. Zijn collega's spoorde hij aan de goede geest in het bedrijf te bewa ren, hen dankende voor het ge schenk hem aangeboden. Hierna bleef men nóg enige tijd genoeglijk bijeen. De parochie avn de H.H. Petrus en Paulus te Bergen vierde dezer dagen 't zilveren feest van de H. Wij ding van haar huidige parochie kerk, welke door wijlen Deken E. Rengs z.g, gesticht werd, ter ver vanging van de in die tijd te klein geworden kleine dorpskerk. De viering was hoofdzakelijk van kerkelijke, aard; Donderdagavond begon een triduum, geleid door Z E. Pater Auxentius van Schalen o f.m., die ook Vrijdag onder het Lof de predicatie hield. Vrijdagmorgen was voor de zielerust van de stich ter, Deken Rengs, een plechtige Requiemmis opgedragen. Het hoogtepunt van het feest viel op Zondag; de kerk was rijk met bloemen, crysanthen en dahlia's in de kerkelijke kleuren versierd en de vaandels van de vele parochiale ver enigingen droegen bij tot de luister van het interieur. De Z. E. Heer Pastoor Th. v. Beerd droeg de plech tige Hoogmis op, daarbij door de beide kapelaans, de W. E. Heren J. Koning en Th. Wanna geassisteerd, resp. als diaken en subdiaken. Heel de parochie verenigde zich in een gemeenschappelijke gang naar de H. Tafel. Na de gemeenschappelijke aanbid ding des middags hield het kerkbe stuur een receptie in St. 'Jan, waar de heer G. Stokman als maitre de reception alle genodigden en de vele overige parochianen, die van hun belangstelling blijk gaven verwel komde. De voorzitter van het feest comité, de heer J. de Koning hield hierna een toespraak, waarin hij herinnerde aan het werk van Pas toor Rengs, die de zware last van de stichting op zijn schouder durfde laden en aan de architect van dit schone kerkgebouw, de heer J. Leyen, die tot zijn spijt wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Spr. schilderde de functie, welke de kerk in het leven van de katholiek ver vult én bracht voorts in dankbare herinnering het werk van Pastoor Zurlohe, die tot een belangrijke ver lichting van de schuldenlast had bij gedragen, het daarbij aan zijn op volger overlatend de kerk te ver fraaien. Spr. bood daarna namens de parochie een enveloppe met inhoud aan, bestemd voor het feestcadeau, bestaande uit de fresco's met zijal taren en het nieuwe klankbord, waarvan spr. hoopte, dat het aan de verwachting mocht beantwoorden. Spr. hoopte tenslotte, dat door dit zilveren feest de goede geest in de parochie mocht toenemen. Het zangkoor, dat reeds eerder het Jesu Dulcis had gezongen, zong hier op o.l.v. de heer C. Molenaar het Ave Maria. Vervolgens sprak de heer C. Smit namens het Genootschap van de Stille Omgang; spr. wees op de plicht van de parochianen, om hun kerk steeds mooier te maken en stelde daarbij de bouwers van, de middeleeuwse kathedralen ten voor beeld aan het tegenwoordige ge slacht. Een deputatie van de Meis jes-congregatie bood hierna bij monde van mej. Punt een drietal met eigen handen vervaardigde al taar kussens aan. Nadat het koor nog het Jubilate had laten horen, nam Pastoor v. Beers het woord, om het comité dénk te brengen voor het initiatief tot deze feestviering; dank baar was de pastoor ook voor de ruime gift van de parochie, welke het kerkbestuur in staat stelde de kerk te verfraaien en te verbeteren. Met de verfraaiing meende spr. ai een goed eind op weg te zijn door de mooie kruiswegstaties en de fresco's met zijaltaren, terwijl hij dankbaar mocht constateren, dat het ook alreeds aangebrachte klankbord aan de verwachtingen beantwoord de; hij hoopte, dat een en ander zou bijdragen tot de vermeerdering van het geloof in en de liefde voor het H. Sacrament, het Middelpunt van kerk en parochieleven. Ook spr. her dacht dankbaar de stichter en zijn voorganger, die het minder dank bare werk op zich nam de schulden last te verminderen en het aan zijn opvolger wilde overlaten de kerk 'te verfraaien. Omdat dit de yerdienste was van zijn voorgangers kon spr. met trots verklaren, dat de kerk van Bergen haar weerga niet vindt tot in wijde omgeving en zeker de mooiste kerk van heel dit gewest genoemd kan worden. Dank bracht spr. aan het comité, dat door zijn werk had bijgedragen tot de bevordering van de goede geest in de parochie; spr. eindigde met de wens, dat dit zilveren wij- dingsfeest tot meerdere geestelijke verrijking van de parochie, waar van de kerk het stoffelijk beeld is. Hierna was er gelegenheid voor de vele parochianen, die ter receptie gekomen waren, om pastoor, kape laans en kerkbestuur geluk te wen sen. Des avonds droeg Mgr. G. v. d. Burg, deken van Amsterdam en als oud-directeur van het pensionaat een vriend van de parochie een plechtig Lof op, dat door een stamp volle kerk werd bijgewoond. Ook de H. E. Deken J. Th. Jacobs van Alkmaar, tal van oud-kapelaans en priesterzoons van de parochie gaven hierbij van hun hoge belangstelling blijk. Aan alle parochianen werd een herinneringsprentje uitgereikt ont worpen door de kunstschilder Nico Berkhout. Rheumatische Pijnen schieten U als een mes in de leden. Maar ze vallen nlef van de ene dag op de andere weer van U af. En tochals ge met morgen te beginnen een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, zult ge ver baasd staan, hoe gauw de welda dige werking zich demonstreert in een allengs wijken van uw pijnen, in een groeiend gevoel van welbe. hagen Dat doen de zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samen gesteld. Die geven Uw bloedzuive rende organen weer het élan van de jeugd, de krachtige werking, nodig om onreinheden uit het bloed, die zich nu ophopen en vastzetten, los te maken en af te voeren tot welzijn van Uw hele gesteld. Dus spoedig Kruschen" pe.- men en.... regelmatig Kruschen nemen, ieder morgen steevast. Het is een goede gewoonte van mil- lioenen mannen en vrouwen, overal in de wereld. En helemaal geen nare gewoonte. Maar wel regel matig! Als eten en drinken! Kruschen is' verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten! (Adv.) WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. PLAATSELIJK OCHTENDMIST In de nacht en ochtend op vele plaatsen nevel of mist, overigen* droog weer met overdag opklaringen. Méést zwakke wind en weinig ver andering ln temperatuur. Ruim 1500 toeschouwers waren op de Westerweg getuige van bo vengenoemde ontmoeting, waarin AFC op duidelijke wijze de Berge- naren met een 3-0 nederlaag huis waarts stuurde. Het was een pittige wedstrijd, die het aanzien ten volle waard was, en ofschoon Berdos hiermede zijn derde nederlaag in successie kreeg te incasseren, is het geen ploeg die onderaan behoeft te staan, vooral als de voorhoede even doortastender wordt en beter op elkaar ingespeeld raakt, zal menige tegenstander tegen ditzelfde Berdos in het zand moeten bijten. AFC kan op een goede wedstrijd terugzien. Langzaam maar zeker nom A het spel in handen, vooral daar B de ballen slecht plaatst, en A dit on derdeel beter toepastte. Eenmaal geeft Pannekeet een goede pass af en wordt Brakenhof's krachten beproefd. Als wij denken dat de combinatie Tijm-Tijm succes heeft, verdwijnt de bal precies aan de verkeerde kant van de paal. C. Tijm blijft bewegelijk en als hij weer al leen voor Brakenhof verschijnt, is een listig kopballetje genoeg om A met 1—0 de leiding te geven. A blijft domineren, doch Brakenhof weet verder scoren te voorkomen, tot ongeveer 5 min. voor rust, als A weer door de Berdos achterhoe de dringt en C. Tijm met een gloei ende kogel no. 2 achter Brakenhof deponeert. Berdos laat de moed niet zakken en eenmaal weet Stam in een gevaarlijk moment B het scoren te beletten. Na rust hetzelfde spelbeeld. A sterker, maar B blijft verbeten doorzetten, dch de A achterhoede laat niets toe. Eenmaal redt Pop- ma hoog opspringend. De A voor hoede roert zich geducht, vooral de r.-vleugel TijmPannekeet is actief. Maar de B achterhoede laat zich niet verschalken, spil Dekker geeft enige goede ballen af, bij een van deze kogelt Groenewoud hard in, maar even fraai werpt Popma zich op de bal, waarmee ook deze kans voor B teniet wordt gedaan. Ook een tweetal corners leveren ONZE AGENDA Canadaplein 8 uur: Voorstel ling Circus Mullens. 3IOSCOPEN: Harmonie: Vergeten Levens, 18 jaar; Victoria: Een vrouw werd verkocht, 14 jaar; Cinema Americain: Down Argentine way. 18 jaar; A.B.T.: De Schijndode en De Groene papagaai, beiden 18 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek Wanna, Ritsevoort 5. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman, Lindegracht 43 telêf. 3916. hen gen succes op. Dan gaat A er weer van door, P. Tijm zwenkt naar binnen en onverwachts en hard zend hij no 3 in de touwen, 30 De strijd krijgt een eenzijdig karakter en het is vooral aan doelman Bra kenhof te danken dat de score tot 30 beperkt blijft. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Wil lem, z.v. K. Wagenaar en T. Bakker; Johanna P., d.v. J. P. Koolwijk en S. de Vries; Maria J., d.v. C. J. Schumacher en J. L. de Bruin; Bernardus J., z.v. H. Majoor en E. Haring; Marti- nus J., z.v. H. de Vries en H. C. Wolters. Overleden: Jan W. Wiese, oud 65 jaar, geh. met T. Ben jamin. KINDJE TE WATER ALKMAAR - Zaterdagmiddag geraakte het 5-jarig zoontje van de fam. P. spelenderwijs in het water van het Noordhollands Kanaal. Het ongeval werd ge zien vanaf de Friesebrug, waar na de 19-jarige Tiny van Latum gekleed te water sprong en het genoegen mocht smaken het kereltje, dat zich zelf door zwem mende bewegingen te maken min of meer boven water had weten te houden, op het droge te brengen. BENOEMINGEN BISDOM Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot kapelaan te Wieringer- meer de weleerw. heer P. J. de Wit, met de opdracht de oprich ting van een nieuwe parochie voor te bereiden te Middenmeer; tot kapelaan te den Helder (O. L. Vr. Onbevl. Ontv.) de weleerw. neer G. W. Lemmers; te Voorburg (H. Martinus) de weleerw. heer W. Oostveen, vroeger kapelaan te Enkhuizen. H.R.C. won in de laatste minuut DEN HELDER. Door de kracht van de tegenpartij te onderschat ten, had H.R.C. bijna een verloren spel gespeeld. De twee doelpunten, die in de laatste 7 minuten gescoord werden waren „presentjes" van de scheidsrechter doordat deze een free-lcick veel te zwaar strafte en van de spil die in de laatste minuut hard in eigen doel schoot. De wedstrijd zelf stond niet op bijzonder hoog peil en vooral aan de kant van H.R.C, wgrd herhaaldelijk „geknoeid". In de tweede helft had H.R.C. wat meer geluk toen midvoor G. de Vries 'n corner van Knijff feilloos inkop te (1—0). Een nieuwe mistrap van De Jong bezorgde Smit een goede kans, die hij dan ook terdege benutte (11). Kort hierop kopte midvoor Veen een voorzet van de linksbuiten schitte rend in (12). H.R.C. kwam nu ge weldig opzetten en slaagde erin via een strafschop een ongelukkige trap van de spil toch nog te winnen.,.. Den Helder toch nog getroffen DEN HELDER. In de nacht van Zaterdag op Zondag is om streeks 12.10 uur de bliksem in geslagen in het café van de heer J. D. van List, Hoogstraat 82. Ter stond gingen de lampen uit en op de slaapkamer ontstond brand, die men met eigen middelen kon blussen. De brandweer was intus sen uitgerukt, maar behoefde ver der niet in te grijpen. HOORN. De reeds zovele blik. Maar het bleef niet bjj de malen aangekondigde Westfricse winkels alleen, alhoewel daarop de aandacht natuurlijk geconcentreerd V. Week is Zaterdagmiddag geopend met vlaggen, straatversieringen, kermisjool en een grote drukte al- lentwege in Hoorn's binnenstad, waar de zaken zich op hun feeste lijks hadden uitgemonsterd. Het weer was prachtig, een zomer se temperatuur bracht de mensen als vanzelf op de straat, terwijl de toeloop van kijkers en kopers uit de wjjde omtrek al die eerste middag buiten verwachting groot was. Het moet gezegd zijn, dat een groot aantal zaken werk van hun étala ges gemaakt hadden en dat op zich al gaf de stad een feestelijke aan- (Van'onze redacteur) VELSERDUIN. Hef onweer dat heel de avond al had gedreigd, barstte Zaterdag ook over de Koempoelan los, die 1600 leidsters en leiders op het prachtige duinterrein van de familie van Tuyll van Serooskerken bijeen had gebracht. Maar toen de sluizen des hemels werden geopend, was het programma van de eerste dag toch maar achter dfe rug, de opening een stijlvolle, hoewel mis schien wat onoverzichtelijke ceremonie geworden en de Zater- dagavondmarkt een luisterrijk feest, dubbel zo inspirerend door de toegewijde uitvoering van volksdansen op een fel verlicht tournooiveld. Daar was de eigen sfeer van het kampvuur op gevolgd en de ingetogenheid van het avondgebed, ledereen had haar en zijn tent opgezocht, en toen begon het te hozen. N.-SCHARWOUDE, 26 Sept. 2000 kg aardappelen: bl. eigenh. 8.10, bevelanders 6.40-6.50; 7500 kg peen II 7.60-8.peen III 6.30-6.50; 13000 kg uien 12.30-13.10, drielin gen 12.20-12.60, nep 12.50-12.60; 86000 kg witte kool 6-6.30; 4300 kg stukken, aan het vredes-thema van slabonen 34-48.afw. 20-36.de gehele Koempoelan verwant, be- Het werden tenslotte drie wolk breuken, die het kurkdroge terrein hier en daar in een modderpoel ver anderden. Een aantal tenten van welpenleidsters liep onder water en in het nachtelijk duister had het heel wat voeten in aarde vooraleer ieder van haar weer een droge slaapstee had gevonden. De 1000- personen-tent, die de staf voor nood gevallen in reserve had dpen op slaan bewees daarbij goede diensten. De uitstekende stemming viel door dat alles echter niet te bederven en zo is het gisteren een voortreffelijk geslaagd verkennersfeest geworden, met ideaal warm weer dat alle re gen deed vergeten. Nadat de Dioce saan Aalmoezenier rector Paap het H. Misoffer in een predicatie nader had belicht, hield men om tien uur een grote vlaggenparade. Aan tien masten klom het dundoek omhoog van landen waar broeders-verken ners mede het spel van verkennen spelen, of thans in verdrukking le ven achter het ijzeren gordijn, en de 1600 herdachten hun broeders, hun bevrijders, hun vrienden, en al len die thans gebukt gaan onder een nieuwe tyrannie. Over het gehele terrein verspreidden zich vervol gens de kleine groepen die enkele practische jeugdbewegings-vraag- spraken en conclusies opstelden, die later nader zullen Worden samen gevat en verwerkt. Hoe bouwen wij samen mee aan de vrede, hoe zijn de verhoudingen in het leiderscorps zelve, in groepen en district? Hoe bouwen wij mee aan de vrede in en door de jongens, hoe vormen wij goede patrouilleleiders van wie de troepgeest vooral afhangt en hoe brengen onze jongens de vrede, door hun dienstvaardigheid en door zich te trainen tot nuttige en bekwame gemeenschapsmensen? Daarover werd diepgaand van gedachten ge wisseld, en toen daarna ieder de in wendige mens tot vrede had ge bracht, verzamelden allen zich op nieuw, voor de grote inleiding die Theo van, Steen over „Gezin en jeugdbeweging" kwam houden. Onder de gasten dit dit meemaak ten bevonden zieh, behalve de Vica ris-generaal van hef Bisdom, mgr. N. L. A. Ammerlaan, en de Hoofd commissaris van de K.J.B., H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, die het gehele kamp aanwezig was geweest, de Dioces. directeur van het man nelijk jeugdwerk, rector H. M, van Spanje en de voorzitter van de dio cesane Jeugdraad, dr. A. Jouai. Sprekend voor het kader van een op het grote belang van een opvoe ding tot het vader-zijn, ,,dat ook een vak is". Het is merkwaardig te zien, zo zeide hij, hoe wij in ons land alle kracht concentreren op een zo goed mogelijke opleiding voor be roep en bedrijf door allerlei scholen en cursussen en vanzelf is dat een goed ding maar nagenoeg ver geten de jóngens van vandaag voor te bereiden op wat hen al» de va ders van morgen in het gezin aan taak en verantwoordelijkheid wacht. Vele opvoedingsmoeilijkheden zijn terug te brengen tot de problemen van het gehele gezin, en het is "daar in dikwijls vooral de vader, ver deeld als zijn aandacht is tussen zijn beroeps-plicht en zijn gezinsleven, die ze al dan niet bewust veroor zaakt. Waar de jeugdbeweging aan de opgroeiende jongen (die op dié leef tijd van nature al uithuizig is. om dat het gezin hem maar moeilijk kan bieden wat zijn ontwikkelend so ciaal besef zoekt) de winst biedt van de hechte, goede kameraadschap van gelijkgezinden, daar dient zij aan de andere kant te streven in de jongen te bewaren en te beves tigen wat hij, evenzeer van nature, bezit aan vertrouwen in zijn vader. Het kan nooit het ideaal van de jeugdleider zijn, te proberen de plaats in te nemen, die de jongen voor zijn vader reserveert. Integen deel kwam van Steen tot deze para dox: een jeugdleider zou zijn werk reusachtig geslaagd mogen noemen, als op den duur zijn troepavond eens een keer nauwelijks bezocht zou zijn, omdat de hele bende ,,bij Kees z'n vader op zolder het een en ander in elkaar zit te knutselen". Dat alles kan echter alleen, indien de leider aan zijn Werk ten grond slag legt die sfeer van offerbereid heid, die de moeilijkheden weet te nemen en desondanks te glimlachen en te fluiten. Met een door Mgr. Ammerlaan ge celebreerd Lof werd deze Koempoe lan besloten. Mgr. gewaagde van de voldoening van de Kerkelijke over heid voor de toewijding waarmede de jeugdleiders hun werk verrichten beweging die zich met de opvoeding I en spoorde hen aan het Geloof te van jongens bezig houdt, heeft Theo I blijven behouden als de bezielende van Steen vooral de nadruk gelegd j kern van hun apostolaat. was. Ook de straten zelf waren in fleurige kledij gestoken. Vooral de Nieuwseeg en de Kerk steeg, die zich beiden uiteraard bui tengewoon voor versiering lenen, zagen er op haar Zondags uit en trokken vanzelfsprekend de aan dacht. Hoewel de Nieudsteeg rij kelijk met vlaggen en bloemenman den is uitgedost, is deze winkel straat natuurlijk des avonds op haar mooist, omdat zij dan, zoals men dat gaarne uitdrukt „baadt" in een zee van licht en letterlijk en figuurlijk lumineuze gedachte van de initiatiefnemers. Men wan delt er onder een dak Van licht en komt er of men wil of niet in een feestelijke stemming. En dat is de bedoeling van de organisatoren van de Wesfrfriese Week. De mensen in stad en ge west moeten zich in deze week an ders voelen dan gewoon en zij moe ten zichzelf daarom, ais zij Hoorn bezoeken, iets gunnen. Iets goeds uit de rjjke verscheidenheid, die de winkelzaken In die week weten .te bicden. Ook de Kerksteeg is present met een goed uitgedachte en harmoni sche straatversiering. Ja die nauwe straten in de binnenstad weten de situatie uit te buiten, 'n Versiering van huis tot hpis is altijd mooier, dan een waarvoor palen moeten worden gebruikt. Bravo Kerksteeg! Kerksteeg! Natuurlijk zijn ook enkele gro tere zaken niet achtergebleven. Men moet zo hier en daar zijn oog maar eens de kost geven, dan zal men nog wel eens getroffen worden door staaltjes van ware artistici teit en vindingrijkheid. De „kermis" draaide natuurlijk ook volop. Hoorn wordt wel erg verwend, vinden wij. Nauwelijks is een kermis van niet minder dan ne gen dagen voorbij, of een nieuwe (gelukkig echter niet zulk een uit gebreide!) staat al weer voor de deur. Wan al is de hele Turfhaven dan niet vol gebouwd, men kan dan toch maar weer heerlijk wafels en poffertjes eten, men kan schom melen, men kan zich laten rond slingeren in de ketting-caroussel en men kan paardje rijden in een huizenhoge draaimolen. En laat ons dan toch vooral da clou van deze eerste dag niet ver geten: de muzikale rondgang van de drie plaatselijke muziekcorpsen. Apollo, Crescendo en Kunst na Ar beid hebben Zaterdagavond uren lang de stad vol muziek en lichte klanken geblazen. Een waarlijk feestelijke ouverture, die onmis baar was, en die mede dank zij het prachtige nazomerweer buitenge woon goed is geslaagd. En nu, na dit alles: op naar Hoorn voor de verdere feestviering. Want er staat deze week nog heel wat te gebeu ren. Hedenmiddag de grappige „Ronde van Hoorn" en vanavond de Opening van de Tentoonstelling in het Park. Ga dat zien!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2